Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic του βιβλίου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
HLR CENATION
Ενταξει παιδια ο πολεμος του Μεγαλο Αλεξανδρου σε καμια περιπτωση δεν ηταν ιμπεριαλιστικος.

Εθνικοαπελευθερωτικος ηταν καθως πολλοι ελληνες ηταν υποδουλωμενοι στους περσες.Καταπιεζαν τους σκλαβωμενους ελληνες οι περσες.

Οι περσες εποωφελουμενοι απο τους εμφυλιους σπαραγμους των ελληνικων πολεων επενεβαιναν στα εσωτερικα της ελλαδος παιζοντας τον ρολο διαιτητη.

Επισης ο Χιτλερ μιλαγε για την καθαροτητα της φυλης.Επι Μεγαλου Αλεξανδρου περιπου 10000 Ελληνες νυμφευονται Ασιατισσες.
HLR CENATION
Διαβαζω τον ηλιθιο του Ντοστογιεφσκι απο της εκδοσεις Γκοβοστη και ειναι υπεροχο.
Johnaros
Αν σ' αρέσει, και αν υποθέσω ότι σου αρέσουν οι Ρώσοι, κοίταξε και από Γκόγκολ το παλτό, το ημερολόγιο ενός τρελού και τον επιθεωρητή που είναι σχετικά μικρά και κυλάνε άνετα, Τσέχοφ και για κάτι πιο μεγάλο Bulgakov.
Purpurea
Γενικως εχω τρελα με στεφεν κινγκ κ αυτην την περιοδο διαβαζω ''Το αυτο'' που ποτε δεν το αρχιζα γιατι μου φαινοταν πολυ μεγαλο (1100 σελ..) και νομιζα οτι θα ναι βαρετο. Αλλα φτανοντας προς το τελος σιγα σιγα, εχω καταενθουσιαστει, πιστευω οτι ειναι το καλυτερο βιβλιο του με διαφορα κ σιγουρα το πιο τρομακτικο, εχω κανει κατι νυχτες με φωτακι αναμμενο.
giorgos14
Θελω να μου προτεινετε καποιο βιβλιο σαν το Game of thrones η' τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων.Τετοιο στυλ μυθιστορηματος φαντασιας smile.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(giorgos14 @ Apr 18 2013, 00:09 ) *
Θελω να μου προτεινετε καποιο βιβλιο σαν το Game of thrones η' τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων.Τετοιο στυλ μυθιστορηματος φαντασιας smile.gif

τα παιδια απο την Καισσα προτειναν τα βιβλια ενος σαλβατορε.δεν ξερω αν σε βοηθαω,αλλα δεν ξερω τιποτα αλλο
giorgos14
Για τη σειρα Dark Tower του King γνωριζετε κατι;Επειδη ειναι πολλα βιβλια και τα περισσοτερα αρκετα παλια θα με ενδιεφερε να μαθω λεπτομερειες

QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 17 2013, 21:16 ) *
τα παιδια απο την Καισσα προτειναν τα βιβλια ενος σαλβατορε.δεν ξερω αν σε βοηθαω,αλλα δεν ξερω τιποτα αλλο



κατι βρηκα οντως,http://en.wikipedia.org/wiki/The_DemonWars_Saga λογικά αυτο θα εννοουν αν ενδιαφερεσαι και εσυ
Tobias Funke
QUOTE (Purpurea @ Apr 17 2013, 23:50 ) *
Γενικως εχω τρελα με στεφεν κινγκ κ αυτην την περιοδο διαβαζω ''Το αυτο'' που ποτε δεν το αρχιζα γιατι μου φαινοταν πολυ μεγαλο (1100 σελ..) και νομιζα οτι θα ναι βαρετο. Αλλα φτανοντας προς το τελος σιγα σιγα, εχω καταενθουσιαστει, πιστευω οτι ειναι το καλυτερο βιβλιο του με διαφορα κ σιγουρα το πιο τρομακτικο, εχω κανει κατι νυχτες με φωτακι αναμμενο.


The Shining>Misery>The Stand>It>Dark Tower>The Dead Zone για μένα

Τρομερός storyteller στις καλές του στιγμές αλλά μέχρι εκεί
επαθα λαστιχο
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 00:23 ) *
Τρομερός storyteller στις καλές του στιγμές αλλά μέχρι εκεί

γενικα το λεω,τι αλλο ζητας απο εναν συγγραφεα?
Tobias Funke
QUOTE (giorgos14 @ Apr 18 2013, 00:21 ) *
Για τη σειρα Dark Tower του King γνωριζετε κατι;Επειδη ειναι πολλα βιβλια και τα περισσοτερα αρκετα παλια θα με ενδιεφερε να μαθω λεπτομερειες



