Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2014 off- topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2, 3, 4
roko
QUOTE (SG3ptshooter @ Sep 13 2014, 21:00 ) *
Συνέχισε γερά γουστάρω να τα διαβάζω δε σε ειρωνεύομαι καθόλου.


Οταν υπαρχει διαλογος με ατομο που υπαρχει προσφορο εδαφος συζητησης μπορω να συνεχιζω οσο παει.Οταν δω οτι δεν γινεται διαλογος τον κοβω απο μονος μου.Δεν ξερω τι εννοουσες και γω ομως δεν ενοχληθηκα και δεν σου απαντησα με θυμο.Προτροπη σε περιπτωση που "κουραστηκες" να διαβαζεις το τοπικ ηταν και συγκεκριμενα εμενα ισως, αλλα εδω διαβαζουμε κατ'επιλογην μας οχι εξ'αναγκης.

Αυτο που ειπα για τους Ολυμπιακους Αγωνες το ειπα και λιγο χαριν υπερβολης,αλλα πραγματικα σε σχεση με τις αλλες 2 διοργανωσεις και ιδιαιτερα του Μουντομπασκετ,εμενα πανηγυρακι μου φαινεται,πολλω μαλλον οταν εχω διαβασει απειρα απαξιωτικα σχολια απο τους ιδιους τους αθλητες και τους προπονητες πολλων χωρων και αθληματων.
σπυριαρης
ολυμπιακοι αγωνες>ευρωμπασκετ πριν απο ολυμπιακους>μουντομπασκετ>ευρωμπασκετ πριν απο μουντομπασκετ
colonel gomelsky
Από ποιόν διάβασες απαξιωτικό σχόλιο για τους Ολυμπιακούς; Λάθος κάνεις σε αυτό το θέμα, μην επιμένεις. Κατά τα άλλα μην τα παίρνεις προσωπικά και μένα με ειρωνεύονται ασύστολα αλλά δεν σκάω.
panos75
QUOTE(roko @ Sep 13 2014, 21:05 ) *
Αυτο που ειπα για τους Ολυμπιακους Αγωνες το ειπα και λιγο χαριν υπερβολης,αλλα πραγματικα σε σχεση με τις αλλες 2 διοργανωσεις και ιδιαιτερα του Μουντομπασκετ,εμενα πανηγυρακι μου φαινεται,πολλω μαλλον οταν εχω διαβασει απειρα απαξιωτικα σχολια απο τους ιδιους τους αθλητες και τους προπονητες πολλων χωρων και αθληματων.


Για παρέθεσε μας μερικά. Γιατί εγώ εδώ και τριάντα χρόνια γνωρίζω ότι, με εξαίρεση το ποδόσφαιρο, οι Ολυμπιακοί Αγώνες θεωρούνται η κορυφαία διοργάνωση από αθλητές και παράγοντες όλων των σπορ.
roko
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 13 2014, 21:15 ) *
Από ποιόν διάβασες απαξιωτικό σχόλιο για τους Ολυμπιακούς; Λάθος κάνεις σε αυτό το θέμα, μην επιμένεις. Κατά τα άλλα μην τα παίρνεις προσωπικά και μένα με ειρωνεύονται ασύστολα αλλά δεν σκάω.


Ο φιλος δηλωσε οτι δεν με ειρωνευτηκε το ιδιο εκανα και εγω,δεν σκαει κανενας peace.gif
Απο κει και περα δεσμευομαι οταν εχω χρονο να παραθεσω πολλες δηλωσεις για ολυμπιακους αγωνες που λενε αυτο που λεω.
Φιλε μου λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου δεν χρειαζεται να συμφωνουμε ολοι σε ολα.Το κλαμα που βλεπω σε Μουντιαλ και σε Μουντομπασκετ δεν το βλεπω στους Ολυμπιακους.Ουτε την προσπαθεια ουτε τους παικταραδες που σπανια κατεβαινουν σε Ολυπιακους.Μονο οι ΗΠΑ δινουν τετοια βαρυτητα σε αυτο το τουρνουα.Ολοι οι αλλοι προετοιαμζονται ολο το χρονο και προστατευονται για παγκοσμια και πανευρωπαικα.
Αυτο δεν ισχυει τοσο για τον στιβο.Για μπασκετ ομως (οπως και για ποδοσφαιρο ισχυει.).
panos75
QUOTE(roko @ Sep 13 2014, 21:19 ) *
Ο φιλος δηλωσε οτι δεν με ειρωνευτηκε το ιδιο εκανα και εγω,δεν σκαει κανενας peace.gif
Απο κει και περα δεσμευομαι οταν εχω χρονο να παραθεσω πολλες δηλωσεις για ολυμπιακους αγωνες που λενε αυτο που λεω.
Φιλε μου λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου δεν χρειαζεται να συμφωνουμε ολοι σε ολα.Το κλαμα που βλεπω σε Μουντιαλ και σε Μουντομπασκετ δεν το βλεπω στους Ολυμπιακους.Ουτε την προσπαθεια ουτε τους παικταραδες που σπανια κατεβαινουν σε Ολυπιακους.Μονο οι ΗΠΑ δινουν τετοια βαρυτητα σε αυτο το τουρνουα.Ολοι οι αλλοι προετοιαμζονται ολο το χρονο και προστατευονται για παγκοσμια και πανευρωπαικα.
Αυτο δεν ισχυει τοσο για τον στιβο.Για μπασκετ ομως (οπως και για ποδοσφαιρο ισχυει.).


Εγώ λοιπόν που έχω χρόνο κοίτα τι βρήκα μέσα σ'ένα λεπτό.

http://www.sport24.gr/Basket/SpainBasket/g...la.1392935.html

Γκασόλ: "Οι Ολυμπιακοί Αγώνες πάνω απ' όλα"

Ο άσος των Λος Άντζελες Λέικερς επιθυμεί να παίξει με την Εθνική Ισπανίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και αυτό δεν είναι μυστικό.

Σε δηλώσεις του στην ισπανική "Marca", ο Πάου Γκασόλ σχολίασε ότι ο μοναδικός λόγος για να μη βρίσκεται του χρόνου του καλοκαίρι στο Λονδίνο είναι να μην τον καλέσει ο ομοσπονδιακός προπονητής στην ομάδα ή να είναι τραυματίας.

Το πρώτο είναι μάλλον απίθανο, ενώ το δεύτερο θα προσπαθήσει με νύχια και με δόντια να το αποφύγει, όντας προσεκτικός.
rchos
Μόνο για το ποδόσφαιρο οι Ολυμπιακοί αγώνες είναι κάτω από τις διοργανώσεις του ίδιου του σπορ.

Οι Γάλλοι ας πούμε που αναφέρεις Ροκο φέτος κατέβηκαν χωρίς Πάρκερ γιατί ο ίδιος προτίμησε να ξεκουραστεί φέτος ώστε να σκιστεί του χρόνου να κερδίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς η Γαλλία και να τελειώσει και ο ίδιος την καριέρα του με την εθνική στους Ολυμπιακούς του Ριο.

Οι Ισπανοί φέτος δώσαν μεγαλύτερη βάση στο μουντομπάσκετ μόνο και μόνο γιατί γινόταν στην πατρίδα τους.


Από την άλλη χώρες που δεν έχουν στο τσεπάκι τους προκρίσεις και στα δύο τουρνουά προφανώς δεν επιλέγουν και τους φαίνεται τεράστια η συμμετοχή και επιτυχία και στα δύο.
Αλλά για τις χώρες που μπορούν να είναι και στους Ολυμπιακούς και στο παγκόσμιο σε σταθερή βάση οι Ολυμπιακοί είναι μακράν μεγαλύτερος στόχος.
panos75
Συνεχίζουμε.

http://www.gazzetta.gr/londino-2012/articl...ones-gia-parker

Όνειρο οι Ολυμπιακοί Αγώνες για Πάρκερ

Ο Γάλλος NBAers (σ.σ. Σπερς) θα δώσει για πρώτη φορά το «παρών» σε Ολυμπιακούς Αγώνες κι η προσμονή είναι μεγάλη.
ADVERTISEMENT

«Πρόκειται για τεράστιο επίτευγμα. Είμαι πολύ υπερήφανος, που θα εκπροσωπήσω τη χώρα μου σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Είναι ένα όνειρο, που γίνεται πραγματικότητα. Θυμάμαι, όταν ήμουν μικρός, έβλεπα τη Dream Team στους Αγώνες του 1992 κι έλεγα στον εαυτό μου "Θέλω να αγωνιστώ κι εγώ σε Ολυμπιακούς Αγώνες". Τώρα, έχω την ευκαιρία να συμμετάσχω. Είναι κάτι το απίστευτο για εμένα και τους συμπαίκτες μου» εξήγησε στο FIBA.com ο 30χρονος All Star.

http://www.sport-fm.gr/article/138295

Νοβίτσκι: «Απωθημένο οι Ολυμπιακοί Αγώνες, φαβορί η Ελλάδα»

Αποφασισμένος να οδηγήσει τη Γερμανία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου και να λάβει για πρώτη φορά στην καριέρα του μέρος στη μεγάλη διοργάνωση δήλωσε ο Ντιρκ Νοβίτσκι. Ο σούπερ σταρ των Ντάλας Μάβερικς βρίσκεται στην Αθήνα για το Προολυμπιακό Τουρνουά που αρχίζει τη Δευτέρα και στο οποίο η ομάδα του συμμετέχει στον δεύτερο όμιλο μαζί με τη Νέα Ζηλανδία και το Πράσινο Ακρωτήρι.

