Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2014 off- topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2, 3, 4
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Sep 4 2014, 21:52 ) *
Και εγώ θα ήθελα να δω την τριάδα Ντατόμε, Αραντόρι και Τζεντίλε ,σε αυτό το Παγκόσμιο, αλλά αν δεν κάνω λάθος, οι Ιταλοί δεν ήθελαν να μπουν σε παζάρια για την wild card.

Συν Μπέλι Νέλι το κουνέλι, Gallinari(?) και Hackett, μια υποθετικά πλήρης και υγιής Ιταλία θα είχε ενδιαφέρον, σίγουρα.
BasketZilla
QUOTE(Nuntius @ Sep 4 2014, 20:01 ) *
Η Ρωσία είναι σε μεταβατικό στάδιο ακριβώς σαν την Τουρκία. Θεωρείς πως η Τουρκία συνέβαλε στην αύξηση του επιπέδου ανταγωνιστικότητας του Μουντομπάσκετ?

Η Γερμανία χωρίς Dirk δεν έχει μεγάλες διαφορές από την Φινλανδία σε αγωνιστικό επίπεδο. Για Ιταλία και Καναδά έχεις ένα point. Είναι ομάδες που πουλάνε αρκετά και μπορούν να προσφέρουν θέαμα. Ο Καναδάς πιστεύω πως θα δώσει το παρόν σε μελλοντικές διοργανώσεις.

Παρ'όλα αυτά, η Φινλανδία έπαιξε αρκετά καλά στα δύο τελευταία Ευρωμπάσκετ ώστε να αξίζει την συμμετοχή της σε αυτό το παγκόσμιο. Μόνο η Ιταλία μπορεί να πει πως έπαιξε καλύτερα από την Φινλανδία και άξιζε αυτή την wild card. Όπως αρκετοί θυμόμαστε, οι Φινλανδοί τερμάτισαν πιο ψηλά και από εμάς και από την Τουρκία πέρυσι. Οπότε κέρδισαν μια θέση με το σπαθί τους.

Απλά όσο χάλια και να είναι Ρώσοι και Ιταλοί, ειδικά η Ρωσία είναι κάτω του μετρίου αυτή την χρονική περίοδο, είναι τόσο ''παραδοσιακές'' δυνάμεις του αθλήματος που το Μουντομπάσκετ χάνει από την μη παρουσία τους. Πρέπει να λαμβάνει υπόψη της η FIBA και τους περιστασιακούς θεατές οι οποίοι μπορεί να ψηθούν να δουν ένα ματσάκι Ρωσία - Ιταλία αλλά δύσκολα θα παρακολουθήσουν ένα παιχνίδι της Ουκρανίας πχ. Πάντως το πρόβλημα του Παγκοσμίου είναι βαθύτερο καθώς χωλαίνει τόσο στα κριτήρια πρόκρισης όσο και στο σύστημα διεξαγωγής. Ειδικά το σύστημα με τα νοκ άουτ παιχνίδια από τους 16 με βρίσκει τελείως αντίθετο. Για μένα πρότυπο , και πιο επιτυχημένο ever , Παγκόσμιο ήταν αυτό του 1986 αν και θα έπρεπε να μεγαλώσει η διάρκεια της διοργάνωσης κατά μια εβδομάδα.
enypnio
exei kaneis link apo to video ellada ispania pou kai kala pirovolousan tous ispanous kai peftan gia faoul?

pos na to vro
Pierce
σπυριαρης
παιδια,κατι ψιλοασχετο αλλα νομιζω εχει ενδιαφερον.ποιο ειναι το μεγαλυτερο σερι νικων καποιας εθνικης ομαδας μπασκετ σε διεθνεις διοργανωσεις(επισημα παιχνιδια),χωρις να συμπεριλαμβανονται τα φιλικα.ψαχνω και δε μπορω να το βρω.εχει κανεις καμια ιδεα;
ssoulliss
Ευρωμπάσκετ 1997 στην Ισπανία. 7 συνεχόμενες νίκες μέχρι να βρούμε τους "φίλους" του Twism biggrin.gif στον ημιτελικό και να μας αποκλείσουν. Προπονητής ο Γιαννάκης.

Μουντομπάσκετ 2006 στην Ιαπωνία. 8 συνεχόμενες νίκες μέχρι τον τελικό του τραυματισμένου Πάου Γκασόλ. Προπονητής πάλι ο Γιαννάκης. Τυχαίο; tongue.gif

Τώρα είμαστε στο πέντε...
Manolis2510
QUOTE (ssoulliss @ Sep 5 2014, 12:09 ) *
Ευρωμπάσκετ 1997 στην Ισπανία. 7 συνεχόμενες νίκες μέχρι να βρούμε τους "φίλους" του Twism biggrin.gif στον ημιτελικό και να μας αποκλείσουν. Προπονητής ο Γιαννάκης.

Μουντομπάσκετ 2006 στην Ιαπωνία. 8 συνεχόμενες νίκες μέχρι τον τελικό του τραυματισμένου Πάου Γκασόλ. Προπονητής πάλι ο Γιαννάκης. Τυχαίο; tongue.gif

Τώρα είμαστε στο πέντε...


Αν ειμασταν 2015 θα καναμε 9 συνεχομενες νικες και θα το σηκωναμε.. tongue.gif
qspock
Λοιπον πλακα εχουν εκει στον ANT1: Μεχρι τωρα, μας εχουν πει πως θα δειξουν 4 ματς στους 16, 2 στους 8 (!) κι ενα στα ημτιελικα (!!!!!). Σημερα λοιπον που εχει ηδη περασει ενα βραδυ απο την τελικη καταταξη των ομιλων και βγηκαν τα ζευγαρια, δεν ξερουν ακομη ποιους αλλους 3 αγωνες θα δειξουν το Σ/Κ και τι ωρα... Απλα λενε στο προγραμμα τους: 21.00 αγωνας mudobasket και 23.00 το ιδιο. Ακομη και την Κυριακη που η εθνικη παιζει στις 19:00... Καλα για την εκπομπη τους δε το σηζηταμε, ουτε συγκεκριμενη ωρα προβολης, ουτε καν συγκεκριμενη διαρκεια!!!!!! Καθε φορα αλλαζει!

ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!

Αντε να μαζευονται ευρωλιγκες και εθνικη σε ενα συνδρομητικο να τελειωνουμε...
Weekendman
QUOTE(qspock @ Sep 5 2014, 13:34 ) *
Λοιπον πλακα εχουν εκει στον ANT1: Μεχρι τωρα, μας εχουν πει πως θα δειξουν 4 ματς στους 16, 2 στους 8 (!) κι ενα στα ημτιελικα (!!!!!). Σημερα λοιπον που εχει ηδη περασει ενα βραδυ απο την τελικη καταταξη των ομιλων και βγηκαν τα ζευγαρια, δεν ξερουν ακομη ποιους αλλους 3 αγωνες θα δειξουν το Σ/Κ και τι ωρα... Απλα λενε στο προγραμμα τους: 21.00 αγωνας mudobasket και 23.00 το ιδιο. Ακομη και την Κυριακη που η εθνικη παιζει στις 19:00... Καλα για την εκπομπη τους δε το σηζηταμε, ουτε συγκεκριμενη ωρα προβολης, ουτε καν συγκεκριμενη διαρκεια!!!!!! Καθε φορα αλλαζει!

ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!

Αντε να μαζευονται ευρωλιγκες και εθνικη σε ενα συνδρομητικο να τελειωνουμε...


Στον ΑΝΤ1 διάλεξαν ωραία ματς για το Σάββατο ,με ΗΠΑ-Μεξικό ,και Ισπανία-Σενεγάλη, παιχνίδια δηλαδή ,τα όποια δεν πρόκειται να έχουν κανένα απολύτως ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή!

T.W.Is.M.
QUOTE(ssoulliss @ Sep 5 2014, 12:09 ) *
Ευρωμπάσκετ 1997 στην Ισπανία. 7 συνεχόμενες νίκες μέχρι να βρούμε τους "φίλους" του Twism biggrin.gif στον ημιτελικό και να μας αποκλείσουν. Προπονητής ο Γιαννάκης.

