Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
rankin
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 23:14 ) *
Ο Τόμπσον δεν έχει βοηθήσει,αλλά δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα της ομάδας,αν και δε θα μας χαλούσε να βάζει κανένα σουτ που και που,χειρότερος και από Τσίλντρες κατάντησε smiley.gif αλλά όταν δεν έχει ψυχολογία πλέον....

Και προπονητή να αλλάξεις τώρα πάλι δύσκολα θα είναι,θα έρθει κάποιος που δεν έχει χτίσει την ομάδα,αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι υπα΄ρχουν πολλοί καλοί προπονητές στην Ευρώπη.Για εμένα ούτε ο Σούλης είναι λύση...
Έρχονται δύσκολοι αγώνες και τα πράγματα μοιάζουν χλωμα...


Ο Τομπσον, για κάποιο λογο αποκτήθηκε - δεν τον έχω καταλάβει ακόμα - και δεν παιζει παρα ελάχιστα.
Αφου προφανως περισσεύει απο το ροστερ, να φύγει και να έρθει ενας ψηλος -γαϊδουρι , να παιζει άμυνες.
Αναρωτιέμαι βέβαια τι θα βρεις αυτη την εποχή, αλλά δεν ειναι δουλειά μου να κάνω και σκαουτινγκ για λογαριασμο του Σφαιρόπουλου.

Για προπονητή, το ειπα... Να φέρεις τον Σερβο, που έχει και τον σωστο μανατζερ? Φερτον να γελάσουμε....
Αυτος και αν αγαπάει την άμυνα....


Να βαλεις πρώτο τον Τομιτς;
Δε ξερω καν σε τι εξυπηρετεί.
Ο Τομιτς ηδη εκεί ειναι. Το εχουμε ξαναπει πως αν ηταν ο Πατ Ράιλι θα το ειχαμε καταλάβει

Η σεζόν θα πρέπει να βγει οπως ξεκίνησε και το καλοκαίρι να γίνει, για πρώτη φορά μετά απο πολλά χρόνια, σοβαρό re-engineering με τον κατάλληλο κόουτς, που το ονομα του αρχίζει απο Μπαρτζώ και τελειώνει σε κας.
dru_15
Οσο ο Σπανούλης έχει την μπάλα στα χέρια του θα είναι η χαρά του αντιπάλου προπονητή. Πρέπει να πάρει άλλον το κουμάντο της δημιουργίας και ο Σπανούλης περισσότερο εκτελεστικό ρόλο για κάνα 20λεπτο. Να βγαίνει από κάνα σκριν να σουτάρει όπως τώρα πια ο Ναβαρο
Ο μόνος που μπορεί να πάρει δημιουργικό ρόλο είναι ο Λετονος. Ματζαρης Ούτε κατά διάνοια έχει γίνει φωτομονταζ η τελευταία φορά που μάτωσε το πλεκτό.
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ Jan 27 2018, 00:27 ) *
Ο Τομπσον, για κάποιο λογο αποκτήθηκε - δεν τον έχω καταλάβει ακόμα - και δεν παιζει παρα ελάχιστα.
Αφου προφανως περισσεύει απο το ροστερ, να φύγει και να έρθει ενας ψηλος -γαϊδουρι , να παιζει άμυνες.
Αναρωτιέμαι βέβαια τι θα βρεις αυτη την εποχή, αλλά δεν ειναι δουλειά μου να κάνω και σκαουτινγκ για λογαριασμο του Σφαιρόπουλου.

Για προπονητή, το ειπα... Να φέρεις τον Σερβο, που έχει και τον σωστο μανατζερ? Φερτον να γελάσουμε....
Αυτος και αν αγαπάει την άμυνα....


Να βαλεις πρώτο τον Τομιτς;
Δε ξερω καν σε τι εξυπηρετεί.
Ο Τομιτς ηδη εκεί ειναι. Το εχουμε ξαναπει πως αν ηταν ο Πατ Ράιλι θα το ειχαμε καταλάβει

Η σεζόν θα πρέπει να βγει οπως ξεκίνησε και το καλοκαίρι να γίνει, για πρώτη φορά μετά απο πολλά χρόνια, σοβαρό re-engineering με τον κατάλληλο κόουτς, που το ονομα του αρχίζει απο Μπαρτζώ και τελειώνει σε κας.


