Help - Search - Members - Calendar
Full Version: THE KING IS DEAD HAIL THE NEW KING!!!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3
Dromeas7
Ο βασιλιάς πέθανε ζήτω ο νέος βασιλιάς λοιπόν παίδες!!!!


Μετά τις φοβερές και τρομερές εμφανίσεις των ελληνικών ομάδων στα Ευρωπαϊκά κύπελλα και τη συγκλονιστική προσπάθεια που έκαναν οι ομάδες μας για να πετύχουν μια νίκη και να πάρουν μια ισοπαλία απο την πασίγνωστη και διεθνώς αναγνωρισμένη Ζαγκορίτζιε......................


Λοιπόν το ποδόσφαιρο ως εδώ ήταν .Αυτά μπορούσε αυτά έδωσε. Μας τελείωσαν και οι πορείες και οι Ρίμπο και οι Ζιο. Τέρμα τα αστεία. ΑπΟ εδώ και πέρα θα κερδίζουμε την DERRY CITY απο την Ιρλανδία και θα πανηγυρίζουμε για εβδομάδες.


Το Μπάσκετ είναι εδώ λοιπόν. Η ευκαιρία να ξαναπάρει τα ηνία και να ξαναγεμίσει τα γήπεδα είναι τεράστια. Το μοναδικό άθλημα που έχει προσφέρει τόσα πολλά στην Ελλάδα και στους φιλάθλους παίρνει πάλι κεφάλι.

Όλοι λοιπόν ας το στηρίξουμε όσο μπορούμε και ας προσπαθήσουμε να το ξαναπάμε εκεί που ήταν τη δεκαετία του 90' όταν μετά το ΝΒΑ ήταν η Α1 και παίχτες σαν τον Dominique έρχονταν για πλάκα. blove.gif

Ας πάψουμε να στενοχωριόμαστε για τους αθλίους και ας προσκυνήσουμε τα σωστά πρότυπα. 77.gif
treathitch
Προτιμώ να βλέπω το ποδόσφαιρο να ξεφτιλίζεται και (αμήν και πότε, πλησιάζει επί τέλους η μέρα...! icon_drunk.gif ) να μη βγάζει πια ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ, παρά να ξαναγίνει το μπάσκετ πρώτο άθλημα και στο τέλος πάλι να διαφθαρεί. Προτιμώ να γκρινιάζουν οι μπασκετικοί για τα εξώφυλλα των εφημερίδων, παρά να τρέχουν όλοι οι κακομοίρηδες στους δρόμους για τη μπάλα με τα σπυριά, από κει που δεν ήξεραν τι είναι τα "βήματα". Εν ολίγοις, δε γουστάρω το νεοπλουτισμό και τους εύκολους μάγκες και θέλω να διαλύεται το ποδοσφαιράκι (από τις κακόμοιρες ομαδούλες στην Ευρώπη, μέχρι την ψευδεπίγραφη "πρωταθλήτρια Ευρώπης" laugh.gif του Ρεχάγκελ) και να συνεχίζει να είναι εθνικό σπορ. Έτσι πρέπει στους άμαθους και αχάριστους Έλληνες και έτσι θα γίνει...
panos75
Τελικά μερικοί φαίνεται πως δεν μαθαίνουν τίποτε από το παρελθόν. Ας αφήσουμε κατά μέρος τις χαιρεκακίες για τον ''θάνατο του ποδοσφαίρου'' κι' ας κοιτάξουμε καλύτερα πως το μπάσκετ θα μπορέσει με σεμνότητα και ταπεινότητα (χωρίς εισαγωγικά) να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη των φιλάθλων.

Απόψεις σαν αυτές του Dromeas7 ή του Παπαδογιάννη στη χθεσινή Sportday βγάζουν προς τα έξω ένα κόμπλεξ κατωτερότητας και μια μικροπρέπεια που δεν αρμόζει στο επίπεδο των ανθρώπων που ασχολούνται με το μπάσκετ. Ειδικά μάλιστα αν λάβουμε υπόψη ότι δεν έχουν περάσει ούτε 15 μέρες από τη μαγική πορεία στο Μουντομπάσκετ.

Εκτός όλων των άλλων το βρίσκω άνανδρο να κοροϊδεύεις κάποιον τη στιγμή που βρίσκεται πεσμένος κάτω. Ας μην επαναλαμβάνουμε τώρα αυτά που έκαναν οι ποδοσφαιρικοί πριν μερικά χρόνια, όταν το μπάσκετ βρισκόταν σε παρακμή.
sihainas
Κατ αρχάς το μπάσκετ δεν είναι το μόνο άθλημα με σημαντικές επιτυχίες... Βόλευ και Πόλο έχουν εξίσου σημαντικές.

Δεύτερον... Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος για το ποδόσφαιρο και για τους φίλους του ποδοσφαίρου... θα πείτε δηλαδή εσείς τι θα αρέσει στον καθένα; Δεν έχει να κάνει με τις επιτυχίες του αθλήματος έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθενός... Φτάνει πια αυτός ο κομπλεξισμός απέναντι στο ποδόσφαιρο τώρα τελευταία έχει παραγίνει το κακό στο φόρουμ με όλα αυτά τα τόπικ εναντίον του ποδοσφαίρου... δεν σας αρέσει το ποδόσφαιρο; Αγνοήστε το...

Κοιτάχτε πρώτα την κατρακύλα του Ελληνικού μπάσκετ με αποφάσεις όπως αυτή για την "μείωση της ποινής του Ολυμπιακού" και μετά κοιτάχτε το ποδόσφαιρο που ούτως ή άλλως από φέτος κάνει μία νέα αρχή δοιηκητικά...
treathitch
QUOTE(panos75 @ Sep 15 2006, 01:01 PM) *
Απόψεις σαν αυτές του Dromeas7 ή του Παπαδογιάννη στη χθεσινή Sportday βγάζουν προς τα έξω ένα κόμπλεξ κατωτερότητας και μια μικροπρέπεια που δεν αρμόζει στο επίπεδο των ανθρώπων που ασχολούνται με το μπάσκετ. Ειδικά μάλιστα αν λάβουμε υπόψη ότι δεν έχουν περάσει ούτε 15 μέρες από τη μαγική πορεία στο Μουντομπάσκετ.

Επειδή δεν το έχω διαβάσει, μπορείς να μου βρεις αυτό το κομμάτι του Παπαδογιάννη, σε παρακαλώ;
liolias
Ναι τι ηταν και αυτο χτες και προχθες??Ξεφτιλα μονο ο Ηρακλης κερδισε και ο Παο ηρθε ισοπαλια με ενα χωριο...
panos75
Θαυμάστε τον:



QUOTE
Πίτσες, μπύρες και πικρός καφές (Sportday / Νίκος Παπαδογιάννης)

Σεπτέμβριος μπαίνει, Σεπτέμβριος βγαίνει, ίδιο κι απαράλλαχτο το σκηνικό. Εχεις μάθει πια να το διασκεδάζεις. Αράζεις στο μπαλκόνι σου και βάζεις να δεις «Νοικοκυρές σε Απόγνωση», βέβαιος ότι την εξέλιξη των αγώνων του Τσάμπιονς Λιγκ θα τη μάθεις από τις αντιδράσεις των περιοίκων σε απόγνωση.

Στις 10 παρά τέταρτο ακούγεται στη γειτονιά μόνο το «βζζζζιννννν» από τα μηχανάκια των πιτσαδόρων, που φυσικά τρέχουν ανάποδα στους μονόδρομους. Επειτα από 15-20 λεπτά ο ζεστός αέρας γεμίζει με άναρθρες κραυγές χαράς, οπότε καταλαβαίνεις ότι η ελληνική ομάδα πέτυχε γκολ ή ότι ο ανέραστος γείτονας είδε επιτέλους χαρά στα σκέλια του. Κρατάς την αναπνοή σου και προετοιμάζεσαι για μισή ώρα απόλυτης σιγής (τη διακόπτει μόνο ο ήχος από την πόρτα του ψυγείου του διπλανού καθώς φέρνει τις μπύρες στην αντροπαρέα). Κατά τις 11, νέες εκδηλώσεις υστερίας, σχετικά συγκρατημένης. «Θα έγινε 2-2 το 1-2», μαντεύεις σωστά. Και μετά παραφυλάς για να ακούσεις το γκαζάκι που ανάβει. Ο πικρός καφές της παρηγοριάς σερβίρεται λίγο μετά τις 11.30, με το σφύριγμα της λήξης.

Το υπόλοιπο της βραδιάς αναλώνεται σε εμβριθείς αναλύσεις από την «εξέδρα» του πλησιέστερου καφενείου. Πότε φταίει ο προπονητής, πότε ο πρόεδρος, πότε οι παίκτες, πότε ο «διαιτητής», πότε οι δημοσιογράφοι, πότε η άτιμη η κενωνία, συνηθέστερα όλοι μαζί. Το έργο παίζεται Τρίτες και Τετάρτες με θαυμαστή συνέπεια κάθε φθινόπωρο. Θα κουραστούν ποτέ οι ταλαίπωροι θεατές; Μόνο όταν αντιληφθούν ότι τρέφονται από τις ίδιες τις σάρκες τους.

Το μόνο «Τσάμπιονς Λιγκ» στο οποίο οι ελληνικές ομάδες έχουν σταθερή πορεία στην κορυφογραμμή και πραγματικές ελπίδες διάκρισης είναι αυτό που κληρώνει σήμερα στο Μέγαρο Μουσικής: Η Ευρωλίγκα του μπάσκετ. Σε μερικές εβδομάδες θα συγκεντρώσουν σε αυτήν την προσοχή τους οι οπαδοί όχι μόνο του Παναθηναϊκού και του Αρη, αλλά και του Ολυμπιακού.

Δεν είναι μόνο η τραγική ανυποληψία των ομάδων μας στο διεθνές ποδοσφαιρικό στερέωμα. Είναι και η ελκυστική προοπτική της παρουσίας στο φάιναλ φορ της Αθήνας. Γιατί νομίζετε ότι ξόδεψαν τα μαλλιά της κεφαλής τους Γιαννακοπουλαίοι και Αγγελοπουλαίοι; Για να επικρατήσουν στο ψωριάρικο πρωτάθλημα της Α1; Αυτό υπάρχει στη σκέψη τους μόνο ως υστερόγραφο. Η Ευρώπη είναι εκείνη που τους οιστρηλατεί και κρατάει τη φλόγα αναμμένη. Αυτή θα φέρει την καταξίωση, την περηφάνια, τα έσοδα.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τους κορυφαίους της γηραιάς ηπείρου όχι μόνο ως φιλόδοξος σφετεριστής του θρόνου, αλλά και σε ρόλο οικοδεσπότη της λαμπρής γιορτής. Ο Ολυμπιακός μπαίνει στο σαλόνι ντυμένος με τη στολή του καμικάζι, που απειλεί να καταστρέψει το πάρτι και να κρατήσει για λογαριασμό του τα λάφυρα. Ο Αρης προστίθεται στην παρέα δειλά δειλά -ένεκα της οικονομικής ένδειας-, αλλά φορώντας τα γαλόνια του ένδοξου παρελθόντος.

Οι ξένοι καταφτάνουν στην Ελλάδα έχοντας νωπές τις μνήμες των κατορθωμάτων της Εθνικής μας στο Μουντομπάσκετ. Τόσο σε επίπεδο κορυφαίων συλλόγων όσο και σε επίπεδο αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είμαστε ξανά πρώτοι, άντε δεύτεροι, στην Ευρώπη. Αν είχαμε και πρωτάθλημα, τι όμορφα που θα περνούσαμε...
treathitch
Ευχαριστώ Πάνο...
Συμφωνώ (ως συνήθως..) 100% με τον Παπαδογιάννη.
Πάνο, ξέρεις από ποιο site μπορώ να βρω και παλιότερα άρθρα του Παπ ή του Φίλιππα Συρίγου (κοινώς, της Sportday)?
morfi
QUOTE
Απόψεις σαν αυτές του Dromeas7 ή του Παπαδογιάννη στη χθεσινή Sportday βγάζουν προς τα έξω ένα κόμπλεξ κατωτερότητας και μια μικροπρέπεια που δεν αρμόζει στο επίπεδο των ανθρώπων που ασχολούνται με το μπάσκετ. Ειδικά μάλιστα αν λάβουμε υπόψη ότι δεν έχουν περάσει ούτε 15 μέρες από τη μαγική πορεία στο Μουντομπάσκετ.

Εκτός όλων των άλλων το βρίσκω άνανδρο να κοροϊδεύεις κάποιον τη στιγμή που βρίσκεται πεσμένος κάτω. Ας μην επαναλαμβάνουμε τώρα αυτά που έκαναν οι ποδοσφαιρικοί πριν μερικά χρόνια, όταν το μπάσκετ βρισκόταν σε παρακμή.

Συμφωνω... Και μετα την λετε σε μενα που υποστρηριζω την αμερικη στο μπασκετ...
Και το ποδοσφαιρο δεν ειναι πεσμενο κατω... αλλος ειναι κατω και μαλιστα πολυ...

