Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ A1 & A2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3
magickaminia
Η πιο κερδισμενη των μεταγραφων στην Α1 ειναι με σιγουρια η Τερψιθεα. Μετα τη Σπυριδοπουλου και την Παναγιωτοπουλου εκλεισε και την Σκιαδοπουλου απ τον Αρη. Δημιουργει μια πολυ δυνατη φροντ λαιν. Αν κλεισει και μια καλη περιφερειακη θετει σημαντικο προβαδισμα για καποιο τιτλο στη φετινη χρονια. Οι ομαδες που κινηθηκαν στο μεταγραφικο παζαρι στην Α1 ουσιαστικα ηταν το Ελληνικο και η Τερψιθεα , οι λοιπες ομαδες κινηθηκαν μεχρι τωρα σε πολυ ρηχα νερα και δεν νομιζω οτι θαδουμε την μεγαλη μεταγραφη φετος. Οπου φτωχια και φτηνια. Ισως να ναι καλυτερα ετσι για να δωθουν ευκαιριες και στα νεα φυντανια που εχουν οι ομαδες. blove.gif
magickaminia
Τις 2 τελευταιες μερες γινονται καποιες παραξενες καταχωρησεις στην εφημεριδα ΦΩΣ που προερχονται ουσιαστικα απο συγκεκριμενο χωρο. Μηπως θα ηταν καλυτερα να βγει καποιος να μας ενημερωσει απο τη μερια της ομαδας που φαινεται να εμπλεκεται αν οι φημες αυτες ισχυουν. Νομιζω οτι παρακολουθουν το σαιτ αυτο. Για να γινω πιο σαφης αναφερομαι στις περιπτωσεις των αφων Φουρακη και την περιπτωση της Αφροδιτης Κοσμα. Μπορουμε να ακουσουμε καποια επιχειρηματα ή αν αυτα που αναφερονται ειναι στη σφαιρα της φαντασιας. blove.gif
anggia12
QUOTE (magickaminia @ Jul 18 2012, 11:41 ) *
Τις 2 τελευταιες μερες γινονται καποιες παραξενες καταχωρησεις στην εφημεριδα ΦΩΣ που προερχονται ουσιαστικα απο συγκεκριμενο χωρο. Μηπως θα ηταν καλυτερα να βγει καποιος να μας ενημερωσει απο τη μερια της ομαδας που φαινεται να εμπλεκεται αν οι φημες αυτες ισχυουν. Νομιζω οτι παρακολουθουν το σαιτ αυτο. Για να γινω πιο σαφης αναφερομαι στις περιπτωσεις των αφων Φουρακη και την περιπτωση της Αφροδιτης Κοσμα. Μπορουμε να ακουσουμε καποια επιχειρηματα ή αν αυτα που αναφερονται ειναι στη σφαιρα της φαντασιας. blove.gif

Φίλε magickaminia οι ενστάσεις του Γαλατσίου όσον αφορά την προσέγκιση των αδελφων Φουράκη βρίσκονται παντού, μπορείς να τις δεις και στην ενότητα Γαλάτσι. Επίσης παρακαλώ αφαιρέστε από τις μεταγραφικές κινήσεις αυτή της Ναυροζίδου στον Πανιώνιο. Δεν έγινε ποτέ κι απ ότι φαίνεται δεν πρόκειτε να γίνει και στο μέλλον...
louloudis7
Γεωργία Βελούδου (playmaker) στο Παγκράτι από Αθηναικό.... bball.gif
kasper7
Καλησπέρα!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Νομίζω πως σιγά σιγά θα πρέπει να δημιουργηθούν τα επιμέρους τόπικ της νέας σεζόν για κάθε κατηγορία ξεχωριστά και να αναρτηθούν τα προγράμματα, καθώς σήμερα το απόγευμα είχαμε τις κληρώσεις των πρωταθλημάτων της νέας σεζόν!!
Αριστείδης
QUOTE (anggia12 @ Jul 18 2012, 12:49 ) *
Φίλε magickaminia οι ενστάσεις του Γαλατσίου όσον αφορά την προσέγκιση των αδελφων Φουράκη βρίσκονται παντού, μπορείς να τις δεις και στην ενότητα Γαλάτσι. Επίσης παρακαλώ αφαιρέστε από τις μεταγραφικές κινήσεις αυτή της Ναυροζίδου στον Πανιώνιο. Δεν έγινε ποτέ κι απ ότι φαίνεται δεν πρόκειτε να γίνει και στο μέλλον...

