Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ VIDEO-CLIP EVER!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
eftychia
Καθόμουν και χάζευα βίντεοκλιπ σε γνωστό μουσικό κανάλι (και αναθεμάτιζα παράλληλα) και μου ηρθε η έμπνευση!!! Αν είχα σε αυτό το κανάλι μια δική μου εκπομπή ποιο κομμάτι θα είχα λιώσει να αναμεταδίδω??? Για μένα η απάντηση ευκολη κι αυθόρμητη Radiohead-Paranoid android... είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια και το βιντεοκλιπ έχει τρομερή σύλληψη! Λοιπόν έχετε δική σας εκπομπή ... Τι προβάλλετε περισσότερο?

Για όσους δεν το εχουν δει- ακουσει απλα κλικαρετε εδω!
dizzy_fingers
Εγώ, όπως μπορεί να έχετε ήδη μαντέψει, θα είχα πλαντάξει τους δέκτες σας στους Red Hot Chili Peppers.

Αγαπημένο τους video clip τώρα?
Χμ...το συγκινητικό Under the Bridge ή το "τα σπάω όλα" Around the world?

Μάλλον όχι...Californication live at Red Square - Moscow.
Παγωμένος ο αέρας, όχι όμως και η ατμόσφαιρα.
Ο Kiedis τα σπάει, ο flea μας δείχνει μία μεγαλόπρεπη ποσότητα δέρματος ως συνήθως, ο smith χτυπιέται και ο frusciante....καταθέτει την ψυχή του στην σκηνή.

Ψάξτε το στο youtube.
FANISTELROOY
Πιστευω το κορυφαιο video clip ever..
electronic supersonic
Keyser_Soze
Δε θέλω ν' ακούω βλακείες... Το ΚΟΡΥΦΑΙΟ βίντεο κλιπ όλων των εποχών είναι με διαφορά το Smack My Bitch Up των Prodigy. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κομματάρα και ακόμα πιο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βίντεο κλιπ (Νούμερο 1 σε πολλές λίστες όσον αφορά Most Shocking Music Videos). Όποιος δεν το έχει δει δεν έχει δει τίποτα...!
sihainas
Από καινούρια... σίγουρα θα έβαζα το video clip του Dani California το ο οποίο είναι καταπληκτικό...
FANISTELROOY
Καλα καλα Μανολη μας επεισες ρε.. Ριξε μια ματια σ αυτο που εχω βαλει εγω και πες μας μετα αν δεν αλλαξες γνωμη..
dizzy_fingers
Ναι Κάιζερ, νομίζω πως το βίντεο κλιπ του Fanistelrooy σε ρίχνει... cool.gif
Bonzo
Θα ψηφίσω το safe from harm και unfinished sympathy από massive attack και smack my bitch up από prodigy. Πολύ ωραία video clip έχουν και οι chemical brothers, eminem(δεν ψηφίζω με κρητίριο αν μ αρέσει το τραγουδι αλλά το video clip..). Όντως το vc του paranoid android Πολύ καλό(δεν το χα δει)..Και φανταστικο κόμμάτι

Δεν είχα δει το ποστ του kayser όταν έγραψα για το smack my bitch up..Προσπαθήστε να βρείτε την μη λογοκριμένη έκδοση
jois21
Rakitzis - S-a-g-a-p-w
Keyser_Soze
Ρε πλάκα μου κάνετε; Μήπως είναι πρωταπριλιά και δεν το πήρα χαμπάρι;;; Σιγά το βίντεο κλιπ... 1ον. είναι μούφα τραγούδι και 2ον εκτος από λίγο γέλιο δεν έχει να επιδείξει τίποτ' άλλο σπουδαίο.
ΤΟ SMACK MY BITCH UP ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
FANISTELROOY
jois21++
dizzy_fingers
Αδυνατείς να κοιτάξεις το βαθύτερο νόημα πίσω από τη μουσική και τους στίχους...είσαι πολύ ρηχός Μανώλη. 33.gif
jois21
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 4 2006, 04:16 AM) *
Αδυνατείς να κοιτάξεις το βαθύτερο νόημα πίσω από τη μουσική και τους στίχους...είσαι πολύ ρηχός Μανώλη. 33.gif

