Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ALL TIME GREAT NBA PLAYERS (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2, 3
SG3ptshooter
Εγώ με ότι εικόνα έχω μέσω ρετρό στιγμιοτύπων από τις παλαιότερες δεκαετίες θα φτιάξω μια ετερόκλητη δωδεκάδα
PG Magic Johnson, Oscar Robertson, Steve Nash
SG Michael Jordan, Kobe Bryant
SF Larry Bird, Scottie Pippen
PF Carl Malone, Kevin Garnett
C Wilt Chamberlain, Bill Russell, Κareem Abdul Jabaar

και δέκατο τρίτο τον Cousy με τα τρίποντα του να μετράνε για δύο...
a bullet for your head
Το δικο μου Top 50:

1.Μαικλ Τζορνταν
2.Λαρι Μπερντ
3.Χακιμ Ολαζουον
4.Ουιλτ Τσαμπερλεην
5.Ματζικ Τζονσον
6.Καριμ Αμπτουλ Τζαμπαρ
7.Οσκαρ Ρομπερτσον
8.Τζερι Ουεστ
9.Μπιλ Ρασελ
10.Τζουλιους Ερβινγκ
11.Σακιλ Ο'Νηλ
12.Μοουζες Μαλλοουν
13.Κομπε Μπραιαντ
14.Ελτζιν Μπειλορ
15.Τσαρλς Μπαρκλει
16.Καρλ Μαλλοουν
17.Τιμ Ντανκαν
18.Μπομπ Κουζι
19.Αιζαια Τομας
20.Τζον Χαβλισεκ
21.Ρικ Μπαρι
22.Αλλεν Αιβερσον
23.Μπομπ Πετιτ
24.Τζορτζ Γκερβιν
25.Ελβιν Χειζ
26.Ουωλτ Φρειζιερ
27.Τζον Στοκτον
28.Λεμπρον Τζεημς
29.Κεβιν Γκαρνετ
30.Τζορτζ Μαικαν
31.Ουιλλις Ριντ
32.Τζεησον Κιντ
33.Πατ Γιουιν
34.Ντειβιντ Ρομπινσον
35.Σκοτι Πιππεν
36.Κεβιν ΜακΧεηλ
37.Ντομινικ Ουιλκινς
38.Ντιρκ Νοβιτσκι
39.Μπομπ Μακαντου
40.Αρτις Γκιλμορ
41.Τζεημς Ουωρθι
42.Πολ Πιρς
43.Κλαιντ Ντρεξλερ
44.Γκαρι Πειτον
45.Ντουειν Ουειντ
46.Μπερναρντ Κινγκ
47.Ρομπερτ Παρις
48.Στηβ Νας
49.Αντριαν Νταντλει
50.Ρετζι Μιλλερ
aegeansheed
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 13 2009, 05:30 ) *
Το δικο μου Top 50:


Tough job αν θέλεις να κάνεις μια δίκαιη λίστα...ειδικά για την κατάταξη των παικτών που δεν έχουμε δει με τα μάτια μας, αλλά έχουμε ακούσει είναι δύσκολο να τους συγκρίνεις.

-σχόλια- Bill Russel στο Νο9: Στα μονάκια φαντάζομαι τον bullet να παίζει άμυνα "με τα μάτια"!!! tongue.gif

Μου άρεσε η επιλογή του Iverson, εγώ ίσως τον έβαζα χαμηλότερα από Garnett, Kobe.

Στον Lebron είναι απίθανο να προσδιορίσεις σε ποια θέση της πρώτης 10άδας θα καταλήξει.

Pierce φαντάζομαι λόγω συμπάθειας.

Dirk Nowitzki: Αν έκανα τη λίστα δεν αποκλείεται να τον ξεχνούσα (forget to consider) αφού είναι εν ενεργεία και το μυαλό σου συνήθως πάει πρώτα στους παλιότερους. Εννοείται ότι ως ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος παίκτης που έπαιξε στο ΝΒΑ είναι στους 50. (+1 για Dirk)

edit: Μόλις συγκεντρώσω τη σκέψη μου θα απαντήσω με 50 ονόματα..
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Sep 13 2009, 13:26 ) *
Tough job αν θέλεις να κάνεις μια δίκαιη λίστα...ειδικά για την κατάταξη των παικτών που δεν έχουμε δει με τα μάτια μας, αλλά έχουμε ακούσει είναι δύσκολο να τους συγκρίνεις.

-σχόλια- Bill Russel στο Νο9: Στα μονάκια φαντάζομαι τον bullet να παίζει άμυνα "με τα μάτια"!!! tongue.gif

Μου άρεσε η επιλογή του Iverson, εγώ ίσως τον έβαζα χαμηλότερα από Garnett, Kobe.

Στον Lebron είναι απίθανο να προσδιορίσεις σε ποια θέση της πρώτης 10άδας θα καταλήξει.

Pierce φαντάζομαι λόγω συμπάθειας.

Dirk Nowitzki: Αν έκανα τη λίστα δεν αποκλείεται να τον ξεχνούσα (forget to consider) αφού είναι εν ενεργεία και το μυαλό σου συνήθως πάει πρώτα στους παλιότερους. Εννοείται ότι ως ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος παίκτης που έπαιξε στο ΝΒΑ είναι στους 50. (+1 για Dirk)

edit: Μόλις συγκεντρώσω τη σκέψη μου θα απαντήσω με 50 ονόματα..

Θα συμφωνησω οτι ειναι δυσκολη υποθεση,η συγκροτηση λιστας,οταν υπαρχουν και παικτες που δεν τους εχουμε δει,αλλα εχουμε μονο ακουσει η' διαβασει..παρολα αυτα,επιχειρησα μια προσεγγιση..και με καποια δυνατη δοση υποκειμενισμου..
Αμυνα με τα ματια??Ποιος εγω??Σε πληροφορω οτι ημουν killer..mad dog.. cool.gif... wink.gif (χρησιμοποιησα το ημουν,γιατι δυστυχως το χω παρατησει λιγο..)..
Παντως,αν εξαιρεσεις τους Ματζικ,Ρομπερτσον & Μπερντ(αν και ο μεγαλος λευκος,εβγαζε απιστευτη ενεργεια και αυτοθυσια οταν επαιζε αμυνα..),ολοι οι υπολοιποι πανω απ τον Ρασελ,ηταν μεγιστοι αμυντικοι..
Οσον αφορα τον Αιβερσον,βλεπω οτι απο παρα πολλους, δεν χαιρει ισως της εκτιμησεως που θα επρεπε..ειναι ομως μεσ'στους 3-4μεγαλυτερους ''κοντους'' αναμφισβητητα..
Τον Λεμπρον τον κατεταξα ηδη στη πρωτη 30αδα,αν και εχει τουλαχιστον μια καλη 10ετια καριερας μπροστα του..ανεφερες τη δυσκολια του προσδιορισμου θεσης στη 1η 10αδα..εγω θα ελεγα στη 1η 5αδα.. rolleyes.gif
Ο Κομπε,μετα και τον προσφατο τιτλο του με τους Λεικερς,ανεβηκε στην εκτιμηση μου..και εχει ισως και τα περιθωρια,για μια εισοδο στη 1η 10αδα..οπως και ο Σακ..ενας ακομη τιτλος σιγουρα θα αποτελεσει το ''εισητηριο''..(Επαναλαμβανω,παντοτε βαση της δικης μου κρισης..)..
Αυτο που βλεπω ειναι πως τα PF ειναι εκτος 10αδας...θα βγει ποτε καποιος τοσο επιδραστικος-κυριαρχος??
Παντως..για μενα,ο ''Σερ Τσαρλς'' ειναι το Νο1..
Για τον Πιρς,δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο λογω συμπαθειας..Στη συγκριση του με τον Ντρεξλερ.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...8....Εξηγω το σκεπτικο μου..Ανεβηκε παρα πολυ στην εκτιμηση μου,μετα τις περσινες,μεγαλειωδεις εμφανισεις του..Χωρις να ειναι ενας πολυ βασικος ''Δελφινος'',καταφερε και επικρατησε(αρκετα καθαρα θα ελεγα..),εναντι των πολυ μεγαλων αντιπαλων του..κατι που ο Κλαιντ,ουδεποτε το καταφερε..ως το 1ο ονομα..
Του αξιζει κατ'εμε η εισοδος του στους καλυτερους 50..οπως και του Ντιρκ..
Τελειωνοντας,θα ελεγα,πως ξανακοιταζοντας τη προτεινομενη λιστα μου,θα εβγαζα τον Ρετζι Μιλλερ απ την 50στη θεση.. 19.gif 19.gif 19.gif ..και θα εβαζα εναν πολυ παρεξηγημενο παικτη..τον Ντενις Ροντμαν...
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 14 2009, 03:50 ) *
Παντως,αν εξαιρεσεις τους Ματζικ,Ρομπερτσον & Μπερντ(αν και ο μεγαλος λευκος,εβγαζε απιστευτη ενεργεια και αυτοθυσια οταν επαιζε αμυνα..),ολοι οι υπολοιποι πανω απ τον Ρασελ,ηταν μεγιστοι αμυντικοι..
Οσον αφορα τον Αιβερσον,βλεπω οτι απο παρα πολλους, δεν χαιρει ισως της εκτιμησεως που θα επρεπε..ειναι ομως μεσ'στους 3-4μεγαλυτερους ''κοντους'' αναμφισβητητα..
Τον Λεμπρον τον κατεταξα ηδη στη πρωτη 30αδα,αν και εχει τουλαχιστον μια καλη 10ετια καριερας μπροστα του..ανεφερες τη δυσκολια του προσδιορισμου θεσης στη 1η 10αδα..εγω θα ελεγα στη 1η 5αδα.. rolleyes.gif
Ο Κομπε,μετα και τον προσφατο τιτλο του με τους Λεικερς,ανεβηκε στην εκτιμηση μου..και εχει ισως και τα περιθωρια,για μια εισοδο στη 1η 10αδα..οπως και ο Σακ..ενας ακομη τιτλος σιγουρα θα αποτελεσει το ''εισητηριο''..(Επαναλαμβανω,παντοτε βαση της δικης μου κρισης..)..
Αυτο που βλεπω ειναι πως τα PF ειναι εκτος 10αδας...θα βγει ποτε καποιος τοσο επιδραστικος-κυριαρχος??
Παντως..για μενα,ο ''Σερ Τσαρλς'' ειναι το Νο1..
Για τον Πιρς,δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο λογω συμπαθειας..Στη συγκριση του με τον Ντρεξλερ.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...8....Εξηγω το σκεπτικο μου..Ανεβηκε παρα πολυ στην εκτιμηση μου,μετα τις περσινες,μεγαλειωδεις εμφανισεις του..Χωρις να ειναι ενας πολυ βασικος ''Δελφινος'',καταφερε και επικρατησε(αρκετα καθαρα θα ελεγα..),εναντι των πολυ μεγαλων αντιπαλων του..κατι που ο Κλαιντ,ουδεποτε το καταφερε..ως το 1ο ονομα..
Του αξιζει κατ'εμε η εισοδος του στους καλυτερους 50..οπως και του Ντιρκ..
Τελειωνοντας,θα ελεγα,πως ξανακοιταζοντας τη προτεινομενη λιστα μου,θα εβγαζα τον Ρετζι Μιλλερ απ την 50στη θεση.. 19.gif 19.gif 19.gif ..και θα εβαζα εναν πολυ παρεξηγημενο παικτη..τον Ντενις Ροντμαν...

Οσο αφορα τον Μπερντ θεωρω φιλε bullet oτι ειναι πολυ καλυτερος αμυντικος απο οσο πολλοι νομιζουν(σωστα τα λες περι ενεργειας και αυτοθυσιας)στηριζομενοι στο οτι δεν ειχε αθλητικα προσοντα αλλα προσωπικα τον εχω δει σε πολλα παιχνιδια να παιζει σκυλισια αμυνα και δεν ηταν λιγες οι φορες που ξεπερνουσε τα ανθρωπινα ορια του!

Για τον Ρασσελ παρολο που πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος αμυντικος ψηλος στη Ιστορια προσωπικα δεν τον εχω ως G.O.A.T candidate δηλαδη υποψηφιο για το #1 ολων των εποχων(τον εχουν αρκετοι αναλυτες αλλα και ανθρωποι στην Αμερικη κυριως οι παλαιοτεροι).Καπου μεταξυ #7 #8 ολων των εποχων θα τον τοποθετουσα.Παντως υπαρχουν και καποιοι που τον θεωρουν τον κορυφαιο παιχτη στην Ιστορια στηριζομενοι στα πρωταθληματα και χωρις να τους νοιαζουν τα αντεπιχειρηματα για το ανυπαρχτο επιθετικα Ιmpact του Ρασσελ σε σχεση για παραδειγμα με τους Τζορνταν-Μπερντ-Τσαμπερλαιν........11 πρωταθληματα υποστηριζουν οτι ειναι απαντηση προς πασα κατευθυνση.Παντως υπηρξε σπουδαιος νικητης και συμπαιχτης!

Για τον Αιβερσον συμφωνω και τον εκτιμω.Ειναι ενας παιχτης με κοτσια αλλα και ενας απο τους μεγαλυτερους σκορερ που ειδε ποτε το μπασκετ.Συν οτι αλλαξε την Ιστορια με το ΜVP το 2001 οντας ο πρωτος "κοντος" που το κατακτα στην Ιστορια και μαλιστα στην εποχη που ο Σακιλ ηταν στο Prime του!

Για τον ΛεΜπρον ειναι γνωστη η λατρεια που εχω(παντα ομως αντικειμενικα κρινω).Θεωρω οτι μπορει να ξεπερασει και τους παντες και να γινει ο G.O.A.T.(Κορυφαιος ολων των εποχων)Στην ηλικια του(μην ξεχναμε οτι δεν εχει κλεισε ακομα τα 25 του χρονια τον Δεκεμβρη τα κλεινει) ειναι τρομαχτικα καλος.Πιστευω οτι ακομα εχουμε να δουμε εναν ακομα καλυτερο ΛεΜπρον και αυτο ειναι το τρομαχτικο της υποθεσης.Αυτος ο παιχτης ακομα δεν εχει φτασει στο prime του και ηδη θεωρειται απο πολλους ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη.....Για μενα η αποστολη του ειναι να γινει κορυφαιος ολων των εποχων.Τον πιστευω πολυ.Εχει τεραστιες δυνατοτητες...Σε 10 χρονια οι απαντησεις.......

Ο Κομπι για μενα ειναι ξεκαθαρα πλεον ο 2ος κορυφαιος σουτινγκ γκαρντ ολων των εποχων πισω απο τον Τζορνταν.Θεωρω οτι εχει ξεπερασει τον Τζερι Γουεστ ειδικα με το 4ο πρωταθλημα ως Leader κιολας της ομαδας!Ο Γουεστ ειχε κανει πολλα και μεγαλα παιχνιδια στα πλειοφ αλλα πλεον σε βαθος χρονου εχει κανει και ο Κομπι.Επισης ειναι εκπληκτικος παιχτης.Ειτε τον συμπαθει καποιος ειτε οχι αυτο οφειλει να το παραδεχτει!