Kάνε υπομονή μέχρι να τελειώσεις το πρώτο που δεν είναι κι ό,τι καλύτερο αλλά είναι μικρό και μετά ψιλοεθίζεσαι. Απλά επειδή σκάνε μπόλικοι χαρακτήρες κι από άλλα βιβλία του, ίσως χασεις μερικές ωραίες στιγμές αλλά δεν θα σου χαλάσουν την ιστορία. Αν έχεις το κουράγιο διάβασε τουλάχιστον το Stand που έχει ένα σημαντικό χαρακτήρα μέσα.
giorgos14
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 17 2013, 22:28 ) *
Kάνε υπομονή μέχρι να τελειώσεις το πρώτο που δεν είναι κι ό,τι καλύτερο αλλά είναι μικρό και μετά ψιλοεθίζεσαι. Απλά επειδή σκάνε μπόλικοι χαρακτήρες κι από άλλα βιβλία του, ίσως χασεις μερικές ωραίες στιγμές αλλά δεν θα σου χαλάσουν την ιστορία. Αν έχεις το κουράγιο διάβασε τουλάχιστον το Stand που έχει ένα σημαντικό χαρακτήρα μέσα.


κουραγιο για διαβασμα παντα εχω,απειρο χρονο δεν εχω δυστυχως..
bbplayer
QUOTE (giorgos14 @ Apr 18 2013, 00:09 ) *
Θελω να μου προτεινετε καποιο βιβλιο σαν το Game of thrones η' τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων.Τετοιο στυλ μυθιστορηματος φαντασιας smile.gif


επειδή τα έχω διαβάσει , εντελώς πληροφοριακά να σου πω ότι στο τελευταίο "Ο Χορός των Δράκων" έπηξα άσχημα. Δε μου άρεσε . Μέχρι και τον 2ο τόμο του "Θυελλα από Ατσάλι" μου άρεσαν πάρα πολύ . Όχι όμως και το τελευταίο. Τε σπα.

Σε αυτό που ρωτάς έχω δυο προτασούλες, γκούγκλα τες να δεις εάν σε ικανοποιούν. Και τα δύο του ίδιου συγγραφέα, εκδόσεις "Ψυχογιός".

"Οι καβαλάρηδες της Σκιάς" & " Ο χλομός καβαλάρης" του Μπέρναρντ Κρόμγουελ
Tobias Funke
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Apr 18 2013, 00:27 ) *
γενικα το λεω,τι αλλο ζητας απο εναν συγγραφεα?


"Bάθος" στην ιστορία του, καλή κι ενδελεχή ανάπτυξη χαρακτήρων, ενδιαφέρουσες θεματικές και σχολιασμός τους, μη νηπιακός εκβιασμός συναισθημάτων, καλό χιούμορ κ.α.

Ο King δεν έχει πολλά από αυτά αλλά θα σου πει μια ιστορία τέλεια και θα θες να τον διαβάσεις μέχρι τέλους.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 00:35 ) *
"Bάθος" στην ιστορία του, καλή κι ενδελεχή ανάπτυξη χαρακτήρων, ενδιαφέρουσες θεματικές και σχολιασμός τους, μη νηπιακός εκβιασμός συναισθημάτων, καλό χιούμορ κ.α.

Ο King δεν έχει πολλά από αυτά αλλά θα σου πει μια ιστορία τέλεια και θα θες να τον διαβάσεις μέχρι τέλους.

οκ,με καλυψες!ευχαριστω
giorgos14
QUOTE(bbplayer @ Apr 17 2013, 22:32 ) *
επειδή τα έχω διαβάσει , εντελώς πληροφοριακά να σου πω ότι στο τελευταίο "Ο Χορός των Δράκων" έπηξα άσχημα. Δε μου άρεσε . Μέχρι και τον 2ο τόμο του "Θυελλα από Ατσάλι" μου άρεσαν πάρα πολύ . Όχι όμως και το τελευταίο. Τε σπα.

Σε αυτό που ρωτάς έχω δυο προτασούλες, γκούγκλα τες να δεις εάν σε ικανοποιούν. Και τα δύο του ίδιου συγγραφέα, εκδόσεις "Ψυχογιός".

"Οι καβαλάρηδες της Σκιάς" & " Ο χλομός καβαλάρης" του Μπέρναρντ Κρόμγουελ


Θα διαφωνησω εν μερει για το χορο των δρακων.Ειχε μερικα σημεια που εδωσε χωρις ιδιαιτερο λογο περισσοτερη βαρυτητα αλλα το τελος του ηταν ισως απο τα πιο απροσδοκητα που εχω διαβασει.Αυτη η αντιμετωπιση γενικα του συγγραφεα απεναντι στους πρωταγωνιστες του ειναι κατι πολυ ωραιο.Ποτε δεν μπορεις να ταυτιστεις με καποιον απο αυτους
bballbill
Κι ένα από μέναtongue.gif

giorgos14
QUOTE(bbplayer @ Apr 17 2013, 21:32 ) *
"Οι καβαλάρηδες της Σκιάς" & " Ο χλομός καβαλάρης" του Μπέρναρντ Κρόμγουελ



