Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κρίση - True lies
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27
επαθα λαστιχο
Μια απορία.Αυτοί που φτιάχνουν πανό "Λευτεριά στους οπαδούς","Κάτω τα χέρια από τους οπαδούς"
αν τους ρωτήσεις αν πρέπει να φυλακίζονται οι επιχειρηματίες τύπου Φλώρου-Μηλιώνη,τι θα απαντήσουν?
PanosIlio
Νομίζω "Ουγκ!"
επαθα λαστιχο
Oπαδός Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ

O τύπος που είδε Παπαθανασίου να μαγειρεύει το έλλειμμα,τους λαγκαρντάκηδες Βενιζέλο-Παπακωνσταντίνου,τον Στουρνάρα να μην παρίσταται σαν πολιτική αγωγή στο σκάνδαλο Energa και Hellas Power,να καταργεί τον φόρο πολυτελούς διαβίωσης,
και εσχάτως την μουχρίτσα τον Χαρδούβελη.



.....και του φταίει ο Βαρουφάκης και τα εστέτ πουκάμισά του.
Dwyane ''the flash'' Wade
Παρόλο που με στεναχωρεί το ότι ο Βαξεβάνης (και κυρίως το koutipandoras.gr) έχει γίνει εκπρόσωπος τύπου του Σύριζα, εδώ που γλεντάει τον ποταμίσιο Θεοδωράκη είναι απολαυστικός.
ΥΓ: Έχει ιδιαίτερη αξία κάτι που ακούγεται στη συνέντευξη. Η Ευρωζώνη (τότε), πρότεινε συλλογικά τον Παπαδήμο για τη θέση του αντιπροέδρου της ΕΚΤ, για να τον επιβραβεύσει ως αρχιτέκτονα του Ελληνικού οικονομικού θαύματος...

http://www.stokokkino.gr/article/100000000...tami-Stauro-mou
επαθα λαστιχο
Δυστυχώς και εγώ τον είχα σε εκτίμηση και απογοητεύτηκα όταν αποφεύγει εδώ και πολύ καιρό να κάνει έστω και καλοπροαίρετη κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ.Οκ,καταλαβαίνω πως για αυτόν προείχε το να αλλάξει χέρια η κυβέρνηση,αλλά όφειλε
στον ίδιο του τον εαυτό να σταθεί κριτικά στην νέα κατάσταση.Όταν υπερτονίζεις ότι εσύ κάνεις δημοσιογραφία και οι άλλοι όχι,ε περιμένω να κάνεις την διαφορά
Dwyane ''the flash'' Wade
http://www.koutipandoras.gr/article/136342...nantia-valavani

H μαλακία που τους δέρνει δεν έχει όριο. Ανακάλυψαν τα καινούρια ρετιρέ στη Μύκονο και τη Σαντορίνη οι ΝεοΠασόκοι. Μπράβο που θα αυξήσετε τον ΦΠΑ μόνο σε 2-3 νησιά.Δικαιότατο και πολύ αποτελεσματικό.Και μετά κάθε χρόνο θα θυμάστε ότι, έλα μωρέ, και η Ναξος τι θα πάθει;και η Λεσβος; και η Ρόδος;
Τα έσοδα αλήθεια πού θα πάνε? Θα γίνουν σχολεία, νοσοκομεία, δρόμοι και λιμάνια ή θα πάνε στους τοκογλύφους που η κυβέρνηση διαβεβαιώνει σε όλους τους τόνους ότι θα πληρώσει μέχρι και το τελευταίο ευρώ.
Η κυβέρνηση της αριστεράς φαίνεται να ξεχνάει (αναφέρομαι στη Σαντορίνη που μπορώ να τη γνωρίζω καλά) ότι δεκάδες χιλιάδες κόσμος κάθε χρόνο δουλεύει στην τουριστική βιομηχανία του νησιού με μισθούς κάτω των 800 ευρώ. Γι' όλους αυτούς, σε ένα νησί που είναι ήδη πανάκριβο στα πάντα, η αύξηση του ΦΠΑ θα είναι γροθιά στο στομάχι. Αλλά και για την πλειοψηφία των 16 χιλιάδων κατοίκων θα ισχύει ακριβώς το ίδιο, γιατί, κυρία Βαλαβάνη, αν δεν το έχετε καταλάβει έχουμε καπιταλισμό. Πράγμα που σημαίνει απλά ότι σε ένα ''πλούσιο'' νησί δεν έιναι όλοι πλούσιοι.Ούτε καν η πλειοψηφία. Απλά υπάρχουν αρκετοί, τους οποίους αφήνετε στην ησυχία τους με την αύξηση του ΦΠΑ, αφού το μόνο που πραγματικά θα τους κόστιζε θα ήταν η αύξηση του φόρου εισοδήματος.
Τώρα θα επιβάλλετε ένα οριζόντιο άδικο μέτρο που αν στη Φολέγανδρο θα αδικούσε 300 κατοίκους και στη Σίκινο 150 (άγονη γραμμή) στη Σαντορίνη θα αδικήσει πάνω από 10 χιλιάδες μόνιμους και ανυπολόγιστο αριθμό εποχιακών. Ταυτόχρονα οι πλούσιοι επιχειρηματίες του νησιού δε θα δουν καμία επιβάρυνση στη φορολογία τους, αφού απλά θα εισπράτουν αυξημένο ποσό ΦΠΑ από τους πελάτες τους και θα αποδίδουν ένα αντίστοιχα αυξημένο στο κράτος (όσοι από αυτούς το κάνουν, γιατί η αλήθεια είναι ότι με την αύξηση του ΦΠΑ θα παρουσιαστεί μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για,άλλον ένα, εύκολο πλουτισμό ).
Επίσης, όπως πάντα στον καπιταλισμό κυρία Βαλαβάνη, οι πλούσιοι έχουν τον τρόπο τους στο να αποφεύγουν τους φόρους. Ένα απλό παράδειγμα που συμβαίνει ήδη για να έχουν οι επιχειρηματίες χαμηλότερους φορολογικούς συντελεστές, είναι η μεταφορά της έδρας τους στην Ίο ή άλλα νησιά με πληθυσμό κάτω των 2.000 κατοίκων.
Τέλος για το κερασάκι στην τούρτα, επειδή κόπτεστε για τον τουρισμό την ανταγωνιστικότητα και άλλες μπούρδες, θα καταστήσετε ακόμα ακριβότερο, έναν προορισμό που υπόκειται σε ΔΙΕΘΝΗ ανταγωνισμό ως προς το τουριστικό του προϊόν.
Συμπέρασμα: Αντί για αυξήσεις στους φόρους των υψηλών εισοδημάτων που θα έφερναν πραγματικά έσοδα, θα φτωχείνετε κι άλλο τους ήδη φτωχούς και θα μειώσετε την κερδοφορία των επιχειρήσεων λόγω χαμηλότερης προσέλευσης, με αποτέλεσμα εκ νέου μειώσεις μισθών και απολύσεις για τους εργαζόμενους στον τουρισμό.Έτσι που θα φτάσει κόσμος (εδώ) να αναπολεί τις καλές εποχές με Σαμαρά-Βενιζέλο.Εύγε
επαθα λαστιχο
http://www.huffingtonpost.gr/2015/05/02/mi...n=24MediaWidget

Eννοείται της εύχομαι να ψοφήσει μέσα στους εμετούς της παρατημένη στο χειρότερο δημόσιο νοσοκομείο των Βαλκανίων,αλλά πέρα από αυτό με τρομάζει το ότι στην Ελλάδα αφθονούν οι τύποι που έχουν ενδοβάλει ΠΛΗΡΩΣ την "ιδεολογία" της.
"Εμείς οι έχοντες τα βγάζουμε έξω γιατί δεν είμαστε υπόλογοι πουθενά,,εσείς οι υπόλοιποι οφείλετε να δεχτείτε τα πιο σκληρά μέτρα"

bbplayer
Auti katestrepse oli ti L. Ameriki , stin Ellada tha masisei? Pantos apo ta kanalia den prepei na exei parapono...
Dwyane ''the flash'' Wade
Τα λείψανα είναι θαυματουργά και το AIDS κολλάει με το σάλιο, αλλά όχι από τη θεία κοινωνία που σε προστατεύει από το AIDS που κολλάει με το σάλιο. Εντάξει ο Τσίπρας δε θα τον διώξει-δεν ξέρει από ιατρική και μικροβιολογία άλλωστε- . Ελπίζω να το κάνει ο ιατρικός σύλλογος και το σωματείο του.
ΥΓ:Σύριζα κι ας μην πεθάνω ποτέ
ΥΓ 2: Στα συγκεκριμένα πάντως η φιλελεύθερη δεξία είναι αιώνες μπροστά από αυτόν τον απίθανο τύπο
manj13
OΛΟΣ ο κοσμος ειναι ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΕΚΤΟΣ Β.Κορεας και Βενεζουελας....Ε δεν μπορει οι αλλοι να ειναι μ@@κες...Εδω εγινε καπιταλιστικη η μαμα-Ρωσια tongue.gif ...
Εορτοδανεια,διακοποδανεια,καγιενοδανεια και στεγαστικα χωρις σαλιο στη τσεπη αλλα θελανε και 4αρι καποιοι αφραγκοι με δανειο 300000 ΕΥΡΩ ητοι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο ΕΚΑΤΟΝ ΠΕΝΗΝΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΡΑΧΜΕΣ χωρις βρακι στον @@...
Κατα τ αλλα φταινε 18 χωρες και μεις ειμαστε οι παρθενες....Ζωντας με δανεικα απ το ονειρο του χρηματιστηριου κι εντευθεν αλλα και πιο πριν....Οταν ο Γιανιτσης ομως το 2009 ειπε για μειωσεις συνταξεων και μισθων 6% γιατι θα φαληρισουμε εγινε διαδηλωση ΕΝΟΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ που φωναζε θελουμε να τα φαμε ΤΩΡΑ!!!Ε φατε τωρα αυτο παρεα με 1,5 εκατομμυριο κηφηνες του Δημοσιου αλλα στα @@ τους το 1,5 εκατομμυριο των Ι.Υ... 68.gif

Α παρεπιπτοντως στον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ τα λεφτα ΜΕΝΟΥΝ στις τραπεζες οταν υπαρχει σιγουρια...οταν δεν υπαρχει πανε στην Ελβετια...Στην Ξαφα αναφερομαι και σ οσους τα βγαλαν ΝΟΜΙΜΑ....
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(manj13 @ May 12 2015, 20:31 ) *
!Ε φατε τωρα αυτο παρεα με 1,5 εκατομμυριο κηφηνες του Δημοσιου αλλα στα @@ τους το 1,5 εκατομμυριο των Ι.Υ... 68.gif



Ολα τα λεφτα και το νοημα αυτη η προταση thumbsup.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(manj13 @ May 12 2015, 20:31 ) *
Α παρεπιπτοντως στον ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ τα λεφτα ΜΕΝΟΥΝ στις τραπεζες οταν υπαρχει σιγουρια...οταν δεν υπαρχει πανε στην Ελβετια...Στην Ξαφα αναφερομαι και σ οσους τα βγαλαν ΝΟΜΙΜΑ....

Nόμιμο είναι(τουλάχιστον στον Δυτικό κόσμο) να πηδήξεις την κουνιάδα σου.Δεν είναι και ηθικό.
manj13
QUOTE(επαθα λαστιχο @ May 12 2015, 21:12 ) *
Nόμιμο είναι(τουλάχιστον στον Δυτικό κόσμο) να πηδήξεις την κουνιάδα σου.Δεν είναι και ηθικό.



Ηθικο δεν ειναι να σκαβουμε τη γη για ορυκτα γιατι.... θα γινουν κατολισθησεις...
Ηθικο '' '' να φτιαχνουμε εργοστασια '' .... μολυνεται το περιβαλλον...
Ηθικο '' '' να φυτευουμε στο χωμα αυτον που θα βλαψει τα ιερα μας...επειδη η ζωη ειναι...ιερη...
Ηθικο '' '' να ΜΗΝ επιτρεπουμε να γινουν οι γειτονιες γκετο και να πρεπει να κυκλοφορουμε με ..ουζι μετα τις 10 το βραδυ γιατι κι αυτοι που θα μας την πεσουν...ανθρωποι ειναι...


Ε για να μην γραψω και κανα...σεντονι ΗΘΙΚΟ δεν ηταν κι ο Κολοκοτρωνης στα Δερβενακια να κλεισει το σπιτι του Δραμαλη στα στενα αλλα να τον περιμενει στην ΠΕΔΙΑΔΑ icon_drunk.gif ως ...GENTLEMAN... tongue.gif


Για να συμβουν αυτα κι αλλα ηθικα πρεπει να επιστρεψουμε στο ΚΑΤΩΘΙ...STAGE: rolleyes.gif

επαθα λαστιχο
Καλά εδώ μου δικαιολογείς τον ΔΓ,στην Ξάφα θα κολλήσεις?
Τα άλλα που έγραψες είναι τελείως άκυρα.
Τα πράγματα είναι απλά.'Εχουμε μια θατσερική καριόλα καριερίστρια που κουνάει το δάχτυλο ενώ την ίδια στιγμή η ίδια πράττει αντιθέτως.Είσαι συγγενής πρώτου ή δευτέρου βαθμού,΄ώστε η συναισθηματική εγγύτητα να σου θολώνει δικαιλογημένα το μυαλό?Αν ναι ,οκ.
Αν όχι,δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε.
manj13
QUOTE(επαθα λαστιχο @ May 12 2015, 21:32 ) *
Καλά εδώ μου δικαιολογείς τον ΔΓ,στην Ξάφα θα κολλήσεις?
Τα άλλα που έγραψες είναι τελείως άκυρα.
Τα πράγματα είναι απλά.'Εχουμε μια θατσερική καριόλα καριερίστρια που κουνάει το δάχτυλο ενώ την ίδια στιγμή η ίδια πράττει αντιθέτως.Είσαι συγγενής πρώτου ή δευτέρου βαθμού,΄ώστε η συναισθηματική εγγύτητα να σου θολώνει δικαιλογημένα το μυαλό?Αν ναι ,οκ.
Αν όχι,δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε.



''Εχουμε μια θατσερική καριόλα καριερίστρια''....


Αυτο μου θυμιζει εντονα την λεξη που κοντευει να γινει...βρισια στην Ελλαδα οταν την καταλογιζουν στον Α.Γεωργιαδη:''Βιβλιοπωλης"....Το ''θατσερικη'' δεν ειναι απαραιτητα κακο αν σκεφτουμε οτι σημανε την εκρηξη στην αναπτυξη της Μεγ.Βρετανιας καθως επισης και την ΑΜΕΣΗ ΙΑΣΗ του αγγλικου ποδοσφαιρου αν κι αυτο επληξε την συμπαθη σε μενα Λιβερπουλ...
...το ''καριολα'' μαλλον μας ενοχλει περισσοτερο απο το π@@@@α επειδη σαν Ελληνες ενοχλουμαστε που -σ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με την π@@@να- παει Μ ΟΛΟΥΣ(τους Ευρωπαιους)... tongue.gif ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ!!...Το ''καρριεριστρια'' δεν ειναι επισης κακο...Ολοι θελουμε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ να ΑΡΙΣΤΕΥΣΟΥΜΕ και να κανουμε στο βαθμο που μας επιτρεπουν οι δυναμεις μας ΚΑΡΡΙΕΡΑ...Μονο στην Ελλαδα τωρα τελευταια ο ΕΠΑΙΝΟΣ,το ΑΡΙΣΤΕΙΟ και το ΠΡΟΤΥΠΟ θεωρουνται...ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ για τους αλλους!!!! icon_drunk.gif
Συγγενεια αμα ειχα...εδω θα μουν να γραφω στο basketforum???Nταξει μπορει και να γραφα απο καμμια Λατ.Αμερικη σαν τον yorgos με κανα μοχιτο ανα χειρας.... blove.gif


''Αν όχι,δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε.''


smiley.gif
Zoys
manj13
QUOTE(Zoys @ May 12 2015, 22:40 ) *



Εξαιρετος ''κυριος''.....Λαζοπουλος της πατριδας του...


http://www.mooreexposed.com/


Ε πολυ ''ατακτος'' ο καπιταλισμος...Θελει ταξη το πραγμα...Και δραστικες λυσεις tongue.gif


Zoys
Δεν με αφορά ο Moore, παρά μόνο το περιεχόμενο του ντοκιμαντέρ. Επίσης, αν ήθελα να σχολιάσω με άλλο τρόπο πέρα από το βίντεο θα το είχα ήδη κάνει.
manj13
QUOTE(Zoys @ May 12 2015, 22:56 ) *
Δεν με αφορά ο Moore, παρά μόνο το περιεχόμενο του ντοκιμαντέρ. Επίσης, αν ήθελα να σχολιάσω με άλλο τρόπο πέρα από το βίντεο θα το είχα ήδη κάνει.