QUOTE
Ας πάψουμε να στενοχωριόμαστε για τους αθλίους και ας προσκυνήσουμε τα σωστά πρότυπα. 77.gif

Για μενα ειδωλο ειναι ο στολτιδης, ο ανατολακης και ο τζορτζεβιτς...


Και οσον αφορα τις πορειες των ομαδων... θα δειτε ποσο μεγαλη ομαδα ειναι ο ολυμπιακος και οτι ολοι οι αλλοι θελουν πολυ για να μας φτασουν ακομα... κατι βαλενθιες και κατι ρομες τις εχουμε για πλακα... απο τις αλλες ομαδες δεν περιμενω και τιποτα...


QUOTE
μέχρι την ψευδεπίγραφη "πρωταθλήτρια Ευρώπης" laugh.gif του Ρεχάγκελ)

Μια χαρα πρωταθλητες ευρωπης ειμαστε... Αν μπορουν ας ερθουν να μας το παρουν...
sihainas
Καλά το ότι θα έρθουν και θα μας το πάρουν είναι σίγουρο... δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς μ'αυτό tongue.gif
treathitch
QUOTE(morfi @ Sep 15 2006, 03:39 PM) *
Συμφωνω... Και μετα την λετε σε μενα που υποστρηριζω την αμερικη στο μπασκετ...

Yπερασπίζομαι πάντα το δικαίωμά σου να υποστηρίζεις ό,τι γουστάρεις, νεαρέ μου φίλε..

QUOTE(morfi @ Sep 15 2006, 03:39 PM) *
Για μενα ειδωλο ειναι ο στολτιδης, ο ανατολακης και ο τζορτζεβιτς...

Γούστα είναι αυτά... Αλλά, τους ξέρει η μανούλα τους αυτούς τους παίκτες;

QUOTE(morfi @ Sep 15 2006, 03:39 PM) *
Και οσον αφορα τις πορειες των ομαδων... θα δειτε ποσο μεγαλη ομαδα ειναι ο ολυμπιακος και οτι ολοι οι αλλοι θελουν πολυ για να μας φτασουν ακομα... κατι βαλενθιες και κατι ρομες τις εχουμε για πλακα... απο τις αλλες ομαδες δεν περιμενω και τιποτα...

Δε χάσατε, μέσα στην έδρα σας, με 2-4 από τη Βαλένθια?

QUOTE(morfi @ Sep 15 2006, 03:39 PM) *
Μια χαρα πρωταθλητες ευρωπης ειμαστε... Αν μπορουν ας ερθουν να μας το παρουν...

Αυτοί θα έρθουν, αλλά δε θα βρουν κανέναν να το υπερασπιστεί...
dizzy_fingers
Αλήθεια τώρα, αν βγάλουμε στην άκρη τα όποια κίνητρα του Παπαδογιάννη που έγραψε το συγκεκριμένο άρθρο, τί λάθος είπαμε πως υπάρχει σε αυτό?

Δε γράφει κάτι που δεν ισχύει, ίσα ίσα διασκέδασα με την περιγραφή της πραγματικότητας κάθε τρίτη-τετάρτη βράδυ.

Σωστά πράγματα έλεγε από την αρχή μέχρι το τέλος ("Αν είχαμε και πρωτάθλημα, τι όμορφα που θα περνούσαμε...").



QUOTE
Και μετα την λετε σε μενα που υποστρηριζω την αμερικη στο μπασκετ...

laugh.gif
Έλα, μην παραπονιέσαι... 6.gif

QUOTE
αλλος ειναι κατω και μαλιστα πολυ...

Αυτά τα είπαμε στο άλλο τόπικ, ε morfi? blech.gif


QUOTE(treathitch)
Προτιμώ να γκρινιάζουν οι μπασκετικοί για τα εξώφυλλα των εφημερίδων, παρά να τρέχουν όλοι οι κακομοίρηδες στους δρόμους για τη μπάλα με τα σπυριά, από κει που δεν ήξεραν τι είναι τα "βήματα". Εν ολίγοις, δε γουστάρω το νεοπλουτισμό και τους εύκολους μάγκες ...

Στα boldαρισμένα θα συμφωνήσω 100%.
Έχω εκφράσει στο παρελθόν την αντίθεσή μου σε αυτήν τη μαζοποίηση του φίλαθλου κοινού και πόσο αυτή κόστισε (εν μέρει ασφαλώς) στο μπάσκετ τη δεκαετία του '90.
Από διάθεση για πανηγύρια είμαστε πρώτοι....από διάθεση να αποκτήσουμε αθλητική παιδεία (σε οποιδήποτε άθλημα) είμαστε τελευταίοι...
Anaz
Πανω σε αυτο που ειπε ο treathitch,το'χω ξαναδιαβασει μεσα στο φορουμ,κ το σχολιο που θα κανω,κ ειχα κανει κ τοτε,ειναι οτι τελικα δεν ξερουμε τι θελουμε... Εχετε καποια αναγκη να ξεχωριζετε γιατι ειστε σε θεση να θεωρειτε τους εαυτους σας εξαιρετικους γνωστες του αθληματος που αγαπατε κ άρα ευσυνειδητους φιλαθλους κάτι που τοποθετει τον εγωισμο σας πιο ψηλα απ'οπου εχετε την πολυτελεια της κριτικης απεναντι στους "αδαεις","ασχετους","πανηγυρτζηδες χωρις αιτια","ξεγελασμενους κ αμαθους" ποδοσφαιρικους?? Τοτε,μαγκια σας αλλα μην γκρινιαζετε που το μπασκετ δεν ειναι πρωτο αθλημα κ που δεν χαιρει της αναγνωρισης που θα'πρεπε!! Ξαναθετω το φιλοσοφικο ερωτημα:Θελετε το μπασκετ για τους λιγους κ "καλους",ή πρωτο στη συνειδηση της μαζας??Παρτε σαφη θεση κ σταματηστε να γκρινιαζετε για ολα!Μπορω να δεχτω τη αποψη ενος ευσυνειδητου φιλαθλου που δεν θελει να αλλοιωθει το αθλημα του απ'τον καθε πανηγυρτζη που δεν αγαπα το αθλημα,ΜΟΝΟ οταν προκειται για μια συνειδητη επιλογη,κ οχι ως εγωιστικο μεσο αντιδρασης για τον παραγκωνισμο του αθληματος του! οποτε γνωριζει τις συνεπειες που αυτη η επιλογη θα εχει κ δεν γκρινιαζει,αντιθετα τον ικανοποιουν!
QUOTE
Προτιμώ να γκρινιάζουν οι μπασκετικοί για τα εξώφυλλα των εφημερίδων, παρά να τρέχουν όλοι οι κακομοίρηδες στους δρόμους για τη μπάλα με τα σπυριά, από κει που δεν ήξεραν τι είναι τα "βήματα". Εν ολίγοις, δε γουστάρω το νεοπλουτισμό και τους εύκολους μάγκες ...
Εδω παιρνεις σαφη θεση,υπερ του "λιγοι και καλοι".(Αν κ τη συνδεση με το σχολιο περι νεοπλουτισμου κ τους ευκολους μαγκες δεν τη συμμεριζομαι!) Απ'την αλλη ομως δυστηχως προσθετεις αυτο το σχολιο..
QUOTE
Έτσι πρέπει στους άμαθους και αχάριστους Έλληνες και έτσι θα γίνει...
rolleyes.gif Μια απ'τα ιδια.. Αν γινει το αθλημα πρωτο θα γινουν ολοι τσαμπα μαγκες,γι'αυτο να μην γινει ωστε να μπορω κ απο πανω να κραζω τους αμαθους Ελληνες ποδοσφαιρικους,γιατι αλλιως πως θα ικανοποιησω τον εγωισμο μου?

Αληθεια ομως τοσο πολυ θιγει τον εγωισμο σας κ την αναγκη σας να ξεχωρισετε που σας πειραζει κ καποιος αλλος να πιανει την σπυριαρα αν πρωτα δεν εχει ασχοληθει σε βαθος κ δεν ξερει αριστα το αθλημα?Μηπως το αρθρο του paparazzi περι μασονων ειχε δικιο τελικα??
QUOTE
Έχω εκφράσει στο παρελθόν την αντίθεσή μου σε αυτήν τη μαζοποίηση του φίλαθλου κοινού και πόσο αυτή κόστισε (εν μέρει ασφαλώς) στο μπάσκετ τη δεκαετία του '90.
Εισαι σιγουρος οτι ΑΥΤΟ ηταν που κοστισε στην παρακμη του αθληματος?Κ αν ναι,με ποιον ακριβως τροπο??(Εγω νομιζω οτι εχει να κανει με την λαθος διαχειριση της μαζοποιησης απο τους υπευθυνους!) Αρα η αποψη σου ειναι οτι το καλυτερο για το μπασκετ ειναι να'ναι δευτερο?Γιατι αν ειναι πρωτο αναποφευκτα θα μαζοποιηθει! Οποτε "καλα κανει" ο κοσμος κ ασχολειται με Τσαμπιονς Λιγκ,αντι για Ευρωλιγκα?Οποτε γιατι κραζουμε,αφου αυτο θελουμε?Απο κομπλεξ?ΑΥΤΗ ειναι η ενσταση μου!

Μου τη δινει που αναγκαζομαι να φαινομαι εμμεσως οτι επιχειρηματολογω υπερ του ποδοσφαιρου,κ των ποδοσφαιρικων.. blove.gif

Κατα τ'αλλα ο Παπαδογιαννης λεει αληθειες!Το κινητρο κ η χρονικη στιγμη ειναι που δε με βρισκουν συμφωνο!
Dromeas7
QUOTE
Και το ποδοσφαιρο δεν ειναι πεσμενο κατω... αλλος ειναι κατω και μαλιστα πολυ...


Παιδιά με παρεξηγήσατε γιαυτό θα γίνω πιο κατανοητός...
Είμαι μεγάλος φίλαθλος του ποδοσφαίρου και αγαπάω το καλό ποδόσφαιρο.Έχω δώσει πολλά λεφτά για να δω παιχνίδια του Ολυμπιακού και όταν ο Θρύλος χάνει όπως έχασε απο τη Βαλένθια κάνω να φάω και να δω άνθρωπο 5 μέρες.
Όμως ας αρχίσουμε να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους .Όταν οι αθλητικές εφημερίδες τις οποίες σαν κορόιδο και εγώ αγοράζω σωρηδόν έβγαζαν τεράστια εξώφυλλα για την ΚΟΜΠΡΑ τον ΜΠΟΡΧΑ και για το μπουλντογκ ΜΠΟΒΙΟ ενώ την εθνική στο μπάσκετ τη θυμήθηκαν όλοι στα ημιτελικά όπως επίσης και το ευρωπαϊκό που πήρε ο ΠΑΟ στη ΜΠΟΛΟΝΙΑ το θυμήθηκαν αφού το πήρε δεν μπορώ παρά να βλέπω μια λάθος και άδικη αντιμετώπιση.

Το Μουντιάλ το είδα σχεδόν όλο και δηλώνω καμμένος με τα διάφορα μανατζεράκια για ποδόσφαιρο.Το ποδόσφαιρο είναι το nο1 άθλημα και το δέχομαι....Στην Ελλάδα όμως δεν είναι πως να το κάνουμε.Δεν το έχουμε μέσα μας.Γι'αυτό και θέλουμε να κάνουμε Ελληνα τον Καστιγιο γιατί δεν έχουμε παίχτες για την εθνική.Στο μπάσκετ τα ταλεντάκια αν και σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με παλαιότερα ξεπηδάνε συνεχώς.

Δεύτεροι στον κόσμο είμαστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.Τι άλλο πρέπει να κάνουμε δηλαδή??

Και εγώ παιδια με το EURO νόμιζα ότι κάτι θα άλλαζε ,και εγώ νόμιζα πως οι ελληνικές ομάδες μπορούν να πάνε τελικό ΟΥΕΦΑ, και εγώ νόμιζα πως ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με τζολε,νερι,νε,ριμπο,ζεβλακοφ και μιχαλάκη θα τρώει σίδερα.Τελικά τι έγινε?Τίποτα απολύτως...
Ας ξυπνήσουμε λοιπόν και ας περιφρονήσουμε το ποδόσφαιρο γιατι μόνο έτσι οι άνθρωποι που το διοικούν ίσως ξυπνήσουν και κάνουν και κάτι καλό.

Πιο κάτω απο το κάζο του ΠΑΟ με τα ρύζια δεν έχει μα δεν το βλέπετε???Δεν πάει άλλο.


QUOTE
Για μενα ειδωλο ειναι ο στολτιδης, ο ανατολακης και ο τζορτζεβιτς...


Μήπως και Μπόρχα ο Νε και ο ντου ντου Ουαντου????Μας δουλεύει ο πρόεδρος μορφηηηηηηηη.Χοντρό δούλεμα λεμε.Όταν έδινα 120 ευρό για να δω αγώνα Ch.L στο Καραισκάκη δεν περίμενα οτι αυτά θα πάνε στην τσέπη του και όχι για μεταγραφές και υποδομές...

