Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ντουάιτ Χάουαρντ vs Παου Γκασόλ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ May 27 2010, 17:45 ) *
Το "σύνελθε" δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το χρησιμοποιείς. Έχω μια διαφορετική άποψη από σένα. Και δεν την έχω μόνο εγώ. Στην αρχή αυτού του τόπικ ελεγες ότι δεν υφίσταται καν σύγκριση. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Σέβομαι τις γνώσεις σου για το ΝΒΑ και την ιστορία του και χαίρομαι να διαβάζω τα τεκμηριωμένα ποστ σου. Αλλα δεν χρειάζεται να έχει κάποιος όλες αυτές τις γνώσεις για να κρίνει 2 παίκτες.

Σχετικά με το τι είπε ο Ομπάμα: Δεν το θεώρησα θέσφατο. Απλά είναι ένας σοβαρός άνθρωπος που ξέρει και λίγο μπάσκετ. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Βασικά ήταν και λίγο unfair οι δηλώσεις του γιατί ουσιαστικά αποκαλέι "χαζό" τον συμπατριώτη του.

Τέλος οφείλω να συμφωνήσω ότι ο Ντουάιτ είναι εξαιρετικός αμυντικός.

Μιας και δεν θεωρείς τον Γκασόλ τον καλύτερο, πόσους καλύτερους μπορείς να αναφέρεις;

Το "συνελθε" παει στο οτι μου βαζεις ενα quote του Ομπαμα για να μου πεις οτι "κοιτα ο Ομπαμα ειπε αυτο"....Μα ειναι δυνατον?Ειπε ο Ομπαμα αυτο...Ωραια...Θες να κατσω να σου πω αλλους που ειναι και στο χωρο που λενε τον Χαουαρντ?Αυτη την δουλεια θα κανουμε...

Επισης σου εχω ξαναπει οτι η τεχνικη δεν κανει καποιον καλυτερο-αποτελεσματικοτερο παιχτη...Να παρακολουθεις καποιον πιο ευχαριστα ναι...Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος!
Παραδειγματα?..Πολλα
Ο Σκολα εχει καλυτερη τεχνικη απο τον Σακιλ..Ειναι καλυτερος παιχτης?...Ουτε καν πλησιαζει στο 1/10 το Σακιλ που ειναι υποψηφιος Κορυφαιος Σεντερ Ολων των εποχων!

Σου ειπα οτι ο Ομπαμα ξερει απο μπασκετ...

Γκαρνετ,Ντανκαν,Χαουαρντ,Μπος,Αλ Τζεφερσον(οταν ειχε την υγεια του ανετα τον προτημαγα απο τον Γκασολ),Αμαρε(παρολο που τωρα θεωρω τον Γκασολ ελαφρως καλυτερο λογο φορμαρησματος αλλα στα καλα του ο Αμαρε ηταν καλυτερος ενω καλλιστα μπορει να αλλαξει ξανα αυτο),επισης ο Ντεβιντ Λι ειναι εξαιρετικος και δεν φαινεται πολυ καθως παιζει στους αθλιους Νικς.....

Οπως ξαναειπα ο Γκασολ παιζει το καλυτερο μπασκετ στην καριερα του τους τελευταιους 2 μηνες αλλα ενας παιχτης πρεπει να ειναι στο ιδιο υψηλο επιπεδο για καιρο(το ιδιο ισχυει π.χ και για τον Τζεφερσον)


Επιμενω οτι δεν υφησταται συγκριση..Ειναι τεραστια η διαφορα του impact των 2 παιχτων....
Του Χαουαρντ το impact ειναι αλλα Ρασσελ και του Γκασολ αλλα 2nd option Πιππεν.....

Ο Γκασολ ειναι ο καταλληλοτερος για νουμερο 2 ομαδας αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να στηθει ομαδα με στοχο το πρωταθλημα με αυτον Leader...
apkat
QUOTE(Air and King @ May 27 2010, 16:32 ) *
@Apkat
EΙσαι σιγουρος και ηξερες τι θα απαντουσα??Αν ειναι να απαντας εσυ για μενα......Σου εχω ξαναπει και ειναι η τελευταια που θα στο πω....δεν μου αρεσουν οι ειρωνειες...


Πρωτον δεν αναφερθηκα σε εσενα αλλα στον Κολονελ..Δευετρον οπως ειδες προεβλεψα επ'ακριβως την απαντηση σου..Και τριτον αδιαφορω για το τι σου αρεσει αν και δεν νομιζω οτι το σχολιο μου μπορει να θεωρηθει ειρωνικο.. smile.gif
Air and King
QUOTE(apkat @ May 28 2010, 02:17 ) *
Πρωτον δεν αναφερθηκα σε εσενα αλλα στον Κολονελ..Δευετρον οπως ειδες προεβλεψα επ'ακριβως την απαντηση σου..Και τριτον αδιαφορω για το τι σου αρεσει αν και δεν νομιζω οτι το σχολιο μου μπορει να θεωρηθει ειρωνικο.. smile.gif

Δεν με ενδιαφερει τι προβλεψες...Οταν θα αναφερεσε σε μενα θα προσεχεις πως θα μιλας...Ουτε φιλος σου ειμαι ουτε κανα παιδακι να μου πουλας εσυ πνευμα...Ελπιζω να εγινα κατανοητος....
apkat
Eγω ετσι γραφω και αν δεν σου αρεσει το υφος μου μπορεις να με κανεις ignore.Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Air and King
QUOTE(apkat @ May 28 2010, 02:59 ) *
Eγω ετσι γραφω και αν δεν σου αρεσει το υφος μου μπορεις να με κανεις ignore.Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Ωραια μην ξαναναφερθεις με ειρωνεια σε δικο μου σχολιο η οτιδηποτε....
apkat
Γενικα δεν ειρωνευομαι και ξαναλεω το προηγουμενο σχολιο δεν ηταν ειρωνικο.Αν το θεωρεις εσυ τετοιο ειναι δικο σου θεμα.

Αν θες κατι αλλο στειλε πμ καλυτερα γιατι εχουμε ξεφυγει κατα πολυ απο το τοπικ.
playmaker raketas
Φίλε Αιρ θα διαφωνήσω μαζί σου. Σύγκριση υφίσταται μόνο και μόνο γιατί συγκρίνουμε ένα παίκτη στο peak της καριέρας του (Γκασόλ), με έναν που βρίσκεται ακόμα στην αρχή κι έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιθώρια βελτίωσης. Πιο δόκιμη θα ήταν μια σύγκριση του Χάουαρντ se 3-4 χρόνια με τον φετινό Γκασόλ. Ή μάλλον μια τέτοια σύγκριση δε θα υφίσταται όντως.