Εμ φιλε Ζοys το πως ΠΛΑΣΑΡΕΤΑΙ ενα ντοκυμανταιρ ειναι ΑΠΟΡΡΟΙΑ του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ...Εν ολιγοις θα δειξεις το ΠΑΝΩ κλασσικο μερος της γεφυρας του Μπρουκλιν με τα φωτα των ουρανοξυστων backround ή τους αστεγους που κοιμουνται απο κατω?? peace.gif icon_wave.gif
bballbill
Φωτογραφία της κουνιάδας υπάρχει; tongue.gif
επαθα λαστιχο
Τι σε πείραξε?Αν δεν σε πειράζουν τα double standards τύπου "εμείς οι έχοντες δεν έχουμε καμία ηθική υποχρέωση,ενώ η πλέμπα έχει και παράεχει" τότε ΟΝΤΩΣ δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε.Από την στιγμή που δεν νοιώθεις τίποτα αρνητικό με αυτή την στάση σε αντίθεση με εμένα,τότε τι άλλο να πέσει στο τραπέζι?Δεν μπορώ να σου μεταδόσω το αίσθημά μου ούτε εσύ την απάθειά σου.Άρα ναι,τέλος.
Τπν Στάλιν τι μου τον κοτσάρεις?Δεν σου διέγραψα το σχόλιο,ούτε με κάποιον τρόπο σε εμπόδισα να εκφραστείς.Αλλά δεν έχω και εγώ καμία υποχρέωση να συνεχίσω εκεί που δεν υπάρχει δρόμος.Ούτε και εσύ.
Μου κοτσάρεις μια φτηνή σελίδα ad hominem για τον Michael Moore,χωρίς καν να σχολιάσεις κάτι για το έργο του και για το κατά πόσο και αν ισχύουν τα όσα παραθέτει.
Το να μου παραθέτεις την Β.Κορέα ως μοναδική εναλλακτική προσβάλλει εσένα,όχι εμένα.
Αλλά όπως είπες και εσύ για την απόρροια του δημιουργήματος από το ποιόν του δημιουργού,έτσι και εγώ λέω ότι από την στιγμή που έχεις την νοοτροπία "Γιαννακόπουλος και αν σας αρέσει" ε λογικό είναι αυτή η νοοτροπία να μεταφέρεται σε όλα τα θέματα.
Και δεν είσαι καν φιλελεύθερος για θιχτείς.Οι φιλελεύθεροι δεν είναι φαταλιστές."Έτσι είναι τα πράγματα,γιατί να αλλάξουν?"Πως γίνεται να υποστηρίζεις την Αριστεία την ίδια στιγμή που δέχεσαι την όποια κατάσταση ως θεόσταλτη και αμετάκλητη?Από ό,τι έχεις γράψει παλαιότερα,εργάζεσαι στον χώρο της Υγείας.Τι λες σε όσους περιθάλπεις?Ότι από το να μην ζουν καθόλου καλύτερα να ζουν με το πρόβλημά τους και δεν χρειάζεται να επέμβουμε όπου χρειαστεί?
Η Θάτσερ που θαυμάζεις,εξελέγη το 79.Μέχρι το Χέϊζελ το 85 δεν έκανε απολύτως τίποτα,και ακόμα και μετά τον αποκλεισμό των αγγλικών ομάδων είχε το Χίλσμπορο.
http://www.contra.gr/Columns/CaesarSalad/t...ko.2204373.html
manj13
QUOTE(επαθα λαστιχο @ May 13 2015, 02:49 ) *
Τι σε πείραξε?Αν δεν σε πειράζουν τα double standards τύπου "εμείς οι έχοντες δεν έχουμε καμία ηθική υποχρέωση,ενώ η πλέμπα έχει και παράεχει" τότε ΟΝΤΩΣ δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε.Από την στιγμή που δεν νοιώθεις τίποτα αρνητικό με αυτή την στάση σε αντίθεση με εμένα,τότε τι άλλο να πέσει στο τραπέζι?Δεν μπορώ να σου μεταδόσω το αίσθημά μου ούτε εσύ την απάθειά σου.Άρα ναι,τέλος.
Τπν Στάλιν τι μου τον κοτσάρεις?Δεν σου διέγραψα το σχόλιο,ούτε με κάποιον τρόπο σε εμπόδισα να εκφραστείς.Αλλά δεν έχω και εγώ καμία υποχρέωση να συνεχίσω εκεί που δεν υπάρχει δρόμος.Ούτε και εσύ.
Μου κοτσάρεις μια φτηνή σελίδα ad hominem για τον Michael Moore,χωρίς καν να σχολιάσεις κάτι για το έργο του και για το κατά πόσο και αν ισχύουν τα όσα παραθέτει.
Το να μου παραθέτεις την Β.Κορέα ως μοναδική εναλλακτική προσβάλλει εσένα,όχι εμένα.
Αλλά όπως είπες και εσύ για την απόρροια του δημιουργήματος από το ποιόν του δημιουργού,έτσι και εγώ λέω ότι από την στιγμή που έχεις την νοοτροπία "Γιαννακόπουλος και αν σας αρέσει" ε λογικό είναι αυτή η νοοτροπία να μεταφέρεται σε όλα τα θέματα.
Και δεν είσαι καν φιλελεύθερος για θιχτείς.Οι φιλελεύθεροι δεν είναι φαταλιστές."Έτσι είναι τα πράγματα,γιατί να αλλάξουν?"Πως γίνεται να υποστηρίζεις την Αριστεία την ίδια στιγμή που δέχεσαι την όποια κατάσταση ως θεόσταλτη και αμετάκλητη?Από ό,τι έχεις γράψει παλαιότερα,εργάζεσαι στον χώρο της Υγείας.Τι λες σε όσους περιθάλπεις?Ότι από το να μην ζουν καθόλου καλύτερα να ζουν με το πρόβλημά τους και δεν χρειάζεται να επέμβουμε όπου χρειαστεί?
Η Θάτσερ που θαυμάζεις,εξελέγη το 79.Μέχρι το Χέϊζελ το 85 δεν έκανε απολύτως τίποτα,και ακόμα και μετά τον αποκλεισμό των αγγλικών ομάδων είχε το Χίλσμπορο.
http://www.contra.gr/Columns/CaesarSalad/t...ko.2204373.html



"εμείς οι έχοντες δεν έχουμε καμία ηθική υποχρέωση,ενώ η πλέμπα έχει και παράεχει" ....

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!!Ολοι αναλογικα πρεπει να δινουν αυτα που τους αναλογουν!Το να κατακρινεται καποιος ομως απο την ΘΑΡΑΛΛΕΑ δηλωση του, οτι ΔΕΝ εμπιστευεται το ελληνικο τραπεζικο συστημα για τα χρηματα ΤΟΥ και τα εβγαλε στο εξωτερικο ΝΟΜΙΜΑ, μαλλον μας οδηγει στο στραβα αρμενιζουμε...Και η Ξαφα κι η καθε Ξαφα δεν ειπε κρατηστε τα χρηματα σας στις ελληνικες τραπεζες...Καθε αλλο...Τα χρηματα λενε να τα κρατησουν στις ελληνικες τραπεζες τυποι που τα δικα τους τα χουν εξω και πονταρουν οταν στερεψουν τα λεφτα απ τα... ξεχασμενα κομοδινα και τα σακκακια να ανακυρρηξουν ''λεφτα Σοβιετ'' τα λεφτουδακια που μαζεψαν ευρω-ευρω τα παππουδια για τις αρρωστειες και τις κηδειες τους και οι πατεραδες μην τυχον βρει καμμια βουη την οικογενεια τους...Σιγα αυτοι οι λιωμενοι στη δουλεια ανθρωποι μην δωσουν τα χρηματα τους με ΙΟU'S Σ ΑΥΤΗΝ τη χωρα....της αρπαχτης....
Καλα τον Ιωσηφ τον εβαλα χαριν αστεισμου,εννοειται....Οσο για τον Μ.Μοοre ειναι ενας τυπος που βλεπει μονο τα ασχημα του καπιταλισμου αλλα δεν μας λεει ποτε ΠΟΙΟ συστημα ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ wink.gif οχι ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ...Στρουθοκαμηλιζει κι αν δεν ξεραμε για ποια χωρα μιλαει θα νομιζαμε οτι μιλαει για καμμια μπανανια της Αφρικης κι οχι για την ισχυροτερη χωρα του πλανητη...Δεν χρειαζεται να διαβασεις ολο το αρθρο για τον τυπο ή ΠΑΜΠΟΛΛΑ αλλα αρθρα, που τον αποδομουν παντελως...Μονο αυτο το κομματι τα λεει ΟΛΑ:

''Should a 400 lb man advise us on the evils of over-consumption?
Should the resident of a million-dollar apartment claim to be a poster boy of the working class?
Should a person who thought that Enron was a great investment, that Ralph Nader, Wesley Clark and John Kerry would win, and that North Korea's Kim Jong was changing for the better, advise us on ANYTHING?''

ΔΕΝ δεχομαι καμμια κατασταση ως θεοσταλτη και αμεταβλητη... καθε αλλο...Ρεαλιστης απλα ειμαι και οχι αιθεροβαμων, γραναζι του αδυσωπητου Ιδ. Τομεα, αρα οχι ρομαντικος για να πιστευω οτι πρεπει να γκρεμισουμε τη παραγκα, επειδη δεν ειναι... ανετη και να κοιμομαστε μετα απο την υπεροχη αυτη εμπνευση στο...παγκακι....Αυτο ισχυει και για την ομαδα...Και οντως ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλλος αληθινος επενδυτης με ΛΕΦΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ , οχι σε καποιο ΟΝΕΙΡΟ που πιστευουν μερικοι,ΝΑΙ ''ΔΓ ΚΑΙ Σ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ'' μεχρι να δω τιποτα χειροπιαστο με νουμερα κι οχι.... evilmonkey.gif ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΣΑΦΕΙΑ γιατι τα συμβολαια,το νοικι του ΟΑΚΑ,τα εξοδα της ομαδας εχουν guns.gif ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΑΦΗΝΕΙΑ που εκφραζεται σε ευρα....Το ιδιο ισχυει για το χωρο της υγειας που μου αναφερεις...Αν ξερω καποιον που εχει εναν ΚΑΛΟ γιατρο και ΕΧΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ του συστηνω καποιον ΚΑΛΥΤΕΡΟ...Δεν θα του συστησω καποιον που ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ....Θα του πω να μεινει σ αυτον που ΗΔΗ εχει...ΜΕΧΡΙ GUARANTEED να βρεθει ο ΣΤ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ....

Κι επειδη βλεπω οτι εισαι 'ψαγμενος'' κι ασχολεισαι 41.gif ....καθε αλλο παρα η Θατσερ ΔΕΝ εκανε τιποτα...Το ''Σιδηρα Κυρια'' οι ΑΓΓΛΟΙ ειναι εξαιρετικα φειδωλοι σε ολα για νατο δωσουν σε γυναικα....Οσο για το Χιλσμπορο ολα κρινονται απο ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ...Πριν απο ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ @@λων της Θατσερ ο χουλιγκανισμος και τα γηπεδα ελληνοφερνανε...Δες τι προιον ειναι τωρα η Πρεμιερ....Παρε ενα δειγμα πιο κατω γιατι μνημονευεται ΑΚΟΜΗ στο νησι απο εχθρους και φιλους και κανεις καλα καλα δεν θυμαται κατι Μειτζορ ,Μπλαιρ και λοιπους....

http://e-rooster.gr/04/2006/245
mephisto22
Χοντραινει επικινδυνα το παιχνιδι στην στρατιωτικη σκακιερα.Απειλειται πολεμικη συρραξη μεταξυ ΗΠΑ και ΚιναςΑν υπαρξει, τελικα, στρατιωτικη συγκρουση των δυο αυτων υπερδυναμεων, δεν αποκλειεται να εμπλακουν και άλλες περιφερειακες δυναμεις στον πολεμο, σχηματιζοντας αξονες και αντιαξονες.Το δυστυχημα είναι ότι το κουβαρι των αντιθεσεων ειναι τοσο αξεδιαλυτα μπερδεμενο, που τελικα, η μονη διεξοδος για το συστημα(τον καπιταλισμο) να είναι ο πολεμος.Εσχατη λυση μεν, αλλα παντως λυση.
Quincy
Βασικά αν ποτέ συγκρουστούν στρατιωτικά δύο τόσο μεγάλες δυνάμεις αποκλείεται να μείνουν αμέτοχες οι υπόλοιπες χώρες-συμμαχίες.

