Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anadolu Efes - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Quincy
Ώρα να αφήσουμε πίσω τα παρατράγουδα της εβδομάδας των κυπέλλων. Αυτό το παιχνίδι βλέποντας το πρόγραμμα της ομάδας πίστευα πως θα ήταν αυτό που θα έβαζε τον Ολυμπιακό στην 4αδα ή θα τον έθετε εκτός κούρσας για το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον δεν νομίζω πως αυτό είναι το "παίζεται" στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Με τα αγωνιστικά (και εξωαγωνιστικά) προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός σε συνδυασμό με το δύσκολο πρόγραμμα της ομάδας πρώτος στόχος θα ήταν να σιγουρευτεί η είσοδος στην 8αδα. Δύσκολη αποστολή για τον Ολυμπιακό σίγουρα, και Imo πολύ δύσκολα θα κάνει το διπλό, αλλά ίσως να μην χρειάζεται αφού ο στόχος πια είναι η 5η-6η θέση.

Σχόλια για το παιχνίδι.
tarp7
QUOTE(Quincy @ Feb 21 2019, 04:56 ) *
Ώρα να αφήσουμε πίσω τα παρατράγουδα της εβδομάδας των κυπέλλων. Αυτό το παιχνίδι βλέποντας το πρόγραμμα της ομάδας πίστευα πως θα ήταν αυτό που θα έβαζε τον Ολυμπιακό στην 4αδα ή θα τον έθετε εκτός κούρσας για το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον δεν νομίζω πως αυτό είναι το "παίζεται" στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Με τα αγωνιστικά (και εξωαγωνιστικά) προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός σε συνδυασμό με το δύσκολο πρόγραμμα της ομάδας πρώτος στόχος θα ήταν να σιγουρευτεί η είσοδος στην 8αδα. Δύσκολη αποστολή για τον Ολυμπιακό σίγουρα, και Imo πολύ δύσκολα θα κάνει το διπλό, αλλά ίσως να μην χρειάζεται αφού ο στόχος πια είναι η 5η-6η θέση.

Σχόλια για το παιχνίδι.

νομιζω οτι ειναι καλυτερη η εκτη θεση
Conan1982
Σε πρώτη φάση χαίρομαι που επιτέλους ξεφεύγουμε από τα εξωαγωνιστικά και ασχολιούμαστε με τα αγωνιστικά ζητήματα.
Πρώτο ζητούμενο να παίξουμε επιτέλους καλό μπάσκετ και να δείξουμε ότι ξεφεύγουμε από το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα.
Ο Μπλατ δήλωσε ότι η ομάδα έχει προετοιμαστεί καλά και είναι έτοιμη. Ελπίζω να το παλέψουμε, δεν το συζητώ, ένα μεγάλο διπλό θα είναι μεγάλη ψυχολογική τόνωση και να μας απομακρύνει από την 9η θέση αν και είναι ψιλοαπίθανο να κινδυνεύσουμε αφού χρειάζεται να μας βάλουν από κάτω 3 εκ των Μπασκόνια, Μπάγερν, Αρμάνι, Μακάμπι. Με Μακάμπι, Μπασκόνια έχουμε πλεονέκτημα σε ισοβαθμία, με Μπάγερν θέλω να πιστεύω ότι αν το παιχνίδι είναι ζωής και θανάτου μπορούμε να τους κερδίσουμε στην έδρα μας. Η Αρμάνι είναι ένα θέμα με την διαφορά που μας έχει κερδίσει. Η Αρμάνι πάντως έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα ως το τέλος.
yorgos
Tελικά ο Μοερμάν παίζει;
shaq7
Tι πιτμπουλ αυτος ο γουεμπερ!! Αν ξυπνησουν Πριντεζης,γκος,στρελνιεξ θα κερδισουμε.
Coach Periklis
Πόσα turnover θα κάνουμε επιτέλους ;;

Γουεμπερ λατρείας αν και υπερενθουσιάζεται και έκανε 1-2 μπούκες με κακές προϋποθέσεις λόγω αυτού ( φαντάζομαι )
golitog7
Ο Πριντεζης είναι πολύ χάλια. Η επίθεση δεν μπορεί να βρει ρυθμό χωρίς αυτόν. Με Βεζένκοφ τα πήγανε καλύτερα
jazz thrilos
Καλο ημιχρονο κάναμε. Μετά το πρώτο 10λεπτο παίξαμε καλή άμυνα με σαφως λιγότερες αλλαγές στα σκριν. Ο Γουέμπερ πολυ καλός, σκληρός παίχτης, γρηγορος και δημιουργικά αρκετά πάνω του μετρίου.

Ο Πρίντεζης δυστυχώς φάντασμα του καλού εαυτού του. Καλύτερα να δούμε περισσότερο Βενζέκοφ ή και Λεντει στο 4.

