Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ 2016-17 ΕΣΚΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
airmaik
Ανασκόπησης συνέχεια…
..
5) ΑΕΝΚ
Η Κηφισιά χρόνια στο κουρμπέτι…… smile.gif
Όπως και πέρυσι και κάθε χρόνο καταφέρνει και έχει μια πολύ αξιόπιστη ομάδα, δείγμα της πολύ καλής δουλειάς που γίνεται στις υποδομές της, και μπράβο στους ιθύνοντες για αυτό.
Ειδικά φέτος έχει ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο που δεν παρατάει κανένα παιχνίδι. Μέγιστη απόδειξη η πρόσφατη εκτός έδρας νίκη της με το DEREE παρακαλώ, το οποίο όπως προείπα δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος.
Στο γήπεδό της έχασε μόνο από Ακαδημία, Περιστέρι και ΠΑΟ και στα εκτός έχασε μόνο από Τριπλή και Δούκα.
Έχασε δηλαδή από τους 4 πρώτους όπου και αν αναμετρήθηκε και από την Τριπλή εκτός που είναι και η μόνη ήττα που θα μπορούσε να αποφύγει.
Η Πέμπτη θέση της απόλυτα δικαιολογημένη και την έχει κερδίσει επάξια.
Δεν γνωρίζω τους αθλητές της αλλά έχει ένα pm πολύ αξιόλογο παρόλο που έχει πολύ προσωπικό στυλ στις κινήσεις του και τις ενέργειες του. Γενικά το σύνολο εμπνέει σεβασμό και είναι αρκετά δεμένο.
Πιστεύω ότι για την πέμπτη θέση θα γίνει πολύ σκληρή μάχη επειδή όλοι θα εποφθαλμιούν την τέταρτη smile.gif που οδηγεί στα play-off. Η Κηφισιά έχει πλεονέκτημα την πείρα του προπονητή της σε τέτοιου τύπου διεκδικήσεις αλλά και την μαχητικότητά της.
Στο τέλος την βλέπω για έκτη.

6) ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
Τι να πρωτοπεί κανείς για την νεοφώτιστη Ολυμπιάδα!
Η Ολυμπιάδα ανέβηκε στην κατηγορία μόλις το περασμένο καλοκαίρι. Είχε την ευτυχία από εκείνη την ομάδα της ανόδου να έχει πολλά παιδιά και στην τωρινή της ομάδα. Αυτό σίγουρα δίνει πείρα και ψυχολογικό αβαντάζ που τόσο μεγάλο ρόλο παίζει στις ηλικίες αυτές και στο μπάσκετ γενικότερα.
Διαθέτει άξιο καθοδηγητή τον προπονητή της Χρήστο Σγουρίτσα (σιδεροκέφαλος κ. Σγουρίτσα!! smile.gifsmile.gif quiz αυτό. Περιμένω ak11596 ή erasitexnis να απαντήσουν !), που γνωρίζει καλά το άθλημα, στήνει την ομάδα σε σφιχτή αμυντική διάταξη χρησιμοποιώντας πολυποίκιλα αμυντικά σχήματα και επιβάλλει ομαδικότητα.
Το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας είναι πολύ καλό με ηγέτη το playmaker της Πάνο Μπιλάλη (Νο 11)που είναι πολύ κινητικός, γρήγορος και οι αντίπαλες άμυνες δυσκολεύονται να τον περιορίσουν. Πολύ μεγάλο του πλεονέκτημα οι ασίστ του. Από τα υπόλοιπα παιδιά ο ψηλός (5άρι) με το Νο 15 (Γιάννης το μικρό του όνομα αν δεν κάνω λάθος) είναι πολύ μαχητικός, ο Καλάη (Νο 19) (που είναι και 2003! από ότι μαθαίνω) δίνει λύσεις αξιοποιώντας τις ασίστ. Ακόμα και τα υπόλοιπα παιδιά (Νο 14 και 16) και ένα πολύ κινητικό γκαρντ με το Νο 10 (Σταύρος το μικρό του αν το λέω σωστά) συμβάλουν για να αποδώσουν ένα πολύ αξιόπιστο σύνολο που δίνει ανταγωνισμό στην κατηγορία και ενίοτε σασπένς!
Αγωνιστικά η Ολυμπιάδα έχει 5 νίκες με Τριπλή, Μαρούσι και Αμύντα εντός και με Ηλυσιακό και ΚΑΠ εκτός και 6 ήττες από τους τέσσερεις θεωρητικά «μεγάλους» και από μία με Κηφισιά και Ντιρί.
Καθόλου ευκαταφρόνητη συγκομιδή για νεοφώτιστη !
Νομίζω ότι χωρίς ιδιαίτερο κόπο θα ανέλθει μέχρι την 7η θέση της τελικής κατάταξης αν θέλει όμως την 6η πρέπει να σφιχτεί αρκετά, αν επιδιώκει την 5η πρέπει να κάνει υπέρβαση.

7) DEREE
Η έτερη νεοφώτιστη ομάδα του κολλεγίου.
Το DEREE ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα και με ένα πολύ βαρύ πρόγραμμα. Αναγκάστηκε να παίξει μέσα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές με όλη την «τετράδα».
Παρόλο αυτό η ομάδα δεν καταβλήθηκε από τις συνεχόμενες ήττες και με ακμαίο ηθικό και μεγάλη εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της προχώρησε νικηφόρα σε όλους τους υπόλοιπους αγώνες που έδωσε …..εκτός από εκείνον με την Κηφισιά και μάλιστα εντός έδρας.
6 νίκες και 5 ήττες λοιπόν.
Αγωνιστικά η ομάδα είναι πολύ καλή. Έχει βρει τα πατήματά της και παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Είναι στελεχωμένη με πολύ ταλαντούχα παιδιά με προσόντα.
Αυτοί που σέρνουν συνήθως το κάρο είναι : Ο Λιμαντζάκης (5άρι) πολύ αλτικός, δυνατός που δεσπόζει κάτω από την ρακέτα, Ο Λεβέντης (2-3) με καλό σουτ αλλά και drive, ο Παρασκευόπουλος (1) με καλό σουτ και οργανωτικά προσόντα, Το Νο 7 δυνατό τεσσάρι (θα έλεγα) πολύ μαχητικό. Αλλά και όλα τα υπόλοιπα παιδιά δεν υστερούν όταν πατάνε παρκέ. Ο προπονητής φαίνεται να ξέρει την δουλειά του δεδομένου ότι τους έχει δέσει σωστά. Το κοουτσάρισμα δεν ξέρω αν είναι το φόρτε του.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα είναι η πέμπτη ομάδα της τελικής βαθμολογικής κατάταξης αλλά στους αγώνες με Ολυμπιάδα, Τριπλή και Κηφισιά θα πέσουν κορμιά!! smile.gifsmile.gif

8) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Είναι πασιφανές ότι η Τριπλή Κορώνα από τότε που αποφάσισε να προσδεθεί τόσο άρρηκτα στο άρμα του ΠΑΟ έχει αποσπάσει ποικίλα σχόλια από καλά έως χλευαστικά.
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη κίνηση έκανε καλό στην ομάδα.
Πάντως οι αθλητές της ίσως αισθάνονται κάπως όταν ακούγεται ότι είναι η δεύτερης δυναμικότητας ομάδα του ΠΑΟ. Σίγουρα ο χαρακτηρισμός αν και αυθόρμητος την αδικεί.
Η Τριπλή Κορώνα πάντα είχε μια αξιόπιστη ομάδα μέσης κατηγορίας που δεν κινδύνεψε ποτέ και ίσως και εξ’ αυτού του λόγου προς το τέλος της περιόδου κάνει και κάποιες «χάρες» smile.gif Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν οι άλλοι θα καταλάβουν με τον καιρό smile.gif
Θα μπορούσα να δω μελλοντικό όφελος για την ομάδα αν τελικά έρθουν κάποια παιδιά που είναι όχι επαρκώς καλά για τον ΠΑΟ αλλά εμφανώς καλύτερα από τα καλά της Τριπλής.
Και εκτός αυτού να το θέλουν κιόλας.
Πως ακούστηκε ??...............
Συμφωνώ και εγώ κάπως δύσκολο.
Όπως και να έχει είναι ένα έργο που μάλλον έχει παιχτεί μόνο η πρώτη πράξη, ελπίζω για το καλό της ομάδας να μην είναι μονόπρακτο ! Αλλιώς θα είναι πισωγύρισμα.
Σίγουρα όμως η αγωνιστική εικόνα είναι παραπάνω από καλή!
Η ομάδα έχει συνοχή, αθλητικά προσόντα. Δεν της λείπει το ύψος, με καλή κατανομή δεξιοτήτων σε όλες τις θέσεις και όλα τα γενικά χαρακτηριστικά μιας καλής ομάδας.
Έχει 5 νίκες. Με ΚΑΠ και Κηφισιά στο γήπεδο της και με τους αδύναμους Ηλυσιακό, Αμύντα και Μαρούσι εκτός και 6 ήττες από τους τέσσερεις «δυνατούς» και από μία με Ολυμπιάδα και DEREE έξω και μέσα αντίστοιχα.
Μοιρασμένα τα πράγματα λοιπόν.
Με βάση το αγωνιστικό προφίλ και τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα νομίζω ότι θα υποσκελιστεί από όλους τους προαναφερόμενους και τι πιθανότερο να καταλάβει την 8η θέση Πάντως όχι πάνω από την 7η και με κανένα τρόπο κάτω
erasitexnis
QUOTE(airmaik @ Dec 11 2016, 21:04 ) *
Ανασκόπησης συνέχεια…
..
5) ΑΕΝΚ
Η Κηφισιά χρόνια στο κουρμπέτι…… smile.gif
Όπως και πέρυσι και κάθε χρόνο καταφέρνει και έχει μια πολύ αξιόπιστη ομάδα, δείγμα της πολύ καλής δουλειάς που γίνεται στις υποδομές της, και μπράβο στους ιθύνοντες για αυτό.
Ειδικά φέτος έχει ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο που δεν παρατάει κανένα παιχνίδι. Μέγιστη απόδειξη η πρόσφατη εκτός έδρας νίκη της με το DEREE παρακαλώ, το οποίο όπως προείπα δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος.
Στο γήπεδό της έχασε μόνο από Ακαδημία, Περιστέρι και ΠΑΟ και στα εκτός έχασε μόνο από Τριπλή και Δούκα.
Έχασε δηλαδή από τους 4 πρώτους όπου και αν αναμετρήθηκε και από την Τριπλή εκτός που είναι και η μόνη ήττα που θα μπορούσε να αποφύγει.
Η Πέμπτη θέση της απόλυτα δικαιολογημένη και την έχει κερδίσει επάξια.
Δεν γνωρίζω τους αθλητές της αλλά έχει ένα pm πολύ αξιόλογο παρόλο που έχει πολύ προσωπικό στυλ στις κινήσεις του και τις ενέργειες του. Γενικά το σύνολο εμπνέει σεβασμό και είναι αρκετά δεμένο.
Πιστεύω ότι για την πέμπτη θέση θα γίνει πολύ σκληρή μάχη επειδή όλοι θα εποφθαλμιούν την τέταρτη smile.gif που οδηγεί στα play-off. Η Κηφισιά έχει πλεονέκτημα την πείρα του προπονητή της σε τέτοιου τύπου διεκδικήσεις αλλά και την μαχητικότητά της.
Στο τέλος την βλέπω για έκτη.

6) ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
Τι να πρωτοπεί κανείς για την νεοφώτιστη Ολυμπιάδα!
Η Ολυμπιάδα ανέβηκε στην κατηγορία μόλις το περασμένο καλοκαίρι. Είχε την ευτυχία από εκείνη την ομάδα της ανόδου να έχει πολλά παιδιά και στην τωρινή της ομάδα. Αυτό σίγουρα δίνει πείρα και ψυχολογικό αβαντάζ που τόσο μεγάλο ρόλο παίζει στις ηλικίες αυτές και στο μπάσκετ γενικότερα.
Διαθέτει άξιο καθοδηγητή τον προπονητή της Χρήστο Σγουρίτσα (σιδεροκέφαλος κ. Σγουρίτσα!! smile.gifsmile.gif quiz αυτό. Περιμένω ak11596 ή erasitexnis να απαντήσουν !), που γνωρίζει καλά το άθλημα, στήνει την ομάδα σε σφιχτή αμυντική διάταξη χρησιμοποιώντας πολυποίκιλα αμυντικά σχήματα και επιβάλλει ομαδικότητα.
Το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας είναι πολύ καλό με ηγέτη το playmaker της Πάνο Μπιλάλη (Νο 11)που είναι πολύ κινητικός, γρήγορος και οι αντίπαλες άμυνες δυσκολεύονται να τον περιορίσουν. Πολύ μεγάλο του πλεονέκτημα οι ασίστ του. Από τα υπόλοιπα παιδιά ο ψηλός (5άρι) με το Νο 15 (Γιάννης το μικρό του όνομα αν δεν κάνω λάθος) είναι πολύ μαχητικός, ο Καλάη (Νο 19) (που είναι και 2003! από ότι μαθαίνω) δίνει λύσεις αξιοποιώντας τις ασίστ. Ακόμα και τα υπόλοιπα παιδιά (Νο 14 και 16) και ένα πολύ κινητικό γκαρντ με το Νο 10 (Σταύρος το μικρό του αν το λέω σωστά) συμβάλουν για να αποδώσουν ένα πολύ αξιόπιστο σύνολο που δίνει ανταγωνισμό στην κατηγορία και ενίοτε σασπένς!
Αγωνιστικά η Ολυμπιάδα έχει 5 νίκες με Τριπλή, Μαρούσι και Αμύντα εντός και με Ηλυσιακό και ΚΑΠ εκτός και 6 ήττες από τους τέσσερεις θεωρητικά «μεγάλους» και από μία με Κηφισιά και Ντιρί.
Καθόλου ευκαταφρόνητη συγκομιδή για νεοφώτιστη !
Νομίζω ότι χωρίς ιδιαίτερο κόπο θα ανέλθει μέχρι την 7η θέση της τελικής κατάταξης αν θέλει όμως την 6η πρέπει να σφιχτεί αρκετά, αν επιδιώκει την 5η πρέπει να κάνει υπέρβαση.