Πάραυτα, επειδή λέω ότι έχει νόημα η σύγκριση τώρα δε σημαίνει ότι ι τώρα ο Γκασόλ είναι καλύτερος. Μια καλή 2nd option στους Lakers δεν μπορώ να τη θεωρήσω καλύτερο παίκτη από τον πυλώνα όλου του αμυντικού και επιθετικού παιχνιδιού του Orlando.
Air and King
QUOTE(playmaker raketas @ May 28 2010, 17:47 ) *
Φίλε Αιρ θα διαφωνήσω μαζί σου. Σύγκριση υφίσταται μόνο και μόνο γιατί συγκρίνουμε ένα παίκτη στο peak της καριέρας του (Γκασόλ), με έναν που βρίσκεται ακόμα στην αρχή κι έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιθώρια βελτίωσης. Πιο δόκιμη θα ήταν μια σύγκριση του Χάουαρντ se 3-4 χρόνια με τον φετινό Γκασόλ. Ή μάλλον μια τέτοια σύγκριση δε θα υφίσταται όντως.

Πάραυτα, επειδή λέω ότι έχει νόημα η σύγκριση τώρα δε σημαίνει ότι ι τώρα ο Γκασόλ είναι καλύτερος. Μια καλή 2nd option στους Lakers δεν μπορώ να τη θεωρήσω καλύτερο παίκτη από τον πυλώνα όλου του αμυντικού και επιθετικού παιχνιδιού του Orlando.

Ο Χαουαρντ ηταν ειναι θα ειναι MVP candidate...Ο Γκασολ ποτε..
Καταρχας δεν εχω προβλημα με τον Γκασολ...Ισα ισα ειναι θαυμασιος παιχτης με καταπληκτικη Τεχνικη καταρτιση(ο Κορυφαιος Ευρωπαιος ψηλος Τεχνιτης της Ιστοριας) αλλα αυτο δεν τον κανει συγκρησιμο με τον Χαουαρντ..
Ουδε ποτε υπηρξα φαν του Χαουαρντ..Ωστοσο κανει καποια πραγματα τελεια και οφειλω να το αναγνωρισω σε ενα νεο αθλητη που θα γινει ακομα καλυτερος....
Για την τεχνικη εχω εξηγησει και νομιζω ο καταλαβαινουν ολοι...Δεν κανει καποιο καλυτερο/αποτελεσματικοτερο παιχτη..Πολλα παραδειγματα!
kseplenhs
είναι και λίγο highlander o χάουαρντ έτσι?έναν-εναν τους πετάει έξω τους ψηλούς των σέλτικς και αν πάει η σειρά στο 7ο ματς βλέπω να φτάνει να ματσάρει τον πιρς στο τέλος tongue.gif

εντάξει είναι απόλαυση να βλέπεις τις κινήσεις του ισπανού γιατί ξεχειλίζουν μπασκετίλα αλλά ο ντουάιτ είναι κανονικό παλικάρι.σε άμυνα και επίθεση.είναι απο τους τύπους που παίρνουν μόνοι τους ένα παιχνίδι όσο ατσούμπαλος και να είναι επιθετικά.ο γκασόλ δεν νομίζω να αντέχει τέτοια ένταση για μεγάλη διάρκεια...
colonel gomelsky
QUOTE(kseplenhs @ May 29 2010, 03:56 ) *
είναι και λίγο highlander o χάουαρντ έτσι?έναν-εναν τους πετάει έξω τους ψηλούς των σέλτικς και αν πάει η σειρά στο 7ο ματς βλέπω να φτάνει να ματσάρει τον πιρς στο τέλος tongue.gif

εντάξει είναι απόλαυση να βλέπεις τις κινήσεις του ισπανού γιατί ξεχειλίζουν μπασκετίλα αλλά ο ντουάιτ είναι κανονικό παλικάρι.σε άμυνα και επίθεση.είναι απο τους τύπους που παίρνουν μόνοι τους ένα παιχνίδι όσο ατσούμπαλος και να είναι επιθετικά.ο γκασόλ δεν νομίζω να αντέχει τέτοια ένταση για μεγάλη διάρκεια...


Ένα σχετικό άρθρο που με βρίσκει σε γενικές γραμμές σύμφωνο:

ΠΗΓΗ: http://ageofbasketball.blogspot.com/2010/0...og-post_28.html

QUOTE
"Πού πας ρε Ταραλίδη; Τον σακάτεψες τον παιχταρά!"

................................................................................
.................................................................................
.................

Μακράν η φάση που έχει σημαδέψει τα πλέι οφς ως τώρα είναι η αγκωνιά του Ντουάιτ Χάουαρντ στον Γκλεν Ντέιβις. Δεν ήταν ηθελημένη και αυτό… είναι το χειρότερο. Γιατί αποδεικνύει ξανά πόσο ατσούμπαλος είναι ο Χάουαρντ όταν δεν φτάνει να καρφώσει. Σε μια κίνηση που δεν είχε καμία λογική (κανείς σέντερ δεν γυρνάει έτσι για να σκοράρει) και η οποία ήταν καταδικασμένη εξαρχής (τελικά ο Χάουαρντ δέχτηκε τάπα) ο πιο υπερτιμημένος σέντερ όλων των εποχών (δεν είναι δική του ευθύνη, αλλά του NBA που τον προμοτάρει τόσο λόγω λειψανδρίας και έλλειψης ταλέντου στη νέα γενιά σέντερ) δεν κατάφερε να ελέγξει τους αγκώνες του οι οποίοι έφευγαν δεξιά κι αριστερά.

Ο… αριστερά έσκασε πάνω στο πρόσωπο του Ντέιβις, ο οποίος παραλίγο να πάθει μεγάλη ζημιά. Τελικά, τη γλίτωσε με μια διάσειση και… τα μπινελίκια του Ντοκ Ρίβερς, ο οποίος έσπευσε να τον... αρχίσει όταν ο Big Baby έπεσε στο παρκέ. Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα λένε, αλλά ο Ντέιβις παραλίγο να τα χάσει… και τα δύο. Με τη φήμη του φυγόπονου και τεμπέλη να τον ακολουθεί, ο Ρίβερς νόμιζε ότι ο ψηλός του… ξεκουραζόταν σωριασμένος στο παρκέ περιμένοντας να παίξει στην επόμενη άμυνα. Όμως, ο Ντέιβις ήταν εμφανώς σε σύγχυση από το χτύπημα και βλέποντας τον προπονητή του να του φωνάζει προσπάθησε να σηκωθεί και να τρέξει (χωρίς να έχει πλήρη συναίσθηση του τι έκανε, κάτι που φαίνεται από τις κινήσεις του και το πρόσωπό του) και τυχαία γλίτωσε τη μεγαλύτερη ζημιά.

