Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 3ος όμιλος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2
GK_23
Οι Ουκρανοί πλέον βρίσκονται σε πολύ καλή θέση σε αυτό τον όμιλο, αν νικήσουν σήμερα την Νέα Ζηλανδία προκρίνονται σίγουρα και πιθανότατα θα καταταγούν 2οι πίσω από τις ΗΠΑ. Υστερούν μόνο σε ισοβαθμία με τη Φινλανδία.

Υπάρχει ένα σενάριο πενταπλής ισοβαθμίας στη 2η θέση, το οποίο για να πραγματοποιηθεί χρειάζονται τα εξής αποτελέσματα:

Νίκη Νέας Ζηλανδίας επί Ουκρανίας
Νίκη Φινλανδίας επί Τουρκίας
Νίκη Νέας Ζηλανδίας επί Φινλανδίας
Νίκη Τουρκίας επί Δομινικανής Δημοκρατίας

Αν συμβούν τα παραπάνω τότε 5 ομάδες θα ισοβαθμήσουν με ρεκόρ 2-3 rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(σπυριαρης @ Sep 2 2014, 16:34 ) *
φανταστικη δουλεια ο φρατελο.πως τον ψαρεψαν οι ουκρανοι;

http://www.northjersey.com/sports/ukraine-...atello-1.228111

QUOTE
One of his former players with the Hawks, Alexander Volkov, the president of the Ukraine Basketball Federation, recruited Fratello.
T.W.Is.M.
QUOTE(GK_23 @ Sep 3 2014, 03:26 ) *
Οι Ουκρανοί πλέον βρίσκονται σε πολύ καλή θέση σε αυτό τον όμιλο, αν νικήσουν σήμερα την Νέα Ζηλανδία προκρίνονται σίγουρα και πιθανότατα θα καταταγούν 2οι πίσω από τις ΗΠΑ. Υστερούν μόνο σε ισοβαθμία με τη Φινλανδία.

Υπάρχει ένα σενάριο πενταπλής ισοβαθμίας στη 2η θέση, το οποίο για να πραγματοποιηθεί χρειάζονται τα εξής αποτελέσματα:

Νίκη Νέας Ζηλανδίας επί Ουκρανίας
Νίκη Φινλανδίας επί Τουρκίας
Νίκη Νέας Ζηλανδίας επί Φινλανδίας
Νίκη Τουρκίας επί Δομινικανής Δημοκρατίας

Αν συμβούν τα παραπάνω τότε 5 ομάδες θα ισοβαθμήσουν με ρεκόρ 2-3 rolleyes.gif


Το πρωτο εγινε. Μενουν αλλα 3 αποτελεσματα για να το δουμε κι αυτο.
Νομιζω οτι πλεον στην καλυτερη θεση ειναι οι Δομινικανοι και ισως οι Τουρκοι!
Nuntius
Μύλος ο όμιλος μετά την νίκη της Νέας Ζηλανδίας. Πρέπει να νικήσουμε την Τουρκία οπωσδήποτε τώρα.
GK_23
QUOTE(Nuntius @ Sep 3 2014, 16:41 ) *
Μύλος ο όμιλος μετά την νίκη της Νέας Ζηλανδίας. Πρέπει να νικήσουμε την Τουρκία οπωσδήποτε τώρα.

Καλώς τον rolleyes.gif

Το καλό είναι ότι η Φινλανδία κρατάει την τύχη της στα δικά της χέρια, με 2/2 νίκες περνάει σίγουρα.

Η Ουκρανία έμπλεξε για τα καλά αφού αύριο παίζει με τις ΗΠΑ και είναι δεδομένο πως κλείνει τον όμιλο με ρεκόρ 2-3.
Ο Τζέτερ ήταν κακός για δεύτερο συνεχόμενο ματς ενώ το αξιοσημείωτο είναι πως οι Νεοζηλανδοί πήραν 23 παραπάνω ριμπάουντ (48-25). Εν τω μεταξύ και η διαφορά που πήραν οι Νεοζηλανδοί ενδέχεται να αποβεί καθοριστική. Φυσικά δεν φτάνει γιατί οι Νεοζηλανδοί πρέπει να κερδίσουν και αύριο.

