Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμαντίδης vs Γιασικεβίτσιους
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
playmaker raketas
Με αφορμή το Παπαλουκάς - Διαμαντίδης και τη φοβερή εμφάνιση του ΔΔ στο πρόσφατο ντέρμπυ ας συγκρίνουμε και τους 2 πόιντ γκάρντς που πλέον αγωνίζονται στο ΠΑΟ. Γνώμη μου ότι ο Διαμαντίδης είναι πολύ καλύτερος συνολικά. Ο Σάρας και οι παίκτες του στυλ του ποτέ δε μου αρέσαν ιδιαίτερα.

Συγκεκριμένα το Σάρας τον θεωρώ πολύ υπερεκτιμημένο παίκτη που είχε τη τύχη να αγωνιστεί δίπλα στους καλύτερους στη θέση τους παίκτες στην Ευρώπη. Βούισιτς, Πάρκερ, Μπαστόν, Σάρας στη Μακάμπι είναι ίσως η καλύτερη 4άδα παικτών που έχει εμφανιστεί στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια. Στη Μπάρτσα δε τη μεγάλη διαφορά, την έκανε ο Μποντιρόγκα, χωρίς τον οποίο θα κόντευε τώρα να κλείσει 30ετία χωρίς Ευρωπαϊκό τίτλο. Σίγουρα είναι μεγάλος παίκτης, αλλά θεωρώ όχι στο βαθμό που έχει περάσει στο φίλαθλο κοινό.

Ο Διαμαντίδης από την άλλη είναι τελείως διαφορετικού στυλ παίκτης. Πιο γρήγορος, πιο αλτικός, καταπληκτικός στην άμυνα, με τάπες κλεψίματα και ριμπάουντ μόνιμα στο ρεπερτόριο του. Μαρκάρει από άσσους έως 4άρια(!!!) βγάζοντας τρομερή ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου. Λιγότερο αρχηγός, υπέρμετρα αλτρουιστής ορισμένες φορές, καταφέρνει και αδικεί τον ίδιο του τον εαυτό με την "ομαδικότητα" του. Άλλα ο ακρογωνιαίος λίθος του ΠΑΟ σε 2 τρίπλ κράουν, κι ο παίκτης πάνω στον οποίο έχει δομηθεί η ομάδα.
Air Kef
hell no, oh shit, no, no, no, no and no.

Δεν γίνεται, δεν υφίσταται αυτό το πολ που αντικρίζω..

Ούτε καν με τον Σισκάουσκας..Όχι με τον Σαρας..
kseplenhs
μακράν σάρας.τέτοιοι ηγέτες βγαίνουν μια φορά στα 15 χρόνια.επίσης έίναι πολύ πιο οξυδερκής.νομίζω πως το σημείο αναφοράς στην μπασκετική οξυδέρκεια είναι ο σάρας.ή μάλλον το ταβάνι...

είναι πολύ πιο καθοριστικός σε ένα παιχνίδι που κρίνεται σε μια κλωστή,είναι παρανοικός και εντελώς ψυχάκιας.ατόφια μπασκετικά κριτήρια.... tongue.gif (ή μήπως είναι?)


βασικά δεν νομίζω το ελληνικό μπάσκετ να βγάλει τέτοια προσωπικότητα ποτέ. θα τον περιθωριοποιούσαν αργά η γρήγορα...
playmaker raketas
QUOTE(kseplenhs @ Mar 2 2010, 11:56 ) *
είναι πολύ πιο καθοριστικός σε ένα παιχνίδι που κρίνεται σε μια κλωστή


Όπως το "βάλτο αγόρι μου"? rolleyes.gif

Ή η τάπα στον Άκερ, το κλέψιμο στο Μουλαομέροβιτς κλπ κλπ...
kseplenhs
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 2 2010, 12:00 ) *
Όπως το "βάλτο αγόρι μου"? rolleyes.gif


μπορουμε να φτιάξουμε 30λεπτο βιντεάκι με "βάλτο αγόρι μου" του σαρας.εντάξει δεν γεννήθηκε το buzzer beater στο βελιγράδι το 2005...
Air Kef
Όπως ο περσινός ημιτελικός.
playmaker raketas
Όπως ο περσινός τελικός του κυπέλου...

Επίσης όλοι θυμούνται το νον κολ, κανείς ότι ο Διαμαντίδης έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο στην αμέσως προηγούμενη φάση...


Δεν έχει νοήμα αυτή η συζήτηση... Κι οι 2 είναι παίκτες που θες να τους δώσεις τη μπάλα όταν καίει. Ποιός είναι καλύτερος παίκτης συζητάμε.

kseplenhs
ο σάρας έχει την ψυχολογία του μεγάλου παίχτη(ή την άγνοια κινδύνου) σε μεγαλύτερο βαθμό όμως.είναι μερικές κινησεις που αποτελούν μαχαιριά στην ψυχολογία του αντιπάλου.ε αυτές τις έχει ο σάρας σαν μέρος του ενστίκτου του...

αυτό που έκανε πέρσι στο σεφ στους τελικούς που χάνοντας με 5 πόντους ,είχε 7 δευτερόλεπτα και το έγραψε απο τα 10 μέτρα με το που πήρε τη μπάλα,δεν υπάρχει απλά.δεν διδάσκεται ούτε δίνεται σαν εντολή στα time out.μιλάμε για ταυτόχρονα την πιο τρελλή αλλά και σωστή κίνηση που θα μπορούσε να κάνει εκείνη την ώρα.
(κάτι παρόμοιο έκανε και με την σιένα στην ιταλία στα play offs της ευρωλίγκας)

ο διαμαντίδης είναι περισσότερο παίχτης του προπονητή.ο ίδιος συμπεριφέρεται σαν εργαλείο μέσα στο γήπεδο όσο και αν έχει βελτιώσει πολλούς τομείς του παιχνιδιού του.

ο σάρας δεν θα είναι ποτέ ο παίχτης του προπονητή.αλλά ο παίχτης που ακόμα και ο προπονητής θα του δώσει τα κλειδιά και θα βασιστεί πάνω του στα δύσκολα...
il postino
κατ αρχας ειναι λιγο αδικο το timing μιας τετοιας συγκρισης! απο ψυχολογικης αποψης , αν υπηρχε Poll πολλοι θα επηρρεαζονταν και θα ψηφιζαν διαμαντιδη για το λογο οτι ο σαρας φετος δεν παιζει. συν τοις αλλοις , επειδη ο σαρας φαινεται να ειναι στα τελειωματα του και ο δδ να εχει τουλαχιστον 2-3 γεματες χρονιες μπροστα του (καλα να ειναι το παιδι) ειναι ενας ακομα λογος που κανει τη συγκριση , οχι ατοπη ή ακυρη αλλα , αδικη. επισης , πρεπει να ληφθει υποψιν οτι καθε χρονο το μπασκετ γινεται ακομα πιο αθλητικο , πιο σκληρο και πιο απαιτητικο. οποτε εκει ο σαρας , ως starter , χανει εναντι του δδ , ενω πριν απο 7-8 χρονια μπορουσε καλλιστα να εχει αυτο το ρολο.

απο κει και περα , ειναι 2 εντελως διαφορετικοι παικτες. προσφερουν σε εντελως διαφορετικους τομεις!

τα χαρακτηριστικα των 2 παικτων ειναι γνωστα , οποτε περιττο να τα ξαναλεμε.

εν ετει 2010 το στυλ του διαμαντιδη περναει περισσοτερο , ειναι πιο χρησιμος σε μια μεγαλη ομαδα , απο την αλλη ομως ο σαρας εχει αποδειξει οτι προσφερει αυτο που δεν μπορεις να το παρεις απο το 99% των παικτων , το κρυο αιμα στο τελευταιο δευτερολεπτο , στοιχειο που δε ξεπληρωνεται με τιποτα γιατι ειναι δυσευρετο! και ο δδ ειναι αρχηγος και ο δδ θα παρει την τελικη προσπαθεια , αλλα ο σαρας ειναι αλλο πραγμα!

ο καλυτερος συνδιασμος ειναι η ομαδα του παο του 2009! starter ο δδ και απο τον παγκο ο σαρας για το κατι παραπανω! στα χρονια που ασχολουμαι με το μπασκετ δε θυμαμαι σε αλλη ομαδα να παιζουν ταυτοχρονα 2 τοσο μεγαλοι ποιντ!