Μουντομπάσκετ 2006 στην Ιαπωνία. 8 συνεχόμενες νίκες μέχρι τον τελικό του τραυματισμένου Πάου Γκασόλ. Προπονητής πάλι ο Γιαννάκης. Τυχαίο; tongue.gif

Τώρα είμαστε στο πέντε...



QUOTE(Manolis2510 @ Sep 5 2014, 12:45 ) *
Αν ειμασταν 2015 θα καναμε 9 συνεχομενες νικες και θα το σηκωναμε.. tongue.gif


Ναι, αλλα θα πρεπε να ειναι προπονητης παλι ο Γιαννακης! smiley.gif

Το μεγαλυτερο σερι που μπορω να σκεφτω ειναι αυτο που κατεληξε στον τελικο της Ιαπωνιας, αλλα δεν ειναι 8 παιχνιδια. Ειναι 13 γιατι πριν απο το Μουντομπασκετ εκεινο προηγηθηκαν 5 νικες στα 5 τελευταια ματς του Ευρωμπασκετ 2005(Βοσνια-Ισραηλ-Ρωσια-Γαλλια-Γερμανια).

QUOTE(Weekendman @ Sep 5 2014, 23:49 ) *
Στον ΑΝΤ1 διάλεξαν ωραία ματς για το Σάββατο ,με ΗΠΑ-Μεξικό ,και Ισπανία-Σενεγάλη, παιχνίδια δηλαδή ,τα όποια δεν πρόκειται να έχουν κανένα απολύτως ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή!


Αντε, τις ΗΠΑ να τις καταλαβω. Δεν την ειχαν δειξει καθολου την Team USA ως τωρα και στις ανακοινωσεις τους ελεγαν οτι θα δειξουν ολα τα παιχνιδια της στα νοκ αουτ. Αλλα γιατι να προτιμησουν το Ισπανια-Σενεγαλη απο το Κροατια-Γαλλια???
Weekendman
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 5 2014, 23:57 ) *
Αντε, τις ΗΠΑ να τις καταλαβω. Δεν την ειχαν δειξει καθολου την Team USA ως τωρα και στις ανακοινωσεις τους ελεγαν οτι θα δειξουν ολα τα παιχνιδια της στα νοκ αουτ. Αλλα γιατι να προτιμησουν το Ισπανια-Σενεγαλη απο το Κροατια-Γαλλια???


Η μόνη εξήγηση που μου έρχεται τώρα, είναι ότι δεν ήθελαν να πάει το δελτίο ειδήσεων στις 9 το βράδυ, αφού ΗΠΑ-Μεξικό ήταν στις 5 ,και Κροατία-Γαλλία στις 7, αλλιώς δεν μπορώ να κατανοήσω αυτήν την επιλογή με μπασκετικά κριτήρια…
Muad'Dib
http://www.superbasket.gr/permalink/253958.html
Μα εντελώς στα π@π@#ια του???? blink.gif
belalik
QUOTE(Muad'Dib @ Sep 6 2014, 00:24 ) *
http://www.superbasket.gr/permalink/253958.html
Μα εντελώς στα π@π@#ια του???? blink.gif


Κοιτα - το να κραξουμε τον Κουφο επειδη δεν ηρθε ειναι μια αλλη κουβεντα (που για μενα, δικαιωμα του ειναι και δε τρεχει τιποτα - ειδικα για ενα παιδι που ουσιαστικα ειναι Αμερικανος..)


Αλλα τωρα το συγκεκριμενο, ενταξει .. πηγε να παιξει πινγκ πονγκ και καποιος ανεβασε τη φωτο στο twitter. Και;

Τι θα επρεπε να κανει; Να τραγουδαει τον εθνικο υμνο ολη μερα; ..

Δε τρεχει τιποτα..
SG3ptshooter
O Kεροζάν και ο Πλαμλί είναι θύματα Γαλλικού stream; icon_drunk.gif
natouralistis
Στα 4 κιλά ξύλο της Ισπανίας ένα φάουλ δώρο στη Σενεγάλη. Στα 4 φυσήματα της φραντζούλας των ανδρών της Ισπανίας 23 φάουλ. Καλά είναι για την πιο αντιπαθητική ομάδα όλων των εποχών.

Δόξα και τιμή
Runt
QUOTE (natouralistis @ Sep 7 2014, 00:22 ) *
Δόξα και τιμή

Ωραιες εποχες...
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Sep 7 2014, 00:22 ) *
Στα 4 κιλά ξύλο της Ισπανίας ένα φάουλ δώρο στη Σενεγάλη. Στα 4 φυσήματα της φραντζούλας των ανδρών της Ισπανίας 23 φάουλ. Καλά είναι για την πιο αντιπαθητική ομάδα όλων των εποχών.

Δόξα και τιμή


Ωραια τα λες, αλλα τον τιτλο της πιο αντιπαθητικης ομαδας ολων των εποχων τον εχει και θα τον εχει για παντα αλλη ομαδα. Αυτη που εκανε ενα ολοκληρο ουδετερο σταδιο να την αποδοκιμασει...
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 7 2014, 00:34 ) *
τον τιτλο της πιο αντιπαθητικης ομαδας ολων των εποχων τον εχει και θα τον εχει για παντα αλλη ομαδα. Αυτη που εκανε ενα ολοκληρο ουδετερο σταδιο να την αποδοκιμασει...


Χάριν αστεϊσμού γράφεις συνέχεια για τους Σέρβους, το ξέρω όμως πως και εσύ βαθιά μέσα σου παραδέχεσαι την μεγαλύτερη σχολή μπάσκετ που γέννησε η Ευρώπη τουλάχιστον. Υγεία να χουμε να φτάσουμε 70 και να αναπολούμε το μπασκετικό iq των πλάβι και το μπασκετικό θεατρινισμό των ανδρών της Ισπανίας.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Sep 7 2014, 00:45 ) *
Χάριν αστεϊσμού γράφεις συνέχεια για τους Σέρβους, το ξέρω όμως πως και εσύ βαθιά μέσα σου παραδέχεσαι την μεγαλύτερη σχολή μπάσκετ που γέννησε η Ευρώπη τουλάχιστον. Υγεία να χουμε να φτάσουμε 70 και να αναπολούμε το μπασκετικό iq των πλάβι και το μπασκετικό θεατρινισμό των ανδρών της Ισπανίας.


Και ναι και οχι. Οταν γραφω για μπασκετικη αντιπαθεια, το εννοω. Μια απο τις πιο ευχαριστες μπασκετικες μου αναμνησεις που δεν εχουν να κανουν με την εθνικη Ελλαδας ή τον Ολυμπιακο ειναι η μερα που η Σερβια εχασε απο την Τουρκια με το καλαθι του Τουντσερι που ειχε πατησει τη γραμμη! Αυριο, αν δεν μπορεσουμε να κερδισουμε ευκολα(που δεν πιστευω να το κανουμε, θα ειναι δυσκολο το παιχνιδι), θα ηθελα να κερδιζαμε με υπερ μας σφυριγμα στο τελος. Απολαμβανω τις ηττες της εθνικης Σερβιας οσο τιποτα αλλο(που δεν εχει να κανει με την ομαδα μου παντα) και δε θελω να τους βλεπω να κερδιζουν ουτε στο οικογενειακο διπλο της προπονησης!
Μεγαλη σχολη ειναι αδιαμφισβητητα, εξισου μεγαλη ειναι και οι πρωην Σοβιετικοι ομως και μεγαλη σχολη ειναι και οι Ισπανοι. Η δε εθνικη Ισπανιας αυτη την εποχη ειναι μακραν η πιο ταλαντουχα ομαδα στην Ευρωπη και μια απο τις πιο αντιπαθητικες. Απο πλευρας ταλεντου ειναι του επιπεδου της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας πριν τη διασπαση και αυτο δεν τους το μειωνει ουτε το θεατρο που κανουν ουτε η αλαζονικη συμπεριφορα τους.
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 7 2014, 01:10 ) *
Και ναι και οχι. Οταν γραφω για μπασκετικη αντιπαθεια, το εννοω. Μια απο τις πιο ευχαριστες μπασκετικες μου αναμνησεις που δεν εχουν να κανουν με την εθνικη Ελλαδας ή τον Ολυμπιακο ειναι η μερα που η Σερβια εχασε απο την Τουρκια με το καλαθι του Τουντσερι που ειχε πατησει τη γραμμη! Αυριο, αν δεν μπορεσουμε να κερδισουμε ευκολα(που δεν πιστευω να το κανουμε, θα ειναι δυσκολο το παιχνιδι), θα ηθελα να κερδιζαμε με υπερ μας σφυριγμα στο τελος. Απολαμβανω τις ηττες της εθνικης Σερβιας οσο τιποτα αλλο(που δεν εχει να κανει με την ομαδα μου παντα) και δε θελω να τους βλεπω να κερδιζουν ουτε στο οικογενειακο διπλο της προπονησης!
Μεγαλη σχολη ειναι αδιαμφισβητητα, εξισου μεγαλη ειναι και οι πρωην Σοβιετικοι ομως και μεγαλη σχολη ειναι και οι Ισπανοι. Η δε εθνικη Ισπανιας αυτη την εποχη ειναι μακραν η πιο ταλαντουχα ομαδα στην Ευρωπη και μια απο τις πιο αντιπαθητικες. Απο πλευρας ταλεντου ειναι του επιπεδου της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας πριν τη διασπαση και αυτο δεν τους το μειωνει ουτε το θεατρο που κανουν ουτε η αλαζονικη συμπεριφορα τους.


