Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The Linux thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3
dizzy_fingers
Πιστεύω πως πλέον είμαστε αρκετοί εδώ μέσα που χρησιμοποιούμε κάποια διανομή linux, οπότε ίσως είναι καλό να ανοίξουμε αυτό το τόπικ για να συζητάμε σχετικά με τη διανομή που χρησιμοποιούμε, τα προβλήματα που συναντάμε, τις εξελίξεις που προκύπτουν...

Εγώ ξεκίνησα με ubuntu, το άφησα το καλοκαίρι και πρόσφατα επέστρεψα και πλέον αυτό είναι το βασικό μου λειτουργικό.
Ασφαλώς έχω και τα windows για δουλειές που δε μπορώ να κάνω με linux, αλλά όταν θέλω να σερφάρω, να δω ταινία, να ακούσω μουσική βάζω τα ubuntu.



ΥΓ1: Κάνω και poll για να δούμε πόσοι εδώ μέσα χρησιμοποιούμε αυτό το λειτουργικό και πως.

ΥΓ2: Παρακαλώ όσου συμμετέχουν να μην μετατρέψουν τη συζήτηση σε linux VS windows thread....ανοίξτε νέο τόπικ για αυτό 19.gif !
sihainas
Ήθελα να ξαναβάλω αλλά είπα να περιμένω 3 μερούλες που βγαίνει το νέο Ubuntu 8.04 biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
Καλό το ubuntu, αλλά με τον καιρό θα νοιώσεις την ανάγκη να πας σε κάτι που σου δίνει μεγαλύτερο έλεγχο..
Με τον καιρό χρήσης θα καταλάβεις τι εννοώ..
Πιστεύω αν ένας χρήστης έχει λίγο καιρό σε ubuntu, τότε μπορεί πολύ εύκολα να περάσει σε Fedora πχ (η οποία σημειωτέον γίνεται όλο και καλύτερη) ή πιο μετά ακόμη σε καθαρό Debian, Arch, Slack-based διανομές κτλ.

Τα έχουμε πει 2-3 φορές εξάλλου smile.gif
Περιμένω νέα, εντυπώσεις, από παλιούς και νέους χρήστες smile.gif
Με χαρά θα μοιραστώ τις όποιες απορίες μου, απαντήσεις μου, και γενικά χαλαρή linuxoκουβεντούλα με όλους smile.gif smile.gif (γουστάρωωω)

Αν είναι θα ποστάρω και κανένα how-to αν ζητηθεί smile.gif

Edit: Μαζί γράφαμε χεχε
dizzy_fingers
QUOTE(sihainas @ Apr 21 2008, 20:32 ) *
Ήθελα να ξαναβάλω αλλά είπα να περιμένω 3 μερούλες που βγαίνει το νέο Ubuntu 8.04 biggrin.gif

Ω ναι! Το περιμένω κι εγώ με χαρά!

Εγώ HD είχα δοκιμάσει debian για ένα βράδυ, αλλά για να το κάνω να δουλέψει μου βγήκε το λάδι και το παράτησα...καταλαβαίνω τί λες, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω προλάβει να πάω το ubuntu (ή τις γνώσεις μου) στα όριά του για να ζητήσω κάτι καλύτερο.
lagiator
Εγώ τρέχω dualboot ubuntu & WinXP..

Θα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά linux αν υπήρχαν καλά προγράμματα για συγγραφή μουσικής και επεξεργασίας βίντεο..

Αν χρειάζεστε βοήθεια για ubuntu είμαι πρόθυμος smile.gif smile.gif
dizzy_fingers
Αυτό με τα βίντεο ξαναπέστο....
Αλλά για τη μουσική, προσωπικά με έχει βολέψει μια χαρά το audacity.
Αν όμως κάποιος θέλει να ασχοληθεί πιο σοβαρά δεν ξέρω τί γίνεται...

Πέρα από τις δουλειές στη σχολή και μερικά πράγματα της δουλειάς, αυτός είναι ο κύριος λόγος που κρατάω win στα pcιά μου.
ios
Aποκλειστικά Debian, etch στο σπίτι (συντόμως θα περάσω σε lenny) και lenny στην σχολή. Το πισί (πέραν από τις κλασικές του εφαρμογές - torrent, ταινίες, μουσική, surfing) το έχω και για να γράφω σε c και c++.

Όσον αφορά το θέμα που έθιξε ο ζαλισμενοδάχτυλας, ok είναι λίγο μανούρα να φορτώσεις τους nvidia drivers αλλά το net είναι γεμάτο από guides και wikis πολύ καλογραμμένα.

PS. Μέχρι να βάλω debian δεν είχα ιδέα από κονσόλα, unix, shell scripting και τα παρεμφερή. Αναγκάστηκα να μεταφερθώ λόγω σχολής.
dizzy_fingers
QUOTE(ios @ Apr 22 2008, 12:52 ) *
Όσον αφορά το θέμα που έθιξε ο ζαλισμενοδάχτυλας, ok είναι λίγο μανούρα να φορτώσεις τους nvidia drivers αλλά το net είναι γεμάτο από guides και wikis πολύ καλογραμμένα.

Βασικά το πρόβλημα είχε να κάνει με το στήσιμο του wireless (iwp 3945 ο driver...ακόμα το θυμάμαι biggrin.gif) και μετά όταν το κατάφερα, πείραξα κάτι και δε φόρτωνε το X.
Κατά πάσα πιθανότητα με ένα απλό ψάξιμο στο ίντερνετ θα λυνόταν το θέμα, αλλά δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ και το παράτησα.

Το επόμενο (και λογικό από ubuntu) βήμα πάντως θα είναι το debian.

Όπως έχω πει και στον happy donnut, θέλω να χωθώ λίγο στο administrating...
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 21 2008, 20:08 ) *
Εγώ ξεκίνησα με ubuntu, το άφησα το καλοκαίρι και πρόσφατα επέστρεψα και πλέον αυτό είναι το βασικό μου λειτουργικό.
Ασφαλώς έχω και τα windows για δουλειές που δε μπορώ να κάνω με linux, αλλά όταν θέλω να σερφάρω, να δω ταινία, να ακούσω μουσική βάζω τα ubuntu.
ΥΓ1: Κάνω και poll για να δούμε πόσοι εδώ μέσα χρησιμοποιούμε αυτό το λειτουργικό και πως.

ΥΓ2: Παρακαλώ όσου συμμετέχουν να μην μετατρέψουν τη συζήτηση σε linux VS windows thread....ανοίξτε νέο τόπικ για αυτό 19.gif !

Μια παρατηρηση: Προσβαλλετε το αληθινο ονομα του λειτουργικου σας, προσβαλλετε το λειτουργικο σας με το να το λετε απλα Linux.
Το σωστο ειναι GNU/Linux.
Οποτε πρεπει να αλλαξει και ο τιτλος.

