Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κρίση - True lies
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27
str
σχετικο και ασχετο...

βγηκαν πολλοι στην τβ, και εδω μεσα καπου διαβασα, τεσπα,

οτι ο παππας, ή ο μιχαλολιακος απαρνηθηκαν τους πρωην συντροφους τους, τους εδωσαν για να σωθουν, αρνηθηκαν οτι ειναι ναζιστες κλπ κλπ..
και διερωτομαι...
ποιος ειναι πιο καραγκιοζης? ο ναζιστης που οταν τον συνελαβαν αρνηθηκε την ιδεολογια του και εκανε τη κοτα, ή ο ναζιστης που οταν τον συνελαβαν επεμεινε στην ιδεολογια του και συνεχισε τις ιδιες σαχλαμαρες να λεει?

το ρωταω γιατι στα καναλια τουλαχιστον επαιξε πολυ τελευταια το " αρνηθηκε ο παπας οτι ειναι ναζι, αρνηθηκε ο μιχαλολιακος οτι εχει σχεση κλπ"
δηλαδη αν συνεχιζαν να τα παραδεχονται, θα ειμασταν περηφανοι οτι οι ελληνες ναζιστες μας, εχουν πυγμη και παραδεχονται, ενω τωρα ντρεπομαστε που οι ναζιστες της χωρας μας δεν εχουν τα @@ να παραδεχτουν την ιδεολογια τους?

μου εκανε εντυπωση που αχοληθηκαν ολοι με αυτο....εμενα προσωπικα ειτε παραδεχονταν τη σχεση τους ειτε την αρνουνταν το ιδιο μαλακες παραμενουν....
Zephyr
QUOTE(str @ Oct 7 2013, 11:57 ) *
σχετικο και ασχετο...

βγηκαν πολλοι στην τβ, και εδω μεσα καπου διαβασα, τεσπα,

οτι ο παππας, ή ο μιχαλολιακος απαρνηθηκαν τους πρωην συντροφους τους, τους εδωσαν για να σωθουν, αρνηθηκαν οτι ειναι ναζιστες κλπ κλπ..
και διερωτομαι...
ποιος ειναι πιο καραγκιοζης? ο ναζιστης που οταν τον συνελαβαν αρνηθηκε την ιδεολογια του και εκανε τη κοτα, ή ο ναζιστης που οταν τον συνελαβαν επεμεινε στην ιδεολογια του και συνεχισε τις ιδιες σαχλαμαρες να λεει?

το ρωταω γιατι στα καναλια τουλαχιστον επαιξε πολυ τελευταια το " αρνηθηκε ο παπας οτι ειναι ναζι, αρνηθηκε ο μιχαλολιακος οτι εχει σχεση κλπ"
δηλαδη αν συνεχιζαν να τα παραδεχονται, θα ειμασταν περηφανοι οτι οι ελληνες ναζιστες μας, εχουν πυγμη και παραδεχονται, ενω τωρα ντρεπομαστε που οι ναζιστες της χωρας μας δεν εχουν τα @@ να παραδεχτουν την ιδεολογια τους?

μου εκανε εντυπωση που αχοληθηκαν ολοι με αυτο....εμενα προσωπικα ειτε παραδεχονταν τη σχεση τους ειτε την αρνουνταν το ιδιο μαλακες παραμενουν....


Η τραγικότητα εκατέρωθεν δεν έχει όρια!
Γέλιο έριξα με ένα printscreen χρυσαυγιτών στο fb που έβγαλε μια σελίδα, όπου οι πιο "άσημοι" της οργάνωσης (τα "μπράτσα" που δεν βγαίνουν στις κάμερες) ένιωθαν προδομένοι από τον Μιχαλολιάκο που απέρριψε τον ναζισμό, ενώ ένας "ανώτερος" τους προέτρεπε να μην μιλάνε για σβάστικες και χίτλερ στο fb γιατί μπορούν να τους δουν δημόσια και να εκτεθούν icon_drunk.gif (IQ τυρόπιτα οι τύποι, έγραφαν στο χρονολόγιο και νόμιζαν ότι δεν τους βλέπει κανείς icon_tomato.gif)

Αλλά και οι δημοσιογραφίσκοι της δεκάρας με έχουν εκνευρίσει όσο δεν πάει. Ξαφνικά και καλά όλοι ανακάλυψαν τι είναι η Χ.Α. και κάνουν λες και ανακάλυψαν την χαμένη ατλαντίδα. Υποκριτές του κερατά 68.gif
Zoys
QUOTE(Zephyr @ Oct 7 2013, 12:22 ) *
Αλλά και οι δημοσιογραφίσκοι της δεκάρας με έχουν εκνευρίσει όσο δεν πάει. Ξαφνικά και καλά όλοι ανακάλυψαν τι είναι η Χ.Α. και κάνουν λες και ανακάλυψαν την χαμένη ατλαντίδα. Υποκριτές του κερατά 68.gif

Ακριβώς, παρουσιάζουν παλιά έντυπα της Χρυσής Αυγής σαν ανακαλύψεις της τελευταία στιγμής όταν η ύπαρξη τους και το (πιο ναζιστικό δεν πάει) περιεχόμενο αυτών είναι γνωστό εδώ και χρόνια...

Αλλά σε μια χώρα με αστυνομία της πλάκας όπως η Ελλάδα ας μην περιμένουμε κάτι καλύτερο από τα επίσης άθλια ΜΜΕ...
kseplenhs
QUOTE(morfi @ Oct 4 2013, 15:32 ) *
Όταν πάνε να μου φάνε το κινητό (που δεν ήταν iphone έχουμε πει) ή με απειλούν δύο άτομα μέσα στο τραίνο, πως ακριβώς μπορώ να νιώσω;


Εσένα πήγαν να σου φάνε το κινητό κατόπιν απειλής και αμαυρώθηκε η εικόνα που έχεις για τους ξένους

Της γκόμενας του φύσσα που έβλεπε να σφάζουν τον δικό της και οι μπάτσοι ατάραχοι να χαριεντίζονται με τους δολοφόνους,τι να πει για την περήφανη Ελ.Ασ.