Ο Τόμπσον ήρθε σαν σουτέρ,αλλά τελικά μόνο αυτό δεν κάνει.Για Τόμιτς συμφωνώ,αλλά δε συμφωνώ τόσο για Μπαρτζώ...

Καταρχάς για να έρθει ο Μπαρτζώ δεν ξέρω που θα είναι ο Σπανούλης,αλλά προσωπικά με χαλάει ο Μπαρτζώ στις αντιδράσεις του,μουρμούρα και γκρίνια χωρίς λόγο και θα καταντήσει σαν τον Σοφό να τσακώνεται με παίκτες...
T.W.Is.M.
QUOTE(Sence Of Defence @ Jan 26 2018, 23:16 ) *
επί Σφαιρόπουλου είχες σοβαρούς τραυματισμούς, πέρυσι Χάκετ εκτός, Λοτζέσκι εκτός, Γιανκ εκτός και όταν ήρθε δεν απόδωσε. Συν τον Μπιρτς που αδιαφόρησε από την μισή περίοδο και μετά.

επί Σφαιρόπουλου έχεις σοβαρούς τραυματισμούς φέτος, Σπανούλης πάνω από 2 μήνες εκτός, Τιλί εκτός, Αγραβάνης εκτός. Η χρονιά δεν τελείωσε. Τον δικαιολογώ ως ένα σημείο.


Και επι Μπαρτζωκα ειχαμε σοβαρους τραυματισμους με πρωτο και καλυτερο αυτον που τερματισε την καριερα του Λο.
Οντως η χρονια δεν τελειωσε, ομως το καμπανακι της Βιτορια εγινε καμπανα στα περιχωρα της Μοσχας και καμπαναριο σημερα. Κι αν οι εκτος εδρας ηττες δεν αποτελουν βαθμολογικο πισωγυρισμα, αλλα χαμενες ευκαιριες, αν την επομενη Πεμπτη δεν κερδισουμε τη Φενερμπαχτσε, πλεον θα εχει χαθει ολο το εδαφος που κερδισαμε στον πρωτο γυρο.