Ας ελπισουμε στο 2ο ημίχρονο να μην πιάσουν οι Τούρκοι τρελά ποσοστά στην περιφέρεια και να μεινουμε στο ματς μέχρι το τέλος.


golitog7
QUOTE(jazz thrilos @ Feb 21 2019, 19:16 ) *
Καλο ημιχρονο κάναμε. Μετά το πρώτο 10λεπτο παίξαμε καλή άμυνα με σαφως λιγότερες αλλαγές στα σκριν. Ο Γουέμπερ πολυ καλός, σκληρός παίχτης, γρηγορος και δημιουργικά αρκετά πάνω του μετρίου.

Ο Πρίντεζης δυστυχώς φάντασμα του καλού εαυτού του. Καλύτερα να δούμε περισσότερο Βενζέκοφ ή και Λεντει στο 4.

Ας ελπισουμε στο 2ο ημίχρονο να μην πιάσουν οι Τούρκοι τρελά ποσοστά στην περιφέρεια και να μεινουμε στο ματς μέχρι το τέλος.

Τα ματς που πάνε στον πόντο τα χάνουμε φέτος. Πρέπει να το καθαρίσουμε πιο νωρις
jazz thrilos
QUOTE (golitog7 @ Feb 21 2019, 20:19 ) *
Τα ματς που πάνε στον πόντο τα χάνουμε φέτος. Πρέπει να το καθαρίσουμε πιο νωρις

Καλά εννοείται, και η δική μου η ευχή ειναι να τουςρίξουμε καμια 20αρα διαφορά. Αλλα με τις ευχές δεν ερχονται αποτελέσματα. Οπότε αν δεν χάσουμε (που είναι και το πιθανότερο) καλο θα ειναι να είμαστε στο ματς μέχρι τέλους και βλέπουμε. Μπορει αυτή τη φορα να μας βγει η τελευταία φαση.
basketikos13
QUOTE(Quincy @ Feb 21 2019, 04:56 ) *
Ώρα να αφήσουμε πίσω τα παρατράγουδα της εβδομάδας των κυπέλλων. Αυτό το παιχνίδι βλέποντας το πρόγραμμα της ομάδας πίστευα πως θα ήταν αυτό που θα έβαζε τον Ολυμπιακό στην 4αδα ή θα τον έθετε εκτός κούρσας για το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον δεν νομίζω πως αυτό είναι το "παίζεται" στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Με τα αγωνιστικά (και εξωαγωνιστικά) προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός σε συνδυασμό με το δύσκολο πρόγραμμα της ομάδας πρώτος στόχος θα ήταν να σιγουρευτεί η είσοδος στην 8αδα. Δύσκολη αποστολή για τον Ολυμπιακό σίγουρα, και Imo πολύ δύσκολα θα κάνει το διπλό, αλλά ίσως να μην χρειάζεται αφού ο στόχος πια είναι η 5η-6η θέση.

Σχόλια για το παιχνίδι.


Kαλα μην λεμε οτι θελουμε, ο ολυμπαικος εχει σιγουρη θεση στην οχταδα.
Το θεμα ειναι να αποφυγει την 6η θεση και κατω που φερνει σχεδον σιγουρο αποκλεισμο.

Εχει 12 νικες εως τωρα και εχει παιχνιδια εντος εδρας που θα τα κεδρισει - μπαγερν, ζαλγκιρις, μπουντουσνοστ, νταρουσαφακα- ενω εχει και εκτος εδρας την καναρια που και εκει θα κανει διπλο. Δεν τιθεται ρεαλιστικα δηλαδη θεμα προκρισης.

Το θεμα ειναι να αποφυγει την εκτη θεση που με τα σημερινα δεδομενα ειναι δυσκολο, ιδιαιτερα το σημερινο παιχνιδι ειναι πολυ σημαντικο. Με νικη μπαινει ξανα γερα στο κυνηγι της πεμπτης θεσης, με ηττα ειναι σιγουρα απο 6η θεση και κατω χωρις να διακινδυνευει η προκριση του στα πλευ οφ.
Conan1982
Είναι απορίας άξιο πως ο Στρέλνιεκς με τα καταπληκτικά καλάθια, τα κλατς σουτ δεν παίρνει περισσότερες προσπάθειες και σε μερικά παιχνίδια απλώς δεν σουτάρει.
golitog7
Από το Γενάρη και μετά είμαστε επιθετικά χειρότεροι από πέρυσι. Πως γενεν αυτό
shaq7
Και εγω αυτο μπηκα να γραψω..πως γινεται να ειμαστε χειροτεροι στην επιθεση αποτι τον οκτωβριο?! Παρα πολλα λαθη και δεν υπαρχει κινηση..