Τον πακιστανό που έβλεπε να σφάζουν τους δικούς του στη μανωλάδα επειδή είχαν το θράσσος να ζητήσουν τα δεδουλευμένα,τι εμπιστοσύνη να έχει και που?Ή όταν τον κυνηγάνε μαυροφορεμένοι στα φανάρια μόνο και μόνο για να κολλήσουν παράσημα στην τοπική οργάνωση της γειτονιάς τους...

Καταλαβαίνεις επομένως πως οι κακοί δεν είναι μόνο στη μια μεριά...
Dancing Madly Backwards
QUOTE (str @ Oct 7 2013, 11:57 ) *
σχετικο και ασχετο...

βγηκαν πολλοι στην τβ, και εδω μεσα καπου διαβασα, τεσπα,

οτι ο παππας, ή ο μιχαλολιακος απαρνηθηκαν τους πρωην συντροφους τους, τους εδωσαν για να σωθουν, αρνηθηκαν οτι ειναι ναζιστες κλπ κλπ..
και διερωτομαι...
ποιος ειναι πιο καραγκιοζης? ο ναζιστης που οταν τον συνελαβαν αρνηθηκε την ιδεολογια του και εκανε τη κοτα, ή ο ναζιστης που οταν τον συνελαβαν επεμεινε στην ιδεολογια του και συνεχισε τις ιδιες σαχλαμαρες να λεει?

το ρωταω γιατι στα καναλια τουλαχιστον επαιξε πολυ τελευταια το " αρνηθηκε ο παπας οτι ειναι ναζι, αρνηθηκε ο μιχαλολιακος οτι εχει σχεση κλπ"
δηλαδη αν συνεχιζαν να τα παραδεχονται, θα ειμασταν περηφανοι οτι οι ελληνες ναζιστες μας, εχουν πυγμη και παραδεχονται, ενω τωρα ντρεπομαστε που οι ναζιστες της χωρας μας δεν εχουν τα @@ να παραδεχτουν την ιδεολογια τους?

μου εκανε εντυπωση που αχοληθηκαν ολοι με αυτο....εμενα προσωπικα ειτε παραδεχονταν τη σχεση τους ειτε την αρνουνταν το ιδιο μαλακες παραμενουν....



Αν δεχόντουσαν πως είναι ναζί ίσως στήριζαν περισσότερο το γεγονός πως είναι πολιτικοί κρατούμενοι. Όπως, σωστά, είπε κάποιος αυτές τις μέρες, κανείς πολιτικός κρατούμενος δεν αρνήθηκε τις πεποιθήσεις του, πόσο μάλλον τόσο γελοιωδώς εύκολα.
Magnus92
Παλι τα "δυο ακρα" ρε γαμωτο....

Ας κανει κατι επιτελους το δικαιο κρατος ...
Dancing Madly Backwards
Ο Κασιδιάρης ούτε τα προσχήματα δεν κρατάει
morfi
QUOTE(Dancing Madly Backwards @ Nov 1 2013, 21:12 ) *
Ο Κασιδιάρης ούτε τα προσχήματα δεν κρατάει

Ναι, το κάνει και κανένας στην Ελλάδα για να το κάνει και αυτός..
Magnus92
Πω πω, ευτυχως ανοιξαν σημερα τα μαγαζια , να μπορεσει επιτελους ο κοσμακης να αγορασει με την ησυχια του τον αστακο του και την σαμπανια του . . .
Zephyr
QUOTE(Magnus92 @ Nov 3 2013, 11:50 ) *
Πω πω, ευτυχως ανοιξαν σημερα τα μαγαζια , να μπορεσει επιτελους ο κοσμακης να αγορασει με την ησυχια του τον αστακο του και την σαμπανια του . . .


Είναι τόσα τα λεφτά φίλε μου που δεν προλαβαίνουμε να ψωνίζουμε 6 μέρες την βδομάδα, θέλουμε και 7η icon_drunk.gif
bballbill
Ξεκάθαρα για τα εμπορικά κέντρα και τα πολυκαταστήματα έγινε αυτός ο νόμος. Αν θυμάμαι καλά το νούμερο που άκουσα πριν καμιά 10ριά μέρες σ' ένα τοπικό κανάλι, 98,2% των εμπόρων πανελληνίως ζήτησαν να μην ανοίγουν τα καταστήματα τις Κυριακές.
T.W.Is.M.
QUOTE(Magnus92 @ Nov 3 2013, 11:50 ) *
Πω πω, ευτυχως ανοιξαν σημερα τα μαγαζια , να μπορεσει επιτελους ο κοσμακης να αγορασει με την ησυχια του τον αστακο του και την σαμπανια του . . .


Εγω θα συμφωνουσα απολυτα να ηταν ανοιχτα τα μαγαζια τις Κυριακες...αρκει να ηταν κλειστα τις Δευτερες. Πρακτικα θα εξυπηρετουσε περισσοτερο αυτο. Τα μαγαζια θα ειχαν περισσοτερο κοσμο τις Κυριακες απ οτι τις Δευτερες, ενω και το προσωπικο τους θα μπορουσε να χρησιμοποιησει τις Δευτερες(η οποιαδηποτε αλλη μερα της εβδομαδας) για αλλες δουλειες σε υπηρεσιες που δεν ειναι ανοιχτες τη μοναδικη μερα της εβδομαδας που εκεινοι δε δουλευουν.
geo82
Νομίζω ότι σε κάποιες χώρες του εξωτερικού εφαρμόζεται αυτό που λες. Δε φτάνει όμως να είναι μόνο τα μαγαζιά ανοιχτά. Πρέπει να υπάρχει και χρήμα για να κινηθεί η αγορά.
KingCrimson
To γεγονος οτι οι εργασιακες σχεσεις εχουν γινει λαστιχο κ δικαιωματα που κατακτηθηκαν με αγωνες και αιμα, εχουν ποδοπατηθει μεσα σε 3 χρονια.......αφορα ελαχιστους ή δεν ειναι θεμα καν........
ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΟΣ (και αδιαφορος και προβατο...και και....)
αντικατοπτριζει σαφεστατα τη νοοτροπια και τη ψυχοσυνθενση της μεγαλης πλειοψηφιας
Magnus92
QUOTE(bballbill @ Nov 3 2013, 17:25 ) *
Ξεκάθαρα για τα εμπορικά κέντρα και τα πολυκαταστήματα έγινε αυτός ο νόμος.



