Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προς μεταφορά
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2
Ryan Stik
Ετυχε να δω το ματς Ολυμπιαδα Παπαγου-Κεραμεικος αποψε οπου νικησε η Ολυμπιαδα. Εχω να πω πως κα ιοι δυο διαιτητες ηταν πολυ κακοι!!! Καταστρεψανε το παιχνιδι και ειχαν αγνοια για πολλους κανονισμους...Εχει τυχει και εχω δει πολλους αγωνες αυτων των διαιτητων και τους θεωρω απαραδεκτους..(δεν ξερω τα ονοματα τους να τα γραψω). Δεν υποστηριζα καμια ομαδα. Θεωρω πως η Ολυμπιαδα εχει περισσοτερες λυσεις σαν ομαδα και περισσοτερες καλες μοναδες απο τον Κεραμεικο οπως και φανηκε στη διαρκεια του παιχνιδιου. Καλη συνεχεια σε ολες τις ομαδες και χωρις τραυματισμους που δυστυχως ειχε 2 το ματς..
rock
Ιωνια-Παλληνη:1 +8. Ενα ματς που στο ημιχρονο ηταν για μια ομαδα. Οι γηπεδουχοι παιξανε καλυτερα στο πρωτο αλλα μετα στο δευτερο η παλληνη ανεβασε στροφες και εφερε το ματσακι κοντα. Καλο παιχνιδι με τα γκρι παιδακια να κανουν οργια!!!! 68.gif αυτα εχει η κατηγορια ομως. Καλη συνεχεια και στις 2 ομαδες χωρις τραυματισμους. icon_wave.gif
katsman4
QUOTE(panther2910 @ Oct 16 2009, 14:53 ) *
Μάλλον δεν είναι καλή ομάδα οι Κωφοί γι αυτό...

Katsman από ποία ομάδα είσαι ???



Από Πόρτο φίλε panther.

Ξεκίνημα με νίκη λοιπόν με τα "γκρι παιδάκια" όπως ανέφερε κάποιο παιδί να σφυρίζουν ότι να 'ναι. Τέσσερις τεχνικές ποινές εις βάρος μας εκ των οποίων δύο σερί στον προπονητή όπου και τον απέβαλαν. Να σημειωθεί ότι δόθηκε και μία τεχνική ποινή εις βάρος των γηπεδούχων, έτσι για να μην έχουμε παράπονο.

Αγωνιστικά το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα των Κωφών να προηγείται νομίζω για επτά πόντους την οποία καλύψαμε σε λιγότερο από δύο λεπτά της τρίτης περιόδου. Νομίζω από τότε δεν χάσαμε την προτοπορία στο σκορ και αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.

Περιμένουμε και άλλα αποτελέσματα του ομίλου.
alexas10
QUOTE (jhantzop @ Oct 24 2009, 10:27 ) *
ΕΚΑΛΗ - ΕΡΜΗΣ 57-61 (ημ. 33-28)


Aν και δεν ηθελα να το παραδεχτω αρχιζω να πιστευω πως η μεγαλυτερη μαστιγα των κατηγοριων ειναι οι διαιτητες που κοιτανε πως θα γινουν απο συμπληρωματικοι, πρωταγωνιστες... Δεν ξερω ειλικρινα τι να πρωτοπω για το χθεσινο.. Συγχαρητηρια στα παιδια του Ερμη που ηταν αψογοι( εχω περασει και εγω απο εκει) και καλη συνεχεια που προβλεπω πως θα ειναι ευοιωνη για την ομαδα τους.Γεματη ομαδα με πολλα κορμια,οργανωμενη δεν βρισκω λογο γιατι να μην ανεβει αλλη μια κατηγορια. Προεδρε σε βλεπω Β εσκα του χρονου..Οσο για εμας ο στοχος να δημιουργηθει μια νεα ομαδα ειναι δυσκολος κ γεματος αντιξοοτητες. Αν παιζουμε οπως χθες θα κερδισουμε αρκετα ματς ωστε να εξασφαλισουμε τη παραμονη μας γρηγορα.... ασχετο..αλλα Τα χω παρει ασχημα με το υφος ορισμενων ανθρωπων.
alexas10
QUOTE (Buddah @ Oct 24 2009, 15:07 ) *
Οι διαιτητες ειναι μερος του παιχνιδιου ,οπως και οι μπασκετες και η μπαλλα για να γινει ενας αγωνας ,αν τους δειτε(ουμε) ετσι και δεν πολυασχοληθουμε θα ειναι ολα μια χαρα,Θα μου πεις τωρα κανουν λαθη ,και αυτο μεσα στο παιχνιδι ειναι ,πρωτοι ξερουν το λαθος τους οι ιδιοι με το να τους κραξεις την στιγμη εκεινη δεν κερδιζεις τιποτα ,ουτε το σφυριγμα αλλαζει συν οτι τον βαζεις σε αμυντικη θεση ,πραγμα που σημαινει πως θα αντιδρασει
Τωρα και κατι ακομα ,στην Γκατηγορια θα πρεπει να μας ενδιαφερει περισσοτερο η "παραγωγη" δηλαδη να παιρνουν ευκαιριες νεα παιδια και λιγοτερο η Ανοδος ,αν αυτα μπορουν να συνδυαστουν οπως εκανε πριν 2χρονια ο Πλατωνας ειναι το καλυτερο.
Δεν εχω δει ολες τις ομαδες της Γ κατηγοριας ,ξερω 2 που σιγουρα το κανουν Αμπελοκηποι και Νικηφορος ,το να εχεις 12 30+ μπορει να σου δωσει την κατηγορια ,και να παρει ποντους ο καθε προεδρος και να επιβεβαιωθει ο κοουτς (με λαθος τροπο),το μπασκετακι ομως που ολοι αγαπαμε δεν το βοηθα ,αυτο που το βοηθα ειναι το να παραγει η ομαδα παικτες που καποιοι απο αυτους θα μπορεσουν να πανε πιο πανω
Μια αποψη λεω με ολο τον σεβασμο προς ολους σας


Δεν καταλαβα τι σχεση εχουν αυτα που αναφερεις με αυτα που ειπα εγω. Ποιος μιλησε για ηλικιες και για νικες. Οταν παιζεις μπασκετ παιζεις μπασκετ. Προσωπικα εγω βλεπω ηλικιες μονο μεσα στο γηπεδο. Ποιανου γυαλιζουν τα ματια,ποιος βουταει στις μπαλες,ποιος σε κοιταει στα ματια περιμενοντας να παιξει,ποιος στηριζει αυτο που λες και κανεις ακομη και αν εσυ τον πετας εξω...Μπασκετ παιζουν οι αξιες κ οχι οι ηλικιες. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Εχω βαρεθει τους πιτσιρικαδες που ερχονται στο γηπεδο με νοοτροπια λες και κανουν χαρη στο προεδρο,το προπονητη και τους συμπαικτες του,που με τη πρωτη στραβη λακιζουν γιατι ο προπονητηςς ειναι ασχετος μωρε και δεν τους βαζει... Λιγοι επιβιωνουν γιατι εχουν μαθει αλλιως. Οσοι πιτσιρικαδες αξιζουν ΘΑ παιξουν. Επειδη ομως το κερδισαν , οχι επειδη η ταυτοτητα λεει 18 η 19. Τωρα σε οτι εχει να κανει με τα λαθη, φυσικα και θα κανουν λαθη και οι διαιτητες. αλλα το ανθρωπινο λαθος αλλο ομως το " μου τα χετε πρηξει δεν σας ξανασφυριζω φαουλ". Δεν θελω να πω περισσοτερα γιατι σεβομαι και αγαπω την αντιπαλη ομαδα και τα παιδια που την στησανε απο το μηδεν πριν 5 χρονια... (ειδικα εκεινον τον ξενιτεμενο)κ επουδενι δεν καταλογιζω κατι στηον Ερμη...
1911971
QUOTE(alexas10 @ Oct 24 2009, 14:38 ) *
Aν και δεν ηθελα να το παραδεχτω αρχιζω να πιστευω πως η μεγαλυτερη μαστιγα των κατηγοριων ειναι οι διαιτητες που κοιτανε πως θα γινουν απο συμπληρωματικοι, πρωταγωνιστες... Δεν ξερω ειλικρινα τι να πρωτοπω για το χθεσινο.. Συγχαρητηρια στα παιδια του Ερμη που ηταν αψογοι( εχω περασει και εγω απο εκει) και καλη συνεχεια που προβλεπω πως θα ειναι ευοιωνη για την ομαδα τους.Γεματη ομαδα με πολλα κορμια,οργανωμενη δεν βρισκω λογο γιατι να μην ανεβει αλλη μια κατηγορια. Προεδρε σε βλεπω Β εσκα του χρονου..Οσο για εμας ο στοχος να δημιουργηθει μια νεα ομαδα ειναι δυσκολος κ γεματος αντιξοοτητες. Αν παιζουμε οπως χθες θα κερδισουμε αρκετα ματς ωστε να εξασφαλισουμε τη παραμονη μας γρηγορα.... ασχετο..αλλα Τα χω παρει ασχημα με το υφος ορισμενων ανθρωπων.

Φιλαράκι Αλέξη, είσαι τόσα χρονια μέσα στα γήπεδα και έχεις δει κάθε καρυδιάς καρύδι όσο αφορά τους διαιτητές. Καταρχήν συμφωνώ ότι αυτά που είδαν τα ματάκια και των δύο ομάδων στο γήπεδο ειναι εξωπραγματικά. Τα γκρι ανθρωπάκια ήταν κάπως, ειδικά η δεύτερη διαιτητής (ευχή να μην τύχει ποτέ σε παιχνίδι σας)....Δεν νομίζω ότι προσπαθούν να γίνουν πρωταγωνιστές, απλά με την άγνοιά τους και τα φαλτσοσφυρίγματά τους, γίνονται πρωταγωνιστές. Τώρα αν αναλογιστούμε πως υπάρχει έλλειψη διαιτητών γιατί κανείς δεν θέλει να χάσει την ηρεμία του για 10~20 ευρώπουλα, ίσως θα έπρεπε να δούμε και την δική τους μεριά...γιατί και αυτοί αγαπούν το μπάσκετ, αλλά από άλλο πόστο. Και παρότι "καντήλιαζα" και εγώ την Παρασκευή τους διαιτητές, κάπου πρέπει να πούμε και ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί, θα παίζαμε εμείς; ή θα το γυρνάγαμε στο σνούκερ;
Οσο αφορά τον Ερμή, νομίζω ότι συνεχίζεται η καλή δουλειά που ξεκίνησε το 2004. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε την άνοδο, ξέρω να πω και ευχαριστώ όλα τα παιδιά της ομάδας, οτι παραμένουμε (σε σχεση με την περσινή χρονιά - 1η φορά ανδρικό) ομάδα και οικογένεια μέσα και έξω από το γήπεδο.
Επειδή κάποιος πολύ καλός φίλος με προσέγγισε την Παρασκευή, του λέω ότι το φουτεράκι του Ερμή είναι ήδη έτοιμο για πάρτυ του....
katsman4
QUOTE(1911971 @ Oct 26 2009, 12:31 ) *
Φιλαράκι Αλέξη, είσαι τόσα χρονια μέσα στα γήπεδα και έχεις δει κάθε καρυδιάς καρύδι όσο αφορά τους διαιτητές. Καταρχήν συμφωνώ ότι αυτά που είδαν τα ματάκια και των δύο ομάδων στο γήπεδο ειναι εξωπραγματικά. Τα γκρι ανθρωπάκια ήταν κάπως, ειδικά η δεύτερη διαιτητής (ευχή να μην τύχει ποτέ σε παιχνίδι σας)....Δεν νομίζω ότι προσπαθούν να γίνουν πρωταγωνιστές, απλά με την άγνοιά τους και τα φαλτσοσφυρίγματά τους, γίνονται πρωταγωνιστές. Τώρα αν αναλογιστούμε πως υπάρχει έλλειψη διαιτητών γιατί κανείς δεν θέλει να χάσει την ηρεμία του για 10~20 ευρώπουλα, ίσως θα έπρεπε να δούμε και την δική τους μεριά...γιατί και αυτοί αγαπούν το μπάσκετ, αλλά από άλλο πόστο. Και παρότι "καντήλιαζα" και εγώ την Παρασκευή τους διαιτητές, κάπου πρέπει να πούμε και ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί, θα παίζαμε εμείς; ή θα το γυρνάγαμε στο σνούκερ;
Οσο αφορά τον Ερμή, νομίζω ότι συνεχίζεται η καλή δουλειά που ξεκίνησε το 2004. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε την άνοδο, ξέρω να πω και ευχαριστώ όλα τα παιδιά της ομάδας, οτι παραμένουμε (σε σχεση με την περσινή χρονιά - 1η φορά ανδρικό) ομάδα και οικογένεια μέσα και έξω από το γήπεδο.
Επειδή κάποιος πολύ καλός φίλος με προσέγγισε την Παρασκευή, του λέω ότι το φουτεράκι του Ερμή είναι ήδη έτοιμο για πάρτυ του....


Για τα 10~20 ευρώπουλα όπως λες δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτά είναι στα παιδικοεφηβικά στα οποία οι αγώνες είναι διπλοί συνήθως οπότε είναι τα διπλάσια. Και για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ, σε μια συζήτηση που είχα με διαιτητή που σφύριζε και λίγο πιο ψηλά αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν 20-30 χιλιάρικα το χρόνο (που στη περίπτωση μας είναι μέγιστο 10 μήνες). Αν τώρα κάποιος από εσάς βγάζει περισσότερα από αυτά τα χρήματα σε αυτή τη διάρκεια τότε ναι θα πρέπει να τους λυπάστε.
Και χωρίς παρεξήγηση αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οφείλω τον λόγο ύπαρξης τον δικό μου, των συμπαιχτών μου αλλά και της ομάδας μου σε αυτά τα άτομα. Μήπως η ύπαρξη αυτών των ανθρώπων γέννησε και το ίδιο το μπάσκετ?