Φωτάρας νταμπλ-νταμπλ (10-10), που σαι ρε SG;;;

Anubis
Κακιστες επιλογες απο τους φιλανδους στην τελευταια επιθεση των τουρκων και δυστυχως παραταση γι'αυτους
kyle_lover
Χιτσκοκικό, γκρανγκινιολικό, θριλερικό φινάλε στο Τουρκία - Φινλανδία. 12'' πριν το τέλος οι Φινλανδοι μπροστά για 3, ο Κόπονεν που τα έχει βάλει όλα χάνει 2 βολές, κατεβάζει ο Πρέλτζιτς, δεν κάνουν φάουλ, και 3ποντο από τη γωνία από τον Ακυόλ. Παράταση..

Τελικά το πήραν το ματσάκι οι Τούρκοι. 2 στατιστικά υποψήφια για ρεκόρ : 15 3pts made από Φινλανδια
45 FT attempts από Τουρκία
Nuntius
Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο από τα δύο. Το πόσο αυτοκτονήσαμε στο τέλος με τις άστοχες βολές του Koponen και την επιλογή να μην κάνουμε φάουλ στην τελευταία τους επίθεση ή το πόσο μας βίασαν τα κοράκια καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα?

QUOTE (kyle_lover @ Sep 3 2014, 20:16 ) *
45 FT attempts από Τουρκία


45 βολές για την Τουρκία, 10 για Φινλανδία.

Εξαιρετική διαιτησία rolleyes.gif
thalys
Η Αμερική έχει ταλέντο και κεφάλια στον πάγκο για να νικήσει τον οποιονδήποτε, αλλά αυτό που έχω δει ως τώρα δεν είναι ομάδα μπάσκετ υψηλού επιπέδου.
Anubis
Τραγικη η τελευταια αμυνα των φιλανδων αλλα αυτοι οι διαιτητες δεν πρεπει να ξανασφυριξουν.
T.W.Is.M.
Ο ομιλος εχει γινει μπαχαλο κυριολεκτικα. Για να γραψουμε τα σεναρια προκρισης χρειαζομαστε ξεχωριστο τοπικ, οχι απλα ενα ποστ. Θα κανω μια προσπαθεια με λιγα λογια.

Ουκρανια: Παιρνουμε σαν δεδομενο οτι χανει απο τις ΗΠΑ. Εξαρταται αποκλειστικα απο το Φινλανδια-Νεα Ζηλανδια. Περναει με νικη των Φινλανδων, μενει εξω με νικη των Tall Blacks.
Δομ. Δημοκρατια: Με νικη βγαινει 2η. Με ηττα περναει αν κερδισουν οι Νεοζηλανδοι(3η), αποκλειεται αν κερδισουν οι Φινλανδοι. Ακριβως το αντιθετο απο την Ουκρανια δηλαδη.
Τουρκια: Με νικη βγαινει 2η. Με ηττα περναει αν κερδισουν οι Νεοζηλανδοι(4η) και μενει εκτος αν κερδισουν οι Φινλανδοι. Ιδιο σεναριο με τους Δομινικανους, αλλαζει μονο η πιθανη θεση προκρισης σε περιπτωση ηττας.
Φινλανδια: Περναει αν κερδισει τη Νεα Ζηλανδια, αποκλειεται αν χασει!
Νεα Ζηλανδια: Περναει αν κερδισει τη Φινλανδια, γυριζει στο Ουελινγκτον με ηττα!

Δηλαδη εχουμε μια ομαδα που εξαρταται αποκλειστικα απο ενα ματς αλλων και 2 ομαδες που αυτη τη στιγμη ισοβαθμουν στην τελευταια θεση, αλλα παιζουν μεταξυ τους και η νικητρια περναει! Το πιο ενδιαφερον ειναι οτι το ματς που επηρεαζει ολους τους αλλους και δεν επηρεαζεται απο κανεναν, το Φινλανδια-Ν.Ζηλανδια, γινεται πρωτο.
Nuntius
QUOTE (Anubis @ Sep 4 2014, 00:26 ) *
Τραγικη η τελευταια αμυνα των φιλανδων αλλα αυτοι οι διαιτητες δεν πρεπει να ξανασφυριξουν.