QUOTE
Και οσον αφορα τις πορειες των ομαδων... θα δειτε ποσο μεγαλη ομαδα ειναι ο ολυμπιακος και οτι ολοι οι αλλοι θελουν πολυ για να μας φτασουν ακομα... κατι βαλενθιες και κατι ρομες τις εχουμε για πλακα... απο τις αλλες ομαδες δεν περιμενω και τιποτα...


Κάνει πολύ κρύο στην Ουκρανία μορφή...και είναι και βαρύ το κρύο...

QUOTE
Μια χαρα πρωταθλητες ευρωπης ειμαστε... Αν μπορουν ας ερθουν να μας το παρουν...



Θα έρθουν θα έρθουν.....
treathitch
Αγαπητέ/ή Anaz, εγώ θέλω το μπάσκετ ως άθλημα να έχει τη θέση που του πρέπει. Το ελληνικό ποδόσφαιρο θέλω να εξευτελιστεί και να συνεχίσει να ταπεινώνεται κάθε μέρα (και κάθε λεπτό, αν γίνεται). Αν μπορούσε και να καταργηθεί, θα γούσταρα ακόμα περισσότερο, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, προτιμώ να υπάρχει για να πέφτει όλο και πιο χαμηλά. Μου αρέσει, βρε παιδί μου, ο παραλογισμός, η παρανοϊκή αντιμετώπιση των πάντων, η έλλειψη λογικής, η τυφλή μαζοποίηση, το ότι παρά την ξεφτίλα των ομάδων τους, οι Έλληνες οπαδοί συνεχίζουν να τις υποστηρίζουν. Μου αρέσει, γιατί μπορώ να νιώθω καλύτερα. Όπως και να το κάνουμε, θέλω να πιστεύω πως ούτε στη χειρότερη μέρα της ζωής μου δε βρέθηκα τόσο χαμηλά...

Τώρα, αν με ρωτήσεις την προσωπική μου θέση για το μπάσκετ, εγώ είμαι φίλος της επαγγελματοποίησης της Ευρωλίγκας από την Uleb. Καρφάκι δε μου καίγεται για την Α1, για τον εθνικό ανταγωνισμό και το Κύπελλο. Μπορεί να το πάρει η καλύτερη ομάδα (την Ευρωλίγκα ή το Uleb Cup εννοώ). Μπορεί να τελειοποιηθεί το marketing, να αλλάξει η Ευρωλίγκα τα κολλήματά της, να μπουν οι χώρες της Κεντρικής Ευρώπης στο παιχνίδι, να προωθηθεί Junior Season στην Ευρωλίγκα; Αυτά θέλω εγώ.
Με ενδιαφέρει, ως επέκταση, η Εθνική Ελλάδος να έχει τα σωστά κριτήρια επιλογής παικτών (κάτι που επιτέλους έγινε πράξη κατά τη δεύτερη θητεία Γιαννάκη), ο ανταγωνισμός στο διεθνές μπάσκετ να αυξάνεται, να δημιουργούνται συνεχώς νέες σχολές του λεγόμενου International basketball. Μου αρέσουν οι νέοι παίκτες, θέλω να κερδίζουν εμπειρίες, αλλά όχι εις βάρος των ομάδων, θέλω να βλέπω τουρνουά νέων αθλητών. Μου αρέσει να τελειοποιείται ατομικά ο κάθε παίκτης και θαυμάζω τους ανώτερους αθλητικά νέους μπασκετμπολίστες, αλλά μόνο όταν μπορούν τα στοιχεία τους να τα βάλουν στο καλούπι των προπονητών. Δε γουστάρω την ανοησία του ΝΒΑ, του παράλογου αυτού πρωτθλήματος, όπου χαραμίζεται τόσο ταλέντο για χάρη του ...θεάματος (?) και η ατομικότητα έχει λάβει δικτατορικές διαστάσεις.

Άμα γίνουν όλα αυτά που γουστάρω, λες να με νοιάζει γιατί σήμερα είναι πρώτο θέμα στις εφημερίδες η ισοπαλία κάποιου παναθηναϊκού με μια μέταλουργκ για τα προκριματικά του UEFA και όχι η κλήρωση της Ευρωλίγκας? Το ότι τις γράφω με μικρά δείχνει πόσο πολύ με νοιάζουν ως ομάδες και πόσο τις σέβομαι... Μακάρι η Ελλάδα να μην ξαναπάρει ούτε ισοπαλία στις διοργανώσεις της UEFA, μπας και δούμε και λίγο ωραίο (ξένο) ποδόσφαιρο στην τηλεόραση.
Anaz
Παντως αυτα που λεει ο Δρομεας στο πρωτο ποστ(δεν παρεξηγηθες) με βρισκουν κ μενα συμφωνο!Βλεπω δηλαδη μετα κ τις τραγικες αποτυχιες των ποδοσφαιρικων ομαδων στην Ευρωπη(εγω πλεον δεν στεναχωριεμαι διολου γιατι πολυ απλα δεν εχω προσδοκιες,κ δεν πετω στα συννεφα αλλα βλεπω τα χαλια μας) κ της Εθνικης που ερχεται.., κ απ'την αλλη τις επιτυχιες της Εθνικης μπασκετ,μαζι με την ανακαμψη του Ολυμπιακου κ του Αρη παραδοσιακων δυναμεων,το πιο ανταγωνιστικο φετινο πρωταθλημα,κ τις επιτυχιες στην ευρωλιγκα που φετος ειναι στην Αθηνα,μια μεγαλη ευκαιρια που δεν θα παει χαμενη για ανακαμψη του μπασκετ!
Κ εγω παντως δεν εχω σαφη γνωμη για το αν θελω τετοια μαζοποιηση στο αθλημα που αγαπαμε γιατι ειναι σιγουρο οτι θα φερει κ αρνητικα αποτελεσματα!Γι'αυτο προσεχτικα κ σταθερα βηματα.. Να γεμισουν τα γηπεδα,αλλα απο μπασκετικο κοσμο κ οχι επικινδυνους πανηγυρτζηδες!Αυτους να κοιταξουν οι υπευθυνοι να τους αποκοψουν απο νωρις πρωτου καταβαλλουν για τα καλα κ αυτο το αθλημα,κ διωξουν εμας τους υπολοιπους αληθινους κ υγιεις φιλαθλους!
Dromeas7
QUOTE(treathitch @ Sep 15 2006, 07:56 PM) *
Τώρα, αν με ρωτήσεις την προσωπική μου θέση για το μπάσκετ, εγώ είμαι φίλος της επαγγελματοποίησης της Ευρωλίγκας από την Uleb. Καρφάκι δε μου καίγεται για την Α1, για τον εθνικό ανταγωνισμό και το Κύπελλο. Μπορεί να το πάρει η καλύτερη ομάδα (την Ευρωλίγκα ή το Uleb Cup εννοώ). Μπορεί να τελειοποιηθεί το marketing, να αλλάξει η Ευρωλίγκα τα κολλήματά της, να μπουν οι χώρες της Κεντρικής Ευρώπης στο παιχνίδι, να προωθηθεί Junior Season στην Ευρωλίγκα; Αυτά θέλω εγώ.
Με ενδιαφέρει, ως επέκταση, η Εθνική Ελλάδος να έχει τα σωστά κριτήρια επιλογής παικτών (κάτι που επιτέλους έγινε πράξη κατά τη δεύτερη θητεία Γιαννάκη), ο ανταγωνισμός στο διεθνές μπάσκετ να αυξάνεται, να δημιουργούνται συνεχώς νέες σχολές του λεγόμενου International basketball. Μου αρέσουν οι νέοι παίκτες, θέλω να κερδίζουν εμπειρίες, αλλά όχι εις βάρος των ομάδων, θέλω να βλέπω τουρνουά νέων αθλητών. Μου αρέσει να τελειοποιείται ατομικά ο κάθε παίκτης και θαυμάζω τους ανώτερους αθλητικά νέους μπασκετμπολίστες, αλλά μόνο όταν μπορούν τα στοιχεία τους να τα βάλουν στο καλούπι των προπονητών. Δε γουστάρω την ανοησία του ΝΒΑ, του παράλογου αυτού πρωτθλήματος, όπου χαραμίζεται τόσο ταλέντο για χάρη του ...θεάματος (?) και η ατομικότητα έχει λάβει δικτατορικές διαστάσεις.



Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη!!!!!!
'Ισως το μέλλον να βρίσκετε εκεί...


QUOTE(Anaz @ Sep 15 2006, 08:02 PM) *
Κ εγω παντως δεν εχω σαφη γνωμη για το αν θελω τετοια μαζοποιηση στο αθλημα που αγαπαμε γιατι ειναι σιγορο οτι θα φερει κ αρνητικα αποτελεσματα!Γι'αυτο προσεχτικα κ σταθερα βηματα.. Να γεμισουν τα γηπεδα,αλλα απο μπασκετικο κοσμο κ οχι επικινδυνους πανηγυρτζηδες!Αυτους να κοιταξουν οι υπευθυνοι να τους αποκοψουν απο νωρις πρωτου καταβαλλουν για τα καλα κ αυτο το αθλημα,κ διωξου εμας τους υπολοιπους αληθινους κ υγιεις φιλαθλους!



Μακάρι αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου,μιας και η φόρτηση απο τις ήττες στο ποδόσφαιρο κάπου πρέπει να ξεσπάσει και κάτι μου λέει οτι πάλι γάβρους θα μας πετάνε και κροτίδες!!!
thrylos7
Kι εγώ συμφωνώ 100% με τον Παπαδογιάννη... Όχι ότι εκφράζει πολλές απόψεις.. Περιγράφει απλά πως έχει η κατάσταση...

Αυτό για τη μασονία και τον κομπλεξισμό... Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να μη θέλει να ασχοληθεί ο κόσμος σοβαρά με το μπάσκετ.. Αρκεί να μην είναι μόδα. Αρκεί να μην ασχολείται με το μπάσκετ και με την πρώτη νίκη της ποδοσφαιρικής του ομάδας να πει "έλα μωρέ, ποιο μπασκετάκι τώρα..."...

Για τα κατορθώματα των ομάδων μας στο ποδόσφαιρο... Δε στεναχωρέθηκα καθόλου.. Ούτε καν για τον Ολυμπιακό που τον έχω στην καρδιά μου (κι εκτός μπάσκετ). Γιατί να στεναχωρηθώ; Το ίδιο παραμύθι τόσα χρόνια... Για όλους! Το ελληνικό ποδόσφαιρο πράγματι κατρακυλά(όχι ότι ήταν ποτέ ανεβασμένο)... Όλος αυτός ο παροξυσμός μ' έχει κάνει να χαίρομαι πολλές φορές γι' αυτό. Μπορεί οι απόψεις του treathitch να φαίνονται ακραίες αλλά έχουν αρκετή δόση πραγματικότητας. Από εκεί και πέρα είναι η σκοπιά που βλέπεις το θέμα...
Αυτό δε σημαίνει ότι χαίρομαι συνειδητά με τις αποτυχίες... Τα αποτελέσματά μας με αφήνουν αδιάφορο. Αλλά αν είναι να προσγειώσουν τον κόσμο στην πραγματικότητα ας έρθουν. Καλό θα κάνουν.
Anaz
QUOTE
Μακάρι αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου,μιας και η φόρτηση απο τις ήττες στο ποδόσφαιρο κάπου πρέπει να ξεσπάσει και κάτι μου λέει οτι πάλι γάβρους θα μας πετάνε και κροτίδες!!!
Tι επιφυλαξεις..Εγω ειμαι βεβαιος... angry_red.gif 68.gif

Νομιζω οτι κατα εκει παει μακροπροθεσμα το μπασκετ απο πλευρας Uleb.αν κ δεν εχω σαφη αποψη, νομιζω οτι διαφωνω αλλα κ αμφιβαλλω για το αν μπορει να εφαρμοστει..

Οι εφημερίδες κ οι παραγοντες του ποδοσφαιρου ειναι αυτοι που πρεπει επιτελους να σταματησουν να παραμυθιαζουν κ να φανατιζουν τον κοσμο εκμετταλευομενοι την απωλεια κριτικης ικανοτητας της μαζας και να προσγειωσουν ουσιαστικα τον κοσμο, αλλιως η προσγειωση θα'ναι ΠΟΛΥ ΑΝΩΜΑΛΗ... Γιατι αλλο απογοητευση κ αλλο προσγειωση! Και το προβλημα ισως απλα να μετατεθει αλλου,που προσωπικα μας πονα κ περισσοτερο,και αναφερομαι στο μπασκετ...
dizzy_fingers
QUOTE(Anaz)
Εισαι σιγουρος οτι ΑΥΤΟ ηταν που κοστισε στην παρακμη του αθληματος?Κ αν ναι,με ποιον ακριβως τροπο??(Εγω νομιζω οτι εχει να κανει με την λαθος διαχειριση της μαζοποιησης απο τους υπευθυνους!) Αρα η αποψη σου ειναι οτι το καλυτερο για το μπασκετ ειναι να'ναι δευτερο?Γιατι αν ειναι πρωτο αναποφευκτα θα μαζοποιηθει! Οποτε "καλα κανει" ο κοσμος κ ασχολειται με Τσαμπιονς Λιγκ,αντι για Ευρωλιγκα?Οποτε γιατι κραζουμε,αφου αυτο θελουμε?Απο κομπλεξ?ΑΥΤΗ ειναι η ενσταση μου!