Το συμπέρασμα είναι ότι όταν βάζουν κάποιους ανθρώπους και τους πληρώνουν να κάνουν μια δουλειά θα πρέπει να την κάνουν σωστά. Από τη στιγμή που υπάρχουν αυτοί όμως, όλοι εμείς θα πρέπει να το συνηθίσουμε όσο και αν μας ξαφνιάζουν κάθε αγωνιστική ακόμα περισσότερο.
1911971
QUOTE(katsman4 @ Oct 26 2009, 13:22 ) *
Για τα 10~20 ευρώπουλα όπως λες δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτά είναι στα παιδικοεφηβικά στα οποία οι αγώνες είναι διπλοί συνήθως οπότε είναι τα διπλάσια. Και για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ, σε μια συζήτηση που είχα με διαιτητή που σφύριζε και λίγο πιο ψηλά αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν 20-30 χιλιάρικα το χρόνο (που στη περίπτωση μας είναι μέγιστο 10 μήνες). Αν τώρα κάποιος από εσάς βγάζει περισσότερα από αυτά τα χρήματα σε αυτή τη διάρκεια τότε ναι θα πρέπει να τους λυπάστε.
Και χωρίς παρεξήγηση αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οφείλω τον λόγο ύπαρξης τον δικό μου, των συμπαιχτών μου αλλά και της ομάδας μου σε αυτά τα άτομα. Μήπως η ύπαρξη αυτών των ανθρώπων γέννησε και το ίδιο το μπάσκετ?

Το συμπέρασμα είναι ότι όταν βάζουν κάποιους ανθρώπους και τους πληρώνουν να κάνουν μια δουλειά θα πρέπει να την κάνουν σωστά. Από τη στιγμή που υπάρχουν αυτοί όμως, όλοι εμείς θα πρέπει να το συνηθίσουμε όσο και αν μας ξαφνιάζουν κάθε αγωνιστική ακόμα περισσότερο.

Συμφωνώ φίλε...εγώ δεν τους συμπονώ ούτε θέλω να αναδείξω την διαιτησία....απλά θέλω να πω "αυτούς έχουνε, αυτοί θα μας σφυρίζουν"...το κακό είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς σφυρίζουν μέχρι και εθνικές κατηγορίες (η διαιτητίνα μας την Παρασκευή έχω την εντύπωση ότι παίζει μέχρι και Γ' Εθνική!!!!).....τώρα, για τα λεφτά, δεν ξέρω αν φθάνουν σε τέτοια ποσά (αλλιώς πάω να γίνω και διαιτητής), αλλά όπως ξέρεις, ότι πληρώνουμε δεν είναι πάντα καλό....
Και το σημαντικότερο : σχεδόν όλες οι ομάδες στηρίζονται σε παίκτες, προπονητές και διοικήσεις που πρώτα από όλα το μπάσκετ είναι το αλκοολίκι τους...αν δεν ήταν, κλάφτα Χαραλάμπε.... cavs1-sm.gif
...και για να μην ξεχαστώ...ευχαριστώ για τον τίτλο του MVP αλλά φράγκα δεν πήρα ακόμα...και έχω τάξει και Lebron James στον κόουτς του χρόνου....
nikefalin
QUOTE(katsman4 @ Oct 26 2009, 12:22 ) *
Για τα 10~20 ευρώπουλα όπως λες δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτά είναι στα παιδικοεφηβικά στα οποία οι αγώνες είναι διπλοί συνήθως οπότε είναι τα διπλάσια. Και για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ, σε μια συζήτηση που είχα με διαιτητή που σφύριζε και λίγο πιο ψηλά αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν 20-30 χιλιάρικα το χρόνο (που στη περίπτωση μας είναι μέγιστο 10 μήνες). Αν τώρα κάποιος από εσάς βγάζει περισσότερα από αυτά τα χρήματα σε αυτή τη διάρκεια τότε ναι θα πρέπει να τους λυπάστε.
Και χωρίς παρεξήγηση αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οφείλω τον λόγο ύπαρξης τον δικό μου, των συμπαιχτών μου αλλά και της ομάδας μου σε αυτά τα άτομα. Μήπως η ύπαρξη αυτών των ανθρώπων γέννησε και το ίδιο το μπάσκετ?

Το συμπέρασμα είναι ότι όταν βάζουν κάποιους ανθρώπους και τους πληρώνουν να κάνουν μια δουλειά θα πρέπει να την κάνουν σωστά. Από τη στιγμή που υπάρχουν αυτοί όμως, όλοι εμείς θα πρέπει να το συνηθίσουμε όσο και αν μας ξαφνιάζουν κάθε αγωνιστική ακόμα περισσότερο.



πάλι γκρίνια και γκρίνια και γκρίνια...... Οκ δεν έρχεται ο Βορεάδης να σας σφυρίξει να το υποστούμε και αυτό . Οκ, τα παιδιά που σφυρίζουν κάνουν λάθη ( ενώ εμείς οι υπερπαίκτες που παίζουμε και δεν σταυρώνουμε 2ο συνεχόμενο εύστοχο λέι απ κλπ κλπ κλπ) να το υποστούμε και αυτό.Οτί είναι ερασιτέχνες και αυτοί ( εκτός από τους τοπ που σφυρίζουν Α1 & Α2) και δουλεύουν σαν όλους μας πρωί μεσημέρι και έρχονται το βράδυ , να το υποστούμε και αυτό. Κάποιοι (όπως σε κάθε σύνολο) μπορεί να είναι λιγότεροι ικανοί ( είτε λόγω εμπειρίας, έίτε λόγω ικανοτήτων γενικά) , να το υποστούμε και αυτό.

Αλλά το να λέμε και για τα πολλά λεφτά που παίρνουν είναι αμαρτία.

Οι διαιτητές αυτή τη στιγμή είναι οι μεγάλοι χορηγοί της ΕΣΚΑ αφού είναι "πίσω" 1,5 χρόνο για αυτά τα 10-12 Ευρώ τον αγώνα, κοινώς σφυρίζουν απλήρωτοι.

Επίσης τα νούμερα που λες (20-30 χιλ. το χρόνο) ανταποκρίνονται μόνο για αυτούς που κάνουν και Ευρωλίγκα και διεθνή τουρνουά ( Ευρωμπάσκετ κλπ).
Για έναν τοπικό ή αξιολογημένο για Γ Εθνική μιλάμε για πολυ-ΥΠΟπολλαπλάσια ποσα. Για να καταλάβεις , αυτοί της Γ Εθνικής ζήτημα να κάνουν 5-6 αγώνες το χρόνο σε αυτό το επίπεδο( δηλ. μιλάμε για ελάχιστα ποσά). Στο τοπικό λοιπόν που παίρνουν από 10 εως 13~15 ευρώ για να φτάσουν τα 20 χιλ. θα πρέπει να κάνουν 1500 αγωνες δηλ. καθημερινά 5 αγώνες. Είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν πάνω από 200 τη σεζόν.

Γενικά, η διαιτησία είναι μέρος του αγώνα, ανθρώπινο 150% , καλό είναι να έχουμε απαιτήσεις , αλλά να κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντα οτί έχουμε ανθρώπους...και κυρίως ας βάλουμε τον ευατό μας στη θέση του άλλου. Να δούμε, τι θα καταφέρναμε εμείς.
topten
QUOTE(nikefalin @ Oct 26 2009, 13:20 ) *
πάλι γκρίνια και γκρίνια και γκρίνια...... Οκ δεν έρχεται ο Βορεάδης να σας σφυρίξει να το υποστούμε και αυτό . Οκ, τα παιδιά που σφυρίζουν κάνουν λάθη ( ενώ εμείς οι υπερπαίκτες που παίζουμε και δεν σταυρώνουμε 2ο συνεχόμενο εύστοχο λέι απ κλπ κλπ κλπ) να το υποστούμε και αυτό.Οτί είναι ερασιτέχνες και αυτοί ( εκτός από τους τοπ που σφυρίζουν Α1 & Α2) και δουλεύουν σαν όλους μας πρωί μεσημέρι και έρχονται το βράδυ , να το υποστούμε και αυτό. Κάποιοι (όπως σε κάθε σύνολο) μπορεί να είναι λιγότεροι ικανοί ( είτε λόγω εμπειρίας, έίτε λόγω ικανοτήτων γενικά) , να το υποστούμε και αυτό.

Αλλά το να λέμε και για τα πολλά λεφτά που παίρνουν είναι αμαρτία.

Οι διαιτητές αυτή τη στιγμή είναι οι μεγάλοι χορηγοί της ΕΣΚΑ αφού είναι "πίσω" 1,5 χρόνο για αυτά τα 10-12 Ευρώ τον αγώνα, κοινώς σφυρίζουν απλήρωτοι.

Επίσης τα νούμερα που λες (20-30 χιλ. το χρόνο) ανταποκρίνονται μόνο για αυτούς που κάνουν και Ευρωλίγκα και διεθνή τουρνουά ( Ευρωμπάσκετ κλπ).
Για έναν τοπικό ή αξιολογημένο για Γ Εθνική μιλάμε για πολυ-ΥΠΟπολλαπλάσια ποσα. Για να καταλάβεις , αυτοί της Γ Εθνικής ζήτημα να κάνουν 5-6 αγώνες το χρόνο σε αυτό το επίπεδο( δηλ. μιλάμε για ελάχιστα ποσά). Στο τοπικό λοιπόν που παίρνουν από 10 εως 13~15 ευρώ για να φτάσουν τα 20 χιλ. θα πρέπει να κάνουν 1500 αγωνες δηλ. καθημερινά 5 αγώνες. Είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν πάνω από 200 τη σεζόν.

Γενικά, η διαιτησία είναι μέρος του αγώνα, ανθρώπινο 150% , καλό είναι να έχουμε απαιτήσεις , αλλά να κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντα οτί έχουμε ανθρώπους...και κυρίως ας βάλουμε τον ευατό μας στη θέση του άλλου. Να δούμε, τι θα καταφέρναμε εμείς.

Καλα τα λες αλλα η διαφορα δεν ειναι οτι ειναι ερασιτεχνες οπως ολοι μας.Εμεις οι ερασιτεχνες πιστεψε με οτι τα λαθη μας τα βλεπουμε και προσπαθουμε να τα διορθωσουμε μεσα απο τις προπονησεις ενω αυτοι δεν βλεπουν καν οτι εχουν κανει λαθος, η εστω να το παραδεκτουν.Δεν θα τους κρεμασουμε.Δεν εχουν το θαρρος ουτε αυτο να κανουν απλα το μονο τους οπλο δεν ειναι η προσωπικοτητα που θα επρεπε να εχουν αλλα .......η σφυριχτρα!!!!
jhantzop
QUOTE(topten @ Oct 26 2009, 14:42 ) *
Καλα τα λες αλλα η διαφορα δεν ειναι οτι ειναι ερασιτεχνες οπως ολοι μας.Εμεις οι ερασιτεχνες πιστεψε με οτι τα λαθη μας τα βλεπουμε και προσπαθουμε να τα διορθωσουμε μεσα απο τις προπονησεις ενω αυτοι δεν βλεπουν καν οτι εχουν κανει λαθος, η εστω να το παραδεκτουν.Δεν θα τους κρεμασουμε.Δεν εχουν το θαρρος ουτε αυτο να κανουν απλα το μονο τους οπλο δεν ειναι η προσωπικοτητα που θα επρεπε να εχουν αλλα .......η σφυριχτρα!!!!


Η διαιτησία σε αυτές τις κατηγορίες στην Ελλάδα είναι ερασιτεχνική. Αν συνδέεις το πόσο ερασιτέχνης είναι κάποιος, με το αν παραδέχεται το λάθος του, νομίζω πως σφάλεις. Είτε ερασιτέχνης είναι κάποιος, είτε επαγγελματίας, μπορεί να παραδεχτεί τα λάθη του, δεν είναι κακό! Το ίδιο και ο καλαθοσφαιριστής. Όπως υπάρχουν κακοί ερασιτέχνες μπασκετμπολίστες, έτσι υπάρχουν και κακοί ερασιτέχνες διαιτητές.

Και btw συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...


Doctor-J
Καλώς ή κακώς το επίπεδο της διαιτησίας είναι ανάλογο του επιπέδου μπάσκετ που παίζεται στην κατηγορία μας. Πάνω από την Γ ΕΣΚΑ υπάρχουν άλλες 5 κατηγορίες μέχρι την Α1 άρα λογικό και ανθρώπινο είναι το επίπεδο της διατησίας, μιάς και είναι άνθρωποι και αυτοί, να είναι ανάλογο του επιπέδου της κατηγορίας.