«Είναι το μεγάλο όνειρό της καριέρας μου και το απωθημένο μου, Αποκλειστήκαμε από το Σίδνεϊ για μερικούς πόντους και δεν καταφέραμε να προκριθούμε στην Αθήνα. Τώρα μας δίνεται άλλη μια ευκαιρία. Θέλω παρά πολύ να πάρω μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες, να περπατήσω στο Ολυμπιακό στάδιο, να νιώσω την ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο κόσμος, να μείνω στο Ολυμπιακό χωριό. Θέλω να το πετύχω έστω και μια φορά στην καριέρα μου», δήλωσε ο διεθνής άσος.
roko
QUOTE (rchos @ Sep 13 2014, 21:31 ) *
Μόνο για το ποδόσφαιρο οι Ολυμπιακοί αγώνες είναι κάτω από τις διοργανώσεις του ίδιου του σπορ.

Οι Γάλλοι ας πούμε που αναφέρεις Ροκο φέτος κατέβηκαν χωρίς Πάρκερ γιατί ο ίδιος προτίμησε να ξεκουραστεί φέτος ώστε να σκιστεί του χρόνου να κερδίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς η Γαλλία και να τελειώσει και ο ίδιος την καριέρα του με την εθνική στους Ολυμπιακούς του Ριο.

Οι Ισπανοί φέτος δώσαν μεγαλύτερη βάση στο μουντομπάσκετ μόνο και μόνο γιατί γινόταν στην πατρίδα τους.


Από την άλλη χώρες που δεν έχουν στο τσεπάκι τους προκρίσεις και στα δύο τουρνουά προφανώς δεν επιλέγουν και τους φαίνεται τεράστια η συμμετοχή και επιτυχία και στα δύο.
Αλλά για τις χώρες που μπορούν να είναι και στους Ολυμπιακούς και στο παγκόσμιο σε σταθερή βάση οι Ολυμπιακοί είναι μακράν μεγαλύτερος στόχος.


Να το θεσω αλλιως? Αν κερδισουμε χρυσο στους Ολυμπιακους αγωνες,σε ενα ευρωμπασκετ,και σε ενα μουντομπασκετ,μπορεις να μου πεις η' μαλλον να μου καταταξεις ο πολυς ο κοσμος(μπασκετικος και μη μπασκετικος),που θα κατεβει στους δρομους περισσοτερο? Δλαδη βαλε μου 1 εκει 2 εκει 3 εκει..

Δευτερον η Φιμπα,γιατι εχει τον ιδιο συντελεστη βαρους σε περιπτωση μουντομπασκετ και ολυμπιακων αγωνων αφου οι ολυμπιακοι αγωνες ειναι πιο σημαντικοι?
panos75
QUOTE(roko @ Sep 13 2014, 21:38 ) *
Να το θεσω αλλιως? Αν κερδισουμε χρυσο στους Ολυμπιακους αγωνες,σε ενα ευρωμπασκετ,και σε ενα μουντομπασκετ,μπορεις να μου πεις η' μαλλον να μου καταταξεις ο πολυς ο κοσμος(μπασκετικος και μη μπασκετικος),που θα κατεβει στους δρομους περισσοτερο? Δλαδη βαλε μου 1 εκει 2 εκει 3 εκει..

Δευτερον η Φιμπα,γιατι εχει τον ιδιο συντελεστη βαρους σε περιπτωση μουντομπασκετ και ολυμπιακων αγωνων αφου οι ολυμπιακοι αγωνες ειναι πιο σημαντικοι?


Τι σόι λογική είναι αυτή; Θα κρίνουμε τη σπουδαιότητα μιας διοργάνωσης από το αν οι ερυθροπράσινοι κάφροι σηκωθούν από τις πολυθρόνες τους και βγουν στην Ομόνοια ή στο Πασαλιμάνι να πανηγυρίσουν;
Ε τότε να πούμε και στους Ολυμπιονίκες μας του στίβου, της ιστιοπλοϊας ή της άρσης βαρών ότι τα μετάλλια τους δεν αξίζουν μιας και δεν είχαμε σκηνές 1987 ή 2004 όταν τα πήραν.

rchos
QUOTE(roko @ Sep 13 2014, 21:38 ) *
Να το θεσω αλλιως? Αν κερδισουμε χρυσο στους Ολυμπιακους αγωνες,σε ενα ευρωμπασκετ,και σε ενα μουντομπασκετ,μπορεις να μου πεις η' μαλλον να μου καταταξεις ο πολυς ο κοσμος(μπασκετικος και μη μπασκετικος),που θα κατεβει στους δρομους περισσοτερο? Δλαδη βαλε μου 1 εκει 2 εκει 3 εκει..

Δευτερον η Φιμπα,γιατι εχει τον ιδιο συντελεστη βαρους σε περιπτωση μουντομπασκετ και ολυμπιακων αγωνων αφου οι ολυμπιακοι αγωνες ειναι πιο σημαντικοι?



Ξεκινάω από το δεύτερο.Η Φίμπα έχει ίδιο συντελεστή γιατί το μουντομπάσκετ είναι δικιά της διοργάνωση ενώ οι Ολυμπιακοί δεν διοργανώνονται από την ίδια.Αν δώσει και μεγαλύτερο συντελεστή στους Ολυμπιακούς θα μικρύνει και άλλο την διοργάνωση της.


Μια διοργάνωση κρίνεται από το πως την βλέπουν οι πάιχτες και όχι ο πολύς ο κόσμος.
Αν ρωτάς εμένα εγώ θα χαρώ Ολυμπιακούς και Μουντομπάσκετ το ίδιο και λίγο παραπάνω από το Ευρωμπάσκετ.
Απλά να σκεφτείς ότι για τους αθλητές η συμμετοχή και μόνο σε Ολυμπιακούς είναι πολύ σημαντική ενώ σε μουντομπάσκετ όχι τόσο.
Όσο για τα πανηγύρια του κόσμου νομίζω ότι θα είναι πανω κάτω τα ίδια.Όπου γάμος και χαρά η βασίλο πρώτη.Στους Ολυμπιακούς θα βγουν λιγότεροι στους δρόμους γιατί γίνονται αύγουστο και ο πολύς ο κόσμος διακοπεύει και επίσης η προσοχή διασπάται σε πολλά αθλήματα (28) και όχι μόνο σε 1.Δεν είναι κριτήριο αυτό.
sarounas
Roko δεν μπορεί να το εννοείς πραγματικά αυτό… αν δεν μας κάνεις πλάκα απλά να προσθέσω και γω πως σαφώς και η διάκριση σε ολυμπιακούς αγώνες είναι η υπέρταση διάκριση για κάθε αθλητή πλην των ποδοσφαιριστών.

Πέραν όλων αυτών που σημείωσαν οι συμφορουμίτες υπάρχουν τρανταχτά παραδείγματα που το αποδεικνύουν, όπως εκείνο του Αντονέλο Ρίβα που έκλαιγε μετά την ήττα στο ματς με την εθνική μας στο προολυμπιακό του Άμστερνταμ του 88 και το κράτησε μανιάτικο μια ζωή απέναντι στους διεθνείς μας επειδή η νίκη μας τότε τελικά δεν είχε αντίκρισμα ή όπως του Γιαννάκη που έπαιζε μέχρι τα 37 με μόνο στόχο του να έχει μία συμμετοχή σε Ολυμπιακούς και όταν αυτό συνέβηκε το 1996 ηρέμησε και σταμάτησε επιτέλους. Ο Κακιούζης ποτέ δεν συγχώρεσε τον Γιαννάκη που δεν το πήρε στην αποστολή το 2008 στο Πεκίνο. Ο Κόμπι Μπράιαντ είχε δηλώσει μετά το χρυσό στο Πεκίνο ότι κανένας τίτλος ΝΒΑ δεν συγκρίνεται με το χρυσό Ολυμπιακό. Επίσης οι κορυφαίοι μη Αμερικανοί μπασκετμπολίστες ποτέ δεν διανοήθηκαν να πάρουν ρεπό από την εθνική τους σε Ολυμπιακή χρονιά (Σαμπόνις, Πέτροβιτς, Μαρτσουλιόνις, Ντίβατς, Σρεμπφ που έπαιξε μόνο σε Ολυμπιακούς, Κούκοτς, Ράτζα, Σάρας, Μποντιρόγκα, Νοβίτσκι, Μανού, Σκόλα, Γκασόλ, Πάρκερ, Κιριλένκο, Ναβάρο ακόμη και ο Διαμαντίδης που θεωρείτε βαρύς έπαιξε σε 2 Ολυμπιακούς) ενώ στα άλλα όλοι συμμετέχουν επιλεκτικά πλην του τρισμέγιστου ΜΠΟΡΙΣ ΝΤΙΟ
που όπως έχει πει θα ξεκουραστεί μετά το τέλος της καριέρας του 77.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(roko @ Sep 13 2014, 18:28 ) *
Ο συντελεστης για εμενα και νομιζω θα συμφωνεις ειναι :
Α)χρυσα μεταλλια γενικως (μουντομπασκετ +ευρωμπασκετ)
Β) χρυσα μεταλλια σε Μουντομπασκετ
Γ) συνολικοι τελικοι σε Μουντομπασκετ
Δ)συνολικα μεταλλια σε μουντομπασκετ και μετα αν εχουν ισοβαθμια σε αυτα πιανεις και τα ευρωμπασκετ,οποτε εχεις
Ε) χρυσα μεταλλια σε ευρωμπασκετ
ΣΤ)συνολικος αριθμος τελικων σε Ευρωμπασκετ
Ζ)συνολικα μεταλλια σε Ευρωμπασκετ.
και μετα αν υπαρχει ακομη και εκει ισοπαλια βαζεις Ολυμπιακους αγωνες στην ιδια σειρα.