Αυτό που γράφεις στη τελευταία σου πρόταση είναι η ένστασή μου. Νομίζω πως όχι μόνο τους μειώνει το θέατρο και η αλαζονεία αλλά τους ξεγυμνώνει. Το ατελείωτο floping σε συνδυασμό με τους μορφασμούς που μου θυμίζουν κονσίτα, δεν μου επιτρέπουν να αγαπήσω αυτό που παρουσιάζουν. Μου δημιουργούν στομαχικές διαταραχές.
Επίσης αυτό "Απο πλευρας ταλεντου ειναι του επιπεδου της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας πριν τη διασπαση" δεν το ασπάζομαι με τη καμία.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Sep 7 2014, 01:23 ) *
Αυτό που γράφεις στη τελευταία σου πρόταση είναι η ένστασή μου. Νομίζω πως όχι μόνο τους μειώνει το θέατρο και η αλαζονεία αλλά τους ξεγυμνώνει. Το ατελείωτο floping σε συνδυασμό με τους μορφασμούς που μου θυμίζουν κονσίτα, δεν μου επιτρέπουν να αγαπήσω αυτό που παρουσιάζουν. Μου δημιουργούν στομαχικές διαταραχές.
Επίσης αυτό "Απο πλευρας ταλεντου ειναι του επιπεδου της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας πριν τη διασπαση" δεν το ασπάζομαι με τη καμία.


Για την πρωτη ενσταση θα σε ρωτησω το εξης: Η γλωσσα που εβγαζε ο Michael Jordan τον εκανε λιγοτερο μεγαλο παιχτη?
Δε χρειαζεται να τους αγαπησεις. Ειπα και πριν οτι ειναι αντιπαθητικοι με τον τροπο που συμπεριφερονται στο γηπεδο. Αλλα ειναι πολυ καλοι παιχτες.
Οσο για το αν ειναι εφαμιλλοι της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας, δες τι εχουν:
Το βασικο PG των Μινεσοτα Τιμπεργουλβς
Το βασικο PG των περσινων Νταλας Μαβερικς
Τον καλυτερο PG της Ευρωλιγκα περσι
Εναν απο τους 5 καλυτερους γκαρντ των Ευρωπαικων γηπεδων τα τελευταια 15 χρονια-το μονο της πενταδας αυτης που εχει να επιδειξει και επιτυχημενο περασμα απο το ΝΒΑ
Εναν γκαρντ που συνδυαζει ταχυτητα, εκρηξη και καλο μακρινο σουτ
Τον καλυτερο SF της περσινης Ευρωλιγκα με αξιολογο περασμα απο το ΝΒΑ
Εναν 2 φορες πρωταθλητη ΝΒΑ και 4 φορες all-star
Τον καλυτερο μπλοκερ του κοσμου και εναν απο τους κορυφαιους αμυντικους του ΝΒΑ
Τον καλυτερο Ευρωπαιο σεντερ, αμυντικο της χρονιας για το ΝΒΑ το 2013 και με 1 συμμετοχη σε all-star game

Απο ποτε θυμασαι τετοιο συνδυασμο παιχτων, αν οχι απο τη Γιουγκοσλαβια του '90?
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 7 2014, 01:49 ) *
Για την πρωτη ενσταση θα σε ρωτησω το εξης: Η γλωσσα που εβγαζε ο Michael Jordan τον εκανε λιγοτερο μεγαλο παιχτη?


Καταλαβαίνεις τι κάνει τους Ισπανούς αντιπαθείς μη το κουράζουμε. Δεν μου έβγαζε ούτε αλαζονεία ούτε θεατρινισμό η γλώσσα του MJ. Πάθος έβγαζε που αν ομοίως βγάζανε οι Ισπανοί χωρίς όλη την υπόλοιπη κλόουν συμπεριφορά τους, θα ήταν θεμιτό.


QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 7 2014, 01:49 ) *
Οσο για το αν ειναι εφαμιλλοι της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας, δες τι εχουν:
Το βασικο PG των Μινεσοτα Τιμπεργουλβς
Το βασικο PG των περσινων Νταλας Μαβερικς
Τον καλυτερο PG της Ευρωλιγκα περσι
Εναν απο τους 5 καλυτερους γκαρντ των Ευρωπαικων γηπεδων τα τελευταια 15 χρονια-το μονο της πενταδας αυτης που εχει να επιδειξει και επιτυχημενο περασμα απο το ΝΒΑ
Εναν γκαρντ που συνδυαζει ταχυτητα, εκρηξη και καλο μακρινο σουτ
Τον καλυτερο SF της περσινης Ευρωλιγκα με αξιολογο περασμα απο το ΝΒΑ
Εναν 2 φορες πρωταθλητη ΝΒΑ και 4 φορες all-star
Τον καλυτερο μπλοκερ του κοσμου και εναν απο τους κορυφαιους αμυντικους του ΝΒΑ
Τον καλυτερο Ευρωπαιο σεντερ, αμυντικο της χρονιας για το ΝΒΑ το 2013 και με 1 συμμετοχη σε all-star game

Απο ποτε θυμασαι τετοιο συνδυασμο παιχτων, αν οχι απο τη Γιουγκοσλαβια του '90?


Δεν αντιλέγω πως είναι σπουδαία ομάδα , με πολλούς παίχτες σε τοπ επίπεδο. ΑΛΛΑ 1)όταν κατεβαίνουν χωρίς τον Πάου είναι σκορποχώρι σαν το περσινό, 2) οι Πλάβι τροφοδότησαν με παίχτες παγκόσμιας κλάσης το σύνολο των πρωταθλημάτων του κόσμου για πάνω απο 20 χρόνια, όταν το κάνουν και οι Ισπανοί τότε θα μιλήσουμε για εφάμιλλη επίδραση στο μπασκετικό στερέωμα. Τρομερή η φουρνιά τους, τρομερές οι επιτυχίες τους μια δεκαετία σχεδόν, μαζί 5-6 παίχτες παγκόσμιας κλάσης (τέτοιους φυσικά δεν θεωρώ παίχτες σαν τον Γιούλ), οι Γιουγκοσλάβοι το είχαν και το έχουν αυτό *10 όμως.
theref
QUOTE(natouralistis @ Sep 7 2014, 02:10 ) *
Δεν αντιλέγω πως είναι σπουδαία ομάδα , με πολλούς παίχτες σε τοπ επίπεδο. ΑΛΛΑ 1)όταν κατεβαίνουν χωρίς τον Πάου είναι σκορποχώρι σαν το περσινό, 2) οι Πλάβι τροφοδότησαν με παίχτες παγκόσμιας κλάσης το σύνολο των πρωταθλημάτων του κόσμου για πάνω απο 20 χρόνια, όταν το κάνουν και οι Ισπανοί τότε θα μιλήσουμε για εφάμιλλη επίδραση στο μπασκετικό στερέωμα. Τρομερή η φουρνιά τους, τρομερές οι επιτυχίες τους μια δεκαετία σχεδόν, μαζί 5-6 παίχτες παγκόσμιας κλάσης (τέτοιους φυσικά δεν θεωρώ παίχτες σαν τον Γιούλ), οι Γιουγκοσλάβοι το είχαν και το έχουν αυτό *10 όμως.



