Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
jazz thrilos
Την ολοκλήρωσε την ραψωδία ο Σφαιρό. Να δω Ντόρα η μικρή εξερευνήτρια με την κόρη μου ή να πιω κανα κονιάκ να καταλαγιάσουν τα νεύρα μου; Α ρε κόουτς, διλήμματα που μας βαζεις...
Stojako
Στήριξη μάγκες!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif
rankin
QUOTE(pan24 @ Jan 26 2018, 21:51 ) *
Ο πριντεζης περσι ειχε σκασει απο μεσα-τελη φλεβαρη
Φετος που περασε και ενα καλοκαιρι παιζοντας 35' σε καθε παιχνιδι με την εθνικη δεν ειναι απιθανο να εσκασε νωριτερα...

Ωραία. Εσκασε. Γιατι πρέπει να παιξει 25 λεπτα αφου σέρνεται;
Και ιδίως γιατί πρέπει να γινει αυτό σε μια βραδιά που ο Ουιλτζεράκος πάλι ηταν σουπερ
Reggie Miller #31
QUOTE(Stojako @ Jan 26 2018, 22:53 ) *
Στήριξη μάγκες!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif


Εντάξει άλλο κριτική άλλο μηδενισμός στα πάντα,μην τα μπερδεύουμε...
RipCity
Εχω κουραστει τον τελευταιο μηνα με την ομαδα αυτη. Κι ο Πριντεζης σκατα ειναι πια, δεν ειναι μονο ο Σπανουλης. Στρελνιεκς, Μιλουτινοφ εχουν ξεχασει το μπασκετ. Καλα για τους αλλους δεν περιμενα κατι καλυτερο.

Αντε παιδια και σε καμια ψαροταβερνα τωρα για σύσφιξη σχεσεων.

Να βγουν και τα παιδια που θιγοντουσαν οταν καναμε κριτικη να μας πουν αν τους αρεσει αυτο ππυ βλεπουν κι αν ειναι ολα τοσο τελεια τελικα.

Πανω απ ολα οικογενεια ομως. Κλικα θα το λεμε και θα κλαιμε για το πως κατι τοσο ωραιο κινδυνευει να σαπισει.
golitog7
QUOTE(pan24 @ Jan 26 2018, 20:51 ) *
Ο πριντεζης περσι ειχε σκασει απο μεσα-τελη φλεβαρη
Φετος που περασε και ενα καλοκαιρι παιζοντας 35' σε καθε παιχνιδι με την εθνικη δεν ειναι απιθανο να εσκασε νωριτερα...

είμαστε η χαρά των αντιπάλων αυτήν την περίοδο. Όποιος μας πετυχαίνει κάνει πάρτυ. Ελπίζω να είναι παροδικό και μετά το αρνάκι του Πάσχα ο Πρι και ο Μακλιν να σοβαρευτούν και να σπάσουμε καμιά έδρα. Πλεονέκτημα έδρας θα το χάσουμε μάλλον. Άσε που με τέτοιες εμφανίσεις είναι έτσι κ αλλιώς άχρηστο.
Stojako
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 21:54 ) *
Εντάξει άλλο κριτική άλλο μηδενισμός στα πάντα,μην τα μπερδεύουμε...


έχουμε 3 σερί εκτός που σερνόμαστε, όταν χάσουμε το πλεονέκτημα και δέσει το γλυκό θα λέμε τα ίδια;
kotzito
Πραγματικά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά στην περίπτωση μας. Γυρνάμε μέσα σε 6 λεπτά ματς από το -7 στο +6 και μετά ρίξαμε τον γενικό. Σαν να είπαμε οκ δεν μας αρέσει το plan b που γύρισε το ματς, ας επιστρέψουμε στο plan a με το οποίο χάναμε ελπίζοντας ότι τώρα δεν θα ξαναχάσουμε.

Κάποτε λέγαμε ότι βρίσκουμε καινούριους τρόπους να χάνουμε κάθε φορά. Ε πλέον επαναλαμβάνουμε τους ίδιους και τους ίδιους. Αν και τον έχω παραδεχτεί τον κόουτς που έχει βγει αρκετές φορές και έχει πάρει την ευθύνη μετά από ήττες, πλέον πρέπει να βγει να κάνει το ίδιο και για την εν γένει εικόνα του τελευταίου ενάμιση μήνα και να αφήσει τις δηλώσεις περί ενότητας και ότι ψάχνουμε λύσεις κτλ.
louie
Το +/- του Σπανούλη τείνει στο μειον άπειρο σήμερα. Μπορει να εγραψε ο ιδιος σχετικά καλα στατιστικά αλλα το οτι μολις βγηκε γυρισε ο ολυμπιακος απο -7 και μολις μπηκε εχασε την διαφορα που ειχε παρει και πηγε στο -13 τα λεει ολα.

Ο σφαιροπουλος ειχε την ευκαιρία να παρει το παιχνίδι με αυτους που του το γυρισαν αλλα προτίμησε να το χασει με αυτη την αλλαγή. Απο την απέναντι και ο ροτσεστι παλεψε να το χάσει αλλα ο ενις εκανε παιχνιδαρα. Απο τις πολυ κακες ηττες η σημερινή χειρότερη κι απο τις 2 30αρες κατα την γνώμη μου
rankin
εγώ παντως το βρισκω θετικό το αποτέλεσμα.
Υπήρχε στην άκρη του μυαλού μου και το ενδεχόμενο για ακομα μια 30αρα. Την γλιτώσαμε.
Το τι φταίει τώρα, αν ο Σφαιρόπουλος πραγματικά δεν το έχει καταλάβει, τότε καλύτερα να πάρουμε τα βουνά!!!

Η ομάδα με συγκεκριμένα σχήματα έχει και επιθετικά αλλά και αμυντικά προβλήματα
Στην επίθεση ειναι πολυ προβλέψιμη, αργή και χωρίς κίνηση και στην άμυνα δεν έχει καθολου αλληλοκαλύψεις.
Τα ποια ειναι τα σχήματα αυτά, αρκεί να δει κανεις τα +/- του αγώνα για να τα διακρίνει.

Το γιατί επιμένουμε σε μια συνταγή που για διάφορους λόγους δε δουλεύει, μένει κάποια στιγμή να εξηγηθεί...
Ο Σφαιρόπουλος έχει δείξει οτι ζει και πεθαίνει με τις εμμονές ιδέες του, εξ ου και πιστεύω πως φέτος θα ειναι και η τελευταία του σεζον στον Ολυμπιακό, πολύ απλά γιατι οι ιδέες του δεν έχουν άλλο καύσιμο για να τον βγάλουν στον αφρό

Τον σέβομαι και τον εκτιμώ σαν προπονητή, αλλά με εκνευρίζει η αδυναμία του να ελιχθεί.
το έχω ξαναγράψει, ουτε ο Μπάγιεβιτς με το 4-4-2 να ηταν...
Καταλαβαίνω οτι και η βασική οδηγία της διοίκησης ειναι στο ιδιο μοτίβο, αλλά πανάθεμα, προπονητής εισαι.. Δε μπορεί να μην βλέπεις τι ειναι αυτο που πάει στραβά.
Σήμερα η συνταγή της νίκης ηταν στα χέρια σου και την πέταξες στη θάλασσα για να εφαρμόσεις το θέσφατο, τις θεικές εντολές....

