Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The Linux thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3
Zmac
Ενταξει..Αν και μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα καν τι είναι το λίνουξ, με πείσατε(tongue.gif) να βάλω..Η αλήθεια είναι ότι είχα βαρεθεί τα Windows(σιχαθεί για την ακρίβεια) και αποφάσισα να αλλάξω λιγουλάκι(αν και φοβομουν στην αρχη γιατι δεν ξερω και παρα πολλα απο pc's).

Κατέβασα λοιπον την τελευταία έκδοση του Ubuntu και την εγκατέστησα αρκετά εύκολα μπορώ να πω..Είπα κ εγώ αυτο το Ubuntu πρεπει να ειναι γαματο..Πιο ελαφρύ,πιο όμορφο κλπ..Τελικά οταν βρέθηκα στην επιφάνεια εργασίας πραγματικά εντυπωσιαστηκα.."Πολυ cool!" laugh.gif..Τέλοσπάντων μου φάνηκε πολυ απλό στην αρχή..

Έλα όμως που το καλό δεν κρατησε πολυ!Οταν εκανα restart αργουσε χαρακτηριστικα να ανοιξει (2-3 λεπτα) και πριν μου δειξει to desktop μου πεταγε μια μαυρη οθονη με κατι γράμματα rolleyes.gif .Δεύτερον το βασικότερο που επρεπε να κανω ηταν να περασω την κάρτα του ασύρματου δικτύου(Belkin) για να έχω internet.Ε βρηκα κατι drivers για Λινουξ, και για να τα περασω ελεγαν οι οδηγιες απο το site να κανω κατι ακαταλαβιστικα (για μενα τουλαχιστον που ειμαι και ψιλοαχρηστος) π.χ να μπω στο <<archive's directory with "cd">>,ή ειχε κατι δολλαρια ($).Παντως γενικα το παλεψα μετά απο λιγο ψαξιμο να δω τι φταιει οταν τα ανοιγω ή πως θα εγκαταστησω τα drivers και το δευτερο δεν το καταφερα.

Και ετσι αφησα τα ubuntu εδω και 2 μερουλες και επεστρεψα στα windows sad.gif.

Τώρα έχω μείνει με την απορία..Να μείνω στα Win και πετάξω τα Ubuntu; ή να τα κρατησω ?
thrylos7
Μείνε στα windows και βάλε τα ubuntu σε virtual machine... tongue.gif
dizzy_fingers
Σωστός, ή αν θέλεις κάνε ένα partition μόνο με linux και βάλε να έχεις την επιλογή με ποιό από τα δύο θέλεις να ξεκινάς.

Απ'ότι βλέπω είσαι στο σημείο που πρέπει να ψαχτείς αρκετά για να μπεις σε μία τροχιά, αλλά οι πληροφορίες υπάρχουν - απλά πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις για αυτές.

Κατά 90% τα προβλήματα που έχεις συναντήσει θα τα έχει συναντήσει και κάποιος άλλος και θα του έχουν λυθεί στο http://ubuntuforums.org/. Αν πάλι δε βρεις τίποτα όμως εκεί, μπορείς να ποστάρεις το πρόβλημα και θα σε βοηθήσουν. wink.gif


Οπότε, επιλέγεις εσύ ανάλογα αν έχεις χρόνο για να ψαχτείς ή αν θέλεις άμεσα αποτελέσματα για να κάνεις τη δουλειά σου.
sihainas
Για το δικό μου το θέμα με τα πιξελς που είναι σαν καμμένα αλλά δεν είναι καμμένα καθώς και σε άλλη οθόνη να το συνδέσω το pc πάλι το ίδιο γίνεται...

Α επίσης σήμερα που άνοιξα το pc ενώ είχα κανονικά ήχο (δηλαδή άκουγα τον ήχο όταν ανοίγει το λειτουργικό ή όταν σβήνω κάποιο παράθυρο κλπ. ) δεν άκουγα ήχο από τις ταινίες ή τα τραγούδια... εντάξει κάπως το έφτιαξα (ακριβώς πως δεν ξέρω καθώς άλλαξα πολλά πράγματα που είχαν σχέση με τον ήχο και με ένα restart έφτιαξε tongue.gif

Τέλος πάντων... αν βρω πώς θα λύσω το πρόβλημα με τα pixels δεν με βλέπω να γυρίζω σε windows...

Α και μιας και το θυμήθηκα... matlab υπάρχει για Linux γιατί δεν το ψαξα?
Zmac
Ευχαριστώ για το ενδιαφερον σας παιδιά! smile.gif
dizzy_fingers
Κοίτα αυτό:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=121078

Για όσους έχετε κάποιο πρόβλημα, δοκιμάστε την επόμενη φορά που θα ξαναπεράσετε τα ubuntu να ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό:
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy
Δεν υπάρχει πιο αναλυτικό βοήθημα, οι οδηγίες είναι "πάρτο-βάλτο" tongue.gif και μόλις τελειώσετε με αυτό θα έχετε ένα σύστημα πάνω από το βασικό επίπεδο.
Σημ: Το βοήθημα είναι για την προηγούμενη έκδοση αλλά οι εντολές είναι οι ίδιες.
captain charisma
στα λινουξ υπαρχει προγραμμα που μπορεις να σπασεις τους κωδικους απο κλειδωμενα ασυρματα δικτυα? blink.gif
Xaroumenos loukoumas
Θα απαντήσω σε άπαντες σε λίγες ημέρες, είμαι λίίγο πιεσμένος τώρα smile.gif
Xaroumenos loukoumas
Χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά όπως είπα νωρίτερα ήμουν κάπως πιεσμένος αυτόν τον καιρό..
Τώρα που χαλάρωσα κάπως, είπα να απαντήσω σε ό,τι μπορώ τουλάχιστον smile.gif

