Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 2018
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4
Gkos
QUOTE (AS1972 @ Apr 2 2018, 12:47 ) *
Έψαξα λίγο πίσω και πιστεύω οτι αυτό που είχες δει, ήταν αυτό...

http://www.paobcacademy.gr/news/club-news/item/277-test1

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος και είδες κάτι άλλο. Άρα, το συμπέρασμά σου οτι "ήταν η Α' ομάδα που έπαιζε" είναι λίγο αυθαίρετο, δεν νομίζεις;;;;;; Γιατί δεν το γράφει κάπου...


Ουτε Β γραφει πάντως 😂

QUOTE (Doctor Snitch @ Apr 2 2018, 13:21 ) *
Μπορεί και να είναι, μπορεί και όχι. Γιατί το γενικεύεις για τις Β' ομάδες; Αλλά και να είναι έτσι όπως τα λες, όλοι πρέπει να παίζουν είτε 2003 είτε 2004.
Απλά δεν λες ξεκάθαρα, γιατί να παίζουν οι 2003 του παιδικού σαν Α' παμπαιδικό και όχι τα άλλα τμήματα Β' και Γ' που οι γονείς πληρώνουν από το υστέρημά τους το ίδιο ποσό;

Και δεν με λες, Στην ΑΕΚ και στο Περιστέρι (για παράδειγμα), όλοι οι αθλητές του Παιδικού+Εφηβικού έχουν τα ίδια προνόμια μεταξύ τους; Σχολεία, σπίτια, χαρτζιλίκια; Ή εκεί επειδή δεν πληρώνουν δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε οι γονείς; Αυτοί είναι άλλοι γονείς, διαφορετικοί από του Παμπαιδικού; με διαφορετική αντιμετώπιση; Παιδιά και απόπαιδα; Ή στον Δούκα; άλλοι με 50% και άλλοι με 100% υποτροφία; ή στο Deree; Για τους γονείς που αυτοβαφτίζονται "παράγοντες" και με την ανέχεια και ασυλία των διοικήσεων και των προπονητών κάνουν κουμάντο στα τμήματα; Τι να λέμε τώρα; όλα αυτά είναι θεμιτά και τα Β' και Γ' τμήματα αθέμιτα;

Και τελειώνω ΕΔΩ.


Σωστά αυτα που λες ,μα εκτός θέματος 😂
Τεσπα.
Αμα τα παιδια ΞΕΡΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ οτι θα ειναι στην ακαδημια του ΠΑΟ θα σκανε τοσα λεφτα και θα ειναι Β και Γ ομαδα και μείνανε,καλα να πάθουν .
Παω πάσο.
Γιατι δεν ειναι άμπαλοι αυτοι που ειχα δει στον Αγιο Θωμα.
Για πλακα παιζανε σε αλλα παμπαιδικα.
AS1972
[quote name='Gkos' date='Apr 2 2018, 15:21 ' post='882929']
Ουτε Β γραφει πάντως 😂

http://www.paobcacademy.gr/academy/academy-program

Εδώ τι γράφει;;; σε βοήθησα λίγο να το ξεχωρίσεις ποια ομάδα είναι ποια, ή ακόμα δυσκολεύεσαι;;;
Επίσης πληροφοριακά, αυτοί που είδες τότε στον Άγιο Θωμά και είναι οι Β', δεν παίζουν σε όμιλο 17-20, αλλά σε άλλον στον 16ο, με αντιπάλους Α' ομάδες... Μην μου πεις ότι και να είναι 1οι-2οι δεν προκρίνονται, το ξέρω... μην λέμε τα αυτονόητα...
Hip
QUOTE (AS1972 @ Apr 2 2018, 08:55 ) *
Οι δικές μου απαντήσεις στα ερωτήματα λοιπόν:
1.Σε σχέση με πριν από 3 χρόνια, είναι δύο πιο νέοι από τους υπόλοιπους (για τον Πανιώνιο μιλάμε, να διευκρινίσω), και οι δύο βασικότατοι, ήρθαν από άλλες ομάδες και είναι και πολύ καλοί παίκτες, ούτε συζήτηση γι' αυτό. Μάλιστα και οι δύο είναι στο κλιμάκιο και προσωπικά πιστεύω οτι ο Πανιώνιος θα έπρεπε να έχει και 2-3 ακόμα στο ΟΑΚΑ της Παρασκευές. Κανονικούς και όχι "κρυφούς", εκτός λίστας, όπως ήδη έχει. Άλλη ιστορία αυτό, πάμε παρακάτω. Και φυσικά, ελπίζω να ξέρεις, πως ούτε στην Τριπλή "παίζουν" σχολεία και λεφτά, όπως και στη Νέα Σμύρνη.. Προφανώς σε αυτό, αναφέρεσαι σε άλλες ομάδες. Είναι πολύ συγκεκριμένες αυτές, τις ξέρουν όλοι.
2.Επειδή εγώ πρόσεξα χρόνους, από τους 14 του Πανιωνίου, οι 4 πιο "νέοι" έπαιξαν ένα 8λεπτο, ένας ακόμα 8λεπτο και 3-4 λεπτά μετά, άρα έχουμε 5 ως εδώ και οι υπόλοιποι 9 πολύ περισσότερο. Και μάλιστα 4 παίκτες (ξέρεις ποιοι) ξεπέρασαν τα 20.. Από την άλλη ομάδα έπαιξαν και οι 14 το ίδιο, μπήκαν όλοι από δύο και τρεις φορές μέσα και οι χρόνος μοιράστηκε εξίσου από 14-18 λεπτό μίνιμουμ-μαξιμουμ έκαστος.
3.Για τη διαιτησία, ξέρεις πολύ καλά ποιοι είχαν παράπονα και γκρίνιαζαν, αλλά καταλαβαίνω οτι είσαι σε δύσκολη θέση να τους ονοματίσεις και δεν το προχωράω. Ούτε εγώ θέλω να πω ονόματα και τι άκουσα να λέγεται. Αυτό αν θέλεις, κατ' ιδίαν...
Τέλος, αναφορικά με το υστερόγραφο, δεν ήταν μόνο ένας απών. Έλειπαν τρεις. Πάλι, δεν χρειάζεται να πούμε ονόματα, ούτε το λόγο αποχώρησης δεν είναι αυτή η ουσία. Οι δύο μάλιστα ήδη έχουν σχεδόν καταλήξει σε άλλες ομάδες, ο ένας πιο κοντά, ο άλλος πιο μακριά.
Δεν είχα σκοπό να απαντήσω, απλά δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις σου. Πάντα με απόλυτο σεβασμό στον Πανιώνιο που έχει εξαιρετικές φουρνιές σε όλες τις ηλικίες και ειδικά στους 2004 που τους θεωρώ την καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα στην ηλικία τους και πολύ καλύτερους από το 90% των ομάδων 2003 σε ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ και ο βασικός λόγος γι' αυτό είναι οτι τα περισσότερα παιδιά είναι μαζί όχι από το Προμίνι, αλλά από τα 6 και 7 τους χρόνια. Αυτά και καλημέρα.

Παω πασο γι εδω γιατι δεν θελω να το συνεχισω. Δεν εχει δικιο σε ολα που λες ή αλλιως δεν εισαι απολυτα σωστος, θα συνεχισω σε περσοναλ ( οχι τρεινινγκ ) γιατι δεν πρεπει να λεμε ονοματα εδω. Δεν το θεωρω σωστο.
AS1972
QUOTE (Hip @ Apr 2 2018, 19:42 ) *
Παω πασο γι εδω γιατι δεν θελω να το συνεχισω. Δεν εχει δικιο σε ολα που λες ή αλλιως δεν εισαι απολυτα σωστος, θα συνεχισω σε περσοναλ ( οχι τρεινινγκ ) γιατι δεν πρεπει να λεμε ονοματα εδω. Δεν το θεωρω σωστο.


Οκ. Περιμένω. Άλλωστε αυτό σου είπα κι εγώ... να μην λέμε ονόματα! Μπορώ πάντως να σου αποδείξω, ότι έχω σε όλα δίκιο...
Doctor Snitch
Το πρόγραμμα του 2nd Young Talents Tournament 10-13 Απριλίου Σέρρες

http://www.neosskoposbc.gr/index.php?optio...1&Itemid=13

smiley.gif
Hip
QUOTE (Doctor Snitch @ Apr 3 2018, 12:56 ) *
Το πρόγραμμα του 2nd Young Talents Tournament 10-13 Απριλίου Σέρρες

http://www.neosskoposbc.gr/index.php?optio...1&Itemid=13

smiley.gif

Με λιγα λογια, χαμηλο επιπεδο με δυο μαδες να ξεχωριζουν σαν την μυγα μεσ το γαλα. Στο μεταξυ τους παιχνιδι Πανιωνιος-Προμηθεας Π. 63-61 αλλα κατα την γνωμη μου σχεδον ισοδυναμες οι δυο ομαδες. Αλλωστε το δειχνει και το σκορ οσο να ναι
polykos
QUOTE(Hip @ Apr 14 2018, 04:12 ) *
Με λιγα λογια, χαμηλο επιπεδο με δυο μαδες να ξεχωριζουν σαν την μυγα μεσ το γαλα. Στο μεταξυ τους παιχνιδι Πανιωνιος-Προμηθεας Π. 63-61 αλλα κατα την γνωμη μου σχεδον ισοδυναμες οι δυο ομαδες. Αλλωστε το δειχνει και το σκορ οσο να ναι

Το οποίο δεν ηταν απο την αρχή προγραμματισμένο να γίνει. Κανονικά Πανιώνιος - Αρης ήταν. Απο τη μια το χαμηλό επίπεδο του Αρεως δεν θα πρόσφερε κάτι και στις 2 ομάδες, απο την άλλη η ευελιξία των διοργανωτών έδωσε την δυνατότητα να γίνει ένας άτυπος τελικός, που ήταν μάλιστα και ωραίος αγώνας.
Απαραίτητη σημείωση, το τουρνουά διεξήχθη με πλήρεις κανόνες παιχνιδιού με μοναδικό (ελαστικό) κανόνα "οχι παγίδες". καλό τεστάρισμα και οχι αηδίες ελιτ.
Hip
QUOTE (polykos @ Apr 14 2018, 14:15 ) *
Απαραίτητη σημείωση, το τουρνουά διεξήχθη με πλήρεις κανόνες παιχνιδιού με μοναδικό (ελαστικό) κανόνα "οχι παγίδες". καλό τεστάρισμα και οχι αηδίες ελιτ.