Οταν ο φίλος πρώην "Δασάρχης" μπαίνει και ανεβάζει το επίπεδο εγώ ακολουθώ.
Επειδή είμαι,ήμουν και θα είμαι πολύ μακρυά απο το παρασκήνιο(χρόνιο ελάττωμά μου) και δεν μετανοιώνω καθόλου γι΄αυτό σκεφθείτε ότι αν στο φτωχό ερασιτεχνικότατο γυναικείο μπάσκετ υπάρχει τέτοιο παρασκήνιο, τι πρέπει να παίζεται εκεί που χορεύουν εκατομμύρια και παίζονται καρριέρες.
Και κάτι αστείο που μου ήρθε όταν διάβαζα, απο τον "magicaminia" νομίζω,για την οκτάχρονη ιστορία του Αθηναϊκού στό μπάσκετ, για τις υποδομές κλπ σκέφτηκα ότι οι περυσινές νεάνιδες του Γαλατσίου είχαν πολλά κορίτσια με περισσότερα απο 8 χρόνια στην ομάδα, τι να συγκρίνουμε τώρα.(Δυστυχώς τα χρόνια και η ιστορία δεν αγοράζονται).
Καληνύκτα σας.
jhantzop
QUOTE(jhantzop @ Jul 4 2012, 12:25 ) *
...
Αν υποθέσουμε λοιπόν πως θα υπάρχουν τρεις (3) όμιλοι την περίοδο 2012-13 στην Α2, ας προσπαθήσουμε να κάνουμε και μία εκτίμηση για τις ανόδους και τους υποβιβασμούς.

Υποβιβασμοί
Α1: Οι πέντε τελευταίοι υποβιβάζονται στην Α2 (αν υπάρχει σκεπτικό να γίνουν 10 οι ομάδες της Α1).
Α2 ΝΟΤΟΥ: Οι τρεις τελευταίοι υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα.
Α2 ΒΟΡΡΑ: Οι δύο τελευταίοι κάθε ομίλου υποβιβάζονται και οι τρίτοι από το τέλος παίζουν αγώνα μπαράζ για μία ακόμα θέση υποβιβασμού (σύνολο 5 ομάδες υποβιβάζονται στα τοπικά).

Για κάθε ομάδα που θα υποβιβαστεί από την Α1, θα υποβιβαστούν αντίστοιχες ομάδες από την Α2 (Νότου ή Βορρά). Αν δηλαδή υποβιβαστούν 2 ομάδες Νότου, τότε από την Α2 Νότου θα υποβιβαστούν σύνολο 5 ομάδες.

Προβιβασμοί
Α1: Οι τέσσερις πρώτες ομάδες παίζουν play-offs για τον πρωταθλητή.
Α2 ΝΟΤΟΥ: Ο πρώτος ανεβαίνει στην Α1 και ο 2ος παίζει αγώνα μπαράζ με τον ηττημένο του αγώνα μεταξύ των πρώτων των δύο ομίλων του Βορρά.
Α2 ΒΟΡΡΑ: Οι δύο πρώτοι παίζουν αγώνα μπαράζ για την απ' ευθείας άνοδο στην Α1 και ο ηττημένος αγωνίζεται σε νέο αγώνα μπαράζ με την 2η ομάδα του Νότου για την τρίτη θέση ανόδου στην Α1.

