Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ντουάιτ Χάουαρντ vs Παου Γκασόλ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3
colonel gomelsky
Οι τελικοί του ΝΒΑ έχουν πάρει φωτιά και νομίζω μία τέτοια σύγκριση θα ήταν σκόπιμη και αρκετά ενδιαφέρουσα.
Εν ολίγοις η άποψή μου:

Υπέρ Γκασόλ:

1) Τεχνική
2) Μυαλό
3) Σουτ (για τα δεδομένα της θέσης του)
4) Πρόσωπο στο καλάθι
5) Χειρισμός της μπάλας
6) Βολές

Κατά:

1) Μυική δύναμη
2) Ηλικία (σε σχέση με Χάουαρντ πάντα)
3) Μη Αμερικανός (δεν φταίει αυτός, αλλά για το ΝΒΑ θα είναι πάντα μειονέκτημα. Α ρε πανμέγιστε Ντράζεν...)


Υπέρ Χάουαρντ:

1) Μυική δύναμη
2) Εκρηκτικότητα
3) Ηλικια
4) Εξελιξιμότητα

Κατά:

1) Βολές
2) "Ξύλινες" περιστροφές κάτω από το καλάθι
3) Σουτ από μέση απόσταση
4) Με πρόσωπο στο καλάθι
5) Χειρισμός μπάλας.


Περιμένω απόψεις!


(Προσπαθησα να βάλω ψηφοφορία, αλλά δεν τα κατάφερα. Αν θέλει κάποιος ας βάλει)


Ψηφίζω Γκασόλ!
captain charisma
χαουαρντ ψηφισα...διοτι ειναι ο επομενος μεγαλος σεντερ του νβα,αλλα πρεπει να εξελιξει περισσοτερο το επιθετικο του παιχνιδι.τωρα εχει ουσιαστικα μια κινηση με τη ραβερσα και τα καρφωματα..δν ειναι αρκετα ομως.απορω ομως διπλα στο γιουιν δν εχει μαθει περισσοτερα?
Pierce
Μπηκε ψηφοφορια και θα παει στο Versus and Polls δεν εχει θεση εδω.
colonel gomelsky
QUOTE(pierce21 @ Jun 10 2009, 16:01 ) *
Μπηκε ψηφοφορια και θα παει στο Versus and Polls δεν εχει θεση εδω.


Οκ. Γράψε λάθος. Φαντάστηκα ότι έπρεπε να μπει στα σχετικά με τους τελικούς, Δεν είχα υπόψιν μου τα πολσ.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Ειναι κριμα τετοιο κορμι να πηγαινει χαμενο.
Χωρις καθολου τεχνικη ο Χαουαρντ, γυρναει μονο και παντα δεξια για να κανει χουκ.

Απο τα 4 μετρα δεν κοιταει καν το καλαθι και γενικα δεν παιζει καθολου με προσωπο.
Θελει ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ για να γινει καλος παιχτης.

Ο Γκαζολ απο την αλλη, μπορει να μην εχει τα σωματικα προσοντα μαυρου αθλητη,
αλλα επειδη εμαθε το μπασκετ στην Ευρωπη (ευτυχως για αυτον)
στηριζεται στην εξυπναδα και την τεχνικη.
kseplenhs
ψήφισα γκασόλ γιατί μ'αρέσει περισσότερο σαν παίχτης...

βέβαια θεωρώ δεδομένο πως ο χάουαρντ θα κάνει πολύ μεγάλη καριέρα.κατ'αρχην σωματικά είναι σαν να τον βγάλανε απο εργαστήριο γενετικής..

μπορεί να υστερεί λίγο τεχνικά,αλλά επειδή οι αμερικάνοι έχουν αλλοι νοοτροπία,είναι σίγουρο πως θα δουλεψει πολύ και έχω την αίσθηση πως θα κάνει καλύτερη καρίερα απο τον....δάσκαλό του τουλάχιστον...tongue.gif(pat ewing)...
Air and King
QUOTE(kseplenhs @ Jun 10 2009, 16:12 ) *
μπορεί να υστερεί λίγο τεχνικά,αλλά επειδή οι αμερικάνοι έχουν αλλοι νοοτροπία,είναι σίγουρο πως θα δουλεψει πολύ και έχω την αίσθηση πως θα κάνει καλύτερη καρίερα απο τον....δάσκαλό του τουλάχιστον...tongue.gif(pat ewing)...

Aυτο ειναι σιγουρο.
Παρεπιπτοντως το συζηταγα με τον ΝΒΑholic αυτο πριν λιγες μερες οτι δηλαδη ο Χαουαρντ θα γινει καλυτερος παιχτης απο τον Γιουινγκ.Ο Γιουινγκ ειναι ψηλα σε συνηδεισεις σε οσους εχουν δει μονο τους σεντερ της δεκαετιας του 90 γιατι ειναι πισω απο πολλους σεντερ!Ασε που ηταν μονοπλευρος!