Νομιζω οτι αδικεις τον Ντανκαν.Εγω θα τον εβαζα στο Τοπ-10 ολων των εποχων.Τον θεωρω τον καλυτερο Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων παρολο που και εγω αυτος που παντα λατρευα ηταν ο Μπαρκλει.Ο ιδιος ο Μπαρκλει οπου σταθει και οπου βρεθει λεει οτι ο Ντανκαν ειναι το κορυφαιο 4αρι της Ιστοριας αλλα και ακομα να μην συμφωνουμε μαζι του εχει πετυχει πολυ περισσοτερα ο Ντανκαν και απο αυτον και απο τον Μαλοουν.Γενικα σιγα σιγα ο Ντανκαν αρχιζει και χαιρει κοινης αποδοχης σαν το κορυφαιο 4αρι ever.Θα μου πεις υποκειμενικα κρινεις οποτε εχεις δικιο απο την μερια σου!

Συμφωνω για Πιρς-Νοβιτσκι και επαυξανω!

Οσο για τον Ροντμαν μιλαμε για ενα απο τους κορυφαιους και για αρκετους τον κορυφαιο Αμυντικο ever.Ο ανθρωπος επαιζε απιστευτη αμυνα!!Οσο χαλια μαυρα ηταν επιθετικα τοσο φαινομενο ηταν στην αμυνα.Πραγματικα παντα χαιρομουν να τον βλεπω να παιζει αμυνα ηταν κατι το εκπληκτικο στα δικα μου ματια!Και δεν τον μισουσα σε αντιθεση με τον Λαιμπιρ(αν και οταν χανεις κατι τοτε το εκτιμας.Πολυ θα ηθελα ενα Λαιμπιρ στο σημερα.Το μισος ειναι ωραιο συναισθημα στον αθλητισμο!)
koutsou10
QUOTE(Air and King @ Nov 13 2008, 03:21 ) *
Γιατι φιλε koutsou10 τον Ειρβινγ πανω απο Τζαμπαρ,Οσκαρ Ρομπερτσον,Μπιλ Ρασσελ,Τζερι Γουεστ και Κομπι?Γιατι Ντρεξλερ πανω απο Ολαζουον Μοουζες Μαλοουν και Καρλ Μαλοουν?Σεβομαι την γνωμη σου οπως ολων των παιδιων το εχω ξαναπει αλλα ειναι μια λιστα εξαιρετικα σημαντικη.Ο Ντοκτορ Τζει ηταν μεγαλος παιχτης αλλα οχι μεγαλυτερος απο τον Τζαμπαρ και τους υπολοιπους που προανεφερα.Απο το 1 μεχρι το 4 η σειρα ειναι σωστη διοτι διεκδεικουν την πρωτη θεση και οι 4.

σου απαντω με μια μικρη χρονοκαθυστερηση... icon_drunk.gif
βασικα μονο τους 3 πρωτους εβαλα οπως πιστευω την σειρα τους,ολοι οι αλλοι απλα πιστευω πως ειναι μεσα στην 15αδα αλλα οχι απαραιτητα σε σωστη σειρα...

QUOTE(Air and King @ Sep 14 2009, 11:21 ) *
Για τον Αιβερσον συμφωνω και τον εκτιμω.Ειναι ενας παιχτης με κοτσια αλλα και ενας απο τους μεγαλυτερους σκορερ που ειδε ποτε το μπασκετ.Συν οτι αλλαξε την Ιστορια με το ΜVP το 2001 οντας ο πρωτος "κοντος" που το κατακτα στην Ιστορια και μαλιστα στην εποχη που ο Σακιλ ηταν στο Prime του!

Για τον ΛεΜπρον ειναι γνωστη η λατρεια που εχω(παντα ομως αντικειμενικα κρινω).Θεωρω οτι μπορει να ξεπερασει και τους παντες και να γινει ο G.O.A.T.(Κορυφαιος ολων των εποχων)Στην ηλικια του(μην ξεχναμε οτι δεν εχει κλεισε ακομα τα 25 του χρονια τον Δεκεμβρη τα κλεινει) ειναι τρομαχτικα καλος.Πιστευω οτι ακομα εχουμε να δουμε εναν ακομα καλυτερο ΛεΜπρον και αυτο ειναι το τρομαχτικο της υποθεσης.Αυτος ο παιχτης ακομα δεν εχει φτασει στο prime του και ηδη θεωρειται απο πολλους ο καλυτερος παιχτης στον πλανητη.....Για μενα η αποστολη του ειναι να γινει κορυφαιος ολων των εποχων.Τον πιστευω πολυ.Εχει τεραστιες δυνατοτητες...Σε 10 χρονια οι απαντησεις.......

Ο Κομπι για μενα ειναι ξεκαθαρα πλεον ο 2ος κορυφαιος σουτινγκ γκαρντ ολων των εποχων πισω απο τον Τζορνταν.Θεωρω οτι εχει ξεπερασει τον Τζερι Γουεστ ειδικα με το 4ο πρωταθλημα ως Leader κιολας της ομαδας!Ο Γουεστ ειχε κανει πολλα και μεγαλα παιχνιδια στα πλειοφ αλλα πλεον σε βαθος χρονου εχει κανει και ο Κομπι.Επισης ειναι εκπληκτικος παιχτης.Ειτε τον συμπαθει καποιος ειτε οχι αυτο οφειλει να το παραδεχτει!

Νομιζω οτι αδικεις τον Ντανκαν.Εγω θα τον εβαζα στο Τοπ-10 ολων των εποχων.Τον θεωρω τον καλυτερο Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων παρολο που και εγω αυτος που παντα λατρευα ηταν ο Μπαρκλει.Ο ιδιος ο Μπαρκλει οπου σταθει και οπου βρεθει λεει οτι ο Ντανκαν ειναι το κορυφαιο 4αρι της Ιστοριας αλλα και ακομα να μην συμφωνουμε μαζι του εχει πετυχει πολυ περισσοτερα ο Ντανκαν και απο αυτον και απο τον Μαλοουν.Γενικα σιγα σιγα ο Ντανκαν αρχιζει και χαιρει κοινης αποδοχης σαν το κορυφαιο 4αρι ever.Θα μου πεις υποκειμενικα κρινεις οποτε εχεις δικιο απο την μερια σου!

Συμφωνω για Πιρς-Νοβιτσκι και επαυξανω!

Οσο για τον Ροντμαν μιλαμε για ενα απο τους κορυφαιους και για αρκετους τον κορυφαιο Αμυντικο ever.Ο ανθρωπος επαιζε απιστευτη αμυνα!!Οσο χαλια μαυρα ηταν επιθετικα τοσο φαινομενο ηταν στην αμυνα.Πραγματικα παντα χαιρομουν να τον βλεπω να παιζει αμυνα ηταν κατι το εκπληκτικο στα δικα μου ματια!Και δεν τον μισουσα σε αντιθεση με τον Λαιμπιρ(αν και οταν χανεις κατι τοτε το εκτιμας.Πολυ θα ηθελα ενα Λαιμπιρ στο σημερα.Το μισος ειναι ωραιο συναισθημα στον αθλητισμο!)

παρολο που αντιπαθω τον αηβερσον ειναι σιγουρα μεσα στους 50 καλυτερους!!!
+1 για αυτα που λες κ για λεμπρον αλλα κ για κομπι!!!
ο ντανκαν οντως ειναι το καλυτερο 4αρι ολων των εποχων αλλα πισω του δεν ειναι ο τσαρλς για μενα τουλαχιστον αλλα ο καρλ μαλοουν κ θα τολμουσα να πω πως αν επαιρνε ο καρλ εστω κ εναν τιτλο θα ηταν το νο1 για μενα(μετα τσαρλς κ γκαρνετ με τον τελευταιο να πλησιαζει ολο κ περισσοτερο)!!!
για νοβιτσκι σιγουρα συμφωνω αλλα οχι για πιρς που αν δεν πηγαιναν οι αλλοι 2 θα μιλουσαμε για εναν καλο παιχτη σε μετρια ομαδα κ που μονος του δεν εχει καταφερει πολλα πραγματα...δεν μου λεει κ παρα πολλα οτι επαιξε πολυ καλα σε μια σειρα τελικων(θεωρω πολυ καλυτερο του κ θα τον εβαζα στην θεση του-ρετζι μιλερ κ καποιος φιλος λεει για ντρεξλερ,σορυ αλλα δεν τον εχει καν ακουμπησει τον κλαηντ ακομα τουλαχιστον)...
για τον ροντμαν θα συμφωνησω κ θεωρω οτι θα διεκδικει θεση καπου στο τελος της 50αδας...
polympoumpounas
Μετα απο 2 ωρες οπου εστυψα διχως οικτο το μυαλο μου και μειωσα κατα πολυ τις πιθανοτητες που εχω να περασω το μεθαυριανο μου μαθημα κατεληξα σε αυτη τη λιστα.

Σχολια μονο οπου χρειαζονται.Θα εβαζα παντου αλλα εχω αρχιζει να ζαλιζομαι icon_drunk.gif

1.Μαικλ Τζορνταν Για μενα ειναι εκπληξη οτι ενας γκαρντ ειναι ο κορυφαιος στο αθλημα των ψηλων αλλα ηταν φοβερος ο ατιμος
2.Ουιλτ Τσαμπερλεην Ανετα θα μπορουσε να ειναι το Νο1.
3.Καριμ Αμπτουλ Τζαμπαρ
4.Λαρι Μπερντ
5.Σακιλ Ο'Νηλ
Τον βαζω πανω απο τον Ρασελ.Γιατι η αμυνα δεν ειναι το παν...
6.Mατζικ Τζονσον
7.Μπιλ Ρασελ
Θα ηθελα να τον ριξω ακομα πιο κατω αλλα οι τιτλοι του δεν με αφηνουν
8.Οσκαρ Ρομπερτσον
9.Κομπε Μπραιαντ
10.Χακιμ Ολαζουον
11.Τζερι Ουεστ
12.Ελτζιν Μπειλορ
Πολυ υποτιμημενος παιχτης.
13.Τιμ Ντανκαν Απο τους πλεον αντιπαθεις παιχτες σε μενα.Δεν μπορω να μην αναγνωρισω ομως τα επιτευγματα του
14.Τζουλιους Ερβινγκ
15.Μοουζες Μαλλοουν
16.Τσαρλς Μπαρκλει
17.Ντειβιντ Ρομπινσον
18.Μπομπ Κουζι
19.Καρλ Μαλλοουν
20.Τζορτζ Γκερβιν
21.Τζον Στοκτον
Ποτε δεν πηρε την αναγνωριση που του αξιζε, κυριως λογω Μαλοουν.Δεν εκτιμάται το σουτ του και οι αρχηγικες του ικανοτητες
22.Αιζαια Τομας Εκει ρε, ακριβως κατω απ τον Στοκτον.Αν δεν ειχε τα δαχτυλιδια θα πεφτε κι αλλο, αλλα τα χει
23.Μπιλ Γουολτον Αν δεν ειχε τραυματισμους θα εμπαινε δεκαδα.Χαλαρα
24.Μπομπ Πετιτ
25.Σκοτι Πιππεν
26.Τζον Χαβλιτσεκ
27.Ρικ Μπαρυ
28.Ελβιν Χειζ
29.Κεβιν ΜακΧεηλ
Tοσο ψηλα επειδη ειχε το πληρες πακετο.Και ηξερε πως να βοηθα την ομαδα του απο οποιον ρολο και αν του ανεθεταν
30.Αλλεν Αιβερσον Υπερεκτιμημενος αν και σκετη απολαυση να τον βλεπεις
31.Γουολτ Φρειζιερ
32.Τζορτζ Μαικαν
33.Ντιρκ Νοβιτσκι
34.Γουιλλις Ριντ
35.Κεβιν Γκαρνετ
Το οτι πολλοι τον θεωρουν καλυτερο του Ντανκαν ειναι απλως απαραδεκτο
36.Κλαιντ Ντρεξλερ
37.Ντειβ Καουενς
Αν και undersized σαρωνε κατω απο τις μπασκετες, ενω παντοτε γεμιζε τη στατιστικη του
38.Τζεημς Γουορθι
39.Ρομπερτ Παρις
Λιγο χαμηλα μαλλον αλλα ποτε δεν μου αρεσε.Οσο σκεφτομαι οτι υπαρχουν μονο 38 καλυτεροι του με πιανει καταθλιψη
40.Τζερρι Λουκας
41.Πιτ Μαραβιτς
Ο ορισμος του υπερεκτιμημενου παιχτη.Ο καλυτερος στο κολλεγιο αλλα εδω μιλαμε για ΝΒΑ
42.Στηβ Νας Αργησε να ανθισει αλλα οταν το εκανε ξεπερασε τον Κιντ.Πηρε και ενα Mvp, εκλεψε απο τον Σακ ακομα ενα και ειναι πρωτος μαγκας
43.Νειτ Θαρμοντ
44.Μπομπ Μακαντου
45.Πολ Αριζιν
Αν διαλεγα τον Τζονστον θα επρεπε να μετακινησω προς τα πανω τον Γιουιν που δεν το θελω με τιποτα.Να μπουν και οι δυο top50 δε λεει
46.Τσεισον Κιντ
47.Πατρικ Γιουιν
Οι φιλαθλοι των Knicks δεν προκειται ποτε να σου συγχωρησουμε οτι δεν μας εδωσες δαχτυλιδι...
48.Ντολφ Σαγιες
49.Ντομινικ Ουιλκινς
Νοιωθω οτι του κανω χαρη που τον βαζω στο top50 μου.Δεν εκανε μονο windmills ομως οπως πολλοι νομιζουν
50.Γουες Ανσελντ

Αυτη ειναι η λιστα.Οποιος εχει διαφωνιες καλο ειναι... να παει να τον κοιταξει κανενας γιατρος 69.gif .Πριν παει ομως ας γραψει σε τι διαφωνει (για να γελασουμε ολοι μαζι του icon_drunk.gif ).Νταξει καηκα και επισημα.Παω να ριξω νερο στο προσωπο και να κοιμηθω...

Υ.Γ.Προσπαθησα να μην βαλω εν ενεργεια παιχτες κατω απο 28 χρονων γιατι θεωρω οτι δεν εχουν ωριμασει ακομα
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Sep 14 2009, 11:21 ) *
Οσο για τον Ροντμαν μιλαμε για ενα απο τους κορυφαιους και για αρκετους τον κορυφαιο Αμυντικο ever.Ο ανθρωπος επαιζε απιστευτη αμυνα!!Οσο χαλια μαυρα ηταν επιθετικα τοσο φαινομενο ηταν στην αμυνα.Πραγματικα παντα χαιρομουν να τον βλεπω να παιζει αμυνα ηταν κατι το εκπληκτικο στα δικα μου ματια!Και δεν τον μισουσα σε αντιθεση με τον Λαιμπιρ(αν και οταν χανεις κατι τοτε το εκτιμας.Πολυ θα ηθελα ενα Λαιμπιρ στο σημερα.Το μισος ειναι ωραιο συναισθημα στον αθλητισμο!)

