Help - Search - Members - Calendar
Full Version: THE KING IS DEAD HAIL THE NEW KING!!!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3
panos75
QUOTE
Στο προηγούμενο σου post όμως επιτίθεσαι ενάντια όλων των "μπασκετικών" δημοσιογράφων... χωρίς ουδεμία νύξη για τους "ποδοσφαιρικούς"... Τουναντίον, η αντίθεση("αντιθέτως") ποδοσφαίρου με ... τη μιζέρια των "μπασκετικών" δημοσιογράφων υπαινίσσεται το ανάποδο από αυτό που... δεν είχα διαβάσει.


Αν αυτό είναι το νόημα όσων έγραψα τότε είναι δικό μου λάθος και ζητώ συγγνώμη. Πίστευα όμως ότι είχε γίνει αντιληπτό πως η εκτίμηση μου για τους περισσότερους ποδοσφαιρικούς δημοσιογράφους είναι ακόμη χαμηλότερη από αυτή που έχω για μερικούς μπασκετικούς.

Αλλά στο κάτω κάτω να σου πω και κάτι. Δεν είδα κανέναν ποδοσφαρικό δημοσιογράφο να πανηγυρίζει μέσω των γραπτών του για τις ήττες των ελληνικών ομάδων στην Ευρωλίγκα ή της Εθνικής στις μεγάλες διοργανώσεις (και μη μου αναφέρεις γραφικές περιπτώσεις τύπου Γαβαθιώτη). Ούτε να εύχεται τον αποκλεισμό τους και τον καταποντισμό του ελληνικού μπάσκετ.

Και όπως είπα, δεν είναι μόνο το ποδόσφαιρο που δέχτηκε επιθέσεις από κάποιους μπασκετικούς δημοσιογράφους. Ντρέπομαι ακόμη και να αναφέρω τι έχει γραφτεί εναντίον των αθλητών μας του στίβου, της άρσης βαρών, ακόμη και του πόλο.

QUOTE
Όποτε θέλουμε συμφωνούμε με κάποιον... και όποτε θέλουμε διαφωνούμε...


Δηλαδή εσύ ή θα συμφωνείς με κάποιον σε όλα ή θα διαφωνείς σε όλα;
thrylos7
QUOTE
Αλλά στο κάτω κάτω να σου πω και κάτι. Δεν είδα κανέναν ποδοσφαρικό δημοσιογράφο να πανηγυρίζει μέσω των γραπτών του για τις ήττες των ελληνικών ομάδων στην Ευρωλίγκα ή της Εθνικής στις μεγάλες διοργανώσεις (και μη μου αναφέρεις γραφικές περιπτώσεις τύπου Γαβαθιώτη). Ούτε να εύχεται τον αποκλεισμό τους και τον καταποντισμό του ελληνικού μπάσκετ.

Εγώ πάντως έχω δει κάποια ωραία άρθρα.. κάποια όχι πολλά και πιο παλιά. Έχουμε αναφέρει κι εδώ συγκεκριμένα παραδείγματα.
Γενικά πάντως, δεν το αναζητώ κιόλας. Αν τύχει να διαβάσω καλώς. Ειδάλλως, έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω.
Έχω την εντύπωση όμως ότι οι "ποδοσφαιρικοί" μπορούν να κάνουν πιο εύκολα και πιο ύπουλα τη "δουλειά" τους... Αυτοί δεν κυριαρχούν στις αθλητικές εφημερίδες(και όχι μόνο);

Βάσει του παραπάνω quote, γιατί πιστεύεις ότι οι "ποδοσφαιρικοί" είναι χειρότεροι; Γιατί σε πολλά φαίνεται να υπερτερούν, ή καλύτερα να μην υστερούν τόσο...

QUOTE
Δηλαδή εσύ ή θα συμφωνείς με κάποιον σε όλα ή θα διαφωνείς σε όλα;

Προφανώς όχι! Αλλά σε έναν τέτοιο "πόλεμο" δεν πρυτανεύει η λογική...
Δηλαδή ένας "ποδοσφαιρικός" δε σκέφτηκε: "Ρε συ, καλά τα λέει αυτός, σ' αυτό το σημείο δίκιο έχει." αλλά μάλλον εκμεταλλεύται τα λόγια του ενός και τα χρησιμοποιεί σε κάθε ευκαιρία.
NBAholic
QUOTE
Καλώς ή κακώς το ποδόσφαιρο ήταν και θα είναι το δημοφιλέστερο άθλημα στην Ελλάδα, όπως και στο 99% της υφηλίου, ανεξαρτήτως επιτυχιών.


Το "99%" είναι άκρως υπερβολικό και επ'ουδενί δεν ισχύει. Oύτε καν το 90%. Πολλοί χρησιμοποιούν υπέρ του ποδοσφαίρου το επιχείρημα του "αριθμού των χωρών". Αλλά τα πράγματα αλλάζουν δραματικά αν χρησιμοποιήσουμε το καθαρό παγκόσμιο πληθυσμιακό ποσοστό. Σύμφωνα με αυτό, σε καμιά από τις 4 πολυπληθέστερες χώρες στον κόσμο δεν είναι το ποδόσφαιρο εθνικό άθλημα (Κίνα, Ινδία, ΗΠΑ, Ινδονησία) και ακόμη κι αν επεκταθούμε στο τοπ-10, βρίσκουμε άλλες 2 τέτοιες χώρες (Πακιστάν, Ιαπωνία) και μια ακόμη (Ρωσία), η οποία έχει μεν ποδόσφαιρο, αλλά και γενικότερα τεράστια αθλητική παράδοση, η οποία απαγορεύει τη δικτατορική εξάπλωσή του.

QUOTE
Άλλωστε υπάρχουν ένα σωρό χώρες που έχουν ακόμη λιγότερες διακρίσεις από εμάς, χωρίς αυτό να επηρεάζει τη δημοφιλία του.


Οι περισσότερες απ'αυτές τις χώρες όμως είναι γενικότερα ανυπόληπτες σε οποιοδήποτε ομαδικό άθλημα. Όπως έχω ξαναπεί, δε γνωρίζω χώρα πλην ημών η οποία να ξεχωρίζει μακράν σε ένα ομαδικό άθλημα έναντι του ποδοσφαίρου και το ποδόσφαιρο να παραμένει μακράν το πιο προβεβλημένο άθλημα. Και είναι λογικό να μην επικρατεί αυτή η ανωμαλία. Τι θα ακολουθήσεις; Ό,τι θεωρείς το πεδίο που ξεχωρίζεις ή όπου θέλει ο "υπόλοιπος κόσμος";
panos75
QUOTE
Εγώ πάντως έχω δει κάποια ωραία άρθρα.. κάποια όχι πολλά και πιο παλιά. Έχουμε αναφέρει κι εδώ συγκεκριμένα παραδείγματα.


Κι εγώ έχω δει και έχω ακούσει κάποια από αυτά που λες. Αυτά όμως εμφανίζονται αραιά και που, με συγκεκριμένες αφορμές. Αντιθέτως, κάποιοι μπασκετικοί βγάζουν χολή συστηματικά και σε σχεδόν καθημερινή βάση, ακόμη και εν μέσω πλούσιας μπασκετικής επικαιρότητας. Όπως ανέφερα χαρακτηριστικά δεν είναι δυνατόν ανήμερα του τελικού του Μουντομπάσκετ, λίγες ώρες πριν από τον μεγαλύτερο αγώνα στην ιστορία της εθνικής, ο Συρίγος στην ''Ελευθεροτυπία'' να βρίζει την ...Σούπερ Λίγκα, τον Ρεχάγκελ, τη Χαλκιά και τον Πύρρο Δήμα, αντί να μιλήσει για μπάσκετ.

QUOTE
Βάσει του παραπάνω quote, γιατί πιστεύεις ότι οι "ποδοσφαιρικοί" είναι χειρότεροι; Γιατί σε πολλά φαίνεται να υπερτερούν, ή καλύτερα να μην υστερούν τόσο...


Κατ' αχήν η συντριπτική πλειοψηφία των ποδοσφαιρικών δημοσιογράφων ασχολούνται μόνο με την ομάδα που υποστηρίζουν και ελάχιστα τους ενδιαφέρει το ποδόσφαιρο ως άθλημα. Επίσης ακόμη και όσοι γνωρίζουν καλά το ποδόσφαιρο αγνοούν παντελώς ακόμη και τα στοιχειώδη όσον αφορά τα υπόλοιπα σπορ. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα είναι αυτό του Χελάκη. Ο διευθυντής της πρώτης σε κυκλοφορία αθλητικής εφημερίδας στην Ελλάδα φημολογείτο ότι δεν ήξερε καν ποιός είναι ο Τζόρνταν(!!!). Επιπλέον οι περισσότεροι από αυτούς έχουν απλώς τελειώσει το Λύκειο, κι' αυτό με ...το ζόρι.

Αντιθέτως, οι μπασκετικοί που γνώρισα ήταν όλοι τους μετρημένα παιδιά, με πολλές γνώσεις γύρω από πολλά αθλήματα και σχεδόν όλοι τους με πανεπηστημιακή μόρφωση.

QUOTE
Οι περισσότερες απ'αυτές τις χώρες όμως είναι γενικότερα ανυπόληπτες σε οποιοδήποτε ομαδικό άθλημα. Όπως έχω ξαναπεί, δε γνωρίζω χώρα πλην ημών η οποία να ξεχωρίζει μακράν σε ένα ομαδικό άθλημα έναντι του ποδοσφαίρου και το ποδόσφαιρο να παραμένει μακράν το πιο προβεβλημένο άθλημα. Και είναι λογικό να μην επικρατεί αυτή η ανωμαλία. Τι θα ακολουθήσεις; Ό,τι θεωρείς το πεδίο που ξεχωρίζεις ή όπου θέλει ο "υπόλοιπος κόσμος";


Η Ισπανία, η Γιουγκοσλαβία, η Ρωσία, η Κροατία, η Ουγγαρία, η Αυστραλία, είναι χώρες που οι ποδοσφαιρικές τους επιτυχίες ωχριούν μπροστά στις αντίστοιχες άλλων ομαδικών αθλημάτων(μπάσκετ, βόλεϊ, πόλο, χάντμπολ, ακόμη και ράγκμπι). Εντούτοις το ποδόσφαιρο παραμένει πρώτο άθλημα σε αυτές τις χώρες. Η διαφορά με την Ελλάδα βρίσκεται στο επίπεδο της προβολής των αθλημάτων από τα ΜΜΕ.
NBAholic
QUOTE
Η Ισπανία, η Γιουγκοσλαβία, η Ρωσία, η Κροατία, η Ουγγαρία, η Αυστραλία, είναι χώρες που οι ποδοσφαιρικές τους επιτυχίες ωχριούν μπροστά στις αντίστοιχες άλλων ομαδικών αθλημάτων(μπάσκετ, βόλεϊ, πόλο, χάντμπολ, ακόμη και ράγκμπι). Εντούτοις το ποδόσφαιρο παραμένει πρώτο άθλημα σε αυτές τις χώρες. Η διαφορά με την Ελλάδα βρίσκεται στο επίπεδο της προβολής των αθλημάτων από τα ΜΜΕ.


Η Ισπανία έχει ένα σωρό διακρίσεις στο ποδόσφαιρο. Πόσους ευρωπαϊκούς τίτλους έχουν από μόνες τους η Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα; Η Ρεάλ νομίζω έχει 8 κύπελλα πρωταθλητριών. H Oυγγαρία έχει σημαντική ποδοσφαιρική παράδοση και θεωρείται μια από τις κορυφαίες σχολές που δεν πήραν ποτέ παγκόσμιο τίτλο.
Οι Γιουγκοσλαβία-Κροατία είναι οι κοντινότερες περιπτώσεις στο ελληνικό μοντέλο, αλλά όπως λες κι εσύ, το μπάσκετ προβάλλεται πολύ καλύτερα από εδώ (κι ας μην υπάρχουν πάντα οι υποδομές). Βασικά προβάλλεται με τον ερασιτεχνικό τρόπο (αποφυγή της φτώχειας και των δεινών του πολέμου), ο οποίος όμως πολλές φορές αποδεικνύεται σωτήριος και στο μπάσκετ και στο ποδόσφαιρο. Για τη Ρωσία, τα είπα, έχει μεγάλη παράδοση, ίσως πλέον το ποδόσφαιρο να αντιμετωπίζεται σαν το κατεξοχήν λαϊκό άθλημα, ιδίως απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει πλέον η πανίσχυρη Εθνική ΕΣΣΔ, αλλά καμιά σχέση με τα "βασιλιάς των σπορ" και τα "l'etat c'est football"...Τώρα που ανέβηκε κατακόρυφα το επίπεδο και του πρωταθλήματος, έχουμε και αύξηση του ενδιαφέροντος. Η Αυστραλία πολύ αμφιβάλλω περί του πόσο ενδιαφέρεται περί ποδοσφαίρου, τουλάχιστον αυτό που εμείς ονομάζουμε ποδόσφαιρο.
treathitch
Επειδή βλέπω ότι έχετε μπερδευτεί λίγο, σας παρακαλώ όλους όσοι εμπλέκεστε στη συζήτηση περί μασονίας και κόντρας ποδοσφαιρικών-μπασκετικών δημοσιογράφων να σταματήσετε άμεσα. Δεν είστε σε θέση να γνωρίζετε.
Hοοligan76, καλό μου παιδί, δεν έχω τις γνώσεις και την άνεση να αναλύω ποδόσφαιρο όσον αφορά την τακτική του, αυτό είναι αλήθεια. Όμως, αν διαβάζεις τα posts μου, ποτέ δεν επιχείρησα κάτι τέτοιο. Μίλησα για την οργάνωση του σπορ και τη διάθεση του κοσμάκη να ακολουθεί ότι του πασάρουνε με προβατίσια θέληση και μηδενική προσωπική άποψη. Και κατέληξα ότι αυτό με διασκεδάζει αφάνταστα και επιθυμώ να σκίζει το ελληνικό μπάσκετ αλλά μονίμως στα εξώφυλλα να είναι πρώτο το ελληνικό ποδόσφαιρο (θα φωνάζω ότι το άθλημα γενικώς μου αρέσει, όχι όμως στην Ελλάδα), αυτό το εντελώς ανυπόληπτο, ασήμαντο και ανήκουστα αντιαισθητικό ...πράγμα! Μου έγινε πλέον συνήθεια και μου φαίνεται ότι είναι και απαραίτητο σε ένα λαό τόσο χαμηλού επιπέδου σαν τον ελληνικό να έχει εθνικό σπορ αυτό το ...πράγμα (περίεργο, μου αρέσει να το αποκαλώ έτσι wink.gif) και όχι το μπάσκετ, το οποίο στην κυριολεξία δεν του αξίζει (ακόμη περισσότερο η απίστευτη αυτή εθνική Ελλάδος).
Με καταλαβαίνεις?
Anaz
Ti ακριβως σε διασκεδαζει? Η ικανοποιηση του εγωισμου σου οτι (συμφωνα με τα πιστευω σου) ΕΣΥ ξεχωριζεις κ εχεις κανει συνειδητα την "καλυτερη-σωστη" επιλογη κ δεν εισαι "προβατο"??? Απο ποτε κ γιατι σου δημιουργηθηκε τετοιου ειδους αναγκη ευχαριστησης αν επιτρεπεται? rolleyes.gif
panos75
QUOTE
Η Ισπανία έχει ένα σωρό διακρίσεις στο ποδόσφαιρο. Πόσους ευρωπαϊκούς τίτλους έχουν από μόνες τους η Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα; Η Ρεάλ νομίζω έχει 8 κύπελλα πρωταθλητριών.


Τους ίδιους και περισσότερους τίτλους έχουν Ρεάλ και Μπαρτσελόνα στο μπάσκετ. Χώρια του ότι οι επιτυχίες της μπασκετικής εθνικής Ισπανίας είναι πολύ περισσότερες από τις αντίστοιχες της ποδοσφαιρικής.

QUOTE
H Oυγγαρία έχει σημαντική ποδοσφαιρική παράδοση και θεωρείται μια από τις κορυφαίες σχολές που δεν πήραν ποτέ παγκόσμιο τίτλο.


Αντιθέτως στο πόλο θα χάσουμε το μέτρημα αν αρχίσουμε να αναφέρουμε τα χρυσά σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια Πρωταθλήματα που έχουν πάρει οι Ούγγροι, οι οποίο θεωρούνται η μεγαλύτερη υπερδύναμη όλων των εποχών (κάτι σαν την Βραζιλία στο ποδόσφαιρο και τις ΗΠΑ στο μπάσκετ). Κι όμως ποτέ το πόλο δεν κατάφερε να περάσει το ποδόσφαιρο σε δημοτικότητα.

QUOTE
Η Αυστραλία πολύ αμφιβάλλω περί του πόσο ενδιαφέρεται περί ποδοσφαίρου, τουλάχιστον αυτό που εμείς ονομάζουμε ποδόσφαιρο.