Πηρε λιγο μπρος ο γιωργος,για να δουμε!
Coach Periklis
αν δεν κάναμε τόσα ηλίθια λάθη θα έλεγα ότι είμαστε και καλοί, αναλογιζόμενος τι έχουμε δει τα τελευταία ματς

αλλά αυτό που δίνουν πάσες ό,τι να ναι στο 1ο ημίχρονο και πηδάνε 2 ταυτόχρονα για ριμπάουντ και μοιραία τους φεύγει μπάλα , δεν παλεύεται να το βλέπεις

εδιτ δεν βοηθάει κανείς στο σκοράρισμα πλην όσων κρατούσαν την ομάδα ούτως ή άλλως στο παιχνίδι , απόψε
shaq7
αμα βαλουμε καλαθι τουλαχιστον δεν χανουμε την διαφορα.
Future7
Πάει και η διαφορά.
golitog7
η Εφές έκανε μια καλή προπόνηση σήμερα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τακτικής αλλά αυτή τη στιγμή είμαστε από τις χειρότερες ομάδες της Euroleague. Βέβαια έχουμε καιρό ακόμα, στο τέλος το ταμείο
akratacity
Η ομαδα μετα απο πολυ καιρο εκανε ενα καλο ημιχρονο. Δυστυχως με τοσα λαθη και τοσο κακο Πριντεζη δεν θα μπορουσαμε να κερδισουμε μια ομαδα πολυ πιο ποιοτικη απο εμας.

Εχω την εντυπωση οτι ο Βεζενκοφ επρεπε να παιξει περισσοτερο.

Γουεμπερ αφησε γενικα καλες εντυπωσεις. Με τον Σπανουλη παροντα θα ειναι ακομα καλυτερος διοτι δεν θα του ζητουνται πραγματα που λογικα δεν μπορει να κανει.

Φαινομενικα η 8αδα δεν ειναι σιγουρη ακομα. Το προγραμμα ομως απο εδω και μπρος γινεται πολυ ευνοικο για εμας, ειναι στο χερι μας να προκριθουμε και να πλασαριστουμε οσο το δυνατον καλυτερα.

QUOTE (golitog7 @ Feb 21 2019, 21:15 ) *
η Εφές έκανε μια καλή προπόνηση σήμερα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τακτικής αλλά αυτή τη στιγμή είμαστε από τις χειρότερες ομάδες της Euroleague. Βέβαια έχουμε καιρό ακόμα, στο τέλος το ταμείο

Προσεξες μηπως με τι ενταση πιεζε η Εφες στην αμυνα; Μονο προπονηση δεν εκανε σημερα, μην λεμε και οτι θελουμε.
jazz thrilos
Στα τελευταία αρκετά ματς βάζουμε γυρω στους 65 με 70 πόντους. Ο Πρίντεζης δεν βλέπεται. Τα γκαρντ μας είναι απο μέτρια ως κάκιστα. Ο Τιμμα συνεχιζει να μην υπάρχει. Ο Παπανικολάου τραυματίστηκε και ειναι εκτος ρυθμού. Ο Μπλατ κάνει κακό κοουτσάρισμα και δεν μας επιτρεπει να δουμε τιποτα άξιο λόγου επιθετικά απο άποψη συστημάτων.

Ε, τα ίδια σχεδον είδαμε κι απόψε. Βοηθησε λιγο την εικόνα μας η ενέργεια του Γουεμπερ, αλλα πανω κάτω ειδαμε την ιδια άχρωμη ομάδα πιυ τεινει να γίνει συνήθεια τον τελευταίο μηνα τουλάχιστον.

Δεν την βλέπω σιγουρη την οχτάδα. Κι ακομα χειρότερα, δεν βλεπω και τον θυμο που θα έπρεπε να έχουν στα προσωπα τους οι παιχτες και το επιτελείο για την κατάσταση που διαμορφώνεται.
basket72
QUOTE (golitog7 @ Feb 21 2019, 21:15 ) *
η Εφές έκανε μια καλή προπόνηση σήμερα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τακτικής αλλά αυτή τη στιγμή είμαστε από τις χειρότερες ομάδες της Euroleague. Βέβαια έχουμε καιρό ακόμα, στο τέλος το ταμείο