Εντάξει.
Ήττα Σφαιρόπουλου η σημερινή. Το λέω και το εννοώ.
Στη πιο κρίσιμη στιγμή, με το μομέντουμ να έχει περάσει στην πλευρά του Αστέρα, πετάει στο παρκέ το λιγότερο λειτουργικό σχήμα (προφανώς πιστεύοντας οτι η τεχνογνωσία και η εμπειρία του θα μπορούσαν να αποδειχτούν ωφέλιμα στοιχεία) και τελικά χάνει με κατεβασμένα τα χέρια και χωρίς καμία αντίδραση.

Ηταν ενα απο τα παιχνίδια που με καλό κοουτσάρισμα μπορούσες να το πάρεις.
Δεν το ειχες και το έχασες...
pan24
QUOTE (rankin @ Jan 26 2018, 21:54 ) *
Ωραία. Εσκασε. Γιατι πρέπει να παιξει 25 λεπτα αφου σέρνεται;
Και ιδίως γιατί πρέπει να γινει αυτό σε μια βραδιά που ο Ουιλτζεράκος πάλι ηταν σουπερ

Για τον ιδιο λογο που μεχρι πολυ προσφατα ο μαντζαρης επαιζε 25' με το ρολοι
Reggie Miller #31
QUOTE(Stojako @ Jan 26 2018, 22:57 ) *
έχουμε 3 σερί εκτός που σερνόμαστε, όταν χάσουμε το πλεονέκτημα και δέσει το γλυκό θα λέμε τα ίδια;


Ε ναι,ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω,αλλά όχι να τα γκρεμίσουμε όλα...Θα κάνουμε την κριτική μας,αλλά όχι όλοι σπίτι ατους κτλ κτλ
akratacity
QUOTE (louie @ Jan 26 2018, 21:58 ) *
Το +/- του Σπανούλη τείνει στο μειον άπειρο σήμερα. Μπορει να εγραψε ο ιδιος σχετικά καλα στατιστικά αλλα το οτι μολις βγηκε γυρισε ο ολυμπιακος απο -7 και μολις μπηκε εχασε την διαφορα που ειχε παρει και πηγε στο -13 τα λεει ολα.

Ο σφαιροπουλος ειχε την ευκαιρία να παρει το παιχνίδι με αυτους που του το γυρισαν αλλα προτίμησε να το χασει με αυτη την αλλαγή. Απο την απέναντι και ο ροτσεστι παλεψε να το χάσει αλλα ο ενις εκανε παιχνιδαρα. Απο τις πολυ κακες ηττες η σημερινή χειρότερη κι απο τις 2 30αρες κατα την γνώμη μου


Ολο το ματς ηταν ενα ταιμ-αουτ που δεν πηρε ο Σφαιρο. Αφησε το 61-68 να γινει 69-68.
Κακο ροτεισιον και σημερα ειδικα με Πριντεζη-Γουιλτζερ. Τον Γουιλτζερ εν τω μεταξυ τον εβγαλε λογω αμυνας και ο Πριντεζης μετα εφαγε 6 ποντους απο τον Μπιελιτσα.
Το θεμα που προβληματιζει βεβαια δεν ειναι τα λαθη του Σφαιρο αλλα το οτι ειναι τοσο κακοι τοσοι πολλοι παιχτες αυτη την περιοδο.
Μονο ο Ρομπερτς ηταν καλος σημερα και ο Γουιλτζερ οσο προλαβε να παιξει.
Κακη ηττα γιατι πλεον μονο τα εντος ματς δεν φτανουν για πλεονεκτημα και τα εκτος εδρας ειναι ολα πολυ δυσκολα.

υγ ο Τομπσον νομιζω οτι τελειωσε σημερα
pan24
Στην αμυνα το προβλημα ειναι οτι ο σπανουλης πλεον ειναι ακομα χειροτερος,με αυτον μεσα παιζει με 4
Για να τον κρυψεις πρεπει να τον εχεις μεσα σε καλες αμυντικα πενταδες.Αν εχεις μεσα σπανουλη μαζι με πριντεζη και μιλουτινοφ πως να μην γινει τρυπα η αμυνα

Σημερα ο σπανουλης ηταν καλα επιθετικα και γενικα να βαζεις 78 ποντους εκτος ειναι οκ.Η αμυνα ηταν το θεμα
Δεν γινεται απο τον φετινο αστερα να τρως 89 ποντους
Stojako
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 21:59 ) *
Ε ναι,ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που βλέπω,αλλά όχι να τα γκρεμίσουμε όλα...Θα κάνουμε την κριτική μας,αλλά όχι όλοι σπίτι ατους κτλ κτλ


όχι όλοι, αλλά ο Σφαιρόπουλος. Δεν είναι εικόνα ομάδας αυτή εδώ και 1 μήνα. Από τις ήττες με Μπάμπεργκ, Ζαλγκίρις και Ερυθρό στις 30άρες από Μπασκόνια και Χίμκι. Δεν ξέρω τι να πω πλέον, παραπαίουμε.

Ο Ράντονιτς κυκλοφορεί ελεύθερος πάντως.
manosnismo
QUOTE (rankin @ Jan 26 2018, 21:59 ) *
εγώ παντως το βρισκω θετικό το αποτέλεσμα.
Υπήρχε στην άκρη του μυαλού μου και το ενδεχόμενο για ακομα μια 30αρα. Την γλιτώσαμε.
Το τι φταίει τώρα, αν ο Σφαιρόπουλος πραγματικά δεν το έχει καταλάβει, τότε καλύτερα να πάρουμε τα βουνά!!!

Η ομάδα με συγκεκριμένα σχήματα έχει και επιθετικά αλλά και αμυντικά προβλήματα
Στην επίθεση ειναι πολυ προβλέψιμη, αργή και χωρίς κίνηση και στην άμυνα δεν έχει καθολου αλληλοκαλύψεις.
Τα ποια ειναι τα σχήματα αυτά, αρκεί να δει κανεις τα +/- του αγώνα για να τα διακρίνει.

Το γιατί επιμένουμε σε μια συνταγή που για διάφορους λόγους δε δουλεύει, μένει κάποια στιγμή να εξηγηθεί...

Γιατί αυτή η συνταγή τον οδήγησε σε επιτυχίες τα τελευταία χρόνια , δεν είναι εύκολο να αλλάξει ,ούτε είναι ο προπονητής που θα βάλει στο πάγκο τον Σπανούλη Εκεί που πρέπει
golitog7
Επίσης κάτι άσχετο. Παρατηρήσατε ότι πολύ σπάνια παίρνουμε εύκολους πόντους στο τρανζίσιον? Από την άλλη τους τρώμε αβέρτα. Τον μόνο αιφνιδιασμό που χάσανε οι άλλοι ήταν όταν γλίστρησε ο Ένις. Πραγματικά ξέφραγο αμπέλι
Sokos
Το τελευταίο διάστημα νομίζω είμαστε απλά για λύπηση. Απανωτές εκτός έδρας ήττες με κακές εμφανίσεις. Αποκαρδιωτική εικόνα πραγματικά..