Τσαμπερλαιν
Ρασσελ
Καριμ
Σακιλ
Χακιμ
Μοουζες Μαλοουν
Γουες Ανσελντ
Μπιλ Γουολτον
Ντειβιντ Ρομπινσον
Νειτ Θερμοντ
Γουιλις Ριντ
Τζορτζ Μαικαν

Οσο για την συγκριση.Εννοειται Χαουαρντ.
Οι κινησεις του Γκασολ ειναι οι πιο πλαστηκες που ειχε ποτε Ευρωπαιος ψηλος αλλα δεν τον κανει αυτο καλυτερο.Και απο τον Σακιλ εχει πιο πλαστηκες κινησεις τι παει να πει αυτο οτι ειναι καλυτερος?
Ο Χαουαρντ θα βελτιωθει οπως εκανε και ο Σακιλ με τα χρονια ο οποιος και αυτος ηταν αγουρος οταν ειχε βγει απο το πανεπηστιμιο της Λουιζιανα αλλα με τα χρονια βελτιωθηκε παρα πολυ!
Ατοπη συγκριση!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(kseplenhs @ Jun 10 2009, 16:12 ) *
ψήφισα γκασόλ γιατί μ'αρέσει περισσότερο σαν παίχτης...

βέβαια θεωρώ δεδομένο πως ο χάουαρντ θα κάνει πολύ μεγάλη καριέρα.κατ'αρχην σωματικά είναι σαν να τον βγάλανε απο εργαστήριο γενετικής..

μπορεί να υστερεί λίγο τεχνικά,αλλά επειδή οι αμερικάνοι έχουν αλλοι νοοτροπία,είναι σίγουρο πως θα δουλεψει πολύ και έχω την αίσθηση πως θα κάνει καλύτερη καρίερα απο τον....δάσκαλό του τουλάχιστον...tongue.gif(pat ewing)...

Μαλλον στο εργαστηριο, ο υπαλληλος πατησε λαθος κουμπι
και του εβαλε λαθος κεφαλι tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Το 1/5 απο το μπασκετ που ηξερε ο Γιουιν, αν μαθει ο Χαουαρντ
θα γινει ο καλυτερος φορ αυτη την στιγμη, (που δεν υπαρχουν αλλοι).
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2009, 16:24 ) *
Οι κινησεις του Γκασολ ειναι οι πιο πλαστηκες που ειχε ποτε Ευρωπαιος ψηλος αλλα δεν τον κανει αυτο καλυτερο.Και απο τον Σακιλ εχει πιο πλαστηκες κινησεις τι παει να πει αυτο οτι ειναι καλυτερος?


Τίθεται θέμα;;;
Συζητάμε ποιός ξέρει μπάσκετ ή ποιος είναι 200 κιλά και ελέω έλλειψης νταμπλ και τριπλ τιμ αφήνει ...γλυκά 69.gif την μπάλα στο καλάθι;

Εκτός αν πιστεύεις ότι ο Σακίλ ήταν καλύτερος και από τον Ντίβατς οπότε ...πάσο.

ΥΓ. Υπάρχει σέντερ φορ στο ποδόσφαιρο που δεν βαράει πέναλντυ;
Στο μπάσκετ υπάρχει. Ο Σακίλ...

Τεσπα, γούστα είναι αυτά. Ο Χάουαρντ πάντως σε όλα μπορεί να βελτιωθεί. Στο μυαλό, δεν ξέρω. Δεστε πχ. στο 2ο ματς ένα πικ εν ρολ που παίξαν κόμπε και γκασόλ στην παράταση και θα καταλάβετε τι εννοώ.
j-kidd13
Αυτος ο Χαουαρντ ειναι κριμα με τετοιο κορμι,να υπολειπεται τεχνικης...Ο ανθρωπος ειναι εντελως ατεχνος.Φαινεται αυτο απο τα χουκ που επιχειρει...Πολλες φορες πεταει την μπαλα λες και ειναι βομβα.Θελει πολυ δουλεια ακομα,να βελτιωσει το επιθετικο του ρεπερτοριο,και τοτε θα μπορει να γινει ενας απο τους κορυφαιους σεντερ στην ιστορια του αθληματος.Γιατι τα φυσικα του προσοντα ειναι τρομακτικα.
Ο Γκασολ παλι εχει πολυ καλες κινησεις κατω απο το καλαθι,αξιοπρεπεστατο σουτ,ειναι ασυγκριτως πιο καλος τεχνικα απο οτι ο Χαουαρντ,αλλα ειναι πολυ απαθης μεσα στο παιχνιδι(τουλαχιστον αυτο μου βγαζει εμενα-του λειπει το νευρο) και αυτος ειναι ο λογος που δεν τον πολυσυμπαθω.
Προτιμω Ντουαιτ!
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 10 2009, 16:37 ) *
Εκτός αν πιστεύεις ότι ο Σακίλ ήταν καλύτερος και από τον Ντίβατς οπότε ...πάσο.