Δεν είμαστε καλοί, συμφωνώ και πως θα μπορούσα να διαφωνήσω;
Αλλά μία από τις χειρότερες;
Άσε που το αποψινό ματς δεν το λες και προπόνηση. Κλειστό παιχνίδι ήταν κι ας είδα μονάχα ένα δίλεπτο. Μια ματιά στο σκορ και τα δεκάλεπτα, φτάνει.
* Πρέπει να έκανε καλό (για πρώτου του) παιχνίδι ο Γκάνγκστα.
shaq7
Θεωρω οτι η 6τη θεση ειναι το ταβανι μας για φετος,δεν εχουμε την ποιοτητα για κατι παραπανω οπως το βλεπω εγω..Ο σπαν ειναι 37,ο Πρι παιζει σαν 37,ο γκος εξαφανιζεται,2ρο 5ρι δεν υπαρχει,δυσκολα τα πραγματα..Και με την εφες να πεσουμε,δεν βλεπω πως θα τους περασουμε σε 3 ματς με μειονεκτημα εδρας κιολας.Χασαμε σε ματς που η εφες εβαλε 20 ποντους λιγοτερους αποτι συνηθως..
Redoctor
Ο μπριαντε θυμιζει μια (λιγοτερο μπασκετικη φυσικα) εκδοση του Κιντελαρου σε γκαρντ. Προσωπικα ταυτιζομαι πολυ με το μπασκετικο του στυλ κιολας!
Επισης απο τον συνηθως απων τιμα και τους πνευματικα κυριως σοφτ γκος-τουπαν τον προτιμω και ας κανει και λαθη πανω στη φουρια του. Τουλαχιστον θα κυνηγησει ολες τις φασεις και δεν θα τον ποσταρουν για πλακα σαν τον γκος
golitog7
Αφού ρε μάγκες με το ζόρι περνάμε τους 60 πόντους πλέον τι να λέμε. Ειδικά στην επίθεση μου δίνουν την εικόνα ότι παίζουν πρώτη φορά μαζί. Επίσης Τετάρτη συνεχόμενη ήττα και πάμε για 5η. Προφανώς και είμαστε στις χειρότερες ομάδες. Επαναλαμβάνω όμως γι αυτήν την εποχή.
akratacity
QUOTE (shaq7 @ Feb 21 2019, 21:36 ) *
Θεωρω οτι η 6τη θεση ειναι το ταβανι μας για φετος,δεν εχουμε την ποιοτητα για κατι παραπανω οπως το βλεπω εγω..Ο σπαν ειναι 37,ο Πρι παιζει σαν 37,ο γκος εξαφανιζεται,2ρο 5ρι δεν υπαρχει,δυσκολα τα πραγματα..Και με την εφες να πεσουμε,δεν βλεπω πως θα τους περασουμε σε 3 ματς με μειονεκτημα εδρας κιολας.Χασαμε σε ματς που η εφες εβαλε 20 ποντους λιγοτερους αποτι συνηθως..

Αυτη η νοοτροπια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αποτελει ελληνικο φαινομενο αποκλειστικα (μιλαω γενικα να ξεκαθαρισω).

Το οτι η Εφες εβαλε πολυ λιγοτερους ποντους απο οτι βαζει (οχι 20 βεβαια) δεν ειναι μια σημαντικη επιτυχια του Ολυμπιακου; Ειναι καθαρα θεμα τυχης; Εγω δεν ειδα παντως να σουταρουν ελευθεροι και να ειναι αστοχοι. Αντιθετα ειδα αρκετα πολυ δυσκολα σουτ που εβαλαν.
kotzito
Και που χάθηκε η διαφορά, σιγά. Λες και υπήρχε περίπτωση στα υπόλοιπα 7 ματς να κάναμε 3 περισσότερες νίκες από την Εφές για να την περάσουμε. Εδώ αν νικήσει σήμερα η Μπαρτσελόνα χάνεται και η 5η θέση ουσιαστικά, ενώ δεν αποκλείεται την άλλη Παρασκευή να είμαστε ακόμα και 7οι.

Δεν ξέρω αν έχουμε ρίξει ρυθμούς για να είμαστε πιο φρέσκοι στα play - offs (προσωπικά δεν το πιστεύω και ιδιαίτερα αυτό), αλλά η εικόνα μας είναι κάκιστη. Δεν είναι ότι δεν προσπαθούμε, αυτό φαίνεται άλλωστε κι από την άμυνα που δεν παίζουμε και τόσο άσχημα. Είναι ότι μάλλον δεν μπορούμε, το οποίο φαίνεται από την επίθεση που παίζουμε μπάσκετ ομάδας στις αρχές της σεζόν και όχι μετά από 6 μήνες...

Ατομικά μου άρεσε αρκετά ο Ουέμπερ για πρώτο ματς. Ελπίζω βέβαια να τον αξιοποιήσουμε όπως πρέπει και να μην τον βάζουμε να κάνει δουλειές που δεν μπορεί.
Volunteer
Ομάδα που τρώει μικρή συντριβή στο ημίχρονο νοκ άουτ παιχνιδιού χωρίς αύριο και την αποσύρει η διοίκηση για να γλιτώσει το πολύ πιθανό αρνητικό ρεκόρ έχει τελειώσει ψυχολογικά και έχει χρεοκοπήσει αγωνιστικά, πρώτα και κύρια στα μυαλά των αθλητών της που βλέπουν τη διοίκηση να επιβραβεύει τις κακές επιδόσεις τους χρησιμοποιώντας δικαιολογίες για στησίματα, διαιτησίες και λοιπά φαιδρά. Για αυτή την ομάδα η σεζόν έχει τελειώσει από το ματς της προηγούμενης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ, από δω και πέρα θα βλέπουμε μια συνεχή πορεία προς την παρακμή μέχρι να τελειώσει και τυπικά η χρονιά και θα ελπίζουμε μήπως το καλοκαίρι γίνει ολικό rebuilding, ελπίζω πάντα υπό τις οδηγίες του Μπλατ και όχι με κανέναν χθεσινό γιέσμαν τύπου Σφαιρόπουλου.
john wick
Εγω βλεπω 1 ομαδα που οσο περναει ο καιρος παιζει χειροτερα...
Ατομικα καποιοι παικτες δεν βλεπονται (Πριντεζης ,Τιμμα), καποιοι ειναι πολυ ασταθεις (Gkos) κ καποιοι θα αφησουν τα κοκκαλακια τους στο γηπεδο (Μιλου)...
shaq7
QUOTE (akratacity @ Feb 21 2019, 21:46 ) *
Αυτη η νοοτροπια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αποτελει ελληνικο φαινομενο αποκλειστικα (μιλαω γενικα να ξεκαθαρισω).