Ακριβώς αυτό. Η άμυνα μας στο τελευταίο σουτ ήταν όντως κάκιστη αλλά το ίδιο ίσχυε και για την διαιτησία.

Τέσπα, έχουμε ακόμα την τύχη στα χέρια μας.
GK_23
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 4 2014, 00:59 ) *
Ο ομιλος εχει γινει μπαχαλο κυριολεκτικα. Για να γραψουμε τα σεναρια προκρισης χρειαζομαστε ξεχωριστο τοπικ, οχι απλα ενα ποστ. Θα κανω μια προσπαθεια με λιγα λογια.

Ουκρανια: Παιρνουμε σαν δεδομενο οτι χανει απο τις ΗΠΑ. Εξαρταται αποκλειστικα απο το Φινλανδια-Νεα Ζηλανδια. Περναει με νικη των Φινλανδων, μενει εξω με νικη των Tall Blacks.
Δομ. Δημοκρατια: Με νικη βγαινει 2η. Με ηττα περναει αν κερδισουν οι Νεοζηλανδοι(3η), αποκλειεται αν κερδισουν οι Φινλανδοι. Ακριβως το αντιθετο απο την Ουκρανια δηλαδη.
Τουρκια: Με νικη βγαινει 2η. Με ηττα περναει αν κερδισουν οι Νεοζηλανδοι(4η) και μενει εκτος αν κερδισουν οι Φινλανδοι. Ιδιο σεναριο με τους Δομινικανους, αλλαζει μονο η πιθανη θεση προκρισης σε περιπτωση ηττας.
Φινλανδια: Περναει αν κερδισει τη Νεα Ζηλανδια, αποκλειεται αν χασει!
Νεα Ζηλανδια: Περναει αν κερδισει τη Φινλανδια, γυριζει στο Ουελινγκτον με ηττα!

Δηλαδη εχουμε μια ομαδα που εξαρταται αποκλειστικα απο ενα ματς αλλων και 2 ομαδες που αυτη τη στιγμη ισοβαθμουν στην τελευταια θεση, αλλα παιζουν μεταξυ τους και η νικητρια περναει! Το πιο ενδιαφερον ειναι οτι το ματς που επηρεαζει ολους τους αλλους και δεν επηρεαζεται απο κανεναν, το Φινλανδια-Ν.Ζηλανδια, γινεται πρωτο.

Ουσιαστικά αν η Νέα Ζηλανδία κερδίσει τη Φινλανδία, τότε το ματς Τουρκία-Δομινικανή Δημοκρατία είναι αδιάφορο και για τις δύο ομάδες. Βέβαια περιμένω να δω "ομορφιές" στο ματς Φινλανδία-Νέα Ζηλανδία, δεν νομίζω ότι η FIBA θέλει να χάσει τους Φινλανδούς φιλάθλους από το τουρνουά. Ειδικά μετά τα όσα έγιναν στο ματς με την Τουρκία.

Ο Γκαρσία δεν αγωνίστηκε χθες απέναντι στις ΗΠΑ αλλά οι Δομινικανοί λένε πως αύριο θα αγωνιστεί κανονικά.
Weekendman
Ο Ντέντμαν πάντως, δεν είναι η πρώτη φορά ,που έχει ξεχάσει να κάνει φάουλ ,με διαφορά τριών πόντων υπέρ του, και την Εθνική Τουρκίας αντίπαλο του. Αφού το ίδιο είχε γίνει ,και στον ημιτελικό του 2001 Τουρκία και Γερμανία, με τους Τούρκους να πηγαίνουν και τότε το ματς στην παράταση ,και να επικρατούν τελικά. Οπότε ως συμπέρασμα μπορούμε να πούμε ότι το πάθημα δεν γίνεται πάντα μάθημα τελικά…




thalys
Λάθος του διαιτητή το επιθετικό αντί για γκολ φάουλ υπέρ της Φιλλανδίας πάνω που θα πλησίαζε στους 5(ίσως και στους 4). Η Φιλλανδία όμως κάνει πολύ κακές επιλογές. Βάραγαν τρίποντα κι η διαφορά ήταν στους 12-17. Έβαλαν την μπάλα στο ζωγραφιστό, κατέβηκαν στους 6-7 και μετά για κάποιο λόγο άρχισαν να σουτάρουν ξανά τρίποντα. 60-65 και 2' να μένουν.
Runt
Μαυρη μερα για το Ουκρανικο-Φιλανδικο μπασκετ
ssoulliss
Λοιπόν πλέον η Ουκρανία είναι εκτός.