7) DEREE
Η έτερη νεοφώτιστη ομάδα του κολλεγίου.
Το DEREE ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα και με ένα πολύ βαρύ πρόγραμμα. Αναγκάστηκε να παίξει μέσα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές με όλη την «τετράδα».
Παρόλο αυτό η ομάδα δεν καταβλήθηκε από τις συνεχόμενες ήττες και με ακμαίο ηθικό και μεγάλη εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της προχώρησε νικηφόρα σε όλους τους υπόλοιπους αγώνες που έδωσε …..εκτός από εκείνον με την Κηφισιά και μάλιστα εντός έδρας.
6 νίκες και 5 ήττες λοιπόν.
Αγωνιστικά η ομάδα είναι πολύ καλή. Έχει βρει τα πατήματά της και παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Είναι στελεχωμένη με πολύ ταλαντούχα παιδιά με προσόντα.
Αυτοί που σέρνουν συνήθως το κάρο είναι : Ο Λιμαντζάκης (5άρι) πολύ αλτικός, δυνατός που δεσπόζει κάτω από την ρακέτα, Ο Λεβέντης (2-3) με καλό σουτ αλλά και drive, ο Παρασκευόπουλος (1) με καλό σουτ και οργανωτικά προσόντα, Το Νο 7 δυνατό τεσσάρι (θα έλεγα) πολύ μαχητικό. Αλλά και όλα τα υπόλοιπα παιδιά δεν υστερούν όταν πατάνε παρκέ. Ο προπονητής φαίνεται να ξέρει την δουλειά του δεδομένου ότι τους έχει δέσει σωστά. Το κοουτσάρισμα δεν ξέρω αν είναι το φόρτε του.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα είναι η πέμπτη ομάδα της τελικής βαθμολογικής κατάταξης αλλά στους αγώνες με Ολυμπιάδα, Τριπλή και Κηφισιά θα πέσουν κορμιά!! smile.gifsmile.gif

8) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Είναι πασιφανές ότι η Τριπλή Κορώνα από τότε που αποφάσισε να προσδεθεί τόσο άρρηκτα στο άρμα του ΠΑΟ έχει αποσπάσει ποικίλα σχόλια από καλά έως χλευαστικά.
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη κίνηση έκανε καλό στην ομάδα.
Πάντως οι αθλητές της ίσως αισθάνονται κάπως όταν ακούγεται ότι είναι η δεύτερης δυναμικότητας ομάδα του ΠΑΟ. Σίγουρα ο χαρακτηρισμός αν και αυθόρμητος την αδικεί.
Η Τριπλή Κορώνα πάντα είχε μια αξιόπιστη ομάδα μέσης κατηγορίας που δεν κινδύνεψε ποτέ και ίσως και εξ’ αυτού του λόγου προς το τέλος της περιόδου κάνει και κάποιες «χάρες» smile.gif Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν οι άλλοι θα καταλάβουν με τον καιρό smile.gif
Θα μπορούσα να δω μελλοντικό όφελος για την ομάδα αν τελικά έρθουν κάποια παιδιά που είναι όχι επαρκώς καλά για τον ΠΑΟ αλλά εμφανώς καλύτερα από τα καλά της Τριπλής.
Και εκτός αυτού να το θέλουν κιόλας.
Πως ακούστηκε ??...............
Συμφωνώ και εγώ κάπως δύσκολο.
Όπως και να έχει είναι ένα έργο που μάλλον έχει παιχτεί μόνο η πρώτη πράξη, ελπίζω για το καλό της ομάδας να μην είναι μονόπρακτο ! Αλλιώς θα είναι πισωγύρισμα.
Σίγουρα όμως η αγωνιστική εικόνα είναι παραπάνω από καλή!
Η ομάδα έχει συνοχή, αθλητικά προσόντα. Δεν της λείπει το ύψος, με καλή κατανομή δεξιοτήτων σε όλες τις θέσεις και όλα τα γενικά χαρακτηριστικά μιας καλής ομάδας.
Έχει 5 νίκες. Με ΚΑΠ και Κηφισιά στο γήπεδο της και με τους αδύναμους Ηλυσιακό, Αμύντα και Μαρούσι εκτός και 6 ήττες από τους τέσσερεις «δυνατούς» και από μία με Ολυμπιάδα και DEREE έξω και μέσα αντίστοιχα.
Μοιρασμένα τα πράγματα λοιπόν.
Με βάση το αγωνιστικό προφίλ και τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα νομίζω ότι θα υποσκελιστεί από όλους τους προαναφερόμενους και τι πιθανότερο να καταλάβει την 8η θέση Πάντως όχι πάνω από την 7η και με κανένα τρόπο κάτω

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
Εχει και τη πολύ μεγάλη νίκη με την ΑΕΝΚ.
Σγουρίτσας = Περιμένουμε τις ανακοινώσεις για την επίσημη αν και καθυστερημένη δικαίωση του.
Τα παιδιά του 2001 δεν είναι μόνο μαζί από πέρσι, εκτός από ενα όλα τα άλλα έχουν ξεκινήσει μαζί πριν από 5 περίπου χρόνια και για μια πενταετία με προπονητή τον Κοσμά Μελισσάρη πέτυχαν υψηλές διακρίσεις και πρωτιές σε όλα τα τουρνούα που πήραν μέρος (ΕΣΚΑ, "Γκαλης", ΥΠΟΔΟΜΩΝ" κλπ). Μετά τη σκυτάλη πήρε ο Σγουρίτσας με τα αποτελέσματα που ξέρετε. Αθλητικά γεννήμτα της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ είναι και οι 3 2002 και ο 2003 που συμμετέχουν στην φετινή προσπάθεια. Στην ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ υπάρχει σχεδιασμός και πρόγραμμα με προτεραιότητα πάντα τη προσφορά στα παιδιά-αθλητές
NoExcuses
QUOTE(erasitexnis @ Dec 11 2016, 22:52 ) *
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
Εχει και τη πολύ μεγάλη νίκη με την ΑΕΝΚ.
Σγουρίτσας = Περιμένουμε τις ανακοινώσεις για την επίσημη αν και καθυστερημένη δικαίωση του.
Τα παιδιά του 2001 δεν είναι μόνο μαζί από πέρσι, εκτός από ενα όλα τα άλλα έχουν ξεκινήσει μαζί πριν από 5 περίπου χρόνια και για μια πενταετία με προπονητή τον Κοσμά Μελισσάρη πέτυχαν υψηλές διακρίσεις και πρωτιές σε όλα τα τουρνούα που πήραν μέρος (ΕΣΚΑ, "Γκαλης", ΥΠΟΔΟΜΩΝ" κλπ). Μετά τη σκυτάλη πήρε ο Σγουρίτσας με τα αποτελέσματα που ξέρετε. Αθλητικά γεννήμτα της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ είναι και οι 3 2002 και ο 2003 που συμμετέχουν στην φετινή προσπάθεια. Στην ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ υπάρχει σχεδιασμός και πρόγραμμα με προτεραιότητα πάντα τη προσφορά στα παιδιά-αθλητές

Να προσθέσω , επειδή τίποτα δεν ειναι τυχαίο, ότι οι 2000-2001( η φουρνιά δηλαδή που ανέβηκε και οι μισοί απο αυτούς που κάνουν αυτο το ξέφρενο πρωτάθλημα) ειναι η γενιά που ξεκίνησε απο ΠΡΟΜΙΝΙ το "project" ακαδημίες για την Ολυμπιαδα με συνεχή παρουσία σε final-4 και τελικούς όπου και αν συμμετείχε. Με οδηγό τον ορεξάτο Κοσμα Μελισσάρη που αναφέρατε για πολλα χρονια, φαινετε ότι η όμορφη δουλειά που γίνεται φέρνει καρπούς. Παρεπιπτόντως,αν και άσχετο, οι 2003 στους 16 των παμπαίδων. Υπαρχει συνέχεια φαινετε.
Υγ1: Μου φαίνεται ότι το πρωτάθλημα για θέσεις 5-7 αποκτάει μια "άγρια " ομορφιά.
Υγ2: Συμφωνώ με τον erasitexnis για καθυστερημένη δικαίωση του κ. Σγουριτσα αλλα αναμένουμε...
Καλή συνέχεια σε όλους... και να θυμάστε: το μπάσκετ και τα παιδιά πάνω απο όλους μας...
airmaik
QUOTE(airmaik @ Dec 11 2016, 21:04 ) *
...............και το πιθανότερο να καταλάβει την 8η θέση πάντως όχι πάνω από την 7η και με κανένα τρόπο κάτω......



....από την 9η.


Υ.Γ. : το έκοψε ο δαίμων του τυπογραφείου !! smile.gif
nkgsm
Τι έγινε φίλτατοι? 2η αγωνιστική του Β γύρου αύριο και ασχολούμαστε ακόμη με τον απολογισμό του Α γύρου?

Βλέπω μερικά αμφίρροπα παιχνίδια που αν και υπάρχουν φαβορί ... η έκπληξη καραδοκεί
Αμύντας - Μαρούσι
Ντέρμπυ στα κάτω της βαθμολογίας με τον Αμύντα να έχει προβάδισμα για τη νίκη.....αλλά νομίζω, όπως έχω πει και από την προηγούμενη αγωνιστική, το Μαρούσι έχει ελπίδες για καλύτερο β γύρο.
Τριπλή Κορόνα - Ολυμπιαδα
Ντέρμυ στα "μεσαία διαμερίσματα". Τι θα κάνει η αρμάτα του πραγματικά Μr. Excellent-Sgouritsas? Αμφίρροπο παιχνίδι, και οι δυό ομαδες έχουν δείξει σημαντική βελτίωση από την αρχή του πρωταθλήματος.
Deree - Παναθηναϊκός
Απλή διαίσθηση. Μου φαίνεται ότι οι πράσινοι δεν θα έχουν και τόσο εύκολο απόγευμα όσο δείχνει. Θέλει προσοχή.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια έχουν αδιαφιλονίκητα φαβορί ( με αστεράκια)
ΑΕΝΚ - ΔΟΥΚΑΣ***
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ***********
ΚΑΠ - BAC*********

Ελπίζω να γίνει μια ωραία αγωνιστική πριν τη διακοπή των γιορτών.
airmaik
Φίλτατε nkgsm πόσο δίκιο έχεις !
Το παίρνω όλο απάνω μου όμως δική μου είναι η καθυστέρηση….
Αλλά ότι υπόσχεσαι πρέπει να το τηρείς. Και όχι και τίποτα άλλο αλλά έχω να γράψω ακόμα για την ζώνη του λυκόφωτος ! (θέσεις 9 έως 12)smile.gif

Σχετικά με τα προγνωστικά καλά τα λες (με μικροδιαφορές!).
Έχουμε λοιπόν :

1) ΤΡΙΠΛΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Saint Lawrence)
Δύσκολο και αμφίρροπο παιχνίδι.
Στο αντίστοιχο του πρώτου γύρου στο σαλούν η Ολυμπιάδα είχε νικήσει με +6. Στην Βάρη τα πράγματα τα βλέπω δύσκολα ! Η Τριπλή δεν θα το επιτρέψει, τουλάχιστον εύκολα, στο γήπεδό της. Προβλέπεται να γίνει πολύ όμορφο και συναρπαστικό ματς με κλειστό σκορ.
Νομίζω όμως ότι η Τριπλή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα βάλει στο συρτάρι της το ροζάκι !
Δίνω : 1.

2) ΑΕΝΚ – ΔΟΥΚΑΣ (στο Βικέλας)
Όπου και αν παίζει ο Δούκας η πρόβλεψη θα είναι υπέρ του. Φυσικά καραδοκούν και λίγο πιο «πονηρά» παιχνίδια με ΠΑΟ, BAC, Περιστέρι και DEREE. Φυσικά η ΑΕΝΚ δεν μπορεί να του στερήσει την νίκη, επ’ ουδενί.
Στάνταρ υπερδιπλό!

3) ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (στην Ταξήλου).
Ο Ηλυσιακός είναι μια από τις πιο αδύνατες ομάδες της κατηγορίας, αν όχι η πιο αδύνατη. Δεν μπορεί να αντισταθεί σε καμία της «τετράδας» ακόμα και στο γήπεδο του.
Το Περιστέρι θα έχει ένα ξεάγχωτο βράδυ.
Τυφλό διπλό.

4) ΚΑΠ – Ακαδημία (στο Κοντόπευκο)
Η ΚΑΠ μετά την προηγούμενη ήττα της με το Μαρούσι, έστω και εκτός, έχει μπει στην ζώνη του λυκόφωτος! Νομίζω ότι η Ακαδημία δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Σίγουρο διπλό.

5) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ (στο καλυκοποιείο).
Αμφίρροπο και πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ουραγών.
Το Μαρούσι με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την νίκη σοκ ! επί της ΚΑΠ θα πατήσει το παρκέ του Υμηττού με αυτοπεποίθηση.
Θα φτάσει ??
Μμμμμ!!!
Μάλλον όχι. Η ψυχολογία των -8 πόντων της ήττας του Α γύρου από τον Αμύντα και μάλιστα στον Άγιο Θωμά, θα το στοιχειώσει ….
Βλέπω : Άσσο !

6) DEREE – ΠΑΟ (στο κολλέγιο).
Παρόλο που η αγωνιστική λόγω μη διαθεσιμότητας του γηπέδου όπως έχουμε ήδη αναφέρει μεταφέρεται για την Παρασκευή.
Το προγνωστικό θα δοθεί από σήμερα.
Στον Τάφο το DEREE δεν θα είχε καμία τύχη. Στο κολλέγιο όμως συμπεριλαμβανομένης και τη καλής αγωνιστικής κατάστασης της ομάδας των «κολεγιοπαίδων» θα μπορούσε να ισχυριστεί βάσιμα κανείς ότι το DEREE έχει ελπίδες για κάτι καλύτερο από την +35άρα του πρώτου γύρου. Παρόλο που θα είναι ένα δυνατό παιχνίδι και ίσως έχει και μικρές διαφορές στο σκορ κατά διαστήματα, ο ΠΑΟ θα είναι ο τελικός νικητής και έτσι θα διασκεδάσει τις όποιες αμφιβολίες. Αν δε η διαφορά είναι 15+ τότε τα χαμόγελα θα μετατραπούν σε γέλια!
Δίνω : Διπλό.

Η συνέχεια αύριο με προσμονή….