δεν νομιζω οτι η συγκριση ειναι θεμιτη. Το μπασκετ που παιζεται τωρα ειναι διαφορετικο και οι ικανοτητες των γιουγκοσλαβων μοπρει να μην ειχαν το ιδιο αντικρισμα. Αλλα μαλλον οφφ τοπικ.
geo82
QUOTE (natouralistis @ Sep 7 2014, 01:23 ) *
Αυτό που γράφεις στη τελευταία σου πρόταση είναι η ένστασή μου. Νομίζω πως όχι μόνο τους μειώνει το θέατρο και η αλαζονεία αλλά τους ξεγυμνώνει. Το ατελείωτο floping σε συνδυασμό με τους μορφασμούς που μου θυμίζουν κονσίτα, δεν μου επιτρέπουν να αγαπήσω αυτό που παρουσιάζουν. Μου δημιουργούν στομαχικές διαταραχές.


Αυτό ακριβώς είναι που μου τη δίνει και μένα. Αφού το έχουν το ταλέντο δε χρειάζεται να καταφεύγουν σε θεατρινισμούς. Την μπασκετική ποιότητά τους δεν την αμφισβητώ, αλλά μόλις αρχίζουν την υποκριτική τρελαίνομαι. Δε θα ξεχάσω στο Ευρωμπάσκετ του 2011 και συγκεκριμένα στον τελικό με τη Γαλλία, πως μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Ρούντι στον Μπατούμ (ο άνθρωπος παραλίγο να χτυπήσει άσχημα) άρχισε ο ανεκδιήγητος Σκαριόλο να διαμαρτύρεται για το σφύριγμα. Το φάουλ έγινε γιατί ο Ρούντι εκνευρίστηκε που τους κόντραραν οι Γάλλοι. Καλά λοιπόν του έκανε ο Κόλινς πέρσι στο ΣΕΦ.
BasketZilla
Αν πάρουμε μια υποθετική δωδεκάδα των 90s πλάβι

Zdovc - Djordjevic
Petrovic - Danilovic - Perasovic
Kukoc - Paspalj - Bodiroga
Radja - Savic
Divac - Vrankovic

και την συγκρίνουμε με την σύγχρονη Ισπανική ομάδα, μόνο στην frontline κατά την γνώμη μου μπορούν να κοντράρουν σε ταλέντο οι Ίβηρες τους Γιούγκους. Στις θέσεις 1-3 παρά τους παικταράδες που έχουν οι Ισπανοί , η διαφορά σε προσωπικότητα και ταλέντο είναι πολύ μεγάλη. Συγκέντρωση 7-8 παικτών επιπέδου MVP Ευρωλίγκας σε μια Εθνική , συν τους σούπερ ρολίστες που είχαν, δεν είχε ούτε πρόκειται να συμβεί ποτέ ξανά στην ιστορία του Ευρωπαικού μπάσκετ.
Timemaster
σε αυτή την κόντρα έχω να πω πως η μία ομάδα ανάγκασε την Αμερική να κατέβει με την original dream team
και εδώ και πολλά χρόνια να πιστεύουμε πως θα μπορούσε να την κοντράριζε στα ίσια
και η άλλη δεν είναι καν φαβορί στην έδρα της εναντίων μιας ξεγυμνωμένης team-America.

rolleyes.gif
koostas
παντως τα διαιτητια οργια της σερβιας ουδεποτε τα εκανε η ισπανια...
ακομα και στον περιφημο ημιτελικο του 2007, μιλαμε για εντος εδρας ματς, και για 2-3 σφυριγματα..
η σερβια μας ξεσκισε διαιτητικα το 1994 και το 1998 στη δικη μας εδρα, με εντελως προκλητικα σφυριγματα, απ' το 1ο λεπτο..μην πουμε τι τραβηξαν αλλες ομαδες..ο αλληστου μνημης τελικος του 2002... ξεφτιλες εντελως... γι' αυτο τωρα οπου τους βρισκουν γουσταρουν ολοι να τους ξεσκιζουν

ενω η ισπανια,, πχ περσι το ευρομπασκετ μια χαρα ο ημιτελικος με τη γαλλια στο 50-50 κριθηκε.. η σερβοι δεν επετρεπαν ποτε κατι τετοιο..
οι ισπανοι απλως ειναι πιο πολυ καραγκιοζηδες εντος γηπεδου, παρα χρησιμοποιουν τη διαιτησια για να επικρατησουν,., μην ξεχναμε ισπανικες ομαδες πως χανουν την ευρολιγκα τα τελευταια 3 χρονια.. πλακα κανουμε τωρα, που θα ηταν οι σερβοι στο κουμαντο με ομαδες επιπεδου μπαρτσα και ρεαλ και θα αφηναν οποια αλλη ομαδα εστω να ελπισει σε κουπα

QUOTE (BasketZilla @ Sep 7 2014, 12:45 ) *
Αν πάρουμε μια υποθετική δωδεκάδα των 90s πλάβι

Zdovc - Djordjevic
Petrovic - Danilovic - Perasovic
Kukoc - Paspalj - Bodiroga
Radja - Savic
Divac - Vrankovic


αυτη δεν ειναι πραγματικη ομαδα απαξ και ουδεποτε υπηρξε στο παρκε.. η ισπανια ειναι πραγματικη ομαδα τωρα
KingCrimson
QUOTE(geo82 @ Sep 7 2014, 08:41 ) *
Αυτό ακριβώς είναι που μου τη δίνει και μένα. Αφού το έχουν το ταλέντο δε χρειάζεται να καταφεύγουν σε θεατρινισμούς. Την μπασκετική ποιότητά τους δεν την αμφισβητώ, αλλά μόλις αρχίζουν την υποκριτική τρελαίνομαι. Δε θα ξεχάσω στο Ευρωμπάσκετ του 2011 και συγκεκριμένα στον τελικό με τη Γαλλία, πως μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Ρούντι στον Μπατούμ (ο άνθρωπος παραλίγο να χτυπήσει άσχημα) άρχισε ο ανεκδιήγητος Σκαριόλο να διαμαρτύρεται για το σφύριγμα. Το φάουλ έγινε γιατί ο Ρούντι εκνευρίστηκε που τους κόντραραν οι Γάλλοι. Καλά λοιπόν του έκανε ο Κόλινς πέρσι στο ΣΕΦ.


εχω την εντυπωση οτι ολο αυτο ειναι κατι πιο βαθυ απο απλους θεατρινισμους.
Ειναι ενας οργανωμενος τροπος να πουν στον αντιπαλο οτι: μαγκα μεχρι εδω ειναι το ταβανι σου,δε θα κατεβασεις τη διαφορα κατω απο τους 15 ή 20 ποντους
Μπενουν δηλαδη απο την αρχη σκοπιμα μεσα να εκνευρισουν τον αντιπαλο σαν απαντηση αν δεχθουν 2-3 ευκολα καλαθια και ξερουν πολυ καλα οτι μπορουν να το κανουν γιατι στη συνεχεια απο τη πλευρα τους, αν δε τους κατσουν τα σουτ απ εξω
μπορουν ευκολα να περασουν τη μπαλα στους Γκασολ με πολυ καλα ποσοστα ευστοχιας, οποτε ο δικος τους ρυθμος επιθετικα δε πεφτει με τιποτα

QUOTE(BasketZilla @ Sep 7 2014, 12:45 ) *
Αν πάρουμε μια υποθετική δωδεκάδα των 90s πλάβι

Zdovc - Djordjevic
Petrovic - Danilovic - Perasovic
Kukoc - Paspalj - Bodiroga
Radja - Savic
Divac - Vrankovic


Πανικός!
Δε ξερω αν τον 92, θα χτυπουσαν στα ισια τη dream team
Aλλα το 96 τους ειχαν τους Αμερικανους, μεγαλη κουβεντα βεβαια..