QUOTE(sihainas @ May 3 2008, 21:55 ) *
Βάζω που λέτε κι εγώ ο καημένος το Kubuntu 8.04 remix με το KDE 4 (από το οποίο και γράφω τώρα) και ενώ τα πάντα είναι (παραδόξως) μια χαρά...έχω ένα "μικρό πρόβλημα" η οθόνη είναι γεμάτη με πράσινα/κόκκινα/μπλε πίξελς... ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό; shot.gif blink.gif


Κατ' αρχάς, θα βγάλεις αυτό με το KDE4, είναι επιεικώς ανέτοιμο για χρήση smile.gif
Αν θέλεις, βάλε το νορμάλ με το KDE 3.5.9, είναι πολύ πιο χρηστικό επί του παρόντος!
Τώρα σε ότι έχει να κάνει με την οθόνη, τι κάρτα γραφικών έχεις; ATI;
Το installation το έκανες μέσω wubi, ή κανονικά;

QUOTE(sihainas @ May 4 2008, 14:41 ) *
Για το δικό μου το θέμα με τα πιξελς που είναι σαν καμμένα αλλά δεν είναι καμμένα καθώς και σε άλλη οθόνη να το συνδέσω το pc πάλι το ίδιο γίνεται...

Α επίσης σήμερα που άνοιξα το pc ενώ είχα κανονικά ήχο (δηλαδή άκουγα τον ήχο όταν ανοίγει το λειτουργικό ή όταν σβήνω κάποιο παράθυρο κλπ. ) δεν άκουγα ήχο από τις ταινίες ή τα τραγούδια... εντάξει κάπως το έφτιαξα (ακριβώς πως δεν ξέρω καθώς άλλαξα πολλά πράγματα που είχαν σχέση με τον ήχο και με ένα restart έφτιαξε tongue.gif

Τέλος πάντων... αν βρω πώς θα λύσω το πρόβλημα με τα pixels δεν με βλέπω να γυρίζω σε windows...

Α και μιας και το θυμήθηκα... matlab υπάρχει για Linux γιατί δεν το ψαξα?


Matlab για linux υπάρχει και μάλιστα σε εμένα, ο ίδιος κώδικας, στο ίδιο μηχάνημα, τρέχει 3 φορές πιο γρήγορα από ότι στα XP (27m αντί για 1h 30m). Χαοτικές διαφορές.
Αν θέλεις matlab κανονικό, τότε υπάρχει όπως είπα το κανονικό για λίνουξ (εγώ έχω το 2006b, νομίζω έχουν κυκλοφορήσει και μεταγενέστερα όμως σε διάφορα torrent sites).
Αν θέλεις ένα opensource, free solution μπορείς να πάς στο octave, το οποίο παρουσιάζει εκπληκτικές ομοιότητες με το matlab, ενώ υπάρχει και αμφίδρομη συμβατότητα μεταξύ των δύο προγραμμάτων smile.gif

QUOTE(NBAer @ May 3 2008, 22:11 ) *
Γιατι οχι? Πως συνδεεται το ενα με το αλλο?
Αυτο δεν το καταλαβαινω. Ενα opensource προγραμμα ειναι και free. Γιατι αν το δινεις opensource, αν δηλαδη δινεις την source code του δωρεαν και ελευθερα, τοτε μπορει καποιος να το κανει compile και ετσι να εχει το προγραμμα(EXE) δωρεαν(free) αρα ποιος ο λογος να μην το δινεις επισης δωρεαν και το προγραμμα(EXE)?
Αφου δινοντας τον κωδικα, με ενα απλο compile ο αλλος εχει και το EXE του προγραμματος....


Δεν είναι τόσο απλό NBAer.
Η RedHat ας πούμε σου δίνει το RHEL με κάποιο χρηματικό αντίτιμο, αλλά εξακολουθεί να είναι opensource.
Το ότι βρίσκεις τον πηγαίο κώδικα ενός προγράμματος, δε σημαίνει ότι μπορείς και να το κάνεις ό,τι θέλεις.
Άσε που για να πάρεις τα sources πρέπει (στη συγκεκριμένη πάντα περίπτωση της RedHat ή της Novell) να πληρώσεις wink.gif
Συνήθως βέβαια η παρατήρησή σου είναι σωστή.
Γενικά ένα opensource πρόγραμμα είναι free, αλλά δε συμβαίνει πάντα (υπάρχει πάντα ένα μικρό ποσοστό που δίδεται επί πληρωμή).
Σε αυτό δεν είμαι αντίθετος προσωπικά.
Μπορεί να δίνω και δωρεάν εγώ τον κώδικα, αλλά να μην τον έχω πχ υπό τη GPL, και εσύ να μην έχεις το νομικό δικαίωμα να τον κάνεις compile. Φυσικά αυτά είναι ψιλά γράμματα, το ποσοστο αυτό ειναι πολύ μικρό..
dizzy_fingers
Click to view attachment
laugh.gif
Mamuwalde
έχω δοκιμάσει εδώ και 1-2 χρόνια να χρησιμοποιήσω linux , με σκοπό να τα λειτουργήσω αποκλειστικά [εντάξει θα έχω και windows για κάνα παιχνίδι tongue.gif ]

τον τελευταίο καιρό μπορώ να πω ότι κατάφερα να τα τρέξω αξιοπρεπώς αν και έχω ακόμα κάποια προβληματάκια με κάποιες εκδόσεις java και flash players [στους web browsers] . σιγά σιγά όμως νομίζω ότι τα καταφέρνω . το θέμα είναι ότι κανείς δε μου έχει δείξει κάποια βασικά πράγματα και έιναι δύσκολο να τα ξεκινήσεις όταν λειτουργείς 10 χρόνια με ένα συγκεκριμένο λειτουργικό .