Άνοδος από τοπικά
Α2 ΝΟΤΟΥ: Ο πρώτος της Α' ΕΣΚΑ, ο πρώτος της Α' ΕΣΚΑΝΑ και μία ομάδα από τα μπαράζ της επαρχίας.
Α2 ΒΟΡΡΑ: Ο πρώτος της Α' ΕΚΑΣΘ και μία ομάδα από τα μπαράζ της επαρχίας.
...


Ήμουν πολύ κοντά σε αυτά που τελικά λένε οι προκηρύξεις... Ειδικά για τους προβιβασμούς από την Α2.


jhantzop

Από τη στιγμή που δημιουργήθηκαν τα επιμέρους topics ανά πρωτάθλημα, οι μεταγραφές μεταφέρθηκαν εκεί.

Α' ΕΣΚΑ 2012-13
Β' ΕΣΚΑ 2012-13
Γ' ΕΣΚΑ 2012-13


jhantzop
QUOTE(jhantzop @ Jul 19 2012, 14:27 ) *
Από τη στιγμή που δημιουργήθηκαν τα επιμέρους topics ανά πρωτάθλημα, οι μεταγραφές μεταφέρθηκαν εκεί.

Α' ΕΣΚΑ 2012-13
Β' ΕΣΚΑ 2012-13
Γ' ΕΣΚΑ 2012-13


Α1 2012-13
Α2 ΝΟΤΟΥ 2012-13
Α2 ΒΟΡΡΑ 2012-13
Α' ΕΣΚΑΝΑ 2012-13


jhantzop
QUOTE(jhantzop @ Jul 19 2012, 11:50 ) *
Ήμουν πολύ κοντά σε αυτά που τελικά λένε οι προκηρύξεις... Ειδικά για τους προβιβασμούς από την Α2.


Υποβιβασμοί
Α1: Πέντε (5) ομάδες
Α2 ΝΟΤΟΥ: Από τέσσερις (4) ως οκτώ (8) ομάδες
Α2 ΒΟΡΡΑ: Από τέσσερις (4) ως οκτώ (8) ομάδες συνολικά και από τους δύο (2) ομίλους

Το 2013-14 θα έχουμε έναν όμιλο Α1 με δέκα (10) ομάδες και δύο (2) ομίλους (Νότος-Βορράς) των δέκα (10) ομάδων ο καθένας στην Α2.

Πώς βγαίνουν οι ομάδες που υποβιβάζονται από την Α2;

Α2 ΝΟΤΟΥ (minimum = 4)
  • Έχουμε δέκα (10) ομάδες το 2012-13
  • Ανεβαίνει ο πρώτος του ομίλου και ο δεύτερος μετά από αγώνα μπαράζ
  • Πέφτουν οι λιγότερες ομάδες με έδρα Νότου από την Α1, δηλαδή δύο (2) μιας και υπάρχουν τρεις ομάδες Βορρά
  • Ανεβαίνουν τέσσερις (4) ομάδες από τα τοπικά (ΕΣΚΑ + ΕΣΚΑΝΑ + Επαρχία)
  • Από την παραπάνω πράξη προκύπτουν να είναι στην Α2 ΝΟΤΟΥ δεκατέσσερις (14) ομάδες, οπότε υποβιβάζονται τέσσερις (4) για να φτάσουμε εκ νέου στο μαγικό αριθμό των δέκα (10) ομάδων σε έναν όμιλο


Α2 ΝΟΤΟΥ (maximum = 8)
  • Έχουμε δέκα (10) ομάδες το 2012-13
  • Ανεβαίνει μόνο ο πρώτος του ομίλου
  • Πέφτουν οι περισσότερες ομάδες με έδρα Νότου από την Α1, δηλαδή πέντε (5)
  • Ανεβαίνουν τέσσερις (4) ομάδες από τα τοπικά (ΕΣΚΑ + ΕΣΚΑΝΑ + Επαρχία)
  • Από την παραπάνω πράξη προκύπτουν να είναι στην Α2 ΝΟΤΟΥ δεκαοκτώ (18) ομάδες, οπότε υποβιβάζονται οκτώ (8) για να φτάσουμε εκ νέου στο μαγικό αριθμό των δέκα (10) ομάδων σε έναν όμιλο