Airmaik
erasitexnis
Τριπλη Κορωνα - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ 63-55
9-11, 27-26, 37-44, 63-55

Δεν ξέρω κάτι περισσότερο. Τα δεκάλεπτα δείχνουν ενδιαφέροντα αγώνα/
nkgsm
QUOTE (erasitexnis @ Dec 13 2016, 21:47 ) *
Τριπλη Κορωνα - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ 63-55
9-11, 27-26, 37-44, 63-55

Δεν ξέρω κάτι περισσότερο. Τα δεκάλεπτα δείχνουν ενδιαφέροντα αγώνα/


Καλησπέρα,
Απ' ότι πληροφορήθηκα ( πραγμα που νομίζω αποτυπωνεται και στο σκορ του τελευταίου 10λεπτου) είχαμε χειρουργική επέμβαση 68.gif από τους γκρίζους προκειμένου να καταλήξει το ροζ χαρτακι στην Τριπλή Κορώνα.
Μάλλον ο φίλος Airmaik ήξερε κάτι.

Κατά τα λοιπά, νομίζω ότι το Μαρουσάκι με δικαίωσε και πάλι, ενώ τα άλλα παιχνίδια ( εκτός του 3ου αναβληθέντος του Παναθηναικού) ήρθαν απόλυτα φυσιολογικά.

Για να δούμε ποιόν θα ενδυναμώσει και ποιόν θα βαρύνει η γαλοπούλα των Χριστουγέννων!!! biggrin.gif
erasitexnis
QUOTE(nkgsm @ Dec 14 2016, 15:31 ) *
Καλησπέρα,
Απ' ότι πληροφορήθηκα ( πραγμα που νομίζω αποτυπωνεται και στο σκορ του τελευταίου 10λεπτου) είχαμε χειρουργική επέμβαση 68.gif από τους γκρίζους προκειμένου να καταλήξει το ροζ χαρτακι στην Τριπλή Κορώνα.
Μάλλον ο φίλος Airmaik ήξερε κάτι.

Κατά τα λοιπά, νομίζω ότι το Μαρουσάκι με δικαίωσε και πάλι, ενώ τα άλλα παιχνίδια ( εκτός του 3ου αναβληθέντος του Παναθηναικού) ήρθαν απόλυτα φυσιολογικά.

Για να δούμε ποιόν θα ενδυναμώσει και ποιόν θα βαρύνει η γαλοπούλα των Χριστουγέννων!!! biggrin.gif

Θα πρότεινα να αφήνουμε τη διαιτησία κατά μέρος
nkgsm
QUOTE (erasitexnis @ Dec 14 2016, 19:39 ) *
Θα πρότεινα να αφήνουμε τη διαιτησία κατά μέρος


Στο απυρόβλητο λοιπόν, οκ.... 77.gif
airmaik
τρίτο και τελευταίο μέρος ανασκόπησης…..
Εδώ έχουμε ξεκάθαρα την ζώνη του υποβιβασμού.
Το παιχνίδι θυμίζει τις «μουσικές καρέκλες» που είναι μία λιγότερες από τους παίκτες.
Και εκεί που τα πράγματα ήταν σχετικά ξεκάθαρα με τις τρεις τελευταίες θέσεις της κατηγορίας που οδηγούν αναπόφευκτα στον υποβιβασμό,
Τσουπ !! η ήττα της ΚΑΠ από το Μαρούσι και με διαφορά +16 παρακαλώ, που την βάζει και αυτή στην ζώνη του Λυκόφωτος. Φυσικά με συνδυασμούς και καραμπόλες των υπολοίπων τριών (Ηλυσιακού, Μαρούσι, Αμύντας). Με την ήττα αυτή υπάρχουν συνδυασμοί αποτελεσμάτων και διαφορών πόντων που μπορεί να σωθεί οποιαδήποτε από τις 4 !!
Ουσιαστικά οι αναφορές των ομάδων από εδώ και κάτω θα είναι μια διερεύνηση του πια τελικά θα σωθεί. Φυσικά στο παρακάτω σκεπτικό περιλαμβάνεται και η ήττα του Αμύντα από το Μαρούσι στον Υμηττό την δεύτερη αγωνιστική του Β γύρου.
Ακόμη, παίρνουμε ως δεδομένο ότι καμία από αυτές δεν μπορεί να κερδίσει με τις δυνάμεις της (ο νοών νοείτω) καμία από τις 8 προπορευπόμενες στις οποίες έχουμε αναφερθεί. Τέλος στον εξ αναβολής αγώνα του Α γύρου, μεταξύ Αμύντα και ΠΑΟ, θεωρούμε ότι θα χάσει ο Αμύντας.
Υπό αυτά το δεδομένα η ΚΑΠ είναι η μόνη ομάδα από τις 4 τελευταίες που κρατά ακόμα την τύχη της στα χέρια της. Όλες οι άλλες ευελπιστούν σε συνδυασμό αποτελεσμάτων στους μεταξύ τους αγώνες.
Σημειώνεται επίσης ότι για να σωθεί μαθηματικά κάποιος από τους 4 στα σίγουρα, πρέπει να συλλέξει τουλάχιστον 27 βαθμούς συνολικά χωρίς να ισοβαθμεί με κάποια άλλη.

Έχουμε λοιπόν :

(Α σενάριο) η προπορευόμενη ΚΑΠ κερδίζει και τους δύο εναπομείναντες αγώνες με Ηλυσιακό (έξω)και Αμύντα (μέσα).

Η ΚΑΠ σώζεται και πέφτουν Ηλυσιακός, Αμύντας και Μαρούσι σε κάθε περίπτωση.
(Φυσικά χωρίς να γίνουν νίκες – χάρες από τους 8 πρώτους, σε κανέναν).

(Β σενάριο) Η προπορευόμενη ΚΑΠ Κερδίζει τον Αμύντα μέσα και χάνει από τον Ηλυσιακό έξω (πιθανά αμφότερα).

Α)σώζεται ο Ηλυσιακός και πέφτουν ΚΑΠ, Μαρούσι και Αμύντας αν ο Ηλυσιακός νικήσει και το Μαρούσι και τον Αμύντα (δύσκολο).

Β) Σώζεται ο Ηλυσιακός , ακόμα και αν κερδίσει ένα από τους δύο Αμύντα ή Μαρούσι και κερδίσει την ΚΑΠ με πάνω από 14 πόντους διαφορά (δύσκολο). Πέφτουν ΚΑΠ, Αμύντας και Μαρούσι.

Γ) Σώζεται η ΚΑΠ, αν κρατήσει την ήττα της από τον Ηλυσιακό μικρότερη από 14 πόντους ακόμα και αν ο Ηλυσιακός κερδίσει (εκτός) μόνο έναν εκ των δύο Αμύντα & Μαρούσι. Τότε πέφτουν Ηλυσιακός, Αμύντας, Μαρούσι.

Δ) Σώζεται η ΚΑΠ αν ο Ηλυσιακός χάσει και από Αμύντα και από Μαρούσι. Τότε πέφτουν Ηλυσιακός, Μαρούσι, Αμύντας.
(Φυσικά χωρίς να γίνουν νίκες – χάρες από τους 8 πρώτους, σε κανέναν).

(Γ σενάριο) Η προπορευόμενη ΚΑΠ κερδίζει τον Ηλυσιακό έξω και χάνει από τον Αμύντα μέσα (πιθανό αν και ανάποδο).

Η ΚΑΠ σώζεται και πέφτουν Ηλυσιακός, Αμύντας και Μαρούσι σε κάθε περίπτωση.
(Φυσικά χωρίς να γίνουν νίκες – χάρες από τους 8 πρώτους, σε κανέναν).

(Δ σενάριο) η προπορευόμενη ΚΑΠ χάνει από τον Ηλυσιακό έξω και χάνει και από τον Αμύντα μέσα (κάπως απίθανο).

Α) Σώζεται ο Ηλυσιακός και πέφτουν ΚΑΠ, Μαρούσι και Ηλυσιακός αν ο Ηλυσιακός κερδίσει τουλάχιστον έναν εκ των Μαρούσι, Αμύντα (έξω και οι 2, όχι πιθανό).

Β) Αν ο Ηλυσιακός χάσει και από Αμύντα και από Μαρούσι τότε θα έχουμε τετραπλή ισοβαθμία με 25 πόντους και οι τέσσερεις ! Και μάλιστα θα έχουν από τρεις νίκες και τρεις ήττες (3-3) ο καθένας !!! οπότε θα μετρήσει το μεγαλύτερο κλάσμα πόντων σε όλα τα μεταξύ τους (μόνο) παιχνίδια. Το κλάσμα του καθένα θα έχει αριθμητή τους πόντους που έχει βάλει και παρανομαστή τους πόντους που έχει φάει).
Στην διαδικασία με το κλάσμα η ΚΑΠ θα έχει προβάδισμα αν η διαφορά με τους Αμύντα και Ηλυσιακό (που θα χάσει και από τους δύο κατά το σενάριο) δεν είναι μεγαλύτερη (αθροιστικά και με τους δύο) από 18 πόντους.
Άρα μάλλον θα σωθεί αν παρόλο που θα χάσει παίξει σφιχτή άμυνα με τον Αμύντα και τον Ηλυσιακό για να διατηρήσει την διαφορά κάτω από τους 18 πόντους.
Επίσης πλεονέκτημα με βάση την διαφορά πόντων έχουν με την εξής σειρά οι : Μαρούσι, Αμύντας, Ηλυσιακός.

(Φυσικά όλα αυτά χωρίς να γίνουν νίκες – χάρες από τους 8 πρώτους, σε κανέναν).
Afrathias10
Χαρά στο κουράγιο σου!
Afrathias10
Χθες έγινε πολύ καλός αγώνας μεταξύ Deree και Παναθηναϊκού με νίκη του δεύτερου. Η διαφορά ήταν μονοψήφια. Πιεστικές άμυνες εκατέρωθεν, κλεψίματα, αιφνιδιασμοί! Πολύ ωραίο παιχνίδι, με ένταση. Η έλλειψη απειλής με σουτ απο την περιφέρεια για το Deree ήταν η διαφορά των δυο ομάδων. Πολλά παιδιά έπαιξαν καλά αλλά έλαμψαν ο Λιμαντζάκης με τις διεισδύσεις του και ο Σταυρακούκας με τα τρίποντα. Νικητής ο δεύτερος με 4 τρίποντα στην 4η περίοδο και 5 συνολικά. High lights: follow κάρφωμα του Λιματζάκη και 2 καρφώματα του Σταυρακούκα, το ένα σε αιφνιδιασμό αλλά υπό πίεση, το δεύτερο σε στημένη άμυνα!

Με τον πολύ κόσμο, ιδιαίτερα πιτσιρίκια, φαίνεται ποσό λάθος είναι τα παιχνίδια την Τρίτη. Πολλοί θα έβλεπαν τα παιχνίδια της Α κατηγορίας μια πιο βολική μέρα.
airmaik
Έχουν γραφεί κάποιες πληροφορίες για το τουρνουά του ΓΑΟΚ και από τον φίλο ak11596 στο topic της Εθνικής Παμπαίδων.
Λίγες ακόμα θα συμπληρώσω και εγώ από εδώ, λόγω και της συμμετοχής δύο ομάδων του Α παιδικού.
Το Τουρνουά είχε πολύ μεγάλη συμμετοχή κοινού και έγινε σε ιδιαίτερο ευχάριστο περιβάλλον με εγκάρδιο κλίμα. Στα υπέρ του γηπέδου η θέρμανση και στα κατά του το άσχημο παρκέ με αποτέλεσμα την ολισθηρότητα.

Αγωνιστικά δεν ήταν όσο δυνατό αναμενόταν κυρίως λόγω του ότι δύο από τις συμμετέχουσες ομάδες θύμιζαν περισσότερο νοσοκομεία παρά ομάδες.
Από το Περιστέρι δεν έπαιζαν : Κρασάκης (ενόχληση σε γόνατο), Βυσσαρίου (νάρθηκα σε χέρι), Παπαδόπουλος (πρόβλημα οστικό σε χέρι) και Ήμερης.
Από την ΒΑC δεν έπαιζαν :
Ντούρας (πρόβλημα οστικό σε γόνατο), Παναγόπουλος (βαρύ διάστρεμμα), Καψής (κάταγμα ποδιού) και την πρώτη ημέρα ακόμα ένας από συνήθη πεντάδα έναρξης.


Όλοι οι τραυματίες και από τις δύο ομάδες ήταν εκεί και ενθάρρυναν από τους πάγκους τις προσπάθειες των άλλων παιδιών. Ένα πολύ μεγάλο μπράβο για αυτό σε όλους τους !

Κατά τα άλλα το επίπεδο της διοργάνωσης ήταν καλό. Δεν εμφανίστηκαν προβλήματα τουλάχιστον δυσεπίλυτα. Το τουρνουά είχε και ανθρωπιστική διάσταση με συγκομιδή πολλών προσφορών από τους θεατές σε τρόφιμα για τους δημότες του Δήμου Μεταμόρφωσης που τα έχουν πραγματικά ανάγκη.