απλά θα παρακαλούσα αυτούς που ασχολούνται καιρό και γενικά τα κατέχουν τα linux να είναι λίγο πιο διαλλακτικοί και συνεργάσιμοι. καταλαβαίνω ότι θέλει διάβασμα και χρόνο αλλά αυτό που ακούω από κάθε άνθρωπο που ασχολείται με τα linux είναι να κράζει τα windows και να σου λέει "ψάξε και διάβασε είναι εύκολο" .

κατεμέ δεν είναι καθόλου έυκολο να διαβάζεις σε ξένη γλώσσα πληροφορίες που δεν έχει ξαναδει ποτέ στη ζωή σου και να πρέπει όλα να τα κάνεις σωστά μόνος σου . γνωρίζω πολύ καλά τη λογική των linux από φίλους που τα δουλεύουνε πάρα πολλά χρόνια και ασχολούνται και με debugging ή ως beta testers σε διάφορα προγράμματα. Γνωρίζω την αίσθηση και τη λογική της κοινότητας που υπάρχει . έχω κάτσει πάρα πολλές ώρες να διαβάσω οδηγούς και φόρουμ .

δεν τα γράφω αυτά χωρίς να έχω προσπαθήσει . αλλά αυτό που έχω λάβει ως απάντηση από τουλάχιστον 5-6 γνωστούς μου είναι απλά να κάτσω να διαβάσω . την προηγούμενη βδομάδα που με βοήθησε ένας φίλος να βάλω κάποια προγράμματα και να λειτουργήσω κονσόλες έκανα άλματα προόδου συγκριτικά με το χρόνο που είχα σπαταλήσει μόνος μου , να προσπαθώ για να βάλω ένα repository για update ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι συμφωνώ με τη λογική του ελέυθερου λογισμικού και όλη αυτή την λογική ελευθερίας επιλογής . δεν έχω κανένα κόλλημα με τα windows , αντιθέτως θα έλεγα ότι τα έχω σιχαθεί τόσα χρόνια με τα ίδια παιδικά προβλήματα .


συγνώμη εκ των προτέρων αν είναι λίγο άσχετο το ποστ με τα προηγούμενα αλλά τώρα είδα το thread . οπότε αν είμαι πολύ εκτός θέματος κάντε ό,τι νομίζετε biggrin.gif

υγ: η γελοιογραφία του dizzyfingers τι σημαίνει ?

υγ2: χρησιμοποιώ opensuse 10.3 σε kde περιβάλλον 3.5 αν τα λέω σωστά . γενικά έχω δοκιμάσει στο pc μου μόνο τα suse από την έκδοση 10 και μετά , παρόλο που έχω δει πάάάάρα πολλές εκδόσεις από τους πωρωμένους φίλους μου
sihainas
http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=3199

Λογικό ήταν κάποια στιγμή να βρεθεί κάτι τέτοιο... το πρόβλημα είναι ότι σύμφωνα με το άρθρο κάνανε να το βρούνε 2 χρόνια το συγκεκριμένο λάθος... ohmy.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2008, 11:03 ) *


Θεϊκό biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(giopride @ May 28 2008, 15:58 ) *
.....


Ό,τι θέλεις ρώτα το, αν μπορούμε θα απαντήσουμε smile.gif
(Το sudo που γράφει στη γελοιογραφία, είναι ένας τρόπος να τρέχεις μια εντολή με δικαιώματα υπερχρήστη aka δεν υπάρχει περιορισμός στα δικαιώματα της εντολής, άρα κανείς δε σου φαίρνει αντίρρηση όταν κάτι το τρέχεις με sudo 19.gif 19.gif )

QUOTE(sihainas @ May 28 2008, 16:16 ) *
http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=3199

Λογικό ήταν κάποια στιγμή να βρεθεί κάτι τέτοιο... το πρόβλημα είναι ότι σύμφωνα με το άρθρο κάνανε να το βρούνε 2 χρόνια το συγκεκριμένο λάθος... ohmy.gif


Όντως πολύ σοβαρό το λάθος. sad.gif
Mamuwalde
το πρόβλημα που έχω είναι με τις 64bit internet browsers. απ'ότι διάβασα θα πρέπει να φορτώσω 32bit firefox για να διαβάσει τα τελευταία update της java και του flash player [έχω opensuse 10.3 64bit] . έχω βρει και σελίδες-οδηγούς αλλά περιμένω το σουκού για να το πιάσω γιατί ξέρω ότι θα φάω πολλήήήήή ώρα tongue.gif


το sudo είναι όπως λέμε να μπαίνεις ως root για να έχεις πλήρη δικαιώματα επάνω στην εγκατάσταση , ε ?!?!? καλό καλό laugh.gif