Σιγα...

Ωρα ειναι τωρα να μας πεις και οτι ολα τα "ρεπορταζ" των ΜΜΕ που ελεγαν ποσο γαματα κινηθηκε η αγορα σημερα , και ποσο μεγαλο τζιρο εβγαλαν τα καταστηματα ειναι ψεματα και προβοκατορικα...
bballbill
Δεν ξέρω αν έχεις πάει στρατό αλλά τα κανάλια είναι "γιώτα-ευτυχία".
geo82
QUOTE (KingCrimson @ Nov 3 2013, 23:26 ) *
To γεγονος οτι οι εργασιακες σχεσεις εχουν γινει λαστιχο κ δικαιωματα που κατακτηθηκαν με αγωνες και αιμα, εχουν ποδοπατηθει μεσα σε 3 χρονια.......αφορα ελαχιστους ή δεν ειναι θεμα καν........
ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΟΣ (και αδιαφορος και προβατο...και και....)
αντικατοπτριζει σαφεστατα τη νοοτροπια και τη ψυχοσυνθενση της μεγαλης πλειοψηφιας


Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια
manj13
ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ.....ΠΕΡΙ ΚΥΡΙΑΚΗΣ....

http://www.youtube.com/watch?v=ivFMkQcgQOc
natouralistis
Επειδη υπαρχει κοσμος που δεν προλαβαινει να ψωνισει κατα τη διαρκεια της ημερας, προτεινω τα μαγαζια να μενουν ανοιχτα και το βραδυ. Δηλαδη να λειτουργουν 24 ωρες, φυσικα με 1 ατομο προσωπικο και 480 το μηνα. Πως και ποτε θα ψωνισει δηλαδη ο νοικοκυραιος αν τη μερα δεν προλαβαινει? 24ωρο ανοιχτα και μετα ρεπορταζ για τη κοσμοσυρροη.
Magnus92



Μπορουσε να γινει στις 17 Νοεμβρη , για να αναβιωσουν και τα παλια εθιμα τους....
Magnus92
Δεν περιμενα ποτε να το γραψω , αλλα αυτη τη στιγμη ο προεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, Aλεξης Τσιπρας, ΞΕ-ΦΤΥ-ΛΙ-ΖΕΙ την κυβερνηση και τους εταιρους-παρατρεχαμενους της ...

41.gif
HLR CENATION
Χωρις να θελω να απαντησω στο προηγουμενο ποστ απλως μολις διαβασα ενα αρθρο και το παραθετω...Ενα αρθρο που αφορα και στο <<κακομαθημενο πλουσιοπαιδο >> Αλεξη Τσιπρα απο τον παντα απολαυστικο -για εμενα τουλαχιστον- Φαηλο Κρανιδιωτη. http://www.dimokratianews.gr/content/20214...%AF%CE%B1%CF%82
Zephyr
QUOTE(HLR CENATION @ Nov 13 2013, 04:32 ) *
Χωρις να θελω να απαντησω στο προηγουμενο ποστ απλως μολις διαβασα ενα αρθρο και το παραθετω...Ενα αρθρο που αφορα και στο <<κακομαθημενο πλουσιοπαιδο >> Αλεξη Τσιπρα απο τον παντα απολαυστικο -για εμενα τουλαχιστον- Φαηλο Κρανιδιωτη. http://www.dimokratianews.gr/content/20214...%AF%CE%B1%CF%82


Γενικά συμφωνώ με το άρθρο, πάντως αυτό το τελευταίο "Διότι μπορεί ο Τσίπρας να είναι ένας φαιδρός πολιτικός αντίπαλος, όμως ο λαός δεν είναι αντίπαλος. Και δεν αντέχει άλλο…" να το λέει ο ιδεολογικός εκπρόσωπος της παράταξης που προεκλογικά το έπαιζε φουλ αντιμνημόνιο και ως κυβέρνηση έχει γαντζωθεί στο μνημόνιο, είναι στην καλύτερη περίπτωση γελοίο (όπως και ο αρθρογράφος).

ΥΓ. Αποκλείεται να μπουν νέα μέτρα, έλεγαν λίγες μέρες πριν,
QUOTE
,
QUOTE
, τώρα τι στοίχημα μπαίνει ότι θα έρθουν νέα μέτρα???
Zoys
QUOTE(HLR CENATION @ Nov 13 2013, 04:32 ) *
Χωρις να θελω να απαντησω στο προηγουμενο ποστ απλως μολις διαβασα ενα αρθρο και το παραθετω...Ενα αρθρο που αφορα και στο <<κακομαθημενο πλουσιοπαιδο >> Αλεξη Τσιπρα απο τον παντα απολαυστικο -για εμενα τουλαχιστον- Φαηλο Κρανιδιωτη.

kill.gif
HLR CENATION
QUOTE(Zoys @ Nov 13 2013, 10:31 ) *
kill.gif

Tωρα που εισαι και mod δεν κανει να ειρωνευεσαι.Να διαφωνεις φυσικα.Ενταξει σου θιξε τον αρχηγο το καταλαβαινω, αλλα συγκρατησου!!
Zoys
QUOTE(HLR CENATION @ Nov 13 2013, 10:58 ) *
Tωρα που εισαι και mod δεν κανει να ειρωνευεσαι.Να διαφωνεις φυσικα.Ενταξει σου θιξε τον αρχηγο το καταλαβαινω, αλλα συγκρατησου!!

Ακριβώς επειδή είμαι mod η απάντηση μου ήταν ψύχραιμη.