Για οποιον θελει να χασει λιγο χρονο και να διαβασει λιγες αηδιες περι αυτου ας δει ΕΔΩ....

Μετα τα παραπανω ανουσια παμε παρακατω:
Στο poll καλο θα ηταν να μπει η επιλογη "Δεν εχω GNU/Linux αλλα σκοπευω να βαλω στο μελλον."
Γιατι εγω πχ εχω Windows XP τωρα αλλα σε κανα 2-12 μηνες σκοπευω να βαλω ΚΑΙ GNU/Linux.
Οποτε η σημερινη ψηφος μου δεν θα ειναι ιδια με αυτην μετα απο καποιους μηνες. ohmy.gif

Ακομα η επιλογη "Εχω Windows και τα μισω. Ειδα το GNU/Linux και πλεον εχει αλλαξει η ζωη μου οποτε σκοπευω να πεταξω τα απαισια Windows και να βαλω Linux" θα ηταν χρησιμη.....
dizzy_fingers
QUOTE(NBAer @ Apr 22 2008, 13:16 ) *
Μια παρατηρηση: Προσβαλλετε το αληθινο ονομα του λειτουργικου σας, προσβαλλετε το λειτουργικο σας με το να το λετε απλα Linux.
Το σωστο ειναι GNU/Linux.
Οποτε πρεπει να αλλαξει και ο τιτλος.

Κάποιος μπορεί να χρησιμοποιεί Red Hat ή κάποια άλλη commercial διανομή wink.gif (χα! στην έφερα tongue.gif).

QUOTE
Στο poll καλο θα ηταν να μπει η επιλογη "Δεν εχω GNU/Linux αλλα σκοπευω να βαλω στο μελλον."

Γιατί απλά δεν ψηφίζεις τότε, παρά μόνο όταν βάλεις .....linux/GNU(για να στην σπάσω περισσότερο laugh.gif).
lagiator
ρε παιδιά..Στα ubuntu γιατί δεν μπορώ να κάνω cut/copy/paste όταν έχω την γλώσσα γυρισμένη στα Ελληνικά;
dizzy_fingers
Γιατί λογικά τα x,c,v έχουν διαφορετικό χαρακτηριστικό αριθμό από τα χ,ψ,ω με αποτέλεσμα να μην τα αναγνωρίζει το gnome.


Στα windows δεν ξέρω αν έχουν τον ίδιο αριθμό (χλωμό) ή αν απλά έχουν κάνει assign και τα χ,ψ,ω στα functions του cut/copy/paste.
lagiator
Στα win δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα..Μήπως ξέρεις πως διορθώνεται;;
dizzy_fingers
Σου είπα γιατί (πιθανότατα) δεν εμφανίζεται αυτό το θέμα στα win.

Τη λύση δεν την ξέρω, αλλά με ένα ψάξιμο ίσως βρεις κάτι.

Για κοίτα εδώ:
http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?...2&postcount=233
Xaroumenos loukoumas
Εννοείς στο firefox έτσι;
Δεν είναι θέμα gnome, είναι θέμα firefox, στο gnome μπορείς να το κάνεις wink.gif
Υπάρχει ένα extension που σε αφήνει να το κάνεις αυτό.
Αν χρησιμοποιούσες Arch, θα μπορούσα να σου συστήσω ένα πακετάκι που το λύνει αυτό απευθείας (firefox-branded). Αν θέλεις βοήθεια για να εγκαταστήσεις Arch, εδώ είμαστε (το έχω εγκαταστήσει δεκάδες φορές, στην κυριολεξία)!! smile.gif

@NBAer: Σωστόςςςς
@Dizzy: Το ipw3945 είναι από τα καλύτερα υποστηριζόμενα modules στο linux, πρέπει να έκανες χοντρή βλακεία tongue.gif
@Ιos: Καθαρό debian έχεις έτσι; Γιατί για να λες για μανούρα, μάλλον έφυγες εκτός pms, το οποίο είναι λιγάκι επικίνδυνο, σωστά; APT is your friend
dizzy_fingers
Είχα την εντύπωση πως σε όλες τις εφαρμογές δε μπορούσα (ακόμα και στο terminal) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.


Και να σου πω...μπορεί το ipw3945 να είναι διάσημο αλλά εγώ όταν πρωτοέβαλα debian, ούτε το είχε προεγκατεστημένο ούτε ήξερα ότι έπρεπε να βάλω αυτό tongue.gif.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 22 2008, 11:35 ) *
Είχα την εντύπωση πως σε όλες τις εφαρμογές δε μπορούσα (ακόμα και στο terminal) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Και να σου πω...μπορεί το ipw3945 να είναι διάσημο αλλά εγώ όταν πρωτοέβαλα debian, ούτε το είχε προεγκατεστημένο ούτε ήξερα ότι έπρεπε να βάλω αυτό tongue.gif.


peace.gif
Μπορεί και να έχεις δίκιο, είναι πιθανό να μη θυμάμαι εγώ καλά, καθώς έχω αρκετό καιρό να δουλέψω σε gnome σύστημα..
Για το ipw3945 έχεις δίκιο, αν το είχες δοκιμάσει παλιά, ενδέχεται να μην ήταν καλή η υποστήριξη.
Πάντως για Fedora έχω γράψει how-to γι αυτό το module, και δουλεύει αρκετά καλα (είχα θετικά σχόλια smile.gif ), ενώ στο Arch έπαιξε απευθείας μόνο του, out of the box wink.gif
lagiator
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Apr 22 2008, 14:28 ) *
Αν θέλεις βοήθεια για να εγκαταστήσεις Arch, εδώ είμαστε (το έχω εγκαταστήσει δεκάδες φορές, στην κυριολεξία)!! smile.gif


Φίλε όπως είχα πει και σε προηγούμενο post έχω 2 δίσκους.Ο ένας έχει μόνο win και ο άλλος 2 partitions.Στο ένα έχω backups και στο άλλο ubuntu.Θα μπορούσα να τον κάνω και τρίτο partition για να βάλω arch αλλά φοβάμαι στην εγκατάσταση τους μην γίνει τίποτα και σβηστούν τα linux + τα backups.Το έχω πάθει μέχρι τώρα 2 φορές (όχι με arch) για αυτό δεν θέλω να το διακινδυνεύσω..
dizzy_fingers
To arch πόσο εύκολο είναι?
Έχω διαβάσει για αυτό και την απλή πλήρως παραμετροποιήσιμη λογική του, αλλά υποθέτω πως πρέπει να έχεις βαθύ υπόβαθρο σε γνώσεις, έτσι?
dizzy_fingers
QUOTE(lagiator @ Apr 22 2008, 14:44 ) *
Φίλε όπως είχα πει και σε προηγούμενο post έχω 2 δίσκους.Ο ένας έχει μόνο win και ο άλλος 2 partitions.Στο ένα έχω backups και στο άλλο ubuntu.Θα μπορούσα να τον κάνω και τρίτο partition για να βάλω arch αλλά φοβάμαι στην εγκατάσταση τους μην γίνει τίποτα και σβηστούν τα linux + τα backups.Το έχω πάθει μέχρι τώρα 2 φορές (όχι με arch) για αυτό δεν θέλω να το διακινδυνεύσω..