Τωρα μου συγκρινεις τον τριτο μεγαλυτερο Σεντερ ολων των εποχων με ενα περαστικο σε τετοια κουβεντα τον Ντιβατς.
Τι συγκριση ειναι αυτη τωρα δεν μπορω να καταλαβω??
Ποιος Ντιβατς???Ποιος Γκασολ????? οταν μιλαμε για Σακιλ!Και επειδη ξερει πιο πολυ μπασκετ τι εγινε??
Εσυ παρε στην ομαδα σου τον Γκασολ και εγω θα παρω τον Σακιλ.Ουτε ενα ματς δεν θα παρεις!Παρε και τους δυο αμα θελεις.Παλι θα χασεις.Εδω ειχε σακατεψει μαζι τον Ντειβιντ Ρομπινσον και τον Ντανκαν τους αλλαξε τα φωτα στον Γκασολ και στον Ντιβατς θα κολλησει?
Το μπασκετ καλως η κακως ειναι αθλημα και παιζουν ρολο και τα αθλητικα προσοντα και τα μουσκουλα!
Το οτι καποιος ειναι ποιος τεχνιτης και στρηβει πιο πολυ δεν τον κανει καλυτερο η πιο αποτελεσματικο!Και εμενα μου αρεσει πιο πολυ η φινετσα του Γκασολ το οτι μπορει να τελειωσε φασεις με δεξι και αριστερο το οτι μπορει να πασαρει εξαιρετηκα να κανει πιρουετες αλλα ο Χαουαρντ ειναι καλυτερος οπως ηταν και ο Σακιλ του Ορλαντο που ηταν και αυτος τοτε αγουρος και θα τον προτημουσα στην ομαδα μου.

Σιγα το μπασκετ που ηξερε ο Γιουινγκ που ειναι και δασκαλος του.Εχουν βγει πιο μπασκετικοι σεντερ απο τον Γιουινγκ ενα καρο!
kseplenhs
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 10 2009, 16:35 ) *
Μαλλον στο εργαστηριο, ο υπαλληλος πατησε λαθος κουμπι
και του εβαλε λαθος κεφαλι tongue.gif tongue.gif tongue.gif



ρε μυρωδιά δεν έχει μικρό κεφάλι...απλά ρίξε μια ματιά στους ώμους του....και του τσακαλίδη το κεφάλι να βάλεις σε αυτούς τους ώμους,θα φανεί σαν μπαλάκι του τένις...tongue.gif

εντιτ:ε όχι και τον ντίβατς ρε παιδιά καλύτερο απο τον σακ.τεσπα...απόψεις...
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2009, 16:52 ) *
Τωρα μου συγκρινεις τον τριτο μεγαλυτερο Σεντερ ολων των εποχων με ενα περαστικο σε τετοια κουβεντα τον Ντιβατς.
Τι συγκριση ειναι αυτη τωρα δεν μπορω να καταλαβω??
Ποιος Ντιβατς???Ποιος Γκασολ????? οταν μιλαμε για Σακιλ!Και επειδη ξερει πιο πολυ μπασκετ τι εγινε??
Εσυ παρε στην ομαδα σου τον Γκασολ και εγω θα παρω τον Σακιλ.Ουτε ενα ματς δεν θα παρεις!
Το μπασκετ καλως η κακως ειναι αθλημα και παιζουν ρολο και τα αθλητικα προσοντα και τα μουσκουλα!
Το οτι καποιος ειναι ποιος τεχνιτης και στρηβει πιο πολυ δεν τον κανει καλυτερο η πιο αποτελεσματικο!Και εμενα μου αρεσει πιο πολυ η φινετσα του Γκασολ το οτι μπορει να τελειωσε φασεις με δεξι και αριστερο το οτι μπορει να πασαρει εξαιρετηκα να κανει πιρουετες αλλα ο Χαουαρντ ειναι καλυτερος οπως ηταν και ο Σακιλ του Ορλαντο που ηταν και αυτος τοτε αγουρος και θα τον προτημουσα στην ομαδα μου.

Σιγα το μπασκετ που ηξερε ο Γιουινγκ που ειναι και δασκαλος του.Εχουν βγει πιο μπασκετικοι σεντερ απο τον Γιουινγκ ενα καρο!


Μη τσατίζεσαι! Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Σ άλλους αρέσει το μπάσκετ, σ άλλους η άρση βαρών. biggrin.gif
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 10 2009, 17:00 ) *
Μη τσατίζεσαι! Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Σ άλλους αρέσει το μπάσκετ, σ άλλους η άρση βαρών.

Ο συνδιασμος και των δυο ειναι ο καλυτερος-Γουιλτ Τσαμπερλαιν!