Μου κινησε την περιεργεια αρκετα η τριλογια που περιλαμβανει το χλομο καβαλαρη αλλα κανοντας μια αναζητηση ειδα οτι δεν ειναι πουθενα διαθεσιμο και διαβασα οτι (μαλλον)σταματησε να εκδιδεται το 1ο βιβλιο.Θα το ψαξω περαιτερω αν ισχυει.κριμα θα ειναι παντως γιατι βλεπω πολυ καλες κριτικες
Tobias Funke
QUOTE (bballbill @ Apr 18 2013, 00:44 ) *
Κι ένα από μέναtongue.gif



Για ζώδια γράφει? 71.gif

Giorgos14 ωραία σειρά είναι και το Dune απλά δεν είναι fantasy αλλά επιστημονική φαντασία. Kαι μακριά από την ομωνυμη ταινία του Lynch που το κατακρεούργησε.

Mιας και περνάω τη graphic novel περίοδό μου ας γράψω το ανανεωμένο μου top10 κι ας έχει εξαφανιστεί ο Τζημεροψηφοφόρος Flash που θα φέρει αντιρρήσεις:

1) Sandman
2) Watchmen
3) From Hell
4) Arkham Asylum
5) Maus
6) The Dark Knight Returns
7) Preacher
8) Akira
9) Killing Joke
10)Y The Last Man

Next stop μετά την ψιλοαπογοήτευση του 100 Bullets, το Transmetropolitan
SG3ptshooter
QUOTE(bballbill @ Apr 18 2013, 00:44 ) *
Κι ένα από μέναtongue.gif

ΠΩΩΩΩΩΩ ΡΕ ΦΙΛΕ. Ειλικρινά ξεκινάω να το βρω αυτή τη στιγμή.
Ελπίζω να έχουμε τα:
QUOTE
"Λέοντες στην άμυνα ποτέ."
"Ο Giuly με τον Pires είναι Σκορπιοί και θα διαταράξουν την αρμονία μας."

που τόσο αγάπησα.

QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 00:56 ) *
Για ζώδια γράφει?

hey, εγώ το έγραφα αυτό.
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 00:56 ) *
Giorgos14 ωραία σειρά είναι και το Dune απλά δεν είναι fantasy αλλά επιστημονική φαντασία.


QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 00:56 ) *
Next stop μετά την ψιλοαπογοήτευση του 100 Bullets, το Transmetropolitan

Moυ άρεσαν και τα δύο. Η α-SinCitίαστη δεκάδα σου τα λέει όλα για το πόσο συμφωνούμε.
bbplayer
QUOTE (giorgos14 @ Apr 18 2013, 00:38 ) *
Θα διαφωνησω εν μερει για το χορο των δρακων.Ειχε μερικα σημεια που εδωσε χωρις ιδιαιτερο λογο περισσοτερη βαρυτητα αλλα το τελος του ηταν ισως απο τα πιο απροσδοκητα που εχω διαβασει.Αυτη η αντιμετωπιση γενικα του συγγραφεα απεναντι στους πρωταγωνιστες του ειναι κατι πολυ ωραιο.Ποτε δεν μπορεις να ταυτιστεις με καποιον απο αυτους


καλά εντάξει, βλακείες σου γράφω. Το τελευταίο που διάβασα εγώ είναι το "Το κάλεσμα της φλόγας", τον β' τόμο δεν τον έχω πάρει ακόμα (Το σπαθί στο σκοτάδι)

Οπότε το πήξιμο πάει στο "Το κάλεσμα της Φλόγας". Μπορεί να φταίει που διάβασα και τα 4 σερί και κάπου κουράστηκα.
giorgos14
QUOTE(bbplayer @ Apr 17 2013, 23:02 ) *
καλά εντάξει, βλακείες σου γράφω. Το τελευταίο που διάβασα εγώ είναι το "Το κάλεσμα της φλόγας", τον β' τόμο δεν τον έχω πάρει ακόμα (Το σπαθί στο σκοτάδι)

Οπότε το πήξιμο πάει στο "Το κάλεσμα της Φλόγας". Μπορεί να φταίει που διάβασα και τα 4 σερί και κάπου κουράστηκα.


αρα εχεις και ενα ωραιοτατο spoil απο εμενα με ολη μου την αγαπη.Its your fault χαχα smiley.gif
Tobias Funke
QUOTE (SG3ptshooter @ Apr 18 2013, 00:57 ) *


Moυ άρεσαν και τα δύο. Η α-SinCitίαστη δεκάδα σου τα λέει όλα για το πόσο συμφωνούμε.


Έχεις δει Party Down??? Marry me! Να ελπίζω ότι παίζει να ανοίξουμε και κρυφό thread να συζητάμε για Veronica Mars τώρα που θα κάνω re-run?

QUOTE (SG3ptshooter @ Apr 18 2013, 00:57 ) *
Moυ άρεσαν και τα δύο. Η α-SinCitίαστη δεκάδα σου τα λέει όλα για το πόσο συμφωνούμε.