Ας δεχτούμε ότι οι διαιτητές αποτελούν μέρος του παιχνιδιού από τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόθεση φυσικά. Σε έναν αγώνα 40 λεπτών γίνονται κατά μέσο όρο 100 προσπάθειες για σουτ. Αν αναλογιστούμε ότι μία λανθασμένη απόφαση ενος διαιτητή μπορεί να επιρεάσει το αποτέλεσμα όσο και κάθε μία από αυτές τις προσπάθειες για σούτ καταλαβαίνουμε ότι το αποτέλεσμα εξαρτάται πολύ περισσότερο από άλλους παράγοντες και όχι απο τη διαιτησία.
Buddah
QUOTE(nikefalin @ Oct 26 2009, 14:20 ) *
πάλι γκρίνια και γκρίνια και γκρίνια...... Οκ δεν έρχεται ο Βορεάδης να σας σφυρίξει να το υποστούμε και αυτό . Οκ, τα παιδιά που σφυρίζουν κάνουν λάθη ( ενώ εμείς οι υπερπαίκτες που παίζουμε και δεν σταυρώνουμε 2ο συνεχόμενο εύστοχο λέι απ κλπ κλπ κλπ) να το υποστούμε και αυτό.Οτί είναι ερασιτέχνες και αυτοί ( εκτός από τους τοπ που σφυρίζουν Α1 & Α2) και δουλεύουν σαν όλους μας πρωί μεσημέρι και έρχονται το βράδυ , να το υποστούμε και αυτό. Κάποιοι (όπως σε κάθε σύνολο) μπορεί να είναι λιγότεροι ικανοί ( είτε λόγω εμπειρίας, έίτε λόγω ικανοτήτων γενικά) , να το υποστούμε και αυτό.

Αλλά το να λέμε και για τα πολλά λεφτά που παίρνουν είναι αμαρτία.

Οι διαιτητές αυτή τη στιγμή είναι οι μεγάλοι χορηγοί της ΕΣΚΑ αφού είναι "πίσω" 1,5 χρόνο για αυτά τα 10-12 Ευρώ τον αγώνα, κοινώς σφυρίζουν απλήρωτοι.

Επίσης τα νούμερα που λες (20-30 χιλ. το χρόνο) ανταποκρίνονται μόνο για αυτούς που κάνουν και Ευρωλίγκα και διεθνή τουρνουά ( Ευρωμπάσκετ κλπ).
Για έναν τοπικό ή αξιολογημένο για Γ Εθνική μιλάμε για πολυ-ΥΠΟπολλαπλάσια ποσα. Για να καταλάβεις , αυτοί της Γ Εθνικής ζήτημα να κάνουν 5-6 αγώνες το χρόνο σε αυτό το επίπεδο( δηλ. μιλάμε για ελάχιστα ποσά). Στο τοπικό λοιπόν που παίρνουν από 10 εως 13~15 ευρώ για να φτάσουν τα 20 χιλ. θα πρέπει να κάνουν 1500 αγωνες δηλ. καθημερινά 5 αγώνες. Είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν πάνω από 200 τη σεζόν.

Γενικά, η διαιτησία είναι μέρος του αγώνα, ανθρώπινο 150% , καλό είναι να έχουμε απαιτήσεις , αλλά να κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντα οτί έχουμε ανθρώπους...και κυρίως ας βάλουμε τον ευατό μας στη θέση του άλλου. Να δούμε, τι θα καταφέρναμε εμείς.



77.gif 77.gif 77.gif (respect 100%)

Ασε που τελικα τα λαθη που κανουν οι ομαδες ειναι διπλασια απο αυτα που μπορει να κανει ο διαιτητης ,και αντι να κοιταξουμε να διορθωσουμε τα της ομαδας μας( που ειναι και το εφικτο ) ψαχνουμε του διαιτητη (που ετσι και σφυριξε τελειωσε δεν αλλαζει)
Λαθη θα γινονται ας ασχοληθουμε πρωτα με τα δικα μας
1911971
Ας τους αφήσουμε στην άκρη τους διαιτητές...το δεδομένο είναι ότι οι περισσότεροι λένε "πως μας σφύριξαν" παρά "παίξαμε χάλια". Βάζουμε μπροστά αυτούς που είτε λόγω ανικανότητας είτε λόγω απειρίας είτε λόγω της ροής ενός παιχνιδιού, χάσανε κάποιες φάσεις. Το κακό με αυτούς είναι όταν κάποιοι αρκετές φορές σφυρίζουν με δόλο....δηλαδή, κάποιοι από αυτούς δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε σφάξουν ή να σε ευνοήσουν όταν θέλουν. Και νομίζω όλοι μας έχουμε γίνει μάρτυρες τέτοιων περιστατικών...
Η κατάληξη για εμένα είναι ο αυτοσεβασμός : ο παίκτης αν χάσει δεύτερο συνεχόμενο λέϊ-απ μόνος του, θα πρέπει να ξεσκιστεί στην προπόνηση και να τον διορθώσει ο προπονητής του. Αν δεν μπορεί, θα πρέπει στην χειρότερη μορφή, να σταματήσει.
Ο διαιτητής αντίστοιχα από ποιον θα κριθεί; από εμένα και εσάς; δεν έχουμε σημασία....και εδώ ίσως είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει : θα πρέπει να υπάρχουν παρατηρητές διαιτησίας και να τους κρίνουν. Αν δεν μπορούν, παρότι το γουστάρουν το άθλημα, καλύτερα θα είναι να βοηθήσουν από άλλο πόστο, ίσως σε κάποιο σύλλογο.
katsman4
QUOTE(nikefalin @ Oct 26 2009, 14:20 ) *
πάλι γκρίνια και γκρίνια και γκρίνια...... Οκ δεν έρχεται ο Βορεάδης να σας σφυρίξει να το υποστούμε και αυτό . Οκ, τα παιδιά που σφυρίζουν κάνουν λάθη ( ενώ εμείς οι υπερπαίκτες που παίζουμε και δεν σταυρώνουμε 2ο συνεχόμενο εύστοχο λέι απ κλπ κλπ κλπ) να το υποστούμε και αυτό.Οτί είναι ερασιτέχνες και αυτοί ( εκτός από τους τοπ που σφυρίζουν Α1 & Α2) και δουλεύουν σαν όλους μας πρωί μεσημέρι και έρχονται το βράδυ , να το υποστούμε και αυτό. Κάποιοι (όπως σε κάθε σύνολο) μπορεί να είναι λιγότεροι ικανοί ( είτε λόγω εμπειρίας, έίτε λόγω ικανοτήτων γενικά) , να το υποστούμε και αυτό.

Αλλά το να λέμε και για τα πολλά λεφτά που παίρνουν είναι αμαρτία.

Οι διαιτητές αυτή τη στιγμή είναι οι μεγάλοι χορηγοί της ΕΣΚΑ αφού είναι "πίσω" 1,5 χρόνο για αυτά τα 10-12 Ευρώ τον αγώνα, κοινώς σφυρίζουν απλήρωτοι.

Επίσης τα νούμερα που λες (20-30 χιλ. το χρόνο) ανταποκρίνονται μόνο για αυτούς που κάνουν και Ευρωλίγκα και διεθνή τουρνουά ( Ευρωμπάσκετ κλπ).
Για έναν τοπικό ή αξιολογημένο για Γ Εθνική μιλάμε για πολυ-ΥΠΟπολλαπλάσια ποσα. Για να καταλάβεις , αυτοί της Γ Εθνικής ζήτημα να κάνουν 5-6 αγώνες το χρόνο σε αυτό το επίπεδο( δηλ. μιλάμε για ελάχιστα ποσά). Στο τοπικό λοιπόν που παίρνουν από 10 εως 13~15 ευρώ για να φτάσουν τα 20 χιλ. θα πρέπει να κάνουν 1500 αγωνες δηλ. καθημερινά 5 αγώνες. Είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν πάνω από 200 τη σεζόν.

Γενικά, η διαιτησία είναι μέρος του αγώνα, ανθρώπινο 150% , καλό είναι να έχουμε απαιτήσεις , αλλά να κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντα οτί έχουμε ανθρώπους...και κυρίως ας βάλουμε τον ευατό μας στη θέση του άλλου. Να δούμε, τι θα καταφέρναμε εμείς.


Με έχεις παρεξηγήσει αν νομίζεις ότι γκρινιάζω, στο κάτω κάτω δεν άνοιξα εγώ το θέμα. Και επίσης το επίπεδο ενός αθλητή δε νομίζω να καθορίζει την ποιότητα της διαιτησίας που του σφυρίζεται! Δηλαδή αν είμαι παιχτούρα και μου κάνουν φάουλ πρέπει να το δώσει ενώ αν δεν είμαι παιχτούρα και μου κάνουν φάουλ δεν πρέπει; δε νομίζω να θέλεις να πεις αυτό!

Επίσης αυτός που μου είπε για τα χρήματα δε νομίζω να σφυρίζει Ευρωλίγκα (εκτός και αν σφυρίζει κρυφά blink.gif )

Και ναι συμφωνώ ότι πάνω απ' όλα πρέπει να κρίνουμε τους εαυτούς μας και την ομάδα μας και μετά όλους τους υπόλοιπους.
alexas10
QUOTE(nikefalin @ Oct 26 2009, 14:20 ) *
πάλι γκρίνια και γκρίνια και γκρίνια...... Οκ δεν έρχεται ο Βορεάδης να σας σφυρίξει να το υποστούμε και αυτό . Οκ, τα παιδιά που σφυρίζουν κάνουν λάθη ( ενώ εμείς οι υπερπαίκτες που παίζουμε και δεν σταυρώνουμε 2ο συνεχόμενο εύστοχο λέι απ κλπ κλπ κλπ) να το υποστούμε και αυτό.Οτί είναι ερασιτέχνες και αυτοί ( εκτός από τους τοπ που σφυρίζουν Α1 & Α2) και δουλεύουν σαν όλους μας πρωί μεσημέρι και έρχονται το βράδυ , να το υποστούμε και αυτό. Κάποιοι (όπως σε κάθε σύνολο) μπορεί να είναι λιγότεροι ικανοί ( είτε λόγω εμπειρίας, έίτε λόγω ικανοτήτων γενικά) , να το υποστούμε και αυτό.

Αλλά το να λέμε και για τα πολλά λεφτά που παίρνουν είναι αμαρτία.

Οι διαιτητές αυτή τη στιγμή είναι οι μεγάλοι χορηγοί της ΕΣΚΑ αφού είναι "πίσω" 1,5 χρόνο για αυτά τα 10-12 Ευρώ τον αγώνα, κοινώς σφυρίζουν απλήρωτοι.

Επίσης τα νούμερα που λες (20-30 χιλ. το χρόνο) ανταποκρίνονται μόνο για αυτούς που κάνουν και Ευρωλίγκα και διεθνή τουρνουά ( Ευρωμπάσκετ κλπ).
Για έναν τοπικό ή αξιολογημένο για Γ Εθνική μιλάμε για πολυ-ΥΠΟπολλαπλάσια ποσα. Για να καταλάβεις , αυτοί της Γ Εθνικής ζήτημα να κάνουν 5-6 αγώνες το χρόνο σε αυτό το επίπεδο( δηλ. μιλάμε για ελάχιστα ποσά). Στο τοπικό λοιπόν που παίρνουν από 10 εως 13~15 ευρώ για να φτάσουν τα 20 χιλ. θα πρέπει να κάνουν 1500 αγωνες δηλ. καθημερινά 5 αγώνες. Είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν πάνω από 200 τη σεζόν.

Γενικά, η διαιτησία είναι μέρος του αγώνα, ανθρώπινο 150% , καλό είναι να έχουμε απαιτήσεις , αλλά να κρατάμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πάντα οτί έχουμε ανθρώπους...και κυρίως ας βάλουμε τον ευατό μας στη θέση του άλλου. Να δούμε, τι θα καταφέρναμε εμείς.


O διαιτητης που μας σφυριξε δεν ηταν παιδι. Σφυριζει εθνικες κατηγοριες εδω και χρονια. Μεχρι Α2 σιγουρα.Μανδρέκας Καλαμπόκη

QUOTE(topten @ Oct 26 2009, 15:42 ) *
Καλα τα λες αλλα η διαφορα δεν ειναι οτι ειναι ερασιτεχνες οπως ολοι μας.Εμεις οι ερασιτεχνες πιστεψε με οτι τα λαθη μας τα βλεπουμε και προσπαθουμε να τα διορθωσουμε μεσα απο τις προπονησεις ενω αυτοι δεν βλεπουν καν οτι εχουν κανει λαθος, η εστω να το παραδεκτουν.Δεν θα τους κρεμασουμε.Δεν εχουν το θαρρος ουτε αυτο να κανουν απλα το μονο τους οπλο δεν ειναι η προσωπικοτητα που θα επρεπε να εχουν αλλα .......η σφυριχτρα!!!!

Συμφωνω 100%
topten
QUOTE(Buddah @ Oct 26 2009, 16:15 ) *
77.gif 77.gif 77.gif (respect 100%)

Ασε που τελικα τα λαθη που κανουν οι ομαδες ειναι διπλασια απο αυτα που μπορει να κανει ο διαιτητης ,και αντι να κοιταξουμε να διορθωσουμε τα της ομαδας μας( που ειναι και το εφικτο ) ψαχνουμε του διαιτητη (που ετσι και σφυριξε τελειωσε δεν αλλαζει)
Λαθη θα γινονται ας ασχοληθουμε πρωτα με τα δικα μας

Tα λαθη που κανουν οι παιχτες μπορουν να τα διορθωσουν μεσα στο παιχνιδι ειτε στην αμυνα ειτε στην επιθεση.Τα λαθη των διαιτητων το μονο που κανουν ειναι να καταστρεφουν τις προσπαθειες των παιχτων. οποτε δεν υπαρχει καμια δικαιολογια και αυτο που λες ειναι αβασιμο.
Buddah
QUOTE(topten @ Oct 27 2009, 21:53 ) *
Tα λαθη που κανουν οι παιχτες μπορουν να τα διορθωσουν μεσα στο παιχνιδι ειτε στην αμυνα ειτε στην επιθεση.Τα λαθη των διαιτητων το μονο που κανουν ειναι να καταστρεφουν τις προσπαθειες των παιχτων. οποτε δεν υπαρχει καμια δικαιολογια και αυτο που λες ειναι αβασιμο.