Τελος παντων δεν τσαντιστηκα.Σου ειπα δεν ειναι θεμα τι αρεσει και τι δεν αρεσει στον καθενα!Ειναι το ποιος ειναι καλυτερος!
Ο Γκασολ ειναι πιο τεχνιτης αλλα δεν ειναι καλυτερος,δεν κανει περισσοτερο την ΔΙΑΦΟΡΑ!Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω!
kseplenhs
πάντως καλό θα ήταν να βλέπαμε και την ουσία.δλδ ο σακ σου έδινε την εντύπωση πως απο τη στιγμή που θα πάρει τη μπάλα στα χέρια,τότε το καλάθι είναι δεδομένο.

δεν βλέπω μπάσκετ και αρκετές δεκαετίες αλλά αυτό το πράγμα σε τέτοιο βαθμό ουτε απο τον τζόρνταν δεν το θυμάμαι...

και ο χάουαρντ νομίζω πως κάπως έτσι θα εξελιχθεί.μπορεί όχι σε τόσο εξωφρενικό βαθμό όπως ο σακ αλλά θα είναι και αξιόπιστος αλλά και κορυφαίος...

τώρα το αν ο σακ ή ο χάουαρντ δεν πασάρουν ή δεν έχουν την οξυδέρκεια του ντίβατς και του γκασόλ δεν λέει κάτι.γιατί κατ'αντιστοιχία αν ο ντίβατς με τον γκασόλ πάρουν τη μπάλα κάτω απο το καλάθι,θα αρχίσουν τις προσποιήσεις.με τον σακ τέτοιες φάσεις είναι απλά διαδικαστικές...

ο καλός σακ θα ήθελε 15 ντίβατς σε κάθε παιχνίδι απλά για να τον κρατήσουν κάτω απο τους 30 πόντους.αυτό απο μόνο του λέει πολλά.

ο χάουαρντ απο την άλλη σίγουρα δεν βγάζει τέτοια υπεροχή αλλά είναι σχεδόν non bet πως θα την αποκτήσει.μπορεί του χρόνου να το πάρει περίπατο το δαχτυλίδι δλδ...δεν θα μου κάνει εντύπωση...
morrison
Και εγώ νομίζω οτί είναι ψιλοάκυρη η σύγκριση.Μην παρασύρεστε απ΄την εικόνα και τα νούμερα που γράφουν στους τελικούς,ο Ντουάιτ έχει να αντιμετώπισει μία ολόκληρη άμυνα που τον περιμένει ενώ ο Γκασόλ ποστάρει τον Λιούις που είναι σκάρτο 4άρι και χωρίς βοήθειες μάλιστα.Ναι δεν διαφωνώ καλύτερος τεχνικά ο Γκασόλ αλλά όποιος δοκιμάσει να παίξει τον Ντουάιτ χωρίς βοήθειες,και του Γκασόλ συμπεριλαμβανομένου,θα έχει την είκονα που είχε ο Ιλγκάουσκας στους ημιτελικούς.

Και δεν νομίζω οτί κάνει κακούς τελικούς ο Χάουαρντ,έχει συμβιβαστεί με την ιδέα οτι είναι ακατόρθωτο να βάλει τους πόντους του στην επίθεση και κάνει άψογα τη δουλειά του,πασάρει αρκετά καλά-και αυτό τεχνικη είναι-βγάζοντας συνεχώς ελεύθερους παίχτες στη περιφέρεια.Ακόμα και τώρα δηλαδή παραμένει πολύ σημαντικός για την επιθετική ανάπτυξη των Μάτζικ,κατά τη γνώμη μου έχει μεγαλύτερη συμβολή από αυτη του Γκασόλ στην αντίστοιχη ανάπτυξη των Λέικερς.Επίσης τον τιμάει που ενώ θεωρητικά είναι το αστέρι της ομάδας έχει αποδεχτέι και κάνει θαυμάσια όλη τη χαμαλοδουλειά.

Στο δε αμυντικό κομμάτι δεν νομίζω νε στέκει οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ των δύο.

Ψήφισα Χάουαρντ εννοείται. smiley.gif
Boom Dizzle
Χαουαρντ απο μενα!
Ειναι πιο θεαματικος απο τον Ισπανο,ειναι αμυντικο τερας και κακα τα ψεματα στο αμυντικο κομματι μονος του παλευει
στους τελικους.Κατ'εμε ειναι ο επομενος μεγαλος σεντερ μετα τον Σακ!!
colonel gomelsky
QUOTE(BakariosG13 @ Jun 10 2009, 18:02 ) *
Χαουαρντ απο μενα!
Ειναι πιο θεαματικος απο τον Ισπανο,ειναι αμυντικο τερας και κακα τα ψεματα στο αμυντικο κομματι μονος του παλευει
στους τελικους.