24.gif 24.gif
FANISTELROOY
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 4 2006, 04:16 AM) *
Αδυνατείς να κοιτάξεις το βαθύτερο νόημα πίσω από τη μουσική και τους στίχους...είσαι πολύ ρηχός Μανώλη. 33.gif

Νομιζω οτι ο dizzy με εχει καλυψει.. 77.gif

Εγω απλα διαφωνω με τη μαζοποίηση, δηλαδη προβαλλουν τα μέσα ως καλυτερο video clip to SMACK MY BITCH UP kai to αποθεώνω. Δε διαφωνώ ότι όντως ειναι καλο απλά έχει καταντήσει τετριμένο να το λες. 68.gif
Keyser_Soze
Αν είναι αυτό ωραίο βίντεο κλιπ τότε αυτά εδώ είναι απλά θεϊκά:
http://www.youtube.com/watch?v=cBPuqUyGe6o
http://www.youtube.com/watch?v=PK12XrnHcxs
http://www.youtube.com/results?search_quer...a&search=Search (και τα 3)
eftychia
Ασχετο αλλα όποιος έχει δει το Elektrobank- chemical brothers θα παρατηρήσει πως το κοριτσακι στο βίντεοκλιπ ειναι η Σοφία Κοπολα. Επίσης έχω την εντύπωση πως σε όποιον άρεσε το Smack my bitch up θα του αρέσει και το cherry blossom girl -Air (όχι λογοκριμένο) νομίζω ότι θα σας αρέσει!
Keyser_Soze
Εμένα το αγαπήμενο μου συγκρότημα είναι οι Prodigy, ένα από τ' αγαπημένα μου τραγούδια είναι το Smack My Bitch Up και όταν βλέπω ένα τόσο γαμάτο βίντεο να το συνοδεύει δε μπορώ να κάνω τίποτ' άλλο παρά να το αποθεώσω!

QUOTE
Εγω απλα διαφωνω με τη μαζοποίηση, δηλαδη προβαλλουν τα μέσα ως καλυτερο video clip to SMACK MY BITCH UP kai to αποθεώνω. Δε διαφωνώ ότι όντως ειναι καλο απλά έχει καταντήσει τετριμένο να το λες. 68.gif
Κάποιο λόγο θα έχουν να το προβάλλουν όμως και να το παρουσιάζουν ως το καλύτερο βίντεο κλιπ , δε νομίζεις;

Και μη μιλήσουμε καλύτερα τώρα για μαζοποιήσεις γιατί αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα. Όλοι μας είτε το θέλουμε είτε όχι πολλές φορές μαζοποιούμαστε...
dizzy_fingers
Ναι, είναι το καλύτερο εμπορικό βιντεο κλιπ.
Air Kef
Εγω για να πρωτοτυπίσω θα πω το.................Everybody των Backstreet Boys! banana.gif


Πέρα απο τα γέλια,είναι και γ***ώΤελείως πρωτότυπο και διαφορετικο απο τα στάνταρ των τραγουδιών που λενε αλλα και του μεγαλύτερου κοινου στο οποίο απευθύνονται.