Πιθανότατα θα επέλεξες στον partition manager του installer της διανομής (ubuntu?) να κάνει format και τα έσβησε.
Δοκίμασε να φτιάξεις τα partition μέσω του gparted partition manager (εκεί μπορείς να κόψεις, να ράψεις, να μεγαλώσεις-μικρύνεις τα partitions χωρίς να χαθεί τίποτα) και μετά από τον installer απλώς ανέθεσε πού θα πάει το καθένα (filesystem, swap κλπ....).

Γκαραντί, σε εμένα δούλεψε.
lagiator
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 22 2008, 14:47 ) *
Πιθανότατα θα επέλεξες στον partition manager του installer της διανομής (ubuntu?) να κάνει format και τα έσβησε.
Δοκίμασε να φτιάξεις τα partition μέσω του gparted partition manager (εκεί μπορείς να κόψεις, να ράψεις, να μεγαλώσεις-μικρύνεις τα partitions χωρίς να χαθεί τίποτα) και μετά από τον installer απλώς ανέθεσε πού θα πάει το καθένα (filesystem, swap κλπ....).

Γκαραντί, σε εμένα δούλεψε.


Δεν ήταν σε ubuntu.Την εγκατάσταση του ubuntu την παίζω στα δάχτυλα..Το GParted το έχω δοκιμάσει αλλά την εγκατάσταση του Arch φοβάμαι..
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 22 2008, 11:45 ) *
To arch πόσο εύκολο είναι?
Έχω διαβάσει για αυτό και την απλή πλήρως παραμετροποιήσιμη λογική του, αλλά υποθέτω πως πρέπει να έχεις βαθύ υπόβαθρο σε γνώσεις, έτσι?

Βαθύ υπόβαθρο δε θέλει, αν και κάποιες γνώσεις είναι σίγουρα ευπρόσδεκτες smile.gif
Θέλει πείραγμα γενικά, αλλά το wiki θα σε καλύψει για όλα τα προβλήματά σου, καθώς και ο αυτός ο οδηγός (εντάξει όχι και κατά γράμμα wink.gif ).
Αν έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε smile.gif

@lagiator: Πάω πάσο σε τέτοια θέματα, όπου τίθεται θέμα ακεραιότητας δεδομένων smile.gif
lagiator
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 22 2008, 14:45 ) *
To arch πόσο εύκολο είναι?


όπως λέει και το site του:
QUOTE
You've reached the website for Arch Linux, a lightweight and flexible linux distribution that tries to Keep It Simple.


wink.gif
dizzy_fingers
Άσε το τί λέει το κάθε site.
Αν ρωτήσεις τον Torvalds πόσο εύκολο είναι να κάνεις compile στον πυρήνα τους drivers των ενσωματωμένων wifi controllers θα σου πει "piece of cake".
"Χαίρω πολύ" θα πω εγώ tongue.gif.

Γι'αυτό ρωτάω χρήστες όπως ο hd που ξέρω περίπου το επίπεδό γνώσεών τους (και το χρησιμοποιώ ως πύχη) αλλά και θα μπορούν να βοηθήσουν όταν χρειαστεί.
lagiator
Λογικά όμως το γράφουν με βάση τις γνώσεις ενός απλού χρήστη που δεν έχει ασχοληθεί με άλλο λειτουργικό εκτός από windows..
Xaroumenos loukoumas
Οι διανομές KISS (Keep It Simple Stupid), κάνουν αυτό πόυ λέει και το όνομά τους. Κρατάνε τη δομή και λειτουργία του συστήματος σε επίπεδα απόλυτης απλότητας. Αυτό σημαίνει ότι δεν περιέχουν αυτοματισμούς, αυτόματες ρυθμίσεις κτλ. Το simple λοιπόν που λένε, δεν είναι simple για το χρήστη. Είναι simple για το σύστημα, το οποίο με λιγότερους αυτοματισμούς κτλ, λειτουργεί γρηγορότερα, σταθερότερα, ενώ είναι και ασφαλέστερο πιθανότατα. wink.gif

Γενικά το Arch έχει τη φήμη του "Binary Gentoo" και αυτό είναι ενδεικτικό της φιλοσοφίας του smile.gif
Η πιο γνωστή ίσως αμιγώς KISS διανομή, είναι το Slackware.
lagiator
HD νομίζω πως έχεις δίκιο,

Κάτι άλλο.Ξέρετε κανένα έτοιμο προγραμματάκι όπως appserv που να έχει apache+mysql+php; Βαριέμαι να τα ξανά στήνω μόνος μου..... tongue.gif huh.gif
dizzy_fingers
xampp.
Συγκεκριμένα, ψάξε για το "lampp" που είναι η έκδοση για linux.
lagiator
Μάλιστα, δεν ήξερα ότι υπήρχε το xampp για linux smile.gif
sihainas
Άσχετο αλλά σου έχω μια ερώτηση για το WAMP φίλτατε dizzy... έχω στήσει που λες στο wamp ένα joomla κατεβάζω την database από το κανονικό site την περνάω μέσα και ενώ όλα δουλεύουν μια χαρά έχω το εξής πρόβλημα... έχω φτιάξει ένα μενού στο joomla το οποίο είναι αρκετά μεγάλο με υπο-μενου κλπ και όταν πηγαίνω από το admin να το επεξεργαστώ λίγο... μου βγάζει ότι ξεπέρασα το όριο των 8mb δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα τι λέει το error... Το ίδιο ακριβώς κάνει αν πάω στο wordpress να εγκαταστήσω κάποια plugins...

Τέλος πάντων έψαξα στο google μπας και βρω τίποτα και όλοι λέγανε να πάω στο php.ini έκει έχει να αυξήσω το όριο των 8mb το αυξησα αλλά τίποτα καμία διαφορά...πάλι μου λέει ότι ξεπερασα τα 8mb... ξέρεις τι μπορώ να κάνω για να το λύσω αυτό το πρόβλημα;

thanx...

(ελπίζω να κατάλαβες σε ποιο error αναφέρομαι...δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να βρω ακριβώς τι έλεγε) 68.gif
dizzy_fingers
Το error το κατάλαβα αλλά δεν κατάλαβα πως συνδέεται με το joomla.
Ήθελες να ανεβάσεις κάτι και στο έβγαζε το μήνυμα?
Ειδάλλως δεν έχει λογική να στο λέει αυτό...