Ναι ρε! Βγάλε κι άλλα συμπεράσματα! tongue.gif laugh.gif

Προφανώς δε διάβασες ολόκληρη την πρόταση ώστε να προσέξεις την παρένθεση "(εν μέρει ασφαλώς)", οπότε αυτό:
QUOTE
Εισαι σιγουρος οτι ΑΥΤΟ ηταν που κοστισε στην παρακμη του αθληματος?

Απαντήθηκε ήδη wink.gif.
Ασφαλώς δεν έφταιγε μόνο η μαζοποίηση από μόνη της, αλλά όπως λες η διαχείριση αυτής.

Με ρωτάς αν πιστεύω πως το καλύτερο για το άθλημα είναι να είναι δεύτερο - ασφαλώς εννοείς σε δημοτικότητα (γιατί σε θέμα γούστου και θέσης στην καρδιά δεν τίθεται θέμα) - ενώ έχω ήδη γράψει πως το μπάσκετ είναι δεύτερο. Δεν είναι άποψή μου, είναι γεγονός.
Περισσότερος κόσμος στη χώρα μας ενδιαφέρεται για το ποδόσφαιρο (δε θα τον χωρίσω σε κατηγορίες οπαδισμού και καθαρής ποδοσφαιρολατρείας, για λόγους οικονομίας το θεωρώ ως ένα κοινό) παρά για το μπάσκετ.
Όπως επίσης είχα αναφέρει πως αυτό που θέλω εγώ, δεν είναι να έρθει στην πρώτη θέση των ρεπορτάζ το μπάσκετ, αλλά να αποκτήσει τη θέση που του αρμόζει και να φύγει από την πλήρη απαξίωση στην οποία είχε περιέλθει τα τελευταία χρόνια.

ΑΝ, όμως, ΑΝ με κάποιο τρόπο ξανααποκτούσε τον κόσμο (έστω τους bandwagoners) που είχε τα 90s και πριν...τί θα σε έκανε να πιστεύεις ότι αυτή η μάζα θα διαχειριζόταν καλύτερα με αποτέλεσμα να γίνει το παράδοξο για τη χώρα μας, να καθιερωθεί στην πρώτη θέση της προτίμησης του κόσμου, δηλαδή, το μπάσκετ?
Εγώ πιστεύω πως αν ερχόταν όλος αυτός ο κόσμος στο μπάσκετ, αμέσως θα έπεφταν όλα τα λαμόγια και οι πολιτικοί να φάνε κάτι από αυτήν την πίτα και ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ από την αρχή στην πλήρη απαξίωση κλπ κλπ...

Στο θέμα της "μπασκετικής ελίτ" τώρα, του φιλαθλητικού ρατσισμού τον οποίο έχουν προσάψει σε αρκετούς δημοσιογράφους (δίκαια) αλλά και σε όποιον δηλώνει πως θέλει άτομα με τη βασική αθλητική παιδεία (άδικα), θα πω τα εξής:
Έγραψα παραπάνω πως η έλλειψη αυτής, δεν υφίσταται μόνο στο μπάσκετ ή το ποδόσφαιρο, αλλά παντού (ίσως όχι στον στίβο 39.gif ...).
Επομένως, δεν πρόκειται ποτέ να "αποκλείσω" κάποιον επειδή βλέπει ποδόσφαιρο λόγω της μόδας και μετά το γυρίζει στο μπάσκετ για τον ίδιο λόγο. Όλοι ίδιοι είναι, όλοι το ίδιο συμπεριφέρονται.
Την αντιμετώπισή μου προς αυτούς θα τη γράψω παρακάτω...

Η ιδανική κατάσταση για μένα θα ήταν ο κάθε οπαδός (συγνώμη για την αδόκιμη χρήση το όρου) ενός αθλήματος να ακολουθεί αυτό, επειδή γνωρίζει γιατί του αρέσει.
Απεχθάνομαι τη συμπεριφορά κάποιου ο οποίος ακολουθεί μία μόδα και την υποστηρίζει τυφλά χωρίς να γνωρίζει τί υποστηρίζει.
Πιο πολύ, όμως, απεχθάνομαι όταν πιστεύει ότι έχει άποψη επί αυτού και δε δέχεται ούτε να ακούσει τον άλλον, ούτε να μάθει ένα δυο πράγματα για το θέμα το οποίο υποτίθεται πως τον ενδιαφέρει.
Αυτό παρεπιπτόντως, να αναφέρω πως δεν ισχύει μόνο στους εξυπνάκηδες που ξαφνικά "έμαθαν μπάσκετ" αλλά και σε πολλούς μπασκετόφιλους που ξαφνικά έγιναν οι κριτές του Ρεχάγκελ μετά το 2004...είπαμε, παντελής έλλειψη αθλητικής παιδείας σε ΟΛΑ τα αθλήματα.

Για να επανέλθω εδώ όμως:
QUOTE(dizzy_fingers)
Την αντιμετώπισή μου προς αυτούς θα τη γράψω παρακάτω...

Δεν αποκλείω, λοιπόν, τον κόσμο ο οποίος ανακάλυψε πως έχει ένα ενδιαφέρον για το μπάσκετ (είτε είναι αληθινό, είτε ψεύτικο...πολλές φορές ούτε οι ίδιοι δε μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά), αλλά απεχθάνομαι αυτόν που βρήκε την ευκαιρία βάσει της ανόδου του αθλήματος, για να τη βγει από πάνω και να οικειοποιηθεί γνώσεις-κόπους-λεφτά-θέσεις ατόμων που τα αξίζουν, νομίζοντας πως τα ξέρει όλα.

Κι αν σκέφτεστε μέσα σας "ποιός είσαι εσύ να κρίνεις του άλλους?" να σας πω τα εξής:
Μετά το '99 σταμάτησα να παρακολουθώ μπάσκετ και μετά ασχολήθηκα με το ποδόσφαιρο.
Όταν πριν 2 χρόνια άνοιξα το basketforum, είτε το πιστεύετε είτε όχι, δεν ήξερα ούτε καν ολόκληρο το ρόστερ του Παναθηναϊκού.
Τα υπόλοιπα 4 μέλη του φόρουμ ήξεραν απείρως περισσότερα πράγματα από εμένα. Έμαθα όμως...έμαθα πράγματα, έμαθα τα καλά, έμαθα τα κακά του αθλήματος, και συνεχίζω να μαθαίνω.

Αυτό λοιπόν, περιμένω από όσους "ξαναανακαλύπτουν την Αμερική" να κάνουν, και ναι, θα είμαι σνομπ απέναντι σε αυτούς που αναφέρω, θα είμαι ελιτιστής και θα κράζω ανθρώπους όσο ο φωνακλάς στο διπλανό τραπέζι στο Τηνιακό μεταξύ 3ης και 4ης μπύρας αναλύει στην παρέα του που έχει μείνει με εξαρθρωμένα σαγόνια από το θαυμασμό για τις γνώσεις του, γιατί ο Παναθηναϊκός που θέλει "έναν ξένο να πάρει την ομάδα στις πλάτες του" θα κυνηγήσει τη μεταγραφή του Στογιάκοβιτς τον οποίο btw ο Παυλάρας μπορεί να πάρει όποτε θέλει, κι εγώ να διαλέγω είτε να τον αγνοώ είτε να τον ενημερώσω πως ο Στογιάκοβιτς έχει υπογράψει νέο συμβόλαιο σε νέα ομάδα στο ΝΒΑ και να προσπαθώ μάταια να του εξηγήσω τη σημαντικότητα της έλλειψης ψηλού στη ρακέτα του περσινού ΠΑΟ...
Wait, στο Τηνιακό ήταν αυτό ή σε αθλητική εκπομπή? Διόλου απίθανο να ήταν και στα δύο...
Keyser_Soze
QUOTE
Λοιπόν το ποδόσφαιρο ως εδώ ήταν .Αυτά μπορούσε αυτά έδωσε.


Αυτό πιστεύεις πραγματικά;;;
Πιστεύεις ότι τώρα που είμαστε 16οι στην Ευρώπη το μόνο που θα κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να πέφτουμε;;;
Ότι δηλ πορείες σαν του Παναθηναϊκού το '96 που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, η πορεία του ΟΣΦΠ μέχρι τους 8 το '99 (νομίζω) και οι 6 ισοπαλίες της ΑΕΚ (με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή του 2-0 με τη Ρεάλ μέσα στο Μπερναμπέου που τελικά έγινε 2-2) δε θα ξαναυπάρξουν;;;
Εγώ ένα ξέρω... Ο λόγος που πέφτουμε είναι για να ξανασηκωθούμε.
Υπήρχαν κι άλλες περίοδοι ντροπιαστικών εμφανίσεων στην Ευρώπη και ΠΑΝΤΑ βρίσκαμε τον τρόπο να βελτιωθούμε και να ξαναπρωταγωνιστήσουμε.

Λέτε οι ολυμπιακοί ότι σας κοροιδεύει ο πρόεδρος επειδή δεν έγιναν οι σωστές κινήσεις που έπρεπε να γίνουν... Εγώ νομίζω ότι όλα αυτά είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Το μόνο που λείπει είναι η υπομονή...
Η Στεάουα Βουκουρεστίου αποτελούμενη από 9 Ρουμάνους (!!!!) στην βασική της εντεκάδα πάει στην Ουκρανία και διασύρει με 4-1 την Ντιναμό Κιέβου. Άρα οι δικαιολογίες ότι δεν αποκτήθηκαν οι παίκτες που έπρεπε και ότι το μπάτζετ είναι μικρό είναι τουλάχιστον ηλίθιες. Και καλά θα κάνει ο Σόλιντ να μάθει να μασάει παρά να μιλάει, γιατί όταν μιλάει, οι κοτσάνες που πετάει δεν έχουν προηγούμενο.

Οι παναθηναϊκοί φωνάζουν: "Παύλο θεέ, πάρε την ΠΑΕ", τη στιγμή που ο Τζίγγερ πραγματοποιεί τις, κατά γενική ομολογία, καλύτερες μεταγραφές του καλοκαιριού. Για να μη θυμηθώ τις περσινές μεταγραφές των Κονσεισάο και Μπίσκαν που στην αρχή τους δοξάζατε (και αυτούς και την διοίκηση) κι έπειτα τους βρίζατε εν χορώ (και αυτούς και τη διοίκηση). Αν ερχόταν ο Σαβιόλα και τελικά δεν απέδιδε κι έφερνε πάλι ισοπάλια ο ΠΑΟ με την άσημη Ζαπορίζια πάλι δε θα βρίζατε...; Ή μήπως αν ερχόταν ο Σαβιόλα θα ρίχνατε 5 γκολάκια και τελικά θα παίρνατε το ΟΥΕΦΑ;;;

Η ΑΕΚ πριν 2 χρόνια πήγαινε ντουγρού για πτώχευση και υποβιβασμό και πλέον είναι στο Τσάμπιονς Λιγκ και παίζει με τη Μίλαν. Οπότε λογικά και να κάνει 6 ήττες κανονικά δεν πρέπει να πει κανένας τίποτα γιατί τον ουσιαστικό σκοπό μας τον πετύχαμε. Νικήσαμε τη Χαρτς, βάλαμε στο ταμείο μας 7 εκατ. ευρωπουλάκια και είμαστε κομπλέ. Όμως ο ηλίθιος, χωρίς υπομονή, κλασσικός Ελλήνας (μαλάκας) φίλαθλος θα βγει και θα πει ότι φταίει ο Ντέμης, ο Φερέρ και οι παίχτες γι' αυτή την "παταγώδη αποτυχία".

Είναι και θέμα τύχης... και μάλλον ΟΟΟΟΟΟΛΗ η τύχη πήγε στην Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου που κατέκτησε το ευρωπαϊκό το 2004 και δεν άφησε ούτε λίγη για τις ομάδες.

Και τέλος όσον αφορά τις προσωποποιήσεις του ΑΡΧΙΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΥ, treathitch και μορφή, έχω να πω το εξής: Το κομπιουτεράκι της τηλεόρασης έχει ένα κουμπάκι που όταν το πατήσεις κλείνει η τηλεόραση. Γιατί δεν το πατάτε κι εσεις και γενικότερα γιατί δε σταματάτε ν' ασχολείστε με πράγματα που δεν σας αρέσουν;;; Εκφράζοντας φανατικές και οπαδικές απόψεις γι' αυτά που υποστηρίζετε, το μόνο που πετυχαίνετε είναι να ξεφεύγετε από τα όρια του αθλητισμού και-ακόμα χειρότερα-να προκαλείτε το γέλιο σε αυτούς που διαβάζουν τις απόψεις σας. Τουλάχιστον εγώ γέλασα...
Anaz
Συμφωνα ΑΠΟΛΥΤΑ με το τελευταιο σου ποστ!Μαλιστα εδω:
QUOTE
Κι αν σκέφτεστε μέσα σας "ποιός είσαι εσύ να κρίνεις του άλλους?" να σας πω τα εξής:
Μετά το '99 σταμάτησα να παρακολουθώ μπάσκετ και μετά ασχολήθηκα με το ποδόσφαιρο.
Όταν πριν 2 χρόνια άνοιξα το basketforum, είτε το πιστεύετε είτε όχι, δεν ήξερα ούτε καν ολόκληρο το ρόστερ του Παναθηναϊκού.
με αγγιζεις απολυτα γιατι το ιδιο συνεβη κ με μενα!