Σωστο. Αν και αμυνες στα ορια της ζωνης ειδαμε και διαιτητες που μας εκαναν να αναπολουμε διαιτησιες ΕΣΚΑΝΑ. Σε γενικες γραμμες μια καλη διοργανωση. Και να προσθεσω για τον "ατυπο τελικο" πως λογο της αλλαγης, η ομαδαα του Πανιωνιου επαιξε το παιχνιδι το πρωι γυρο στις 11.30 με 12.00, με 12 ωρες διαφορα απο το προηγουμενο παιχνιδι του που ηταν αργα το βραδυ. Ισως να επαιξε κα καποιο ρολο στην δημιουργια ενος ντερμπυ, αν και ξαναλω ο Προμηθεας Πατρας πραγματικα παροουσιασε μια πολυ καλη και ανταγωστικη ομαδα. Την καλυτερη που εχουμε δει στους 2004, μετα τον Πανωνιο φυσικα που δειχνει ομαδα μεγαλυτερης ηλικιας, σε ολα της.
Gkos
Και ο PAO BC δεν ήταν εκει; Λαθος είχα δει;
Hip
QUOTE (Gkos @ Apr 14 2018, 15:18 ) *
Και ο PAO BC δεν ήταν εκει; Λαθος είχα δει;

Ναι ηταν,καλα ειχες δει.
Gkos
Δεν τον ανέφερες καθόλου,γι αυτό blink.gif unsure.gif
Hip
QUOTE (Gkos @ Apr 14 2018, 15:36 ) *
Δεν τον ανέφερες καθόλου,γι αυτό blink.gif unsure.gif

Να αναφερω λοιπον ,για να μην υπαρχουν παραπονα, πως ακομα ειχαν συμμετοχη οι ομαδες, ΠΑΟΚ, Αρης, ΧΑΝΘ, Κολοσσος Ροδου, Μικτη Αν. Μακεδονιας-Θρακης, Ορφεας Νεου Σκοπου, Περιστερι και PAO BC. Επαιζαν αντιπαλοι οι ομαδες απο τον νοτο με τις ομαδες του Βορρα. με εξαιρεση το παιχνιδι Πανιωνιου-Προμηθεα που εκτακτως εγινε την τελευταια μερα. Αν ο PAO BC δεν ειχε χασει το παιχνιδι με τον Ορφεα θα ηταν τριτη αηττητη ομαδα του τουρνουα που δεν ειχε βαθμολογια. Και αν θες να πω ηταν, ισως , η τριτη καλυτερη ομαδα του τουρνουα, αλλα οχι με μεγαλη διαφορα απο αλλες δυο τρεις. Η δυσαρεστη, για μενα, εκπληξη ηταν η ομαδα του Αρη. Περιμενα κατι καλυτερο.
A.P.
Να παραθεσω τις καλοπροαιρετες παρατηρησεις ενος Θεσσαλονικέα φιλαθλου-πατερα που παραβρεθηκε στο τουρνουα του Ορφεα και που έβλεπε για πρωτη φορά τις ομαδες του νότου:
1) Οντως υπηρχαν οι 3 ομαδες που ξεχωρισαν (Προμηθεας ΠΑΟ και Πανιώνιος) και απο εκει και μετα οι υπόλοιπες. Δεν βαζω στη συγκριση την μικτη ΕΚΑΣΑΜΑΘ γιατι ακριβως ηταν μικτη ομαδα, με ορισμενες πολυ καλες μοναδες που απο του χρονου προβλεπω να μετακομιζουν σε Αθηνα/Θεσ/νικη
2) Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι οι 3 ομαδες που ξεχωρησαν ειναι φουρνιες παικτων που "ετυχε" να βρισκονται σε αυτες τις 3 ομαδες και δεν δημιουργηθηκαν μετα απο μεταγραφες. Στη Θεσσαλονικη ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι οι ομαδες που συμμετειχαν δεν εχουν ξεκινησει τις μεταγραφες. Αυτο συνηθως γινεται την τελευταια χρονια του προπαιδικου
3) Οι 3 ομαδες που ξεχωρισαν, αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν το πρωταθλημα τον Σεπτεμβριο/Οκτωβριο του 2017, οι ομαδες της Θεσ/νικης τον Μαρτιο του 2018 και ο Κολοσσος Ροδου παιζει εναν αγωνα τον μηνα. Επισης οι 3 ομαδες και ειδικα ο Πανιωνιος επαιζαν με pick and roll και screen στην μπαλα, κατι που στην ΕΚΑΣΘ σε αυτη την ηλικα απαγορευται
4) Η ομαδα με τους περισσοτερους καλους (εννοω μελλοντικα υποσχομενους και οχι απαραιτητα αστερια του σημερα) παικτες μου φανηκε ο ΠΑΟ και με μικρη διαφορα ο Προμηθεας. Η πιο δεμενη ομαδα ηταν μακραν ο Πανιωνιος ομως εδω εχω τις εξης ενστασεις (τις οποιες συζηταμε και στην Θεσ/νικη με μια ομαδα που προσπαθει να παρουσιασει το ιδιο στυλ εδω και λιγα χρονια):
α) εβλεπες μια δεμενη ομαδα που ηξερε καθε στιγμη τι να κανει μεσα στο γηπεδο αλλα ταυτοχρονα εβλεπες παιδια κατσουφικα, χωρις ενα χαμογελο ουτε στον παγκο ουτε καν στην κερκιδα οταν παρακολουθυσαν αλλους αγωνες
β) στον αγωνα με την μικτη ΕΚΑΣΑΜΑΘ ενω η ομαδα κερδιζε και επαιζε και πολυ καλα ο βοηθος προπονητη (ενας γκριζομαλης ψιλολιγνος) φωναζε συνεχεια τους παικτες και την ωρα που αγωνιζοταν και την ωρα που ηταν στον παγκο. Οταν λεω φωναζε εννοω οτι φωναζε για να τον ακουσουμε εμεις στην κερκιδα και οτι μου εδωσε την εντυπωση οτι εκανε προσωπικο show σε βαρος των παιδιων και του 1ου προπονητη. Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτο.
γ) ειναι ομαδα που εχει προχωρησει απο τα βασικα που διδασκονται σε αυτη την ηλικια (κυριως ενας εναντιον ενος) και εχει ανεβασει το επιπεδο του μπασκετ που παιζει με πιο συνθετα συστηματα, κατα την γνωμη μου ομως σε βαρος της προσωπικης εξελιξης του καθε παιδιου. Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν αυτα τα παιδια, εκτος των 1-2 αστεριων, παρουν μεταγραφη σε αλλη ομαδα αν θα μπορεσουν να σταθουν

Ως καλυτερη ομαδα θα επελεγα την ομαδα του Προμηθεα για τους λογους που προανεφερα, κρατωντας ομως μια επιφυλαξη για τις ομαδες της Θεσ/νικης που δεν εχουν ξεκινησει ακομα τις μεταγραφες

Τελος θα ηταν παραλειψη να μην αναφερθω στην αψογη οργανωση του τουρνουα και στην προσπαθεια που κανει ο Γ. Καραγκουτης για το μπασκετ της περιοχης των Σερρων και οχι μονο

polykos
QUOTE(A.P. @ Apr 14 2018, 17:18 ) *
Να παραθεσω τις καλοπροαιρετες παρατηρησεις ενος Θεσσαλονικέα φιλαθλου-πατερα που παραβρεθηκε στο τουρνουα του Ορφεα και που έβλεπε για πρωτη φορά τις ομαδες του νότου:

Καλώς ήρθες.
Να ρωτήσω μιας και υποθέτω οτι θα ξέρεις.
Η μικτή ΕΚΑΣΑΜΑΘ είχε και αθλητές γεννημένους το 2003?
Hip
QUOTE (A.P. @ Apr 14 2018, 17:18 ) *
Να παραθεσω τις καλοπροαιρετες παρατηρησεις ενος Θεσσαλονικέα φιλαθλου-πατερα που παραβρεθηκε στο τουρνουα του Ορφεα και που έβλεπε για πρωτη φορά τις ομαδες του νότου:
1) Οντως υπηρχαν οι 3 ομαδες που ξεχωρισαν (Προμηθεας ΠΑΟ και Πανιώνιος) και απο εκει και μετα οι υπόλοιπες. Δεν βαζω στη συγκριση την μικτη ΕΚΑΣΑΜΑΘ γιατι ακριβως ηταν μικτη ομαδα, με ορισμενες πολυ καλες μοναδες που απο του χρονου προβλεπω να μετακομιζουν σε Αθηνα/Θεσ/νικη
2) Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι οι 3 ομαδες που ξεχωρησαν ειναι φουρνιες παικτων που "ετυχε" να βρισκονται σε αυτες τις 3 ομαδες και δεν δημιουργηθηκαν μετα απο μεταγραφες. Στη Θεσσαλονικη ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι οι ομαδες που συμμετειχαν δεν εχουν ξεκινησει τις μεταγραφες. Αυτο συνηθως γινεται την τελευταια χρονια του προπαιδικου
3) Οι 3 ομαδες που ξεχωρισαν, αν δεν κανω λαθος ξεκινησαν το πρωταθλημα τον Σεπτεμβριο/Οκτωβριο του 2017, οι ομαδες της Θεσ/νικης τον Μαρτιο του 2018 και ο Κολοσσος Ροδου παιζει εναν αγωνα τον μηνα. Επισης οι 3 ομαδες και ειδικα ο Πανιωνιος επαιζαν με pick and roll και screen στην μπαλα, κατι που στην ΕΚΑΣΘ σε αυτη την ηλικα απαγορευται
4) Η ομαδα με τους περισσοτερους καλους (εννοω μελλοντικα υποσχομενους και οχι απαραιτητα αστερια του σημερα) παικτες μου φανηκε ο ΠΑΟ και με μικρη διαφορα ο Προμηθεας. Η πιο δεμενη ομαδα ηταν μακραν ο Πανιωνιος ομως εδω εχω τις εξης ενστασεις (τις οποιες συζηταμε και στην Θεσ/νικη με μια ομαδα που προσπαθει να παρουσιασει το ιδιο στυλ εδω και λιγα χρονια):
α) εβλεπες μια δεμενη ομαδα που ηξερε καθε στιγμη τι να κανει μεσα στο γηπεδο αλλα ταυτοχρονα εβλεπες παιδια κατσουφικα, χωρις ενα χαμογελο ουτε στον παγκο ουτε καν στην κερκιδα οταν παρακολουθυσαν αλλους αγωνες
β) στον αγωνα με την μικτη ΕΚΑΣΑΜΑΘ ενω η ομαδα κερδιζε και επαιζε και πολυ καλα ο βοηθος προπονητη (ενας γκριζομαλης ψιλολιγνος) φωναζε συνεχεια τους παικτες και την ωρα που αγωνιζοταν και την ωρα που ηταν στον παγκο. Οταν λεω φωναζε εννοω οτι φωναζε για να τον ακουσουμε εμεις στην κερκιδα και οτι μου εδωσε την εντυπωση οτι εκανε προσωπικο show σε βαρος των παιδιων και του 1ου προπονητη. Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτο.
γ) ειναι ομαδα που εχει προχωρησει απο τα βασικα που διδασκονται σε αυτη την ηλικια (κυριως ενας εναντιον ενος) και εχει ανεβασει το επιπεδο του μπασκετ που παιζει με πιο συνθετα συστηματα, κατα την γνωμη μου ομως σε βαρος της προσωπικης εξελιξης του καθε παιδιου. Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν αυτα τα παιδια, εκτος των 1-2 αστεριων, παρουν μεταγραφη σε αλλη ομαδα αν θα μπορεσουν να σταθουν

Ως καλυτερη ομαδα θα επελεγα την ομαδα του Προμηθεα για τους λογους που προανεφερα, κρατωντας ομως μια επιφυλαξη για τις ομαδες της Θεσ/νικης που δεν εχουν ξεκινησει ακομα τις μεταγραφες

Τελος θα ηταν παραλειψη να μην αναφερθω στην αψογη οργανωση του τουρνουα και στην προσπαθεια που κανει ο Γ. Καραγκουτης για το μπασκετ της περιοχης των Σερρων και οχι μονο

Καλως ηρθες φιλε στο φορουμ. Ναι τα ακουσαμε αυτα και στις Σερρες. Καθε αποψη σεβαστη αν και εμπεριεχουν ανακριβειες και λιγη (να τοση δα ) πικρα. Παντως ειδικα αυτο με τα πολλα παιχνιδια που παιζουν οι ομαδες της Αθηνας που τ ακουμε απο την πρωτη μερα ακομα, να σε ενημερωσω πως η ΕΣΚΑΝΑ που συμμετεχει ο Πανιωνιος δεν εχει τουρνουα για τους 2004. Σε τουρνουα που οι ομαδες οργανωνουν συμμετεχουμε. Δεν κανετε τουρνουα εκει στα βορεια,υπαρχει καποιο θεμα μ αυτα;
A.P.
QUOTE (polykos @ Apr 14 2018, 20:59 ) *
Καλώς ήρθες.
Να ρωτήσω μιας και υποθέτω οτι θα ξέρεις.
Η μικτή ΕΚΑΣΑΜΑΘ είχε και αθλητές γεννημένους το 2003?


Με βαση τα λεγομενα του προπονητη της ηταν ολοι 2004.
A.P.
QUOTE (Hip @ Apr 14 2018, 21:42 ) *
Καλως ηρθες φιλε στο φορουμ. Ναι τα ακουσαμε αυτα και στις Σερρες. Καθε αποψη σεβαστη αν και εμπεριεχουν ανακριβειες και λιγη (να τοση δα ) πικρα. Παντως ειδικα αυτο με τα πολλα παιχνιδια που παιζουν οι ομαδες της Αθηνας που τ ακουμε απο την πρωτη μερα ακομα, να σε ενημερωσω πως η ΕΣΚΑΝΑ που συμμετεχει ο Πανιωνιος δεν εχει τουρνουα για τους 2004. Σε τουρνουα που οι ομαδες οργανωνουν συμμετεχουμε. Δεν κανετε τουρνουα εκει στα βορεια,υπαρχει καποιο θεμα μ αυτα;


Καλως σας βρηκα. Η μονη διορθωση που πρεπει να κανω στην αναρτηση μου και δεν μπορω ακομη γιατι ειμαι νεος στο φορουμ και στα τεχνικα του θεματα, ειναι το σχολιο για το pick and roll που αφορουσε μονο τον Πανιωνιο και οχι τις αλλες 2 ομαδες. Αν αυτο εννοεις με το "ανακριβειες" το δεχομαι οπως και οποια αλλη αφορα τις διοργανωσεις της Αθηνας που δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, δεν μπορω να δεχτω ομως το "πικρα" διοτι απλα δεν υπαρχει.Ειναι αντικειμενικα σχολια ενος "ουδετερου" απο πλευρας εντοπιοτητας, ερασιτεχνη φιλου του μπασκετ παρα οτιδηποτε άλλο. Η ομαδα σας (Πανιωνιος) μου αρεσε οταν την εβλεπα, απλα αυτου του ειδους το μπασκετ θα προτιμουσα να το εβλεπα σε εφηβικο και οχι σε προπαιδικο πρωτης χρονιας και το οποιο θεωρω unfair. Στην Θεσσαλονικη υπαρχει το θέμα των λιγοστων γηπεδων, αυτος ειναι ο λογος που το τουρνουα των παμπαιδων (ή προπαιδικου) ξεκιναει τον Μαρτιο οταν τελειωνουν καποια άλλα πρωταθληματα.
polykos
QUOTE(A.P. @ Apr 14 2018, 17:18 ) *
Να παραθεσω τις καλοπροαιρετες παρατηρησεις ενος Θεσσαλονικέα φιλαθλου-πατερα που παραβρεθηκε στο τουρνουα του Ορφεα και που έβλεπε για πρωτη φορά τις ομαδες του νότου:

Υπάρχουν αρκετές προσεγγίσεις στο θέμα ανάπτυξης ενός αθλητή. Σαν ακραίο παράδειγμα θα μπορούσα να σκεφτώ οτι η ατομική εξέλιξη ενός μικρού σε ηλικία αθλητή θα μπορούσε να περάσει απο την ατομικότατη προπόνηση. Επίσης ποιος είναι ταλαντούχος και μέσα στο σύνολο καταπιέζεται?? Αυτός που μπορεί να σουτάρει ικανοποιητικά και δεν τον αφήνει ο προπονητής του? Προσωπικά σε μια τέτοια κατάσταση βλέπω να καταπιέζεται ο ταλαντούχος που παίζει σωστά άμυνα αλλά ο πρώτος ταλαντούχος ξεχνάει να του δώσει τη παραμικρή βοήθεια ή ο ταλαντούχος πασέρ που ο πρώτος ταλαντούχος βρίσκεται σε απαράδεκτη θέση και απο πάνω εκνευρίζεται που δεν του δώσανε τη μπάλλα. Θα μπορούσα έτσι να συνεχίσω για ώρες περιγραφής καταστάσεων καταπίεσης.
Κάποιοι λοιπόν επιλέγουν να έχουν καλές εγκαταστάσεις, πολλές ώρες προπόνησης, αυξανόμενη πίεση για υπευθυνότητα, αλληλεγγύη και καλό σχηματισμό στο γήπεδο. Με λίγα λόγια περιμένει ο ταλαντούχος να αναδειχτεί μέσα απο το σύνολο, περισσότερο ως μια κατάσταση άνθησης. Και όταν συμβεί αυτό, ο ταλαντούχος χαίρει το σεβασμό όλων των συναθλητών του. Σε αντίθετη κατάσταση ...έχουμε δράματα.
Σε αυτό το "μοντέλο" εχει επικεντρωθεί ο Πανιώνιος διαχρονικά και εν πάσει περιπτώσει έτσι λειτουργεί τα τελευταία 10-12 χρόνια.