αν επρεπε να διαλεξω αναγκαστικα , επαναλαμβανω , εν ετει 2010 , θα διαλεγα το στυλ διαμαντιδη , γιατι δεν υστερει πουθενα, αντιθετως σε ολα ειναι καλος και σε αρκετους τομεις παρα πολυ καλος!

playmaker raketas
QUOTE(kseplenhs @ Mar 2 2010, 12:16 ) *
αυτό που έκανε πέρσι στο σεφ στους τελικούς που χάνοντας με 5 πόντους ,είχε 7 δευτερόλεπτα και το έγραψε απο τα 10 μέτρα με το που πήρε τη μπάλα,δεν υπάρχει απλά.δεν διδάσκεται ούτε δίνεται σαν εντολή στα time out.μιλάμε για ταυτόχρονα την πιο τρελλή αλλά και σωστή κίνηση που θα μπορούσε να κάνει εκείνη την ώρα.
(κάτι παρόμοιο έκανε και με την σιένα στην ιταλία στα play offs της ευρωλίγκας)


Ακριβώς το ίδιο δεν έκανε ο Σπανούλης με τη Τουρκία? Απλά μέσα στο όλο hype που έχει δημιουργηθεί, η όποια ενέργεια του Σάρας υπερτονίζεται. Η ξενολατρεία του Έλληνα.

Στα συγκεκριμένο ματς μάλιστα, δεν άλλαξε και πολλά το τρίποντο από τα 10 μέτρα...
Air Kef
Tώρα αλήθεια, δεν ξερω και την ηλικία σου κι ολας, sorry που θα μπω σε προσωπικό επίπεδο, αλλά εσύ, όταν φτάσεις στα 70 σου, και βλέπεις με τα εγγόνια σου μπάσκετ, θα τους μιλάς για τον Γιασικεβίτσιους ή για τον Διαμαντίδη ;
playmaker raketas
QUOTE(Air Kef @ Mar 2 2010, 12:25 ) *
Tώρα αλήθεια, δεν ξερω και την ηλικία σου κι ολας, sorry που θα μπω σε προσωπικό επίπεδο, αλλά εσύ, όταν φτάσεις στα 70 σου, και βλέπεις με τα εγγόνια σου μπάσκετ, θα τους μιλάς για τον Γιασικεβίτσιους ή για τον Διαμαντίδη ;


Μάλλον για τον Τζόρνταν, τον Μπάρκλεϋ, τον Χακίμ, το Ναύαρχο και τα άλλα παιδιά tongue.gif

Όταν τελειώνω με αυτούς, για το ΔΔ φυσικά.
kseplenhs
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 2 2010, 12:20 ) *
Ακριβώς το ίδιο δεν έκανε ο Σπανούλης με τη Τουρκία? Απλά μέσα στο όλο hype που έχει δημιουργηθεί, η όποια ενέργεια του Σάρας υπερτονίζεται. Η ξενολατρεία του Έλληνα.

Στα συγκεκριμένο ματς μάλιστα, δεν άλλαξε και πολλά το τρίποντο από τα 10 μέτρα...



αν άλλαξε?ρώτα έναν ολυμπιακό που ήταν μέσα να σου πει.στο συγκεκριμένο μάτς ήταν που ήταν αρρωστιάρικη η ψυχολογία,εκεί που χαλάρωσαν και νόμιζαν πως κερδισαν,αναγκάστηκαν να παίξουν άλλα 3 δευτρόλεπτα.

ξέρεις τι λέει ο αινστάιν για τον χρόνο.3 αιώνες κράτησαν αυτά τα δευτερόλεπτα...

δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα ξενομανίας στο ζήτημα του σάρας.μιλάμε για τον απόλυτο winner tων ευρωπαικών γηπέδων.όπου πέρασε άφησε το στίγμα του μαζί με μια ντουζίνα τίτλους.

άσε που χρονικά ήταν ο πρώτος που έδειξε πως η team usa δεν είναι άτρωτη.αυτός χάραξε το δρόμο και μετά ακολούθησαν άλλοι...
rchos
ελληνες ειμαστε αλλα υπαρχουν και ορια.
ο σαρας ειναι απο τους πολυ λιγους.στο ερωτημα ποιος ειναι καλυτερος και μεγαλυτερος παιχτης δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα.ο σαρας ειναι καλυτερος και απο παπαλουκα και απο διαμαντιδη.το τοπικ αυτο δεν θα ανοιγοταν ποτε αν αν δεν ειμασταν ελληνες.πολυ απλο για μενα.
Air Kef
QUOTE
Μάλλον για τον Τζόρνταν, τον Μπάρκλεϋ, τον Χακίμ, το Ναύαρχο και τα άλλα παιδιά

Όταν τελειώνω με αυτούς, για το ΔΔ φυσικά.


Μα φυσικά...
Δηλαδή, αν είχες να επιλέξεις έναν απο τους 2, στο πικ της καριέρας τους, για να στήσεις την ομάδα σου γύρω του, η επιλογή σου θα ηταν ο Διαμαντίδης; sad.gif
playmaker raketas
Ας πάρουμε τα επιμέρους.

Ντρίπλα: ΔΔ ΧΑΟΤΙΚΑ

Σουτ: Σάρας άλλα όχι για πολύ

Πάσα: Σάρας αρκετά

Άμυνα: ....

Διείσδυση: ΔΔ

Αδυνατώ να βρώ σε τι πέραν της πάσας υστερεί ο Δημητράκης. Α,ναι. Έχει παίξει μόνο στο ΠΑΟ (αν είχε πάρει και μια Ευρωλίγκα με τη Μακάμπι ή τη Μπάρτσα θα είχε μεγαλύτερο κύρος) είναι έλληνας, και δεν δοκίμασε να πάει στο ΝΒΑ (όπου θα είχε πολύ μεγαλύτερη τύχη από το Σάρας κατά τη γνώμη μου).

Καλή η μπασκετική νοημοσύνη, οι νο λουκ πάσες, και τα μπάζερ άλλα όταν συνδυάζονται με σπάνια αθλητικά προσόντα και σκυλίσια άμυνα ακόμα καλύτερα.
kseplenhs
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 2 2010, 12:53 ) *
Ας πάρουμε τα επιμέρους.

Ντρίπλα: ΔΔ ΧΑΟΤΙΚΑ

Σουτ: Σάρας άλλα όχι για πολύ

Πάσα: Σάρας αρκετά

Άμυνα: ....

Διείσδυση: ΔΔ

Αδυνατώ να βρώ σε τι πέραν της πάσας υστερεί ο Δημητράκης. Α,ναι. Έχει παίξει μόνο στο ΠΑΟ (αν είχε πάρει και μια Ευρωλίγκα με τη Μακάμπι ή τη Μπάρτσα θα είχε μεγαλύτερο κύρος) είναι έλληνας, και δεν δοκίμασε να πάει στο ΝΒΑ (όπου θα είχε πολύ μεγαλύτερη τύχη από το Σάρας κατά τη γνώμη μου).

Καλή η μπασκετική νοημοσύνη, οι νο λουκ πάσες, και τα μπάζερ άλλα όταν συνδυάζονται με σπάνια αθλητικά προσόντα και σκυλίσια άμυνα ακόμα καλύτερα.


στο σουτ είναι πολύ καλύτερος ο σαρας γιατί έχει την ικανότητα να σταματάει ακαριαία και να σουτάρει απο κάθε απόσταση.επίσης εχει και πιο γρήγορη εκτέλεση.σουτ δεν είναι μόνο η αποτελεσματικότητα που μπορεί να δουλευτεί.είναι και οι προυποθέσεις που δημιουργείς στον εαυτό σου να σουτάρεις.

αλλο η μπασκετική νοημοσύνη και άλλο η μπασκετική νοημοσύνη του σάρας.μπορώ να σου βρω 50 παίχτες που υπερτερουν του σάρας σε όλα αυτά που είπες πως υπερτερεί και ο διαμαντίδης.πολλους απο αυτούς όμως δεν θα τους θυμάται και κανείς.ουτε θα τους έβαζαν στην ίδια πρόταση με το όνομα του σαρας.είναι τυχαίο?
Germany96
Για το ερωτημα του poll δεν εχω να προσθεσω κατι, στο topic για τον κορυφαιο παικτη της δεκαετιας στην Ευρωπη ειχα στησει ξεδιαντροπη προεκλογικη καμπανια υπερ του Saras κι εδω η ψηφος μου στον Λιθουανο πηγαινει. Κυριως το ερωτημα του il postino με ιντριγκαρε:
QUOTE(il postino @ Mar 2 2010, 12:17 ) *
ο καλυτερος συνδιασμος ειναι η ομαδα του παο του 2009! starter ο δδ και απο τον παγκο ο σαρας για το κατι παραπανω! στα χρονια που ασχολουμαι με το μπασκετ δε θυμαμαι σε αλλη ομαδα να παιζουν ταυτοχρονα 2 τοσο μεγαλοι ποιντ!