Τωρα..Ουσιαστικα απαντας μονος σου,κ συμφωνεις με μενα,λεγοντας οτι αυτο ειναι γενικο φαινομενο που ισχυει σε ολα τα αθληματα!!Οποτε εγω εθεσα μια "ενσταση",η οποια δεν απευθυνοταν σε σενα, και εχει να κανει με το οτι αφου ετσι εχουν τα πραγματα κ αφου μια ενδεχομενη ανθηση του μπασκετ θα φερει αναποφευκτα την μαζοποιηση,τοτε πρεπει ή να παρουμε μια σαφη θεση τί απ'τα δυο θελουμε οποτε δικαιουσαι να "κραζεις" την αντιθετη,ή μια πιο μετριοπαθη που θα αντιλαμβανεται την κατασταση κ θα ζυγιζει τα υπερ κ κατα,αλλιως δεν μπορεις να γκρινιαζεις για ολα! Να μου φταει που ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι το μπασκετ αξιζει της ενασχολησης τους περισσοτερο απ'το ποδοσφαιρο,αλλα οταν αυτο γινεται να γκρινιαζω γιατι δεν ειναι γνωστες!!Μα ειναι μηπως γνωστες του ποδοσφαιρου??Οπου φυσαει ο ανεμος ειναι..Νομιζετε ενας "ποδοσφαιρικος" δεν χαλιεται που ακουει τον Τσουκαλα να κανει αναλυσεις αν η ομαδα χρειαζεται ενισχυση στα χαφ κ γιατι ο Μπαγεβιτς δεν χρησιμοποιει τον Καστιγιο?Κακώς κανετε τον διαχωρισμο ποδοσφαιρικοι-μπασκετικοι!Ουσιαστικα εχει να κανει με την παιδεια της φιλαθλης μαζας που απλα την συγκεκριμενη περιοδο το ρευμα την σερνει στο ποδοσφαιρο,οπως την εσερνε το 90 στο μπασκετ..

Κ μενα με εκνευριζει απιστευτα αυτη η παστα οπαδου,γι'αυτο δεν θα διαφωνησω πουθενα στο ποστ σου! Αλλα..δεν γινεται οπως ειπα να κραζω γιατι αυτη η μεριδα του κοσμου δεν ασχολειται με το μπασκετ!Βεβαιως η ιδεατη κατασταση ειναι αυτη που περιγραφεις αλλα επειδη δεν γινεται να εμφυτευσουμε αθλητικη παιδεια σε ολο τον κοσμο,το καλυτερο που μπορει να γινει στην πραξη ειναι να απομακρυνουν οι υπευθυνοι τα επικινδυνα στοιχεια αυτης της μαζας(οπαδοι που κανουν επεισοδεια) κ να αποστασιοποιηθουμε απ'τους υπολοιπους χωρις ομως να τους αποκοψουμε!Εν ολιγοις μια σωστη διαχειριση της.."μοδας"!

Οποτε εδω ερχεται κ η δικη μου απαντηση για το τι θελω!Θελω το μπασκετ εκει που του αξιζει, ισαξιο ας πουμε με το ποδοσφαιρο,αλλα ΜΟΝΟ αν γινει με σωστη διαχειριση! Αλλιως καλυτερα λιγοι κ καλοι κ δεν με ενοχλει καθολου να βλεπω την υπολοιπη μαζα,να ασχολειται με τον Ολυμπιακο να διασυρεται στο Τσαμπιονς Λιγκ την ωρα που εγω εχω βλεψεις για Ευρωλιγκα ούτε εχω καμμια αναγκη να ικανοποιησω τον εγωισμο μου απεναντι στους αλλους που δεν ακολουθω το ρευμα της μοδας αλλα εχω συνειδητη επιλογη!!Ελπιζω να εγινα κατανοητος..

QUOTE
Με ρωτάς αν πιστεύω πως το καλύτερο για το άθλημα είναι να είναι δεύτερο - ασφαλώς εννοείς σε δημοτικότητα (γιατί σε θέμα γούστου και θέσης στην καρδιά δεν τίθεται θέμα) - ενώ έχω ήδη γράψει πως το μπάσκετ είναι δεύτερο. Δεν είναι άποψή μου, είναι γεγονός.
Περισσότερος κόσμος στη χώρα μας ενδιαφέρεται για το ποδόσφαιρο (δε θα τον χωρίσω σε κατηγορίες οπαδισμού και καθαρής ποδοσφαιρολατρείας, για λόγους οικονομίας το θεωρώ ως ένα κοινό) παρά για το μπάσκετ.
Όπως επίσης είχα αναφέρει πως αυτό που θέλω εγώ, δεν είναι να έρθει στην πρώτη θέση των ρεπορτάζ το μπάσκετ, αλλά να αποκτήσει τη θέση που του αρμόζει και να φύγει από την πλήρη απαξίωση στην οποία είχε περιέλθει τα τελευταία χρόνια.
Δεν μου απαντας ομως.Παραθετεις τα γεγονοτα αλλα δεν εκφραζεις ξεκαθαρη προσωπικη αποψη! Η "θεση που του αρμοζει" ποια ειναι δηλαδη??
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 15 2006, 06:44 PM) *
Κι αν σκέφτεστε μέσα σας "ποιός είσαι εσύ να κρίνεις του άλλους?" να σας πω τα εξής:
Μετά το '99 σταμάτησα να παρακολουθώ μπάσκετ και μετά ασχολήθηκα με το ποδόσφαιρο.
Όταν πριν 2 χρόνια άνοιξα το basketforum, είτε το πιστεύετε είτε όχι, δεν ήξερα ούτε καν ολόκληρο το ρόστερ του Παναθηναϊκού.

Όσο ήμουνα στο δημοτικό δεν έπαιζα ποτέ μπάσκετ. Στην έκτη όμως έπαιξα για τελευταία φορά στη ζωή μου ποδόσφαιρο. Από τότε (καλοκαίρι 1990), δεν έχω ξανακλοτσήσει μπάλα (με ελάχιστες εξαιρέσεις)...
Πήγα στην πρώτη γυμνασίου και μέχρι να τελειώσει το σχολείο δεν είδα ούτε ένα παιδί να παίζει ποδόσφαιρο. Φέρναμε μπάλες από το σπίτι μας στο σχολείο. Spalding ασημένια, ακόμα και χρυσή (έκανε τότε, θυμάμαι 18 χιλιάρικα!), Molten οι τσίπιδες! Κύπελλο Πρωταθλητριών και ΝΒΑ όλοι βλέπανε, όλοι ξέρανε. Τα 'δειχνε, βλέπεις, η τηλεόραση. Τα κοριτσάκια γουστάρανε τον Έντι Τζόνσον, το Σιγάλα (παναγία μου), τον Αλβέρτη (με ξυρισμένους ώμους και φρεσκοκουρεμένο), το Ρεντζιά ( 41.gif ), τον Παπανικολάου... Ο κόσμος ήξερε. Πήγαινε στο γήπεδο. Τίγκα ήταν τότε η Α1 και βέβαια γίνονταν επεισόδια, αλλά αυτά έχει ο οπαδισμός.
Στο κολέγιο το ίδιο. Μόνο μπάσκετ παίζαμε στο κενό. Η γενειά μου, τουλάχιστον. Ναι, το θυμάμαι και γω το καλοκαίρι του '99, όπως όλοι μας. Δεν ξεχνιέται τέτοια ξεφτίλα, ούτε τέτοια κακοδιαχείριση του μετέπειτα ταλέντου, αλλά εγώ και η παρέα μου μόνο μπάσκετ παίζαμε. Όταν πήγα φαντάρος, έπαθα το πρώτο πολιτισμικό σοκ. Είχαμε ένα γήπεδο μπάσκετ στη μονάδα και όλοι οι (νεώτεροί μου, είναι αλήθεια και μάλιστα κατά 90% εκτός Αθήνας) υπόλοιποι φαντάροι έπαιζαν ποδόσφαιρο! Αδύνατον να το καταλάβω... Όλοι όμως. Γυρίζω στην Αθήνα, πιάνω δουλειά και τότε συνειδητοποιώ τι έχει γίνει. Ο κόσμος το 'χε παρατήσει το άθλημα. Ναι, η Ευρωλίγκα εδώ και 2-3 χρόνια είχε "καταργηθεί" και εγώ δεν αγόραζα αθλητικές εφημερίδες για να ξέρω τι παίζει στα εξώφυλλα. Στην πυρά το είχανε. Έπαθα τέτοιο σοκ που δε μπορούσα να το πιστέψω. Ένας χαζούλης στο γραφείο μου, μου έκανε και μάθημα: "O Γκάλης είχε κανονίσει να παίξει στους Σέλτικς, αλλά τελικά δεν τον πήρανε γιατί είχαν να διαλέξουν ανάμεσα σε εκείνον και τον ...Λάρι Μπερντ"! Ο τύπος ήταν ακριβώς στην ηλικία μου. Και κάθε Δευτέρα έπρεπε να υπομένω τους διαλόγους για την εκάστοτε αγωνιστική και για παίκτες παγκοσμίως άγνωστους...
Πράγματι, μου πήρε καιρό να το καταλάβω, αλλά, αφού έγινε το θαύμα και ο Γιαννάκης εκτίμησε αυτό που είχε στα χέρια του, τους πέρασε και το κόμπλεξ με τα νοκ άουτ και παίζουν πολύ καλά, τώρα δε με νοιάζει τίποτα. Το μπάσκετ είναι εκεί που του πρέπει και καλά κάνει. Ας μην είμαστε και πλεονέκτες, αφού είναι ακόμη σε αναπτυσσόμενο σημείο στην Ευρώπη, με πολλή δουλειά, την οποία η ULEB αδυνατεί να περατώσει, ή τουλάχιστον θα της πάρει καιρό. Αυτό σημαίνει ακόμη χρόνια ανάπτυξης, δουλειάς και απόλαυσης. Πηγαίντε στο γήπεδο, αλλά για να δείτε Ευρωλίγκα, όχι Α1, πάρτε μαζί και την κοπέλα σας άφοβα, δε θα σας την πέσει κανένα τσογλάνι(α), έρμαιο(α) της έλλειψης ζωής τους. Εδώ τα πράγματα αλλάζουν προς το καλύτερο..

Μόνο ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω Dizzy. Γιατί σταμάτησες να βλέπεις μπάσκετ το '99?

QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 15 2006, 07:10 PM) *
Και τέλος όσον αφορά τις προσωποποιήσεις του ΑΡΧΙΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΥ, treathitch και μορφή, έχω να πω το εξής: Το κομπιουτεράκι της τηλεόρασης έχει ένα κουμπάκι που όταν το πατήσεις κλείνει η τηλεόραση. Γιατί δεν το πατάτε κι εσεις και γενικότερα γιατί δε σταματάτε ν' ασχολείστε με πράγματα που δεν σας αρέσουν;;; Εκφράζοντας φανατικές και οπαδικές απόψεις γι' αυτά που υποστηρίζετε, το μόνο που πετυχαίνετε είναι να ξεφεύγετε από τα όρια του αθλητισμού και-ακόμα χειρότερα-να προκαλείτε το γέλιο σε αυτούς που διαβάζουν τις απόψεις σας. Τουλάχιστον εγώ γέλασα...

Σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να κάνω ένα σύντομο edit.
Εμένα προσωπικά το ποδόσφαιρο μου αρέσει. Το ελληνικό ποδόσφαιρο το απεχθάνομαι όμως και γουστάρω να ταπεινώνεται. Δεν άνοιξα ποτέ την τηλεόραση να το παρακολουθήσω, όπως δεν βλέπω και ΝΒΑ (ιδίως κατά τη διάρκεια της regular season), το οποίο επίσης δε μου αρέσει. Επειδή λοιπόν οι ανακρίβειες μου είναι εξ ίσου αντιπαθείς με τους αδαείς προς το μπάσκετ και με τους Έλληνες ποδοσφιαρόφιλους, οφείλω να σου πω ότι στο τελευταίο - τουλάχιστον - post σου έγραψες απλά για να γράψεις και να την πεις σε posters που κατά τη γνώμη σου έχουν ακραίες (ή μήπως προχωρημένες?) απόψεις.
Από δω και πέρα, καμία απλοϊκή απάντηση και προϊούσα ευκολίας πρόκλησή σου δε θα μένει αναπάντητη.
Και, τέλος, επειδή αναφέρεσαι και σε οπαδισμό, θα σε παρακαλούσα να μου παραθέσεις έστω και ένα post, στο οποίο ανέφερα την προτίμησή μου σε κάποιο σύλλογο. Αν και υποστηρίζω τον ΠΑΟΚ και την Τάου, θέλω να πιστεύω ότι είμαι αντικειμενικός.
thrylos7
QUOTE
Μόνο ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω Dizzy. Γιατί σταμάτησες να βλέπεις μπάσκετ το '99?