Άρα η Τουρκία θα είναι είτε δεύτερη και θα αντιμετωπίσει λογικά την Αυστραλία, είτε τέταρτη και θα αντιμετωπίσει το νικητή του Λιθουανία-Σλοβενία.

Ο Δομίνικος θα είναι είτε δεύτερος, είτε τρίτος και θα αντιμετωπίσει τον χαμένο του Λιθουανία-Σλοβενία.

Και η Νέα Ζηλανδία δεν μπορεί να είναι δεύτερη. Άρα θα αντιμετωπίσει είτε την Αυστραλία, είτε την Σλοβενία.

Το ματς Δομίνικος-Τουρκία είναι φωτιά καθώς ο νικητής δε σταυρώνει με τις ΗΠΑ εως τα ημιτελικά.

Nuntius
Δεν τα καταφέραμε. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανές πως η ομάδα ήταν ακόμα σοκαρισμένη από το χθεσινό παιχνίδι και άφησε την Νέα Ζηλανδία να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να πάρει μεγάλη διαφορά. Παλέψαμε στο δεύτερο ημίχρονο και καταφέραμε να μειώσουμε στον πόντο αλλά δεν βάλαμε το τελευταίο καλάθι που χρειαζόμαστε.

Συγχαρητήρια στην Νέα Ζηλανδία. Είναι μια πάρα πολύ μαχητική ομάδα που δεν το βάζει κάτω με τίποτα. Κέρδισε με το σπαθί της και αξίζει αυτή την πρόκριση. Είναι πραγματικά πολύ κρίμα που μία από αυτές τις δύο πολύ καλές (κατά την γνώμη μου) ομάδες έπρεπε να αποχωρήσει από το τουρνουά λόγω των όσων έγιναν χθες.

Anyway, ο απολογισμός αυτού του Mundobasket είναι θετικός για την Φινλανδία. Φτάσαμε πάρα πολύ κοντά σε μια πρόκριση στην παρθενική μας εμφάνιση και κάναμε και την πρώτη μας νίκη. Αυτή η ομάδα έχει μέλλον και θα δώσει το παρόν και σε άλλες μεγάλες διοργανώσεις.


QUOTE (GK_23 @ Sep 4 2014, 03:22 ) *
Βέβαια περιμένω να δω "ομορφιές" στο ματς Φινλανδία-Νέα Ζηλανδία, δεν νομίζω ότι η FIBA θέλει να χάσει τους Φινλανδούς φιλάθλους από το τουρνουά. Ειδικά μετά τα όσα έγιναν στο ματς με την Τουρκία.


Αν τους ενδιέφερε να μην χάσει τους Φινλανδούς φιλάθλους τότε δεν θα γινόταν ότι έγινε με Τουρκία. Δεν νομίζω πως κάποιο κεφάλι της FIBA νοιάζεται για τους Φινλανδούς οπαδούς.



QUOTE (thalys @ Sep 4 2014, 17:32 ) *
Λάθος του διαιτητή το επιθετικό αντί για γκολ φάουλ υπέρ της Φιλλανδίας πάνω που θα πλησίαζε στους 5(ίσως και στους 4). Η Φιλλανδία όμως κάνει πολύ κακές επιλογές. Βάραγαν τρίποντα κι η διαφορά ήταν στους 12-17. Έβαλαν την μπάλα στο ζωγραφιστό, κατέβηκαν στους 6-7 και μετά για κάποιο λόγο άρχισαν να σουτάρουν ξανά τρίποντα. 60-65 και 2' να μένουν.


Δεν θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι goal foul. Το πιο σωστό σφύριγμα θα ήταν να μην δώσει απολύτως τίποτα και να μετρήσει το καλάθι. Όπως και να έχει όμως αυτό είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα τέρατα που έγιναν χθες.
Timemaster
Όπως και να έχει η Φινλανδοί είχανε την ευκαιρία και εχτές αλλά και σήμερα να πάρουν την νίκη αλλά ο καλύτερος τους παίχτης τους πούλησε.
Δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά σήμερα όσο ο Κόπονεν ήταν στον πάγκο έπαιζαν καλύτερο μπάσκετ.
Δε μπορεί να είναι τυχαίο πως ο Κόπονεν έχει -14 πόντους ενώ η αλλαγή του ο Ράνικο +10 .