Αυτήν την πλευρά την είχα υποτιμήσει. Όντως οι παραπάνω φίλοι έχουν δίκιο για την ΑΤΟΜΙΚΗ άμυνα που παίζει ο Χάουαρντ. Αυτό, βέβαια, συνδέεται και με τα σωματικά του προσόντα. Αν κάποιος πάντως δει κυρίως το δεύτερο τελικό θα διαπιστώσει ότι ο Τζάκσον τον έπαιξε πολύ έξυπνα και έκανε να φανούν όλες οι αδυναμίες του.

Παραθέτω λινκ:

http://bt.davka.info/

jimol34
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2009, 13:52 ) *
Σιγα το μπασκετ που ηξερε ο Γιουινγκ που ειναι και δασκαλος του.Εχουν βγει πιο μπασκετικοι σεντερ απο τον Γιουινγκ ενα καρο!

E όχι και σιγά το μπάσκετ που ήξερε ο Ewing. Και σουτάκι είχε και κινήσεις και χουκ.

O Dwight πρέπει να νιώθει τυχερός που έχει δάσκαλο τον Patrick, μπας και μάθει να σουτάρει σαν άνθρωπος.
Air and King
QUOTE(jimol34 @ Jun 10 2009, 18:29 ) *
E όχι και σιγά το μπάσκετ που ήξερε ο Ewing. Και σουτάκι είχε και κινήσεις και χουκ.

O Dwight πρέπει να νιώθει τυχερός που έχει δάσκαλο τον Patrick, μπας και μάθει να σουτάρει σαν άνθρωπος.

Moνο απο μια μερια πηγαινε και δεν ηταν πολυδιαστατος!Δεν ειναι ουτε στο Τοπ-10 των 10 κορυφαιων σεντερ ολων των εποχων!Ουτε εκανε μεγαλη καριερα σε σχεση με αλλους σεντερ!
Δεν ειπα οτι ηταν κριαρι αλλα σιγουρα δεν ηξερε και τοσο μπασκετ.Σιγουρα δεν ηξερε τοσο μπασκετ οσο πολλοι νομιζουν!
Αν ξεκινησω απο τον Μαικαν μεχρι σημερα ειναι εκτος 10αδας oλων των εποχων.
Εχω δει πολλους σεντερ για να εχω τον Γιουινγκ πιο ψηλα!Το μπασκετ δεν παιζοταν μονο την δεκαετια του 90.Οι μεγαλοι σεντερ παιζαν το 60 και το 70 και ο Γιουινγκ δεν ηταν even close σε αυτους!

ΥΓ.Τυχερος ειναι ο Μπαινουμ που εχει δασκαλο τον Τζαμπαρ!
Ας μην μαθει να σουταρει ο Χαουαρντ.Και ο Σακιλ δεν εμαθε αλλα ειναι 2 κλασεις καλυτερος απο τον Γιουινγκ.Ακομα και πιτσηρικας που ηταν ο Σακ τον εκανε αλογο τον Γιουινγκ!Μην υπερτιματε τους παιχτες επειδη με αυτους εχετε μεγαλωσει.Το μπασκετ παιζεται εδω και πολλες δεκαετιες οχι μονο το 80 και το 90!
Οι Αμερικανοι που εχουν δει ολους τους μεγαλους Σεντερ της Ιστοριας ψαξτε να δειτε που τον κατατασουν τον Γιουινγκ!
jimol34
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2009, 15:34 ) *
Moνο απο μια μερια πηγαινε και δεν ηταν πολυδιαστατος!Δεν ειναι ουτε στο Τοπ-10 των 10 κορυφαιων σεντερ ολων των εποχων!Ουτε εκανε μεγαλη καριερα σε σχεση με αλλους σεντερ!
Δεν ειπα οτι ηταν κριαρι αλλα σιγουρα δεν ηξερε και τοσο μπασκετ.Σιγουρα δεν ηξερε τοσο μπασκετ οσο πολλοι νομιζουν!
Αν ξεκινησω απο τον Μαικαν μεχρι σημερα ειναι εκτος 10αδας oλων των εποχων.
Εχω δει πολλους σεντερ για να εχω τον Γιουινγκ πιο ψηλα!Το μπασκετ δεν παιζοταν μονο την δεκαετια του 90.Οι μεγαλοι σεντερ παιζαν το 60 και το 70 και ο Γιουινγκ δεν ηταν even close σε αυτους!

ΥΓ.Τυχερος ειναι ο Μπαινουμ που εχει δασκαλο τον Τζαμπαρ!
Ας μην μαθει να σουταρει ο Χαουαρντ.Και ο Σακιλ δεν εμαθε αλλα ειναι 2 κλασεις καλυτερος απο τον Γιουινγκ.Ακομα και πιτσηρικας που ηταν ο Σακ τον εκανε αλογο τον Γιουινγκ!Μην υπερτιματε τους παιχτες επειδη με αυτους εχετε μεγαλωσει.Το μπασκετ παιζεται εδω και πολλες δεκαετιες οχι μονο το 80 και το 90!
Οι Αμερικανοι που εχουν δει ολους τους μεγαλους Σεντερ της Ιστοριας ψαξτε να δειτε που τον κατατασουν τον Γιουινγκ!