και να μη ξεχναμε βεβαια τη Σ.Ενωση (Μαρτσουλιονις-Καρνισοβας-Σαμπονις-Μπαζαρεβιτς-Καρασεφ-Βολκοφ....) που και αυτη διαλυθηκε το 90 και με βαση τους Λιθουανους και τους Ρωσους μπορουσαν να κανουν αρκετες κηδειες....δε ξερουμε πχ ποιο θα ταν το τελικο αποτελεσμα σε μια αναμετρηση με τους Γιουγκοσλαβους το 89.... wink.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(BasketZilla @ Sep 7 2014, 12:45 ) *
Αν πάρουμε μια υποθετική δωδεκάδα των 90s πλάβι

Zdovc - Djordjevic
Petrovic - Danilovic - Perasovic
Kukoc - Paspalj - Bodiroga
Radja - Savic
Divac - Vrankovic

και την συγκρίνουμε με την σύγχρονη Ισπανική ομάδα, μόνο στην frontline κατά την γνώμη μου μπορούν να κοντράρουν σε ταλέντο οι Ίβηρες τους Γιούγκους. Στις θέσεις 1-3 παρά τους παικταράδες που έχουν οι Ισπανοί , η διαφορά σε προσωπικότητα και ταλέντο είναι πολύ μεγάλη. Συγκέντρωση 7-8 παικτών επιπέδου MVP Ευρωλίγκας σε μια Εθνική , συν τους σούπερ ρολίστες που είχαν, δεν είχε ούτε πρόκειται να συμβεί ποτέ ξανά στην ιστορία του Ευρωπαικού μπάσκετ.


Δεν ειναι μονο οτι δεν ειναι πραγματικη ομαδα, αλλα ειναι και παραπλανητικο το ροστερ. Βαζεις ας πουμε τον Μποντιρογκα, που στην τριετια που κυριαρχησε η ενωμενη Γιουγκοσλαβια ηταν 15-17 χρονων και ξεκινησε να κανει ονομα στα 20. Βαζεις τον Ντανιλοβιτς που εκανε ονομα μετα το 1992 και το φαιναλ φορ που κερδισε η Παρτιζαν, το ιδιο και ο Τζορτζεβιτς. Ο Σαβιτς ξεπεταχτηκε το 1991 στο φαιναλ φορ του Παρισιου και οπως ολοι γνωριζουμε η τελευταια εμφανιση του Πετροβιτς σε διεθνες τουρνουα ηταν το 1992.
Ειναι σαν να σου βαζω στο ροστερ της Ισπανιας 20 χρονια μετα τον Γκαρμπαχοσα και το Μιροτιτς, ενω ο ενας εχει σταματησει λιγα χρονια πριν και ο δευτερος δεν εχει δικαιωμα να παιξει μαζι με τον Ιμπακα.
Το 1990 πισω απο το Ζντοβτς επαιζε ο Ομπραντοβιτς, στο 3 ο 20χρονος Κομαζετς και για καποιο λογο δεν ειχε κατεβει ο Βρανκοβιτς, αλλα ειχαν τον Τσουρτσιτς στη θεση του! Το 1991 που Τζορτζεβιτς και Ντανιλοβιτς ηταν παροντες, ο Βρανκοβιτς παλι δεν επαιζε.
Κατα τη γνωμη μου η τωρινη Ισπανια υπερεχει καθαρα και στη θεση 1. 2 εν ενεργεια παιχτες ΝΒΑ με καλη καριερα και ο περσινος MVP της Ευρωλιγκα δεν υπηρχαν ποτε στο ροστερ της Γιουγκοσλαβιας. Οπως δεν υπηρχε Πετροβιτς και Κουκοτς στην Ισπανια. Στους ψηλους οι Ισπανοι ειναι καλυτεροι. Φτανει μονο να πω οτι ο καλυτερος και πιο ποιοτικος ψηλος της Γιουγκοσλαβιας δεν ειναι καλυτερος απο τον αντιστοιχο Ισπανο που παιζει στην ιδια θεση(και δεν εννοω αυτον που πριν το ματς μιλουσε και μεσα στο ματς εβλεπε το Σακιλ και επεφτε... 19.gif ).

QUOTE(Timemaster @ Sep 7 2014, 12:51 ) *
σε αυτή την κόντρα έχω να πω πως η μία ομάδα ανάγκασε την Αμερική να κατέβει με την original dream team
και εδώ και πολλά χρόνια να πιστεύουμε πως θα μπορούσε να την κοντράριζε στα ίσια
και η άλλη δεν είναι καν φαβορί στην έδρα της εναντίων μιας ξεγυμνωμένης team-America.

rolleyes.gif


Ουτε αυτο ειναι ιδιαιτερα ακριβες. Τα Ευρωμπασκετ οπως ξερεις δε λενε τιποτα στους Αμερικανους. Οι αποτυχιες σε Σεουλ και Αργεντινη ηταν αυτες που τους εκαναν να κατεβασουν την Dream Team. Στην Κορεα εχασαν απο την πρωην ΕΣΣΔ και στην Αργεντινη απο την πρωην Γιουγκοσλαβια. Οπως γνωριζουμε, μεγαλυτερη βαρυτητα εχει το Ολυμπιακο Τουρνουα παρα το Μουντομπασκετ. Αρα μαλλον οσο credit πρεπει να παρουν οι Γιουγκοι, αλλο τοσο πρεπει να παρουν και οι Σοβιετικοι.
Για μενα παντως φετος φαβορι ειναι η Ισπανια και δε νομιζω οτι καμια ομαδα θα κοντραριζε πραγματικα τις ΗΠΑ το 1992, ουτε καν αν κατεβαζαν τη δευτερη καλυτερη 12αδα τους μετα απο τους 11+1(το Λετνερ) που κατεβηκαν τοτε. Αρκει να κατεβαιναν με την ιδια νοοτροπια που το ειχε κανει η Dream Team τοτε.(εκει ηταν η διαφορα, για μενα η ομαδα του 1996 ηταν καλυτερη απο πλευρας φορμας και timing, αλλα ειχε μικροτερο κινητρο)
KingCrimson
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 7 2014, 13:49 ) *
Δεν ειναι μονο οτι δεν ειναι πραγματικη ομαδα, αλλα ειναι και παραπλανητικο το ροστερ. Βαζεις ας πουμε τον Μποντιρογκα, που στην τριετια που κυριαρχησε η ενωμενη Γιουγκοσλαβια ηταν 15-17 χρονων και ξεκινησε να κανει ονομα στα 20. Βαζεις τον Ντανιλοβιτς που εκανε ονομα μετα το 1992 και το φαιναλ φορ που κερδισε η Παρτιζαν, το ιδιο και ο Τζορτζεβιτς. Ο Σαβιτς ξεπεταχτηκε το 1991 στο φαιναλ φορ του Παρισιου και οπως ολοι γνωριζουμε η τελευταια εμφανιση του Πετροβιτς σε διεθνες τουρνουα ηταν το 1992.
Ειναι σαν να σου βαζω στο ροστερ της Ισπανιας 20 χρονια μετα τον Γκαρμπαχοσα και το Μιροτιτς, ενω ο ενας εχει σταματησει λιγα χρονια πριν και ο δευτερος δεν εχει δικαιωμα να παιξει μαζι με τον Ιμπακα.
Το 1990 πισω απο το Ζντοβτς επαιζε ο Ομπραντοβιτς, στο 3 ο 20χρονος Κομαζετς και για καποιο λογο δεν ειχε κατεβει ο Βρανκοβιτς, αλλα ειχαν τον Τσουρτσιτς στη θεση του! Το 1991 που Τζορτζεβιτς και Ντανιλοβιτς ηταν παροντες, ο Βρανκοβιτς παλι δεν επαιζε.
Κατα τη γνωμη μου η τωρινη Ισπανια υπερεχει καθαρα και στη θεση 1. 2 εν ενεργεια παιχτες ΝΒΑ με καλη καριερα και ο περσινος MVP της Ευρωλιγκα δεν υπηρχαν ποτε στο ροστερ της Γιουγκοσλαβιας. Οπως δεν υπηρχε Πετροβιτς και Κουκοτς στην Ισπανια. Στους ψηλους οι Ισπανοι ειναι καλυτεροι. Φτανει μονο να πω οτι ο καλυτερος και πιο ποιοτικος ψηλος της Γιουγκοσλαβιας δεν ειναι καλυτερος απο τον αντιστοιχο Ισπανο που παιζει στην ιδια θεση(και δεν εννοω αυτον που πριν το ματς μιλουσε και μεσα στο ματς εβλεπε το Σακιλ και επεφτε... 19.gif ).