Παρεμπιπτοντως, σημερα θυμηθηκα σε καποιες φασεις τον τελικο του 2013. Τοτε που ο Σπανουλης επαιρνε το σκριν στην κορυφη, ο Μπεγκιτς εμενε 2 μετρα πισω και ο Σπανουλης εκτελουσε. 3 συνεχομενες φορες εγινε για να αποφασισει ο Λασο να βγαλει τον Μπεγκιτς, αλλα η ζημια ειχε γινει. Σημερα εχω την εντυπωση πως η ιδια φαση θα γινοταν κι αλλες φορες αν χρειαζοταν...
rahxephon13
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 26 2018, 22:35 ) *
Κατα τη γνωμη μου το λαθος εχει γινει το καλοκαιρι. Το στησιμο της ομαδας ειναι αναχρονιστικο. Υστερουμε σε ταχυτητα και ενεργεια και υπαρχει σχεδον σιγουρα πια προβλημα χημειας. Η ομαδα λειτουργει καλυτερα χωρις το Σπανουλη, φαινεται απο την αρχη της σεζον. Το προβλημα ομως δεν ειναι ο Σπανουλης, αλλα το γεγονος οτι το υπολοιπο ροστερ δεν ταιριαζει στο μοντελο των προηγουμενων ετων που περιστρεφοταν γυρω απο το Σπανουλη. Ο Σφαιροπουλος θελησε να εχει ενα εναλλακτικο πλανο στην επιθεση για να μην κολλαει η ομαδα οταν δεν αποδιδει ο Σπανουλης. Ετσι ομως εχει εξουδετερωσει τον ιδιο το Σπανουλη! Δεν υπαρχει ψηλος που να παιζει πολυ καλα το pick n roll, δεν υπαρχουν αρκετα ικανοι αμυντικοι για να παιξουν μαζι με το Σπανουλη και να καλυψουν τη δικη του αμυντικη αδυναμια(ή τις "κλεψιες" του στην αμυνα) και το "εναλλακτικο" πλανο δουλευει μεν καλα, αλλα οταν προοριζεται για εναλλακτικο, δεν μπορει να δινει λυσεις παρουσια του Σπανουλη.
Η αλλαγη προπονητη δε νομιζω οτι θα εδινε λυσεις. Το υλικο το εχει επιλεξει αλλος και εχει τις δυνατοτητες και τις αδυναμιες του. Δυσκολα θα μπορεσει καποιος αλλος να το εκμεταλλευτει ιδανικα. Αλλαγες στο rotation επιβαλλονται, αλλα θα κρυψουν τα προβληματα, δε θα τα λυσουν.
Για να αλλαξουν τα πραγματα και να σωθει η σεζον θα πρεπει αφενος ο Σπανουλης να θυμαται πιο συχνα τον παλιο καλο του εαυτο, αφετερου να περναει σε δευτερο ρολο οταν δεν ειναι σε κατασταση να βοηθησει. Το "εναλλακτικο" πλανο δεν πρεπει να ειναι back up, αλλα ο ενας απο τους δυο τροπους που θα χρησιμοποιει ο Ολυμπιακος για να κερδιζει. Αν πρεπει να γινει αλλαγη στο ροστερ, προφανως το θυμα θα ειναι ο Τομπσον. Αδικα κατα τη γνωμη μου, γιατι η ομαδα δεν τον εχει εκμεταλλευτει οπως επρεπε, αλλα ειναι και ο μονος που μοιαζει αναλωσιμος πια, ειδικα με την καλη παρουσια του Παπανικολαου και την ανοδο του Παπαπετρου.Δε θα επαιρνα ομως φοργουορντ, ουτε γκαρντ, αλλα σεντερ τυπου Μπιρτς!
Απογοητευτηκα πολυ σημερα με οσα ειδα, εχω χασει μεγαλο μερος της πιστης μου σε αυτη την ομαδα, οχι ομως στο ροστερ.

Νομίζω το καλύτερο ποστ για τα προβλήματα του ολυμπιακου +1000 likes

https://superbasket.gr/euroleague/4772-sfai...-astatheia.html

Ο σφαιρο πάντως θεωρεί την όλη φάση φυσιολογική κοιλιά συγκεκριμένα είπε
QUOTE
Ναι, δεν παίζουμε καλά το τελευταίο διάστημα, όχι όλη την σεζόν. Για αυτό είπα ότι διαφωνώ. Αλλά είναι νορμάλ σε αυτή την μορφή της Ευρωλίγκας να έχουμε αστάθεια στην απόδοσή μας. Δεν μπορούμε να παίζουμε συνεχώς με τον ίδιο καλό τρόπο μέχρι τέλους.

Είναι ένας Μαραθώνιος παιχνιδιών και πρέπει να είμαστε πνευματικά δυνατοί για να παλέψουμε μέχρι το τέλος σε κάθε αγώνα. Συμβαίνει σε κάποιες στιγμές να μην έχεις καλό μομέντουμ.
το αν έχει βάσει μένει να φανεί αν και έχει ένα θέμα με τα μαθηματικά
QUOTE
Είμαστε δεύτεροι και παλεύουμε για το πλεονέκτημα έδρας
smiley.gif
rankin
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 26 2018, 23:33 ) *
Καταρχάς για να έρθει ο Μπαρτζώ δεν ξέρω που θα είναι ο Σπανούλης


Προφανώς οταν μιλάω για ανασχεδιασμό της ομάδας με επικεφαλής τον Μπαρτζώ, δεν υπολογίζω τον Σπανούλη στην εξίσωση.

Γενικά, αν μιλάμε για ανασχεδιασμό, νομίζω οτι ο Σπανούλης μάλλον δε μπορεί να ειναι μέρος της εξίσωσης, οχι γιατί δεν ειναι ενας σπουδαίος παιχτης που ενδεχομένως να έχει πράγματα να δώσει και φέτος αλλά και για 2 χρονια ακόμα, αλλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικό σχεδιασμό οσο υπάρχει ο Σπανούλης.
Αυτα που γράφονται σχετικά με τους πιθανούς διαφορετικούς ρόλους του Σπανούλη, τα ακούω βερεσέ.
Ο Σπανούλης ειναι ενας παιχτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Για να παίξει το μπασκετ που ξέρει να παίζει, θέλει χρονο στο παρκέ και τη μπάλα στα χέρια του.