Όταν γεμίζουν γήπεδα 120.000 θέσεων για ένα φιλικό με την Ελλάδα ή για επίσημα ματς με τη Νέα Ζηλανδία, την Ουρουγουάη και το Ιράν καλά θα κάνεις να το πιστέψεις.
treathitch
QUOTE(Anaz @ Sep 17 2006, 10:33 PM) *
Ti ακριβως σε διασκεδαζει? Η ικανοποιηση του εγωισμου σου οτι (συμφωνα με τα πιστευω σου) ΕΣΥ ξεχωριζεις κ εχεις κανει συνειδητα την "καλυτερη-σωστη" επιλογη κ δεν εισαι "προβατο"??? Απο ποτε κ γιατι σου δημιουργηθηκε τετοιου ειδους αναγκη ευχαριστησης αν επιτρεπεται? rolleyes.gif

O κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Όπως εσύ, για παράδειγμα, δεν βάζεις τόνους όταν πληκτρολογείς (δεν είναι μπηχτή, το λέω γιατί αυτό μου ήρθε στο μυαλό), έτσι κι εγώ γουστάρω να βλέπω το ελληνικό ποδόσφαιρο να μην υπάρχει και να μην βλέπεται! Τόσο απλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι αυτό γίνεται εσκεμμένα? Συμβαίνει πολύ απλά διότι έτσι είναι... Μην το ψάχνεις πάρα πολύ.
Κάτσε λίγο και σκέψου τι είναι globally accepted και τι είναι υποκειμενικό. Θα εκπλαγείς.

PS: Στην Ελλάδα υπάρχει, εκτός των άλλων, το παράλογο του να αντιμετωπίζεται ο καθείς που λέει ότι το ποδόσφαιρο έχει τα χάλια του ως ...περίεργος. Αντί αυτό να θεωρείται globally accepted (το ότι έχει τα χάλια του), θεωρείται ως κάτι υποκειμενικό (και μάλιστα λανθασμένο!).
thrylos7
QUOTE
Όταν γεμίζουν γήπεδα 120.000 θέσεων για ένα φιλικό με την Ελλάδα ή για επίσημα ματς με τη Νέα Ζηλανδία, την Ουρουγουάη και το Ιράν καλά θα κάνεις να το πιστέψεις.


Αυτό δεν παγιώνει καμιά κατάσταση όμως. Πχ και στις ΗΠΑ, στα φιλικά της Μπαρτσελόνα ήταν πάρα πολύς ο κόσμος αλλά τί θέση έχει το ποδόσφαιρο στην κατάταξη δημοτικότητας στις ΗΠΑ;
(Ούτε το δικό μου σχόλιο βέβαια παγιώνει μια αντίθετη κατάσταση)

QUOTE
Επειδή βλέπω ότι έχετε μπερδευτεί λίγο, σας παρακαλώ όλους όσοι εμπλέκεστε στη συζήτηση περί μασονίας και κόντρας ποδοσφαιρικών-μπασκετικών δημοσιογράφων να σταματήσετε άμεσα. Δεν είστε σε θέση να γνωρίζετε.

blink.gif
sihainas
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά άσχετη; huh.gif wacko.gif


Δεν έχετε βαρεθεί να λέτε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια; Τώρα τελευταία συνέχεια το ίδιο πράγμα... Μπάσκετ VS Ποδόσφαιρο... τι βγαίνει από αυτή τη συζήτηση; Ο καθένας έχει την άποψή του σ'αυτό το θέμα την οποία την έχουμε κουβεντιάσει και σε άλλα θέματα και η οποία δεν πρόκειτε να αλλάξει... Δεν έχει νόημα πλέον... αυτό το τόπικ έτσι και το αφήσουν μπορεί να φτάσει και τις 100 σελίδες και συμπέρασμα ακόμα να μην έχει βγει...
NBAholic
QUOTE
Τους ίδιους και περισσότερους τίτλους έχουν Ρεάλ και Μπαρτσελόνα στο μπάσκετ. Χώρια του ότι οι επιτυχίες της μπασκετικής εθνικής Ισπανίας είναι πολύ περισσότερες από τις αντίστοιχες της ποδοσφαιρικής.


Μετά από μια έρευνα, βρήκα ότι η ποδοσφαιρική Ρεάλ, μεταξύ των επισήμων διοργανώσεων (διηπειρωτικά κ.τ.ό δεν τα μέτρησα) έχει τελικά 9 κύπελλα πρωταθλητριών, 2 UEFA και 1 ευρωπαϊκό Super Cup (δεν ξέρω αν είναι κάτι σημαντικό αυτό...). Η μπασκετική, 8 πρωταθλητριών, 4 κυπελλούχων, 1 Κόρατς. Σχεδόν πανομοιότυπη επιτυχία. Η ποδοσφαιρική Μπαρτσελόνα, 2 πρωταθητριών, 4 UEFA, 2 Super Cup. Η μπασκετική, 1 πρωταθλητριών, 2 κυπαλλούχων, 2 Κόρατς. Όχι εντυπωσιακές διαφορές. Εν πάση περιπτώσει, το συμπέρασμα είναι νομίζω καθαρό: Πρόκειται για ομάδες-θρύλους και στα δυο αθλήματα, έτη φωτός μπροστά απ'τους ποδοσφαιρικούς ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.
Όσο για την Εθνική Ισπανίας, μολονότι όχι ακριβώς εντυπωσιακή έχει ένα χρυσό και ένα αργυρό ευρωπαϊκό, όσα είχαμε στο μπάσκετ μέχρι και την πρώτη του άνθηση, τότε που πολλοί το είχαν αναδείξει σε "εθνικό άθλημα". Παρεπιπτόντως, στο ποδόσφαιρο υπενθυμίζω ότι το ευρωπαϊκό κύπελλο διεξάγεται κάθε 4 χρόνια, έναντι 2 του μπασκετικού.

QUOTE
Αντιθέτως στο πόλο θα χάσουμε το μέτρημα αν αρχίσουμε να αναφέρουμε τα χρυσά σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια Πρωταθλήματα που έχουν πάρει οι Ούγγροι, οι οποίο θεωρούνται η μεγαλύτερη υπερδύναμη όλων των εποχών (κάτι σαν την Βραζιλία στο ποδόσφαιρο και τις ΗΠΑ στο μπάσκετ). Κι όμως ποτέ το πόλο δεν κατάφερε να περάσει το ποδόσφαιρο σε δημοτικότητα.


Δε γνωρίζω όμως στην περίοδο της άνθησής του (κι όχι μόνο) να λάμβανε ελάχιστη προβολή απ'τα ΜΜΕ και να είχαμε άτομα που να λένε "ποιος ασχολείται με το πολάκι...").

QUOTE
Όταν γεμίζουν γήπεδα 120.000 θέσεων για ένα φιλικό με την Ελλάδα ή για επίσημα ματς με τη Νέα Ζηλανδία, την Ουρουγουάη και το Ιράν καλά θα κάνεις να το πιστέψεις.


Το ότι γεμίζουν τα γήπεδα σε κάποιο άθλημα χωρίς ιδιαίτερες διακρίσεις και παραστάσεις (όχι, δε μετρούν τα Πανωκεάνια πρωταθλήματα για εμφανείς λόγους...) δε μου λέει κάτι για το ποιο είναι Εθνικό άθλημα, παρά μόνο για την ύπαρξη αθλητικής παιδείας. Στην Ελλάδα, στο Καλλιμάρμαρο, τους μεγάλους ευρωπαϊκούς αγώνες της ΑΕΚ και του ΠΑΟ τους παρακολουθούσαν δεκάδες χιλιάδες άτομα. Στη Γερμανία, είχαν παραβρεθεί κάποτε 70-80.000 κόσμου για να παρακολουθήσουν αγώνα των Γκλομπτρότερς (έναντι 4-5.000 που παραβρέθηκαν στο ΣΕΦ το 1995 και ακόμη λιγότερων στο ΟΑΚΑ μια δεκαετία αργότερα...). Στο Λονδίνο, η London Arena ήταν γεμάτη στο τουρνουά McDonalds' Open, παρότι οι Τάουερς (αυτοί ήταν νομίζω) ποτέ δεν αντιμετώπισαν τους (χωρίς Ολάζουον) Χιούστον Ρόκετς, περί των οποίων βέβαια ελάχιστες γνώσεις είχαν οι Άγγλοι.
Anaz
QUOTE(treathitch @ Sep 18 2006, 12:49 AM) *
O κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Όπως εσύ, για παράδειγμα, δεν βάζεις τόνους όταν πληκτρολογείς (δεν είναι μπηχτή, το λέω γιατί αυτό μου ήρθε στο μυαλό), έτσι κι εγώ γουστάρω να βλέπω το ελληνικό ποδόσφαιρο να μην υπάρχει και να μην βλέπεται! Τόσο απλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι αυτό γίνεται εσκεμμένα? Συμβαίνει πολύ απλά διότι έτσι είναι... Μην το ψάχνεις πάρα πολύ.
Κάτσε λίγο και σκέψου τι είναι globally accepted και τι είναι υποκειμενικό. Θα εκπλαγείς.

PS: Στην Ελλάδα υπάρχει, εκτός των άλλων, το παράλογο του να αντιμετωπίζεται ο καθείς που λέει ότι το ποδόσφαιρο έχει τα χάλια του ως ...περίεργος. Αντί αυτό να θεωρείται globally accepted (το ότι έχει τα χάλια του), θεωρείται ως κάτι υποκειμενικό (και μάλιστα λανθασμένο!).

Eiναι κοινως αποδεκτο(μετεφρασα τον ορο γιατι δεν μ'αρεσει στην αγγλιστι..) οτι το ελληνικο ποδοσφαιρο εχει τα χαλια του κ οποιος δεν το βλεπει απλα εθελοτυφλει.Δεν νομιζω οτι ισχυει το υστερογραφο σου δηλαδη..Τουλαχιστον στο γενικο πλαισιο που το εθεσες!
Σιγουρα ομως ειναι υποκειμενικο το να γουσταρεις να το βλεπεις να ειναι χαλια κ παραλληλα να το ευχαριστιεσαι που ειναι συναμα κ πρωτο στα μεσα προβολης!Θα το δεχομουν "αβιαστα" όπως λες,αν απλα ελεγες "προτιμω το μπασκετ απ'το ποδοσφαιρο".Αν εσυ βεβαια δεν το ψαχνεις,σιγα μη το ψαξω εγω! tongue.gif Σιγουρα παντως δεν εχει να κανει με την βαρεμαρα που προκαλει την απουσια των τονων στα κειμενα μου στο forum.. Δεν θα το παιξω ομως κ ψυχολογος,ο καθενας κρινει τα λεγομενα του αλλου κ βγαζει τα συμπεράσματά του... Πως εσυ εβγαλες τα οποια συμπερασματα σου για μενα,που δεν βαζω τονους..

Υ.Γ:Επισης χρησιμοποιω κ πολλα αποσιωποιητικα..Αυτο ειναι ενα θεμα που χρειαζεται μελετη γιατι δεν ξερω γιατι το κανω.. rolleyes.gif
Dromeas7
Μετά απο προσεκτική παρακολούθηση και μελέτη των αγώνων ΟΦΗ-ΟΣΦΠ και Πανιώνιος-ΠΑΟ δεν έχω το κουράγιο ούτε για να αυτοκτονήσω........................(να σημειώσω εδώ ότι παρακολούθησα μεγάλο μέρος του Μαντσεστερ- Αρσεναλ με αποτέλεσμα να κάνω τις όποιες συγκρίσεις)

Νομίζω όσα καταλογίσαμε στο ελληνικό ποδόσφαιρο στα παραπάνω ποστ για μια ακόμα Κυριακή βγήκαν αληθινά.Απλά τραγικές καταστάσεις.
Το ελληνικό ποδόσφαιρο(?) πρέπει να πιάσει πάτο.Μόνο έτσι ίσως πάρει και πάλι τα πάνω του.Γι'αυτό όλοι ας του ρίξουμε μια κλωτσιά να πάει παρακάτω....μπορεί να του κάνουμε καλό.... cool.gif
Keyser_Soze
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα βλέπετε τα πράγματα τόσο μονοδιάστατα...

QUOTE
Μετά απο προσεκτική παρακολούθηση και μελέτη των αγώνων ΟΦΗ-ΟΣΦΠ και Πανιώνιος-ΠΑΟ δεν έχω το κουράγιο ούτε για να αυτοκτονήσω........................(να σημειώσω εδώ ότι παρακολούθησα μεγάλο μέρος του Μαντσεστερ- Αρσεναλ με αποτέλεσμα να κάνω τις όποιες συγκρίσεις)

Γιατί δε συγκρίνεις το Άρης-Ιωνικός (ΜΑΤΣΑΡΑ!!) με το Μπόλτον-Μίντλεσμπρο (ΜΟΥΦΑ!!);; Ή ακόμα και το ΑΕΚ-Ηρακλής με το Ρεάλ Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ, τα οποία ήταν και τα δύο ισάξια σε ποιότητα (αρκετά καλά και τα δύο) παιχνίδια. Μάλλον δε σε συμφέρει... Γιατί πως αλλιώς θα κράξεις το ελληνικό ποδόσφαιρο...
Αντ' αυτού προτίμησες να συγκρίνεις τα Ολυμπιακός-ΟΦΗ και ΠΑΟ-Πανιώνιος τα οποία, θα σημφωνήσω ότι, ήταν σούπες και τα δύο (ειδικά αυτό του ΠΑΟ) με την ΤΡΕΛΗ ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ Μάντσεστερ Γιουν.-Άρσεναλ, στην οποία πρωταγωνιστούσαν οι δύο από τις τρεις καλύτερες ομάδες στην Αγγλία και από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο, που αρέσκονται να παίζουν ανοιχτό, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και άκρως επιθετικό ποδόσφαιρο.
Για να μη μιλήσω για την πρωταθλήτρια (ο θεός να την κάνει) Ιταλίας, Ίντερ, η οποία παραδίδει μαθήματα ΚΑΚΙΣΤΟΥ ποδοσφαίρου σε κάθε αγώνα που παίζει και θ' αποτελεί κάθε φορά μία αρκετά ικανοποιητική δικαιολογία για κάθε κακής ποιότητα αγώνα στην Ελλάδα.

Άσε που φέτος βλέπουμε και γκολάρες που δεν προέρχονται μόνο από τον Ριβάλντο ή τον Καστίγιο.
Βλέπε το γκολ του Νουαφόρ (ΟΦΗ) απέναντι στην ΑΕΚ, το γκολ του Οφορίκουε (ΟΦΗ) απέναντι στον Ολυμπιακό, το γκολ του Ρίβας (Ηρακλής) απέναντι στον ΟΦΗ, το γκολ του Νασιμέντο (Άρης) απέναντι στον Ιωνικό, το γκολ του Κοιλιάρα (Εργοτέλης) απέναντι στον Πανιώνιο.

Εννοείται ότι δε συγκρίνω το ελληνικό πρωτάθλημα με κάποιο από τα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Απλά προσπαθώ να διασώσω ότι μπορώ από εσάς που το έχετε στην ξεφτίλα.
asxetos
Paidia, ena tha pw.. mi ginomaste KOBLEXIKOI. Nai, mono auti i leksi tairiazei se osous theloun to elliniko podosfairo na katrakylaei gia na ta xwnoun stous podosfairikous.

Episis, diavazw gia ti katrakyla tou podosfairou alla mipws kai to basket paei pisw? Mipws yparxei protathlima A1 pleon? O PAOK ksepoulaei tous paiktes tou, i AEK, o Apollonas kai o Makedonikos exoun varesei dialysi kai mono 2 omades diekdikoun to titlo. Kai to kalitero? Stous agones metaksy twn dyo aytwn omadwn pio poly asxoloumaste me ta epeisodia kai to spasmeno tybano tou Argyropoulou para me tous agones autous katheautous.
Yparxei diladi kamia upodomi sto elliniko basket? Oi perissoteroi paiktes pou paizoun stin Ethniki einai autodimiourgitoi (vlepe Papaloukas, Diamantidis) kai kamia sxesi den exoun me tin anyparkti anaptyksiaki politiki tis EOK.
Neoi paiktes pairnoun xrono symmetoxis mono kata tyxi (vlepe Vasiliadis, Vasilopoulos, Mavrokefalidis ston PAOK) kai enw exoume pollous paiktes me talento dystyxws den exoume to protathlima na tous aksiopoiisoume afou oi paiktes omadwn opws i AEK paramenoun synexws aplirotoi.

Kai epeidi diavazw oti kapoious den tous endiaferei to elliniko protathlima alla mono i Euroligka, tote na rotisw ego, gia poio logo symmetexoun o Olympiakos kai o Panathinaikos sto elliniko protathlima? Den tha itan pio ygies na apoxorousan kai oi 2 wste na symmetexoun mono stin Euroligka?