ευχαριστώ εκ των προτέρων .ξέρω πάντως ότι πάντα θα υπάρχουν κάποιοι noobηδες να ρωτάνε 1+1 πόσο κάνει biggrin.gif


υγ: για να φανταστείτε ότι προσπαθώντας να συνηθίσω και να τρέξω linux , έχω βάλει μέχρι και skin από ubuntu στα xp , για να συνηθίσω το φαίνεσθαι [το ξέρω ότι ακούγεται λίγο καγκουριά αλλά είναι και πιο ωραίο εδώ που τα λέμε] !!!
Xaroumenos loukoumas
To sudo το έπιασες στην ουσία του wink.gif
Είναι σα να κάνεις su -c "εντολή"

Αυτό που λες για το flashplugin έχεις ένα δίκιο..
Αν δε δεήσει η adobe να φτιάξει ένα της προκόπας plugin για x86_64 πίκρα..
Και ο gnash είναι ακόμη σε πρώιμη κατάσταση..

Πάντως από ότι έχω διαβάσει θα έπρεπε να σου παίζει μέσω κάτι compatibility βιβλιοθηκών..
Σε gentoo ξέρω ότι παίζει τουλάχιστον.
Δυστυχώς σε αυτό δε μπορώ να βοηθήσω πολύ, δεν εχω 64bit..
dizzy_fingers
QUOTE(giopride @ May 28 2008, 18:58 ) *
έχω δοκιμάσει εδώ και 1-2 χρόνια να χρησιμοποιήσω linux , με σκοπό να τα λειτουργήσω αποκλειστικά [εντάξει θα έχω και windows για κάνα παιχνίδι tongue.gif ]

τον τελευταίο καιρό μπορώ να πω ότι κατάφερα να τα τρέξω αξιοπρεπώς αν και έχω ακόμα κάποια προβληματάκια με κάποιες εκδόσεις java και flash players [στους web browsers] . σιγά σιγά όμως νομίζω ότι τα καταφέρνω . το θέμα είναι ότι κανείς δε μου έχει δείξει κάποια βασικά πράγματα και έιναι δύσκολο να τα ξεκινήσεις όταν λειτουργείς 10 χρόνια με ένα συγκεκριμένο λειτουργικό .

................
................

................
................

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι συμφωνώ με τη λογική του ελέυθερου λογισμικού και όλη αυτή την λογική ελευθερίας επιλογής . δεν έχω κανένα κόλλημα με τα windows , αντιθέτως θα έλεγα ότι τα έχω σιχαθεί τόσα χρόνια με τα ίδια παιδικά προβλήματα .
συγνώμη εκ των προτέρων αν είναι λίγο άσχετο το ποστ με τα προηγούμενα αλλά τώρα είδα το thread . οπότε αν είμαι πολύ εκτός θέματος κάντε ό,τι νομίζετε biggrin.gif

υγ: η γελοιογραφία του dizzyfingers τι σημαίνει ?

υγ2: χρησιμοποιώ opensuse 10.3 σε kde περιβάλλον 3.5 αν τα λέω σωστά . γενικά έχω δοκιμάσει στο pc μου μόνο τα suse από την έκδοση 10 και μετά , παρόλο που έχω δει πάάάάρα πολλές εκδόσεις από τους πωρωμένους φίλους μου


41.gif 41.gif 41.gif

Πολύ σωστό ποστ και καθόλου off topic!!!!!


Αυτό το "παράπονο" υπάρχει από πολλούς χρήστες που κάνουν τα πρώτα βήματα στο (κυρίως) GNU/Linux και είναι ίσως ένας από τους βασικούς λόγους που τους αποτρέπει από το να συνεχίσουν περαιτέρω.
Από την άλλη βέβαια, κανείς δεν υποχρεώνει τον άλλον να σε βοηθήσει και εν μέρει δικαιολογώ την αμυντική τους στάση ενάντια σε κάθε τι "μη δικό τους" λόγω του "πολέμου" που δέχεται το open source....αλλά αν όντως δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει στα πρώτα σου βήματα, θέλει πολύ ψάξιμο και διάβασμα για να κάνεις πρόοδο.

Όπως είπε ο HD, όπου μπορούμε εμείς θα σε βοηθάμε εδώ (εκτός από το συγκεκριμένο τωρινό πρόβλημά σου όπου δε γνωρίζουμε τη λύση tongue.gif).



Και για τη γελοιογραφία, είναι σαν να λέει ο Xaroumenos loukoumas "sudo gimme authoritah on da forum".
Μόλις το γράψει, θα το κάνω.


Ώπα...








SH*T!!!!! 40.gif
Xaroumenos loukoumas
[offtopic]
sudo gimme authoritah on da forum

Με αυτές τις 6 λέξεις, ο λαός της ΜΕΚ δικαιώνεται. 69.gif
[/offtopic]

Οntopic τώρα, ό,τι θέλεις ρωτάς, αν δεν ξέρουμε, θα ψάξουμε wink.gif
ios
@ giopride :

To πρώτο πράγμα που σου προτείνω να κάνεις είναι να βάλεις 32bit λειτουργικό, τα προβλήματα συμβατότητας με τα 64μπιτα είναι πάρα πολλά ακόμα (θυμάμαι για να βάλω το flashplayer μου είχε βγει η πίστη και ακόμα και τότε υπό κάποιες συνθήκες ο browser ήθελε restart για να παίξει τα βιντεάκια..).