ΥΓ 1 Οταν οι υπόλοιποι πήγαιναν για πισίνα, οι του Πανιωνίου πήγαιναν για προπόνηση
ΥΓ 2 Δεν χαμογελούσαν γιατί έβλεπαν τον χάρο να έρχεται (χιούμορ κάνω!) ή επειδή έχουν μάθει να σέβονται τους αντιπάλους και την προσπάθειά τους
ΥΓ 3 Οι φωνές δεν ήταν θέατρο, είναι σε αντιστοιχία των προπονητικών ωρών φωνής
ΥΓ 4 Τα παιδιά που είδες στις Σέρρες ξεκίνησαν 6-7 χρονών και ήταν 45, στην πορεία και στην ηλικία 10-11 χρονών ήρθαν καμμιά 25αρια ακόμα απο τους οποίους 3 ή 4 είναι στην 15άδα. Ολοι μαθαίνουν τα ίδια, ο καθένας προχωράει με βάση το ταλέντο του.
gavronick
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ 49 - 39
Hip
QUOTE (A.P. @ Apr 14 2018, 23:04 ) *
Καλως σας βρηκα. Η μονη διορθωση που πρεπει να κανω στην αναρτηση μου και δεν μπορω ακομη γιατι ειμαι νεος στο φορουμ και στα τεχνικα του θεματα, ειναι το σχολιο για το pick and roll που αφορουσε μονο τον Πανιωνιο και οχι τις αλλες 2 ομαδες. Αν αυτο εννοεις με το "ανακριβειες" το δεχομαι οπως και οποια αλλη αφορα τις διοργανωσεις της Αθηνας που δεν παρακολουθω ιδιαιτερα, δεν μπορω να δεχτω ομως το "πικρα" διοτι απλα δεν υπαρχει.Ειναι αντικειμενικα σχολια ενος "ουδετερου" απο πλευρας εντοπιοτητας, ερασιτεχνη φιλου του μπασκετ παρα οτιδηποτε άλλο. Η ομαδα σας (Πανιωνιος) μου αρεσε οταν την εβλεπα, απλα αυτου του ειδους το μπασκετ θα προτιμουσα να το εβλεπα σε εφηβικο και οχι σε προπαιδικο πρωτης χρονιας και το οποιο θεωρω unfair. Στην Θεσσαλονικη υπαρχει το θέμα των λιγοστων γηπεδων, αυτος ειναι ο λογος που το τουρνουα των παμπαιδων (ή προπαιδικου) ξεκιναει τον Μαρτιο οταν τελειωνουν καποια άλλα πρωταθληματα.

Λοιπον για να μην νομιζεσαι πως σου επιτιθεμαι. Τι εννοω ανακριβειες. Το οτι οι ομαδες της Αθηνας παιζουν απο τον Σεπτεμβρη και οι αλλες οχι το εκανες να ακουστει σαν κατηγορια. Ανακριβεια οπως σου ειπα πως στην ΕΣΚΑΝΑ που ανηκει ο Πανιωνιος δεν γινεται καν τουρνουα για τους 2004. Η ομαδα συμμετεχει σε τουρνουα και μαλιστα με αντιπαλους 2003 γιατι το να παιζεις με ομαδες 2004 1vs1 ανοιχτα (ναι το εχουν μαθει τα παιδια και ακομα το μαθαινουν στην προπονηση) και να κερδιζεις με μεγαλες διαφορες και να τα ακους κιολας οταν πλησιαζεις κοντα στις κατοσταρες δεν προσφερει τιποτα στους συγκεκριμενους παιχτες-παιδια αν θες. Το πικ εν ρολ και τα σκριν ουτε στην Αθηνα επιτρεπεται στους αγωνες, οπως και η πιεση σε ολο το γηπεδο αλλα γι αυτο δεν αναφερθηκες καν. Οπως δεν επιτρεπονται και οι ζωνες ή αλλιως οι αμυνες μαν του μαν σε αποσταση 1 με 2 μετρα που συχνα αντιμετωπιζουμε αν και δεν μπορουν τα παιδια εκτος απο τα δυο αστερια (!?!) να παιξουν και γι αυτο θα εξαφανιζοντουσαν σε αλλες ομαδες. Αυτο βεβαια δεν αποτρεπει σε καμια ομαδα να δουλευει στην προπονηση οτι ακριβως πιστευει πως εχουν αναγκη οι παιχτες που εχουν για να βελτιωθουν. Η εισαγωγη στο πικ εν ρολ και τα σκριν μακρια απο την μπαλλα οπως ισως θα ξερεις επιτρεπονται σ αυτη την ηλικια. Δεν ειδα κανα ρι-πικ να γινεται οχι μονο στον Πανιωνιο αλλα σε καμια ομαδα. Απλα κεντρικα και σαιντ πικ μονο που αντιμετωπιζονταν με τις ομαδες να κλεινουν ολες στο ζωγραφιστο. Και δεν μιλαω εδω για Προμηθεα ουτε και PAO BC που δεν παιξαμε αντιπαλοι στις Σερρες αλλα εχουμε παιξει αρκετες φορες αντιπαλοι στην Αθηνα. Στις Σερρες υπηρχε μια ελαστικοτητα στον τροπο που πρεπει να παιξουν οι ομαδες, και αυτο εκμεταλευτηκε ο Πανιωνιος. Σε διαβεβαιωνω πως ολο το τουρνουα για τον Πανιωνιο ηταν μια ακομα εκπαιδευτικη διαδικασια και οχι ενα τουρνουα που ανεβηκε να το "κερδισει". Αλλωστε οπως ειπαμε δεν υπηρχε καν βαθμολογια. Δεν νομιζω λοιπον πως η ομαδα επαιξε κατι που ηταν εκτος κανονων του συγκεκριμενου τουρνουα. Οποτε δεν ξερω γιατι εγινε και που αποσκοπουσε το δικο σου σχολιο.
Μετα η αναφορα σου στον ασπρομαλλη που προσπαθουσε να κλεψει τις εντυπωσεις απο τον πρωτο προπονητη ηταν μαλλον αστοχη γιατι στην πραγματικοτητα ο ασπρομαλλης ειναι ο υπευθυνος τεχνικος των ακαδημιων του Πανιωνιου και οχι ο βοηθος που προσπαθουσε να κλεψει τις εντυπωσεις απο τον πρωτο. Αλλα οκ μαλλον εισαι λιγο καινουργιος στον χωρο για να μην ξερεις των ασπρομαλλη Θαναση Κωνσταντωνη. Τα κατοσυφιασμενα παιδια και οι φωνες του προπονητη ειναι κατι συζητησιμο βεβαια και δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουμε. Στην πραγματικοτητα το ακουμε αρκετα συχνα, αλλα ειναι μια διαδικασια εκμαθησης που η συγκεκριμενη ομαδα εχει επιλεξει και αφορα μονο την ομαδα τα παιδια και αντε και λιγο τους γονεις και οχι τις αλλες ομαδες. Αλλες ομαδες μπορει να αντιμετωπισαν το τουρνουα σαν πενταημερη εκδρομη και καλα εκαναν. Αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας Πανιωνιος να μπαινει στο ιδιο mood επειδη "δεν αρεσει" αυτο που κανει στους αλλους.
Για να παω τωρα στο τελευταιο που ειναι ενας συνδιασμος των μεταγραφων που ειπες στην αρχη και το αν μπορουν τα παιδια του Πανιωνιου ή αν θα μπορουσαν να παιξουν σε αλλη ομαδα μ αυτα που μαθαινουν. Κατ αρχην μεταγραφες ο Πανιωνιος δεν κανει. Δεν προσφερει ουτε σπιτια διαμονης, ουτε σχολεια, ουτε λεφτα. Η ομαδα δε που ειχε ανεβει και περσυ στις Σερρες σαν 2004 παλι εχει χασει παιχτες και δεν εχει στην πραγματικοτητα καινουργιους. Απλα καποια παιδια που συμπληρωσαν τα κενα που δημιουργηθηκαν. Επειδη λοιπον δεν μπορει να περιμενει την χρονια πριν το παιδικο να μαζεψει τους καλυτερους απο τα γυρο σωμματεια, προσπαθει να δουλεψει μ αυτους που εχει και να τους εχει ετοιμους οαν ερθει η ωρα των κανονικων πρωταθληματων. Βεβαια αυτο που ειπες ειχε μια αντιφαση απο μονο του. Δηλαδη απο την μια ειπες πως η ομαδα ισως να ειναι δημιουργημενη απο μεταγραφες και απ την αλλη πως αν πηγαιναν σε αλλη ομαδα δεν θα μπορουσαν να παιξουν. Ειναι σαν να λες πως μαζευει καλους παιχτες απο αλλες ομαδες και τους κανει μετα να μην ειναι καλοι και να μη μπορουν να παιξουν αλλου. Ε αυτο δεν βγαζει ακρη, πως να το κανουμε; Και ειδικα μια ομαδα που εχει ιστορια επιτυχιων σε επιπεδο ακαδημιων στην Ελλαδα και παραγωγης παιχτων, Ειδικα σημερα που μιλαμε ο πιιθανος πρωταθλητης εφηβων Ολυμπιακος εχει δυο παιδια του Πανιωνιου στην ομαδα του.
Και τελικα καταληγουμε να λες πως εβλεπες την ομαδα να παιζει καλα και να φωναζειο ασπρομαλλης και τα παιδια να ειναι κατσουφιασμενα και δυστυχισμενα ξερω γω, και απ την αλλη μπαινεις στην διαδικασια να μηδενιζεις την προσπαθεια τους λεγοντας πως δεν θα ηταν ικανοι να σταθουν σε αλλες ομαδες και προγφανως κερδισαν ολα τα παιχνιδια γιατι ηταν κατσουφιαασμενοι, επαιζαν πικ εν ρολ και εκαναν σκριν.
Τεσπα θα μπορουσα να μπω και σε περισσοτερο κουτσομπολιστικη λογικη για τις αλλες ομαδες και ποσο καποιες ομαδες επαιζαν μονο και μονο για να δειξουν τα 2-3 ταλεντα τους που πολυ πιθανον να ειναι οι επομενοι στοχοι για μεταγραφες, ( το θρυλικο ενας με εναν στην ηλικια)αλλα δεν θα το κανω παραπανω. Θα μεινω στην απλη αναφορα.
A.P.
Θα κλεισω εδω την συζητηση λεγοντας οτι δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης με οποιονδηποτε, ουτε συνολικης κριτικης σε ιστορικα σωματεια, διατηρω ομως το δικαιωμα να εκφρραζω την αποψη μου σε οσα γεγονοτα εχω προσωπικη αποψη, αλλωστε αυτος πιστευω ειναι και ο σκοπος του forum. Θα μπορουσα να απαντησω σε πολλα απο τα αναγραφομενα, δεν το κανω ομως γιατι δεν βλεπω καποια ουσια σε αυτο και σε τελικη αναλυση δεν με αφορα και προσωπικα, ο καθενας μας κανει τις επιλογες του.