Και δεν είμαι κομματικοποιημένος, οπότε προφανώς δεν θα μπορούσα να έχω αρχηγό τον (κάθε) Τσίπρα. Δεν είναι αναγκαία συνθήκη να έχει αρχηγό τον Τσίπρα κάποιος που απεχθάνεται τύπους σαν τον Κρανιδιώτη.
HLR CENATION
QUOTE(Zoys @ Nov 13 2013, 11:06 ) *
Ακριβώς επειδή είμαι mod η απάντηση μου ήταν ψύχραιμη.

Και δεν είμαι κομματικοποιημένος, οπότε προφανώς δεν θα μπορούσα να έχω αρχηγό τον (κάθε) Τσίπρα. Δεν είναι αναγκαία συνθήκη να έχει αρχηγό τον Τσίπρα κάποιος που απεχθάνεται τύπους σαν τον Κρανιδιώτη.


Σωπα ρε...Διαφορετικα τι θα εκανες δηλαδη?Εχεις μαθει τι παει να πει πολιτισμενη συζητηση?Εχεις μαθει να ακους με ηρεμια μια διαφορετικη αποψη?Μαθε να κανεις διαλογο πρωτα και ελα πες μου μετα.
Zoys
QUOTE(HLR CENATION @ Nov 13 2013, 11:15 ) *
Σωπα ρε...Διαφορετικα τι θα εκανες δηλαδη?Εχεις μαθει τι παει να πει πολιτισμενη συζητηση?Εχεις μαθει να ακους με ηρεμια μια διαφορετικη αποψη?Μαθε να κανεις διαλογο πρωτα και ελα πες μου μετα.

Δεν μπορεί κάθε άποψη να αντιμετωπίζεται ισότιμα, σαν να μην τρέχει τίποτα, ειδικά από τη στιγμή που είναι ακραία - αλήθεια εσείς δεν υποστηρίζετε την θεωρία των περίφημων 2 άκρων; Ο Φαήλος που πιστεύεις ότι ανήκει αλήθεια;

Και όχι, όταν γράφονται τέτοια πράγματα δεν μπορώ να είμαι κουλ και να τα προσπερνάω. Από τη στιγμή που υπερασπίζεσαι και βρίσκεις "απολαυστικούς" δηλωμένους φασίστες σαν τον εν λόγω θα περιμένεις και ανάλογες αντιδράσεις. Το emoticon δεν ήταν κάτι προσωπικό, σχολίασα με μια δόση χιούμορ αυτό που έγραψες, γιατί δεν υπάρχει νόημα να μπω σε αντιπαράθεση ή να κάτσω να επιχειρηματολογήσω σοβαρά για τον Φαήλο.

Εκτός από υποστηρικτής του Τσίπρα, τώρα δεν ξέρω να κάνω και διάλογο τώρα. Μάλλον κάποιος άλλος έχει χάσει την ψυχραιμία του...
HLR CENATION
Σαν να μην περασε μια μερα απο περυσι που εγραφα σε αυτα τα τοπικ και μου την <<πεφτανε>> και δεν μπορουσε καν να γινει διαλογος σε παρομοια θεματα με την ανοχη του <<επισημου >> φορουμ παντα...

θα ηθελα παντως να κλεισω την παρουσια μου στο φορουμ αποχαιρετωντας ΟΛΑ τα μελη και να τους ευχηθω καλη συνεχεια,και ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια. icon_wave.gif

Σαν να μην περασε μια μερα απο περυσι που εγραφα σε αυτα τα τοπικ και μου την <<πεφτανε>> και δεν μπορουσε καν να γινει διαλογος σε παρομοια θεματα με την ανοχη του <<επισημου >> φορουμ παντα...

θα ηθελα παντως να κλεισω την παρουσια μου στο φορουμ αποχαιρετωντας ΟΛΑ τα μελη και να τους ευχηθω καλη συνεχεια,και ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια. icon_wave.gif

Σαν να μην περασε μια μερα απο περυσι που εγραφα σε αυτα τα τοπικ και μου την <<πεφτανε>> και δεν μπορουσε καν να γινει διαλογος σε παρομοια θεματα με την ανοχη του <<επισημου >> φορουμ παντα...

θα ηθελα παντως να κλεισω την παρουσια μου στο φορουμ αποχαιρετωντας ΟΛΑ τα μελη και να τους ευχηθω καλη συνεχεια,και ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια. icon_wave.gif
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Nov 13 2013, 11:54 ) *
Σαν να μην περασε μια μερα απο περυσι που εγραφα σε αυτα τα τοπικ και μου την <<πεφτανε>> και δεν μπορουσε καν να γινει διαλογος σε παρομοια θεματα με την ανοχη του <<επισημου >> φορουμ παντα...

θα ηθελα παντως να κλεισω την παρουσια μου στο φορουμ αποχαιρετωντας ΟΛΑ τα μελη και να τους ευχηθω καλη συνεχεια,και ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια. icon_wave.gif

Σαν να μην περασε μια μερα απο περυσι που εγραφα σε αυτα τα τοπικ και μου την <<πεφτανε>> και δεν μπορουσε καν να γινει διαλογος σε παρομοια θεματα με την ανοχη του <<επισημου >> φορουμ παντα...

θα ηθελα παντως να κλεισω την παρουσια μου στο φορουμ αποχαιρετωντας ΟΛΑ τα μελη και να τους ευχηθω καλη συνεχεια,και ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια. icon_wave.gif

Σαν να μην περασε μια μερα απο περυσι που εγραφα σε αυτα τα τοπικ και μου την <<πεφτανε>> και δεν μπορουσε καν να γινει διαλογος σε παρομοια θεματα με την ανοχη του <<επισημου >> φορουμ παντα...

