Help - Search - Members - Calendar
Full Version: EA7 Emporio Armani vs. Maccabi Electra
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3
bbplayer
QUOTE (D-Wade @ Apr 16 2014, 23:53 ) *
Γιατί μπασκετικό ψέμα? Στους 8 της Ευρωλίγκας είναι. Δεν αξίζουν να είναι στους 8?


ναι αξίζουν. εγώ δεν τους χωνεύω έτσι όπως παίζουν. μέχρι τους 8 καλά είναι
D-Wade
QUOTE(bbplayer @ Apr 16 2014, 23:57 ) *
ναι αξίζουν. εγώ δεν τους χωνεύω έτσι όπως παίζουν. μέχρι τους 8 καλά είναι

Συμφωνώ
T.W.Is.M.
QUOTE(bbplayer @ Apr 16 2014, 23:48 ) *
Δεν κρίθηκε τίποτα βέβαια αλλά καλό είναι να τελειώνουμε με το μεγαλύτερο μπασκετικό ψέμα της φετινής Ευρωλίγκας



Διαψευδω κατηγορηματικα τις φημες οτι χακαρα το λογαριασμο του bbplayer! tongue.gif
Αλλωστε αν καποιος διαβασει προσεκτικα, θα καταλαβει οτι δεν μπορει να εγραφα εγω τετοια πραγματα. "Δεν κριθηκε τιποτα"? Για μια σειρα που εγραφα οτι εχει κριθει πριν αρχισει? Και σιγα μην εβαζα τη λεξη μπασκετικο σε μια προταση που αναφερεται στην αρμαδα του Τζορτζιο... Εξαιρειται το "μπασκετικο σιχαμα", αλλα αυτο το προλαβε ο συγχωρεμενος ο Συριγος για το Ναβαρο.

Ας βαλω λοιπον το poll της βραδιας:
Ποιο απο τα παρακατω ταιριαζει καλυτερα στην Αρμανι Μιλανο?








Αλλη μια νικη και παμε για το 0-3. Και που να ξυπνησει κι ο Μπλου...

QUOTE(D-Wade @ Apr 16 2014, 23:53 ) *
Γιατί μπασκετικό ψέμα? Στους 8 της Ευρωλίγκας είναι. Δεν αξίζουν να είναι στους 8?



Οχι! laugh.gif
ssoulliss
ΡΕ Μπανκι πως χάνεις 10 πόντους διαφορά σε 1:50; Τι να πω. Ματσάρα, από τα λίγες.

Καλός ο Σόφο, αλλά οι Ιταλοί αυτοκτόνησαν...Ω ρε και να το πάθαινε Έλληνας προπονητής....
yorgos
Το ματς ήταν... 84-72 δύο λεπτά πρν το τέλος. Βγάζει τον Χάκετ για να τον ξεκουράσει, θεωρώντας πως το έχει πάρει το ματς. Η Μακάμπι βάζει ένα δίποντο, ένα καλάθ και φάουλ κι ένα τρίποντο. Στο 84-80, 30'' πριν το τέλος κάνουν φάουλ στο Τζέρελς, που ευστοχεί στη μία. Και με το σκορ 85-80 υπερ, 30''' πριν το τέλος το ΖΩΟΝ ο Μέλι κάνει αντιαθλητικό. Και μετά το αντιαθλητικό, κάνει κι άλλο φάουλ!!! Δε γίνονται αυτά πουθενά στον πλανήτη.

Η Αρμάνι πρέπει να νικήσει στο Γιαντ Ελιάου. Για να δούμε, εγώ τους έχω ικανούς.
bbplayer
QUOTE (ssoulliss @ Apr 17 2014, 00:04 ) *
ΡΕ Μπανκι πως χάνεις 10 πόντους διαφορά σε 1:50; Τι να πω. Ματσάρα, από τα λίγες.


να το γράψω , γιατί έτσι και δεν το γράψω και ακουστεί κανένα "μπαμ" από μένα θα είναι , θα ...έχω σκάσει blink.gif

Όταν ο Μεγάλος δε θέλει αμερικανομαυρέλια , και ειδικά στα γκαρντ, κάτι ξέρει (βασικά όλα τα ξέρει αυτός αλλά τε σπα tongue.gif ) και ας τον λέτε κολλημένο και πεισματαρη.
Θέλουν χαλινάρι κάτι τέτοιοι και δύσκολα τους το περνάς λόγω ιδιοσυγκρασίας. Εκεί που μπορεί να σε απογειώσουν εκεί την άλλη στιγμή σε καταστρέφουν
yorgos
To ματς το έχασε ο Μέλι, που είναι λευκότατος. Και βασικά δεν έπρεπε να βγει ο (μαύρος και γκαρντ) Χάκετ δυο λεπτά πριν το τέλος, όταν επειδή ήταν 12 πόντους μπροστά θεώρησε ο Μπάνκι ότι το κέρδισε.
McRae
Περα απο αυτο και η Μακαμπι ειναι η κατ εξοχην ομαδα που στηριζεται σε αμερικανους παικτες.Ελπιζω σε ανατροπη Μιλανο,γιατι περα απ'ολα τα αλλα εχω βαρεθει τις ιδιες ομαδες στα φαιναλ φορ εδω και μια δεκαετια.Ας πανε και αλλλοι.
ssoulliss
Μάλλον το ματς το κέρδισαν και τα μαυράκια Χικμαν( θα έκανε και στον Ζοτς) και Ράις (δεν θα έκανε σε κανέναν -ιτς,μάλλον)
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Apr 17 2014, 00:14 ) *
To ματς το έχασε ο Μέλι, που είναι λευκότατος. Και βασικά δεν έπρεπε να βγει ο (μαύρος και γκαρντ) Χάκετ δυο λεπτά πριν το τέλος, όταν επειδή ήταν 12 πόντους μπροστά θεώρησε ο Μπάνκι ότι το κέρδισε.