Το οτι η Εφες εβαλε πολυ λιγοτερους ποντους απο οτι βαζει (οχι 20 βεβαια) δεν ειναι μια σημαντικη επιτυχια του Ολυμπιακου; Ειναι καθαρα θεμα τυχης; Εγω δεν ειδα παντως να σουταρουν ελευθεροι και να ειναι αστοχοι. Αντιθετα ειδα αρκετα πολυ δυσκολα σουτ που εβαλαν.


Ναι επιτυχια μπορεις να το πεις αλλα χασαμε σε παιχνιδι που το φεραμε στα μετρα μας,δεν χασαμε σε ματς που ανοιξε ο ρυθμος.Σε κλειστο ματς επρεπε να ειχες πλεονεκτημα .
basket72
QUOTE (john wick @ Feb 21 2019, 22:41 ) *
Εγω βλεπω 1 ομαδα που οσο περναει ο καιρος παιζει χειροτερα...
Ατομικα καποιοι παικτες δεν βλεπονται (Πριντεζης ,Τιμμα), καποιοι ειναι πολυ ασταθεις (Gkos) κ καποιοι θα αφησουν τα κοκκαλακια τους στο γηπεδο (Μιλου)...



Έτσι είναι, αλλά επειδή στην άκρη του πάγκου κάθεται ο Μπλατ κι επειδή παίζει κι ένα μέταλλο τόσα χρόνια σε αυτήν την ομάδα, είναι λογικό να υπάρχουν ελπίδες για καλύτερες μέρες την άνοιξη.

Κατά τ' άλλα, πως τον είδατε τον Γουέμπερ; Δεν το είδα το ματς αλλά έχει γεμάτη στατιστική και γι' αυτό ρωτάω. Μιλάμε για μια θέση που είχαμε θέμα τόσο καιρό.
john wick
Ο Weber ειναι σκυλος...
Ομως :

Χρειαζεται λιγο χαλιναρι ,εδω δεν ειναι USA ,εδω ειναι Βαλκανια... laugh.gif
Εκανε καποια χαζα φαουλ ,εσταξε κ το 3ποντακι του.....πολυ vfm κινηση ,μου αρεσει....
basket72
QUOTE (john wick @ Feb 21 2019, 23:02 ) *
Ο Weber ειναι σκυλος...
Ομως :

Χρειαζεται λιγο χαλιναρι ,εδω δεν ειναι USA ,εδω ειναι Βαλκανια... laugh.gif
Εκανε καποια χαζα φαουλ ,εσταξε κ το 3ποντακι του.....πολυ vfm κινηση ,μου αρεσει....



Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, John. Πλάκα- πλάκα πήρε το μάτι σου το 3ο μέρος της ταινίας tongue.gif σου; Τα άλλα 2 τα έχω δει.
john wick
QUOTE (basket72 @ Feb 21 2019, 20:05 ) *
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, John. Πλάκα- πλάκα πήρε το μάτι σου το 3ο μέρος της ταινίας tongue.gif σου; Τα άλλα 2 τα έχω δει.



laugh.gif
Οχι ,δεν το χω δει ακομα...
Λογω δουλειάς,παιδιων κλπ τρεχω σαν τον Βεγγο κ δεν προλαβαινω να δω ταινιες..
Μονο μπασκετ βλεπω αν εχει ,αλλιως 22.00 το αργοτερο την πεφτω οντας πτωμα...
john wick
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...yemper-na-eihan
Χονδρο κραξιμο απο τον Μελαγιες...
Quincy
QUOTE(john wick @ Feb 21 2019, 22:59 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...yemper-na-eihan
Χονδρο κραξιμο απο τον Μελαγιες...


Πόσο χρόνο δίνετε μέχρι να απομυθοποιηθούν οι παίκτες, να αρχίσουμε να διαβάζουμε για μισθοφόρους κλπ ώστε να διατηρηθεί το ίματζ των αλάθητων προέδρων;
shaq7
QUOTE (Quincy @ Feb 22 2019, 00:43 ) *
Πόσο χρόνο δίνετε μέχρι να απομυθοποιηθούν οι παίκτες, να αρχίσουμε να διαβάζουμε για μισθοφόρους κλπ ώστε να διατηρηθεί το ίματζ των αλάθητων προέδρων;


Tων ξενων παντα ε?!Δεν θα κλαψουν ουτε φετος.. Εδω ολοι λενε γιατι δεν εβαλε τον μαντζαρη,εγκλημα!Που εχει 0 ποντους μεσω ορο και απλα κατεβαζει την μπαλα μεχρι το κεντρο...Να λεγαν για τον βεζε να πω οκ..