Το άλλο πολύ σημαντικό είναι αυτό που αναφέρεις και μόνος σου. Καλή χρυσή η τεκμηρίωση, χρησιμότατοι όλοι οι οδηγοί και τα wikis στο web, αλλά αν δεν έχεις κάποιον που ξέρει να κοιτάς δεν πρόκειται να πολυμάθεις. Κατσικώσου στο σπίτι αυτού του φίλου κοίτα και ρώτα :Ρ. Άπαξ και μάθεις να δουλεύεις σε linux η ζωή σου γίνεται πιο εύκολη χωρίς υπερβολές (σχετικά νωπό το full migration μου και κοιτώντας πίσω ήταν σπουδαία απόφαση.. smile.gif ).

Τέλος, για τα παιχνίδια. Τα περισσότερα εκ αυτών τρέχουν μια χαρά πάνω σε wine το οποίο βασικά είναι μια πλατφόρμα πάνω στην οποία τρέχουν εφαρμογές γραμμένες για windows (βλ. utorrent).

PS. Τσέκαρε και το http://forum.hellug.gr/ αν δεν το έχεις ήδη επισκεφθεί.
Mamuwalde
λέω απλά ότι όταν ακούμπησα σύγχρονο pc ήρθε κάποιος να μου δείει για να κάνουμε κι ένα format που λέει ο λόγος. μετά τη δεύτερη απόπειρα το έκανα μόνος μου και έφτιαχνα και υπολογιστές φίλων γιατί μ'αρέσει το άθλημα [πλέον μόνο προγραμματισμό δεν ξέρω] . αυτό το απλό ζητάω από τους linuxάδες .

σαφέστατα ο πόλεμος γίνεται και είναι και αθέμιτος και βρώμικος , γι'αυτό θέλω και να τα υποστηρίξω . προτιμάω να φάω τα μάτια μου μερικές μέρες να διαβάσω και να τα καταφέρω παρά να λειτουργώ στα winsows ένα κάρο σπασμένα προγράμματα , με ένα κάρο προβλήματα που δεν λύνονται και ξέρεις ότι απλά θα τα έχεις.

όσον αφορά το πρόβλημά μου θα προσπαθήσω πρώτα να παίξω με τις 32bit εφαρμογές του firefox [αφού βρήκα και κάοιους οδηγούς εγκατάστασης ] κι αν δεν τα καταφέρω θα ψάξω να βάλω 32bit λειτουργικό .

απλά μου φάινεται λίγο χαζό να μην προσπαθήσω [τουλάχιστον] να εκμεταλλευτώ τα 64bit επειδή έχουν κάποιες ασυμβατότητες [ακόμα] .


όσο για το wine, το έχω δει να λειτουργεί κι έμεινα μ*****ς , γιατί νόμιζα ότι δε θα μπορούσε να σηκώσει παιχνίδια αλλά μόνο προγράμματα windows . απόδειξη του "άμα θέλεις μπορείς" tongue.gif

το ψάξιμο προσωρινά αναβάλλεται γιατί έχω πολλή δουλειά και κυρίως άγρια ξενύχτια με τους τελικούς του ΝΒΑ [όπου δεν κατάφερα ακόμα streaming από linux] smiley.gif
Mamuwalde
για του λόγου το αληθές


my desktop

smiley.gif
Air Kef
Πρώτο ποστ απο λίνουξ.

Αντε και στα δικα σας. biggrin.gif


Θα εχω αρκετες απορειες οποτε το νου σας. rolleyes.gif
jois21
To γυρισες και συ;
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(Air Kef @ Jun 14 2008, 11:32 ) *
Πρώτο ποστ απο λίνουξ.

Αντε και στα δικα σας. biggrin.gif
Θα εχω αρκετες απορειες οποτε το νου σας. rolleyes.gif


Και amsn από ότι είδα ή κάνω λάθος;
Λεπτομέρειες για διανομή κτλ θα μας πεις; wink.gif
Air Kef
Λογω καρτας δικτυου στο desketop που εβγαλε προβλημα αναγκάζομαι να μπαινω απο το λαπτοπ,το παλιο λαπτοπ και μιας και απο τα πλεονεκτηματα του Λινουξ over Win ειναι η καλύτερη απόδοση στα παλια μηχανιματα ειπα να του δωσω μια ευκαιρια.

kubuntu εβαλα 8.0 Α ,κάτι με hardy. biggrin.gif



Πρεπει να φτιαξω το desktop γαμωτο. tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Xaroumenos loukoumas
Αχεμ, 8.04 ειναι (2008, 04ος μήνας)
Xaroumenos loukoumas
Βαριέμαι να διαβασω, οποτε θα postάρω 1-2 πραγματάκια που καλό θα ήταν να προσέξει κάθε νέος χρήστης Linux με KDE και όχι μόνο, για να βελτιστοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερο την Linuxοεμπειρία του. smile.gif