Και που έβαλα έναν Miller ήταν υπέρβαση.
bbplayer
οκ, θα το έπαιρνα έτσι κι αλλιώς smile.gif
Purpurea
QUOTE (Tobias Funke @ Apr 18 2013, 00:35 ) *
"Bάθος" στην ιστορία του, καλή κι ενδελεχή ανάπτυξη χαρακτήρων, ενδιαφέρουσες θεματικές και σχολιασμός τους, μη νηπιακός εκβιασμός συναισθημάτων, καλό χιούμορ κ.α.

Ο King δεν έχει πολλά από αυτά αλλά θα σου πει μια ιστορία τέλεια και θα θες να τον διαβάσεις μέχρι τέλους.


Για προτεινε μου καποιον με καλυτερους χαρακτηρες απο κινγκ. Εγω θεωρω οτι τα εχει αυτα π λες, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω διαβασει και πολλους αλλους αυτου του ειδους. Παντα οταν θελω κατι τετοιο, αρχιζω ενα δικο του...
Tobias Funke
QUOTE (Purpurea @ Apr 18 2013, 01:13 ) *
Για προτεινε μου καποιον με καλυτερους χαρακτηρες απο κινγκ. Εγω θεωρω οτι τα εχει αυτα π λες, αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω διαβασει και πολλους αλλους αυτου του ειδους. Παντα οταν θελω κατι τετοιο, αρχιζω ενα δικο του...



Α στο είδος του (fantasy/horror) δεν έχω διαβάσει άλλους. Αλλά ας πούμε κάποιος σύγχρονος που θα σου πει εξαιρετικά μια ιστορία με πολλά από αυτά που περιέγραφα πριν, είναι ο Palahniuk αλλα κι ο Philip Roth. Προφανώς απέχουν πολύ στα θέματα με τα οποία καταπιάνονται αλλά και στον τρόπο γραφής τους. Απλά τους αναφέρω ως παράδειγμα. Αλλά είναι να σου κάτσει και στην κατάλληλη περίοδο. Ας πούμε παλιότερα είχα δοκιμάσει Roth και βαρέθηκα τη ζωή μου. Όταν τον ξανάπιασα 10 χρόνια μετά ψιλοκόλλησα.
SG3ptshooter
Να επικροτήσω μιας και μου δίνεται η ευκαιρία τον HLR και το γούστο του, που επανεκκίνησε το thread με λογοτεχνικό Obradovic.

QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 01:08 ) *
Έχεις δει Party Down???

"Are we having fun yet?" I had. Being in love with Lizzy Kaplan helps.
Tώρα βλέπω Peep Show.
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 01:08 ) *
Marry me!

Ράψε το νυφικό σου και ανέβασε φώτο μπροστά στην εκκλησία της ενορίας σου. Θα το σκεφτώ σοβαρά.
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 01:08 ) *
Να ελπίζω ότι παίζει να ανοίξουμε και κρυφό thread να συζητάμε για Veronica Mars τώρα που θα κάνω re-run?

Θα σε στεναχωρήσω. Και δεν το θέλω.
QUOTE(Tobias Funke @ Apr 18 2013, 01:08 ) *
Και που έβαλα έναν Miller ήταν υπέρβαση.

Είθε να σε πετύχει ο Wallace της Esther στο δρόμο. Μαζί με το Sheed, που θα τον κυνηγάει το φάντασμα του Neil Fallon.
HLR CENATION
QUOTE(Johnaros @ Apr 17 2013, 21:25 ) *
Αν σ' αρέσει, και αν υποθέσω ότι σου αρέσουν οι Ρώσοι, κοίταξε και από Γκόγκολ το παλτό, το ημερολόγιο ενός τρελού και τον επιθεωρητή που είναι σχετικά μικρά και κυλάνε άνετα, Τσέχοφ και για κάτι πιο μεγάλο Bulgakov.



Σε ευχαριστω για τις προτασεις. smile.gif

Βασικα ειναι το πρωτο μου λογοτεχνικο βιβλιο που διβαζω -μεχρι στιιγμης διαβαζα μονο ιστοτικα-και μου ειπανε οτι για ξεκινημα ειναι ιδανικο.Αρα δεν ειμαι καποιας σχολης.Παντως αν κρινω απο το πρωτο βιβλιο που διαβασα θα μ αρεσει πολυ η λογοτεχνια.
rchos
Εγώ αυτή την εποχή διαβάζω Henning Mankell
Την σειρά του Κουρτ Βαλαντερ.

Είχα δει ένα επεισόδιο της τηλεοπτικής σειράς του BBC και σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ ωραία τα βιβλία και έτσι ξεκίνησα.
Δεν το μετάνιωσα.Έχω διαβάσει το πρώτο της σειράς και τώρα είμαι στο δεύτερο.

Στα Αγγλικά τα διαβάζω.Επειδή είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά είναι εύκολο να τα διαβάζεις σε αντίθεση με βιβλία όπως ο Άρχοντας και τα Game of thrones που έχουν αρκετά πιο δύσκολη γραφή.