Μιλω για τα ομαδικα λαθη ,και δεν μιλησα για δικαιολογια για τις αποφασεις των διαιτητων,μιλησα με το τι θα πρεπει να ασχολησαι σαν παικτης/προπονητης και αυτο ειναι τα λαθη που κανεις ο ιδιος εαν εισαι παικτης και τα λαθη που κανει η ομαδα σου εαν εισαι προπονητης ,ασχολου,εμος με τα λαθη των διαιτητων χανεις την εικονα σου/της ομαδας σου ,και αυτο ισχυει πολυ πριν ασχοληθω εγω (1974 )με το μπασκετ ,μην λες αβασιμο κατι το οποιο δεν μπορεις να κατανοησεις
katsman4
QUOTE(Buddah @ Oct 27 2009, 22:11 ) *
Μιλω για τα ομαδικα λαθη ,και δεν μιλησα για δικαιολογια για τις αποφασεις των διαιτητων,μιλησα με το τι θα πρεπει να ασχολησαι σαν παικτης/προπονητης και αυτο ειναι τα λαθη που κανεις ο ιδιος εαν εισαι παικτης και τα λαθη που κανει η ομαδα σου εαν εισαι προπονητης ,ασχολου,εμος με τα λαθη των διαιτητων χανεις την εικονα σου/της ομαδας σου ,και αυτο ισχυει πολυ πριν ασχοληθω εγω (1974 )με το μπασκετ ,μην λες αβασιμο κατι το οποιο δεν μπορεις να κατανοησεις


Παιδιά χαλαρώστε. Το θέμα των διαιτητών είναι τε-ρα-στι-ο αλλά και μάλλον ανούσιο!
topten
QUOTE(Buddah @ Oct 27 2009, 21:11 ) *
Μιλω για τα ομαδικα λαθη ,και δεν μιλησα για δικαιολογια για τις αποφασεις των διαιτητων,μιλησα με το τι θα πρεπει να ασχολησαι σαν παικτης/προπονητης και αυτο ειναι τα λαθη που κανεις ο ιδιος εαν εισαι παικτης και τα λαθη που κανει η ομαδα σου εαν εισαι προπονητης ,ασχολου,εμος με τα λαθη των διαιτητων χανεις την εικονα σου/της ομαδας σου ,και αυτο ισχυει πολυ πριν ασχοληθω εγω (1974 )με το μπασκετ ,μην λες αβασιμο κατι το οποιο δεν μπορεις να κατανοησεις

Λες το ιδιο ακριβως πραγμα με μενα και το 1974 δεν μου λεει κατι.Οποτε κατανοω πολλα περισσοτερα πραγματα απο αυτα που νομιζεις.
topten
QUOTE(1911971 @ Oct 26 2009, 16:41 ) *
Ας τους αφήσουμε στην άκρη τους διαιτητές...το δεδομένο είναι ότι οι περισσότεροι λένε "πως μας σφύριξαν" παρά "παίξαμε χάλια". Βάζουμε μπροστά αυτούς που είτε λόγω ανικανότητας είτε λόγω απειρίας είτε λόγω της ροής ενός παιχνιδιού, χάσανε κάποιες φάσεις. Το κακό με αυτούς είναι όταν κάποιοι αρκετές φορές σφυρίζουν με δόλο....δηλαδή, κάποιοι από αυτούς δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε σφάξουν ή να σε ευνοήσουν όταν θέλουν. Και νομίζω όλοι μας έχουμε γίνει μάρτυρες τέτοιων περιστατικών...
Η κατάληξη για εμένα είναι ο αυτοσεβασμός : ο παίκτης αν χάσει δεύτερο συνεχόμενο λέϊ-απ μόνος του, θα πρέπει να ξεσκιστεί στην προπόνηση και να τον διορθώσει ο προπονητής του. Αν δεν μπορεί, θα πρέπει στην χειρότερη μορφή, να σταματήσει.
Ο διαιτητής αντίστοιχα από ποιον θα κριθεί; από εμένα και εσάς; δεν έχουμε σημασία....και εδώ ίσως είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει : θα πρέπει να υπάρχουν παρατηρητές διαιτησίας και να τους κρίνουν. Αν δεν μπορούν, παρότι το γουστάρουν το άθλημα, καλύτερα θα είναι να βοηθήσουν από άλλο πόστο, ίσως σε κάποιο σύλλογο.

Καλα τα λες αλλα ακουσα απο τριτους οτι στο ματς Εκαλη - Ερμης οι διαιτητες σφυριζαν σαν να ηταν βαλτοι.Επαναλαμβανω οτι το ακουσα απο τριτους.
nikefalin
QUOTE(topten @ Oct 28 2009, 23:54 ) *
Καλα τα λες αλλα ακουσα απο τριτους οτι στο ματς Εκαλη - Ερμης οι διαιτητες σφυριζαν σαν να ηταν βαλτοι.Επαναλαμβανω οτι το ακουσα απο τριτους.

να σοβαρευτούμε λίγο.

Κι εγώ μπορώ να πω οτί ακουσα από τρίτους οτί εξωγήινοι σφύριξαν με τη μορφή των διαιτητών ( ή φαντάσου να γράψει ένας διαιτητής εδώ στο τόπικ με ένα Nickname ότι άκουσε από τρίτους οτί οι παικτες της τάδες ομάδας έστησαν τον αγώνα)

Δεν εξυπηρετεί σε τίποτα η ανώνυμη συνομωσιολογία.


topten
QUOTE(nikefalin @ Oct 28 2009, 23:58 ) *
να σοβαρευτούμε λίγο.

Κι εγώ μπορώ να πω οτί ακουσα από τρίτους οτί εξωγήινοι σφύριξαν με τη μορφή των διαιτητών ( ή φαντάσου να γράψει ένας διαιτητής εδώ στο τόπικ με ένα Nickname ότι άκουσε από τρίτους οτί οι παικτες της τάδες ομάδας έστησαν τον αγώνα)

Δεν εξυπηρετεί σε τίποτα η ανώνυμη συνομωσιολογία.

Αυτο που λεω εχει γραφτει σε προηγουμενα post.Δεν κατηγορω καποιον αλλα οπως ξερεις παρακολουθουν πολλοι τα πρωταθληματα και καλως η κακως εχουν αποψη.
nikefalin
QUOTE(topten @ Oct 29 2009, 00:03 ) *
Αυτο που λεω εχει γραφτει σε προηγουμενα post.Δεν κατηγορω καποιον αλλα οπως ξερεις παρακολουθουν πολλοι τα πρωταθληματα και καλως η κακως εχουν αποψη.


αποψη που να μεταφέρει την γνώμη κάποιων τρίτων και ανώνυμα ανάγεται σε παραμυθολογία. Εκτός να γίνεις συγκεκριμένος και επώνυμα .

Στο φόρουμ έχουμε βάλει κανόνες που αφορούν και αυτό το ζήτημα. Αλλο μια αγωνιστική κριτική και άλλο το "τρίτοι είπαν".
1911971
QUOTE(topten @ Oct 28 2009, 23:54 ) *
Καλα τα λες αλλα ακουσα απο τριτους οτι στο ματς Εκαλη - Ερμης οι διαιτητες σφυριζαν σαν να ηταν βαλτοι.Επαναλαμβανω οτι το ακουσα απο τριτους.

...αν και δεν θέλω ούτε εγώ να το συνεχίσω αυτό το θέμα, ρωτάω το εξής : πόσοι από εμάς όταν χάνουν, τα ρίχνουμε στα ίσως εύκολα θύματα; δηλαδή, μόνο οι διαιτητές και κανένας άλλος γυρίζουν διαφορές 16π...εγώ ξέρω να πω ότι μπορεί να υπάρχουν φαλτσοσφυρίγματα, αλλά και ότι έγινε καλό παιχνίδι από τους μεν και άσχημο από τους δε....δηλαδή, να γυρίσω να πω ότι όταν χάναμε 16π φταίγανε οι διαιτητές; αφού δεν παίζαμε τίποτα εκείνο το διάστημα, τι να πω;
Ας γίνουμε ρεαλιστές όλοι μας, ας το αφήσουμε αυτό το θέμα περί διαιτησίας και ας κοιτάξουμε τις ομάδες μας.
Ετσι που το λες φιλαράκι, νιώθω ότι στήνουμε και παράγκα κιόλας....Δεν έχουμε ούτε θα έχουμε ποτέ τέτοια διάθεση. wink.gif
GR-HAMMER
αο κωφων - νεφο νικηφορος χ
το παιχνιδι δεν εγινε επειδη ο ενας απο τους 2 διαιτητες φαινεται ειχε κατι καλυτερο να κανει απο το να ερθει παρασκευη βραδυ στο γηπεδο...
ο νικηφορος δε δεχτηκε να γινει το παιχνιδι με 1 διαιτητη και δε του ριχνω αδικο...
μεχρι τωρα τα αποτελεσματα ειναι μεσα στις προβλεψεις μου...
συνεχιζουμε περιμενοντας την επομενη αγωνιστικη!
rocker
ξενέρα.....
1911971
Ερμής - Τούφα : 64-53

Τα υπόλοιπα στοιχεία και πιο αναλυτικά, θα σας τα δώσει ο moderator....

Καλή νίκη για την ομάδα μας, με διαιτησία όμως που και οι δύο ομάδες είχαν παράπονα....πρόβλημα που δεν θα λυθεί ποτέ για όλες τις ομάδες....κρίμα.
tas13
QUOTE(Artemida @ Dec 21 2009, 22:03 ) *
Δεν ειχα σκοπο να γραψω για το παιχνιδι ,τελικα ομως θα πρεπει να το κανω γιατι αυτα που εγιναν βλεπω να μη γραφονται.
Μια χαρα τα γραφει ο φιλος Τας13 ,θα ηθελα ομως να μου εξηγησει μερικα πραγματα τα οποια δεν συμφωνουν με οσα περιγραφει
1.- Πως η ομαδα μου παιζοντας ζωνη χρεωθηκε με τα διπλασια φαουλ απο την Ιωνια ;
2.- Πως η ομαδα μου παιζοντας με τον ψηλο που οπως λες διπλωνατε (και τριπλωνατε) κερδισε μισα φαουλ ,δεν υπηρξε προσπαθεια του ψηλου που να μην εχει 3 κρεμασμενους απο τα χερια του σαν σταφυλια ,
3.- Πως γινεται μια ομαδα που κυνηγα το σκορ στο 3 δεκαλεπτο να χει 2 ομαδικα ;και η ομαδα που παιζει ζωνη 7 με συμπληρωμενα τα 5 απο το 3λεπτο ;
4.- Πως γινεται μια ομαδα να εχει στα 2 δεκαλεπτα (3ο και 4ο) συνολικα 5ομαδικα και ο Αντιπαλος 14(ισως ετσι εξηγηται το πως γυρισε το ματς στο δευτερο ημιχρονο)
5.- Πως γινεται νε εχετε εκτελεσει διπλασιες βολες ;

και μια ερωτηση για οποιον ξερει να απαντησει γιατι ο Τας δεν ειναι αρμοδιος

Πως η Ενωση στο ντερμπυ της αγωνιστικης οριζει διαιτητη που την προηγουμενη αγωνιστικη εκανε ενα παιχνιδι ανω κατω με την συμπεριφορα του και τα σφυριγματα του ;Μηπως ο εν λογω διαιτητης εκτελουσε υπηρεσια ;Υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση; Τουλαχιστον στο φορουμ μας γραφτηκε το τι εκανε ο διαιτητης αυτος ,και ειναι γνωστος δεν ειναι η πρωτη του φορα

Και κλεινω λεγοντας το εξης ,εμεις ξεραμε οτι θα παιξουμε ενα παιχνιδι κοντρα σε 7αδα και οχι σε 5αδα ,(προσοχη δεν κατηγορω την Ιωνια για αυτο) δεν το περιμεναμε να γινει τοσο θρασυτητα και τοσο χοντροκομενα ,τι να κανουμε θα ζησουμε και με αυτο και απο εδω και εμπρος θα λαβουμε τα μετρα μας για να προστατευσουμε την ομαδα μας