εγώ , μεταξύ άλλων , είδα και άλλα εκτός από τον Μέλι, που παρεμπιπτόντως έχωσε και 2-3 τριποντα και βοήθησε να πάει εκεί η διαφορά. Και εν πάση περιπτώσει δεν το χάνει ποτέ κανένας μόνος του. Ένα άτομο εννοώ όταν το ματς πάει γύρω στην κατοστάρα

QUOTE (ssoulliss @ Apr 17 2014, 00:19 ) *
Μάλλον το ματς το κέρδισαν και τα μαυράκια Χικμαν( θα έκανε και στον Ζοτς) και Ράις (δεν θα έκανε σε κανέναν -ιτς,μάλλον)


Και αυτό σωστό βεβαια laugh.gif Από την άλλη οι λευκοί της Μακάμπι είναι όλοι ή σχεδόν όλοι άχρηστοι ή περίπου άχρηστοι , οπότε έτσι κι αλλιώς μαύροι θα το κέρδιζαν. Επίσης δεν είναι όλοι ίδιοι. Τον Σμιθ ή τον Μπλου σπάνια τους βλέπεις να εκβιάζουν καταστάσεις
yorgos
κερδίζεις 85-80 και μένουν 30''. Είσαι ο Μέλι και πας και κάνεις αντιαθλητικό και στο καπάκι φάουλ. Το έχασες από ηλιθιότητα και το έχασες μόνος σου.
tuareg
QUOTE (bbplayer @ Apr 17 2014, 00:11 ) *
να το γράψω , γιατί έτσι και δεν το γράψω και ακουστεί κανένα "μπαμ" από μένα θα είναι , θα ...έχω σκάσει blink.gif

Όταν ο Μεγάλος δε θέλει αμερικανομαυρέλια , και ειδικά στα γκαρντ, κάτι ξέρει (βασικά όλα τα ξέρει αυτός αλλά τε σπα tongue.gif ) και ας τον λέτε κολλημένο και πεισματαρη.
Θέλουν χαλινάρι κάτι τέτοιοι και δύσκολα τους το περνάς λόγω ιδιοσυγκρασίας. Εκεί που μπορεί να σε απογειώσουν εκεί την άλλη στιγμή σε καταστρέφουν


ε δεν ειναι ανακαλυψη του μεγαλου αυτο...
απο το 81 που βλεπω πρωταθλητριων (μακαμπη-μπολωνια ηταν εκεινος ο τελικος) οι ομαδες που το κατεκτησαν με αμερικανο ασο παιζει να μετριουνται και στα δαχτυλα τους ενος χεριου (δεν εχω υπολογισει τωρα ακριβως αλλα ειναι σιγουρα κατω απο 10)
bbplayer
QUOTE (yorgos @ Apr 17 2014, 00:24 ) *
κερδίζεις 85-80 και μένουν 30''. Είσαι ο Μέλι και πας και κάνεις αντιαθλητικό και στο καπάκι φάουλ. Το έχασες από ηλιθιότητα και το έχασες μόνος σου.


Ποτε δε χάνεις μόνος σου. Δυο παίζουν. Εχεις δίκιο για το Μέλι (βασικά δεν ήταν αντιαθλητικό αυτό, μπορούσε να του κόψει το μπάσκετ) αλλά άλλο τόσο βλακώδες ήταν και του Τζέρελς στο λέι απ του Ράις.
Ερχεται ο Χικμαν και ΜΟ 11 πόντους και σου βάζει 26 μες στο γήπεδό σου, τρως 30 πόντους στην 4η περίοδο (αν τους έτρωγε η Φενέρ από τη Μακάμπι θα γράφατε μέχρι τον 15Αυγουστο), βαράς 30 τρίποντα ( ο Λαγκφορντ είχε 25%...) και σου φταίει το φαουλ του Μέλι?? δε νομίζω. 100άρα από τη Μακάμπι μες στο σπίτι σου και φταίει ο Μέλι?