Το προτείνω για όσους θέλουν αστυνομικά μυθιστορήματα.
j-kidd13
Εγω παλι ειμαι ετοιμος να αρχισω απο την αρχη τον Καπεταν Νικολα του Καζαντζακη,το οποιο ξεκινησα το καλοκαιρι στο χωριο αλλα ποτε δεν καταφερα να τελειωσω...
giorgos14
QUOTE(rchos @ Apr 18 2013, 11:13 ) *
Εγώ αυτή την εποχή διαβάζω Henning Mankell
Την σειρά του Κουρτ Βαλαντερ.

Είχα δει ένα επεισόδιο της τηλεοπτικής σειράς του BBC και σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ ωραία τα βιβλία και έτσι ξεκίνησα.
Δεν το μετάνιωσα.Έχω διαβάσει το πρώτο της σειράς και τώρα είμαι στο δεύτερο.

Στα Αγγλικά τα διαβάζω.Επειδή είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά είναι εύκολο να τα διαβάζεις σε αντίθεση με βιβλία όπως ο Άρχοντας και τα Game of thrones που έχουν αρκετά πιο δύσκολη γραφή.

Το προτείνω για όσους θέλουν αστυνομικά μυθιστορήματα.


Ισως αξίζει.Αν και γνωρίζω καλά αγγλικά έχω θέμα δυστυχως με το να διαβασω ξενη λογοτεχνια καθως με κουραζει αρκετα.
Germany96
Ελαφρώς off topic αλλά είναι απόλυτα επίκαιρο και ταυτόχρονα το καλύτερο comment που έχω διαβάσει σε torrent search engine.

9/10 σχόλια για οποιοδήποτε upload είναι ένα απλό "Thanks", επειδή το link δόθηκε πριν από δυο μόλις μέρες, περίμενα σχόλιο από νοσταλγό του Γιώργη Παπαδόπουλου που μετρούσε μέρες για την ιστορική επέτειο κι ήθελε να γεμίσει τον χρόνο του προετοιμάζοντας τον εαυτό του κατάλληλα με ένα ποιοτικό ανάγνωσμα, όποτε αντί για ευχαριστία σε βαρβαρική γλώσσα, φανταζόμουν σχόλιο του τύπου "Ευχαριστώ εν Χριστώ αδερφέ, ευχαριστώ Κωνσταντίνε Πλεύρη, ευχαριστώ Ελλάδα". Πόσο καλύτερη μπορεί να είναι μερικές φορές η πραγματικότητα ξεπερνώντας ακόμα και τις καλύτερες προσδοκίες μας:


Respect είτε είναι σαρκαστικός αναγραμματισμός είτε το καλύτερο ορθογραφικό που έχω δει μετά από αυτό:

http://www.cracked.com/article_18517_the-7...ll-time_p2.html
HLR CENATION
Mετα τον ηλιθιο του Ντοστογιεφσκι που το τελειωσα προχθες και το βρηκα συγκλονιστικο(θα το ξαναδιαβασω σιγουρα μεσα στο καλοκαιρι) ξεκινησα να διαβαζω τους αθλιους του Ουγκω απο τις εκδοσεις Λιβανη.
j-kidd13
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 18 2013, 13:39 ) *
Εγω παλι ειμαι ετοιμος να αρχισω απο την αρχη τον Καπεταν Νικολα του Καζαντζακη,το οποιο ξεκινησα το καλοκαιρι στο χωριο αλλα ποτε δεν καταφερα να τελειωσω...

Πφφφφφφ.....Καπετάν Μιχάλη εννοούσα,μα καλά το Νικόλας πως προέκυψε;;;;btw το ξεκίνησα,κοντευω στη μισά,μου κανει εντύπωση που κανεις δεν ανέφερε Καζαντζάκη....
sacarame
QUOTE(j-kidd13 @ May 28 2013, 04:00 ) *
Πφφφφφφ.....Καπετάν Μιχάλη εννοούσα,μα καλά το Νικόλας πως προέκυψε;;;;



μάλλον αυτό θα σκεφτόσουνα...

HLR CENATION
Φοβερο βιβλιο οι αθλιοι του Βικτορ Ουγκω ,σημερα το τελειωσα ....Αυριο θα ξεκινησω τον ερωτα στα χρονια της χολερας του Μαρκες.