Ο Ewing μπορεί να μην είχε τις κινήσεις του Hakeem αλλά ήξερε πολύ μπάσκετ. Και ειδικά στις αρχές τις καριέρας του, πριν αρχίσουν να τον ταλαιπωρούν τα γόνατά του, το μπάσκετ το συνδύαζε και με δύναμη και με αθλητικότητα. Τώρα αν είναι στο Top 10 όλων των εποχών: εσύ ο ίδιος είχες βάλει ένα link στο τόπικ με τους καλύτερους σέντερ όλων των εποχών όπου τον Patrick Ewing ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος (αν θυμάμαι καλά) τον είχε στο top 10 (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με). Στην τελική, στην ψηφοφορία με τους top 50 παίκτες όλων των εποχών ο no 33 είναι μέσα. Το μόνο του μειονέκτημα ήταν ότι δεν πήρε ποτέ έναν τίτλο.

Όσο για τον Dwight: Έχει τεράστια προσόντα και η ανυπαρξία σέντερ στο σημερινό NBA ίσως τον βοηθήσει να κερδίσει περισσότερα από όσα θα μπορούσε αν είχε σοβαρούς αντιπάλους στη θέση 5- για να μην παρεξηγηθώ με το "σοβαρούς'' εννοώ σέντερ του επιπέδου του Robinson, Μοses Malone κλπ. Όμως οι τεχνικές του αδυναμίες είναι τεράστιες και δεν ξέρω κάτα πόσο πολύ μπορούν να διορθωθούν. Ότι θα υπάρξει βελτίωση θα υπάρξει, θα είναι όμως αρκετή.
nikolas12
Αν και οπαδος των Λεικερς πρεπει να πως ψηφιζω Ντουαιτ Χαουαρντ γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι νεαρος,νικητης Slam dunk Contest(δεν πολυεχει σημασια αλλα τεσπα)και ηταν αυτος που εκανε την αρχη προκειμενου οι Ματζικ να γινουν ομαδα που θα πρωταγωνιστουσε στο ΝΒΑ.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(kseplenhs @ Jun 10 2009, 16:55 ) *
ρε μυρωδιά δεν έχει μικρό κεφάλι...απλά ρίξε μια ματιά στους ώμους του....και του τσακαλίδη το κεφάλι να βάλεις σε αυτούς τους ώμους,θα φανεί σαν μπαλάκι του τένις...tongue.gif

εντιτ:ε όχι και τον ντίβατς ρε παιδιά καλύτερο απο τον σακ.τεσπα...απόψεις...

οπως λεει και ενας φιλος μου
'' δεν ειναι δυνατον ενα τοσο μεγαλο κορμι, να εχει τοσο μικρο κεφαλι,
κατι λειπει εκει πανω''.

Και ο Σακιλ θηριο ειναι, αλλα εχει μια μοσχαροκεφαλη νααααααααααααααααα

QUOTE(kseplenhs @ Jun 10 2009, 17:15 ) *
πάντως καλό θα ήταν να βλέπαμε και την ουσία.δλδ ο σακ σου έδινε την εντύπωση πως απο τη στιγμή που θα πάρει τη μπάλα στα χέρια,τότε το καλάθι είναι δεδομένο.

δεν βλέπω μπάσκετ και αρκετές δεκαετίες αλλά αυτό το πράγμα σε τέτοιο βαθμό ουτε απο τον τζόρνταν δεν το θυμάμαι...

και ο χάουαρντ νομίζω πως κάπως έτσι θα εξελιχθεί.μπορεί όχι σε τόσο εξωφρενικό βαθμό όπως ο σακ αλλά θα είναι και αξιόπιστος αλλά και κορυφαίος...

τώρα το αν ο σακ ή ο χάουαρντ δεν πασάρουν ή δεν έχουν την οξυδέρκεια του ντίβατς και του γκασόλ δεν λέει κάτι.γιατί κατ'αντιστοιχία αν ο ντίβατς με τον γκασόλ πάρουν τη μπάλα κάτω απο το καλάθι,θα αρχίσουν τις προσποιήσεις.με τον σακ τέτοιες φάσεις είναι απλά διαδικαστικές...

ο καλός σακ θα ήθελε 15 ντίβατς σε κάθε παιχνίδι απλά για να τον κρατήσουν κάτω απο τους 30 πόντους.αυτό απο μόνο του λέει πολλά.

ο χάουαρντ απο την άλλη σίγουρα δεν βγάζει τέτοια υπεροχή αλλά είναι σχεδόν non bet πως θα την αποκτήσει.μπορεί του χρόνου να το πάρει περίπατο το δαχτυλίδι δλδ...δεν θα μου κάνει εντύπωση...