Για ευρωπαικο club δεν μου ερχεται κατι αντιστοιχο κατευθειαν στο μυαλο. Στο ΝΒΑ το πρωτο που θυμηθηκα ειναι η τριπλετα Kidd, Nash, K. Johnson στους Suns του 1997-98. Κανεις τους στο prime του αλλα με αρκετα καλα νουμερα και οι τρεις τους δεδομενου και του συνωστισμου στην θεση 1 αλλα και του οτι οι δυο πρωτοι ηταν αρκετα νεαροι κι ο KJ βρισκοταν ουσιαστικα στην τελευταια του ενεργο σεζον.
Air Kef
Υπερτερεί, και μάλιστα ΧΑΟΤΙΚΑ, ο ΔΔ στην ντρίμπλα του Σάρας;


Μιλάμε για το απόλυτο επιθετικό υπερόπλο του ευρωπαικού μπασκετ, με σουτ απο παντού και υπο κάθε προυπόθεση..
Για τον μάστερ του πικ ν ρολ..
Για τον απόλυτο winner..


Άστο ντάξει, ειναι προφανείς οι λόγοι νομίζω που υπάρχει αυτη η άποψη, εδώ ήμασταν και διαβάζαμε το καλοκαίρι ότι ο Τέπιτς θυμίζει Μποντιρόγκα, ο Περπέρογλου χρησιμότερος απο τον Τσίλντρες, ο Καλάθης=Τεοντόσιτς και οτι ο Μπόγρης ειναι καλύτερος του Κώστα Παπανικολάου (MVP του Ευρωπαικού, άσχετο) γιατι τον επέλεξε ο Ζοτς, το ΔΔ-Σάρας, είναι μια φυσική συνέχεια.

Ε ρε Σιγάλες και Μπακατσιάδες που θέλει αυτή η χώρα..
j-kidd13
Απο τη μια εχεις τον παικτη ρομποτ των '00,τον παικτη που θα κανει σχεδον παντα το σωστο,την επιθυμια του προπονητη,που θα προτιμησει την πασα η μια καλη αμυνα απο το να φανει επιθετικα.
Απο την αλλη εχεις το μεγαλυτερο πλειμεικερ εδω και 20 χρονια στην ευρωπη,τον παικτη που το μυαλο του μπασκετικα ειναι πολυ πιο μπροστα απο τους υπολοιπους της γενιας του,τον παικτη που θα ξεσηκωσει το κοινο,θα σου παρει ενα παιχνιδι μονος του.Τα ειπε ολα ο kseplenhs....Μπασκετικη νοημοσυνη...Ο Σαρας ειναι ο απολυτος υπερπαικτης των τελευταιων ετων...


PS:Αρνουμαι να ψηφισω.....
tongue.gif
playmaker raketas
QUOTE(Air Kef @ Mar 2 2010, 13:15 ) *
Υπερτερεί, και μάλιστα ΧΑΟΤΙΚΑ, ο ΔΔ στην ντρίμπλα του Σάρας;


Μιλάμε για το απόλυτο επιθετικό υπερόπλο του ευρωπαικού μπασκετ, με σουτ απο παντού και υπο κάθε προυπόθεση..
Για τον μάστερ του πικ ν ρολ..
Για τον απόλυτο winner..


Άστο ντάξει, ειναι προφανείς οι λόγοι νομίζω που υπάρχει αυτη η άποψη, εδώ ήμασταν και διαβάζαμε το καλοκαίρι ότι ο Τέπιτς θυμίζει Μποντιρόγκα, ο Περπέρογλου χρησιμότερος απο τον Τσίλντρες, ο Καλάθης=Τεοντόσιτς και οτι ο Μπόγρης ειναι καλύτερος του Κώστα Παπανικολάου (MVP του Ευρωπαικού, άσχετο) γιατι τον επέλεξε ο Ζοτς, το ΔΔ-Σάρας, είναι μια φυσική συνέχεια.

Ε ρε Σιγάλες και Μπακατσιάδες που θέλει αυτή η χώρα..


Για τη ντρίμπλα ειδικά δε τίθεται καν θέμα αν υπερτερεί... Εκτός αν βλέπεις άλλο Σάρας εσύ τόσα χρόνια. Ή δε βλέπεις που τείνω να καταλήξω ότι είναι το πιθανότερο... rolleyes.gif

Ειδικά από τους φίλους του ΟΣΦΠ περίμενα περισσότερο σεβασμό για το παίκτη που σας έχει στερήσει τουλάχιστον 4 τίτλους τα τελευταία χρόνια με προσωπικές ενέργειες πολλές από τις οποίες τα τελευταία δευτερόλεπτα... Φταίει και λίγο το timing βέβαια καθώς μετά από κοντά ένα χρόνο απουσίας από το υψηλότερο επίπεδο λόγω συνεχόμενων τραυματισμών και με νωπές τις μνήμες από το Φ4, λογικό είναι ορισμένοι να ξεχνάνε για τι παίκτη μιλάμε.

Η λέξη winner που συνεχώς επαναλαμβάνεται δείχνει το κατά πόσον υπάρχει ή όχι ξενομανία με εμφατικότατο τρόπο.

Τώρα στα υπόλοιπα που λες δε μπορώ να βρώ καμιά φυσική συνέχεια. Και καμιά λογική. Μια ολόκληρη παράγραφος εκτός τόπου και χρόνου. Και στη τελική κι οι 2 παίκτες στο ΠΑΟ παίζουν και τους επέλεξε ο Ζότς. Εκτός αν έχεις μείνει στο πρωτοσέλιδο του Πρωταθλητή και νομίζεις ότι φοράει τα κόκκινα. Δεν υπάρχει οποιαδήποτε οπαδική αντιπαράθεση κι ούτε θα μπορούσε στη σύγκριση 2 παικτών της ίδιας ομάδας...

Και η σύγκριση του Διαμαντίδη, έστω και έμμεσα με το Σιγάλα και το Μπακατσιά, πιο πολύ εσένα μειώνει και τις μπασκετικές σου γνώσεις και λιγότερο το Διαμαντίδη...
il postino
θεωρω παραλογο καποιοι φιλοι να μη μπαινουν καν στον κοπο να ψηφισουν (που λεει ο λογος) υποννοώντας οτι ο σαρας ειναι ετη φωτος μπροστα! να ειναι καλυτερος για καποιον το καταλαβαινω , σαρας ειναι αυτος , αλλα να μη μπαινει σε διαδικασια συγκρισης.......

και υστερα σου λεει οτι ειναι υπερεκτιμημενος ο διαμαντιδης απο ολους (οχι μονο απο τους δημοσιογραφους)!!!!! η σποντα φυσικα δεν εχει να κανει με τον σαρας!
PanosIlio
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 2 2010, 15:32 ) *
Για τη ντρίμπλα ειδικά δε τίθεται καν θέμα αν υπερτερεί... Εκτός αν βλέπεις άλλο Σάρας εσύ τόσα χρόνια. Ή δε βλέπεις που τείνω να καταλήξω ότι είναι το πιθανότερο... rolleyes.gif

Ειδικά από τους φίλους του ΟΣΦΠ περίμενα περισσότερο σεβασμό για το παίκτη που σας έχει στερήσει τουλάχιστον 4 τίτλους τα τελευταία χρόνια με προσωπικές ενέργειες πολλές από τις οποίες τα τελευταία δευτερόλεπτα... Φταίει και λίγο το timing βέβαια καθώς μετά από κοντά ένα χρόνο απουσίας από το υψηλότερο επίπεδο λόγω συνεχόμενων τραυματισμών και με νωπές τις μνήμες από το Φ4, λογικό είναι ορισμένοι να ξεχνάνε για τι παίκτη μιλάμε.

Η λέξη winner που συνεχώς επαναλαμβάνεται δείχνει το κατά πόσον υπάρχει ή όχι ξενομανία με εμφατικότατο τρόπο.

Τώρα στα υπόλοιπα που λες δε μπορώ να βρώ καμιά φυσική συνέχεια. Και καμιά λογική. Μια ολόκληρη παράγραφος εκτός τόπου και χρόνου. Και στη τελική κι οι 2 παίκτες στο ΠΑΟ παίζουν και τους επέλεξε ο Ζότς. Εκτός αν έχεις μείνει στο πρωτοσέλιδο του Πρωταθλητή και νομίζεις ότι φοράει τα κόκκινα. Δεν υπάρχει οποιαδήποτε οπαδική αντιπαράθεση κι ούτε θα μπορούσε στη σύγκριση 2 παικτών της ίδιας ομάδας...

Και η σύγκριση του Διαμαντίδη, έστω και έμμεσα με το Σιγάλα και το Μπακατσιά, πιο πολύ εσένα μειώνει και τις μπασκετικές σου γνώσεις και λιγότερο το Διαμαντίδη...


