Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ALL TIME GREAT NBA PLAYERS (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2, 3
sarounas
QUOTE(NBAer @ Feb 22 2007, 11:44 AM) *
Παλι δεν σε καταλαβαινω! Σε ποιον δεν αρεσε?
Και δεν εκανε μερικα πολυ μεγαλα παιχνιδια, αλλα πολλα πολυ μεγαλα!
Πχ ενας απο τους βασικοτερους συντελεστες που περασαμε στους τελικους του 1998 ηταν ο Κουκοτς στο τελευταιο παιχνιδι..... Χωρις υπερβολη ο Τονυ μετα τον MJ και Pippen φυσικα, ηταν μαζι με τον Ροντμαν(ισως πιο κατω απο τον Ροντμαν μαλλον) ο καλυτερος παιχτης των Μπουλς.....
Μα τι περιμενες? Αλλο επιπεδο το ΝΒΑ τοτε....
Παντως ναι φανηκε να εχασε καποια προσοντα του.....

σίγουρα όσοι τον είδαμε στην Ευρώπη περιμεναμε πολύ περισσότερα sad.gif

ότι ο Κούκοτς έκανε καριέρα στο ΝΒΑ είναι σίγουρο και αναμφισβήτητο, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν δικαίωσε τις προσδοκίες που τον συνόδευαν, απλά έγινε ο απόλυτος ρολίστας της καλύτερης πάντως ομάδας του κόσμου, αλλά το ταλέντο του ήταν για πολύ μεγαλύτερα πράγματα από αυτό ενός ρολίστα, για μένα θα έπρεπε να δουλέψει πολύ περισσότερο ειδικά την περίοδο μετά το ’98. Όμως εκεί φάνηκε καθαρά η ανεπάρκειά του έξω από το σύστημα και την σιγουριά της τρομερής ομάδας των Μπουλς. Επιμένω ότι έκανε πολύ λίγα πράγματα σε σχέση με την κλάση του και εξαργύρωσε το ταλέντο του ως ένα απλό γρανάζι στο δεύτερο μέρος της δυναστείας του Σικάγο.

το χειρότερο όμως ήταν ότι έπεσε η απόδοσή του σε σχέση με την περίοδο που ήταν στην Ευρώπη, γιατί τα καλοκαίρια που έπαιζε στην εθνική ήταν πάντα απογοητευτικός σε αντίθεση με άλλους superstars ευρωπαίους nba’ers, όπως ο φίλος του ο Ράτζα, ο Ντίβατς, ο Μαρτσουλιόνις αλλά και πιο πριν ο Πέτροβιτς όπου παρά τους μυς που πρόσθεσαν στο σώμα τους, ανέβασαν και το παιχνίδι τους πολλά επίπεδα.
πάντως γλίτωσε το όνομά του από την απομυθοποίηση και τον διασυρμό στην Ευρώπη, αφού ευτυχώς δεν ενέδωσε σε οποιεσδήποτε πιέσεις για υπογραφή ενός συμβολαίου από το 2000 και ύστερα.

κατά την γνώμη μου μετά τον Σαμπόνις και μαζί με τον Νοβίτσκι και τον Πέτροβιτς είναι ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχει βγει στο μπάσκετ εκτός ΗΠΑ.




QUOTE(Aristofanis @ Feb 23 2007, 07:19 AM) *
Πότε θα βγάλετε συνολικά αποτελέσματα?

αυτά τα αποφασίζει ο holic smile.gif
NBAholic
Εγώ λέω να το αφήσουμε ανοιχτό για κάποιον καιρό ακόμη. Θυμηθείτε ότι κάποιοι βρίσκονται σε εκκρεμότητα ακόμη (Μόρφης!), ενώ ποιος ξέρει, ίσως στο μέλλον θελήσει και κάποιος ακόμη να προσθέσει το κατιτίς του (Luckystrike! tongue.gif)

Έχεις επίσης δίκιο και για την πτώση του Κούκοτς, την οποία πολλοί ήθελαν να την περάσουν στο "ντούκου", δίνοντάς του διακρίσεις που δεν άξιζε, όπως στο Ευρωμπάσκετ του '95 στην Αθήνα που τον συμπεριέλαβαν στην Κορυφαία Πεντάδα, παρά το μέτριο τουρνουά που είχε κάνει (σαφώς καλύτεροι οι Ντανίλοβιτς-Ράτζα).
NBAer
QUOTE(sarounas @ Feb 23 2007, 05:53 PM) *
..................
..................
..................
..................


OK καταλαβα τι εννοεις. Οτι ηταν απλα ενας ρολιστας και μονο, ενω μπορουσε πολυ περισσοτερα.
Ναι, αλλα διαλεξε λαθος ομαδα. tongue.gif Με τον Μαικλ και τον Σκοτυ δεν νομιζω να μπορουσε να φανει περισσοτερο..... Ισως αν δεν επαιζε συνεχεια 6ος παιχτης, ισως..... Αλλα anyway.....


QUOTE
κατά την γνώμη μου μετά τον Σαμπόνις και μαζί με τον Νοβίτσκι και τον Ν.Πέτροβιτς είναι ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχει βγει στο μπάσκετ εκτός ΗΠΑ.


Ξεχνας τον μεγαλο Γκαλη. Που μπορει αμυντικα να ηταν πολυ χαλια, αλλα η επιθετικη του υπερικανοτητα τον βαζει σαφως στους 5-10 καλυτερους μη-ΝΒΑ παιχτες ολων των εποχων....
Το οτι δεν επαιξε ΝΒΑ για να δειξει εκει τι αν μπορει, δεν σημαινει τιποτα και δεν μειωνει την αξια του....
morfi
QUOTE(NBAholic @ Feb 23 2007, 09:41 PM) *
Εγώ λέω να το αφήσουμε ανοιχτό για κάποιον καιρό ακόμη. Θυμηθείτε ότι κάποιοι βρίσκονται σε εκκρεμότητα ακόμη (Μόρφης!), ενώ ποιος ξέρει, ίσως στο μέλλον θελήσει και κάποιος ακόμη να προσθέσει το κατιτίς του (Luckystrike! tongue.gif)

Αν θες να βγαλεις τα τελικα αποτελεσματα καν'το οποτε νομιζεις. Εχω πολλες λιστες να φτιαξω και το πιο πιθανο ειναι να αργησω πολυ...





evilmonkey.gif
petrosterzis13
1. Wilt Chamberlain
2. Michael Jordan
3. Magic Johnson
4. Larry Bird(κατα τη γνώμη μου ο ποιο ολοκληρωμένος παίχτης
5. Bill Russell
6. Kobe Bryant
7. Abdull Jabbar
8. Saquille O'neil
9. Julius Erving
10. Reggie Miller(ενας σουτέρ απίστευτος και πιστεύω ότι δε θα ξαναβγεί τετοιος για αυτό τον έχω τόσο ψηλά)
11. Bob Cousy
12. Kevin Garnet
13. Dominique Wilkins
14. Hakim Olaujon
15. Steve Nash
16. Jason Kidd
17. Hakim West
18. Karl Malone
19. m. Malone
20. Stocton
21. Grant Hill(πιστέυω πως ειχε κι άλλα να δώσει)
22. Charles Barkley
23. Oscar Roberston
24. Dirk Nowitzki
25. John Havlicek
26. Scottie Pippen
27. Davis Robinson
28. Gary Payton
29. Tim Duncan
30. Amare Stoudemire

Μπορει να ξεχαασα κανέναν. Και ξέρετε ε όλοι από τον Αιγινιακό βγήκαν. biggrin.gif
Συγχαρητήρια παιδιά για την ιδέα
geosider
παιδιά please μην το κλείσετε θέλω να βάλω και γω την δική μου λίστα, δυστυχώς λόγο ανωτέρας βίας σήμερα βλέπω πρώτη φορά αυτό το τόπικ
Das Kapital
QUOTE(petrosterzis13 @ Feb 26 2007, 06:45 PM) *
1. Wilt Chamberlain
2. Michael Jordan
3. Magic Johnson
4. Larry Bird(κατα τη γνώμη μου ο ποιο ολοκληρωμένος παίχτης
5. Bill Russell
6. Kobe Bryant
7. Abdull Jabbar
8. Saquille O'neil
9. Julius Erving
10. Reggie Miller(ενας σουτέρ απίστευτος και πιστεύω ότι δε θα ξαναβγεί τετοιος για αυτό τον έχω τόσο ψηλά)
11. Bob Cousy
12. Kevin Garnet
13. Dominique Wilkins
14. Hakim Olaujon
15. Steve Nash
16. Jason Kidd
17. Hakim West
18. Karl Malone
19. m. Malone
20. Stocton
21. Grant Hill(πιστέυω πως ειχε κι άλλα να δώσει)
22. Charles Barkley
23. Oscar Roberston
24. Dirk Nowitzki
25. John Havlicek
26. Scottie Pippen
27. Davis Robinson
28. Gary Payton
29. Tim Duncan
30. Amare Stoudemire