Δεν εχει καμια σχεση ο Σακ με αυτο το ορθιο σκουποξυλο.

Ο Σακ ηταν ενα θαυμα της φυσης με τρομερη δυναμη, ο Χαουαρντ δεν ειναι τοσο δυνατος.
Εχει ωραιους μυς που πεταγονται, φοβερο αλμα, τετραγωνες πλατες,
αλλα δεν εχει την ωμη δυναμη του χοντρου.

και ειναι και πιο ατεχνος απο τον Σακ. Μονο δεξια παει για να κανει χουκ.
Αν επαιζε πριν 15 χρονια θα φαινοταν ποσο ατεχνος ειναι,
τωρα τον σωζει το γεγονος οτι δεν υπαρχει κανενας σοβαρος ψηλος.

Καποτε υπηρχαν ο Γιουιν, ο Ρομπινσον και ο Χακιμ που ηταν 3 πολυ καλοι φορ, με το δικο του στυλ ο καθενας.
Πιο δυνατος ο Γιουιν, με τους θανατηφορους αγκωνες
πιο αθλητικος και με εκπληκτικο κορμι ο Ρομπινσον
πιο τεχνιτης, με φοβερες κινησεις ο Χακιμ.
Και οι 3 ομως μπορουσαν να βαλουν σουτ απο τα 5 μετρα με ανεση.

Μετα απο αυτους ηρθαν ο Σακιλ, ο Μουρνινγκ και ο Ντανκαν.
Πριν υπηρχαν ο Τζαμπαρ, ο Παρις, Ο Μακ-χειλ, ο Μοουζες
και πιο πριν καποιοι αλλοι.
Παντα υπηρχαν μεγαλοι φορ, αλλα δυστυχως τωρα δεν υπαρχει ουτε ενας
που να πλησιαζει καν.
kseplenhs
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 11 2009, 00:41 ) *
οπως λεει και ενας φιλος μου
'' δεν ειναι δυνατον ενα τοσο μεγαλο κορμι, να εχει τοσο μικρο κεφαλι,
κατι λειπει εκει πανω''.

Και ο Σακιλ θηριο ειναι, αλλα εχει μια μοσχαροκεφαλη νααααααααααααααααα


Δεν εχει καμια σχεση ο Σακ με αυτο το ορθιο σκουποξυλο.

Ο Σακ ηταν ενα θαυμα της φυσης με τρομερη δυναμη, ο Χαουαρντ δεν ειναι τοσο δυνατος.
Εχει ωραιους μυς που πεταγονται, φοβερο αλμα, τετραγωνες πλατες,
αλλα δεν εχει την ωμη δυναμη του χοντρου.

και ειναι και πιο ατεχνος απο τον Σακ. Μονο δεξια παει για να κανει χουκ.
Αν επαιζε πριν 15 χρονια θα φαινοταν ποσο ατεχνος ειναι,
τωρα τον σωζει το γεγονος οτι δεν υπαρχει κανενας σοβαρος ψηλος.

Καποτε υπηρχαν ο Γιουιν, ο Ρομπινσον και ο Χακιμ που ηταν 3 πολυ καλοι φορ, με το δικο του στυλ ο καθενας.
Πιο δυνατος ο Γιουιν, με τους θανατηφορους αγκωνες
πιο αθλητικος και με εκπληκτικο κορμι ο Ρομπινσον
πιο τεχνιτης, με φοβερες κινησεις ο Χακιμ.
Και οι 3 ομως μπορουσαν να βαλουν σουτ απο τα 5 μετρα με ανεση.

Μετα απο αυτους ηρθαν ο Σακιλ, ο Μουρνινγκ και ο Ντανκαν.
Πριν υπηρχαν ο Τζαμπαρ, ο Παρις, Ο Μακ-χειλ, ο Μοουζες
και πιο πριν καποιοι αλλοι.
Παντα υπηρχαν μεγαλοι φορ, αλλα δυστυχως τωρα δεν υπαρχει ουτε ενας
που να πλησιαζει καν.


πάντως οι έρευνες έχουν δείξει πως οι πιο εξυπνοι άνθρωποι έχουν μικρότερο εγκέφαλο με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον αινστάιν...tongue.gif

μου δίνεις την εντύπωση πως απο τη στιγμή που ο τζόρνταν έβαλε το νικητήριο καλάθι στην γιούτα,μέχρι και σήμερα δεν έχεις δεί ολόκληρο παιχνίδι nba...tongue.gif

και τώρα υπάρχουν καλοί παίχτες.και μάλιστα με προσόντα υπεράνθρωπα που τότε δεν υπήρχαν.μπορεί πριν 15 χρόνια να ήταν ο jordan που δεν υπάρχει σήμερα(μέχρι στιγμής πιστευω) αλλά οι δευτεροι μετά απο αυτόν έχουν ξεπεραστεί απο τους σημερινούς παίχτες....