όπως λέμε και για το Σπανούλη έτσι και εδώ...
μπορεί να είναι πολύ καλύτερος από τους συμπαίχτες του αλλά χάνεται η ισορροπία της ομάδος.
rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Sep 4 2014, 16:51 ) *
Λοιπόν πλέον η Ουκρανία είναι εκτός.

Άρα η Τουρκία θα είναι είτε δεύτερη και θα αντιμετωπίσει λογικά την Αυστραλία, είτε τέταρτη και θα αντιμετωπίσει το νικητή του Λιθουανία-Σλοβενία.

Ο Δομίνικος θα είναι είτε δεύτερος, είτε τρίτος και θα αντιμετωπίσει τον χαμένο του Λιθουανία-Σλοβενία.

Και η Νέα Ζηλανδία δεν μπορεί να είναι δεύτερη. Άρα θα αντιμετωπίσει είτε την Αυστραλία, είτε την Σλοβενία.

Το ματς Δομίνικος-Τουρκία είναι φωτιά καθώς ο νικητής δε σταυρώνει με τις ΗΠΑ εως τα ημιτελικά.

Με πιο απλά λόγια:

ΣΕΝΑΡΙΟ Α: Νίκη Τουρκίας

1. ΗΠΑ
2. Τουρκία
3. Δομινικανή Δημοκρατία
4. Νέα Ζηλανδία

ΣΕΝΑΡΙΟ Β: Νίκη Δομινικανής Δημοκρατίας

1. ΗΠΑ
2. Δομινικανή Δημοκρατία
3. Νέα Ζηλανδία
4. Τουρκία

ΣΕΝΑΡΙΟ Γ: Οι Αμερικανοί κάνουν tanking απέναντι στην Ουκρανία και χάνουν για να προκριθεί ο Φρατέλο smiley.gif
thalys
QUOTE (Nuntius @ Sep 4 2014, 16:56 ) *
Δεν θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι goal foul. Το πιο σωστό σφύριγμα θα ήταν να μην δώσει απολύτως τίποτα και να μετρήσει το καλάθι. Όπως και να έχει όμως αυτό είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα τέρατα που έγιναν χθες.


Θα ήταν συμβατή απόφαση με το ξύλο που άφηναν σε όλο το ματς, αλλά στην Ευρωλίγκα νομίζω θα ήταν εύκολο γκολ-φάουλ. Για να μην παρεξηγηθώ: από δικά της λάθη έχασε η Φιλλανδία. Δεν της φταίει σήμερα η διαιτησία. [Και πάγια αρχή μου είναι να μην ρίχνω το φταίξιμο στη διαιτησία, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.]

Συμφωνώ ότι ήταν καλύτερη χωρίς τον Κόπονεν η Φιλλανδία. Άλλος παίχτης σήμερα σε σχέση με πέρσι. Ίσως το άγχος και η πίεση ίσως η κακή μέρα, δεν ξέρω.
Timemaster
QUOTE(thalys @ Sep 4 2014, 18:06 ) *
Θα ήταν συμβατή απόφαση με το ξύλο που άφηναν σε όλο το ματς, αλλά στην Ευρωλίγκα νομίζω θα ήταν εύκολο γκολ-φάουλ. Για να μην παρεξηγηθώ: από δικά της λάθη έχασε η Φιλλανδία. Δεν της φταίει σήμερα η διαιτησία. [Και πάγια αρχή μου είναι να μην ρίχνω το φταίξιμο στη διαιτησία, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.]

Συμφωνώ ότι ήταν καλύτερη χωρίς τον Κόπονεν η Φιλλανδία. Άλλος παίχτης σήμερα σε σχέση με πέρσι. Ίσως το άγχος και η πίεση ίσως η κακή μέρα, δεν ξέρω.