Θα κάνουν πίσω οι Ηνωμένες Πολιτείες. Δεν βρίσκω πως μπορούν να βγουν κερδισμένες από ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Δεν έχουν πια τη δύναμη να κάνουν ότι γουστάρουν σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη οι Αμερικανοί, όπως τότε στο Ιράκ επί Μπους.
mephisto22
Το αν θα κανουν πισω οι ΗΠΑ, δεν το ξερω.Αυτο που ξερω ειναι οτι εχει μαζευτει πολυ ευφλεκτο υλικο--στην περιοχη μας και ευρυτερα--και δεν ξερουμε αν θα υπαρξει ξαφνικα καποια αναφλεξη.Εστιες εντασης αναμεσα στις κυριες υπερδυναμεις υπαρχουν πολλες:Λυβυη, Αιγυπτος(και αλλες χωρες)οπου εγινε ανατροπη καθεστωτων, και αντικατασταση τους με φιλοδυτικες κυβερνησεις(επεται και η Συρια).Η Αραβικη ανοιξη, που διατυμπανιζαν διαφορες ''αριστερες'' δυναμεις , κατεληξε, εν τελει, να γινει βαρυχειμωνια.Στην Ουκρανια, ΗΠΑ και ΕΕ υποκινησαν τη χρωματιστη ''επανασταση'', ανεβαζοντας στην εξουσια αντιδραστικες δυναμεις, και απειλειται ο διαμελσμος της χωρας.Ταυτοχρονα, υπαρχει εντονη διαπαλη για τους δρομους μεταφορας ενεργειας, και μεταφορας εμπορευματων(η Ελλαδα φιλοδοξει να γινει διαμετακομιστικο κεντρο).Ενω, δεν πρεπει να ξεχναμε και τα γγενικοτερα γεωστρατηγικα παιχνιδια αναμεσα σε ΗΠΑ Ρωσια, και Κινα(βλεπε ζωνη αντιπυραυλικης προστασιας ΗΠΑ και ΕΕ).Την ιδια στιγμη, υπαρχει η συγκρουση αναμεσα σε Ιραν και Ισραηλ, που δεν ξερουμε μεχρι που θα το τραβηξουν το σχοινι(σχετιζεται αμεσα με τα τεκταινομενα στη Συρια).Και μεσα σ όλα αυτά, εχεις και την Τουρκια να παιζει με ολους την περιοχη της Μεσης Ανατολης, και που φιλοδοξει να αναβαθμισει τον γεωστρατηγικο της ρολο. Εσχατως δε, εμπλεκονται και τα Βαλκανια στο γενικοτερο παιχνιδι της αποσταθεροποιησης.Μυλος!
bballbill
Μη μασάτε ρε, ο Καμένος κι η Ζωή τους έχουν όλους αυτούς για πλάκα.
Quincy
QUOTE(mephisto22 @ May 28 2015, 15:15 ) *
Το αν θα κανουν πισω οι ΗΠΑ, δεν το ξερω.Αυτο που ξερω ειναι οτι εχει μαζευτει πολυ ευφλεκτο υλικο--στην περιοχη μας και ευρυτερα--και δεν ξερουμε αν θα υπαρξει ξαφνικα καποια αναφλεξη.Εστιες εντασης αναμεσα στις κυριες υπερδυναμεις υπαρχουν πολλες:Λυβυη, Αιγυπτος(και αλλες χωρες)οπου εγινε ανατροπη καθεστωτων, και αντικατασταση τους με φιλοδυτικες κυβερνησεις(επεται και η Συρια).Η Αραβικη ανοιξη, που διατυμπανιζαν διαφορες ''αριστερες'' δυναμεις , κατεληξε, εν τελει, να γινει βαρυχειμωνια.Στην Ουκρανια, ΗΠΑ και ΕΕ υποκινησαν τη χρωματιστη ''επανασταση'', ανεβαζοντας στην εξουσια αντιδραστικες δυναμεις, και απειλειται ο διαμελσμος της χωρας.Ταυτοχρονα, υπαρχει εντονη διαπαλη για τους δρομους μεταφορας ενεργειας, και μεταφορας εμπορευματων(η Ελλαδα φιλοδοξει να γινει διαμετακομιστικο κεντρο).Ενω, δεν πρεπει να ξεχναμε και τα γγενικοτερα γεωστρατηγικα παιχνιδια αναμεσα σε ΗΠΑ Ρωσια, και Κινα(βλεπε ζωνη αντιπυραυλικης προστασιας ΗΠΑ και ΕΕ).Την ιδια στιγμη, υπαρχει η συγκρουση αναμεσα σε Ιραν και Ισραηλ, που δεν ξερουμε μεχρι που θα το τραβηξουν το σχοινι(σχετιζεται αμεσα με τα τεκταινομενα στη Συρια).Και μεσα σ όλα αυτά, εχεις και την Τουρκια να παιζει με ολους την περιοχη της Μεσης Ανατολης, και που φιλοδοξει να αναβαθμισει τον γεωστρατηγικο της ρολο. Εσχατως δε, εμπλεκονται και τα Βαλκανια στο γενικοτερο παιχνιδι της αποσταθεροποιησης.Μυλος!


Αυτές οι εντάσεις πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Η ανάφλεξη που λες είναι πολύ δύσκολο να γίνει (ευτυχώς), κυρίως γιατί όλα οδηγούν σε συμπλοκή ΗΠΑ - Ρωσίας και Κίνας. Κάτι που δεν θέλει κανείς από τους τρεις. Πάρε παράδειγμα το Ιραν-Ισραήλ όπου ο ένας υποστηρίζεται από τις ΗΠΑ ενώ ο άλλος από την Ρωσία και την Κίνα και ισορροπεί η κατάσταση. Περίπου το ίδιο συμβαίνει με τις Αραβικές χώρες. Δες με πόση "ευκολία" έγινε η επιχείρηση στο Ιράκ το 2003 παρά το "όχι" του ΟΗΕ, σε σχέση με αυτήν της Λιβύης που χρειάστηκαν περισσότερες μεγάλες δυνάμεις για να υπερνικήσουν το ρωσικοκινέζικο βέτο. Στη συνέχεια οι Ρώσοι υπερασπίστηκαν ανοιχτά τον Άσαντ όταν οι Αμερικανοί επιθυμούσαν επέμβαση στον ανταρτοπόλεμο της Συρίας για τα χημικά, και τελικά την απέτρεψαν με μια ηχηρή διπλωματική ήττα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Πλέον με τα χάλια της οικονομίας των ΗΠΑ και το δολάριο να είναι ένα βήμα πριν το γκρεμό δεν είναι σε θέση να ανοίγουν μέτωπα και φωτιές παντού ανά τον κόσμο. Περισσότερο θα με τρόμαζε μια ουσιαστική απειλή των Κινέζων ή των Ρώσων προς τους Αμερικανούς ή τους Ευρωπαίους, παρά το αντίθετο. Σκυλί που γαβγίζει είναι οι ΗΠΑ κατά την ταπεινή μου γνώμη
mephisto22
QUOTE (Quincy @ May 28 2015, 23:46 ) *
Αυτές οι εντάσεις πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Η ανάφλεξη που λες είναι πολύ δύσκολο να γίνει (ευτυχώς), κυρίως γιατί όλα οδηγούν σε συμπλοκή ΗΠΑ - Ρωσίας και Κίνας. Κάτι που δεν θέλει κανείς από τους τρεις. Πάρε παράδειγμα το Ιραν-Ισραήλ όπου ο ένας υποστηρίζεται από τις ΗΠΑ ενώ ο άλλος από την Ρωσία και την Κίνα και ισορροπεί η κατάσταση. Περίπου το ίδιο συμβαίνει με τις Αραβικές χώρες. Δες με πόση "ευκολία" έγινε η επιχείρηση στο Ιράκ το 2003 παρά το "όχι" του ΟΗΕ, σε σχέση με αυτήν της Λιβύης που χρειάστηκαν περισσότερες μεγάλες δυνάμεις για να υπερνικήσουν το ρωσικοκινέζικο βέτο. Στη συνέχεια οι Ρώσοι υπερασπίστηκαν ανοιχτά τον Άσαντ όταν οι Αμερικανοί επιθυμούσαν επέμβαση στον ανταρτοπόλεμο της Συρίας για τα χημικά, και τελικά την απέτρεψαν με μια ηχηρή διπλωματική ήττα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Πλέον με τα χάλια της οικονομίας των ΗΠΑ και το δολάριο να είναι ένα βήμα πριν το γκρεμό δεν είναι σε θέση να ανοίγουν μέτωπα και φωτιές παντού ανά τον κόσμο. Περισσότερο θα με τρόμαζε μια ουσιαστική απειλή των Κινέζων ή των Ρώσων προς τους Αμερικανούς ή τους Ευρωπαίους, παρά το αντίθετο. Σκυλί που γαβγίζει είναι οι ΗΠΑ κατά την ταπεινή μου γνώμη


Εστιες εντασης υπηρχαν παντοτε, ομως, το νεο ποιοτικο στοιχειο, ειναι οτι υπαρχει αναμειξη,και μαλιστα απροκαλυπτη, των ΗΠΑ, σε χωρες που ηταν παραδοσιακες συμμαχοι Κινας Ρωσιας, με συγκαλυμενο πολεμο(proxy war).Με αλλα λογια, βρισκεται σε εξελιξη μια αναδιαταξη συμμαχιων, πραγμα το οποιο ειναι αμφιβολο αν μπορει να γινει αναιμακτα.Ο συσχετισμος δυναμης αναμεσα στα ισχυρα ιμπεριαλιστα κρατη, δεν αλλαζει ανωδυνα.Αυτοι που χανουν εδαφος, επιδιωκουν να ανακοψουν την καθοδικη τους πορεια, ενω οι ανερχομενες δυναμεις επιθυμουν να παγιωσουν την ανοδικη τους ταση
(θυμησου τι ειπε ο Θουκυδιδης για τον πελοππονησιακο πολεμο:μια απο της αιτιες της συγκρουσης, ηταν η ισχυροποιηη της αθηναικης ηγεμονιας και του φοβου που αυτο προκλουσε στους Σπαρτιατες).Αυτο που λες οτι οι ΗΠΑ δεν μπορουν να να κανουν οι γουσταρουν στον πλανητη, γιατι υπαρχουν και οι ισχυρες, πλεον, δυναμεις Ρωσιας Κινας--και αρα δρουν αποτρεπτικα για μια νεα αναφλεξη--αυτα εγω το ερμηνευω κι αναποδα:Λεω δηλαδη, οτι ακριβως επειδη συντελειται αλλαγη των συσχετισμων, αυτο μπορει να οδηγησει σε συγκρουση.

Το γεγονος οτι οι μεγαλες ιμπεριαλιστικες δυναμεις δεν επιθυμουν εναν νεο πολεμο, δεν σημαινει οτι μπορουν να τον αποφυγουν κιολας.Ουτε την κριση την θελουν, ομως αυτη προκυπτει αντικειμενικα απ τους νομους κινησης της καπιταλιστικης οικονομιας.

Αλλα, η κυριοτερη παραμετρος, για μενα, ειναι ακριβως η καπιταλιστικη κριση υπερσυσσωρευσσης κεφαλαιου που σωβει.Το συστημα δεν μπορει να ξεπερασει την κριση του χωρις εκτεταμενη καταστροφη κεφαλαιου, και χωρις ξαναμοιρασμα των αγορων.Κι αυτα τα δυο μπορουν να συμβουν μονο μ εναν γενικευμενο πολεμο.Οι βαθιες, συχγρονισμενες κρισεις του καπιταλισμου, φερνουν τον πολεμο, οπως το συννεφο την βροχη.

Βεβαια, ελπιζω να εχεις εσυ δικιο, και να μη ζησει η γενια μας, τη φρικη ενος νεου πολεμου.

Αυτα απο μενα.Το σταματαω εδω, γιατι γραφω με πληκτρολογιο οθονης και δυσκολευομαι τρομερα.
Quincy
Βασικά καταλαβαίνεις ότι σε ένα τέτοιο σενάριο θα γυρίσει ο πλανήτης καμιά 100αρια χρόνια πίσω, και -θέλω να ελπίζω- ότι δεν είναι τόσο βλάκες οι Αμερικανοί ώστε να μην το βλέπουν και να επιθυμούν κάτι τέτοιο. Το λέω αυτό έχοντας στο μυαλό μου την οικονομική κατάσταση της Αμερικής και το γεγονός ότι ο αμερικανικός λαός έχει κουραστεί πια από αυτήν την κατάσταση με τους πολέμους στην άλλη άκρη της γης, μην ξεχνάμε ότι οι ΗΠΑ δεν είναι καθεστώς όπως η Ρωσία ή η Κίνα. Υπάρχει το κογκρέσο, ο αμερικανικός λαός και η Fed που πρέπει να ληφθούν υπόψιν σε ένα τόσο σοβαρό εγχείρημα. Αν ήταν από την ανάποδη η κατάσταση, δηλαδή απειλούνταν άμεσα τα συμφέροντα των ΗΠΑ -πετροδόλαρα , αμερικανοισραιλινό λόμπυ, λατινική Αμερική και τα λοιπά- τότε σαν τελευταία λύση ίσως να αντιδρούσε έτσι. Τώρα όμως για ένα Ιράν που δεν την απειλεί άμεσα και τα συμφέροντα των Κινέζων στην κινέζικη θάλασσα δεν αξίζει να τα τινάξουν όλα στον αέρα.

Βέβαια σαν απλοί παρατηρητές που είμαστε δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε τι έχουν στο κεφάλι τους και πόσοι παράγοντες που δεν ξέρουμε μπαίνουν στην εξίσωση.

Στον εμφύλιο πόλεμο του Βιετνάμ οι κινέζοι προμήθευαν ανοιχτά κι επίσημα φάρμακα, πυρομαχικά, τρόφιμα μέχρι και στρατιώτες τους Βορειοβιετναμέζους εναντίον των Νοτίων και των Αμερικανών συμμάχων τους. Τώρα η Κίνα είναι 100 φορές δυνατότερη -και με την Ρωσία για σύμμαχο- από τότε και οι ΗΠΑ μάλλον αποδυναμωμένες. Αφού λοιπόν δεν μπόρεσαν να το τραβήξουν στα άκρα τότε οι Αμερικανοί το θεωρώ αδύνατο να το κάνουν τώρα.

Μιλάω πάντα για στρατιωτική σύγκρουση. Γιατί επί της ουσίας ζούμε έναν δεύτερο ψυχρό πόλεμο, με εξοπλιστικούς αγώνες δρόμου και στρατιωτικές βάσεις σε όλο τον πλανήτη, οικονομικούς και "ενεργειακούς" πολέμους, συμμαχίες και πολιτική επιρροή σε χώρες κλειδιά και από τις δύο μεριές.

Πάντως οι μεγαλύτερες "μάχες" δεν γίνονται ούτε στρατιωτικά ούτε διπλωματικά, αλλά οικονομικά. Με τους Κινέζους και τους Ρώσους να αποφεύγουν πια τα δολάρια σαν το διάολο το λιβάνι περιμένοντας την κατάρρευση του δολαρίου. Η οικονομία της Κίνας "κάηκε" ήδη μια φορά με τη φούσκα των ακινήτων. Θα χει ενδιαφέρον να δούμε πως θα διαχειριστούν την επόμενη.
mephisto22
QUOTE (Quincy @ May 29 2015, 02:21 ) *
Βασικά καταλαβαίνεις ότι σε ένα τέτοιο σενάριο θα γυρίσει ο πλανήτης καμιά 100αρια χρόνια πίσω, και -θέλω να ελπίζω- ότι δεν είναι τόσο βλάκες οι Αμερικανοί ώστε να μην το βλέπουν και να επιθυμούν κάτι τέτοιο. Το λέω αυτό έχοντας στο μυαλό μου την οικονομική κατάσταση της Αμερικής και το γεγονός ότι ο αμερικανικός λαός έχει κουραστεί πια από αυτήν την κατάσταση με τους πολέμους στην άλλη άκρη της γης, μην ξεχνάμε ότι οι ΗΠΑ δεν είναι καθεστώς όπως η Ρωσία ή η Κίνα. Υπάρχει το κογκρέσο, ο αμερικανικός λαός και η Fed που πρέπει να ληφθούν υπόψιν σε ένα τόσο σοβαρό εγχείρημα. Αν ήταν από την ανάποδη η κατάσταση, δηλαδή απειλούνταν άμεσα τα συμφέροντα των ΗΠΑ -πετροδόλαρα , αμερικανοισραιλινό λόμπυ, λατινική Αμερική και τα λοιπά- τότε σαν τελευταία λύση ίσως να αντιδρούσε έτσι. Τώρα όμως για ένα Ιράν που δεν την απειλεί άμεσα και τα συμφέροντα των Κινέζων στην κινέζικη θάλασσα δεν αξίζει να τα τινάξουν όλα στον αέρα.

Βέβαια σαν απλοί παρατηρητές που είμαστε δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε τι έχουν στο κεφάλι τους και πόσοι παράγοντες που δεν ξέρουμε μπαίνουν στην εξίσωση.

Στον εμφύλιο πόλεμο του Βιετνάμ οι κινέζοι προμήθευαν ανοιχτά κι επίσημα φάρμακα, πυρομαχικά, τρόφιμα μέχρι και στρατιώτες τους Βορειοβιετναμέζους εναντίον των Νοτίων και των Αμερικανών συμμάχων τους. Τώρα η Κίνα είναι 100 φορές δυνατότερη -και με την Ρωσία για σύμμαχο- από τότε και οι ΗΠΑ μάλλον αποδυναμωμένες. Αφού λοιπόν δεν μπόρεσαν να το τραβήξουν στα άκρα τότε οι Αμερικανοί το θεωρώ αδύνατο να το κάνουν τώρα.

Μιλάω πάντα για στρατιωτική σύγκρουση. Γιατί επί της ουσίας ζούμε έναν δεύτερο ψυχρό πόλεμο, με εξοπλιστικούς αγώνες δρόμου και στρατιωτικές βάσεις σε όλο τον πλανήτη, οικονομικούς και "ενεργειακούς" πολέμους, συμμαχίες και πολιτική επιρροή σε χώρες κλειδιά και από τις δύο μεριές.