Τελικά, φτηνά τη γλίτωσε ο συμπαθής σέντερ και ο Ρίβερς μετά το ματς… ένιωθε τύψεις που του φώναξε. Το Ορλάντο πήρε το 5ο παιχνίδι και όλοι άρχισαν να μιλούν για ανατροπή. Άρθρα επί άρθρων, αναλύσεις γιατί το Ορλάντο θα γίνει η πρώτη ομάδα που θα επιστρέψει από το 3-0, ότι θα γράψει ιστορία, ότι η σειρά αυτή δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες 93 που η ομάδα με το 3-0 κέρδισε τελικά (93-0 το σχετικό ρεκόρ) και άλλα συναφή. Καλά είναι όλα αυτά, αλλά θεωρώ λίγο βιαστικά. Αν η σειρά τελείωνε υπέρ των Σέλτικς η λογική λέει ότι αυτό θα γίνει στο 6ο ματς και όχι στο 5ο που πολλοί έσπευσαν να θεωρήσουν παιχνίδι καταλύτη. Θεωρώ ότι η σειρά θα τελειώσει στο 4-2, αλλά δεν κατακρίνω τα άρθρα του nba.com, καθώς το έχουμε ξαναπεί: οι Αμερικάνοι ξέρουν καλύτερα από τον καθένα να πουλάνε το προϊόν τους και αξίζει όλοι οι υπόλοιποι να προσπαθήσουν να τους μιμηθούν σε αυτό.

Εδώ κατάφεραν να μείνει η φράση «Σούπερμαν» για τον Χάουαρντ, επειδή… χτυπιέται στα βάρη (γιατί η σχέση του με το μπάσκετ είναι μικρότερη από περιορισμένη) και κέρδισε διαγωνισμό καρφωμάτων με θεαματικό λέι απ. Να μας φτιάξουν για τη σειρά Μάτζικ-Σέλτικς πριν το καθοριστικότερο ματς δεν θα κατάφερναν;

................................................................................
.....................................................................
Air and King
Δεν ξερω ποιος εγραψε το παραπανω αρθρο αλλα ειναι απαραδεκτο...Και ξερεις γιατι?Γιατι τα ισοπεδωσε ολα αυτος που το εγραψε...Και οταν τα ισοπεδωνεις ολα χανεις και το δικιο που εχεις ως ενα βαθμο....
captain charisma
QUOTE
Ο Σακιλ ειπε την αληθεια...
Οταν μιλαμε για δυναμη μπορεις με 2-3 κινησεις μονο να εισαι πιο αποτελεσματικος απο καποιον που εχει 10...
Ο Σακιλ που ποτε δεν εμαθε να σουταρει επιασε ενα απο τα 3 κορυφαια-κυριαρχα για μενα Prime ever...Μπορει ο Χακιμ π.χ να ειχε το καλυτερο Footwork και Τεχνικη που ειχε ποτε ψηλος αλλα αν συγκρινει κανεις το πικ και των 2 ο Σακ ηταν πιο κυριαρχος-αποτελεσματικος....


αντιγραφω απο αλλο τοπικ..
συμφωνω πως η δυναμη παιζει σημαντικο ρολο για ενα σεντερ στο νβα..αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης..ο χαουαρντ παρολο που ειναι πολυ δυνατος και αμυντικα ειναι ΤΕΡΑΣ, στο τομεα της επιθεσης μας τα χαλαει λιγο..αντι καθε χρονο να ανεβαζει το μ.ο στους ποντους του παραμενει στασιμος(μελλοντικα δεν ξερω αν θα βελτιωθει)..μηπως δεν ειναι στη φυση του να ειναι καλαθομηχανη οπως ο σακ ο χακιμ?
οι σεντερ ειναι σπανιο φαινομενο στην σημερινη εποχη και δεν υπαρχει παικτης στο νβα που να μπορει να τον σταματησει και θα επρεπε να εχει καθε χρονο κοντα στους 25π μ.ο..
PARISINOS
QUOTE(captain charisma @ May 31 2010, 04:44 ) *
αντιγραφω απο αλλο τοπικ..
συμφωνω πως η δυναμη παιζει σημαντικο ρολο για ενα σεντερ στο νβα..αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης..ο χαουαρντ παρολο που ειναι πολυ δυνατος και αμυντικα ειναι ΤΕΡΑΣ, στο τομεα της επιθεσης μας τα χαλαει λιγο..αντι καθε χρονο να ανεβαζει το μ.ο στους ποντους του παραμενει στασιμος(μελλοντικα δεν ξερω αν θα βελτιωθει)..μηπως δεν ειναι στη φυση του να ειναι καλαθομηχανη οπως ο σακ ο χακιμ?
οι σεντερ ειναι σπανιο φαινομενο στην σημερινη εποχη και δεν υπαρχει παικτης στο νβα που να μπορει να τον σταματησει και θα επρεπε να εχει καθε χρονο κοντα στους 25π μ.ο..


O σακιλ ειπε ξεκαθαρα , να ξερει να ποσταρει, να σπρωχνει και να κανει χουκ.

ο χουαρντ δυστηχως χουκ δεν ξερει να κανει, η τουλαχιστον δεν το κατεχει σταθερα. Αν το κατειχε, θα ηταν σακιλ και θα εβαζε 30 ποντους μεσο ορο.

Ειναι τετοια τα σωματικα του προσοντα , που δυο τρεις κινησεις να ειχε , θα ηταν ασταματητος. Δυστηχως αυτος προς το παρον δεν εχει ουτε αυτες...Βεβαια νεος ειναι ακομα , ισως προοδευσει. Ηδη τα τελευταια δυο χρονια εγω βλεπω μια ικρη βελτιωση. Πριν δεν μπορουσε να κανει χουκ ουτε για αστειο. Τωρα την παλευει.
βεβαια για να ποσταρεις συχνα πρεπει να δουλεψει και την ντριμπλα, αλλα ενταξει ας μαθει να τελειωνει τις φασεις πρωτα...

Υ.Γ . Απο τον γκαζολ , ειναι εννοειται καλυτερος , και ας μην ξερει το μπασκετ που ξερει ο ισπανος.
Air and King
QUOTE(captain charisma @ May 31 2010, 06:44 ) *
αντιγραφω απο αλλο τοπικ..
συμφωνω πως η δυναμη παιζει σημαντικο ρολο για ενα σεντερ στο νβα..αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης..ο χαουαρντ παρολο που ειναι πολυ δυνατος και αμυντικα ειναι ΤΕΡΑΣ, στο τομεα της επιθεσης μας τα χαλαει λιγο..αντι καθε χρονο να ανεβαζει το μ.ο στους ποντους του παραμενει στασιμος(μελλοντικα δεν ξερω αν θα βελτιωθει)..μηπως δεν ειναι στη φυση του να ειναι καλαθομηχανη οπως ο σακ ο χακιμ?
οι σεντερ ειναι σπανιο φαινομενο στην σημερινη εποχη και δεν υπαρχει παικτης στο νβα που να μπορει να τον σταματησει και θα επρεπε να εχει καθε χρονο κοντα στους 25π μ.ο..