θα ηθελα παντως να κλεισω την παρουσια μου στο φορουμ αποχαιρετωντας ΟΛΑ τα μελη και να τους ευχηθω καλη συνεχεια,και ευχαριστω το φορουμ για την φιλοξενια. icon_wave.gif


βρε συ Χρήστο, τώρα ότι δίκιο και να έχεις το χάνεις...μα είναι τώρα αντίδραση με το που μας λένε κάτι που δεν μας αρέσει να λέμε αντίο και να σηκωνόμαστε να φεύγουμε
πραγματικά με ξαφνιάζει μια τέτοια συμπεριφορά , ειδικά απο ανθρώπους σαν και σένα που ξέρω πως έχουν χιούμορ και καλή διάθεση
όλοι έχουμε τις άσχημες μέρες μας και κάποια γεγονότα γίνονται αφορμή για να ξεσπάμε σε λάθος (συνήθως) άτομα, αλλά ΄δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας , εδώ έχεις ακούσει χειρότερα και δεν έφυγες
peace.gif
sacarame
Χρήστο δεν καταλαβαίνω το λόγο που φόρτωσες τόσο πολύ... Παρουσίασες ένα άρθρο που σου αρέσει, ο άλλος δεν συμφωνεί με τα λεγόμενα του.. Δικαίωμα σου εσένα, δικαίωμά του και του άλλου να μην του αρέσει..


Ούτε σε έβρισε ούτε στην είπε, έβαλε ένα ιμότικον το οποίο είτε το παίρνεις σαν χιούμορ είτε απλά σαν απέχθεια προς τον συντάκτη του άρθρου.. Όχι προς εσένα..

Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο της διαμάχης και τα πυρά που πετάς... Προφανώς και είναι δικαίωμα σου να αποχωρήσεις από το φόρουμ αν το θες, κανείς δεν θα σε εμποδίσει σε αυτό, απλά ειλικρινά πιστεύω ότι είναι ακραία η αντίδραση σου...
Magnus92
http://www.youtube.com/watch?v=0IZzkbSqvXo
bbplayer
το διάβασα κι εγώ χθες. στα καλά καθούμενα.
Marciulionis
Άλλη μια στιγμή αηδείας προχθές στο μετρό. Μια εργαζόμενη να φωνάζει ότι απαγορεύεται η επαιτεία στο μετρό και να προτρέπει το πλήθος να λιντσάρει τον επαίτη αρνούμενη να ξεκινήσει το συρμό μέχρι να αποβιβαστεί...

Θα πρότεινα να φτιάξουμε "κένρα υποδοχής" επαιτών αστέγων και φτωχών εν γένει, άλλα νομίζω κάπου διάβασα ότι με πρόλαβε η ΧΑ.

Θα προτείνω λοιπόν με τη σειρά μου να γίνουν σε ξερονήσια ώστε αφενός να μην είμαστε αναγκασμένοι οι "νοικοκυραίοι" να τους βλέπουμε και αφετέρου να πολεμήσουε και το πρόβλημα του "αφελληνισμού" τον Ελληνικών νησιών (με πετυχημένες συνταγές του πρόσφατου παρελθόντος).
Zephyr
http://news.in.gr/economy/article/?aid=123...;ref=newsletter

Ντάισελμπλουμ: Αρχίζουμε να χάνουμε την υπομονή μας με την Ελλάδα

QUOTE
Παραδέχτηκε, πάντως, ότι έχουν ήδη γίνει σημαντικές προσπάθειες, αλλά επισήμανε παράλληλα την ανάγκη «νέων θυσιών από τους Έλληνες».


QUOTE
«Κάθε χώρα, χωρίς εξαίρεση, θα πρέπει να ενισχύσει την ανταγωνιστικότητά της» δήλωσε, χαρακτηρίζοντας άκρως αναγκαία τη λήψη «επίπονων αποφάσεων», ώστε, μεταξύ άλλων, να μειωθεί το κόστος εργασίας.


Να τα μας τα ωραία!
Κατά τα άλλα μην τυχόν και βγούμε από το ευρώ και πάμε στην δραχμή γιατί δεν θα έχουμε φαί να φάμε 24.gif
Να μειωθεί κ άλλο το κόστος εργασίας για να έρθουν οι γερμανικές εταιρείες και να προσλαμβάνουν κόσμο με 5 ευρώ μεροκάματο. Προσέχτε παιδιά μην τυχόν μας διώξουν οι φίλοι μας οι ευρωπαίοι από το ευρώ 24.gif !
kseplenhs
Έχει δίκιο.Πρέπει να εξορθολογιστούν οι μισθοί.Ενα μηνιάτικο=ένα γέμισμα του ρεζερβουάρ.Αυτό είναι σωστό...
Zoys
Συμφωνώ απόλυτα με τις ανθρωποθυσίες.

Λέω να αρχίσουμε από τον Πάγκαλο.
bballbill
«Γδύνουν» τους φαντάρους!
Πολλά ακούγονται κατά καιρούς για τα ΚΨΜ των στρατοπέδων και την ποιότητα των προϊόντων.

Όμως αυτή τη φορά γίνεται λόγος για αύξηση στις τιμές των προϊόντων που παίρνουν οι φαντάροι!

Να σημειωθεί πως το ΚΨΜ στον Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων Θήβας δόθηκε σε ιδιωτική εταιρεία, σύμφωνα με το onalert.

Σύμφωνα με το Δίκτυο Ελεύθερων Φαντάρων, οι στρατιώτες θα πίνουν καφεδάκι με τιμές Κολωνακίου .

Ο νέος τιμοκατάλογος

Φραπέ μικρός 1 ευρώ, μεγάλος 1.4
Φρέντο 1,5 ευρώ, φρέντο καπουτσίνο 1,8
Η τιμή του καφέ πριν την ιδιωτικοποίηση ήταν γύρω στα 30 λεπτά.
Το νερό 35 λεπτά από 20 και το κρουασάν 1.20 από 30 λεπτά
Χαρτί τουαλέτας 80 λεπτά, που πλέον πρέπει να αγοράσεις αφού δεν παρέχει ο στρατός.
http://www.axiaplus.gr/article/53114/gdynoyn-toys-fantaroys/

Τί καραγκιοζιλίκια είν 'αυτά;
natouralistis


Νότης φίλε...ποιότητα!! Γνήσιος Έλλην, δεν μπορεί να θεωρήσει ομοίους του, τους μαύρους υπανθρώπους και μας καλεί να στηρίξουμε όλοι τους φιλοχουντικούς, φιλοναζιστές, ρατσιστές, σωματέμπορους, δολοφόνους, μπράβους, κλέφτες.