Σπανούλης 10λεπτου δεν υπάρχει
Σπανούλης σποτ σουτερ δεν υπάρχει

Ειναι σαν να έχεις ενα ζευγάρι ορειβατικά μποτάκια και να τα φοράς για τρέξιμο, γιατί αποφάσισες οτι βαρέθηκες να σκαρφαλώνεις στα βουνά.
Αν θες να πας για τρέξιμο, βάλε τα μποτάκια στο ντουλάπι και πάρε ενα σοβαρό ζευγάρι παπούτσια στίβου...

Το καλοκαίρι, για παράδειγμα, μπορεί να αποφασίσει την επιστροφή του στην ευρώπη ο Λαρκιν.
Αν θες να αλλάξεις σχεδιασμό, ξεκινάς απο εκεί
RipCity
QUOTE (rankin @ Jan 26 2018, 22:48 ) *
Προφανώς οταν μιλάω για ανασχεδιασμό της ομάδας με επικεφαλής τον Μπαρτζώ, δεν υπολογίζω τον Σπανούλη στην εξίσωση.

Γενικά, αν μιλάμε για ανασχεδιασμό, νομίζω οτι ο Σπανούλης μάλλον δε μπορεί να ειναι μέρος της εξίσωσης, οχι γιατί δεν ειναι ενας σπουδαίος παιχτης που ενδεχομένως να έχει πράγματα να δώσει και φέτος αλλά και για 2 χρονια ακόμα, αλλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικό σχεδιασμό οσο υπάρχει ο Σπανούλης.
Αυτα που γράφονται σχετικά με τους πιθανούς διαφορετικούς ρόλους του Σπανούλη, τα ακούω βερεσέ.
Ο Σπανούλης ειναι ενας παιχτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Για να παίξει το μπασκετ που ξέρει να παίζει, θέλει χρονο στο παρκέ και τη μπάλα στα χέρια του.

Σπανούλης 10λεπτου δεν υπάρχει
Σπανούλης σποτ σουτερ δεν υπάρχει

Ειναι σαν να έχεις ενα ζευγάρι ορειβατικά μποτάκια και να τα φοράς για τρέξιμο, γιατί αποφάσισες οτι βαρέθηκες να σκαρφαλώνεις στα βουνά.
Αν θες να πας για τρέξιμο, βάλε τα μποτάκια στο ντουλάπι και πάρε ενα σοβαρό ζευγάρι παπούτσια στίβου...

Το καλοκαίρι, για παράδειγμα, μπορεί να αποφασίσει την επιστροφή του στην ευρώπη ο Λαρκιν.
Αν θες να αλλάξεις σχεδιασμό, ξεκινάς απο εκεί


Ναι θέλει την μπάλα στα χέρια, αλλά εγώ πιστεύω με χρόνο κοντά στο 15λεπτο μια χαρά θα απέδιδε. Ας έρχεται από τον πάγκο να αλλάζει τον ρυθμό κι όχι να ορίζει αυτός το βασικό μας ρυθμό. Πριν λίγες μέρες ο Tony o Parker o 4 φορές πρωταθλητής NBA, 6 φορές All Star αποφασίστηκε πως χάνει τη θέση βασικού και θα έρχεται πλέον από τον πάγκο. Δε θα αλλάξει στυλ, απλά τα λεπτά μειώνονται. Δε θα γίνει σποτ σουτέρ ή κάτι τέτοιο. Δεν είναι καμιά ντροπή, φυσική εξέλιξη είναι και είναι η απόφαση που φέρνει την ομάδα σε καλύτερη θέση και για το παρόν και για το μέλλον.
T.W.Is.M.
QUOTE(RipCity @ Jan 27 2018, 00:12 ) *
Ναι θέλει την μπάλα στα χέρια, αλλά εγώ πιστεύω με χρόνο κοντά στο 15λεπτο μια χαρά θα απέδιδε. Ας έρχεται από τον πάγκο να αλλάζει τον ρυθμό κι όχι να ορίζει αυτός το βασικό μας ρυθμό. Πριν λίγες μέρες ο Tony o Parker o 4 φορές πρωταθλητής NBA, 6 φορές All Star αποφασίστηκε πως χάνει τη θέση βασικού και θα έρχεται πλέον από τον πάγκο. Δεν είναι καμιά ντροπή, φυσική εξέλιξη είναι και είναι η απόφαση που φέρνει την ομάδα σε καλύτερη θέση και για το παρόν και για το μέλλον.