Όσο και να μαι υπέρ της ψυχραιμίας, πραγματικά δεν μπορώ να δω πως ο Σφαιρόπουλος θα την βγάλει καθαρή τις επόμενες 2 βδομάδες. Με ΟΑΚΑ την Δευτέρα, Fener εδώ την Πέμπτη και Μαδρίτη την μεθεπόμενη βδομάδα, μόνο με θαύμα θα γλιτώσει. Φοβάμαι "επιστημονικό συνέδριο" εντός των ημερών.
RipCity
QUOTE (Stojako @ Jan 26 2018, 21:04 ) *
όχι όλοι, αλλά ο Σφαιρόπουλος. Δεν είναι εικόνα ομάδας αυτή εδώ και 1 μήνα. Από τις ήττες με Μπάμπεργκ, Ζαλγκίρις και Ερυθρό στις 30άρες από Μπασκόνια και Χίμκι. Δεν ξέρω τι να πω πλέον, παραπαίουμε.

Ο Ράντονιτς κυκλοφορεί ελεύθερος πάντως.


Όχι ότι ο Ράντονιτς θα λύσει το πρόβλημα, αλλά απλά πλέον θέλω να φύγει έτσι για να φύγει ο Σφαιρό, δε με νοιάζει ο αντικαταστάτης, για χαμένη πάει η χρονιά. Τόσο απλά γιατί αρνείται να δει την πραγματικότητα και μας κοροϊδεύει.
rankin
QUOTE(akratacity @ Jan 26 2018, 22:01 ) *
υγ ο Τομπσον νομιζω οτι τελειωσε σημερα

Λογικά αυτός εφταιγε (πάλι)

QUOTE(Stojako @ Jan 26 2018, 22:04 ) *
Ο Ράντονιτς κυκλοφορεί ελεύθερος πάντως.

Μεγάλος προπονητής

QUOTE(manosnismo @ Jan 26 2018, 22:04 ) *
Γιατί αυτή η συνταγή τον οδήγησε σε επιτυχίες τα τελευταία χρόνια , δεν είναι εύκολο να αλλάξει ,ούτε είναι ο προπονητής που θα βάλει στο πάγκο τον Σπανούλη Εκεί που πρέπει


Εγώ δε λέω να βγάλει το Σπανούλη.
Ο Σπανούλης καλώς μπήκε θα σου πω εγω
Το θεμα ειναι οτι έφαγες ολους τους πόντους μακριά απο τον Σπανούλη, στις κακές αλληλοκαλύψεις που έγιναν απο την τριπλέτα Παπανικολάου-Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ. Εκεί χτύπησε ανελέητα ο Αστέρας και του βγήκε

Επίσης, οταν επιλέγεις να εχεις το Σπανουλη μέσα, οι αλλοι τέσσερις θα πρέπει να ειναι κομμάντο στην άμυνα.
Δεν υπάρχει και τερματοφύλακας σεντερ φέτος, οπότε γίνεται ακόμα πιο ευάλωτος.

Οπως και να χει, δεν πίστευα οτι θα παίρναμε διπλό και επιβεβαιώθηκα.
Δεν ειναι κακό το φεγγάρι της ομάδας. Ειναι κακή η ομάδα η ίδια.
MustGK
Είδα πολύ λιγο το παιχνίδι, δεν μπορώ να κατλαάβω πως χάθηκε το παιχνίδι γτ η στατιστική του ολυμπιακού είναι γεμάτη. Πιστεύω ότι οι ελληνικές ομάδες έχουν κοιλιά αυτό το διάστημα. Από τους Ολυμπιακούς βλέπω κριτική στον Σφαιρό αλλά όχι στους παίκτες. Και γενικά για κάποιο λόγο οι ξένοι παραγκωνίζονται.
Stojako
QUOTE (rankin @ Jan 26 2018, 22:15 ) *
Λογικά αυτός εφταιγε (πάλι)


Ε ναι, ας τα ρίξει στους ξένους που δεν πονάνε την ομάδα και αδιαφορούν, να τους αντικαταστήσουμε με άλλους, οι οποίοι θα έχουν την ίδια κατάληξη στο τέλος της χρονιάς. Κούρασε ο Σφαιρόπουλος εδώ και καιρό.
MustGK
QUOTE (Stojako @ Jan 26 2018, 22:22 ) *
Ε ναι, ας τα ρίξει στους ξένους που δεν πονάνε την ομάδα και αδιαφορούν, να τους αντικαταστήσουμε με άλλους, οι οποίοι θα έχουν την ίδια κατάληξη στο τέλος της χρονιάς. Κούρασε ο Σφαιρόπουλος εδώ και καιρό.


Πίστεύεις ότι φταίει μόνο ο Σφαιρόπουλος σε αυτό το θέμα;
TAKIS7
Η ομάδα χρειάζεται να αλλάξει. Το μπάσκετ που παίζει είναι οικτρό και προβλέψιμο ακόμα και σε ανθρώπους που δεν πολυασχολούνται με το άθλημα. Ερωτήματα.
α. Είναι η χειρότερη επίθεση της διοργάνωσης. Παίζει ένα μπάσκετ το οποίο δεν βλέπεται. Δεν τρέχει καθόλου, παίζει να είναι και η τελευταία ομάδα σε αιφνιδιασμούς στην Ευρωλίγκα.
β. Κάνει χτυπητά λάθη ο προπονητής. Καταρχήν έχει πάρει ένας παίκτης φωτιά και σου τα βάζει. Ποιος ο λόγος να βγαίνει και να μπαίνει ένας παίκτης στην θέση του ο οποίος αποδεδειγμένα τον τελευταίο καιρό δεν μπορεί; Ποιος ο λόγος να πρέπει να περάσουν μπροστά από το 61-68 για να πάρουμε τάιμ-άουτ.
γ. Γιατί χρειαζόμασταν έναν τρίτο φόργουορντ το καλοκαίρι αντί για έναν αυθεντικό σκόρερ;
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να φύγει και να πάρει και τον Τόμπσον μαζί.
Ο Ολυμπιακός ακόμα και με μειονέκτημα μπορεί να περάσει στο F4. Tο έχει ξανακάνει, αρκεί να είναι καλά.
Stojako
QUOTE (MustGK @ Jan 26 2018, 22:25 ) *
Πίστεύεις ότι φταίει μόνο ο Σφαιρόπουλος σε αυτό το θέμα;


Φταίει στο ότι δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του και στην πρώτη στραβή τα ρίχνει στους ξένους που ο ίδιος επέλεξε, όπως και πέρσι.
MustGK
QUOTE (Stojako @ Jan 26 2018, 22:28 ) *
Φταίει στο ότι δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του και στην πρώτη στραβή τα ρίχνει στους ξένους που ο ίδιος επέλεξε, όπως και πέρσι.