Telos den m'aresei autos o neoploutismos twn basketikwn pou ekfrazetai apo kakiasmenous dimosiografous tou styl Syrigos (kai dystyxws) Papadogiannis. Diladi epeidi kaname merikes epitixies prepei na kauxiomaste kiolas? Diladi den vlepoume ta posa provlimata exei to elliniko basket?
NBAholic
QUOTE
Episis, diavazw gia ti katrakyla tou podosfairou alla mipws kai to basket paei pisw? Mipws yparxei protathlima A1 pleon?


Στο άλλο παρεμφερές topic έγραψες:

Ego prosopika pisteuw oti i poiotita tou protathlimatos exei anevei katakoryfa stin Ellada ta teleutaia 4-5 xronia logw tis megaliteris symmetoxis ellinwn paiktwn oi opoioi einai apo tous pio talantouxous sto kosmo, alla i anyparksia twn perissoterwn syllogwn me kanei na anysixw gia to mellon.

Άρα πιστεύεις κι εσύ ο ίδιος ότι αφενός μεν το επίπεδο της Α1 είναι υψηλότερο απ'ότι ήταν κάποτε και αφετέρου ότι έχουμε τη δυνατότητα να βελτιωθούμε κι άλλο.
Ακόμη, ας μην ξεχνάμε ότι η ελληνική Α1, ακόμη και στα χειρότερά της, είχε μια ομάδα που διεκδικούσε το θρόνο της Ευρωλίγγας και άλλη μια που διακρινόταν στο Σαπόρτα. Τουλάχιστον, η Α1, σε αντίθεση με την Α' Εθνική (και αυτοαποκαλούμενη "Super Λίγγα") έχει βιτρίνα. Η σύγκριση λοιπόν είναι άτοπη.

QUOTE
Kai epeidi diavazw oti kapoious den tous endiaferei to elliniko protathlima alla mono i Euroligka, tote na rotisw ego, gia poio logo symmetexoun o Olympiakos kai o Panathinaikos sto elliniko protathlima? Den tha itan pio ygies na apoxorousan kai oi 2 wste na symmetexoun mono stin Euroligka?


Όποιος δεν ενδιαφέρεται μπορεί να αποχωρήσει. Αλλά δε νομίζω ότι το λένε αυτό επίσημα στόματα. Οι δημοσιογράφοι το λένε μάλλον μεταφορικά για να επισημάνουν τη διαφορά ταχυτήτων στο πρωτάθλημα. Και ποιο θα ήταν άλλωστε το όφελος της Α1 από μια αποχώρηση των 2 κορυφαίων ομάδων της; Θα ανέβει ο ανταγωνισμός και θα χαρούν ειλικρινά την κατάκτηση του "πρωταθλήματος" στην 3η καλύτερη ομάδα;
Dromeas7
Πιο φτωχό σε ποιότητα και δυναμική ελληνικό πρωτάθλημα ομολογώ πως δεν θυμάμαι σε αυτές τις δεκαετίες που παρακολουθώ μπάλα. Εχει να κάνει με τη γενικότερη αισθητική το πρόβλημα. Ομάδες που ταλαιπωρούν το τόπι, αργές και ασύνδετες, οι οποίες δεν έχουν την ικανότητα να αλλάξουν τρεις πάσες της προκοπής. Η Σούπερ Λίγκα μπορεί να άλλαξε ρούχα, αλλά το πρωτάθλημα που διοργανώνει αντί της ΕΠΑΕ παραμένει «γυμνό»! Άθλια γήπεδα, κακές συνήθειες που δεν κόβονται εύκολα, λίγος κόσμος στην εξέδρα, που απορείς τι βλέπει και του ζητούν να πληρώσει, αντί να του προσφέρουν χρήματα επειδή βασανίζεται!

Ο ΟΦΗ, στο καλύτερο ξεκίνημά του στο πρωτάθλημα ύστερα από χρόνια, προηγείται με ένα πολύ ωραίο γκολ έχοντας απέναντί του τον πιο ασύνδετο Ολυμπιακό των τελευταίων ετών, αλλά καταφέρνει να μην πάρει ούτε ισοπαλία! Ο Πανιώνιος χάνει απέναντι στον πιο ακίνδυνο Παναθηναϊκό ένα ακόμα ματς και αυτό που πρέπει να τον ανησυχεί δεν είναι ότι έπεσε θύμα του σφυρίγματος του διαιτητή, αλλά ότι δεν κάνει ούτε φάση. Έχεις την αίσθηση πως στη Νέα Σμύρνη ακόμα κι αν φύγει η αντίπαλη ομάδα, οι κυνηγοί των «κυανέρυθρων» θα σουτάρουν άουτ σε κενή εστία. Αντε και στα δοκάρια, αν αληθινά ζοριστούν!

Ο ΠΑΟΚ βγάζει και στο χορτάρι τη διοικητική ανυπαρξία του. Κουράζεσαι να βλέπεις τους παίκτες του Ντουμιτρέσκου να περπατούν. Η Skoda Ξάνθη, ομάδα-μοντέλο των τελευταίων χρόνων, είναι κακέκτυπο φέτος. Το να χάσεις από την Καλαμαριά και μάλιστα με 2-0 σε ένα ματς που ουσιαστικά δεν έγινε ένας συνδυασμός της προκοπής αποτελεί κατόρθωμα!

Κοιτάς γύρω και ψάχνεις κάτι που να σου δώσει αισιοδοξία. Ωραία η Κέρκυρα, που κάνει καλό ξεκίνημα. Μπράβο στον Ιωνικό, ο οποίος έχει αρχή, μέση και τέλος στο παιχνίδι του (και που αν σκόραρε πιο εύκολα, θα ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα). Αξίζει να βλέπεις τον Αρη και την αγωνιστική προσέγγισή του στα ματς. Αλλά μέχρις εκεί! Πού είναι ο Ηρακλής του Κωφίδη που θαυμάσαμε πέρυσι, πού είναι ο Ατρόμητος του Παράσχου των τελευταίων δύο σεζόν, πού είναι η περσινή Λάρισα του Δώνη; Ενα πρωτάθλημα στο οποίο από την αρχή καταλαβαίνεις τη δυνατότητα κάθε ομάδας δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Στην Αγγλία, στην Ισπανία και στην Ιταλία, επίσης τα τελευταία χρόνια, το χάσμα μεγαλώνει ανάμεσα στους μεγάλους και τους μικρούς. Το πρόβλημα μ’ εμάς είναι πως όλα πάνε προς τα κάτω. Οι «μεγάλοι» χειροτερεύουν και οι «μικροί» γίνονται ακόμα πιο κακοί. Και όποιοι ανεβαίνουν λιγάκι, δεν αρκεί για να καλύψουν το χάντικαπ.

Το ελληνικό πρωτάθλημα θέλει και πάλι γερές έδρες. Όπως κάποτε που δεν περνούσες από Λάρισα, Κρήτη, Πάτρα, Δράμα, Καστοριά, Σέρρες χωρίς να ματώσεις. Που οι ομάδες του τέως ΠΟΚ γνώριζαν ότι στη Θεσσαλονίκη η ισοπαλία θα ήταν επιτυχία. Που ακόμα και η τελευταία επαρχιακή ομάδα διέθετε σταρ. Τότε επίσης που οι οπαδοί στην εξέδρα ήξεραν τους παίκτες των ομάδων τους με τα μικρά τους ονόματα. Τώρα για κάποιους κοιτούν πρώτα τον αριθμό στη φανέλα και μετά ελέγχουν τις συνθέσεις για να τσεκάρουν ποιοι είναι!

Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι διαπιστωμένο –ακόμα και από εκείνη την αγγλική εταιρεία που έφερε κάποτε η ΕΠΑΕ για να κάνει έρευνα– πως χρειάζεται 12 ομάδες μάξιμουμ για να γίνει και πάλι ανταγωνιστικό. Ίσως να άξιζε να εξεταστεί και η περίπτωση των πλέι οφ, κάτι που τόνωσε και ένα άλλο εξίσου προβληματικό πρωτάθλημα, αυτό της Ελβετίας. Μάλιστα, αυτή την περίπτωση αρχίζουν να τη συζητούν και στην Πρέμιερ Λιγκ για το 2009. Πάντως, η μείωση των ομάδων θα ήταν ένα πρώτο μικρό και καλό βήμα. Και θα έδινε σε κάθε ομάδα που τελικά θα παίξει στην Ευρώπη αγωνιστικές δοκιμασίες-αληθινά κρας τεστ! Το 2001-2002 το πρωτάθλημα είχε διεξαχθεί με 14 ομάδες και πιθανολογώ ότι θυμάστε πόσο ενδιαφέρον είχε μέχρι το τέλος.

Η Σούπερ Λίγκα ξεκίνησε βιαστικά. Κάποια πράγματα παρέμειναν απαράλλακτα και φυσικά δεν μεταβάλλονται επειδή τα βάφτισαν αλλιώς. Ο κόσμος πια έχει τη δυνατότητα να βλέπει και να συγκρίνει. Και οποιαδήποτε σύγκριση με το ελληνικό ποδοσφαιρικό προϊόν δυστυχώς εξελίσσεται καταλυτικά εις βάρος του.





Ένα πρωτάθλημα που παραμένει «γυμνό» (Sportday / Χρήστος Σωτηρακόπουλος)

Αυτά τα λέει ο σπουδαιότερος ¨Ελληνας αθλητικογράφος όσον αφορά το ποδόσφαιρο...Νομίζω ότι δε πρέπει να πουμε τίποτα άλλο
Keyser_Soze
Ότι η κατάσταση του ελληνικου ποδοσφαίρου είναι τραγική το ξέρουμε όλοι. Το θέμα είναι ότι δε χρειάζεται μια κλωτσιά για να πιάσει πάτο. Γιατί εκεί είναι ήδη. Θέλει συλλογική προσπάθεια για να το βγάλουμε από τον πάτο.
Και η λύση είναι εδώ:
QUOTE
Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι διαπιστωμένο –ακόμα και από εκείνη την αγγλική εταιρεία που έφερε κάποτε η ΕΠΑΕ για να κάνει έρευνα– πως χρειάζεται 12 ομάδες μάξιμουμ για να γίνει και πάλι ανταγωνιστικό. Ίσως να άξιζε να εξεταστεί και η περίπτωση των πλέι οφ, κάτι που τόνωσε και ένα άλλο εξίσου προβληματικό πρωτάθλημα, αυτό της Ελβετίας.


Μόνο έτσι το ελληνικό ποδόσφαιρο θα ξανά πάρει τα πάνω του.
Dromeas7
Φαντάσου να πάιζουν στα playoff ΟΣΦΠ-ΠΑΟ και να κρίνεται η πρόκριση στις 2 νίκες.Η Αθήνα θα γίνει πεδίο μάχης...Πάντως είναι γεγονός ότι ίσως είναι η μόνη λύση οι προτάσεις του Σωτηρακόπουλου
thrylos7
QUOTE
Paidia, ena tha pw.. mi ginomaste KOBLEXIKOI. Nai, mono auti i leksi tairiazei se osous theloun to elliniko podosfairo na katrakylaei gia na ta xwnoun stous podosfairikous.

Αν κάποιος κομπλεξικός θέλει να τα χώσει στους ποδοσφαιρικούς δε χρειάζεται να θέλει την κατρακύλα... Μπορεί κι έτσι άνετα!

Αυτή καθ' εαυτή η πρόταση πάντως είναι σωστή.

QUOTE
Mipws yparxei protathlima A1 pleon? O PAOK ksepoulaei tous paiktes tou, i AEK, o Apollonas kai o Makedonikos exoun varesei dialysi kai mono 2 omades diekdikoun to titlo.

Οι οικονομικές δυσκολίες είναι και θέμα των ομάδων, όχι μόνο του αθλήματος.
Εξάλλου ο Δρομέας, αναφέρεται περισσότερο στο θέαμα που προσφέρουν οι ποδοσφαιρικές ομάδες. Ασφαλώς, η Α1, μπορεί να προσφέρει πολύ καλύτερο θέαμα.
Τουλάχιστον έχουμε και 3-4 σοβαρές ομάδες, που στην Ευρώπη όχι απλά έχουν αξιοπρεπή πορεία, αλλά διεκδικούν τίτλους...
Γενικότερα δεν υφίσταται σύγκριση...

QUOTE
Kai to kalitero? Stous agones metaksy twn dyo aytwn omadwn pio poly asxoloumaste me ta epeisodia kai to spasmeno tybano tou Argyropoulou para me tous agones autous katheautous.

Πολύ άστοχο σχόλιο...
1ον γιατί οι χούλιγκανς δεν κάνουν διακρίσεις... Πάνε παντού και κάνουν πάντα τη δουλειά τους! Άρα, μόνο θέμα του μπάσκετ δεν είναι αυτό(πόσο μάλλον όταν τα επεισόδια στο ποδόσφαιρο είναι πολύ περισσότερα. Γι' αυτό πάλι η δικαιολογία είναι η ίδια.. χούλιγκανς. Καμιά σχέση με αθλητισμό).
2ον είναι λογικό να ασχολούμαστε περισσότερο με τον Αργυρόπουλο γιατί αποτέλεσε ένα από τα 4-5 μπασκετικά πρωτοσέλιδα σε όλη τη χρονιά.. Χωρίς άλλα σχόλια.
3ον είναι απόλυτα φυσιολογικό ν' ασχολούμαστε με το σπασμένο τύμπανο του Αργυρόπουλου, γιατί πολύ απλά είμαστε άνθρωποι. Ας πάρει 500 πρωταθλήματα ο Παναθηναϊκός παρά να πάθει ζημιά οποιοσδήποτε αθλητής.

QUOTE
Kai epeidi diavazw oti kapoious den tous endiaferei to elliniko protathlima alla mono i Euroligka, tote na rotisw ego, gia poio logo symmetexoun o Olympiakos kai o Panathinaikos sto elliniko protathlima? Den tha itan pio ygies na apoxorousan kai oi 2 wste na symmetexoun mono stin Euroligka?

blink.gif

QUOTE
Diladi epeidi kaname merikes epitixies prepei na kauxiomaste kiolas? Diladi den vlepoume ta posa provlimata exei to elliniko basket?

Όχι, θα σκύψουμε το κεφάλι, και θα υποταχθούμε στο αποτυχημένο ποδόσφαιρο... Σιγά τις επιτυχίες που θα καυχηθούμε κιόλας...

Διαβάζεις 365 μέρες το χρόνο Παπαδογιάννη και Συρίγο και βλέπεις όλες αυτές τις 365 μέρες να πανηγυρίζουν; Μάλλον είναι άνθρωποι που ξέρουν πολύ καλύτερα τα προβλήματα του ελληνικού μπάσκετ.
treathitch
QUOTE(asxetos @ Sep 19 2006, 11:51 PM) *
Kai epeidi diavazw oti kapoious den tous endiaferei to elliniko protathlima alla mono i Euroligka, tote na rotisw ego, gia poio logo symmetexoun o Olympiakos kai o Panathinaikos sto elliniko protathlima? Den tha itan pio ygies na apoxorousan kai oi 2 wste na symmetexoun mono stin Euroligka?

Δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω.
Τέλος πάντων, το καλό είναι η Α1 και όλα τα τοπικά πρωταθλήματα να δίνουν τον αριθμό των θέσεων στην Ευρωλίγκα. Όποιος αντέχει στον ανταγωνισμό, τότε αργά ή γρήγορα θα προκρίνεται στην Ευρωλίγκα ή στο Uleb Cup, απ' όπου τα κέρδη θα είναι τεράστια. Να είναι το κάθε σωματείο υπεύθυνο για τα οικονομικά του, χωρίς βοήθεια από το κράτος και η Uleb να μη δίνει εγγυημένα συμβόλαια. Θες να κάτσω να σου το αναλύσω με λεπτομέρειες? Ξέρεις πόσο ανταγωνιστικό θα ήταν το εκάστοτε πρωτάθλημα, αν η Uleb προσέφερε τα σωστά κίνητρα; Αν έκανε άνοιγμα στις σωστές αγορές; Αν (βασικότατο αυτό) διαλύονταν οι οργανωμένοι σύνδεσμοι και συνελάμβανε η αστυνομία όλους (μα όλους) τους πιθηκανθρώπους σπάνε τα γήπεδα και επιβάλονταν κάμερες και αριθμημένες θέσεις στα γήπεδα; Αν πήγαινε ο κόσμος στο γήπεδο να δει μπάσκετ και όχι να τα σπάσει;
Όσο για το να παίζουν ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός μόνο Ευρωλίγκα, μάλλον δεν καταλαβαίνεις... Ο στόχος είναι οι συμμετέχοντες στις διοργανώσεις της Uleb να έχουν ένα εκπληκτικό ρόστερ για την Ευρωλίγκα ή το Uleb Cup (με απεριόριστο αριθμό non-EU παικτών), αλλά παράλληλα να μπορούν να είναι και στις ομάδες που θα προκριθούν και την επόμενη σεζόν μέσω Α1 (που σημαίνει ότι πρέπει να είναι πολύ δυνατοί και στο πρωτάθλημα). Πως είναι η ACB; Η Ρεάλ ήταν ανίκανη να μπει στους τέσσερις και φέτος είναι εκτός Ευρωλίγκας. Η Βαλένθια δε μπόρεσε να προκριθεί στο Uleb Cup και όλα αυτά επειδή δεν ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Αλλά όλα αυτά θα ξεκινήσουν με την κατάργηση των συμβολαίων για να είναι fair and square ο ανταγωνισμός.
asxetos
QUOTE(NBAholic @ Sep 20 2006, 03:32 AM) *
Στο άλλο παρεμφερές topic έγραψες:

Ego prosopika pisteuw oti i poiotita tou protathlimatos exei anevei katakoryfa stin Ellada ta teleutaia 4-5 xronia logw tis megaliteris symmetoxis ellinwn paiktwn oi opoioi einai apo tous pio talantouxous sto kosmo, alla i anyparksia twn perissoterwn syllogwn me kanei na anysixw gia to mellon.