Συγγνωμη για το off topic, αλλα δεν μπορω να κρατηθω.
Εννοεις τον ΤεΠε, τον αρχηγο της εθνικης Γαλλιας, που ηταν μελος της παλιοπαρεας του INSEP μαζι με τονΜποριςτονΝτιαο, τους αφους Πιετρους και το Ρονι Τουριαφ, το μοναδικο μπασκετμπολιστα που επεστρεψε στα γηπεδα μετα απο εγχειρηση καρδιας. smiley.gif
RipCity
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 26 2018, 23:17 ) *
Συγγνωμη για το off topic, αλλα δεν μπορω να κρατηθω.
Εννοεις τον ΤεΠε, τον αρχηγο της εθνικης Γαλλιας, που ηταν μελος της παλιοπαρεας του INSEP μαζι με τονΜποριςτονΝτιαο, τους αφους Πιετρους και το Ρονι Τουριαφ, το μοναδικο μπασκετμπολιστα που επεστρεψε στα γηπεδα μετα απο εγχειρηση καρδιας. smiley.gif


Ναι αυτόν τον ΤεΠε! smiley.gif





Για να μη ξεχνιόμαστε ε, προφανώς και σε ακόμη μία 4η περίοδο καταρρεύσαμε. 32-15 το επί μέρους σκορ κόντρα στο μεγαθήριο Crvena Zvezda! Σφαιρόπουλος out.

υγ. Ο Παπανικολάου βλέποντας την εικόνα του Βαγγελάκη θα πρέπει να πάει το καλοκαίρι και να πει θέλω 1.5 μύριο και θα μου το δίνετε μάλιστα και προκαταβολή πριν ξεκινήσει η χρονιά.
john wick
Εννοια σου κ θα φροντισει ο Δ.Γ γι αυτο... 69.gif

1η νικη του Ερυθρου Αστερα επι του Ολυμπιακου αυτη στα χρονικα της E.L... blink.gif
shtarkws
Δεν είχα δει το δεύτερο ημίχρονο και το έβαλα σε επανάληψη. Νομιζω ότι γίνεται άδικη κριτική στον Σπανουλη. Στο τελευταίο 5 λεπτό σε όποιον έδινε την μπάλα έκανε 2 τρίπλες και του την έδινε πίσω. Επιθετικά αλλά και οργανωτικά πήγε καλά

Ο Ολυμπιακός εχασε για 2 λόγους κατά την γνώμη μου
1ον γιατί δεν έχει τον παίκτη να μαρκάρει τον Ενις, ο οποίος σήμερα φάνηκε σαν τον Γουέστμπρουκ, αλλά και τον κάθε Ενις. Μάλιστα όταν η αντίπαλη περιφέρεια έχει 2 αθλητικούς γκαρντ ο Ολυμπιακός έχει μεγάλο θέμα αμυντικά

2ον Γιατί η φροντλαιν του δεν μπορεί να προστατεύσει το καλάθι. Πλην τα τρίποντα του Ενις όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του αστέρα σκόραραν εξ επαφής με εύκολα δίποντακια. Ο Μιλου δεν έχει τα χαρακτηριστικά να το κάνει, ο Μακλειν είναι τεχνίτης αλλά σοφτ στην άμυνα, ο Πριντεζης φαίνεται ήδη κατάκοπος. Πότε είπαμε επιστρέφει ο Τιγι; Καλύτερος ψηλός σήμερα ο Γουιλτζερ.