Α2 ΒΟΡΡΑ (minimum = 4)
  • Έχουμε δύο ομίλους των δέκα ομάδων το 2012-13, δηλαδή σύνολο δεκατέσσερις (14) ομάδες
  • Ανεβαίνει ο νικητής του μπαράζ των πρώτων των ομίλων και ο ηττημένος μετά από νέο αγώνα μπαράζ
  • Πέφτουν οι λιγότερες ομάδες με έδρα Βορρά από την Α1, δηλαδή καμία μιας και υπάρχουν παραπάνω τουλάχιστον πέντε ομάδες Νότου
  • Ανεβαίνουν δύο (2) ομάδες από τα τοπικά (ΕΚΑΣΘ + Υπόλοιπος Βορράς)
  • Από την παραπάνω πράξη προκύπτουν να είναι στην Α2 ΒΟΡΡΑ δεκατέσσερις (14) ομάδες, οπότε υποβιβάζονται τέσσερις (4) για να φτάσουμε στο μαγικό αριθμό των δέκα (10) ομάδων σε έναν όμιλο


Α2 ΒΟΡΡΑ (maximum = 8)
  • Έχουμε δύο ομίλους των δέκα ομάδων το 2012-13, δηλαδή σύνολο δεκατέσσερις (14) ομάδες
  • Ανεβαίνει μόνο ο νικητής του μπαράζ των πρώτων των ομίλων
  • Πέφτουν οι περισσότερες ομάδες με έδρα Βορρά από την Α1, δηλαδή τρεις (3)
  • Ανεβαίνουν δύο (2) ομάδες από τα τοπικά (ΕΚΑΣΘ + Υπόλοιπος Βορράς)
  • Από την παραπάνω πράξη προκύπτουν να είναι στην Α2 ΒΟΡΡΑ δεκαοκτώ (18) ομάδες, οπότε υποβιβάζονται οκτώ (8) για να φτάσουμε στο μαγικό αριθμό των δέκα (10) ομάδων σε έναν όμιλο


jhantzop
Πολύ κακό για το τίποτα τελικά. Από δώδεκα (12) ομάδες που είχαμε το 2011-12 σε κάθε όμιλο Α1 και Α2, θα γίνουν τελικά δέκα (10) ομάδες σε κάθε όμιλο το 2013-14. Θα δούμε μία ομάδα εκτός Αττικής στην Α1 την περίοδο 2013-14 (άποψή μου) και 2-3 ομάδες στην Α2 Νότου.

Μου φαίνεται πως ο νικητής του αγώνα μπαράζ μεταξύ των δύο ομίλων του Βορρά της Α2, θα πρέπει να ζητήσει από τις υπόλοιπες ομάδες της Α1 να της πληρώνουν τα έξοδα μετακίνησης! Πάει π.χ. η Χ ομάδα στην Αθήνα να παίξει με τον Πανιώνιο; ας πληρώσει ο Πανιώνιος το ταξίδι... δεν θα βγει αλλιώς! εκτός αν η ΕΟΚ βάλει το χέρι στην τσέπη!

Το μόνο καλό που βλέπω, είναι αυτό που έκαναν οι ίδιες οι ομάδες. Μιλάω φυσικά για τη Λευκάδα και τα Γιάννινα! Ζήτησαν να αλλάξουν "γεωγραφικό μπασκετικό διαμέρισμα" προς όφελος δικό τους, αλλά και των αντιπάλων τους. Κατά τα άλλα... τα ίδια!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.