@ δεν είπα ότι είναι ανακάλυψη tuareg, απλώς είπα κάτι που συμβαίνει
yorgos
Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που λίγες ομάδες εχουν αμερικανό άσο. Ειδικά όταν επιτρέπονταν μόνο δύο ξένοι, λίγες ομάδες "ξόδευαν" τον ένα τους ξένο για άσο, γιατί όλες προτιμούσαν ψηλούς, που σπάνιζαν στην Ευρώπη (οι κορυφαίοι Ευρωπαίοι ψηλοί τον έβρισκαν το δρόμο στο ΝΒΑ). Επιπλέον η θέση του άσου είναι πιο απαιτητική και η προσαρμογή για έναν άσο από το αμερικανικό στο ευρωπαϊκό παιχνίδι είναι πιο δύσκολη απ' ό,τι ενός δυαριού ή τεσσαριού π.χ. Παρόλα αυτά μυαλωμένους Αμερικανούς άσους έχουμε δει άπειρους στην Ευρώπη. Ο μόνος διασωθείς από τη φετινή Φενέρ για μένα είναι ο Μακάλεμπ. Ο Τζάκσον είναι απείρως πιο μυαλωμένος από τον Τεόντοσιτς. Η Ζαλγκίρις έκανε την έκπληξη της δεκαετίας με Αμερικανό άσο (και μάλιστα σοβαρό), το πιο one man show έπαθλο που είδαμε ποτέ το πήρε ο Ρίβερς για τον Ολυμπιακό, η CSKA πήρε δυο Ευρωλίγκες με το Χόλντεν για άσο (ΟΚ δίπλα στον Παπαλουκά) κλπ κλπ κλπ. Δεν είναι σώνει και καλά όλοι οι Αμερικανοί γκαρντ άμυαλοι που σε κρεμάνε, κάθε άλλο. Ειδικά στην Ελλάδα έχουν περάσει πολύ σοβαρά μαυράκια.
QUOTE
100άρα από τη Μακάμπι μες στο σπίτι σου και φταίει ο Μέλι?

Ε ναι, πριν τη βλακεία του Μέλι το ματς ήταν 84-72 δυο λεπτά πριν λήξει ή 85-80 κάτι δευτερόλεπτα πριν λήξει. Χωρίς καμία υπερβολή η μεγαλύτερη βλακεία που έχω δει σε αγώνα Ευρωλίγκας ποτέ. Επική. Πολύ καλό παιχνίδι από τα μαυράκια της ΜΑκάμπι. Που δε θυμάμαι να πέτυχε και ποτέ κάτι χωρίς μαυράκια.

bbplayer
συγκεκριμένα η Μακάμπι ναι. έτσι κι αλλιώς , δε γνωρίζω τι & πως , αλλά πάντα γεμάτη Αμερικάνους ήταν
spysta
ΕΠΙΚΟ ματς !! Χικμαν Ταιους και λιγο απο Ραις στο τελος του καθαρισαν του κουστουματους !!

πραγματικα ΚΛΑΣΣΙΚΟ παραδειγμα .. ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ!!
η Αρμανι εχασε ,λογω απειριας, ενα 100% δικο της ματς ... βεβαια δεν θα μπαινουν ΠΑΝΤΑ τα κρεμασμενα τριποντα , οση ψυχολογια κι αν εχεις
North_gato
QUOTE (spysta @ Apr 17 2014, 03:36 ) *
ΕΠΙΚΟ ματς !! Χικμαν Ταιους και λιγο απο Ραις στο τελος του καθαρισαν του κουστουματους !!

πραγματικα ΚΛΑΣΣΙΚΟ παραδειγμα .. ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ!!
η Αρμανι εχασε ,λογω απειριας, ενα 100% δικο της ματς ... βεβαια δεν θα μπαινουν ΠΑΝΤΑ τα κρεμασμενα τριποντα , οση ψυχολογια κι αν εχεις


Αυτοκτονια, απειρια εως και ηλιθιοτητα, συν το αιωνιο διλλημα στα τελευταια δευτερολεπτα, τους αφηνουμε για επιθεση η κανουμε φαουλ? Και βεβαια οταν λεμε τους αφηνουμε εχουμε και καποιο μετρο, το οποιο σαφως και δεν ειναι μπατε σκυλοι, βαλτε καλαθι, και σας κανουμε δωρο το φαουλ.

QUOTE (andykrg @ Apr 16 2014, 23:50 ) *
Αυτή την σειρά δεν την χάνω με τίποτα, μακάρι να πάει στα 5 ματς, αναρχία , run 'n' gun !!

Και δεν σε νοιαζει οποιος και να χασει... Αυτο που το πας...
pain of salvation
QUOTE(yorgos @ Apr 16 2014, 22:24 ) *
κερδίζεις 85-80 και μένουν 30''. Είσαι ο Μέλι και πας και κάνεις αντιαθλητικό και στο καπάκι φάουλ. Το έχασες από ηλιθιότητα και το έχασες μόνος σου.