Άρα πιστεύεις κι εσύ ο ίδιος ότι αφενός μεν το επίπεδο της Α1 είναι υψηλότερο απ'ότι ήταν κάποτε και αφετέρου ότι έχουμε τη δυνατότητα να βελτιωθούμε κι άλλο.
Ακόμη, ας μην ξεχνάμε ότι η ελληνική Α1, ακόμη και στα χειρότερά της, είχε μια ομάδα που διεκδικούσε το θρόνο της Ευρωλίγγας και άλλη μια που διακρινόταν στο Σαπόρτα. Τουλάχιστον, η Α1, σε αντίθεση με την Α' Εθνική (και αυτοαποκαλούμενη "Super Λίγγα") έχει βιτρίνα. Η σύγκριση λοιπόν είναι άτοπη.
Όποιος δεν ενδιαφέρεται μπορεί να αποχωρήσει. Αλλά δε νομίζω ότι το λένε αυτό επίσημα στόματα. Οι δημοσιογράφοι το λένε μάλλον μεταφορικά για να επισημάνουν τη διαφορά ταχυτήτων στο πρωτάθλημα. Και ποιο θα ήταν άλλωστε το όφελος της Α1 από μια αποχώρηση των 2 κορυφαίων ομάδων της; Θα ανέβει ο ανταγωνισμός και θα χαρούν ειλικρινά την κατάκτηση του "πρωταθλήματος" στην 3η καλύτερη ομάδα;


Κατ'αρχάς ποιός μίλησε για σύγκριση; Σίγουρα έχει το ποδόσφαιρο μεγαλύτερα προβλήματα αλλά ποιός ο λόγος να μιλάνε οι μπασκετικοί συνεχώς για αυτά ενώ το μπάσκετ έχει εξίσου μεγάλα προβλήματα;
Και δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να αποδείξεις με το να κάνεις quote το άλλο μου μύνημα. Ναι είναι καλό το επίπεδο αλλά αυτό δεν είναι αποτέλεσμα καμίας οργανωμένης προσπάθειας αλλά κάτι που συνέβη ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ. Και αυτό είναι που με κάνει να ανησυχώ για το μέλλον του μπάσκετ στην Ελλάδα. Τέλος, το να επαναπαύεσαι στις δάφνες σου μόνο χειρότερο μπορεί να σε κάνει.

Όσο για την αποχώρηση των μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων από το ελληνικό πρωτάθλημα ο λόγος που αυτό θα είναι καλό για το πρωτάθλημα είναι ότι θα αποκτήσει πλέον το πραγματικό του ρόλο που είναι αυτός ενός αναπτυξιακού πρωταθλήματος. Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότερες ευρωπαϊκές ομάδες θα δέχονταν μια τέτοια εξέλιξη εκτός ίσως από τις ισπανικές οι οποίες ήδη αγωνίζονται σε πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Τα πρωταθλήματα της κάθε χώρας θα μπορούν να λειτουργούν ως δεύτερες κατηγορίες με τις καλύτερες ομάδες να κερδίζουν την άνοδο τους στην Ευρωλίγκα.

Το θέμα είναι ότι όσο και αν το αρνείστε, όταν κάπου υπάρχει στασιμότητα είναι φυσικό να υπάρξει και παρακμή. Και εγώ στο ελληνικό μπάσκετ δεν βλέπω να υπάρχει η δυνατότητα σε άλλες ομάδες πλην των 2 να αλλάξουν το status quo.
asxetos
QUOTE(thrylos7 @ Sep 20 2006, 04:43 PM) *
Αν κάποιος κομπλεξικός θέλει να τα χώσει στους ποδοσφαιρικούς δε χρειάζεται να θέλει την κατρακύλα... Μπορεί κι έτσι άνετα!

Αυτή καθ' εαυτή η πρόταση πάντως είναι σωστή.
Οι οικονομικές δυσκολίες είναι και θέμα των ομάδων, όχι μόνο του αθλήματος.
Εξάλλου ο Δρομέας, αναφέρεται περισσότερο στο θέαμα που προσφέρουν οι ποδοσφαιρικές ομάδες. Ασφαλώς, η Α1, μπορεί να προσφέρει πολύ καλύτερο θέαμα.
Τουλάχιστον έχουμε και 3-4 σοβαρές ομάδες, που στην Ευρώπη όχι απλά έχουν αξιοπρεπή πορεία, αλλά διεκδικούν τίτλους...
Γενικότερα δεν υφίσταται σύγκριση...
Πολύ άστοχο σχόλιο...
1ον γιατί οι χούλιγκανς δεν κάνουν διακρίσεις... Πάνε παντού και κάνουν πάντα τη δουλειά τους! Άρα, μόνο θέμα του μπάσκετ δεν είναι αυτό(πόσο μάλλον όταν τα επεισόδια στο ποδόσφαιρο είναι πολύ περισσότερα. Γι' αυτό πάλι η δικαιολογία είναι η ίδια.. χούλιγκανς. Καμιά σχέση με αθλητισμό).
2ον είναι λογικό να ασχολούμαστε περισσότερο με τον Αργυρόπουλο γιατί αποτέλεσε ένα από τα 4-5 μπασκετικά πρωτοσέλιδα σε όλη τη χρονιά.. Χωρίς άλλα σχόλια.
3ον είναι απόλυτα φυσιολογικό ν' ασχολούμαστε με το σπασμένο τύμπανο του Αργυρόπουλου, γιατί πολύ απλά είμαστε άνθρωποι. Ας πάρει 500 πρωταθλήματα ο Παναθηναϊκός παρά να πάθει ζημιά οποιοσδήποτε αθλητής.
blink.gif
Όχι, θα σκύψουμε το κεφάλι, και θα υποταχθούμε στο αποτυχημένο ποδόσφαιρο... Σιγά τις επιτυχίες που θα καυχηθούμε κιόλας...

Διαβάζεις 365 μέρες το χρόνο Παπαδογιάννη και Συρίγο και βλέπεις όλες αυτές τις 365 μέρες να πανηγυρίζουν; Μάλλον είναι άνθρωποι που ξέρουν πολύ καλύτερα τα προβλήματα του ελληνικού μπάσκετ.



Μα είπα και στο άλλο μύνημα δεν κάνω συγκρίσεις και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το λέτε αυτό συνέχεια. Μιλάω για τα προβλήματα του μπάσκετ που δεν θα λυθούν με το να προβάλλεται το μπάσκετ περισσότερο από τις κολοφυλλάδες. ΤΟ μόνο που θα συμβεί είναι να πηγαίνουν περισσότεροι χούλιγκανς στο μπάσκετ.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι είμαστε άνθρωποι; Μήπως υποννοείς ότι εγώ δεν είμαι άνθρωπος επειδή θέλω να γίνει μια οργανώμενη προσπάθεια να εξαλειφτεί η βία από τα ελληνικά γήπεδα; Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ τουλάχιστον μην ειρωνεύεσαι.
Όσο για τα ειρωνικά εικονίδια, εξήγησα παραπάνω γιατί θα ήταν καλύτερο να αποχωρήσουν οι κορυφαίες ομάδες από το (ανύπαρκτο πλέον) ελληνικό πρωτάθλημα και να αγωνίζονται μόνο στην Ευρωλίγκα. Εκτός αν σ'αρέσει που το πρώταθλημα έχει γίνει πεδίο αντιπαραθέσεων των χούλιγκανς και φτιάχνεσαι όταν σπάζουν το τύμπανο του Αργυρόπουλου (βλέπεις η ειρωνεία δεν είναι μόνο δικό σου προνόμιο).
Ποιός σου είπε να σκύψεις το κεφάλι ρε φίλε στο ποδόσφαιρο; Εσύ αυτο κατάλαβες να λέω; Γιατί αν αυτό κατάλαβες τότε εσύ έχεις το πρόβλημα και όχι εγώ. Βλέπεις εγώ να κάνω πουθενά συγκρίσεις ή να ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο; Γιατί ασχολείστε όλοι τόσο πολύ πια με το τι κάνει το ποδόσφαιρο; Μήπως πιστεύετε ότι με κακεντρέχειες θα κάνετε το κόσμο να στραφεί στο μπάσκετ; Όχι βέβαια. Και για να λέμε την αλήθεια το μπάσκετ έχει αρκετή προβολή στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες, ακόμα και σε Ισπανία, Ιταλία όπου το μπάσκετ έχει εξίσου μεγάλες επιτυχίες η προβολή είναι πολύ μικρότερη. Τώρα αν θέλετε φαινόμενα όπως αυτά της δεκαετίας του 90 όπου όλα τα προβλήματα του ποδοσφαίρου μετακόμισαν στο μπάσκετ, τότε συγνώμη αλλά δεν θα πάρω.
asxetos
QUOTE(treathitch @ Sep 20 2006, 08:45 PM) *
Δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω.
Τέλος πάντων, το καλό είναι η Α1 και όλα τα τοπικά πρωταθλήματα να δίνουν τον αριθμό των θέσεων στην Ευρωλίγκα. Όποιος αντέχει στον ανταγωνισμό, τότε αργά ή γρήγορα θα προκρίνεται στην Ευρωλίγκα ή στο Uleb Cup, απ' όπου τα κέρδη θα είναι τεράστια. Να είναι το κάθε σωματείο υπεύθυνο για τα οικονομικά του, χωρίς βοήθεια από το κράτος και η Uleb να μη δίνει εγγυημένα συμβόλαια. Θες να κάτσω να σου το αναλύσω με λεπτομέρειες? Ξέρεις πόσο ανταγωνιστικό θα ήταν το εκάστοτε πρωτάθλημα, αν η Uleb προσέφερε τα σωστά κίνητρα; Αν έκανε άνοιγμα στις σωστές αγορές; Αν (βασικότατο αυτό) διαλύονταν οι οργανωμένοι σύνδεσμοι και συνελάμβανε η αστυνομία όλους (μα όλους) τους πιθηκανθρώπους σπάνε τα γήπεδα και επιβάλονταν κάμερες και αριθμημένες θέσεις στα γήπεδα; Αν πήγαινε ο κόσμος στο γήπεδο να δει μπάσκετ και όχι να τα σπάσει;
Όσο για το να παίζουν ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός μόνο Ευρωλίγκα, μάλλον δεν καταλαβαίνεις... Ο στόχος είναι οι συμμετέχοντες στις διοργανώσεις της Uleb να έχουν ένα εκπληκτικό ρόστερ για την Ευρωλίγκα ή το Uleb Cup (με απεριόριστο αριθμό non-EU παικτών), αλλά παράλληλα να μπορούν να είναι και στις ομάδες που θα προκριθούν και την επόμενη σεζόν μέσω Α1 (που σημαίνει ότι πρέπει να είναι πολύ δυνατοί και στο πρωτάθλημα). Πως είναι η ACB; Η Ρεάλ ήταν ανίκανη να μπει στους τέσσερις και φέτος είναι εκτός Ευρωλίγκας. Η Βαλένθια δε μπόρεσε να προκριθεί στο Uleb Cup και όλα αυτά επειδή δεν ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Αλλά όλα αυτά θα ξεκινήσουν με την κατάργηση των συμβολαίων για να είναι fair and square ο ανταγωνισμός.


Εγώ δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Αλλά η Ισπανία έχει αναταγωνιστικό πρωτάθλημα ενώ στην Ελλάδα έχουμε πρωτάθλημα των 2 και οι άλλες ομάδες απλώς παίζουν για τη τρίτη θέση. Γιατί δηλαδή ο Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός που έχουν ξεφύγει τελείως από τα ελληνικά δεδομένα να πρέπει να ταλαιπωρούνται παίζοντας με τον Ανυπαρκτιακό και τον Τιποτένιο κάθε Σαββατοκύριακο ενώ μπορύν να παίζουν συνεχώς με τη ΤΣΣΚΑ ή τη Μπένετον;
Και αν διαβάσεις το άλλο μου μύνημα θα καταλάβεις πως μπορούν οι ομάδες να διεκδικούν θέση στην Ευρωλίγκα και να συνεχίσει να υπάρχει ανταγωνισμός. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για ελεύθερα συμβόλαια και αυτός είναι ένας ακόμα λόγος οικονομικοί κολοσσοί όπως ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός δεν έχουν θέση στο ελληνικό πρωτάθλημα όπου οι περισσότερες ομάδες είναι χρεωκοπημένες και προσπαθούν να βγάλουν τη χρονιά με νέους παίκτες τους οποίους μετά πουλάνε για να βγάλουνε την επόμενη χρονιά. Γιατί δηλαδή θα πρέπει οι 2 ομάδες να καταφεύγουν σε τρικ ώστε να υπογράφουν τον ΜακΝαμάρα και το Βούγιανιτς; Γιατί φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι ο μόνος λόγος που συμβαίνει αυτό είναι για να μην βλεπουμε ομάδες όπως ο ποδοσφαιρικός Ιωνικός ή Πανιώνιος που δύσκολα βρίσκεις έλληνα στη σύνθεση τους αλλά παρ'όλα αυτά είναι πάντα υποψήφιοι για υποβιβασμό.

Έχω ένα ολόκληρο σχέδιο για το πως θα μπορούσε μια Ευρωπαϊκή Λίγκα να επιβιώσει δίνοντας τη δυνατότητα σε κάθε ομάδα της Ευρώπης αν είναι δυνατή να συμμετέχει σε αυτή και μπορώ να στο εξηγήσω αν θέλεις.
NBAholic
QUOTE
Κατ'αρχάς ποιός μίλησε για σύγκριση; Σίγουρα έχει το ποδόσφαιρο μεγαλύτερα προβλήματα αλλά ποιός ο λόγος να μιλάνε οι μπασκετικοί συνεχώς για αυτά ενώ το μπάσκετ έχει εξίσου μεγάλα προβλήματα;
Και δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να αποδείξεις με το να κάνεις quote το άλλο μου μύνημα. Ναι είναι καλό το επίπεδο αλλά αυτό δεν είναι αποτέλεσμα καμίας οργανωμένης προσπάθειας αλλά κάτι που συνέβη ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ. Και αυτό είναι που με κάνει να ανησυχώ για το μέλλον του μπάσκετ στην Ελλάδα. Τέλος, το να επαναπαύεσαι στις δάφνες σου μόνο χειρότερο μπορεί να σε κάνει.


Δεν είναι δυνατό να λες ότι το ελληνικό μπάσκετ έχει "εξίσου μεγάλα προβλήματα" με το ελληνικό ποδόσφαιρο και να αρνείσαι ότι κάνεις σύγκριση. Φυσικά έχει προβλήματα ανοργανωσιάς και μη υποδομής. Φυσικά και χωρά μεγάλη βελτίωση. Αλλά δεν είναι εξίσου χάλια τα πράγματα με το ελληνικό ποδόσφαιρο. Όποιον μπασκετμπολίστα του Ολυμπιακού/Παναθηναϊκού να ρωτήσεις πλέον (κατά προτίμηση ξένο), θα σου πει ότι η ομάδα δουλεύει υπό απόλυτα επαγγελματικές συνθήκες. 2/14 ομάδες έναντι 0/18 του ποδοσφαίρου. Στόχος μας βέβαια είναι το (μάλλον ουτοπικό) 14/14.

QUOTE
Όσο για την αποχώρηση των μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων από το ελληνικό πρωτάθλημα ο λόγος που αυτό θα είναι καλό για το πρωτάθλημα είναι ότι θα αποκτήσει πλέον το πραγματικό του ρόλο που είναι αυτός ενός αναπτυξιακού πρωταθλήματος. Προσωπικά πιστεύω ότι οι περισσότερες ευρωπαϊκές ομάδες θα δέχονταν μια τέτοια εξέλιξη εκτός ίσως από τις ισπανικές οι οποίες ήδη αγωνίζονται σε πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Τα πρωταθλήματα της κάθε χώρας θα μπορούν να λειτουργούν ως δεύτερες κατηγορίες με τις καλύτερες ομάδες να κερδίζουν την άνοδο τους στην Ευρωλίγκα.