Ήθελε να κάνει καριέρα προπονητή και βλέποντας την καταπληκτική Ζαλγκίρις απογοητεύτηκε... Όπως οι μισοί κιθαρίστες βλέποντας τον Jimi Hendrix.. tongue.gif


QUOTE
Ότι δηλ πορείες σαν του Παναθηναϊκού το '96 που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, η πορεία του ΟΣΦΠ μέχρι τους 8 το '99 (νομίζω) και οι 6 ισοπαλίες της ΑΕΚ (με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή του 2-0 με τη Ρεάλ μέσα στο Μπερναμπέου που τελικά έγινε 2-2) δε θα ξαναυπάρξουν;;;

laugh.gif laugh.gif
biggrin.gif
Anaz
Ωραιο ποστ Treathitch!! 41.gif
QUOTE
Μόνο ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω Dizzy. Γιατί σταμάτησες να βλέπεις μπάσκετ το '99?
Τουλαχιστον οσων αφορα εμενα,θυμα της μοδας που επετασσε το ποδοσφαιρο με το στανιο πρωτο στις προτιμησεις,κ της απογοητευσης απο την παρακμη του μπασκετ κ την εγκληματικη κακοδιαχειριση απο τους υπευθυνους!!Παντως δεν σταματησα τελειως.Αυτο εγινε περιπου στο 2001 με την διασχιση της Uleb,κ για 2-3 χρονια,μεχρι προπερσι!

Θελω να γραψω πολλα για το θεμα της μαζοποιησης κ ποσο απογοητευτικα αποτελεσματα φερνει αυτη στους υπολοιπους απο μας υγιεις ευσυνειδητους φιλαθλους αλλα οταν βρω χρονο γιατι τωρα βαριεμαι..

Παντως treathitch δεν φταινε οι ποδοσφαιρικοι γι'αυτην την εξελιξη κ ειναι λαθος να βγαζεις αυτο το "κομπλεξ",με την εννοια της ευχαριστησης για τις αποτυχιες του αθληματος, απεναντι σε αυτους ίσως κ λογω προσωπικων δικων σου εμπειριων..άλλα ειναι τα αιτια κ ειναι βαθεια κ σχεδον αναποφευκτα!Νομιζεις οτι κ ο υγιης κ αληθινος φιλαθλος του ποδοσφαιρου δεν θλιβεται απ'την τωρινη κατασταση κ κακιστη διαχειριση της υπερπροβολης του ελληνικου ποδοσφαιρου?

QUOTE
Αν και υποστηρίζω τον ΠΑΟΚ και την Τάου, θέλω να πιστεύω ότι είμαι αντικειμενικός
Αχα..Γι'αυτο μου την εβγαλες πρωτη στον ομιλου του Θρυλου... 19.gif
Dromeas7
QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 15 2006, 09:10 PM) *
Νικήσαμε τη Χαρτς, βάλαμε στο ταμείο μας 7 εκατ. ευρωπουλάκια και είμαστε κομπλέ.



Αυτά τα 7 εκατ. που λες να τα επενδύσεις?

Έχω κάτι ωραία χωραφάκια στη Λούτσα αν ψήνεσαι.

Ρε τα λεφτά μας τρώνε ρεεεεεεεεεε.....Ο κολλητός μου είναι οπαδός του ΠΑΟ.Τα λεφτά που έχει δώσει είναι ανυπολόγιστα.Και τι βλέπει 3 χρόνια τώρα?Τζάμπα λεφτά. Ξέρεις που πήγαν τα λεφτά?Για να κάνει τα μπάνια της σε γάλα καρύδας η γυναίκα του τζίγκερ εκεί πήγαν.

Είδες πόσο ακριβά έβαλε τα είσητήρια για την εθνική ο Γκαγκάτσης?Και γιατι?Για να δω τη Μάλτα και τη Μολδαβία?Ή μήπως την Ουγγαρία??
sihainas
Δηλαδή ο Τζίγγερ περιμένει από τον Παναθηναικό για να βγάλει το μεροκάματο θέλεις να πεις; Χαχα καλο... Δεν διαφωνώ ότι δεν ρίχνουν πολλά λεφτά... αλλά σίγουρα δεν μπορείς να πεις ότι βγάζουν και λεφτά...
Keyser_Soze
Αυτό που σιχαίνομαι περισσότερο στον αθλητισμό είναι ο οπαδισμός. Άνθρωποι όπως ο Τσουκαλάς, ο Χατζηχρήστος, ο Φ. Συρίγος, ο Μορφή κι εσυ, που έχουν τέτοιου είδους φανατικές (γιατί άλλο να λες ότι σιχαίνεσαι το ποδόσφαιρο και άλλο να λες ότι σιχαίνεσαι το ποδόσφαιρο και θέλεις να το βλέπεις να ταπεινώνεται συνέχεια έχοντας κρυμμένη μέσα σου την ελπίδα ότι το μπάσκετ θα πάρει τη θέση του) απόψεις το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους παρομοιάσω με ένα σωρο από κατσαρίδες που ροκανίζουν τα θεμέλια του αθλητισμού με απώτερο σκοπό να καταρρίψουν κάθε ιδέα που εκπροσωπεί (ο αθλητισμός) και να κυριαρχήσει τελικά αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ που υποστηρίζουν οι ίδιοι. Αυτό που χρειάζεστε όλοι εσείς είναι ένα ψέκασμα με μπαϊγκόν.

QUOTE
Από δω και πέρα, καμία απλοϊκή απάντηση και προϊόν ευκολίας πρόκλησή σου δε θα μένει αναπάντητη.

Όποτε να περιμένω απάντηση τώρα εγώ...;
treathitch
QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 15 2006, 08:06 PM) *
Αυτό που σιχαίνομαι περισσότερο στον αθλητισμό είναι ο οπαδισμός. Άνθρωποι όπως ο Τσουκαλάς, ο Χατζηχρήστος, ο Φ. Συρίγος, ο Μορφή κι εσυ, που έχουν τέτοιου είδους φανατικές (γιατί άλλο να λες ότι σιχαίνεσαι το ποδόσφαιρο και άλλο να λες ότι σιχαίνεσαι το ποδόσφαιρο και θέλεις να το βλέπεις να ταπεινώνεται συνέχεια έχοντας κρυμμένη μέσα σου την ελπίδα ότι το μπάσκετ θα πάρει τη θέση του) απόψεις το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους παρομοιάσω με ένα σωρο από κατσαρίδες που ροκανίζουν τα θεμέλια του αθλητισμού με απώτερο σκοπό να καταρρίψουν κάθε ιδέα που εκπροσωπεί (ο αθλητισμός) και να κυριαρχήσει τελικά αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ που υποστηρίζουν οι ίδιοι. Αυτό που χρειάζεστε όλοι εσείς είναι ένα ψέκασμα με μπαϊγκόν.
Όποτε να περιμένω απάντηση τώρα εγώ...;

Ασφαλώς και να περιμένεις απάντηση. Δε γίνεται να αφήνω αναπάντητους όλους τους ανεκδοτικού βεληνεκούς χαρακτηρισμούς σου.
Για να τελειώνουμε, όμως, θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις τι γράφω πριν, προκλητικά, επιχειρήσεις να μου απαντήσεις και μου κοστίσεις χρόνο και θερμίδες.
Μου λες ότι είμαι φανατικός. Μου λες ότι σιχαίνομαι το ποδόσφαιρο, διότι έχω μέσα μου την ελπίδα ότι το μπάσκετ θα πάρει τη θέση του. Εγώ δεν το έχω γράψει αυτό. Αντίθετα, λίγα post πιο πάνω θα δεις γραμμένο το εξής:
QUOTE(treathitch @ Sep 15 2006, 12:44 PM) *
Προτιμώ να βλέπω το ποδόσφαιρο να ξεφτιλίζεται και (αμήν και πότε, πλησιάζει επί τέλους η μέρα...! icon_drunk.gif ) να μη βγάζει πια ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ, παρά να ξαναγίνει το μπάσκετ πρώτο άθλημα και στο τέλος πάλι να διαφθαρεί. Προτιμώ να γκρινιάζουν οι μπασκετικοί για τα εξώφυλλα των εφημερίδων, παρά να τρέχουν όλοι οι κακομοίρηδες στους δρόμους για τη μπάλα με τα σπυριά, από κει που δεν ήξεραν τι είναι τα "βήματα". Εν ολίγοις, δε γουστάρω το νεοπλουτισμό και τους εύκολους μάγκες και θέλω να διαλύεται το ποδοσφαιράκι (από τις κακόμοιρες ομαδούλες στην Ευρώπη, μέχρι την ψευδεπίγραφη "πρωταθλήτρια Ευρώπης" laugh.gif του Ρεχάγκελ) και να συνεχίζει να είναι εθνικό σπορ. Έτσι πρέπει στους άμαθους και αχάριστους Έλληνες και έτσι θα γίνει...

Αυτό νομίζω ότι σου φτάνει, έτσι;
Φαντάζομαι ότι και τον Συρίγο δεν τον γουστάρεις για τους ίδιους λόγους;

Εν πάση περιπτώσει, επειδή βλέπω ότι γραφή ξέρεις, άρα μάλλον γνωρίζεις και ανάγνωση, θα σε παρακαλούσα από δω και πέρα να διαβάζεις όσα γράφονται και μετά να προσάπτεις στους άλλους ασυνάρτητες κατηγορίες.
dizzy_fingers
QUOTE(Anaz)
Δεν μου απαντας ομως.Παραθετεις τα γεγονοτα αλλα δεν εκφραζεις ξεκαθαρη προσωπικη αποψη! Η "θεση που του αρμοζει" ποια ειναι δηλαδη??

Έγραψα αυτό:
QUOTE(dizzy_fingers)
Με ρωτάς αν πιστεύω πως το καλύτερο για το άθλημα είναι να είναι δεύτερο - ασφαλώς εννοείς σε δημοτικότητα (γιατί σε θέμα γούστου και θέσης στην καρδιά δεν τίθεται θέμα) - ενώ έχω ήδη γράψει(άρα πιστεύω) πως το μπάσκετ είναι δεύτερο.

Και για να το ξεκαθαρίσω καλύτερα:
Η θέση που του αρμόζει στην καρδιά μου? Ασφαλώς 1η.
Η θέση που του αρμόζει στις εφημερίδες? Ασφαλώς καλύτερη από αυτή που το πλασάρουν, αλλά κάτω από το ποδόσφαιρο (αν μιλάμε σε μέσους όρους, γιατί είναι εποχές που τα πρωτοσέλιδα θα είναι μπασκετικά και εποχές που θα είναι ποδοσφαιρικά).


QUOTE(treathitch)
Μόνο ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω Dizzy. Γιατί σταμάτησες να βλέπεις μπάσκετ το '99?

Μία από τα ίδια για τα πολλά παιδιά της μεταρύθμισης Αρσένη.
Σταμάτησα με τα χίλια ζόρια να παίζω μπάσκετ, επειδή δεν προλάβαινα με τα αγγλικά, σχολείο, φροντιστήριο και γενικώς είχα απογοητευτεί από την όλη κατάσταση...
...που πλέον δεν πήγαινα προπονήσεις, που δεν τα πήγαιναν καλά οι ομάδες στην Ευρώπη που η τηλεοπτική παρουσίαση του προϊόντος είχε αρχίσει να φθίνει (ελπίζω να μην τους έρθει πάλι η φαεινή ιδέα να βάλουν αυτές τις άθλιες green screen επιγραφές όπου η διαφήμιση προστίθεται με computer από το στούντιο και ο κόσμος στο γήπεδο βλέπει μόνο κάτι φωσφοριζέ ενοχλητικά παραλληλόγραμμα στα sideline), που είχε αποσυρθεί ο Τζόρνταν...
Τα ερχόμενα χρόνια ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει να κάνει καλές πορείες σε ch.league ενώ τα καλοκαίρια 98+02 τα πέρασα υποστηρίζοντας την ανερχόμενη Ιαπωνία στα τότε μουντιάλ (ναι, ακόμα κι αυτό μέτρησε).
Πέρα από αυτά, όταν πλέον έβρισκα ελεύθερο χρόνο ο μόνος με τον οποίο έβρισκα να παίξω μπάσκετ ήταν ο εαυτός μου, καθώς όλοι θέλανε να παίζουμε ποδόσφαιρο.
Τέλος, στη γειτονιά μου, στο περίφημο και πανέμορφο ανοιχτό του Στρέφη πάνω από την πλατεία εξαρχείων και στο λόφο με τους ναρκομανείς, όπου κάποτε έρχονταν άτομα από Κυψέλη και Μαρούσι για να παίξουν...τα καλοκαίρια αυτοί που έπαιζαν μπάσκετ άρχιζαν να γίνονται όλο και λιγότεροι από τους αυξανόμενους "ποδοσφαιριστές".
Όταν πια ένα καλοκαίρι είμασταν 3 άτομα που θέλαμε να παίξουμε μπάσκετ και φτάναμε στο σημείο να πιανόμαστε στα χέρια με 20 αλβανούς (όχι, δε θέλω να το πάω ρατσιστικά, αλλά αυτό ήταν το γεγονός, οι περισσότεροι που έπαιζαν ποδόσφαιρο σε εκείνο το γήπεδο ήταν αυτής της εθνικότητας), ε τότε λέμε "άει στο διάολο, δεν αξίζει να πλακώνεσαι γι'αυτό".
Αυτό ήταν ένα από τα χειρότερα καλοκαίρια μου.
Από τότε όποτε ήθελα να πάω για μπάσκετ, "εξοριζόμουν" είτε μέχρι το φάληρο (1 ώρα δρόμος με το λεωφορείο για να παίξω 2-3 μονά), είτε μέχρι την αγία παρασκευή είτε στα πατήσσια είτε όπου άκουγα πως ο κόσμος εκεί πέρα χρησιμοποιεί τις μπασκέτες για οτιδήποτε άλλο από δοκάρια.
Από πέρσι λίγο με τα basketforum meeting λίγο με την άνοδο του αθλήματος, τα πράγματα είναι καλύτερα στη γειτονιά μου, οπότε δε χρειάζεται να κάνω τέτοια ταξίδια.