(μήπως να ανοίξουμε νέο τόπικ για αυτό?)
lagiator
QUOTE(sihainas @ Apr 22 2008, 16:49 ) *
Άσχετο αλλά σου έχω μια ερώτηση για το WAMP φίλτατε dizzy... έχω στήσει που λες στο wamp ένα joomla κατεβάζω την database από το κανονικό site την περνάω μέσα και ενώ όλα δουλεύουν μια χαρά έχω το εξής πρόβλημα... έχω φτιάξει ένα μενού στο joomla το οποίο είναι αρκετά μεγάλο με υπο-μενου κλπ και όταν πηγαίνω από το admin να το επεξεργαστώ λίγο... μου βγάζει ότι ξεπέρασα το όριο των 8mb δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα τι λέει το error... Το ίδιο ακριβώς κάνει αν πάω στο wordpress να εγκαταστήσω κάποια plugins...

Τέλος πάντων έψαξα στο google μπας και βρω τίποτα και όλοι λέγανε να πάω στο php.ini έκει έχει να αυξήσω το όριο των 8mb το αυξησα αλλά τίποτα καμία διαφορά...πάλι μου λέει ότι ξεπερασα τα 8mb... ξέρεις τι μπορώ να κάνω για να το λύσω αυτό το πρόβλημα;

thanx...

(ελπίζω να κατάλαβες σε ποιο error αναφέρομαι...δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να βρω ακριβώς τι έλεγε) 68.gif


Πρέπει να κάνεις restart τον apache..Κάνε μια επανεκκίνηση το pc και θα είναι οκ (νομίζω)
sihainas
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 22 2008, 16:51 ) *
Το error το κατάλαβα αλλά δεν κατάλαβα πως συνδέεται με το joomla.
Ήθελες να ανεβάσεις κάτι και στο έβγαζε το μήνυμα?
Ειδάλλως δεν έχει λογική να στο λέει αυτό...

(μήπως να ανοίξουμε νέο τόπικ για αυτό?)


Δεν έχει σχέση με το joomla αφού το κάνει και με το wordpress απλά ήθελα να περιγράψω την κατάσταση. καλύτερα tongue.gif

Το μήνυμα μου το βγάζει αφού έχω ανεβάσει την database και πάω στο joomla να επεξεργαστώ ένα menu που έχω φτιάξει ή στο wordpress όταν πάω να βάλω κάποιο νέο plugin (δεν το κάνει σε όλα τα plugins μόνο σε μερικά)...

QUOTE(lagiator @ Apr 22 2008, 16:52 ) *
Πρέπει να κάνεις restart τον apache..Κάνε μια επανεκκίνηση το pc και θα είναι οκ (νομίζω)


Unfortunately το έχω δοκιμάσει
lagiator
Μπορείς να μας δείξεις το error που βγάζει;
sihainas
Όχι γιατι το έχω σβήσει τώρα αν κάποια στιγμή το ξαναβγάλει θα το γράψω wink.gif
Flash
Λοιπόν, προσπαθώντας να προλάβω την φυγή του ειδώλου θα επισπεύσω το noob post μου σε αυτό το topic που αναφέρεται σε πολύ δύσκολες λατινογενείς γλώσσες από ότι κατάλαβα, και θα ρωτήσω λίγα απλά πράγματα που νομίζω ότι είναι αυτά που θα ήθελε να μάθει ο μέσος φορουμίτης:

1) Χρησιμοποιώ το pc μου καθημερινά για να σερφάρω στο ίντερνετ, να βλέπω καμιά αμερικάνικη σειρά, να κατεβάζω torrents, να παίζω mmorpg, να γράφω στο basketforum. Χρησιποιώ συχνά, απλές εφαρμογές, κυρίως κειμενογράφους, υπολογιστικά φύλλα, παρουσιάσεις powerpoint, media players κλπ. Θα μπορώ να τα κάνω αυτά χρησιμοποιώντας κάποια διανομή του Linux ;

2) Ακόμα και αν μπορώ να τα κάνω, γιατί τελικά να εγκαταστήσω Linux ; Ποια είναι τα συγκριτικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα τους με τα Win τα οποια ξέρω και αγαπώ (λέμε τώρα...) ;

3) Δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με τους υπολογιστές. Έχω μάθει λόγω συνήθειας να κάνω αυτοματοποιημένα κάποια πράγματα αλλά οι γνώσεις μου τελειώνουν στην αλλαγή του boot sequence. Δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με προγραμματισμό, php, C, C++, basic, systran, cobolt, pascal, java, ara ,mara, koukounara etc. Επίσης ανοίγοντας έναν tower το μόνο που μπορώ να ξεχωρίσω είναι το ανεμιστηράκι. Να βάλω τελικά Linux ή να το αφήσω καλύτερα για μελλοντικά στελέχη πολυεθνικών εταιρειών πληροφορικής και επίκουρους καθηγητές του Μετσοβείου ;

4) Αν τελικά το αποφασίσω, τι softaware χρειάζομαι ακριβώς ; ποια διανομή Linux να επιλέξω; τι πρέπει να προσέξω ; που μπορώ να βρω hints & tips σχετικά με την εγκατάσταση και χρήση τους ;


Σας ευχαριστώ a priori,
Ζντούφος Ασχετοπουλιάδης
Rondo
Όχι δεν χρησιμοποιώ θα έπρεπε???
dizzy_fingers
QUOTE(Flash @ Apr 23 2008, 13:52 ) *
1) Χρησιμοποιώ το pc μου καθαημερινά για να σερφάρω στο ίντερνετ, να βλέπω καμιά αμερικάνικη σειρά, να κατεβάζω torrents, να παίζω mmorpg, να γράφω στο basketforum. Χρησιποιώ συχνά, απλές εφαρμογές, κυρίως κειμενογράφους, υπολογιστική φύλλα, παρουσιάσεις powerpoint, media players κλπ. Θα μπορώ να τα κάνω αυτά χρησιμοποιώντας κάποια διανομή του Linux ;

Ναι, εκτός ίσως από τα mmorpg.
Το ξέρεις πιστεύω πως παιχνίδια των windows δε μπορείς να παίξεις σε linux (χωρίς κάποια προσομοίωση...την οποία αφήνουμε όμως προς το παρόν).
Αν και υπάρχουν κάποια mmorpg παιχνίδια για linux, δεν είναι της κλάσης των εμπορικών που παίζεις στα windows.