νομίζω πως προσαρμόστηκαν καλύτερα οι ομάδες σε αυτόν.
Οι επιλογές του φέτος ήταν πιο τραβηγμένες και πάντα είχε 2-3 αντιπάλους πάνω του.
Ενώ νομίζω πως και οι συμπαίχτες του φέτος όσο έπαιζε αυτός ήταν στατικοί.

rolleyes.gif
Zoys
Κάτι παραπάνω από χαλαρή η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στο πρώτο δεκάλεπτο.
Nuntius
QUOTE (thalys @ Sep 4 2014, 18:06 ) *
Θα ήταν συμβατή απόφαση με το ξύλο που άφηναν σε όλο το ματς, αλλά στην Ευρωλίγκα νομίζω θα ήταν εύκολο γκολ-φάουλ. Για να μην παρεξηγηθώ: από δικά της λάθη έχασε η Φιλλανδία. Δεν της φταίει σήμερα η διαιτησία. [Και πάγια αρχή μου είναι να μην ρίχνω το φταίξιμο στη διαιτησία, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.]

Συμφωνώ ότι ήταν καλύτερη χωρίς τον Κόπονεν η Φιλλανδία. Άλλος παίχτης σήμερα σε σχέση με πέρσι. Ίσως το άγχος και η πίεση ίσως η κακή μέρα, δεν ξέρω.


Μωρέ ούτω εγώ θέλω να ρίχνω το φταίξιμο στην διαιτησία αλλά το χθεσινό ήταν μεγάλη ξεφτίλα.

QUOTE (Timemaster @ Sep 4 2014, 18:03 ) *
Όπως και να έχει η Φινλανδοί είχανε την ευκαιρία και εχτές αλλά και σήμερα να πάρουν την νίκη αλλά ο καλύτερος τους παίχτης τους πούλησε.
Δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά σήμερα όσο ο Κόπονεν ήταν στον πάγκο έπαιζαν καλύτερο μπάσκετ.
Δε μπορεί να είναι τυχαίο πως ο Κόπονεν έχει -14 πόντους ενώ η αλλαγή του ο Ράνικο +10 .

όπως λέμε και για το Σπανούλη έτσι και εδώ...
μπορεί να είναι πολύ καλύτερος από τους συμπαίχτες του αλλά χάνεται η ισορροπία της ομάδος.
rolleyes.gif



Ισχύει αυτό. Είχαμε τις ευκαιρίες μας και χθες και σήμερα και δεν καταφέραμε να βάλουμε τα μεγάλα σουτ. Ο Koponen έχασε κάποιες κρίσιμες προσπάθειες.

Δεν νομίζω πως ο Rannikko ήταν καλός σε αυτό το τουρνουά, πάντως. Δεν σούταρε καθόλου καλά και έκανε κάμποσα λάθη και στην επίθεση και στην άμυνα. Σήμερα, όμως, έπαιξε καλά. Η οδηγία του Dettman ήταν η μπάλα να περάσει στους ψηλούς και αυτό το έκανε καλύτερα ο Rannikko από ότι ο Koponen.
koostas
πωπω... προκριθηκε η τραγικη τουρκια...
ημαρτον με αυτο το μουντομπασκετ
Zoys
Τα post που αναφέρονταν στις χώρες που απουσιάζουν από το Μουντομπάσκετ μεταφέρθηκαν στο off-topic.
roko
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...seveia-sti-haka