Μπορει να ξεχαασα κανέναν. Και ξέρετε ε όλοι από τον Αιγινιακό βγήκαν. biggrin.gif
Συγχαρητήρια παιδιά για την ιδέα

Τι εχετε παθει με τον Αμαρε σιγα και μενα μου αρεσει αλλα ουτε στους 150 δε θα τον εβαζα
merlin1
se ligo kero ke go( barieme na skeftome) smile.gif
dizzy_fingers
Κανόνισε μόνο αν γράψεις κανένα μεγάλο ποστ να μην το κάνεις στα greeklish 45.gif...
morfi
QUOTE(petrosterzis13 @ Feb 26 2007, 06:45 PM) *
1. Wilt Chamberlain
2. Michael Jordan
3. Magic Johnson
4. Larry Bird(κατα τη γνώμη μου ο ποιο ολοκληρωμένος παίχτης
5. Bill Russell
6. Kobe Bryant
7. Abdull Jabbar
8. Saquille O'neil
9. Julius Erving
10. Reggie Miller(ενας σουτέρ απίστευτος και πιστεύω ότι δε θα ξαναβγεί τετοιος για αυτό τον έχω τόσο ψηλά)
11. Bob Cousy
12. Kevin Garnet
13. Dominique Wilkins
14. Hakim Olaujon
15. Steve Nash
16. Jason Kidd
17. Hakim West
18. Karl Malone
19. m. Malone
20. Stocton
21. Grant Hill(πιστέυω πως ειχε κι άλλα να δώσει)
22. Charles Barkley
23. Oscar Roberston
24. Dirk Nowitzki
25. John Havlicek
26. Scottie Pippen
27. Davis Robinson
28. Gary Payton
29. Tim Duncan
30. Amare Stoudemire

Μπορει να ξεχαασα κανέναν. Και ξέρετε ε όλοι από τον Αιγινιακό βγήκαν. biggrin.gif
Συγχαρητήρια παιδιά για την ιδέα

Nα εκραγω τωρα η μετα ?
Das Kapital
QUOTE(morfi @ Feb 28 2007, 02:56 PM) *
Nα εκραγω τωρα η μετα ?

Ο Κομπι στο 6 και ο Αμαρε στο 30 μαλλον συμφωνω
petrosterzis13
Γιατι να εκραγεισ ρε morfi shot.gif 68.gif evilmonkey.gif smiley.gif
NBAholic
QUOTE
Γιατι να εκραγεισ ρε morfi



Λογικά για τις εξής επιλογές:

6. Kobe Bryant
10. Reggie Miller
12. Kevin Garnet
13. Dominique Wilkins
15. Steve Nash
16. Jason Kidd
17. Hakim West (Ποιος; )
21. Grant Hill(πιστέυω πως ειχε κι άλλα να δώσει)
22. Charles Barkley
23. Oscar Roberston
24. Dirk Nowitzki
30. Amare Stoudemire

Αν θες επεξηγήσεις, λίγο αργότερα, μιας και δεν έχω χρόνο (νομίζω ότι και ο Μορφή μπορεί να σου δώσει).
dizzy_fingers
O morfi προτού εκραγεί ίσως θα ήταν καλύτερα να μας έδινε κι αυτός τη λίστα του rolleyes.gif ...
geosider
QUOTE(petrosterzis13 @ Feb 28 2007, 02:03 PM) *
Γιατι να εκραγεισ ρε morfi shot.gif 68.gif evilmonkey.gif smiley.gif

ρε πέτρο, τα έχει τα δίκιά του ο Μόρφης τώρα, εδώ που τα λέμε βέβαια σύμφωνα με τους κανόνες στην αρχή δεν παίρνεις μέρος στους 50 αλλά μόνο στους 10, wink.gif
εγώ θα έλεγα να το σκεφτείς καλύτερα και να φτιάξεις άλλη λίστα


πάρε παράδειγμα την δική μου παρακάτω που είναι θεική 69.gif

1 Jordan (simply the best)
2 Russel
3 Jabbar
4 Chamberlain (καλός στην στατιστική, αλλά μάλλον έπαιζε μόνο για τον ευατό του αυτός, γι αυτό δεν τον βάζω στο 1 ή το 2 όπως κάνατε πολλοί)
5 Magic Johnson
6 Bird
7 West
8 Olajuwon
9 Robertson
10 K Malone
11 O neal
12 Barkley
13 Cousy
14 Erving
15 M Malone
16 Petit
17 Baylor
18 Frazier
19 Stokton
20 Ewing
21 Havlicek
22 I. Thomas (Detroit)
23 Worthy
24 Bellamy
25 D. Robinson
26 Reed
27 Duncan
28 Garnett
29 Bryant
30 Ber King
31 Lanier
32 J Lucas
33 R Barry
34 Heinsoh
35 Parish
36 Wilkins
37 Drexler
38 Pippen (ας επιστρέψει τώρα και θα δει που θα τον στείλω)
39 Bill Wolton
40 Rodman
41 Monroe
42 Dumars
43 Kemp
44 Nowitcki
45 S Jones
46 L James
47 Mikan
48 Maravic
49 Wade
50 D. Johnson (αυτός που πέθανε sad.gif ήτανε παικτούρα o play maker της Βοστόνης τον είδα σε κάτι dvτιά Λέικερς- Βοστόνη το 1985 περίπου!)
mathbasketic
Η σύνθεση με τους 50 καλύτερους είναι: w00t.gif w00t.gif (Συγνώμη για τις πολλές ισοβαθμίες) peace.gif
1. Michael Jordan
1. Wilt Chamberlain
2. Magic Johnson
2. Larry Bird
2.Kareem Abdul-Jabbar
6. Bill Russell
7. Bob Cousy
7. Shaquille O' Neal
7. John Havlicek
7. George Maikan
7. Oscar Robertson
12. Moses Malone
12. Elgin Baylor
12. Jerry West
12. Julius Erving
17. Karl Malone
17. Sam Jones(10 πρωταθλήματα)
19. Bob Pettit
19. Hakeem Olajuwon
19. Walt Frazier
19. Scottie Pippen
19. John Stockton
19. Charles Barkley
19.Rober Parish
25. Dolph Schayes
25. Kevin McHale
25. James Worthy
28. Pete Maravich
28. Paul Arzin
28. Rick Barry
28.Wills Reed
28.Bill Sharman
34.Dominique Wilkins
34.Reggie Miller
34. Alen Iverson(θα το πάρει το δακτυλίδι)
37.Jamaal Wilkes
37. Tim Duncan
37. David Robinson
37.Clyde Drexler
37. Isiah Thomas
37. Bill Walton
37.Earl Monroe
37.Billy Cunningham
37. ,Bob Mc Adoo
47.George Gervin
48.Neit Archibald
49.Joe Dumars
50.Dennis Johnson
merlin1
ti na po ke go pu pira 2-3 dikes sas ke tis diamorfosa (lol)
Gia na dume thn lista mu
1)Λάρυ Μπερντ
2)Μπιλ Ράσελ
3)Έρβιν "Μάτζικ" Τζόνσον
4)Ουίλτ Τσάμπερλεν
5)Τζούλιους Έρβινγκ
6)Καρίμ Αμπντουλ Τζαμπάρ
7)Όσκαρ Ρόμπερτσον
8)Μάικλ Τζόρνταν
9)Τζέρι Ουέστ
10)Μπομπ Κούζι
11)Τζον Χάβλιτσεκ
12)Ρικ Μπάρι
13)Μπομπ Πέτιτ
14)Έλτζιν Μπέιλορ
15)Τζορτζ Μάικαν
16)Έλβιν Χέιζ
17)Πολ Άριζιν
18)Χακίμ Ολάζουον
19)Γουολτ Μπέλαμι
20)Χαλ Γκριρ
21)Πιτ Μάραβιτς
22)Σαμ Τζόουνς
23)Τζορτζ Γκέρβιν
24)Καρλ Μαλόουν
25)Τσαρλς Μπάρκλεϊ
26)Μόουζες Μαλόουν
27)Νέιτ Άρτσιμπαλντ
28)Μπιλ Γουόλτον
30)Νέιτ Θέρμοντ
31)Τζον Στόκτον
32) Earl "Pearl" Monroe
33)Αϊζάια Τόμας
34)Ντομινίκ Ουίλκινς
35)Κέβιν ΜακΧέιλ
36)Σκότι Πίπεν
37)Μπιλ Ουόλτον
38)Τζέιμς Ουόρθι
39)Ρόμπερτ Πάρις
40)Μπιλ Σάρμαν
41)Ντέιβιντ Ρόμπινσον
42)Πάτρικ Γιούιν
43)Ρέτζι Μίλερ
44)Κλάιντ Ντρέξλερ
48)Άρτις Γκίλμορ
49) Σίντνεϊ Μόνκριφ
50) Walt Frazier
NBAer
QUOTE(merlin1 @ Mar 10 2007, 12:17 AM) *
ti na po ke go pu pira 2-3 dikes sas ke tis diamorfosa (lol)
Gia na dume thn lista mu
1)Λάρυ Μπερντ
2)Μπιλ Ράσελ
3)Έρβιν "Μάτζικ" Τζόνσον
4)Ουίλτ Τσάμπερλεν
5)Τζούλιους Έρβινγκ
6)Καρίμ Αμπντουλ Τζαμπάρ
7)Όσκαρ Ρόμπερτσον
8)Μάικλ Τζόρνταν
9)Τζέρι Ουέστ
10)Μπομπ Κούζι