QUOTE(Flash @ Apr 23 2008, 13:52 ) *
2) Ακόμα και αν μπορώ να τα κάνω, γιατί τελικά να εγκαταστήσω Linux ; Ποια είναι τα συγκριτικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα τους με τα Win τα οποια ξέρω και αγαπώ (λέμε τώρα...) ;

Μπορείς να κοιτάξεις στο ίντερνετ για "linux pros and cons" και θα βρεις πάρα πολλά άρθρα πάνω σε αυτό το θέμα.
Εγώ θα σου πω ενδεικτικά μερικά.

Πλεονεκτήματα:
- Αν ο υπολογιστής σου είναι παλιός και άχρηστος...μα πολύ άχρηστος, αντί να πεταχτεί στα σκουπίδια μπορεί να φορέσει linux και να πετάει! Αν σου έλεγα ότι με έναν celeron 0,9 GHz, μνήμη 512RAM θα μπορούσες να σερφάρεις στο ίντερνετ, να κάνεις image editing, να βλέπεις ταινίες, να ακούς μουσικές...θα με πίστευες?
Με linux, ναι, θα ήταν αλήθεια - την ίδια στιγμή που τα vista θέλουν για να ξεκινήσουν κοντά 1GB RAM.
- Αν σε έναν παλιό υπολογιστή μπορεί να κάνει αυτά, σκέψου σε αυτόν που έχεις ήδη και τρέχεις windows, τί θα κάνουν.
- Θυμάσαι που λέγαμε κάτι σχετικά με το να κάνουμε το σωστό? Ε, αντί να χρησιμοποιούμε τα σπασμένα windows, για να ψάχνουμε για σπασμένα λογισμικά, μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή και να σταματήσουμε να κλέβουμε.
Γιατί μπορεί η "κακιά" microsoft να βγάζει λεφτά, αλλά πέρα από τον Γκέιτς υπάρχουν ένα κάρο προγραμματιστές που χτυπάνε 12ωρα πίσω από οθόνες για να έχουμε εμείς κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή μας. Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί οι άνθρωποι tongue.gif.
- Είναι πιο όμορφα από τα vista. Όχι out of the box, αλλά με λίγο πείραγμα (συγκεκριμένα την εγκατάσταση ενός προγράμματος) θα μπορείς να αποκτήσεις ένα πανέμορφο και πρακτικό περιβάλλον εργασίας που στα windows δε θα έβλεπες ποτέ.
- Προσωπική εκτίμηση: linux is the future. Αν δεν υπάρξει η στιγμή που οι διανομές linux θα κατέχουν την πίτα του λέοντος στα οικιακά συστήματα, τότε σίγουρα τα windows θα έχουν μετατραπεί σε "winux". Έχουμε παρατηρήσει εδώ και καιρό αντιγραφές από την MS ειδικά τώρα στα Vista και τα τελευταία Server.


Μειονεκτήματα:
- Δε θα μπορείς να παίζεις παιχνίδια.
- Δε θα το χρησιμοποιείς για επαγγελματική χρήση πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Αν κάνεις πχ video-audio editing ως επάγγελμα, θα τα βρεις σκούρα.
- Η μη υποστήριξη αρκετών συσκευών (usb συσκευές, κάρτες δικτύου κλπ) από αρκετές εταιρείες. Για αυτό δε φταίνε τα linux αλλά οι εταιρείες που δε βγάζουν drivers για linux.
- Το γεγονός ότι δε γίνονται όλα με point&click αλλά κάπου κάπου μπορεί να χρειαστεί να γράψεις κάποιες εντολές στυλ DOS.




QUOTE(Flash @ Apr 23 2008, 13:52 ) *
3) Δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με τους υπολογιστές. Έχω μάθει λόγω συνήθειας να κάνω αυτοματοποιημένα κάποια πράγματα αλλά οι γνώσεις μου τελειώνουν στην αλλαγή του boot sequence. Δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με προγραμματισμό, php, C, C++, basic, systran, cobolt, pascal, java, ara ,mara, koukounara etc. Επίσης ανοίγοντας έναν tower το μόνο που μπορώ να ξεχωρίσω είναι το ανεμιστηράκι. Να βάλω τελικά Linux ή να το αφήσω τελικά για μελλοντικά στελέχη πολυεθνικών εταιρειών πληροφορικής και επίκουρους καθηγητές του Μετσοβείου ;

4) Αν τελικά το αποφασίσω, τι softaware χρειάζομαι ακριβώς ; ποια διανομή Linux να επιλέξω; τι πρέπει να προσέξω ; που μπορώ να βρω hints & tips σχετικά με την εγκατάσταση και χρήση τους ;
Σας ευχαριστώ a priori,
Ζντούφος Ασχετοπουλιάδης

Δε χρειάζεται να ξέρεις γλώσσες προγραμματισμού για να σετάρεις και τρέξεις linux.
Μόνο κάποιες βασικές εντολές πρέπει να ξέρεις (όπως οι "dir...", "cd" κλπ εντολές που δίναμε παλιά στο DOS - μάλιστα πολλές είναι ίδιες), αλλά κι αυτές μπορείς να τις κάνεις τυφλοσούρτι copy-paste από τα online βοηθήματα που είναι άπειρα.
Ειδικά αν βάλεις τελικά ubuntu με ένα search στη G για "ubuntu + problem" βρίσκεις αμέσως τη λύση.

Για διανομή τώρα, θα σου πρότεινα Ubuntu (κλίκαρε στην υπογραφή μου) αλλά έχω ακούσει πως και το Linux Mint είναι ευκολότερο για πρωτάρηδες.
Flash
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο 41.gif

Αναμένω και την απάντηση του Χ.Λ.

ΥΓ: Επειδή ίσως να μην έγινε κατανοητό είμαι λιγαααααακι πιο σχετικός από ότι αναφέρω παραπάνω. Απλά προσπάθησα να πιάσω ένα αρκετά μεγάλο εύρος εφαρμογών και να μιλήσω για την περίπτωση του πλέον αμύητου χρήστη. biggrin.gif
dizzy_fingers
Α, οπότε μπορείς άνετα να τρέξεις λίνουξ. wink.gif

Όπως λέει η σοφή υπογραφή του admin σου:
"Ποτέ άλλοτε δεν υπήρξαν ευνοϊκότερες συνθήκες για να κάνεις κάτι σωστό..."
Go for it!
ios
@Flash : Βασικά αν έχεις την ελάχιστη όρεξη να προσαρμοστείς σε ένα νέο περιβάλλον τότε go for it, θα δεις αισθητή διαφορά στο performance στην απόδοση του πισιού σου (καθώς δεν τρέχουν 2 εκατομμύρια services από πίσω όπως στα win) αλλά και αργότερα (μόλις θα έχεις πάρει μυρωδιά τι "παίζει" θα έχεις μεγαλύτερο έλεγχο πάνω στο σύστημα σου.