Επισης διαβαζω και ελληνικη μυθολογια που ειχα αγορασει απο την προσφορα που ειχε βγαλει το ΒΗΜΑ της Κυριακης πριν λιγες εβδομαδες.
HLR CENATION
Πανεμορφο μυθιστορημα το <<στις οχθες του ποταμου Πιεδρα καθισα και εκλαψα>> του paulo Coelho.Το διαβασα μεσα σε δυο μερες....Ερωτικη ιστορια...Βγαζει πολυ συναισθημα. smile.gif
giorgos14
Καιρο εχει να αναφερθει κατι στο συγκεκριμενο τοπικ.Εχει διαβασει κανεις τα βιβλια του hunger games? σχετιζονται καθολου με την ταινια;
nikolas12
Ξεκίνησα το Inferno, το τελευταίο βιβλίο του Dan Brown με τον Λάνγκτον. Μου είχε πει η μάνα μου ότι δεν πολυκαταλάβαινε τι συνέβαινε, αλλά εμένα μέχρι το σημείο που έχω διαβάσει μου αρέσει πολύ.
greeneyes13
QUOTE(nikolas12 @ Dec 21 2013, 22:20 ) *
Ξεκίνησα το Inferno, το τελευταίο βιβλίο του Dan Brown με τον Λάνγκτον. Μου είχε πει η μάνα μου ότι δεν πολυκαταλάβαινε τι συνέβαινε, αλλά εμένα μέχρι το σημείο που έχω διαβάσει μου αρέσει πολύ.


είναι το πρώτο βιβλίο του dan brown που διαβάζεις;
nikolas12
QUOTE(greeneyes13 @ Dec 22 2013, 14:20 ) *
είναι το πρώτο βιβλίο του dan brown που διαβάζεις;


Έχω διαβάσει τον Κώδικα Da Vinci και το Illuminati μέχρι ένα σημείο κοντά στην αρχή (το σταμάτησα, γιατί δεν προλάβαινα λόγω Πανελληνίων και κλπ και είπα ότι θα το διαβάσω, όταν θα έχω χρόνο). Έχω δει τις ταινίες και για τα δύο πάντως.
greeneyes13
QUOTE(nikolas12 @ Dec 22 2013, 19:50 ) *
Έχω διαβάσει τον Κώδικα Da Vinci και το Illuminati μέχρι ένα σημείο κοντά στην αρχή (το σταμάτησα, γιατί δεν προλάβαινα λόγω Πανελληνίων και κλπ και είπα ότι θα το διαβάσω, όταν θα έχω χρόνο). Έχω δει τις ταινίες και για τα δύο πάντως.

κι εγω πρωτα διαβασα τον κωδικα ντα βιντσι και μετα το illuminati, Οπου και μου άρεσε πιο πολύ
το inferno Πολυ καλό αν και κινείται στο ίδιο μοτίβο με τα άλλα
πάντως σε κάνει να θέλεις να επισκεφθείς την φλωρεντία και τα άλλα δύο μέρη που εκτυλίσσεται η ιστορία (δεν στα προδίδω)
nikolas12
QUOTE(greeneyes13 @ Dec 23 2013, 00:16 ) *
κι εγω πρωτα διαβασα τον κωδικα ντα βιντσι και μετα το illuminati, Οπου και μου άρεσε πιο πολύ
το inferno Πολυ καλό αν και κινείται στο ίδιο μοτίβο με τα άλλα
πάντως σε κάνει να θέλεις να επισκεφθείς την φλωρεντία και τα άλλα δύο μέρη που εκτυλίσσεται η ιστορία (δεν στα προδίδω)


Χεχε και πολύ καλά κάνεις. Κάθε έργο του Brown σε κάνει να θέλεις να επισκεφτείς το μέρος που διαδραματίζεται η ιστορία. Βλέπεις και την ταινία μετά και παθαίνεις. Το Illuminati όσον αφορά την ταινία μου άρεσε και μένα πιο πολύ σαν υπόθεση. Ο Κώδικας Ντα Βίντσι έκανε ντόρο λόγω υπόθεσης, αλλά έτσι κι αλλιώς ως βιβλίο το λάτρεψα. Αλήθεια μήπως έχεις διαβάσει το Χαμένο Σύμβολο; Είναι το τρίτο βιβλίο με τον Λάνγκτον. Ένας φίλος μου μού είπε πως είναι και αυτό πολύ καλό.
Magnus92
QUOTE(giorgos14 @ Dec 18 2013, 16:17 ) *
Καιρο εχει να αναφερθει κατι στο συγκεκριμενο τοπικ.Εχει διαβασει κανεις τα βιβλια του hunger games? σχετιζονται καθολου με την ταινια;



!!!!!!!!!!!!!!!

Απο σποντα ειδα πρωτα τη 2η ταινια πριν λιγες μερες, και μου μπηκε το μικροβιο...

Τελειωσα μεσα σε 2 μερες το πρωτο βιβλιο, και σημερα μπαινω στο δευτερο...