Αγωνιστικά την πρώτη ημέρα η BAC παρόλο της κατάσταση της κατάφερε να υποτάξει (52-47) το πολύ καλό παιδικό του ΓΑΟΚ που στον όμιλο του είναι αήττητο και φυσικά πρώτο.
Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας το Περιστέρι (της κατάστασης που προανέφερα) ηττήθηκε από την Εθνική Παμπαίδων (κλιμάκιο νότου) με το βαρύ 39 – 93.
Την δεύτερη ημέρα έγινα ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα στα δύο νοσοκομεία smile.gif
Όπου το νοσοκομείο 1 (Περιστέρι) κατέβαλε στην παράταση παρακαλώ, το νοσοκομείο 2 (BAC) με σκορ : 52 – 47.
Η Εθνική για ένα ημίχρονο ήταν πολύ κοντά στο σκορ από τον πολύ δυνατό ΓΑΟΚ ο οποίος είχε και κίνητρο για να παίξει δυνατά. Τελικά η Εθνική υπερίσχυσε.
Την τρίτη ημέρα στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ ΓΑΟΚ και Περιστερίου υπερίσχυσε ο ΓΑΟΚ με ένα πόντο διαφορά στην παράταση !
Ενώ η Ακαδημία λόγω της κατάστασής της έπαιξε ανταγωνιστικά με την Εθνική μόνο για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο η Εθνική πήρε κεφάλι και τελική διαφορά 15 πόντων.
Από αθλητές ξεχώρισαν οι Κολοβέρος και Σπύρογλου (όσο αγωνίστηκε) από Εθνική, Χρήστος Μιχάλης από Περιστέρι, Ευαγγελιάδης από BAC, το pm του ΓΑΟΚ με το Νο 6 και ένα δυνατό τεσσάρι με κοτσίδι ! smile.gif
Οι προπονητές Κουκλάκης (ΓΑΟΚ), Γκούρας (Περιστέρι), Παταβούκας (BAC) και Σγουρίτσας (Εθνική) έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για τις ομάδες τους μιας και καθώς δεν υπήρχε το άγχος της πρωτιάς έκαναν πειραματισμούς και δοκίμασαν διάφορα σχήματα.
Καλή εντύπωση έκανε η πιεστική άμυνα που έπαιζε η Εθνική σε όλο το γήπεδο. Σίγουρα έμπνευσης Σγουρίτσα επειδή είναι στοιχείο ολότελα διαφορετικό από την μέχρι τώρα φιλοσοφία της ομάδας.
Afrathias10
Χρόνια πολλά με υγεία και δύναμη σε όλους, ειδικά στους αθλητές-παιδιά μας!
The fundanental
QUOTE (airmaik @ Dec 21 2016, 15:22 ) *
Έχουν γραφεί κάποιες πληροφορίες για το τουρνουά του ΓΑΟΚ και από τον φίλο ak11596 στο topic της Εθνικής Παμπαίδων.
Λίγες ακόμα θα συμπληρώσω και εγώ από εδώ, λόγω και της συμμετοχής δύο ομάδων του Α παιδικού.
Το Τουρνουά είχε πολύ μεγάλη συμμετοχή κοινού και έγινε σε ιδιαίτερο ευχάριστο περιβάλλον με εγκάρδιο κλίμα. Στα υπέρ του γηπέδου η θέρμανση και στα κατά του το άσχημο παρκέ με αποτέλεσμα την ολισθηρότητα.

Αγωνιστικά δεν ήταν όσο δυνατό αναμενόταν κυρίως λόγω του ότι δύο από τις συμμετέχουσες ομάδες θύμιζαν περισσότερο νοσοκομεία παρά ομάδες.
Από το Περιστέρι δεν έπαιζαν : Κρασάκης (ενόχληση σε γόνατο), Βυσσαρίου (νάρθηκα σε χέρι), Παπαδόπουλος (πρόβλημα οστικό σε χέρι) και Ήμερης.
Από την ΒΑC δεν έπαιζαν :
Ντούρας (πρόβλημα οστικό σε γόνατο), Παναγόπουλος (βαρύ διάστρεμμα), Καψής (κάταγμα ποδιού) και την πρώτη ημέρα ακόμα ένας από συνήθη πεντάδα έναρξης.


Όλοι οι τραυματίες και από τις δύο ομάδες ήταν εκεί και ενθάρρυναν από τους πάγκους τις προσπάθειες των άλλων παιδιών. Ένα πολύ μεγάλο μπράβο για αυτό σε όλους τους !

Κατά τα άλλα το επίπεδο της διοργάνωσης ήταν καλό. Δεν εμφανίστηκαν προβλήματα τουλάχιστον δυσεπίλυτα. Το τουρνουά είχε και ανθρωπιστική διάσταση με συγκομιδή πολλών προσφορών από τους θεατές σε τρόφιμα για τους δημότες του Δήμου Μεταμόρφωσης που τα έχουν πραγματικά ανάγκη.

Αγωνιστικά την πρώτη ημέρα η BAC παρόλο της κατάσταση της κατάφερε να υποτάξει (52-47) το πολύ καλό παιδικό του ΓΑΟΚ που στον όμιλο του είναι αήττητο και φυσικά πρώτο.
Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας το Περιστέρι (της κατάστασης που προανέφερα) ηττήθηκε από την Εθνική Παμπαίδων (κλιμάκιο νότου) με το βαρύ 39 – 93.
Την δεύτερη ημέρα έγινα ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα στα δύο νοσοκομεία smile.gif
Όπου το νοσοκομείο 1 (Περιστέρι) κατέβαλε στην παράταση παρακαλώ, το νοσοκομείο 2 (BAC) με σκορ : 52 – 47.
Η Εθνική για ένα ημίχρονο ήταν πολύ κοντά στο σκορ από τον πολύ δυνατό ΓΑΟΚ ο οποίος είχε και κίνητρο για να παίξει δυνατά. Τελικά η Εθνική υπερίσχυσε.
Την τρίτη ημέρα στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ ΓΑΟΚ και Περιστερίου υπερίσχυσε ο ΓΑΟΚ με ένα πόντο διαφορά στην παράταση !
Ενώ η Ακαδημία λόγω της κατάστασής της έπαιξε ανταγωνιστικά με την Εθνική μόνο για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο η Εθνική πήρε κεφάλι και τελική διαφορά 15 πόντων.
Από αθλητές ξεχώρισαν οι Κολοβέρος και Σπύρογλου (όσο αγωνίστηκε) από Εθνική, Χρήστος Μιχάλης από Περιστέρι, Ευαγγελιάδης από BAC, το pm του ΓΑΟΚ με το Νο 6 και ένα δυνατό τεσσάρι με κοτσίδι ! smile.gif
Οι προπονητές Κουκλάκης (ΓΑΟΚ), Γκούρας (Περιστέρι), Παταβούκας (BAC) και Σγουρίτσας (Εθνική) έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για τις ομάδες τους μιας και καθώς δεν υπήρχε το άγχος της πρωτιάς έκαναν πειραματισμούς και δοκίμασαν διάφορα σχήματα.
Καλή εντύπωση έκανε η πιεστική άμυνα που έπαιζε η Εθνική σε όλο το γήπεδο. Σίγουρα έμπνευσης Σγουρίτσα επειδή είναι στοιχείο ολότελα διαφορετικό από την μέχρι τώρα φιλοσοφία της ομάδας.



Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά & Ευτυχισμένο και Υγιές το 2017 !!!

Διαβάζοντας τον airmaik για τα τεκταινόμενα στον αγώνα του Περιστερίου-BAC στο τουρνουά του ΓΑΟΚ διαπιστώνω ότι το τέλος του 2016 δεν ήταν τόσο καλό για πολλούς μικρούς αθλητές που υποφέρουν από σοβαρούς ή μη τραυματισμούς. Εξ αυτού του λόγου, διερωτώμαι τι γίνεται στην ατυχή περίπτωση που ένας αθλητής τραυματιστεί, υπάρχει άραγε κάποια φροντίδα/μέριμνα των σωματείων ή η "ιδιωτική πρωτοβουλία" του γονέα καλύπτει την ανυπαρξία των ανευθυνουπεύθυνων αρχών και μαζί τη σχετική δαπάνη???

Φαντάζομαι ότι η απάντηση είναι προφανής, όμως η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών από τους χρήστες του forum είναι πάντα διδακτική καθώς βοηθά στη καλύτερη αντίληψη προσώπων και καταστάσεων.

Y.Γ. : υπάρχει άραγε δυνατότητα αλλαγής του display name για να διορθώσω επιτέλους αυτό το typo που με "κατατρέχει" από την εγγραφή μου?
Gkos
QUOTE (The fundanental @ Dec 30 2016, 23:42 ) *
Φαντάζομαι ότι η απάντηση είναι προφανής, όμως η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών από τους χρήστες του forum είναι πάντα διδακτική καθώς βοηθά στη καλύτερη αντίληψη προσώπων και καταστάσεων.


Προφανης.


QUOTE (The fundanental @ Dec 30 2016, 23:42 ) *
Y.Γ. : υπάρχει άραγε δυνατότητα αλλαγής του display name για να διορθώσω επιτέλους αυτό το typo που με "κατατρέχει" από την εγγραφή μου?




http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry803912


QUOTE (The fundanental @ Dec 30 2016, 23:42 ) *
Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά & Ευτυχισμένο και Υγιές το 2017 !!!



Επίσης!
Καλη χρονια !
Basket4All
Καλή χρονιά σε όλους.
Με υγεία για τους αθλητές και καλή πρόοδο στα μαθήματα τους.
airmaik
Αγαπητοί φίλοι,
Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να μας χαρίσει απλόχερα υγεία, προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.
Να φέρει πρόοδο στις σχολικές επιδόσεις των αθλητών μας αλλά και στις αθλητικές, ώστε να φτάσουν πιο κοντά στην κατάκτηση των στόχων τους.
Οι ευχές μου να είναι τα προσωπικά θέλω του καθένα σας.

Εβδομάδα αγωνιστικής απραξίας και αυτή που διανύουμε.
Γνωρίζω όμως ότι όλες οι ομάδες συμμετέχουν σε φιλικούς αγώνες ώστε να διατηρούνται σε αγωνιστική ετοιμότητα.
Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ας το αναφέρει.


Πολλά φιλιά

Airmaik
ak11596
Μιας και δεν βλέπω ...κινητικότητα στο topic είπα να γράψω τα προγνωστικά μου για σήμερα, παρότι δεν έχω ιδέα τι έγινε στις ομάδες κατά την διάρκεια των γιορτών (φιλικά, τραυματισμοί, κλπ):

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΝΤΕΡΗ
Μάλλον άσσος, κρατάω όμως επιφλυλαξη γιατί στο τουρνουά των Κουκου είναι πολλούς τραυματίες από το Περιστέρι.

ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
Άσσος και μάλλον εύκολος αν κρίνω από τον αγλωνα του 1ου γύρου και την πορεία των αμάδων.

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Το Μαρούσι έκλεισε με ελπίδες την χρονιά αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρει εναντίον της αξιόμαχης ΑΕΝΚ. Διπλό

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Άσσος χωρίς άλλα σχόλια.

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
Μάλλον προς τον άσσο γέρνω.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
Επίσης άσσο πιστεύω και σε αυτό το μάτς αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος (θυμόμαστε όλοι τι έγινε στον 1ο γύρο)

Να υπογραμμίσω πάλι, ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τα τελευταία νέα των ομάδων...

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους !!!
ak11596
Δεν παρακαλούθησα ο ίδιος, αλλά μου μετέφεραν ότι στο κλειστό του Παπάγου, η Ολυμπιάδα επικράτησε μάλλον εύκολα του Ηλυσιακού 68-46 (ημίχρονο: 39-24)
Στα αξιοπρόσεκτα του αγώνα τα 5/7 τρίποντα του Μπιλάλη στο 1ο ημίχρονο.

Περιμένω τα post σας και για τα άλλα αποτελέσματα.
Gkos
Είχα πάει στο Ανδρέας Παπανδρέου σήμερα.
Φθάνω στο γήπεδο χαλαρός χαλαρός στις 19:30 και ανεβαίνω πάνω να πάω στα επίσημα . . .
Καθώς σκύβω να περάσω το κάγκελο ,βγαίνει απο το θεωρείο ένας τύπος και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος :

-Απαγορεύεται να κάτσεις εκεί,είναι τα επίσημα .
Άναυδος εγώ.
-Το ξέρω ότι είναι τα επίσημα,αλλά γιατί απαγορεύεται;
-Είναι τα επίσημα,είναι για δημοσιογράφους και παράγοντες.
-Μα. . .είναι αγώνας παιδικού!
-Ναι,είναι για δημοσιογράφους και παράγοντες μόνο.
-Δημοσιογράφους σε αγώνα παιδικού;
-Ναι,δεν βλέπεις που είναι κλειδωμένα;
-Μα πάντα είναι κλειδωμένα και πάντα εδώ καθόμαστε στα παιδικά. . .
-Εγώ είμαι ο φύλακας του γηπέδου(στο τσακ ήμουνα να τον ρωτήσω ποιος στο @@@@ είναι) και απογορεύεται .
Τόσες άλλες θέσεις έχει να κάτσεις. . .
-Μάλιστα ευχαριστώ!


Περιττό να πω πως δεν εμφανιστηκε κανένας δημοσιογράφος (ουτε Φιλέρης,ούτε Συριγος,ουτε Κοτζιας,ούτε ένας Γιάννης Νατου,ούτε ενας Βαγγελης Ιωάννου στην ξεφτίλα ) ούτε παράγοντας!

Μπραβο στον ΓΣΠ και στον Δήμο Περιστερίου, που προσέχει την φθορά του γηπεδου wink.gif wink.gif wink.gif

ak11596
QUOTE (ak11596 @ Jan 10 2017, 13:51 ) *
Μιας και δεν βλέπω ...κινητικότητα στο topic είπα να γράψω τα προγνωστικά μου για σήμερα, παρότι δεν έχω ιδέα τι έγινε στις ομάδες κατά την διάρκεια των γιορτών (φιλικά, τραυματισμοί, κλπ):

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΣ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΝΤΕΡΗ
Μάλλον άσσος, κρατάω όμως επιφλυλαξη γιατί στο τουρνουά των Κουκου είναι πολλούς τραυματίες από το Περιστέρι.

ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ
Άσσος και μάλλον εύκολος αν κρίνω από τον αγλωνα του 1ου γύρου και την πορεία των αμάδων.

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
Το Μαρούσι έκλεισε με ελπίδες την χρονιά αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρει εναντίον της αξιόμαχης ΑΕΝΚ. Διπλό

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Άσσος χωρίς άλλα σχόλια.

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
Μάλλον προς τον άσσο γέρνω.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟΚ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
Επίσης άσσο πιστεύω και σε αυτό το μάτς αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος (θυμόμαστε όλοι τι έγινε στον 1ο γύρο)

Να υπογραμμίσω πάλι, ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τα τελευταία νέα των ομάδων...

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους !!!


Αποτελέσματα:

Περιστέρι - Deree 42-68
Ολυμπιάδα Παπ. - Ηλυσιακός 68-46
Μαρούσι - Α.Ε.Ν.Κ. 50-58
Δούκας - Triple Crown 91-60
K.A.Π. - Αμύντας 51-41
Παναθηναϊκός - TeleUnicom BAC 51-46

Δεν τα πήγα και άσχημα αν σκεφτεί κανείς ότι το μόνο που έχασα είναι το Περιστέρι, για το οποίο είχα εκφράσει επιφυλάξεις..
Ακόμη και στην νίκη του ΠΑΟ, η Ακαδημία ήταν μπροστά για σχεδόν 35΄...