Άκου ένα,που ακούγεται πιο ωραία...
84-77,μένουν 50κάτι δεύτερα,η μπάλα είναι στον Λάγκφορντ και έχει σηκωθεί το γήπεδο και χειροκροτά...χαχαχαα


QUOTE(spysta @ Apr 17 2014, 01:36 ) *
ΕΠΙΚΟ ματς !! Χικμαν Ταιους και λιγο απο Ραις στο τελος του καθαρισαν του κουστουματους !!

πραγματικα ΚΛΑΣΣΙΚΟ παραδειγμα .. ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ!!
η Αρμανι εχασε ,λογω απειριας, ενα 100% δικο της ματς ... βεβαια δεν θα μπαινουν ΠΑΝΤΑ τα κρεμασμενα τριποντα , οση ψυχολογια κι αν εχεις


ε όχι και λίγο Ράις...
Στο τέλος πήρε την ομάδα και την πήγε παράτα.Μόνο και μόνο,που έβαλε ΟΛΕΣ τις κρίσιμες βολές...είναι πολύ...
Και μέχρι τότε,τον έβριζα και έλεγα τι άχρηστος ξένος είναι...

(με τα χθεσινά...με έπιασε λίγο θλίψη...σκεφτόμουν ποσό λίγοι είμαστε(ΟΣΦΠ) αμυντικά στα γκαρντ)
erwi grey
Mαυρη μερα για το μπασκετ η νικη της Μακαμπι, ομαδα που παιζει με Οχαγιον, Ραις, Ινγκλς και Σχορτσιανιτη, να κερδιζει την ομαδαρα της Μιλανο. Μπανκι απαραδεκτος.
Σημαντικοτατη απουσια του Τζεντιλε.
Δε τους φοβαμαι παντως 3 σερι νικες και παμε φαιναλ 4 για την αγαπημενη μου φετος ομαδα.
xristos_metal
QUOTE(erwi grey @ Apr 17 2014, 15:37 ) *
Mαυρη μερα για το μπασκετ η νικη της Μακαμπι


Πως τα καταφερνει η ατιμη με τραγικα ροστερ να πηγαινει final 4?? Και η Αρμανι ομως....
T.W.Is.M.
QUOTE(erwi grey @ Apr 17 2014, 15:37 ) *
Mαυρη μερα για το μπασκετ η νικη της Μακαμπι, ομαδα που παιζει με Οχαγιον, Ραις, Ινγκλς και Σχορτσιανιτη, να κερδιζει την ομαδαρα της Μιλανο. Μπανκι απαραδεκτος.
Σημαντικοτατη απουσια του Τζεντιλε.
Δε τους φοβαμαι παντως 3 σερι νικες και παμε φαιναλ 4 για την αγαπημενη μου φετος ομαδα.



Κατ αρχην η ομαδαρα του Μιλανου εχει να χασει απο τις 16 Μαρτιου με την Παρμα απο Κασανο και Αμαουρι.
2 νικες ακομα για την ομαδα του λαου και μεχρι τη Δευτερα θα εχουμε ξεμπερδεψει με το εκτρωμα των Μεδιολανων. laugh.gif
yorgos
Ωχ μπήκε ο TWISM, ποιος τον ακούει...
erwi grey
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 17 2014, 22:29 ) *
με την Παρμα απο Κασανο και Αμαουρι.

biggrin.gif

QUOTE(xristos_metal @ Apr 17 2014, 22:13 ) *
Πως τα καταφερνει η ατιμη με τραγικα ροστερ να πηγαινει final 4?? Και η Αρμανι ομως....

Δεν προκειται να παει
yorgos
QUOTE
Πως τα καταφερνει η ατιμη με τραγικα ροστερ να πηγαινει final 4??

Πολύ καλή έδρα και καλοί προπονητές. Και φανέλα.
T.W.Is.M.
QUOTE(yorgos @ Apr 17 2014, 16:48 ) *
Πολύ καλή έδρα και καλοί προπονητές. Και φανέλα.