1. Αν έχεις KDE, έχεις και τα δύο "killer applications" του Linux (προσωπική άποψη). Προκειται για δύο εφαρμογές που έχουν ωθήσει χρήστες και χρήστες να μείνουν σε Linux: Amarok και K3B
1α. Ο Amarok είναι ένας media player. Αλλά όχι μόνο αυτό. Υποστηρίζει media library, και μπορεί ενώ παίζεις ένα τραγούδι, να σου εμφανίζει πληροφορίες για τον καλλιτεχνη, να σου δείχνει τους στίχους του τραγουδιού, να σου "φέρει" το Album Art αν δεν το έχεις, να σου κάνει rip το κομμάτι, να διορθώσεις τα tags του κομματιού, κτλ κτλ. Όποιος δεν το έχει δει, χάνει, είναι ένα κόσμημα του ανοιχτού λογισμικού.
1β. Το K3B είναι ένα προγραμματάκι για να καις CD/DVD, αντίστοιχο του Νero, μόνο που είναι πιο γρήγορο, και πιο αξιόπιστο. Μπορει να κάνει ripping τραγουδιών, DVD κτλ εκτός των άλλων. Δε μπορώ να πω πολλά επιπλέον, κάνει άψογη δουλειά. Απλά αυτό.
2. Αν έχεις KDE, έχεις τρομερή διαλειτουργικότητα. Πχ, ακους απο τον Amarok ένα τραγουδάκι, και γουστάρεις να το γράψεις στο CDάκι που προσπαθείς να δημιουργήσεις εκείνη τη στιγμή. Κανένα πρόβλημα! Τραβάς το τραγουδάκι σου απο την playlist του Amarok στη λιστα του K3B και είσαι οκ wink.gif Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά, και καταδεικνύουν την αξία του integration ως feat ενός DE (aka Desktop Environment).
2. Ανεξαρτήτως αν σου αρέσει η εξωτερική εμφάνιση του desktop σου, πήγαινε στο www.kde-look.org ή www.gnome-look.org και βρες thems, icons etc, για να κάνεις ακόμη πιο ευχάριστη την εμπειρία σου tongue.gif
3. Πάντα να χρησιμοποιείς τον pms (aka package manager system) της διανομής σου για την εγκατάσταση πακέτων/προγραμμάτων. Αρχικά από το gui του (πχ adept, synaptic, pirut etc) και μετά θα καταλάβεις την αξία της κονσόλας και θα πηγαίνεις από κονσόλα tongue.gif
4. Μη φοβάσαι να πειράξεις το Linux σου. Ο,ΤΙ και να κάνεις, μπορείς να το διορθώσεις! Το format είναι η έσχατη λύση, και σχεδόν πάντα μπορεί να αποφευχθεί!!

Αυτά προς το παρόν, θα επιστρέψω δημήτριος.. icon_wave.gif
Mamuwalde
με χαρά ανακοινώνω ότι :

σε opensuse 10.3 , 64bit , υήρχε πρόβλημα με flash στις σελίδες και άλλα παρόμοια . αναβαθμίζοντας σε opera 9.5 δούλεψαν όλα κανονικότατα !!!! δε χρειάστηκε ούτε να βάλω 32bit εφαρμογή ούτε τίποτα .

ο firefox 2.0.0.14 δεν τα παίζει αλλά επειδή έρχεται ο 3 , ας περιμένουμε λιγάκι ...
Xaroumenos loukoumas
Ο opera 9.5 ειναι απλά φανταστικός..
Εχθές δοκίμασα πάλι το embedded mail client που έχει, και ξαφνιάστηκα από τη δουλειά που έχουν κάνει, ακόμη κι εκεί wink.gif

Στο Opensuse έχεις gnome ή KDE;

(Τι θα λέγατε για μια λίστα με τα κυριότερα -κατά προτίμηση- προγράμματα σε Linux, ανάλογα πάντα και με το DE -KDE ή Gnome- και δυο τρία σημεία προσοχής για το καθε ένα; )
Mamuwalde
kde [σίγουρα] 3.5 [νομίζω] biggrin.gif

επίσης έβαλα και τον emesene , στα opensuse και τρέχει πολύ πολύ καλύτερα απ'ότι στα windows.
Xaroumenos loukoumas
Βασικά στο linux δουλεύει όπως θα έπρεπε biggrin.gif
dizzy_fingers
Λοιπόν, εξεταστική τέλος, και μιας και δεν έχω κάτι σημαντικό να κάνω (πχ να ασχοληθώ με το φόρουμ rolleyes.gif tongue.gif) λέω να πετάξω τα ubuntu που μου σπάσανε τα νεύρα και να τεστάρω τα debian.

Θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, στο μυαλό μου πρώτα.

Θα περάσω το testing branch, αλλά θέλω να ξέρω τί γίνεται με KDE.
Υπάρχει κάποια διανομή που έρχεται μαζί με αυτό (όπως τα Ubuntu με το gnome?) ή θα περάσω το λειτουργικό πρώτα και μετά θα εγκαταστήσω το KDE?

Είναι λίγο μπερδεμένα αυτά στο μυαλό μου, οπότε θέλω λίγη βοήθεια. smile.gif
Xaroumenos loukoumas
Με debian testing δε γνωρίζω να έρχεται κάποια "έτοιμη" διανομή..
Σίγουρα ξέρω αρκετές με debian unstable (ubuntu, kubuntu, sidux, κτλ)
Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ, είναι να κάνεις ένα net install (ή ftp install), core εντελώς δηλαδή - μόνο κονσόλα - και μετά να περάσεις το DE που θέλεις.
Θα σε παιδέψει λίγο την πρώτη φορά, αλλά με δομημένη στρατηγική και κατάλληλη μελέτη μπορείς να το κάνεις εύκολα σχετικά smile.gif
dizzy_fingers
Εγκατάσταση από κονσόλα του desktop environment?