O Xαουαρντ οντως επιθετικα προβληματιζει..Καταρχας δεν ζηταει μπαλες οπως ο Νεαρος Σακιλ..Ο Σακ απο 2η χρονια του επαιρνε 19 προσπαθειες ανα αγωνα....
Σιγουρα ο Χαουαρντ με τον τροπο που παιζει στην επιθεση ειναι δυσκολο να απειλησει τα Ιερα Τερατα στην Θεση του Σεντερ...Γιατι ο Ρασσελ εχει 11 πρωταθληματα και ισοσκελιζει καταστασεις..
Αν συνεχισει ετσι θα συγκρινεται με Μουρνιγκ,Γιουινγκ(ισως τον ξεπερασει με γνωμονα την αμυνα),Θερμοντ,Παρις....
Θεωρω και εγω οτι πρεπει να γινει καλυτερος επιθετικα και κυριως να δειχνει τον ιδιο ζηλο που δειχνει στην αμυνα..Να δουλεψει και να βαζει την μπαλα στο παρκε με μεγαλυτερη ανεση..Ο Σακιλ το εκανε/κανει αυτο καλα!
duncan21
Σιγουρα χρειαζεται βελτιωση ο Χαουαρντ στο low post.Oπως τον βλεπω σημερα δυσκολα θα κανει σεζον 25 ποντων.Παντως ο Νελσον δεν ειναι o pg που θα βοηθησει τον Χαουαρντ να κανει μια σεζον 25 ποντων.Δειτε σε τι επιπεδο εφτασαν οι Ουεστ,Μπουζερ ακομα και ο Στουνταμαιρ(λιγοτερο αυτος),οι οποιοι ναι μεν εχουν καλυτερη τεχνικη απο τον Χαουαρντ αλλα δε νομιζω να εφταναν ποτε τα νουμερα τους σ' αυτα τα επιπεδα αν δεν ειχαν διπλα τους Ουιλιαμς,Πολ και Νας αντιστοιχα.

Επισης ο Γιουιν δεν φαινεται να τον βοηθησε ιδιαιτερα (πρεπει να εχει το ειχε αναφερει ο Air πιο πανω αν θυμαμαι καλα,οτι ο Γιουιν δεν μπορει να τον βοηθησει-συμφωνω απολυτα- ν' ανεβει επιπεδο) στη βελτιωση του επιθετικου του ρεπερτοριου.Π.χ δεν εχει ουτε τις μισες κινησεις στο low post του Μπαινουμ ο οποιος προπονουνταν με τον Καριμ απ' οτι θυμαμαι.

Αυτη τη στιμγη πιστευω οτι ο Γκασολ,ο οποιος ειναι στο πικ του,ειναι καλυτερος απο τον Χαουαρντ γιατι ειναι πιο ολοκληρωμενος και γενικα εχει συνεισφορα σε ολους τους τομεις του παιχνιδιου σε αντιθεση με τον Ντουαιτ ο οποιος ναι μεν αμυντικα ειναι τερας αλλα υστερει ακομη στην επιθεση και στην αντιληψη του παιχνιδιου.
captain charisma
http://www.sport-fm.gr/article/276506

o χαουαρντ θα δουλεψει το καλοκαιρι με τον χακιμ..για να δουμε θα μπορεσει να εξελιξει το παιχνιδι του στην επιθεση?
Das Kapital
Ο Howard θα γινει σιγουρα καλυτερα επιθετικος με δασκαλο τον ''θεο'' 77.gif
HLR CENATION
Aν υποθεσουμε πως θα ηταν ο τελειος σεντερ σιγουρα θα ηταν ενα κραμα μεταξυ Χαουαρντ(για την αμυνα) κ Γκασολ για την επιθεση.

Εγω ψηφησα Γκασολ γιατι εμαθε μπασκετ ενω αλλος γεννηθηκε για να παιζει μπασκετ.Το επιθετηκο ρεπερτορειο του Γασολ κ η τεχνικη του ειναι το κατι αλλο.Ειναι δυσκολο να τον μαρκαρεις επειδη δεν ξερεις απο που θα σου ερθει.μπορει να σε ποσταρει αλλα εχει κ το σουτακι με προσωπο.Επισης εχει κατι που μονο στο Ντανκαν το εχω δει σε τοσο μεγαλο βαθμο.Ειναι απο τους λιγους ψηλους που μπορει να δημιουργησει παιχνιδι κ φασεις απο το λοου ποστ η να βγει στο χαι ποστ να μοιρασει πασες.δεν το εχει στο βαθμο του Ντανκαν αλλα το εχει παντως.Κ ακομα διαβαζει τελεια το πως διπλωνει η αντιπαλη αμυνα πανω του κ βρισκει κατευθειαν τον παικτη στην αδυνατει πλευρα.
Μειονεκτημα του η αμυνα οταν πρεπει να βγει ανοιχτα στο πελαγος.Εκει θα τον φανε οι καρχαριες..Αντιθετα ειναι καλος οταν αμυνεται στο λου ποστ.

Αυτο το τελευταιο το εχει πολυ ο Χαουαρντ.Μακραν ο κορυφαιος στην αμυνα χαμηλα δεν υπαρχει σεντερ επιθετηκα να το παει σε μαχες σωμα με σωμα...Σιγουρα ο κορυφαιος αμυντηκος ψηλος στο νβα.Κ στην επιθεση καλως ειναι αλλα αρκετα προβλεψιμος.ξερεις πως θα παει να σε χτυπησει κ αμα εισαι λιγο διαβασμνος μπορεις να το περιορισεις σε καποιο βαθμο.
kseplenhs
κάποιος πρέπει να πει στον χάουαρντ να διώξει τον γιούιν και να πάρει τον...βούισιτς για προσωπικό προπονητή.

δεν κάνω πλάκα...
Air and King
Ειδα λιγο σημερα το παιχνιδι Λεικερς-Μαβερικς απο την Νοβα που το ειχα γραψει...Λεει ο Παπαδογιαννης ο Γκασολ ειναι ο καλυτερος ψηλος του κοσμου..
Σοβαρα τωρα κανει τοσο καλη φετος χρονια ο Χαουαρτν και υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος απο τον Χαουαρντ?Χωρις μαλιστα να εξηγησουν το γιατι....Ο Χαουαρντ κατα την αποψη μου ειναι Τοπ-3 παιχτης φετος...
Ο Χαουαρντ ειναι πολυ καλυτερος απο τον Γκασολ....Εκτος και αν καποιοι στηριζονται στην τεχνικη και μονο...Γιατι αν το κανουν αυτο θα πρεπει να θεωρουν τον Γκασολ καλυτερο απο τα 4/5 των ψηλων Θρυλων που εχουν περασει καθως ο Γκασολ ειναι απο τους πιο τεχνητες....Μαλλον θα πιστευουν οτι ειναι καλυτερος και απο τον Σακιλ στο πικ του μιας και εχει καλυτερη τεχνικη......Ωραια λογικη...
duncan21
QUOTE(Air and King @ Mar 13 2011, 23:07 ) *
Ειδα λιγο σημερα το παιχνιδι Λεικερς-Μαβερικς απο την Νοβα που το ειχα γραψει...Λεει ο Παπαδογιαννης ο Γκασολ ειναι ο καλυτερος ψηλος του κοσμου..
Σοβαρα τωρα κανει τοσο καλη φετος χρονια ο Χαουαρτν και υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος απο τον Χαουαρντ?Χωρις μαλιστα να εξηγησουν το γιατι....Ο Χαουαρντ κατα την αποψη μου ειναι Τοπ-3 παιχτης φετος...
Ο Χαουαρντ ειναι πολυ καλυτερος απο τον Γκασολ....Εκτος και αν καποιοι στηριζονται στην τεχνικη και μονο...Γιατι αν το κανουν αυτο θα πρεπει να θεωρουν τον Γκασολ καλυτερο απο τα 4/5 των ψηλων Θρυλων που εχουν περασει καθως ο Γκασολ ειναι απο τους πιο τεχνητες....Μαλλον θα πιστευουν οτι ειναι καλυτερος και απο τον Σακιλ στο πικ του μιας και εχει καλυτερη τεχνικη......Ωραια λογικη...