Κοιταξε να δεις...Τον Λαιμπιρ πολλοι τον εμισησαν..αντιπαλοι παικτες,τηλεσχολιαστες,φιλαθλοι αντιπαλων ομαδων κ.α.
Διεθετε ομως κατι,το οποιο εγω προσωπικα σεβομαι και εκτιμω απεριοριστα..εδινε τα παντα προκειμενου να κερδισει..
Καθε ικμαδα,μοριο της ενεργειας του..και ηταν εξαιρετικα δυσκολο(για να μην πω σχεδον ανυπαρκτο..),το να κερδισει καποιος ''τον σεβασμο του'' μεσ'στις 4 γραμμες..μεσ'στο τερεν,αυτος ηταν ο ταυρος και οι αντιπαλοι του, το κοκκινο πανι..
Πραγματικος Man Of The War...Αυτη την ενεργεια,μαχητικοτητα,παθος για τη νικη,αυτοθυσια,την εχω δει μονο σ'αυτον..και στους Λαρι Μπερντ & Ντεννις Ροντμαν..
Βεβαια..ο Μπιλ ηταν και κατι αλλο ακομα..που δεν ηταν οι παραπανω..σε τετοιο ΥΠΕΡΘΕΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ....
He was a BIG PRICK!!!!! 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Να και ενα σχετικα προσφατο λινκ,που ειχα παραθεσει σε ενα αλλο τοπικ,με τον ''Μισητοτερο των Μισητων''..ο οποιος παρεπιμπτοντως,επιασε δουλεια και ως ασσισταντ κοουτς στους Τιμπεργουλφς,αν δεν κανω λαθος..

http://espn.go.com/video/clip?id=4397248&a...egoryid=2459788

Φιλε Air & King..ψοφαω να τον δω & χεντ-κοουτς(Στο ΝΒΑ..)... icon_headbang.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif
Air and King
QUOTE(koutsou10 @ Sep 14 2009, 14:12 ) *
για νοβιτσκι σιγουρα συμφωνω αλλα οχι για πιρς που αν δεν πηγαιναν οι αλλοι 2 θα μιλουσαμε για εναν καλο παιχτη σε μετρια ομαδα κ που μονος του δεν εχει καταφερει πολλα πραγματα...δεν μου λεει κ παρα πολλα οτι επαιξε πολυ καλα σε μια σειρα τελικων(θεωρω πολυ καλυτερο του κ θα τον εβαζα στην θεση του-ρετζι μιλερ κ καποιος φιλος λεει για ντρεξλερ,σορυ αλλα δεν τον εχει καν ακουμπησει τον κλαηντ ακομα τουλαχιστον)...
για τον ροντμαν θα συμφωνησω κ θεωρω οτι θα διεκδικει θεση καπου στο τελος της 50αδας...

Ο Πιρς ειναι καλυτερος παιχτης απο τον Ντρεξλερ.Ο Ντρεξλερ ειναι παραεκτιμημενος παιχτης σε σχεση με αυτο που πολλοι νομιζουν κυριως στην Ελλαδα.Τον εχω δει σε πολλα παιχνιδια και αυτη ειναι η γνωμη μου για αυτον.

Ο Πιρς και στα χρονια της ξηρασιας των Σελτικς ηταν παντα εκει και κραταγε την ομαδα.Επισης και την εποχη με τον Αντουαν Γουοκερ εκανε πολλα μεγαλα παιχνιδια.Γενικα ειναι πολυ καλος παιχτης ο Πιρς και υποτιμημενος.Τον θεωρω καλυτερο παιχτη απο τον Ντρεξλερ.Και κανενας παιχτης δεν μπορει να κερδισει χωρις βοηθεια.Τι παει να πει ειχε τον Γκαρνετ και τον Αλλεν?Και ο Ματζικ ειχε τον Τζαμπαρ και τον Γουορθι και ο Μπερντ ειχε τον Μακχειλ και τον Ντενις Τζονσον και ο Τζορνταν ειχε τον Πιππεν τον Ροντμαν κ.ο.κ
Ο Πιρς μολις του δωσαν υλικο εγινε μπροσταρης απεναντι στους Λεικερς και τον Κομπι αντιθετα ο Ντεξλερ το 1990 και το 1992 ειδε την πλατη και του Αιζαια Τομας και του Τζορνταν!

QUOTE(a bullet for your head @ Sep 14 2009, 23:05 ) *
He was a BIG PRICK!!!!! 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif





Φιλε Air & King..ψοφαω να τον δω & χεντ-κοουτς(Στο ΝΒΑ..)... icon_headbang.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif

Ειπα τον μισω αλλα τετοιοι παιχτες ειναι οτι πρεπει για την ιντριγκα.
Σαν προπονητη και εγω θα ηθελα να τον δω και μαλιστα στους Πιστονς.Πλακα πλακα θα μπορουσε να γινει καλος προπονητης.Θεωρω οτι αφομοιωσε τελεια τις αρχες του Θρυλου-Τσακ Ντειλι και θα μπορουσε να φτιαξει ενα σκληρο και ανταγωνιστηκο συνολο.Δεν αποκλειεται απο τον παγκο να εβαζε και καμια τρικλοποδια!
koutsou10
QUOTE(Air and King @ Sep 14 2009, 23:46 ) *
Ο Πιρς ειναι καλυτερος παιχτης απο τον Ντρεξλερ.Ο Ντρεξλερ ειναι παραεκτιμημενος παιχτης σε σχεση με αυτο που πολλοι νομιζουν κυριως στην Ελλαδα.Τον εχω δει σε πολλα παιχνιδια και αυτη ειναι η γνωμη μου για αυτον.

Ο Πιρς και στα χρονια της ξηρασιας των Σελτικς ηταν παντα εκει και κραταγε την ομαδα.Επισης και την εποχη με τον Αντουαν Γουοκερ εκανε πολλα μεγαλα παιχνιδια.Γενικα ειναι πολυ καλος παιχτης ο Πιρς και υποτιμημενος.Τον θεωρω καλυτερο παιχτη απο τον Ντρεξλερ.Και κανενας παιχτης δεν μπορει να κερδισει χωρις βοηθεια.Τι παει να πει ειχε τον Γκαρνετ και τον Αλλεν?Και ο Ματζικ ειχε τον Τζαμπαρ και τον Γουορθι και ο Μπερντ ειχε τον Μακχειλ και τον Ντενις Τζονσον και ο Τζορνταν ειχε τον Πιππεν τον Ροντμαν κ.ο.κ
Ο Πιρς μολις του δωσαν υλικο εγινε μπροσταρης απεναντι στους Λεικερς και τον Κομπι αντιθετα ο Ντεξλερ το 1990 και το 1992 ειδε την πλατη και του Αιζαια Τομας και του Τζορνταν!

φιλε μου δεν νομιζω να ειναι καλυτερος απο κλαηντ,τελοσπαντων αυτες ειναι γνωμες αλλα αν θες να συγκρινεις συμπαιχτες,για συγκρινε συμπαιχτες κλαηντ τοτε με πιρς τωρα...πολυ μετριο ροστερ των πορτλαντ τοτε κ τους εφτασε ψηλα,αλλο που δεν πηρε τιτλο γιατι ειχε να αντιμετωπισει τζορνταν-αιζαια οπως λες κ εσυ...
εννοειται πως κανενας δεν μπορει να κερδισει χωρις συμπαιχτες αλλα ειναι αλλο να εχεις 3 σουπερ σταρ σε μια ομαδα κ 2 πιο παλιους καλους παιχτες(κασελ,πι.τζεη μπραουν)κ αλλο μια μετριοτητα!!!
αλλωστε αν ηταν τοσο καλος θα πηγαινε κ φετος πιο ψηλα τους βοστονεζους αλλα χωρις γκαρνετ που μαλλον τον υποτιμας
εχασε απο τους απειρους ορλαντο ματζικ με πλεονεκτημα εδρας κ σε οσα παιχνιδια κερδισε τα κερδισε με πολυ μεγαλη δυσκολια!!!


vonzuchter
Δε μου αρεσουν αυτα τα τοπικ γιατι δε μπορει να γινει συγκριση παικτων τοσο διαφορετικων εποχων. Τι συγκριση μπορει να γινει πχ με ενα σεντερ της περιοδου 1960-79 με ενα σεντερ του 2000-10? εχουν διαφορά 50 κιλα σε μυικο ιστο ,20 εκατοστα σε αλμα, 10 ποντους διαφορα στο υψος και 20 χρονια σε γνωσεις στο αθλημα, τακτικες, κινησεις , τεχνικες κτλπ. Για να μη βαλω στη συγκριση και παραγοντες οπως τις εξελιξεις στην επιστημη της γυμναστικης της αθλιατρικης των συμπληρωματων διατροφης των παπουτσιων , οι αλλαγες των κανονισμων κτλπ κτλπ κτλπ. Αν υπηρχε μηχανη του χρονου και εστελνες τον Ντουαιτ Χαουαρντ να παιξει το 1975 θα ειχε 75 ποντους μεσο ορο και 15 ταπες.
Μονο θεωριες μπορουμε να κανουμε. Και ο κομπε και ο καθε σουπερ σταρ σημερα που απολαμβανουν ολοι μια καποια προστασια πχ αν ειχαν στα πλεη οφς τους Νικς με τον Οακλευ και τον Τζον σταρκς να μοιραζουν αγκωνιες και μπινελικια και ξυλικι ισως να μη τα καταφερναν τοσο καλα. αλλα ισως. παντα υποθετικα μιλαμε. πριν λιγο σχολιασα στο τοπικ Μπερντ vs Ματζικ και θυμαμαι μια χαρακτηριστικη φαση στο τελευταιο λεπτο του 4ου τελικου του 87 νομιζω την αμυνα που επαιζε ο Γουορθυ στον μπερντ. Τον στολιζε με μπινελικι Τον εσπρωχνε του τραβαγε φανελα και χρησιμοποιουσε αγκωνες για να μη παει η μπαλα στον μπερντ ( Ο λαρρυ εσπρωξε ξεφυγε και το πεταξε το τριποντο απο τη γωνια ομως). Σε Μια τετοια αμυνα σημερα θα ειχαν σφυριξει 6823485275757333 φαουλ για να μη πω και τεχνικη ποινη. Δε μπορουμε να συκγρινουμε παικτες αλλων εποχων αρα δε μπορω να φτιαξω λιστα
NBAholic
QUOTE(vonzuchter @ Jan 4 2011, 14:49 ) *
Δε μου αρεσουν αυτα τα τοπικ γιατι δε μπορει να γινει συγκριση παικτων τοσο διαφορετικων εποχων. Τι συγκριση μπορει να γινει πχ με ενα σεντερ της περιοδου 1960-79 με ενα σεντερ του 2000-10? εχουν διαφορά 50 κιλα σε μυικο ιστο ,20 εκατοστα σε αλμα, 10 ποντους διαφορα στο υψος και 20 χρονια σε γνωσεις στο αθλημα, τακτικες, κινησεις , τεχνικες κτλπ. Για να μη βαλω στη συγκριση και παραγοντες οπως τις εξελιξεις στην επιστημη της γυμναστικης της αθλιατρικης των συμπληρωματων διατροφης των παπουτσιων , οι αλλαγες των κανονισμων κτλπ κτλπ κτλπ. Αν υπηρχε μηχανη του χρονου και εστελνες τον Ντουαιτ Χαουαρντ να παιξει το 1975 θα ειχε 75 ποντους μεσο ορο και 15 ταπες.
Μονο θεωριες μπορουμε να κανουμε. Και ο κομπε και ο καθε σουπερ σταρ σημερα που απολαμβανουν ολοι μια καποια προστασια πχ αν ειχαν στα πλεη οφς τους Νικς με τον Οακλευ και τον Τζον σταρκς να μοιραζουν αγκωνιες και μπινελικια και ξυλικι ισως να μη τα καταφερναν τοσο καλα. αλλα ισως. παντα υποθετικα μιλαμε. πριν λιγο σχολιασα στο τοπικ Μπερντ vs Ματζικ και θυμαμαι μια χαρακτηριστικη φαση στο τελευταιο λεπτο του 4ου τελικου του 87 νομιζω την αμυνα που επαιζε ο Γουορθυ στον μπερντ. Τον στολιζε με μπινελικι Τον εσπρωχνε του τραβαγε φανελα και χρησιμοποιουσε αγκωνες για να μη παει η μπαλα στον μπερντ ( Ο λαρρυ εσπρωξε ξεφυγε και το πεταξε το τριποντο απο τη γωνια ομως). Σε Μια τετοια αμυνα σημερα θα ειχαν σφυριξει 6823485275757333 φαουλ για να μη πω και τεχνικη ποινη. Δε μπορουμε να συκγρινουμε παικτες αλλων εποχων αρα δε μπορω να φτιαξω λιστα


Mα αυτή είναι η βασική διαφορά. Τα ύψη των σέντερ δεν έχουν μεταβληθεί σχεδόν καθόλου από το '60, τα βάρη επίσης δεν έχουν αυξηθεί και τόσο, αυτό που έχει μεταβληθεί είναι οι τεχνικές γνώσεις, μαζί με τις αθλητικές ικανότητες, τα οποία είναι φυσικά συνάρτηση αυτής της τεχνολογίας, εκτός κι αν υπάρχει κανείς που θεωρεί ότι ο σημερινός άνθρωπος είναι σαν ον ανώτερος από αυτόν της προηγούμενης γενιάς.
Δε θα συμφωνήσω με το ότι ο Χάουαρντ θα έκανε κατά βούληση ό,τι ήθελε το '75 απλά και μόνο λόγω δύναμης. Αν ήταν έτσι, θα έκανε ό,τι ήθελε και με τον Γκασόλ. Ή, για να το πάμε με την άλλη εποχή, θα έπρεπε ο Ντάριλ Ντόουκινς, που έπαιξε 4-5 χρόνια στα 70's να σάρωνε. Θυμάσαι τότε που έσπασε 2 ταμπλό μέσα σε λίγα παιχνίδια; Στα τέλη των 70'ς το έκανε. Γενικώς, δε μου λέει κάτι σαν κριτήριο η "μηχανή του χρόνου". Με μια τέτοια λογική, μπορώ και εγώ να βγάλω τον εαυτό μου σαν ανώτερο του Νέισμιθ.
Είναι φυσικά αποδεκτό να μην αρέσουν σε όλους οι all-time συγκρίσεις. Αλλά καλό είναι να μην μπαίνουν ούτε αυτοί στο τρυπάκι των συγκρίσεων. Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά ξέρω ότι πολλοί από αυτούς το βρίσκουν δύσκολο να μην κάνουν έστω μία φορά κάποια από τις τετριμένες συγκρίσεις του στιλ "Τζόρνταν ή Κόμπι", "Γκάλης ή Διαμαντίδης" (τα δικά μας classics), κοκ ή να μην αναφερθούν σε κάποιον ως τον "κορυφαίο όλων των εποχών".
Air and King
QUOTE(vonzuchter @ Jan 4 2011, 14:49 ) *
Δε μου αρεσουν αυτα τα τοπικ γιατι δε μπορει να γινει συγκριση παικτων τοσο διαφορετικων εποχων. Τι συγκριση μπορει να γινει πχ με ενα σεντερ της περιοδου 1960-79 με ενα σεντερ του 2000-10? εχουν διαφορά 50 κιλα σε μυικο ιστο ,20 εκατοστα σε αλμα, 10 ποντους διαφορα στο υψος και 20 χρονια σε γνωσεις στο αθλημα, τακτικες, κινησεις , τεχνικες κτλπ. Για να μη βαλω στη συγκριση και παραγοντες οπως τις εξελιξεις στην επιστημη της γυμναστικης της αθλιατρικης των συμπληρωματων διατροφης των παπουτσιων , οι αλλαγες των κανονισμων κτλπ κτλπ κτλπ. Αν υπηρχε μηχανη του χρονου και εστελνες τον Ντουαιτ Χαουαρντ να παιξει το 1975 θα ειχε 75 ποντους μεσο ορο και 15 ταπες.
Μονο θεωριες μπορουμε να κανουμε. Και ο κομπε και ο καθε σουπερ σταρ σημερα που απολαμβανουν ολοι μια καποια προστασια πχ αν ειχαν στα πλεη οφς τους Νικς με τον Οακλευ και τον Τζον σταρκς να μοιραζουν αγκωνιες και μπινελικια και ξυλικι ισως να μη τα καταφερναν τοσο καλα. αλλα ισως. παντα υποθετικα μιλαμε. πριν λιγο σχολιασα στο τοπικ Μπερντ vs Ματζικ και θυμαμαι μια χαρακτηριστικη φαση στο τελευταιο λεπτο του 4ου τελικου του 87 νομιζω την αμυνα που επαιζε ο Γουορθυ στον μπερντ. Τον στολιζε με μπινελικι Τον εσπρωχνε του τραβαγε φανελα και χρησιμοποιουσε αγκωνες για να μη παει η μπαλα στον μπερντ ( Ο λαρρυ εσπρωξε ξεφυγε και το πεταξε το τριποντο απο τη γωνια ομως). Σε Μια τετοια αμυνα σημερα θα ειχαν σφυριξει 6823485275757333 φαουλ για να μη πω και τεχνικη ποινη. Δε μπορουμε να συκγρινουμε παικτες αλλων εποχων αρα δε μπορω να φτιαξω λιστα