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ μυθιστορημα, και πολυ καλογραμμενο. Χωρις υπερβολη, οτι καλυετρο εχω διαβασει τελευταια, το προτεινω χωρις δευτερη σκεψη...
AKRG
Πέθανε ο νομπελίστας Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

R.I.P.


http://tvxs.gr/news/biblio/pethane-o-nompe...-gkarsia-markes
bbplayer
QUOTE (andykrg @ Apr 17 2014, 23:26 ) *
Πέθανε ο νομπελίστας Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

R.I.P.


http://tvxs.gr/news/biblio/pethane-o-nompe...-gkarsia-markes



μεγάλος σε όλα του
nikolas12
Το Inferno όπως είχα γράψει πριν μερικούς μήνες το τελείωσα πριν καιρό και δεν έγραψα τη γνώμη μου. Ήταν καλό από άποψη δράσης, δεν είχε τόσο αποκρυφισμό και σύμβολα και κτλ όπως τα άλλα βιβλία με τον Λάνγκτον, αλλά με χάλασε αρκετά το τέλος όπου απλά αναρωτιέσαι τι θα γίνει και δεν σου λέει.
Αφού είδα και απόειδα μετά από Κώδικα Da Vinci και Inferno είπα να διαβάσω και τα άλλα 2 βιβλία του Dan Brown με τον Λάνγκτον. Το Illuminati με ενθουσίασε! Απίστευτο μυθιστόρημα, εξαιρετική πλοκή, δουλεμένο και προσεγμένο και παρά το ότι εκείνη την περίοδο είχα αρκετά προσωπικά τρεξίματα, το τελείωσα πολύ γρήγορα.
Και φτάνουμε στο βιβλίο που άρχισα πριν 2-3 εβδομάδες και τελείωσα σήμερα, το Χαμένο Σύμβολο. Ίσως φταίει που διάβασα πολλά μυθιστορήματα του Dan Brown μαζί, ίσως που είμαι γατόνι ( tongue.gif ) και διαβάζω μυστήρια, αλλά όταν καταλαβαίνεις ποιος είναι ο Μαλ'άχ σχεδόν 300 σελίδες πριν αποκαλυφθεί, τότε δεν το απολαμβάνεις εξίσου. Γενικά το τέλος του δεν με απογοήτευσε, αλλά περίμενα περισσότερα, συν ότι όλες οι έννοιες που πάει να πασάρει στο βιβλίο γίνονται αχταρμάς. Λίγο Βίβλος, λίγο Κοράνι, λίγο Αμερικάνοι εθνοπατέρες, λίγο επιστήμη και δύναμη του νου μπαίνουν στο μπλέντερ και στο τέλος με έπιασε μια βαρεμάρα, όμως η δράση είναι πολύ ποιοτική και σε κρατάει σε αγωνία σε όλη τη διάρκεια του βιβλίου.
Και φυσικά δεν θα έμενα άπραγος μετά από τόσα βιβλία. Αποφάσισα να δώσω σημασία στον χαμό που γίνεται γύρω από το Hunger Games. Αν και φανατικός βιβλιοφάγος, δεν είχα ακούσει ποτέ για τη συγκεκριμένη τριλογία και επειδή σπάνια πάω σινεμά, δεν ήξερα ούτε για τις ταινίες, αλλά φρόντισαν να μάθω για αυτό 2 φίλες μου και αγόρασα το πρώτο βιβλίο, από το οποίο και διάβασα 10 σελιδούλες έτσι για την εισαγωγή σήμερα. Ελπίζω να τελειώσω πριν την εξεταστική, γιατί με βλέπω αντί για Μακροοικονομική να διαβάζω Hunger Games τον Ιούνιο tongue.gif
RaZak
QUOTE (Flash @ Oct 19 2007, 23:21 ) *
Συζητάμε για κινηματογράφο και μουσική αρκετά συχνά. Ε, καιρός να γράψουμε κάτι και για το βιβλίο. Στο παρόν τόπικ μπορούμε να αναφέρουμε τα παλιότερα ή καινούργια βιβλία που διαβάσαμε και μας (ή δε μας )άρεσαν και να προτρέψουμε ή αποθαρρύνουμε την ανάγνωση τους. Κοινώς, ερασιτεχνική βιβλιοκριτική.

Ξεκινάω εγώ απλά για τα εγκαίνια του τόπικ (αν και δεν είμαι ιδιαίτερα γουρλής tongue.gif )

Τίτλος: Ο κόσμος της Σοφίας
Συγγραφέας: Jostein Gaarder
Εκδόσεις για την Ελλάδα: Α.Α. Λιβάνη (πρώτη έκδοση παγκοσμίως 1991, στην Ελλάδα 1994)
Κατηγορία: Μυθιστόρημα

Περιγραφή-κριτική: Αρχικά να αναφέρω ότι δεν το έχω τελειώσει ακόμα (κάπου στα 3/4 είμαι) αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ.