O oποιος Χαουαρντ ειναι απιστευτα βελτιωμενος επιθετικα τη φετινη σεζον.Και αριστερο χουκ(βλεπαμε τουβλα τα προηγουμενα χρονια) και σουτακι με ταμπλο και spin moves(και γκρεμισμα της μπασκετας) οι οποιες εχουν γινει σημα κατατεθεν του πλεον.Επιπλεον και σε ασχημη βραδια να ειναι επιθετικα,στην αμυνα παραμενει κορυφαιος και παντα δινει το 100%.Αυτη τη στιγμη θεωρω το Χαουαρντ καλυτερο του Γκασολ αλλα ειναι μεγαλη συζητηση για το ποιος ειναι ο κορυφαιος ψηλος στο κοσμο...
a bullet for your head
Ισως θα επρεπε να δουλεψει πολυ πιο νωρις με τον Χακιμ...
Οποιος δεν αναγνωριζει την βελτιωση του στο επιθετικο σκελος,η' δεν εχει παρακολουθησει φετος τους Ματζικ,η' εχει καταρρακτη.... rolleyes.gif
Εχει βελτιωθει αισθητα & στις ελευθερες βολες(απο περσι),& εξακολουθει να παραμενει ο καλυτερος αμυντικος της λιγκα.
morrison
QUOTE(duncan21 @ Mar 13 2011, 23:17 ) *
Αυτη τη στιγμη θεωρω το Χαουαρντ καλυτερο του Γκασολ αλλα ειναι μεγαλη συζητηση για το ποιος ειναι ο κορυφαιος ψηλος στο κοσμο...

Παντα ηταν καλυτερος απο τον Γκασολ.Αλλο που σε καλοκουρδισμενη ομαδα η αξια του Γκασολ αναδειχτηκε περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε.Για παραδειγμα κοιτα ποσες φορες εστελναν ή και στελνουν double team στον εναν κ ποσες στον αλλον.
Και επιθετικα ο Χαουαρντ παντα ηταν καλυτερος/αποτελεσματικοτερος και τα τελευταια τρια χρονια κανενας δεν μπορει να τον σταματησει αν δεν του στειλει και βοηθειες...
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 13 2011, 23:07 ) *
Λεει ο Παπαδογιαννης ο Γκασολ ειναι ο καλυτερος ψηλος του κοσμου..
Σοβαρα τωρα κανει τοσο καλη φετος χρονια ο Χαουαρτν και υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος απο τον Χαουαρντ?Χωρις μαλιστα να εξηγησουν το γιατι....Ο Χαουαρντ κατα την αποψη μου ειναι Τοπ-3 παιχτης φετος...
Ο Χαουαρντ ειναι πολυ καλυτερος απο τον Γκασολ....

Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει & να καταθετει τις αποψεις του...
Η διαφορα εγκειται στο αν πληρωνεσαι η' οχι,για να τις καταθετεις... rolleyes.gif
Αν το ρεκορ των Ματζικ ηταν καλυτερο,ισως & να ταν ψηλοτερα απο top3(για τις MVP υποψηφιοτητες).
Ο Ντουαιτ ειναι franchise player ενω ο Γκασολ ειναι ενα απ τα κορυφαια ''συμπληρωματικα κομματια'' διπλα απο εναν super star.
duncan21
QUOTE(morrison @ Mar 13 2011, 23:30 ) *
Παντα ηταν καλυτερος απο τον Γκασολ.Αλλο που σε καλοκουρδισμενη ομαδα η αξια του Γκασολ αναδειχτηκε περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε.Για παραδειγμα κοιτα ποσες φορες εστελναν ή και στελνουν double team στον εναν κ ποσες στον αλλον.
Και επιθετικα ο Χαουαρντ παντα ηταν καλυτερος/αποτελεσματικοτερος και τα τελευταια τρια χρονια κανενας δεν μπορει να τον σταματησει αν δεν του στειλει και βοηθειες...

Οσο κι αν αντιπαθω το Γκασολ,πιστευω οτι εχει πλουσιοτερο επιθετικο ρεπερτοριο απο το Χαουαρντ.Ισχυει αυτο που λες οτι αναδειχθηκε μεσα απο το παιχνιδι των Λεικερς αλλα οσον αφορα τα double team δεν ειναι ευκολο να στησεις παγιδα σε ενα ψηλο με τετοια ικανοτητα στη πασα.Ο Χαουαρντ δυσκολευεται αρκετα να σπασει τη μπαλα εξω κατι που φαινεται κι απο τα νουμερα του στις ασιστ και στα λαθη(πιστευω οτι ειναι απο τις περιπτωσεις που τα νουμερα λενε τη αληθεια)...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 13 2011, 23:26 ) *
Ισως θα επρεπε να δουλεψει πολυ πιο νωρις με τον Χακιμ...
Οποιος δεν αναγνωριζει την βελτιωση του στο επιθετικο σκελος,η' δεν εχει παρακολουθησει φετος τους Ματζικ,η' εχει καταρρακτη.... rolleyes.gif
Εχει βελτιωθει αισθητα & στις ελευθερες βολες(απο περσι),& εξακολουθει να παραμενει ο καλυτερος αμυντικος της λιγκα.