oχι απλα παρεθεσε ενα ροστερ που εν δυναμει θα μπορουσαν να κατεβασουν οι Γιουγκοσλαβοι μετα το 92 και ως το 96-
να σου θυμισω οτι ο Τζορτζεβιτς επαιξε πρωτη φορα εθνικη το 87,ο Ντανιλοβιτς πρωτη φορα το 89, με τη καμια δε γιναν γνωστοι μετα το 92..
Ο Μποντιρογκα δε ηταν το ν.1 της εθνικης εφηβων το 91 και τον θυμαμαι σε ψηλο επιπεδο απο το 93
Zephyr
QUOTE(KingCrimson @ Sep 7 2014, 13:38 ) *
Πανικός!
Δε ξερω αν τον 92, θα χτυπουσαν στα ισια τη dream team
Aλλα το 96 τους ειχαν τους Αμερικανους, μεγαλη κουβεντα βεβαια..


Μεγάλη κουβέντα γιατί όσο τους κόντραραν τότε, το έκαναν επειδή οι Αμερικάνοι πετούσαν αετό, όταν αποφάσισαν να παίξουν λίγο σοβαρά το παραμύθι τέλειωσε. Σαν δυναμική η Dream Team του '96 ήταν ανώτερη από οποιαδήποτε επόμενη, συμπεριλαμβανομένης και αυτής του 2008.
koostas
δεν θυμαμαι να εχει ξανασυμβει, οπως σημερα, να παιζει τοσο η εθνικη ποδοσφαιρου οσο και η εθνικη μπασκετ..
εχω απορια να δω γενικως τι θα γινει απο ενδιαφερον του κοσμου (τηλεθεαση, τι θα παιζουν τα καφενεια και τα αλλα στεκια, που θα κινουνται οι συζητησεις, κτλ)
KingCrimson
QUOTE(Zephyr @ Sep 7 2014, 14:02 ) *
Μεγάλη κουβέντα γιατί όσο τους κόντραραν τότε, το έκαναν επειδή οι Αμερικάνοι πετούσαν αετό, όταν αποφάσισαν να παίξουν λίγο σοβαρά το παραμύθι τέλειωσε. Σαν δυναμική η Dream Team του '96 ήταν ανώτερη από οποιαδήποτε επόμενη, συμπεριλαμβανομένης και αυτής του 2008.


για τους Σερβους με τους οποιους επαιξαν το 96 θα συμφωνισω- εδω ομως μιλαμε υποθετικα αν συνεχιζε να κατεβαζει ενωμενη ομαδα η Γιουγκοσλαβια και μετα το 92(Κροατια-Σερβια-Σλοβενια μαζι)
Timemaster
σε μια τελείως θεωρητική συζήτηση που βασίζεται σε μια ομάδα της φαντασίας δε γίνεται να μένουμε στα νούμερα.
peace.gif

Η ομάδα που ανέφερε ο BasketZilla
δεν είναι υπαρκτή και ούτε θα μπορούσε να είναι και με το ότι τότε οι περισσότεροι παίχτες ξεπετάχτηκαν (μετά το 90) και φυσικά λόγο του θανάτου του Ντράζεν.

Η ουσία όλης αυτής της υπόθεσης είναι πως και η Γιουγκοσλαβία αλλά και η Σοβιετική Ένωση είχαν μια απίστευτα μεγάλη δεξαμενή ταλέντων εκείνη την περίοδο όπου με την ανάπτυξη που πήρε το μπάσκετ μετά το 90 σε όλη την Ευρώπη θα μπορούσαν (αν δε διαλύονταν) να πλαισιώσουν πολύ καλύτερες ομάδες από αυτή της τωρινής Ισπανίας από άποψη ταλέντου παιχτών και μόνο.

Τότε υπήρχαν δύο δυνάμεις στην Ευρώπη που μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον και πραγματικά ήταν κλάσεις ανώτερες από όλες τις άλλες ενώ τα τελευταία 20 χρόνια βλέπουμε καμιά δεκαριά ομάδες.

οπότε για εμένα οι δύο χώρες Σοβιετικοί-Γιούγκοι ήταν καλύτεροι από την τωρινή Ισπανία μιας και η ψαλίδα από τους συναγωνιστές τους ήταν πολύ πιο μεγάλη. Ενώ αυτοί τρόμαξαν τους Αμερικανούς.

Από εκεί και πέρα φυσικά 20 χρόνια μετά αν βάζαμε μια ομάδα του τότε με του τώρα να παίξουν δε νομίζω να είχε καμία τύχη η τότε ομάδες ακόμα και με το πιο φανταστικό ρόστερ παιχτών που θεωρητικά θα μπορούσε να έχει.

Όπως π.χ. η ομάδα του 87' δε θα μπορούσε όχι να σταθεί αντιμέτωπη με αυτή του 2014 αλλά ούτε καν με μια μέτρια ομάδα Α1.
Οι καιροί αλλάζουν το μπάσκετ αλλάζει οι παίχτες βελτιώνονται απλά συγκρίνουμε όλους με την εποχή τους.
rolleyes.gif


Τέλος πάντων νομίζω ξεφύγαμε από το θέμα μας.
Εμένα προσωπικά δε με εκνευρίζει η ομάδα της Ισπανίας αλλά η συμπεριφορά των παιχτών της....
Θα μπορούσαν να κέρδιζαν όλα αυτά τα παιχνίδια χωρίς τους θεατρινισμούς και την κλάψα.
Και είναι διαφορετικό "σίχαμα" από διαιτητικά σφυρίγματα και εύνοιες που έχουν γίνει κατά καιρούς προς μία η άλλη ομάδα είτε λέγεται Σερβία είτε Άρης είτε Ρεαλ.

Εδώ που έφτασε η Ισπανία έφτασε με την αξία της και θα φτάσει (πιθανών) εως τον τελικό με την αξία της.
belalik
QUOTE(Zephyr @ Sep 7 2014, 14:02 ) *
Μεγάλη κουβέντα γιατί όσο τους κόντραραν τότε, το έκαναν επειδή οι Αμερικάνοι πετούσαν αετό, όταν αποφάσισαν να παίξουν λίγο σοβαρά το παραμύθι τέλειωσε.


Έχουμε φύγει εντελώς από το τοπικ - και δεν ηθελα να γραψω, αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω smile.gif

Η γιουγκοσλαβια τοτε επαιξε εκπληκτικα - και ο λογος που γυρισε το ματς και εφτασε σε μια πλασματικη διαφορα δεν ηταν καθολου αυτο που λες. Οι σερβοι κουραστηκαν, φορτωθηκαν με φαουλ (καποια αμφισβητουμενα, ειδικα στον Ντιβατς) και ειχαν αποδεκατισμενη τη front-line με τον Σαβιτς τραυματια. Απλα δεν αντεξαν, κυριως λογω της ελλειψης σε βαθος παγκου. Το συγκεκριμενο παιχνιδι, ειναι ενα ισχυρο επιχειρημα οτι μια πληρης ενωμενη τοτε γιουγκοσλαβια θα μπορουσε ισως να κοντραρει τις ΗΠΑ (αφου θα υπηρχε το απαραιτητο roster 12 παικτων). Αυτο βεβαια δεν θα το μαθουμε ποτε..

Σιγα μη πετουσαν αετο οι αμερικανοι μεσα στη πατριδα τους σε τελικο ολυμπιακων. Ισα-ισα, οτι μπορουσαν εκαναν αλλα δεν μπορουσαν να ξεφυγουν και αυτο φαινεται και σε διαφορες φασεις απο τον εκνευρισμο τους. Η πληροτητα της αμερικανικης ομαδας τοτε ακριβως αποδεικνυει ουσιαστικα το ποσο καλη ηταν η γιουγκοσλαβια ..