Πρόκειται για ένα ευκολοδιάβαστο μυθιστόρημα που αναφέρεται στην ιστορία της Φιλοσοφίας. Η έφηβη Σοφία αρχίζει να λαμβάνει κάτι μυστήριες επιστολές από έναν ανώνυμο φιλόσοφο ο οποίος της αναστατώνει τη ζωή και τον τρόπο σκέπτεσθαι ενώ την διδάσκει για την αιώνια προσπάθεια των ανθρώπων να δώσουν απαντήσεις στα μεγάλα ερωτήματα που τους βασανίζουν. Από τους προσωκρατικούς έως τον Νίτσε και βάλε ο καθηγητής φιλοσοφίας Γκάαρντερ ανάλυει με τρόπο σαφή και ευρηματικό το συλλογιστικό των μεγάλων φιλοσόφων και κλείνει πονηρά το μάτι στον αναγνώστη ψιθυρίζοντας του: "Μη διαβάζεις απλά τις απαντήσεις των άλλων. Βρες τις δικές σου. Στο κάτω κάτω σε τέτοια ζητήματα χαζές απαντήσεις δεν υπάρχουν". Πλούσιο σε περιεχόμενο χωρίς να ξεχειλώνει σε έκταση και με δεμένη μυθστορηματική δομή. Και μια έκπληξη που φυσικά δε θα αποκαλύψω.

Διαβάστε το: Αν σας ενδιαφέρουν ζητήματα φιλοσοφικά, θεολογικά, υπαρξιακά, επιστημονικά ή ιστορικά. Επίσης αν θέλετε να διαβάσετε ένα βιβλίο που ενώ καταπιάνεται με σπουδαία πράγματα δεν βρίθει στο ναρκισισμό, την φανφάρα, την ελιτίστικη γραφή και τα ακαταλαβίστικα λεκτικά παιχνίδια επηρμένων γραφιάδων.

Μην το διαβάσετε: Αν βρίσκεται τέτοια θεματολογία κουραστική, βαρετή ή/και ψυχοφθόρα. Αν συνήθως διαβάζεται βιβλία με μυστήριο, περιπέτεια και φαντασία και εμμένεται σε αυτά (το πρώτο έχει διακριτική παρουσία ενώ τα άλλα δύο απουσιάζουν πλήρως). Επίσης αν είστε κάτω των 15 ετών (ή κάπου εκεί τέλος πάντων χωρίς να είμαι απόλυτος βέβαια).

Βαθμολογία δε βάζω γιατί όπως είπα δεν το έχω ολοκληρώσει ακόμα. Σίγουρα ανάμεσα σε 7 και 9 πάντως σε κλίμακα με χειρότερη βαθμολογία το 1 και απόλυτο άριστα το 10.

ΥΓ: προφανώς δεν χρειάζεται να ακολουθήσει κανένας τη δομή αυτού του ποστ (εκτός αν το θέλει). Ο καθένας ας γράψει με το δικό του τρόπο smile.gif .

Το βιβλίο το έχω διαβάσει. Αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ του γούστου μου αυτά τα βιβλία. Είναι πολύ καλό όμως για κάποιος που θέλει να μπει στην Φιλοσοφία. Πάντως για εμένα. Το βιβλίο που διαβάζω τώρα είναι το The hunger games, και μου αρέσει πολύ.

Ας πω και λίγα λόγια για αυτό το βιβλίο. Διαδραματίζει έναν κόσμο μου είναι χωρισμένο σε περιοχές. Είναι οι περιοχές από 1-12. Κάποτε είχε ξεσπάσει ένας μεγάλος εμφύλιος και η περιοχή που στο τέλος νίκησε ήταν η περιοχή 1 και είναι και αυτή που είναι πλούσια θα έλεγα. Όλες οι άλλες περιοχές ζούνε σε μια εξεφτελιστική κατάσταση. Τέλος πάντων. Η περιοχή 1 υπέγραψε ένα χαρτί που έλεγε πως κάθε χρόνο ένα αγόρι και ένα κορίτσι από κάθε περιοχή (23 άτομα δηλαδή) που θα διαλεγόταν με κλήρωση θα έδεινε φόρο τιμής την ζωή της και θα πολεμούσε σε μια αρένα μέχρι θανάτου (μέχρι να βγει ένας ζωντανός δηλαδή).

Νομίζω φτάνουν όσα είπα. Το βιβλίο έχει γίνει και ταινία και θα έλεγα σε όλους να την δούνε!!!
nikolas12
Τα βιβλία των Hunger Games που ανέφερα πιο πάνω τα τελείωσα πολύ γρήγορα και ξέχασα να γράψω εδώ. Λοιπόν αν και αρχικά η ιδέα μου φαινόταν περίεργη στο πως θα γέμιζε 400 σελίδες σε μία αρένα, τελικά η απορία μου απαντήθηκε με εκκωφαντικό τρόπο. Το πρώτο και το δεύτερο βιβλίο που περιλαμβάνουν αγώνες είναι καταπληκτικά και οι περιγραφές πάρα πολύ όμορφες. Το τρίτο, αν και περίμενα καλύτερο τέλος από αυτό που διάβασα, με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Και τις ταινίες είδα και ικανοποιήθηκα από αυτά που προσφέρουν. Τέλος όσο τέλειο και αν φαντάστηκα τον ύμνο της Panem που παίζει όταν φαίνονται οι νεκροί, δεν ήταν τόσο επιβλητικός και τέλειος όσο στην ταινία:

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.