Και οι Έλληνες παίχτες είναι άμοιροι ευθυνών σε αυτό τον τομέα;
T.W.Is.M.
Κατα τη γνωμη μου το λαθος εχει γινει το καλοκαιρι. Το στησιμο της ομαδας ειναι αναχρονιστικο. Υστερουμε σε ταχυτητα και ενεργεια και υπαρχει σχεδον σιγουρα πια προβλημα χημειας. Η ομαδα λειτουργει καλυτερα χωρις το Σπανουλη, φαινεται απο την αρχη της σεζον. Το προβλημα ομως δεν ειναι ο Σπανουλης, αλλα το γεγονος οτι το υπολοιπο ροστερ δεν ταιριαζει στο μοντελο των προηγουμενων ετων που περιστρεφοταν γυρω απο το Σπανουλη. Ο Σφαιροπουλος θελησε να εχει ενα εναλλακτικο πλανο στην επιθεση για να μην κολλαει η ομαδα οταν δεν αποδιδει ο Σπανουλης. Ετσι ομως εχει εξουδετερωσει τον ιδιο το Σπανουλη! Δεν υπαρχει ψηλος που να παιζει πολυ καλα το pick n roll, δεν υπαρχουν αρκετα ικανοι αμυντικοι για να παιξουν μαζι με το Σπανουλη και να καλυψουν τη δικη του αμυντικη αδυναμια(ή τις "κλεψιες" του στην αμυνα) και το "εναλλακτικο" πλανο δουλευει μεν καλα, αλλα οταν προοριζεται για εναλλακτικο, δεν μπορει να δινει λυσεις παρουσια του Σπανουλη.
Η αλλαγη προπονητη δε νομιζω οτι θα εδινε λυσεις. Το υλικο το εχει επιλεξει αλλος και εχει τις δυνατοτητες και τις αδυναμιες του. Δυσκολα θα μπορεσει καποιος αλλος να το εκμεταλλευτει ιδανικα. Αλλαγες στο rotation επιβαλλονται, αλλα θα κρυψουν τα προβληματα, δε θα τα λυσουν.
Για να αλλαξουν τα πραγματα και να σωθει η σεζον θα πρεπει αφενος ο Σπανουλης να θυμαται πιο συχνα τον παλιο καλο του εαυτο, αφετερου να περναει σε δευτερο ρολο οταν δεν ειναι σε κατασταση να βοηθησει. Το "εναλλακτικο" πλανο δεν πρεπει να ειναι back up, αλλα ο ενας απο τους δυο τροπους που θα χρησιμοποιει ο Ολυμπιακος για να κερδιζει. Αν πρεπει να γινει αλλαγη στο ροστερ, προφανως το θυμα θα ειναι ο Τομπσον. Αδικα κατα τη γνωμη μου, γιατι η ομαδα δεν τον εχει εκμεταλλευτει οπως επρεπε, αλλα ειναι και ο μονος που μοιαζει αναλωσιμος πια, ειδικα με την καλη παρουσια του Παπανικολαου και την ανοδο του Παπαπετρου.Δε θα επαιρνα ομως φοργουορντ, ουτε γκαρντ, αλλα σεντερ τυπου Μπιρτς!
Απογοητευτηκα πολυ σημερα με οσα ειδα, εχω χασει μεγαλο μερος της πιστης μου σε αυτη την ομαδα, οχι ομως στο ροστερ.
Stojako
QUOTE (MustGK @ Jan 26 2018, 22:29 ) *
Και οι Έλληνες παίχτες είναι άμοιροι ευθυνών σε αυτό τον τομέα;


Μα αυτό λέω, ο Σφαιρόπουλος δεν έχει τα κότσια να επιβληθεί στους Ελληνες και αναγκαστικά χρησιμοποιεί τους ξένους ως εξιλαστήρια θύματα. Το περσινό ρεπορτάζ μετά το χαμένο πρωτάθλημα που ήθελε τους Έλληνες να κλαίνε στα αποδυτήρια και τους ξένους αδιάφορους να φεύγουν από το γήπεδο τα λέει όλα.
basket72

Τι έγινε ρε παιδιά; Χάσαμε κι από τους όρθοδοξ μπράδερς;;;
Λοιπόν κοιλιά είναι βάσει υπολογισμών.... θα πάρουμε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και θα ρεφάρουμε.
Ξέρει ο κόουτς.


Πάλι καλά που μου έτυχε πειρασμός στο δρόμο και στο τσακ δεν είδα μιαν ακόμη φάπα όπως το είχα κανονίσει. smiley.gif
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 26 2018, 23:35 ) *
Κατα τη γνωμη μου το λαθος εχει γινει το καλοκαιρι. Το στησιμο της ομαδας ειναι αναχρονιστικο. Υστερουμε σε ταχυτητα και ενεργεια και υπαρχει σχεδον σιγουρα πια προβλημα χημειας. Η ομαδα λειτουργει καλυτερα χωρις το Σπανουλη, φαινεται απο την αρχη της σεζον. Το προβλημα ομως δεν ειναι ο Σπανουλης, αλλα το γεγονος οτι το υπολοιπο ροστερ δεν ταιριαζει στο μοντελο των προηγουμενων ετων που περιστρεφοταν γυρω απο το Σπανουλη. Ο Σφαιροπουλος θελησε να εχει ενα εναλλακτικο πλανο στην επιθεση για να μην κολλαει η ομαδα οταν δεν αποδιδει ο Σπανουλης. Ετσι ομως εχει εξουδετερωσει τον ιδιο το Σπανουλη! Δεν υπαρχει ψηλος που να παιζει πολυ καλα το pick n roll, δεν υπαρχουν αρκετα ικανοι αμυντικοι για να παιξουν μαζι με το Σπανουλη και να καλυψουν τη δικη του αμυντικη αδυναμια(ή τις "κλεψιες" του στην αμυνα) και το "εναλλακτικο" πλανο δουλευει μεν καλα, αλλα οταν προοριζεται για εναλλακτικο, δεν μπορει να δινει λυσεις παρουσια του Σπανουλη.
Η αλλαγη προπονητη δε νομιζω οτι θα εδινε λυσεις. Το υλικο το εχει επιλεξει αλλος και εχει τις δυνατοτητες και τις αδυναμιες του. Δυσκολα θα μπορεσει καποιος αλλος να το εκμεταλλευτει ιδανικα. Αλλαγες στο rotation επιβαλλονται, αλλα θα κρυψουν τα προβληματα, δε θα τα λυσουν.
Για να αλλαξουν τα πραγματα και να σωθει η σεζον θα πρεπει αφενος ο Σπανουλης να θυμαται πιο συχνα τον παλιο καλο του εαυτο, αφετερου να περναει σε δευτερο ρολο οταν δεν ειναι σε κατασταση να βοηθησει. Το "εναλλακτικο" πλανο δεν πρεπει να ειναι back up, αλλα ο ενας απο τους δυο τροπους που θα χρησιμοποιει ο Ολυμπιακος για να κερδιζει. Αν πρεπει να γινει αλλαγη στο ροστερ, προφανως το θυμα θα ειναι ο Τομπσον. Αδικα κατα τη γνωμη μου, γιατι η ομαδα δεν τον εχει εκμεταλλευτει οπως επρεπε, αλλα ειναι και ο μονος που μοιαζει αναλωσιμος πια, ειδικα με την καλη παρουσια του Παπανικολαου και την ανοδο του Παπαπετρου.Δε θα επαιρνα ομως φοργουορντ, ουτε γκαρντ, αλλα σεντερ τυπου Μπιρτς!
Απογοητευτηκα πολυ σημερα με οσα ειδα, εχω χασει μεγαλο μερος της πιστης μου σε αυτη την ομαδα, οχι ομως στο ροστερ.