Φανελα ειχε καποτε κι η Ολιμπια. Μετα οταν επεσαν ολες οι ιταλικες πλην Σιενα εχασε το κυρος της και προσπαθει να το ξαναβρει τωρα. Η Μακαμπι ομως ειναι η κλασικη περιπτωση ομαδας που η φανελα την ανεβαζει. Οσο θυμαμαι το 2000 που ξεκινησε τη σεζον χανοντας απο τον Ολυμπιακο στη Γλυφαδα με τον Τζαμσι στα τελευταια του να τα βαζει με κρεμασμενο αντιπαλο πανω του και η ηττα(που τελικα δεν ηρθε) να θεωρειται μεγαλη αποτυχια για τον Ολυμπιακο(που εκεινη τη χρονια εφτασε μεχρι τους 16), με εναν "περιεργο" λευκο σεντερ ονοματι Νειτ Χαφμαν να πρωταγωνιστει και να λεμε "που πανε με αυτη την ομαδα οι Ισραηλινοι"... Και μετα το 2008 με ολα τα μεγαλα ονοματα των προηγουμενων ετων πλην του τραυματια Βουισιτς να εχουν φυγει για το ΝΒΑ(και το Σαρας να εχει επιστρεψει αλλα για τον ΠΑΟ) και με ξενο τον Τερενς Μορις που την προηγουμενη σεζον επαιζε στον Απολλωνα Πατρας, με τον Ολυμπιακο αυτη τη φορα να περναει απο το Γιαντ Ελιαου και να χανει την πρωτη θεση του ομιλου επειδη εχασε στο ΣΕΦ απ τη Μακαμπι στη μεταβατικη περιοδο απο Γκερσον σε Γιαννακη(τοτε που οι παιχτες προσπαθουσαν να ξαναβρουν τους ρολους τους στη μεση της σεζον και οι γιατροι να βρουν τι εχει ο Ματσιγιαουσκας)...
Κι ομως και τις δυο χρονιες εφτασε μεχρι τον τελικο.
yorgos
Ο Χαφμαν ήταν πραγματικά ασταμάτητος, μεγάλη ανακάλυψη. Και να πεις ότι ήταν και μπασκετόφατσα... Σαν computer geek cum λογιστής ήτανε ο μπαγάσας. Μετά βέβαια εξαφανίστηκε, από τα μεγάλα μυστήρια του ευρωπαϊκού μπάσκετ, όποιος ξέρει την ιστορία καλύτερα ας γράψει.
louie
πρωτα απο ολα ναι η φανελα υπαρχει και δινει μεγαλο βαρος και ανεβαζει την ομαδα. δεν ειναι απλα κατι αοριστο. εχει να κανει με το πως ενα club αντιμετωπιζει τους υπολοιπους με ανωτεροτητα(προσοχη, οχι αλαζονεια) που του δινει η παραδοση και η αισθηση οτι παιζει σε μεγαλη ομαδα. οταν ενας παιχτης ερθει σε μια ομαδα με φανελα καταλαβαινει οτι πρεπει να παιζει παντα αποκλειστικα για την νικη και τιποτα αλλο δεν ειναι αποδεκτο. οτι δεν μπορει να αντιμετωπιζει με φοβο καμια ομαδα οσο ισχυρη κι αν ειναι και σε ολους τους αγωνες μπαινει να διεκδικησει στα ισια την νικη.

κατα την γνωμη μου οι πιο βαριες φανελες στην ευρωπη ειναι του παναθηναικου και της μακκαμπι. καποιοι θα που για τσσκα και ρεαλ που εχουν τα ιδια και παραπανω τροπαια αλλα θα εξηγησω γιατι εννοω παναθηναικο και μακκαμπι και οχι αυτες. πρωτα απο ολα σε περιπτωσεις οπως της ρεαλ, της μιλανο, της βαρεζε κτλ δεν υπαρχει συνδεση με το παρελθον και την παραδοση. η συνδεση μπορει να ειναι μεσω του κοσμου, καποιων παιχτων, της διοικησης, του προπονητη κτλ. η ρεαλ ειχε τις μεγαλες δοξες της πριν 40-50 χρονια, καμια συνδεση λοιπον. η τσσκα απο την αλλη εχει καποιους παιχτες που ηταν στις μεγαλες δοξες και εχει και τον προπονητη αλλα δεν εχει καθολου κοσμο και δεν εχει εδρα σαν το οακα ή το γιαντ ελιαου. η μακκαμπι περισσοτερο αλλα και ο παναθηναικος τα τελευταια 2 χρονια καταφερνουν με παιχτες κατωτερους ποιοτικα και μενουν σε καλο επιπεδο και αντιμετωπιζουν στα ισια καλυτερες(απο ποιοτητα, ροστερ, μπατζετ κτλ) ομαδες. βλεπεις παιχτες σαν τον γκιστ που πριν τον παναθηναικο ηταν ο λιγοτερο ουσιαστικος παιχτης της ευρωπης ή τον ουκιτς που ειχε την παραδοση του ασοβαρου επισης ή τον καρι να παιζουν σοβαρα και να αντιμετωπιζουν στα ισια και με την αυτοπεποιθηση μεγαλων παιχτων καλυτερους παιχτες και ομαδες.