Πάντως οι μεγαλύτερες "μάχες" δεν γίνονται ούτε στρατιωτικά ούτε διπλωματικά, αλλά οικονομικά. Με τους Κινέζους και τους Ρώσους να αποφεύγουν πια τα δολάρια σαν το διάολο το λιβάνι περιμένοντας την κατάρρευση του δολαρίου. Η οικονομία της Κίνας "κάηκε" ήδη μια φορά με τη φούσκα των ακινήτων. Θα χει ενδιαφέρον να δούμε πως θα διαχειριστούν την επόμενη.


Βασικα, αν γινει πολεμος, με τα συγχρονα οπλικα συστηματα που υπαρχουν, θα γυρισουμε στην λιθινη εποχη.Η καταστροφη θα ειναι ολοσχερης.Απλως, δεν βλεπω πως μπορουν να βρουν διεξοδο οι αντιθεσεις που φερνει η κριση.Επισης, δεν πιστευω οτι ειναι τυχαια η ανοδος των ακροδεξιων δυναμεων στην Ευρωπη--δυναμεις που παραδοσιακα καλλιεργουν το φιλοπολεμο κλιμα.

bballbill
Η Ζωή έχει πάει τις συνεντεύξεις σε άλλο επίπεδο, κάνει ερωτήσεις και απαντάει μόνη της.
Dwyane ''the flash'' Wade
Λοιπόν πολύς κόσμος σκέφτεται το ΝΑΙ στο δημοψήφισμα. Για να το παίξω ψύχραιμος, πιθανολογώ ότι δεν έχει διαβάσει ποτέ τα μέτρα τα οποία θα πάει να ψηφίσει. Αν γελιέται πάντως ότι ανήκει σε κατηγορία που θα τη γλιτώσει, μια προσεκτική ανάγνωση των μέτρων θα τον πείσει ότι ΚΑΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΕ ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ.
Όπου έχουν απομείνει κάποια χρήματα θα τα βρούνε και θα τα πάρουν μέχρι το τελευταίο σεντ, για να τα ρίξουν στον απύθμενο κουβά του δημόσιου χρέους.
Πάμε ανά κατηγορία:
Πρώτοι δύο στόχοι είναι ο τουρισμός και οι αγρότες όπου τα μέτρα που προτείνονται είναι εφιαλτικά.Στην πρώτη περίπτωση επιχειρείται αφαίμαξη, στη δεύτερη αφανισμός.
Συνταξιούχοι: Οι συντάξεις μειώνονται δραστικά και με την εισφορά υγείας, και με τη μείωση ως κατάργηση των επικουρικών και με την κατάργηση του ΕΚΑΣ και έμμεσα φυσικά με την αύξηση του ΦΠΑ σε βασικά είδη διατροφής και πρώτης ανάγκης και την ουσιαστική καταστροφή της δημόσιας υγείας.
Μισθωτοί: Έμεση μείωση λόγο αύξησης ασφαλιστικών εισφορών, και ΦΠΑ, ενώ οι δανειστές αντιστέκονται σθεναρά σε οποιοδήποτε φιλεργατικό μέτρο όπως οι συλλογικές διαπραγματεύσεις και ο περιορισμός των ομαδικών απολύσεων.Επίσης προβλέπεται αύξηση ορίων συνταξιοδότησης.
Επιχειρηματίες: Τα 11,12 ή13 δις που θα καταλήξουν τελικά τα μέτρα, θα αφαιρεθούν από την κοινωνία μειώνοντας την καταναλωτική της δαπάνη ισόποσα. Ειδικά γι αυτούς της εστίασης και του τουρισμού, το προϊόν τους θα ακριβύνει δυσανάλογα με την παρεχόμενη ποιότητα που θα μείναι σταθερή.
Χειρότερο όλων όμως, κάτι που πέρασε στα ψιλά και υπήρχε ΚΑΙ στην προηγούμενη πρόταση της κυβέρνησης, είναι η πρόβλεψη για ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕΤΡΑ όποτε εκτροχιάζεται έστω και στο ελάχιστο ο προϋπολογισμός. Κι επειδή τα τελευτάια χρόνια με όλη αυτήν την επιδρομή, ποτέ δεν εισπράχθηκαν όλα τα προϋπολογισθέντα, έτσι και τώρα θα παίρνονται αυτόματα μέτρα όποτε υπάρχει οποιαδήποτε τρύπα στα έσοδα. Οι ευκολότερες κατηγορίες εσόδων ήταν, είναι και θα είναι για πάντα οι μισθοί,οι συντάξεις και το ΦΠΑ. Πράγμα που σημαίνει ότι θα επιβαρυνθούν παραπάνω απ'ότι προβλέπεται στα σχέδια που επεξεργάζονται.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΕΤΙΚΗΣ ΨΗΦΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. ΈΛΕΟΣ
ΥΓ 1: Μην έχει κανείς λοιπόν την αυταπάτη ότι τη γλιτώσαμε που μείναμε μέσα.Τα χειρότερα έρχονται
ΥΓ 2: Μπείτε για λίγο στη θέση των ''δανειστών''. Σκεφτείτε έναν λαό που τον έχετε ξεζουμίσει, καταστρέψει, ταπεινώσει εδώ και 5 χρόνια,πάτε να του πάρετε και τα σώβρακα με τα νέα μέτρα, πάτε να του ανατρέψετε και την κυβέρνηση που ψήφισε πριν 6 μήνες
κι αυτός πάει σε δημοψήφισμα και ψηφίζει ΝΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ. Ε δε θα σκεφτόσασταν ότι αυτοί οι λιγούρηδες ό,τι και να τους κάνουμε θα το αντέξουν? Δε θα μπαίνατε στον πειρασμό να ζητήσετε κι άλλα?
ΥΓ 3: Ευτυχώς ή δυστυχώς το Grexit είναι μία προοπτική που μόνο ο Ελληνικός λαός μπορεί να επιβάλλει. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να τρομοκρατούνται οι χατζηαβάτες του Κολωνακίου.Δεν υπάρχει ούτε τρόπος να το κάνουν οι Ευρωπαίοι, ούτε θα υπάρχει Ε.Ε. και χρηματιστήρια σε ένα μήνα σε περίπτωση που αυτό γίνει.
Σε κάθε περίπτωση, αν ποτέ γίνει αυτό το ρημάδι το δημοψήφισμα κάντε ένα κόπο να διαβάσετε τα μέτρα πριν πάτε να ψηφίσετε.Και μετά το ΟΧΙ πάμε να περιλάβουμε και τα μνημόνια εσωτερικού. Αυτά του Τσίπρα.
Στην περίπτωση του όχι θα υπογράψει μνημόνιο οδυνηρό ο Τσίπρας.Στην περίπτωση του ναι ο Σαμαράς.Διαλέγεις και παίρνεις. Το Grexit δεν παίζει κατά τη γνώμη μου γιατί οι Συριζαίοι είναι οι πιο ευρωλιγούρηδες άνθρωποι στο σύμπαν και οι Ευρωπαίοι δεν το θέλουν με τίποτα. Αν γίνει η στραβή οι περίφημες αγορές θα στείλουν το λογαριασμό στη Γερμανία και τη Γαλλία, οπότε το θεωρώ απίθανο σενάριο.
Η κυβέρνηση θα πάει άκλαφτη.Δε χαίρομαι που θα ζήσω πραξικόπημα, αλλά η ευθύνη είναι βασικά δική της. Την επόμενη φορά που θα δοθεί τέτοια ευκαιρία σε κάποια άλλη υποψήφια, καλό θα είναι να έχει διαβάσει λίγη περισσότερη ιστορία και λίγο περισσότερο Μαρξ. Και κάτι δημιουργικά ασαφείς τύπους και κάτι άλλους που έχουν το μαγικό ραβδί που γεφυρώνει την ταξική πάλη, να μην τους αφήσει να περάσουν ούτε απέξω από τα γραφεία. Μπας και μακροημερεύσει.
Τα τρία έγγραφα των «θεσμών» που διέρρευσαν την 1η Ιουλίου στην βρετανική εφημερίδα Guardian και τη γερμανική Süddeutsche Zeitung το λένε ξεκάθαρα: ακόμη και με πλήρη υποταγή σε όλες τις απαιτήσεις των δανειστών και με εξωπραγματικά αισιόδοξες προβλέψεις για την ελληνική οικονομία, το ελληνικό χρέος δεν θα είναι βιώσιμο ούτε το 2030. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι ο ετήσιος ρυθμός ανάπτυξης, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του ΔΝΤ το 2012, θα ήταν 4% για τα επόμενα πέντε χρόνια, ένα ποσοστό που βέβαια δεν επιτεύχθηκε το 2013 και 2014 στην Ελλάδα, και δεν επιτυγχάνεται σήμερα σε καμία χώρα της ΕΕ, ούτε ακόμη στις ΗΠΑ.
http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/dnt-epi...xronia-mizerias

ΥΓ Ξέχασα τους ελεύθερους επαγγελματίες. Και μόνο η προκαταβολή φόρου 100% για την επόμενη χρονιά φτάνει.Δε χρειάζεται άλλο μέτρο για να τους καταστρέψεις.

ΥΓ2 Συγνώμη αν κούρασα με το ''σεντόνι''.
natouralistis
Στην αγκαλιά του επίτιμου αυτή που πρεσβεύει το νέο στη πολιτική ζωή της χώρας. Η ανιψιά του η Λυμπεράκη βουλευτής μπόμπολα sry ποταμιού. Οι φτωχοί δεν είναι χαζοί αλλά κάνουν λάθος επιλογές.



Και μη ξεχάσω ναι σε όλα. Και τον άλλο μήνα που θα έρθουν για αξιολόγηση και θα ζητήσουν κι άλλα μέτρα και σε εκείνα ναι.
Μέχρι να παίρνεις 10 ευρώ μισθό και να δουλεύεις 15ωρο θα λέμε ναι σε όλα.
yorgos
Δε γράφω στο θέμα γενικώς αλλά θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου από χώρες όπου έζησα (και ζω) ελέγχους κεφαλαίου. 
Αυτό στο οποίο θέλω να αναφερθώ περισσότερο είναι στη Βενεζουέλα, όπου περνάω περίπου το 50% του χρόνου μου:


Μετά το θάνατο του Τσάβες ανέλαβε ο πρόεδρος Μαδούρο. Παρότι το πετρέλαιο ήταν πολύ υψηλά, η οικονομία της χώρας πήγαινε χάλια, βασικά λόγω της μη βιώσιμης οικονομικής πολιτικής του Τσάβες: επιδοτήσεις σε όλα, οικοδόμηση κατοικιών για τους φτωχούς, δωρεά εκατοντάδων χιλιάδων βαρελιών πετρελαίου (μόνο η Κούβα παίρνει 100.000 βαρέλια ημερησίως) σε γειτονικές χώρες (π.χ. η Κούβα προσφέρει ιατρικές υπηρεσίες και η Νικαράγουα... κάλτσες και παντελόνια, ενώ η Ντομινίκα... "πολιτιστικά προϊόντα"), ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ δημόσιος τομέας (η κρατική PDVSA, η μεγαλύτερη εταιρεία πετρελαίου στον κόσμο τριπλασίασε τους εργαζομένους της), απίστευτη διαφθορά (αν δει κανείς τα ranking της Transparency International η Βενεζουέλα είναι στις πρώτες χώρες στον κόσμο παγκοσμίως), κρατικοποίηση μεγάλων εταιρειών (από την τηλεφωνική εταιρεία μέχρι τα εργοστάσια) και διόγκωση του χρέους με πιθανά και απίθανα δάνεια. Ωστόσο, όσο Ο Τσάβες ήταν επικεφαλής, είτε λόγω προσωπικότητας είτε λόγω αποφυγής των μεγαλύτερων χοντράδων, η κατάσταση ήταν ανησυχητική, αλλά όχι τραγική.


Και μετά ήρθε ο Μαδούρο. Και οι Podemos. Tα δύο βασικά κεφάλια των οποίων (Ιγκλέσιας και Μονεδέρο) προσελήφθησαν από την κυβέρνηση Μαδούρο (με αντάλλαγμα 6 εκατομμύρια ευρώ σε πρώτη φάση για τις "υπηρεσίες τους") για να σχεδιάσουν την οικονομική πολιτική της χώρας, απέναντι στο διαρκώς αυξανόμενο χρέος και ένα έλλειμα τερατωδες. Ο Μαδούρο -που από οικονομία ξέρει όσα ξέρω εγώ από φοξ τροτ- τους άκουσε και αποφάσισε να αποσυνδέσει το εθνικό νόμισμα μπολίβαρ από το το SUCRE, που είναι το ενιαίο νόμισμα της Λατινικής Αμερικής, που αν και χωρίς φυσική υπόσταση (είναι κάτι σαν το ECU, τον πρόγονο του ευρώ για όσους το θυμούνται), είναι η νομισματική μονάδα με την οποία γίνονται οι διακρατικές συναλλαγές, με σκοπό να αποκτήσει "μαλακό" νόμισμα, δηλαδή να έχει ευελιξία νομισματικής πολιτικής. Ο Μαδούρο άρχισε να τυπώνει χρήμα σαν παλαβός. Το μπολίβαρ έχασε αμέσως την αξία του και ταυτόχρονα την εμπιστοσύνη των αγορών και πολιτών προς αυτό. Κοινώς, με ένα μπολίβαρ που έπεφτε συνεχώς απέναντι στο δόλάριο και όλα τα πιθανά και απίθανα νομίσματα του πλανήτη Γη, οι πολίτες προσπάθησαν να έχουν σκληρό νόμισμα στα χέρια τους: ευρώ, δολάρια, κολομβιάνικα πέσος, ό,τι έβρισκαν.


Η κυβέρνηση έχασε τη μπάλα και με τον πληθωρισμό στο 170% (λογικό, αφού συνέχισε να τυπώνει χρήμα), είδε την ισοτιμία του μπολίβαρ να ξεφτιλίζεται. Συγκεκριμένα, ενώ στην τράπεζα με ένα ευρώ έπαιρνα 6,5 μπολίβαρες, στο δρόμο τον περασμένο Δεκέμβριο έπαιρνα 189. Σήμερα, 6 μήνες αργότερα, παίρνω πάνω από 400... Τα δολάρια -το σκληρό νόμισμα- τελείωσε, οι πολίτες τα έβαζαν κάτω από τα μαξιλάρια, τα μπολίβαρες σταμάτησαν να γίνονται δεκτά ακόμη και στα σύνορα της Κούκουτα με την Κολομβία, όπου και αντιμετωπίζονται ως χαρτιά υγείας, τα αποθέματα της κυβέρνησης εξατμίστηκαν και το λογικό αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν τα προϊόντα από τα ράφια: σε μια χώρα που δεν παράγει τίποτε (η Βενεζουέλα βασικά παράγει μόνο πετρέλαιο, οι εξαγωγές του οποίου είναι πάνω από το 80% των εξαγωγών), όλα είναι εισαγόμενα. Χωρίς συνάλλαγμα η κυβέρνηση δεν μπορούσε να εισάγει τίποτε. Τα μαγαζιά έμειναν χωρίς τρόφιμα, αυτοκίνητα δεν πωλούνται εδώ και πάνω από 2,5 χρόνια (κυριολεκτικα: οι αντιπροσωπείες δεν έχουν αυτοκίνητα πια), ανταλλακτικά γιοκ, χαρτί υγείας δύσκολα και πλέον πρέπει να δίνεις και δακτυλικό αποτύπωμα για να αγοράσεις σερβιέτες ή οδοντόπασατα, αφού η κυβέρνηση επέβαλε όριο στο πόσα από αυτά τα προϊόντα μπορεί να αγοράσει κανείς μηνιαίως.