Τωρα εαν εσυ θες να βαλεις τα χαλκινα στο Ευρωμπασκετ και στους Ολυμπιακους αγωνες,και τις τεταρτοπεμπτες θεσεις,να εχουν ιδια βαρυτητα με τα 2 χρυσα και τον αυριανο τελικο των Σερβων σε Μουντομπασκετ καντο ειναι δικο σου θεμα.

Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου. bball.gif

Kαι μια ασκηση αν θελεις για το σπιτι.Υπολογισε μου βασει του αλγοριθμου της Φιμπα,τα συνολικα βαρη απο τοτε που εγινε η διασπαση και εντευθεν τα συνολικα βαρη για την Σερβια και για οποια ομαδα μπορεις να βρεις μεγαλυτερο συνολικο "βαρος" και τοτε το ξανασυζηταμε.Η Φιμπα βεβαια θεωρει τους Ολυμπιακους Αγωνες πιο σημαντικους απο τα Ευρωμπασκετ.Εγω διαφωνω πιστευω οτι το Ευρωμπασκετ ειναι πιο σημαντικο απο τους Ολυμπιακους,αλλα υπολογισε το οπως θελεις.
http://en.wikipedia.org/wiki/FIBA_World_Rankings

Men Ranking
Number Event Weight
2 FIBA Basketball World Cup 5
2 Olympic basketball tournaments 5
4 FIBA Africa Championship 0.2
4 FIBA Americas Championship 0.8
4 FIBA Asia Championship 0.3
4 FIBA EuroBasket 1
4 FIBA Oceania Championship 0.1

και

Gold medal (1st) 50
Silver medal (2nd) 40
Bronze medal (3rd) 30
4th 15
5th 14
6th 13
7th 12
8th 11
9th 10
10th 9
11th 8
12th 7
13th 6
14th 5
15th 4
16th 3
17th 2
18th and below 1

Οι 2 υποπινακες για να υπολογισεις.Και αν τα βρεις και τα τσεκαρω και ειναι ετσι οπως τα λες θα συμφωνησω.



Να γραψω τις λυσεις της ασκησης?
Κατ αρχην εκανα εναν υπολογισμο για 6 ευρωπαικες ομαδες για την τελευταια 12ετια, δηλαδη 3 ολυμπιακους κυκλους(1 παραπανω απ οτι λαμβανει υποψη η FIBA για τα rankings της). Σκοπος δεν ηταν να αξιολογησω την πορεια καποιων ομαδων, αλλα να δω αν αυτο που ελεγα για την περιοδο αυτη εχει βαση, οτι δηλαδη η Σερβια εχει μεινει πιο πισω σε διακρισεις απο περισσοτερες ευρωπαικες ομαδες πλην Ισπανιας. Το αποτελεσμα εχει βεβαια ενα ερωτηματικο, το οποιο ειναι το αποτελεσμα του αυριανου τελικου. Αν ομως παρουμε αυτο που θεωρειται πιο πιθανο, δηλαδη νικη των ΗΠΑ, εχουμε με το(αδικο κατα τη γνωμη μου και θα το εξηγησω αμεσως μετα) συστημα της FIBA:
Ισπανια 1070
Λιθουανια 646
Ελλαδα 560
Γαλλια 465
Σερβια 446
Ρωσια 375
Αρα ακομα και μετα απο εναν τελικο κι εναν ημιτελικο Μουντομπασκετ και ενα ασημενιο μεταλλιο σε Ευρωμπασκετ, οι Σερβοι δεν ξεπερνουν ουτε τους Γαλλους, αν δεν κερδισουν αυριο, ενω ακομα κι αν κερδισουν θα ειναι κατω απο Ελλαδα και Λιθουανια. Οπως ειχα ξαναγραψει, το διαστημα που παιρνω μοιαζει καπως αυθαιρετο, συνδυαζει ομως το τελειωμα μιας φουρνιας που εφερε επιτυχιες στη Σερβια και 3 πληρεις Ολυμπιακους κυκλους, ωστε να υπαρχει ισορροπια μεταξυ του αριθμου των διοργανωσεων.
Αν γυρισουμε κι αλλο πισω και παμε σε βαθος 20ετιας, η Σερβια εχει 1391 ποντους και η Ισπανια 1357. Αν θες να μεινεις μονο στα νουμερα αυτα, θα πεις οτι οι Σερβοι ειναι η καλυτερη ομαδα της 20ετιας. Αν βαλεις στη ζυγαρια κι αλλους παραγοντες, θα πρεπει να αλλαξεις αποψη. Ας μην παμε στη διαιτησια. Να σου φερω ενα αλλο παραδειγμα. Το 1998 οι ΗΠΑ δεν κατεβασαν ομαδα με παιχτες ΝΒΑ λογω του lock out. Πηραν ετσι την 3η θεση αντι για την 1η που θα επαιρναν υπο φυσιολογικες συνθηκες. Το κυπελλο πηραν οι Σερβοι, που περα απο τον αμφισβητουμενο τροπο με τον οποιο εφτασαν στον τελικο, επωφεληθηκαν για να γραψουν +50 ποντους απο την απουσια των NBAers. Να αρχισω να βγαζω ποντους και απο τις θεσεις που τους χαρισε ο Πιτσιλκας(και οχι μονο)???
Παμε τωρα και στο συστημα. Ο συντελεστης 5 για τις 2 παγκοσμιες διοργανωσεις ειναι υπερβολικος κατα τη γνωμη μου. Καταλαβαινω οτι πρεπει να ειναι υπερδιπλασιος σε σχεση με τα Ευρωμπασκετ, γιατι γινονται καθε 4 χρονια κι οχι καθε 2 οπως τα ευρωπαικα πρωταθληματα, αλλα ετσι οπως το κανει η FIBA, τα Ευρωμπασκετ μετρανε σε καθε κυκλο με συντελεστη 2 και τα Μουντομπασκετ με 5. Πιο σωστο μου μοιαζει ενας συντελεστης 3 στα Μουντομπασκετ και 4 στους ΟΑ. Επισης θεωρω οτι ενω πριμοδοτουνται σωστα τα μεταλλια, αδικειται η ομαδα που παιζει για τα μεταλλια και δεν κερδιζει. Ο κερδισμενος προημιτελικος δινει δηλαδη μονο 1 ποντο επιπλεον? Η αδικια του συστηματος υπερ των παγκοσμιων διοργανωσεων φαινεται με 2 απλα παραδειγματα. Μετα τις 6 χωρες που ανεφερα σε βαθος 12ετιας η επομενη στην καταταξη πρεπει να ειναι η Τουρκια με 366. Μονο που οι Τουρκοι δεν εχουν ξεπερασει την 8η θεση σε Ευρωμπασκετ απο το 2003, δεν εχουν συμμετασχει σε Ολυμπιακους Αγωνες και πανω απο τους μισους τους ποντους προερχονται απο τη 2η θεση στο εντος εδρας Μουντομπασκετ! Απο κοντα βρισκεται και η Ιταλια με 312, η οποια δεν εχει συμμετασχει σε παγκοσμια διοργανωση μετα το 2006(οποτε και πηρε μερος με wild card), εχει να μπει στην 8αδα σε Ευρωμπασκετ απο το 2003 και εχει μεινει εκτος ακομα και απο Ευρωμπασκετ! Πηρε ομως τη 2η θεση στους Ολυμπιακους της Αθηνας και ετσι ξεπερνα πχ τους Σλοβενους και τους Κροατες, που μπορει να μην εχουν πετυχει και πολλα, αλλα τουλαχιστον εχουν πιο σταθερες παρουσιες στα νοκ αουτ.
roko
QUOTE (rchos @ Sep 13 2014, 21:50 ) *
Ξεκινάω από το δεύτερο.Η Φίμπα έχει ίδιο συντελεστή γιατί το μουντομπάσκετ είναι δικιά της διοργάνωση ενώ οι Ολυμπιακοί δεν διοργανώνονται από την ίδια.Αν δώσει και μεγαλύτερο συντελεστή στους Ολυμπιακούς θα μικρύνει και άλλο την διοργάνωση της.


Μια διοργάνωση κρίνεται από το πως την βλέπουν οι πάιχτες και όχι ο πολύς ο κόσμος.
Αν ρωτάς εμένα εγώ θα χαρώ Ολυμπιακούς και Μουντομπάσκετ το ίδιο και λίγο παραπάνω από το Ευρωμπάσκετ.
Απλά να σκεφτείς ότι για τους αθλητές η συμμετοχή και μόνο σε Ολυμπιακούς είναι πολύ σημαντική ενώ σε μουντομπάσκετ όχι τόσο.
Όσο για τα πανηγύρια του κόσμου νομίζω ότι θα είναι πανω κάτω τα ίδια.Όπου γάμος και χαρά η βασίλο πρώτη.Στους Ολυμπιακούς θα βγουν λιγότεροι στους δρόμους γιατί γίνονται αύγουστο και ο πολύς ο κόσμος διακοπεύει και επίσης η προσοχή διασπάται σε πολλά αθλήματα (28) και όχι μόνο σε 1.Δεν είναι κριτήριο αυτό.


Αρα και εσυ που εισαι μπασκετικος θα χαρεις το ιδιο για ολυμπιακους και για μουντομπασκετ και οχι λογω Αυγουστου..Αρα συμφωνεις κατα καποιον τροπο με τον ιδιο συντελεστη της Φιμπα oυσιαστικα δηλαδη τα θεωρεις εξισου σημαντικα.

Τα πανηγυρια του κοσμου δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο να ειναι τα ιδια.Και ειναι λογικο οταν παρεις ενα μεταλλιο στους Ολυμπιακους στο μπασκετ πχ. δεν βγαινεις στον δρομο οταν την αλλη μερα κοιτας τον τελικο στα 100 μετρα για παραδειγμα....Γιατι πιτσα με γυρο δεν τρωγεται ευκολα και ας την τρωνε μερικοι...