Νομίζω πως συμφωνώ απόλυτα σε όλα,η ομάδα δεν είναι καθόλου αθλητική και δεν έχει το επιθετικό ταλέντο που θα πάρει νίκες ακόμα και όταν δεν λειτουργούν όλα ρολόι.
Ο Ολυμπιακός βασίζεται στις συνεργασίες του,αλλά αυτό δεν αποδίδει πάντα./οσο για το ρόστερ που λες,ο κόουτς και πέρσι έλεγε ότι έχουμε 14 παίκτες έτοιμους,αλλά ο ίδιος δεν το δείχνει.Τολιόπουλος,Μπόγρης καλώς ή κακώς είναι εκτός ροτέισον,άρα παίζουν συνέχεια οι ίδιοι 10-11...

Λεπτομέρεια,στο ματς με την Μακάμπι η διαφορά ήταν για ώρα στους 20 και ο Γουίλτζερ μπήκε στο 5 λεπτο...Γιατί;;;
Όπως τις προάλλες έβαλε Τολιόπουλο στα τελευταία 40''
MustGK
QUOTE (Stojako @ Jan 26 2018, 22:36 ) *
Μα αυτό λέω, ο Σφαιρόπουλος δεν έχει τα κότσια να επιβληθεί στους Ελληνες και αναγκαστικά χρησιμοποιεί τους ξένους ως εξιλαστήρια θύματα. Το περσινό ρεπορτάζ μετά το χαμένο πρωτάθλημα που ήθελε τους Έλληνες να κλαίνε στα αποδυτήρια και τους ξένους αδιάφορους να φεύγουν από το γήπεδο τα λέει όλα.


+1

ΥΓ. Αν Ο ολυμπιακός λύσει κάποια εσωτερικά προβλήματα θα πάει για δυνατά αποτελέσμα στο τέλος. Έχει καλό ρόστερ και προπονητή αλλά πιστέυω ότι έχει εσωτερικά.
benchwarmer
Το βασικό πρόβλημα είναι το εξής ένα:

Ο Σπανούλης είναι ταυτόχρονα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας και ο χειρότερος σε +/-. Και σήμερα, και (με ελάχιστη απόκλιση σε δεκαδικά) και στους μέσους όρους.


Αυτό δεν μπορεί να είναι λογικό, και όσο ο προπονητής δεν μπορεί να βρει τη σωστή τακτική λύση/αλλαγή σε αυτό, τόσο το πρόβλημα θα παραμένει και θα μεγαλώνει.

Και βέβαια υπάρχει και ο αστερίσκος (που θα έκανε το πρόβλημα ακόμα μεγαλύτερο) του αν ο προπονητής έχει κάποια λύση για αυτό, αλλά δεν την εφαρμόζει για άλλους λόγους. Τότε το πρόβλημα θα ήταν άλυτο.
Reggie Miller #31
QUOTE(benchwarmer @ Jan 26 2018, 23:49 ) *
Το βασικό πρόβλημα είναι το εξής ένα:

Ο Σπανούλης είναι ταυτόχρονα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας και ο χειρότερος σε +/-. Και σήμερα, και (με ελάχιστη απόκλιση σε δεκαδικά) και στους μέσους όρους.


Αυτό δεν μπορεί να είναι λογικό, και όσο ο προπονητής δεν μπορεί να βρει τη σωστή τακτική λύση/αλλαγή σε αυτό, τόσο το πρόβλημα θα παραμένει και θα μεγαλώνει.

Και βέβαια υπάρχει και ο αστερίσκος (που θα έκανε το πρόβλημα ακόμα μεγαλύτερο) του αν ο προπονητής έχει κάποια λύση για αυτό, αλλά δεν την εφαρμόζει για άλλους λόγους. Τότε το πρόβλημα θα ήταν άλυτο.


Δηλαδή αμφιβάλεις πως ο Ολυμπιακός θα πετύχει ή θα αποτύχει με τον Σπανούλη βασικότερο πυλώνα απ' όλους;;
Πιστεύεις δηλαδή ότι ο Σφαιρό θα του πει ότι πρέπει λίγο να κάτσει στην άκρη ή θα το δεχτεί ο ίδιος;;

value basket
Δυστυχως η χρονια χαθηκε, ακομη κ για τι κυπελο αμφιβαλω αν θα το πάρουμε Ο σφαιρο δειχνει πελαγομενος γιατι δεν μπορει να διαχειριστει τον τεραστιο σπανουλη( βασικα δεν τολμαει να τον κανει ρεζερβα ) με σποτελεσμα να προσπαθει να του δινει τη μπαγκετα και να χαλαει η χημεια ολης της ομαδας. Ολοι βλεπουμε οτι ο μπιλ ειναι ξεπερασμενος μπασκετικα. Ολες οι ομαδες τον ξερουν κ τον μπλοκαρουν ευκολα ,ισως τριβουν τα χερια τους οταν ειναι στη πενταδα. Στην αμυνα παιζουμε με 4 και στην επιθεση παντα η μπαλα στον σπανουλη. Σημερα γυρισαμε το ματς κ πηραμε διαφορα 10 ποντων χωρις τον μπιλ.(τον εβγαλε ομως ο σφαιρο γιατι ειχε 4 φαουλ κ μονο). Εκει πιστεψε ο ριμπερτς οτι ειναι ο κουμανταδορος, ολοι επαιξαν τη γνωστη αμυνα κ στραγγαλισαν τους σερβους. Ενα αλλο λαθος του σφαιρο ηταν η επιμονη του με τον μακλιν ,ο οποιος ηταν σε κακιστη μερα κ εκανε 10 συνεχομενα λαθη( καλυτερα ο μπογρης). Ακομη εβγαλε τον ρομπερτς για τον σπανουλη κ βαζει μαντζαρη με 4 φαουλ,ενω ξεχναει τον πολυ καλο σημερα ρομπερτς στον παγκο. Ευθυνες τεραστιες κ στους προεδρους καθως φαινεται οτι εχουν στο απυροβλητο τον σπανουλη. Ξεχασα τον πριντεζη που ειναι σκια του εαυτου του . Στο δια ταυτα : αν θελουμε να σωσουμε τη παρτιδα(δειχνει πολυ δυσκολο ) πρεπει να φυγει ο σφαιρο- μονο κακο μπορει να κανει απο εδω κ περα- να συμμορφωθει ο μπιλ κ να βαλει την ομαδα πσνω απο το εγω του(περασαν ανεπιστρεπτι οι εποχες που ηταν ο σουπερ παιχτης, οι προεδροι να βαλουν βαθια το χερι στη τσεπη( νσ φυγει αμεσα ο τομσον κ να παρει 2 παιχτες στο 2 κ το4). Και παλι ομως το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο. Αρα καληνυχτα για φετος.
benchwarmer
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 22:53 ) *
Δηλαδή αμφιβάλεις πως ο Ολυμπιακός θα πετύχει ή θα αποτύχει με τον Σπανούλη βασικότερο πυλώνα απ' όλους;;
Πιστεύεις δηλαδή ότι ο Σφαιρό θα του πει ότι πρέπει λίγο να κάτσει στην άκρη ή θα το δεχτεί ο ίδιος;;


Γνώμη μου είναι ότι αν ο βασικότερος πυλώνας είναι ο συγκεκριμένος Σπανούλης, τότε η πλάστιγγα γέρνει περισσότερο στο αποτύχει παρά στο πετύχει. Και όχι ίσως σε ένα κρίσιμο ματς όπου δεν αποκλείεται να είναι ο παλιός Σπανούλης, αλλά σε βάθος χρόνου ώστε να φτάσουμε στο εν λόγω κρίσιμο ματς με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Εγώ βέβαια είμαι ένας χρήστης σε ένα φόρουμ, και θέλω να πιστεύω πως ο οποιοσδήποτε προπονητής Ευρωλίγκας ξέρει αρκετά περισσότερα από μένα. Το βασικότερο όμως είναι να πιστεύει αυτά που κάνει (ακόμα και αν για μένα είναι λάθος). Αν δεν πιστεύει τα ίδια τα πλάνα που εφαρμόζει, τότε η αποτυχία αγγίζει πλέον το 99%.