Υπό αυτό το φάσμα, ήρθε και η άλλη ντιρεκτίβα των Podemos, την οποία άκουσα να προτείνει κάποιος "οικονομολόγος" της ελληνικής κυβέρνησης τις προάλλες και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο: της πολλαπλής ισοτιμίας. Ήταν το μέτρο που αποτελείωσε τη Βενεζουέλα, το τέταρτο κράτος του κόσμου σε παραγωγή πετρελαίου και πρώτου σε διαπιστωμένα κοιτάσματα. Σύμφωνα με αυτό, προκειμένου να διευκολύνονται οι εισαγωγείς προϊόντων και να σταματήσουν οι πολίτες να πλακώνονται στα μαγαζιά και να κάνουν μαύρη αγορά με πράγματα που παλαιότερα τα έφτυναν (όπως οι πάνες, τα στιλό και τα παπούτσια), στα πλαίσια των capital controls, η κυβέρνηση καθορίζει με ποια από τις τέσσερις (!!!) ισοτιμίες θα αγοράζει συνάλλαγμα ο κάθε πολίτης/επιχειρηματίας/επιχείρηση. Δεν ξέρω αν κατανοεί κανείς για τι μηχανισμό μιλάμε: υπάρχει μια επιτροπή που αποφασίζει ότι επειδή ο Α επιχειρηματίας εισάγει λάστιχα αυτοκινήτων που είναι απαραίτητα, θα αγοράζει 1 δολλάριο δίνοντας μόνο 6 μπολίβαρες, ενώ ένας άλλος που εισάγει π.χ. σοκολάτες θα το αγοράζει στο ένα προς 50, ένας που θέλει να πάει διακοπές θα δίνει 200 μπολίβαρες. Το τι έγινε είναι εύκολο να το φανταστεί κανείς: φτιάχτηκαν εταιρείες μαϊμούδες από τον κάθε τυχάρπαστο που αιτούνταν ευνοϊκή ισοτιμία για να εισάγουν και καλά λάστιχα. Έπαιρνε ο επιτήδειος δολάρια με μόλις 6 μπολίβαρες και έβγαινε στη γωνία της γειτονιάς τους και πουλούσε το ίδιο δολλάριο για 150 μπολίβαρες στον κάθε απελπισμένο. Εξαφανίστηκαν τα 22 δις δολάρια που είχε αφήσει ο Τσάβες ως αποθεματικό. Όλα αυτά με το πετρέλαιο ακόμη στα 109 δολάρια/βαρέλι... δηλαδη με τη χώρα θεωρητικά ευνοημένη από το τρελό ράλι του πετρελαίου. Μετά που άρχισε να πέφτει και το πετρέλαιο, η χώρα κυριολεκτικά καταστράφηκε: πια δεν υπάρχει χαρτί, δυσεύρετο το γάλα, τα ανταλλακτικά ξέχνα τα, τα σούπερ μάρκετ άδεια κλπ κλπ.


Και ο λαός τι έκανε όσο γινόντουσαν αυτά; Στην αρχή οι περισσότεροι στήριζαν, θεωρώντας ότι εξακολουθούν να έχουν μια αριστερή, τσαβιστική, φιλολαϊκή κυβέρνηση. Όταν πήραν χαμπάρι τι γίνεται, βγηκαν στους δρόμους ακόμη και οι Τσαβίστες. Τα κανάλια -που επί Τσάβες όχι απλά ήταν ελεύθερα, αλλά τον έβριζαν καθημερινά- τα έκλεισε ο Μαδούρο, οι δήμαρχοι που αρνήθηκαν να ρίξουν χημικά στους διαδηλωτές φυλακίστηκαν (κάποιοι είναι φυλακή εδώ και πάρα πολλούς μήνες), ο ανεκδιήγητος πρόεδρος της Βουλής πρακτικά έκανε συνταγματικό πραξικόπημα, φυλακίστηκαν και οι δύο ηγέτες της αντιπολίτευσης και η χώρα πλέον είναι ένα φάντασμα της χώρας που ξέραμε μέχρι πριν λίγα χρόνια. Ο κόσμος μεταναστεύει σαν παλαβός, το μπολίβαρ έχει μηδαμινή αξία (φυσιοθεραπευτής είχε μισθό 2.000$ μηνιαίως το 2007 και τώρα έχει πέσει στα 31$ το μήνα), η χώρα είναι ο παρίας της περιοχής κι εγώ όποτε πηγαίνω (αν βρω πτήση...συνήθως δε βρίσκω αφού οι αεροπορικές εταιρείες αποχώρησαν λόγω χρεών προς την ΙΑΤΑ από πλευράς της κυβέρνησης, με αποτέλεσμα να προσγειώνομαι Κολομβία και να κάνω 30+ ώρες στο λεωφορείο, όπου μας ληστεύουν συνήθως δυο φορές οι φοβεροί στρατιώτες του Μαδούρο που έχουν αναλάβει την "εσωτερική ασφάλεια") φέρνω χαρτί υγείας και… οδοντόπαστες.


Οποιαδήποτε ομοιότητα με κυβερνήσεις που θα βγουν από σκληρό νόμισμα, έχουν παλαβούς προέδρους Βουλής, "αγωνίζονται για τους φτωχούς" ενώ κλείνουν το μάτι στους πλούσιους που έχουν τα λεφτά τους έξω, περιορίζουν τον ελεύθερο ανταγωνισμό π.χ. στα φάρμακα προς τέρψιν συγκεκριμένων βαρόνων, κάνουν παρέα με τους Podemos, αποκαλούν την αντιπολίτευση εθνοπροδότες και βγάζουν όλους -μα όλους- τους εταίρους της ψεύτες είναι συμπτωματική.


Θέλω να πω και δυο λόγια για το μνημόνιο. Όσοι το διαβάσαμε και σκαμπάζουμε δυο καντάρια οικονομικών, κατανοούμε ότι είχε δύο πυλώνες: μεταρρυθμίσεις και περικοπές. Στην περίπτωση της Ελλάδας είναι 70-30. Ε, από το 70% που είναι οι μεταρρυθμίσεις η τραγική κουστοδία Σαμαρά-Βενιζέλου δεν έκανε ΤΙΠΟΤΕ. Μα τίποτε. Και μιλάμε για τις αλλαγές που θα αύξαναν την απασχόληση, θα ενέτειναν τον ανταγωνισμό με αποτέλεσμα τη μείωση τιμών, θα έφερναν ξένες επενδύσεις και θα έκαναν την οικονομία ανταγωνιστική κι όχι ένα κράμα νεοφιλελευθερισμού, ολιγοπωλίων και σοβιετίας που είναι σήμερα. Δεν ενοποιήσαμε τα ταμεία, δεν αλλάξαμε το πλαίσιο ξένων επενδύσεων, δεν μετατρέψαμε τα πανεπιστήμιά μας από μπουρδέλα σε σύγχρονα ιδρύματα, δεν κάναμε αποκρατικοποιήσεις, δεν ανοίξαμε τα επαγγέλματα, δεν φτιάξαμε δομές για έστω ανθρώπινη απορρόφηση κονδυλίων, δεν κόψαμε τις τραγικές συνταξιοδοτήσεις στα 42, δεν κάναμε τίποτε. Το ότι το Μνημόνιο μας έφερε ως εδώ είναι τεράστιο ψέμα: το μνημόνιο δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Διότι ο άνθρωπος που υποτίθεται πως το εφήρμοσε αρχικά είχε πει ότι θα το σκίσει και μετά χέστηκε πάνω του όταν έπρεπε να τα βάλει με συνδικάλες, γιατρούς, ολιγοπώλια, κομματικούς πελάτες, κρατικοδίαιτους και μια αντιπολίτευση που ό,τι κι αν έκανε την έβρισκε απέναντι να κάνει απεργίες, καταλήψεις, διαδηλώσεις και να "δικαιώνει" όποιον "αδικημένο Έλληνα" που παίρνει πενταπλάσιο μισθό από τον αντίστοιχο Λιθουανό/Σλοβάκο/Εσθονό/Πολωνό ξεσηκωνόταν. Οπότε τι έμενε για να πιάσει τους στόχους και να πάρει τη δόση σαν πρεζάκι; Να κάνει περικοπές. Ακόμη και αυτές που δεν του ζητήθηκαν αρχικά, αφού αλλιώς δεν έβγαινε ο λογαριασμός και χωρίς δόση θα έκλειναν οι τράπεζες. Οπότε δώστου ΕΝΦΙΑ (δηλαδή φόρος επειδή...δεν είσαι άστεγος), δώστου τέλος επιτηδεύματος (φόρος επειδή δεν είσαι... άνεργος), έκτακτες εισφορές, αλληλεγύες, άυξηση ΦΠΑ και ξανα-μανα φοροεπιδρομή, αφού ούτε έναν ανθρώπινο μηχανισμό φοροείσπραξης δεν κατάφερε να φτιάξει.


Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Η μισή Ελλάδα να πιστεύει ότι η λύση είναι η επιστροφή σε ένα νόμισμα γελοίο, στο οποίο θα επιτεθούν οι αγορές από την επόμενη της κυκλοφορίας του, με αποτέλεσμα να πάθουμε πχ ό,τι ο φυσιοθεραπευτής του παραδείγματος. Κι όλα αυτά με φουστανέλες, εθνικισμούς, βάπτισμα των δανειστών του επιτοκίου 1,8% σε "τοκογλύφους" (αν βγούμε στις αγορές με τι επιτόκιο θα μας δανείσουν;;; Θα βρούμε κι άλλους Σλοβάκους να δανείζονται με 4% για να μας δανείσουν με 1,8%; ), δημοψηφίσματα που τσάτρα-πάτρα γίνονται σε 6 μέρες πριν πάρι χαμπάρι ο κόσμος ότι δεν έχει μείνει σάλιο ακόμη κι αν ανοίξουν οι τράπεζες. Σε μια οικονομία που βασικά εισάγει, αλλά "θα γυρίσει τον πρωτογενή τομέα", λες και τα εργοστάσιά της θα δουλεύουν με πετρέλαιο που δεν εισάγεται, οι αγρότες της θα οδηγούν μη εισαγόμενα τρακτέρ και φυσικά υποτίθεται ότι θα έχει "νομισματική ευελιξία" με ένα νόμισμα-κουρέλι και υπουργούς μαθητευόμενους μάγους σε ιδεολογίες χρεοκοπημένες. Α ξέχασα, θα μας σώσει το Ιράν, ο Πούτιν... και ο Μαδούρο βεβαίως-βεβαίως.


Σε αυτούς που δεν αρέσουν οι μισθοί των 600 ευρώ θέλω να τους θυμίσω πως όσο το πέσο ήταν δεμένο με το ρούβλι στην Κούβα, οι μισθοί ήταν 400 πέσος=400 δολάρια με την ισοτιμία του 1 προς 1. Μετά, ο μισθός έγινε 800 πέσος, αλλά με την αναλογία στο 1 προς 120 ο δάσκαλος έφτασε σήμερα να παίρνει 7 ευρώ. Ναι, σήμερα. Κι εδώ και 25 χρόνια. Καταστροφές γίνονται. Παντού. Κάθε μέρα. "έλα μωρέ, αυτά γίνονται μόνο στην Κούβα, τη Βενεζουέλα και τη Λατινική Αμερική" θα πει κανείς, όχι στην Ευρώπη, αυτά δεν γίνονται ποτέ στην Ευρώπη. Σωστά. Επειδή ποτέ στη σύγχρονη Ευρώπη δε βρέθηκε χώρα με τους λατινοαμερικάνικους δείκτες της Ελλάδας και με ... λατινοαμερικάνους ηγέτες τύπου Λαφαζάνη και Βαρουφάκη.


Εγώ λοιπόν ανησυχώ. ΠΟΛΥ. Φοβάμαι ότι η χώρα πάει στο κενό, στα βράχια, στο Καράκας, όποτε θέλετε πείτε το. Το έχω ξαναδεί το έργο. Και δεν μου άρεσε καθόλου. Κι επειδή η οικογένειά μου είναι στην Ελλάδα, πληρώνομαι από την Ελλάδα, τα λεφτά μου βασικά είναι στην Ελλάδα και με τσούζει το τι θα γίνει εκεί θα παρακαλούσα σε όσα νέα παιδιά σκέφτονται να ψηφίσουν ΟΧΙ να διαβάσουν το από πάνω. Και να διαφωνήσουν άμα θέλουν, μακάρι να έχω και άδικο, αλλά μη μου λένε ότι τα "χειρότερα δε γίνονται". Γίνονται.
Pierce
Σε ευχαριστώ για αυτό το ποστ.

Όχι γιατί μου λές κάτι που δεν ξέρω, μιας και έχω φάει τα χρόνια μου στα έδρανα της ΑΣΟΕΕ σε διάφορες βαθμίδες , αλλά πάντα έχει άλλη βαρύτητα όταν τα λέει κάποιος που τα ζεί από το πρώτο χέρι.


Ζητώ την άδειά σου να μεταφέρω αυτό το post σε social media.
yorgos
QUOTE(Pierce @ Jul 4 2015, 01:43 ) *
Ζητώ την άδειά σου να μεταφέρω αυτό το post σε social media.


Άσε με να το σκεφτώ λίγες ώρες. Κλίνω προς το όχι διότι έχει προσωπικά δεδομένα.
Επίσης, έχει μερικές ανακρίβειες, αν και δεν επηρεάζουν τη γενική ιδέα. Π.χ. ήθελα να γράψω ότι το πετρέλαιο είναι το 80% των εξαγωγών κι όχι του ΑΕΠ της Βενεζουέλας (άσε που μόλις είδα ότι είναι...το 95%). Ξέχασα να γράψω ποιοι ευνοούνται από το αυτό το υπεροχο καθεστώς στη Βενεζουέλα (η ελίτ που έχει τα λεφτά της έξω και βλέπει τα δολάριά της στο Μαϊάμι να αγοράζουν όλο και περισσότερα μολίβαρες και τους μισθούς των υπαλλήλων τους να ξεφτιλίζονται συνεχώς).
Pierce
Όπως επιθυμείς.

(ή έστω μια πιο καμουφλαρισμένη έκδοση αν προτιμάς, που δεν θα σε εκθέτει)
Nuntius
Εγώ να κάνω μια ερώτηση; Αν όλα είναι όπως τα λέει ο φίλτατος yorgos τότε γιατί τόσοι οικονομολόγοι τάσσονται υπέρ του ΟΧΙ; Ορίστε ένα ωραίο αρθράκι από την Handelsblatt που κανείς δεν μπορεί να την κατηγορίσει πως είναι φιλικά προσκείμενη προς την κυβέρνηση -> https://global.handelsblatt.com/edition/211...cle/just-say-no

Είναι αυτοί οι έξι οικονομολόγοι (Hans-Werner Sinn, Thomas Mayer, Paul Krugman, Joseph Stiglitz, Dennis Snower και Philippe Legrain) «λατινοαμερικάνοι ηγέτες τύπου Λαφαζάνη και Βαρουφάκη»;

Φίλτατε yorgos, δύο είναι τα σημαντικότερα δεδομένα σε αυτό το ζήτημα.

1) Το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο. Απλά και κατανοητά. Μέχρι και το ΔΝΤ το έχει παραδεχθεί αυτό σε επίσημες εκθέσεις αλλά αρνείται να το βάλει στο τραπέζι.

2) Η λιτότητα δεν σε βγάζει από την ύφεση. Μόνο η ανάπτυξη μπορεί να σε βγάλει από την ύφεση και ανάπτυξη δεν μπορεί να υπάρχει όσο το χρέος σου δεν είναι βιώσιμο.

Το μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης που έχουμε λάβει όλα αυτά τα χρόνια έχει πάει στην αποπληρωμή των δανείων. Δεν έχει πέσει στην ελληνική οικονομία. Όπως καταλαβαίνεις κι εσύ η κατάσταση αυτή δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο. Μας δανείζουν χρήματα και τους τα δίνουμε κατευθείαν πίσω για να αποπληρώσουμε παλαιότερα δάνεια. Με άλλα λόγια, δημιουργούμε νέα δάνεια για να αποπληρώσουμε τα παλιά. Αυτός ο φαύλος κύκλος πρέπει κάποτε να σταματήσει.