Προσθέτοντας το 1 και το 2 οι 90αρες φαίνονται φυσιολογικές και πρέπει ο Ολυμπιακός για να κερδίζει να βάζει 100. Ε αυτό δεν γίνεται

Ούτε το pnr μπορεί να γίνει στον βαθμό που το έπαιζε ο Ολυμπιακός όταν δεν υπάρχει καλός σκρινερ
yorgos
QUOTE(basket72 @ Jan 26 2018, 22:37 ) *
Πάλι καλά που μου έτυχε πειρασμός στο δρόμο και στο τσακ δεν είδα μιαν ακόμη φάπα όπως το είχα κανονίσει. smiley.gif

Σουβλατζίδικο ή στριπτιτζάδικο;
Conan1982
Δεν είναι πάντως η λύση να κρίνεται η θέση του προπονητή αναλόγως τι γίνεται σε μια σειρά παιχνιδιών. Ούτε καν αν τελικά ήρθε ο τίτλος ή η ομάδα έχασε στον τελικό. Η θέση του προπονητή πρέπει να κρίνεται από το χτίσιμο της ομάδας, τον τρόπο που έπαιξε όλη την χρονιά, αν μπορεί να κυνηγήσει τους στόχους που θέλει.
Προτιμώ κι εγώ το μπάσκετ που μπορούν να παίξουν οι ομάδες του Μπαρτζώκα και είναι δεδομένο ότι είναι καλύτερος και στο χτίσιμο και στον σχεδιασμό της ομάδας αλλά αυτά για το καλοκαίρι.
Αναρωτιέμαι όμως πόσο είναι επιλογή του Σφαιρόπουλου ο Σπανούλης ή το να μην φέρνουν οι πρόεδροι ακριβούς ξένους, ή να μην χτυπούν παίκτες που θέλουν να πάνε στο ΝΒΑ κάποια στιγμή.
rankin
QUOTE(yorgos @ Jan 27 2018, 02:19 ) *
Σουβλατζίδικο ή στριπτιτζάδικο;

Σατανά!!!
basket72
QUOTE (yorgos @ Jan 27 2018, 02:19 ) *
Σουβλατζίδικο ή στριπτιτζάδικο;


Καλά σε λέει ο Rankin, Σατανά!! smiley.gif

Στο αιώνιο και με φιλοσοφικές πτυχές δίλλημα που παραθέτεις να σου πω κατ΄αρχάς ότι είμαι καμιά διετία χορτοφάγος.
Άραγες (... που έλεγε με περρίσσιο στόμφο κι ένας συμπαθής μάστορας που έτυχε στο διάβα μου) αποκλείεται το πρώτο.
Εννοιολογικά... smiley.gif λοιπόν κοντά στο δεύτερο.

Στα αμιγώς μπασκετικά να προτείνω να βγει μπροστά ο Μάντζαρης και να γίνει αυτός το πρώτο βιολί. huh.gif

..Σόρρυ βρε παίδες αλλά σα να μη μπορώ να πάρω στα σοβαρά το χάλι που βλέπουμε το τελευταίο δίμηνο.... Δεν νομίζω ότι επιδέχεται σοβαρής βελτίωσης για φέτος. Από την άλλη επειδή δεν είμαι και κανείς ειδικός μπορεί και να λαθεύω .... και να επιδοθώ στις προσφιλείς μου κωλοτούμπες...
shtarkws
QUOTE(basket72 @ Jan 27 2018, 10:22 ) *
Καλά σε λέει ο Rankin, Σατανά!! smiley.gif

Στο αιώνιο και με φιλοσοφικές πτυχές δίλλημα που παραθέτεις να σου πω κατ΄αρχάς ότι είμαι καμιά διετία χορτοφάγος.
Άραγες (... που έλεγε με περρίσσιο στόμφο κι ένας συμπαθής μάστορας που έτυχε στο διάβα μου) αποκλείεται το πρώτο.
Εννοιολογικά... smiley.gif λοιπόν κοντά στο δεύτερο.