Καλες γιορτες σε ολους


Καταρχην οταν γραφεις στο φορουμ καλο ειναι να γραφεις σε ολα τα παιχνιδια μια αποψη σου και οχι να επιλεγεις..Και αυτο το λεω γιατι ειπες οτι δεν ειχες σκοπο να γραψεις γι'αυτο το παιχνιδι..Γνωμη μου ετσι..
Θα σου απαντησω λοιπον λεγοντας σου: 1.Επειδη επαιζες ζωνη σημαινει οτι δε μπορεις να χρεωθεις με παραπανω φαουλ, 2.Επειδη παιζαμε καλα προσαρμοσμενη αμυνα στο ψηλο σας σημαινει οτι καθε φορα που επερνε τη μπαλα θα κερδιζε φαουλ, 3.Επειδη κυνηγαω το παιχνιδι πρεπει ντε και καλα να κανω περισσοτερα φαουλ απο εσενα δε μπορω απλα να παιξω καλη αμυνα, οσο για το 4 και το 5 νομιζω καλυπτονται απο τα παραπανω που εγραψα..
Δυστυχως ομως δεν ανεφερες καθολου τη δικια σας αποδοση και τα δικα σας λαθη..Στο πρωτο ημιχρονο που κερδιαζατε ηταν ολα καλα ετσι και δε σου εφταιγε τιποτα!!Εκμεταλλευτηκατε τις προσαρμογες μας στο ψηλο και βαλατε ευκολα καλαθια και σουτ..Μπραβο σας..Στο δευτερο χασατε τα σουτ, καθολου ντραιβ και αντι ο ψηλος σας να μοιραζει τη μπαλα που πεφταμε δυο και τρεις πανω του, προσπαθουσε με το ζορι να βαλει καλαθι..Και το κυριοτερο ρε φιλε βαλατε 15 ποντους σε ενα ημιχρονο και το μονο που λες ειναι οτι σε αδικησε η διαιτησια..Και μη ξεχνας απο τη πρωτη φαση την αντιδραση του προπονητη σας στους διαιτητες, που ουτε καν τεχνικη δεν εφαγε..Σε ολο το ματς και ειδικα στο δευτερο ημιχρονο δε κανατε αλλη δουλεια απο το να διαμαρτυρεστε και ισως να ητανε και η τακτικη σας αυτη γιατι τοσο πολυ δε το εχω ξαναδει,οσο και αν σας αδικησε οπως λες..Ασε και οσα ακολουθησαν και μετα το ματς και το τι λεγατε σε διαιτησια, αλλα και σε εμας που οπως λες δε φταιγαμε σε τιποτα..Μηπως τελικα ολο αυτο δε σας εκανε καλο, σας εβγαλε εκτος ρυθμου και γι'αυτο δεν ειχατε καλη αποδοση..Φιλε 15ποντους βαλατε στο ξαναλεω μηπως δε το καταλαβατε και μη κρυβεστε πισω απο την αποδοση της διαιτησιας, που ετσι και αλλιως ειναι πολυ κακες σε πολλα παιχνιδια και καλυτερα να κοιταξετε τα δικα σας λαθη και τη δικη σας αποδοση..Δημιουργεις εντυπωσεις και δεν ειναι καλο..
Ποτε σαν ομαδα δεν εχουμε ασχοληθει με τη διαιτησια και πολλες ειναι οι φορες που εχουμε αδικηθει..Και ο συγκεκριμενος που λες μας εχει παιξει ασχημα πολλες φορες..Και λετε μαλιστα οτι ξερατε οτι θα παιξετε εναντιον 7 και οτι εκτελουσε υπηρεσια, αν ειναι δυνατον..Και λες οτι δε φταιμε εμεις γι'αυτο..Ποιος φταιει;;Σας εχουν σημαδεψει αλλοι ή γενικα η ΕΣΚΑ..Μη τα λες αυτα φιλε γιατι σου ξαναλεω δημιουργεις εντυπωσεις και ειναι και λιγο για γελια..Δυστηχως φιλε ετσι ειναι η διαιτησια σε αυτες τις κατηγοριες..Πρεπει να μαθεις να ζεις με κακες διαιτησιες, εκτος αν δεν εχετε μαθει να ζειτε εσεις εκει στην Αρτεμιδα με κακες διαιτησιες και σας κακοφανηκε..Και η διαιτησια ηταν κακη αλλα δε σε αδικησε..Να εισαι καλα..
alex_maem

Λοιπόν,

ήμουνα στο παιχνίδι αυτό χωρις να υποστηρίζω τη νέα ιωνία και για κάποιους λόγους με εντυπωσίασε η ομάδα σου :

για να κερδίσεις μια ομάδα σα τη νέα ιωνία και μάλιστα εκτός έδρας πρέπει να παίξεις σε γενικές γραμμές καλά...εσείς κανατε ένα καλο πρώτο ημίχρονο και μέχρι εκεί..στο δεύτερο μέρος υπήρχε μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή από 5 παίκτες και ΟΧΙ 7... ακόμα και κάποιοι δικοί σας φίλοι-συγγενείς που ήταν στο γήπεδο είχαν συδανασχετίσει με την εμφάνιση σας στο β μέρος..πετάγατε τις μπάλες απο το τρίποντο χωρις προσπαθεια να παίξετε με τον ψηλό...
έτσι πολύ εύκολα η ν ιωνια μάζευε τα ριμπάουντ και έβγαλε γύρω στους 10 αιφνιδιασμούς χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο στην άμυνα , αφού δε χρειαζόταν..


έτσι λοιπόν εκέι ξεκινάει το παινιδι εντυπώσεων με τη διαιτησία... σε κάθε φάση διαμαρτυρίες επί διαμαρτυριών σε σημέιο ενοχλητικό για όλους όσους βρίσκονταν στο γήπεδο...
στο συγκεκριμενο παιχνίδι η διαιτησία ήταν εντυπωσιακά καλή παρά το ότι οι διαιτητές προκλήθηκαν αρκετά..θα μπορούσαν καλλιστα να είχαν δώσει πολλές ακόμα τεχνικές..
και καλό είναι ν μη λέμε μόνο για κακές διαιτησίες αλλά και για καλές...

το αποκορύφωμα όλων βέβαια ήταν ο τραμπουκισμός του παράγοντα σας στο τέλος που άγγιζε τα όρια της κωμωδίας...
έτσι ακόμα και το παιχνίδι των εντυπώσεων χάθηκε..

Άτυχη λοιπον η προσπάθεια σου μέσω του φορουμ να παραποιήσεις την εικόνα του αγώνα!!! η νίκη της ιωνίας ήταν καθαρη και η διαιτησία 50-50..

ΥΓ. Δεν είμαι ο ένας από τους δυο δαιτητές , ούτε και οι δύο μαζί
Γραφω για να περάσει το τετράωρο στη δουλειά και επειδή έτυχε να είμαι στο συγκεκριμένο ματς
Όλα τα λέω καλοπροαίρετα

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!!
Artemida
Τελικα βλεπω πως ειναι αρκετα δυσκολο να παρω απαντηση σε αυτα που ερωτω
Γιατι δεν πιστευω οτι εχει υπαρξει αλλο παιχνιδι (οχι υποχρεωτικα ντερμπυ κορυφης) που να εχει ομαδα σε 2 δεκαλεπτα (3/4) 5 ομαδικα φαουλ
Οσο για το πως παιξαμε (και δεν ομιλω για το τελευταιο μισο που το παρατησαμε εκνευρισμενοι και απογοητευμενοι) κυριως μεχρι την ληξη του 3ου οπου και το ματς ηταν Χ η στον ποντο ,οσες φορες πηγαμε την μπαλλα στον Ψηλο ,εφαγε το ξυλο του εχοντας 3 γυρω του να σπρωχνουν( στα ισα δεν μπορουσαν και ειναι φυσικο) χωρις να παρει σφυριγμα οσες φορες καναμε ντραιβ παλι δεν πηραμε σφυριγμα ,μεχρι και σε καθαρο φαουλ σε προσπαθεια 3π οπου ο παικτης σας γκρεμισε τονσουτερ οι Σελληνας εδειξε παιζετε .Οταν εχεις τετοια διαιτησια ,δεχεσαι 4 τεχνικς ποινες αναιτια ,ειναι φυσικο καπου να τα παρατησεις
Μην πουμε και για το πρωτο μερος οπου σας κραταγαν οι διαιτητες με βολες/τεχνικες/αντιαθλητικα μεσα στο παιχνιδι ,και αντι ναναι το παιχνιδι στους 20 ηταν στους 10 ,αφηστε καλυτερα
Τωρα για τον φιλο που γραφει πως το ειδε κλπ ,εχω και εγω φιλους να ανοιξουν 3-4 ακκαουντ και να γραψουν σχετικα αλλα δεν παει ετσι

Και τελικα ο Σελληνας αφου τα εκανε οπως τα εκανε την προηγουμενη αγωνιστικη (ρωτηστε τα παιδια του Αριωνα ηταν +15 και τους το γυρισε ) πως ΟΡΙΣΤΗΚΕ στο ντερμπυ και ΓΙΑΤΙ ;
Επαναλαμβανω πως δενκατηγορω τα παιδια της Ιωνιας για αυτο ,κανα δυο κανανε κατι προκλησεις στον παγκο μας αλλα αυτα γινονται αλλως τε εχουμε και Β γυρο
Οπως ειπα θα θωρακισουμε την ομαδα μας ,εχουμε 3 ηττες μια καθαρα απο Εκαλη στην εδρα μας οπου ειμαστε σε κακη μερα και δυο με Περισσο -Ιωνια με κακες διαιτησιες -βεβαια καμμια σχεση στον Περισσο ηταν λογικα λιγο εδρα αλλα εντος πλαισων και δεν διαμορφωσε αποτελεσμα εν αντιθεσει με το παιχνιδι με την Ιωνια- εχουμε δρομο
Καλες Γιορτες σε ολους

ΥΓ Προς Τας13 ,αυτο με το ποτε θα γραφω δεν το καταλαβα ,συμμετεχω στο φορουμ απο την προηγουμενη αγωνιστικη ,δεν μπορουσα να γραφω ενωριτερα ,θα με συγχωρεσεις ;
jhantzop
QUOTE(Artemida @ Dec 22 2009, 23:57 ) *
...
Και τελικα ο Σελληνας αφου τα εκανε οπως τα εκανε την προηγουμενη αγωνιστικη (ρωτηστε τα παιδια του Αριωνα ηταν +15 και τους το γυρισε ) πως ΟΡΙΣΤΗΚΕ στο ντερμπυ και ΓΙΑΤΙ ;
...


Όντως ο διαιτητής Σέλληνας ήταν στο παιχνίδι Αρίωνας - Ερμής αλλά μην το λες έτσι απλά αγαπητέ φίλε ότι τους το γύρισε. Απαξιώνεις την προσπάθεια των παικτών του Ερμή και είμαι σίγουρος ότι δεν ήσουν στο γήπεδο. Βλέπε σχολιασμό caterpillar (από την πλευρά του Αρίωνα). Ο ίδιος διαιτητής ήταν και στο Κωφοί - Ερμής και πάλι είχε κακή διαιτησία χωρίς αναγκαστικά να ευνοήσει κάποιον. Στον αγώνα Νέα Ιωνία - Άρτεμις δεν ήμουν παρών οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε.

Αυτό που μπορώ να πω εγώ όμως μέσα από την εμπειρία μου στα γήπεδα (23 χρόνια) είναι ότι υπάρχουν καλοί διαιτητές και κακοί διαιτητές. Υπάρχουν διαιτητές σοβαροί και διαιτητές ασόβαροι. Προκλητικοί διαιτητές και συζητήσιμοι διαιτητές.

Προσωπική μου γνώμη και άποψη ότι οι προκλητικοί διαιτητές με τουπέ αυτοκράτορα είναι ότι χειρότερο για το χώρο της διαιτησίας και γενικά του μπάσκετ. Προτιμώ έναν κακό διαιτητή που θα είναι σοβαρός και θα έχει τη δυνατότητα να παραδεχτεί ένα λάθος του παρά έναν προκλητικότατο διαιτητή που νομίζει ότι είναι ο πρόεδρος των ΗΠΑ, aka πλανητάρχης.

Προσοχή, δε μιλάω για τη διαιτησία σε κανένα συγκεκριμένο αγώνα αλλά γενικά για το τι έχουν δει τα μάτια μου στα γήπεδα. Και δε μιλάω για στημένες διαιτησίες, μην παρεξηγηθώ.

Τέλος να μείνω και στο πως ορίζονται οι διαιτητές. Δεν έχω καμία ιδέα! Ξέρει κάποιος να μας πει; (αν και βγαίνω εκτός θέματος και ως moderator θα πρέπει να με επαναφέρω!)


alex_maem
QUOTE(Artemida @ Dec 22 2009, 23:57 ) *
Τελικα βλεπω πως ειναι αρκετα δυσκολο να παρω απαντηση σε αυτα που ερωτω
Γιατι δεν πιστευω οτι εχει υπαρξει αλλο παιχνιδι (οχι υποχρεωτικα ντερμπυ κορυφης) που να εχει ομαδα σε 2 δεκαλεπτα (3/4) 5 ομαδικα φαουλ
Οσο για το πως παιξαμε (και δεν ομιλω για το τελευταιο μισο που το παρατησαμε εκνευρισμενοι και απογοητευμενοι) κυριως μεχρι την ληξη του 3ου οπου και το ματς ηταν Χ η στον ποντο ,οσες φορες πηγαμε την μπαλλα στον Ψηλο ,εφαγε το ξυλο του εχοντας 3 γυρω του να σπρωχνουν( στα ισα δεν μπορουσαν και ειναι φυσικο) χωρις να παρει σφυριγμα οσες φορες καναμε ντραιβ παλι δεν πηραμε σφυριγμα ,μεχρι και σε καθαρο φαουλ σε προσπαθεια 3π οπου ο παικτης σας γκρεμισε τονσουτερ οι Σελληνας εδειξε παιζετε .Οταν εχεις τετοια διαιτησια ,δεχεσαι 4 τεχνικς ποινες αναιτια ,ειναι φυσικο καπου να τα παρατησεις
Μην πουμε και για το πρωτο μερος οπου σας κραταγαν οι διαιτητες με βολες/τεχνικες/αντιαθλητικα μεσα στο παιχνιδι ,και αντι ναναι το παιχνιδι στους 20 ηταν στους 10 ,αφηστε καλυτερα
Τωρα για τον φιλο που γραφει πως το ειδε κλπ ,εχω και εγω φιλους να ανοιξουν 3-4 ακκαουντ και να γραψουν σχετικα αλλα δεν παει ετσι

Και τελικα ο Σελληνας αφου τα εκανε οπως τα εκανε την προηγουμενη αγωνιστικη (ρωτηστε τα παιδια του Αριωνα ηταν +15 και τους το γυρισε ) πως ΟΡΙΣΤΗΚΕ στο ντερμπυ και ΓΙΑΤΙ ;
Επαναλαμβανω πως δενκατηγορω τα παιδια της Ιωνιας για αυτο ,κανα δυο κανανε κατι προκλησεις στον παγκο μας αλλα αυτα γινονται αλλως τε εχουμε και Β γυρο
Οπως ειπα θα θωρακισουμε την ομαδα μας ,εχουμε 3 ηττες μια καθαρα απο Εκαλη στην εδρα μας οπου ειμαστε σε κακη μερα και δυο με Περισσο -Ιωνια με κακες διαιτησιες -βεβαια καμμια σχεση στον Περισσο ηταν λογικα λιγο εδρα αλλα εντος πλαισων και δεν διαμορφωσε αποτελεσμα εν αντιθεσει με το παιχνιδι με την Ιωνια- εχουμε δρομο
Καλες Γιορτες σε ολους

ΥΓ Προς Τας13 ,αυτο με το ποτε θα γραφω δεν το καταλαβα ,συμμετεχω στο φορουμ απο την προηγουμενη αγωνιστικη ,δεν μπορουσα να γραφω ενωριτερα ,θα με συγχωρεσεις ;


Λοιπον για να μη συζηταμε και πολυ πανω σε κατι που θεωρειται τελειωμενο ,

μπορει να ειμαι φιλος καποιου αλλα ειμαι και φιλος του μπασκετ γι αυτο να ανοιξα το account

μακαρι να ημαστε κι οι δυο φίλοι του ιδιου πραγματος
αλλα δυστυχως συμπεριφορες σαν και της αρτεμιδος ειναι μαλλον εχθρικες προς το αθλημα αυτο (τουλαχιστον στο συγκεκριμενο παιχνιδι)..