προσοχη μην ξαναρχισουμε την συζητηση "οι φανελες θα κατεβουν να παιξουν μπασκετ;", δεν λεω αυτο. αυτο που λεω ειναι οτι αν επαιρνες το ροστερ της μακκαμπι και τους εβαζες στην μαλαγα πχ δεν προκειται σιγουρα να φταναν μεχρι εδω και ουτε κατα διανοια κοντα στο φιναλ 4.
AKRG
Louie συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
erwi grey
Αυτα με τις φανελες ειναι προς λαικη καταναλωση.Μεχρι τα μεσα των 90s o Παναθηναικος και ο Ολυμπιακος που ηταν ακριβως;
Mηπως το μπασκετ ξεκινησε απο οταν αρχισε ο Παναθηναικος να παιρνει Ευρωπαικα;Γιατι πιο πριν δεν υπηρχε καμια φανελα.
Τελοσπαντων οποια ομαδα εχει λεφτα, επενδυσει σε καλους παικτες καποια χρονια, παρει καλο προπονητικο τιμ, θα παρει τιτλους.
Οσον αφορα τους παικτες δεν ισχυει οτι θα παιξουν καλυτερα σε δυο συγκεκριμενες ομαδες της Ευρωπης υπαρχουν παραδειγματα περι του αντιθετου, γνωμη μου ειναι οτι θα αποδωσει καλυτερα καποιος σε μεγαλη ομαδα οχι επειδη γουσταρει την ''βαρια φανελα αλλα επειδη εχει καλυτερους συμπαικτες.
Τα παντα ειναι το χρημα δυστυχως και στη ζωη μας και στον αθλητισμο.
louie
QUOTE (erwi grey @ Apr 17 2014, 18:24 ) *
Αυτα με τις φανελες ειναι προς λαικη καταναλωση.Μεχρι τα μεσα των 90s o Παναθηναικος και ο Ολυμπιακος που ηταν ακριβως;
Mηπως το μπασκετ ξεκινησε απο οταν αρχισε ο Παναθηναικος να παιρνει Ευρωπαικα;Γιατι πιο πριν δεν υπηρχε καμια φανελα.
Τελοσπαντων οποια ομαδα εχει λεφτα, επενδυσει σε καλους παικτες καποια χρονια, παρει καλο προπονητικο τιμ, θα παρει τιτλους.
Οσον αφορα τους παικτες δεν ισχυει οτι θα παιξουν καλυτερα σε δυο συγκεκριμενες ομαδες της Ευρωπης υπαρχουν παραδειγματα περι του αντιθετου, γνωμη μου ειναι οτι θα αποδωσει καλυτερα καποιος σε μεγαλη ομαδα οχι επειδη γουσταρει την ''βαρια φανελα αλλα επειδη εχει καλυτερους συμπαικτες.
Τα παντα ειναι το χρημα δυστυχως και στη ζωη μας και στον αθλητισμο.


τι σημασια εχει που ηταν πιο πριν ο παο και ο οσφπ; τωρα ειναι εκει που ειναι ή οχι; και πριν υπηρχε φανελα και την ειχαν αλλοι. τωρα πια αυτοι οι αλλοι δεν υπαρχουν και δεν μπορει να τους σωσει καμια φανελα. δεν μιλαω αλλωστε για καμια ριγα ή βαρεζε ή αρη κτλ που σαν ροστερ ειναι 10 επιπεδα κατω και δεν μπορουν να κανουν καποια υπερβαση. μιλαω για ομαδες(παο, μακκαμπι) που ειναι στο κορυφαιο επιπεδο και η φανελα τις ανεβαζει ακομα περισσοτερο. αυτο με τα λεφτα εγω βλεπω εδω και ποσα χρονια ρωσικες και τουρκικες να ριχνουν καραβια με λεφτα και να μην φτανουν την μακκαμπι που ψωνιζει απο τα "πανερια"... αν βρισκεις αλλο τροπο να μου το εξηγησεις αυτο να τον δεχτω.

το χρημα ειναι πολυ σημαντικο αλλα δεν ειναι τα παντα. που ειναι η κουμπαν και η φενερ που ειχαν μπατζετ μεσα στο τοπ 5 της διοργανωσης; και λεφτα ριξαν και προπονητες πηραν και πηγαν σπιτι τους νωρις.

επαναλαμβανω οτι δεν λεω πως "θα παιξει μπασκετ η φανελα" οπως ειναι η ειρωνικη απαντηση του καθε δηθεν κυνικου σε ολες αυτες τις συζητησεις. αλλα αν ενα ροστερ ειναι πχ στο 7 οταν το βαλεις σε μια σοβαρη, μεγαλη ομαδα με φανελα τοτε μπορει να παει στο 8-9. το γιατι το εξηγησα στο προηγουμενο σχολιο μου.
AKRG
Σίγουρα τα χρήματα βοηθούν να φτιάξεις μια καλή ομάδα αλλά δεν είναι πάντα το Παν ...
Αν ήταν έτσι τότε δεν θα έκανε το b2b ο Ολυμπιακός ούτε θα πέρναγε την Μπάρτσα το 11 ο Παναθηναϊκός, ούτε η Ζαλγκίρις θα έκανε "παπάδες" και θα έπαιζε και το πιο όμορφο μπάσκετ ever, ούτε η Μακάμπι θα ήταν κάθε 3 και λίγο σε Φ4 με περιορισμένα μπάτζετ, ούτε η Γουγκοπλάστικα θα έκανε ότι έκανε, ούτε ο Παναθηναϊκός του 2002 στην Μπολόνια, ούτε η Παρτζιζαν .. κ.ο.κ.
Ο Louie θέλει να πει οτι μόνο με τα χρήματα δεν κάνεις ομάδα, χρειάζεται και κόσμος και εδρα και διψα και παθος και νοοτροπία και χίλια δυο πράγματα που μας κάνουν αυτό που λέμε "βαριά φανέλα", γιατί αν ήταν όλα λεφτά η Αρμανι θα έπρεπε να χει πάρει νωρίτερα Ευρωλιγκα , η ΤΣΣΚΑ και η Μπάρτσα θα έπρεπε να τα είχαν σαρώσει την τελευταία 5ετία αλλά αντιθέτως οι Ελληνικές ομάδες το σήκωσαν ! άσε που οι τουρκικές θα έπρεπε να είχαν ήδη 2-3 Ευρωλίγκες ..
erwi grey
QUOTE(louie @ Apr 18 2014, 00:45 ) *
τι σημασια εχει που ηταν πιο πριν ο παο και ο οσφπ; τωρα ειναι εκει που ειναι ή οχι; και πριν υπηρχε φανελα και την ειχαν αλλοι. τωρα πια αυτοι οι αλλοι δεν υπαρχουν και δεν μπορει να τους σωσει καμια φανελα. δεν μιλαω αλλωστε για καμια ριγα ή βαρεζε ή αρη κτλ που σαν ροστερ ειναι 10 επιπεδα κατω και δεν μπορουν να κανουν καποια υπερβαση. μιλαω για ομαδες(παο, μακκαμπι) που ειναι στο κορυφαιο επιπεδο και η φανελα τις ανεβαζει ακομα περισσοτερο. αυτο με τα λεφτα εγω βλεπω εδω και ποσα χρονια ρωσικες και τουρκικες να ριχνουν καραβια με λεφτα και να μην φτανουν την μακκαμπι που ψωνιζει απο τα "πανερια"... αν βρισκεις αλλο τροπο να μου το εξηγησεις αυτο να τον δεχτω.