Και το 2ο βασικό θέμα βέβαια, είναι ότι στα τελευταία ματς η ομάδα εμφανίζει και σαφές θέμα κόπωσης(?) και ανημπορίλας(σόρρυ για την έκφραση), τόσο σωματικής όσο και ψυχικής.
Stavros7
Επιτέλους να φύγει ο Thompson!
O Roberts σήμερα που ήταν θετικός στην επίθεση τα έτρωγε από τον Ρότσεστι πίσω!Λίγος κι αυτός,δεν περιμέναμε να τον δούμε σήμερα!Έχουμε καταλάβει πως είναι στην δύση της καριέρας του!

Μετά το ματς με ΠΑΟ αποχαιρετούμε Σφαιρόπουλο και Thompson.Η ομάδα θέλει αλλαγή-ταρακούνημα,ΤΩΡΑ!
Πριν χαθεί η χρονιά!
Reggie Miller #31
QUOTE(benchwarmer @ Jan 27 2018, 00:02 ) *
Γνώμη μου είναι ότι αν ο βασικότερος πυλώνας είναι ο συγκεκριμένος Σπανούλης, τότε η πλάστιγγα γέρνει περισσότερο στο αποτύχει παρά στο πετύχει. Και όχι ίσως σε ένα κρίσιμο ματς όπου δεν αποκλείεται να είναι ο παλιός Σπανούλης, αλλά σε βάθος χρόνου ώστε να φτάσουμε στο εν λόγω κρίσιμο ματς με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Εγώ βέβαια είμαι ένας χρήστης σε ένα φόρουμ, και θέλω να πιστεύω πως ο οποιοσδήποτε προπονητής Ευρωλίγκας ξέρει αρκετά περισσότερα από μένα. Το βασικότερο όμως είναι να πιστεύει αυτά που κάνει (ακόμα και αν για μένα είναι λάθος). Αν δεν πιστεύει τα ίδια τα πλάνα που εφαρμόζει, τότε η αποτυχία αγγίζει πλέον το 99%.


Και το 2ο βασικό θέμα βέβαια, είναι ότι στα τελευταία ματς η ομάδα εμφανίζει και σαφές θέμα κόπωσης(?) και ανημπορίλας(σόρρυ για την έκφραση), τόσο σωματικής όσο και ψυχικής.


Η γνώμη μου είναι σύμφωνη με του TWISM πιο πάνω,αλλά επιπλέον έχει φανεί και από πέρσι ότι ο κόουτς και η ομάδα δεν μπορεί να αλλάξει το μοντέλο των τελευταίων χρόνων.Συμφωνώ ότι είναι πετυχημένο,αλλά κάνεις κάποιες διορθώσεις κάθε τόσο.
Ειδικά φέτος είναι πέρα για πέρα οφθαλμοφανές ότι ο Σπανούλης είναι μεγάλη τρύπα στην άμυνα,αλλά και στην επίθεση είναι κακός τις περισσότερες φορές.Πρέπει να έχει κοντά στα 4 λάθη μ.ό. χωρίς να βγάζει πάντα περισσότερες ασίστ,όπως σήμερα.

Αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι είναι μόνο αυτό.Από το καλοκαίρ ήθελα την ομάδα πιο αθλητική,να έχει περισσότερη ενέργεια.
Πιστεύω σίγουρα πως έχει να κάνει η σωματική καθίζηση αρκετών παικτών,αλλά αυτό θα έπρεπε να το ξέρουν μέσα στην ομάδα ότι θα υπάρχει καταπόνηση...

Η κοουτσάρα είπε στη συνέντευξη πως είμαστε 2οι;;;Είναι σε προηγούμενο κεφάλαιο;;;
rankin
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 22:53 ) *
Δηλαδή αμφιβάλεις πως ο Ολυμπιακός θα πετύχει ή θα αποτύχει με τον Σπανούλη βασικότερο πυλώνα απ' όλους;;
Πιστεύεις δηλαδή ότι ο Σφαιρό θα του πει ότι πρέπει λίγο να κάτσει στην άκρη ή θα το δεχτεί ο ίδιος;;


αυτα που συζητάμε θέλουν re-engineering και re-engineering σε τέτοιο βαθμό, τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη, δεν γίνεται.

Αυτές οι δουλειές γίνονται το καλοκαίρι, το προηγούμενο ή το επόμενο...

Εχω την αίσθηση οτι ο Τομπσον μπορεί και να την πληρώσει, χωρίς ομως αυτό να αλλάξει κάτι αγωνιστικά
απο εκεί και πέρα μένει να δουμε τι θα γίνει με τον προπονητή ο οποίος έχει μπροστά του ακόμα μερικές πολύ σκληρές αναμετρήσεις, απο τις οποιες δε ξέρω ποσο ευκολα θα την βγάλει καθαρή...
Κοιτάζοντας δηλαδή ρεαλιστικά τα πράγματα, θα έλεγα οτι δεν θα ηθελα με τίποτα να ήμουν στη θέση του αυτη τη στιγμή.

Εξετάζοντας το σενάριο που λέει οτι ο Σφαιρόπουλος δε θα αντέξει για πολύ ακόμα στο πάγκο της ομάδας, και πάλι δεν νιώθω κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση, αφου δεν θεωρώ οτι υπάρχει προπονητής εκει έξω με τις ικανότητες να κάνει ενα γρηγορο λιφτινγκ στην ομάδα και να παρουσιάσει κάτι διαφορετικό.
Γενικά, έχω χάσει κάπου την ελπίδα μου για τη φετινή ομάδα, αφου βλέπω οτι ο χρόνος εξελίσσεται σε αμείλικτο τιμωρό και για εμάς...
pan24
QUOTE (Stavros7 @ Jan 26 2018, 23:05 ) *
Επιτέλους να φύγει το μεγάλο το καρκίνωμα ο Thompson!
O Roberts σήμερα που ήταν θετικός στην επίθεση τα έτρωγε από τον Ρότσεστι πίσω!Λίγος κι αυτός,δεν περιμέναμε να τον δούμε σήμερα!Έχουμε καταλάβει πως είναι στην δύση της καριέρας του!

Μετά το ματς με ΠΑΟ αποχαιρετούμε Σφαιρόπουλο και Thompson.Η ομάδα θέλει αλλαγή-ταρακούνημα,ΤΩΡΑ!
Πριν χαθεί η χρονιά!