@playmaker Για να καταλάβω κάτι, φτιάχνεις ένα poll, με ότι θέμα και να έχει, ψηφίζεις και μας λες και την άποψή σου επί του θέματος.

Μετά κάθεσαι και "τη λες" στον οποιοδήποτε έχει αντίθετη άποψη με τη δική σου και προσπαθείς να επιβάλεις αυτό που εσύ νομίζεις ότι είναι το σωστό χωρίς μάλιστα να "πιάνεις" το νόημα των όσων λένε τα παιδιά που έχουν διαφορετική άποψη με τη δική σου και και επιπλέον ειρωνεύεσαι κιόλας και κάνεις και χαρακτηρισμούς.

Κάτι δεν έχεις σκεφτεί καλά...
playmaker raketas
QUOTE(PanosIlio @ Mar 2 2010, 16:40 ) *
@playmaker Για να καταλάβω κάτι, φτιάχνεις ένα poll, με ότι θέμα και να έχει, ψηφίζεις και μας λες και την άποψή σου επί του θέματος.

Μετά κάθεσαι και "τη λες" στον οποιοδήποτε έχει αντίθετη άποψη με τη δική σου και προσπαθείς να επιβάλεις αυτό που εσύ νομίζεις ότι είναι το σωστό χωρίς μάλιστα να "πιάνεις" το νόημα των όσων λένε τα παιδιά που έχουν διαφορετική άποψη με τη δική σου και και επιπλέον ειρωνεύεσαι κιόλας και κάνεις και χαρακτηρισμούς.

Κάτι δεν έχεις σκεφτεί καλά...


Δεν "την είπα" σε κανένα, εκτός του Κεφ, που θεώρησε πρέπον να ειρωνευτεί τη δική μου άποψη, με την οποία όσο κι αν διαφωνεί, οφείλει τουλάχιστον να σεβαστεί. Κάτι "άστο ντάξει", Τέπιτς = Μποντιρόγκα, Μπακατσιάδες που μας χρειάζονται και λοιπά απαξιωτικά δεν νομίζω ούτε ότι ανέφερα πουθενά, ούτε ότι έδωσα δικαίωμα να μου λένε. blink.gif

Τα υπόλοιπα ήταν συνέχεια της συζήτησης. Δεν θεωρώ ότι τη λέω σε κανένα όταν αναφέρω το κρύο αίμα του ΔΔ φέρνοντας παραδείγματα ή τα στοιχεία που εγώ θεωρώ ότι υπερτερεί ο καθένας. Ούτε προσπαθώ να επιβάλω την άποψη μου. Περισσότερο κουβέντα προσπαθώ να κάνω για το που υπερτερεί και υστερεί ο καθένας. peace.gif
M02975
Το θέμα δεν είναι ποιος είναι ο καλυτέρος. Αυτό που μετράει πιστέυω είναι να προσφέρουν στην ομάδα που λέγεται Παναθηναικός τα καντάρια μπάσκετ που γνωρίζουν και οι δύο ώστε να σηκώσουν και νέες κούπες. Γι αυτό μη χαλιέστε. Και οι δύο είναι αστέρια με πολλές διακρίσεις ο καθένας. και στη τελική πιστεύω ότι είναι τελείως διαφορετικοί παίχτες για να μπορέσουν να συγκριθούν.
traveller

Κι εγώ εάν ήμουν Ολυμπιακός και είχα ζήσει τόσους και τόσους εφιαλτες από το Διαμαντίδη, σε σημείο να πετάγομαι στον ύπνό μου, τα ίδια και χειρότερα με τον Αir Kef θα έγραφα.

Ο Μήτσος αγγίζει την τελειότητα. Πρώτη φορά κάνει κάποιος τόσα πολλά , τόσο καλά.

Βέβαια δεν ξενυχτάει με ξε****λα, δεν οδηγεί την F430, δεν τον γράφει η Espresso και αυτό του στερεί λίγη γκλαμουριά αλλά , στα μάτια μου, αυτό τον κάνει ακόμα πιο μάγκα.

Ετσι όπως βλέπω εγώ το μπάσκετ και έτσι όπως θέλω εγώ το μπάσκετ να παίζεται, ο Μήτσος ενσαρκώνει την απόλυτη ονείρωξή μου.

Όπως είχα πει και στο θέμα του Αλβέρτη, όταν θα έρθει εκείνη η μαύρη ώρα, 17.gif 17.gif 17.gif 17.gif 17.gif 17.gif 17.gif 17.gif θα πρέπει να ανοίξουν την οροφή του ΟΑΚΑ και να κρεμάσουν τη φανέλα του δίπλα στα υπόλοιπα αστέρια .
apkat
Οκ οι Ολυμπιακοι βλεπουν εφιαλτες με τον Διαμαντιδη..Οι υπολοιποι Ευρωπαιοι που εχουν και αλλες δουλειες απο το να βλεπουν εφιαλτες με τον Μητσο εχετε δει να εχουν μπει ποτε σε τετοια κουβεντα;;

Πηγαινετε σε ενα Ευρωπαικο μπασκετικο φορουμ και ανοιξτε αυτο το πολ για πλακα και μετα απλα χαλαρωστε και κοψτε αντιδρασεις..Εχει να πεσει γελιο..

Στο πικ του ο Σαρας μαζι με τον Μποντιρογκα ειναι μακραν οι κορυφαιοι παικτες που επαιξαν στην Ευρωλιγκα στα 00'ς..Μετα μακραν ακολουθουν οι παπαλουκας Παρκερ Βουισιτς Διαμαντιδης Σισκα..
spysta
δεν υφισταται συγκριση .. ουτε κατα διανοια !!! rolleyes.gif

ο ΔΔ ειναι ενας απο τους καλυτερους παικτες που εχουμε δει ..
αλλα
ο Σαρας προχωρησε ενα βημα μπροστα το μπασκετ με τα πραγματα που εκανε στο παρκε.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ.
benchwarmer
Δεν μιλαω γιατι οι Ολυμπιακοι δεν εχουν αποψη.

Παντως χαιρομαι που το φορουμ εχει 22 Ολυμπιακους και μολις 8 Παναθηναικους.

*Καλα, ας μιλησω και λιγο σοβαρα tongue.gif .
Απιστευτος παιχτης ο Διαμαντιδης (και αφιλοτιμος biggrin.gif ), πιο πληρης, καλυτερος του Σαρας εδω και 1-2 χρονια, αλλα ο prime Σαρας ηταν τρομαχτικα καλος παιχτης.

**Και για το θεμα των "εφιαλτων", εγω τον Σαρας βλεπω παντως....
traveller
έλα ρε συ bencwarmer ξεκόλα! τι πάει να πει δεν έχουν άποψη???!!! kai παναθηναϊκοί επιχειρηματολογούν υπερ του Γιασικεβίτσιους

εγώ πάντως θα χαρώ να κουβεντιάσουμε αύριο βράδυ που θα ξαναμπω ,τι κάνει /έκανε ο Γιασικεβίτσιους που δεν κάνει ο Διαμαντίδης, πέραν του ότι είναι πιο θεαματικός. Στα μετρήσιμα στοιχεία ενός παιχνιδιού και δεν εννοώ μόνο τα στατιστικά, πώς πήγε το μπάσκετ παραπέρα που γράφει ο spysta???

Kai όσο για αυτό που έγραψα περί εφιαλτών...δεν είναι κακό. Παίζει και αυτό ρόλο, άνθρωποι είμαστε όχι θεοί. εδώ ο αιρ κεφ έκανε λόγο για Σιγάλες και Μπακατσιάδες. np βεβαίως
saou
Η μεγάλη διαφορά του ΔΔ με το Σάρας αν τους τοποθετήσουμε χρονικά και τους 2 στο peak τους είναι ότι ο ΔΔ είναι ίσως το απόλυτο πολυεργαλείο, ο παίκτης που θα τον πετάξεις σε οποιαδήποτε ομάδα, θα ταιριάξει και θα προσφέρει. Παίκτης που φανερά αισθάνεται πιο άνετα να αποτελεί το παιδί για όλες τις δουλειές μέσα στο παρκέ παρά τον Νο1 στις ομάδες του.