Ξέρω ότι πολλά από αυτά μπορεί να σας φαίνονται ασήμαντα, αλλά όλα μαζεμένα την έκαναν τη δουλειά τους.
Ήταν σαν να είχαν συμπέσει όλα μαζί λόγω μίας παρανοϊκής διαγαλαξιακής σύμπτωσης στο να με αποτρέψουν να ασχολούμαι με το μπάσκετ.
Anaz
Με εκφραζει κ αντιπροσωπευει ΑΠΟΛΥΤΑ το παραπανω ποστ! thumbsup.gif
morfi
QUOTE
Το Μουντιάλ το είδα σχεδόν όλο και δηλώνω καμμένος με τα διάφορα μανατζεράκια για ποδόσφαιρο.

Ε ΟΧΙ! ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΠΑΕΙ! ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΦΙΑΛΤΗΣ! Κριμα και σε συμπαθουσα... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΜΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ Μ? ΤΟ ΚΟΜΜΕΝΟΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΔΥΟ! Με κανεις να σκεφτομαι να ανοιξω τοπικ και να το αναλυσω ετσι ωστε ολοι επιτελους να το βαλετε καλα στο μυαλο σας...


QUOTE
Μήπως και Μπόρχα ο Νε και ο ντου ντου Ουαντου????Μας δουλεύει ο πρόεδρος μορφηηηηηηηη.Χοντρό δούλεμα λεμε.Όταν έδινα 120 ευρό για να δω αγώνα Ch.L στο Καραισκάκη δεν περίμενα οτι αυτά θα πάνε στην τσέπη του και όχι για μεταγραφές και υποδομές...

Δηλαδη οι παικτες που ανεφερα (στολτιδης, ανατολακης, τζορτζεβιτς) δεν σου κανουνε? Και ναι... ο ζεβλακοφ και ο ουαντου ειναι παικταραδες... τους αλλους δυο δεν τους εχει δει κανενας ακομα...


QUOTE
Κάνει πολύ κρύο στην Ουκρανία μορφή...και είναι και βαρύ το κρύο...

Βαρια ειναι και η φανελα του ολυμπιακου... και καποτε μεσα στην κροατια εκανε πολυ κρυο...


QUOTE
Θα έρθουν θα έρθουν.....

Ας ερθουν... τους περιμενουμε...
WE WILL BE WAITING MOTHERBROTHERS!
Dromeas7
Εισαι θεότρελος ρε Μορφη.

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι μέσα στην Ουκρανία 4 θα βάλουμε και τα 2 ο Μπόρχα!!!!
PARISINOS
H εννοια της αθλητικης παιδειας περικλυει ενασχοληση και κυριως αγνο ενδιαφερον για πολλα αθληματα.

Ανεκαθεν το μπασκετ με ενδιεφερε πρακτικα περισσοτερο απο το ποδοσφαιρο.Ωστοσο στην αθλητικη εφημεριδα οι ντριμπλες του Κατσουρανη γυρω στο 2000 (Ζητω συγγνωμη για το πρωτο δειγμα καλως εννοουμενου θελω να πιστευω οπαδισμου...ειμαι Παναχαικη) με σαγηνευαν οσο τα fade away του Αλβερτη στην εθνικη,που διενυε τοτε τη χειροτερη περιοδο της συγχρονης ιστοριας της.

Σε οτι αφορα τη θεση του μπασκετ στις προτιμησεις του κοινου,δεν αποτελει ντροπη το γεγονος οτι σε μια χωρα με ποδοσφαιρικη ιστορια(κατι σαν παραδοση...) σαφως μεγαλυτερη,αποτελει το δευτερο τη ταξει αθλημα.
Απλα οπως ειπαν και οι DIZZY,ANAZ,η πληρης ανυποληψια στην οποια ειχε οδηγηθει κυριως λογω της αρπακολλικης λογικης πλειοψηφικης μεριδας του τυπου σιγουρα ενοχλησε και απογοητευσε τους φανατικους λατρεις του.

Σ'αυτη τη λογικη ακραιες αποψεις σε βαρος του ποδοσφαιρου ειναι απολυτα κατανοητες,σχεδον συγχωρητεες.

Εχω και γω καπως πλεον κουραστει να μαντευω το περιεχομενο ολων των ποδοσφαιρικων ρεπορταζ πριν καν γραφτουν.Μα καποια στιγμη,οταν(?) η ποδοσφαιρικη Ελλαδα αποκτησει υποδομες εφαμιλλες των μπασκετικων,τα κρουσματα αντιπαραγωγικου εγωισμου και ανταγωνισμου θα ελαχιστοποιηθουν.

Ενα αθλημα λαικο οσο το ποδοσφαιρο ειναι σημαντικο να βαδισει σε υγιεις βασεις,καθοτι σε μεγαλο βαθμο καθοριζει κατα τη προσωπικη μου γνωμη το αθλητικο επιπεδο της πλειψηφιας,σημερα επειικως χαμηλο στην Ελλαδα.
HOULIGAN76
Μια κρίση πάντα αποτελεί μια δημιουργική καταστροφή!!

Οντως το ποδόσφαιρο μας μετά απο ενα αρκετό μεγάλο χρονικό διάστημα στον αφρό
του ποδοσφαιρικού γίγνεσθαι της Ευρώπης έχει εισέλθει σε μια φάση παρακμής και
μιζέριας.Λογικά όταν υπάρχουν πολλά πτώματα και γενικώς ετοιμοθάνατοι υπάρχουν
και πολλά κοκόρια και νεκροθάφτες.{βλέπε treathitch και Παπαδογιάννης}.Ωστόσο
μετά απο την πτωτική πορεία πιστευω οτι θα υπάρξει μια στασιμότητα και στην συνέχεια
μια ανοδική πορεία.Πότε θα έλθει ξανά η φάση της ακμής και σε ποιές κορυφές θα
οδηγηθούμε?Αγνωστο.Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως ποδοσφαιρική παιδεία,
υποδομές,οργάνωση,προγραμματισμός κ.α.

Αλλά είμαι σίγουρος οτι το ελληνικό ποδόσφαιρο θα επιστρέψει στην ευρωπα΄ι΄κή
επικαιρότητα και ελπίζω σε πιο υγιείς βάσεις.Και μακάρι με σταθερές και μεγάλες επιτυχίες!

ΦΙΛΙΚΑ!!
treathitch
QUOTE(HOULIGAN76 @ Sep 16 2006, 01:03 PM) *
Μια κρίση πάντα αποτελεί μια δημιουργική καταστροφή!!

Οντως το ποδόσφαιρο μας μετά απο ενα αρκετό μεγάλο χρονικό διάστημα στον αφρό
του ποδοσφαιρικού γίγνεσθαι της Ευρώπης έχει εισέλθει σε μια φάση παρακμής και
μιζέριας.Λογικά όταν υπάρχουν πολλά πτώματα και γενικώς ετοιμοθάνατοι υπάρχουν
και πολλά κοκόρια και νεκροθάφτες.{βλέπε treathitch και Παπαδογιάννης}.Ωστόσο
μετά απο την πτωτική πορεία πιστευω οτι θα υπάρξει μια στασιμότητα και στην συνέχεια
μια ανοδική πορεία.Πότε θα έλθει ξανά η φάση της ακμής και σε ποιές κορυφές θα
οδηγηθούμε?Αγνωστο.Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως ποδοσφαιρική παιδεία,
υποδομές,οργάνωση,προγραμματισμός κ.α.

Αλλά είμαι σίγουρος οτι το ελληνικό ποδόσφαιρο θα επιστρέψει στην ευρωπα΄ι΄κή
επικαιρότητα και ελπίζω σε πιο υγιείς βάσεις.Και μακάρι με σταθερές και μεγάλες επιτυχίες!

ΦΙΛΙΚΑ!!

Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά τα τελευταία χρόνια για το ελληνικό ποδόσφαιρο, αλλά πρώτη φορά διαβάζω ότι ευρίσκετο για μεγάλο μάλιστα χρονικό διάστημα στον αφρό του ποδοσφαιρικού γίγνεσθαι της Ευρωπης. Ενδιαφέρουσα άποψη και ακόμη πιο ενδιαφέρουσα τακτική το ...αυτοδακτύλωμα. Θες να πιστεύεις ότι είναι έτσι η κατάσταση; Δικαίωμά σου. Έτσι νομίζεις, άρα έτσι θα είναι. Αλλά μη χαρακτηρίζεις τους υπόλοιπους "κοκοριά και νεκροθάφτες" επειδή έχουν (και πάντα είχαν, αν θυμάσαι τον Παπαδογιάννη την τελευταία 15ετία, πάντα ρεαλιστής ήταν με το ποδόσφαιρο και έτσι παραμένει..) μάτια και βλέπουν. Δεν είναι πρέπον wink.gif
thrylos7
Δε θα διαφωνήσω καθόλου με το παραπάνω post...

Aπό το πιο παραπάνω φαίνεται που έχει οδηγήσει όλη αυτή η κατάσταση... Τύφλα να έχει ο Γκέμπελς...
sihainas
όχι έχει δίκιο είχαμε φτάσει στο σημείο να είμαστε στα 8 καλύτερα πρωταθλήματα στην Ευρώπη... και τώρα είμαστε 16... σύμφωνα πάντα με την επίσημη βαθμολογία της UEFA
thrylos7
Η 8άδα δηλαδή είναι ο αφρός;
Καταρχήν, αυτή η βαθμολογία αναφέρεται αποκλειστικά στην πορεία των ομάδων στην Ευρώπη και δεν είναι κάποιος βαθμός ποιότητας για το πρωτάθλημα.

Είχαμε φτάσει και στην 6η θέση νομίζω προσωρινά... αλλά και πάλι δε λέει κάτι γιατί ούτε αποτελεί καμιά μεγάλη διάκριση, ούτε ήταν η πραγματική εικόνα.. προσωρινά ίσως, αλλά τι να το κάνεις;
sihainas
ρε συ αφεντικό είναι διαφορετικά τα μεγέθη... δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνουμε #1 στο ποδόσφαιρο γιατί πολύ απλά στην Αγγλία και στην Ισπανία κλπ. Ξοδεύουν 100άδες εκατομμύρια κάθε χρόνο...
thrylos7
Δηλαδή τα λεφτά είναι μόνο το θέμα;

Ο φετινός ΠΑΟ στο μπάσκετ, δε βάζει από κάτω τις μισές ομάδες του ΝΒΑ;

Πέρα απ' αυτό, ελπίζω να μην εννοείς ότι στο ποδόσφαιρο είναι αντικειμενικά πιο δύσκολο να φτάσεις στην κορυφή(κι έτσι, στο μπάσκετ που ο ανταγωνισμός είναι μικρότερος μπορείς να φτάσεις ευκολότερα ψηλότερα...)..