Ηρεμα
Αν θεωρεις οτι η χρονια οπως ειναι παει να χαθει,προσωπικα αυτο θεωρω γιατι το ροστερ δειχνει να μην κολλαει,και να αλλαξεις σφαιροπουλο με ραντονιτς πχ και τομπσον με εναν αλλο αμερικανο δεν αλλαζεις κατι το προβλημα παραμενει
gerorge
QUOTE (Stavros7 @ Jan 26 2018, 23:05 ) *
Επιτέλους να φύγει το μεγάλο το καρκίνωμα ο Thompson!
O Roberts σήμερα που ήταν θετικός στην επίθεση τα έτρωγε από τον Ρότσεστι πίσω!Λίγος κι αυτός,δεν περιμέναμε να τον δούμε σήμερα!Έχουμε καταλάβει πως είναι στην δύση της καριέρας του!

Μετά το ματς με ΠΑΟ αποχαιρετούμε Σφαιρόπουλο και Thompson.Η ομάδα θέλει αλλαγή-ταρακούνημα,ΤΩΡΑ!
Πριν χαθεί η χρονιά!




11 ποντους με 13 σουτ ειχε ο Ροτσεστι.Μια χαρα αμυνα πανω του τη λες
Sence Of Defence
Λίγα λόγια για το ματς,

1. κακή διαιτησία ένθεν και ένθεν.
2. πρόβλημα όγκου και δύναμης στην ρακέτα, φαίνεται η απουσία του Αγραβάνη καθώς και ενός αθλητικού ψηλού.
3. κακή κυκλοφορία της μπάλας.
4. ο Στρέλνιεκς πρέπει να βρει το ρυθμό του σύντομα.
5. ο Τόμσον θα αποδώσει κάπως μόνο αν βρουν ρυθμό οι Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς οι οποίοι μπορούν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ.
6. Μακλιν, πολύ λίγος απέναντι σε δυνατά ψηλά αθλητικά κορμιά. Δεν μπορεί να δημιουργήσει για πάρτη του.

Ας ελπίζουμε με την επιστροφή Τιλί να "γεμίσει" λίγο με όγκο και δύναμη στην άμυνα όντας αθλητικός παίκτης. Η ομάδα πονάει απίστευτα μες την ρακέτα. Αυτή την στιγμή παίζουμε χωρίς Αγραβάνη, Τιλί, Παπαπέτρου. Τρώμε πολλά εύκολα καλάθια σε ρυθμό προπόνησης. Η ομάδα έχει βγει εκτός ρυθμού από τους συνεχείς τραυματισμούς και επιστροφές από τραυματισμούς. Θετικό το ότι δίνει χρόνο σε Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς, θεωρητικά στα μέσα προς τέλη Φλεβάρη θα ανεβάσουν στροφές όλοι στην ομάδα. Ελπίζω να μην είναι αργά αλλά και το πλεονέκτημα έδρας να χάσουμε δε θα μασήσουμε... θα πάμε να το σπάσουμε.

Υ.Γ. ξέχασα κάτι, το συμπληρώνω τώρα. Η χειρότερη ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ μετάδοση που έχω δει σε μπάσκετ. Ούτε ένα σωστό replay, σχεδόν ανύπαρκτα. Τραγικός ο σκηνοθέτης τους.
T.W.Is.M.
Το ανησυχητικο για μενα ειναι οτι 2 φορες σε 3 χρονια ο Σφαιροπουλος φαινεται να στηνει λαθος την ομαδα, ενω τη μια χρονια που το ροστερ ηταν πιο ορθολογικο, η ομαδα εμεινε στο τελος απο δυναμεις. Αυτο ειναι επιχειρημα υπερ της αλλαγης προπονητη. Το καλοκαιρι ομως, οχι τωρα για να μην καει ο επομενος.
Αραγε οσοι υποστηριζουν αλλαγη προπονητη, ποιον θα ηθελαν τωρα;

edit: Εχω αλλη μια παρατηρηση για τους 30+(οι νεοτεροι δε θα θυμουνται). Η περιπτωση του φετινου Σπανουλη με γυριζει 19 χρονια πισω, στη σεζον 1998-99, που ο Ολυμπιακος του Ιβκοβιτς εχει ξεκινησει καλα τη σεζον σε Ελλαδα και Ευρωπη(με εξαιρεση το γρηγορο αποκλεισμο στο κυπελλο, νομιζω απο τον ΠΑΟΚ) με πρωτο σκορερ τον Αριαν Κομαζετς. Καποια στιγμη ο Κομαζετς τραυματιζεται και μενει εκτος για αρκετες εβδομαδες. Ο Ντουντα λοιπον βρισκει λυση και καταφερνει να μη στοιχισει στην ομαδα η απουσια του καλυτερου παιχτη ως τοτε. Καποια στιγμη ο Αριαν γυριζει, αλλα δεν ειναι ο ιδιος που ηταν στην αρχη. Η λυση του Ιβκοβιτς λοιπον ηταν να τον χρησιμοποιει σε μικροτερο ρολο απ αυτον που ειχε το φθινοπωρο και η ομαδα φτανει ετσι στο φαιναλ φορ(οπου πεφτει πανω στη Ζαλγκιρις και χανει). Στην Ελλαδα ομως ενω παιρνει το πλεονεκτημα εδρας, χανει στους τελικους απο τον Παναθηναικο μεσα στο ΣΕΦ. Ο Σπανουλης λοιπον μου θυμιζει την περιπτωση του Κομαζετς του 1999, οπου αντι για το φθινοπωρο βαλτε τις προηγουμενες σεζον. Θα ακολουθησει αραγε ο Σφαιροπουλος την προσεγγιση του Ιβκοβιτς; Και μηπως αυτη η προσεγγιση στερησε απο την ομαδα τον παιχτη που προοριζοταν για ηγετης, με αποτελεσμα(σε μια πολυ πιο προσωποκεντρικη εποχη) να μην μπορεσει ο Ολυμπιακος να κερδισει τον ΠΑΟ του Ρατζα και του Μποντιρογκα;(σκεπτομενος παντα σε αναλογια με τη φετινη σεζον)
Stavros7
Απλά ήταν άστοχος ο Ρότσεστι,ο Roberts ποτέ του δεν έπαιζε σκυλίσια άμυνα.Δεν θα το κάνει και τώρα.
Δεν κάνει αυτός ο παίκτης για Ολυμπιακό,τα έχουμε ξαναπεί.Πακέτο με Roberts και ο Holis δρόμο.
Υπέρβαση από Αφούς για να μην χαθεί η χρονιά με αντικατασταση και των 2 και οικονομική υπέρβαση.
Πλέον δεν κινδυνεύουμε με αποκλεισμό από την συνέχεια της Εuroleague αλλά θα χάσουμε το πρωτάθλημα και αν σας πω και την αλήθεια,δεν ξέρω αν θα πάρω και το κύπελλο.Αλλαγές τώρα.
Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΕΝ ΩΦΕΛΕΙ ΠΛΕΟΝ.ΑΠΟΒΑΙΝΕΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ.
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ Jan 27 2018, 00:08 ) *
αυτα που συζητάμε θέλουν re-engineering και re-engineering σε τέτοιο βαθμό, τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη, δεν γίνεται.

Αυτές οι δουλειές γίνονται το καλοκαίρι, το προηγούμενο ή το επόμενο...