να επαναλαβω οτι για οποιον σχετιζεται με το αθλημα αυτο και θελει να ειναι αντικειμενικος η διαιτησια στο συγκεκριμενο παιχνιδι ηταν πολυ καλη και μάλιστα χωρις λαθη για καμια απο τις δυο ομαδες...

Αν δεν παραδέχεσαι οτι το αποτέλεσμα ηταν δίκαιο τοτε σταματαμε να μιλαμε γι αυτο το θέμα διότι δε βλέπουμε το ίδιο αθλημα..
tas13
Δυστυχως η χρονια δε ξεκινησε καλα για την ομαδα μου και ηττηθηκε στο Ζεφυρι.. Η ηττα δε θα με πειραζε καθως ειναι μεσα στο παιχνιδι και το εχω παραδεχτει και στην προηγουμενη ηττα που καναμε, καθως και σε νικες που ισως δε θα επρεπε να κερδισουμε, αλλα αυτη με πειραξε γιατι προηλθε μετα απο ΣΦΑΓΗ απο τη διαιτησια.. Δε ξερω αν ηταν δουλεια του Ζεφυριου ή δουλεια καποιας αλλης ομαδας, το μονο σιγουρο ειναι οτι ηταν δουλεια και οποιος την εκανε μαγκια του.. Ακριβη στοιχεια δεν εχω αλλα το Ζεφυρι πρεπει να εκτελεσε πανω απο 35 βολες, με εμας μονο 17 και τις 6 στα τελευταια 40 δευτερολεπτα, καθως οι διαιτητες κρατουσαν το Ζεφυρι με 3φαουλ ολο το 4ο δεκαλεπτο.. Μεγαλη εντυπωση μου εκανε και η 20 λεπτη (αυτα δε γινονται) συνομιλια των διαιτητων με το προπονητη του Ζεφυριου, μαλλον θα τους εκανε μαθηματα (που αποδωσαν στο δευτερο ημιχρονο) ή θα ηταν κολλητοι που ειχαν να τα πουν καιρο.. Θα ηθελα πολυ να κανω λαθος σε αυτα που λεω γιατι δε μου αρεσει να ασχολουμε με διαιτησιες, αλλα δυστυχως τα γεγονοτα δε μου επιτρεπουν να πιστεψω οτι κανω λαθος.. Ισως σε καποιους δεν αρεσει το οτι η Ιωνια βρισκεται στη πρωτη θεση και κατι πρεπει να κανουν.. Ειχα τονισει και παλιοτερα οτι για να πρωταγωνιστησεις και να ανεβεις κατηγορια εκτος απο καλη ομαδα πρεπει να εχεις και ακρες σε πολλους τομεις.. Και μαλλον εμεις δεν εχουμε.. Αλλα δε τα παραταμε και τετοια γεγονοτα μας κανουν πιο δυνατους και θα παλεψουμε μεχρι τελους.. Εξαλλου ακομα πρωτοι ειμαστε..
savag1
QUOTE(Buddah @ Jan 17 2010, 13:12 ) *
Καλη χρονια (αν και στραβοξεκινησε )

Τας ποιοι ηταν διαιτητες ;Αν ξερεις

Ο ένας ήταν ο Πιτσίλκας και ο άλλος ο Αναγνώστου.
Από τα αξιοσημείωτα μια εξέδρα με καμμιά εικοσαριά παλληκάρια που κατά την διάρκεια του αγώνα πέταγαν συνέχεια βαρελότα(γουρούνες)με την ανοχή των διαιτητών.Να προσέχουν όποιοι πάνε να παίξουν εκεί μέσα.
1911971
QUOTE(savag1 @ Jan 17 2010, 14:53 ) *
Ο ένας ήταν ο Πιτσίλκας και ο άλλος ο Αναγνώστου.
Από τα αξιοσημείωτα μια εξέδρα με καμμιά εικοσαριά παλληκάρια που κατά την διάρκεια του αγώνα πέταγαν συνέχεια βαρελότα(γουρούνες)με την ανοχή των διαιτητών.Να προσέχουν όποιοι πάνε να παίξουν εκεί μέσα.

Φιλαράκι, δεν φαντάζομαι να ήταν ο γνωστός Πιτσίλκας....από την άλλη ο Αναγνώστου είναι παλιά καραβάνα...δεν ξέρω, αυτή η κατάσταση με την διαιτησία πάει από το κακό στο χειρότερο...μακάρι να αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα, αλλά δεν το πολυβλέπω...
topten
ΑΡΙΩΝΑΣ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ 68-76 (ΗΜ.33-36)

Ο αγωνας ηταν πραγματικο ντερμπυ αλλα για αλλη μια φορα ηθελαν να κλεψουν την παρασταση απο τους παιχτες, οι οποιοι τα εδωσαν ολα,τα γκριζα ανθρωπακια.Συγχαρητηρια στην ομαδα του Περισσου,νομιζω ηταν η καλυτερη ομαδα που εχουμε αντιμετωπισει μεχρι τωρα,αλλα το να σφυριζουν οι διαιτητες ο,τι τους κατεβει στο κεφαλι (λογω βλακειας) δεν προαγει το πρωταθλημα της γ εσκα οπως πρεπει.Ορισμενοι διαιτητες δεν νομιζω οτι αξιζουν να βρισκοντε στο χωρο.Αν θελουν να βγαλουν το χαρτζιλικι να πανε να γινουνε ντελιβεραδες.Και ο συγκεκριμενος μπορει να δουλευει τις μισες μερες γιατι ειναι διδυμος,οποτε θα πηγαινει μια ο ενας και μια ο αλλος!!!Κριμα γιατι οι αθλητες προσπαθουνε και ιδρωνουν για κατι καλυτερο ενω οι διαιτητες για κατι χειροτερο.Ας λαβει πλεον τα μετρα της και η ΕΣΚΑ και οχι να πουλαει φρου-φρου κι αρωματα για αναδιαρθρωση των πρωταθληματων.Παλι τα ιδια θα γινοντε με αυτους τους τυπους που νομιζουν οτι επειδη εχουν μια σφυριχτρα στο λαιμο εχουν πιασει τον παπα απο τα αρχ....Αυτα για σημερα και παλι εδω θα ειμαστε γιατι εχει πολυ δρομο ακομα το πρωταθλημα.
caterpillar
ΑΟ ΑΡΙΩΝΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΠΕΡΙΣΣΟΣ 68-76 (ημ. 33-36)

Άλλο ένα ωραίο ντέρμπι στο κλειστό του Σπ. Λούη στο Μαρούσι.
Πραγματικά είναι κρίμα ότι σημαδεύτηκε από την απαράδεκτη, βλακώδη(?), αλαζονική(?), εμπαθής(?) συμπεριφορά των διαιτητών. Αλήθεια, πόσο ζόρι πρέπει να τραβάνε στο σπίτι τους ή στη δουλειά τους αυτά τα μικρά ανθρωπάκια για να βγάζουν όλα τ’ απωθημένα τους την ώρα που είναι οι άρχοντες του αγώνα. Δυστυχώς, δεν άφησαν περιθώρια στον Αρίωνα να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Απλώς θα αναφέρω ένα περιστατικό, που είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου: 4ο δεκάλεπτο, ο Αρίωνας στο -4, έχει τη μπάλα στην επίθεση και ο ψηλός της ομάδας δέχεται σκληρό φάουλ που ακούγεται(!) όμως δε σφυρίζεται, η μπάλα βγαίνει εκτός και πάλι για τον Αρίωνα. Για πρώτη φορά, ο βοηθός στον πάγκο του Αρίωνα σηκώνεται αγανακτισμένος από τη θέση του για να φωνάξει «φάουλ». Ο 1ος διαιτητής (ειδικά αυτός ο γελοίος πρέπει να τρώει πολύ παντόφλα απ’ τη γυναίκα του) τρέχει από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη για να του δώσει τεχνική ποινή!! Αλλαγή κατοχής, δύο βολές, η μπάλα απ’έξω και νέο καλάθι πάει τη διαφορά στο -8.

Τέλος πάντων, ας γράψω και τίποτα αγωνιστικά... Παρά τις δυνατές μονομαχίες και τις σκληρές άμυνες το σκορ πήγε ψηλά και αυτό αναδεικνύει την ποιότητα των δύο ομάδων. Στο α’ ημίχρονο ο Αρίωνας διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, μέγιστη διαφορά 31-24 στο 17’. Στο επόμενο 3λεπτο ο Περισσός τρέχοντας ένα σερί 3-12, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.
Στο β’ ο Περισσός διατήρησε τη διαφορά σε μονοψήφια πάντα επίπεδα, μέχρι το σημείο όπου μετά από φάουλ και τεχνική έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή των 11 πόντων. Ο εκνευρισμός και η αστοχία του Αρίωνα σημάδεψαν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Συγχαρητήρια στον Περισσό για τη νίκη. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού έδειξε ότι άξιζε να πάρει το ματς. Κατά τη γνώμη μου είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου, πολύ δουλεμένη και συγκεντρωμένη στο set παιχνίδι, με αξιόλογους παίκτες σε κάθε θέση. Από τα φαβορί για την άνοδο. Εξάλλου, με εξαίρεση τον Ερμή, κέρδισε όλες τις ομάδες που είναι κοντά της στη βαθμολογία, και αυτό είναι πλεονέκτημα για την τελική κατάταξη. Πολύ καλός ο center με το Νο. 14, με καλό σουτ και εξαιρετικές κινήσεις για ψηλό. Ξεχωρίζω όμως και τον περιφερειακό Νο. 13, που παρά το μπόι του, θεωρώ ότι παίζει εύκολα σε μεγαλύτερη κατηγορία.

Όσο για τον Αρίωνα; Εμείς έχουμε ακόμα πολύ δρόμο να διανύσουμε μέχρι να μπορούμε να υπερηφανευόμαστε πως είμαστε ΟΜΑΔΑ. Προς το παρόν, ας ευχαριστηθούμε το νεοφώτιστο ταξίδι μας στη Γ’ κατηγορία, αποκτώντας εμπειρίες και μαθαίνοντας από αντιπάλους σαν τον Περισσό, αφενός πώς να συγκρατούμε τα νεύρα μας και αφετέρου πώς πρέπει να παίζεται ΟΜΑΔΙΚΑ το μπάσκετ.
Καλή συνέχεια σε όλους χωρίς τραυματισμούς!
jhantzop

ΑΡΤΕΜΙΣ - ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 59-55

http://www.ermisbc.gr/pressnews.asp?id=PN00016

Ημέρα/Ώρα: 29/1/2010 21:45
Γήπεδο: Κλειστό Ραφήνας
Διαιτητές: Ραχιώτης, Μανουσόπουλος
Δεκάλεπτα: 9-20, 17-9, 19-13, 14-13
Ημίχρονο: 26-29

Πάλεψε μέχρι τέλους

Παρά τις σημαντικές απουσίες του, ο Ερμής πάλεψε μέχρι το τέλος στο εκτός έδρας ντέρμπυ της αγωνιστικής, αλλά δεν τα κατάφερε. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ερμή να επιβάλει το ρυθμό του με συνεχές zone-press (9-20 στο 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άρτεμις αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (26-29). Ο Ερμής κατάφερε και πάλι με συνεχή πίεση να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα (29-42 στο 25’). Κάπου εκεί "ξύπνησε" η Άρτεμις και με ένα σερί 16-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 45-42. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με το σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να είναι στο 55-55. Τα πανηγύρια ήρθαν από τη μεριά των παικτών της γηπεδούχου ομάδας η οποία με 4 συνεχόμενους πόντους πήρε τη νίκη με 59-55. Η διαιτησία των Ραχιώτη, Μανουσόπουλου ήταν κακή, αφήνοντας και τις δύο ομάδες με πολλά παράπονα.

Άρτεμις (Κορωνίδης): Γιαννακόπουλος 13 (2), Μανώλης 3 (1), Ζαφειρόπουλος 18, Βαμβακάς 2, Τούντας 7 (1), Κωνσταντινίδης, Δημητρίου 7, Τσερπές 9

Ερμής Μελισσίων (Μαυρίδης): Κασκούρας 17 (4), Κολοκυθάς 7 (1), Παπαμιχαήλ 4, Πέρβιι 21, Σολδάτος, Γιαλιάς, Πολίτης 6

Πηγή: www.ermisbc.gr


larry33
ΕΚΑΛΗ-ΑΡΙΩΝΑΣ 82-52!