Μόνο που στεναχωριέμαι βλέποντας το topic και γενικότερα τα forum των υποδομών να μην παρουσιάζουν ενδιαφέρον sad.gif
Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό wink.gif
airmaik
Καλησπέρα διαδικτυακοί φίλοι και αγαπητοί συνδαιτυμόνες!

Ένα μεγάλο συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου λόγω πολύ βαριάς ίωσης με πολυήμερο ψηλό πυρετό και όλα τα συνακόλουθα….. πονοκεφάλους, πόνους στα κόκαλα κλπ κλπ.
Έχω αφήσει όμως πανάξιους αντικαταστάτες !
Ο αγαπητός ak11596 κάλυψε το κενό με τρόπο που δεν φάνηκε καθόλου.
Έδωσε προγνωστικά και μάλιστα πολύ πετυχημένα . Ε ! δεν έκανε και το απόλυτο ! smile.gif

Από εμένα μόνο μερικά σχόλια….
Πράγματι έκανε αίσθηση η νίκη του DEREE και μάλιστα μέσα στο Ανδ. Παπανδρέου με 26 πόντους διαφορά, παρακαλώ!
Συντέλεσε η απουσία των Κρασάκη και Παπαδόπουλου, φυσικά. Ειδικά ο Κρασάκης είναι η μεγάλη δύναμη του Περιστερίου μέσα στην ρακέτα και η απουσία του σχεδόν ποτέ δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη. Απ’ ότι πληροφορούμε ταλαιπωρείται ακόμα από οστικό πρόβλημα στο γόνατο. Ο Παπαδόπουλος είναι το βασικό playmaker οπότε όπως καταλαβαίνεται ήρθε και έδεσε το γλυκό !..... το πικρό μάλλον ! smile.gif
Δεν πρέπει να παραγνωρίσουμε φυσικά ότι και το DEREE έπαιξε όμορφο μπάσκετ έχοντας σε πολύ καλή ημέρα το playmaker της τον Παρασκευόπουλο που έβαλε 4- 5 τρίποντα αλλά και τους άλλους συνήθεις ύποπτους Λιμαντζάκη, Λεβέντη το δυνατό τεσσάρι με το νο 7 (γράψτε κάποιος το όνομά του). αλλά και όλα τα υπόλοιπα παιδιά.

Το επόμενο που έκανε αίσθηση είναι η νίκη του ΠΑΟ στον τάφο έναντι στην BAC με τον τρόπο που επιτεύχθει.
Όπως με πληροφόρησαν στο κρεβάτι του πόνου smile.gif η BAC ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι με διαφορά που ξεπέρναγε ελαφρά τους 10 πόντους. Ο ΠΑΟ δεν μπορούσε να βρει αξιόπιστες επιθετικές λύσεις απέναντι στην πολύ καλά στημένη άμυνα της Ακαδημίας. Ο Σταυρακούκας έκανε χαμηλή πτήση για την κρισιμότητα του παιχνιδιού και τις προσδοκίες που έχει καλλιεργήσει.
Η Ακαδημία έχοντας σε φυσιολογική ημέρα τον σταθερά αξιόπιστο Ευαγγελιάδη (οι 17 πόντοι του οποίου δεν ήταν επαρκείς), δέχτηκε περιορισμένες μόνο επιπλέον επιθετικές βοήθειες από τα υπόλοιπα παιδιά (Παναγόπουλο, Ντούρα, Σαρλή , πάγκο).

Η μαγική εικόνα του ΠΑΟ που του έδωσε το παιχνίδι ήρθε από τον πάγκο. Το νο 12 (Λιβανεζάκι όπως μάθαμε με μικρή γενικά συμμετοχή) μπήκε στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου και με δύο τρίποντα και ένα ακόμα κοντό σουτ 2 πόντων του χάρισε την νίκη !
Αναμφίβολα ο MVP του αγώνα. Μπράβο του!!! (Ας γράψει κάποιος το όνομα του).

Όλα τα υπόλοιπα αποτελέσματα κύλησαν κανονικά.

Υ.Γ. : Αγαπητέ Gkos οι τίτλοι τιμής («φύλακας γηπέδου», «δημοσιογράφοι», «παράγοντες») πρέπει ενίοτε να επιβεβαιώνονται και να προφυλάσσονται από το πόπολο και την πλέμπα! Σα’ δε ντρέπεσαι που ήθελες να συγχνωτιστείς μαζί τους smile.gifsmile.gif

Πολλά φιλιά σε όλους!
Airmaik
airmaik
Μετά την νίκη της ΚΑΠ επί του Αμύντα, το τοπίο ξεκαθάρισε ακόμα πιό πολύ για τις ομάδες που τελικά θα υποβιβαστούν.
Είναι σίγουρες οι : Αμύντας και Μαρούσι ενώ ο Ηλυσιακός πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε εκτός έδρας Αμύντα και Μαρούσι και εντός έδρας την ΚΑΠ με διαφορά μεγαλύτερη των 14 πόντων (πολύ δύσκολο συντέριασμα). Με 14 πόντους θα παίξουν μπαράζ με την ΚΑΠ λόγω ισοβαθμίας νικών - ηττών (1-1) και ίδιας διαφοράς πόντων στους μεταξύ τους αγώνες (14 - 14).

Φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο Ηλυσιακός δεν θα γίνει δέκτης κάποιας "ανεπάντεχης" νίκης που θα του εκχωρήσει κάποιος από τους 8 προπορευόμενους.
Οι Αμύντας και Μαρούσι ακόμα και αποδέκτες αναπάντεχων νικών να γίνουν από κάποιον από τους 8 προπορευόμενους δεν σώζονται, εκτός και αν οι νίκες αυτές είναι πολλές !


Το δυνατό τεσσάρι του DEREE με το νο 7 που αναφέραμε λέγεται Πασιούρας και στο παιχνίδι με το Περιστέρι έβαλε 6 πόντους.
Gkos
QUOTE (airmaik @ Jan 12 2017, 15:43 ) *
Υ.Γ. : Αγαπητέ Gkos οι τίτλοι τιμής («φύλακας γηπέδου», «δημοσιογράφοι», «παράγοντες») πρέπει ενίοτε να επιβεβαιώνονται και να προφυλάσσονται από το πόπολο και την πλέμπα! Σα’ δε ντρέπεσαι που ήθελες να συγχνωτιστείς μαζί τους smile.gifsmile.gif


Για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση δεν έχω κάποιο θέμα με το παληκάρι, αλλά με αυτούς που του ανέθεσαν την συγκεκριμένη δουλειά,να ελέγχει δηλαδή ποιος(κανείς) θα κάτσει στα επίσημα σε αγώνα ακαδημιών. Ήταν σαφές, θαρρώ.
Τουλάχιστον κωμικό.
Θα μπορούσα να φανταστώ τόσα άλλα μέρη που θα ήταν πιο χρήσιμος ως φύλακας.

Anyaway ,μιας και ήμουνα σε καλό mood και μιας και όντως υπήρχαν και πιο καλές θέσεις απέναντι χαμηλά(απλά προτιμώ τα επίσημα γιατί αν χρειαστεί μπορείς να πάρεις έναν υπνάκο χαλαρά-το έχω κάνει δις στο συγκεκριμένο γήπεδο wink.gif wink.gif wink.gif ) αποχώρησα ευγενικά ,αλλά αν στράβωνα θα μπορούσα να κάτσω εκεί με το ζόρι και να φωνάζω "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;;; O Gkos!!" wink.gif wink.gif wink.gif
Και ας έφερνε την αστυνομία να με σηκώσει wink.gif wink.gif wink.gif

QUOTE (ak11596 @ Jan 11 2017, 12:41 ) *
Μόνο που στεναχωριέμαι βλέποντας το topic και γενικότερα τα forum των υποδομών να μην παρουσιάζουν ενδιαφέρον sad.gif

Ελπίζω να είναι κάτι προσωρινό wink.gif


Δες τα views που γίνονται και θα καταλάβεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον!
polykos
Με τον Gkos ως ΒΠ έχουν θέμα οι φύλακες στα ΔΠ, ενώ εμείς οι ΝΠ τα βρίσκουμε μαζί τους, αλλά δεν καθόμαστε στα επίσημα γιατί έχει αράχνες χαχχαχχαχα
airmaik
Προγνωστικά για τα σημερινά ματς !

Η αγωνιστική έχει στάνταρ αποτελέσματα στα τέσσερα από τα έξι ματς. Υπάρχουν και δύο ματς με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Αν και σε αυτά το αποτέλεσμα δεν είναι αμφίρροπο, ωστόσο προμηνύουν ότι θα δούμε αξιόλογα παιχνίδια με κλειστά σκορ ως κάποιο σημείο τουλάχιστον.

Έχουμε λοιπόν :
1) ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΔΟΥΚΑΣ στου Ζωγράφου.
Τυπική διαδικασία για τον ΔΟΥΚΑ. Αρκεί να δείξει αθλητικό πνεύμα και να δώσει την ευκαιρία και σε άλλα παιδιά του πάγκου του να παίξουν όταν η διαφορά κριθεί ως ασφαλής. Η επίδειξη ισχύος στους αδύνατους είναι βασικό δείγμα αδυναμίας.
Στάνταρ διπλό.

2) ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ στην Παλλήνη.
Και εδώ η διαδικασία είναι τυπική.
Στάνταρ άσσος.

3) ΚΗΦΙΣΙΑ – ΚΑΠ στις Αδάμες.
Η Κηφισιά σαφώς πιο αξιόλογη ομάδα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με την αδύναμη πλην όμως σχεδόν σωσμένη smile.gif ΚΑΠ. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν θα επηρεάσει την τύχη της ΚΑΠ στην κατηγορία.
Στάνταρ άσσος.

4) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΜΑΡΟΥΣΙ στην Βάρη.
Η Τριπλή με δυνατότερο και πιο μπασκετικό σύνολο λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα απέναντι στον ήδη υποβιβασμένο Μαρούσι.
Κρατώ μια επιφύλαξη επειδή κάπου εδώ είναι η εποχή που αρχίζει η διαπλοκή smile.gif και η Τριπλή έχει πείρα σε αυτά! smile.gif
Ειδικά το Μαρούσι όμως δεν σώζεται ακόμα και με νίκη.
Κανονικά στάνταρ άσσος.

5) DEREE – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ στο κολέγιο.
Το πρώτο από τα δύο ματς που αναφέραμε στην Αρχή.
Στον πρώτο γύρο η Ολυμπιάδα έχασε από το DEREE στο σαλούν με 7 πόντους διαφορά. Έκτοτε η Ολυμπιάδα έδεσε περισσότερο σαν ομάδα και είναι πλέον πολύ πιο ανταγωνιστική. Ακόμα περισσότερο όμως έδεσε και το DEREE και το βλέπουμε να είναι πια πολύ αξιόμαχο και να χτυπάει τα παιχνίδια ακόμα και με τις ομάδες της πρώτης τετράδας. Όλοι θυμόμαστε τον εξ αναβολής αγώνα με τον ΠΑΟ που το σκορ ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά και με την Ακαδημία και φυσικά την μεγάλη νίκη στο Περιστέρι !
Νομίζω ότι στο παρκέ του κολλεγίου το DEREE που τελικά θα είναι μέσα στην πρώτη πεντάδα της τελικής κατάταξης, θα πάρει το ματς αρκεί να παίξει σοβαρά από το πρώτο λεπτό.
Δίνω άσσο.

6) ΠΑΟ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ στην λεωφόρο.
Το έτερο από τα δύο ενδιαφέροντα ματς.
Την ανταγωνιστικότητα του συγκεκριμένου ματς θα την κρίνει εν πολλοίς το ιατρικό δελτίο !
Θα αγωνιστούν όλοι οι παίκτες του Περιστερίου? Πως είναι από ιώσεις οι αθλητές και των δύο ομάδων ?
Μακάρι να είναι οι ομάδες πανέτοιμες ώστε να δούμε ένα καλό παιχνίδι.
Φυσικά ξεκάθαρο φαβορί είναι ο ΠΑΟ που στην έδρα του δεν θα δώσει δικαίωμα και πρέπει να πείσει ότι το προηγούμενο παιχνίδι με την Ακαδημία ήταν απλά μια όχι καλή ημέρα που τελικά δεν του στοίχισε.
Στάνταρ άσσος.

Η συνέχεια στα γήπεδα!

Υ.Γ. : λόγω υπερβολικά μεγάλου φόρτου εργασίας δεν θα παρευρεθώ σε κάποιο από τα ματς.

Πολλά φιλιά σε όλους

Airmaik
erasitexnis
QUOTE(airmaik @ Jan 13 2017, 11:24 ) *
Μετά την νίκη της ΚΑΠ επί του Αμύντα, το τοπίο ξεκαθάρισε ακόμα πιό πολύ για τις ομάδες που τελικά θα υποβιβαστούν.
Είναι σίγουρες οι : Αμύντας και Μαρούσι ενώ ο Ηλυσιακός πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε εκτός έδρας Αμύντα και Μαρούσι και εντός έδρας την ΚΑΠ με διαφορά μεγαλύτερη των 14 πόντων (πολύ δύσκολο συντέριασμα). Με 14 πόντους θα παίξουν μπαράζ με την ΚΑΠ λόγω ισοβαθμίας νικών - ηττών (1-1) και ίδιας διαφοράς πόντων στους μεταξύ τους αγώνες (14 - 14).

Φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο Ηλυσιακός δεν θα γίνει δέκτης κάποιας "ανεπάντεχης" νίκης που θα του εκχωρήσει κάποιος από τους 8 προπορευόμενους.
Οι Αμύντας και Μαρούσι ακόμα και αποδέκτες αναπάντεχων νικών να γίνουν από κάποιον από τους 8 προπορευόμενους δεν σώζονται, εκτός και αν οι νίκες αυτές είναι πολλές !


Το δυνατό τεσσάρι του DEREE με το νο 7 που αναφέραμε λέγεται Πασιούρας και στο παιχνίδι με το Περιστέρι έβαλε 6 πόντους.