Ο βαρλας παντως ειπε οτι ερχεται και αλλη βομβα,μεγαλη!!
QUOTE
ΥΓ7. Θα “σκάσει” κι άλλη μεγάλη βόμβα αργά ή γρήγορα. Πολύ μεγάλη, που θα προκαλέσει τριγμούς και πρωτόγνωρες καταστάσεις το καλοκαίρι.
Quincy
QUOTE(shaq7 @ Feb 21 2019, 23:54 ) *
Tων ξενων παντα ε?!Δεν θα κλαψουν ουτε φετος.. Εδω ολοι λενε γιατι δεν εβαλε τον μαντζαρη,εγκλημα!Που εχει 0 ποντους μεσω ορο και απλα κατεβαζει την μπαλα μεχρι το κεντρο...Να λεγαν για τον βεζε να πω οκ..

Ο βαρλας παντως ειπε οτι ερχεται και αλλη βομβα,μεγαλη!!


Όχι νομίζω ότι θα πάρει η μπάλα και βασικότερα μέλη της ομάδας. Ειδικά αν έρθει καμιά σκούπα στα playoffs θα διαβάσουμε ομορφιές.

Ο Βαρλάς είναι συνήθως έγκυρος, αλλά είναι εκνευριστικά αυτά τα "ξέρω, αλλά δεν σας λέω ακόμα". Προτιμώ να μην τους δίνω σημασία μέχρι να βγει η πραγματική είδηση.
john wick
Μπορεί η είδηση να αφορά τον Παναθηναϊκό ξέρω γω ή την ΕΟΚ..
green_sky
Αυτο που γραφει ο κυριος δημοσιογραφος ειναι αναλυση ?
Και οι δυο Ελληνικες ομαδες εχουν ελλειψη ποιοτητας στα γκαρντ.Τα γκαρντ ειναι αυτα που κρινουν το ματς.
Για να παρεις καλο κοντο πρεπει να δωσεις χρηματα.
Με τα site και την ελπιδα για step up του ταδε ή του δεινα παιχτη δουλεια δεν γινεται.Τουλαχιστον οχι βραχυπροθεσμα.
Τι περιμενε απο τον απειρο Γκος ? Να μπει μεσα και να παιζει μεσα σε τεσσερις μηνες, σαν Ευρωλιγκατος παιχτης δεκα χρονων?
Και ο Γκος και ο Λεντει θα κριθουν του χρονου και οχι φετος.Για να μην πω του παραχρονου.
Τον Μιλουτινοφ για να τον φτιαξουν οπως πρεπει ποσα χρονια περασαν ? Τον ειχαν ή δεν τον ειχαν για φευγα ?
Ο Σφαιροπουλος με το ζορι τον κρατησε.Το πραγμα απαιτει υπομονη και οχι αναρθρες κραυγες.Αλλιως χωνεις μια τριανταρα και αν δεν σου βγει ξαναχωνεις αλλη μια.Κατι σαν την Μπαρτσελονα ενα πραγμα.