Συμφωνω απολυτα φιλε bullet και εκτος αυτου το παιδι καθησε και δουλεψε...Εκλεισε τα αυτια οταν ο Καριμ τον "εκραξε" στους Τελικους το 2009 και δουλευει για να γινει καλυτερος παιχτης χωρις να στηριζεται αποκλειστικα στα σωματικα του προσοντα...
Παλι καλα που οι Αμερικανοι τον θεωρουν μακραν τον καλυτερο ψηλο του σημερα....Οι Ευρωπαιοι εκει το χαβα τους...Δεν ρωτησε κανεις με email τον Παπαδογιαννη να εξηγησει γιατι θεωρει καλυτερο τον Γκασολ....
Και τι να πουμε για την αμυνα??Υπαρχει χαος υπεροχης του Χαουαρντ...
Δεν αντιλεγω οτι ο Ισπανος εχει απαραμιλη τεχνικη..Ειναι ο καλυτερος Ευρωπαιος ψηλος σε τεχνικη ολων των εποχων..Καλυτερος και απο τον Σαμπονις που ηξερε πολυ μπασκετ αλλα δεν εχει και λογω ογκου την πλαστικοτητα του Ισπανου(εκανε μια εξαιρετικη κινηση με το Μαιαμι απεναντι στον Μπος που προισποιηθηκε με πλατη για να στρηψει μετα την πρωτη προσποιηση βαζοντας την μπαλα στο παρκε και τελειωνοντας την φαση....Τεχνικη τρομερη ο Ισπανος)
Αλλα οχι καλυτερος παιχτης απο τον Χαουαρντ..Οχι δα...
Ο Γκασολ ειναι παιχτης επιπεδου Μακχειλ....Πολυ καλη τεχνικη και οι δυο αλλα υστερουσαν σε αλλα...
a bullet for your head
QUOTE(morrison @ Mar 13 2011, 23:30 ) *
Παντα ηταν καλυτερος απο τον Γκασολ.Αλλο που σε καλοκουρδισμενη ομαδα η αξια του Γκασολ αναδειχτηκε περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε.Για παραδειγμα κοιτα ποσες φορες εστελναν ή και στελνουν double team στον εναν κ ποσες στον αλλον.
Και επιθετικα ο Χαουαρντ παντα ηταν καλυτερος/αποτελεσματικοτερος και τα τελευταια τρια χρονια κανενας δεν μπορει να τον σταματησει αν δεν του στειλει και βοηθειες...

Και οι Ματζικ ειναι μια πολυ καλα κουρδισμενη μηχανη.
Ομως οι περισσοτερες αμυντικες προσαρμογες των αντιπαλων των Λεικερς,γινονται πανω στον Κομπε..
Οι ποντοι του παντα κυμαινονταν στους +20π,εχοντας πολυ μεγαλη αποτελεσματικοτητα,αλλα οχι τοσο διευρυμενο επιθετικο οπλοστασιο.
Φετος,καταφερε να προσθεσει & αλλες κινησεις-επιλογες στην επιθεση.
Αν εξακολουθησει να βελτιωνεται σ'αυτο το κομματι,θα μπορεσει να γινει & ενας πολυ απολαυστικος επιθετικα παικτης.
Ποιο ειναι το ''ηθικο διδαγμα''?
Οτι ο Οτις Σμιθ,θα πρεπει να προσλαβει τον Χακιμ ωστε να δουλευει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στους Ματζικ... rolleyes.gif
Emanuel David Ginobili
O Gasol εχει κατι πολυ σημαντικο για να εισαι κορυφαιος ψηλος, κατι που ο Howard -σε σχεση με τον Ισπανο παντα- εχει σε επιπεδα εφηβικου... passing ability!
Air and King
QUOTE(duncan21 @ Mar 13 2011, 23:40 ) *
Οσο κι αν αντιπαθω το Γκασολ,πιστευω οτι εχει πλουσιοτερο επιθετικο ρεπερτοριο απο το Χαουαρντ.Ισχυει αυτο που λες οτι αναδειχθηκε μεσα απο το παιχνιδι των Λεικερς αλλα οσον αφορα τα double team δεν ειναι ευκολο να στησεις παγιδα σε ενα ψηλο με τετοια ικανοτητα στη πασα.Ο Χαουαρντ δυσκολευεται αρκετα να σπασει τη μπαλα εξω κατι που φαινεται κι απο τα νουμερα του στις ασιστ και στα λαθη(πιστευω οτι ειναι απο τις περιπτωσεις που τα νουμερα λενε τη αληθεια)...

Ναι αυτο ειναι αληθεια...Ειναι ομως καλυτερος-πιο αποτελεσματικος απο τον Χαουαρντ?Η απο τον Σακιλ που δεν ηξερε να σουταρει αλλα θα εκανε τον Γκασολ και τον Μπαινουμ λιωμα αν ηταν στο πικ του.45 ποντους και 20 ριμπαουντ θα κατεβαζε απεναντι τους....
Αυτο ειναι το ζητουμενο...Στο μπασκετ δεν μετραει μονο η τεχνικη αλλα και η δυναμη οπως και η αμυνα....Και ποιος βαζει την μπαλα πιο ευκολα στο καλαθι...Ο Σακιλ δεν ειχε την τεχνικη και τα skills του Γκασολ αλλα την μπαλα στο καλαθι την εβαζε πιο ευκολα γιατι ειναι το τερας της Φυσης...
Και απο τον Μπιλ Ρασσελ ειναι πολυ πιο τεχνητης ο Γκασολ ειναι καλυτερος?Και δεν ειναι μονο τα πρωταθληματα αλλα και η αμυνα που επαιζε εκεινος ο παιχτης....

Υ.Γ.Δεν ειμαι κανενας φαν του Χαουαρντ αλλα το ποιος ειναι καλυτερος δεν εχει να κανει με το ποιος μας αρεσει η οχι..
Προτιμω να βλεπω τον Γκασολ γιατι και εμενα μου αρεσει η τεχνικη του αλλα καλυτερος απο τον Χαουαρντ δεν ειναι...

QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Mar 13 2011, 23:46 ) *
O Gasol εχει κατι πολυ σημαντικο για να εισαι κορυφαιος ψηλος, κατι που ο Howard -σε σχεση με τον Ισπανο παντα- εχει σε επιπεδα εφηβικου... passing ability!

Ναι σωστο αλλα ο Χαουαρντ ειναι και μιλια μακρια καλυτερος στην αμυνα και πιο αποτελεσματικος στην επιθεση..Στην πασα ναι ο Γκασολ ειναι καλυτερος...
Emanuel David Ginobili
QUOTE(Air and King @ Mar 13 2011, 23:50 ) *
Ναι σωστο αλλα ο Χαουαρντ ειναι και μιλια μακρια καλυτερος στην αμυνα και πιο αποτελεσματικος στην επιθεση..Στην πασα ναι ο Γκασολ ειναι καλυτερος...