Το μόνο αρνητικό είναι τα παιχνίδια, εγώ (ευτυχώς για την συνέχεια των σπουδών μου) τα σταμάτησα πριν 2 χρόνια, οπότε ιδέα δεν έχω τι πρέπει να κάνεις για να τρέξεις παιχνίδια που απαιτούν directx - λογικά θα πρέπει να τα φορτώνεις από virtual machine και λογικά θα σέρνονται.

Όπως και να έχει πάντως αν αποφασίσεις να κάνεις την μετάβαση : ετοιμάσου να μπεις σε έναν γενναίο νέο κόσμο :Ρ.


PS. Για όσους το έχουν πάρει απόφαση να μεταβούν μην βάλετε dual boot, καθώς στην πρώτη στραβή θα μπουτάρετε στα win με αποτέλεσμα σε κάποια φάση να αλλάξετε και το boot sequence και μετά να έχετε dual boot μηχάνημα από όπου θα χρησιμοποιείτε μόνο τα win smile.gif.
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 23 2008, 14:14 ) *
Πλεονεκτήματα:
- Αν ο υπολογιστής σου είναι παλιός και άχρηστος...μα πολύ άχρηστος, αντί να πεταχτεί στα σκουπίδια μπορεί να φορέσει linux και να πετάει! Αν σου έλεγα ότι με έναν celeron 0,9 GHz, μνήμη 512RAM θα μπορούσες να σερφάρεις στο ίντερνετ, να κάνεις image editing, να βλέπεις ταινίες, να ακούς μουσικές...θα με πίστευες?
Με linux, ναι, θα ήταν αλήθεια - την ίδια στιγμή που τα vista θέλουν για να ξεκινήσουν κοντά 1GB RAM.
- Αν σε έναν παλιό υπολογιστή μπορεί να κάνει αυτά, σκέψου σε αυτόν που έχεις ήδη και τρέχεις windows, τί θα κάνουν.

Γκουχου-γκουχου. 65.gif
Δεν παει ετσι.

Σε εναν πολυ παλιο υπολογιστη πραγματι τα Windows XP(δεν μιλαμε καν για VISTA) σερνονται, σε αντιθεση με το Linux.
Αλλα σε εναν συγχρονο και καλο υπολογιστη δεν ισχυει το οτι το Linux ειναι πιο γρηγορο απο VISTA ή XP. Ναι μεν οι απαιτησεις των VISTA και των XP ειναι πολυ μεγαλυτερες απο του GNU/Linux, αλλα με καλη μνημη και CPU πετάνε ΚΑΙ αυτα.....


QUOTE
- Θυμάσαι που λέγαμε κάτι σχετικά με το να κάνουμε το σωστό? Ε, αντί να χρησιμοποιούμε τα σπασμένα windows, για να ψάχνουμε για σπασμένα λογισμικά, μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή και να σταματήσουμε να κλέβουμε.Γιατί μπορεί η "κακιά" microsoft να βγάζει λεφτά, αλλά πέρα από τον Γκέιτς υπάρχουν ένα κάρο προγραμματιστές που χτυπάνε 12ωρα πίσω από οθόνες για να έχουμε εμείς κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή μας. Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί οι άνθρωποι tongue.gif.

Αυτο ειναι πλεονεκτημα για την κοινωνια οχι για εμας.
Και επισης δεν το πολυκαταλαβαινω τι σοι πλεονεκτημα ειναι αυτο. Προτεινεις δηλαδη οτι ενω χρησιμοποιωντας Windows πρεπει να αγοραζουμε το λογισμικο μας, ενω εμεις δεν το κανουμε αυτο και ετσι εμποδιζουμε τους προγραμματιστες στο καρο να ζησουν, αλλα αν μετακομισουμε στο Linux οπου ολα ειναι δωρεαν δεν θα το κανουμε πλεον αυτο?
Ξεχνας οτι σε αυτη την περιπτωση πολυ απλα ολοι οι επαγγελματιες προγραμματιστες θα εξαφανιστουν αφου ολοι θα παιρνουν τα δωρεαν του Linux?

Κατι δεν καταλαβαινω ειμαι σιγουρος, σε αυτην την παραπανω προταση σου....


QUOTE
- Είναι πιο όμορφα από τα vista. Όχι out of the box, αλλά με λίγο πείραγμα (συγκεκριμένα την εγκατάσταση ενός προγράμματος) θα μπορείς να αποκτήσεις ένα πανέμορφο και πρακτικό περιβάλλον εργασίας που στα windows δε θα έβλεπες ποτέ.

Σπουδαιο πλεονεκτημα οτι ειναι πιο ομορφα. tongue.gif
Εγω παντως δεν καθομαι με τις ωρες να θαυμαζω το ποσο ομορφα ειναι τα Windows. Μηπως εσεις οι Linuxades τα φλερταρετε κιολας? blech.gif


QUOTE
- Προσωπική εκτίμηση: linux is the future. Αν δεν υπάρξει η στιγμή που οι διανομές linux θα κατέχουν την πίτα του λέοντος στα οικιακά συστήματα, τότε σίγουρα τα windows θα έχουν μετατραπεί σε "winux". Έχουμε παρατηρήσει εδώ και καιρό αντιγραφές από την MS ειδικά τώρα στα Vista και τα τελευταία Server.

Αυτο δεν ειναι πλεονεκτημα αλλα προβλεψη. biggrin.gif

Γενικα απο ολα τα πλεονεκτηματα που ειπες το μονο σημαντικο(και λογικο tongue.gif ) ειναι το πρωτο. Αν εχει καποιος ενα παλιο μηχανημα και θελει λειτουργικο για αυτο.

Απο την αλλη τα μειονεκτηματα ακομη και επιλεκτικα ενα μονο απο αυτα να διαλεξεις, κανουν τη συγκριση να ωχρια υπερ των Windows!

QUOTE
Μειονεκτήματα:
- Δε θα μπορείς να παίζεις παιχνίδια.

Are you kidding me?
Windows forever! icon_drunk.gif tongue.gif

QUOTE
- Δε θα το χρησιμοποιείς για επαγγελματική χρήση πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Αν κάνεις πχ video-audio editing ως επάγγελμα, θα τα βρεις σκούρα.

Πολυ σημαντικο προφανως.

QUOTE
- Η μη υποστήριξη αρκετών συσκευών (usb συσκευές, κάρτες δικτύου κλπ) από αρκετές εταιρείες. Για αυτό δε φταίνε τα linux αλλά οι εταιρείες που δε βγάζουν drivers για linux.

Καλα αυτο θα αλλαξει αλλα εως οτου αλλαξει, Windows forever again!

QUOTE
- Το γεγονός ότι δε γίνονται όλα με point&click αλλά κάπου κάπου μπορεί να χρειαστεί να γράψεις κάποιες εντολές στυλ DOS.