Ίσως από επαγγελματικής άποψης να είναι μια λύση...Αλλά υπάρχουν και τα ιστορικά στοιχεία στη μέση. Πιστεύεις ότι ο μέσος οπαδός του ΠΑΟ, της Μακάμπι, της ΤΣΣΚΑ, κτλ, θα δεχτεί νη μην έχει πλέον το δικαίωμα να διεκδικεί εγχώριους τίτλους και να τους παίρνουν ο Άρης, η Χάποελ και η Ντιναμό; Κι ακόμη κι αν ναι, γιατί να δεχτούν οι μικρότεροι να παίρνουν μέρος σε ένα μετριότατο εγχώριο πρωτάθλημα και να μην οργανώσουν κι από μόνοι τους μια πανευρωπαϊκή διοργάνωση ξεχωριστή της Ευρωλίγγας; Αυτή η πρόταση είναι μια αποθέωση της παγκοσμιοποίσης, με όλα τα καλά και τα άσχημα που αυτή φέρει.

QUOTE
Και για να λέμε την αλήθεια το μπάσκετ έχει αρκετή προβολή στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες, ακόμα και σε Ισπανία, Ιταλία όπου το μπάσκετ έχει εξίσου μεγάλες επιτυχίες η προβολή είναι πολύ μικρότερη.


Πού ακριβώς βλέπεις την προβολή; Στα δελτία ειδήσεων, που θυμούνται το μπάσκετ μια στις 10 μέρες; Στα πεντάλεπτα που κερδίζει σε 2ωρες αθλητικές εκπομπές; Στον οπαδικό τύπο; Στην ουσιαστική ανυπαρξία ελληνικών ιστοσελίδων με μπασκετικό περιεχόμενο (το basketforum, π.χ, είναι το πρώτο μπασκετικό φόρουμ στο ελληνικό ίντερνετ); Ή μήπως βλέπεις κάποια ουσιαστική πρωτοβουλία για προώθηση των ομάδων που φιλοξενεί ο κάθε δήμος; Διότι οι Ισπανοί, οι Ιταλοί και οι Ρώσοι βασίζονται (και) σε αυτό και συγκεντρώνουν τον κόσμο ανά χιλιάδες κι όχι ανά εκατοντάδες.

Κι άλλωστε, μπάσκετ δεν είναι μόνο η αντρική Α1. Ποιος νοιάζεται να προωθήσει την Α2 ή την Α1 γυναικών; Στην Ιταλία, υπάρχει το Raisport, που όχι μόνο καλύπτει τέτοιους αγώνες, αλλά αφιερώνει περισσότερη ώρα στη μετάδοσή τους απ'τα δικά μας κανάλια για αγώνες της Α1. Διαφημίσεις; Μόνο στο ημίχρονο. Φέρνει αποτέλεσμα η τακτική; Well, απ'όσα έχω δει, βάζω στοίχημα ότι πολλές γυναικείες ομάδες κόβουν περισσότερα εισιτήρια από δικές μας αντρικές.
Ακόμη, πότε ήταν η τελευταία φορά που είδε κανείς ρεπορτάζ με φάσεις από ΝΒΑ σε ελληνικό κανάλι; Ποιο ήταν το τελευταίο αμερικανικό περιοδικό ΝΒΑ που κυκλοφόρησε μεταφρασμένο στην Ελλάδα; Δε νομίζω ότι υπήρξε καν πρώτο. Στη Γαλλία, μια χώρα με φτωχότερη μπασκετική παράδοση από εμάς, αυτό γίνεται κατά κόρον. Έχει αποτέλεσμα; Αν κρίνω από το μέγεθος των γαλλικών φόρουμ ΝΒΑ (πολλαπλάσιο απ'ότι οτιδηποτε ελληνικό), είναι ασφαλέστατο να πούμε πως ναι.
Τίποτε από αυτά δεν επιτυγχάνεται με ισάξια ή μικρότερη προβολή απ'αυτήν της ελληνικής Α1.
panos75
QUOTE
Πιστεύεις ότι ο μέσος οπαδός του ΠΑΟ, της Μακάμπι, της ΤΣΣΚΑ, κτλ, θα δεχτεί νη μην έχει πλέον το δικαίωμα να διεκδικεί εγχώριους τίτλους και να τους παίρνουν ο Άρης, η Χάποελ και η Ντιναμό; Κι ακόμη κι αν ναι, γιατί να δεχτούν οι μικρότεροι να παίρνουν μέρος σε ένα μετριότατο εγχώριο πρωτάθλημα και να μην οργανώσουν κι από μόνοι τους μια πανευρωπαϊκή διοργάνωση ξεχωριστή της Ευρωλίγγας; Αυτή η πρόταση είναι μια αποθέωση της παγκοσμιοποίσης, με όλα τα καλά και τα άσχημα που αυτή φέρει.


Μα το όλο ζήτημα είναι οι ομάδες να προσελκύσουν πλέον στο γήπεδο φίλαθλους και οικογένειες οι οποίοι θα έρθουν για να απολαύσουν ένα όμορφο θέαμα, όχι ανεγκέφαλους οπαδούς οι οποίοι ενδιαφέρονται μόνο για τους τίτλους, ανεξαρτήτως του πως αυτοί κατακτώνται.

Αλλά δυστυχώς αυτό είναι ένα από τα μεγάλα προβλήματα του ελληνικού αθλητισμού. Κανείς δεν τολμά να προχωρήσει σε αυτή την τολμηρή κίνηση γιατί φοβάται μήπως ...κακοκαρδίσει τον ''υπέροχο'' λαό του Παναθηναϊκού ή του Ολυμπιακού, ο οποίος θα χάσει την ευκαιριά να έρχεται αντιμέτωπος με τον ''οχτρό'' στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

QUOTE
Κι άλλωστε, μπάσκετ δεν είναι μόνο η αντρική Α1. Ποιος νοιάζεται να προωθήσει την Α2 ή την Α1 γυναικών; Στην Ιταλία, υπάρχει το Raisport, που όχι μόνο καλύπτει τέτοιους αγώνες, αλλά αφιερώνει περισσότερη ώρα στη μετάδοσή τους απ'τα δικά μας κανάλια για αγώνες της Α1. Διαφημίσεις; Μόνο στο ημίχρονο. Φέρνει αποτέλεσμα η τακτική; Well, απ'όσα έχω δει, βάζω στοίχημα ότι πολλές γυναικείες ομάδες κόβουν περισσότερα εισιτήρια από δικές μας αντρικές.
Ακόμη, πότε ήταν η τελευταία φορά που είδε κανείς ρεπορτάζ με φάσεις από ΝΒΑ σε ελληνικό κανάλι; Ποιο ήταν το τελευταίο αμερικανικό περιοδικό ΝΒΑ που κυκλοφόρησε μεταφρασμένο στην Ελλάδα; Δε νομίζω ότι υπήρξε καν πρώτο. Στη Γαλλία, μια χώρα με φτωχότερη μπασκετική παράδοση από εμάς, αυτό γίνεται κατά κόρον. Έχει αποτέλεσμα; Αν κρίνω από το μέγεθος των γαλλικών φόρουμ ΝΒΑ (πολλαπλάσιο απ'ότι οτιδηποτε ελληνικό), είναι ασφαλέστατο να πούμε πως ναι.
Τίποτε από αυτά δεν επιτυγχάνεται με ισάξια ή μικρότερη προβολή απ'αυτήν της ελληνικής Α1.


Μην ξεχνάς πάντως ότι μιλάμε για αγορές των 50 και 80 εκατ. κατοίκων και με βιοτικό επίπεδο πολύ ανώτερο του ελληνικού.
NBAholic
QUOTE
Μην ξεχνάς πάντως ότι μιλάμε για αγορές των 50 και 80 εκατ. κατοίκων και με βιοτικό επίπεδο πολύ ανώτερο του ελληνικού.


Διαφωνώ με το επιχείρημα του πληθυσμού. Οι χώρες μπορεί να έχουν πολλαπλάσιο πληθυσμό, αλλά όχι και οι πόλεις/περιοχές που θα προσελκύσουν τον κόσμο στο γήπεδο. Στην Ελλάδα, άλλωστε, οι 14 ομάδες μοιράζονται σε μόλις 4-6 πόλεις (οι δυο εκ των οποίων με πληθυσμό 4 και 1 εκατομμύριο αντίστοιχα), ενώ στην Ιταλοϊσπανογαλλία οι 16-18 ομάδες, σε 14-16 πόλεις.
panos75
QUOTE
Διαφωνώ με το επιχείρημα του πληθυσμού. Οι χώρες μπορεί να έχουν πολλαπλάσιο πληθυσμό, αλλά όχι και οι πόλεις/περιοχές που θα προσελκύσουν τον κόσμο στο γήπεδο. Στην Ελλάδα, άλλωστε, οι 14 ομάδες μοιράζονται σε μόλις 4-6 πόλεις (οι δυο εκ των οποίων με πληθυσμό 4 και 1 εκατομμύριο αντίστοιχα), ενώ στην Ιταλοϊσπανογαλλία οι 16-18 ομάδες, σε 14-16 πόλεις.


Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας η συσπείρωση των τοπικών κοινωνιών στις ευρωπαϊκές πόλεις γύρω από την τοπική ομάδα. Οι κάτοικοι π.χ. του Τρεβίζο υποστηρίζουν όλοι την Μπενετόν, γι' αυτό και γεμίζει το γήπεδο της παρ' ότι μικρή πόλη. Κανείς από αυτούς δεν είναι οπαδός της Ολίμπια Μιλάνο ή της Βίρτους Μπολόνια.

Και στη Γαλλία το ίδιο: οι κάτοικοι του Πο είναι όλοι με την Ορτέζ, όχι με τη Λιμόζ ή τη Ρασίγκ Παρί.
Αντιθέτως εδώ στην Ελλάδα, οι επαρχιώτες πρώτα υποστηρίζουν κάποια μεγάλη ομάδα (Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ ή ΠΑΟΚ στη Βόρεια Ελλάδα) και μετά τον Κολοσσό, τον Μακεδονικό, την Ολύμπια, κ.ο.κ.
morfi
O ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Αντε, σειρα τωρα εχουνε ο καστιγιο, ο ανατολακης (να γινει βασικος) και ολοι οι αλλοι παικτες του ολυμπιακου που ο ρεχαγκελ και οι συνεργατες του προκλητικα τους προσπερνανε ... Α ναι... και μην ξεχναμε ποτε τον ακη ζηκο (αν και ειναι λιγο αργα πια για αυτον), τον αγριτη και ολους τους αλλους παικταραδες που διαπρεπουνε...
asxetos
QUOTE(NBAholic @ Sep 21 2006, 01:12 AM) *
Δεν είναι δυνατό να λες ότι το ελληνικό μπάσκετ έχει "εξίσου μεγάλα προβλήματα" με το ελληνικό ποδόσφαιρο και να αρνείσαι ότι κάνεις σύγκριση. Φυσικά έχει προβλήματα ανοργανωσιάς και μη υποδομής. Φυσικά και χωρά μεγάλη βελτίωση. Αλλά δεν είναι εξίσου χάλια τα πράγματα με το ελληνικό ποδόσφαιρο. Όποιον μπασκετμπολίστα του Ολυμπιακού/Παναθηναϊκού να ρωτήσεις πλέον (κατά προτίμηση ξένο), θα σου πει ότι η ομάδα δουλεύει υπό απόλυτα επαγγελματικές συνθήκες. 2/14 ομάδες έναντι 0/18 του ποδοσφαίρου. Στόχος μας βέβαια είναι το (μάλλον ουτοπικό) 14/14.



Ίσως από επαγγελματικής άποψης να είναι μια λύση...Αλλά υπάρχουν και τα ιστορικά στοιχεία στη μέση. Πιστεύεις ότι ο μέσος οπαδός του ΠΑΟ, της Μακάμπι, της ΤΣΣΚΑ, κτλ, θα δεχτεί νη μην έχει πλέον το δικαίωμα να διεκδικεί εγχώριους τίτλους και να τους παίρνουν ο Άρης, η Χάποελ και η Ντιναμό; Κι ακόμη κι αν ναι, γιατί να δεχτούν οι μικρότεροι να παίρνουν μέρος σε ένα μετριότατο εγχώριο πρωτάθλημα και να μην οργανώσουν κι από μόνοι τους μια πανευρωπαϊκή διοργάνωση ξεχωριστή της Ευρωλίγγας; Αυτή η πρόταση είναι μια αποθέωση της παγκοσμιοποίσης, με όλα τα καλά και τα άσχημα που αυτή φέρει.



Πού ακριβώς βλέπεις την προβολή; Στα δελτία ειδήσεων, που θυμούνται το μπάσκετ μια στις 10 μέρες; Στα πεντάλεπτα που κερδίζει σε 2ωρες αθλητικές εκπομπές; Στον οπαδικό τύπο; Στην ουσιαστική ανυπαρξία ελληνικών ιστοσελίδων με μπασκετικό περιεχόμενο (το basketforum, π.χ, είναι το πρώτο μπασκετικό φόρουμ στο ελληνικό ίντερνετ); Ή μήπως βλέπεις κάποια ουσιαστική πρωτοβουλία για προώθηση των ομάδων που φιλοξενεί ο κάθε δήμος; Διότι οι Ισπανοί, οι Ιταλοί και οι Ρώσοι βασίζονται (και) σε αυτό και συγκεντρώνουν τον κόσμο ανά χιλιάδες κι όχι ανά εκατοντάδες.

Κι άλλωστε, μπάσκετ δεν είναι μόνο η αντρική Α1. Ποιος νοιάζεται να προωθήσει την Α2 ή την Α1 γυναικών; Στην Ιταλία, υπάρχει το Raisport, που όχι μόνο καλύπτει τέτοιους αγώνες, αλλά αφιερώνει περισσότερη ώρα στη μετάδοσή τους απ'τα δικά μας κανάλια για αγώνες της Α1. Διαφημίσεις; Μόνο στο ημίχρονο. Φέρνει αποτέλεσμα η τακτική; Well, απ'όσα έχω δει, βάζω στοίχημα ότι πολλές γυναικείες ομάδες κόβουν περισσότερα εισιτήρια από δικές μας αντρικές.
Ακόμη, πότε ήταν η τελευταία φορά που είδε κανείς ρεπορτάζ με φάσεις από ΝΒΑ σε ελληνικό κανάλι; Ποιο ήταν το τελευταίο αμερικανικό περιοδικό ΝΒΑ που κυκλοφόρησε μεταφρασμένο στην Ελλάδα; Δε νομίζω ότι υπήρξε καν πρώτο. Στη Γαλλία, μια χώρα με φτωχότερη μπασκετική παράδοση από εμάς, αυτό γίνεται κατά κόρον. Έχει αποτέλεσμα; Αν κρίνω από το μέγεθος των γαλλικών φόρουμ ΝΒΑ (πολλαπλάσιο απ'ότι οτιδηποτε ελληνικό), είναι ασφαλέστατο να πούμε πως ναι.
Τίποτε από αυτά δεν επιτυγχάνεται με ισάξια ή μικρότερη προβολή απ'αυτήν της ελληνικής Α1.



Δεν νομίζω να είπα ότι το ελληνικό μπάσκετ έχει εξίσου μεγάλα προβλήματα και αν το έκανα υπερέβαλα. Τέλοσπάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι το μπάσκετ δεν ωφελείται από τις επιθέσεις στο ποδόσφαιρο.

Σίγουρα η παράδοση που έχουν μερικά πρωταθλήματα μπορεί να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα στην ίδρυση μιας πραγματικής Ευρωλίγκας αλλά εδώ φτάσαμε να έχουμε το ίδιο νόμισμα, γιατί να μην μπορούμε να έχουμε κοινό πρωτάθλημα μπάσκετ; Προσωπικά πιστεύω ότι οι χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας και ΕΣΣΔ θα είναι πιο ανοικτές σε μια τέτοια κίνηση αφού τα πρωταθλήματα τους δεν έχουν τέτοια ιστορία ενώ και λόγω δριατικής ή Βαλτικής λίγκας είναι πιο ανοιχτές σε τέτοια ενδεχομένα. Όσο για τους άλλους συλλόγους θα τους δίνεται η δυνατότητα να προβιβάζονται στην Ευρωλίγκα έτσι ώστε να μην μένει έξω κανείς που αξίζει.
Όσο για αυτό που λες περι οπαδών των μεγάλων ομάδων που δεν θα δέχονται οι ομάδες τους να μένουν εκτός εγχώριων πρωταθλημάτων, καταρχάς αυτό θα είναι καλό αφού από τη μία ο εξευρωπαϊσμός θα ανοίξει λίγο τα μυαλά ορισμένων. Και σίγουρα τα πρωταθλήματα θα υποβαθμιστούν, αλλά νομίζεις εσύ ότι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού χαίρονταν τα πρωταθλήματα που πήραν τα τελευταία χρόνια ελλείψη αντιπάλου (πριν οι Αγγελόπουλοι αναλάβουν τον Ολυμπιακό);

Για το τελευταίο που λες περί ευρύτερης προβολής του αθλήματος έχεις δίκιο αλλά αυτό έχει να κάνει με τη γενικότερη έλλειψη αθλητικής παιδείας των ελλήνων.