Δεν μπορουμε να κρινουμε με βαση την μηχανη του χρονου..Ειναι σαφες οτι ο Χαουαρντ 2010 και ο Σακιλ του 2000 δεν θα ηταν οι ιδιοι το 1960 οπως και ο Τσαμπερλαιν του 1960 δεν θα ηταν ο ιδιος το 2000 η το 2010...
Ξεκινοντας απο τις αρετες το μπασκετ που ηξερε ο Γουιλτ ο Χαουαρντ ουτε καν το πλησιαζει ενω αναλογα παλι με τις εποχες ο Τσαμπερλαιν ηταν "δεκαθλητης".Συν οτι σκοραρε με φινγκερολ,φεινταγουει,εστριβε για πλακα,μποσουσε να κατεβασει την μπαλα σαν πλειμεικερ,φανταστικος πασερ και ριμπαουντερ και επισης εξαιρετικος αμυντικος (οπως και ο Χαουαρντ δεν το αμφισβητουμε αυτο οσο αφορα την αμυνα)...Και ο Ρασσελ ηταν καλος αθλητης..Πολυ καλος θα ελεγα...Ο Καριμ οχι τοσο αλλα καλος και αυτος..
Ο Τσαμπερλαιν ειναι ο κορυφαιος αθλητης της Ιστοριας...Το "φυσικο νευρο",το αλμα,η δυναμη που ειχε σε συνδιασμο με τα σημερινα δεδομενα,επιτελεια και συμπληρωματα διατροφης σαν σκεψη τον κανουν το μεγαλυτεο what if αν επαιζε σημερα η και ακομα πριν 20 χρονια....Τρομαχτικο αν το σκεφτει κανεις....
Απο εκει περα οι λιστες βγαινουν κυριως απο τα κατορθωματα του καθε παιχτη...
Καποιοι ειναι υποτιμημενοι,καποιοι υπερτιμημενοι καποιοι πηραν οτι τους αξιζε αλλα το σιγουρο ειναι οτι για να γινει μια σωστη λιστα θελει χρονο και πολλες παραμετρους...Οταν μιλας για τους κορυφαιους τα παντα μετρανε....
vonzuchter
QUOTE(NBAholic @ Jan 5 2011, 00:37 ) *
Mα αυτή είναι η βασική διαφορά. Τα ύψη των σέντερ δεν έχουν μεταβληθεί σχεδόν καθόλου από το '60, τα βάρη επίσης δεν έχουν αυξηθεί και τόσο, αυτό που έχει μεταβληθεί είναι οι τεχνικές γνώσεις, μαζί με τις αθλητικές ικανότητες, τα οποία είναι φυσικά συνάρτηση αυτής της τεχνολογίας, εκτός κι αν υπάρχει κανείς που θεωρεί ότι ο σημερινός άνθρωπος είναι σαν ον ανώτερος από αυτόν της προηγούμενης γενιάς.
Δε θα συμφωνήσω με το ότι ο Χάουαρντ θα έκανε κατά βούληση ό,τι ήθελε το '75 απλά και μόνο λόγω δύναμης. Αν ήταν έτσι, θα έκανε ό,τι ήθελε και με τον Γκασόλ. Ή, για να το πάμε με την άλλη εποχή, θα έπρεπε ο Ντάριλ Ντόουκινς, που έπαιξε 4-5 χρόνια στα 70's να σάρωνε. Θυμάσαι τότε που έσπασε 2 ταμπλό μέσα σε λίγα παιχνίδια; Στα τέλη των 70'ς το έκανε. Γενικώς, δε μου λέει κάτι σαν κριτήριο η "μηχανή του χρόνου". Με μια τέτοια λογική, μπορώ και εγώ να βγάλω τον εαυτό μου σαν ανώτερο του Νέισμιθ.
Είναι φυσικά αποδεκτό να μην αρέσουν σε όλους οι all-time συγκρίσεις. Αλλά καλό είναι να μην μπαίνουν ούτε αυτοί στο τρυπάκι των συγκρίσεων. Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά ξέρω ότι πολλοί από αυτούς το βρίσκουν δύσκολο να μην κάνουν έστω μία φορά κάποια από τις τετριμένες συγκρίσεις του στιλ "Τζόρνταν ή Κόμπι", "Γκάλης ή Διαμαντίδης" (τα δικά μας classics), κοκ ή να μην αναφερθούν σε κάποιον ως τον "κορυφαίο όλων των εποχών".


Φιλε συγνωμη αλλα οι μυς που εχουν τωρα οι παικτες δεν εχουν καμια σχεση οχι μετα 60'ς αλλα ουτε καν με τα 80'ς. Τα υψη ναι δεν εχουν αλλαξει δραματικα, εχουν αλλαξει ομως. το κυριοτερο ομως εχουν αλλαξει οι κανονισμοι και το παιχνιδι παρα παρα πολυ. Ειναι ωραια ασχολια να κανουμε συγκρισεις και what ifs αλλα δε νομιζω οτι μπορει να γινει σε σοβαρο επιπεδο περα απο το χαβαλε. σε οποιοδηποτε σπορ. Πως να συγκρινεις μαραντονα που του ειχαν σπασει τα ποδια στην ιταλια ή βαν μπαστεν που αποσυρθηκε νωρις γιατι και στους 2 αστραγαλους ειχε προβλημα και σοβαρες βλαβες απο τα κλωτσιδια, με το μεσι που μετα με την οδηγια της φιφα να προστατευονται οι παικτες σουπερσταρς, μολις τον αγριοκοιταξουν οι αμυντικοι πεφτει αμεσως κιτρινη. Τον Ντοουκινς δε τον ξερω. Ημουν αγεννητος smiley.gif
Τον Τσαμπερλεην τον εχω δει μονο στο Γιουτιουμπ και σε Ντοκιμαντερς οποτε δεν εχω αποψη.
berry
θα προτιμησω να γραψω για παικτες που εχω δει να αγωνιζονται

1.magic johnshon
2.hakeem olajuwon
3.michael jordan
4.karl malone
5.larry bird
6.david robinson
7.lebron james
8.steve nash
9.chris webber
10.kevin garnett
11.kobe bryant
12.tracy mcgrady
13.tim dankan
14.deron williams
15.clyde drexler
16.garry peyton
17.mark price
18.john stockton
19.charles barkley
19.saquille o'neal
20.isiah thomas
21.dirk nowitzki
22.allan iverson
23.dominique wilkins
24.mitch richmond
25.dwayne wade
26.chris paul
27.kareem abdul jabaar
28.pat ewing
29.amare stoudemire
30.kevin durant
31.ray allen
32.chris mullin
33.kevin johnson
34.joe dumars
35.paul pierce
36.rajon rondo


ολο και καποιον θα ξεχασα αλλα δεν πειραζει smile.gif

edit *jason kidd και grant hill
NBAholic
QUOTE(vonzuchter @ Jan 7 2011, 14:38 ) *
Φιλε συγνωμη αλλα οι μυς που εχουν τωρα οι παικτες δεν εχουν καμια σχεση οχι μετα 60'ς αλλα ουτε καν με τα 80'ς. Τα υψη ναι δεν εχουν αλλαξει δραματικα, εχουν αλλαξει ομως. το κυριοτερο ομως εχουν αλλαξει οι κανονισμοι και το παιχνιδι παρα παρα πολυ. Ειναι ωραια ασχολια να κανουμε συγκρισεις και what ifs αλλα δε νομιζω οτι μπορει να γινει σε σοβαρο επιπεδο περα απο το χαβαλε. σε οποιοδηποτε σπορ. Πως να συγκρινεις μαραντονα που του ειχαν σπασει τα ποδια στην ιταλια ή βαν μπαστεν που αποσυρθηκε νωρις γιατι και στους 2 αστραγαλους ειχε προβλημα και σοβαρες βλαβες απο τα κλωτσιδια, με το μεσι που μετα με την οδηγια της φιφα να προστατευονται οι παικτες σουπερσταρς, μολις τον αγριοκοιταξουν οι αμυντικοι πεφτει αμεσως κιτρινη. Τον Ντοουκινς δε τον ξερω. Ημουν αγεννητος smiley.gif
Τον Τσαμπερλεην τον εχω δει μονο στο Γιουτιουμπ και σε Ντοκιμαντερς οποτε δεν εχω αποψη.


Σε τι αναιρεί αυτό που τόνισα με αυτό που έγραψα πριν; Ο ίδιος έγραψα ότι εδώ βρίσκονται οι μεγαλύτερες διαφορές (και φυσικά σε κάθε σπορ, όχι μόνο στο μπάσκετ). Το ότι όμως οι παίκτες του 2010 έχουν στη διάθεσή τους πολύ περισσότερα μέσα να παίξουν πιο εξελιγμένα από τους παίκτες του 1970 δεν αποτελεί επιχείρημα για να τους τοποθετήσω όλους ψηλότερα στη λίστα. Μπορώ να το κάνω με βάση άλλα κριτήρια, αλλά όχι με βάση το ότι σήμερα παίζεται πιο εξελιγμένο μπάσκετ. Αν ο Χάουαρντ γεννιόταν το 1940 κι έπαιζε στα '60 και '70 (το οποίο είναι ασυγκρίτως πιο βάσιμο σενάριο απ'το να λέμε ότι ξαφνικά τηλεμεταφέρθηκε στο 1970), θα έπαιζε κι αυτός μπάσκετ του '60 και του '70, όχι του 2010.

Όσο για τα ποδοσφαιρικά παραδείγματα που παραθέτεις, μάθε ότι ανάλογη προστασία σε σχέση με το παρελθόν απολαμβάνουν και οι σημερινοί σούπερσταρ του ΝΒΑ. Μιλάς π.χ για το 1970, αγνοώντας ότι την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν αντιαθλητικά φάουλ ή τεχνικές ποινές για ψύλλου πήδημα, όπως κι ότι τη δεκαετία του '60 έπεφτε ξύλο για δευτερεύουσες αιτίες και χωρίς να ακολουθούν τιμωρίες. Δες το παράδειγμα του Κέρμιτ Ουάσιγκτον που λίγο έλειψα να τερματίσει την καριέρα του Ρούντι Τομζάνοβιτς. Για τον Ντόουκινς μπορείς να δεις μερικά βιντεάκια. Όταν τα δεις, μάλλον θα περιμένεις ότι θα έκανε ό,τι ήθελε στην εποχή του.
berry
QUOTE(berry @ Jan 7 2011, 17:08 ) *
ολο και καποιον θα ξεχασα αλλα δεν πειραζει smile.gif

edit *jason kidd και grant hill


ξεχασα καραμελο ,μπουζερ και μοουζες μαλοουν ρεεεεε ! ελεος που βαδιζουμε ? το αλτσχαιμερ πλησιαζει ολο και πιο κοντα μου φαινεται..κλαψ
giannis77
http://www.superbasket.gr/?c=400&a=137245 ρε παιδια για πειτε ποιοι ειναι αυτοι γιατι εχω φαει λιγο τα λυσακα μου ειδικα με τον πρωτο
Air and King
QUOTE(giannis77 @ Feb 11 2011, 15:13 ) *
http://www.superbasket.gr/?c=400&a=137245 ρε παιδια για πειτε ποιοι ειναι αυτοι γιατι εχω φαει λιγο τα λυσακα μου ειδικα με τον πρωτο



Ειναι κατα σειρα ο Μπιλι Τομπσον,ο Ματζικ Τζονσον,ο Χενρι Μπιμπι(πατερας του Μαικ Μπιμπι) και ο Μπιλ Ρασσελ..
Αυτο που τους συνδεει ειναι οτι ειναι ο μοναδικοι παιχτες στην Ιστορια που κερδισαν Κολλεγιακο πρωταθλημα και την αμεσως επομενη (ρουκι) τους χρονια και πρωταθλημα ΝΒΑ....

Μπιλ Ρασσελ:1956 Κολλεγιακο με το USF πανεπιστημιο του Σαν Φραντσισκο->1957 πρωταθλημα ΝΒΑ με τους Σελτικς
Χενρι Μπιμπι:1972 Κολλεγιακο με το UCLA->1973 πρωταθλημα με τους Νικς
Ματζικ Τζονσον:1979 Κολλεγιακο με τον Μιτσιγκαν Στειτ->1980 πρωταθλημα με τους Λεικερς
Μπιλι Τομπσον:1986 Κολλεγιακο με το Λουισβιλ->1987 πρωταθλημα με Λεικερς.
Ελπιζω να βοηθησα...
morfi
Αν και άργησα λίγο αυτή είναι η λίστα μου:

1) Γουίλτ Τσάμπερλαιν (ο πιο κυρίαρχος παίκτης που έχει παίξει ποτέ μπάσκετ, ο Τσάμπερλαιν είναι ο καλύτερος σκόρερ και ριμπάουντερ και ένας από τους καλύτερους αμυντικούς όλων των εποχών όπως επίσης και ένας από τους καλύτερους, ίσως ο καλύτερος, ψηλός πασέρ. Ατομικά επιβλήθηκε σε όλους και σε όλα ενώ δεν έλειψαν και τα πρωταθλήματα κάνοντας το ακατόρθωτο κλέβοντας ένα από τους Μπόστον Σέλτικς)

2) Μπιλ Ράσελ (ο μεγαλύτερος νικητής όλων των εποχών (μαζί με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς tongue.gif) ίσως και σε όλα τα αθλήματα, νικητής ακόμη από το κολλέγιο, τη δεκαετία του 60 επιβλήθηκε σε όλους και σε όλα χάνοντας μόλις δύο πρωταθλήματα)

3) Μάικλ Τζόρνταν (ο πιο εμπορικός παίκτης όλων των εποχών, ο Τζόρνταν είναι ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ όλων των εποχών ενώ είναι από τους καλύτερους συνδυασμούς άμυνας-επίθεσης που έχουμε δει ποτέ)

4) Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ (από τους πιο κυρίαρχους παίκτες που έχουν παίξει ποτέ μπάσκετ, ο Τζαμπάρ ήταν ο καλύτερος παίκτης της δεκαετίας του 70 και ένας από τους καλύτερους αυτής του 80)

5) Μάτζικ Τζόνσον (ο καλύτερος πόιντ γκαρντ όλων των εποχών και ένας από τους απειροελάχιστους παίκτες που μπορούν να παίξουν και στις πέντε θέσεις του παρκέ)