Τελος στο 2ο προσωπικο σχολιο για το αν ειμαι καινουργιος στον χωρο (το 1ο ηταν περι πικριας) θα απαντησω λεγοντας οτι οσα χρονια και αν ειναι κανεις στο χωρο του μπασκετ ειτε ως φιλαθλος ειτε ως επαγγελματιας ποτε δεν ειναι αρκετα για να πει οτι γνωριζει το αθλημα, παντως απο τον πρωτο χρονο μαθαινει ότι οποιος καθεται στον παγκο πισω απο τον προπoνητη, ειτε ειναι προεδρος ειτε τεχνικος υπευθυνος, την ωρα του αγωνα δεν μιλαει απο σεβασμο και μονο απεναντι στον προπονητη και τον αφηνει να κανει την δουλεια του.

QUOTE (Hip @ Apr 15 2018, 00:16 ) *
Λοιπον για να μην νομιζεσαι πως σου επιτιθεμαι. Τι εννοω ανακριβειες. Το οτι οι ομαδες της Αθηνας παιζουν απο τον Σεπτεμβρη και οι αλλες οχι το εκανες να ακουστει σαν κατηγορια. Ανακριβεια οπως σου ειπα πως στην ΕΣΚΑΝΑ που ανηκει ο Πανιωνιος δεν γινεται καν τουρνουα για τους 2004. Η ομαδα συμμετεχει σε τουρνουα και μαλιστα με αντιπαλους 2003 γιατι το να παιζεις με ομαδες 2004 1vs1 ανοιχτα (ναι το εχουν μαθει τα παιδια και ακομα το μαθαινουν στην προπονηση) και να κερδιζεις με μεγαλες διαφορες και να τα ακους κιολας οταν πλησιαζεις κοντα στις κατοσταρες δεν προσφερει τιποτα στους συγκεκριμενους παιχτες-παιδια αν θες. Το πικ εν ρολ και τα σκριν ουτε στην Αθηνα επιτρεπεται στους αγωνες, οπως και η πιεση σε ολο το γηπεδο αλλα γι αυτο δεν αναφερθηκες καν. Οπως δεν επιτρεπονται και οι ζωνες ή αλλιως οι αμυνες μαν του μαν σε αποσταση 1 με 2 μετρα που συχνα αντιμετωπιζουμε αν και δεν μπορουν τα παιδια εκτος απο τα δυο αστερια (!?!) να παιξουν και γι αυτο θα εξαφανιζοντουσαν σε αλλες ομαδες. Αυτο βεβαια δεν αποτρεπει σε καμια ομαδα να δουλευει στην προπονηση οτι ακριβως πιστευει πως εχουν αναγκη οι παιχτες που εχουν για να βελτιωθουν. Η εισαγωγη στο πικ εν ρολ και τα σκριν μακρια απο την μπαλλα οπως ισως θα ξερεις επιτρεπονται σ αυτη την ηλικια. Δεν ειδα κανα ρι-πικ να γινεται οχι μονο στον Πανιωνιο αλλα σε καμια ομαδα. Απλα κεντρικα και σαιντ πικ μονο που αντιμετωπιζονταν με τις ομαδες να κλεινουν ολες στο ζωγραφιστο. Και δεν μιλαω εδω για Προμηθεα ουτε και PAO BC που δεν παιξαμε αντιπαλοι στις Σερρες αλλα εχουμε παιξει αρκετες φορες αντιπαλοι στην Αθηνα. Στις Σερρες υπηρχε μια ελαστικοτητα στον τροπο που πρεπει να παιξουν οι ομαδες, και αυτο εκμεταλευτηκε ο Πανιωνιος. Σε διαβεβαιωνω πως ολο το τουρνουα για τον Πανιωνιο ηταν μια ακομα εκπαιδευτικη διαδικασια και οχι ενα τουρνουα που ανεβηκε να το "κερδισει". Αλλωστε οπως ειπαμε δεν υπηρχε καν βαθμολογια. Δεν νομιζω λοιπον πως η ομαδα επαιξε κατι που ηταν εκτος κανονων του συγκεκριμενου τουρνουα. Οποτε δεν ξερω γιατι εγινε και που αποσκοπουσε το δικο σου σχολιο.
Μετα η αναφορα σου στον ασπρομαλλη που προσπαθουσε να κλεψει τις εντυπωσεις απο τον πρωτο προπονητη ηταν μαλλον αστοχη γιατι στην πραγματικοτητα ο ασπρομαλλης ειναι ο υπευθυνος τεχνικος των ακαδημιων του Πανιωνιου και οχι ο βοηθος που προσπαθουσε να κλεψει τις εντυπωσεις απο τον πρωτο. Αλλα οκ μαλλον εισαι λιγο καινουργιος στον χωρο για να μην ξερεις των ασπρομαλλη Θαναση Κωνσταντωνη. Τα κατοσυφιασμενα παιδια και οι φωνες του προπονητη ειναι κατι συζητησιμο βεβαια και δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουμε. Στην πραγματικοτητα το ακουμε αρκετα συχνα, αλλα ειναι μια διαδικασια εκμαθησης που η συγκεκριμενη ομαδα εχει επιλεξει και αφορα μονο την ομαδα τα παιδια και αντε και λιγο τους γονεις και οχι τις αλλες ομαδες. Αλλες ομαδες μπορει να αντιμετωπισαν το τουρνουα σαν πενταημερη εκδρομη και καλα εκαναν. Αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας Πανιωνιος να μπαινει στο ιδιο mood επειδη "δεν αρεσει" αυτο που κανει στους αλλους.
Για να παω τωρα στο τελευταιο που ειναι ενας συνδιασμος των μεταγραφων που ειπες στην αρχη και το αν μπορουν τα παιδια του Πανιωνιου ή αν θα μπορουσαν να παιξουν σε αλλη ομαδα μ αυτα που μαθαινουν. Κατ αρχην μεταγραφες ο Πανιωνιος δεν κανει. Δεν προσφερει ουτε σπιτια διαμονης, ουτε σχολεια, ουτε λεφτα. Η ομαδα δε που ειχε ανεβει και περσυ στις Σερρες σαν 2004 παλι εχει χασει παιχτες και δεν εχει στην πραγματικοτητα καινουργιους. Απλα καποια παιδια που συμπληρωσαν τα κενα που δημιουργηθηκαν. Επειδη λοιπον δεν μπορει να περιμενει την χρονια πριν το παιδικο να μαζεψει τους καλυτερους απο τα γυρο σωμματεια, προσπαθει να δουλεψει μ αυτους που εχει και να τους εχει ετοιμους οαν ερθει η ωρα των κανονικων πρωταθληματων. Βεβαια αυτο που ειπες ειχε μια αντιφαση απο μονο του. Δηλαδη απο την μια ειπες πως η ομαδα ισως να ειναι δημιουργημενη απο μεταγραφες και απ την αλλη πως αν πηγαιναν σε αλλη ομαδα δεν θα μπορουσαν να παιξουν. Ειναι σαν να λες πως μαζευει καλους παιχτες απο αλλες ομαδες και τους κανει μετα να μην ειναι καλοι και να μη μπορουν να παιξουν αλλου. Ε αυτο δεν βγαζει ακρη, πως να το κανουμε; Και ειδικα μια ομαδα που εχει ιστορια επιτυχιων σε επιπεδο ακαδημιων στην Ελλαδα και παραγωγης παιχτων, Ειδικα σημερα που μιλαμε ο πιιθανος πρωταθλητης εφηβων Ολυμπιακος εχει δυο παιδια του Πανιωνιου στην ομαδα του.
Και τελικα καταληγουμε να λες πως εβλεπες την ομαδα να παιζει καλα και να φωναζειο ασπρομαλλης και τα παιδια να ειναι κατσουφιασμενα και δυστυχισμενα ξερω γω, και απ την αλλη μπαινεις στην διαδικασια να μηδενιζεις την προσπαθεια τους λεγοντας πως δεν θα ηταν ικανοι να σταθουν σε αλλες ομαδες και προγφανως κερδισαν ολα τα παιχνιδια γιατι ηταν κατσουφιαασμενοι, επαιζαν πικ εν ρολ και εκαναν σκριν.
Τεσπα θα μπορουσα να μπω και σε περισσοτερο κουτσομπολιστικη λογικη για τις αλλες ομαδες και ποσο καποιες ομαδες επαιζαν μονο και μονο για να δειξουν τα 2-3 ταλεντα τους που πολυ πιθανον να ειναι οι επομενοι στοχοι για μεταγραφες, ( το θρυλικο ενας με εναν στην ηλικια)αλλα δεν θα το κανω παραπανω. Θα μεινω στην απλη αναφορα.