Αντι-Τζορντανικε
biggrin.gif

Ειπαμε αυτο δεν ειναι topic καταθεσης της προτιμησης σας στους παιχτες που συμπαθειτε περισσοτερο, αλλα στους παιχτες που θεωρειτε καλυτερους.....
Απο οτι βλεπω δεν τηρειται αυτο γενικα.... sad.gif
NBAholic
Eπίσης, ξέχασες ορισμένα νούμερα (45, 46, 47), ενώ δε βλέπω κανέναν εν ενεργεία παίχτη. Δεν είσαι υποχρεωμένος, αλλά η λίστα περιλαμβάνει και αυτούς και κατά γενική ομολογία υπάρχουν παίχτες που το αξίζουν.

Αργώ να κάνω edit στις βαθμολογίες, γιατί είναι λίγο κουραστικό να ανανεώνω ανά ψηφοφόρο. Ίσως όμως το ξανακάνω σύντομα.
kostasvc15
Οπως ο Αμαρε ε;;; tongue.gif
NBAholic
Ναι βρε, και ο Ντουάιτ Χάουαρντ μαζί, τον οποίο ο Τζον Χόλινγκερ τόλμησε από τώρα να ψηφίσει σα 10ο μεγαλύτερο σέντερ όλων των εποχών!

Σοβαρά, όμως, δε λέει για 50άδα. Το τόπικ αναφέρεται στις 50 μεγαλύτερες αθροιστικές καριέρες, όχι στους 50 πιο ταλαντούχους παίχτες.

Ουσιαστικά, στον Αμάρε μιλάμε για μόλις 3 χρόνια καριέρας χωρίς τη φετινή σεζόν:

2003: Ρούκι της σεζόν, καλά νούμερα, αλλά όχι σούπερ.
2004: Νούμερα συγκρίσιμα με του Γιούιν στην πρώτη χρονιά του. Εκτός πλέι οφ.
2005: Η πρώτη (και μοναδική μέχρι σήμερα) σούπερ σεζόν του. Νούμερα που θυμίζουν Κ.Μαλόουν. Εξαιρετικά πλέι οφ.
2006: Ουσιαστικά, δεν έπαιξε.
2007: Επαναφορά σε επίπεδα 2005.

Αν τώρα αυτά τα συγκρίνεις με τα κατορθώματα του δικού μου (κι όχι μόνο) Νο50 (Ντάντλεϊ), θα δεις ότι έχει δρόμο ακόμα. Ο Κάρτερ, π,χ είναι σίγουρα πιο κοντά στην 50άδα.
merlin1
QUOTE(NBAer @ Mar 10 2007, 12:35 AM) *
Αντι-Τζορντανικε
biggrin.gif

Ειπαμε αυτο δεν ειναι topic καταθεσης της προτιμησης σας στους παιχτες που συμπαθειτε περισσοτερο, αλλα στους παιχτες που θεωρειτε καλυτερους.....
Απο οτι βλεπω δεν τηρειται αυτο γενικα.... sad.gif

ma den theoro ton jordan ke toso megalo pekti gia afto ke ine xamila osos gia ta 45-47 malon tha mu ksefigan evilmonkey.gif
NBAholic
QUOTE
ma den theoro ton jordan ke toso megalo pekti gia afto ke ine xamila


Μάλλον είσαι ο μόνος στην Ελλάδα. wink.gif


QUOTE
osos gia ta 45-47 malon tha mu ksefigan


Σε πιστεύω, αλλά πρέπει να τα προσθέσεις, έστω σε ξεχωριστό μήνυμα. Χωρίς 50 επιλογές, δεν μπορούν να συμπεριληφθούν οι ψήφοι σου.
NBAer
QUOTE(merlin1 @ Mar 10 2007, 02:48 PM) *
ma den theoro ton jordan ke toso megalo pekti gia afto ke ine xamila osos gia ta 45-47 malon tha mu ksefigan evilmonkey.gif


Α, τοτε η ψηφος σου ειναι μεσα στα ορια του σκοπου αυτου του topic.

Τωρα ομως, αν θελεις, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν θεωρεις τον Τζορτναν και τοσο μεγαλο παιχτη?

Για να μην επαναλαμβανομαι, το να βαζεις τον Μπερτν ή τον Ερβιν κλπ πανω απο τον Τζορνταν οσον αφορα την επιτυχια της καριερας τους ειναι κατι ουτοπικο για εμενα. Ο Τζορνταν πχ κατεκτησε 700 φορες περισσοτερα ατομικα βραβεια και αρκετα περισσοτερα ΝΒΑ champs.
Οποτε αν θες για πες τους λογους που θεωρεις τον MJ κατω απο Ερβιν, Ρομπερτσον και Μπερντ πχ..... Ελπιζω να μπορεσεις να ανταπεξελθεις στις βασανιστικες και συνεχεις ερωτησεις μου και να μην σταματησεις οπως ο teneatis πιο πριν.... biggrin.gif sad.gif
teneatis
δεν σταμάτησα........
σου απάντησα
ΕΓΩ κρίνω, δεν μ ενδιαφέρει το τι τον έχουν ψηφίσει οι άλλοι.
ΕΓΩ αποφασίζω που θα τον βάλω
Θεωρούσα το θέμα λήξαν και σε καμία περίπτωση βασανιστικές τις ερωτήσεις
Γκάλης ή Φάνης;
εγώ ψηφίζω Φάνη κι ας είχε ο nick περισσότερους τιτλους ομαδικους και ατομικούς.
NBAer
QUOTE(teneatis @ Mar 10 2007, 06:24 PM) *
δεν σταμάτησα........
σου απάντησα


Ξαναρωτησα ομως..... biggrin.gif


QUOTE
.....και σε καμία περίπτωση βασανιστικές τις ερωτήσεις


Καλως!

QUOTE
Γκάλης ή Φάνης;
εγώ ψηφίζω Φάνη κι ας είχε ο nick περισσότερους τιτλους ομαδικους και ατομικούς.


blink.gif blink.gif
Ναι αλλα γιατι? Πως ειναι δυνατον να θεωρεις τον Γκαλη χειροτερο, να εχει πετυχει δηλαδη λιγοτερα στην καριερα του(ατομικα/ομαδικα), απο τον Φανη? (Οπως δηλαδη θεωρεις τον Μπαρκλευ πιο πετυχημενο απο τον Τζορνταν κλπ).


Αυτο δεν καταλαβα ακομη..... Για εξηγησε εδω αν θες λοιπον για το Γκαλης-Φανης πχ.....


Μαλλον θα επανελθω(θα ξαναφερω δηλαδη στην επιφανεια) και τις ερωτησεις που σου εκανα για τον Τζορτναν-αλλοι που ειχα κανει.....