That sucks, αλλα αντε μπορει να το ανεχτει καποιος, πχ εγω....
dizzy_fingers
Πωπω φίλε...μιλάμε η microsoft πρέπει να είναι η δεύτερη μεγάλη σου αγάπη μετά το μπάσκετ tongue.gif.

Όχι, σοβαρά τώρα, ας συζητήσουμε και αν προχωρήσει περισσότερο η συζήτηση θα κάνω split το τόπικ καθώς απ'ότι φαίνεται δεν τηρήθηκε η προτροπή που είχα κάνει στο πρώτο ποστ μου tongue.gif.


Πάμε λοιπόν:
QUOTE
Αλλα σε εναν συγχρονο και καλο υπολογιστη δεν ισχυει το οτι το Linux ειναι πιο γρηγορο απο VISTA ή XP. Ναι μεν οι απαιτησεις των VISTA και των XP ειναι πολυ μεγαλυτερες απο του GNU/Linux, αλλα με καλη μνημη και CPU πετάνε ΚΑΙ αυτα.....

Μην αλλάζεις το θέμα μπαγασάκο biggrin.gif.
Ναι, σε ένα δυνατό μηχάνημα πετάνε και αυτά, αλλά όχι περισσότερο απ'ότι τα linux.
Αυτό θα το καταλάβεις με τον καλύτερο τρόπο αν στο ίδιο μηχάνημα τρέξεις δύο διαφορετικά λειτουργικά.
Μιλάμε συγκριτικά πάντα.
-Πιστεύεις ότι τα ΧΡ ξεκινάνε πιο γρήγορα από τα Ubuntu? Χρονομέτρησέ τα.
Για τα vista, ούτε να το σκέφτεσαι....για να μετρήσεις το χρόνο εκκίνησής του δε χρειάζεσαι ρολόι αλλά ημερολόγιο (copyright: γεωργίου laugh.gif ).
- Το ξεκίνημα των εφαρμογών σε linux είναι σαφώς πιο γρήγορο, αν και αυτό οφείλεται κυρίως (όχι εξ'ολοκλήρου όμως) στο γεγονός ότι αυτές είναι ελαφρύτερες από τις αντίστοιχες στα windows. Ωστόσο, το καλοκαίρι όταν έτρεχα το Macromedia Dreamweaver 8 σε Wine μέσα από linux ο χρόνος εκκίνησης ήταν γρηγορότερος από ότι στα XP στο ίδιο μηχάνημα. Και μιλάμε για virtualization από πάνω.

Γενικά, δε διαφωνώ στο ότι σε ένα καλό μηχάνημα τα windows(ΧΡ) θα σου τρέξουν ικανοποιητικά....τονίζω ότι στο ίδιο hardware μία διανομή linux τρέχει πιο γρήγορα.



QUOTE
Αυτο ειναι πλεονεκτημα για την κοινωνια οχι για εμας.

Άσε με να παραφράσω:
Είμαι εν δυνάμει προγραμματιστής και κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να βγάζω λεφτά από αυτό. Μη "με" κλέβεις ρε αδερφέ tongue.gif.
Αλλά και πάλι, η κοινωνία εσύ είσαι μωρέ. 40.gif
Γενικά, εσύ όταν δεν έχεις λεφτά (ή δε θες να τα διαθέσεις) να αγοράσεις κάτι νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου όταν το κλέβεις ή όταν χρησιμοποιείς μία εναλλακτική δωρεάν λύση?
Από τη στιγμή που το GNU/Linux σου προσφέρει την εναλλακτική λύση, γιατί να μην την πάρεις?
Θετικό δεν είναι αυτό?



QUOTE
Σπουδαιο πλεονεκτημα οτι ειναι πιο ομορφα.

Μην κοιτάς εσένα που έχεις κρεμάσει για αφίσα στο δωμάτιό σου τα πρώτα 24 δεκαδικά του αριθμού π tongue.gif, πολύς κόσμος δίνει σημασία στο αισθητικό του θέματος - εδώ ολόκληρη microsoft στήριξε ολόκληρη καμπάνια πάνω τους με τα windows aero.
Και για κάποιον περίεργο λόγο προσπέρασες το "πρακτικό" και κράτησες μόνο το "πανέμορφο".
Όταν στη δουλειά (windows) έχω μία taskbar 5 χιλιόμέτρα για να χωρέσουν όλα τα ανοιγμένα παράθυρα (dreamweaver, filezilla, outlook, 2-3 μέηλ ανοιγμένα, firefox, ie(για testing), photoshop), στο σπίτι (linux) όταν γεμίζει ο χώρος από 2-3 παράθυρα, πατάω ctrl+alt+αριστερά/δεξιά και αλλάζω workspace. Πόσα workspace έχω? Όσα θέλω. Μέχρι στιγμής κρατάω 4.
Αν δεν το δοκιμάσεις δεν πρόκειται να καταλάβεις τη διαφορά στη χρηστικότητα που σου δίνει αυτό το πράγμα.


QUOTE
Αυτο δεν ειναι πλεονεκτημα αλλα προβλεψη.

Όταν όλοι θα πασχίζουν στα windows 11 να αντιγράψουν ένα αρχείο από ένα φάκελλο στα program files σε κάποιον άλλο και δε θα μπορούν επειδή δε θα έχουν δικαιώματα root, εσύ θα έχεις μάθει να πατάς "sudo cp τοποθεσία/αρχείο1 τοποθεσία/αρχείο2" και θα βγάζεις τη δουλειά αμέσως.
Αυτό είναι πλεονέκτημα.
Και σύμφωνοι, είναι πρόβλεψη, αλλά τα πρώτα δυνατά στοιχεία που τη στηρίζουν έχουν ήδη κάνει την εμφάνισή τους.
Σκέψου τί μπλέξιμο έχει να πέσει από όλους τους administraτορες στις εταιρείες, που έχουν συνηθίσει στο παραθυρικό περιβάλλον των μέχρι τώρα windows server, με την core έκδοση των καινούριων windows server edition. Όλα με command line, ούτε ένα γραφικό!




Γενικά, κατάλαβε ότι δεν προσπαθώ να βγάλω τα linux καλύτερα από τα windows.
Το καθένα έχει τις ιδιαιτερότητές του, τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματά του, και ο κάθε χρήστης ανάλογα με τις ανάγκες του προσαρμόζεται ή/και επιλέγει.
Αυτά που αναφέρω παραπάνω ως πλεονεκτήματα, όμως, (τουλάχιστον το πρώτο) είναι δεδομένα. Δε χωράει αμφισβήτιση.
lagiator
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 23 2008, 15:54 ) *
-Πιστεύεις ότι τα ΧΡ ξεκινάνε πιο γρήγορα από τα Ubuntu? Χρονομέτρησέ τα.