Ο Σάρας από την άλλη ήταν ο παίκτης που χόρευε όλη η ομάδα γύρω από το ρυθμό που αυτός επέβαλε. Ήταν τόσο χαρισματικός αλλά και ιδιαίτερος συνάμα που ήξερες ότι για να πάρεις το 100% απ'αυτόν έπρεπε να του δώσεις τα κλειδιά της ομάδας unconditionally. Η χρονιά της συνύπαρξής του στη Μπάρτσα με τον Μποντιρόγκα και αυτές που ακολούθησαν στη Μακάμπι ήταν ο απόλυτος οδηγός για το πως πρέπει και δεν πρέπει να χειρίζεται κανείς έναν τέτοιο παίκτη.
spysta
QUOTE(TRAVELLER @ Mar 3 2010, 02:05 ) *
εγώ πάντως θα χαρώ να κουβεντιάσουμε αύριο βράδυ που θα ξαναμπω ,τι κάνει /έκανε ο Γιασικεβίτσιους που δεν κάνει ο Διαμαντίδης, πέραν του ότι είναι πιο θεαματικός. Στα μετρήσιμα στοιχεία ενός παιχνιδιού και δεν εννοώ μόνο τα στατιστικά, πώς πήγε το μπάσκετ παραπέρα που γράφει ο spysta???

εγω μεγαλωσα με την Μακαμπι των Σαρας Μπαστον Παρκερ Βουισιτς .. ετυχε λοιπον να δω ΠΑΡΑ πολλα ματς των Ισραηλινων στην Ευρωλιγκα ..απο το supersport τοτε .. και πραγματικα αυτην την Μακαμπι την λατρεψα !!

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι περιμενα με αγωνια να δω ματς τους .. και σου λεω συγκεκριμενα οτι τον τροπο παιχνιδιου της τοτε Μακαμπι (ο οποιος κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο οφειλοταν στον Γιασικεβιτσιους και επειτα στον Βουισιτς) ΔΕΝ τον ειχα ξαναδει σε αλλη ομαδα ..

το οτι ο Σαρας ουσιαστικα αποτελεσε μεσο εξελιξης του μπασκετ ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ ..σκεψου απλα σε τι βαθμο, σε ποιο επιπεδο και τι συχνοτητα προχωρουσε στις παρακατω κινησεις :
--αλει ουπ πασες
--νοου λουκ πασες
--τριποντα στον αιφνιδιασμο .
--σκορ σε καιρια σημεια
--νικητηρια σουτ
και ΦΥΣΙΚΑ .. ιδρυτης των ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΩΝ πικ εν ρολ (κυριως με τον Μπαστον)

τοσα πολλα πραγματα .. ουσιαστικα ΚΑΙ θεαματικα ΔΕΝ βλεπεις ευκολα απο τον καθενα

ο Σαρας προωθησε το μπασκετ γιατι απλουστατα ηταν ενας ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ που ο κοσμος πηγαινε για να τον δει ..γιατι συζητουσαν καιρο για τα κατορθωματα του (ειναι ΤΟΣΑ πολλα .. αλλα απλα τσεκαρε το ματς με την USA το 2004) και γιατι στον τροπο παιχνιδιου του βασιστηκαν ΠΟΛΛΟΙ παικτες τα επομενα χρονια
rchos
μερικοι δεν σκεφτεστε μου φαινεται πριν ποσταρετε!
οι ολυμπιακοι βλεπουν εφιαλτες με διαμαντιδη και αρα δεν εχουν δικαιωμα να ψηφισουν.αντιθετα οι φιλοι του παναθηναικου ειναι πιο αντικειμενικοι και δεν τους επηρεαζει το οτι ο διαμαντιδης ειναι η νεα 'αρχηγαρα' και η νεα 'ψυχαρα' της ομαδας!

ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του.οποια και να ειναι.απλα στο συγκεκριμενο πολλ καντε αυτο που γραφτηκε ηδη.βαλτε το πολ αυτο σε ξενο φορουμ και περιμεντε τις απαντησεις που θα δωθουν.αν θελετε και εκει αφαιρεστε τις απαντησεις τυχον ολυμπιακων που δεν ειναι ικανοι να δωσουν απαντηση γιατι βλεπουν εφιαλτες.
το οτι βλεπαμε την μακαμπι του σαρας να παιζει την μπασκεταρα που επαιζε και την λιθουανια του σαρας να παιζει αυτο που επαιζε δεν μας επηρεαζει καθολου στην απαντηση μας.μονο οι εφιαλτες μας επηρεαζουν!
playmaker raketas
Μπαστόν-Πάρκερ-Βούισιτς είναι η πιο ποιοτική 3άδα παικτών που πλαισίωσε πλαίυ-μαίηκερ στα 00'ς. Το Διαμαντίδη δυστυχώς δεν είχαμε τη τύχη να τον δούμε με άλλο από τον Ομπράντοβιτς προπονητή. Έναν προπονητή σταρ που θέλει και κάνει τους παίκτες του εργαλεία, ακόμα κι όταν είναι σταρ.

Επίσης το μύθο του "γεννημένου νικητή" είχε την εξυπνάδα να τον συντηρήσει κάνοντας έξυπνες επιλογές. Γι αυτό το λόγο κυρίως προτίμησε να πάει στο ΠΑΟ στην επιστροφή του στην Ευρώπη κι όχι στον Ολυμπιακό, επειδή του έδινε όχι απλά τη δυνατότητα, αλλά τη σιγουριά ότι θα πάρει τίτλους.

Κατά τη γνώμη μου, το να μπαίνει ο Σάρας στην ίδια πρόταση με το Μποντιρόγκα είναι ιεροσυλία. Ο Ντέγιαν ήταν ο τελευταίος ίσως παίκτης στην Ευρώπη που ήταν μια ομάδα μόνος του. Ο τελευταίος άξιος συνεχιστής των Γκάλη, Πέτροβιτς, Όσκαρ Σμίντ, Πάσπαλιε και των λοιπών ιερών τράτων του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Τώρα όποιος καταφέρει να βρεί διεθνές φόρουμ που 7/10 μέλη να μην είναι Λιθουανοί, ευχαρίστως να πάω να το ανοίξω. Οι άνθρωποι είναι ο γραφικότερος λαός της Ευρώπης. Νωπές ακόμα οι μνήμες από την πρόσφατη ψηφοφορία της Ευρωλίγκα...
rchos
δε νομιζω οτι ειναι πιο γραφικοι απο τους ελληνες παντως.το ιδιο ειμαστε.απλα αυτοι αν και μισοι σε πλυθησμο ασχολουνται ολοι με το μπασκετ.αντιθετα εμεις σε καθαρο αριθμο ειμαστε πολυ λιγοτεροι αυτοι που ασχολουνται και αγαπανε το μπασκετ σοβαρα.
PanosIlio
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 3 2010, 10:34 ) *
Τώρα όποιος καταφέρει να βρεί διεθνές φόρουμ που 7/10 μέλη να μην είναι Λιθουανοί, ευχαρίστως να πάω να το ανοίξω. Οι άνθρωποι είναι ο γραφικότερος λαός της Ευρώπης. Νωπές ακόμα οι μνήμες από την πρόσφατη ψηφοφορία της Ευρωλίγκα...


Ε όχι, εδώ είσαι φάουλ και κάνεις τρομερό λάθος.

Οι Λιθουανοί είναι ο πιο μπασκετικός λαός στην Ευρώπη, η αγάπη τους και η τρέλα τους για τις ομάδες τους, την Εθνική τους και τους παίχτες τους είναι ασύγκριτη όπως επίσης και η αγάπη τους για το άθλημα.

Το να λες έτσι εύκολα πως είναι γραφικοί επειδή δείχνουν με όποιο τρόπο μπορούν την αγάπη τους στο μπάσκετ και στους Λιθουανούς παίκτες σε κάνει και εσένα (και ας μου συγχωρεθεί η έκφραση) γραφικό επειδή πολύ απλά με αυτό το poll και με τις τελείως άκυρες (κατά την προσωπική μου άποψη) συγκρίσεις και απόψεις που έχεις για διάφορους παίκτες προσπαθείς και εσύ να κάνεις το ίδιο με τους Λιθουανούς.

Να προωθήσεις όσο μπορείς την αγάπη σου για παίκτες που εσύ νομίζεις πως είναι οι καλύτεροι.

Κανένα πρόβλημα με αυτό αλλά αν οι Λιθουανοί είναι γραφικοί τότε είσαι και εσύ smile.gif peace.gif

Ας δούμε και λιγάκι πως το poll δημιουργήθηκε μετά από μια εμφάνιση του Διαμαντίδη που όπως πολλοί έχουν γράψει (και εδώ μέσα) παίζει να είναι και η καλύτερη της καριέρας του. Ας σκεφτούμε επίσης και πόσες τέτοιες βραδιές έχει κάνει στην καριέρα του ο Σάρας όταν ήταν στο peak του.
panos75
Επειδή αναφέρθηκε το όνομα του Μποντίρογκα...
Αν υπάρχει κάποιος παίκτης που καλιέργησε τεχνηέντως τον μύθο του νικητή, αυτός είναι.