Και ειπαμε: Η συγκρισεις πρεπει να γινουν (λογω του οτι βρισκομαστε σε τετοιο topic οπου το επιτασσει αυτο) με κριτηρια αντικειμενικα και μονο, και οχι υποκειμενικα, δηλαδη λαμβανοντας υποψιν τα γεγονοτα και οχι την προσωπικη μας προτιμηση και συμπαθεια προς καποιον παιχτη!
teneatis
Δεν είναι ζήτημα καλύτερος χειρότερος
είναι πιο χρήσιμος. Κάνει περισσότερες δουλειές μέσα στο γήπεδο
ή έχει τη δυναμική να κάνει πιο πολλά πράγματα.
Και το κυριότερο, να κάνει καλύτερους τους συμπαίκτες του και κατ' επέκταση την ομάδα.
Να στο θέσω διαφορετικά, αν έπρεπε να φτιάξω μια ομάδα με 12 παίκτες θα προτιμούσα τον sir chales από τον air jordan, όχι από συμπάθεια ή αντιπάθεια απλώς κατά τη γνώμη θα μου χρησιμεύσει περισσότερο.
Όσο για το αντικειμενικό είναι άθροισμα υποκειμενικών που σε κάποια δεδομένη στιγμή είναι ή θεωρείται πλειοψηφία.
Das Kapital
QUOTE(teneatis @ Mar 10 2007, 06:24 PM) *
δεν σταμάτησα........
σου απάντησα
ΕΓΩ κρίνω, δεν μ ενδιαφέρει το τι τον έχουν ψηφίσει οι άλλοι.
ΕΓΩ αποφασίζω που θα τον βάλω
Θεωρούσα το θέμα λήξαν και σε καμία περίπτωση βασανιστικές τις ερωτήσεις
Γκάλης ή Φάνης;
εγώ ψηφίζω Φάνη κι ας είχε ο nick περισσότερους τιτλους ομαδικους και ατομικούς.

Μα εδω δε γραφουμε ποιους προτιμουμε αλλα ποιος ειναι ο καλυτερος!!! Φανης-Νικ
και εγω π.χ αντιπαθω το μπραιαντ αλλα δε σημαινει πως δε παραδεχομαι πως ειναι παιχταρας!!!
Α!!! και κατι αλλο οσοι λενε για το Τζορνταν πως δεν ηταν και τοσο καλος κοροιδευουν τον εαυτο τους και το κανουν επιτηδες για να προκαλουν και να εχουμε κατι να λεμε!!! peace.gif
kostasvc15
Αφηστε βρε σεις το καθενα να ψηφισει αυτο που πιστευει χωρις να κανετε σχολια!Δεν γινετε να βαλουν ολοι τον Τζορνταν στο 1 οπως εσυ ΝΒΑερ.Εξαλου και εσυ απο τον τροπο που γραφεις φαινεται οτι ο Τζορνταν ειναι ο αγαπημενος σου παιχτης.Ισως αν σου αρεσε καποιος αλλος παιχτης δε θα σε πειραζε το που εχει καταταξει ο καθενας τον Τζορνταν στη λιστα του.
(Χωρις παρεξηγηση) peace.gif
merlin1
/me den dini simasia stis asinartfisies tu NBAer
NBAholic
Dudes, ήρεμα.

Δεν είναι ασυναρτησία, πιστεύω, να αμφισβητείς μια επιλογή που έχει τον Τζόρνταν εκτός των 5-6 πρώτων θέσεων. Απλώς μια απορία. Ανάλογες αμφισβητήσεις βέβαια μπορούν να ειπωθούν και για άλλες κατατάξεις. Ο ίδιος έχω διαφωνήσει με μερικές κατατάξεις του ίδιου του ΝΒΑερ, άλλωστε. wink.gif
NBAer
QUOTE(merlin1 @ Mar 11 2007, 11:21 AM) *
/me den dini simasia stis asinartfisies tu NBAer


Please stop talking! You pollute my air sad.gif

Εκτος και αν μου εξηγησεις τι ασυναρτησιες λεω.... blink.gif
Das Kapital
Βλεπω να πεφτουν διαδικτυακα βρισιδια NBAer vs Merlin1 tongue.gif
peace.gif peace.gif peace.gif peace.gif peace.gif

WE ARE BASKETBALL
NBAer
QUOTE(lebron15 @ Mar 11 2007, 02:54 PM) *
Βλεπω να πεφτουν διαδικτυακα βρισιδια NBAer vs Merlin1 tongue.gif
peace.gif peace.gif peace.gif peace.gif peace.gif

WE ARE BASKETBALL


Μπααα δεν θα προβω και σε αλλες ασυναρτησιες.... biggrin.gif

Ελπιζω ο Merlin1 να μου κανει την τιμη και να μου πει τι ασυναρτησιες λεω, μπας και βελτιωθω και εγω λιγο και παψω να λεω ασυναρτησιες.... sad.gif
merlin1
lol aplos den ime se aftus pu theorun ton Jordan theo (krinodas me oti exo di sta 28 eti zois mu sto planiti ) smile.gif
benchwarmer
Τελικα τι εγινε με αυτο το τοπικ? Το διαβασα με πολυ μεγαλο ενδιαφερον και δεν βρηκα καποια τελικη βαθμολογια... Δηλαδη προλαβαινω να ποσταρω και εγω λιστα με ενα χρονο καθυστερηση??? tongue.gif
Παμε λοιπον....

Κατ' αρχας, πρωτον δεν γινεται σε καμια περιπτωση να ειναι καποιος 100% αντικειμενικος. Οσο και να το θελει. Εγω θα το προσπαθησω, αλλα δεν θα μπορεσω να αποφυγω προσωπικες συμπαθειες κλπ... Ουτως η αλλως, αν ηταν 100% αντικειμενικο θεμα, θα μπορουσε πολυ απλα να βγει κατι τετοιο με καποιο προγραμμα με επεξεργασια στατιστικων κλπ κλπ... Οποτε, η ψηφοφορια ειναι και λιγο υποκειμενικη θελοντας και μη... Δευτερον, δεν εχω σε καμια περιπτωση τις γνωσεις του Σαρουνας η του ΝΒΑΧολικ, ειδικα σε παικτες δεκαετιων οπως 60 και 70. Εκει ελπιζω να με βοηθησουν καποια "ξερα" στατιστικα και τα ποστ προηγουμενων...

Επισημανση: Παικτες σχετικα "προσφατοι" δεν θα μπουν στη λιστα (πχ Λεμπρον, Γουειντ)

Βαθια ανασα και......... παμε!