Φίλτατε yorgos, ένα από τα προβλήματα που ανέφερες πως έχει η οικονομία της Βενεζουέλας είναι το γεγονός πως δεν έχει παραγωγή (εκτός από πετρέλαιο). Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και στην Ελλάδα. Αλλά γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην Ελλάδα? Η αλήθεια είναι πως η Ευρωπαϊκή Ένωση ευνοεί στην βαριά βιομηχανία και όχι στην αγροτική/αλιευτική παραγωγή. Γι' αυτό και όλες οι χώρες που στηρίζουν την οικονομία τους στην αγροτική παραγωγή και όχι στην βαριά βιομηχανία (δηλαδή οι χώρες του Νότου) αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο επίσης πως οι χώρες του Βορρά που βασίζονται σημαντικά στην αλιεία είτε δεν μπήκαν ποτέ στην ΕΕ (Νορβηγία) είτε ακύρωσαν τις συζητήσεις που έκαναν για να μπουν (Ισλανδία).

Θα μου πεις πως η Νορβηγία έχει πετρέλαιο. Δεκτό. Αλλά το ίδιο ισχύει και στην Βενεζουέλα και όπως μας λες το πετρέλαιο από μόνο του δεν αρκεί. Σε αυτό το σημείο αξίζει να σημειωθεί πως κάποιες από τις μεγαλύτερες Νορβηγικές εταιρείες (Stratoil, Statkraft, Telenor, Norsk Hydro, DNB ASA καθώς και οι θυγατρικές τους) είναι κρατικές και όχι ιδιωτικοποιημένες. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί πως η Νορβηγία είναι μία από τις πιο οικονομικά εύρωστες χώρες στον πλανήτη (6η στο ανά κατά κεφαλήν ΑΕΠ σύμφωνα με τα στοιχεία της Παγκόσμιας Τράπεζας -> http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP...&sort=desc).

Άρα, είναι προφανές πως η Νορβηγία κάνει κάτι σωστά. Ένα από τα σωστά που έκανε είναι πως ποτέ δεν μπήκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι κυβερνήσεις της το ήθελαν αλλά κάθε φορά που το πήγαν αυτό το θέμα σε δημοψήφισμα (τα δημοψηφίσματα είναι αρκετά συχνά στη Βόρεια Ευρώπη) οι πολίτες της απάντησαν αρνητικά. Και είχαν δίκιο. Η Νορβηγία έχει μια τεράστια ΑΟΖ και αν έμπαινε στην Ευρωπαϊκή Ένωση τότε θα την μοιραζόταν με όλα τα υπόλοιπα μέλη της Ένωσης (όπως συμβαίνει με την δική μας ΑΟΖ). Αν γινόταν αυτό η Νορβηγία θα έχανε τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα που είχε και η οικονομία της θα κατέρεε σιγά-σιγά. Όπως ακριβώς συνέβη και στην Ελλάδα.

Μιας και έχω αναφερθεί στην Νορβηγία τόσο εκτενώς ας παραθέσω και δύο επιπλέον στοιχεία.

Η ανεργία της είναι στο 3% σύμφωνα με στοιχεία της Eurostat -> http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?...=1&plugin=1

Είναι 6η στο δείκτη Ease of Doing Business της Παγκόσμιας Τράπεζας (με άλλα λόγια, δεν είναι καμμιά «σοβιετία» για να χρησιμοποιήσω έναν δικό σου όρο) -> http://www.doingbusiness.org/rankings

Η Νορβηγία τα εχει κατορθώσει όλα αυτά με το δικό της νόμισμα (την Νορβηγική κορόνα). Ας μην δημιουργούμε την εντύπωση πως όλες οι οικονομίες εκτός του Ευρώ είναι αποτυχημένες, λοιπόν. Ίσα-ίσα το Ευρώ είναι που έχει αποτύχει και οικονομικά και πολιτικά.

Και να πω και κάτι τελευταίο. Η κύρια βιομηχανία της Ελλάδας είναι ο τουρισμός. Όπως σίγουρα γνωρίζεις ο τουρισμός ευνοείται σε περιόδους υποτίμησης. Αντίθετα, ο τουρισμός δεν ευνοείται καθόλου σε μια κατάσταση συνεχούς οικονομικής ύφεσης και τετραπλάσιας φορόληγησης από τους ανταγωνιστές της.

Ακριβώς επειδή έχω σκεφτεί όλα αυτά τα πράγματα θα είμαι ένα από αυτά τα νέα που παιδιά που ανέφερες στην τελευταία παράγραφο του post σου. Το δικό μου ΟΧΙ δεν πηγάζει ούτε από κάποια προσωρινή αγανάκτηση ούτε από το θυμικό μου. Πηγάζει από την πεποίθηση μου πως η συνέχιση αυτής της οικονομικής πολιτικής δεν οδηγεί πουθενά. Πηγάζει από την ευθύνη που έχω απέναντι στις επόμενες γενιές.

Αυτά τα ολίγα από εμένα στις 7 παρά 20 το χάραμα.
bballbill
Να χαμε κι ένα πλάνο για την οικονομία που σκοπεύει να φτιάξει ο ΣΥΡΙΖΑ εκτός ευρώ καλά θα τανε. Τώρα, τί να πούμε; Ναι, η Βενεζουέλα έχει τα θέματά της, η Νορβηγία είναι καλύτερα, η Ιαπωνία είναι αλλιώς. Εμείς τι; Ποιο ακριβώς είναι το πλάνο;
yorgos
QUOTE(Pierce @ Jul 4 2015, 01:17 ) *
Όπως επιθυμείς.

(ή έστω μια πιο καμουφλαρισμένη έκδοση αν προτιμάς, που δεν θα σε εκθέτει)

Μπορείς να το αναδημοσιεύσεις όπως θες. Ήδη έχει αφαιρέσει άλλος μοδεράτορας τις προσωπικές αναφορές που αφελώς είχα συμπεριλάβει.
giorgos14
Πολύ ωραίες αναλύσεις και από τους 2 και μπράβο σας.Εγώ λέω να διαφοροποιηθώ λίγο και από τους 2.Δεν μου φταίει κανείς που φτάσαμε ως χώρα εδώ.Δεν μπορώ να κατηγορήσω τη Μέρκελ για τη πολιτική της,ούτε το Σόιμπλε,ούτε τον Γιούνκερ.Μπορώ να κατηγορήσω τον μέσο Έλληνα για πολλά.
ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ:η λογική της ήσσονος προσπάθειας
ότι μας έχουν μάθει όλους μας ότι μπορώ να μπω στο δημόσιο και να μην σκοτώνομαι στη δουλειά.
ότι από τη στιγμή που επανήλθε η Δημοκρατία στις εκλογές ψηφίζουμε όποιον θα τάξει λεφτά.
που 40 χρόνια τώρα βγαίνει πρωθυπουργός όποιος πει ότι λεφτά υπάρχουν.
που ψηφίζουμε όποιον υποσχεθεί να τακτοποιήσει εμάς η' κάποιο μέλος της οικογένειας μας στο δημόσιο.
ότι με έμαθαν να φοβάμαι την σκιά μου με αποτέλεσμα να αυξάνουμε συνεχώς το στρατό και τους εξοπλισμούς και να συμφωνώ με αυτό.
ότι το πανεπιστήμιο είναι μια μικρή βουλή,δεν χρειάζομαι και δεύτερο χώρο προσβολής της δημοκρατίας(γιατί και οι συνελεύσεις και οι συνεδριάσεις της βουλής είναι χάβρα των Ιουδαίων) .
ότι έχω τόσους πολλούς δημόσιους υπαλλήλους αλλά το ασθενοφόρο κάνει 2 ώρες να φτάσει επειδή δεν υπάρχει οδηγός και ότι σε πολλές περιοχές οι γιατροί είναι λίγοι.
που τόσα χρόνια ζητάω φακελάκι από όποιον έχει την ανάγκη μου.
ότι ενώ με πιάνουν να ζητάω τη μίζα με θέτουν απλά σε αργία μέχρι να έρθει ο κάθε Κατρούγκαλος και να με επαναφέρει.

ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ : που μου μάθανε ότι μπορώ να βάφω τους τοίχους σε σχολεία-πανεπιστήμια-δημόσιους χώρους και να μην μου λέει κανείς τίποτα.
ότι μπορώ να κάνω καταλήψεις όποτε θέλω χωρίς ουσιαστικό λόγο πολλές φορές.
ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω στο πανεπιστήμιο γιατί είναι χώρος ασυδοσίας καθώς δεν μπορεί να μπει αστυνομία
ότι κανείς δεν ασχολήθηκε ουσιαστικά με την εκπαίδευση μου αλλά άλλαζαν όλοι οι υπεύθυνοι κάθε φορά που άλλαζε και η κυβέρνηση.
ότι στα πανεπιστήμια μπορεί να σκοτώνομαι στο διάβασμα αλλά στο γραφείο του καθηγητή θα πάει λίστα με το ποίοι είναι παιδιά της παράταξης και θα πρέπει να περάσουν.
ότι υπάρχουν άνθρωποι που επαγγέλονται συνδικαλιστές.Ωραίο πράγμα ο συνδικαλισμός και η ομαδικότητα αλλά δεν είναι επάγγελμα.
ότι κάθε τετραετία αλλάζουν ριζικά όλα τα στελέχη σε κάθε υπουργείο και βολεύονται τα δικά τους παιδιά
ότι οι νόμοι του κράτους και η φορολογία αλλάζουν πιο συχνά και από πάνα σε νεογέννητο.
ότι την εποχή της ελεύθερης αγοράς υπάρχουν ακόμα κλειστά επαγγέλματα.
ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας λέει : X ευρώ αλλά αν θες απόδειξη ειναι παραπάνω.
ότι ποτέ δεν έδινα απόδειξη για να γλιτώσω τον Φ.Π.Α

ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ : ότι θεωρώ τους Ευρωπαίους Κουτόφραγκους.
ότι δημιούργησα πλαστά στοιχεία για να μπω στην Ε.Ε
ότι ξαναδημιούργησα πλαστά στοιχεία για να μπω στο Ευρώ
ότι τα λεφτά που μου έδιναν για υποδομές τα χρησιμοποιούσα για εξοπλιστικά και μίζες
ότι οι επιδοτήσεις που έλαβα τόσα χρόνια δεν μεγάλωσαν την αγροτική/κτηνοτροφική μου μονάδα αλλά πήγαν στο καζίνο,στις πόρσε και στις γυναίκες.
ότι δεν με ένοιαζε να περιποιηθώ τους τουρίστες στα νησιά αλλά να τους πουλήσω τη χωριάτικη 30 ευρώ.
ότι χρέωνα το δρομολόγιο αεροδρόμιο-κέντρο 200 ευρώ με το ταξί.
ότι πούλαγα το μπουκαλάκι το νερό 5 ευρώ κάτω από την Ακρόπολη.
ότι έπαιρνα δάνειο για να πάω διακοπές χωρίς να με νοιάζει αν θα έχω να το ξεχρεώσω.
ότι αγόραζα με τη πιστωτική μου συνέχεια πράγματα που δεν χρειαζόμουν και δεν μπορούσα να καλύψω.

ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ : ότι είμαι νάρκισσος και νομίζω ότι είμαι το κέντρο του κόσμου
ότι ενώ ασχολείται όλος ο κόσμος μαζί μου αυτή τη στιγμή,δεν με νοιάζει ο λόγος που το κάνουν παρά μόνο η προβολή
ότι ενώ είμαι μόλις το 0.15% του παγκόσμιου πληθυσμού θεωρώ ότι είμαι ο πιο σημαντικός(και ο πιο έξυπνος φυσικα)
ότι βρίζω οικογένειες/θρησκείες σε όποιον με χωρίζει κάτι(είτε ιδεολογία είτε ομάδα είτε οτιδήποτε)
ότι βγάζω προδότη και πουλημένο όποιον έχει διαφορετική άποψη από τη δική μου
ότι 10% του ελληνικού λαού θεωρεί ως καλύτερη επιλογή ένα εθνικιστικό κόμμα
ότι αν ψηφίσω αύριο ΝΑΙ πρέπει να βρίζω όλη την εβδομάδα τα site που υποστηρίζουν το ΟΧΙ
ότι αν ψηφίσω αύριο ΟΧΙ πρέπει να βρίζω όλη την εβδομάδα τη τηλεόραση που υποστηρίζει το ΝΑΙ
ότι επειδή έχω ανάγκη να μειώσω τον "αντίπαλο" του δίνω κρυφά να σηκώνει στον αέρα πανώ που γράφει "ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΛΑΒΟΙ"
και με ενοχλούν και τα απλά καθημερινά:
ότι κορνάρω μόλις το φανάρι γίνει πράσινο
ότι παρκάρω στη θέση του ανάπηρου
ότι πετάω τα σκουπίδια κάτω
ότι σβήνω τις γόπες στο δρόμο
ότι θα κάνω πάρτι πάνω στο πτώμα της νεκρής κατσίκας του γείτονα.

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν,συγχωρέστε με αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε τη Γερμανία,ούτε την Ευρώπη ούτε κανέναν.Είμαστε ο λαός που αρκεστήκαμε στο τι πρόσφεραν οι πρόγονοι μας και είναι το μόνο πράγμα που έχουμε να δείξουμε.Αλλά επειδή θα συνεχίσουμε να λέμε φράσεις του στυλ "οι αρχαίοι ημών πρόγονοι" ," εμείς που δώσαμε τη δημοκρατία" , "όταν εμείς είχαμε πολιτισμό οι άλλοι ήταν στα δέντρα" και να ταυτίζουμε τον εαυτό μας με ανθρώπους σαν τον Περικλή,τον Αριστοτέλη,τον Πλάτωνα,τον Σοφοκλή και τόσους άλλους,σκεφτείτε όλα τα παραπάνω και απλά αναλογιστείτε αν όλοι αυτοί που τους επικαλούμαστε σε κάθε ευκαιρία θα ήθελαν να έχουν έστω και την παραμικρή σχέση μαζί μας.
Ο βούρκος ,δυστυχώς ,ταιριάζει απόλυτα με τη συμπεριφορά μας και τη νοοτροπία μας και σε αυτόν θα βρεθούμε.Είτε με το ΝΑΙ,είτε με το ΟΧΙ.
yorgos



Εγώ να κάνω μια ερώτηση; Αν όλα είναι όπως τα λέει ο φίλτατος yorgos τότε γιατί τόσοι οικονομολόγοι τάσσονται υπέρ του ΟΧΙ;


H συντριπτική πλειοψηφία είναι υπέρ της εφαρμογής μνημονίου. Τώρα αν στην Ελλάδα βγάζουμε στις τηλεοράσεις τηλεγκουρού και ανθρώπους που χτίζουν καριέρες πάνω "στη διαφοροποίηση της άποψης" είναι άλλο θέμα. Η Ευρωζώνη έχει ένα μάτσο οικονομολόγους, δες πόσοι είναι υπέρ ενός μνημονίου και διαρθρωτικών αλλαγών και πόσοι εναντίον. Και βέβαια υπάρχουν και οι νοσταλγοί του ανατολικού μπλοκ, που απλά υποκινούνται όχι από οικονομική λογική, αλλά από πολιτικά wishful thinkings. Είμαι σίγουρος ότι και στο ΚΚΕ κάποιος οικονομολόγος θα υπάρχει και είναι και βέβαιος πως η αλβανοποίηση της οικονομίας είναι εξαιρετική ιδέα.