Αυτός ο τύπος....Ε ρε φίλε κλαίω, άντε γεια.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Nov 23 2013, 02:54 ) *


Νότης φίλε...ποιότητα!! Γνήσιος Έλλην, δεν μπορεί να θεωρήσει ομοίους του, τους μαύρους υπανθρώπους και μας καλεί να στηρίξουμε όλοι τους φιλοχουντικούς, φιλοναζιστές, ρατσιστές, σωματέμπορους, δολοφόνους, μπράβους, κλέφτες.

Αυτός ο τύπος....Ε ρε φίλε κλαίω, άντε γεια.



Ας του αφιερωσω ενα δικο του ασμα λοιπον:

Δωσε ενα τελος να αρμοζει
κανε μια εξοδο μεγαλη
φυγε λοιπον ρε καραγκιοζη
ρεζιλι εγινες και παλι
Zoys
Το follow που έκανα στη Δέσποινα προχθές φαίνεται ότι έπιασε τόπο. biggrin.gif

Πάντως ο Μεγάλος Έλληνας Ν.Σ. ετοιμάζει ήδη την επόμενη συνεργασία του.
T.W.Is.M.
QUOTE(Zoys @ Nov 23 2013, 11:21 ) *
Το follow που έκανα στη Δέσποινα προχθές φαίνεται ότι έπιασε τόπο. biggrin.gif

Πάντως ο Μεγάλος Έλληνας Ν.Σ. ετοιμάζει ήδη την επόμενη συνεργασία του.


Δε χρειαζεται συνεργασιες. Θα το βγαλει μονος του το προγραμμα.
Αληθεια, το πολιτικο συστημα του φταιει τωρα που σταματησε να ρεει το χρημα στην αγορα, δεν ερχονται οσοι τα εβγαζαν μαυρα και επομενως δεν μπορει να βγαλει κι αυτος πιο πολλα μαυρα? rolleyes.gif
Marciulionis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 23 2013, 13:13 ) *
Δε χρειαζεται συνεργασιες. Θα το βγαλει μονος του το προγραμμα.
Αληθεια, το πολιτικο συστημα του φταιει τωρα που σταματησε να ρεει το χρημα στην αγορα, δεν ερχονται οσοι τα εβγαζαν μαυρα και επομενως δεν μπορει να βγαλει κι αυτος πιο πολλα μαυρα? rolleyes.gif


Και του φταίνε οι... μαύροι! rolleyes.gif
Zoys
Τα αχαρακτήριστα αυτά πράγματα έγιναν χθες κοντά στην περιοχή μου...

QUOTE
4 μήνες μετά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα στην Αμφιάλη από τάγμα εφόδου της χρυσής αυγής, τα θρασύδειλα φασιστοειδή έκαναν ξανά την εμφάνισή τους στο Κερατσίνι, 100 περίπου άτομα, στις συνοικίες της Αμφιάλης και των Ταμπουρίων. Κατεβαίνοντας την οδό Τσαλδάρη, βεβήλωσαν το σημείο θανάτου του Παύλου Φύσσα -τον οποίο οι ίδιοι δολοφόνησαν- σβήνοντας συνθήματα, ποιήματα και αφιερώσεις δεκάδων ανθρώπων και καταστρέφοντας πανό του τοπικού συλλόγου δασκάλων «Πλουμπίδης». Μια ξεκάθαρη «ανάληψη ευθύνης» πλέον της δολοφονίας από πλευράς τους, που μέχρι στιγμής δεν την αποδέχονταν, έχοντας «αδειάσει» τον μαχαιροβγάλτη τους Ρουπακιά.

Στο πέρασμά τους κατέβασαν και άλλα πανό του τοπικού συλλόγου δασκάλων, έσβησαν αντιφασιστικά συνθήματα, λέρωσαν τοίχους με εμετικά φασιστικά-εθνικιστικά συνθήματα ενώ φτάνοντας, στην πλατεία Λαού, στα Ταμπούρια, κινήθηκαν επιθετικά προς τον αυτοοργανωμένο χώρο αλληλεγγύης και ρήξης ΡΕΣΑΛΤΟ (100μ από την πλατεία). Προφανώς, στην προσπάθεια τους να επανεμφανιστούν στις περιοχές του Πειραιά τις τελευταίες βδομάδες, έχουν ενοχληθεί από τη δυναμική αντίσταση που έχουν συναντήσει από τον κόσμο του αγώνα (την προηγούμενη βδομάδα εμφανίστηκαν στις περιοχές της Νίκαιας και του Κορυδαλλού και έγραψαν τον αυτοδιαχειριζόμενο κοινωνικό χώρο Κορυδαλλού Pasamontana).

Οι μισοί περίπου εισήλθαν στην οδό Ερμού και επιτέθηκαν στο στέκι, προκαλώντας ταυτόχρονα ζημιές σε σπίτια, αυτοκίνητα και μηχανάκια περίοικων, ενώ οι υπόλοιποι είχαν αποκλείσει την οδό Κωνσταντινουπόλεως μπλοκάροντας τα διερχόμενα οχήματα και προσφέροντας έτσι κάλυψη στην ομάδα επίθεσης. Οι 15 συντρόφισσες και σύντροφοι που βρίσκονταν στο στέκι εκείνη την ώρα υπερασπίστηκαν τον εαυτό τους και το εγχείρημα και μετά από πεντάλεπτη σύγκρουση κατόρθωσαν να τους απωθήσουν. Αποδεικνύοντας ότι ο συλλογικός συντροφικός αγώνας χωρίς διαβαθμίσεις «ικανότητας» και φύλου είναι σε θέση να αντιμετωπίσει επιτυχώς τα ναζιστικά τάγματα εφόδου, όταν αυτά δεν έχουν την ενεργό στήριξη των δυνάμεων καταστολής. Οι πολλές μηχανές ΔΙΑΣ, βέβαια, που συνόδευσαν τους φασίστες μετά την επίθεσή τους μέχρι την αποχώρησή τους από το Κερατσίνι, δεν προχώρησαν σε καμία προσαγωγή. Παρότι οι πρώτες αστυνομικές δυνάμεις έφτασαν στο σημείο κατά τη διάρκεια της επίθεσης-σύγκρουσης και παρότι αρκετοί φασίστες (αυτοί που ήταν στην πρώτη γραμμή) αποχώρησαν χρωματισμένοι με μπογιά στα ρούχα τους. Έχει ιδιαίτερη σημασία να σημειωθεί ότι το κυριότερο γεγονός που επιβεβαιώνει τον αντικοινωνικό, τραμπούκικο και δολοφονικό χαρακτήρα τους, είναι η καταστροφή με πέτρες των τζαμιών των παραθύρων και της πρόσοψης του διπλανού σπιτιού, παρότι ο ιδιοκτήτης τούς φώναζε ότι είναι σπίτι και μέσα υπάρχει μικρό παιδί. Από τις δεκάδες πέτρες που πετάχτηκαν προς το σπίτι οι περισσότερες έπεσαν στο παιδικό δωμάτιο και αν το κοριτσάκι δεν είχε φυγαδευτεί από τους γονείς της θα είχε τραυματιστεί σοβαρά ή θανάσιμα.