1. Λαρι Μπερντ (μυθος... κυριως, γιατι δινει την ελπιδα σε ολους αυτους που δεν εχουν πλουσια σωματικα προσοντα να ελπιζουν. Σπανια μπασκετικη ευφυια, θεληση για νικη και θεληση να κανει παραλληλα και τους συμπαικτες του καλυτερους. Ο μεγαλυτερος clutch-σκορερ ολων των εποχων παγκοσμιως. Συν το οτι τα τελευταια χρονια επαιζε διαλυμενος, κατι που δεν τον εμποδισε ομως να δωσει πραγματικες παραστασεις..)
2. Γουιλτ Τσαμπερλεν (αλλη εποχη... αλλες απαιτησεις... παρολα αυτα, οσο "αδυναμοι" και να θεωρουνταν οι αντιπαλοι του, τα νουμερα ειναι απιστευτα, εξωπραγματικα. 30 ποντοι και 23 ριμπαουντ μεσο ορο, με 54% ποσοστο ευστοχιας)
3. Μαικλ Τζορνταν (το Νο1 πολλων.Αυτος που εκανε το μπασκετ γνωστο σε ολα τα μηκη και πλατη της γης. Σιγουρα κανεις δεν μπορει να ξεχασει τις εμφανισεις του κυριως στους τελικους με την Γιουτα το 97 και το 98, ουτε στους διαγωνισμους καρφωματων, ουτε, ουτε......)
4. Ματζικ Τζονσον (ο ηγετης της δυναστειας των Λεικερς. Δεν νομιζω οτι χρειαζονται νουμερα εδω... οποιος τον εχει δει εστω και λιγο, καταλαβαινει περι τινος προκειται. Μπασκετικη ευφυια. Και αποτελεσματικος φυσικα οταν επρεπε)
5. Καριμ Αμπντουλ-Τζαμπαρ (ο πρωτος σκορερ ολων των εποχων σε απολυτους αριθμους. Ηγετικη φυσιογνωμια πρωτα χρονια, στυλοβατης της δυναστειας των Λεικερς μετεπειτα)
6. Τζουλιους Ερβινγκ (μεγαλος σκορερ. Και σε ουσια και σε θεαμα. Ενω και τα υπολοιπα νουμερα του, δεν ηταν και τοσο ασχημα οσο πιστευεται...)
7. Τζον Στοκτον/Καρλ Μαλοουν (δεν μπορω να τους χωρισω. Ισως πολλοι διαφωνησουν εδω... Κι ομως, μιλαμε για τον πρωτο σε ασιστ και κλεψιματα, και τον δευτερο σκορερ στην ιστορια. Κι ας τους λενε "βρωμικους" η "λουζερς". Απολαμβανω καθε παιχνιδι, καθε φαση των δυο τους. Βλεποντας τους εμαθα το (λιγοστο) μπασκετ που ξερω...)
9. Μπιλ Ρασελ (δεν τον εχω δει ποτε μου, ουτε καν σε κλιπ οπως τον Τσαμπερλεν ομολογω... Αποτελει ομως την κολονα αυτης της απιστευτης δυναστειας των Σελτικς τη δεκαετια του 60. 5 φορες MVP και 11 τιτλοι. Αν ηταν καλυτερος επιθετικα, ισως μιλουσαμε για τον κορυφαιο ολων των εποχων)
10. Οσκαρ Ρομπερτσον (ουτε αυτον τον εχω δει ποτε. Μιλουν ομως τα στατιστικα του. Κανεις αλλος δεν εχει ρεκορ καριερας τοσο κοντα σε τριπλ-νταμπλ στην ιστορια...)
11. Σακιλ Ο' Νιλ (μπουλντοζα. Οδοστρωτηρας. Εφερε μια μετρια ομαδα οπως τους Ματζικ στους τελικους, κατεκτησε 3 σερι πρωταθληματα με τη δυναστεια των Λεικερς και αλλο ενα με τους Χιτ. Στην μερα του ειναι (ηταν) ασταματητος. Κι ας μην βαζει τις βολες...)
12. Χακιμ Ολαζουον (ισως να ηταν και αναποδα το 11 με το 12... δεν ξερω. Σεντερ που τα συνδυαζε ολα. Δυναμη με απιστευτη κυριως τεχνικη. Σκοραρισμα με ταπες)
13. Τζερι Γουεστ (απο τα λιγα που εχω δει, μιλαμε για απιστευτο σκορερ, οπως λενε και οι αριθμοι, και σε πολυ σημαντικες στιγμες μαλιστα. Το σημα του ΝΒΑ)
14. Ελτζιν Μπειλορ (3αρι με 24 ποντους, 12 ριμπαουντ και 4 ασιστ δυσκολα βρισκεις... Και απο τα λιγα βιντεο που εχω δει με πολυ ωραιο στιλ)
15. Τζορτζ Γκερβιν (τα ιδια πανω κατω με τον Γουεστ, αν και τελειως διαφορετικο στιλ...)
16. Αιζεια Τομας (Αξιος ηγετης της -αντιπαθητικης- αλλα τοσο επιτυχημενης ομαδας των "κακων παιδιων". Απο τους πιο υποτιμημενους πιστευω ολων των εποχων)
17. Τιμ Ντανκαν (αντιπαθητικος σε πολλους. Σιγουρα ομως ανηκει καπου ψηλα. Και λογω προσωπικων αριθμων και λογω των 4 τιτλων)
18. Μοουζες Μαλοουν (αλλη μια εμβληματικη φυσιογνωμια, αν και χαλασε καπως την εικονα του τα τελευταια χρονια)
19. Κλαιντ Ντρεξλερ (πολυ σπουδαιος παικτης, που ειχα την τυχη να τον προλαβω λιγο, εστω και στα τελευταια του. Σπανια περιπτωση πραγματικα....)
20. Ρετζι Μιλερ (ναι δεν επαιρνε ριμπαουντ. ναι δεν μοιραζε ασσιστ. ναι δεν επαιζε αμυνα. ναι δεν πηδαγε ψηλα. Οι εικονες ομως να σκοτωνει τους Νικς, να βγαζει τον Τζορνταν εκτος φασης και να σκοραρει με τους Μπουλς, η να ισοφαριζει απο το κεντρο σχεδον τους Νετς και στην παραταση να καρφωνει μπροστα σε ολη τους την αμυνα στα 37 του, δεν θα σβηστουν ποτε... Το απολυτο ειδωλο μιας ολοκληρης πολης)
21. Τσαρλς Μπαρκλει (η πιο καλτ φιγουρα ολων των εποχων. Κι ομως, δεν ειναι μονο αυτο. Περα απο την ιδιοσυγκρασια του, το βαρος του η οτιδηποτε, ειναι απο τους ελαχιστους που εχουν ρεκορ καριερας πανω απο 20ποντους-10ριμπαουντ. Βεβαια, στη συγκεκριμενη περιπτωση οι αριθμοι ειναι λιγοι...)
22. Πιτ Μαραβιτς (παρολο που επαιξε σχετικα λιγα χρονια, προλαβε να αφησει το στιγμα του. Κανεις δεν ξερει ποσους περισσοτερους ποντους θα ειχε πετυχει αν υπηρχαν τριποντα τοτε...)
23. Ρικ Μπαρι (αλλος ενας μεγαλος σκορερ. Πρωτος σε ποσοστα απο τις βολες, με απιστευτο στυλακι...)
24. Τζον Χαβλιτσεκ (πολυ σπουδαιος παικτης... και σκορερ, και παρα παρα πολλα αλλα. Σημαντικοτετο στελεχος της δυναστειας των Σελτικς... Και φυσικα "Havlicek stole the ball"...)
25. Σκοτι Πιπεν (ευφυια... Το ιδανικο συμπληρωμα του Αιρ... Μεγαλη θεληση για νικη. Ποτε δεν θα ξεχασω τους τελικους δυσης Μπλειζερς-Λεικερς το 2000... Το παθος του στα 35 του να αποδειξει κατι στον Κομπε, οπως και το γεγονος οτι αναγκαζοταν να παιξει πλει-μεικερ σημαινει πιο πολλα για μενα, απο ολα οσα καταφερε με τους Μπουλς. Μοναδικο μειονεκτημα οτι δεν καταφερε τιποτα την διετια που δεν υπηρχε ο Τζορνταν στο Σικαγο...)
26. Κεβιν ΜακΧειλ (χαρη στον Μπερντ εχω δει πολλους αγωνες των Σελτικς των 80'ς, και εχω να πω οτι προκειται για πολυ μεγαλο παικτη... Σιγουρα στα 5 καλυτερα 4αρια ολων των εποχων.)
27. Αλεν Αιβερσον (μεγαλος, τεραστιος σκορερ... παρολο το υψος του, δεν φοβαται να χωθει παντου. Καταφερε να φτασει μια μετρια εως κακη ομαδα στους τελικους. Κριμα μονο που δεν δειχνει να εχει την αναλογη συνεχεια στο Ντενβερ...)
28. Μπομπ Πετιτ (σε μια εποχη οπου κυριαρχουσαν οι Σελτικς, καταφερε να τους κοιταξει στα ισια... 25 ποντοι και 15 ριμπαουντ μεσο ορο καριερας.)
29. Koμπε Μπραιαντ (3 πρωταθληματα με τους Λεικερς, λιγο επισκιασμενος ομως τοτε απο τον χοντρο. Ειναι ψηλα ομως στη λιστα κυριως για αυτα που καταφερε τα τελευταια χρονια)
30. Μπομπ Καουζι (ο πρωτος μεγαλος πλει μεικερ. Καθοδηγητης των μεγαλων Σελτικς των 60'ς...)
31. Ελβιν Χειζ (αλλος ενας με ρεκορ πανω απο 20-10... οπως ειπωθηκε και παλι, προτυπο αντοχης)
32. Ντομινικ Γουιλκινς (αλλος ενας μεγαλος σκορερ και λιντερ... αρκετα αδικημενος πιστευω)
Χωρις αιτιολογηση πλεον...
33. Γουολτ Φρειζιερ
34. Νειτ Αρτσιμπαλντ
35. Πολ Αριζιν
36. Σαμ Τζοουνς
37. Ντειβιντ Ρομπινσον
38. Τζορτζ Μαικαν
39. Γουες Ανσελντ
40. Ρομπερτ Παρις
Ουφφφφ... Λοιπον, επειδη κουραστηκα να ψαχνω και να προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και επειδη οι τελευταιοι 7 ηταν, κακα τα ψεματα, λιγο πολυ στην τυχη, η τελευταια δεκαδα θα ειναι καθαρα υποκειμενικη.... Κυριως απο παικτες πιο προσφατους, που τους εχω δει και απολαυσει... Θελω να μετρησει κανονικα ομως, αν γινεται...
41. Τζεισον Κιντ (ο απολυτος πλει μεικερ για μενα αυτη τη στιγμη... του λειπει ομως ενα πρωταθλημα. Αν το κατακτησει, θα ειναι σιγουρα στους 50 ολων των εποχων και αντικειμενικα.)
42. Αρβιντας Σαμπονις (αν ηταν 1.90 θα μιλαγαμε για εναν απο τους κορυφαιους πλει-μεικερ ολων των εποχων. Αν ηταν πιο υγιης, για εναν απο τους κορυφαιους σεντερ ολων των εποχων. Δεν ειναι τιποτα απο τα δυο... Κι ομως, ο τροπος παιχνιδιου του με ειχε αφησει αφωνο.)
43. Στιβ Νας (μεγαλος σκορερ και πασερ, και σπουδαιος κλατς-πλειερ... δικαια MVP δυο φορες..)
44. Γκραντ Χιλ (ενα απο τα μεγαλυτερα Αν στην ιστορια... κανεις δεν ξερει τι θα ειχε καταφερει αν εμενε υγιης... με πολλη χαρα τον βλεπω και παλι καλα)
45. Αλονζο Μουρνινγκ (μεγαλη μορφη... με μεγαλη θεληση για μπασκετ.. απο τις πιο χαρουμενες στιγμες μου στο ΝΒΑ το πρωταθλημα που πηρε)
46. Βλαντε Ντιβατς (ναι μπορει να επεφτε συνεχεια.... ναι μπορει να τον εκανε ο Σακ οτι ηθελε... ο τροπος ομως που επαιζε την θεση μπορει να συγκριθει μονο με τον Σαμπονις..)
47. Μαρκ Τζακσον (οχι του Ολυμπιακου, ο αλλος tongue.gif ..... σπουδαιο πλει-μεικερ, old-school, δευτερος στις ασσιστ ολων των εποχων...)
48. Ντικεμπε Μουτομπο (κοντευει να γινει μυθος... 2ος στις ταπες ολων των εποχων. Ο ορισμος του "αμυντικου" σεντερ σημερα..)
49. Μανου Τζινομπιλι (απο τους λιγους παικτες που δινουν το κατι διαφορετικο στο ΝΒΑ σημερα)
50. Ρομπερτ Χορι (δεν μπορει, δεν γινεται να ειναι τυχαιοι οι 7 τιτλοι με 3 διαφορετικες ομαδες (και μαλιστα οχι 5-1-1, αλλα 2-3-2...). Σιγουρα εχει αυτο το "κατι"..)