Όπως είχα αναφέρει και στο παρελθόν, αν ο Μποντίρογκα είχε γεννηθεί Γάλλος ή Ρώσσος τότε δεν θα είχε πάρει ούτε τους μισούς από τους τίτλους του. Και ο νοών νοείτω.
playmaker raketas
QUOTE(PanosIlio @ Mar 3 2010, 10:49 ) *
Ε όχι, εδώ είσαι φάουλ και κάνεις τρομερό λάθος.

Οι Λιθουανοί είναι ο πιο μπασκετικός λαός στην Ευρώπη, η αγάπη τους και η τρέλα τους για τις ομάδες τους, την Εθνική τους και τους παίχτες τους είναι ασύγκριτη όπως επίσης και η αγάπη τους για το άθλημα.

Το να λες έτσι εύκολα πως είναι γραφικοί επειδή δείχνουν με όποιο τρόπο μπορούν την αγάπη τους στο μπάσκετ και στους Λιθουανούς παίκτες σε κάνει και εσένα (και ας μου συγχωρεθεί η έκφραση) γραφικό επειδή πολύ απλά με αυτό το poll και με τις τελείως άκυρες (κατά την προσωπική μου άποψη) συγκρίσεις και απόψεις που έχεις για διάφορους παίκτες προσπαθείς και εσύ να κάνεις το ίδιο με τους Λιθουανούς.

Να προωθήσεις όσο μπορείς την αγάπη σου για παίκτες που εσύ νομίζεις πως είναι οι καλύτεροι.

Κανένα πρόβλημα με αυτό αλλά αν οι Λιθουανοί είναι γραφικοί τότε είσαι και εσύ smile.gif peace.gif

Ας δούμε και λιγάκι πως το poll δημιουργήθηκε μετά από μια εμφάνιση του Διαμαντίδη που όπως πολλοί έχουν γράψει (και εδώ μέσα) παίζει να είναι και η καλύτερη της καριέρας του. Ας σκεφτούμε επίσης και πόσες τέτοιες βραδιές έχει κάνει στην καριέρα του ο Σάρας όταν ήταν στο peak του.


Αφορμή έψαχνες να το πεις Πάνο rolleyes.gif

Με έχεις στη μπούκα από τη διαμάχη με το Κεφ. Άλλα όχι και να βάζουμε το Διαμαντίδη με Σιγάλα και Μπακατσιά... (Αν και ο Μπακατσιάς αδίκως αναφέρεται ως Τσούρουκας, και πιο πολύ γι αυτό φταίει το όνομά του και τα υπερμεγέθη αυτιά του peace.gif )

Οι Λιθουανοί, εκτός από πιο μπασκετικός λαός, είναι και ο πιο ιντερνετικός (αποδεδειγμένα), και υπάρχει μια ιδιότυπη λιθουανική δικτατορία σε όλα τα διεθνή μπασκετικά φόρουμ. Τώρα για τη γραφικότητά τους σε παραπέμπω στο http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...9496&st=105

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί μπαίνετε όλοι εσείς στη διαδικασία των χαρακτηρισμών, της ειρωνείας, των άστοχων παραδειγμάτων, κλπ (δεν πάει σε εσένα Πάνο αυτό, όχι μόνο τουλάχιστον, πιο πολύ στο Κεφ, τον rchos και τον apkat) . Τόσο δύσκολο είναι να πείτε τη γνώμη σας με επιχειρήματα και να κάνουμε κουβέντα, κι ας κρατήσει ο καθένας τη γνώμη του ή ας βγάλει ότι συμπεράσματα θέλει. Όσο καλύτερο και να θεωρεί κανείς το Σάρας, ούτε κατα διάνοια δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι δε μπαίνει καν σε σύγκριση με Διαμαντίδη και Παπαλουκά...
rchos
βρε συ μου κανεις πλακα?
καταθετω την αποψη μου η οποια ειναι: ο σαρας ειναι τοσο καλυτερος του διαμαντιδη(και του παπαλουκα) που δεν θεωρω οτι εχει νοημα τετοιο πολ.απλα και χωρις ειρωνιες.
αργοτερα διαβαζω οτι εμεις οι ολυμπιακοι βλεπουμε εφιαλτες με τον διαμαντιδη γιαυτο και τα λεμε αυτα και μου λες εσυ οτι δεν καταλαβαινεις την ειρωνια στα ποστ μου?μου κανεις πλακα μαλλον δεν εξηγειτε αλλιως.
playmaker raketas
Ε,εντάξει σας τσουβάλιασα λίγο όλους χάριν συντομίας και γενικότητας. peace.gif
apkat
QUOTE(playmaker raketas @ Mar 3 2010, 11:12 ) *
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί μπαίνετε όλοι εσείς στη διαδικασία των χαρακτηρισμών, της ειρωνείας, των άστοχων παραδειγμάτων, κλπ (δεν πάει σε εσένα Πάνο αυτό, όχι μόνο τουλάχιστον, πιο πολύ στο Κεφ, τον rchos και τον apkat) . Τόσο δύσκολο είναι να πείτε τη γνώμη σας με επιχειρήματα και να κάνουμε κουβέντα, κι ας κρατήσει ο καθένας τη γνώμη του ή ας βγάλει ότι συμπεράσματα θέλει. Όσο καλύτερο και να θεωρεί κανείς το Σάρας, ούτε κατα διάνοια δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι δε μπαίνει καν σε σύγκριση με
Διαμαντίδη και Παπαλουκά...


Προφανως ομως με τσουβαλιασες και εμενα..Εγω πρωτα απο ολα δεν απαντησα σε εσενα αλλα στο παιδι που μιλησε για εφιλατες απο τον Μητσο και απλα του ειπα να παει να ανοιξει ενα πολ σε Ευρωπαικο φορουμ για να δουμε τα αποτελεσματα..

Που ειδες ειρωνια χαρακτηρισμους και αστοχα παραδειγματα;
traveller
Για να συννενοούμαστε καλύτερα : Ή οι γνώμες των άλλων έχουν κάποια αξία, οπότε έχει και νόημα η παραπομπή του apkat σε ξένα fora ή ισχύει αυτό που είχε γράψει κάποιος άλλος , δε θυμάμαι νικ, το ότι δηλαδή , "ευτυχώς που η γνώμη αυτών που ψηφίζουν στο site της Ευρωλίγκα έχει επίπτωση μόνο στο 25% του αποτελεσματος" Προφανώς τώρα τελευταία είδε κάτι που δεν του άρεσε.


@spysta Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες. Θεωρώ ότι αυτά τα κάνει και σε ένα πολύ καλό βαθμό ο Μήτσος. Όχι όλα , σχεδόν όλα. Αν πρόσεξες είχα γράψει στο αρχικό μου ποστ το εξής μεταξύ των άλλων "για το μπάσκετ που μου αρέσει εμένα", κι εμένα μου αρέσει το μπάσκετ και στιος δυο μεριές του γηπέδου. Και εκεί ο Μήτσος είναι ανυπέρβλητος. Στο άθροισμα και των δύο θεωρώ ότι πλεονεκτεί ο Μήτσος.Είναι θέμα γούστου αν θες. Πάντως καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που γράφεις.

@ rchos : Θερμή παράκληση : Να μη διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω. Δεν το λεώ ότι το κάνεις επίτηδες. Εγώ έγραψα ότι οι Ολυμπιακοί βλέπουν εφιάλτες από το Διαμαντίδη. Να το πούμε τραβηγμένο? Να το πούμε. Να το πούμε άκομψο? Να το πούμε. Να πούμε ότι είναι στα όρια των κανονισμών? άντε να πούμε και αυτό.
Δεν είπα πουθενά ότι ο καθένας απαγορεύεται να έχει την άποψή του και να την ποστάρει. Πουθενά.

Υ.Γ Παρεμπιπτόντως, να πω ότι θεωρώ την ψηφορορία της Ευρωλίγκα , επιεικώς γελοία, μια και ο καθένας μπορεί να ψηφίσει παραπάνω από μια φορά από την ίδια IP
apkat
Το προβλημα με την ψηφοφορια της Ευρωλιγκα ειναι ακριβως αυτο..Οτι ψηφιζει οποιος θελει οσες φορες θελει..Για αυτο εχουμε και αστεια αποτελεσματα..Σε ενα φορουμ ομως αυτο δεν γινεται..

και στην τελικη δεν ειπα οτι η αποψη που θα διαμορφωθει σε ενα ξενο φορουμ θα πρεπει να ειναι και αυτη που θα υιοθετισουμε και εμεις.Εσυ απλα ειπες οτι οι Ολυμπιακοι επειδη βλεπουν εφιαλτες με τον Μητσο ειναι μεροληπτικοι.Ε και σου ειπα πηγαινε καπου που να μην ειναι μεροληπτικοι να δεις αποψεις.

