Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The Linux thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3
Xaroumenos loukoumas
δοκιμασε να ξεκινήσεις με acpi=off ή noacpi
πολλές φορές έτσι λύνεται wink.gif

Στη γραμμή που επιλέγεις ubuntu για boot, πάτα e, και προσθέτεις στο τέλος noacpi (ή acpi=off).
και πατάς εντερ
wink.gif
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jul 2 2008, 00:15 ) *
δοκιμασε να ξεκινήσεις με acpi=off ή noacpi
πολλές φορές έτσι λύνεται wink.gif

Στη γραμμή που επιλέγεις ubuntu για boot, πάτα e, και προσθέτεις στο τέλος noacpi (ή acpi=off).
και πατάς εντερ
wink.gif


Να το δω κι αυτο μια...
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jul 2 2008, 00:15 ) *
δοκιμασε να ξεκινήσεις με acpi=off ή noacpi
πολλές φορές έτσι λύνεται wink.gif

Στη γραμμή που επιλέγεις ubuntu για boot, πάτα e, και προσθέτεις στο τέλος noacpi (ή acpi=off).
και πατάς εντερ
wink.gif


To περιμενες???ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
Xaroumenos loukoumas
Καλα, πρεπει να κοιμηθώ μία τώρα, γιατί στερέψαμε απο ιδέες και εχω και επιτηρηση αυριο 19.gif
Αυριο θα σου έρθω φρέσκος φρέσκος biggrin.gif
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jul 2 2008, 00:47 ) *
Καλα, πρεπει να κοιμηθώ μία τώρα, γιατί στερέψαμε απο ιδέες και εχω και επιτηρηση αυριο 19.gif
Αυριο θα σου έρθω φρέσκος φρέσκος biggrin.gif



Οκ........Τhanx κιολας για το χρονο σου...
jois21
Aπο-και-κλειεται να μην υπαρχουν στο ΒΙΟΣ σου επιλογες οπως AHCI, SATA, IDE. Στην προηγουμενη σελιδα ειπες οτι εχει ICH8M. Τα εψαξες ολα καλα;
xsot
QUOTE(jois21 @ Jul 2 2008, 01:25 ) *
Aπο-και-κλειεται να μην υπαρχουν στο ΒΙΟΣ σου επιλογες οπως AHCI, SATA, IDE. Στην προηγουμενη σελιδα ειπες οτι εχει ICH8M. Τα εψαξες ολα καλα;


Aπο το BIOS ειναι οκ τελικα...Τωρα ειδα πως υπαρχει η δυνατοτητα "no acpi" μεσα απ' το μενου εγκαταστασης...Αλλα και στις δυο διανομες τα ιδια σκατα παλι...Στο Ubuntu πεφτει σε loop ενω το SUSE μετα απο λιγο δεν ανγνωριζει το CD...
jois21
QUOTE(xsot @ Jul 2 2008, 11:17 ) *
Aπο το BIOS ειναι οκ τελικα...Τωρα ειδα πως υπαρχει η δυνατοτητα "no acpi" μεσα απ' το μενου εγκαταστασης...Αλλα και στις δυο διανομες τα ιδια σκατα παλι...Στο Ubuntu πεφτει σε loop ενω το SUSE μετα απο λιγο δεν ανγνωριζει το CD...


Στα λογια μου ερχεσαι... laugh.gif

QUOTE
Same Shit different CD δλδ... tongue.gif
Xaroumenos loukoumas
Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά είχα μια πολύ σκληρή εβδομάδα, και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πού..

xsot: Μπορείς να μου πεις ποια από τα partition που ανέφερες χρησιμοποιείς για το linux και σε ποια mountpoints? βλακεία στο partitioning μυρίζομαι τελικά..
dizzy_fingers
No bootloader?
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jul 5 2008, 13:57 ) *
Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά είχα μια πολύ σκληρή εβδομάδα, και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πού..

xsot: Μπορείς να μου πεις ποια από τα partition που ανέφερες χρησιμοποιείς για το linux και σε ποια mountpoints? βλακεία στο partitioning μυρίζομαι τελικά..



Δεν πειραζει...Ακυρο ο θεμα...Την παρατησα την προσπαθεια...Ξενερωσα...Τωρα "παιζω" με Virtual Machines smiley.gif smiley.gif smiley.gif (Sun VirtualBox etc...)Τελικα κι εγω κατεληξα οτι μαλλον κατι τετοιο ειναι το προβλημα και γι' αυτο οταν ξανακανω format θα δοκιμασω να κανω τοτε μαι εγκατασταση....Ευχαριστω ολους παντως για τη βοηθεια...

Υ.Γ. Με το VBox παντως εβαλα πανω fedora και εχω αρχισει το ψαξιμο... smiley.gif smiley.gif
Xaroumenos loukoumas
Καλά κάνεις!
Ψάξτο τώρα, και μετά θα είσαι κυρίλα wink.gif
lagiator
QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2008, 14:03 ) *

laugh.gif


χαχαχαχαχαχαχα..ΩΡΑΙΟ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.