Οπως δειχνει και το σκορ εκπληκτικη αυτοσυγκεντρωση στην αμυνα απο την Εκαλη που οδηγησε τον Αριωνα σε πολλες βεβιασμενες ενεργειες και μακρινα σουτ που δεν εβρισκαν στοχο.
Στην επιθεση ολα δουλεψαν ρολοι για την Εκαλη ειτε στους αιφνιδιασμους που επιχειρησε με αιχμη του δορατος τον Κιτσιο σε καλη βραδια, ειτε σε set παιχνιδι με τον Καλοσακα να τα βάζει όλα!
Ο Αριωνας σε πολυ κακη βραδια κανενα απο τα ατου του (Παπαζαφειροπουλος-Μουχακης) δεν βοηθησαν καθως αντιμετωπιστικαν πολυ καλα απο την σεμιναριακη αμυνα της Εκαλης.
Ομολογουμενως καποια σφυριγματα του ενος διαιτητη εκνευρισαν ενθεν και ενθεν, ιδιαιτερα δε τους παιχτες του Αριωνα που σε μια φαση προς το τελος του αγωνα δεχτηκαν 3 τεχνικες ποινες μετα απο φαουλ και η Εκαλη εκτελεσε 8 (!!!) βολες. Οντως ο ενας διαιτητης ειχε μια κακη βραδια αλλα επουδενι δεν διαμορφωσε το τελικο αποτελεσμα καθως η Εκαλη ηταν ισοπεδωτικη καθως πρεπει να εχασε και περιπου 12 ελευθερες βολες!

Μπράβο σε όλα τα παιδιά της Εκάλης που ήταν όλοι διακριθέντες, μπράβο και στον Coach K που είχε την τύχη να έχει δίπλα του μια μεγάλη αλεπού των παγκων!
caterpillar
ΑΟ ΕΚΑΛΗΣ – ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 82-52 (ημ 37-19)

Παράσταση για ένα ρόλο και δίκαιη νίκη για την ομάδα της Εκάλης.
Οι παίκτες της έβγαλαν τρομερή ενέργεια και στις δυο άκρες του παρκέ και επιπλέον ήταν πολύ εύστοχοι. Εμείς κάναμε το χειρότερο παιχνίδι μας στη διοργάνωση, έχοντας όλους τους παίκτες σε κακή μέρα και δεν δείξαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ότι μπορούσαμε να γυρίσουμε το ματς. Όσον αφορά τη διαιτησία, χωρίς να μειώνω την εμφάνιση της Εκάλης, ήταν με μία λέξη ντροπιαστική. Ενώ είχαν ένα θεωρητικά εύκολο έργο με βάση την εικόνα που παρουσίασαν οι δυο ομάδες, κατάφεραν με τα ανεκδιήγητα σφυρίγματά τους, αφενός να θέσουν εκτός μάχης από πολύ νωρίς τη μισή ομάδα του Αρίωνα και, αφετέρου να απογειώσουν τη διαφορά του τελικού σκορ.
Αυτή η ήττα μετατρέπει σε γολγοθά την υπόθεση άνοδο για μας, καθώς μείναμε 2 νίκες μακρυά από τους υπόλοιπους διεκδικητές των προνομιούχων θέσεων. Θα πρέπει στους 9 αγώνες που απομένουν να μην έχουμε απώλειες νικώντας όλα τα ντέρμπι (εκ των οποίων τα τρία είναι εκτός με Ερμή, Τούφα και Περισσό) και να ελπίζουμε σε νίκες της Ν.Ιωνίας στα δικά της ώστε να βρεθούμε στις πρώτες θέσεις
.
Artemida
Ελεγα να μη γραψω αλλα δεν γινεται
Χασαμε απο τον Περισσο ,παρουσιαστηκε πολυ καλυτερος απο εμας στο περισσοτερο διαστημα του αγωνα ,στο πρωτο μερος κυριως ηταν εκπληκτικα ευστοχος απο την περιφερεια ,απο την αλλη εμεις παμε απο αγωνα σε αγωνα αντε να κανουμε και μια προπονηση εαν τυχει ,με οσα θα γραψω παρακατω σε καμμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω την προσπαθεια και την νικη της ομαδας του Περισσου ,πρεπει ομως να τα γραψω ,οπως ακριβως τα ειδα με τα ματια μου ειτε μεσα ειτε απο τον παγκο .
Θα ηθελα να μας αφησουν να χασουμε ΜΟΝΟΙ μας εαν ειναι οι αλλοι καλυτεροι ,δεν χρειαζεται για παραδειγμα ενω κανουμε επιθεση και εχουμε επαναφορα απο την τελικη γραμμη ο διαιτητης να δωσει την μπαλλα στον Περισσο ,να φαμε γκολ+ φαουλ να χρεωθουμε με τεχνικη ποινη γιατι ευλογα διαμαρτυρηθηκαμε αλλες δυο βολες και μπαλλα τους 5δευτερα πριν ληξει η Β περιοδος ,δεχτηκαμε 6 ποντους απο λαθος του διαιτητη ,κατι που και ο ιδιος παραδεχτηκε (αλλα οπως ειπε εφ οσον παιχτηκε η φαση δεν γυριζει πισω) ασε και οτι μπορει και να το βαζαμε εαν καναμε επιθεση .Το ματσ εληξε τελικα με -5 για την ομαδα μας εαν λοιπον δεν ειχε γινει αυτο το λαθος θα εληγε πιθανοτατα +1.
Οτε μπορω να μην γραψω για την στιγμη που ο ψηλος μας χρεωθηκε με το 5ο φαουλ (σημειωτεον τα 4 απο τα 5 ηταν επιθετικα) οτι ο διαιτητης γυρνοντας στον παγκο του Περισσου "εκλεισε "το ματι σε καποιον χαμογελοντας .
Ενα σημειο αξιο αναφορας ηταν η παρουσια Γυμνασιαρχου ο οποιος ομως ενω μπροστα του παραδεχτηκε ο διαιτητης το λαθος του στην επαναφορα 5 δευτερα πριν το τελος της Β περιοδου δεν ακουσε αλλα ουτε και ειδε τιποτα ,τελικα η Ενωση οριζει Γυμνασιαρχους για να μη βλεπουν και να μην ακουνε και απλα να καλυπτουν τους διαιτητες η για να εχουν λογω και να διορθωνουν τα στραβα που συμβαινουν;
Επαναλαμβανω ,ο Περισσος ηταν καλυτερος κυριως στο πρωτο μερος ,και ειχε καλυτερη εικονα ,με την εμφανιση που καναμε πιθανοτητα θα χαναμε 9 φορες στις 10 ,ας μας αφηνουν ομως να χανουμε μονοι μας ,και να μη μας στερουν με τα λαθη τους την δυνατοτητα (εστω και μια στις 10) να παρουμε το παιχνιδι ,γιατι στην τελικη χωρις το λαθος που φαγαμε 6 ποντους σε 5 δευτερα αλλοιωσε το τελικο αποτελεσμα
topten
QUOTE(Artemida @ Mar 2 2010, 17:32 ) *
Ελεγα να μη γραψω αλλα δεν γινεται
Χασαμε απο τον Περισσο ,παρουσιαστηκε πολυ καλυτερος απο εμας στο περισσοτερο διαστημα του αγωνα ,στο πρωτο μερος κυριως ηταν εκπληκτικα ευστοχος απο την περιφερεια ,απο την αλλη εμεις παμε απο αγωνα σε αγωνα αντε να κανουμε και μια προπονηση εαν τυχει ,με οσα θα γραψω παρακατω σε καμμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω την προσπαθεια και την νικη της ομαδας του Περισσου ,πρεπει ομως να τα γραψω ,οπως ακριβως τα ειδα με τα ματια μου ειτε μεσα ειτε απο τον παγκο .
Θα ηθελα να μας αφησουν να χασουμε ΜΟΝΟΙ μας εαν ειναι οι αλλοι καλυτεροι ,δεν χρειαζεται για παραδειγμα ενω κανουμε επιθεση και εχουμε επαναφορα απο την τελικη γραμμη ο διαιτητης να δωσει την μπαλλα στον Περισσο ,να φαμε γκολ+ φαουλ να χρεωθουμε με τεχνικη ποινη γιατι ευλογα διαμαρτυρηθηκαμε αλλες δυο βολες και μπαλλα τους 5δευτερα πριν ληξει η Β περιοδος ,δεχτηκαμε 6 ποντους απο λαθος του διαιτητη ,κατι που και ο ιδιος παραδεχτηκε (αλλα οπως ειπε εφ οσον παιχτηκε η φαση δεν γυριζει πισω) ασε και οτι μπορει και να το βαζαμε εαν καναμε επιθεση .Το ματσ εληξε τελικα με -5 για την ομαδα μας εαν λοιπον δεν ειχε γινει αυτο το λαθος θα εληγε πιθανοτατα +1.
Οτε μπορω να μην γραψω για την στιγμη που ο ψηλος μας χρεωθηκε με το 5ο φαουλ (σημειωτεον τα 4 απο τα 5 ηταν επιθετικα) οτι ο διαιτητης γυρνοντας στον παγκο του Περισσου "εκλεισε "το ματι σε καποιον χαμογελοντας .
Ενα σημειο αξιο αναφορας ηταν η παρουσια Γυμνασιαρχου ο οποιος ομως ενω μπροστα του παραδεχτηκε ο διαιτητης το λαθος του στην επαναφορα 5 δευτερα πριν το τελος της Β περιοδου δεν ακουσε αλλα ουτε και ειδε τιποτα ,τελικα η Ενωση οριζει Γυμνασιαρχους για να μη βλεπουν και να μην ακουνε και απλα να καλυπτουν τους διαιτητες η για να εχουν λογω και να διορθωνουν τα στραβα που συμβαινουν;
Επαναλαμβανω ,ο Περισσος ηταν καλυτερος κυριως στο πρωτο μερος ,και ειχε καλυτερη εικονα ,με την εμφανιση που καναμε πιθανοτητα θα χαναμε 9 φορες στις 10 ,ας μας αφηνουν ομως να χανουμε μονοι μας ,και να μη μας στερουν με τα λαθη τους την δυνατοτητα (εστω και μια στις 10) να παρουμε το παιχνιδι ,γιατι στην τελικη χωρις το λαθος που φαγαμε 6 ποντους σε 5 δευτερα αλλοιωσε το τελικο αποτελεσμα

Καλα εκανες και ελεγες να μη γραψεις!!!
Θα σου θυμησω λοιπον το ματς με τον Αριωνα............
δινεται στην Αρτεμιδα κατοχη μπαλας ενω ηταν για τον Αριωνα.Ο προπονητης εχει σηκωθει και φωναζει οτι η κατοχη ειναι αναποδα,και αφου η ομαδα σας ευστοχει σε τριποντο,τοτε σταματαει το παιχνιδι ο διαιτητης και ερχεται στη γραμματεια και λεει στον coach οτι εχει δικιο αλλα η φαση δεν γυριζει πισω,ενω ο coach φωναζε στη γραμματεια να διακοψει το ματς.Αρα λοιπον +3.Επομενη φαση,επιθεση της Αρτεμιδας τα 24 δευτερα εχου τελειωσει,σουτ,η μπαλα δεν βρισκει στεφανη,ανανεωση.Απαντηση της γραμματειας......νομιζα οτι βρηκε στεφανη.3ποντο για την Αρτεμιδα στη συνεχεια.Επιθεση της Αρτεμιδας οπου τα 24 εχουν γινει 26 (να σας πω οτι ειναι το μονο γηπεδο που η κορνα χτυπαει οποτε γουσταρουν οι τυποι της γραμματειας),3ποντο.......Αρα λοιπον +9.Το ματς τελειωσε
+8, αρα κερδισε ο Αριωνας.Να σημειωσω και για τον ψηλο οτι εβγαλε εκτος αγωνα ψηλο του Αριωνα που ειχε σημειωσει 7 ποντους σερι με αγκωνια και ραμματα στο ζυγοματικο ενω επαιζε αμυνα!!!!!!! Τα συμπερασματα δικα μσας.
alexas10
Σε παιχνιδι που θα συνεχιστει στα γραφεια της εσκα νικηφορος εκαλη 58-55
παραδοχη διαιτητη (προς τιμην του) για παραβαση κανονισμων στη τελευταια φαση με το σκορ στο 57-55 (25 δευτερα να ληξει ο αγωνας κ με μπαλα η Εκαλη)και καταθεση ενστασης απο τη μερια της ομαδας μου.. Ο Θεος βοηθος..
goos
γιατι δεν γραφεις τι παραβαση εγινε ομως και λες στην τελευταια φαση smile.gif .25 δευτερα πριν την ληξη του παιχνιδιου 2 ποντους μπροστα ο ΝΕΦΟ και η μπαλα στην Εκαλη.Αντι να γινει το αουτ απο την μεση του γηπεδου ,εγινε στο πλαι στην ρακετα της Εκαλης.Ειχατε 25 δευτερα κανατε την επιθεση και την χασατε.Αυτο το τραγικο εγινε κ εγινε η ενσταση.Απλα για να ξερει ο κοσμος τι εγινε .Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του
lamar
QUOTE(goos @ Mar 6 2010, 01:04 ) *
γιατι δεν γραφεις τι παραβαση εγινε ομως και λες στην τελευταια φαση smile.gif .25 δευτερα πριν την ληξη του παιχνιδιου 2 ποντους μπροστα ο ΝΕΦΟ και η μπαλα στην Εκαλη.Αντι να γινει το αουτ απο την μεση του γηπεδου ,εγινε στο πλαι στην ρακετα της Εκαλης.Ειχατε 25 δευτερα κανατε την επιθεση και την χασατε.Αυτο το τραγικο εγινε κ εγινε η ενσταση.Απλα για να ξερει ο κοσμος τι εγινε .Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του