Γενικοτερα μιλωντας παντως η αποδοχη ενος παικτη απο τον κοσμο για μενα παιζει τον ρολο της..Αν μπορουσε η Ευρωλιγκα να δωσει μια ψηφο ανα ΙΡ και εχω την αισθηση οτι τα αποτελεσματα θα ηταν αυτα που θα περιμεναμε.
colonel gomelsky
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μένος και αλληλοσπαραγμός.

Δεν συζητάμε αν είναι καλός παίκτης ο ένας και άμπαλος ο άλλος. Συζητάμε ποιός είναι-ήταν καλύτερος στο πικ του. Ε, η διαφορά του Μήτσου με τον Σάρας είναι αυτή (αναλογικά) του Νας με τον Μάτζικ.

Αυτό καθιστά τον Νας άμπαλο; (και τον Μήτσο κατ επέκταση)

Συμφωνώ γενικά με σπυστα.

ΥΓ. Σήμερα διαβάσαμε και μια άποψη καταπέλτη, πραγματική γροθιά στο σέρβικο λόμπι του Στάνκοβιτς και των λοιπών "σοφών": Ο Μποντιρόγκα δεν θα είχε πάρει ούτε τους μισούς από τους τίτλους του αν είχε γεννηθεί Ρώσος ή Γάλλος. Αν είχε δηλαδή (λέω εγώ) την υπηκοότητα του Κουντέλιν, του Κιριλένκο, του Πάρκερ, του Ριγκοντό...
playmaker raketas
QUOTE(apkat @ Mar 3 2010, 15:24 ) *
Προφανως ομως με τσουβαλιασες και εμενα..Εγω πρωτα απο ολα δεν απαντησα σε εσενα αλλα στο παιδι που μιλησε για εφιλατες απο τον Μητσο και απλα του ειπα να παει να ανοιξει ενα πολ σε Ευρωπαικο φορουμ για να δουμε τα αποτελεσματα..

Που ειδες ειρωνια χαρακτηρισμους και αστοχα παραδειγματα;


Τα άστοχα παραδείγματα ήταν ο Μπακατσιάς κι ο Σιγάλας, τα οου νο σετ κλπ... Τώρα το έχει να πέσει γέλιο, προφανώς και είναι ειρωνικό. Δικαίωμα σου να διαφωνείς όσο θες με την άποψή μου άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να παίρνουμε τέτοια μονοπάτια. Μεγάλα παιδιά είμαστε (ελπίζω).

Από την αρχή που ήρθε ο Σάρας με ενοχλούσε η τόση προσωπολατρεία, λες και είχε έρθει ο Τζόρνταν και διατηρούσα τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο θα ανταποκριθεί στις τεράστιες προσδοκίες. Τελικά τα κατάφερε τη 2η χρονιά του να είναι καθοριστικός.

Πάντα μου άρεσαν όμως οι παίκτες που είναι πιο πολύπλευροι, αν μπορώ να το πω έτσι. Τεχνικά ο Σάρας δεν είναι κάτι τρομερό. Ο χειρισμός του είναι μετριότατος, η ταχύτητά του θα ήταν απαγορευτική για πολλούς άλλους παίκτες, το άλμα του ανύπαρκτο, ιδιαίτερα ψηλός δεν είναι, η ντρίπλα του επιηκώς μέτρια(ντριπλάρει μακριά από το σώμα και πολύ ψηλά, κι αναγκάζεται να πηγαίνει "κώλο-κώλο" όταν κατεβάζει τη μπάλα. Για τις σταυρωτές του ΔΔ και τις αλλαγές κατεύθυνσης ούτε λόγος) , άμυνα παίζει περισσότερο με τα μάτια και το μπάσιμο αποτελεί άγνωστη λέξη γι αυτόν.

Ίσως αυτό είναι που γοητεύει και τόσο στη περίπτωσή του, καθώς ένας τύπος "σαν κι εμάς", καταφέρνει και διαπρέπει χάρη στην μπασκετική νοημοσύνη του, την σπάνια αντίληψη του παιχνιδιού και την ικανότητά του να στέλνει τη μπάλα εκεί που θέλει, και συνήθως κι εκεί που πρέπει (σούτ, πάσα). Και βέβαια τον "αρνούμαι να χάσω, είμαι ο καλύτερος" χαρακτήρα του, που τον κάνει να ξεχωρίζει από πολλούς παίκτες.

Και ο Διαμαντίδης, και ο Παπαλουκάς, ατομικά, σωματικά και τεχνικά είναι πολύ καλύτεροι. Αυτό που τους λείπει μόνο είναι ο χαρακτήρας και το στάτους του Λιθουανού, χάρη στα οποία αποθεώνεται σε ότι κάνει πολλές φορές πολύ περισσότερο από όσο του αναλογεί. Αν είχε βάλει ο Σάρας το τρίποντο αντί για το ΔΔ το 2008, πιθανότατα ακόμα θα το μνημονεύαμε, και θα είχαμε ξεχάσει το νον-κολ, μεν και δε.
panos75
QUOTE(colonel gomelsky @ Mar 3 2010, 16:40 ) *
ΥΓ. Σήμερα διαβάσαμε και μια άποψη καταπέλτη, πραγματική γροθιά στο σέρβικο λόμπι του Στάνκοβιτς και των λοιπών "σοφών": Ο Μποντιρόγκα δεν θα είχε πάρει ούτε τους μισούς από τους τίτλους του αν είχε γεννηθεί Ρώσος ή Γάλλος. Αν είχε δηλαδή (λέω εγώ) την υπηκοότητα του Κουντέλιν, του Κιριλένκο, του Πάρκερ, του Ριγκοντό...


Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου.
Air Kef
QUOTE
Τα άστοχα παραδείγματα ήταν ο Μπακατσιάς κι ο Σιγάλας, τα οου νο σετ κλπ... Τώρα το έχει να πέσει γέλιο, προφανώς και είναι ειρωνικό. Δικαίωμα σου να διαφωνείς όσο θες με την άποψή μου άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να παίρνουμε τέτοια μονοπάτια. Μεγάλα παιδιά είμαστε (ελπίζω).

Από την αρχή που ήρθε ο Σάρας με ενοχλούσε η τόση προσωπολατρεία, λες και είχε έρθει ο Τζόρνταν και διατηρούσα τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο θα ανταποκριθεί στις τεράστιες προσδοκίες. Τελικά τα κατάφερε τη 2η χρονιά του να είναι καθοριστικός.

Πάντα μου άρεσαν όμως οι παίκτες που είναι πιο πολύπλευροι, αν μπορώ να το πω έτσι. Τεχνικά ο Σάρας δεν είναι κάτι τρομερό. Ο χειρισμός του είναι μετριότατος, η ταχύτητά του θα ήταν απαγορευτική για πολλούς άλλους παίκτες, το άλμα του ανύπαρκτο, ιδιαίτερα ψηλός δεν είναι, η ντρίπλα του επιηκώς μέτρια(ντριπλάρει μακριά από το σώμα και πολύ ψηλά, κι αναγκάζεται να πηγαίνει "κώλο-κώλο" όταν κατεβάζει τη μπάλα. Για τις σταυρωτές του ΔΔ και τις αλλαγές κατεύθυνσης ούτε λόγος) , άμυνα παίζει περισσότερο με τα μάτια και το μπάσιμο αποτελεί άγνωστη λέξη γι αυτόν.

Ίσως αυτό είναι που γοητεύει και τόσο στη περίπτωσή του, καθώς ένας τύπος "σαν κι εμάς", καταφέρνει και διαπρέπει χάρη στην μπασκετική νοημοσύνη του, την σπάνια αντίληψη του παιχνιδιού και την ικανότητά του να στέλνει τη μπάλα εκεί που θέλει, και συνήθως κι εκεί που πρέπει (σούτ, πάσα). Και βέβαια τον "αρνούμαι να χάσω, είμαι ο καλύτερος" χαρακτήρα του, που τον κάνει να ξεχωρίζει από πολλούς παίκτες.

Και ο Διαμαντίδης, και ο Παπαλουκάς, ατομικά, σωματικά και τεχνικά είναι πολύ καλύτεροι. Αυτό που τους λείπει μόνο είναι ο χαρακτήρας και το στάτους του Λιθουανού, χάρη στα οποία αποθεώνεται σε ότι κάνει πολλές φορές πολύ περισσότερο από όσο του αναλογεί. Αν είχε βάλει ο Σάρας το τρίποντο αντί για το ΔΔ το 2008, πιθανότατα ακόμα θα το μνημονεύαμε, και θα είχαμε ξεχάσει το νον-κολ, μεν και δε.



Bασικά, αν δεν ήμουν μοντ, το ποστ που θα έγραφα για να εκφράσω τις απόψεις μου για το παρόν πολ θα επέφεραν ενα δεκαήμερο στο νερό.