QUOTE(panos75 @ Sep 21 2006, 02:29 AM) *
Μα το όλο ζήτημα είναι οι ομάδες να προσελκύσουν πλέον στο γήπεδο φίλαθλους και οικογένειες οι οποίοι θα έρθουν για να απολαύσουν ένα όμορφο θέαμα, όχι ανεγκέφαλους οπαδούς οι οποίοι ενδιαφέρονται μόνο για τους τίτλους, ανεξαρτήτως του πως αυτοί κατακτώνται.



Εύγε! Αυτό είναι πολύ σωστό που λες.
asxetos
QUOTE(morfi @ Sep 21 2006, 04:04 AM) *
O ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Αντε, σειρα τωρα εχουνε ο καστιγιο, ο ανατολακης (να γινει βασικος) και ολοι οι αλλοι παικτες του ολυμπιακου που ο ρεχαγκελ και οι συνεργατες του προκλητικα τους προσπερνανε ... Α ναι... και μην ξεχναμε ποτε τον ακη ζηκο (αν και ειναι λιγο αργα πια για αυτον), τον αγριτη και ολους τους αλλους παικταραδες που διαπρεπουνε...



Φίλε δεν ξέρω αν σοβαρολογείς ή όχι (έχω την υποψία ότι δεν σοβαρολογείς αλλά δεν πειράζει) αλλά ο Στολτίδης είναι πραγματικά απίστευτο το ότι έφτασε 31 χρονών για να κληθεί στην Εθνική από το προπονητή που μένει στη Γερμανία. Για το Καστίγιο συμφωνώ, με έχει εκπλήξει και εμένα φέτος και πιστεύω ότι αν γίνει έλληνας θα μπορέσει να προσφέρει πολλά. Ο Ανατολάκης είναι λίγο μεγάλος σε ηλικία αλλά αν εξαιρέσεις τον Κυργιάκο δεν υπάρχει άλλος σέντερ μπακ καλύτερος από αυτόν. Ο Δέλλας δυστυχώς έχει καταντήσει φάντασμα του παλιού του εαυτού. Όσο για το Ζήκο έχει να παίξει ποδόσφαιρο 2 χρόνια σχεδόν. Ο Αγρίτης καλός είναι αλλά επιθετικός που δεν σκοράρει σχεδόν ποτέ δεν ξέρω αν θα μπορούσε να παίξει στην Εθνική.
Keyser_Soze
QUOTE
Ο Δέλλας δυστυχώς έχει καταντήσει φάντασμα του παλιού του εαυτού.

Εδώ δε ξέρω αν κάνεις εσύ πλάκα... Ο Δέλλας από την αρχή της χρονιάς είναι ο κολοσσός της άμυνας της ΑΕΚ και ο άνθρωπος που συντονίζει αριστοτεχνικά τη λειτουργία αυτής. Μέσα στους διακριθέντες σε κάθε παιχνίδι που αγωνίζεται. Αν δεν κάνεις πλάκα, τότε προφανώς δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου ΑΕΚ φέτος.

QUOTE
Ο Ανατολάκης είναι λίγο μεγάλος σε ηλικία αλλά αν εξαιρέσεις τον Κυργιάκο δεν υπάρχει άλλος σέντερ μπακ καλύτερος από αυτόν.

Και προφανώς η πλάκα συνέχίζεται... Θέλεις να σου πω ένα καλύτερο σέντερ μπακ από τον Ανατολάκη; Ταυλαρίδης. Θέλεις να σου πω άλλο ένα; Αλεξόπουλος. Εννοείται βέβαια ο Δέλλας και αν δεν παίξουν οι προαναφερθέντες τότε μπορεί να παίξει ο Κατσουράνης. Ο Ανατολάκης όμως ποτέ. Όταν θα παίζει βασικός ο Γεωργέας στην Εθνική τότε ίσως παίξει και ο Ανατολάκης.

Ας ξεστραβωθεί ο Ρεχάγκελ ν' αφήσει στην άκρη άμπαλους παίχτες με τους οποίους έχει εμμονή, όπως ο Χαριστέας, ο Βύντρα, ο Ζαγοράκης (τα έφαγε τα ψωμιά του ο αρχηγός), ο Φύσσας και ν' αρχίσει να παίρνει στην Εθνική το νέο αίμα που προκλητικά αγνοεί, όπως ο Σαμαράς, ο Ταυλαρίδης, ο Δάρλας, ο Παππάς (ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παίχτης που αδικείται κατάφωρα από τη μη χρησιμοποίηση του στον Ολυμπιακό).
morfi
QUOTE
Φίλε δεν ξέρω αν σοβαρολογείς ή όχι (έχω την υποψία ότι δεν σοβαρολογείς αλλά δεν πειράζει) αλλά ο Στολτίδης είναι πραγματικά απίστευτο το ότι έφτασε 31 χρονών για να κληθεί στην Εθνική από το προπονητή που μένει στη Γερμανία.

Παντα σοβαρολογω...
Ο στολτιδης ειναι για μενα ο καλυτερος ελληνας και στην θεση του αλλα και γενικα σαν παικτης... γουσταρω πολυ τους παικτες που τα δινουν ολα και δεν καταλαβαινουν τιποτα... και με πωρωνει ακομα περισσοτερο που δεν τον προσεχει κανενας... αν δεν παιξει ο στολτιδης ο ολυμπιακος ειναι τελειωμενος...


QUOTE(Keyser_Soze)
Εδώ δε ξέρω αν κάνεις εσύ πλάκα...

Εσυ πολυ με υπερασπιζεσαι τελευταια... εισαι σιγουρα καλα η σου πηραν οι γυναικες τα μυαλα? tongue.gif
QUOTE
Και προφανώς η πλάκα συνέχίζεται... Θέλεις να σου πω ένα καλύτερο σέντερ μπακ από τον Ανατολάκη; Ταυλαρίδης. Θέλεις να σου πω άλλο ένα; Αλεξόπουλος. Εννοείται βέβαια ο Δέλλας και αν δεν παίξουν οι προαναφερθέντες τότε μπορεί να παίξει ο Κατσουράνης. Ο Ανατολάκης όμως ποτέ. Όταν θα παίζει βασικός ο Γεωργέας στην Εθνική τότε ίσως παίξει και ο Ανατολάκης.

Οπως λες και εσυ... προφανως η πλακα συνεχιζεται... tongue.gif Ο ανατολακης ειναι κορυφη... δεν συγκρινεται με κανεναν απο αυτους...

QUOTE
Ας ξεστραβωθεί ο Ρεχάγκελ

Ας ξεστραβωθει ο Ρεχαγκελ να παρει τους παικτες του ολυμπιακου που τους αγνοει προκλητικα... Ομαδα που εχει παρει δυο νταμπλ συνεχομενα (και ερχεται και το τριτο), προπερσυ μαζεψε για πλακα 10 βαθμους και για ενα κακο ημιχρονο και μια αθλια διαιτησια εμεινε εξω και περσυ κρατησε την ρεαλ και την λιον στο Χ μεσα στην εδρα τους μεχρι το 90 και εχει μονο τον καφε στην εθνικη? Τον νικοπολιδη δεν τον πιανω γιατι τον ειχε απο παλια...
asxetos
QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 21 2006, 05:27 AM) *
Εδώ δε ξέρω αν κάνεις εσύ πλάκα... Ο Δέλλας από την αρχή της χρονιάς είναι ο κολοσσός της άμυνας της ΑΕΚ και ο άνθρωπος που συντονίζει αριστοτεχνικά τη λειτουργία αυτής. Μέσα στους διακριθέντες σε κάθε παιχνίδι που αγωνίζεται. Αν δεν κάνεις πλάκα, τότε προφανώς δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου ΑΕΚ φέτος.
Και προφανώς η πλάκα συνέχίζεται... Θέλεις να σου πω ένα καλύτερο σέντερ μπακ από τον Ανατολάκη; Ταυλαρίδης. Θέλεις να σου πω άλλο ένα; Αλεξόπουλος. Εννοείται βέβαια ο Δέλλας και αν δεν παίξουν οι προαναφερθέντες τότε μπορεί να παίξει ο Κατσουράνης. Ο Ανατολάκης όμως ποτέ. Όταν θα παίζει βασικός ο Γεωργέας στην Εθνική τότε ίσως παίξει και ο Ανατολάκης.

Ας ξεστραβωθεί ο Ρεχάγκελ ν' αφήσει στην άκρη άμπαλους παίχτες με τους οποίους έχει εμμονή, όπως ο Χαριστέας, ο Βύντρα, ο Ζαγοράκης (τα έφαγε τα ψωμιά του ο αρχηγός), ο Φύσσας και ν' αρχίσει να παίρνει στην Εθνική το νέο αίμα που προκλητικά αγνοεί, όπως ο Σαμαράς, ο Ταυλαρίδης, ο Δάρλας, ο Παππάς (ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παίχτης που αδικείται κατάφωρα από τη μη χρησιμοποίηση του στον Ολυμπιακό).


Έχω παρακολουθήσει την ΑΕΚ μια δύο φορές αλλά ο Δέλλας δεν έπαιζε λόγω τραυματισμού. Είχα όμως την ατυχία να τον δω στις τραγικές εμφανίσεις του με την Εθνική εναντίον Αγγλίας και Μολδαβίας. Ο Ταβλαρίδης δεν παίζει στην ομάδα του, πως περιμένεις να παίξει στην Εθνική; Όσο για τον Αλεξόπουλο, μήπως είσαι ΑΕΚτζής;
Για τα άλλα πάνω κάτω συμφωνώ αλλά ο Δάρλας για τον οποίον είχαν γράψει οι ισπανικές εφημερίδες ότι ανήκει σε τσίρκο και όχι σε γήπεδο θέλει πολλά ψωμιά ακόμα να φάει για να παίξει στην Εθνική. Για τον Παππά συμφωνώ ότι αδικείται αλλά προτιμώ να βλέπω στην Εθνική παίκτες που αγωνίζονται στις ομάδες τους.
sihainas
Βασικότατος είναι ο Ταυλαρίδης αφεντικό... μάλιστα έβαλε και γκολ την περασμένη αγωνηστική... Ένα πράγμα ευχομαι εγώ για την εθνική... να γίνει επιτέλους καλά ο Πάτσα και να φύγει αυτός ο Βύντρα που απορώ πραγματικά πως παίζει στην εθνική (και στον ΠΑΟ βέβαια) έχουμε ταλέντα στην Ελλάδα αλλά αυτοί που πρέπει δεν τα βλέπουν...

ps. Για τον Παπά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι μπορεί να παίξει... ούτε στο Ολυμπιακό ούτε στην Εθνική (καλά στον Ολυ. όσο υπάρχει ο Djole και μπαίνει ο Καστίγιο στα δεξιά δεν γίνεται να του παρει τη θέση) στην Εθνική ίσως να μπορούσε να τον παίρνει για 3η αλλαγή μετά από Γιαννακόπουλο και Αμανατίδη.. βασικός θα αργήσει να παίξει...

Επίσης τώρα λέει θα καλέσει τον Στολτίδη... εγώ έτσι και είμουν ο Στολτίδης δεν υπήρχε καμία περίπτωση να δεχθω να παίξω... τόσα χρόνια τώρα όλοι λένε γιατί δεν τον παίρνει και τον παίρνει τώρα γιατί αποσύρεται ο Ζαγοράκης... ο οποίος όλο κι όλο ένα καλό παιχνίδι έκανε στην Εθνική...αυτό με την Γαλία... ντροπή...
Anaz
QUOTE
Ας ξεστραβωθεί ο Ρεχάγκελ ν' αφήσει στην άκρη άμπαλους παίχτες με τους οποίους έχει εμμονή, όπως ο Χαριστέας, ο Βύντρα, ο Ζαγοράκης (τα έφαγε τα ψωμιά του ο αρχηγός), ο Φύσσας και ν' αρχίσει να παίρνει στην Εθνική το νέο αίμα που προκλητικά αγνοεί, όπως ο Σαμαράς, ο Ταυλαρίδης, ο Δάρλας, ο Παππάς (ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παίχτης που αδικείται κατάφωρα από τη μη χρησιμοποίηση του στον Ολυμπιακό).
Entaκσει εν merei sωsta einai aυta,alla phrate ligo fora..
Πραγματικα πιστευετε οτι οι μοναδες ειναι το προβλημα αυτης της Εθνικης?Μηπως ειμαστε καμμια χωρα που ξεχειλιζει απο ταλεντο κ δεν το πηρα χαμπαρι?ή μηπως ειχαμε τις καλυτερες επιλογες οταν κατακτησαμε το Euro??Το ζουμι ειναι αλλου..Οτι η ομαδα εχει χασει την χημεια της..
Οσο για τον Φυσσα..Βλεπεις καποιο καλυτερο αριστερο μπακ διαθεσιμο?? Χαριστεας-Σαμαρας κ Ζαγορακης-Στολτιδης ειναι πραγματι δυο αλλαγες που ΠΡΕΠΕΙ να γινουν!

Να συζηταμε δυο διαφορετικα θεματα στο ιδιο τοπικ όμως?? 68.gif Ανοιξτε ενα τοπικ με την Εθνικη ποδοσφαιρου!
thrylos7
QUOTE
Μιλάω για τα προβλήματα του μπάσκετ που δεν θα λυθούν με το να προβάλλεται το μπάσκετ περισσότερο από τις κολοφυλλάδες. ΤΟ μόνο που θα συμβεί είναι να πηγαίνουν περισσότεροι χούλιγκανς στο μπάσκετ.

Δεν είναι μόνο θέμα "κωλοφυλλάδας"...
Τη λογική με τους χούλιγκανς δεν την καταλαβαίνω... Τελείως πρόχειρη σκέψη.
Εξάλλου, οι χούλιγκανς δε σκαμπάζουν από τίποτα...

QUOTE
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι είμαστε άνθρωποι;

Ε; Τι είμαστε;
QUOTE
Μήπως υποννοείς ότι εγώ δεν είμαι άνθρωπος επειδή θέλω να γίνει μια οργανώμενη προσπάθεια να εξαλειφτεί η βία από τα ελληνικά γήπεδα; Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ τουλάχιστον μην ειρωνεύεσαι

Ας είμαι ήρεμος! Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο.. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις διάκριση. Λέγοντας "άνθρωποι" εννοούσα όλους τους ανθρώπους. κι εμένα και εσένα(πόσο μάλλον όταν λες ότι θέλεις να εξαλειφθεί η βία) και όλους! Πουθενά δε λέω "εμείς οι μπασκετικοί είμαστε άνθρωποι"...
Βασει αυτού, δεν απαντάω στην υπογραμμισμένη φράση αφού ήταν προϊόν παρεξήγησης. Δεν τίθεται θέμα ειρωνίας.

QUOTE
Όσο για τα ειρωνικά εικονίδια, εξήγησα παραπάνω γιατί θα ήταν καλύτερο να αποχωρήσουν οι κορυφαίες ομάδες από το (ανύπαρκτο πλέον) ελληνικό πρωτάθλημα και να αγωνίζονται μόνο στην Ευρωλίγκα.

Δεν ήταν ειρωνικό εικονίδιο. Απλά μου φάνηκε πολύ κουφό! Δε συμφωνώ καθόλου με αυτή τη σκέψη(πάνω από το εικονίδιο μόνο) κι έτσι μου φάνηκε εντελώς περίεργο. Αυτό δε σημαίνει ότι ήθελα να σε προσβάλλω.
Παρεπιπτόντως, θα δεις πως τα quotes μου είναι χωρίς τα ονόματα χρηστών. Αυτό σημαίνει ότι σχολιάζω το quote άσχετα με το ποιος το έγραψε. Δε σχολιάζω δηλαδή το άτομο. Όλο το σχόλιο πάει ...στο σχόλιο. Αυτό επιβεβαιώνεται κι απ' το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά quotes. Αντίθετα το δικό σου quote για το ολόκληρό μου post είναι δείγμα προσωπικής επίθεσης. Εφόσον όμως ήταν όπως είπα προϊόν παρεξήγησης... ΟΚ...
Όσο για τις εξηγήσεις(για τις οποίες δε συμφωνώ) ήταν μετά το ... εικονίδιο.

QUOTE
Εκτός αν σ'αρέσει που το πρώταθλημα έχει γίνει πεδίο αντιπαραθέσεων των χούλιγκανς και φτιάχνεσαι όταν σπάζουν το τύμπανο του Αργυρόπουλου

Δεν είναι αυτή η Α1. Είσαι 100% άδικος... Σε 200+ αγώνες πόσες φορές έγιναν επεισόδια; Μην τρελενόμαστε τώρα. Εξάλλου, αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει η βία; Εκτός πραγματικότητας μου φαίνεται..

QUOTE
(βλέπεις η ειρωνεία δεν είναι μόνο δικό σου προνόμιο).

Τα είπα παραπάνω...