Δεν θα διαφωνησω...
Αλλα καταλαβαινεις τι εννοω, θεωρω την πασα απαραιτητο στοιχειο για να ειναι καποιος κορυφαιος ψηλος (βλ. GOAT PF Tim Duncan).
Ο Gasol ειναι ενας ολοκληρωμενος παικτης που παιζει χειροτερη αμυνα απο τον Howard.
O Howard μεχρι να αποκτησει καλυτερο сourt vision και passing ability, για να εκμεταλευθει τους συμπαικτες του, στους κορυφαιους, για μενα, δεν μπορει να συγκαταλεγεται, γιατι δεν ειναι και Shaq στο prime του, να τα βαζει με ολους και με ολα!
Air and King
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Mar 13 2011, 23:56 ) *
Δεν θα διαφωνησω...
Αλλα καταλαβαινεις τι εννοω, θεωρω την πασα απαραιτητο στοιχειο για να ειναι καποιος κορυφαιος ψηλος (βλ. GOAT PF Tim Duncan).
Ο Gasol ειναι ενας ολοκληρωμενος παικτης που παιζει χειροτερη αμυνα απο τον Howard.
O Howard μεχρι να αποκτησει καλυτερο сourt vision και passing ability, για να εκμεταλευθει τους συμπαικτες του, στους κορυφαιους, για μενα, δεν μπορει να συγκαταλεγεται, γιατι δεν ειναι και Shaq στο prime του, να τα βαζει με ολους και με ολα!

Ο Ντανκαν στα καλα του ηταν καλυτερος και απο τους 2..Μην ξεχναμε οτι ο Ντανκαν εκτος οτι εχει πολυ ψηλο μπασκετικου IQ ηταν και πολυ δυνατος παρολο που δεν του φαινεται...Ο Σακιλ ο ιδιος το εχει πει....


Ενταξει ναι Σακιλ δεν ειναι ο Χαουαρντ γιατι ο Σακ ηταν και εξαιρετικος πασερ και επιθετικα ανωτερος...
Ομως στην αμυνα ο Χαουαρντ ειναι καλυτερος απο τον Σακ..Ο Σακ δεν εδειξε ποτε τον ζηλο που δειχνει ο Χαουαρντ...Ο Σακιλ ηταν και λιγο τεμπελης....
Emanuel David Ginobili
QUOTE(Air and King @ Mar 14 2011, 00:02 ) *
Ο Ντανκαν στα καλα του ηταν καλυτερος και απο τους 2..Μην ξεχναμε οτι ο Ντανκαν εκτος οτι εχει πολυ ψηλο μπασκετικου IQ ηταν και πολυ δυνατος παρολο που δεν του φαινεται...Ο Σακιλ ο ιδιος το εχει πει....


Ενταξει ναι Σακιλ δεν ειναι ο Χαουαρντ γιατι ο Σακ ηταν και εξαιρετικος πασερ και επιθετικα ανωτερος...
Ομως στην αμυνα ο Χαουαρντ ειναι καλυτερος απο τον Σακ..Ο Σακ δεν εδειξε ποτε τον ζηλο που δειχνει ο Χαουαρντ...Ο Σακιλ ηταν και λιγο τεμπελης....


Φυσικα και ηταν ανωτερος και απο τους δυο, δεν πιστευω να διαφωνει με αυτο -ποσο μαλλον εγω!-.

Θα συμφωνσω και παλι, ναι ο Howard ειναι φοβερος αμυντικος γιατι εχει διαθεση η οποια συνδιαζεται με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ αθλητικα προσοντα!

Θα συμφωνησεις ομως μαζι μου πως πρεπει να βελτιωσει την πασα του για να θεωρηθει ψηλος κορυφαιου επιπεδου?
a bullet for your head
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Mar 14 2011, 00:07 ) *
Θα συμφωνησεις ομως μαζι μου πως πρεπει να βελτιωσει την πασα του για να θεωρηθει ψηλος κορυφαιου επιπεδου?

Μπορει να μην δινει με την σεσουλα τελικες πασες,καταφερνει ομως σε ικανοποιητικοτατο βαθμο,την inside-out pass,πραγμα πολυ σημαντικο για την επιθετικη φιλοσοφια του Σταν.
Ειναι ο καλυτερος αμυντικος της λιγκα,εχει εξαιρετικα ποσοστα στα 2ποντα,εχει βελτιωσει το ποσοστο του στις βολες,εχει +20π η' -25π αν θελεις μ.ο. & ηγειται της προσπαθειας μιας απ τις κορυφαιες ομαδες της λιγκα & δεν μπορει να θεωρηθει ψηλος κορυφαιου επιπεδου?
Air and King
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Mar 14 2011, 00:07 ) *
Φυσικα και ηταν ανωτερος και απο τους δυο, δεν πιστευω να διαφωνει με αυτο -ποσο μαλλον εγω!-.

Θα συμφωνσω και παλι, ναι ο Howard ειναι φοβερος αμυντικος γιατι εχει διαθεση η οποια συνδιαζεται με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ αθλητικα προσοντα!

Θα συμφωνησεις ομως μαζι μου πως πρεπει να βελτιωσει την πασα του για να θεωρηθει ψηλος κορυφαιου επιπεδου?

Αυτο ισχυει για τον καθε παιχτη...Η πασα εχει να κανει και πολυ με το ταλεντο και θεωρω οτι ειναι πιο δυσκολο να βελτιωσει καποιος την πασα οπως για παραδειγμα μπορει να γινει με το σουτ...Η πασα εχει να κανει πολυ με ταλεντο..
Ο Χαουαρντ δεν θα γινει ποτε πασερ επιπεδου Ντανκαν.Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση...Δεν εχει το "θεικο" ταλεντο....
Ομως αμυντικα ηδη τον συγκρινουν με τον Μπιλ Ρασσελ τον Χακιμ τον Μουρνιγκ...
Ο Κορυφαιος σεντερ ολων των εποχων δεν θα γινει αλλα μπορει να γινει ενας απο τους κορυφαιους...
Μπορει να θεωρηθει κατα την αποψη μου ψηλος κορυφαιου επιπεδου και χωρις την πασα..Γιατι ειναι πολυ καλος σε αλλα και κυριως σε ενα κομματι που στους ψηλους μετραει παρα πολυ και αυτο ειναι η αμυνα...
Emanuel David Ginobili
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 14 2011, 00:13 ) *
Μπορει να μην δινει με την σεσουλα τελικες πασες,καταφερνει ομως σε ικανοποιητικοτατο βαθμο,την inside-out pass,πραγμα πολυ σημαντικο για την επιθετικη φιλοσοφια του Σταν.
Ειναι ο καλυτερος αμυντικος της λιγκα,εχει εξαιρετικα ποσοστα στα 2ποντα,εχει βελτιωσει το ποσοστο του στις βολες,εχει +20π η' -25π αν θελεις μ.ο. & ηγειται της προσπαθειας μιας απ τις κορυφαιες ομαδες της λιγκα & δεν μπορει να θεωρηθει ψηλος κορυφαιου επιπεδου?

Επαναλαμβανω, για 'μενα, οχι! Γιατι δεν εχει ολο το πακετο! Ειναι κατι πολυ παραπανω απο καλος παικτης και θα τον ηθελαν ολοι στις ομαδες τους! Αλλα κορυφαιος δεν ειναι, γιατι ψηλος χωρις το μπασκετικο IQ -που ειπε κι ο Air & King" την καταλληλη στιγμη θα κλειστει.