Ο καινουργιος που πηρατε ειναι ενας μετριος γκαρντ για το επιπεδο του Ολυμπιακου.Ουτε πολυ αξιοπιστος στο σουτ ειναι ,ουτε ο τρομερος αμυντικος που διαβαζαμε ειναι.
Ο γκαρντ πρεπει να σουταρει.Αν δεν σουταρει πολυ καλα ειναι μεγαλο μειονεκτημα.
Εξαιρεση αποτελει ο Καλαθης.Και αυτος ομως σε πολλα κρισιμα ματς αντι η παρουσια του μεσα στο παρκε να δρα θετικα δρα αρνητικα.
golitog7
Νομίζω το πρόβλημα της ομάδας είναι καθαρά στο 4. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε βασικό 4αρι τον Πρίντεζη, 2ο τον Λεντέι και τρίτο τον Βεζένκοφ, αρκεί μια ματιά στα στατιστικά τους στα τελευταία 4-5 παιχνίδια για να καταλάβει τις πταίει. Όλοι μαζί έχουν βάλει 39 πόντους σε 4 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!! με άθλια ποσοστά και στα τρίποντα και στα δίποντα.
Zach Doganos
Εμένα μου δίνεται η αίσθηση ότι αυτό που πρώτιστα λείπει από την ομάδα είναι ένας γκαρντ να την τραβήξει όταν κολλάει, ένας elite παίκτης σαν το Σπανούλη στα νιάτα του. Η κύρια διαφορά με την ομάδα του 2011-2013 είναι ότι τότε είχαμε τον ίσως καλύτερο γκαρντ της Ευρωλίγκας στο prime του σε συνδυασμό με έναν υποτιμημένο ελπιδοφόρο που έγινε τοπ τα επόμενα χρόνια (Σλούκα) και έναν υποτιμημένο ξένο που στα κρίσιμα έπαιζε σαν παίκτης των 2 εκατομμυρίων (μην ξεχνάμε ότι ο Λο είχε υπάρξει λότερι πικ στο ντραφτ, δεν ήταν κανένας τυχαίος). Αυτή τη στιγμή έχουμε το Σπανούλη στα 37 με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μέτριους, φιλότιμους ξένους αλλά όχι ικανούς να σου πάρουν τη διαφορά. Φανταστείτε αυτή την ομάδα με έναν Ντιλέινι ή έναν Τεόντοσιτς (αν και εντελώς διαφορετικά στυλ) πως μπορεί να ανταποκρινόταν χτες ή και γενικότερα. Εγώ πιστεύω ότι το Φάιναλ Φορ θα ήταν ρεαλιστικός στόχος και μάλιστα με ρεαλιστικές πιθανότητες να το κατακτήσει. Καλοί οι παίκτες ρόλων που έχουμε μαζέψει,αν και ντεφορμέ τελευταία, αλλά για να είσαι πραγματικός contender θέλεις και stars και οι stars δυστυχώς χρειάζονται και χρήματα, τα οποία εμείς δε μοιάζουμε διατεθειμμένοι να δώσουμε. Δεν έχει νόημα να αναλυθεί το πώς και το γιατί αλλά η αλήθεια αυτή είναι.
john wick
Ζάχο Δογκανε τα ίδια γράφω κ εγώ στο δικό μας τοπικό...
Χρειάζεσαι πλέον 2-3 top class παίκτες κ γύρω τους μπόλικο ταλέντο για να πας F4...
basket72
QUOTE (Zach Doganos @ Feb 22 2019, 12:23 ) *
Εμένα μου δίνεται η αίσθηση ότι αυτό που πρώτιστα λείπει από την ομάδα είναι ένας γκαρντ να την τραβήξει όταν κολλάει, ένας elite παίκτης σαν το Σπανούλη στα νιάτα του. Η κύρια διαφορά με την ομάδα του 2011-2013 είναι ότι τότε είχαμε τον ίσως καλύτερο γκαρντ της Ευρωλίγκας στο prime του σε συνδυασμό με έναν υποτιμημένο ελπιδοφόρο που έγινε τοπ τα επόμενα χρόνια (Σλούκα) και έναν υποτιμημένο ξένο που στα κρίσιμα έπαιζε σαν παίκτης των 2 εκατομμυρίων (μην ξεχνάμε ότι ο Λο είχε υπάρξει λότερι πικ στο ντραφτ, δεν ήταν κανένας τυχαίος). Αυτή τη στιγμή έχουμε το Σπανούλη στα 37 με ό,τι αυτό συνεπάγεται και μέτριους, φιλότιμους ξένους αλλά όχι ικανούς να σου πάρουν τη διαφορά. Φανταστείτε αυτή την ομάδα με έναν Ντιλέινι ή έναν Τεόντοσιτς (αν και εντελώς διαφορετικά στυλ) πως μπορεί να ανταποκρινόταν χτες ή και γενικότερα. Εγώ πιστεύω ότι το Φάιναλ Φορ θα ήταν ρεαλιστικός στόχος και μάλιστα με ρεαλιστικές πιθανότητες να το κατακτήσει. Καλοί οι παίκτες ρόλων που έχουμε μαζέψει,αν και ντεφορμέ τελευταία, αλλά για να είσαι πραγματικός contender θέλεις και stars και οι stars δυστυχώς χρειάζονται και χρήματα, τα οποία εμείς δε μοιάζουμε διατεθειμμένοι να δώσουμε. Δεν έχει νόημα να αναλυθεί το πώς και το γιατί αλλά η αλήθεια αυτή είναι.




Εγώ αυτό που έχω να πω είναι αφενός λίγο υπομονή κι αφετέρου να κοιτάζουμε να προσεγγίζουμε το πράγμα με μια σταθερότητα. Όχι όπως ο Παπαδογιάννης π.χ που μετά από 2-3 νίκες να μιλάει για φαβορί για τετράδα και μετά από αντίστοιχες ήττες να τα ισοπεδώνει όλα.

Τα λέγαμε από την αρχή της χρονιάς ότι οι 2 μεγάλοι της χώρας ας ξεχάσουν το πλεονέκτημα έδρας που πήραν τα 2 προηγούμενα χρόνια. Τόσο γιατί το επίπεδο των υπόλοιπων ανέβηκε (δεν παίζουμε μόνοι μας, ας μην ξεχνάμε) αλλά και γιατί δεν έριξαν χρήμα στην αγορά. Σε αυτά ας συνυπολογίσουμε το ότι ο Ολυμπιακός είναι μια καινούργια ομάδα (νέος προπονητής με εντελώς άλλο στυλ από τον προκάτοχό του και 5 νέοι παίκτες).

Ας δούμε και τα επόμενα παιχνίδια. Εγώ τα ίδια λέω τώρα με αυτά που έλεγα όταν είμαστε 4οι. Άσε που παίζουν και καλύτερες ομάδες από εμάς. Γιατί να μην πάνε αυτές στο F4 δηλαδή; Στο πηγάδι πήγαν προς νερού τους; rolleyes.gif



Zach Doganos
QUOTE (john wick @ Feb 22 2019, 12:31 ) *
Ζάχο Δογκανε τα ίδια γράφω κ εγώ στο δικό μας τοπικό...
Χρειάζεσαι πλέον 2-3 top class παίκτες κ γύρω τους μπόλικο ταλέντο για να πας F4...