Me likey!!!! biggrin.gif

Δύσκολο, βέβαια, αλλά κατανοώ γιατί μπορεί να είναι η καλύτερη λύση αυτή.
Θα ψάξω λίγο στο νετ και επιστρέφω με νεώτερα. smile.gif
xsot
Λεπον,ποροθηκα κι εγω να βαλω Linux και μετα απο 7 ωρες που περιμενα να κατεβει το openSUSE ειπα να κανω ενα νεο partition και να το βαλω εκει...Μεχρι εδω καλα...Οταν κανω το reboot και τα σχετικα και ξεκιναει το DVD λεω "εγκατασταση" και περιμενω..........Κοκαλο ολα..........20 λεπτα η παυλιτσα στη μαυρη οθονη να αναβοσβηνει και να μην λειτουργει καθολου οτε πληκτρο...Λεω θα φται η διανομη...Κατεβαζω και Ubuntu και το εγκαθηστω,με ολους τους δυνατους τροπους....ΤΙΠΟΤΑ.........Το laptop τωρα


Computer
Operating System Microsoft Windows XP Professional
OS Service Pack Service Pack 3
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)


Motherboard
CPU Type Unknown, 2000 MHz (8 x 250)
Motherboard Name Vestel Digital The Sun
Motherboard Chipset Unknown
System Memory 2048 MB
BIOS Type Insyde (11/10/07)

Display
Video Adapter GeForce 8400M GS (512 MB)
Video Adapter NVIDIA GeForce 8400 GS (512 MB)
Monitor Ïèüíç ôïðïèÝôçóçò êáé Üìåóçò ëåéôïõñãßáò [NoDB]

Multimedia
Audio Adapter Realtek HD Audio output

Storage
IDE Controller Intel® ICH8M 3 port Serial ATA Storage Controller - 2828
SCSI/RAID Controller O2Micro Integrated MS/MSPRO Controller
SCSI/RAID Controller SCSI/RAID Host Controller
Disk Drive WDC WD2500BEVS-00UST0 (232 GB, IDE)
Optical Drive TM5874M XMF503J SCSI CdRom Device
Optical Drive TSSTcorp CDDVDW SN-S082H
SMART Hard Disks Status OK

Partitions
C: (NTFS) 30553 MB (17432 MB free)
D: (NTFS) 49379 MB (41519 MB free)
G: (NTFS) 29996 MB (27663 MB free)
L: (NTFS) 25721 MB (5872 MB free)
M: (NTFS) 50736 MB (32154 MB free)
P: (NTFS) 40013 MB (38720 MB free)
V: (NTFS) 12072 MB (11381 MB free)
Total Size 232.9 GB (170.6 GB free)

Input
Keyboard Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard
Keyboard ÓõóêåõÞ ðëçêôñïëïãßïõ HID
Mouse Synaptics PS/2 Port Pointing Device
Mouse Ðïíôßêé óõìâáôü ìå HID

Network
Network Adapter Intel® PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (192.168.1.101)
Network Adapter Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) PCI-E Gigabit Ethernet NIC
Modem Motorola SM56 Data Fax Modem

Peripherals
Printer Microsoft Office Document Image Writer
Printer ÁðïóôïëÞ óôï OneNote 2007
USB1 Controller Intel® ICH8 Family USB Universal Host Controller - 2830 [NoDB]
USB1 Controller Intel® ICH8 Family USB Universal Host Controller - 2831 [NoDB]
USB1 Controller Intel® ICH8 Family USB Universal Host Controller - 2832 [NoDB]
USB1 Controller Intel® ICH8 Family USB Universal Host Controller - 2834 [NoDB]
USB1 Controller Intel® ICH8 Family USB Universal Host Controller - 2835 [NoDB]
USB2 Controller Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller - 2836 [NoDB]
USB2 Controller Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller - 283A [NoDB]
USB Device DIB7700 DTV Tuner
USB Device Óýíèåôç óõóêåõÞ USB
USB Device ÓõóêåõÞ âßíôåï USB
USB Device ÓõóêåõÞ äéáóýíäåóçò ÷ñÞóôç USB
Battery Microsoft - Ìðáôáñßá ìåèüäïõ åëÝã÷ïõ óõììïñöïýìåíïõ ìå ACPI
Battery Microsoft - ÐñïóáñìïãÝáò AC

Αυτα..........
sihainas
Έχω την εντύπωση ότι την τελευταία έκδοση του ubuntu μπορείς να την κάνεις κατευθείαν install μέσα από τα windows... γιατί δεν το δοκιμάζεις αυτό;
xsot
QUOTE(sihainas @ Jul 1 2008, 16:58 ) *
Έχω την εντύπωση ότι την τελευταία έκδοση του ubuntu μπορείς να την κάνεις κατευθείαν install μέσα από τα windows... γιατί δεν το δοκιμάζεις αυτό;



Και αυτο το εκανα...........Και παλι το ιδιο ακριβως πραγμα μετα το reboot...
dizzy_fingers
Αν ρωτήσω μήπως έχει τίποτα το dvd driver θα φάω ντομάτες? biggrin.gif

Αυτό μου λέει εμένα πάντως η "επίμονη παυλίτσα"...
xsot
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 1 2008, 17:04 ) *
Αν ρωτήσω μήπως έχει τίποτα το dvd driver θα φάω ντομάτες? biggrin.gif

Αυτό μου λέει εμένα πάντως η "επίμονη παυλίτσα"...