Παρα πολύ επίσης μου αρέσει το Toxicity απο System of a down και κάποια του Eminem οπως το Μosh.
FANISTELROOY
Καλα Μανολη ριχνεις το επιπεδο της συζητης..Δε μπορεις να καταλαβεις το νοημα του supersonic electronic και το γυρνας στην πλακα..ΦΟΡΑΣ ΠΑΡΟΠΟΙΔΕΣ!!
dizzy_fingers
Σοβαρά τώρα.
Αυτός εκεί τραγουδάει στην πλάκα ή είναι όντως τραγούδι του αυτό? ohmy.gif
FANISTELROOY
Κανονικα τραγουδαει ο τυπος! Ειχα βρει και ενα αλλο αλλα το περιεχομενο ηταν ακαταλληλο λογω καποιων συμβολων που εχει μεσα..
Keyser_Soze
Θα μου εξηγήσετε κι εμένα ποιο είναι αυτό το βαθύτερο νόημα που βγάζει το σούπερσονικ το οποίο αδυνατώ να συλλάβω;
FANISTELROOY
Αστο ρε Μανολη!Για να το κατανοησεις πρεπει να εχεις αι μια Α μουσικη παιδεια,που εσυ δεν μου φαινεται να εχεις..
RESPECT στο electronic supersonic!!
Keyser_Soze
Όντως τώρα που το ξαναβλέπω είναι ΕΠΙΚΟ!!! Ένα άλλο γαμάτο βίντεο κλιπ είναι το Sabotage των Beastie Boys....
FANISTELROOY
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 4 2006, 04:57 AM) *
Όντως τώρα που το ξαναβλέπω είναι ΕΠΙΚΟ!!!


Πρεπει να του δειξεις αγαπη και αυτο αμεσως θα σου περασει τα μηνυματα που μπορει να σου δωσει.. laugh.gif afro.gif
dizzy_fingers
QUOTE
Όντως τώρα που το ξαναβλέπω είναι ΕΠΙΚΟ!!!

Λογική της μάζας... 33.gif
Εμένα δε μου αρέσει τώρα που το σκέφτομαι.
Βλακεία είναι, ε Fanistelrooy? Πάμε για άλλα tongue.gif.


Και στα πιο σοβαρά τώρα, μιας και αναφέρθηκαν οι massive attack, ρίξτε μια ματιά στο Teardrop.
Είναι αυτό με το μωρό στην κοιλιά της μητέρας του, που σιγοτραγουδάει τη μουσική. Δεν ξέρω τί είναι πιο συγκινητικό, η ίδια η εικόνα ή η μουσική καθαυτή.
Σημείωση: Το βίντεο κλιπ αυτό, κέρδισε το βραβείο του καλύτερου βίντεο κλιπ στα βραβεία MTV.

Ενδιαφέρον έχουν και τα πολλά βίντεο κλιπ που έχουν μη συμβατικές μεθόδους γυρίσματος.
Πχ, των Coldplay, νομίζω το Mad Professor, είναι όλο γυρισμένο σε ανάποδη κίνηση. Πού είναι το αξιοσημείωτο όμως? Τα χείλη του δεν κινούνται ανάποδα.
Όχι, δεν έπαιξε CG αλλά όσο έκανε ότι έκανε στο βίντεο κλιπ, τραγουδούσε τους στίχους ανάποδα!
eftychia
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 4 2006, 05:04 AM) *
Και στα πιο σοβαρά τώρα, μιας και αναφέρθηκαν οι massive attack, ρίξτε μια ματιά στο Teardrop.
Είναι αυτό με το μωρό στην κοιλιά της μητέρας του, που σιγοτραγουδάει τη μουσική. Δεν ξέρω τί είναι πιο συγκινητικό, η ίδια η εικόνα ή η μουσική καθαυτή.
Σημείωση: Το βίντεο κλιπ αυτό, κέρδισε το βραβείο του καλύτερου βίντεο κλιπ στα βραβεία MTV.



Το τραγούδι αυτό έχει απίθανη μελωδία και συμφωνω απόλυτα ότι είναι πολύ ιδιαίτερο έτσι όπως δενει η εικόνα με τον ήχο.
FANISTELROOY
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 4 2006, 05:04 AM) *
Λογική της μάζας... 33.gif
Εμένα δε μου αρέσει τώρα που το σκέφτομαι.
Βλακεία είναι, ε Fanistelrooy? Πάμε για άλλα tongue.gif.

Ε πλεον αφου το καταλαβε και ο Μανολης παει..χαθηκαμε..γιναμε ενα με τη μαζα..
Παμε γι αλλα ρε dizzy.. 69.gif
harris
Ψηφίζω το Maneater της Nely Furtado... Ατμοσφαιρικό με απίστευτη εισαγωγή... μαζί με το τραγούδι δένει άψογα... αξίζει να το κατεβασει κανεις...
Air Kef
Το τραγουδι πάντως όχι.
thrylos7
Παπαρίζου, κάτσε καλά... ή το number 1 (από eurovision...)