Νομίζω ότι υπάρχουν και άλλα πιθνα σχετικά σενάρια. Αν η Αγία δεν κάνει άλλη νίκη τότε
ο Ηύσιακός με 3 νίκες σώνεται ανεξάρητα από διαφορά και πέφτει η Αγία (Ηλυσιακός 5 νίκες Αγία 4 νίκες)
Αν ο Ηλυσιακός κερδίσει μόνο την Αγία και το Μαρούσι κάνει 2 νίκες (?) τότε σώνεται το Μαρούσι και πέφτει η Αγία
Αν ο Ηλυσιακός κερδίσει Αγία και Αμύντα, το Μαρούσι τον Ηλυσιακό και άλλη μία, τότε έχουμε ισοβαθμία τριών με ισοβαθμία και στα μευαξύ τους και κανείς δεν ξέρει.
Αρκετά πιθανόν λοιπόν αν δεν κάνει νίκη η Αγία τότε ο Ηλυσιακός με 3 νίκες σώνεται
ΕΚΤΟΣ αν το Μαρούσι βρει άλλη μια νίκη εκτός αυτής με Ηλυσιακό.
SweetRelease
QUOTE (airmaik @ Jan 17 2017, 15:29 ) *
Προγνωστικά για τα σημερινά ματς !

Η αγωνιστική έχει στάνταρ αποτελέσματα στα τέσσερα από τα έξι ματς. Υπάρχουν και δύο ματς με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Αν και σε αυτά το αποτέλεσμα δεν είναι αμφίρροπο, ωστόσο προμηνύουν ότι θα δούμε αξιόλογα παιχνίδια με κλειστά σκορ ως κάποιο σημείο τουλάχιστον.

Έχουμε λοιπόν :
1) ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΔΟΥΚΑΣ στου Ζωγράφου.
Τυπική διαδικασία για τον ΔΟΥΚΑ. Αρκεί να δείξει αθλητικό πνεύμα και να δώσει την ευκαιρία και σε άλλα παιδιά του πάγκου του να παίξουν όταν η διαφορά κριθεί ως ασφαλής. Η επίδειξη ισχύος στους αδύνατους είναι βασικό δείγμα αδυναμίας.
Στάνταρ διπλό.

2) ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ στην Παλλήνη.
Και εδώ η διαδικασία είναι τυπική.
Στάνταρ άσσος.

3) ΚΗΦΙΣΙΑ – ΚΑΠ στις Αδάμες.
Η Κηφισιά σαφώς πιο αξιόλογη ομάδα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με την αδύναμη πλην όμως σχεδόν σωσμένη smile.gif ΚΑΠ. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν θα επηρεάσει την τύχη της ΚΑΠ στην κατηγορία.
Στάνταρ άσσος.

4) ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ – ΜΑΡΟΥΣΙ στην Βάρη.
Η Τριπλή με δυνατότερο και πιο μπασκετικό σύνολο λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα απέναντι στον ήδη υποβιβασμένο Μαρούσι.
Κρατώ μια επιφύλαξη επειδή κάπου εδώ είναι η εποχή που αρχίζει η διαπλοκή smile.gif και η Τριπλή έχει πείρα σε αυτά! smile.gif
Ειδικά το Μαρούσι όμως δεν σώζεται ακόμα και με νίκη.
Κανονικά στάνταρ άσσος.

5) DEREE – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ στο κολέγιο.
Το πρώτο από τα δύο ματς που αναφέραμε στην Αρχή.
Στον πρώτο γύρο η Ολυμπιάδα έχασε από το DEREE στο σαλούν με 7 πόντους διαφορά. Έκτοτε η Ολυμπιάδα έδεσε περισσότερο σαν ομάδα και είναι πλέον πολύ πιο ανταγωνιστική. Ακόμα περισσότερο όμως έδεσε και το DEREE και το βλέπουμε να είναι πια πολύ αξιόμαχο και να χτυπάει τα παιχνίδια ακόμα και με τις ομάδες της πρώτης τετράδας. Όλοι θυμόμαστε τον εξ αναβολής αγώνα με τον ΠΑΟ που το σκορ ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά και με την Ακαδημία και φυσικά την μεγάλη νίκη στο Περιστέρι !
Νομίζω ότι στο παρκέ του κολλεγίου το DEREE που τελικά θα είναι μέσα στην πρώτη πεντάδα της τελικής κατάταξης, θα πάρει το ματς αρκεί να παίξει σοβαρά από το πρώτο λεπτό.
Δίνω άσσο.

6) ΠΑΟ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ στην λεωφόρο.
Το έτερο από τα δύο ενδιαφέροντα ματς.
Την ανταγωνιστικότητα του συγκεκριμένου ματς θα την κρίνει εν πολλοίς το ιατρικό δελτίο !
Θα αγωνιστούν όλοι οι παίκτες του Περιστερίου? Πως είναι από ιώσεις οι αθλητές και των δύο ομάδων ?
Μακάρι να είναι οι ομάδες πανέτοιμες ώστε να δούμε ένα καλό παιχνίδι.
Φυσικά ξεκάθαρο φαβορί είναι ο ΠΑΟ που στην έδρα του δεν θα δώσει δικαίωμα και πρέπει να πείσει ότι το προηγούμενο παιχνίδι με την Ακαδημία ήταν απλά μια όχι καλή ημέρα που τελικά δεν του στοίχισε.
Στάνταρ άσσος.

Η συνέχεια στα γήπεδα!

Υ.Γ. : λόγω υπερβολικά μεγάλου φόρτου εργασίας δεν θα παρευρεθώ σε κάποιο από τα ματς.

Πολλά φιλιά σε όλους

Airmaik

Μεγάλο διπλό σωτηρίας η Αγία Παρασκευή μεσα στο κλειστο της ΑΕΝΚ
erasitexnis
ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΝΤΕΡΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ 78-52
Κατα διαστήμτα είδαμε πολύ όμορφο παιχνίδι. Με πολύ περισσότερες επιλογές το Κολλέγιο, όποτε η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ απειλούσε στο σκόρ, ξέφευγε η διαφορά.
Ξεχώρισαν Μπιλάλης απο΄ΑΣΟΠ και το Νο 12 από το ΚΟΛΛΕΓΙΟ.
ak11596
Καλησπέρα !!! Ενδιαφέρουσα η επόμενη αγωνιστική με κάποια καλά παιχνίδια, οπότε είπα να ξαναδώσω τα προγνωστικά μου για αύριο μπας και πετύχω καμιά φορά όλα τα αποτελέσματα (αν και δεν το πολυβλέπω...!!!). Λοιπόν:

ΜΑΡΟΥΣΙ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
Ντέρμπι ουραγών και ήδη υποβιβασμένων (ούτε με ...θαύμα δεν βλέπω να γλιτώνει κανένας από τους δύο) Θα ποντάρω στην έδρα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-BAC
Αν υποθέσουμε ότι οι τραυματίες του Περιστερίου έχουν μια επιπλέον εβδομάδα για προσαρμογή, μιλάμε για ντέρμπι.
Ποντάρω στο διπλό γιατί πιστεύω περισσότερο στην ομάδα της Ακαδημίας, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω κάποιο επιπρόσθετο κίνητρο για την Ακαδημία μιας και η θέση της (3η) δεν κινδυνεύει, ούτε γίνεται να 'χτυπήσει' την 2η θέση.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠAΓΟΥ-ΠΑΟ
Στάνταρ άσσος, μεγάλη διαφορά δυναμικότητας.

ΑΜΥΝΤΑΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ
Διπλό, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό.

ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ-ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ
Δύσκολο παιχνίδι, θα ποντάρω μάλλον στην Τριπλή.

ΔΟΥΚΑΣ-DEREE
Άσσος

Αυτά, αύριο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η κατηγορία εφήβων κυρίως με το ντέρμπι Δούκας-ΑΕΚ, οπότε αυτοί που θα επιλέξουν ΔΑΙΣ για την διασκέδαση τους θα δουν δύο ενδιαφέροντα παιχνίδια wink.gif
airmaik
Αγαπητοί φίλοι και αναγνώστες,
Ναι….! είναι αλήθεια έχω αραιώσει τις εμφανίσεις μου σε σημείο που πολλοί φίλοι ανησυχούν και όχι μόνο ! smile.gif
Θέλω να τους καθησυχάσω λέγοντάς τους ότι επαγγελματικοί και μόνο λόγοι με κρατούν μακριά από την Αθήνα αρκετές ημέρες της εβδομάδας. Τι να κάνουμε ? από τότε που προέκυψε η κρίση η χωρική εμβέλεια της εργασίας αυξήθηκε και τα χρήματα μειώθηκαν!
Ωστόσο φροντίζω να πληροφορούμε για τα τεκταινόμενα αλλά και για τα παρασκήνια από φίλους και συνδαιτυμόνες όσο πληρέστερα μπορώ.
Πάμε σε ανασκόπηση λοιπόν…..
Η χθεσινή αγωνιστική κύλησε χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις.
Οι ομάδες που θα υποβιβαστούν είναι ανεπιστρεπτί οι : Μαρούσι, Αμύντας και Ηλυσιακός.
Η ΚΑΠ ακόμα και αν χάσει το ματς με τον Ηλυσιακός θα συλλέξει τους 27 τουλάχιστον υπερπολύτιμους (όπως είχαμε πει και παλιότερα) βαθμούς που θα την κρατήσουν στην κατηγορία.
Ο Ηλυσιακός μετά την χθεσινή του ήττα από το Μαρούσι και την προηγούμενη νίκη της ΚΑΠ μέσα στην ΑΕΝΚ. Δεν θα έχει την ευκαιρία να μπει στην διαδικασία με την διαφορά πόντων στον αγώνα με την ΚΑΠ της επόμενης αγωνιστικής, όπως επίσης είχαμε αναφέρει.

Δεν σας κρύβω ότι η νίκη της ΚΑΠ επί της ΑΕΝΚ και μάλιστα μέσα στο Βικέλας μου φαίνεται λίγο «ύποπτη» δεδομένου ότι οι δυναμικότητες των δύο ομάδων απέχουν αρκετά.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι το ιατρικό δελτίο. Ίσως η ΑΕΝΚ να είχε πολλές ιώσεις και τραυματισμούς που δεν είχε αντίστοιχους η ΚΑΠ. Δεν ακούγεται πολύ πιθανό όμως. Anyway….

Από συμφορουμίστα που παρευρέθηκε στο χθεσινό παιχνίδι του Περιστερίου με την Ακαδημία, μου μεταφέρθηκε ότι έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με σκληρές άμυνες, με χαμηλό και κλειστό σκορ.
Το άγχος βέβαια το είχε το Περιστέρι επειδή μία ήττα ακόμα ίσως να το έβαζε σε περιπέτειες για την τέταρτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Β φάση. Η Ακαδημία εκτός κάποιας έκπληξης έχει καπαρώσει την τρίτη θέση και αν δείξει την οφειλόμενη σοβαρότητα μάλλον δεν θα την χάσει έως το τέλος της regular season.
Το Περιστέρι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό η BAC είχε περάσει με 4 πόντους μπροστά!
Στο σημείο αυτό ανέλαβαν οι γκρι smile.gif
Δεν δίνουν πεντακάθαρο φάουλ σε drive του Ευαγγελιάδη και στην συνέχεια δίνουν ανύπαρκτο φάουλ σε γλίστρημα παίκτη του Περιστερίου κάτω από το καλάθι της BAC στον από πίσω ακολουθούμενο την φάση Σαρλή (του οποίου ήταν το 5ο) και στην επόμενη φάση ανύπαρκτο φάουλ στο νο 10 της Ακαδημίας.
Το Περιστέρι βρήκε την ψυχραιμία να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα δύο «δώρα» και να σημειώσει τρίποντο με Βησσαρίου στην εκπνοή του χρόνου του Περιστερίου (μεγάλο και παλληκαρίσο καλάθι) , και δύο βολές στην επόμενη φάση.
Φυσικά αυτό μπορεί να συνέβαινε και χωρίς τα φαλτσοσφυρίγματα.

Η Ακαδημία έχει χάσει δύο ματς στο ένα καλάθι (ΠΑΟ μέσα και Περιστέρι έξω) και δύο ματς με διαφορές 7 πόντους (Δούκας μέσα) και 5 πόντους (ΠΑΟ έξω).
Και στα 4 αυτά παιχνίδια (στα 3 εκ των οποίων είχα παρεβρεθεί ως τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστική ς που διεξήχθηκαν) διαπίστωσα ότι η διαιτησία ευνόησε πάντα την αντίπαλό της BAC στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ή και δευτερόλεπτα, θέλοντας να στείλει ένα μήνυμα, μάλλον προς τον Σερ ότι φέτος δεν μπορεί να είναι και πάλι η σειρά του…. και φροντίζει να ξεκαθαρίσει το τοπίο από νωρίς.
Φυσικά ο Σερ από ότι καταλαβαίνω το έχει πάρει χαμπάρι και ανταποδίδει στα ίσα. Πως αλλιώς να εξηγήσω την βροντερή απουσία του από την γιορτή της ΕΣΚΑ στην οποία βραβεύτηκε η περυσινή πρωταθλήτρια Ελλάδος του παιδικού και οι συντελεστές της ??
Τελικά η διαιτησία για να μπει στον πειρασμό να κρατήσει την αντικειμενικότητά της και φυσικά την αξιοπρέπειά της πρέπει οι διαφορές υπέρ της προς αδικία ομάδας να είναι πάνω από 15 πόντους.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα κύλισαν ομαλά.
Φυσικά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το : «ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠAΓΟΥ-ΠΑΟ
Στάνταρ άσσος, μεγάλη διαφορά δυναμικότητας» του πολύ αγαπητού ak11596 στα προγνωστικά του που αν δεν πρόκειται για λάθος αντί για διπλό έγραψε άσσος , τότε
πρέπει να του πω πως η αγάπη για την ομάδα έχει όριο την λογική smile.gifsmile.gif

Τέλος στην επόμενη 17η αγωνιστική ο ΠΑΟ θα δώσει τον υπερπάντων αγώνα, μέσα στον τάφο με τον πρωτοπόρο και αήττητο Δούκα.
Αν θέλει να κρατηθεί στο παιχνίδι του τίτλου με αξιώσεις πρέπει να καταφέρει να πάρει τον άσσο. Φυσικά είναι κάτι πολύ δύσκολο γιατί εκτός από την πολύ καλή ομάδα του Δούκα έχει να αντιμετωπίσει και το άγχος.
Ο Δούκας από την άλλη θέλει φέτος οπωσδήποτε να είναι πρώτος και να εξορκίσει και τους περσινούς εφιάλτες. Και για αυτό έχει πληρώσει αδρά.
Σε κάθε περίπτωση το ματς αυτό είναι πολύ καθοριστικό. Σε βαθμό που θα ξεδιαλύνει και το τοπίο της Β φάσης.
Καλή τύχη και στις δύο ομάδες και να κερδίσει αυτός που θα αποδείξει ότι το άξιζε περισσότερο.