Παιζει κι αυτο αλλα πως γινεται να το παθαινει μονο οταν εινα βαλω Linux????Ολα τα δεχομαι αλλα θελω και βοηθεια.....Ηelp..................... sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
sihainas
1ον...πολλά partitions ρε παιδάκι μου... γιατί τόσο πολλά; Επίσης κάτι που δεν κατάλαβα καλά... το πρόβλημα στο εμφανίζει μετά την εγκατάσταση ή πριν μόλις βάζεις boot from cd? Αν στο κάνει πριν...δεν ξέρω...δοκίμασε να ξαναγράψεις το cd με μικρή ταχύτητα εγγραφής αυτή τη φορά... αν στο κάνει μετά... δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...ψάξει στο google αν υπάρχουν άτομα που έχουν το laptop σου που θα έχουν αυτό το πρόβλημα...
xsot
QUOTE(sihainas @ Jul 1 2008, 17:17 ) *
1ον...πολλά partitions ρε παιδάκι μου... γιατί τόσο πολλά; Επίσης κάτι που δεν κατάλαβα καλά... το πρόβλημα στο εμφανίζει μετά την εγκατάσταση ή πριν μόλις βάζεις boot from cd? Αν στο κάνει πριν...δεν ξέρω...δοκίμασε να ξαναγράψεις το cd με μικρή ταχύτητα εγγραφής αυτή τη φορά... αν στο κάνει μετά... δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...ψάξει στο google αν υπάρχουν άτομα που έχουν το laptop σου που θα έχουν αυτό το πρόβλημα...



Και αυτο με το CD το εκανα και αντιστοιχο προβκημα δεν βρισκω...Το CD ανοιγει αλλα δεν κανει την εγκατασταση...
sihainas
Εγώ πάντως επιμένω... μέσα από windows... αν βάλεις το cd του Ubuntu δεν σου κάνει autorun και σου δίνει 2 επιλογές... Demo and Full Installation και Install inside windows; Αν πατήσεις το 2ο... δεν σου κάνει install κανονικά μέσα από windows χωρίς restart χωρίς τιποτα;

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το "άθλημα" αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο
xsot
QUOTE(sihainas @ Jul 1 2008, 17:26 ) *
Εγώ πάντως επιμένω... μέσα από windows... αν βάλεις το cd του Ubuntu δεν σου κάνει autorun και σου δίνει 2 επιλογές... Demo and Full Installation και Install inside windows; Αν πατήσεις το 2ο... δεν σου κάνει install κανονικά μέσα από windows χωρίς restart χωρίς τιποτα;

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το "άθλημα" αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο



Μολις κανει την εγκατασταση σου λεει κανε reboot,βγαλε το CD και μετα μεσα απ' το grub εοιλεγω Ubuntu και κοκαλωνει παλι...
sihainas
ε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει... μπορεί να έπεσες στην περίπτωση και να έχεις κάποια ασυμβατότητα... αν και δεν πιστεύω... κάτι άλλο θα φταίει λογικά...
Xaroumenos loukoumas
Κοκαλώνει και δε βλεπεις τπτ;
πριν κοκαλώσει δε δείχνει τπτ;;
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jul 1 2008, 18:36 ) *
Κοκαλώνει και δε βλεπεις τπτ;
πριν κοκαλώσει δε δείχνει τπτ;;



Οταν κανω boot απο το CD, μου γραφει κατι γραμματα που απ' οτι καταλαβαινω ειναι το σκαναρισμα που κανει στο υλικο του PC...Κι αυτο μονο στη διανομη openSUSE...Στο Ubuntu μου γραφει μονο: "kernel is alive" και μετα αναβοσβυνει η παυλα στο πανω μερος και το πληκτρολογιο κοκαλωνει.....
jois21
QUOTE(xsot @ Jul 1 2008, 22:09 ) *
Στο Ubuntu μου γραφει μονο: "kernel is alive" και μετα αναβοσβυνει η παυλα στο πανω μερος και το πληκτρολογιο κοκαλωνει.....


Και μετα σου λενε "If you play a Windows Vista install DVD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan".

But that's nothing. If you play it forward it will install Windows Vista.... rolleyes.gif tongue.gif
xsot
Κι αλλος με το ιδιο προβλημα: http://www.linuxformat.gr/?q=forum/%CF%80%...B7-ubuntu-804-0
jois21
Πλακα, πλακα μπες ΒΙΟΣ και δες αν ειναι ACPI ενεργοποιημενο. Αν ειναι κλειστο. Επισης δες αν ειναι σε mode SATA/ACPI ο δισκος και βαλτον σε IDE.

Μιας και θα μπεις κλεισε και το virtualization. tongue.gif
xsot
QUOTE(jois21 @ Jul 1 2008, 23:34 ) *
Πλακα, πλακα μπες ΒΙΟΣ και δες αν ειναι ACPI ενεργοποιημενο. Αν ειναι κλειστο. Επισης δες αν ειναι σε mode SATA/ACPI ο δισκος και βαλτον σε IDE.

Μιας και θα μπεις κλεισε και το virtualization. tongue.gif



Πως να το κανω αν δεν το βλεπω???? smiley.gif smiley.gif smiley.gif Δεν υπαρχει στο δικο μου BIOS...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.