QUOTE
Ποιός σου είπε να σκύψεις το κεφάλι ρε φίλε στο ποδόσφαιρο; Εσύ αυτο κατάλαβες να λέω; Γιατί αν αυτό κατάλαβες τότε εσύ έχεις το πρόβλημα και όχι εγώ. Βλέπεις εγώ να κάνω πουθενά συγκρίσεις ή να ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο; Γιατί ασχολείστε όλοι τόσο πολύ πια με το τι κάνει το ποδόσφαιρο; Μήπως πιστεύετε ότι με κακεντρέχειες θα κάνετε το κόσμο να στραφεί στο μπάσκετ;

Μα, πάνω κάτω λες, σιγά τις επιτυχίες... που θα πανηγυρίζουμε κιόλας.... Δεν είπα ότι εσύ έχεις πρόβλημα.. Μην το πάρεις προσωπικά αλλά αυτό μου τη "σπάει" περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο είναι να βλέπω κάποιον να μιλάει ανεύθυνα... Το να μου βάζεις λόγια ή να γράφεις ότι υπαινίσσομαι κάτι(ότι έχεις πρόβλημα) δηλαδή είναι ένα τέτοιο δείγμα.

Ασχολούμαστε τόσο πολύ για το ποδόσφαιρο(λέμε τώρα) γιατί είναι κι αυτό ένα από τα προβλήματα του μπάσκετ..
Κι επειδή εδώ θα πέσει το γνωστό "θέλετε να καταστραφεί το ποσόσφαιρο κτλ" να επαναματαξαναπω(μαζί με πολλούς άλλους) θέλουμε την αναγνώριση και την προβολή που αξίζει το μπάσκετ.

QUOTE
Και για να λέμε την αλήθεια το μπάσκετ έχει αρκετή προβολή στην Ελλάδα. Σε άλλες χώρες, ακόμα και σε Ισπανία, Ιταλία όπου το μπάσκετ έχει εξίσου μεγάλες επιτυχίες η προβολή είναι πολύ μικρότερη.

blink.gif
Πού το στηρίζεις αυτό(και τις 2 προτάσεις); (Με κάλυψε και ο holic)
asxetos
QUOTE(sihainas @ Sep 21 2006, 01:43 PM) *
Βασικότατος είναι ο Ταυλαρίδης αφεντικό... μάλιστα έβαλε και γκολ την περασμένη αγωνηστική... Ένα πράγμα ευχομαι εγώ για την εθνική... να γίνει επιτέλους καλά ο Πάτσα και να φύγει αυτός ο Βύντρα που απορώ πραγματικά πως παίζει στην εθνική (και στον ΠΑΟ βέβαια) έχουμε ταλέντα στην Ελλάδα αλλά αυτοί που πρέπει δεν τα βλέπουν...

ps. Για τον Παπά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι μπορεί να παίξει... ούτε στο Ολυμπιακό ούτε στην Εθνική (καλά στον Ολυ. όσο υπάρχει ο Djole και μπαίνει ο Καστίγιο στα δεξιά δεν γίνεται να του παρει τη θέση) στην Εθνική ίσως να μπορούσε να τον παίρνει για 3η αλλαγή μετά από Γιαννακόπουλο και Αμανατίδη.. βασικός θα αργήσει να παίξει...

Επίσης τώρα λέει θα καλέσει τον Στολτίδη... εγώ έτσι και είμουν ο Στολτίδης δεν υπήρχε καμία περίπτωση να δεχθω να παίξω... τόσα χρόνια τώρα όλοι λένε γιατί δεν τον παίρνει και τον παίρνει τώρα γιατί αποσύρεται ο Ζαγοράκης... ο οποίος όλο κι όλο ένα καλό παιχνίδι έκανε στην Εθνική...αυτό με την Γαλία... ντροπή...



File mou oxi den einai vasikos o Tavlaridis fetos. Epaikse sto teleutaio paixnidi protathlimatos kai evale goal opws eipes, alla den einai vasikos fetos. Isws kai na mi ftaiei autos (o kainourgios proponitis efere enan neo center back kai ton protima) alla den m'aresei na vlepw paiktes pou einai sti nafthalini na pazoun stin Ethniki.
Gia ton Pappa symfwnw mazi sou. Exei kala stoixeia alla thelei douleia gia na ftasei ton Okka h ton Castillo pou paizoun sti thesi tou ston Olympiako.

QUOTE(Anaz @ Sep 21 2006, 04:46 PM) *
Entaκσει εν merei sωsta einai aυta,alla phrate ligo fora..
Πραγματικα πιστευετε οτι οι μοναδες ειναι το προβλημα αυτης της Εθνικης?Μηπως ειμαστε καμμια χωρα που ξεχειλιζει απο ταλεντο κ δεν το πηρα χαμπαρι?ή μηπως ειχαμε τις καλυτερες επιλογες οταν κατακτησαμε το Euro??Το ζουμι ειναι αλλου..Οτι η ομαδα εχει χασει την χημεια της..
Οσο για τον Φυσσα..Βλεπεις καποιο καλυτερο αριστερο μπακ διαθεσιμο?? Χαριστεας-Σαμαρας κ Ζαγορακης-Στολτιδης ειναι πραγματι δυο αλλαγες που ΠΡΕΠΕΙ να γινουν!

Να συζηταμε δυο διαφορετικα θεματα στο ιδιο τοπικ όμως?? 68.gif Ανοιξτε ενα τοπικ με την Εθνικη ποδοσφαιρου!


Gia ton Fyssa exeis dikio. To teleutaio kairo den paizei oute kai sti Skotia alla dystyxws den exoume allon kalitero.
asxetos
QUOTE(thrylos7 @ Sep 21 2006, 05:23 PM) *
Ας είμαι ήρεμος! Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο.. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις διάκριση. Λέγοντας "άνθρωποι" εννοούσα όλους τους ανθρώπους. κι εμένα και εσένα(πόσο μάλλον όταν λες ότι θέλεις να εξαλειφθεί η βία) και όλους! Πουθενά δε λέω "εμείς οι μπασκετικοί είμαστε άνθρωποι"...
Βασει αυτού, δεν απαντάω στην υπογραμμισμένη φράση αφού ήταν προϊόν παρεξήγησης. Δεν τίθεται θέμα ειρωνίας.


File mou otan milisa gia eironeia anaferomouna sto eikonidio. Telospantwn an den katalaves ti thesi mou otan lew oti asxoloumaste me to auti tou Argyropoulou, den ennoousa fysika oti den prepei na asxoloumaste me to auti tou Argyropoulou (to akrivws antitheto malista). Signomi, alla an esy katalaves oti ego auto ennoousa, pws perimeneis ego na pistepsw oti milas sovara? Giati mono kapoios arrostos sto myalo tha elege oti den prepei na asxoloumaste me tous traumatismous paiktwn. Katalavaineis tora giati i sygekrimeni antidrasi sou se auto pou eipa itan akatanoiti?

QUOTE
Δεν ήταν ειρωνικό εικονίδιο. Απλά μου φάνηκε πολύ κουφό! Δε συμφωνώ καθόλου με αυτή τη σκέψη(πάνω από το εικονίδιο μόνο) κι έτσι μου φάνηκε εντελώς περίεργο. Αυτό δε σημαίνει ότι ήθελα να σε προσβάλλω.


Isws na akougetai simera koufo, alla nomizw oti eksigisa ti thesi mou perissotero sto allo mou post. Kai an theleis ti gnomi mou, auti tha einai i fysiki ekseliksi twn pragmatwn. Isws parei 20-30 xronia na symvei alla pisteuw oti kapoia stigmi tha symvei.


QUOTE
Δεν είναι αυτή η Α1. Είσαι 100% άδικος... Σε 200+ αγώνες πόσες φορές έγιναν επεισόδια; Μην τρελενόμαστε τώρα. Εξάλλου, αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει η βία; Εκτός πραγματικότητας μου φαίνεται..


Oxi den to eksigises. Gia pes mou loipon giati yparxei via?
Kai oxi ta epeisodia den ginontai se olous tousd agones giati o perissoteroi agones einai adiaforoi kai gonontai brosta se sygeneis kai filous. Alithia exeis dei ton tragiko mikro arithmo eisitiriwn pou eixe i A1 persi? Dystyxws to proion den poulaei kai pisteuw oti megalo rolo se auto paizei i pantelis elleipsi antagonismou. H via yparxei omws se agones Olympiakou-Panathinaikou, Ari-PAOK apo tous xouliganous oi opoioi se polles periptoseis einai entelws asxetoi apo to basket kai parakolouthoun mono kai mono epeidi paizoun oi omades tous.

QUOTE
Μα, πάνω κάτω λες, σιγά τις επιτυχίες... που θα πανηγυρίζουμε κιόλας.... Δεν είπα ότι εσύ έχεις πρόβλημα.. Μην το πάρεις προσωπικά αλλά αυτό μου τη "σπάει" περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο είναι να βλέπω κάποιον να μιλάει ανεύθυνα... Το να μου βάζεις λόγια ή να γράφεις ότι υπαινίσσομαι κάτι(ότι έχεις πρόβλημα) δηλαδή είναι ένα τέτοιο δείγμα.


Epeidi kai emena mou ti spaei auto esy den milas aneythyna otan les oti ego eipa siga tis epitixies? Ego pote den eipa auto. Ego aplws lew oti den tha prepei na afisoume oi epitixies na mas kanoun na pistepsoume oti exoun diorthothei ola ta provlimata. Pragmatika anarotiemai pws boreis na les oti sou ti spaei enw esy eisai autos pou exeis valei logia sto stoma mou pou pote den eipa kai malista 2 fores.



QUOTE
Κι επειδή εδώ θα πέσει το γνωστό "θέλετε να καταστραφεί το ποσόσφαιρο κτλ" να επαναματαξαναπω(μαζί με πολλούς άλλους) θέλουμε την αναγνώριση και την προβολή που αξίζει το μπάσκετ.
blink.gif
Πού το στηρίζεις αυτό(και τις 2 προτάσεις); (Με κάλυψε και ο holic)


File mou to basket exei arketa provoli. Kai ego symfwnw apolyta me auto pou eipe o NBAholic alla dystyxws to idio symvainei kai me alla athlimata opws to volley h to polo. Dystyxws oi ellines filathloi asxolountai mono me oti vrisketai sto stoixima kai me tis omades tous. Pantelis elleipsi athlitiks paideias me alla logia. Tora giati esy bgazeis diaforetika syberasmata apo auta pou lew ti na pw... BTW kai ego basketikos eimai, opote den xreiazetai na apologeisai kai na amynesai kathe fora pou kapoios mila gia ta kakws keimena tou basket.
sihainas
QUOTE(asxetos @ Sep 22 2006, 12:57 AM) *
File mou oxi den einai vasikos o Tavlaridis fetos. Epaikse sto teleutaio paixnidi protathlimatos kai evale goal opws eipes, alla den einai vasikos fetos. Isws kai na mi ftaiei autos (o kainourgios proponitis efere enan neo center back kai ton protima) alla den m'aresei na vlepw paiktes pou einai sti nafthalini na pazoun stin Ethniki.



Καλά φέτος δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου αλλά... και πέρσυ που έπαιζε γιατί δεν τον πήρε καθόλου παρά μόνο σε ένα ματς αν θυμάμαι καλά...
asxetos
QUOTE(sihainas @ Sep 22 2006, 02:06 AM) *
Καλά φέτος δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου αλλά... και πέρσυ που έπαιζε γιατί δεν τον πήρε καθόλου παρά μόνο σε ένα ματς αν θυμάμαι καλά...


Kala den nomizw na diafonei kaneis me auto pou les.
thrylos7
QUOTE
Telospantwn an den katalaves ti thesi mou otan lew oti asxoloumaste me to auti tou Argyropoulou, den ennoousa fysika oti den prepei na asxoloumaste me to auti tou Argyropoulou (to akrivws antitheto malista).

Δεν είπα ότι εννοούσες κάτι τέτοιο. Αλλά είναι σίγουρα άδικο να κρίνεις ολόκληρο πρωτάθλημα από αυτό το γεγονός! Υπήρχαν και 1,2,3...

QUOTE
Signomi, alla an esy katalaves oti ego auto ennoousa, pws perimeneis ego na pistepsw oti milas sovara?

Μην προβαίνεις σε βιαστικά συμπεράσματα... (Όχι ότι περιμένω καμιά επιβεβαίωση για το αν μιλάω σοβαρά ή όχι..)

QUOTE
Giati mono kapoios arrostos sto myalo tha elege oti den prepei na asxoloumaste me tous traumatismous paiktwn. Katalavaineis tora giati i sygekrimeni antidrasi sou se auto pou eipa itan akatanoiti?

Ναι, ΟΚ! Απλά εγώ ποτέ δε διαχώρισα ανθρώπους... it's OK...

QUOTE
Isws na akougetai simera koufo, alla nomizw oti eksigisa ti thesi mou perissotero sto allo mou post. Kai an theleis ti gnomi mou, auti tha einai i fysiki ekseliksi twn pragmatwn. Isws parei 20-30 xronia na symvei alla pisteuw oti kapoia stigmi tha symvei.

Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Επειδή η δική μου άποψη είναι "μακριά" από τη δική σου, μου φάνηκε πολύ περίεργο. Κι εδώ ΟΚ...

QUOTE
Oxi den to eksigises. Gia pes mou loipon giati yparxei via?

Με την ίδια λογική, ο κάθε άνθρωπος πρέπει να μένει όλη τη μέρα σπίτι για να μην πάθει κάτι έξω.. κτλ κτλ..

Η βία δηλαδή υπάρχει επειδή γίνονται αγώνες ΠΑΟ - Ολυμπιακού ή γιατί υπάρχουν 100 παρανοϊκοί που εκμεταλλεύονται αυτούς τους αγώνες. Επειδή επιτρέπεται η βία; Πόσα και πόσα αντικείμενα έχουν διαφύγει του "εξονυγχιστικού" ελέγχου των αστυνομικών... Αλλά και μέσα από το γήπεδο μπορείς να προμηθευτείς αντικείμενα... Επειδή δε συλλαμβάνεται κανείς, παρά μόνο ελάχιστοι; Επειδή αυτοί οι ελάχιστοι που συλλαμβάνονται πηγαίνουν σπίτι τους την επόμενη μέρα ήσυχα και ωραία; Επειδή πυροδοτείται το κλίμα από οπαδικά ΜΜΕ(εφημερίδες, ραδιόφωνα...)
Αυτά σε επίπεδο γενικής πειθαρχίας... Το ιδεατό θα ήταν ο κάθε οπαδός να έχει εσωτερική πειθαρχία... Να μην κάνει κάτι δηλαδή επειδή ξέρει ότι αυτό είναι το καλό, κι όχι επειδή υπάρχει κίνδυνος να τιμωρηθεί..
(πχ, να σταματάει στο κόκκινο επειδή ξέρει ότι σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να προκαλέσει κάποιο ατύχημα, ακόμη και τη μικρότερη ζημιά, και όχι επειδή ο τροχονόμος απέναντι(λέμε τώρα) θα τον "γράψει"... Ασφαλώς, αυτή η ιδεατή κατάσταση απέχει πολύ από την Ελλάδα..
Η πιο γενική αιτία της βίας είναι αναμφίβολα η έλλειψη Παιδείας. Τίποτα παραπάνω...
Αυτά για τους αγώνες (αυτούς καθ' εαυτούς) ΠΑΟ - Ολυμπιακού ή ΠΑΟΚ - Άρη κτλ αποτελούν πολύ μικρό κομμάτι της πίτας... Ελάχιστο... Ίσως είναι η αφορμή και όχι η αιτία...
Για να το ελαχιστοποιήσω ακόμη περισσότερο, επεισόδια έγιναν και στο χάντμπολ, γίνονται σχετικά συχνά ακόμη και σε αγώνες που δεν παίζει κάποια μεγάλη ομάδα, ή 2 μεταξύ τους..
Σε περιφερειακά πρωταθλήματα γίνονται τόσα και τόσα επεισόδια... Μιλάμε για τρελά πράγματα.. Οπότε δεν αποτελούν σημαντικό(αν όχι μηδαμινό) λόγο ύπαρξης βίας τα παιχνίδια ΠΑΟ - Ολυμπιακού. Πόσο μάλλον, λύση του προβλήματος το να μη γίνονται παιχνίδια μεταξύ τους. Η βία θα εξακολουθεί να υφίσταται.

QUOTE
Kai oxi ta epeisodia den ginontai se olous tousd agones giati o perissoteroi agones einai adiaforoi kai gonontai brosta se sygeneis kai filous.

Άρα είναι άδικο να κρίνεις ένα πρωτάθλημα από τους πολύ λίγους αγώνες... Αδιάφοροι μπορεί να είναι για σένα, για άλλους είναι ενδιαφέροντες...