Ουφφφφφφφφφφφφφ...... Τελος... Δυομισι ωρες μετα. Παω για υπνο γρηγορα... tongue.gif
morfi
benchwarmer τη λίστα σου τη βρίσκω αρκετά καλή και σίγουρα είναι η μέρα με τη νύκτα σε σχέση με άλλες λίστες-εκτρώματα. Όμως ακόμα και εδώ έχω τις ενστάσεις μου. Προσοχή : είναι απλά διαφωνίες. Ίσα-ίσα, που βρίσκω πoλύ ενδιαφέρoν αυτά που γράφεις.

Καταρχάς, να πω πως έχω κάποιες διαφωνίες για τις θέσεις που έδωσες σε κάποιους (πχ ο Ρέτζι Μίλλερ στο 20 ; ) αλλά αυτό δεν είναι πολύ σημαντικό.

Οι ενστάσεις μου έχουν να κάνουν με την είσοδο παικτών που κατά τη γνώμη μου μόνο με κυάλια έπρεπε να βλέπουν μία θέση σε αυτή τη λίστα. Για πιο λόγο οι Σαμπόνις, Ντίβατς, Γκραντ Χιλ, Τζινόμπιλι και Χόρι ανήκουν μέσα στους 50 κορυφαίους όλων των εποχών ; Aναλυτικά :

Σαμπόνις : γιατί ένας παίκτης που "μπορεί να ήταν" (κάτι που το πιστεύω και εγώ) αλλά στην ουσία "δεν ήταν" θα πρέπει να είναι μέσα στους κορυφαίους ;

Nτίβατς : Υπερβολικό μέχρι εκεί που δεν πάει. Εντάξει, είναι πολύ έξυπνος και έκανε πολύ καλά τη δουλειά του. Αλλά μέχρι εκεί. Γιατί είναι καλύτερος από τον Ντόχερτι ο οποίος απουσιάζει από τη λίστα ; Γιατί είναι καλύτερος ακόμη και από τον Ιλγκάουσκας ;

Στη θέση του σέντερ άφησες έξω ονόματα που δεν έπρεπε να λείπουν όπως αυτό του Τζέρι Λούκας ή του Μπελαμί. Αυτό από μόνο του ας πούμε ότι δεν έγινε και τίποτα. Αλλά να είναι οι παραπάνω (Σαμπόνις, Ντίβατς) πάνω από αυτούς που αναφέρω τότε έγινε (κατά τη γνώμη μου) μία τραγική παράβλεψη.

Χόρι : Το ίδιο ισχύει και για το Χόρι. Έκανε καλά αυτά τα λίγα πράγματα που μπορεί να κάνει αλλά μέχρι εκεί. Το μοναδικό κριτήριο σου είναι ο αριθμός των πρωταθλημάτων που έχει στη συλλογή του αλλά αυτό δε λέει απολύτως τίποτα. Που είναι ο Χέινσον που και παίκτης-θρύλος είναι και περισσότερα πρωταθλήματα έχει και δεν ήταν ρολίστας αλλά ηγέτης κάτω από τη μπασκέτα των Σέλτικς ;
Στη τελική γιατί ο Χόρι και όχι ο Όντομ, που η διαφορά μεταξύ τους είναι η μέρα με τη νύκτα...

Σε αυτή τη λίστα μπαίνουν παίκτες θρύλοι, όχι κάποιοι που έκανα απλά καλά τη δουλειά τους.

Τζινόμπιλι : Συμφωνώ ότι ο Τζινόμπιλι είναι μεγάλος παίκτης που δίνει πολλά. Το μειονέκτημα του και το αρνητικό κριτήριο μου για να μη μπει σε αυτή τη λίστα είναι πως ποτέ δεν υπήρξε ηγέτης και ποτέ δεν θα το κάνει. Όσο και αν δεν αρέσει σε πολλούς, είναι ένας ρολίστας. Δεν έχει τις ικανότητες για να ηγηθεί την ώρα που άλλοι κι'άλλοι και πολύ καλύτεροι από αυτόν ήταν και με μεγαλύτερο βάρος στις πλάτες τους, έμειναν έξω.
Εδώ αμφιβάλλω (αν και μερικοί μπορεί να το βρουν παρατραβηγμένο) αν πρέπει να είναι πιο πάνω ακόμη και από τον Χάπι Χαίρστον !

Γκραντ Χιλ : Ο Γκραντ Χιλ ποτέ δεν έδωσε τα αναμενόμενα και η (πραγματικά καλή) καριέρα του ήταν σύντομη. Δεν βλέπω λόγο να υπάρχει το όνομα του μέσα στους κορυφαίους.
benchwarmer
morfi νομιζω το ειπα οτι απο το 40 και κατω ειναι τελειως υποκειμενικο.... δεν ειναι ευκολο να μιλας για παικτες που, καλως η κακως, δεν εχεις δει ποτε...

Αληθεια, γιατι δεν δοκιμαζεις κι εσυ να κανεις μια λιστα? Πιστεψε με, δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται.... tongue.gif
Giorgos#4
αντικειμενικα οσο και να προσπαθουμε να πειστουμε οτι οι παλαιοτεροι ηταν καλυτεροι απο τον μπερντ , τον ματζικ και τον τζορνταν 77.gif ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ γιατί πολύ απλά αυτοί ηταν παιχταραδες και ΗΓΕΤΕΣ.