Για τους παικτες αν ηταν ετσι οπως λες δεν θα κατεβαιναν με ρεζερβες στους Ολυμπιακους αγωνες ουτε θα δηλωναν αυτα που δηλωνουν για τους ολυμπιακους κατα καιρους και επιμενω σε αυτο.Το οτι γινεται στο ποδοσφαιρο οπως παραδεχεσαι και ο ιδιος,που ειναι το πιο δημοφιλες αθλημα δειχνει πολλα νομιζω...

QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 14 2014, 01:20 ) *
Να γραψω τις λυσεις της ασκησης?
Κατ αρχην εκανα εναν υπολογισμο για 6 ευρωπαικες ομαδες για την τελευταια 12ετια, δηλαδη 3 ολυμπιακους κυκλους(1 παραπανω απ οτι λαμβανει υποψη η FIBA για τα rankings της). Σκοπος δεν ηταν να αξιολογησω την πορεια καποιων ομαδων, αλλα να δω αν αυτο που ελεγα για την περιοδο αυτη εχει βαση, οτι δηλαδη η Σερβια εχει μεινει πιο πισω σε διακρισεις απο περισσοτερες ευρωπαικες ομαδες πλην Ισπανιας. Το αποτελεσμα εχει βεβαια ενα ερωτηματικο, το οποιο ειναι το αποτελεσμα του αυριανου τελικου. Αν ομως παρουμε αυτο που θεωρειται πιο πιθανο, δηλαδη νικη των ΗΠΑ, εχουμε με το(αδικο κατα τη γνωμη μου και θα το εξηγησω αμεσως μετα) συστημα της FIBA:
Ισπανια 1070
Λιθουανια 646
Ελλαδα 560
Γαλλια 465
Σερβια 446
Ρωσια 375
Αρα ακομα και μετα απο εναν τελικο κι εναν ημιτελικο Μουντομπασκετ και ενα ασημενιο μεταλλιο σε Ευρωμπασκετ, οι Σερβοι δεν ξεπερνουν ουτε τους Γαλλους, αν δεν κερδισουν αυριο, ενω ακομα κι αν κερδισουν θα ειναι κατω απο Ελλαδα και Λιθουανια. Οπως ειχα ξαναγραψει, το διαστημα που παιρνω μοιαζει καπως αυθαιρετο, συνδυαζει ομως το τελειωμα μιας φουρνιας που εφερε επιτυχιες στη Σερβια και 3 πληρεις Ολυμπιακους κυκλους, ωστε να υπαρχει ισορροπια μεταξυ του αριθμου των διοργανωσεων.
Αν γυρισουμε κι αλλο πισω και παμε σε βαθος 20ετιας, η Σερβια εχει 1391 ποντους και η Ισπανια 1357. Αν θες να μεινεις μονο στα νουμερα αυτα, θα πεις οτι οι Σερβοι ειναι η καλυτερη ομαδα της 20ετιας. Αν βαλεις στη ζυγαρια κι αλλους παραγοντες, θα πρεπει να αλλαξεις αποψη. Ας μην παμε στη διαιτησια. Να σου φερω ενα αλλο παραδειγμα. Το 1998 οι ΗΠΑ δεν κατεβασαν ομαδα με παιχτες ΝΒΑ λογω του lock out. Πηραν ετσι την 3η θεση αντι για την 1η που θα επαιρναν υπο φυσιολογικες συνθηκες. Το κυπελλο πηραν οι Σερβοι, που περα απο τον αμφισβητουμενο τροπο με τον οποιο εφτασαν στον τελικο, επωφεληθηκαν για να γραψουν +50 ποντους απο την απουσια των NBAers. Να αρχισω να βγαζω ποντους και απο τις θεσεις που τους χαρισε ο Πιτσιλκας(και οχι μονο)???
Παμε τωρα και στο συστημα. Ο συντελεστης 5 για τις 2 παγκοσμιες διοργανωσεις ειναι υπερβολικος κατα τη γνωμη μου. Καταλαβαινω οτι πρεπει να ειναι υπερδιπλασιος σε σχεση με τα Ευρωμπασκετ, γιατι γινονται καθε 4 χρονια κι οχι καθε 2 οπως τα ευρωπαικα πρωταθληματα, αλλα ετσι οπως το κανει η FIBA, τα Ευρωμπασκετ μετρανε σε καθε κυκλο με συντελεστη 2 και τα Μουντομπασκετ με 5. Πιο σωστο μου μοιαζει ενας συντελεστης 3 στα Μουντομπασκετ και 4 στους ΟΑ. Επισης θεωρω οτι ενω πριμοδοτουνται σωστα τα μεταλλια, αδικειται η ομαδα που παιζει για τα μεταλλια και δεν κερδιζει. Ο κερδισμενος προημιτελικος δινει δηλαδη μονο 1 ποντο επιπλεον? Η αδικια του συστηματος υπερ των παγκοσμιων διοργανωσεων φαινεται με 2 απλα παραδειγματα. Μετα τις 6 χωρες που ανεφερα σε βαθος 12ετιας η επομενη στην καταταξη πρεπει να ειναι η Τουρκια με 366. Μονο που οι Τουρκοι δεν εχουν ξεπερασει την 8η θεση σε Ευρωμπασκετ απο το 2003, δεν εχουν συμμετασχει σε Ολυμπιακους Αγωνες και πανω απο τους μισους τους ποντους προερχονται απο τη 2η θεση στο εντος εδρας Μουντομπασκετ! Απο κοντα βρισκεται και η Ιταλια με 312, η οποια δεν εχει συμμετασχει σε παγκοσμια διοργανωση μετα το 2006(οποτε και πηρε μερος με wild card), εχει να μπει στην 8αδα σε Ευρωμπασκετ απο το 2003 και εχει μεινει εκτος ακομα και απο Ευρωμπασκετ! Πηρε ομως τη 2η θεση στους Ολυμπιακους της Αθηνας και ετσι ξεπερνα πχ τους Σλοβενους και τους Κροατες, που μπορει να μην εχουν πετυχει και πολλα, αλλα τουλαχιστον εχουν πιο σταθερες παρουσιες στα νοκ αουτ.


Ωπα μισο ρε συ.Πηρες για 12 χρονια? Δηλαδη απο το 2002? Τοτε δηλαδη που πηρε το 1ο της μεταλλιο η Ισπανια στην Μετα Χριστον εποχη στο Ευρωμπασκετ?? Ενταξει το παραταω παλι καλα που δεν πηρες απο το 2006 μονο smiley.gif
Η Σερβια υπαρχει εδω και 22 χρονια μετα την διασπαση οχι 12. Anyway

Ωπα μισο διαβασα το υπολοιπο κειμενο σου και ειδα οτι παραδεχεσαι οτι στην 20αετια τα νουμερα ειναι υπερ των Σερβων αρα ηταν τιμιος ο υπολογισμος σου και βιαστηκα εγω.Αλλα και εσυ μου εχεις τονισμενα μονο την 12καετια και το μυαλο μου θολωσε blink.gif

Για να ανακεφαλαιωσουμε λοιπον και αν θελεις να καταληξουμε.Δεχεσαι οπως βλεπεις απο τα νουμερα που πολυ σωστα υπολογισες,οτι η Σερβια βασει και της Φιμπα αξιολογησης ειναι η κορυφαια ομαδα στην Ευρωπη.Αυτο δεν αλλαζει ειναι δεδομενο.Ενα το κρατουμενο.

Δευτερον να δεχτω εγω απο την αλλη για τους Πιτσιλκες που ενδεχομενως να σου δημιουργησαν και καποια παιδικα τραυματα smiley.gif αλλα μεχρι εκει.Η Σερβια ειχε ομαδαρες που σε συνδυασμο με την διαιτησια εφεραν κουπες.Σου θυμιζει κατι? 19.gif

Απο κει και περα εγω συμφωνω με το συστημα αυτο της Φιμπα πανω κατω με την διαφορα στον αλγοριθμο που σου προτεινα αρχικα.Τα Ευρωμπασκετ να εχουν δηλαδη ακομη μεγαλυτερο συντελεστη.Δεν θεωρω τις 4ες θεσεις αξιες αναφορας και καλως για εμενα δεν πριμοδοτουνται.
roko
QUOTE (sarounas @ Sep 13 2014, 22:39 ) *
Roko δεν μπορεί να το εννοείς πραγματικά αυτό… αν δεν μας κάνεις πλάκα απλά να προσθέσω και γω πως σαφώς και η διάκριση σε ολυμπιακούς αγώνες είναι η υπέρταση διάκριση για κάθε αθλητή πλην των ποδοσφαιριστών.