Πισω απο τον ηλιο οι παικτες της Τουρκιας.Γι'αυτο ποτε τους δεν θα προκοψουν σαν ομαδα.Μικρη φανελα και ανυπαρκτη ιστορια μπασκετικα.
doctorjekil
Δεν ειχα την δυνατοτητα να γραψω τοσες μερες την γνωμη μου,αλλα ακουγα δεξια κι αριστερα οτι η φιλανδια ειναι πολυ συμπαθητικη ομαδα,παιζει ωραιο μπασκετ και αλλα τετοια...ειλικρινα η φιλανδια ειναι η πιο αντιπαθητικη ομαδα της διοργανωσης και παιζει το χειροτερο και πιο αναρχο μπασκετ μαζι με την νεα ζηλανδια και τις φιλιππινες...οποιος θελει σουταρει,ακομα και στον αιφνιαδιασμο,ξυλο στην αμυνα,γυρω γυρω ολοι στην επιθεση και ενα αποκρουστικο θεαμα...πραγματικα ομαδες με τετοιο στυλ μπασκετ(φιλιππινες,νεα ζηλανδια,φιλανδια)καταστρεφουν το αθλημα που τοσο αγαπαμε...αλλα κ εμεις αντι να τους κατακρινουμε τους επικροτουμε
Nuntius
QUOTE (doctorjekil @ Sep 5 2014, 11:19 ) *
Δεν ειχα την δυνατοτητα να γραψω τοσες μερες την γνωμη μου,αλλα ακουγα δεξια κι αριστερα οτι η φιλανδια ειναι πολυ συμπαθητικη ομαδα,παιζει ωραιο μπασκετ και αλλα τετοια...ειλικρινα η φιλανδια ειναι η πιο αντιπαθητικη ομαδα της διοργανωσης και παιζει το χειροτερο και πιο αναρχο μπασκετ μαζι με την νεα ζηλανδια και τις φιλιππινες...οποιος θελει σουταρει,ακομα και στον αιφνιαδιασμο,ξυλο στην αμυνα,γυρω γυρω ολοι στην επιθεση και ενα αποκρουστικο θεαμα...πραγματικα ομαδες με τετοιο στυλ μπασκετ(φιλιππινες,νεα ζηλανδια,φιλανδια)καταστρεφουν το αθλημα που τοσο αγαπαμε...αλλα κ εμεις αντι να τους κατακρινουμε τους επικροτουμε


Ο καθένας παίζει το στυλ μπάσκετ που μπορεί να παίξει. Και οι τρεις αυτές χώρες δεν έχουν ούτε τα ύψη που έχουν οι μεγάλες δυνάμεις ούτε τα αθλητικά προσόντα. Το μοναδικό πράγμα που μπορούν να εκμεταλλευτούν είναι η ταχύτητα τους και το πάθος τους και ακριβώς αυτό κάνουν.
SteveNashidis
QUOTE(Nuntius @ Sep 6 2014, 01:25 ) *
Ο καθένας παίζει το στυλ μπάσκετ που μπορεί να παίξει. Και οι τρεις αυτές χώρες δεν έχουν ούτε τα ύψη που έχουν οι μεγάλες δυνάμεις ούτε τα αθλητικά προσόντα. Το μοναδικό πράγμα που μπορούν να εκμεταλλευτούν είναι η ταχύτητα τους και το πάθος τους και ακριβώς αυτό κάνουν.


Συμφωνώ και να υπενθυμίσω ότι η Φιλανδία μας απέκλεισε πέρσι πράγμα που δείχνει πάρα πολλά.
Παρόλαυτα υπάρχουν όμως τέτοιες απόψεις που υποτιμούν και κατακρίνουν χωρίς λόγο υποδεέστερες(σε επίπεδο μπασκετικό) χώρες.
Για μένα αυτές οι χώρες δίνουν περισσότερο ενδιαφέρον στην διοργάνωση ,καθώς τα δίνουν όλα για τη νίκη και μπορεί να κάνουν την έκπληξη .Και όχι κάποιες ανάλατες χώρες με αθλητές που απαρνιούνται τη συμμετοχή τους για διάφορους λόγους.

Και για να μην ξεχνιόμαστε από το μάθημα ενός άλλου φίλου....

bball.gif Venez sur grand Sénégal. bball.gif
doctorjekil
QUOTE(Nuntius @ Sep 6 2014, 01:25 ) *
Ο καθένας παίζει το στυλ μπάσκετ που μπορεί να παίξει. Και οι τρεις αυτές χώρες δεν έχουν ούτε τα ύψη που έχουν οι μεγάλες δυνάμεις ούτε τα αθλητικά προσόντα. Το μοναδικό πράγμα που μπορούν να εκμεταλλευτούν είναι η ταχύτητα τους και το πάθος τους και ακριβώς αυτό κάνουν.

Δεν διαφωνω,ομως αλλο αυτο και αλλο να λεμε οτι παιζουν ωραιο μπασκετ και ειναι συμπαθητικες ομαδες....αυτο μπορουν αυτο παιζουν...αλλα αυτο που παιζουν ειναι δυσφημιση του αθληματος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.