Τεσπα - συγγνωμη για το οφφ-τοπικ, θα μπορουσα να γραψω πολλα για το συγκεκριμενο ματς αλλα και γενικοτερα τη κουβεντα, αλλα μαλλον πρεπει να μεταφερθει αλλου αν ειναι ..

natouralistis
Η σύγκριση Γιουγκοσλαβίας - Ισπανίας στο μπάσκετ είναι σαν να επιχειρήσουμε να εξισώσουμε τη Βραζιλία με τη Γαλλία του Ζιντάν στο ποδόσφαιρο. Ναι τρομακτική φουρνιά εκείνη της Γαλλίας, πήρε EURO, πήρε Mundial, έβγαλε 40 παίχτες αλλά η Βραζιλία βγάζει κάθε χρόνο 400. Η ενωμένη Γιουγκοσλαβία είχε, έχει και θα έχει παραγωγή αθλητών παγκόσμιας κλάσης μικρότερη μόνο των Αμερικανών. Δεν συγκρίνονται τα 2 μεγέθη, από τη μια πολυκατάστημα από την άλλη μίνι μάρκετ.
BasketZilla
Τρισμέγιστε ΠΡΟΕΔΡΑ, και συνάδελφε κοριτσοπατέρα (να μου πεις το κόλπο πως τόσο καιρό βλέπεις Μουντιάλ και Μουντομπάσκετ), μιλάω για μια υποθετική ομάδα των Πλάβι μέσα στην δεκαετία των 90s , και όχι για αυτό που είδαμε την τριετία 89-91. Το αντίστοιχο των Ισπανών στα 00s ρόστερ (με ολίγη από 10s) θα ήταν κάπως έτσι για σύγκριση με τους Γιούγκους :

Calderon - Rodriguez - Rubio
Navarro - Llull
Fernandez - C.Jimenez
P.Gasol - F.Reyes - Garbajosa
M.Gasol - Ibaka

Η διαφορά που έχουν οι δυο ομάδες στις θέσεις 1-3 είναι πραγματικά μεγάλη κατά την γνώμη μου , ενώ στην frontline υπερέχουν ελαφρά οι Ισπανοί. Πάντως ενώ θάφτηκε το τσεκούρι του πολέμου για κάποιον , βλέπω το μίσος για τους Σέρβους παραμένει άσβεστο και παίρνει η μπάλα , άδικα , και την μεγαλύτερη φουρνιά παικτών που ανέδειξε ποτέ το Ευρωπαϊκό μπάσκετ. Ακόμα και αν αφαιρέσουμε από το ρόστερ των Γιούγκων τα Σέρβα, κατά την άποψη μου ο Drazen τους κέρδιζε εύκολα μόνος του τους βασιλιάδες της κλάψας και του flopping !

Είμαστε τελείως off topic εδώ και καλό θα ήταν να φτιάξει κάποιος mod ένα θέμα και να μεταφερθεί η συζήτηση εκεί. Ας γίνει ένα poll πχ μαζί με την Σοβιετία των 70s - 80s και την Αργεντινή των 00s για την καλύτερη Εθνική ever.
D-Wade
QUOTE(koostas @ Sep 7 2014, 14:07 ) *
δεν θυμαμαι να εχει ξανασυμβει, οπως σημερα, να παιζει τοσο η εθνικη ποδοσφαιρου οσο και η εθνικη μπασκετ..
εχω απορια να δω γενικως τι θα γινει απο ενδιαφερον του κοσμου (τηλεθεαση, τι θα παιζουν τα καφενεια και τα αλλα στεκια, που θα κινουνται οι συζητησεις, κτλ)

Παίζουν σε διαφορετικές ώρες (19:00 και 21:45) Όποιος θέλει μπορεί να τα παρακολουθήσει και τα 2 ματς
KingCrimson
Καλα η συζητηση εχει ξεφυγει σιγουρα
Μπορουμε να συγκρινουμε ποσο μεγαλες ομαδες υπηρξαν πχ η Γιουγκοσλαβια στα 90''s ή οι Ισπανοι τωρα, σε σχεση με τους αντιπαλους που ειχαν να αντιμετοπισουν οι Γιουγκο τοτε, οι Ισπανοι σημερα...
αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορουμε να συγκρινουμε απ'ευθειας τις δυο ομαδες μεταξυ τους(δηλ.να συγκρινεις το Ντιβατς με το Γκασολ πχ?...
Επειδη καποιος εγραψε οτι η Σερβια ειναι ακομα η μεγαλυτερη δεξαμενη παικτων μετα τις ΗΠΑ, δε νομιζω αυτο να ισχυει τα τελευταια δεκα χρονια για τους Σερβους...τους εχουν ξεπερασει αρκετες χωρες και φαινεται και στα αποτελεσματα αλλωστε των εθνικων τους..
Timemaster
QUOTE(KingCrimson @ Sep 7 2014, 14:38 ) *
Καλα η συζητηση εχει ξεφυγει σιγουρα
Μπορουμε να συγκρινουμε ποσο μεγαλες ομαδες υπηρξαν πχ η Γιουγκοσλαβια στα 90''s ή οι Ισπανοι τωρα, σε σχεση με τους αντιπαλους που ειχαν να αντιμετοπισουν οι Γιουγκο τοτε, οι Ισπανοι σημερα...
αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορουμε να συγκρινουμε απ'ευθειας τις δυο ομαδες μεταξυ τους(δηλ.να συγκρινεις το Ντιβατς με το Γκασολ πχ?...
Επειδη καποιος εγραψε οτι η Σερβια ειναι ακομα η μεγαλυτερη δεξαμενη παικτων μετα τις ΗΠΑ, δε νομιζω αυτο να ισχυει τα τελευταια δεκα χρονια για τους Σερβους...τους εχουν ξεπερασει αρκετες χωρες και φαινεται και στα αποτελεσματα αλλωστε των εθνικων τους..



μπορείς να συγκρίνεις τους παίχτες αλλά με την εποχή του.
π.χ. ο Γκάλης μπορεί να συγκριθεί με τον Γιαννάκη κ.λ.π.
αν πας να συγκρίνεις κάποιον κορυφαίο παίχτη του 80 με έναν κορυφαίο παίχτη του τώρα σίγουρα ο πρώτος θα χάσει στην σύγκριση μιας και σε οποιοδήποτε άθλημα η εξέλιξη της επιστήμης αλλά και ο επαγγελματισμός έχουν κάνει τους αθλητές και συνεχίζουν να τους κάνουν καλύτερους χρόνο με το χρόνο.

Ειδικά στο μπάσκετ το άθλημα έχει αλλάξει άρδην.
Απλά λέμε πως π.χ. ο Γκάλης είναι κορυφαίος γιατί ήταν για την εποχή του ένα φαινόμενο όχι επειδή αν έπαιζε τώρα μονό με τον Διαμαντίδη θα τον κέρδιζε.

Τα τελευταία χρόνια οι Σέρβοι δε βγάζουν πολλούς παίχτες αλλά τα τελευταία 20 χρόνια είναι μεγαλύτερη χώρα παραγωγής.
Άμα βέβαια αναλογιστούμε πως δρουν και σε μια διαλυμένη χώρα με συνεχής πολέμους και σοβαρά οικονομικά προβλήματα κατά την γνώμη μου είναι θαύμα πως συνεχίζουν να το κάνουν.

rolleyes.gif
t0ny3
Ποιο ειναι το δευτερο ματσακι που δειχνει σημερα ο ΑΝΤ1; Απο το προγραμμα του καναλιου δεν βγαζεις ακρη...
D-Wade
QUOTE(t0ny3 @ Sep 7 2014, 14:54 ) *
Ποιο ειναι το δευτερο ματσακι που δειχνει σημερα ο ΑΝΤ1; Απο το προγραμμα του καναλιου δεν βγαζεις ακρη...

Νομίζω Βραζιλία-Αργεντινή
Zoys
QUOTE(BasketZilla @ Sep 7 2014, 14:27 ) *
και καλό θα ήταν να φτιάξει κάποιος mod ένα θέμα και να μεταφερθεί η συζήτηση εκεί. Ας γίνει ένα poll πχ μαζί με την Σοβιετία των 70s - 80s και την Αργεντινή των 00s για την καλύτερη Εθνική ever.