Πέραν όλων αυτών που σημείωσαν οι συμφορουμίτες υπάρχουν τρανταχτά παραδείγματα που το αποδεικνύουν, όπως εκείνο του Αντονέλο Ρίβα που έκλαιγε μετά την ήττα στο ματς με την εθνική μας στο προολυμπιακό του Άμστερνταμ του 88 και το κράτησε μανιάτικο μια ζωή απέναντι στους διεθνείς μας επειδή η νίκη μας τότε τελικά δεν είχε αντίκρισμα ή όπως του Γιαννάκη που έπαιζε μέχρι τα 37 με μόνο στόχο του να έχει μία συμμετοχή σε Ολυμπιακούς και όταν αυτό συνέβηκε το 1996 ηρέμησε και σταμάτησε επιτέλους. Ο Κακιούζης ποτέ δεν συγχώρεσε τον Γιαννάκη που δεν το πήρε στην αποστολή το 2008 στο Πεκίνο. Ο Κόμπι Μπράιαντ είχε δηλώσει μετά το χρυσό στο Πεκίνο ότι κανένας τίτλος ΝΒΑ δεν συγκρίνεται με το χρυσό Ολυμπιακό. Επίσης οι κορυφαίοι μη Αμερικανοί μπασκετμπολίστες ποτέ δεν διανοήθηκαν να πάρουν ρεπό από την εθνική τους σε Ολυμπιακή χρονιά (Σαμπόνις, Πέτροβιτς, Μαρτσουλιόνις, Ντίβατς, Σρεμπφ που έπαιξε μόνο σε Ολυμπιακούς, Κούκοτς, Ράτζα, Σάρας, Μποντιρόγκα, Νοβίτσκι, Μανού, Σκόλα, Γκασόλ, Πάρκερ, Κιριλένκο, Ναβάρο ακόμη και ο Διαμαντίδης που θεωρείτε βαρύς έπαιξε σε 2 Ολυμπιακούς) ενώ στα άλλα όλοι συμμετέχουν επιλεκτικά πλην του τρισμέγιστου ΜΠΟΡΙΣ ΝΤΙΟ
που όπως έχει πει θα ξεκουραστεί μετά το τέλος της καριέρας του 77.gif


Nαι φιλε πλακα κανω.Δεν τα εννοω αυτα που λεω.
benchwarmer
Φίλε roko με όλο το σεβασμό αλλά θα μας τρελάνεις όλους εδώ με αυτά που γράφεις. Πιο σημαντικά τα Ευρωμπάσκετ από τους Ολυμπιακούς Αγώνες? Συγγνώμη αλλά εκτίθεσαι, δεν υπάρχει καν λόγος να επιχειρηματολογήσει κανείς.

(Στο ποδόσφαιρο φυσικά και το Ολυμπιακό τουρνουά είναι ανάξιο αναφοράς, γιατί υπάρχει κανονισμός που επιτρέπει μόνο σε 3 παίχτες για κάθε χώρα να είναι άνω των 23 ετών. Στο μπάσκετ αντίθετα, μπορείς να ψάξεις μόνος σου να βρεις τα ρόστερ των ομάδων, και να δεις αν οι σταρ επιλέγουν τους Ολυμπιακούς ή τα Μουντο/Ευρωμπάσκετ για ξεκούραση)


Όσον αφορά το θέμα μας (αν υπάρχει θέμα δηλαδή εκεί που έχει φτάσει η κουβέντα), αν μιλάμε για 20ετία τότε πράγματι μπαίνει στο παιχνίδι η Σερβία της περιόδου 95-98 και ίσως και να υπερτερεί της Ισπανίας (edit: τώρα είδα και τους υπολογισμούς του twism και έτσι είναι, η διαφορά είναι μικρή πάντως). Αν μιλάμε όμως για 15ετία (από το 2000 πχ και μετά), τότε τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, το δείχνουν άλλωστε και όλες οι κατατάξεις και όλοι οι πίνακες. Από κει και πέρα, τα γούστα είναι γούστα, απολύτως λογικό να μην αρέσουν σε κάποιους οι θεατρινισμοί των Ισπανών (όπως και το σπρώξιμο στους Σέρβους στα 90s σε κάποιους άλλους), αλλά και τα νούμερα είναι νούμερα, δεν αλλάζουν.
roko
QUOTE (benchwarmer @ Sep 14 2014, 02:23 ) *
Φίλε roko με όλο το σεβασμό αλλά θα μας τρελάνεις όλους εδώ με αυτά που γράφεις. Πιο σημαντικά τα Ευρωμπάσκετ από τους Ολυμπιακούς Αγώνες? Συγγνώμη αλλά εκτίθεσαι, δεν υπάρχει καν λόγος να επιχειρηματολογήσει κανείς.

(Στο ποδόσφαιρο φυσικά και το Ολυμπιακό τουρνουά είναι ανάξιο αναφοράς, γιατί υπάρχει κανονισμός που επιτρέπει μόνο σε 3 παίχτες για κάθε χώρα να είναι άνω των 23 ετών. Στο μπάσκετ αντίθετα, μπορείς να ψάξεις μόνος σου να βρεις τα ρόστερ των ομάδων, και να δεις αν οι σταρ επιλέγουν τους Ολυμπιακούς ή τα Μουντο/Ευρωμπάσκετ για ξεκούραση)


Όσον αφορά το θέμα μας (αν υπάρχει θέμα δηλαδή εκεί που έχει φτάσει η κουβέντα), αν μιλάμε για 20ετία τότε πράγματι μπαίνει στο παιχνίδι η Σερβία της περιόδου 95-98 και ίσως και να υπερτερεί της Ισπανίας (edit: τώρα είδα και τους υπολογισμούς του twism και έτσι είναι, η διαφορά είναι μικρή πάντως). Αν μιλάμε όμως για 15ετία (από το 2000 πχ και μετά), τότε τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, το δείχνουν άλλωστε και όλες οι κατατάξεις και όλοι οι πίνακες. Από κει και πέρα, τα γούστα είναι γούστα, απολύτως λογικό να μην αρέσουν σε κάποιους οι θεατρινισμοί των Ισπανών (όπως και το σπρώξιμο στους Σέρβους στα 90s σε κάποιους άλλους), αλλά και τα νούμερα είναι νούμερα, δεν αλλάζουν.


Προφανως εγω ειμαι αυτος που δεν εχω λογο να επιχειρηματολογησω.Εγω μια κουβεντα ξεκινησα με τον T.W.Is.M. και ειπαμε για πολυ συγκεκριμενα πραγματα.Στην πορεια της κουβεντας εκανα ενα σχολιο για τους Ολυμπιακους αγωνες και στην συνεχεια δεχτηκα την μετρηση της Φιμπα που τα θεωρει εξισου σημαντικα και τα 2.Το οτι θεωρω τους ολυμπιακους πανηγυρακι ειναι προσωπικη μου αποψη.Τα επισημα στοιχεια θεωρουν μουντομπασκετ και ολυμπιακους εξισου σημαντικα.

Τωρα τα αλλα για το αν πουλαω τρελα η' αν θελω να τρελανω καποιον κτλπ και μαλιστα οταν ξεπεταγονται σχολια με αυτο το επιθετικο υφος απο το πουθενα και μαλιστα ο ενας μετα τον αλλον σε εναν ανθρωπο που συζηταει με εναν αλλον ανθρωπο με επιχειρηματα και για κατι πολυ συγκεκριμενο το αφηνω ασχολιαστο.Προφανως το οτι δεν απαντησα και συνεχιζω να μην απανταω σε εναν που ξεκινησε εδω και ωρα αυτην την επιθετικη επιχειρηματολογια,θεωρηθηκε αδυναμια και σε συνδυασμο με το οτι δεν βρεθηκε και καποιος να εξισσοροπησει το υφος της κουβεντας για ολα τα μελη αλλα εκανε μια απλη συσταση ειχαν αυτο το αποτελεσμα.

Καλο βραδυ και καλη αναρρωση σε οσους "τρελαθηκαν".
panos75
QUOTE(roko @ Sep 14 2014, 02:38 ) *
Προφανως εγω ειμαι αυτος που δεν εχω λογο να επιχειρηματολογησω.Εγω μια κουβεντα ξεκινησα με τον T.W.Is.M. και ειπαμε για πολυ συγκεκριμενα πραγματα.Στην πορεια της κουβεντας εκανα ενα σχολιο για τους Ολυμπιακους αγωνες και στην συνεχεια δεχτηκα την μετρηση της Φιμπα που τα θεωρει εξισου σημαντικα και τα 2.Το οτι θεωρω τους ολυμπιακους πανηγυρακι ειναι προσωπικη μου αποψη.Τα επισημα στοιχεια θεωρουν μουντομπασκετ και ολυμπιακους εξισου σημαντικα.

Τωρα τα αλλα για το αν πουλαω τρελα η' αν θελω να τρελανω καποιον κτλπ και μαλιστα οταν ξεπεταγονται σχολια με αυτο το επιθετικο υφος απο το πουθενα και μαλιστα ο ενας μετα τον αλλον σε εναν ανθρωπο που συζηταει με εναν αλλον ανθρωπο με επιχειρηματα και για κατι πολυ συγκεκριμενο το αφηνω ασχολιαστο.Προφανως το οτι δεν απαντησα και συνεχιζω να μην απανταω σε εναν που ξεκινησε εδω και ωρα αυτην την επιθετικη επιχειρηματολογια,θεωρηθηκε αδυναμια και σε συνδυασμο με το οτι δεν βρεθηκε και καποιος να εξισσοροπησει το υφος της κουβεντας για ολα τα μελη αλλα εκανε μια απλη συσταση ειχαν αυτο το αποτελεσμα.

Καλο βραδυ και καλη αναρρωση σε οσους "τρελαθηκαν".


1)Ο Twism απέδειξε με αριθμούς ότι η θεωρία σου περί ανωτερότητας της Σερβίας δεν ευσταθεί. Επομένως καλά θα κάνεις να εγκαταλείψεις το υπεροπτικό υφάκι του "εγώ δεν έχω λόγο να επιχειρηματολογήσω" και ή να το κάνεις για να τον αντικρούσεις, ή να παραδεχτείς το λάθος σου.

2)Εγώ προσωπικά σου βρήκα αμέσως 3 δηλώσεις σούπερ σταρ του NBA που δηλώνουν ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν η σημαντικότερη στιγμή της καριέρας τους. Εσύ πότε σκοπεύεις να μας παραθέσεις τις αντίστοιχες όπου παίκτες και προπονητές υποβαθμίζουν τη συγκεκριμένη διοργάνωση; Έτσι λειτουργεί ο διάλογος, όχι με γκρίνιες και μεμψιμοιρίες για το πόσο "επιθετικοί" είναι οι συνομιλητές σου.