Από Ρακιντζή, θα έλεγα το "πήγαινε στα μπαρ"... Παρακμιακά και καμένα βέβαια υπάρχουν πάρα πολλά...

Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω αγαπημένο βίντεο κλιπ... Λίγες φορές βέβαια τα πήρα στα σοβαρά...
αεκτζού
Black hole sun-Soundgarden
Paranoid-Garbage
Paradise City-Guns'n'roses
It's so quiet-Bjork
Fear of the dark-Iron Maiden
Keyser_Soze
Και το Weapons Of Choice από Fatboy Slim είναι κορυφαίο, με τον Κρίστοφερ Γουόκεν να πρωταγωνιστεί δίνοντας ένα πραγματικά απολαυστικό ρεσιτάλ χορού. Επίσης από Fatboy Slim είναι γαμάτο το Right Here Right Now το οποίο είναι και ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!!
dizzy_fingers
Α, ο ιπτάμενος Γουόκεν (πέρα από τα εφέ, έχει καλή κίνηση για την ηλικία του) και η εξέλιξη του ανθρώπου.
Κλασσικά κλιπάκια! thumbsup.gif

Αλήθεια, από ελληνικά βίντεο κλιπ υπάρχει άραγε έστω ένα, ή μισό, που να αξίζει?
Οι παραγωγές είναι πραγματικά άθλιες, πετάνε την τραγουδίστρια σε έναν τοίχο, τραβάνε 10 κοντινά πλάνα, βάζουν κανένα άσχετο χορευτικό and that's it!
Καθόλου πρωτοτυπία...
Air Kef
Απο ελληνικα λοιπον μου αρέσει πολυ της Ταμτα το "Δεν τελείωνει έτσι η αγάπη" λόγω του ότι δένει τέλεια εικονα και ήχο (οπως είπε και η εφη) ενω αναδυκνύει και το στυλ που περνάει η Ταμτα.

Θα μου έρθει και κάποιο αλλο,αλλα έχεις απόλυτο δικιο σε αυτα που λες..
eftychia
Όλα τα ελληνικά βιντεοκλιπ είναι μια κατάθλιψη...
Τες πάντων μάλλον θα πω του Φοίβου Δελιβορία το "Θέλω να σε ξεπεράσω", γιατί μου αρέσει σαν τραγούδι και έχει και μια αίσθηση road-movie... Άλλα δε μου ερχονται.
Achilleas13
Παιδιά το Dani California είναι μακράν το καλύτερο vido clip
eftychia
QUOTE(Achilleas13 @ Oct 5 2006, 05:18 PM) *
Παιδιά το Dani California είναι μακράν το καλύτερο vido clip



Διαφωνώ κάθετα... Τι επειδή σατιρίζει άλλα συγκροτήματα? ε και? Συγκρινόμενο με άλλα τους βιντεοκλιπ (callifornication, otherside...) δε νομίζω ότι πιάνει μια μπροστά τους. Το θέμα ειναι να σου περνάει κι ένα feeling, μια ατμόσφαιρα, και το συγκεκριμένο βιντεοκλιπ δε μου έδωσε τίποτα απο αυτα
sihainas
Ακόμα ένα v-clip/τραγούδι που με έχει ενθουσιάσει τον τελευταίο καιρό είναι το

Welcome to the Black Parade των My Chemical Romance

http://www.youtube.com/watch?v=OI0j6gFYeN0
eftychia
Άλλο ένα τραγουδι το οποιο ειναι υπερπαραγωγη (ειδικα για τη δεκετία του '80) είναι το thriller by michael jackson, το βιντεοκλιπ κρατάει 13 λεπτα (www.youtube.com/watch?v=z4-IlviV8Ao)
και νομιζω, παρόλο που σιχαινόμουν πάντα τον Μιχαλάκη ότι είναι πλέον κλασσικο
Keyser_Soze
Το Without Me του Eminem είναι επίσης γαμάτο...!
dizzy_fingers
Τα βίντεο κλιπ του Michael Jackson ήταν γενικά ξεχωριστά και για άλλο λόγο...τις εμφανίσεις celebrities, μεταξύ αυτών και οι Jordan, Magic.