Hip
QUOTE (A.P. @ Apr 15 2018, 01:13 ) *
Θα κλεισω εδω την συζητηση λεγοντας οτι δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης με οποιονδηποτε, ουτε συνολικης κριτικης σε ιστορικα σωματεια, διατηρω ομως το δικαιωμα να εκφρραζω την αποψη μου σε οσα γεγονοτα εχω προσωπικη αποψη, αλλωστε αυτος πιστευω ειναι και ο σκοπος του forum. Θα μπορουσα να απαντησω σε πολλα απο τα αναγραφομενα, δεν το κανω ομως γιατι δεν βλεπω καποια ουσια σε αυτο και σε τελικη αναλυση δεν με αφορα και προσωπικα, ο καθενας μας κανει τις επιλογες του.

Τελος στο 2ο προσωπικο σχολιο για το αν ειμαι καινουργιος στον χωρο (το 1ο ηταν περι πικριας) θα απαντησω λεγοντας οτι οσα χρονια και αν ειναι κανεις στο χωρο του μπασκετ ειτε ως φιλαθλος ειτε ως επαγγελματιας ποτε δεν ειναι αρκετα για να πει οτι γνωριζει το αθλημα, παντως απο τον πρωτο χρονο μαθαινει ότι οποιος καθεται στον παγκο πισω απο τον προπoνητη, ειτε ειναι προεδρος ειτε τεχνικος υπευθυνος, την ωρα του αγωνα δεν μιλαει απο σεβασμο και μονο απεναντι στον προπονητη και τον αφηνει να κανει την δουλεια του.

Φιλε μου δεν υπαρχει κανενα προσωπικο σχολιο. Λαθος καταλαβες. Πως θα μπορουσε απ την στιγμη που δεν σε γνωριζω να κανω προσωπικο σχολιο για σενα.
Εγραψα την δικη μου αποψη και απαντησες με την δικη σου και καλα εκανες. Συζητηση ειναι αυτο, δεν μαλωνουμε.
Ανταλασουμε αποψεις, ειτε μας αρεσουν ειτε οχι. Νομιζω μιλησα με καποια μπασκετικα επιχειρηματα και δεν πρσπαθησα να σε θιξω. Το οτι δεν γνωριζεις τον Κωνσταντωνη ειναι απλα δειγμα πως εισαι καινουργιος στον χωρο. Δεν ειναι ντροπη.
Απλα να σου εξηγησω κατι γιατι μαλλον δεν το καταλαβες καλα. Ο υπευθυνος προπονητης αυτης της ομαδας ειναι ο ασπρομαλλης οπως λες και αυτο που εκανε ηταν κομματι των αρμοδιοτητων του. Δεν ξερω αν εμαθες τον πρωτο χρονο πως αυτο ειναι κατι που ειναι λαθος, αλλα αν το εμαθες να ξερεις πως δεν ειναι ετσι. Το πως λειτουργει το προπονητικο τιμ μιας ομαδας δεν ειναι κανα απαραβατο δογμα. Αλλοι το κανουν ετσι και αλλοι αλλιως. Δεν υπαρχει ουτε νομικη ουτε ηθικη μομφη γι αυτο. Αυτο προσπαθησα να σου πω. Τωρα αν καποιος δεν θελει να φωναζουν στο παιδι του οταν ειναι στον παγκο ειτε οταν παιζει ειναι απολυτα σεβαστο. Και η λυση απλη επισης δεν εχει το παιδι του σ αυτη την ομαδα.
Απλα σου ειπα πως ορμωμενος ισως απο προσωπικες αποψεις εκανες μια αυστηρη κριτικη για μια ομαδα που πιθανο ειναι να θιγει α) τους προπονητες β) τα παιδια- παιχτες που τα εβαλες στην ζυγαρια με καποια αλλα λεγοντας πως ισως δεν θα μπορουσαν να παιξουν αλλου ειτε γιατι εχρισες καποιους ατερια και καποιος αλλους....δεν ξερω τι και γ) τους γονεις που ανεχονται να βλεπουν τα παιδια τους κατσουφιασμενα- δυστυχισμενα με στοχο ποιον; Την νικη σε ενα τουρνουα επιδειξης;
Οποτε θες να απαντησεις με μπασκετικα επιχειρηματα σ αυτα που ειπαμε εδω ημαστε και δεν υπαρχει τιποτα προσωπικο. Ολες οι αποψεις μετρανε. smile.gif


ΥΓ Οσο για την πικρια που σου εγραψα, αντε να το παρω πισω. Αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει πως εκρινες μια ομαδα που τελειωσε αηττητη σε ενα τουρνουα "χειροτερη" απο δυο ομαδες που τελειωσαν με ηττες. Αυτο δεν μπορεσα να το αποκρυπτογραφησω απ τα συμφραζομενα γι αυτο ισως ατυχως το απεδωσα σε καποια πικρια. Περιμενω με ενδιαφερον την εξηγηση σου.
SteliosK94
Το αν κάποιος προπονητής κάνει προσωπικό σόου, αυτό το ξέρει μόνο αυτός. Οι άλλοι απλώς υποθέτουν. Μπορεί να μην κάνει, αλλά μπορεί και να κάνει.
Τώρα για το κατά πόσο η εκμάθηση pick & roll και screen βοηθάει στην εξέλιξη ενός 14χρονου παιδιού, πιστεύω πως αυτή είναι μια παλιά και παροχημένη φιλοσοφία που μόνο ανασταλτικά μπορεί να λειτουργήσει. Αν είχα παιδί σε αυτή την ηλικία και έβλεπα να του διδάσκονται αυτά τα πράγματα, θα το έπαιρνα και θα έτρεχα μακριά...
Στις μέρες μας (που η κάθε ομάδα έχει 5-6 Αμερικάνους) αυτό που χρειάζεται να μάθουν τα παιδιά από μικρά, είναι γρήγορο μπάσκετ, άψογη τεχνική ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΎΟ ΧΕΡΙΑ, να έχουν ελευθερία και φαντασία στο παιγνίδι τους (προσοχή, όχι ασυδοσία...) και να μην χάνουν χρόνο με πολύπλοκες τακτικές...
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στον Πανιώνιο, δεν ξέρω πως λειτουργούν εκεί, μιλάω γενικά.
Hip
QUOTE (SteliosK94 @ Apr 15 2018, 17:07 ) *
Το αν κάποιος προπονητής κάνει προσωπικό σόου, αυτό το ξέρει μόνο αυτός. Οι άλλοι απλώς υποθέτουν. Μπορεί να μην κάνει, αλλά μπορεί και να κάνει.
Τώρα για το κατά πόσο η εκμάθηση pick & roll και screen βοηθάει στην εξέλιξη ενός 14χρονου παιδιού, πιστεύω πως αυτή είναι μια παλιά και παροχημένη φιλοσοφία που μόνο ανασταλτικά μπορεί να λειτουργήσει. Αν είχα παιδί σε αυτή την ηλικία και έβλεπα να του διδάσκονται αυτά τα πράγματα, θα το έπαιρνα και θα έτρεχα μακριά...
Στις μέρες μας (που η κάθε ομάδα έχει 5-6 Αμερικάνους) αυτό που χρειάζεται να μάθουν τα παιδιά από μικρά, είναι γρήγορο μπάσκετ, άψογη τεχνική ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΎΟ ΧΕΡΙΑ, να έχουν ελευθερία και φαντασία στο παιγνίδι τους (προσοχή, όχι ασυδοσία...) και να μην χάνουν χρόνο με πολύπλοκες τακτικές...
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στον Πανιώνιο, δεν ξέρω πως λειτουργούν εκεί, μιλάω γενικά.