Ακολούθησε άμεσο αντιφασιστικό κάλεσμα στην πλατεία Λαού και αυθόρμητη διαδήλωση στα Ταμπούρια και την Αμφιάλη (στους δρόμους που είχαν περάσει νωρίτερα οι φασίστες) από 400 και πλέον αντιφασίστες και αντιφασίστριες, που έσβησαν παράλληλα τα φασιστικά συνθήματα από τους τοίχους. Με μεγάλη συμμετοχή ανθρώπων της περιοχής και τη στήριξη πολλών αλληλέγγυων-αγωνιζόμενων ανθρώπων από τις γύρω περιοχές του Πειραιά και διάφορες συνοικίες της Αθήνας.

Οι φασίστες είναι τα πιστά σκυλιά του κράτους και του κεφαλαίου -όσο κι αν συνεχίζουν να το παίζουν αντισυστημικοί- που έπεσαν σε δυσμένεια από τα αφεντικά τους (πιθανώς προσωρινή) λόγω τάσεων αυτονόμησης και μιας σειράς ανεξέλεγκτων κινήσεων-επιλογών τους, όπως οι δολοφονικές επιθέσεις κατά των συνδικαλιστών του ΠΑΜΕ στο Πέραμα και του Παύλου Φύσσα στο Κερατσίνι. Θα το πούμε για άλλη μια φορά: στις γειτονιές της προσφυγιάς, της αντίστασης, της αξιοπρέπειας και της αλληλεγγύης, οι φασίστες, τα τάγματα εφόδου τους και οι υποστηρικτές τους, δεν είναι απλά ανεπιθύμητοι αλλά εχθροί. Φασίστες δολοφόνοι δε χωράτε στις γειτονιές μας. Και αυτό θα το επιβεβαιώνουμε κάθε στιγμή, με κάθε τρόπο.

Video εδώ.

Πηγή: athens.indymedia.org

Η αντίδραση της τοπικής αντιφασιστικής (και όχι μόνο φυσικά) κοινότητας ήταν άμεση στην ευρύτερη περιοχή του Κερατσινίου.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Zoys @ Jan 26 2014, 12:40 ) *
Τα αχαρακτήριστα αυτά πράγματα έγιναν χθες κοντά στην περιοχή μου...


Η αντίδραση της τοπικής αντιφασιστικής (και όχι μόνο φυσικά) κοινότητας ήταν άμεση στην ευρύτερη περιοχή του Κερατσινίου.

Δεν λεω πως δεν εγιναν.αλλα το συγκεκριμενο σαιτ δεν βριθει αξιοπιστιας....
Zoys
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 26 2014, 13:13 ) *
Δεν λεω πως δεν εγιναν.αλλα το συγκεκριμενο σαιτ δεν βριθει αξιοπιστιας....

Καλά, ενδεικτικά βρήκα τα γεγονότα από το site αυτό, αλλά γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι συνέβησαν.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Zoys @ Jan 26 2014, 13:26 ) *
Καλά, ενδεικτικά βρήκα τα γεγονότα από το site αυτό, αλλά γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι συνέβησαν.

εννοειται εμπιστευομαι περισσοτερο εσενα.υπ'οψιν,το ξαναλεω οτι η δικη τους αφηγηση μπορει να ειναι εν προκεειμενω ακριβης,αλλα γενικα δεν νομιζω οτι ειναι κακο να ειμαστε σχετικα επιφυλακτικοι οταν προκειται για σαιτς με συγκεκριμενη πολιτικη τοποθετηση.ας πουμε σε αλλες περιπτωσεις οπου οι αναρχες εχουν συμπλακει με αστυνομικες δυναμεις,δεν εχω ξαναδει ευαισθησια για κατεστραμμενα αμαξια και γενικοτερες υλικες ζημιες αο την πλευρα τους.
Magnus92
D-Wade
QUOTE(Magnus92 @ May 26 2014, 18:42 ) *

laugh.gif laugh.gif Ντααξ για την Ελλάδα λένε όχι για τους αναπτήρες tongue.gif
spiderP
Δεν έκατσα να διαβάσω 50 σελίδες, οπότε σόρι αν επαναλαμβάνω κάποιον άλλον. Θα προσπαθήσω να αποφύγω τις χρεολογίες.

Καταρχάς, είμαι αριστερός. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ αλλά όχι δαγκωτό. Κάθε μα κάθε φορά σκέφτομαι την ψήφο μου.