Εχω την αίσθηση οτι ο Τομπσον μπορεί και να την πληρώσει, χωρίς ομως αυτό να αλλάξει κάτι αγωνιστικά
απο εκεί και πέρα μένει να δουμε τι θα γίνει με τον προπονητή ο οποίος έχει μπροστά του ακόμα μερικές πολύ σκληρές αναμετρήσεις, απο τις οποιες δε ξέρω ποσο ευκολα θα την βγάλει καθαρή...
Κοιτάζοντας δηλαδή ρεαλιστικά τα πράγματα, θα έλεγα οτι δεν θα ηθελα με τίποτα να ήμουν στη θέση του αυτη τη στιγμή.

Εξετάζοντας το σενάριο που λέει οτι ο Σφαιρόπουλος δε θα αντέξει για πολύ ακόμα στο πάγκο της ομάδας, και πάλι δεν νιώθω κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση, αφου δεν θεωρώ οτι υπάρχει προπονητής εκει έξω με τις ικανότητες να κάνει ενα γρηγορο λιφτινγκ στην ομάδα και να παρουσιάσει κάτι διαφορετικό.
Γενικά, έχω χάσει κάπου την ελπίδα μου για τη φετινή ομάδα, αφου βλέπω οτι ο χρόνος εξελίσσεται σε αμείλικτο τιμωρό και για εμάς...


Ο Τόμπσον δεν έχει βοηθήσει,αλλά δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα της ομάδας,αν και δε θα μας χαλούσε να βάζει κανένα σουτ που και που,χειρότερος και από Τσίλντρες κατάντησε smiley.gif αλλά όταν δεν έχει ψυχολογία πλέον....

Και προπονητή να αλλάξεις τώρα πάλι δύσκολα θα είναι,θα έρθει κάποιος που δεν έχει χτίσει την ομάδα,αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι υπα΄ρχουν πολλοί καλοί προπονητές στην Ευρώπη.Για εμένα ούτε ο Σούλης είναι λύση...
Έρχονται δύσκολοι αγώνες και τα πράγματα μοιάζουν χλωμα...
Sence Of Defence
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 26 2018, 23:12 ) *
Το ανησυχητικο για μενα ειναι οτι 2 φορες σε 3 χρονια ο Σφαιροπουλος φαινεται να στηνει λαθος την ομαδα, ενω τη μια χρονια που το ροστερ ηταν πιο ορθολογικο, η ομαδα εμεινε στο τελος απο δυναμεις. Αυτο ειναι επιχειρημα υπερ της αλλαγης προπονητη. Το καλοκαιρι ομως, οχι τωρα για να μην καει ο επομενος.
Αραγε οσοι υποστηριζουν αλλαγη προπονητη, ποιον θα ηθελαν τωρα;



επί Σφαιρόπουλου είχες σοβαρούς τραυματισμούς, πέρυσι Χάκετ εκτός, Λοτζέσκι εκτός, Γιανκ εκτός και όταν ήρθε δεν απόδωσε. Συν τον Μπιρτς που αδιαφόρησε από την μισή περίοδο και μετά.

επί Σφαιρόπουλου έχεις σοβαρούς τραυματισμούς φέτος, Σπανούλης πάνω από 2 μήνες εκτός, Τιλί εκτός, Αγραβάνης εκτός. Η χρονιά δεν τελείωσε. Τον δικαιολογώ ως ένα σημείο.
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 27 2018, 00:12 ) *
Το ανησυχητικο για μενα ειναι οτι 2 φορες σε 3 χρονια ο Σφαιροπουλος φαινεται να στηνει λαθος την ομαδα, ενω τη μια χρονια που το ροστερ ηταν πιο ορθολογικο, η ομαδα εμεινε στο τελος απο δυναμεις. Αυτο ειναι επιχειρημα υπερ της αλλαγης προπονητη. Το καλοκαιρι ομως, οχι τωρα για να μην καει ο επομενος.
Αραγε οσοι υποστηριζουν αλλαγη προπονητη, ποιον θα ηθελαν τωρα;


όπως λέει και ο φίλος από πάνω,και τις 3 χρονιές κάτι γονόταν και τελικά το σχέδιο πήγαινε στράφι...
Ακόμα και φέτος που είχε ενδιαφέρον οι επιλογές του,με Τιλί λογικ΄ανα βιηθάει στο 5 μαζί με Αγραβάνη,τελικά τραυαμτίστηκαν 2 4άρια...
Sence Of Defence
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 23:18 ) *
όπως λέει και ο φίλος από πάνω,και τις 3 χρονιές κάτι γονόταν και τελικά το σχέδιο πήγαινε στράφι...
Ακόμα και φέτος που είχε ενδιαφέρον οι επιλογές του,με Τιλί λογικ΄ανα βιηθάει στο 5 μαζί με Αγραβάνη,τελικά τραυαμτίστηκαν 2 4άρια...


Πέρυσι πήγαμε τελικό ευρωλίγκας και αντέξαμε μέχρι το ημίχρονο με σοβαρές ελλείψεις από τραυματισμούς. Μείναμε από ανάσες από καύσιμα οκ
Φέτος ξεκινήσαμε με αρκετά καλό ρόστερ και με το καλημέρα Σπανούλης εκτός, Τιλί εκτός. Με τέτοιο μπάτζετ δεν μπορούμε να έχουμε σε κάθε θέση από 2 σούπερ παικταράδες. Για μένα η ομάδα πονάει και το ξαναλέω στην ΡΑΚΕΤΑ. τρώμε αστεία καλάθια. Όταν θα συμμαζευτεί η ρακέτα και δε θα περνάνε εύκολα όλα θα αλλάξουν.
Zephyr
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 26 2018, 23:12 ) *
Αραγε οσοι υποστηριζουν αλλαγη προπονητη, ποιον θα ηθελαν τωρα;


Τον καλύτερο διαθέσιμο και οικονομικά εφικτό. Ειναι προφανές ότι ο Σφαιρό δεν έχει να δώσει κάτι περισσότερα στην ομάδα, ούτε μπορεί/θέλει να αλλάξει κάτι. Μόνο λόγια ακούμε, από πράξεις τίποτα, τα ίδια και τα ίδια και η κατρακύλα συνεχίζεται.
Για μένα είναι μονόδρομος η αλλαγή προπονητή.
shtarkws
Κύριοι παρακαλώ να είστε προσεκτικοί στις εκφράσεις σας
Stavros7
QUOTE (Zephyr @ Jan 26 2018, 23:23 ) *
Τον καλύτερο διαθέσιμο και οικονομικά εφικτό. Ειναι προφανές ότι ο Σφαιρό δεν έχει να δώσει κάτι περισσότερα στην ομάδα, ούτε μπορεί/θέλει να αλλάξει κάτι. Μόνο λόγια ακούμε, από πράξεις τίποτα, τα ίδια και τα ίδια και η κατρακύλα συνεχίζεται.
Για μένα είναι μονόδρομος η αλλαγή προπονητή.


Κι εγώ όσο περνάει το διάστημα βλέπω τις ίδιες παθογένειες να επαναλαμβάνονται και πλέον μοιάζουν ως μη ιάσιμες.
Ίσως το ταρακούνημα να απαιτεί ΚΑΙ αλλαγή προπονητή.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.