Μα τι πολυπλοκες τακτικες λεμε; Το Pick n Roll ειναι ο πιο απλος τροπος να επιτεθεις στο μπασκετ.Για να το παιξεις βεβαια σωστα πρεπει να εισαι γρηγορος, να εχεις αψογη τεχνικη ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ και να μπορεις να διαβαζεις τις αδυναμιες της αμυνας. Το ελευθερια και φαντασια δεν πολυκαταλαβαινω τι μπορει να ειναι, το μυαλο μου παει κατ ευθειαν στο iso και στα παιχνιδακια 3 on 3.
Το P n R ειναι ο μοναδικος τροπος εκμαθησης για τα παιδια για να μαθουν πως να δημιουργουν ανισορροπια στην αμυνα και να βρουν τροπο να την χτυπησουν ακριβως εκει και επισης να μαθουν την σημασια του σωστου spacing. Δεν ειναι καμια πανακεια, αλλα μπορω να απαριθμησω καμια 20 ρια σημαντικους προπονητες σε Ευρωπη και ΝΒΑ που στηριζουν το επιθετικο παιχνιδι της ομαδας τους ακριβως σ αυτο. Δεν ξερω απο που βγαινει πως ειναι κατι ξεπερασμενο.
Καλα για το Screen να μην συζητησουμε. Δεν νομιζω πως υπαρχει play στο συγχρονο μπασκετ που να μην εχει εστω και ενα screen στην μπαλλα ή μακρια απ αυτην. Εκτος αν νομιζει καποιος πως μπορει να βγαλει 40 λεπτα παιχνιδιου με transition μια ομαδα χωρις να ρισκαρει πως θα καταστραφει.
Ενταξει δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο τοπικ για να πιασουμε τετοια κουβεντα και ουτε θα συνεχισω να γραφω σεντονια για το πως το P N R αλλαξε το μπασκετ τα τελευταια 30 χρονια, αλλα η αντιληψη πως οι Γκλομπτροτερς παιζουν μπασκετ και το P N R ειναι, ξερω γω, για αμπαλλους ειναι σαν να λεμε τι τις θελουμε τις συναρτησεις αφου εχουμε τον αβακα.
Και αυτο δεν ειναι θεμα Πανιωνιου ή οποιασδηποτε ομαδας, αλλα ειναι η ΑΒ του μπασκετ. Το ποτε σταματαει (ηλικιακα) η εκπαιδευση στην ατομικη τεχνικη και αρχιζει η τακτικη ειναι απολυτα ρευστο και εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες. Ταλεντο, σωματοδομη, αναπτυξη σωματικη, μπασκετικη προπαιδεια. Υπαρχουν παιδια που χρησιμοποιουν και τα δυο χερια τους απο τα 10 και αλλα που εχουν φτασει στα 17 και ακομα πανε μονο δεξια ή μονο αριστερα. Αναλογα με το τι εχεις δουλευεις. smile.gif


SteliosK94
Αναφέρομαι σε 13χρονα και 14χρονα παιδιά, όπου ο πιο απλός τρόπος είναι να περάσεις τον προσωπικό σου αντίπαλο και αν δεν μπορείς να βάλεις το καλάθι, πασάρεις.
"να δημιουργήσουν ανισορροπία στην άμυνα και εκεί να την χτυπήσουν..." έχουμε διαφορετική φιλοσοφία, εγώ πιστεύω πως η μόνη άμυνα που πρέπει να μαθαίνουν σε αυτές τις ηλικίες είναι το man to man.
Το pick & roll δεν είναι για άμπαλους, αλλά πιστεύω πως σε αυτές τις ηλικίες δεν προσφέρει τίποτα στην ατομική τεχνική των παιδιων.
Για τα τελευταία συμφωνώ, αλλά αν ένας 17χρονος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί και τα δύο χέρια, είναι και θέμα προπονητή...
Doctor Snitch
Κανένα πρόγραμμα, κανένας κανόνας, κανένα μέτρο.

Ο καθένας κάνει ότι θέλει, όπως αυτός θέλει, απέναντι σε όποιον θέλει και όποτε θέλει.

Προχειρότητα από όλους, μετριότητα σε όλα, ισοπέδωση των πάντων.

Εύκολες, γρήγορες, ανώδυνες επιλογές, για «εγγυημένα» αποτελέσματα .

Ασυγκράτητη ματαιοδοξία, δίχως όρια προσωπική προβολή, η αποθέωση του ξερόλα και του δήθεν.

Ένας άκρατος φασισμός που επιβάλει τέτοιες μεθόδους ώστε να υπηρετήσουν ένα ισοπεδωτικό σύστημα «αξιών» και «ηθικής», μιας τάχα μου «προοδευτικής» νομενκλατούρας.

Όποια φιλότιμη προσπάθεια και εάν γίνεται - από μετρημένους στα δάχτυλα δυστυχώς - προς την σωστή κατεύθυνση, βρίσκει απέναντι της αυτό το σκυλολόι.

Είμαι αισιόδοξος ότι στο τέλος οι υγιείς και αναπτυξιακές δυνάμεις της αριστείας θα επικρατήσουν.
m-papous
QUOTE (Doctor Snitch @ Apr 17 2018, 12:09 ) *
Κανένα πρόγραμμα, κανένας κανόνας, κανένα μέτρο.

Ο καθένας κάνει ότι θέλει, όπως αυτός θέλει, απέναντι σε όποιον θέλει και όποτε θέλει.

Προχειρότητα από όλους, μετριότητα σε όλα, ισοπέδωση των πάντων.

Εύκολες, γρήγορες, ανώδυνες επιλογές, για «εγγυημένα» αποτελέσματα .

Ασυγκράτητη ματαιοδοξία, δίχως όρια προσωπική προβολή, η αποθέωση του ξερόλα και του δήθεν.

Ένας άκρατος φασισμός που επιβάλει τέτοιες μεθόδους ώστε να υπηρετήσουν ένα ισοπεδωτικό σύστημα «αξιών» και «ηθικής», μιας τάχα μου «προοδευτικής» νομενκλατούρας.

Όποια φιλότιμη προσπάθεια και εάν γίνεται - από μετρημένους στα δάχτυλα δυστυχώς - προς την σωστή κατεύθυνση, βρίσκει απέναντι της αυτό το σκυλολόι.

Είμαι αισιόδοξος ότι στο τέλος οι υγιείς και αναπτυξιακές δυνάμεις της αριστείας θα επικρατήσουν.

Θα συγκρατηθώ και δεν θα κάνω το πρώτο σχόλιο που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας τις τελευταίες λέξεις. smiley.gif

Καλά τα λες πάντως. Την αισιοδοξία δεν καταλαβαίνω.
Doctor Snitch
QUOTE (m-papous @ Apr 17 2018, 14:27 ) *
Θα συγκρατηθώ και δεν θα κάνω το πρώτο σχόλιο που μου έρχεται στο μυαλό διαβάζοντας τις τελευταίες λέξεις. smiley.gif

Καλά τα λες πάντως. Την αισιοδοξία δεν καταλαβαίνω.



Έχεις δίκιο, σε καταλαβαίνω.
Εγώ δεν έδειξα εγκράτεια και έβαλα μια πινελιά αισιοδοξίας, γιατί όλο αυτό μου είναι πολύ άσχημο.

smiley.gif
gavronick
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ)
ΠΑΤΗΣΙΑ - ΦΙΛΟΘΕΗ 47 - 43
gavronick
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΡΕΠΟ
GGA
Βγηκαν τα ζευγαρια
Gkos
Το ΣΚ έχουμε την Β φάση του πρωταθλήματος παμπαίδων με τα χιαστί 1ων και 2ων των ομίλων.
Το Σαββάτο έχει μόλις 3 αναμετρήσεις και αυτες ίδια ώρα πάνω κατω ,την ώρα που εχει και Α2 κιόλας,ενώ την Κυριάκη όλο το υπόλοιπο πρόγραμμα.
Όπως τα είδα θα ήθελα να παρευρεθώ σε 9 αναμετρήσεις μα θα αρκεστώ σε 3 όπως τα είδα ,εκτός αν δεν δω καθόλου αντρικά το ΣΚ.

Αναμένουμε τα ρεπορταζ όσων δώσουν το παρόν σε κάποιο γήπεδο.



Υ.γ. Επι του πιεστηρίου:Τουρνουά στην Αμφίκλεια το ΣΚ οι 2004 .

Πως θα παίξουν οι ομάδες,μισές;

http://basket.gr/eidhseis/8309-ethniki-pam...-stin-amfikleia

G.
m-papous
QUOTE (Gkos @ May 2 2018, 13:15 ) *
Το ΣΚ έχουμε την Β φάση του πρωταθλήματος παμπαίδων με τα χιαστί 1ων και 2ων των ομίλων.
Το Σαββάτο έχει μόλις 3 αναμετρήσεις και αυτες ίδια ώρα πάνω κατω ,την ώρα που εχει και Α2 κιόλας,ενώ την Κυριάκη όλο το υπόλοιπο πρόγραμμα.
Όπως τα είδα θα ήθελα να παρευρεθώ σε 9 αναμετρήσεις μα θα αρκεστώ σε 3 όπως τα είδα ,εκτός αν δεν δω καθόλου αντρικά το ΣΚ.

Αναμένουμε τα ρεπορταζ όσων δώσουν το παρόν σε κάποιο γήπεδο.



Υ.γ. Επι του πιεστηρίου:Τουρνουά στην Αμφίκλεια το ΣΚ οι 2004 .

Πως θα παίξουν οι ομάδες,μισές;

http://basket.gr/eidhseis/8309-ethniki-pam...-stin-amfikleia

G.


Σε πόσες ομάδες είναι απαραίτητοι οι 2004 για να περάσουν στον επόμενο γύρο.
Έτσι κι αλλιώς ο τελικός νικητής είναι γνωστός όπως γράψαμε και αλλού.
tiramolas111
Για την Κυριακή κανενα καλο ματς?
Gkos
QUOTE (m-papous @ May 2 2018, 16:37 ) *
Σε πόσες ομάδες είναι απαραίτητοι οι 2004 για να περάσουν στον επόμενο γύρο.
Έτσι κι αλλιώς ο τελικός νικητής είναι γνωστός όπως γράψαμε και αλλού.