6) Λάρυ Μπερντ (ο καλύτερος λευκός που έχει παίξει ποτέ μπάσκετ, το καλύτερο τριάρι όλων των εποχών και ίσως ο πιο έξυπνος παίκτης που έχει παίξει ποτέ μπάσκετ)

7) Κόμπι Μπράιαντ (ένας από τους μεγαλύτερους σκόρερ όλων των εποχών, ο δεύτερος καλύτερος σούτιγκ γκαρντ και ο κατά πολλούς καλύτερος παίκτης της εποχής του , οι παίκτες που έχουν καριέρα μεγαλύτερη του Κόμπι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού)

8) Τιμ Ντάνκαν - Μπομπ Πετίτ (ποτέ δεν κατάφερα να αποφασίσω ποιός από τους δύο είναι ο καλύτερος πάουερ φόργουορντ οπότε υπάρχει ισοβαθμία. Ο Ντάνκαν κυριάρχησε τη δεκαετία του 2000 ενώ είναι ο καλύτερος PF μιας εκ των καλύτερων γενιών PF που έχουμε δει ποτέ. Ο Πετίτ από την άλλη κυριάρχησε τη δεκαετία του 50, ήταν ο καλύτερος PF της εποχής του ενώ πέτυχε το ακατόρθωτο, να πάρει δηλαδή ένα πρωτάθλημα από τους Μπόστον Σέλτικς)

10) Όσκαρ Ρόμπερτσον (ίσως ο πιο ολοκληρωμένος παίκτης που έχει παίξει ποτέ μπάσκετ, ο Ρόμπερτσον είναι ο μοναδικός με τέτοιους μέσους όρους πόντων-ριμπάουντ-ασσίστ)

11) Έλτζιν Μπέιλορ (από τους καλύτερους σκόρερ και ριμπάουντερ ever ο Έλτζιν Μπέιλορ ήταν από τους πιο επικίνδυνους αντιπάλους των Σέλτικς. Δεν ευτύχησε ποτέ ένα πρωτάθλημα αλλά μικρό το κακό)

12) Τζέρι Γουέστ (συμπαίκτης του Μπέιλορ με τη μόνη διαφορά ότι αυτός ευτύχησε να γίνει πρωταθλητής, ο καλύτερος στη θέση του μετά τους Τζόρντας και Μπράιαντ)

13) Μόουζες Μαλόουν (από τους καλύτερους ριμπάουντερ ψηλούς και επιθετικά πολυδιάστατος, ήταν ο βασικός αντίπαλος του Τζαμπάρ και ο καλύτερος σέντερ τηε δεκαετία του 80)

14) Τζορτζ Μάικαν (ο πρώτος κυρίαρχος παίκτης που εμφανίστηκε, επιβλήθηκε σε όλους και σε όλα. Μέσα στους πέντε καλύτερους σέντερ ever)

15) Τζούλιους Έρβινγκ (ο δεύτερος καλύτερος παίκτης της γενιάς του, ο Τζούλιους Έρβινγκ είναι από τους πιο θεαματικούς παίκτες και από τους καλύτερους σκόρερ που έχουμε δει ποτέ. Αν και λίγο λούζερ στα χρόνια του στο ΝΒΑ, κατάφερε να κερδίσει ένα πρωτάθλημα)

16) Σακίλ Ο'Νιλ (κυριάρχησε τη δεκαετία του 2000 και το μόλις ένα MVP του είναι παραπλανητικό. Λίγοι μπορούσαν να τον περιορίσουν αλλά κανένας να τον σταματήσει)

17) Τζέισον Κιντ (μέσα στους τρεις πιο έξυπνους παίκτες που έχουν παίξει ποτέ μπάσκετ, ο Τζέισον Κιντ είναι ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που μόνο με το μυαλό του πήγε όχι μία αλλά δύο φορές μία από από τις πιο αποτυχημένες ομάδες στους τελικούς του ΝΒΑ. Το μυαλό του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανέναν)

18) Μπομπ Κούζι (ο καλύτερος PG της γενιάς του και ένας από τους καλύτερους all-around παίκτες όλων των εποχών)

19) Τίνι Άρτσιμπαλντ (ο καλύτερος σκόρερ PG όλων των εποχών, είναι ο μοναδικός που έχει βγεί πρώτος σε πόντους και ασσίστ στην ίδια σεζόν. Η παρουσία του σε πλέι οφ πριν την συμμετοχή του στους Μπόστον Σέλτικς είναι παραπλανητικό στοιχείο της καριέρας του)

20) Χακίμ Ολάζουον (ίσως ο πιο πληθωρικός σέντερ που έχουμε δει ποτέ, κυριάρχησε την εποχή που ο Τζόρνταν αποσύρθηκε)

21) Τζον Χάβλιτσεκ (ίσως ο καλύτερος έκτος παίκτης που έχουμε δει ποτέ, ο Χάβλιτσεκ ήταν μέλος δύο διαφορετικών γενιών της ομάδας των Μπόστον Σέλτικς. Χαρακτηριστικό τους; Και οι δύο ήταν νικητές)

22) Τζον Στόκτον (μέσα στους πέντε καλύτερους PG της ιστορίας, οι εννιά συνεχόμενοι τίτλοι πρώτου πασέρ τα λένε όλα)

23) Ρικ Μπάρι (αν και ιδιότροπως χαρακτήρας, δεν υπάρχουν πολλοί ψηλοί καλύτεροι από αυτόν. Ο καλύτερος στη θέση του την εποχή του)

24) Καρλ Μαλόουν (ο καλύτερος PF της γενιάς του, δεν ευτύχησε ποτέ να δει ένα πρωτάθλημα αλλά αυτό είναι μία λεπτομέρεια. Κυριάρχησε μπροστά σε όλους και σχεδόν κανένας δεν κατάφερε να τον περιορίσει)

25) Πολ Άριζιν (ένας από τους καλύτερους σουτέρ όλων των εποχών, με ένα θανατηφόρο τζαμπ σου, ο Άριζιν μαζί με τον Νέιλ Τζόνστον σύνθεσαν ένα από τα καλύτερα δίδυμα και έφτιαξαν μία από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών)

26) Τομ Χέινσον (μαζί με το Ράσελ έφτιαξαν το καλύτερο δίδυμο ψηλών στην ιστορία ενώ παράλληλα ήταν ο δεύτερος καλύτερος παίκτης στη θέση του πίσω μόνο από το Πετίτ)

27) Άρτις Γκίλμορ (από τους πιο εύστοχους παίκτες της ιστορίας, ο Άρτις Γκίλμορ μπορούσε να σκοράρει με παραπάνω τρόπους από όσο μπορούσαν οι αντίπαλοι του)

28) Τζορτζ Γκέρβιν (από τους καλύτερος σκόρερ γκαρντ της ιστορίας με τέσσερεις τίτλους πρώτου σκόρερ σε πέντε χρόνια, ο Γκέρβιν ήταν ασταμμάτητος)

29) Αιζέια Τόμας (ο δεύτερος καλύτερος PG της δεκαετίας του 80 κατάφερε να κερδίσει τους Λέικερς ενώ κατέκτησε και ένα ακόμη πρωτάθλημα)

30) Κέβιν ΜακΧέιλ (το καλύτερο τεσσάρι της δεκαετίας του 80, μέλος μιας από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών ενώ η κίνηση με τη προσποίηση μπροστά στα μούτρα του αντιπάλου ήταν το σήμα κατατεθέν του)

31) Σπένσερ Χέιγουντ (από τους καλύτερους σκόρερ-ριμπάουντερ που έχουμε δει ποτέ, μόλις στη πρώτη του χρονιά στο ΑΒΑ ήταν ο MVP και ο ρούκι της χρονιάς)

32) Γουίλις Ριντ (από τους καλύτερους ριμπάουντερ και ηγέτες, ο Γουίλις Ριντ οδήγησε δύο φορές την ομάδα της Νέας Υόρκης στο πρωτάθλημα του ΝΒΑ)

33) Γουόλτ Μπελαμί (ένας από τους βασικότερους αντιπάλους του Γουίλτ Τσάμπερλαιν και ένας από τους καλύτερους σκόρερ-ριμπάουντερ που έχουμε δει ποτέ)

34) Μπερνάρντ Κινγκ (αν και ομαδικά δεν έχει να δείξει κάτι κυρίως λόγω των ομάδων που συμμετείχε, ο Μπερνάρντ Κινγκ ήταν από τους καλύτερους σκόρερ της δεκαετίας του 80 ενώ κατέχει ένα τίτλο πρώτου σκόρερ)

35) Στιβ Νας (μπορεί ομαδικά να είναι λίγο λούζερ αλλά c'mon, πόσοι καλύτεροι πασέρ έχουν βγει από αυτόν; Οι δύο τίτλοι του MVP ανεβάζουν ακόμη περισσότερο την αξία του)

36) Κέβιν Γκαρνέτ (ο δεύτερος καλύτερος PF της γενιάς του ο Γκαρνέτ έπαιζε για χρόνια σε MVP επίπεδο αν και η ομάδα του δεν ακολουθούσε)

37) Μπομπ ΜάκΚαντου (ίσως ο καλύτερος ψηλός σουτέρ όλων των εποχών, ο ΜάκΚαντου κυριάρχησε στα τέσσερα πρώτα χρόνια της καριέρας του όντας ο ρούκι της χρονιάς, κατακτώντας τρεις τίτλους πρώτου σκόρερ και ενός MVP. Στις επόμενες σεζόν η απόδοση του έπεσε, αν και πάλι έπαιζε ακόμα τουλάχιστον σε all-star επίπεδο, αφού και ψυχολογικά δεν πέρναγε και τη καλύτερη περίοδο της ζωής του παίζοντας σε ομάδες που δεν ήθελε μέχρι να βρει τη ψυχολογική του ισσοροπία στους Λέικερς)

38) Πιτ Μάραβιτς (από τους πιο θεαματικούς παίκτες και καλύτερους σκόρερ που έχουμε δει ποτέ, ομαδικά έχει να δείξει λίγα πράγματα)

39) Τσαρλς Μπάρκλει (από τους καλύτερους ψηλούς ριμπάουντερ όλων των εποχών ο Μπάρκλει ήταν καλός επιθετικά αλλά μπορεί να ήταν πιο ψηλά αν δεν ήταν αδιάφορος αμυντικά)

40) Σκότι Πίππεν (από τους καλύτερος all-around παίκτες που έχουμε δει ποτέ, ο Πίππεν ήταν το ιδανικό νούμερο δύο για τους Σικάγο Μπουλς. Όταν αποσύρθηκε ο Τζόρνταν ήταν λίγο καλύτερος, αλλά μέχρι εκεί)

41) Νέιτ Θέρμοντ (ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς άμυνας-επίθεσης που έχουμε δει ποτε, ο Νέιτ Θέρμοντ κατέχει το ρεκόρ για τα περισσότερα ριμπάουντ σε μία περίοδο (18) ενώ έκανε και το πρώτο quadruble-double στην ιστορία του ΝΒΑ)

42) Ντιρκ Νοβίτζκι (ο καλύτερος ευρωπαίος στην ιστορία του ΝΒΑ και μπορεί και του παγκόσμιου μπάσκετ, παίζε τσε MVP επίπεδο για μία δεκαετία ενώ δεν έλειψε και το σχετικό βραβείο)

43) Γουόλτ Φρέσιερ (από τους καλύτερους all-around παίκτες που έχουμε δει, ο Γουόλτ Φρέισερ είχε φοβερή περιφερειακή όραση ενώ βοήθησε στα μέγιστα τους Νικς να κερδίσουν δύο τίτλους)

44) Άλλεν Άιβερσον (από τους μεγαλύτερους ηγέτες που έχουμε δει ποτε, αν και λίγο ατομιστής ανέβασε τουλάχιστον ένα επίπεδο τις ομάδες του)

45) Κλάιντ Ντρέξλερ (από τους καλύτερους SG όλων των εποχών και από τους καλύτερους SG πασέρ επίσης)

46) Άντριου Ντάντλει (ένας από τους καλύτερους σκόερ της ιστορίας, ο Ντάντλει ήταν μέλος και ορισμένες φορές ηγήθηκε ορισμένων από των πιο πετυχημένων ομάδων. Κατέκτησε το τίτλο του ρούκι της χρονιάς ενώ κατέχει και δύο τίτλους πρώτου σκόρερ)

47) Άλεξ Ίνγκλις (ένας από τους καλύτερους σκόρερ της δεκαετίας του 80. Αν και δεν κατέκτησε ποτέ ενα πρωτάθλημα, ηγήθηκε των Ντένβερ Νάγκετς, μιας εκ των πιο θεαματικών ομάδων που έχουμε δει ποτέ ενώ παράλληλε κατέκτησε ένα τίτλο πρώτου σκόρερ το 1983)

48) Πάτρικ Γιούιν (από τους καλύτερους σέντερ της εποχής του ο Γιούιν αν και δεν κατέκτησε ποτέ ένα πρωτάθλημα κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και ήταν ο στυλοβάτης των Νικς)

49) Τζέρι Λούκας (ένας από τους καλύτερους συνδυασμούς σκόρερ-ριμπάουντερ που έχουμε δει, ο Τζέρι Λούκας υπήρξε μόλις ο τρίτος παίκτςη στην ιστορία του ΝΒΑ που είχε 20-20 μέσους όρους)

50) Τρέισι ΜακΓκρέιντι (αν και για χρόνια δεν μπορούσε να περάσει το πρώτο γύρο των πλεί οφ, κανείς δεν αμφισβήτησε τις ηγετικές ικανότητες του ΜακΓκρέιντι)

51) Έλβιν Χέιζ 52)Κόνι Χόκινς 53) Ντολφ Σέιζ 54)Μπίλλι Κάνινγχαμ 55) Νέιλ Τζόνστον 56) Ντέιβ Κάοουενς 57) Γκάρι Πέιτον 58) Γκειλ Γκούντριτς 59) Ερλ Μονρόε 60) Ντομινίκ Γουίλκινς 61) Ντένις Τζόνσον 62) Ντέιβ Ντεμπούσερ 63) Τζέιμς Γουόρθι 64) Ντέιβ Μπινγκ 65) Μπομπ Λανίερ 66) Σαμ Τζόουνς 67) Ρεντ κερ 68) Μπιλ Σάρμαν 69) Ρέτζι Μίλλερ 70) Τσετ Γουόλκερ 70) Κρις Μάλλιν 71) Ρόμπερτν Πάρις
Murdoc
Βαζω σαν κριτηρια και τις ατομικες επιδοσεις αλλα και αν οι παικτες εχουν τιτλο!! Τους Ρομπερτσον και Τσαμπερλειν δεν τους ειδα ποτε μιας και δεν ειχα γεννηθει ακομα αλλα μονο τα στατιστικα και καποια βιντεο αρκουν!!!

1)Γουιλτ Τσαμπερλειν(50.4 , 44.8 και 38.7 ποντους Μ.Ο στις 3 καλυτερες σεζον κατι που δεν εχουμε δει απο κανεναν Γενικος Μ.Ο ποντων καριερας 30,1 ιδιο με του Τζορνταν!!! Επισης ειχε 27,4 ριμπαουντ Μ.Ο και 25,4 σε δυο σεζον με γενικο μ.ο καριερας τα 22,5 ριμπαουντ)Φοβερος αμυντικος!!!