Ειπώθηκε από επίσημα χείλη ότι πρέπει να γίνει "αναδιάρθρωση" της ελληνικής οικονομίας. Μία λέξη που σημαίνει τι;
- Καταρχήν εσωτερική υποτίμηση. Αφενός μείωση μισθών και παροχών κλπ, ώστε ΜΕΤΑ να παρασυρθούν οι τιμές. Καταρχήν να πω ότι ποσώς με ενδιαφέρει το πόσα λεφτά έχω. Εμένα με νοιάζει αν μου φτάνουν. Με το μοντέλο ρίχνω έσοδα του κοσμάκη και αφήνω τις τιμές να πέσουν ήρεμα σαν ξερά φύλλα ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΩ ότι για πολύ καιρό πολλοί άνθρωποι δεν θα έχουν επαρκή έσοδα. Το οποίο σημαίνει ότι θα αντλούν από αποταμιεύσεις, συγγενείς, τράπεζες (δάνεια). Δάνειο δεν παίζει για κανέναν, οπότε όποιος δεν έχει αποθέματα ή μπαμπάδες-παππούδες-μετανάστες αδέρφια, τι θα κάνει; Το να αφεθούν οι τιμές ελεύθερες είναι σύμφωνο με ορισμένες από τις βασικότερες αρχές της ΕΕ, που απαγορεύει την κρατική παρέμβαση στις τιμές πλην ορισμένων εξαιρέσεων, που κι αυτές σιγά σιγά υποχωρούν (βλέπε φάρμακα). Η ιδέα να τεθεί πλαφόν στις τιμές δεν είναι και τόσο παράλογη αφεαυτής, απλώς αν το κάναμε θα αυτο-πετιόμασταν έξω από την ΕΕ λόγω καταστατικού.

- Μείωση των αυτοαπασχολούμενων από 27% του εργατικού δυναμικού προ κρίσης σε 4%, όπως στη Γερμανία. Θέλεις παιδί μου να γίνεις δικηγόρος; Σπούδασε και μετά τρέχα με το βιογραφικό να ανεμίζει από εταιρεία σε εταιρεία μπας και σε πάρει κανείς. Θες να γίνεις φαρμακοποιός; Το πολύ πολύ franchise. Φορτηγατζής; Ψάξε εταιρεία.
Δε λέω, σε πολλές περιπτώσεις βασανιζόμαστε ως χώρα λόγω "συντεχνιών". Όμως κι αυτό που έγινε, 900.000 επιχειρήσεις να κλείσουν σε 5 χρόνια μέσα, είναι υπερβολικό. Σίγουρα κάποιες άνοιξαν στο μεσοδιάστημα, αλλά πόσες; Κι αυτοί οι ~600.000 μπήκαν στην αγορά εργασίας, κάποιοι πολλοί από αυτούς έμειναν στην απέξω κι έχουν και χρέη στο κεφάλι τους.
Θες ρε μεγάλε να μειωθούν οι επιχειρηματίες; 'Ντάξει, αλλά πιο λάου λάου. Μέχρι το 2008 δίνονταν αφειδώς επιδοτήσεις μέχρι και για πλυντήρια αυτοκινήτων και ξαφνικά τέλος επιτηδεύματος, τεκμήρια, χαράτσια, μπλακ άουτ. Τι ρεζιλίκια είναι αυτά; Η συνέχεια του κράτους είναι ανέκδοτο στην Ελλάδα, και πολύ φοβάμαι ότι θα παραμείνει και μετά την αλλαγή κυβέρνησης.

- Ιδιωτικοποιήσεις. Δε λέω, τόσα ακίνητα που κάθονται και μουχλιάζουν, κάτι εταιρείες, πχ λιπάσματα, τι δουλειά έχει το κράτος να τα έχει; Όμως υπάρχουν και όρια. Εγώ αν ήταν να έρθω να επενδύσω στην Ελλάδα, να χτίσω ένα εργοστασιάκι βρε αδερφέ, και μάθαινα ότι ΔΕΗ και νερό είναι ιδιωτικά, ε όσο να 'ναι θα στραβομουτσούνιαζα. Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει στις πόλεις όπου το νερό ιδιωτικοποιήθηκε. Για το ρεύμα τώρα, νομίζω ότι οι περιπτώσεις της Φουκουσίμα και του τυφώνα Σάντι αρκούν. Στη μεν Φουκουσίμα οι αντιπρόσωποι της εταιρείας που έπεισαν τις αρχές ότι το ντουβάρι ύψους 5,5 μέτρων αρκούσε, πήραν μπόνους για την επιτυχία τους. Όταν η εταιρεία τα κακάρωσε, και αφού είχε μοιράσει μισθούς, μερίσματα, μπόνους και δε συμμαζεύεται, κλήθηκε το κράτος να την συμμαζέψει και να την ξεχρεώσει. Όσο για τον τυφώνα, περιοχές της ΝΥ ήταν χωρίς ρεύμα για πάνω από 1 μήνα. Δε λέω, ήταν φοβερή η πλημμύρα, αλλά κι αυτοί στον κόσμο τους. Άντε 10 μέρες το πολύ να τους έπαιρνε.
Να με θυμηθείτε, στις ιδιωτικοποιήσεις εντάσσονται και τα νοσοκομεία και τα σχολεία, απλώς γίνεται συγκεκαλυμμένα. Αν φερ ειπείν κλείσει το νοσοκομείο στην Καρδίτσα και ανοίξει κάποιο ιδιωτικό εκεί, και πάθει κάτι ο άνθρωπός σου, πού θα τον πας αν είσαι Καρδιτσιώτης; Υπάρχει πουθενά ανταγωνισμός στην περίπτωση που ανέφερα ή στην περίπτωση νερού-ΔΕΗ;

- Μείωση του κράτους. Συμφωνώ, σε πάρα πολλούς τομείς μπορεί να γίνει αποτελεσματική συρρίκνωση. Αλλά ρε παιδιά τους νοσοκόμους και τους γιατρούς γιατί τους διώχνετε; Οι Γερμανοί έχουν 50% περισσότερες νοσοκόμες ανά πληθυσμό, κι εμείς διώχνουμε.

Ένας ξένος καρχαρίας θα χαιρόταν από όλα τα ανωτέρω. Όμως, οι μεγάλοι καρχαρίες περισσότερο ανυπομονούν για τις ιδιωτικοποιήσεις. Σε δεύτερη φάση γουστάρουν που κλείνουν επιχειρήσεις, γιατί θα αναπτυχθούν στη θέση τους αλυσίδες και φραντσάιζ. Πρόκειται για 2 στρατηγικής σημασίας τομές που θα αιμοδοτήσουν αυτά τα απελπιστικά διψασμένα κουνούπια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.