3)Προσωπικά δεν κάνω αναφορές σε άλλα ποστ, ότι και να μου σούρουνε. Για σένα όμως, και ειδικά την τελευταία γραμμή του μηνυματος σου, θα κάνω ευχαρίστως μια εξαίρεση.
T.W.Is.M.
QUOTE(roko @ Sep 14 2014, 01:47 ) *
Ωπα μισο ρε συ.Πηρες για 12 χρονια? Δηλαδη απο το 2002? Τοτε δηλαδη που πηρε το 1ο της μεταλλιο η Ισπανια στην Μετα Χριστον εποχη στο Ευρωμπασκετ?? Ενταξει το παραταω παλι καλα που δεν πηρες απο το 2006 μονο smiley.gif
Η Σερβια υπαρχει εδω και 22 χρονια μετα την διασπαση οχι 12. Anyway

Ωπα μισο διαβασα το υπολοιπο κειμενο σου και ειδα οτι παραδεχεσαι οτι στην 20αετια τα νουμερα ειναι υπερ των Σερβων αρα ηταν τιμιος ο υπολογισμος σου και βιαστηκα εγω.Αλλα και εσυ μου εχεις τονισμενα μονο την 12καετια και το μυαλο μου θολωσε blink.gif

Για να ανακεφαλαιωσουμε λοιπον και αν θελεις να καταληξουμε.Δεχεσαι οπως βλεπεις απο τα νουμερα που πολυ σωστα υπολογισες,οτι η Σερβια βασει και της Φιμπα αξιολογησης ειναι η κορυφαια ομαδα στην Ευρωπη.Αυτο δεν αλλαζει ειναι δεδομενο.Ενα το κρατουμενο.

Δευτερον να δεχτω εγω απο την αλλη για τους Πιτσιλκες που ενδεχομενως να σου δημιουργησαν και καποια παιδικα τραυματα smiley.gif αλλα μεχρι εκει.Η Σερβια ειχε ομαδαρες που σε συνδυασμο με την διαιτησια εφεραν κουπες.Σου θυμιζει κατι? 19.gif

Απο κει και περα εγω συμφωνω με το συστημα αυτο της Φιμπα πανω κατω με την διαφορα στον αλγοριθμο που σου προτεινα αρχικα.Τα Ευρωμπασκετ να εχουν δηλαδη ακομη μεγαλυτερο συντελεστη.Δεν θεωρω τις 4ες θεσεις αξιες αναφορας και καλως για εμενα δεν πριμοδοτουνται.


Κατ αρχην το πρωτο μεταλλιο η Ισπανια το πηρε το 2001, οχι το 2003. Δεν προσπαθω να δειξω κατι για την Ισπανια με τα νουμερα της 12ετιας, αλλα για τη Σερβια. Οτι δηλαδη στην περιοδο αυτη εχει μεινει πιο πισω απο 4 ομαδες που ανεφερα και πριν, χωρις μαλιστα να εχω νουμερα μπροστα μου.
Σε οτι αφορα την 20ετια τωρα, η διαφορα ειναι τοσο μικρη, που η θεση αλλαζει απο ενα απλο γεγονος, ειτε αυτο ειναι η διαιτησια του Πιτσιλκα το 2002 ειτε το λοκ αουτ του ΝΒΑ που δεν εφερε την καλη ομαδα των ΗΠΑ ειτε μια τυχον αδικια εναντιον της Ισπανιας το 1998 στον προημιτελικο με εμας, οπως εχουν αναφερει καποιοι ή ακομα και το για μενα στημενο Ευρωμπασκετ του 1995. Παντως καπου μεσα σε οσα γραφεις βαζεις κι ενα αυτογκολ, που στα πλαισια του fair play δεν εκμεταλλευτηκα χτες. Λες οτι η Σερβια υπαρχει εδω και 22 χρονια μετα τη διασπαση. Να παρουμε λοιπον τους ποντους απο το 1992 και μετα? Η Σερβια εχει και παλι 1391, γιατι λογω εμπαργκο δε συμμετειχε σε καμια διοργανωση(ηταν να μεινει εκτος και το 1995, αλλα ο θειος Μπορα εφτιαξε ειδικο τουρνουα προκρισης για να μπουν οι συμπατριωτες του και για πρωτη φορα εγινε Ευρωμπασκετ με 14 ομαδες!!!), ενω η Ισπανια εχει 1466, αφου παιρνει αλλους 109 για την τριετια 1992-94. Αρα αν το θετεις ετσι, απο τη χρονια της διασπασης της πρωην Γιουγκοσλαβιας πρωτη στη βαθμολογια ειναι η Ισπανια!

Το συστημα βεβαια, οπως εγραφα και χτες βραδυ, δεν ειναι τοσο δικαιο. Δεν μπορει δηλαδη μια 8η θεση σε Παγκοσμιο Πρωταθλημα να δινει 55 και ενα χρυσο σε Ευρωμπασκετ 50. Να κανω λοιπον μια παραλλαγη? Να δωσουμε συντελεστη 3 στο Μουντομπασκετ και 4 στους Ολυμπιακους(που συμφωνα με οσα λενε ολοι οσοι μπηκαν στον κοπο να γραψουν αντιμετωπιζεται σαν πιο σημαντικη διοργανωση)? Να κανουμε και μια τροποποιηση για την 4η θεση? Μπορει να μη σου λεει τιποτα, αλλα ο 4ος εχει κερδισει ενα νοκ αουτ παιχνιδι παραπανω απο τον 5ο και επαιξε 2 φορες για μεταλλιο. Ο 5ος εχασε τον προημιτελικο και κερδισε 2 απλους αγωνες καταταξης, που σε καποιες περιπτωσεις(οπως το φετινο Μουντομπασκετ ή οι 2 τελευταιοι Ολυμπιακοι Αγωνες) δεν εγιναν καν και καταταχθηκαν οι ομαδες βασει του ρεκορ τους μεχρι τους 8. Για καποιες ομαδες δε(μεταξυ των οποιων ειμαστε συνηθως κι εμεις) η 4η θεση αποτελει επιτυχια(εστω και σχετικη), ενω η 5η οχι. Δε μιλαω για κατι φοβερο, ας δωσουμε στο εναλλακτικο point system 20 ποντους στον 4ο και 15 στον 5ο. Στη συνεχεια για καθε μια θεση που κατεβαινουμε οι ποντοι μειωνονται κατα εναν, οπως κανει και η FIBA(14 ο 6ος, 13 ο 7ος, 12 ο 8ος κλπ).
Να δουμε βαθμολογια και ετσι?
Στη 12ετια η Ισπανια θα ειχε 844, η Λιθουανια 553, η Ελλαδα 430, η Γαλλια 362, η Σερβια 334 και η Ρωσια 318.
Στην 20ετια ομως η Ισπανια θα ειχε 1072 κι η Σερβια 1030!
Αλλαζοντας λοιπον καποια πραγματα στο συστημα και τους συντελεστες βαθμολογησης, κι οχι επειδη ετσι μας αρεσει σαν την Amstel, αλλα για πραγματικους λογους, τοτε η πρωτη θεση αλλαζει.

Την υπογραμμισμενη φραση δεν την καταλαβα καλα. Εννοεις οτι κι η Ισπανια ειχε διαιτητικη προστασια? Μπορει, γιατι ολες οι δυνατες ομαδες εχουν ως ενα βαθμο. Η μονη διοργανωση ομως που θυμαμαι να υπαρχουν εντονα παραπονα ηταν το 2007 με τον ημιτελικο που χασαμε(επιπλεον αδικηθηκαμε και το 2010 εναντιον τους, αλλα δεν κατεληξαν ψηλα). Και χρυσο μεταλλιο δεν πηραν, το φροντισε ο Χολντεν(αν βεβαια ο σκοπος ηταν να κερδισει παση θυσια η Ισπανια, θα το επαιρνε το ματς). Για τους Σερβους υπαρχουν φοβερα παραπονα το 1995, το 1998 και το 2002. "Συμπτωματικα" και τις 3 φορες πηραν χρυσο μεταλλιο, τις 2 απ αυτες τα οργια εγιναν στον τελικο. Αρα οχι, δε μου θυμιζει τιποτα. Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα.
tsitum
Ψυχραιμια ρε παιδες........... Αν δε μας αρεσει ο τροπος απαντησης καποιου, δε συνεχιζουμε το διαλογο. Οτιδηποτε περαιτερω
δεν εχει νοημα. Ολοι μας καμμια φορα τυχαινει να γραψουμε ατοπηματα, αλλα δε πρεπει να μας παιρνουν και απο τα μουτρα....

give peace a chance...

Ασχετο, ο ΑΝΤ1 εχει παρει και επομενες διοργανωσεις, ή τα δικαιωματα δεν εχουν πουληθει ακομη?
giorgos14
QUOTE(tsitum @ Sep 14 2014, 07:49 ) *
Ασχετο, ο ΑΝΤ1 εχει παρει και επομενες διοργανωσεις, ή τα δικαιωματα δεν εχουν πουληθει ακομη?



τσονταρω και εγω καποια χρηματα αμα ειναι να το παρει καποιο αλλο καναλι
Zoys
+1 foul στο roko για συνεχείς προκλήσεις και ειρωνικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη του forum.

QUOTE(tsitum @ Sep 14 2014, 10:49 ) *
Ασχετο, ο ΑΝΤ1 εχει παρει και επομενες διοργανωσεις, ή τα δικαιωματα δεν εχουν πουληθει ακομη?

Έχει και τα δικαιώματα του επόμενου Ευρωμπάσκετ.
ssoulliss
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 14 2014, 10:46 ) *
Στη 12ετια η Ισπανια θα ειχε 844, η Λιθουανια 553, η Ελλαδα 430, η Γαλλια 362, η Σερβια 334 και η Ρωσια 318.
Στην 20ετια ομως η Ισπανια θα ειχε 1072 κι η Σερβια 1030!