Κοίτα δεν μπορώ να το απαντήσω αυτό .
Ας πούμε η Τριπλή δεν χρειάζεται τον Δήμου.
Η Ενωση Ιλίου δεν χρειαζεται τον Λεβέντη;
Στο παιδικό έπαιζε 25λεπτα φέτος άρα υποθετω παμπαιδικό κατω απο 30 δεν θα παίζει. . .
Βέβαια θα μου πεις παίξει ή δεν παίξει ,δεν έχουν ελπίδες.
Ο Απόλλωνας όμως δεν χρειάζεται τους 2 δικούς του ;
Ή ουτε αυτοί παίζουν ;
Αναρωτιέμαι . . .



Υ.γ. Ότι ο νικητής ειναι προφανής τι σημαίνει;
Να μην γίνει καν το τουρνουά ;

QUOTE (tiramolas111 @ May 2 2018, 18:18 ) *
Για την Κυριακή κανενα καλο ματς?



12:45 ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝΑΣ

20:45 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ-ΔΟΥΚΑΣ
2003 ΜΠΑΡΑΖ

Ένα πρωινό και ένα βραδινο wink.gif

Για ντέρμπι δεν ορκιζομαι πως θα'ναιsmile.gif
GGA
QUOTE (Gkos @ May 3 2018, 12:57 ) *
Κοίτα δεν μπορώ να το απαντήσω αυτό .
Ας πούμε η Τριπλή δεν χρειάζεται τον Δήμου.
Η Ενωση Ιλίου δεν χρειαζεται τον Λεβέντη;
Στο παιδικό έπαιζε 25λεπτα φέτος άρα υποθετω παμπαιδικό κατω απο 30 δεν θα παίζει. . .
Βέβαια θα μου πεις παίξει ή δεν παίξει ,δεν έχουν ελπίδες.
Ο Απόλλωνας όμως δεν χρειάζεται τους 2 δικούς του ;
Ή ουτε αυτοί παίζουν ;
Αναρωτιέμαι . . .



Υ.γ. Ότι ο νικητής ειναι προφανής τι σημαίνει;
Να μην γίνει καν το τουρνουά ;




12:45 ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝΑΣ

20:45 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ-ΔΟΥΚΑΣ
2003 ΜΠΑΡΑΖ

Ένα πρωινό και ένα βραδινο wink.gif

Για ντέρμπι δεν ορκιζομαι πως θα'ναιsmile.gif

Αυτος ο λεβεντης τοσο καλος ειναι και τον εχουν σε καθε κληση απο την αρχη?


Doctor Snitch
Από eska...
http://eska.gr/?page_id=35939


ΤΡ 08/05/2018 17:45 ΜΠΟΥΡΝΑΖΙΟΥ ΚΛ. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΕ ΑΧΙΛΛΕΥΣ
ΤΡ 08/05/2018 20:00 ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
ΤΡ 08/05/2018 20:15 ΣΑΙΝΤ ΛΩΡΕΝΣ ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
m-papous
QUOTE (Doctor Snitch @ May 3 2018, 14:48 ) *
Από eska...
http://eska.gr/?page_id=35939


ΤΡ 08/05/2018 17:45 ΜΠΟΥΡΝΑΖΙΟΥ ΚΛ. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΕ ΑΧΙΛΛΕΥΣ
ΤΡ 08/05/2018 20:00 ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
ΤΡ 08/05/2018 20:15 ΣΑΙΝΤ ΛΩΡΕΝΣ ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ

Gkos δεν είπα να μην παίξουν. Αλλά αν πρέπει να διαλέξεις δεν υπάρχει δίλημμα. Και 2004 δεν είναι 2003.

Τώρα για τους 2 αγώνες να το καταλάβω. ΑΝ και για τους 3 (όχι 2 Gkos) του Απόλλωνα είπα πως τα παιδιά "αδιαφορούσαν" για την ηλικία τους. Γιατί να ενδιαφέρονται για τους 2003 δεν ξέρω.

Στο Περιστέρι γιατί αλλάξαν τη μέρα.
tiramolas111
QUOTE (Gkos @ May 3 2018, 12:57 ) *
Κοίτα δεν μπορώ να το απαντήσω αυτό .
Ας πούμε η Τριπλή δεν χρειάζεται τον Δήμου.
Η Ενωση Ιλίου δεν χρειαζεται τον Λεβέντη;
Στο παιδικό έπαιζε 25λεπτα φέτος άρα υποθετω παμπαιδικό κατω απο 30 δεν θα παίζει. . .
Βέβαια θα μου πεις παίξει ή δεν παίξει ,δεν έχουν ελπίδες.
Ο Απόλλωνας όμως δεν χρειάζεται τους 2 δικούς του ;
Ή ουτε αυτοί παίζουν ;
Αναρωτιέμαι . . .



Υ.γ. Ότι ο νικητής ειναι προφανής τι σημαίνει;
Να μην γίνει καν το τουρνουά ;




12:45 ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝΑΣ

20:45 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ-ΔΟΥΚΑΣ
2003 ΜΠΑΡΑΖ

Ένα πρωινό και ένα βραδινο wink.gif

Για ντέρμπι δεν ορκιζομαι πως θα'ναιsmile.gif



Μαλλον θα παρευρεθω στο πρωινο αγωνα που ειπες γιατι εχω και προσκληση απο φιλο
να παμε παρεα.
Αλλα γιατι λες πως δεν.....βλεπεις ΝΤΕΡΜΠΥ?
λες να μην εχουν ενδιαφερον?
m-papous
QUOTE (tiramolas111 @ May 3 2018, 20:28 ) *
Μαλλον θα παρευρεθω στο πρωινο αγωνα που ειπες γιατι εχω και προσκληση απο φιλο
να παμε παρεα.


Από το Σγουρίτσα?
Δεν θα λείπει?
tiramolas111
xaxaxaxa 24.gif
εισαι απιστευτος..... 77.gif
οχι απο τον σγουριτσα αλλωστε εγω εχω να κανω με ΕΣΚΑΝΑ απλα
το παμπαιδικο στην ΕΣΚΑ ειναι καλο πρωταθλημα
και πρωι κυριακης μια χαρα ειναι για καφεδακι και ενα ωραιο ματσακι.
77.gif
το βραδινο ειναι λιγο αργα για να το παρακολουθησω.
εσυ πως τα βλεπεις αυτα τα ματσακια?θα ειναι ντεμπυ?
m-papous
QUOTE (tiramolas111 @ May 3 2018, 21:09 ) *
xaxaxaxa 24.gif
εισαι απιστευτος..... 77.gif
οχι απο τον σγουριτσα αλλωστε εγω εχω να κανω με ΕΣΚΑΝΑ απλα
το παμπαιδικο στην ΕΣΚΑ ειναι καλο πρωταθλημα
και πρωι κυριακης μια χαρα ειναι για καφεδακι και ενα ωραιο ματσακι.
77.gif
το βραδινο ειναι λιγο αργα για να το παρακολουθησω.
εσυ πως τα βλεπεις αυτα τα ματσακια?θα ειναι ντεμπυ?

Μετά να πας για βάφλες απέναντι.
gavronick
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 28 - 58
Gkos
QUOTE (Doctor Snitch @ May 3 2018, 14:48 ) *
Από eska...
http://eska.gr/?page_id=35939


ΤΡ 08/05/2018 17:45 ΜΠΟΥΡΝΑΖΙΟΥ ΚΛ. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΕ ΑΧΙΛΛΕΥΣ
ΤΡ 08/05/2018 20:00 ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
ΤΡ 08/05/2018 20:15 ΣΑΙΝΤ ΛΩΡΕΝΣ ΑΣΚ ΤΡΙΠΛΗ ΚΟΡΩΝΑ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ




Αναβολή αυτά ,αναβολη και η A2,Κυριακή ο τελικός ΕΣΚΑΝΑ,ξαφνικά το απόγευμα του Σαββάτου άδειασε και βλεπουμε Α1 ,την μάχη του Πανιωνιου στο Αλεξάνδρειο.
Καιρός ήταν να δουμε και την Stoiximan Basketleague.
m-papous
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 44 - 53 ?????

Το είδε κανείς?
Hip
Για το Elite Y.T. σημερα στο St. Lawrence
Pao BC-Πανιωνιος (2004) 31-36
Χωρις 4 "βασικους" ο Πανιωνιος (3 Κλιμακια) και 3 ο Pao BC (2 Κλιμακια)
Gkos
Δεν βαρεθήκατε να παίζετε κάθε βδομάδα 😂
Hip
QUOTE (Gkos @ May 6 2018, 17:16 ) *
Δεν βαρεθήκατε να παίζετε κάθε βδομάδα 😂

Βαρεθηκαμε, αλλα ποιος μας ρωταει; smiley.gif
air77
QUOTE (m-papous @ May 5 2018, 21:12 ) *
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 44 - 53 ?????

Το είδε κανείς?


δεν το είδα αλλά ο Αμύντας έχει καλή ομάδα δεν μου κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα.
επίσης ωραίο παιχνίδι έγινε στην Πεντέλη, έσπασε και ο Πλάτωνας την έδρα.
έχουμε άλλα αποτελέσματα?
erasitexnis
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΔΟΥΚΑΣ 69-64
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.