2)Οσκαρ Ρομπερτσον ο μοναδικος παικτης που τελειωσε μια σεζον με τριπλ νταμπλ εχοντας 30,8 ποντους 12,5 ριμπαουντ και 11,4 ασσιστ!Επισης ειναι ο παικτης με τα περισσοτερα τριπλ νταμπλ 138 και ολη η καριερα του τελειωσε με πολυ καλα στατιστικα ποσοστα 25,7 ποντους 9,5 ασσιστ και 7,5 ριμπαουντ!!Για μενα ο καλυτερος γκαρντ εβερ και μετα ακολουθει ο Τζορνταν και ο Κομπε!Ειναι ο πιο ολοκληρωμενος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων επαιζε και πολυ καλη αμυνα!

3)Μαικλ Τζορνταν ο καλυτερος σκορερ με την καλυτερη επιδοση μετα απο αυτες του Τσαμπερλειν με 37,1 ποντους πολυ καλος αμυντικος και πολυ καλες επιδοσεις στα πλειοφ και σε εδρες δυσκολες πραγμα που τον ξεχωρισε σε εναν απο τους καλυτερους ολων των εποχων!!Μοναδικο αρνητικο για μενα ο αρκετα αλαζονικος χαρακτηρας του αυτος και κανενας αλλος!!9 φορες καλυτερη αμυντικη πενταδα 5 φορες MVP πρωταθληματος,1 φορα και καλυτερος αμυντικος κιολας ο μονος γκαρντ που το καταφερε!Εχει πολλα τι αλλο να πω θα γραψω μια σελιδα χαχαχαχα

4)Κομπε Μπραιαντ ο παικτης καλαθομηχανη,ο παικτης που καταφερε να σπασει ρεκορ του Γουιλτ Τσαμπερλειν στa high school και να χαρακτηριστει ο καλυτερος που περασε ποτε!!Αυτος ηταν ενας λογος που απο τα 17 του πηγε αμεσως στο ΝΒΑ και οχι σε κολλεγιο!!Οι πρωτες χρονιες δυσκολες και με πολυ συναγωνισμο για να κερδισει εστω καποια λεπτα στους υπερπληρεις Λεικερς!!
Εστω και ετσι καταφερε να δειξει την αξια του πετυχαινοντας εναν μ.ο στις 3 πρωτες χρονιες 20 ποντων ερχομενος απο τον παγκο!!Τις σεζον 2000 -02 επαιξε πρωταγωνιστικο ρολο στο 3 peat των Λεικερς!!Οι καλες εμφανισεις με Μ.Ο 21.1 29.4 και 26.6 ποντους στα πλειοφ των ετων αυτων αλλα και της κανονικης περιοδου με 22.5 ,28.5 και 25.2 ποντους τον καθιερωσαν σαν βασικο στο ροστερ των Λεικερς τα νουμερα ομως αρχισαν να κανουν τον Σακιλ να ζηλευει και τα αφεντικα να του δειχνουν πιο πολυ εμπιστοσυνη(για αυτο και αποχωρησε το 2004 ο Σακ)!!
Την μετα Σακ εποχη οδηγησε τους Λεικερς κανοντας τις καλυτερες του ατομικες επιδοσεις οπως 81 ποντους δευτερη καλυτερη επιδοση ολων των εποχων,62 ποντους σε 3 12λεπτα ,12 τριποντα σε ενα παιχνιδι η καλυτερη επιδοση ολων των εποχων συνεχομενα παιχνιδια με 50+,40+ μπαινοντας τριτος στην λιστα μετα τους Γουιλτ Τσαμπερλειν και Τζορνταν δυστυχως λογω του οτι δεν τερματισαν σε καλη θεση στο πρωταθλημα οι Λεικερς τις χρονιες 2004-2007 δεν του δοθηκε καποιο MVP!!!Ασχετα αν καταφερε να τερματισει στην κορυφαια χρονια του το 2006 με 35,4 ποντους Μ.Ο 1.8 κλεψιματα 0.5 μπλοκ 5 ριμπαουντ και 4.5 ασσιστ!!!5 φορες πρωταθλητης ΝΒΑ,1 φορα MVP πρωταθληματος ,2 τελικων πλειοφ και 9 φορες σε καλυτερη αμυντικη πενταδα και πολλα αλλα ρεκορ θα γραφω παλι σελιδα (ειναι ο αγαπημενος μου μιας και τον εχω δει περισσοτερο απο τους αλλους)

5)Καριμ Αλμντουλ Τζαμπαρ 6 φορες MVP πρωταθληματος ,2 φορες τελικων πλειοφ τον βαζω εδω μονο και μονο για τους συνολικους ποντους και τις διακρισεις του μιας και ηταν σε καλυτερη ομαδα!!!Τεχνικα θεωρω καλυτερους τους Μοζες μαλοουν και Ολαζουον και σε αμυνα ηταν πολυ καλυτεροι απο τον Καριμ και οι δυο οπως και στα ριμπαουντ

6)Ματζικ Τζονσον ο δευτερος πιο ολοκληρωμενος παικτης μετα τον Ρομπερτσον τον ακολουθει στα τριπλ νταμπλ με 108 δεν εδινε τοσο βαση στο να σκοραρει ακαταπαυστα αν και μπορουσε αλλα οργανωνε τελεια το παιχνιδι και μπορουσε να παιζει σε ολες τις θεσεις ενας παικτης πολυεργαλειο και ηγετης!!!

7)Λαρυ Μπερντ πληρης παικτης πανεξυπνος και μεγαλος ηγετης των Σελτικς οι μαχες του με τον Τζονσον και τους Λεικερς συγκινησαν οσο ποτε αλλωτε το μπασκετικο κοινο!!!

8)Χακιμ Ολαζουον & Μοζες Μαλοουν απο τους καλυτερους σεντερ μετα τον Τσαμπερλειν με φοβερες κινησεις και καλο μακρινο σουτ παρα το υψος τους , πολλοι παικτες ενεργοι δεχονται ιδιαιτερα μαθηματα για τις κινησεις τους μεσα στο καλαθι και για το footwork τους απο τον ΧΑκιμ πιο προσφατοι(Κομπε Μπραιαντ κ Ντουαιτ Χαουαρντ)!!Ολαζουον 2 φορες Καλυτερος αμυντικος ,1 φορα MVP πρωταθληματος και 2 φορες MVP τελικων πλειοφ!!Εχει καποια ρεκορ για τα μπλοκ σε ενα παιχνιδι με 12 να ειναι το μεγαλυτερο!!Ο Μοζες Μαλοουν 3 φορες MVP πρωταθληματος 1 φορα MVP τελικων πλειοφ με την υπερομαδα των Σιξερς που καταφεραν να νικησουν δυσκολα τους Λεικερς του Καριμ και του Τζονσον!

9)Μπιλ Ρασελλ απλα συλλεκτης τιτλων,διακρισεων και καλος σκορερ απλα μαζευε συνεχομενους τιτλους τσακιζοντας τα ονειρα του Γουεστ και του Μπειλορ!

10)Ελτζιν Μπειλορ-Τζερυ Γουεστ τρομεροι σκορερ των Λεικερς αλλα ατυχοι ο πρωτος καθως δεν εγινε ποτε πρωταθλητης παιζοντας σε ενα σωρο τελικους ενω ο Τζερυ εγινε μια φορα πρωταθλητης μονο(72) παρολο οτι ειχε παιζξει ενα σωρο τελικους επισης!!

11)Τιμ Ντανκαν ενας απο τους καλυτερους σεντερ δημιουργησε την αυτοκρατορια των Σπερς κανοντας μεγαλες εμφανισεις ενω βγηκε και 3 φορες αμυντικος της χρονιας k MVP τελικων ΝΒΑ κ 2 φορες MVP πρωταθληματος!!

12)Κεβιν Γκαρνετ απο τους πιο ταλαντουχους παουερ φοργουορντ με αριστη τεχνικη φοβερος αμυντικος κ σκορερ με πολυ καλο σουτ και απο πιο μακρινες αποστασεις!!Αμυντικος της χρονιας 1 φορα!!Αναβαθμισε μια ομαδα μονος του(Τιμπεργουλφς) οδηγωντας μεχρι και σε τελικο δυτικης περιφερειας και δεν εφυγε παρα μονο στα 31 του για να παει να διεκδικησει ενα πρωταθλημα με τους Σελτικς οπου και τα καταφερε!!!

13)Τζον Στοκτον-Καρλ Μαλοουν τα λογια ειναι περιττα για το καλυτερο διδυμο πλειμεικερ-σεντερ εβερ!!!Ο ενας εδινε τις ασσιστ για πλακα και ο αλλος σκοραρε χαλαρα!!Δυστυχως επεσαν και αυτοι στην φοβερη ομαδα των μπουλς και του Τζορνταν και δεν καταφεραν να λαμψουν

14)Σακιλ Ο Νιλ το θωρηκτο φοβος και τρομος μεσα στη ρακετα καλος σκορερ που βασιζονταν κυριως στην δυναμη του και οχι τοσο στην τεχνικη !!4 φορες πρωταθλητης ΝΒΑ, 3 φορες MVP τελικων(την μια επρεπε να βγει ο Κομπε αλλα τεσπα) και μια φορα MVP πρωταθληματος!Αρνητικο ο πολυ κακος χαρακτηρας μεσα στα παιχνιδια καποιες φορες,επαιξε μπουνιες με τον Μπαρκλει επειδη εφαγε καλαθι και επισης εκανε πολεμο στον Κομπε οταν εμεινε μονος στους Λεικερς βγαζοντας ραπ τραγουδια!!Δυστυχως ολα αυτα δειχνουν ελαττωματικο ατομο και οχι σοβαροτητα!!

15)Αζαια Τομας φοβερος πλειμεικερ με τρομερες κινησεις 2 φορες MVP τελικων εχει καποια ρεκορ στις ασσιστ!!

16)Τσαρλς Μπαρκλει ξεκιναω με τα ταλεντα που δεν πηραν δυστυχως τιτλο φοβερος παικτης μαχητικος εδινε τα παντα για να νικησει!!Αλλα επεσε στην εποχη του Τζορνταν και του Ολαζουον!Μια φορα MVP πρταθληματος!

17)Τρεισι Μακ Γκρειντι οτι και να πω ειναι λιγο το θεαμα στο μεγαλειο του αψογος σουτερ,φοβερος ντανκερ και ηγετης δυστυχως ομως οι τραυματισμοι δε τον αφησαν να αφησει εποχη στο αθλημα εκανε σπουδαιες εμφανισεις με Ραπτορς,Ορλαντο,Ροκετς εχει την 5η καλυτερη επιδοση στα πλειοφ ολων των εποχων!!!

18)Το ξαδερφακι του T-mac ο Βινς Καρτερ ο κορυφαιος ντανκερ ολων των εποχων εκανε το κοινο του Αll star game να ουρλιαζει απο τα κατορθωματα του και τον Βαις να ψαχνει τι περασε απο πανω του!!χαχα
Πολυ καλος σκορερ και σουτερ 3 ποντων!!Ειχε και αυτος τους τραυματισμους του δυστυχως που ανεκοψαν την αλματωδη πορεια του!!!Επισης επαιξε σε ομαδες που δεν ειχαν πρωταγωνιστικο ρολο τοτε!!

19)Στηβ Νας-Τζεισον Κιντ-Αλλεν Αιβερσον οι τρεις καλυτεροι πλειμεικερ της εποχης μας ο δυο σκοραρουν πιο πολυ εκτος απο το να δινουν και ασσιστ ενω ο αλλος παιζει καλυτερη αμυνα και βοηθαει και στα ριμπαουντ!!Εχουν βγει και οι 3 MVP πρωταθληματος 2 ο ΝΑΣ μια ο Αιβερσον ο Κιντ καμια αλλα ειναι ο τριτος παικτης με τα περισσοτερα τριπλ νταμπλ 86 πισω απο τον Τζονσον 108 και Ρομπερτσον(138)!!


20)Θα βαλω δυο παικτες που μοιαζουν παρα πολυ παικτικα αν και επαιξαν διαφορετικα χρονια ο λογος για τους Dr J και Ντομινικ Γουιλκινς καλοι σκορερ φοβεροι στον αερα και εδειξαν το δρομο για τις επομενες γεννεες ντανκερ(κυριως ο Dr J που ηταν ο πρωτος που καρφωσε απο τη γραμμη των βολων)

21)Θα βαλω ολη τη βασικη πενταδα των Ντιτροιτ Πιστονς του 2004 μιας και εστειλαν το μνμ οτι δεν χρειαζεται καποιον να κανει τρελα πραγματα μια ομαδα απλα να παιζει ομαδικα και καλη αμυνα οποτε Μπιγκ Μπεν Γουαλας,Ρασιντ Γουαλας, Ριτσαρντ Χαμιλτον,Ταισον Πρινς και Τσονσει Μπιλαπς για την υπερομαδα που εκαναν κερδιζοντας εναν τιτλο και παιζοντας 2 τελικους αν και εχασαν

Ξεχασα να βαλω τον Ντιρκ θα τον Εβαζα παντος μαζι με τον Λαρυ Μπερντ σαν τον πιο ταλαντουχο λευκο και εξυπνο παικτη!!!
Ελπιζω να παρει επιτελους ενα δαχτυλιδι!!!

Λεμπρον Τζειμς,Καρμελο Αντονυ ,Γουειντ,Αμαρε,και λοιποι δε τους εβαλα μιας και δεν εχουν πανω απο 10 χρονια καρριερας!!Οποτε δεν ειναι αμεσα συγκρισιμοι με τους παραπανω!!!








morfi
Δεν θέλω να σνομπάρω κανέναν αλλά πιστεύω ότι λίστες όπως η παραπάνω καλό θα ήταν να μη βγαίνουν στη φόρα.
Murdoc
QUOTE (morfi @ May 19 2011, 11:11 ) *
Δεν θέλω να σνομπάρω κανέναν αλλά πιστεύω ότι λίστες όπως η παραπάνω καλό θα ήταν να μη βγαίνουν στη φόρα.


Δεν καταλαβα εχει κατι περιεργο η λιστα μου??Ο καθενας μπορει να γραφει την αποψη του ελευθερα νομιζω και εμενα προσωπικα αυτη ειναι!!
morfi
QUOTE(Murdoc @ May 19 2011, 11:37 ) *
Δεν καταλαβα εχει κατι περιεργο η λιστα μου??Ο καθενας μπορει να γραφει την αποψη του ελευθερα νομιζω και εμενα προσωπικα αυτη ειναι!!

Δεν είπα ότι δεν είσαι ελεύθερος να γράφεις τη γνώμη σου αλλά η λίστα σου ναι, έχει πολλά "περίεργα".
Murdoc
QUOTE (morfi @ May 19 2011, 15:09 ) *
Δεν είπα ότι δεν είσαι ελεύθερος να γράφεις τη γνώμη σου αλλά η λίστα σου ναι, έχει πολλά "περίεργα".


Πες μου ποιες επιλογες σου φαινονται λαθος να το συζητησουμε!!Ελπιζω να μην μου πεις για Λεμπρον,Καρμελο Γουειντ και τους σταρ του σημερα μιας και οπως ειπα παραπανω δεν εχουν 10-15 χρονια καριερας για να τους βαλω οποτε δεν εχουμε δει την πορεια τους ή απλα το μεγαλυτερο μερος της πορειας τους!!Ο κομπε που εβαλα παιζει 13 χρονια!!Καποιοι που εχω βαλει μαζι σε μια θεση ειχαν παρομοια πορεια και θεωρω αδικια να τους βαλεις πιο κατω η πιο πανω!!!!!
morfi
QUOTE(Murdoc @ May 19 2011, 16:27 ) *
Πες μου ποιες επιλογες σου φαινονται λαθος να το συζητησουμε!!Ελπιζω να μην μου πεις για Λεμπρον,Καρμελο Γουειντ και τους σταρ του σημερα μιας και οπως ειπα παραπανω δεν εχουν 10-15 χρονια καριερας για να τους βαλω οποτε δεν εχουμε δει την πορεια τους ή απλα το μεγαλυτερο μερος της πορειας τους!!Ο κομπε που εβαλα παιζει 13 χρονια!!Καποιοι που εχω βαλει μαζι σε μια θεση ειχαν παρομοια πορεια και θεωρω αδικια να τους βαλεις πιο κατω η πιο πανω!!!!!