Υπάρχει ένα παρόμοιο topic που είχε δημιουργηθεί παλαιότερα: http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=8595

Φυσικά, όποιος θέλει μπορεί να δημιουργήσει νέο topic με ανανεωμένο poll.
sarounas
QUOTE(Zoys @ Sep 7 2014, 15:03 ) *
Υπάρχει ένα παρόμοιο topic που είχε δημιουργηθεί παλαιότερα: http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=8595

Φυσικά, όποιος θέλει μπορεί να δημιουργήσει νέο topic με ανανεωμένο poll.

στην κόντρα Γιουγκοσλαβία-Ισπανία θα πάρω το μέρος των Γιουγκοσλάβων. Η Ισπανία τώρα έχει εκπληκτικούς παίκτες αλλά δεν είναι το ίδιο μέγεθος καθώς η Γιουγκοσλαβία εκτός από μεγαλύτερη δεξαμενή βέβαια μιας και όπως διαπιστώνεται οι κλίκες έδιναν και έπαιρναν για το πιοι θα στελέχωναν την ομάδα και παίκτες όπως οι Σούναρα, Βάραιτς ή ακόμη και ο δικός μας ο Πρέλεβιτς και πολλοί άλλοι φυσικά δεν περνούσαν ούτε απ' έξω απ το γήπεδο που γινόταν οι προπονήσεις, ενώ αν περνούσες από την ηλικία των 25 έπρεπε να είχες μπάρμπα στην κορώνη (όπως είχε ο Ζοτς τον Ντούντα για να παίζεις εθνική) επίσης είχε πολύ καλύτερη χημεία ως σύνολο από τους τωρινούς Ισπανούς

και βέβαια μία ενωμένη Γιουγκοσλαβία αν ξεπερνούσε την παιδική ασθένεια του θαυμασμού και έπαιζε κανονικά σίγουρα θα απειλούσε τους Αμερικανούς αφού το πρόβλημα ήταν στο βάθος. Η Κροατία όσο άντεχαν οι βασικοί κόντραρε την DREAM TEAM 1 όπως και η Γιουγκοσλαβία το 1996 μόλις με 5 παίκτες και χωρίς Σάβιτς και μόνο όταν βγήκε ο Ντίβατς ξέφυγαν οι αστέρες του ΝΒΑ




T.W.Is.M.
QUOTE(BasketZilla @ Sep 7 2014, 14:27 ) *
Τρισμέγιστε ΠΡΟΕΔΡΑ, και συνάδελφε κοριτσοπατέρα (να μου πεις το κόλπο πως τόσο καιρό βλέπεις Μουντιάλ και Μουντομπάσκετ), μιλάω για μια υποθετική ομάδα των Πλάβι μέσα στην δεκαετία των 90s , και όχι για αυτό που είδαμε την τριετία 89-91. Το αντίστοιχο των Ισπανών στα 00s ρόστερ (με ολίγη από 10s) θα ήταν κάπως έτσι για σύγκριση με τους Γιούγκους :

Calderon - Rodriguez - Rubio
Navarro - Llull
Fernandez - C.Jimenez
P.Gasol - F.Reyes - Garbajosa
M.Gasol - Ibaka

Η διαφορά που έχουν οι δυο ομάδες στις θέσεις 1-3 είναι πραγματικά μεγάλη κατά την γνώμη μου , ενώ στην frontline υπερέχουν ελαφρά οι Ισπανοί. Πάντως ενώ θάφτηκε το τσεκούρι του πολέμου για κάποιον , βλέπω το μίσος για τους Σέρβους παραμένει άσβεστο και παίρνει η μπάλα , άδικα , και την μεγαλύτερη φουρνιά παικτών που ανέδειξε ποτέ το Ευρωπαϊκό μπάσκετ. Ακόμα και αν αφαιρέσουμε από το ρόστερ των Γιούγκων τα Σέρβα, κατά την άποψη μου ο Drazen τους κέρδιζε εύκολα μόνος του τους βασιλιάδες της κλάψας και του flopping !

Είμαστε τελείως off topic εδώ και καλό θα ήταν να φτιάξει κάποιος mod ένα θέμα και να μεταφερθεί η συζήτηση εκεί. Ας γίνει ένα poll πχ μαζί με την Σοβιετία των 70s - 80s και την Αργεντινή των 00s για την καλύτερη Εθνική ever.


Ακομα και με το υποθετικο ροστερ που αναφερεις και παιρνοντας σαν αντιπαλο το εξισου υποθετικο Γιουγκοσλαβικο(οπου ομως ο Ντραζεν δε θα μπορουσε να παιξει μαζι με τον Μποντιρογκα ποτε), βλεπω μεγαλη διαφορα υπερ των Ισπανων στο 1. Μην ξεχνας οτι οι Ισπανοι ποτε δεν επαιρναν σκορ απο τους PG. Ο ρολος τους ηταν να δινουν ρυθμο και να παιρνουν μετρημενα σουτ. Ο Καλντερον λοιπον στα καλα του ηταν ο καλυτερος Ευρωπαιος PG με κανονες FIBA και μεσα στο τοπ 5 στην εποχη του(Γιασικεβιτσιους, Παπαλουκας, Διαμαντιδης, Παρκερ οι υπολοιποι). Συγκρινεται λοιπον με Ζντοβτς και Τζορτζεβιτς και εχει και μια καριερα στο ΝΒΑ επιπλεον. Ο Ρουμπιο ειναι υπερτιμημενος, αλλα τη δουλεια του την κανει σε αυτο το ροστερ. Ο δε Ροντριγκεθ τωρα φτανει στο peak του, το οποιο ειναι επιπεδου MVP Euroleague. Προκειται λοιπον για ανωτερη τριαδα απο τη Γιουγκοσλαβικη. Εξισου μεγαλη η διαφορα υπερ των πρωην Γιουγκοσλαβων στο 2-3 κι ακομα περισσοτερο. Οι ψηλοι της Ισπανιας ειναι καλυτεροι, σ αυτο νομιζω συμφωνουμε ολοι, οποτε φτανουμε σε ισορροπια.
Το αν η ενωμενη Γιουγκοσλαβια θα κοντραρε τις ΗΠΑ το 1992 δε θα το μαθουμε ποτε. Μαθαμε ομως οτι η Ισπανια κοντραρε τις ΗΠΑ το 2008 και το 2012. Οι εποχες ομως ειναι τοσο διαφορετικες και το μπασκετ εχει υποστει μεταλλαξη σε σχεση με 20 χρονια πριν. Ολες οι ομαδες παιζουν πιο γρηγορα και οι παιχτες του ΝΒΑ ειναι πιο ευκολα αντιμετωπισιμοι σε σχεση με τοτε. Γι αυτο και πιστευω οτι τοτε και με το κινητρο που ειχαν οι Αμερικανοι δεν προκειται κανενας να τους κοντραρε μεχρι τελους.
Πιο συμπαθης ομαδα παντως για μενα ηταν η Αργεντινη της προηγουμενης δεκαετιας.
katharop
Pg σερχι δεν υπαρχει.pg το οποιο ειναι ανικανο να δημιουργησει σε σετ παιχνιδι δεν νοειται.επειδη εκανε μια καλη χρονια ο σερχι στα28-29 ξαφνικα λογω παοχνιδιου της ρεαλ ραν ν γκαν δεν σημαινει οτι εγιβε παικτης...
basketo_vios
Παιδια μια ερώτηση (off-topic) αλλά γνωρίζει κανείς αν γίνονται αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 ;
Zoys
QUOTE(basketo_vios @ Sep 8 2014, 22:31 ) *
Παιδια μια ερώτηση (off-topic) αλλά γνωρίζει κανείς αν γίνονται αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 ;

Αν και στο προηγούμενο Μουντομπάσκετ έγιναν αγώνες κατάταξης για την οχτάδα φέτος βλέπω πως δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα. Οι θέσεις κάτω από την πρώτη τετράδα θα καθοριστούν έτσι:

QUOTE
Ranked 5th–16th:
Furthest round eliminated
Win–loss record in preliminary round group
Place in preliminary round group
Goal average in preliminary round group
thalys
Άρα είμαστε 9οι;
Zoys
QUOTE(thalys @ Sep 9 2014, 18:54 ) *
Άρα είμαστε 9οι;

Yup.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.