QUOTE
Είναι αυτοί οι έξι οικονομολόγοι (Hans-Werner Sinn, Thomas Mayer, Paul Krugman, Joseph Stiglitz, Dennis Snower και Philippe Legrain) «λατινοαμερικάνοι ηγέτες τύπου Λαφαζάνη και Βαρουφάκη»
;
Το άρθρο δεν μου ανοίγει, αλλά βασικά ο Κρούγκμαν και ο Στίγλιτζ (που είναι και νομπελίστας) υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα δεν έχει και δε θα πρέπει αν έχει οικονομία ευρωζώνης, ότι θα πρέπει να είναι σαφώς φτωζότερη χώρα, ότι ταλαιπωρεί και ταλαιπωρείται που είναι στο γκρουπ των πλουσίων. Και φυσικά υποστηρίζουν ότι οι μισθοί των 400 και 600 και 800 ευρώ είναι αδύνατοι διότι είναι υπερβολικά υψηλοί. Απαισιόδοξη άποψη. Αν η Ελλάδα είχε κάνει τις στοιχειώσεις μεταρρυθμίσεις αντί να έχει μια οικονομία ΕΝΤΕΛΩΣ ανώμαλη, με ένα δημόσιο τομέα διογκωμένο που δεν παράγει τίποτε, συντάξεις στα 42, κλειστά επαγγέλματα (δες π.χ. τη φίλη μας τη σοσιαλιστικότατη Βενεζουέλα όπου φαρμακεία λειτουργούν ακόμη και στα 24ωρα σούπερ μάρκετ, ενώ στην Ελλάδα αν έχω διάρροια πρέπει να ψάχνω μεταμεσονύχτια ποιος διανυκτερεύει...απ΄σιετυτα πράγματα), καρτέλ με τραγικά υψηλές τιμές που προστατεύονται από κόμματα και καναλάρχες (πόσο κάνει το γάλα; ). την υψηλότερη φαρμακευτική δαπάνη στην Ευρώπη (μεγάλε Τράκη, με αυτά που μας έτρωγες τόσα χρόνια το ΛεΜπρον πρέπει να είχαμε) και μια φοροδιαφυγή που θυμίζει Άγιο Δομίνικο, μια χαρά ευρωπαϊκή χώρα θα ήταν.

QUOTE
1) Το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο. Απλά και κατανοητά. Μέχρι και το ΔΝΤ το έχει παραδεχθεί αυτό σε επίσημες εκθέσεις αλλά αρνείται να το βάλει στο τραπέζι.

Συμφωνούμε σε αυτό. Για να καταστεί βιώσιμο θα πρέπει η Ελλάδα να έχει ρυθμούς ανάπτυξης που είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθούν. Το θέμα είναι ότι ήδη έγινε ένα κούρεμα και κανείς δε θέλει να κάνει κι άλλο για μια κυβέρνηση που δεν έκανε κανένα βήμα μεταρρύθμισης. Ποια είναι η εικόνα της ελληνικής κυβέρνησης στο εξωτερικό; Μιας κυβέρνησης που εκβιάζει (αυτοκτονώ στο σαλόνι σας, δώστε μου λεφτά μη σας πιτσιλίσω τον καναπέ και ΤΩΡΑ), που σε 5 μήνες έκανε μόνο ρουσφέτια (αυξήσεις στη ΔΕΗ, 500 εκατομμύρια στον Καμμένο για να μη ρίξει την κυβέρνηση...ε συγγνώμη για να επισκευάσει 35χρονα αεροπλάνα ...υποβρυχίου πολέμου WTF???), επαναπροσέλαβε καθαρίστριες που είχαν προσληφθεί με 1.080 ευρώ για τετράωρη εργασία από τους ΠΑΣΟΚους, ξαναπήρε σχολικούς φύλακες, απέρριψε το νόμο που είχε περάσει από 256 βουλευτές για τον εξορθολογισμό των πανεπιστημίων ευελπιστώντας να επαναφέρει τα κομματοσκυλικά καθεστώτα του παρελθόντος, ξανανοίγει την ΕΡΤ που έχει περισσότερους υπαλλήλους από το CNN, ακύρωσε αποκρατικοποιήσεις, ακυρώνει τη μηδενική ρήτρα του συνταξιοδοτικού, δίνει πρόωρες συντάξεις... Φυσικά και δεν είναι βιώσιμο το χρέος και οι Ευρωπαίοι ηγέτες το είπαν: κάντε καμιά μεταρρύθμιση και θα το μειώσουμε, αλλά δώσε μου κάτι κύριε Τσίπρα για να πω στους ψηφοφόρους μου "ορίστε, η Ελλάδα φτιάχνει την οικονομία της, ας κόψουμε κάτι για να είναι βιώσιμο". Κι εσύ τι κάνεις; Δίνεις αυξήσεις στο Φωτόπουλο, που κατηγορείται για 8 κακουργήματα εκτός των άλλων. Αυτή η κυβέρνηση -που την υποδέχθηκε με ανακούφιση η Ευρώπη θεωρώντας ότι τουλάχιστον απαλλάχθηκε από τη διαφθορά των δύο προηγούμενων κομμάτων εξουσίας- από την πρώτη στιγμή έδειξε ότι είναι μια κυβέρνηση εποχής 80' που κάνει στροφή εμπρός... προς τα πίσω. Ε, σε τέτοια κυβέρνηση δεν πρόκειται να χαρίσουν και χρέη, όχι όσο συνεχίζει να λαϊκίζει και να αποφεύγει να πει την αλήθεια: ότι η οικονομία μας έχει τα χάλια της όχι λόγω του μνημονίου (το μνημόνιο είναι το αποτέλεσμα, χρεοκοπήσαμε πολύ πριν από αυτό), αλλά επειδή όλη της η δομή είναι σάπια.
QUOTE
2) Η λιτότητα δεν σε βγάζει από την ύφεση. Μόνο η ανάπτυξη μπορεί να σε βγάλει από την ύφεση και ανάπτυξη δεν μπορεί να υπάρχει όσο το χρέος σου δεν είναι βιώσιμο.

Ανάπτυξη θα έφερναν οι μεταρρυθμίσεις που δεν τόλμησε να κάνει ο Σαμαράς και που απορρίπτει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ανάπτυξη χωρίς πλαίσιο που να προσκαλεί επενδύσεις, να έχει βιώσιμο συνταξιοδοτικό κι εργατικά, με δημόσιο που απλώς κολλάει σφραγίδες και με εξοπλιστικές δαπάνες που θυμίζουν Ψυχρό Πόλεμο, δεν πρόκειται να έλθει. Ο Στρατούλης κάνει κηδεία με ξένα κόλυβα.
QUOTE
Με άλλα λόγια, δημιουργούμε νέα δάνεια για να αποπληρώσουμε τα παλιά. Αυτός ο φαύλος κύκλος πρέπει κάποτε να σταματήσει.

Άρα πρέπει να παράξουμε. Πες μου μια από τις μεταρρυθμίσεις που υπήρχαν στο μνημόνιο και δεν είναι προς αυτήν την κατεύθυνση. Και μετά βρες μου ΜΙΑ πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ που να προωθεί την ανάπτυξη. ΜΙΑ.
QUOTE
Φίλτατε yorgos, ένα από τα προβλήματα που ανέφερες πως έχει η οικονομία της Βενεζουέλας είναι το γεγονός πως δεν έχει παραγωγή (εκτός από πετρέλαιο). Αυτό το πρόβλημα υπάρχει και στην Ελλάδα. Αλλά γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην Ελλάδα?

Γιατί είμαστε από τις τελευταίες χώρες στην ανταγωνιστικότητα (όπως και η Βενεζουέλα). Ένας άνθρωπος που θέλει να κάνει μια επένδυση βρίσκει μπροστά του ένα τείχος γραφειοκρατίας, ένα φορολογικό σύσημα στραγγαλιστικό, ένα νομικό πλαίσιο που θυμίζει Βοσνία και μια σειρά από επαγγελματίες απεργούς, αργόσχολους, λαμόγια, μεσάζοντες που θα του βγάλουν την Παναγία.
QUOTE
Η αλήθεια είναι πως η Ευρωπαϊκή Ένωση ευνοεί στην βαριά βιομηχανία και όχι στην αγροτική/αλιευτική παραγωγή. Γι' αυτό και όλες οι χώρες που στηρίζουν την οικονομία τους στην αγροτική παραγωγή και όχι στην βαριά βιομηχανία (δηλαδή οι χώρες του Νότου) αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα
.
Δεν ισχύει αυτό. Η Ισπανία ας πούμε έχει πάρα πολλή βαριά βιομηχανία. Επίσης τα οικονομικά προβλήματα της Ισπανίας, της Πορτογαλίας και της Ιρλανδίας δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με της Ελλάδας. Αυτό που το βαφτίζουμε "ευρωπαϊκή κρίση" είναι μεγάλο ψέμμα. Σε αυτές τις χώρες δημιουργήθηκε πρόβλημα στον τραπεζικό τομέα, δηλαδή χρεοκόπησαν κάποιες τράπεζες και ανέλαβε η κυβέρνηση να τις σώσει. Στην Ελλάδα έγινε κάτι που μόνο στον Τρίτο Κόσμο ή σε χώρες σε πόλεμο γίνεται: χρεοκόπησε το ΚΡΑΤΟΣ, οι ελληνικές τράπεζες μια χαρα΄υγιέστατες είναι. Σημείωση: η Πορτογαλία βγήκε στις αγορές και δανείζεται σχεδόν με επιτόκια Γερμανίας και η Ισπανία -μια χώρα στην οποία έχω ζήσει και δεν έχει καμία σχέση με το δικό μας μπάχαλο- είναι πάλι σε ανάπτυξη. Η Ελλάδα πολύ απλά είναι μια οικονομία με οικονομικές δομές Λατινικής Αμερικής, οι άλλες απλά είχαν κάποιες ανεύθυνες τράπεζες.

QUOTE
Δεν είναι καθόλου τυχαίο επίσης πως οι χώρες του Βορρά που βασίζονται σημαντικά στην αλιεία είτε δεν μπήκαν ποτέ στην ΕΕ (Νορβηγία) είτε ακύρωσαν τις συζητήσεις που έκαναν για να μπουν (Ισλανδία).

Ούτε αυτό είναι αλήθεια, η αλιεία είναι πολύ μικρό κομμάτι των ΑΕΠ τους, ο λόγος για τον οποίον δε θέλουν να μπουν είναι ότι αναλογικά έχουν πολύ καλύτερο βιοτικό επίπεδο από τις χώρες της ΕΕ και δε θέλουν να τα μοιραστούν και καλά κάνουν. Ειδικά για την Ισλανδία και τη Νορβηγία που έχουν και άπειρους ενεργειακούς πόρους (όταν πήγα στην Ισλανδία μας έλεγαν πώς εξασφαλίζουν αυτονομία στην ενέργεια μόνο από τα ηφαίστειά τους) το να βρίσκονται παρέα με μια ένωση που ενεργειακά δεν είναι ανεξάρτητη δεν είναι και εντελώς σώφρον.
QUOTE
Θα μου πεις πως η Νορβηγία έχει πετρέλαιο. Δεκτό. Αλλά το ίδιο ισχύει και στην Βενεζουέλα και όπως μας λες το πετρέλαιο από μόνο του δεν αρκεί.

Μια χαρά αρκεί και μάλιστα με αυτό η Νορβηγία κεφαλαιοποιεί και τη μεικτή της οικονομία. Το θέμα είναι πώς το χρησιμοποιεί. Δύο παραδείγματα:
1. Στη Βενεζουέλα με 0,01 ευρώ γεμίσαμε ντεπόζιτο 17 λίτρων. Στη Νορβηγία το πετρέλαιο είναι πανάκριβο. Κοινώς, η Νορβηγία δεν στρογγυλοκάθεται πάνω στα κοιτάσματά της, αλλά βάζει τους πολίτες της να πληρώνουν το κόστος, ενώ η Βενεζουέλα τους έχει κάνει να θεωρούν ότι το πετρέλαιο έχει την αξία κάτουρου. Άσε που γεμίζουν νταμιτζάνες ολόκληρες οι πολίτες και περνάνε τα σύνορα με την Κολομβία και το πουλάνε στην εκατονταπλάσια τιμή, δηλαδή η κυβέρνηση της Βενεζουέλας επιδοτεί την αφορολόγητη μαύρη αγορά και το πετρέλαιο...του γείτονα. Είναι να τρελαίνεσαι.
2. Η Νορβηγία έχει φτιάξει ειδικό fund στο οποίο πάνε τα έσοδα από τις εξαγωγές πετρελαίου. Στη Βενεζουέλα, εκτός από το ότι το πετρέλαιο κυριολεκτικά χαρίζεται σε πάνω από 25 χώρες μέσω της Petrocaribe (της οποίας ο σκοπός είναι νε εξαγοράζονται ψήφοι στα Ηνωμένα Έθνη), τα όποια κέρδη απομένουν από τα μυθικά της αποθέματα πάνε σε "κοινωναικά προγράμματα". Π.χ. η κυβέρνηση επιδοτεί το να αγοράζει ο οποισδήποτε φτηνά δολάρια για να πηγαίνει διακοπές στο εξωτερικό. Τι κάνει ο κόσμος; Παίρνει τα φτηνά δολάρια (με ισοτιμία της πλάκας), αγοράζει εισιτήριο για τη Λίμα (όπου σου δικαιολογούσαν 2.500 δολάρια κόστος διακοπών), κλεινόταν εκεί σε μια τώγλη για μια εβδομάδα, επέστρεφε στη χώρα του, και τα 2.500$ που είχε πάρει σε τιμή της πλάκας τα πουλούσε στη μαύρη αγορά σε συνήθως 200πλάσια τιμή. Δηλαδή τα κέρδη του πετρελαίου πήγαιναν στο να επιδοτούν μούφα διακοπές και να τροφοδοτούν τη μαύρη αγορά που φέρνει υποτίμηση και πληθωρισμό, άρα περεταίρω φτώχεια στα χαμηλότερα στρώματα. Δε φταίει το πετρέλαιο, αλλά το τι κάνεις με αυτό. Αυτό που έγινε με τις εργατικές κατοικίες ας πούμε στη χώρα είναι έγκλημα, καταστράφηκε κυριολεκτικά ο οικοδομικός τομέας, ξεφτιλίστηκε το real estate και αυξήθηκε η εγκληματικότητα σε απίστευτα επίπεδα... με τα λεφτά του πετρελαίου. Η Βενεζουέλα είναι σεμινάριο για το πώς να καταστρέψεις την τέταρτη πλουσιότερη χώρα στον κόσμο. Παραδίδουν μαθήματα οι φίλοι μας οι Podemos.