Στα αμιγώς μπασκετικά να προτείνω να βγει μπροστά ο Μάντζαρης και να γίνει αυτός το πρώτο βιολί. huh.gif

..Σόρρυ βρε παίδες αλλά σα να μη μπορώ να πάρω στα σοβαρά το χάλι που βλέπουμε το τελευταίο δίμηνο.... Δεν νομίζω ότι επιδέχεται σοβαρής βελτίωσης για φέτος. Από την άλλη επειδή δεν είμαι και κανείς ειδικός μπορεί και να λαθεύω .... και να επιδοθώ στις προσφιλείς μου κωλοτούμπες...


Αν εισαι 72αρης τοτε εισαι και μερακλης
SteveNashidis
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει αρχίσει τα "μετανοείτε" ο Twism.

Τόσα χρόνια με το που μπαίναμε στον Φεβρουάριο και βλέπαμε ότι ποσταρει αυτή τη φράση, τον Μάιο πηγαίναμε F4 tongue.gif
rankin
QUOTE(basket72 @ Jan 27 2018, 10:22 ) *
Στο αιώνιο και με φιλοσοφικές πτυχές δίλλημα που παραθέτεις να σου πω κατ΄αρχάς ότι είμαι καμιά διετία χορτοφάγος.
Άραγες (... που έλεγε με περρίσσιο στόμφο κι ένας συμπαθής μάστορας που έτυχε στο διάβα μου) αποκλείεται το πρώτο.
Εννοιολογικά... smiley.gif λοιπόν κοντά στο δεύτερο.


Όντας παντρεμένος, αν ήμουν και χορτοφάγος, δεν θα είχα τίποτα.... smiley.gif


Ευχαριστούμε τη διοίκηση και το προπονητή του Ολυμπιακού, καθώς χάρη στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας, μας έχει δοθεί η ευκαιρία να συζητάμε για οτιδήποτε άλλο εκτός απο το μπάσκετ εδώ μέσα και να γνωριστούμε καλύτερα ως άνθρωποι.

Στα παραμπασκετικά της χθεσινής βραδιάς, οταν το παιχνίδι άναψε, άναψε και η κατα τ'αλλα αδελφοποιημένη κερκίδα, και θυμήθηκα τότε(ς) την ατάκα της Βάσιας της Τριφύλλη "Δεν χαλάνε οι φιλίες για τα κόμματα ρε μ****α"
john wick
Το παιχνίδι της Δευτέρας πάντως δεν είναι ξεγραμμενο... Μπορεί να μην έχει καμμια βαθμολογική σημασία, δεν ξέρω όμως πως θα αντιδράσει ο εγωισμός των κόκκινων...
Προβλέπω κλειστό ματς εποχών RG... Δλδ σκορ στο 54-52
rankin
QUOTE(john wick @ Jan 27 2018, 10:58 ) *
Το παιχνίδι της Δευτέρας πάντως δεν είναι ξεγραμμενο... Μπορεί να μην έχει καμμια βαθμολογική σημασία, δεν ξέρω όμως πως θα αντιδράσει ο εγωισμός των κόκκινων...
Προβλέπω κλειστό ματς εποχών RG... Δλδ σκορ στο 54-52

Εμένα με ανησυχεί το ενδεχόμενο διασυρμού
john wick
QUOTE (rankin @ Jan 27 2018, 07:59 ) *
Εμένα με ανησυχεί το ενδεχόμενο διασυρμού



Ούτε 1/100...
Κατ εμέ ο Πασκουαλ ας το πάει συντηρητικά, ας κερδίσουμε έστω κ με 1 πόντο.. Την Πέμπτη είναι τα καλά.. Εκεί θες νίκη...
stefkorner
QUOTE (john wick @ Jan 27 2018, 17:04 ) *
Ούτε 1/100...
Κατ εμέ ο Πασκουαλ ας το πάει συντηρητικά, ας κερδίσουμε έστω κ με 1 πόντο.. Την Πέμπτη είναι τα καλά.. Εκεί θες νίκη...


σωστος ο παικτης ! ακομα και να χασουμε δεν θα χολοσκασω προσωπικα ! 1000φορες προτιμοτερο να κερδισουμε Μπαμπεργκ!
αν ειναι μαλιστα να σωσουμε εμεις τον Σφαιροπουλο το σκεφτομαστε διπλα.. smiley.gif
shtarkws
Το ματς με τον Παναθηναικο δεν αφορα το παρων τοπικ
Petran911
QUOTE(rankin @ Jan 26 2018, 23:48 ) *
Προφανώς οταν μιλάω για ανασχεδιασμό της ομάδας με επικεφαλής τον Μπαρτζώ, δεν υπολογίζω τον Σπανούλη στην εξίσωση.