το χρημα ειναι πολυ σημαντικο αλλα δεν ειναι τα παντα. που ειναι η κουμπαν και η φενερ που ειχαν μπατζετ μεσα στο τοπ 5 της διοργανωσης; και λεφτα ριξαν και προπονητες πηραν και πηγαν σπιτι τους νωρις.

επαναλαμβανω οτι δεν λεω πως "θα παιξει μπασκετ η φανελα" οπως ειναι η ειρωνικη απαντηση του καθε δηθεν κυνικου σε ολες αυτες τις συζητησεις. αλλα αν ενα ροστερ ειναι πχ στο 7 οταν το βαλεις σε μια σοβαρη, μεγαλη ομαδα με φανελα τοτε μπορει να παει στο 8-9. το γιατι το εξηγησα στο προηγουμενο σχολιο μου.

Επειδη δεν εχει και τοση σημασια αυτη η συζητηση θα σου πω οτι η γνωμη μου ειναι οτι υπαρχουν 3 κορυφαιοι προπονητες στην Ευρωπη ο καλυτερος εκ των οποιων μακραν ειναι ο Ομπραντοβιτς θα δουμε του χρονου η την επομενη αν μεινει εκει ο Σερβος αν παρει η δεν παρει τροπαια.
Για να σε συμπληρωσω ο Ολυμπιακος πεταγε τσουβαλια με λεφτα αλλα ειχε παγκο Γιαννακη και Γκερσον.
bbplayer
το σημερινό ματς μου αρέσει πολύ περισσότερο. η Ολίμπια έχει σοβαρέψει και για πρώτη ίσως φορά θυμίζει περισσότερο ομάδα και λιγότερο τσίρκο.

Η φάση του 1ου ημιχρόνου ήταν με τον Τάιους που έκανε προσποίηση (και βήματα) στον εαυτό του ο θεούλης ohmy.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(bbplayer @ Apr 18 2014, 22:17 ) *
το σημερινό ματς μου αρέσει πολύ περισσότερο. η Ολίμπια έχει σοβαρέψει και για πρώτη ίσως φορά θυμίζει περισσότερο ομάδα και λιγότερο τσίρκο.

Η φάση του 1ου ημιχρόνου ήταν με τον Τάιους που έκανε προσποίηση (και βήματα) στον εαυτό του ο θεούλης ohmy.gif


Αν και δε βλεπω το ματς, η στατιστικη δειχνει κατι αλλο. Τριποντο, τριποντο, τριποντο απ τη μια και ολα εξω απ την αλλη. Παρολα αυτα η διαφορα στους 11. Αν γινει το αντιστροφο στο Τελ Αβιβ, θα τελειωσει με 20αρα.
bbplayer
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 18 2014, 22:56 ) *
Αν και δε βλεπω το ματς, η στατιστικη δειχνει κατι αλλο. Τριποντο, τριποντο, τριποντο απ τη μια και ολα εξω απ την αλλη. Παρολα αυτα η διαφορα στους 11. Αν γινει το αντιστροφο στο Τελ Αβιβ, θα τελειωσει με 20αρα.