QUOTE(Air and King @ Mar 14 2011, 00:15 ) *
Αυτο ισχυει για τον καθε παιχτη...Η πασα εχει να κανει και πολυ με το ταλεντο και θεωρω οτι ειναι πιο δυσκολο να βελτιωσει καποιος την πασα οπως για παραδειγμα μπορει να γινει με το σουτ...Η πασα εχει να κανει πολυ με ταλεντο..
Ο Χαουαρντ δεν θα γινει ποτε πασερ επιπεδου Ντανκαν.Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση...Δεν εχει το "θεικο" ταλεντο....
Ομως αμυντικα ηδη τον συγκρινουν με τον Μπιλ Ρασσελ τον Χακιμ τον Μουρνιγκ...
Ο Κορυφαιος σεντερ ολων των εποχων δεν θα γινει αλλα μπορει να γινει ενας απο τους κορυφαιους...
Μπορει να θεωρηθει κατα την αποψη μου ψηλος κορυφαιου επιπεδου και χωρις την πασα..Γιατι ειναι πολυ καλος σε αλλα και κυριως σε ενα κομματι που στους ψηλους μετραει παρα πολυ και αυτο ειναι η αμυνα...


Και παλι δεν θα διαφωνησω σε τιποτα -καταντησε κουραστικο-, αλλα επτρεψε μου εφοσον ο Ισπανος εχε αυτο "το "θεικο" ταλεντο....", να τον θεωρω ανωτερο μπασκετμπολιστα!
M.J FOR EVER
Θα ελεγα χαουαρντ!
τα τελευταια τρια χρονια ηταν πρωτος ριμπαουντερ με πανω απο 13 ριμπ. μεσο ορο.
τα τελευταια δυο χρονια ηταν πρωτος στα μπλοκ με 2.8 και 2.9!!!
και επισης τα τελευταια δυο χρονια ηταν καλυτερος αμυντικος της χρονιας!ποιος δεν θα ηθελε εναν τετοιο ψηλο.το μειον ομως ειναι οτι σε καθε κρισιμο ματς ολοι οι αντιπαλοι προπονητες θα εβαζαν να του κανουν φαουλ στα τελευταια λεπτα γιατι εχει ενα θεματακι στις βολες!ισως αυτο να μου αλλαζε γνωμη μονο και να διαλεγα τον αλλο που ειναι πιο τεχνιτης!
αυτοι οι δυο παντως τα ιερα τερατα του παρελθοντος σε αυτη την θεση δεν τα φτανουν!
morfi
Χάουαρντ γιατί μπορεί να υπάρξει ηγέτης κάτι που δεν μπορεί να υπάρξει ο Γκασόλ.
Anaz
κι εγω νομιζω οτι πλεον υπερεχει ξακαθαρα. Οκ, μπορει ο Ισπανος να εχει καλυτερη τεχνικη κ πασα, αλλα that's all. Ο Ντουαιτ εχει βελτιωθει ΤΡΟΜΕΡΑ στις κινησεις του και μπορει να μην εντυπωσιαζει με την πλαστικοτητα του αλλα ειναι αρκετα αποτελεσματικος. συνολικα ειναι ο καλυτερος σεντερ του κοσμου πλεον!! Αν βελτιωσει κ λιγο ακομα τις βολες του..
colonel gomelsky
Οταν άνοιγα αυτό το τόπικ το επίδικο που βάζαν οι περισσότεροι δεν ήταν ποιος είναι καλύτερος, αλλά αν μπορούν να συγκριθούν. Και απαντούσαν πολλοί φίλοι ότι δεν μπαίνουν καν σε σύγκριση οι δύο παίκτες.

Ανεξάρτητα λοιπόν από την προτίμηση του καθενός, αυτό που βγάζω εγώ σαν συμπέρασμα μετά από τόσα ποστ είναι ότι μια χαρά συγκρίνονται και ότι δεν έχουν μεγάλη απόσταση παικτικά.
george69
QUOTE (morfi @ Mar 15 2011, 14:54 ) *
Χάουαρντ γιατί μπορεί να υπάρξει ηγέτης κάτι που δεν μπορεί να υπάρξει ο Γκασόλ.


ΠΑΙΔΙΑ , Ο DWIGHT HOWARD ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΠΟΛΥ
ΜΕ ΤΟΝ HAKEEM "THE DREAM" OLAZUWON ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΩΣΕΙ
ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟΥ (POST MOVES,JUMP HOOKS E.T.C.) .
MONO ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ .
baskethood
Χρειαζεται να δουμε τον Howard στα ΔΥΣΚΟΛΑ,μπορει τα ποσοστα του να ειναι καταπληκτικα,μπορει να εχει βελτιωσει το παιχνιδι του σε πολλους τομεις αλλλα,για μενα τουλαχιστον,εχει να αποδειξει παρα πολλλα για να τον θεωρησω καλυτερο του Gasol.Κυριως πρεπει να κανει αυτο που εγραψα στην αρχη,στα δυσκολα παιχνιδια(σε ημιτελικους,τελικους περιφερειας η nba)να καταφερει να ανταπεξελθει(οχι να ηγηθει).
colonel gomelsky
Είχε πέσει τρελός χλευασμός κάποτε εδώ μέσα μόνο και μόνο για το λογο ότι υπάρχει τέτοιο τόπικ.... Αν κάποιος νιώθει την ανάγκη να αναθεωρήσει, το ξεθάβω 4 χρόνια μετά.
colonel gomelsky
Δεν απάντησε κανείς, όχι πως το περίμενα κιόλας.

Για να δούμε:

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ton-lempron-vid
D-Wade
Σε ένα ματς πάντως που τον έκανε χαζό ο Τιμο ο Μοζγκοφ rolleyes.gif
ΤζοΑρλαουσκας
Δεν νομίζω ότι απάντησε κανένας, γιατί είναι τόσο διαφορετικοί παίχτες που δεν μπορεί να γίνει κάποια σύγκριση. Εγώ θα έλεγα Γκασόλ λόγω μπασκετικού IQ και τεχνικής. Ο Χάουαρντ είναι η ζωντανή απόδειξη της παρακμής της θέσης του Center τα τελευταία χρόνια.

Επίσης το βίντεο του γαζετ είναι λίγο παραπλανητικό, τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ το χάζεμα. Αυτό ήταν κακή εκτίμηση.
yorgos
Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση. Γκασόλ προφανώς, ο Χάουαρντ είναι (μαζί με τον Μέλο) ο ορισμός του σούπερ σταρ που δε θα πάρει τίτλο ποτέ.
Dwyane ''the flash'' Wade
Δλδ αν βρουμε βιντεακι που ο γκαγκαλουδης κανει χαζο τον διαμαντιδη ειναι λογος για να βγαλουμε συμπερασματα???
Μου θυμιζει το βιντεακι που κυκλοφορησε προσφατα για την ταπα του μενσα στον ντουραντ για να χαιρομαστε οι αεκτζηδες. smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.