Συνοπτικά:
- Γιατί ο Κόμπι Μπράιαντ είναι πάνω από Τζαμπάρ, Μάτζικ και Μπερντ;
- Ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι είναι πολύ ψηλά
- Ο Βινς Κάρτερ δεν έπρεπε καν να υπάρχει σε αυτή τη λίστα
- Στηβ Νας και Άλεν Άιβερσον πολύ ψηλά
- και εδώ υπάρχουν τρία θέματα: πρώτον δεν μπορείς να βάλεις πεντάδα σε μία θέση. Μιλάμε ατομικά για παίκτες. Όχι για τις καλύτερες ομάδες. Δεύτερον έχει κάποιος από αυτούς τόσο μεγάλη καριέρα για να μπει στο top-21; Και τρίτον αφού το πας έτσι, γιατί δεν βάζεις πεντάδες από άλλες ομάδες που είναι σαφώς πιο πετυχημένες;
Murdoc
QUOTE (morfi @ May 20 2011, 11:54 ) *
Συνοπτικά:
- Γιατί ο Κόμπι Μπράιαντ είναι πάνω από Τζαμπάρ, Μάτζικ και Μπερντ;
- Ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι είναι πολύ ψηλά
- Ο Βινς Κάρτερ δεν έπρεπε καν να υπάρχει σε αυτή τη λίστα
- Στηβ Νας και Άλεν Άιβερσον πολύ ψηλά
- και εδώ υπάρχουν τρία θέματα: πρώτον δεν μπορείς να βάλεις πεντάδα σε μία θέση. Μιλάμε ατομικά για παίκτες. Όχι για τις καλύτερες ομάδες. Δεύτερον έχει κάποιος από αυτούς τόσο μεγάλη καριέρα για να μπει στο top-21; Και τρίτον αφού το πας έτσι, γιατί δεν βάζεις πεντάδες από άλλες ομάδες που είναι σαφώς πιο πετυχημένες;


Γτ τον Κομπε τον εχω ζησει πιο πολυ και οι πρωτοι Live αγωνες που ειδα ηταν του Κομπε σιγουρα οι παραπανω εχουν περισσοτερες ατομικες διακρισεις και ηταν καλυτεροι στους αλλους τομεις εκτος απο το σκοραρισμα απο τον Κομπε λογω θεσεων και υψους και στα ριμπαουντ και στις ταπες και ασσιστ(Τζονσον,Λαρυ)!!!Αλλα δεν τους ειδα προσωπικα να αγωνιζονται!!
Γενικοτερα ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρισεις τους τοσο καλους παικτες και οι 4(Κομπε,Ματζικ,Λαρρυ κ Καριμ αξιζουν την 4η θεση)ωστοσο τους κατεταξα με βαση το συναισθημα γτ ο Κομπε ειναι ο μονος που ειδα!
Ο Μακ Γκρειντι ειναι ο πιο ατυχος παικτης ωστοσο οσο αγωνιστηκε υγιης καταφερε να κανει μια απο τις καλυτερες επιδοσεις στα πλειοφ !Για μενα ειναι μεγαλος σκορερ και παικτης και θεωρω μιας και τον ειδα να αγωνιζεται οτι αξιζει να ειναι μεσα στο τοπ 20 μιας και ανεβασε επιπεδο το αθλημα μαζι με τον Κομπε και τον Vince Carter τον κορυφαιο ντανκερ ολων των εποχων και εναν απο τους καλυτερους σκορερ επισης!!!Μου αρεσει να τιμουνται καποιοι παικτες που προσφεραν στο αθλημα περισσοτερα απο οσα νομιζουν καποιοι και αυτοι οι δυο ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο της δεκαετιας του 2000!!
Οπως μεγαλο κεφαλαιο ηταν και ο Dr J που αν δεν υπηρχε ισως να μην υπηρχαν αυτα τα καρφωματα σημερα και ο Ντομινικ Ουιλκινς ομοιως εχει κερδισει τον σεβασμο μου!!
Απο 15αδα και κατω δεν ηξερα να εβαζα καποιους παικτες παλιους οπως αλλοι συνφορουμιτες δεν ειμαι και τοσο μεγαλος ηλικιακα για να γνωριζω καποιους παικτες που εχουν καταφερει πιο πολλα πραγματα στην καριερα τους απο Νας και Αιβερσον,Κιντ ισως εχεις δικιο αλλα αν καποιους δεν τους εχεις δει και δεν υπαρχει και πολυ υλικο για αυτους ειναι δυσκολο!!!Μια βελτιωση που θα εκανα θα ηταν να ανεβαζα και αλλη θεση τον Dr J και τον Wilkins Και να κατεβαζα τους 3 ποιντκαρντ!!
Τους πιστονς τους εβαλα 21 θεση γτ απλα δεν ξερω ποιους να βαλω μετα το 20 για τον παραπανω λογο, μου αρεσαν σαν ομαδα κιολας γτ εδειξαν οτι και η αμυνα ξερει να κερδιζει πρωταθληματα εννοειται οτι υπηρχαν και αλλες κορυφαιες πενταδες αλλα τους Πιστονς εζησα και ειμαι φαν τους σαν φιλοσοφια ομαδας!!Θα κατσω να ψαξω το history του nba.com και θα κανω μια βελτιωση αλλα για να κανω σοβαρη λιστα θελει πολυ δουλεια πιστευω αν βρω χρονο να τη ποσταρω ολοκληρωμενη μεχρι το τοπ 50 καποια στιγμη!!Λογω δουλειας δεν μπορω να αφιερωσω τοσο χρονο!
Air and King
QUOTE(Murdoc @ May 20 2011, 18:19 ) *
Γτ τον Κομπε τον εχω ζησει πιο πολυ και οι πρωτοι Live αγωνες που ειδα ηταν του Κομπε σιγουρα οι παραπανω εχουν περισσοτερες ατομικες διακρισεις και ηταν καλυτεροι στους αλλους τομεις εκτος απο το σκοραρισμα απο τον Κομπε λογω θεσεων και υψους και στα ριμπαουντ και στις ταπες και ασσιστ(Τζονσον,Λαρυ)!!!Αλλα δεν τους ειδα προσωπικα να αγωνιζονται!!

Και τον Τσαμπερλαιν και τον Οσκαρ δεν τους ειδες να αγωνιζονται αλλα αυτο δεν σε εμποδισε να τους βαλεις στο #1 και στο #2....O Koμπι Μπραιαντ αντικειμενικα δεν ειναι πουθενα κοντα στο Τοπ-5 ολων των εποχων....Το να τον τοποθετει καποιος εκει ειναι υπερτιμηση.....Τοπ-10 ναι,βεβαιως
Πως ειναι δυνατον να ειναι ο Κομπι πανω απο τον Τζαμπαρ,τον Ματζικ,τον Μπερντ και ακομα απο τον Ντανκαν και τον Σακιλ(με αυτους ειναι πιο συζητησιμο)?Ο Τζαμπαρ εχει 6 MVP και ο Κομπι 1 και αυτο καταιδρωμενο(λογω Κρις Πολ το ΄08).Ο Τζαμπαρ ηταν ο καλυτερος παιχτης την δεκαετια του 70 οταν ο Κομπι δεν ειναι καν ο καλυτερος της εποχης του(Σακιλ,Ντανκαν,ΛεΜπρον)...Ο Ματζικ εχει 3 MVP και 3 MVP Τελικων και μεγαλυτερες παρστασεις απο αυτον στα πλειοφ,ο Μπερντ ειχε G.O.A.T επιπεδου prime...Ο Σακιλ εχει τοπ 3-4 G.O.A.T prime ever και ηταν ο νουμερο 1 λογος τους 3-peat των Λεικερς το '00-'02 και μακραν ο καλυτερος του κοσμου τοτε...Ο Ντανκαν εχει 4 πρωταθληματα ως ηγετης,3 MVP τελικων,2 ΜVP κανονικης περιοδου και ο κυριοτερος λογος που οι Σπερς ειναι η τεταρτη ομαδα σε πρωταθληματα στο ΝΒΑ.....
Ο Κομπι ειναι μεγαλος παιχτης ο καλυτερος σουτινγκ γκαρντ μετα τον Τζορνταν αλλα ειναι ισως και ο πιο υπερτιμημενος Τοπ-10 ever παιχτης.....Απο τους Τοπ-10 παιχτες εχει το χειροτερο prime,στα πλειοφ δεν ειναι καλυτερος απο τους αλλους 9,και εχει 2 πρωταθλημα ως ηγετης και απο αυτα επαιξε καλα(οχι τρομερα)στο 1 το 2009.Εχει διαρκεια βεβαια..
Αυτο παντα που με εκανε να απορω ειναι πως καποιοι ειχαν και ερωτημα Τζορνταν η Κομπι και κυριως τα δυο τελευταια χρονια(γιατι πιο παλια ηταν πιο αποδεκτο σε εμενα τουλαχιστον και ας μην επαιρνε ο Κομπι πρωταθλημα) που ο Κομπι ναι μεν πηρε πρωταθληματα αλλα επαιζε χειροτερα ατομικα....Λες και ο Κομπι ηταν ηδη καλυτερος των αλλων 7-8 παιχτων του Τοπ-10 και τον εβαζαν διπλα στον Τζορνταν.....
Τα πρωταθλημα απο μονα τους δεν λενε τιποτα οταν συγκρινουμε τετοιους παιχτες...
Η λιστα σου φιλε ειναι σεβαστη αλλα απο την αλλη πολυ μπερδεμενη....
Για μενα ο Κομπι ειναι μεταξυ #8-10.
vonzuchter
QUOTE(Air and King @ Jun 5 2011, 12:25 ) *
Και τον Τσαμπερλαιν και τον Οσκαρ δεν τους ειδες να αγωνιζονται αλλα αυτο δεν σε εμποδισε να τους βαλεις στο #1 και στο #2....O Koμπι Μπραιαντ αντικειμενικα δεν ειναι πουθενα κοντα στο Τοπ-5 ολων των εποχων....Το να τον τοποθετει καποιος εκει ειναι υπερτιμηση.....Τοπ-10 ναι,βεβαιως
Πως ειναι δυνατον να ειναι ο Κομπι πανω απο τον Τζαμπαρ,τον Ματζικ,τον Μπερντ και ακομα απο τον Ντανκαν και τον Σακιλ(με αυτους ειναι πιο συζητησιμο)?Ο Τζαμπαρ εχει 6 MVP και ο Κομπι 1 και αυτο καταιδρωμενο(λογω Κρις Πολ το ΄08).Ο Τζαμπαρ ηταν ο καλυτερος παιχτης την δεκαετια του 70 οταν ο Κομπι δεν ειναι καν ο καλυτερος της εποχης του(Σακιλ,Ντανκαν,ΛεΜπρον)...Ο Ματζικ εχει 3 MVP και 3 MVP Τελικων και μεγαλυτερες παρστασεις απο αυτον στα πλειοφ,ο Μπερντ ειχε G.O.A.T επιπεδου prime...Ο Σακιλ εχει τοπ 3-4 G.O.A.T prime ever και ηταν ο νουμερο 1 λογος τους 3-peat των Λεικερς το '00-'02 και μακραν ο καλυτερος του κοσμου τοτε...Ο Ντανκαν εχει 4 πρωταθληματα ως ηγετης,3 MVP τελικων,2 ΜVP κανονικης περιοδου και ο κυριοτερος λογος που οι Σπερς ειναι η τεταρτη ομαδα σε πρωταθληματα στο ΝΒΑ.....
Ο Κομπι ειναι μεγαλος παιχτης ο καλυτερος σουτινγκ γκαρντ μετα τον Τζορνταν αλλα ειναι ισως και ο πιο υπερτιμημενος Τοπ-10 ever παιχτης.....Απο τους Τοπ-10 παιχτες εχει το χειροτερο prime,στα πλειοφ δεν ειναι καλυτερος απο τους αλλους 9,και εχει 2 πρωταθλημα ως ηγετης και απο αυτα επαιξε καλα(οχι τρομερα)στο 1 το 2009.Εχει διαρκεια βεβαια..
Αυτο παντα που με εκανε να απορω ειναι πως καποιοι ειχαν και ερωτημα Τζορνταν η Κομπι και κυριως τα δυο τελευταια χρονια(γιατι πιο παλια ηταν πιο αποδεκτο σε εμενα τουλαχιστον και ας μην επαιρνε ο Κομπι πρωταθλημα) που ο Κομπι ναι μεν πηρε πρωταθληματα αλλα επαιζε χειροτερα ατομικα....Λες και ο Κομπι ηταν ηδη καλυτερος των αλλων 7-8 παιχτων του Τοπ-10 και τον εβαζαν διπλα στον Τζορνταν.....
Τα πρωταθλημα απο μονα τους δεν λενε τιποτα οταν συγκρινουμε τετοιους παιχτες...
Η λιστα σου φιλε ειναι σεβαστη αλλα απο την αλλη πολυ μπερδεμενη....
Για μενα ο Κομπι ειναι μεταξυ #8-10.