απο τους συγχρονους παικτες αυτος που λενε οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο ειναι ο kobe ( 68.gif ) αν και δεν μου αρεσει προσωπικα

ετσι θα κανω μια συγκριση αναμεσα σε αυτους τους παικτεσ βαση στατιστικων

ΟΝΟΜΑ : Μάικλ Τζεφρις Τζόρνταν
ΥΨΟΣ : 198 cm
ΘΕΣΗ : shooting guard
ΝΤΡΑΦΤ : από Σικαγο Μπουλς 1984
ΠΟΝΤΟΙ : 32.292 (M.O 30.1)
ΑΣΙΣΤ : 5.633 (M.O 5.3)
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ : 6.672 (M.O 6.20)
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ : 2.514 ( M.O 2.35)
ΜΠΛΟΚ : 893 (M.O 0.83)
ΛΑΘΗ : 2.924 (M.O 2.73)
ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ :6 φορες πρωταθλητής nba ,10 φορες στην κορυφαία ομαδα του nba και 1 στην δευτερη καλύτερη ομαδα , 1 φορα καλύτερος αμυντικος σε ολόκληρο το nba ,9 φορες στην καλυτερη αμυντική πενταδα του πρωταθλήματος ,ρουκι της χρονιας, 14 φορές all star , μια φορα mvp του all star game , ψηφισμένος ως ενας από τους 50 καλύτερους παίκτες ολων των εποχων, 2 Χρύσα ολυμπιακά μετάλλια



ΟΝΟΜΑ Κομπι Μπραιαντ
ΥΨΟΣ : 198 cm
ΘΕΣΗ : shooting guard
ΝΤΡΑΦΤ : 1996 από νεα χορνετς
ΠΟΝΤΟΙ : 20.490*
ΑΣΙΣΤ : 3.787*
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ :4.341*
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ : 1.253*
ΜΠΛΟΚ :487*
ΛΑΘΗ : 2.425*
ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ (δεν μου ηταν δυνατο να τα βρω)

* χωρις τα play off

ΟΝΟΜΑ : Λαρυ Μπερντ
ΥΨΟΣ : 205 cm
ΘΕΣΗ : small forward
ΝΤΡΑΦΤ : 1978 από μποστον σελτικς
ΠΟΝΤΟΙ :
ΑΣΙΣΤ :
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ :
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ :
ΜΠΛΟΚ :
ΛΑΘΗ :
ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ : μέλος του hall of fame ,3 φορές πρωταθλητής nba , 2 φορες mvp των τελικών , 3 φορές MVP της κανονικής περιόδου του nba ,9 φορές στην καλύτερη 5αδα του πρωταθλήματος ,1 φορα στην 2η καλυτερη ομαδα του πρωταθλήματος , 3 φορες στην δευτερη καλυτερη αμυντικη 5αδα του nba , ρουκι της χρονιας ,1 χρυσο ολυμπιακο μετάλλιο και ψηφισμενος ως ενας από τους 50 καλυτερους παικτες ολων των εποχών

*δεν εβρισκα στατιστικα

ΟΝΟΜΑ : Εαρβιν “ Ματζικ “ Τζονσον
ΥΨΟΣ : 205 cm
ΘΕΣΗ : point guard-play maker
ΝΤΡΑΦΤ : 1979 lakers
ΠΟΝΤΟΙ : μ.ο 19,5 (17.707)
ΑΣΙΣΤ : μ.ο 11.2 (10.141)
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ : μ.ο7.2 (6559)
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ : 1724
ΜΠΛΟΚ : 374
ΛΑΘΗ : 3.506
ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ :μέλος του hall of fame , 5 πρωταθλήματα nba , 3 φορές MVP των τελικων,3 φορές MVP της κανονικής περιόδου, 9 φορες στην καλύτερη πεντάδα του nba ,μια φορά στην δεύτερη καλύτερη ομαδα , 12 φορές all star , 1 φορά MVP toy all-star , 1 χρυσό ολυμπιακο μετάλλιο και ένας από τους 50 καλύτερους παικτες όλων των εποχών


*O μοναδικος παικτης που μπορουσε να φτασει σε αυτο το επιπεδο ηταν ο μακαριτης len bias που πεθανε 2 μερες μετα τα draft του 1986 που ειχε επιλεχτει στo Νο2 pick

*respect απο μενα στους χαβλιτσεκ , ρασελ ,τσαμπερλαιιν ,καριμ ,μπαρι ,ερβινγκ Μαλοουνς (both laugh.gif ) ,χακιμ και μαραβιτς (oλο και καποιον θα ξεχνάω)
NBAholic
Δεν μπορεί να πει κανείς ότι υπήρξαν παίκτες που βρίσκονταν σε ένα ολόκληρο ανώτερο επίπεδο σε σχέση με τους προαναφερθέντες, αλλά οι Τσάμπερλεϊν, Τζαμπάρ, Ράσελ ανήκουν στην ίδια στρατόσφαιρα σε επίπεδο κυριαρχίας, κατορθωμάτων, προσφοράς στο άθλημα, κτλ. Ο μόνος τομέας όπου υστερούν είναι η δημοφιλία και δε θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα για παίκτες-σέντερ οι οποίοι μάλιστα έπαιζαν σε παλιότερες εποχές των 3 dream-teamers. Ο μόνος σέντερ (κι αυτός σημερινός) που συναγωνίζεται τους σύγχρονους μη σέντερ σε δημοφιλία είναι ο Σακίλ, ο οποίος όμως έχει το μοναδικό συνδυασμό πολύ μεγάλης καριέρας-τεράστιων διαστάσεων-απίστευτου χαρακτήρα και προσωπικών περιστατικών.
a bullet for your head
θα επιχειρισω να παρουσιασω μια 12αδα,με παικτες 80',90'κ τωρινους μιας κ τους εχω παρακολουθησει κ μπορω να χω μια προσωπικη αποψη σε αντιθεση με προγενεστερους:
1)Ματζικ Τζονσον,2.05,PG
2)Μαικλ Τζορνταν,1.98,SG
3)Λαρι Μπερντ,2.05,F
4)Τσαρλς Μπαρκλει,1.96,PF
5)Xακιμ Ολαζουον,2.10,C

6)Τζον Στοκτον,1.85,PG
7)Κομπι Μπραιαντ,1.98,SG
8)Τζουλιους Ερβινγκ,2.01,SF
9)Κεβιν Γκαρνετ,2.12,PF
10)Σακιλ Ο'Νιλ,2.15,C

11)Aιζαια Τομας,1.85,PG
12)Καρλ Μαλλοουν,2.06,PF

Τα κριτιρια επιλογης μου ειναι οι τιτλοι πρωταθληματων,οι ατομικες τους διακρισεις,ο πλουραλισμος τους σε πολλες στατιστικες κατηγοριες,το βαθος χρονου που διεπρεψαν,η δημοφιλια τους,καθως κ η υποκειμενικη κριση,αντιληψη κ αισθητικη του παιχνιδιου
mj23lbj23
Για να φτιαξει αυτη η λιστα καπως και να μην μπαινουν ακυρα ονοματα τυπου Τζινομπιλι καλυτερα να μπουν στην λιστα μονο παιχτες που εχουν ολοκληρωσει την καριερα τους γιατι μερικες λιστες ειναι συμπαθειες σε παιχτες και οχι αναγνωριση αξιων.
Air and King
Ρε παιδια ειναι δυσκολη λιστα ενδιαφερον αλλα δυσκολη.Κοιταξα τις λιστες αρκετων παιδιων και βαζουνε παιχτες λογω συμπαθειας και οχι βαση αξιας.Δυσκολα πραγματα.Ξεχωρησα τις λιστες του Sarounas και του Νbaholic με καποιες μικρες διαφωνιες,με καθε σεβασμο σε ολους οσους μπηκαν στον κοπο να γραψουν.Εγω αρκουμαι προς το παρων,σε αυτη την λιστα που εγραψα στο αλλο τοπικ για το ποιοι δηκαιουνται τον τιτλο του κορυφαιου ολων των εποχων.
koutsou10
δικια μου 15αδα ειναι η εξησ(κανονικα θα επρεπε να βαλω αλλουσ τοσουσ)
1)ματζικ
2)τζορνταν
3)λαρι μπερντ
4)τσαμπερλεην
5)τζουλιουσ ερβινγκ
6)μπιλ ρασελ
7)τζαμπαρ
8)οσκαρ ρομπερτσον
9)τζερι γουεστ
10)κομπη
11)αιζαια τομασ
12)ντρεξλερ
13)ολαζουον
14)μοουσεσ μαλοουν
15)καρλ μαλοουν
77.gif 77.gif 77.gif
Air and King
QUOTE(koutsou10 @ Nov 12 2008, 14:17 ) *
δικια μου 15αδα ειναι η εξησ(κανονικα θα επρεπε να βαλω αλλουσ τοσουσ)
1)ματζικ
2)τζορνταν
3)λαρι μπερντ
4)τσαμπερλεην
5)τζουλιουσ ερβινγκ
6)μπιλ ρασελ
7)τζαμπαρ
8)οσκαρ ρομπερτσον
9)τζερι γουεστ
10)κομπη
11)αιζαια τομασ
12)ντρεξλερ
13)ολαζουον
14)μοουσεσ μαλοουν
15)καρλ μαλοουν
77.gif 77.gif 77.gif