Γενικά, αν μιλάμε για ανασχεδιασμό, νομίζω οτι ο Σπανούλης μάλλον δε μπορεί να ειναι μέρος της εξίσωσης, οχι γιατί δεν ειναι ενας σπουδαίος παιχτης που ενδεχομένως να έχει πράγματα να δώσει και φέτος αλλά και για 2 χρονια ακόμα, αλλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικό σχεδιασμό οσο υπάρχει ο Σπανούλης.
Αυτα που γράφονται σχετικά με τους πιθανούς διαφορετικούς ρόλους του Σπανούλη, τα ακούω βερεσέ.
Ο Σπανούλης ειναι ενας παιχτης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Για να παίξει το μπασκετ που ξέρει να παίζει, θέλει χρονο στο παρκέ και τη μπάλα στα χέρια του.

Σπανούλης 10λεπτου δεν υπάρχει
Σπανούλης σποτ σουτερ δεν υπάρχει

Ειναι σαν να έχεις ενα ζευγάρι ορειβατικά μποτάκια και να τα φοράς για τρέξιμο, γιατί αποφάσισες οτι βαρέθηκες να σκαρφαλώνεις στα βουνά.
Αν θες να πας για τρέξιμο, βάλε τα μποτάκια στο ντουλάπι και πάρε ενα σοβαρό ζευγάρι παπούτσια στίβου...

Το καλοκαίρι, για παράδειγμα, μπορεί να αποφασίσει την επιστροφή του στην ευρώπη ο Λαρκιν.
Αν θες να αλλάξεις σχεδιασμό, ξεκινάς απο εκεί


Με πολύ ενδιαφέρον παρακαλουθώ τους διαφόρους αντικειμενικούς φιλάθλους και δημοσιογράφους στυλ Γεωργίου να την λένε για τον Σπανούλη. Τι ακριβώς έπρεπε να κάνει ο άνθρωπους χθες; Είδες εσύ στο τέλος να παίρνει ο παίχτης του Σπαν τις προσπάθειες και να ευστοχεί; Eίναι ο φετινός Σπανούλης τόσο χειρότερος από τον περσινό;

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι όχι. Φυσιολογική φθορά ναι έχει, αλλά το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα ο σχεδιασμός του Ολυμπιακού, ο οποίος βασίζεται και φέτος στον Σπαν, όπως και τις τελευταίες σεζόν. Το πρόβλημα είναι όμως ότι πάντα, δίπλα στον Σπαν υπήρχε κάποιος γκαρντ ο οποίος ήταν δυνατός αμυντικά, αλλά και ένας αθλητικός αμυντικός σεντερ που βοηθούσε να καλύπτονται τυχών αδυναμίες. Παράλληλα ο Πρίντεζης και ο Μάντζαρης ήταν τουλάχιστον ένα επίπεδο πιο πάνω. Με απουσία τέτοιων εργαλείων φέτος έχουν βγει αδυναμίες που υπήρχαν και για τις οποίες ΔΕΝ φταίει ο Βασίλης.

Παράλληλα θα συνιστούσα ψυχραιμία. Κοιλιά έχουν κάνεις όλες οι ομάδες, πχ η Ρεαλ ξεκίνησε αναιμικά και μετά ανέκαψε. Οπότε υπομονή, γιατί πολύ απλά καλύτερα η κοιλιά τώρα παρά τον Απρίλη και τον Μάη.

Αν τυχών χρειάζονται αλλαγές, είναι ξεκάθαρα ότι πρέπει να επικεντρωθούν στον Τομπσον και ίσως στους Ρόμπερτς/Μπόγρη. Ο Τιλί, αν είναι καλά, θα βοηθήσει σίγουρα.
Quincy
Τα τελευταία posts μεταφέρθηκαν εδώ.
Το παρον topic είναι για την συζήτηση του χτεσινού αγώνα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.