den ;exei παίξει καθόλου ο Σόφο και δύσκολα πλησιάζουν καλάθι οι Ισραηλινοί. Η Αρμάνι ρίχνει αλλά είναι πιο νορμάλ αυτή τη φορά
erwi grey
91-77 η Αρμανι, δυστυχως μονο το 2ο ειδα. Τους σκοτωσε ο Τζερελς και καλο παιχνιδι απο τον Ουαλας.
Δυο νικες τωρα για την Αρμανι στο Ισραηλ και τελος

gspara
Το θεωρω απιθανο να αποκλειστει η Αρμανι.Μια νικη εκτος θα την κανει σιγουρα.
assistant
QUOTE(bbplayer @ Apr 18 2014, 23:09 ) *
den ;exei παίξει καθόλου ο Σόφο και δύσκολα πλησιάζουν καλάθι οι Ισραηλινοί. Η Αρμάνι ρίχνει αλλά είναι πιο νορμάλ αυτή τη φορά

Ο Σοφο το γυρισε ασχημα το ποδι,δυσκολο να προλαβει τη Δευτερα.
gspara
QUOTE (erwi grey @ Apr 18 2014, 23:22 ) *
91-77 η Αρμανι, δυστυχως μονο το 2ο ειδα. Τους σκοτωσε ο Τζερελς και καλο παιχνιδι απο τον Ουαλας.
Δυο νικες τωρα για την Αρμανι στο Ισραηλ και τελος

Συμφωνω.Αν ειχε και Τζεντιλε θα την στοιχηματιζα και πρωταθλητρια.
erwi grey
QUOTE(gspara @ Apr 19 2014, 05:25 ) *
Συμφωνω.Αν ειχε και Τζεντιλε θα την στοιχηματιζα και πρωταθλητρια.

Eπιτελους, ενας ανθρωπος που εχει καλο ματι.
T.W.Is.M.
QUOTE(gspara @ Apr 18 2014, 23:25 ) *
Συμφωνω.Αν ειχε και Τζεντιλε θα την στοιχηματιζα και πρωταθλητρια.


Πρωταθλητρια Ιταλιας ή πρωταθλητρια Μεντρανο???
Μην αρχιζουμε παλι τα ιδια. Μεχρι την Τεταρτη το τσιρκο θα εχει γυρισει σπιτι του. Η δουλεια εγινε στο πρωτο παιχνιδι. Απο δω και περα αναλαμβανει ο νομος του Γιαντ Ελιαου.
yorgos
Το επόμενο είναι και το πιο κρίσιμο κι είναι 50-50 για μένα. Αν το πάρει η Μακάμπι, δύκολα θα πάρει το τέταρτο η Αρμάνι, που απέδιξε και σήμερα ότι είναι σαφώς ποιοτικότερη. Σοβαρό μπάσκετ έπαιξε και στο πρώτο ματς μέχρι το 38' και γενικώς έτσι παίζει σχεδόν όλο το τοπ-16. Το επόμενο ματς θα είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον όλων ματς των πλέι οφ, αναμένεται χαμός. Αν δεν παίξει ο Σόφο τεράστιο πλήγμα για τη Μακάμπι, αυτομάτως προβάδισμα έχει η Αρμάνι.
bbplayer
2ο (και ιδιαίτερα βλακώδες) ο Λάγκφορντ νωρίς νωρίς αλλά η Μακάμπι θα πρέπει να παίξει κιόλας, δε θα της το χαρίσει κανείς.

επικά πράγματα , μόλις ο παίχτςη του Σόφο τραβιέται στην κορυφή της ρακέτας να επιχειρήσει 3ποντο. Μέχρι να περάσει το ταξί να πάρει τον Σχορτσιανίτη κάτω από το καλάθι, ο άλλος έχει σουτάρει και εάν αστοχήσει παίρνει το και το επιθετικό
gspara
O Ταιους κανει παρτυ με τον Λαβαλ!!!
T.W.Is.M.
Αλλη μια νικη την Τεταρτη και τελειωνει το φετινο ανεκδοτο.
Οταν δεν μπηκαν τα τριποντα, εβαλε 63 ποντους η υπεραρμαδα των 6 ηπειρων...
erwi grey
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 22 2014, 04:54 ) *
Αλλη μια νικη την Τεταρτη και τελειωνει το φετινο ανεκδοτο.
Οταν δεν μπηκαν τα τριποντα, εβαλε 63 ποντους η υπεραρμαδα των 6 ηπειρων...

Δε νομιζω laugh.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(erwi grey @ Apr 21 2014, 23:05 ) *
Δε νομιζω laugh.gif


Εσυ δε νομιζεις. Εγω το ξερω ομως! wink.gif
bbplayer
QUOTE (erwi grey @ Apr 21 2014, 23:05 ) *
Δε νομιζω laugh.gif


τι εννοείς "δε νομίζω"? laugh.gif Στις 3 νίκες τελειώνει, δε μπορούν να παίζουν μέχρι τα Χριστούγεννα για να περάσει η υπερομάδα laugh.gif
erwi grey
Θα το παρουμε το επομενο ματς, δε φοβαμαι ουτε την αρνητικη ενεργεια του ΤWISM, καν.
bbplayer
1/5 ο Τζέρελς ε???!!!!!

19.gif 19.gif και συνολικά 16% . Μάστα 19.gif 19.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.