Γιατι φιλε koutsou10 τον Ειρβινγ πανω απο Τζαμπαρ,Οσκαρ Ρομπερτσον,Μπιλ Ρασσελ,Τζερι Γουεστ και Κομπι?Γιατι Ντρεξλερ πανω απο Ολαζουον Μοουζες Μαλοουν και Καρλ Μαλοουν?Σεβομαι την γνωμη σου οπως ολων των παιδιων το εχω ξαναπει αλλα ειναι μια λιστα εξαιρετικα σημαντικη.Ο Ντοκτορ Τζει ηταν μεγαλος παιχτης αλλα οχι μεγαλυτερος απο τον Τζαμπαρ και τους υπολοιπους που προανεφερα.Απο το 1 μεχρι το 4 η σειρα ειναι σωστη διοτι διεκδεικουν την πρωτη θεση και οι 4.
Air and King
http://motownsportsrevival.blogspot.com/20...f-all-time.html
Eδω ειναι μια λιστα που εφτιαξε καποιος με τους 100 καλυτερους παιχτες ολων των εποχων.Εκτος οτι διαφωνω με αρκετες θεσεις καταταξης ο λογος που το εβαλα το site ειναι γιατι τουλαχηστον ειχε την ορεξη να γραψει σχολια για καθε εναν απο τους 100 παιχτες.
NBAholic
Είναι λίγο παλιά η λίστα. Όπως και να 'χει, υπάρχουν πολλά σημεία όπου διαφωνώ, κι όχι μόνο στο τοπ-5 όπου οι περισσότεροι αναλώνουν το 90% της κριτικής τους (ξέρετε, αυτοί που λένε "το τοπ-100 σου είναι μαύρο χάλι, αν είχες αντεστραμμένα τα #1 και #2 θα ήταν τέλειο").
Το πιο ωραίο, όμως, (ως είθισται με τις λίστες των 20χρονων) είναι το

QUOTE
"The average frontcourt player in Wilt's day was 6'7--or Rip Hamilton".


Αυτό το επιχείρημα το χρησιμοποιεί την ίδια στιγμή που οι σέντερ της εποχής που ο ίδιος έχει απαριθμήσει έχουν ύψος μεγαλύτερο του 6'7. Ειλικρινά, μερικοί είναι πολύ χοντροκέφαλοι για να αποδεχτούν τα λάθη τους, ακόμη κι αν οι ίδιοι τα έχουν ανακαλύψει.

QUOTE
-Πόσο κάνει 1+1;
-4. Ο καθένας το ξέρει αυτό.
-Μήπως εννοείς 2;
-Όχι, βέβαια. Εννοώ 4.
-Καλά ρε συ, έχω ένα μήλο εδώ και μετά παίρνω άλλο ένα μήλο. Πόσα μήλα έχω τώρα;
-Χμμ, κάτσε...2;
-Ε, βέβαια 2. Υψώνω ένα δάχτυλο και τώρα υψώνω άλλο ένα. Πόσα δάχτυλα ύψωσα;
-Εύκολο. 2!
-Σωστά. Άρα;
-Τι "άρα";
-Άρα πόσο κάνει 1+1;
-Άντε πάλι...4 πού να πάρει!
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Feb 10 2009, 01:50 ) *
Είναι λίγο παλιά η λίστα. Όπως και να 'χει, υπάρχουν πολλά σημεία όπου διαφωνώ, κι όχι μόνο στο τοπ-5 όπου οι περισσότεροι αναλώνουν το 90% της κριτικής τους (ξέρετε, αυτοί που λένε "το τοπ-100 σου είναι μαύρο χάλι, αν είχες αντεστραμμένα τα #1 και #2 θα ήταν τέλειο").
Το πιο ωραίο, όμως, (ως είθισται με τις λίστες των 20χρονων) είναι το



Αυτό το επιχείρημα το χρησιμοποιεί την ίδια στιγμή που οι σέντερ της εποχής που ο ίδιος έχει απαριθμήσει έχουν ύψος μεγαλύτερο του 6'7. Ειλικρινά, μερικοί είναι πολύ χοντροκέφαλοι για να αποδεχτούν τα λάθη τους, ακόμη κι αν οι ίδιοι τα έχουν ανακαλύψει.

Διαφωνω και εγω με πολλα.Το μονο που αναγνωρηζω ειναι ο κοπος να γραψει για ολους τους παιχτες.Αυτα που λεει για τον Γουιλτ δεν στεκουν και στην συγκρηση που κανει με τον Σακιλ ξεχναει οτι μπορει ο Σακιλ να ειναι πιο δυνατος αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο απο τον Γουιλτ,ο Γουιλτ ηταν και πιο τεχνητης απο τον Σακ εχοντας την ευχαιρεια να σουταρει Fadeaway συν την δυναμη.
Γενικα οι λιστες τετοιου ειδους ειναι δυσκολες αλλα εχουν ιδιαιτερη σημασια και ειδηκα οταν φτανεις στο τοπ-10 εκει οι επιλογες ειναι δυσκολες.Ασε που θα ανεβουν ψηλα στους κορυφαιους ολων των εποχων παιχτες τυπου Κομπι,Ντανκαν,Λεμπρον,Πολ,Γουειντ οσο περνανε τα χρονια.
Επισης εκτος οτι ο Λεμπρον δεν ειναι ακομα στην 21 θεση ολων των εποχων καθως ειναι μολις 24 χρονων και εχει ψωμια ακομα αλλο αν εχει τις προδιαγραφες να παει στην 1 η αναφορα που κανει συγκρηνοντας τον Λεμπρον στο Ματζικ ειναι λανθασμενη γιατι ο Λεμπρον ειναι πολυ καλυτερος σκορερ απο τον Ματζικ αλλα δεν βλεπει γηπεδο σαν τον Ματζικ αλλα οπως εχω ξαναπει κατα την γνωμη ως διορατηκοτητα Οσκαρ Ρομπερτσον.
Air and King
Αυτη ειναι η τελετη της ψηφοφοριας που εγινε το 1997 στο All Star Game του Κληβελαντ των 50 κορυφαιων παιχτων ολων των εποχων.Βεβαια απο τοτε εχουν περασει 12 χρονια και αν ξαναγινοταν σημερα θα ειχαμε ανακαταταξεις!Θα ξαναγινει λογικα η στα 65 χρονια και το πιο σιγουρο στα 75 χρονια οπου θα προστεθουν παιχτες!
Ντομινικ,Μακαντου εκτος της λιστας!
Πολυ συγκινητικο να βλεπει κανεις τον Μεγαλο Τσαμπερλαιν(2 χρονια πριν πεθανει) και διπλα του ο Ρασσελ να βοηθαει τον τεραστιο Τζορτζ Μαικαν να σταθει στα ποδια του!Αυτοι οι τρεις ειναι ο λογος που το ΝΒΑ ξεκινησε το μυθο τους ως πρωταθλημα.Ειδικα ο Τσαμπερλαιν και ο Ρασσελ και αυτο το ξερουν ολοι οσοι ασχολουνται με την Ιστορια!Το κλασσικο Μπερντ-Τζορνταν-Ματζικ δεν φτουραει σε μας που αγαπαμε τα 60ς αλλα για οσους ξερουν το μπασκετ απο το 80 και μετα.Οι Δυο Τιτανες εκτιναξαν το αθλημα στην Αμερικη!
http://www.youtube.com/watch?v=mrmBxdyPd34
kasper7
QUOTE(Air and King @ Jul 16 2009, 01:50 ) *
Αυτη ειναι η τελετη της ψηφοφοριας που εγινε το 1997 στο All Star Game του Κληβελαντ των 50 κορυφαιων παιχτων ολων των εποχων.Βεβαια απο τοτε εχουν περασει 12 χρονια και αν ξαναγινοταν σημερα θα ειχαμε ανακαταταξεις!Θα ξαναγινει λογικα η στα 65 χρονια και το πιο σιγουρο στα 75 χρονια οπου θα προστεθουν παιχτες!
Ντομινικ,Μακαντου εκτος της λιστας!
Πολυ συγκινητικο να βλεπει κανεις τον Μεγαλο Τσαμπερλαιν(2 χρονια πριν πεθανει) και διπλα του ο Ρασσελ να βοηθαει τον τεραστιο Τζορτζ Μαικαν να σταθει στα ποδια του!Αυτοι οι τρεις ειναι ο λογος που το ΝΒΑ ξεκινησε το μυθο τους ως πρωταθλημα.Ειδικα ο Τσαμπερλαιν και ο Ρασσελ και αυτο το ξερουν ολοι οσοι ασχολουνται με την Ιστορια!Το κλασσικο Μπερντ-Τζορνταν-Ματζικ δεν φτουραει σε μας που αγαπαμε τα 60ς αλλα για οσους ξερουν το μπασκετ απο το 80 και μετα.Οι Δυο Τιτανες εκτιναξαν το αθλημα στην Αμερικη!
http://www.youtube.com/watch?v=mrmBxdyPd34

wav.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.