Βαθιά ανάσα, συγκρατιέμαι, αρχίζω.

Όταν σε μια χώρα έχει κανει καριέρα σε μεγάλη ομάδα ο Μπακατσιάς και ο Σιγάλας, ενώ ο Διαμαντόπουλος και ο Κωρωνιός δεν στέριωσαν σε κορυφαίο επίπεδο, δεν μου κάνει καμία εντύπωση να προτιμάει κάποιος να στήσει την ομάδα του γύρω απο τον Διαμαντίδη, αντι γύρω απο τον Σάρας.

Ούτε οτι όταν μιλάει σε 30 χρόνια για μπάσκετ στα εγγόνια του, θα τους λέει Διαμαντίδης αντί Γιασικεβίτσιους ή Σισκάουσκας.

Αυτά, για το άθλημα που λατρεύω οσο τπτ, τα θεωρώ ντροπή.

Ότι έχουν θεοποιήσει κάποιοι φίλοι του ΠΑΟ την καλή άμυνα και τα μακρυά χέρια και το άλμα, περισσότερο από το καλό και γρήγορο σουτ, την ικανότητα στην πάσα, την αντίληψη χώρου και σωστής επιλογής ή δεν αντιλαμβάνονται την διαφορά σωστού split-πάσα-σουτ και του εκνευριστικού split out, την διαφορά του παίκτη-προπονητή και του παίκτη-μια ομάδα μόνος του.
Εδώ διαβάζαμε μετά το ματς στο ΣΕΦ τον Νοέμβρη ότι ο Τέπιτς ήταν εξίσου σημαντική απώλεια με τον Σαρας γιατι ειναι "γρανάζι στην μηχανή του Ζοτς", τι να συζητάμε τώρα ρε παιδιά, αλήθεια.. Τζιμπρίλ Σισσέ, οέοέοέ.


Απορώ, αν εχει δει κάποιος απο τους 9 που ψήφισαν Διαμαντίδη, τον Γιασικεβίτσιους να αγωνίζεται αλλού πλην ΠΑΟ, ή έχει δει μονο τον 33χρονο Σαρας να παίζει για τον Ομπράντοβιτς.
Αλήθεια, γιατι γνωρίζω πολύ κοσμο που βλέπει μονο ΠΑΟ στο μπάσκετ και δεν γνωρίζει ας πούμε καν ποιος παιζει σέντερ στην Σιένα ή άσσος στην Ρεάλ ή που είναι το φετινό Μουντομπάσκετ και ποιες ομάδες είναι φαβορί.
panos75
QUOTE(Air Kef @ Mar 3 2010, 20:06 ) *
Bασικά, αν δεν ήμουν μοντ, το ποστ που θα έγραφα για να εκφράσω τις απόψεις μου για το παρόν πολ θα επέφεραν ενα δεκαήμερο στο νερό.

Βαθιά ανάσα, συγκρατιέμαι, αρχίζω.

Όταν σε μια χώρα έχει κανει καριέρα σε μεγάλη ομάδα ο Μπακατσιάς και ο Σιγάλας, ενώ ο Διαμαντόπουλος και ο Κωρωνιός δεν στέριωσαν σε κορυφαίο επίπεδο, δεν μου κάνει καμία εντύπωση να προτιμάει κάποιος να στήσει την ομάδα του γύρω απο τον Διαμαντίδη, αντι γύρω απο τον Σάρας.

Ούτε οτι όταν μιλάει σε 30 χρόνια για μπάσκετ στα εγγόνια του, θα τους λέει Διαμαντίδης αντί Γιασικεβίτσιους ή Σισκάουσκας.

Αυτά, για το άθλημα που λατρεύω οσο τπτ, τα θεωρώ ντροπή.

Ότι έχουν θεοποιήσει κάποιοι φίλοι του ΠΑΟ την καλή άμυνα και τα μακρυά χέρια και το άλμα, περισσότερο από το καλό και γρήγορο σουτ, την ικανότητα στην πάσα, την αντίληψη χώρου και σωστής επιλογής ή δεν αντιλαμβάνονται την διαφορά σωστού split-πάσα-σουτ και του εκνευριστικού split out, την διαφορά του παίκτη-προπονητή και του παίκτη-μια ομάδα μόνος του.
Εδώ διαβάζαμε μετά το ματς στο ΣΕΦ τον Νοέμβρη ότι ο Τέπιτς ήταν εξίσου σημαντική απώλεια με τον Σαρας γιατι ειναι "γρανάζι στην μηχανή του Ζοτς", τι να συζητάμε τώρα ρε παιδιά, αλήθεια.. Τζιμπρίλ Σισσέ, οέοέοέ.


Απορώ, αν εχει δει κάποιος απο τους 9 που ψήφισαν Διαμαντίδη, τον Γιασικεβίτσιους να αγωνίζεται αλλού πλην ΠΑΟ, ή έχει δει μονο τον 33χρονο Σαρας να παίζει για τον Ομπράντοβιτς.
Αλήθεια, γιατι γνωρίζω πολύ κοσμο που βλέπει μονο ΠΑΟ στο μπάσκετ και δεν γνωρίζει ας πούμε καν ποιος παιζει σέντερ στην Σιένα ή άσσος στην Ρεάλ ή που είναι το φετινό Μουντομπάσκετ και ποιες ομάδες είναι φαβορί.


Γιατί απορείς ρε Γιάννη; Πάρτο απόφαση, ο Έλληνας δεν αγαπάει τον αθλητισμό, αγαπάει τις νίκες.
Ξεχάσαμε μήπως τα πρωτοσέλιδα του "Φωτός" που πανηγύριζε για την πρόκριση του Ολυμπιακού στο F-4 επί της ΤΣΣΚΑ που έπαιζε με 3 παίκτες λόγω της υπόθεσης των νερών;
Στα π...ρια των κάφρων αν κινδύνεψαν ζωές και αν το ματς ήταν παρωδία. Η ουσία ήταν ότι νίκησε η "Θρυλάρα".

Εγώ βάζω το σπίτι μου στοίχημα πως αν ρωτήσεις τους οπαδούς του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ, κλπ., αν προτιμούν να έχουν μια ομάδα που προσφέρει θέαμα επιπέδου Λέικερς αλλά δεν θα πάρει τίτλο, ή μια ομάδα από μπετατζήδες που όμως θα βγει εγγυημένα πρωταθλήτρια, η δεύτερη επιλογή θα πιάσει τουλάχιστον 95%, ποσοστά Στάλιν.

Air Kef
Σκέφτομαι τι έχω διαβάσει εδώ μέσα ένα-ένα και μου γυρίζει σιγά σιγά.

Είμαστε κομπλεξικοι με τον ΔΔ που μας εχει γλεντήσει 5 φορές, ενώ με τον Σαρας, που άλλαξε πέρσι τον ημιτελικό της Ευρωλίγκας μονος του, το μονο ματς της τελευταίες 3ετίας που οποιον Ολυμπιακό ρωτήσεις θα σου πει "φιλε, έχασα 100% δίκαια", που το 2007 ο Πρωταθλητής έγραψε ότι είναι παίκτης του Ολυμπιακου, που τον υποδέχτηκαν με κασκόλ στο αεροδρόμιο και αυτος το πέταξε κάτω, που βγήκε και ειπε ο Γκέρσον οτι ο Σαρας απλώς προτίμησε τον ΠΑΟ απο τον Ολυμπιακό εκεινο το καλοκαίρι, με αυτόν τον Σαρας, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα! Cool!

77.gif
kseplenhs
QUOTE(Air Kef @ Mar 3 2010, 20:06 ) *
Απορώ, αν εχει δει κάποιος απο τους 9 που ψήφισαν Διαμαντίδη, τον Γιασικεβίτσιους να αγωνίζεται αλλού πλην ΠΑΟ, ή έχει δει μονο τον 33χρονο Σαρας να παίζει για τον Ομπράντοβιτ


καλά κάποιοι(όχι όλοι) απο αυτους που ψήφησαν διαμαντίδη σίγουρα δεν έχουν δει τον σάρας να παίζει πριν τον παο.

σε μια ψηφοφορία συμβαίνουν αυτά.μπορεί να έβαζες στιβ νας vs νικ καλάθης και να σου ψήφιζαν τον δευτερο επειδή δεν έχουν εικόνα απο τον πρώτο.

πάντως το μέχρι στιγμής ποσοστό το θεωρώ στα πλαίσια του λογκού αν αναλογιστεί κανείς οτι είμαστε σε ελληνικό μπασκετικό φόρουμ.αν βρισκόμασταν σε πιο διεθνή κλίμακα πιθανότατα να ήμασταν στο 95-5.με το 5% να ήταν έλληνες... tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.