Μα έτσι είναι τα πράγματα, όλα τα υπόλοιπα είναι κοροϊδίες των προέδρων.. το καλοκαίρι ο ΝτιΠιΤζι ήθελε να πείσει πως ανάμεσα σε Μπράντον Ντέιβις και Λάσμε προτίμησε ο Πασκουάλ το δεύτερο, ή ότι πρώτη επιλογή του Πασκουάλ ήταν ο 35χρονος Λάνγκφορντ ενώ δεν πολυθέλανε και τον Τζέιμς. Let's be serious. Οι δικοί μας εντάξει είναι σε άλλο κόσμο, ας μην επεκταθώ.
Future7
Τα προβλήματα του Ολυμπιακού ειναι εξωαγωνιστικά.
rankin
QUOTE(shaq7 @ Feb 22 2019, 00:54 ) *
Ο βαρλας παντως ειπε οτι ερχεται και αλλη βομβα,μεγαλη!!

Ισως να αφορά τα διοικητικά της ομάδας.

Ειναι πλέον ξεκάθαρο πως για οσο οι πρόεδροι θα διασχίζουν δύσκολα μονοπάτια με τα ενδο-οικογενειακα τους , τόσο θα υπάρχει και αγωνιστικό θέμα.

Τίμια αμερικανάκια με τρελά κοτσίδια δεν θα αρκούν για να κρατήσουν την ομάδα ανταγωνιστική στο υψηλότερο επίπεδο

Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα πως ο Βαγγέλας ετοιμάζεται να μπει και στο μπασκετ, μαζί με τα αδέρφια.
pan24
Σιγουρα το εξωαγωνιστικο επηρεαζει γιατι αν φτανει στα ορια του παικτης οπως ο Πριντεζης με δεσιμο με την ομαδα αλλοι θα ειναι πολυ χειροτερα

Αυτο με τον Μαρινακη το βλεπω κι εγω και νομιζω θα δουμε πραγματικα τι σημαινει πιανω πατο απο θεμα συμπεριφορων στο μπασκετ αν συνδυαστουν στο ιδιο αθλημα ΔΓ και Μαρινακης
Volunteer
Με Ντιπιτζί και Μαρινάκη στο ίδιο άθλημα θα καταλάβουμε τι σημαίνει πηγάδι χωρίς πάτο.
Μπροστά στα νέα ήθη που θα φέρουν αυτοί οι δύο χρυσοί ευεργέτες του φίλαθλου πνεύματος, οι κόντρες του Κόκκαλη με τα αδέρφια στα 90ς για τα παρασκηνιακά θα μας μοιάζουν με επίδειξη αθλητικού πολιτισμού. Θα βλέπουμε vintage βιντεάκια στο youtube με δηλώσεις τους όπως τότε στους τελικούς του '95 που είχε γίνει της μουρλής με το θέμα των εισιτηρίων στον πέμπτο τελικό και θα μας φαίνεται ότι βλέπουμε κλασικές γενναιόδωρες ανταλλαγές φιλοφρονήσεων μεταξύ αντιπάλων λόρδων στρατηγών της εποχής του ροκοκό. laugh.gif
yorgos
QUOTE(pan24 @ Feb 22 2019, 14:38 ) *
Σιγουρα το εξωαγωνιστικο επηρεαζει γιατι αν φτανει στα ορια του παικτης οπως ο Πριντεζης με δεσιμο με την ομαδα αλλοι θα ειναι πολυ χειροτερα

Αυτο με τον Μαρινακη το βλεπω κι εγω και νομιζω θα δουμε πραγματικα τι σημαινει πιανω πατο απο θεμα συμπεριφορων στο μπασκετ αν συνδυαστουν στο ιδιο αθλημα ΔΓ και Μαρινακης

Να φέρουμε μελισσανιδη και υιο Σαββίδη να το κάνουμε το κλουβί με τις τρελές τότε. Κι ένα Κούγια για να έχουμε και κάποιον να γελάμε γιατί κατά τα λοιπά για κλάματα θα είμαστε.
Joda
O Βαρλας ειπε για <<τριγμους και πρωτογνωρες καταστασεις>>.Εννοει απο οτι καταλαβαινω οτι τα πραγματα θα πανε προς το χειροτερο.
Το να παρει ο Μαρινακης το μπασκετ που θα εχει το ρευστο δεν το λες αρνητικο ασχετα με το γινεται στο ποδοσφαιρο.Επισης το να εφευγε ενας Πριντεζης λογω του ηχητικου ουτε αυτο θα εφερνε τις μεγαλες αναταραξεις στον Ολυμπιακο.
Τα πιο πιθανο σεναριο για μενα ειναι να ακολουθησουμε το παραδειγμα της Γαλατασαραι και Ερυθρου Αστερα με μεγαλες μειωσεις στο μπατζετ και ειτε να συνεχισουμε ευρωλιγκα η γιουροκαπ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.