Αν εγινε ετσι το πραγμα, τοτε καλα εκανε η Εκαλη και κατεθεσε ενσταση γιατι αυτο ειναι καταστρατηγηση κανονισμων.
alexas10
QUOTE (goos @ Mar 6 2010, 01:04 ) *
γιατι δεν γραφεις τι παραβαση εγινε ομως και λες στην τελευταια φαση smile.gif .25 δευτερα πριν την ληξη του παιχνιδιου 2 ποντους μπροστα ο ΝΕΦΟ και η μπαλα στην Εκαλη.Αντι να γινει το αουτ απο την μεση του γηπεδου ,εγινε στο πλαι στην ρακετα της Εκαλης.Ειχατε 25 δευτερα κανατε την επιθεση και την χασατε.Αυτο το τραγικο εγινε κ εγινε η ενσταση.Απλα για να ξερει ο κοσμος τι εγινε .Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του


Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα οταν εχεις ταιμ ουτ κ σχεδιαζεις επιθεση απο σεντρα κ ξαφνικα στη δινουν στο παγκο σου πιθανον χανεις 2-3 sec λογω αποστασης κ λογω αντιδρασης στην εσφαλμενη αποφαση k αν ειδες το σουτ εγινε τελικα υπο τη πιεση κ του χρονου(24αρι) και να μη σχολιασω κ το γεγονος οτι απο το πανικο τους οι διαιτητες λογω των διαμαρτυριων μας στη γραμματεια δεν σφυριξαν το ΜΑΡΣ φαουλ στη τελευταια φαση. Ουτως η αλλως το παραδεχτηκε κ ο διαιτητης οτι εκανε λαθος κ οτι υπηρχε ξεκαθαρη παραβαση κανονισμων.Η ενσταση εχει παρει το δρομο της.Ξεκαθαρη παραβαση κανονισμων απο αγνοια διαιτητη κ γραμματειας.
goos
QUOTE(alexas10 @ Mar 6 2010, 03:56 ) *
Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα οταν εχεις ταιμ ουτ κ σχεδιαζεις επιθεση απο σεντρα κ ξαφνικα στη δινουν στο παγκο σου πιθανον χανεις 2-3 sec λογω αποστασης κ λογω αντιδρασης στην εσφαλμενη αποφαση k αν ειδες το σουτ εγινε τελικα υπο τη πιεση κ του χρονου(24αρι) και να μη σχολιασω κ το γεγονος οτι απο το πανικο τους οι διαιτητες λογω των διαμαρτυριων μας στη γραμματεια δεν σφυριξαν το ΜΑΡΣ φαουλ στη τελευταια φαση. Ουτως η αλλως το παραδεχτηκε κ ο διαιτητης οτι εκανε λαθος κ οτι υπηρχε ξεκαθαρη παραβαση κανονισμων.Η ενσταση εχει παρει το δρομο της.Ξεκαθαρη παραβαση κανονισμων απο αγνοια διαιτητη κ γραμματειας.

Απλα για το παιχνιδι ο Νικηφορος ηταν σε ολο το παιχνδι μπροστα ακομα και με 10 ποντους,καπου εκει πηρε τεχνικη ποινη ο παγκος μας ,σουταρε 4 βολες η Εκαλη εκανε κ την επιθεση κ εφτασε κοντα το σκορ παλι.Στην συνεχεια το τελευταιο 3λεπτο ενω ειμασταν 4 μπροστα ο διαοτητης (γιατι ουσιαστηκα μονο ενας σφυριζε) εδωσε αντιαθλητικο φαουλ σε παιχτη μας με την διακαιολογια οτι ηταν τελευταιος παιχτης.οταν του ειπα οτι εγω ημουν μεσα στην ρακετα και το φαουλ εγινε στην μεση του γηπεδου απο αλλον παιχτη μου ειπε οτι ,οτι θες να μου πεις να το λες σιγα μην ακουγετε στην εξεδρα αλλιως θα παρεις τεχνικη !!!Και τελος στην επομενη φαση δεχετε χτυπημα απο πισω στην μεση παιχτη μας του λεμε εδω γιατι δεν δεινεις αντιαθλητικο και απαντησε θα παρετε τεχνικη εσεις.Κερασακι η τελευταια φαση +2 ο νικηφορος και μας δεινει επιθετικο φαουλ και την ευκαιρεια να ισοφαρισεται.Οσο για την τελευταια φαση ρωτα τον παιχτη σου αν εγινε φαουλ γιατι εγω ημουν εκει κατω.Αν θες δες και στο φυλλο αγωνα ποσα φαουλ περισσοτερα εχετε παρει σε ενα παιχνιδι που ουσιαστηκα κυνηγουσατε εσεις.Ενσταση παντως να υπαγορευει σε ομαδα το τι ακριβως πρπει να γραφτει ο διαιτητης πρωτη φορα βλεπω.Ελπιζω ως το τελος να μην μας ξαναπαιξει ο συγκεκριμενος διαιτητης.
alexas10
QUOTE (goos @ Mar 6 2010, 17:39 ) *
Απλα για το παιχνιδι ο Νικηφορος ηταν σε ολο το παιχνδι μπροστα ακομα και με 10 ποντους,καπου εκει πηρε τεχνικη ποινη ο παγκος μας ,σουταρε 4 βολες η Εκαλη εκανε κ την επιθεση κ εφτασε κοντα το σκορ παλι.Στην συνεχεια το τελευταιο 3λεπτο ενω ειμασταν 4 μπροστα ο διαοτητης (γιατι ουσιαστηκα μονο ενας σφυριζε) εδωσε αντιαθλητικο φαουλ σε παιχτη μας με την διακαιολογια οτι ηταν τελευταιος παιχτης.οταν του ειπα οτι εγω ημουν μεσα στην ρακετα και το φαουλ εγινε στην μεση του γηπεδου απο αλλον παιχτη μου ειπε οτι ,οτι θες να μου πεις να το λες σιγα μην ακουγετε στην εξεδρα αλλιως θα παρεις τεχνικη !!!Και τελος στην επομενη φαση δεχετε χτυπημα απο πισω στην μεση παιχτη μας του λεμε εδω γιατι δεν δεινεις αντιαθλητικο και απαντησε θα παρετε τεχνικη εσεις.Κερασακι η τελευταια φαση +2 ο νικηφορος και μας δεινει επιθετικο φαουλ και την ευκαιρεια να ισοφαρισεται.Οσο για την τελευταια φαση ρωτα τον παιχτη σου αν εγινε φαουλ γιατι εγω ημουν εκει κατω.Αν θες δες και στο φυλλο αγωνα ποσα φαουλ περισσοτερα εχετε παρει σε ενα παιχνιδι που ουσιαστηκα κυνηγουσατε εσεις.Ενσταση παντως να υπαγορευει σε ομαδα το τι ακριβως πρπει να γραφτει ο διαιτητης πρωτη φορα βλεπω.Ελπιζω ως το τελος να μην μας ξαναπαιξει ο συγκεκριμενος διαιτητης.


Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι μαλλον δεν θυμασαι κ πολυ καλα τι εγινε. Στις 4 βολες χασαμε τις 2 κ δεν σκοραραμε κιολας στην επιθεση. Το αντιαθλητικο ειναι ορισμος.Το χτυπημα απο πισω που γραφεις ειναι ψευδες. Γλιστρησε ο παικτης μου κ επεσε ατσαλα στον δικο σου. Σε καμια περιπτωση δεν εσπρωξε απο πισω. Εγινε μπροστα μου.Το επιθετικο φαουλ στο τελος γινεται κ δεν μπορεις να κατακρινεις διαιτητη επειδη σφυριξε επιθετικο φαοθλ. σωστα σφυριξε ηταν ξεκαθαρο και κανεις δεν διαμαρτυρηθηκε. Οσο για το φαουλ στο τελος αν το λες εσυ που ησουν απο κατω σε πιστευω. δεν εχω μιλησει με το παικτη μου. Απο εκει που ημουν μου φανηκε πεντακαθαρο φαουλ. αν εκανα λαθος συγνωμη.Η φαση ομως ειναι ως μη γενομενη για μενα. Μη δημιουργεις εντυπωσεις λεγοντας ανακριβειες. Ο διαιτητης δεν υπαγορεψε τιποτα. τη γνωμη του ειπε. ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ. για να το ειπε κατι ξερει. το παραδεχτηκε κ μετα απο αυτο δεν μπορω να του καταλογησω τιποτα.Απλα λιγη προσοχη παραπανω γιατι δημιουργειται ολοκληρο θεμα απο μια ευκολη κ απλη φαση. Κατα τα αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ στην ομαδα του ΝΕΦΟ. ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ η θεση της. Πολυ καλη ομαδα απορω πως ειναι εκει που ειναι.
bsktmn
QUOTE(alexas10 @ Mar 6 2010, 01:56 ) *
Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα οταν εχεις ταιμ ουτ κ σχεδιαζεις επιθεση απο σεντρα κ ξαφνικα στη δινουν στο παγκο σου πιθανον χανεις 2-3 sec λογω αποστασης κ λογω αντιδρασης στην εσφαλμενη αποφαση k αν ειδες το σουτ εγινε τελικα υπο τη πιεση κ του χρονου(24αρι) και να μη σχολιασω κ το γεγονος οτι απο το πανικο τους οι διαιτητες λογω των διαμαρτυριων μας στη γραμματεια δεν σφυριξαν το ΜΑΡΣ φαουλ στη τελευταια φαση. Ουτως η αλλως το παραδεχτηκε κ ο διαιτητης οτι εκανε λαθος κ οτι υπηρχε ξεκαθαρη παραβαση κανονισμων.Η ενσταση εχει παρει το δρομο της.Ξεκαθαρη παραβαση κανονισμων απο αγνοια διαιτητη κ γραμματειας.


Ειναι τοσα πολλα τα λαθη του διαιτητη Καλαιτζακη στο παιχνιδι αυτο που θα γεμιζαμε τομους. Ο α λλος διαιτητης απλα παρακολουθουσε τις φασεις. Πριν την επιμαχη φαση που εγινε στα 19 δευτερα πριν το τελος , αλλο αν ο σημειωτης αλλαξε μετα γνωμη , ειχε σφυριχθει ανυπαρκτο επιθετικο σε βαρος του Νικηφορου. Το ταιμ ουτ κατα δηλωση της γραμματειας το πηρε ο Νκηφορος. Μειονεκτημα κατα την γνωμη στην ενσταση ειναι το γεγονος οτι δεν σημειωθηκε το λεπτο που εγινε η παραβαση , αλλα υποβληθηκε στο τελος. Αντιλαμβανομαι οτι ολα εχουν πολυπλευρες αποψεις, η οσια ειναι οτι κ οι 2 ομαδες ακομη κ στις στιγμες εντασης επεδειξαν κοσμια συμπεριφορα, σε αντιθεση με ναλογη που ο κ Καλαιτζακης εφαγε μερικες ψηλες.



QUOTE(alexas10 @ Mar 7 2010, 00:37 ) *
Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι μαλλον δεν θυμασαι κ πολυ καλα τι εγινε. Στις 4 βολες χασαμε τις 2 κ δεν σκοραραμε κιολας στην επιθεση. Το αντιαθλητικο ειναι ορισμος.Το χτυπημα απο πισω που γραφεις ειναι ψευδες. Γλιστρησε ο παικτης μου κ επεσε ατσαλα στον δικο σου. Σε καμια περιπτωση δεν εσπρωξε απο πισω. Εγινε μπροστα μου.Το επιθετικο φαουλ στο τελος γινεται κ δεν μπορεις να κατακρινεις διαιτητη επειδη σφυριξε επιθετικο φαοθλ. σωστα σφυριξε ηταν ξεκαθαρο και κανεις δεν διαμαρτυρηθηκε. Οσο για το φαουλ στο τελος αν το λες εσυ που ησουν απο κατω σε πιστευω. δεν εχω μιλησει με το παικτη μου. Απο εκει που ημουν μου φανηκε πεντακαθαρο φαουλ. αν εκανα λαθος συγνωμη.Η φαση ομως ειναι ως μη γενομενη για μενα. Μη δημιουργεις εντυπωσεις λεγοντας ανακριβειες. Ο διαιτητης δεν υπαγορεψε τιποτα. τη γνωμη του ειπε. ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ. για να το ειπε κατι ξερει. το παραδεχτηκε κ μετα απο αυτο δεν μπορω να του καταλογησω τιποτα.Απλα λιγη προσοχη παραπανω γιατι δημιουργειται ολοκληρο θεμα απο μια ευκολη κ απλη φαση. Κατα τα αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ στην ομαδα του ΝΕΦΟ. ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ η θεση της. Πολυ καλη ομαδα απορω πως ειναι εκει που ειναι.


Θα διαφωνησω στο οτι ο Κασλαιτζακης δεν υπαγορεψε σχεδον το κειμενο.Αλλωστε για τον λογο αυτο οι ανθρωποι του Νικηφορου διαμαρτυρηθηκαν τοσο στον ιδιο οσο κ στην γραμματεια. Αν αρχισουμε τωρα να λεμε οτι ο δευτερος ανυπαρκτος διαιτητης ελεγε τα επιμαχα τελευταια δεφτερολεπτα ηταν 19 , οπως κ ο εφορος σας , η οτι εγινε δεν εγινε κ τι τελικα ειναι επιθρτικο..δεν θα βγει πουθενα. Χαιρομαι απο την αλλη που μπορουμε κ συζηταμε!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.