Talk about hollywood....
dizzy_fingers
Πως το ξέχασα...
Να'ναι καλά η ψυχή που μου το θύμισε.

Red Hot Chili Peppers - Warped, ή αλλιώς ο λόγος που ο Kiedis δεν έπρεπε να κόψει τα μαλλιά του biggrin.gif

Από τις λίγες φορές που η σκηνική παρουσία αποτυπώνεται με τόσο εκρηκτικό τρόπο στην οθόνη, και οι RHCP ίσως είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο mainstream συγκρότημα σε αυτήν την κατηγορία.
Φανταστείτε πως ήταν δηλαδή στα mid90s όταν κιόλας ο Kiedis δεν ήταν τόσο..."εξημερωμένος" πνευματικά και σωματικά, τί έκαναν τα άτομα.


Απίστευτη εισαγωγή το κομμάτι... ohmy.gif
eftychia
και φυσικα μην ξεχασεις ν αναφερεις πως στο συγκεκριμενο κομματι σκαει φιλι(στο στομα) ο Ναβάρο στον Κιντις!!!
Βεβαια δεν φαινεται πολυ καλα αλλα στην αυτοβιογραφια του Κιντις λεει πως ηταν με γλωσσα!
rchos
αποψη μου ειναι οτι το otherside 77.gif των peppers ειναι το τοπ στα δικα μου ματια!βεβαια και το τραγουδι ειναι ενα απο τα τοπ 10 στα δικα μου αυτια ever οποτε μπορει να επηρεαζομαι κιολας απο αυτο!
dizzy_fingers
Ναι, χαρακτηρίζεται από πολλούς από το πιο εικαστικό βίντεο κλιπ τους και όχι άδικα... wink.gif
Είναι πανέμορφο και ταιριάζει απόλυτα με το πνεύμα του τραγουδιού.

"Στροφή προς την ποιότητα" που λένε.... biggrin.gif
treathitch
#3
http://www.youtube.com/watch?v=R5s6KDlLPiQ...related&search=
Hey Girl, Hey Boy/Chemical Brothers

#2
http://www.youtube.com/watch?v=WwnSXH4sdAc...related&search=
Smack My Bitch Up/Prodigy

Και, φυσικά, #1
http://www.youtube.com/watch?v=2hM4-XJlUeU...related&search=
Move Your Feet/Junior Senior
Keyser_Soze
Για πάρτε μια γεύση από Tool και πείτε μου τη γνώμη σας. Η απόλυτη ψυχεδέλεια!!
Vicarious
Schism
Stinkfist

Και λίγο από Prodigy. ΗΔΟΝΗ!!!!!!!!!!!!!!
Breathe
Voodoo People
Voodoo People (Pendulum Remix)
No Good
Baby's Got A Temper

Επίσης δείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτά τα δύο:
Hurt - Johnny Cash (Το κύκνειο άσμα του μεγάλου Johnny Cash. Το τραγούδι, αν και είναι των Nine Inch Nails, μοιάζει σαν να γράφτηκε ειδικά γι' αυτόν. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!)
Closer - Nine Inch Nails (ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ! ΠΑΡΑΝΟΙΑ!)
tsops
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 4 2006, 01:32 AM) *
Αν είναι αυτό ωραίο βίντεο κλιπ τότε αυτά εδώ είναι απλά θεϊκά:
http://www.youtube.com/watch?v=cBPuqUyGe6o
http://www.youtube.com/watch?v=PK12XrnHcxs
http://www.youtube.com/results?search_quer...a&search=Search (και τα 3)


Keyser, απίστευτο!!! laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.