Χαράς στο κουράγιο σου ρε συ...έβγαλες ξεχωριστή βαθμολογία tongue.gif
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 14 2014, 10:46 ) *
Για τους Σερβους υπαρχουν φοβερα παραπονα το 1995, το 1998 και το 2002. "Συμπτωματικα" και τις 3 φορες πηραν χρυσο μεταλλιο, τις 2 απ αυτες τα οργια εγιναν στον τελικο. Αρα οχι, δε μου θυμιζει τιποτα. Δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα.

Το 1998 η σφαγή έγινε κυρίως στον ημιτελικό με εμάς. Τότε που εμείς κράζαμε τον Γιαννάκη για το κοουτσάρισμα του και την ίδια στιγμή οι τρεις ψηλοί μας είχαν 13 φάουλ.

Στον τελικό(φάουλ στον Μιχαήλοφ) όπως και στον ημιτελικό οι διαιτητές προστάτευσαν πολύ τον Ρέμπρατσα κυρίως.

Πάντως η βαθμολαγνεία της FIBA όπως γίνεται είναι λάθος κατα τη γνώμη μου. Δεν θα έπρεπε να λογίζονται μόνο οι θέσεις κατάταξης αλλά και οι νίκες-ήττες( που δεν συμβαίνει) αλλά και η σημαντικότητα του αντιπάλου (π.χ. άλλος συντελεστής για νίκη επί της Σενεγάλης και άλλος για νίκη επί της Αργεντινής).

Η FIBA ουσιαστικά αθροίζει τις θέσεις και βγάζει μια βαθμολογία. Η FIFA έχει δικαιότερο σύστημα.
σπυριαρης
μολις διαβασα ενα αρθρο και ο δημοσιογραφος εγραφε πως η σερβια παει σημερα για το εκτο της μουντομπασκετ.νομιζω ομως πως τα 3 πιστωνονται στην ενωμενη γιουγκοσλαβια
Weekendman
Γιάννης Μπουρούσης ο πιο λακωνικός σχολιαστής αγώνα στην ιστορία της τηλεόρασης!
natouralistis
Ισπανία - Γιουγκοσλαβία στο μπάσκετ συγκρίνονται όσο συγκρίνεται το Μονακό με το Δομοκό.

ssoulliss
Μία άποψη ενός αρθρογράφου σχετικά με το μέλλον των επαγγελματιών σε διεθνείς διοργανώσεις. Και όχι μόνο...

πηγή: http://sports.yahoo.com/news/nba-needs-to-...-044717393.html

Επιγραμματικά: "NBA needs to pull stars from USA Basketball, which is showcasing only Duke's coach" ο τίτλος

After the 2016 Olympics in Rio, the World Cup of Basketball and Olympic Games are destined to become an under-22 developmental tournament.

"We need to get our vets out and move our younger players in," one NBA general manager told Yahoo Sports. "The support's there for the change, and it's getting stronger."

"No more grinding down of Pau Gasol and Manu Ginobili and Tony Parker as thirty-something stars for countries that desperately need them to compete, no more Yao Ming dragging a battered leg up and down the floor for China. Rival countries to the United States don't have the depth of Team USA's talent, nor the reinforcements to let stars sit out qualifying events, to excuse them to nurse injuries.

Sooner than later, people will understand: Those most stridently touting the irreplaceable value of USA Basketball are those profiting the greatest from it."

και υπάρχουν και "καρφία" για τον Σιζέφσκι... wink.gif
lakersdynasty
Ναι βασικά ο Wojnarowski βγάζει λεφτά ασχολούμενος με το ΝΒΑ όχι με τους Ολυμπιακούς το Παγκόσμιο Κύπελλο κτλ.

Οπότε λογικό είναι να μπαίνει στο τριπάκι να απαξιώνει τα πάντα.

Για τον ανταγωνισμό, αυτό θα ήταν καλό, αλλά εγώ θα συμφωνήσω με ένα απο τα σχόλια του άρθρου που λέει ότι η TeamUSA θα πιεστεί να γυρίσει στα παλιά για να ανακτήσει το χρυσό στη πρώτη διοργάνωση που θα πάει κάτι στραβά με τους μικρούς. Και οι επαγγελματίες έτσι πρωτοέπαιξαν wink.gif

Ο κόουτς "Κ" δεν νομίζω να είχε θέμα να κάνει προσθήκες πριν αναλάβει τα ινία της Team USA και θεωρώ "κάπως" το γεγονός ότι τόοοσα χρόνια δεν διαμαρτυρήθηκε ένας χριστιανός (ή άλλου θρησκεύματος δεν είναι θέμα tongue.gif ) για αυτό και διαμαρτύρεται ένας δημοσιογράφος που για να γράφει 1 tweet ανα 6ωρο με "εντός των τειχών" πληροφορίες χρειάζεται και τις πηγές του. 65.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Sep 15 2014, 03:51 ) *
Ισπανία - Γιουγκοσλαβία στο μπάσκετ συγκρίνονται όσο συγκρίνεται το Μονακό με το Δομοκό.



Εγω θα ελεγα οσο η Γαλλια με τη Δυτικη Γερμανια. wink.gif
colonel gomelsky
Ψιλοκοίταγα το σπορ 24 που είχε ένα δημοψήφισμα ας πούμε για μεικτή ευρώπης που θα χτυπήσει τους αμερικάνους. Και έλεγα:

Πάρκερ, Τεόντοσιτς
Ντράγκιτς, Μπογκντάνοβιτς (SRB)
Φερνάντεζ, Μπογκντάνοβιτς (CRO)
Γκασόλ, Νοβίτσκι, Ιμπάκα
Πέκοβιτς, Μάρκ και Νοά σε ρόλο σαραντάπηχου σφακιανού

και προπονητής ο Ζοτς με βοηθούς Κατσικάρη και Μπλατ.

τρία γκαρντ που μπορούν να κουβαλήσουν μπάλα (οι δύο pg και ο Ντράγκιτς), αμυντικό θέμα στο 3 αλλά ποιός να μπει, τα απαραίτητα κρέατα σε 4 και 5 ώστε να πλαισιώσουν την 4αδα των ψηλών. Πιστεύω ότι αυτή η ομάδα θα είχε το θεματάκι της στην περιφερειακή άμυνα βέβαια αλλά μπαίνω σε σκέψεις ποιόν να βγάλω. Η μόνη λύση είναι να θυσιάσω τον Σέρβο Μπόγιαν για να μπει ο Μπατούμ για ειδικές αποστολές σε ρόλο Ρομέιν Σάτο.
captain charisma
θα βγαζα τους 2 μπογκντανοβιτς για να προσθεσω ντιο και μπατιμ
colonel gomelsky
Αν βγάλεις και τους 2 χάνεις αρκετά πιστεύω, αλλά ένας όπως πρόσθεσα μετά στο ποστ είναι μάλλον λογικό να θυσιαστεί για να μπει ο Μπατούμ για ειδικές αποστολές. Μάλλον ο Σέρβος καθώς ο Κροάτης παίζει με ευχέρεια δυο θέσεις και είναι και εμπειρότερος.
KingCrimson
Στο μεταξυ οι 8/12 της προτεινομενης μεικτης Ευρωπης και βαλε... οτι μπασκετ ξερουν το οφειλουν στο ΝΒΑ tongue.gif
colonel gomelsky
5 μετράω εγώ από τους 12 που έχω στην αρχική μου σύνθεση αλλά έτσι είναι, ναι.
SG3ptshooter
Tρομερά αποτελέσματα έχει το poll στο 24, μυαλό δε βάζει κανένας ούτως ή άλλως απ' ότι βλέπω. Ζήτω ο Βουγιούκας! 41.gif

Εγώ αν βάλεις το αμπάλι "να κάνει το Sato" μέσα μετράω δέκα. rolleyes.gif
natouralistis
Με Parker-Dirk-Gasol-Diaw-Ibaka-Dragic-Batum κτλ μαζί στην ίδια ομάδα, δεν κερδίζεις απλώς αυτή την USA Team που είδαμε στην Ισπανία, πρωτάθλημα στο NBA χτυπάς.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Sep 15 2014, 23:32 ) *
Με Parker-Dirk-Gasol-Diaw-Ibaka-Dragic-Batum κτλ μαζί στην ίδια ομάδα, δεν κερδίζεις απλώς αυτή την USA Team που είδαμε στην Ισπανία, πρωτάθλημα στο NBA χτυπάς.


Ναι, γιατι παιρνεις Parker και Diaw απο τους Σπερς, οποτε εχεις εναν αντιπαλο μειον! smiley.gif

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 15 2014, 22:45 ) *
Ψιλοκοίταγα το σπορ 24 που είχε ένα δημοψήφισμα ας πούμε για μεικτή ευρώπης που θα χτυπήσει τους αμερικάνους. Και έλεγα:

Πάρκερ, Τεόντοσιτς
Ντράγκιτς, Μπογκντάνοβιτς (SRB)
Φερνάντεζ, Μπογκντάνοβιτς (CRO)
Γκασόλ, Νοβίτσκι, Ιμπάκα
Πέκοβιτς, Μάρκ και Νοά σε ρόλο σαραντάπηχου σφακιανού

και προπονητής ο Ζοτς με βοηθούς Κατσικάρη και Μπλατ.

τρία γκαρντ που μπορούν να κουβαλήσουν μπάλα (οι δύο pg και ο Ντράγκιτς), αμυντικό θέμα στο 3 αλλά ποιός να μπει, τα απαραίτητα κρέατα σε 4 και 5 ώστε να πλαισιώσουν την 4αδα των ψηλών. Πιστεύω ότι αυτή η ομάδα θα είχε το θεματάκι της στην περιφερειακή άμυνα βέβαια αλλά μπαίνω σε σκέψεις ποιόν να βγάλω. Η μόνη λύση είναι να θυσιάσω τον Σέρβο Μπόγιαν για να μπει ο Μπατούμ για ειδικές αποστολές σε ρόλο Ρομέιν Σάτο.