Ελπίζω να μην σας κούρασα…..
Πολλά φιλιά και εις το επανιδείν !!!

Airmaik
ak11596
QUOTE (airmaik @ Jan 25 2017, 16:09 ) *
Αγαπητοί φίλοι και αναγνώστες,
Ναι….! είναι αλήθεια έχω αραιώσει τις εμφανίσεις μου σε σημείο που πολλοί φίλοι ανησυχούν και όχι μόνο ! smile.gif
Θέλω να τους καθησυχάσω λέγοντάς τους ότι επαγγελματικοί και μόνο λόγοι με κρατούν μακριά από την Αθήνα αρκετές ημέρες της εβδομάδας. Τι να κάνουμε ? από τότε που προέκυψε η κρίση η χωρική εμβέλεια της εργασίας αυξήθηκε και τα χρήματα μειώθηκαν!
Ωστόσο φροντίζω να πληροφορούμε για τα τεκταινόμενα αλλά και για τα παρασκήνια από φίλους και συνδαιτυμόνες όσο πληρέστερα μπορώ.
Πάμε σε ανασκόπηση λοιπόν…..
Η χθεσινή αγωνιστική κύλησε χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις.
Οι ομάδες που θα υποβιβαστούν είναι ανεπιστρεπτί οι : Μαρούσι, Αμύντας και Ηλυσιακός.
Η ΚΑΠ ακόμα και αν χάσει το ματς με τον Ηλυσιακός θα συλλέξει τους 27 τουλάχιστον υπερπολύτιμους (όπως είχαμε πει και παλιότερα) βαθμούς που θα την κρατήσουν στην κατηγορία.
Ο Ηλυσιακός μετά την χθεσινή του ήττα από το Μαρούσι και την προηγούμενη νίκη της ΚΑΠ μέσα στην ΑΕΝΚ. Δεν θα έχει την ευκαιρία να μπει στην διαδικασία με την διαφορά πόντων στον αγώνα με την ΚΑΠ της επόμενης αγωνιστικής, όπως επίσης είχαμε αναφέρει.

Δεν σας κρύβω ότι η νίκη της ΚΑΠ επί της ΑΕΝΚ και μάλιστα μέσα στο Βικέλας μου φαίνεται λίγο «ύποπτη» δεδομένου ότι οι δυναμικότητες των δύο ομάδων απέχουν αρκετά.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι το ιατρικό δελτίο. Ίσως η ΑΕΝΚ να είχε πολλές ιώσεις και τραυματισμούς που δεν είχε αντίστοιχους η ΚΑΠ. Δεν ακούγεται πολύ πιθανό όμως. Anyway….

Από συμφορουμίστα που παρευρέθηκε στο χθεσινό παιχνίδι του Περιστερίου με την Ακαδημία, μου μεταφέρθηκε ότι έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με σκληρές άμυνες, με χαμηλό και κλειστό σκορ.
Το άγχος βέβαια το είχε το Περιστέρι επειδή μία ήττα ακόμα ίσως να το έβαζε σε περιπέτειες για την τέταρτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Β φάση. Η Ακαδημία εκτός κάποιας έκπληξης έχει καπαρώσει την τρίτη θέση και αν δείξει την οφειλόμενη σοβαρότητα μάλλον δεν θα την χάσει έως το τέλος της regular season.
Το Περιστέρι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό η BAC είχε περάσει με 4 πόντους μπροστά!
Στο σημείο αυτό ανέλαβαν οι γκρι smile.gif
Δεν δίνουν πεντακάθαρο φάουλ σε drive του Ευαγγελιάδη και στην συνέχεια δίνουν ανύπαρκτο φάουλ σε γλίστρημα παίκτη του Περιστερίου κάτω από το καλάθι της BAC στον από πίσω ακολουθούμενο την φάση Σαρλή (του οποίου ήταν το 5ο) και στην επόμενη φάση ανύπαρκτο φάουλ στο νο 10 της Ακαδημίας.
Το Περιστέρι βρήκε την ψυχραιμία να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα δύο «δώρα» και να σημειώσει τρίποντο με Βησσαρίου στην εκπνοή του χρόνου του Περιστερίου (μεγάλο και παλληκαρίσο καλάθι) , και δύο βολές στην επόμενη φάση.
Φυσικά αυτό μπορεί να συνέβαινε και χωρίς τα φαλτσοσφυρίγματα.

Η Ακαδημία έχει χάσει δύο ματς στο ένα καλάθι (ΠΑΟ μέσα και Περιστέρι έξω) και δύο ματς με διαφορές 7 πόντους (Δούκας μέσα) και 5 πόντους (ΠΑΟ έξω).
Και στα 4 αυτά παιχνίδια (στα 3 εκ των οποίων είχα παρεβρεθεί ως τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της αγωνιστική ς που διεξήχθηκαν) διαπίστωσα ότι η διαιτησία ευνόησε πάντα την αντίπαλό της BAC στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ή και δευτερόλεπτα, θέλοντας να στείλει ένα μήνυμα, μάλλον προς τον Σερ ότι φέτος δεν μπορεί να είναι και πάλι η σειρά του…. και φροντίζει να ξεκαθαρίσει το τοπίο από νωρίς.
Φυσικά ο Σερ από ότι καταλαβαίνω το έχει πάρει χαμπάρι και ανταποδίδει στα ίσα. Πως αλλιώς να εξηγήσω την βροντερή απουσία του από την γιορτή της ΕΣΚΑ στην οποία βραβεύτηκε η περυσινή πρωταθλήτρια Ελλάδος του παιδικού και οι συντελεστές της ??
Τελικά η διαιτησία για να μπει στον πειρασμό να κρατήσει την αντικειμενικότητά της και φυσικά την αξιοπρέπειά της πρέπει οι διαφορές υπέρ της προς αδικία ομάδας να είναι πάνω από 15 πόντους.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα κύλισαν ομαλά.
Φυσικά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το : «ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠAΓΟΥ-ΠΑΟ
Στάνταρ άσσος, μεγάλη διαφορά δυναμικότητας» του πολύ αγαπητού ak11596 στα προγνωστικά του που αν δεν πρόκειται για λάθος αντί για διπλό έγραψε άσσος , τότε
πρέπει να του πω πως η αγάπη για την ομάδα έχει όριο την λογική smile.gifsmile.gif

Τέλος στην επόμενη 17η αγωνιστική ο ΠΑΟ θα δώσει τον υπερπάντων αγώνα, μέσα στον τάφο με τον πρωτοπόρο και αήττητο Δούκα.
Αν θέλει να κρατηθεί στο παιχνίδι του τίτλου με αξιώσεις πρέπει να καταφέρει να πάρει τον άσσο. Φυσικά είναι κάτι πολύ δύσκολο γιατί εκτός από την πολύ καλή ομάδα του Δούκα έχει να αντιμετωπίσει και το άγχος.
Ο Δούκας από την άλλη θέλει φέτος οπωσδήποτε να είναι πρώτος και να εξορκίσει και τους περσινούς εφιάλτες. Και για αυτό έχει πληρώσει αδρά.
Σε κάθε περίπτωση το ματς αυτό είναι πολύ καθοριστικό. Σε βαθμό που θα ξεδιαλύνει και το τοπίο της Β φάσης.
Καλή τύχη και στις δύο ομάδες και να κερδίσει αυτός που θα αποδείξει ότι το άξιζε περισσότερο.

Ελπίζω να μην σας κούρασα…..
Πολλά φιλιά και εις το επανιδείν !!!

Airmaik

Χα,χα, μόλις το πρόσεξα...έχεις δίκιο....εννοείτε ότι εννοούσα διπλό για αυτό έγραψα και για διάφορα δυνατάμικοτητας !!!
erasitexnis
QUOTE(ak11596 @ Jan 25 2017, 16:27 ) *
Χα,χα, μόλις το πρόσεξα...έχεις δίκιο....εννοείτε ότι εννοούσα διπλό για αυτό έγραψα και για διάφορα δυνατάμικοτητας !!!

Ηταν προφανές ότι επρόκειτο για λάθος ή χιούμορ, γι αυτό και δεν σχολιάστηκε.
Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ έκανε μια εξαιρετικη χρονιά, με παιδιά δικά της (μόνο μια μεταγραφή), με παιδιά του 2002 και 2003 στο ρόστερ, ισως θα μπορούσε να κάνει 1 νίκη παραπάνω αλλά μέχρι εκεί.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ak11596
QUOTE (erasitexnis @ Jan 25 2017, 18:16 ) *
Ηταν προφανές ότι επρόκειτο για λάθος ή χιούμορ, γι αυτό και δεν σχολιάστηκε.
Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ έκανε μια εξαιρετικη χρονιά, με παιδιά δικά της (μόνο μια μεταγραφή), με παιδιά του 2002 και 2003 στο ρόστερ, ισως θα μπορούσε να κάνει 1 νίκη παραπάνω αλλά μέχρι εκεί.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ


Συμφωνώ και ελπίζω να συνεχίσει το ίδιο καλά (γιατί πραγματικά πρόκεται για μια πολύ επιτυχημένη χρονιά για αυτήν την ομάδα) και τον επόμενο χρόνο και να ευχηθώ και άνοδο (το ξέρω ότι είναι δύσκολο !!! ) και για την ομάδα των εφήβων της Ολυμπιάδας !!!
Gkos
QUOTE (airmaik @ Jan 25 2017, 16:09 ) *
Φυσικά ο Σερ από ότι καταλαβαίνω το έχει πάρει χαμπάρι και ανταποδίδει στα ίσα. Πως αλλιώς να εξηγήσω την βροντερή απουσία του από την γιορτή της ΕΣΚΑ στην οποία βραβεύτηκε η περυσινή πρωταθλήτρια Ελλάδος του παιδικού και οι συντελεστές της ??


Δεν τίθεται κανένα θέμα δυσαρεσκείας προς την ΕΣΚΑ.
Όπως ενημερώθήκα (αρμοδίως),ο λόγος της απουσίας του ήταν η ύπαρξη προπόνήσης παιδικού την ίδια ώρα  με την εκδήλωση ,προπονηση που  δεν γινόταν να απουσιάζει καθότι ήταν η τελευταία πριν τον (κρισιμότατο) αγώνα με τον Παναθηναικό και θα βλέπανε και βίντεο.
Άλλωστε,αν υπήρχε κάποιο τέτοιο θέμα ,δεν θα έδινε το παρόν σύσσωμη η περσινή ομάδα και ο βοηθός του Σερ,κος Μπότης.

wike side
Δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα ,το οποίο δεν έχει το ενδιαφέρον των προηγούμενων ετών τόσο στην κορυφή όσο και στον πάτο.

Γνωστή η πρώτη τετράδα που θα πάει στα play off, γνωστή και η τριάδα που θα αποχαιρετήσει την Α΄Κατηγορία.Ψηλά πρωτοπόρος και αήττητος ο Δούκας,της μισής Εθνικής παίδων, ακολουθεί ο ΠΑΟ με μία ήττα και συμπληρώνουν Ακαδημία και ταλαιπωρημένο Περιστέρι(τραυματισμοί ). Όλη η χρονιά όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα παίζεται στον τάφο την Τρίτη,όχι για το Πρωτάθλημα αλλά για να δούμε ανταγωνιστικό παιχνίδι και το κατά πόσο μπορεί ο ΠΑΟ να πάρει κάτι και να μεταφέρει σασπένς στα παιχνίδια της τετράδας. Όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα ήταν απόλυτα προβλέψιμα με τα φαβορί να κάνουν περιπάτους.Μιλάμε για πρωτάθλημα τεσσάρων και βάλε ταχυτήτων .Δυστυχώς αν δεν αλλάξει η κατάσταση στον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα,τρεις τέσσερις ομάδες και μετά το χάος.

Λοιπόν πάμε στο ντέρμπι, ο ΠΑΟ λοιπόν θα έχει την ευκαιρία του να αμφισβητήσει την παντοδυναμία του Δούκα,η ερώτηση είναι μπορεί; Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική σε αυτές τις ηλικίες και εκεί πρέπει να εστιάσουν και στις δυο ομάδες για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία. Ο μεν Δούκας έχει κάποιους πολύ καλούς παίχτες οι οποίοι προέρχονται από επαρχία και δεν έχουν ξαναπαίξει τέτοιους αγώνες σε μια τόσο ιστορική έδρα και είναι το μόνο τρωτό του σημείο,ο δε ΠΑΟ παίζει στην έδρα του με τους φίλους του και την ιστορία του και έχει να θυμάται τελικά μόνο -6 στον πρώτο γύρο. Όποιος καταφέρει να επιβληθεί στον ψυχολογικό τομέα θα έχει κάνει σημαντικό βήμα.Πάντως είναι κρίμα να περιμένουν όλο τον χρόνο οι ομάδες για να κάνουν ταμείο σε τρία τέσσερα παιχνίδια μαζί με τα play off. Αυτά έχουν βέβαια σημασία για τα αποτελέσματα και τις ομάδες και όχι για τους παίχτες,αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
airmaik
Η εκδήλωση κοπής πίττας άρχιζε στις 6:30.
Δεν άργησε πολύ να αρχίσει, λόγω επίσημων προσκεκλημένων που σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σχετικά συνεπείς για να μην κακοχαρακτηριστούν. Επομένως μέχρι τις επτά παρά δέκα είχαν αρχίσει.

Προπόνηση Ακαδημίας την Δευτέρα 8:00.
Βίντεο πριν την προπόνηση, αλλά το κάνει άλλος.
Προθέρμανση που επίσης κάνει άλλος γύρω στα 15 λεπτά.
Ο Σερ «πιάνει», 8:15.

Από 6:50 έως 8:15 περίπου μιάμιση ώρα. Αν αφαιρέσεις και 15 λεπτά διαδρομή Δαΐς – Παλλήνη (από Αττική οδό, φυσικά). Καθαρά 1 ώρα και 10 λεπτά από πραγματική έναρξη εκδήλωσης μέχρι την αποχώρησή του από αυτή.

Αν πραγματικά ήθελε μάλλον προλάβαινε………………. wink.gif wink.gif
Ήθελε όμως ??? Μάλλον θα μείνουμε όλοι με την απορία….. smile.gifsmile.gif

Προγνωστικά αύριο.