Ubuntu: 28,8 δευτερόλεπτα
Windows xp: 27,6

blink.gif blink.gif

Τουλάχιστον έτσι είναι στο δικό μου pc..
dizzy_fingers
Εξαρτάται κι από το τί έχεις φορτώσει στο καθένα.
Επίσης, τα 30" είναι μέχρι να μπεις στην οθόνη των windows ή μέχρι να σταματήσουν να φορτώνουν όλα τα προγράμματα (messenger, antivirus κλπ)?
Είναι διαφορετικό το καθένα.

Για παράδειγμα στον υπολογιστή μου, ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να ξυπνήσει η ασύρματη κάρτα δικτύου και να συνδεθεί στα XP είναι πολλαπλάσιος από αυτόν που χρειάζεται στα ubuntu.
ashton
έτσι.
πχ στο eee pc, τα Windows 2000 ξεκινάνε πιο γρήγορα από το Xandros που είχε by default αλλά έχω κουρέψει και καμποσα πράγματα από μέσα - αλλά δεν παίζουν όλα όταν έχει έρθει το desktop.
dizzy_fingers
Ashton μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου εδώ?
Xaroumenos loukoumas
Flash, γενικά ο Dizzy τα ειπε σωστά.
Αυτά είναι σε μέσες άκρες τα υπέρ και τα κατά.
Το γεγονός ότι είναι δωρεάν και νόμιμα είναι πολύ σημαντικό NBAer. Το πιο παράδοξο εν τω μεταξύ είναι η κατάσταση με τα antiviruses. Είναι απίστευτο: κατεβάζουμε ένα πρόγραμμα για να μας προστατεύσει, το οποίο νωρίτερα κάποιος το έχει σπάσει για να μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε. Μιλάμε για τρομερή ασφάλεια! icon_drunk.gif Επίσης το opensource δε σημαίνει απαραίτητα free. Υπάρχουν πολλές αξιολογότατες εφαρμογές που δίδονται επί πληρωμή..

Τώρα στο προκείμενο. Από αυτά που αναφέρθηκαν, εγώ βλέπω σαφή υπεροχή των win σε δύο τομείς: office και παιχνίδια. Το δεύτερο δε με νοιάζει και πολύ. Το πρώτο όμως είναι σημαντικό. Το openoffice είναι μια αηδία και μισή. Τα windows είναι πολύ μπροστά στον τομέα αυτό. Και δεν εννοώ σε ό,τι έχει να κάνει με τις δυνατότητες του προγράμματος: εκεί τα πράγματα είναι ευοίωνα. Η μεγάλη διαφορά υπάρχει στο interface, όπου δυσυχώς οι προσπάθειες που έχουν γίνει δεν έχει αποφέρει (κατά την ταπεινή μου άποψη) αποτελέσματα. Αν ξέρεις το openoffice και δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα, τότε βουρ στον πατσά.

Σε ό,τι έχει να κάνει με multimedia, εδώ το τοπίο είναι ξεκάθαρο: το Linux έχει τον καλύτερο audio player ever, ενώ και οι καλύτεροι video players είναι natively διαθέσιμοι, αν δε σε καλύπτουν οι εξαιρετικοί ούτως ή άλλως kaffeine κτλ.

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κατεβάσεις μια διανομή (οποιαδήποτε από τις "μεγάλες" θα σου κάνει, καθώς είναι εύκολες στην εγκατάσταση και τη χρήση) και να "παίξεις" λίγο μαζί της χωρίς να την εγκαταστήσεις (περιβάλλον livecd).

Αναφορικά με την κονσόλα που σχολιάστηκε αρνητικά νωρίτερα, ένα έχω να πω: δε γνωρίζω χρήστη λίνουξ που μετά από λίγο καιρό χρήσης να μη χρησιμοποιεί την κονσόλα για δουλειές που γίνονται με μερικά κλικ από gui. wink.gif

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις, και να δεις μόνος σου. 'Ο,τι και να σου πούμε εμείς, αν δε δεις μόνος σου, δε θα καταλάβεις τις διαφορές και τα συν και πλην κάθε μιας περίπτωσης. Για εμένα προσωπικά, το Linux αντιπροσωπεύει την ελευθερία επιλογής, την ελευθερία της δυνατότητας του να επέμβεις στον υπολογιστή σου, να τον "νοιώσεις" λίγο πιο κοντά σου, να τον διαμορφώσεις. Φυσικά αυτά μετά από πολλές χαμένες ώρες τον καιρό όπου το να βάλεις drivers κάρτας γραφικών, ή να δουλέψει η ροδέλα από το ποντίκι ήταν θέμα ωρών ψαξίματος.. Τώρα αυτές οι εποχές έχουν ανεπιστρεπτεί περάσει, και αυτό είναι το πιο θετικό από όλα. Το linux έχει τη δυναμική να αλλάξει την εμπειρία χρήσης του υπολογιστή σου, κάτι που στα windows απλά δεν πρόκειται να γίνει. Η επιλογή είναι δική σου.
sihainas
Βάζω που λέτε κι εγώ ο καημένος το Kubuntu 8.04 remix με το KDE 4 (από το οποίο και γράφω τώρα) και ενώ τα πάντα είναι (παραδόξως) μια χαρά...έχω ένα "μικρό πρόβλημα" η οθόνη είναι γεμάτη με πράσινα/κόκκινα/μπλε πίξελς... ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό; shot.gif blink.gif
NBAer
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Apr 29 2008, 18:43 ) *
Το πιο παράδοξο εν τω μεταξύ είναι η κατάσταση με τα antiviruses. Είναι απίστευτο: κατεβάζουμε ένα πρόγραμμα για να μας προστατεύσει, το οποίο νωρίτερα κάποιος το έχει σπάσει για να μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε. Μιλάμε για τρομερή ασφάλεια! icon_drunk.gif

Γιατι οχι? Πως συνδεεται το ενα με το αλλο?


QUOTE
Επίσης το opensource δε σημαίνει απαραίτητα free. Υπάρχουν πολλές αξιολογότατες εφαρμογές που δίδονται επί πληρωμή..

Αυτο δεν το καταλαβαινω. Ενα opensource προγραμμα ειναι και free. Γιατι αν το δινεις opensource, αν δηλαδη δινεις την source code του δωρεαν και ελευθερα, τοτε μπορει καποιος να το κανει compile και ετσι να εχει το προγραμμα(EXE) δωρεαν(free) αρα ποιος ο λογος να μην το δινεις επισης δωρεαν και το προγραμμα(EXE)?
Αφου δινοντας τον κωδικα, με ενα απλο compile ο αλλος εχει και το EXE του προγραμματος....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.