(Άντε, Ισπανία, Αγγλία, βάλε και Ιταλία... Μα δε χάνουμε μόνο από αυτές... και το θέμα είναι και πως χάνουμε απ' τις ισχυρές!)
Keyser_Soze
Το θέμα είναι το εξής: Ποτέ δεν είμασταν στην ελίτ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, ποτέ δεν πήραμε ευρωπαϊκό τίτλο σε συλλογικό επίπεδο (όχι βέβαια επειδή το πήρε η εθνική μας βάζει σε διεθνές επίπεδο) και ποτέ δεν καταφέραμε να κάνουμε την υπέρβαση. Το λυπηρό είναι ποτέ δεν θα καταφέρουμε να κάνουμε αυτή την υπέρβαση. Θα υπάρξουν σίγουρα κάποιες αναλαμπές που θα ξανά πρωταγωνιστήσουμε αλλά μέχρι εκεί. Και αυτό συμβαίνει επειδή: 1. Δεν το έχουμε μέσα μας όπως και να το κάνουμε, και 2. επειδή είμαστε κοπρίτες.
Αυτοί που έχουν κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στο ελληνικό ποδόσφαιρο δεν είναι ούτε οι παράγοντες, ούτε οι παίχτες, ούτε κάποιος άλλος φορέας που σχετίζεται άμεσα με το ποδόσφαιρο. Οι μόνοι που φταίνε είναι οι ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ. Μετά από κάθε αποτυχία βγαίνουν και αρχίζουν τα παραμύθια (μόνο ο δράκος λείπει) ότι-και καλά-φταίνε οι υποδομές, φταίει το γεγονός ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός, ότι ο εκάστοτε πρόεδρος δεν βάζει χρήμα και πολλές άλλες τέτοιες μαλακίες. Και κάνω εγώ την ερώτηση: Δηλαδή στο μπάσκετ υπάρχουν υποδομές, υπάρχει ανταγωνισμός; ΟΧΙ! Και τότε γιατί κάθε χρόνο είμαστε, ή φτάνουμε μία ανάσα από το να μπούμε, στο φάιναλ-4. Γιατί έχουμε ταλέντο στο μπάσκετ. Σο ποδόσφαιρο δεν έχουμε. Στο ποδόσφαιρο έχουμε να κάνουμε με ΑΤΑΛΑΝΤΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΕΣ.

QUOTE
Δηλαδη οι παικτες που ανεφερα (στολτιδης, ανατολακης, τζορτζεβιτς) δεν σου κανουνε?

Το ότι σκίζεται και προσπαθεί όλο και περισσότερο για το καλό της ομάδας δεν τον κάνει κάλο παίχτη. Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται εδώ και 10 χρόνια να μην έχει αντικατασταθεί ένας παίχτης όταν έχει φάει 4άρες, 5άρες αλλά και 7άρα...

QUOTE
ο ζεβλακοφ και ο ουαντου ειναι παικταραδες

Με διαφορά ο πιο άμπαλος αμυντικός που έχω δει ΠΟΤΕ! Έγινε χωνί από το Βίγια που έχασε ένα κάρο ευκαιρίες και φέρει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη για τα πρώτα 2 γκολ της Βαλένθια. Ίσως ο Σόλιντ να τον χρησιμοποίησε επειδή είναι καχεκτικός και κακάσχημος και πίστευε ότι έτσι ίσως τρόμαζε λίγο τους επιθετικούς της Βαλένθια, αλλά τελικά δεν του βγήκε.
sihainas
QUOTE(thrylos7 @ Sep 16 2006, 07:40 PM) *
Δηλαδή τα λεφτά είναι μόνο το θέμα;

Ο φετινός ΠΑΟ στο μπάσκετ, δε βάζει από κάτω τις μισές ομάδες του ΝΒΑ;

Πέρα απ' αυτό, ελπίζω να μην εννοείς ότι στο ποδόσφαιρο είναι αντικειμενικά πιο δύσκολο να φτάσεις στην κορυφή(κι έτσι, στο μπάσκετ που ο ανταγωνισμός είναι μικρότερος μπορείς να φτάσεις ευκολότερα ψηλότερα...)..

(Άντε, Ισπανία, Αγγλία, βάλε και Ιταλία... Μα δε χάνουμε μόνο από αυτές... και το θέμα είναι και πως χάνουμε απ' τις ισχυρές!)



Αντικειμενικά είναι πιο δύσκολο να διακριθείς στο ποδόσφαιρο...όχι γιατί ο ανταγωνισμός στο μπάσκετ είναι μικρός αλλά γιατί στο μπάσκετ με πολύ λιγότερα χρήματα απ' ότι στο ποδόσφαιρο μπορεί να φτιάξεις μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα...


Επίσης... εννοείτε πως ποτέ δεν είμασταν στην Ελίτ... αλλά σίγουρα είμασταν σε μια πιο αξιοπρεπή θέση απ'ότι είμαστε τώρα...αυτό ήθελα να πω...
NBAholic
QUOTE
Αντικειμενικά είναι πιο δύσκολο να διακριθείς στο ποδόσφαιρο...όχι γιατί ο ανταγωνισμός στο μπάσκετ είναι μικρός αλλά γιατί στο μπάσκετ με πολύ λιγότερα χρήματα απ' ότι στο ποδόσφαιρο μπορεί να φτιάξεις μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα...


Αυτό ισχύει μόνο για τους προέδρους που πληρώνουν και μόνο για τους συλλόγους. Από εκεί και πέρα, τα χρήματα των μπασκετικών και ποδοσφαιρικών ομάδων είναι συνάρτηση τομέων, ιδίως της προβολής των αθλημάτων (συμπεριλαμβανομένης της προσέλευσης κόσμου) και όχι του ανταγωνισμού, τουλάχιστον όχι όσο μιλάμε για ξεχωριστά αθλήματα.
HOULIGAN76
Ρε παίδες σας θυμίζω οτι το ποδόσφαιρο μας επι μια εξαετία ηταν στις οκτάδα.Οι ευρωπαίοι
το είχαν σε κάποια εκτίμηση.Καπάκι ήταν και η κατάκτηση του ευωπα΄ι΄κού απο την
εθνική μας.Είμασταν πρωταγωνιστές.Βέβαια όλη αυτή η εξέλιξη δεν ήταν ενα
οργανωμένο σχέδιο αλλά ευνοηθήκαμε και απο συγκυρίες.Λόγου χάρη σε συλλογικό
επίπεδο ευνοηθήκαμε απο την μεγάλη κρίση που υπήρξε στις Ανατολικές χώρες.

Πάντως αμα οργανωθούμε όπως στο μπάσκετ μπορούμε τουλάχιστον να πάρουμε π.χ. το
ΟΥΕΦΑ και η εθνική μας να έχει μια σταθερή πορεία στ Μουντιάλ και Ευρωπα΄ι΄κό.Επίσης θα
έχουμε την δυνατότητα να παρακολουθούμε ωραία ματς στο πρωτάθλημα μας και κάποιοι
καλοί Ελληνες να πηγαίνουν σε μεγάλα πρωταθλήματα. Μάλιστα πιστευω οτι αμα βελτιωθεί
και η ποιότητα του πρωταθλήματος μας αυξάνουμε τις πιθανότητες να αναγκαστούν οι παράγοντες
να προστατέψουν το άθλημα και ετσι να μειωθούν τα κρούσματα βιας.

Υ.Γ.1 Treathitch,αγορίνα μου άστο το ποδόσφαιρο και ανέλυε τις εξελίξεις στο μπάσκετ.
Αναμφίβολα οι αναλύσεις σου στο αγαπημένο μας άθλημα είναι ιδιαίτερα ευστοχες. smile.gif
υ.γ.2 Οσο για τον Παπαδογιάννη άστο!!Εξαιρετικός δημοσιογράφος αλλά.....ΜΙΖΕΡΟΣ ανθρωπος!!!
sihainas
Για να φτάσουμε σε ένα καλό επίπεδο πρέπει να φτιαχτούν καμιά 7-8αριά γήπεδα σαν το Καραισκάκη, να έχουν όλες οι ομάδες εγκαταστάσεις σαν του Ρέντη όταν γίνουν αυτά τότε θα είμαστε σε ένα καλό σημείο... και τα υπόλοιπα θα έρχονται από μόνα τους σιγά σιγά..
panos75
Καλώς ή κακώς το ποδόσφαιρο ήταν και θα είναι το δημοφιλέστερο άθλημα στην Ελλάδα, όπως και στο 99% της υφηλίου, ανεξαρτήτως επιτυχιών. Άλλωστε υπάρχουν ένα σωρό χώρες που έχουν ακόμη λιγότερες διακρίσεις από εμάς, χωρίς αυτό να επηρεάζει τη δημοφιλία του.

Αντιθέτως η μιζέρια των μπασκετικών δημοσιογράφων, και όχι μόνο, πρέπει να είναι αποκλειστικά εγχώριο φαινόμενο. Μου είναι δύσκολο να φανταστώ π.χ. τον αντίστοιχο Παπαδογιάννη της Ισπανίας να θριαμβολογεί χαιρέκακα επειδή η εθνική Ισπανίας έχασε από τη Βόρεια Ιρλανδία στο ποδόσφαιρο λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος από την αντίστοιχη του μπάσκετ.

Και για να το προχωρήσουμε λίγο ακόμη, ο Παπαδογιάννης και οι υπόλοιποι μπασκετικοί ας κοιτάξουν πρώτα να κάνουν κριτική στα κακώς κείμενα του χώρου που εκπροσωπούν, ας σταματήσουν να συμπεριφέρονται σαν ''μασόνοι'' και εκπρόσωποι Τύπου του Βασιλακόπουλου, και μετά ας ασχοληθούν με το τί γίνεται στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Προς το παρόν όσο σωστά κι αν είναι τα όσα γράφουν δεν έχουν την έξωθεν καλή μαρτυρία ούτως ώστε να ληφθούν σοβαρά υπόψη.
thrylos7
QUOTE
Καλώς ή κακώς το ποδόσφαιρο ήταν και θα είναι το δημοφιλέστερο άθλημα στην Ελλάδα, όπως και στο 99% της υφηλίου, ανεξαρτήτως επιτυχιών.


Η δημοτικότητα του basketforum ξεπερνά τα διαγαλαξιακά σύνορα...

QUOTE
Και για να το προχωρήσουμε λίγο ακόμη, ο Παπαδογιάννης και οι υπόλοιποι μπασκετικοί ας κοιτάξουν πρώτα να κάνουν κριτική στα κακώς κείμενα του χώρου που εκπροσωπούν, ας σταματήσουν να συμπεριφέρονται σαν ''μασόνοι'' και εκπρόσωποι Τύπου του Βασιλακόπουλου, και μετά ας ασχοληθούν με το τί γίνεται στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Και αντισρόφως μήπως; Ή χωρίς καν "και";

Είναι πράγματι περίεργο να κατηγορούν για μασονία κάποιους που μόνο αυτοί είναι οι "κακοί"...
Ποιος προωθεί αυτή τη μασονία;

Ποιος ξεχωρίζει τους κακούς μπασκετικούς δημοσιογράφους(προφανώς από τους καλούς ποδοσφαιρικούς);

Τελικά μεγαλώνοντας ακούς περισσότερα παραμύθια απ' ότι μικρός...
panos75
QUOTE
Ποιος ξεχωρίζει τους κακούς μπασκετικούς δημοσιογράφους(προφανώς από τους καλούς ποδοσφαιρικούς);


Αν διάβαζες τι είχα γράψει πριν μερικές μέρες, οι ποδοσφαιρικοί δημοσιογράφοι είναι πολλές φορές χειρότεροι από τους αντίστοιχους μπασκετικούς σε όλα τα επίπεδα.

Όσο για το πως ξεχωρίζουμε τους κακούς μπασκετικούς δημοσιογράφους, η απάντηση είναι απλή. Όπως ξεχωρίζουμε τον οποιοδήποτε κακό επαγγελματία. Ο Παπαδογιάννης, τον οποίο ανέφερα, είναι αναμφίβολα ένας από τους καλύτερους γραφιάδες του Ελληνικού Τύπου, και όχι μόνο του αθλητικού. Επιμένει όμως να χαραμίζει το ταλέντο του σε άγονες, ανούσιες και μίζερες επιθέσεις εναντίον του ποδοσφαίρου (και ενίοτε του στίβου). Αυτό κατά τη γνώμη μου τον κάνει κακό επαγγελματία.

Όσο για τον όρο μασόνος, ας μην ξεχνάμε ότι πρώτος ένας μπασκετικός (μεγαλο)δημοσιογράφος βγήκε στην τηλεόραση και χαρακτήρισε εαυτόν και συναδέλφους του με τον συγκεκριμενο όρο.
thrylos7
QUOTE
Αν διάβαζες τι είχα γράψει πριν μερικές μέρες, οι ποδοσφαιρικοί δημοσιογράφοι είναι πολλές φορές χειρότεροι από τους αντίστοιχους μπασκετικούς σε όλα τα επίπεδα.

Σε διαβεβαιώνω ότι διαβάζω τα πάντα στο forum...
Εξάλλου συμμετείχα στο διάλογο..

Στο προηγούμενο σου post όμως επιτίθεσαι ενάντια όλων των "μπασκετικών" δημοσιογράφων... χωρίς ουδεμία νύξη για τους "ποδοσφαιρικούς"... Τουναντίον, η αντίθεση("αντιθέτως") ποδοσφαίρου με ... τη μιζέρια των "μπασκετικών" δημοσιογράφων υπαινίσσεται το ανάποδο από αυτό που... δεν είχα διαβάσει.

Δε διαφωνώ για τη γενική αντίληψη του κακού δημοσιογράφου...

QUOTE
Όσο για τον όρο μασόνος, ας μην ξεχνάμε ότι πρώτος ένας μπασκετικός (μεγαλο)δημοσιογράφος βγήκε στην τηλεόραση και χαρακτήρισε εαυτόν και συναδέλφους του με τον συγκεκριμενο όρο.

Όποτε θέλουμε συμφωνούμε με κάποιον... και όποτε θέλουμε διαφωνούμε...
Όχι εμείς... αυτοί("ποδοσφαιρικοί")!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.