QUOTE(captain charisma @ Sep 15 2014, 22:54 ) *
θα βγαζα τους 2 μπογκντανοβιτς για να προσθεσω ντιο και μπατιμ


Τωρα αν πω οτι αντι για Τεοντοσιτς προτιμω Σπανουλη, ποσοι θα πεσουν να με φανε?(και Διαμαντιδη προτιμω εξισου, αλλα οχι τον 34χρονο-αν ηταν μεχρι 32...) Αφηστε που ετσι βαζουμε Ντραγκιτς στη φυσικη του θεση.
Ο Κροατης Μπογκντανοβιτς δε με πειθει, μου μοιαζει αργος. Ο Σερβος θεωρω οτι εχει καλυτερο potential, αν και απ τη θολη εικονα που εχω απο περσι, θα προτιμουσα το Νεντοβιτς. Αν παντως χωρουσε 5ος γκαρντ για μεχρι κανα 10λεπτο, θα επαιρνα το Ναβαρο χωρις συζητηση. Αυτα που μπορει να βαλει ακομα(γιατι το σουτ δεν ξεχνιεται) δεν τα βαζει αλλος. Εστω και με αλλαγες χαντμπολ στο τελος(μεσα στην επιθεση, εξω στην αμυνα).
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 16 2014, 00:01 ) *
Ναι, γιατι παιρνεις Parker και Diaw απο τους Σπερς, οποτε εχεις εναν αντιπαλο μειον! smiley.gif


Τον Diaw άμα λάχει τον αφήνω και στα σπηρούνια. Μου φτάνουν οι Parker και Dirk με άλλους 10 που παίζουν μπάσκετ για να χτυπήσω δαχτυλίδι.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Sep 16 2014, 00:10 ) *
Τον Diaw άμα λάχει τον αφήνω και στα σπηρούνια. Μου φτάνουν οι Parker και Dirk με άλλους 10 που παίζουν μπάσκετ για να χτυπήσω δαχτυλίδι.


Δε διαφωνω, αλλα παρε και τον Diaw, ξερει πολυ μπασκετ και δεν του φαινοταν πριν καμια 10ρια χρονια(ή μηπως "εμαθε" μεσα στη δεκαετια?).
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 16 2014, 00:28 ) *
Δε διαφωνω, αλλα παρε και τον Diaw, ξερει πολυ μπασκετ και δεν του φαινοταν πριν καμια 10ρια χρονια(ή μηπως "εμαθε" μεσα στη δεκαετια?).


Πολλά μαθαίνεις στο "μαγικό" κόσμο του NBA
duncan21
Parker-Dragic-Teodosic

Σπανούλης-Fernandez

Batum-Deng

Nowitzki-Gasol

Noah-Gasol και Diaw πασπαρτού να τρώει παιδάκια.

Απόλυτη ισορροπία.Άμυνα,δημουργία,σουτ,ποστ,iq,floppers,
α πάντα.Αν την κάνεις international,βάζεις Manu αντί Rudy και γίνεται η απονομή στην τελετή έναρξης.
T.W.Is.M.
QUOTE(duncan21 @ Sep 16 2014, 01:24 ) *
Parker-Dragic-Teodosic

Σπανούλης-Fernandez

Batum-Deng

Nowitzki-Gasol

Noah-Gasol και Diaw πασπαρτού να τρώει παιδάκια.

Απόλυτη ισορροπία.Άμυνα,δημουργία,σουτ,ποστ,iq,floppers,

�α πάντα.Αν την κάνεις international,βάζεις Manu αντί Rudy και γίνεται η απονομή στην τελετή έναρξης.


Ρε συ...ξεχασα τον Deng. Εννοειται πως εχει θεση σε τετοια ομαδα, πιθανον και μπροστα απο τον Batum.
panos75
Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να θυμούνται οι παλίοι.

http://www.sportday.gr/KEIMENO/49863/O-%CE...%BD%CE%B1%CF%82

Ήμουν από τους λίγους, τυος ελάχιστους απ' ό,τι καταλαβαίνω, Ελληνες φιλάθλους που προχθές υποστήριζαν την ομάδα των ΗΠΑ. Για ποιο λόγο να ήθελα νίκη των Σέρβων;
Μπορεί να τους χρωστάει πολλά το ελληνικό μπάσκετ, αλλά πλήρωσε ακριβά αυτή τη λυκοφιλία στο παρελθόν. Το αίμα της «επίσημης αγαπημένης» έτρεξε ποτάμι στους αγώνες Ελλάδας-Γιουγκοσλαβίας του παλιού, κακού καιρού, ιδίως την τριετία 1995-98. Ενας κυκεώνας από κρούσματα διπλού προσωπείου και καθαρής αχαριστίας στα δύσκολα χρόνια που ακολούθησαν τον γιουγκοσλαβικό εμφύλιο χάλασαν φιλίες και εξόργισαν πολλούς δικούς μας, παρασυρμένους αρχικά από τα περί «αδελφοσύνης», «ομοδοξίας» και «αγνής φιλίας».

Οσο κατακριτέα κι αν υπήρξε η συμπεριφορά των Ελλήνων φιλάθλων στον τελικό του 1995, με τη μυριόστομη ιαχή «Λιέτουβα-Λιέτουβα» και τις αποδοκιμασίας στον εθνικό ύμνο των Σέρβων, χρήσιμο θα είναι να θυμηθεί κανείς και τις συμπεριφορές που πυροδότησαν την έκρηξη.
Πολλά χρόνια αργότερα, η προβοκάτσια του 2010 έκοψε στα δύο μία θαυμάσια Εθνική Ελλάδας και άνοιξε πληγές που, τέσσερα χρόνια αργότερα, δεν λένε να κλείσουν. Δεν γεννήθηκαν μόνο σχέσεις στοργής ανάμεσα στις κοινωνίες του ελληνικού και του σερβικού μπάσκετ, αλλά και σχέσεις απογοήτευσης και ενίοτε οργής.

Προσοχή, δεν γενικεύω, ούτε αναφέρομαι στον λαό της φίλης Σερβίας. Αντιθέτως, με δένουν ισχυροί δεσμοί μαζί του ακόμη και σε προσωπικό επίπεδο, άσχετοι με τα ψευτοπατριωτικά φληναφήματα περί «κοινής θρησκείας» και «παραδοσιακών σχέσεων». Για τους επί σειρά ετών δυνάστες του πορτοκαλί στερεώματος μιλώ και για ορισμένους από τους πιο προβεβλημένους εκπροσώπους της «πλάβι» σχολής.

Χειροκρότησα τους θριάμβους της εθνικής Σερβίας στη Μαδρίτη όπως όλοι οι φίλοι του μπάσκετ, αλλά δεν ύψωσα δα τα μαύρα πανιά όταν την είδα να ισοπεδώνεται από τους Αμερικανούς. Οι πολλοί, βέβαια, ύψωσαν το λάβαρο της διαβαλκανικής αλληλεγγύης και του γελοίου αντιαμερικανισμού. «Κρίμα», είπαν, όταν είδαν τους Σέρβους να διασύρονται στο παρκέ του «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες».
Και γιατί κρίμα; Με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και τις νίκες επί Ελλάδας, Βραζιλίας και Γαλλίας τρύπησαν το ταβάνι. Το χρυσό μετάλλιο απέναντι σε αντίπαλο αβυσσαλέα ανώτερο ήταν αίτημα εξωφρενικό. Ως εκεί και μη παρέκει.

Για τους Αμερικανούς, τα είπαμε και το Σάββατο. Από τη μέρα που αποφάσισαν να δώσουν προτεραιότητα στη μελέτη του αντιπάλου και στη συγκρότηση ομάδων προσαρμοσμένων στις απαιτήσεις της εκάστοτε αποστολής, τερμάτισαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν ξανά στον ορίζοντα. Βασικό τους επιχείρημα δεν είναι πλέον το εξωγήινο ατομικό ταλέντο, αλλά η σφραγίδα του προπονητή και η άρτια προετοιμασία. Η ψαλίδα άνοιξε ξανά και δεν προβλέπεται να κλείσει μέσα στην επόμενη δεκαετία.

Η ομάδα του 2014 είχε στην πρώτη της γραμμή πέντε γκαρντ ικανούς να πιέσουν στην άμυνα, να ξεδιπλώσουν αιφνιδιασμούς, αλλά και να σουτάρουν με ακρίβεια και να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα: Ιρβινγκ, Κάρι, Χάρντεν, Τόμπσον, ΝτεΡόζαν. Ο Ντέρικ Ρόουζ ήταν πολυτέλεια γι' αυτή την ομάδα και δεν έπαιξε ρόλο, περισσότερο τον κουβάλησαν οι υπόλοιποι. Οι ρακέτες γέμισαν με ψηλούς που έχυσαν τόνους ιδρώτα χωρίς να λανσάρουν μπλαζέ υφάκι.

Εάν έπιαναν τις θέσεις των φόργουορντ ο Κέβιν Ντουράντ και ο άμοιρος Πολ Τζορτζ, η κυριαρχία των ΗΠΑ θα έπαιρνε διαστάσεις ισχυρότατου κυκλώνα. Οχι ότι ήταν θαλασσινό αεράκι αυτό που πήρε και σήκωσε τους 8 άτυχους που βρέθηκαν στον δρόμο της...
natouralistis
Μιας και συζητήθηκε πολύ το κατά πόσο είναι θεατρίνοι οι Ισπανοί, ας δούμε τι λέει ο Ντούντα γι'αυτό.

Κλαίω...



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.