QUOTE
Άρα, είναι προφανές πως η Νορβηγία κάνει κάτι σωστά. Ένα από τα σωστά που έκανε είναι πως ποτέ δεν μπήκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

άνεις λογικό άλμα. Όλα τα κάνει σωστά: έχει πολύ χαμηλή διαφθορά, ατελείωτο πετρέλαιο, σοφό φορολογικό σύστημα (ξέρεις τι φόρους πληρώνει ο Νορβηγός; Και πόσο γκρινιάζει γι' αυτούς, έχεις πάει στη Νορβηγία; ), έντονη παραγωγικότητα, ανταγωνιστικές εταιρείες, προωθεί την επιχειρηματικότητα, επενδύσει σε νέες τεχνολογίες και πανεπιστήμια με έρευνα (όχι καταλήψεις, "και α και ου και δαπ νου δου φου κου" και εκδρομή στη Μύκονο με 99 ευρώ), προσελκύει επενδύσεις και έχει ένα δημόσιο τομέα. Το μυστικό της επιτυχίας της δεν είναι ότι δεν μπήκε στην ένωση των ισχυρών (γιατί συγκρινόμενοι με αυτήν δεν της φαίνονται καν ισχυροί). Και η Αλβανία δεν μπήκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, η Βοσνία το ίδιο και η Λευκορωσία ομοίως. Δεν είναι αυτό το μυστικό της επιτυχίας. Η Ελλάδα ευνοήθηκε απίστευτα από την είσοδό της και στο ευρώ και στην Ένωση, άλλαξε η χώρα άρδην, βρήκε νόμισμα της προκοπής από το πουθενά, πήρε επιδοτήσεις και τις πέτακε στα σκουπίδια (εγώ ήμουν διερμηνέας σε συνέδρια για την ΚΑΠ και για το ΕΣΠΑ και οι Έλληνες "εκπρόσωποι" πήγαιναν στα μπουρδέλα αντί για τα συνέδρια μπας και μάθουν τι είναι η απορρόφηση)


Οι κυβερνήσεις της το ήθελαν αλλά κάθε φορά που το πήγαν αυτό το θέμα σε δημοψήφισμα (τα δημοψηφίσματα είναι αρκετά συχνά στη Βόρεια Ευρώπη) οι πολίτες της απάντησαν αρνητικά. Και είχαν δίκιο. Η Νορβηγία έχει μια τεράστια ΑΟΖ και αν έμπαινε στην Ευρωπαϊκή Ένωση τότε θα την μοιραζόταν με όλα τα υπόλοιπα μέλη της Ένωσης (όπως συμβαίνει με την δική μας ΑΟΖ). Αν γινόταν αυτό η Νορβηγία θα έχανε τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα που είχε και η οικονομία της θα κατέρεε σιγά-σιγά. Όπως ακριβώς συνέβη και στην Ελλάδα, όπου σχεδόν διπλασιάστηκε το ΑΕΠ μέσα σε 9 χρόνια (!!!!) και μειώθηκαν τα έσοδα από τη φορολογία στην ίδια περίοδο!!!! Τα λεφτά έγιναν Καγιέν, Ρωσίδες, ταξιδάκια στην Κούβα για να πηδήξουμε κοπέλες που έχουν τρία πτυχία παραπάνω, διορίστηκαν σε πρεσβείες άνθρωποι που δεν ξέρουν ούτε Αγγλικά, δόθηκαν έργα σε καρχαρίες, κάναμε Ολυμπιακούς Αγώνες με προϋπολογισμό 7 δις που κατέληξαν να είναι 38, ταϊσαμε ένα κομματικό κράτος-τέρας. Δε φταίει η Ευρώπη που εμείς κάναμε το δημόσιό μας μπάχαλο, που ο Καραμανλής πρόστυχα έκανε εκστρατεία στον κάμπο "όλα τα κιλά όλα τα λεφτά" λέγοντας στους αγρότες να εξαπατήσουν την ΕΕ, που ψηφίζαμε Τσοχατζόπουλους, Λαλιώτηδες και Βουλγαράκηδες και που δίναμε επιδόματα θέρμανσης μηχανής και σύνταξη 2.900 ευρώ στην 92χρονη γιαγιά μου γιατί ήταν σε δυνατό συνδικάτο.

Βασικά το μόνο σωστό που έκανε η Ελλάδα και έφτασε να είναι στα 30 πλουσιότερα κράτη του κόσμου (χωρίς να το αξίζει ή να δικαιολογείται από την απερίγραπτη παραγωγικότητά της) είναι που μπήκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και το ευρώ. Και τώρα ο πιο αχάριστος λαός της Ευρώπης Έλληνας θύμωσε που του είπαν ότι τα έκανε σκατά και πρέπει να κάνει μεταρρυθμίσεις για να πληρώσει αυτούς που τον σώσανε και θα βγει για να γίνει Αλβανία. Ε, μας αξίζει. Μετά ας μη γκρινιάζουμε, δεν υπάρχει επιστροφή, πάμε όλοι στη δραχμή των συνεχών υποτιμήσεων και δεν έχουμε ούτε καν τα πετρέλαια του Μαδούρο. Ωιμέ. Αλλά όχι, είμαστε Ελληνάρες, ψηφίζουμε Καμένο και θα δουν τι θα πάθουν αυτοί οι βρωμοευρωπαίοι που μας δανείζουν με το αισρχοκερδικό... 1,8%. Θα τους δείξουμε εμείς, ως άλλος Χλαπάτσας.
HLR CENATION
Επιχειρηματα εχουν και οι δυο πλευρες σιγουρα.
Προσωπικα αντιπαθω ΣΥΡΙΖΑ-Καμμενο.
Ο ΣΥΡΙΖΑ απετυχε σιγουρα στην διαπραγματευση.
Ομως απο την στιγμη που οι ευρωπαιοι,δεν δωσανε παραταση μιας εβδομαδας,να μεινουν ανοιχτες οι τραπεζες να παει ο κοσμος ηρεμος στο δημοψηφισμα, απο την στιγμη που βλεπω να αποδεικνυεται κατι που φωναζε ο ΣΥΡΙΖΑ και δεν το πιστευα,ελεγα ελα μωρε ο γραφικος ο Λαφαζανης το λεει και η αριστερη πλατφορμα,οτι δηλαδη τα ΜΜΕ παιζουν πολιτικο παιχνιδι βλεπω οτι το ματς δεν παιζεται με ισους ορους.Αυτο που γινεται με τα καναλια και τις εφημεριδες υπερ του ναι δεν εχει προηγουμενο.Καλλιεργουν ενα φοβο και πανικο στον κοσμο για να τον αποτρεψουν να ψηφισει οχι.

Καπου στο facebook διαβασα οτι αμα αντι για τις ουρες στα ATM,εδειχναν τις ουρες στα συσιτια το οχι θα επαιρνε 80 %.

Το δικο μου οχι,δεν ειναι ναι στην κυβερνηση αλλα εναντιον της σημερινης πολιτικης της ΕΕ.Θελω να ανηκουμε σε ενα συνασπισμο κρατων,αλλα δεν θα ηθελα την με καθε κοστος παραμονη της χωρας στην ευρωζωνη με αυτη την ακαμπτη και σκληρη ηγεσια.

Παντως οποιο αποτελεσμα και να επικρατησει,θα πρεπει η αλλη πλευρα να το αποδεχτει,χωρις φωνες,με ηρεμια μην γινει καμια μαλακια και διχαστει ο κοσμος.
yorgos
QUOTE
Παντως οποιο αποτελεσμα και να επικρατησει,θα πρεπει η αλλη πλευρα να το αποδεχτει,χωρις φωνες,με ηρεμια μην γινει καμια μαλακια και διχαστει ο κοσμος.

Φίλε μου αυτό δυστυχώς πρέπει να το ξεχάσουμε. Πήγε η μάνα μου την τελευταία μέρα πριν το όριο του 60ευρου να σηκώσει λεφτά από το ΑΤΜ κι ήταν καμιά 30ρια μαντράχαλοι στο ΑΤΜ. την έφτυσαν και της φώναζαν ότι είναι γερμανοτσολιάς. Μιλάμε για καρκινοπαθή γυναίκα 65 χρονών.
natouralistis
Θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον που σκοπεύει να τοποθετηθεί υπέρ του ναι στο κατά πόσο νιώθει ελεύθερος πολίτης όταν οι Γερμανοί αποφασίζουν για το ποιος θα κυβερνάει την Ελλάδα.

natouralistis
Επίσης μπήκες στα μνημόνια γιατί το χρέος σου ήταν στο 120% του ΑΕΠ. 6 χρόνια μετά είσαι η μοναδική χώρα στη παγκόσμια Ιστορία που σε καιρό ειρήνης έχει 6 χρόνια ύφεση, με το χρέος να έχει πάει στο 180% του ΑΕΠ.

Άραγε πραγματικά με ποια λογική θα ψηφίσεις υπέρ ενός προγράμματος που όλοι ομολογούν ότι απέτυχε και που νέα χρόνια ύφεσης θα αποτελειώσουν ότι έχει μείνει ακόμα όρθιο.

ΥΓ. Ο πλανήτης έχει περίπου 200 χώρες, στο ευρώ είναι οι 19, οπότε όταν θέλετε να κάνετε αναγωγή του τι θα συμβεί στην Ελλάδα - αν αποφασίσει να σταματήσει να πεθαίνει για να κερδίζουν οι Γαλλογερμανικές τράπεζες- μπορείτε να κοιτάξετε και κάπου αλλού πέρα από τη Λατινική Αμερική. Η κάθε Βενεζουέλα δεν κρατάει τα ηνία της παγκόσμιας ναυτιλίας όπως συμβαίνει με την Ελλάδα.
xxx-4711
QUOTE(natouralistis @ Jul 4 2015, 19:35 ) *
Θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον που σκοπεύει να τοποθετηθεί υπέρ του ναι στο κατά πόσο νιώθει ελεύθερος πολίτης όταν οι Γερμανοί αποφασίζουν για το ποιος θα κυβερνάει την Ελλάδα.


δεν αποφασιζουν ποιος θα κυβερναει την ελλαδα θετουν ορους για δανεισμο
οποιος δεν γουσταρει τα δανεικα τους βρισκει αλλες πηγες χρηματοδοτησης που δεν υπαρχουν φυσικα ή κοβει δικο του νομισμα
τωρα με δικο μας νομισμα μπορει να γινουμε νορβηγια αλλα μπορει και ζιμπαμπουε ειδικα οταν εισαγουμε τα παντα απο πετρελαιο μεχρι καρφιτσες
σε περιπτωση που εκλειναν οι τραπεζες με την προηγουμενη κυβερνηση και οι συνταξιουχοι περιμεναν σε ουρες για να παρουν ενα φιλοδωρημα θα ειχε ξεχειλισει η «λαικη οργη» και θα ειχε καει η αθηνα
τωρα καποιοι μιλουν για ψυχραιμια αξιοπρεπεια του λαου (γιατι συμφωνα με την ιδεολογια τους η αξιοπρεπεια και τα συμφεροντα του λαου ταυτιζονται με το κομμα) αντισταση και αλλα γραφικα

εσεις που ψηφιζετε οχι πως αισθανεστε που η τυχη της χωρας βρισκεται σε χερια ημιτρελλων ιδεοληπτικων που λιγα χρονια πριν υμνουσαν καθεστωτα τυπου σοβιετικης ενωσης και στα χερια ψυχοπαθων σαν το βαρουφακη

http://www.gazzetta.gr/plus/article/768547...omiki-poliorkia





QUOTE(natouralistis @ Jul 4 2015, 20:26 ) *
Επίσης μπήκες στα μνημόνια γιατί το χρέος σου ήταν στο 120% του ΑΕΠ. 6 χρόνια μετά είσαι η μοναδική χώρα στη παγκόσμια Ιστορία που σε καιρό ειρήνης έχει 6 χρόνια ύφεση, με το χρέος να έχει πάει στο 180% του ΑΕΠ.

δεν μπηκες στο μνημονιο για να μειωσεις το χρεος αλλα για να μηδενισεις το ελλειμα να εχεις πρωτογενη πλεονασματα μαθε πρωτα τα βασικα

επισης αν δεν το πηρες χαμπαρι ο πρωθυπουργος εχει υπογραψει χαρτι με 8 δις μετρα αυτο δεν ειναι μνημονιο
natouralistis
QUOTE (xxx-4711 @ Jul 4 2015, 20:28 ) *
δεν αποφασιζουν ποιος θα κυβερναει την ελλαδα θετουν ορους για δανεισμο
οποιος δεν γουσταρει τα δανεικα τους βρισκει αλλες πηγες χρηματοδοτησης που δεν υπαρχουν φυσικα ή κοβει δικο του νομισμα
τωρα με δικο μας νομισμα μπορει να γινουμε νορβηγια αλλα μπορει και ζιμπαμπουε ειδικα οταν εισαγουμε τα παντα απο πετρελαιο μεχρι καρφιτσες
σε περιπτωση που εκλειναν οι τραπεζες με την προηγουμενη κυβερνηση και οι συνταξιουχοι περιμεναν σε ουρες για να παρουν ενα φιλοδωρημα θα ειχε ξεχειλισει η «λαικη οργη» και θα ειχε καει η αθηνα
τωρα καποιοι μιλουν για ψυχραιμια αξιοπρεπεια του λαου (γιατι συμφωνα με την ιδεολογια τους η αξιοπρεπεια και τα συμφεροντα του λαου ταυτιζονται με το κομμα) αντισταση και αλλα γραφικα

εσεις που ψηφιζετε οχι πως αισθανεστε που η τυχη της χωρας βρισκεται σε χερια ημιτρελλων ιδεοληπτικων που λιγα χρονια πριν υμνουσαν καθεστωτα τυπου σοβιετικης ενωσης και στα χερια ψυχοπαθων σαν το βαρουφακη

http://www.gazzetta.gr/plus/article/768547...omiki-poliorkia


Παρέθεσα ένα βίντεο Γερμανικού καναλιού στο οποίο γίνεται απολύτως σαφές ότι οι "σκληροί" της Ευρώπης όπως η Μέρκελ βασικό σκοπό δεν είχαν να έρθουν σε συμφωνία αλλά να ρίξουν την αριστερή κυβέρνηση τη Ελλάδας για να μη μιλάει κανείς για άλλη πολιτική εκτός λιτότητας.

Οπότε θεώρησα ότι αν συμφωνείς με το πρόγραμμα λιτότητας στην ουσία εξουσιοδοτείς τη Μέρκελ να ανεβοκατεβάζει όποιον της κάθεται βολικός στη κυβέρνηση. Αυτό είναι μια πραγματικότητα.

Και εσύ φίλε που δεν σε πειράζει προφανώς να αποφασίζει η Μέρκελ για την κυβέρνησή σου, για το ποια λιμάνια και ποια αεροδρόμια θα πουληθούν και σε ποιον με καλείς να απαντήσω σε αυτό "σε χερια ημιτρελλων ιδεοληπτικων που λιγα χρονια πριν υμνουσαν καθεστωτα τυπου σοβιετικης ενωσης και στα χερια ψυχοπαθων σαν το βαρουφακη".

Χρήζει πιστεύεις σοβαρής απάντησης η ανοησία;
yorgos
QUOTE
Επίσης μπήκες στα μνημόνια γιατί το χρέος σου ήταν στο 120% του ΑΕΠ. 6 χρόνια μετά είσαι η μοναδική χώρα στη παγκόσμια Ιστορία που σε καιρό ειρήνης έχει 6 χρόνια ύφεση, με το χρέος να έχει πάει στο 180% του ΑΕΠ.

Άραγε πραγματικά με ποια λογική θα ψηφίσεις υπέρ ενός προγράμματος που όλοι ομολογούν ότι απέτυχε και που νέα χρόνια ύφεσης θα αποτελειώσουν ότι έχει μείνει ακόμα όρθιο.

Μα αυτό λέμε, ότι το πρόγραμμα δεν εφαρμόστηκε ΠΟΤΕ. Δεν έγινε ΚΑΜΙΑ από τις μεταρρυθμίσεις που προέβλεπε.


QUOTE
ΥΓ. Ο πλανήτης έχει περίπου 200 χώρες, στο ευρώ είναι οι 19, οπότε όταν θέλετε να κάνετε αναγωγή του τι θα συμβεί στην Ελλάδα - αν αποφασίσει να σταματήσει να πεθαίνει για να κερδίζουν οι Γαλλογερμανικές τράπεζες- μπορείτε να κοιτάξετε και κάπου αλλού πέρα από τη Λατινική Αμερική. Η κάθε Βενεζουέλα δεν κρατάει τα ηνία της παγκόσμιας ναυτιλίας όπως συμβαίνει με την Ελλάδα.

Η Βενεζουέλα είναι μια χώρα με αμύθητα πετρέλαια. Η Ελλάδα πολύ απλά δεν εισπράττε μία από τη ναυτιλία της διότι οι πλοιοκτήτες έχουν flag of convenience και κυκλοφορούν τα πλοία τους ως πλοία από Μπαχάμες, Λιβερίες κλπ. Εδώ μιλάμε ότι ακόμη και τα γραφεία τους τα μεταφέρουν στην Κύπρο τους τελευταίους μήνες κι ο τελευταίος κλείνει την πόρτα. Η χώρα απλά απομονώνεται, φεύγει από το γκρουπ των πλουσίων και κλείνει το μάτι στην αλβανοποίηση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.