Αυτες οι λιστες δε μου αρεσουν για το λογο οτι ειναι ανοητο να συγκρινεις παικτες διαφορετικων εποχων. Πως μπορεις να συγκρινεις παικτες της εποχης μας με παικτες των 70's. Τι να συγκρινεις δηλαδη. Τεχνολογια? (nike air εναντιον ελβιελας) Διατροφολογια? Γυμναστικη επιστημη ?Αθλιατρικη? Κανονισμους? (handcheking, Tριποντο). Και πως μπορεις να συγκρινεις παικτες που ποτε δεν επαιξαν μεταξυ τους και επισης επαιξαν με τοσο διαφορετικους αντιπαλους? πριν 2-3 χρονια καποιοι τολμουσαν να συγκρινουν τον σακιλ με τον ντουαιτ χαουαρντ κατι που απλα ειναι προσβολη για τον σακιλ οπως και ο ιδιος εχει πει "dont mention my name, Ι'm offended. Ο σακ επαιξε με τον πατρικ με τον χακιμ με τον ναυαρχο το μουτομπο το αλονζο το ρικ σμιτς και βαζω μονο τους σεντερ. αν βαλω και τα 4αρια αστο. Καθε παικτης πρεπει να κρινεται για μενα με τα εξης κριτηρια. 1) την εποχη που επαιξε 2) με βαση τους παικτες και τις ΟΜΑΔΕΣ που αντιμετωπισε.
Και κατι αλλο που για μενα ειναι σημαντικο σε αυτες τις λιστες ειναι οτι πρεπει να κρινουμε οχι μονο τις ικανοτητες σαν παικτη αλλα και το Impact που ειχε ο παικτες το τι προσφερε στο αθλημα τι προσφερε στο ΝΒΑ το μαρκετινγκ με μια λεξη λιγο αμερικλανια αλλα σωστη το "superstardom" του παικτη. Με βαση αυτο νομιζω οτι Μπερντ Ματζικ Τζορνταν Σακιλ Κομπι Λεμπρον ειναι η αγια 6αδα και οι μεγαλυτεροι σταρ που εβγαλε ποτε το αθλημα τα μεγαλυτερα brand names. Ο μπερντ πρωτοπορος εκανε διαφημισεις και αρχισε να εκμεταλευεται το ονομα του και να βγαζει λεφτα και με αλλους τροπους ,ακολουθησε ματζικ , ο τζορνταν το απογειωσε αυτο , ο σακιλ το πηγε απλα σε αλλο επιπεδο (ταινιες ραπ τηλεοραση βιντεο γκεημς). Οι μονοι παικτες της νεας γενιας που εφτασαν αυτο το επιπεδο stardome ειναι ο κομπε και ο λεμπρον. Ενας παικτης δεν ειναι μονο οι τιτλοι και το μπασκετ που παιζει αλλα και η προσφορα του στο αθλημα. Με βαση αυτο λοιπον εμενα στη δεκαδα μου ειναι και οι 6 που ανεφερα ακομα και αν παικτικα να μην ειναι. αν και νομιζω οτι και παικτικα ειναι και οι 6 στη δεκαδα. και αν οχι στη δεκαδα τοτε σιγουρα στην δεκαπενταδα
Air and King
QUOTE(vonzuchter @ Feb 28 2012, 11:05 ) *
Αυτες οι λιστες δε μου αρεσουν για το λογο οτι ειναι ανοητο να συγκρινεις παικτες διαφορετικων εποχων. Πως μπορεις να συγκρινεις παικτες της εποχης μας με παικτες των 70's. Τι να συγκρινεις δηλαδη. Τεχνολογια? (nike air εναντιον ελβιελας) Διατροφολογια? Γυμναστικη επιστημη ?Αθλιατρικη? Κανονισμους? (handcheking, Tριποντο). Και πως μπορεις να συγκρινεις παικτες που ποτε δεν επαιξαν μεταξυ τους και επισης επαιξαν με τοσο διαφορετικους αντιπαλους? πριν 2-3 χρονια καποιοι τολμουσαν να συγκρινουν τον σακιλ με τον ντουαιτ χαουαρντ κατι που απλα ειναι προσβολη για τον σακιλ οπως και ο ιδιος εχει πει "dont mention my name, Ι'm offended. Ο σακ επαιξε με τον πατρικ με τον χακιμ με τον ναυαρχο το μουτομπο το αλονζο το ρικ σμιτς και βαζω μονο τους σεντερ. αν βαλω και τα 4αρια αστο. Καθε παικτης πρεπει να κρινεται για μενα με τα εξης κριτηρια. 1) την εποχη που επαιξε 2) με βαση τους παικτες και τις ΟΜΑΔΕΣ που αντιμετωπισε.
Και κατι αλλο που για μενα ειναι σημαντικο σε αυτες τις λιστες ειναι οτι πρεπει να κρινουμε οχι μονο τις ικανοτητες σαν παικτη αλλα και το Impact που ειχε ο παικτες το τι προσφερε στο αθλημα τι προσφερε στο ΝΒΑ το μαρκετινγκ με μια λεξη λιγο αμερικλανια αλλα σωστη το "superstardom" του παικτη. Με βαση αυτο νομιζω οτι Μπερντ Ματζικ Τζορνταν Σακιλ Κομπι Λεμπρον ειναι η αγια 6αδα και οι μεγαλυτεροι σταρ που εβγαλε ποτε το αθλημα τα μεγαλυτερα brand names. Ο μπερντ πρωτοπορος εκανε διαφημισεις και αρχισε να εκμεταλευεται το ονομα του και να βγαζει λεφτα και με αλλους τροπους ,ακολουθησε ματζικ , ο τζορνταν το απογειωσε αυτο , ο σακιλ το πηγε απλα σε αλλο επιπεδο (ταινιες ραπ τηλεοραση βιντεο γκεημς). Οι μονοι παικτες της νεας γενιας που εφτασαν αυτο το επιπεδο stardome ειναι ο κομπε και ο λεμπρον. Ενας παικτης δεν ειναι μονο οι τιτλοι και το μπασκετ που παιζει αλλα και η προσφορα του στο αθλημα. Με βαση αυτο λοιπον εμενα στη δεκαδα μου ειναι και οι 6 που ανεφερα ακομα και αν παικτικα να μην ειναι. αν και νομιζω οτι και παικτικα ειναι και οι 6 στη δεκαδα. και αν οχι στη δεκαδα τοτε σιγουρα στην δεκαπενταδα

Μπορεις να συγκρινεις το ανταγωνισμο που ειχε ο καθενας στην εποχη του ποσο επιδραση ειχε στο αθλημα που λεγεται μπασκετ και οχι στις διαφημισεις και στα video games(που αν λαβουμε αυτα υποψην θα πρεπει στο ποδοσφαιρο ο Κριστιανο Ροναλτνο να θεωρειται ανωτερος του Μαραντονα του Πελε και του Γκαριντσα).....
Μπορεις να συγκρινεις ποσο καιρο ηταν ο καθε παιχτης ο καλυτερος...
Και βεβαια μπορεις να συγκρινεις και τις μπασκετικες αρετες του καθε παιχτη....
Το μπασκετ εξελισεται καποιοι παιχτες εφεραν και καποια κανουργια στοιχεια στο αθλημα αυτο...
Καποιοι εκαναν τον Ματζικ τον Τζορνταν τον Μπερντ τον Σακ τον Κομπι τον Λεμπρον να θελει να παιξει αυτο το αθλημα....
Ο Καριμ θαυμαζε τον Μπιλ Ρασσελ ο πατερας του Σακ παντα μιλαγε στον γιο του για τον Τσαμπερλαιν...
legend33
ξεθαβω αυτο το θεμα μιας και ειχα μια τετοια συζητηση και σκεφτομουν μια λιστα. μετα τους 10 πρωτους μου φευγει η ψυχη!

Νο1 Μαικλ Τζορνταν. Τα λογια ειναι περιττα, διαθετει τον συνδιασμο τιτλοι-διακρισεις στατιστικα. Δεν κανω αναλυση των επιτευγματων του γιατι τα ξερουμε ολοι λιγο πολυ.

Νο2 Ουιλτ Τσαμπερλαιν. Ο ανθρωπος που ξεφτιλισε την στατιστικη σε μια εποχη βεβαια που το μπασκετ ηταν καπως διαφορετικο. κατεκτησε 2 πρωταθληματα, 1 μβπ τελικων και 4 μβπ σεζον ενω ειχε και το καλυτερο πραιμ στην ιστορια του αθληματος.

Νο3 Καριμ Αμπντουλ Τζαμπαρ. Ο πιο υποτιμημενος σταρ ολων των εποχων, διαρκεια σε τοπ επιπεδο που δεν εχουμε ξαναδει, ρεκορντμαν μβπ με 6, 6 πρωταθληματα και 2 μβπ τελικων οπως επισης και 1ος σκορερ στο ΝΒΑ σε απολυτους αριθμους

Νο4 Μπιλ Ρασελ. Το αντιπαλο δεος του Ουιλτ την δεακαετια του 60. 11 πρωταθληματα και 13 συμμετοχεσ σε τελικους αν δεν κανω λαθος και 5 μβπ σεζον. προσωπικα του χρεωνω τα νουμερα του στην επιθεση ειναι σχετικα μετρια και οτι ειχε και απιστευτους παικτες στην ομαδα του αλλιως θα ηταν νο1 για μενα

Νο5 Λαρρυ Μπερντ. Ο ξανθομπαμπουρας με το βλαχικο μουστακι ειναι ενας απο τους καλυτερους παικτες που πατησαν στο παρκε. 3 πρωταθληματα με 2 μβπ τελικων και 3 μβπ σεζον ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ. Επισης ενας παικτης που ειχε κορυφαιο πραιμ και φυσικα ενας απο τους κορυφαιους ηγετες που περασαν απο τα παρκε

Νο6 Ματζικ Τζονσον. Ισως ξενιζει σε πολλους η επιλογη μου να ειναι ο ματζικ εκτος 5αδας. Στην προσωπικη <<μαχη>> με τον λαρρυ μπερντ που εγινε στο μυαλο μου το πικ του μπερντ υπερισχυσε της καλυτερης καριερας του ματζικ και γι' αυτο ο μαγος βρισκεται στο νο6

Νο7 Σακιλ Ονιλ. Ο ντιζελ ηταν ενας παικτης φαινομενο. Η τριετια 00-02 θα μεινει χαραγμενη στο μυαλο μας. Κυριαρχησε οσο λιγοι και αν ειχε διαρκεια και δεν περιφεροταν σαν κανα παικτακι στο τελος της καριερας του ισως να ηταν και πιο ψηλα.

Νο8 Τιμ Ντανκαν. Ο ανθρωπος που ηξερε πολυ καλα τα βασικα του μπασκετ, πειρε 4 πρωταθληματα σε 5 προσπαθειες, 3 μβπ τελικων και 2 μβπ σεζον. Μεγαλος ηγετης και ας ηταν λοου προφαιλ.

Νο9 Λεμπρον Τζειμς. Ναι, οσο περιεργο και αν ακουγεται ο τζεμις ηδη στα 28μισο για μενα εχει μπει στην 10αδα ολων των εποχων και μαλιστα οχι τελευατιος (προτελευταιος tongue.gif ). 2 πρωταθληματα με 2 μβπ τελικων συνοδευομενα με 4 μβπ σεζον ηδη πιστευω οτι δεν πρεπει να προκαλει εντυπωση η επιλογη του σε αυτη τη θεση. Εχει ηδη μια διετια που δεν εχει αφησει τιποτα και αν συνεχισει ετσι σιγουρα θα ανεβει στην λιστα.

Νο10 Κομπε Μπραιαν. Μεγαλος παικτης με τεχνικη απαραμιλη και ειδικα φουτγορκ που ειναι ισως και το καλυτερο που εχουμε δει ποτε σε παικτη. ΣΟΡΡΥ ΧΑΚΙΜ smiley.gif 5 πρωταθληματα, 2μβπ τελικων αλλα μονο 1 μβπ σεζον. Δυστυχως απο τα 5 πρωταθληματα στα 2 ειναι ο καθαρος ηγετης ενω σε αυτα του 2001 και 2002 υπαρχει μια συγχηση ρολων με τον σακ, οι εμφανισεις ομως του ντιζελ στους τελικους εδειξαν πραγματικα ποιος ηταν ο ηγετης. Τελος στο πραιμ του ενω στατιστικα ηταν κορυφαιο, δεν συνοδευτηκε μια καποια αντιστοιχη κυριαρχια σε τιτλους και διακρισεις.

Νο11 Χακιμ Ολαζουον. Η τεχνικη του εχει μεινει στη μνημη ολων και ηταν ενας απο τους πιο πληρεις σεντερ. 2 πρωταθλημτα και 2 μβπ τελικων μαζι με ενα μβπ τελικων επαληθεουν του λογου το αληθες. Αν δεν τραυματιζοταν ο Ραμσον ισως να μην ειχε κυριαρχησει ο Τζορνταν σε τετοιο βαθμο.

Νο12 Οσκαρ Ρομπερτσον. Ηδη τα πραγματα εχουν αρχισει να δυσκολευουν για μενα στην καταξη των παικτων. Ο μοναδικος παικτης στην ιστορια που εχει μεσο ορο τριπλ νταμπλ σε μια χρονια και το αγγιξε αλλες 2 και μαλιστα σε μια εποχη που οι ασσιστ δεν δινονταν τοσο ευκολα οπως τωρα. Ενας λεμπρον, πριν τον λεμπρον. Δυστυχως το μολις ενα πρωταθλημα και μαλιστα σε 2ο ρολο μετα τον τζαμπαρ και το ενα μβπ τον ριχνουν στην 12η θεση

Νο13 Τζερι Ουεστ. Το πρωτο κομπο γκαρντ στην ιστορια του ΝΒΑ. Πολυ ολοκληρωμενος παικτης που τα εκανε ολα και συμφερε και ο μοναδικος που πειρε μβπ τελικων χωρις να εχει παρει το πρωταθλημα ενωτελειωσε την καριερα του με μολις ενα πρωταθλημα.

Νο14 Μοουζες Μαλοουν. 3 μβπ σεζον , 1 πρωταθλημα και 1 μβπ τελικων ειναι καποιες απο τις διακρισεις αυτου μεγαλου παικτη. Απιστευτος ρεμπαουντερ και καλος σκορερ εκανε πλακα στον τζαμπαρ στους τελικους του 83

No15 Ντιρκ Νοβιτσκι. Ο πρωτος ευρωπαιος της λιστας πανω στον οποιο χτιστηκαν οι μαβερικς. το πρωταθλημα το 11 θα μεινει χαραγμενο στο μυαλο των οπαδων της ομαδας για παντα. φειδαγουει αψεγαδιαστο και φυσικα αδυνατο να κοπει. μαζι με το πρωταθλημα πειρε το μβπ τελικων ενω το 2007 πειρε και το μβπ σεζον

Νο16 Τζουλιους Ερβινγκ. Εχω μια αισθηση οτι εχω αδικησει αυτον παικτη που τον βαζω στην 16η θεση. Πρωτοπορος στην εποχη και απιστευτα θεαματικος κατεκτησε το πρωταθλημα το 83 με τους σιξερς ενω εχει και εναν μβπ σεζον. ο λεμπρον τον εβαλε στη 3αδα των καλυτερων παικτων, τουλαχιστον υπερβολη.

Νο17 Καρλ Μαλοουν. Η επιτομη της σταθεροτητας που βρεξει χιονισει θα εβγαζε τους αριθμους. 2 μβπ σεζον και πολυ καλος επαγγελματιας, δυστυχως δεν μπορεσε να παρει ενα πρωταθλημα. το 98 επρεπε να ηταν δικο του smiley.gif

Νο18 Τζον Χαβλισεκ. Μια μεγαλη μορφη των σελτικς που μαζι τους κερδισε 8 πρωταθληματα. πειρε και το μβπ τελικων το 74.

Νο19 Ελτιζν Μπευλορ. Ενας απιστετος σκορερ για την εποχη του που μαζι με τον ουεστ πηγαν σε αμετρητους τελικους και τα νουμερα του προκαλουν ιλιγγο. Δεν πειρε ποτε πρωταθλημα δυστυχως, ατιμε Ρασελ δεν αφησες τιποτα για κανεναν.

Νο20 Ντουειν Ουειντ. Επισης μια περιεργη επιλογη. Η πορεια τους μαιαμι το 2006 μαζι με την τρελη ανατροπη στους τελικους και η καλυτερη παρασταση που εχουμε δει ποτε σε τελικους συμφωνα με το espn( υπαρχει μια σχετικη λιστα και η αποδοση του ουειντ ειναι νο1 αφηνοντας πισω θρυλους και θρυλους) μαζι με τα 3 πρωταθληματα και το ενα μβπ τελικων με εκαναν να βαλω τον ουειντ μεσα στους 20 καλυτερους ολων των εποχων. Μια δυσκολη επολογη που υπερισχησε στο τσακ απο τον ατον αζαια.
lakersdynasty
Μια κατάταξη των MVP του ΝΒΑ ως προς Win Shares/48 λεπτά. Με γαλάζιο όσοι κατέκτησαν τον τίτλο τη συγκεκριμένη χρονιά.

Click to view attachment
SG3ptshooter
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.