QUOTE
Alithia exeis dei ton tragiko mikro arithmo eisitiriwn pou eixe i A1 persi? Dystyxws to proion den poulaei kai pisteuw oti megalo rolo se auto paizei i pantelis elleipsi antagonismou

Τσούκου... Δεν πουλάει για πολλούς και διάφορους λόγους, σημαντικότερους από αυτούς.. Θα διαφωνήσω με την έλλειψη ανταγωνισμού. Όχι ότι είναι ότι πιο ανταγωνιστικό αλλά τ' ότι πέρσι πάνω από τα μισά παιχνίδια ήταν ντέρμπι και σχεδόν όλα επηρέαζαν τη βαθμολογία την εκάστοτε στιγμή είναι δείγματα ανταγωνισμού.
Το μπάσκετ δεν πουλάει(ή καλύτερα πουλάει λίγο) γιατί... δεν πωλείται... γιατί, γιατί, γιατί... έχουμε κάνει ανάλυση σε άλλα topic.
Δεν είναι τραγικά μικρός... Εξάλλου, πόσες είναι και οι θέσεις; Δεν είναι κανένας υπερβολικός αριθμός.
Επιπρόσθετα, το αν πουλάει ή όχι το μπάσκετ δεν εξαρτάται μόνο από τα εισητήρια της Α1. Είναι πολλοί οι τομείς, αλλά όντως, δεν πουλάει όσο θα έπρεπε, ή θα άξιζε...

QUOTE
H via yparxei omws se agones Olympiakou-Panathinaikou, Ari-PAOK apo tous xouliganous oi opoioi se polles periptoseis einai entelws asxetoi apo to basket kai parakolouthoun mono kai mono epeidi paizoun oi omades tous.

Δε διαφωνώ καθόλου..

QUOTE
Epeidi kai emena mou ti spaei auto esy den milas aneythyna otan les oti ego eipa siga tis epitixies? Ego pote den eipa auto. Ego aplws lew oti den tha prepei na afisoume oi epitixies na mas kanoun na pistepsoume oti exoun diorthothei ola ta provlimata. Pragmatika anarotiemai pws boreis na les oti sou ti spaei enw esy eisai autos pou exeis valei logia sto stoma mou pou pote den eipa kai malista 2 fores.


Τότε αυτό εδώ τι είναι(1 φορά είναι αρκετή);

QUOTE
Diladi epeidi kaname merikes epitixies prepei na kauxiomaste kiolas?



QUOTE
Ego aplws lew oti den tha prepei na afisoume oi epitixies na mas kanoun na pistepsoume oti exoun diorthothei ola ta provlimata.

Δε νομίζω να υπάρχει "μπασκετικός" που να έχει αντίθετη άποψη...

QUOTE
File mou to basket exei arketa provoli. Kai ego symfwnw apolyta me auto pou eipe o NBAholic alla dystyxws to idio symvainei kai me alla athlimata opws to volley h to polo. Dystyxws oi ellines filathloi asxolountai mono me oti vrisketai sto stoixima kai me tis omades tous. Pantelis elleipsi athlitiks paideias me alla logia.

QUOTE
Tora giati esy bgazeis diaforetika syberasmata apo auta pou lew ti na pw...

Γιατί πολύ απλά δεν έχω τη δική σου λογική... και ακόμη απλούστερα, γιατί έχω κάθε δικαίωμα να έχω διαφορετική άποψη... wink.gif
Επειδή πιστεύω ότι το μπάσκετ δεν έχει την προβολή που του αρμόζει δεν ξέρεις τι να πεις;

Παρεπιπτόντως αυτό:
QUOTE
File mou to basket exei arketa provoli. Kai ego symfwnw apolyta me auto pou eipe o NBAholic

όλο μαζί σαν μια πρόταση αποκλείεται να το πίστευα τη δεδομένη στιγμή... Πιο σίγουρο είναι ότι "ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος" παρά η ένωση (2η->1η) των δύο προτάσεων.

QUOTE
BTW kai ego basketikos eimai, opote den xreiazetai na apologeisai kai na amynesai kathe fora pou kapoios mila gia ta kakws keimena tou basket.

ΠΟΤΕ δεν παρουσίασα την κατάσταση στο μπάσκετ και ειδικά στην Ελλάδα τέλεια... Ακόμη και τα πρόσφατα posts μου δε βγάζουν κάτι τέτοιο... κάθε άλλο. Δε μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει το συμπέρασμα αλλά δεν έχει και τόση σημασία..

Για να μιλήσω ποδοσφαιρικά, σ' αυτό το μήνυμα έπαιξα αμυντικά... Αν προτίθεσαι να συνεχιστεί αυτό το είδος καμουφλαρισμένης επίθεσης, σε οποιαδήποτε (ακόμη και παραμικρή) έκφανση καλύτερα να μου στείλεις pm... (όπως επίσης και αν θέλεις να ρωτήσεις "που την είδες εσύ αυτή την επίθεση" ή κάτι σχετικό... ) Κόντρες σε τόσα διαφορετικά θέματα μεταξύ δύο ατόμων προφανώς δεν ενδιαφέρουν τους υπολοίπους, ούτε προσφέρουν κάτι στο forum.
Με δυο λόγια, η κόντρα σταματάει εδώ.

Edit: Επειδή δε λειτουργούν τα quotes, τα υπογράμμισα.
asxetos
QUOTE(thrylos7 @ Sep 22 2006, 02:25 AM) *
Ναι, ΟΚ!


Xairomai pou to les auto giati nomizw oti itan profanes to ti ennoousa.


QUOTE
Με την ίδια λογική, ο κάθε άνθρωπος πρέπει να μένει όλη τη μέρα σπίτι για να μην πάθει κάτι έξω.. κτλ κτλ..

Η βία δηλαδή υπάρχει επειδή γίνονται αγώνες ΠΑΟ - Ολυμπιακού ή γιατί υπάρχουν 100 παρανοϊκοί που εκμεταλλεύονται αυτούς τους αγώνες. Επειδή επιτρέπεται η βία; Πόσα και πόσα αντικείμενα έχουν διαφύγει του "εξονυγχιστικού" ελέγχου των αστυνομικών... Αλλά και μέσα από το γήπεδο μπορείς να προμηθευτείς αντικείμενα... Επειδή δε συλλαμβάνεται κανείς, παρά μόνο ελάχιστοι; Επειδή αυτοί οι ελάχιστοι που συλλαμβάνονται πηγαίνουν σπίτι τους την επόμενη μέρα ήσυχα και ωραία; Επειδή πυροδοτείται το κλίμα από οπαδικά ΜΜΕ(εφημερίδες, ραδιόφωνα...)
Αυτά σε επίπεδο γενικής πειθαρχίας... Το ιδεατό θα ήταν ο κάθε οπαδός να έχει εσωτερική πειθαρχία... Να μην κάνει κάτι δηλαδή επειδή ξέρει ότι αυτό είναι το καλό, κι όχι επειδή υπάρχει κίνδυνος να τιμωρηθεί..
(πχ, να σταματάει στο κόκκινο επειδή ξέρει ότι σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να προκαλέσει κάποιο ατύχημα, ακόμη και τη μικρότερη ζημιά, και όχι επειδή ο τροχονόμος απέναντι(λέμε τώρα) θα τον "γράψει"... Ασφαλώς, αυτή η ιδεατή κατάσταση απέχει πολύ από την Ελλάδα..
Η πιο γενική αιτία της βίας είναι αναμφίβολα η έλλειψη Παιδείας. Τίποτα παραπάνω...
Αυτά για τους αγώνες (αυτούς καθ' εαυτούς) ΠΑΟ - Ολυμπιακού ή ΠΑΟΚ - Άρη κτλ αποτελούν πολύ μικρό κομμάτι της πίτας... Ελάχιστο... Ίσως είναι η αφορμή και όχι η αιτία...
Για να το ελαχιστοποιήσω ακόμη περισσότερο, επεισόδια έγιναν και στο χάντμπολ, γίνονται σχετικά συχνά ακόμη και σε αγώνες που δεν παίζει κάποια μεγάλη ομάδα, ή 2 μεταξύ τους..
Σε περιφερειακά πρωταθλήματα γίνονται τόσα και τόσα επεισόδια... Μιλάμε για τρελά πράγματα.. Οπότε δεν αποτελούν σημαντικό(αν όχι μηδαμινό) λόγο ύπαρξης βίας τα παιχνίδια ΠΑΟ - Ολυμπιακού. Πόσο μάλλον, λύση του προβλήματος το να μη γίνονται παιχνίδια μεταξύ τους. Η βία θα εξακολουθεί να υφίσταται.


Symfwnw apolyta me auta pou les kai to exw pei malista kai dyo fores (oti o kyrios paragontas einai i ellepsi paideias). Eilikrina den borw na katalavw pws auta antitithentai se oti eipa ego.


QUOTE
Άρα είναι άδικο να κρίνεις ένα πρωτάθλημα από τους πολύ λίγους αγώνες... Αδιάφοροι μπορεί να είναι για σένα, για άλλους είναι ενδιαφέροντες...


Gia mena den einai adiaforo, propospika thewrw oti to epipedo einai anevasmeno ta teleutaia xronia opws tha diavaseis se allo mou post. Einai omws adiafora gia poly kosmo kati pou deixnei kai i xamili proseleusi tou kosmou.


QUOTE
Τσούκου... Δεν πουλάει για πολλούς και διάφορους λόγους, σημαντικότερους από αυτούς.. Θα διαφωνήσω με την έλλειψη ανταγωνισμού. Όχι ότι είναι ότι πιο ανταγωνιστικό αλλά τ' ότι πέρσι πάνω από τα μισά παιχνίδια ήταν ντέρμπι και σχεδόν όλα επηρέαζαν τη βαθμολογία την εκάστοτε στιγμή είναι δείγματα ανταγωνισμού.


Derby kai wraia theama nai (tha diavases fantazomai ti egrapsa se proigoumeno post mou). Alla mono 2 omades boroun na kanoun protathlitismo kai mexri protinos mono mia. Ena protathlima sto opoio yparxei tetoia stasimotita einai fysiko sto mellon na antimetopisei provlimata.



QUOTE
Το μπάσκετ δεν πουλάει(ή καλύτερα πουλάει λίγο) γιατί... δεν πωλείται... γιατί, γιατί, γιατί... έχουμε κάνει ανάλυση σε άλλα topic.


An ennoeis oti ftaiei i mikri provoli apo ta media, isws na ftaiei auto se kapoio vathmo, alla den borw na symfonisw apolyta me auto. Eilikrina den nomizw oti megaliteri provoli tou basket tha elyne ta provlimata tis A1.


QUOTE
Δεν είναι τραγικά μικρός..
.

Nomizw pws einai:
Totals:

1. Aris 34.737
2. Panathinaikos 32.153
3. Olympiakos 32.050
4. Apollon Patron 30.932
5. PAOK 19.353
6. Olympia Larissa 16.628
7. Kolossos Rhodes 12.611
8. Iraklis 10.816
9. GS Larissa 8.051
10. Panellinios 6.519
11. Makedonikos 6.395
12. Panionios 6.313
13. Maroussi 5.695
14. AEK 4.454

Total: 226.707
Autos einai o synolikos arithmos eisitiriwn pou poulithike apo oles tis omades.


QUOTE
Επειδή πιστεύω ότι το μπάσκετ δεν έχει την προβολή που του αρμόζει δεν ξέρεις τι να πεις;

Oxi auto einai ena genikotero sxolio gia auta pou eipes.

QUOTE
Για να μιλήσω ποδοσφαιρικά, σ' αυτό το μήνυμα έπαιξα αμυντικά... Αν προτίθεσαι να συνεχιστεί αυτό το είδος καμουφλαρισμένης επίθεσης, σε οποιαδήποτε (ακόμη και παραμικρή) έκφανση καλύτερα να μου στείλεις pm... (όπως επίσης και αν θέλεις να ρωτήσεις "που την είδες εσύ αυτή την επίθεση" ή κάτι σχετικό... ) Κόντρες σε τόσα διαφορετικά θέματα μεταξύ δύο ατόμων προφανώς δεν ενδιαφέρουν τους υπολοίπους, ούτε προσφέρουν κάτι στο forum.
Με δυο λόγια, η κόντρα σταματάει εδώ.

Edit: Επειδή δε λειτουργούν τα quotes, τα υπογράμμισα.


File mou den exw provlima mazi sou alla pragmatika pisteuw oti o logos pou antiedrases etsi einai epeidi theorises oti eimai podosfairikos h kai ego den kserw ti allo. Gia auto kai sou eipa oti den xreiazetai na apologeisei gia to basket. Otan lew oti to basket exei provlimata, den to lew gia na anevasw to podosfairo. Allwste kati tetoio den tha itan logiko. Aplws den thewrw oti i yperprovoli tou podosfairou einai to megaltero provlima tou basket. Kai telos, tha itan adiko gia to elliniko basket na exei ws metro sygrisis to elliniko podosfairo. Prosopika protimw na to sygrinw me to basket tis Ispanias h tis Italias, gi'auto kai tonizw ta kakws keimena.
thrylos7
QUOTE
1. Aris 34.737
2. Panathinaikos 32.153
3. Olympiakos 32.050
4. Apollon Patron 30.932
5. PAOK 19.353
6. Olympia Larissa 16.628
7. Kolossos Rhodes 12.611
8. Iraklis 10.816
9. GS Larissa 8.051
10. Panellinios 6.519
11. Makedonikos 6.395
12. Panionios 6.313
13. Maroussi 5.695
14. AEK 4.454

Total: 226.707


Αν εξαιρέσουμε ΑΕΚ(κυρίως) και Πανιώνιο που επιτηδευμένα δεν πατούσαν στο γήπεδο, τα πράγματα δεν είναι τραγικά. Κι αυτό γιατί όλες οι ...μονοψήφιες ομάδες έχουν γήπεδο μικρής χωρητικότητας, ο Κολοσσός επίσης. Τη Λάρισα(Γ.Σ.) δε τη συμπεριλαμβάνω καθώς είχε και δεύτερη ομάδα, πιο ανταγωνιστική.
Από εκεί και πέρα, υπήρξαν και πολλές τιμωρίες, ειδικά στον Ολυμπιακό. Στην Πυλαία είναι πολύ δύσκολο ένας φίλαθλος του μπάσκετ να πάει να δει μπάσκετ λόγω απόστασης αλλά και τεταμένου κλίματος(και καλά κάνει!) άρα η μόνη πραγματική ένσταση είναι για τον ΠΑΟ.
Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κανένας ιδιαίτερα σημαντικός αριθμός(πρέπει είναι αυξημένος σε σχέση με πέρσι)

QUOTE
File mou den exw provlima mazi sou alla pragmatika pisteuw oti o logos pou antiedrases etsi einai epeidi theorises oti eimai podosfairikos h kai ego den kserw ti allo. Gia auto kai sou eipa oti den xreiazetai na apologeisei gia to basket. Otan lew oti to basket exei provlimata, den to lew gia na anevasw to podosfairo.

Λάθος πίστεψες... wink.gif
Anaz
QUOTE
Kai telos, tha itan adiko gia to elliniko basket na exei ws metro sygrisis to elliniko podosfairo. Prosopika protimw na to sygrinw me to basket tis Ispanias h tis Italias, gi'auto kai tonizw ta kakws keimena.
Πολύ σωστο!!
Γιατι γραφεις ομως με greeklish? 68.gif
asxetos
QUOTE(Anaz @ Sep 22 2006, 03:20 AM) *
Πολύ σωστο!!
Γιατι γραφεις ομως με greeklish? 68.gif


Giati den exw alli epilogi. Einai i deuteri fora pou mou ginetai i erotisi se 2 imeres sad.gif
Anaz
Υπαρχουν καποια site στο νετ που κανεις copy το κειμενο σου κ το μετατρεπουν σε ελληνικα.Υπαρχουν καποια ψιλολαθακια,αλλα γενικα λειτουργουν πολυ καλα!Κ ειναι σαφως πιο ευαναγνωστα τα κειμενα!Ετσι ειναι πολυ κουραστικα κ ειναι κριμα ιδιαιτερα αν ειναι μεγαλο το κειμενο.. εγω βαριεμαι να το διαβασω.. θα ποσταρω αν βρω το link.
asxetos
QUOTE(Anaz @ Sep 22 2006, 04:01 AM) *
Υπαρχουν καποια site στο νετ που κανεις copy το κειμενο σου κ το μετατρεπουν σε ελληνικα.Υπαρχουν καποια ψιλολαθακια,αλλα γενικα λειτουργουν πολυ καλα!Κ ειναι σαφως πιο ευαναγνωστα τα κειμενα!Ετσι ειναι πολυ κουραστικα κ ειναι κριμα ιδιαιτερα αν ειναι μεγαλο το κειμενο.. εγω βαριεμαι να το διαβασω.. θα ποσταρω αν βρω το link.


To kserw file einai poly kourastiko na ta diavaseis, alla eimai sti douleia opote den exw alli epilogi. Apo to spiti grafw sta ellinika pantws opote min anisixeis.
Dromeas7
QUOTE(asxetos @ Sep 22 2006, 05:19 AM) *
To kserw file einai poly kourastiko na ta diavaseis, alla eimai sti douleia opote den exw alli epilogi. Apo to spiti grafw sta ellinika pantws opote min anisixeis.

Μα καλά που δουλεύεις μεσα στη νύχτα??????

Έχεις το pc κάτω απο το μπαρ όταν σερβίρεις τα ποτά έτσι? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.