Ο πατήρ του topic (wike side) τα είπε πολύ ωραία !

Φιλιά για σήμερα.
Airmaik
polykos
Δεν ξέρω τι έγινε στην ΕΣΚΑ, αλλά στον ΣΕΠΚ την Κυριακή το βράδυ...κάτι έγινε
Η τυπογραφικό λάθος ή τον ξέχασαν
http://www.sepk.gr/portal2/el-GR/-mainmenu...-01-30-09-53-50
airmaik
QUOTE(polykos @ Jan 31 2017, 00:54 ) *
Δεν ξέρω τι έγινε στην ΕΣΚΑ, αλλά στον ΣΕΠΚ την Κυριακή το βράδυ...κάτι έγινε
Η τυπογραφικό λάθος ή τον ξέχασαν



οι βραβεύσεις αναλυτικα του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρησης (ΣΕΠΚ) :
........................................
........................................
ΜΙΚΡΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΦΗΒΩΝ
Κώστας Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός ΑΟ)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Θάνος Σόφτσης (ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Γιώργος Καντζιλιέρης (Παναθηναϊκός ΑΟ)
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄ ΕΣΚΑΝΑ ΕΦΗΒΩΝ
Κώστας Σορώτος (ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας)
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑΝΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Θανάσης Σόφτσης (ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας)
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑ ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Γιώργος Καντζιλιέρης (Παναθηναϊκός ΑΟ)
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Γιώργος Καντζιλιέρης (Παναθηναϊκός ΑΟ)

Μήπως ξέχασαν κάτι ????

Ευτυχώς που :
" ο Δημήτρης Μπασούρης αναφέρθηκε στην σημασία του ρόλου του προπονητή, υπογραμμίζοντας ότι τόσο η ΕΣΚΑ, όσο και η ΕΟΚ βρίσκονται πάντα στο πλευρό, όχι μόνο των καταξιωμένων, αλλά και όσων προπονητών ασχολούνται με μικρές ηλικίες".

Ούτε ψύλλος στον κόρφο του !! smile.gifsmile.gifsmile.gif
airmaik
Αργοπορημένος !
Τι να κάνω ??... ο άρτος ημών ο επιούσιος προηγείται…

Πάμε λοιπόν…για προγνωστικούλια smile.gif

1) ΤΡΙΠΛΗ – ΑΜΥΝΤΑΣ στην Βάρη.
Νομίζω ότι η δυναμικότητα των ομάδων δεν αφήνει περιθώρια για κάτι άλλο εκτος άπό τον στάνταρ άσσο.

2) ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΑΕΝΚ στην Παλλήνη
Η Ακαδημία δεν θα έχει πρόβλημα να καταβάλει τελικά την πάντα δυνατή και αξιόμαχη ομάδα της Κηφισιάς.
Δίνω άσσο.

3) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ στο Περιστέρι.
Το Περιστέρι στο παρκέ του Ανδρέας Παπανδρέου θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα από την έκπληξη της φετινής διοργάνωσης Ολυμπιάδα.
Δίνω άσσο.

4) ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΑΠ στου Ζωγράφου.
Το πουλάκι έχει πετάξει ανεπιστρεπτί.
Για λόγους τιμής ο Ηλυσιακός θα το παλέψει και τελικά θα πάρει το παιχνίδι.
Άσσος

5) ΠΑΟ – ΔΟΥΚΑΣ στον τάφο.
Έχουμε ήδη αναφέρει αρκετά πράγματα τόσο εγώ σε προηγούμενα ποστ όσο και ο φίλος wike side.
Συνοψίζοντας, πιστεύω ότι το παιχνίδι θα το πάρει αυτός που θα το διεκδικήσει με πείσμα και δεν θα επιτρέψει στο άγχος να τον καταβάλει. Το φαβορί είναι σίγουρα ο Δούκας αλλά σε τέτοια ματς πολλά πράγματα μπορεί να μην πάνε όπως θα έπρεπε.
Φυσικά βαρόμετρα για τον Δούκα θα είναι ο Ρογκαβόπουλος και ο Σωτηρίου, ενώ για τον ΠΑΟ ο Σταυρακούκας και ο Γεωργιάδης…..
Φυσικά όλα τα παιδιά και των δύο ομάδων πρέπει να δείξουν αντάξιοι της εμπιστοσύνης των προπονητών τους.
Κλειδί θα είναι οι άμυνες !!
Το χαμηλό σκορ ευνοεί τον ΠΑΟ σε κάθε περίπτωση.
Κόντρα στο λογικό προγνωστικό για το φαβορί που είναι ο Δούκας θα πω, ΠΑΟ λόγω έδρας.
Άσσος λοιπόν.

6) DEREE – ΜΑΡΟΥΣΙ στο κολλέγιο.
DEREE φυσικά!!
Σίγουρος άσσος !

Τελικά όλοι Άσσοι !! smile.gifsmile.gif
Η συνέχεια σε πολύ λίγο στα παρκέ!!

Φιλιά
Airmaik
Basket4All

Νικη για Δουκα με 10+
Gkos
Φήμες (έντονες) λένε πως ομάδα, προσπαθησε να κερδίσει αγώνΕΣ με πλαγιους τρόπους ,ανεπιτυχώς.
erasitexnis
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ 61-47
Από ανάρτηση στο FB της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

"Το Παιδικό μας αντιμετώπισε σήμερα εκτός έδρας, την αντίστοιχη ομάδα του ιστορικού συλλόγου ΓΣ Περιστερίου. Πραγματοποιήθηκε ένας πολύ ωραίος αγώνας με rotation παικτών γεν. 2002 και 2003, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί!
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους προπονητές τους!
Ευχαριστούμε θερμά τη Διοίκηση και το προπονητικό team του ΓΣ Περιστερίου για την άψογη φιλοξενία τους.
Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους στόχους τους!
Εμείς συνεχίζουμε με το ίδιο πάθος και την ίδια θέληση!
"
airmaik
θέλω να ευχυθώ περαστικά σε δύο αγαπημένα μου Παναγιωτάκια !! και να είναι πολύ γρήγορα πάλι κοντά μας γιατί το μπάσκετ τα έχει ανάγκη !!
airmaik
Αγωνιστική ημέρα η σημερινή και φυσικά τι άλλο .... προγνωστικά ! biggrin.gif
Η σημερινή 18η αγωνιστική έχει μερικούς ενδιαφέροντες αγώνες ως προς το αναμενόμενο θέαμα και όχι τόσο στο τελικό αποτέλεσμα που μάλλον δεν θα υπάρξουν εκπλήξεις.
Έχουμε λοιπόν…..

1) ΑΕΝΚ – ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ στις Αδάμες
Δύο καλές και περίπου ισάξιες ομάδες . Το παιχνίδι θα είναι αμφίρροπο και ως εκ τούτου ενδιαφέρον. Η Τριπλή είναι ένα κλικ καλλίτερη ως ομάδα αλλά η ΑΕΝΚ στο γήπεδο της είναι πάντα δυνατή και υπολογίσιμη.
Θα δώσω άσσο !

2) ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ στο σαλούν.
Ωραίο παιχνίδι θα γίνει σήμερα στο σαλούν. Η αποκάλυψη της κατηγορίας, Ολυμπιάδα, είναι πολύ αξιόμαχη και στο γήπεδό της θα έχει επιπλέον κίνητρο και βοήθεια για να παλέψει δυνατότερα κόντρα στην Ακαδημία. Η Ακαδημία όμως σαφώς πιο ποιοτική με πιο αξιόπιστες λύσεις σε όλες τις θέσεις και με όπλα της την άμυνα και την κοντρολαρισμένη και καλοδουλεμένη επίθεση, θα καταφέρει να υπερισχύσει και να φύγει νικήτρια από το Σαλούν.
Η απουσία του φυσικού ηγέτη της Ολυμπιάδας, Μπιλάλη λόγω τραυματισμού, θα παίξει οπωσδήποτε τον ρόλο της στο τελικό αποτέλεσμα.
Δίνω διπλό.

3) ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΑΟ στον Άγιο Θωμά
Η διαφορά δυναμικότητας μεγάλη και ο ΠΑΟ δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα.
Βουλωτό διπλό.

4) ΔΟΥΚΑΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ στο Δαΐς
Και εδώ θα γίνει ανταγωνιστικό παιχνίδι για όσο χρόνο το Περιστέρι θα προβάλλει αντίσταση. Η διαφορά δυναμικότητας είναι αρκετή και δεν θα μπορέσει να αντισταθεί για πολύ. Τελικά ο Δούκας πληρέστερος και πιο πλουραλιστικός θα υπερισχύσει στο γηπεδό του μάλλον εύκολα.
Στάνταρ άσσος.

5) ΑΜΥΝΤΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ στο καλυκοποιείο.
Ντέρμπι ουραγών. Αμφίρροπος αγώνας γοήτρου και μόνο, μιας και οι δύο ομάδες είναι ήδη υποβιβασμένες. Όπου υπάρχει κλειστό σκορ φυσικά το ενδιαφέρον είναι μεγάλο.
Ο Αμύντας τελικά θα υπερισχύσει λόγω έδρας.
Δίνω άσσο.

6) ΚΑΠ – DEREE στο κοντόπευκο.
Ξεάγχωτη πλέον η Αγία Παρασκευή από την σίγουρη παραμονή της στην κατηγορία θα παίξει δυνατά για να δείξει ότι τελικά άξιζε την παραμονή. Το DEREE σαφώς καλλίτερη ομάδα με περισσότερες επιλογές ειδικά στην επίθεση θα είναι ο τελικός νικητής και χωρίς εξαιρετικά απρόοπτα θα καταλάβει την 5η θέση.
Στάνταρ διπλό.

Η συνέχεια σε μερικές ώρες στα παρκέ …..
Πολλά φιλιά !
Airmaik
airmaik
Μαρούσι - ΠΑΟ 38 - 89

Ολυμπιάδα - Ακαδημία 45 - 68

airmaik
ΚΗΦΙΣΙΑ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ 52 - 71
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 45 - 68
ΜΑΡΟΥΣΙ ΠΑΟ 38 - 89
ΔΟΥΚΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 72 - 64
ΑΜΥΝΤΑΣ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 61 - 46
ΚΑΠ DEREE 36 - 62

Στο Δαΐς πρέπει να έγινε ανταγωνιστικό παιχνίδι αν κρίνω από την διαφορά.
Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας γράψει……………………

Υ.Γ. : Τελικά Η Τριπλή Κορώνα μου χάλασε το απόλυτο !! γκρρρ smile.gif
airmaik
Οι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου πλησιάζουν στο τέλος τους…
19η η αυριανή και απομένουν άλλες τρεις.
Η αυριανή δεν έχει κάποια ενδιαφέροντα ματς. Έτσι, τα αποτελέσματα θα είναι τα αναμενόμενα εκτός κάποιου συγκλονιστικού απροόπτου.
Έχουμε λοιπόν…

1) ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΔΟΥΚΑΣ στο σαλούν.
Ο νικητής της αναμέτρησης θα είναι προφανώς ο Δούκας.
Ένα ερώτημα για την Ολυμπιάδα είναι αν θα αγωνιστεί ο Μπιλάλης που ταλαιπωρήθηκε, ευτυχώς όχι σοβαρά στο πόδι. Όχι πως θα αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα αυτό αλλά σίγουρα θα δώσει στην Ολυμπιάδα την συνηθισμένη της (καλή) αγωνιστική εικόνα.
Στάνταρ 2.

2) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΜΑΡΟΥΣΙ στο Αν. Παπανδρέου
Το υποβιβασμένο Μαρούσι μέσα στο Περιστέρι μπορεί μόνο να ελπίζει σε μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Η διαφορά δυναμικότητας είναι αρκετά μεγάλη και το Περιστέρι ουσιαστικά θα κάνει μίας μέτριας έντασης προπόνηση….
Σίγουρος άσσος.

3) ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ στην Ελληνογερμανική
Η Ακαδημία είχε νικήσει και στον πρώτο γύρο της πάντα αξιόμαχη Τριπλή Κορώνα. Η Τριπλή είναι πάνω από όλα μία σοβαρή ομάδα με ψηλά παιδιά που δουλεύονται σωστά από ότι δείχνει και η θέση της στον βαθμολογικό πίνακα. Η Ακαδημία έχει εξελιχθεί σε μία πολύ δεμένη ομάδα συνόλου τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Στην έδρα της νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτεί να υποτάξει την Τριπλή έστω και αν αυτό πάρει περισσότερο από ένα δεκάλεπτο.
Δίνω άσσο.

4) ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΗΦΙΣΙΑ στην Ταξίλου.
Αγώνας γοήτρου για τον Ηλυσιακό και μόνο. Η Κηφισιά όμως δεν είναι για τα δόντια του smile.gif
Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο προπονητής της Κηφισίας αποτελεί παρελθόν για την ομάδα . Ισχύει ??
Ακόμα και αν ισχύει δεν μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα. Εκτός και αν συντρέξουν άλλοι λόγοι……… αδιευκρίνιστοι! Δεν υπαινίσσομαι κάτι για τον Ηλυσιακό επειδή ανεξαρτήτου αποτελέσματος είναι ήδη υποβιβασμένος.
Δίνω διπλό.

5) DEREE – ΑΜΥΝΤΑΣ στο κολέγιο.
Το DEREE έχει γίνει πλέον μια πολύ μεστή ομάδα που ξέρει τι ζητάει το γήπεδο. Αν και παραμένει μια ομάδα προσωπικοτήτων και όχι μια ομάδα συνόλου καταφέρνει και παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει. Δίκαια θα τερματίσει στην 5η θέση. Φυσικά ο φετινός Αμύντας δεν μπορεί να αντιπαρατεθεί σε καμιά περίπτωση και ειδικά στην Αγία Παρασκευή.
Βουλωτός άσσος.

6) ΠΑΟ – ΚΑΠ στον τάφο.
Τυπική διαδικασία.
Σίγουρος άσσος.
Ο ΠΑΟ πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται το play – off με την BAC όποτε και αν αυτό γίνει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο για αυτόν μέχρι τότε.

Καλή επιτυχία σε όλους και φυσικά χωρίς (άλλους) τραυματισμούς !!
Η συνέχεια αύριο το βραδάκι….

πολλά φιλιά
Airmaik
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.