δλδ είναι καλύτεροι ο πίπεν και ο ντρέξλερ απο τον κόμπι?μπααα...
ο μπάρκλευ απο τον λεμπρόν?δεν νομίζω....

εντάξει υπήρχε ένας ακίμ τότε που ξεχείληζε απο κλάση αλλά μετά εμφανίστηκε ένας σακ που τους ήθελε όλους για πρωινό...

ο χάουαρντ τώρα μπορεί να μην γίνει ποτέ ακιμ.ούτε σακ.αλλά φαίνεται πως τον γιούιν και τον ρόμπινσον θα τους αφήσει πίσω.
μέχρι στιγμής σίγουρα μιλάνε μόνο τα προσόντα του αλλά είναι σίγουρο πως θα βελτιωθεί γιατί έτσι είναι οι αμερικάνοι σαν νοοτροπία.εγώ το βλέπω και απο καθηγητές παν/μιου που τυχαίνει να έχω συνεργαστεί που εμαθαν να δουλευουν εκεί....μιλάμε οτι οι τύποι πιέζονται να κουραστούν γιατί ξέρουν πως μόνο έτσι έρχεται η βελτίωση.στην ευρώπη είμαστε και λίγο λαπάδες να πούμε την αλήθειαtongue.gif

θυμάμαι τον λεμπρόν στην ολυμπιάδα της αθήνας να χορευει στα time out και να μην φαίνεται καθόλου αλλά βλέποντάς τον τα επόμενα 2 χρόνια είχε κάνει τεράστια βελτίωση.σήμερα είναι ένας υπεράνθρωπος....
Air and King
QUOTE(jimol34 @ Jun 10 2009, 22:55 ) *
Ο Ewing μπορεί να μην είχε τις κινήσεις του Hakeem αλλά ήξερε πολύ μπάσκετ. Και ειδικά στις αρχές τις καριέρας του, πριν αρχίσουν να τον ταλαιπωρούν τα γόνατά του, το μπάσκετ το συνδύαζε και με δύναμη και με αθλητικότητα. Τώρα αν είναι στο Top 10 όλων των εποχών: εσύ ο ίδιος είχες βάλει ένα link στο τόπικ με τους καλύτερους σέντερ όλων των εποχών όπου τον Patrick Ewing ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος (αν θυμάμαι καλά) τον είχε στο top 10 (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με). Στην τελική, στην ψηφοφορία με τους top 50 παίκτες όλων των εποχών ο no 33 είναι μέσα. Το μόνο του μειονέκτημα ήταν ότι δεν πήρε ποτέ έναν τίτλο.

Όσο για τον Dwight: Έχει τεράστια προσόντα και η ανυπαρξία σέντερ στο σημερινό NBA ίσως τον βοηθήσει να κερδίσει περισσότερα από όσα θα μπορούσε αν είχε σοβαρούς αντιπάλους στη θέση 5- για να μην παρεξηγηθώ με το "σοβαρούς'' εννοώ σέντερ του επιπέδου του Robinson, Μοses Malone κλπ. Όμως οι τεχνικές του αδυναμίες είναι τεράστιες και δεν ξέρω κάτα πόσο πολύ μπορούν να διορθωθούν. Ότι θα υπάρξει βελτίωση θα υπάρξει, θα είναι όμως αρκετή.

Ο Γιουινγκ ηξερε λιγοτερο μπασκετ απο Τσαμπερλαιν,Ρασσελ,Τζαμπαρ,Μπελαμι,Ανσελντ
,Γουολτον,Καουενς,Ρομπινσον,Μοουζες Μαλοουον ακομα ακομα και απο τον σακατη Ντοχερτι λιγοτερο μπασκετ ηξερε απλα εκανε καριερα καλυτερη απο αυτον!
Απο τον Σακιλ ηξερε ελαχηστα παραπανω μπασκετ αλλα ο Σακιλ ειναι ξεχωριστη περηπτωση Θαυμα της Φυσης και βελτιωθηκε παρα πολυ με το περασμα των χρονων και ειναι μεσα στους 3 κορυφαιους Σεντερ ολων των εποχων!Ο Γιουινγκ ουτε στην 10αδα δεν ειναι.
Να σε διορθωσω βεβαια για το Λινκ που παραθεσα δεν αφορα τη γνωμη ενος δημοσιογαρφου(σιγα μην παραθετα την γνωμη ενος δημοσιογραφου) αλλα μια μεγαλη ψηφοφορια που εγινε το 2007 και ψηφησαν καποιοι απο τους κορυφαιους αναλυτες της Ιστοριας!Και παλι μπορει να διαφωνησει καποιος σε καποια δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησει αν εχει γνωμη και εικονα για ολους τους Σεντερ αλλα τον Γιουινγκ πανω απο το #10 δεν το βαζει κανεις που εχει δει ολους τους μεγαλους σεντερ.Εγω στο #10 θα εβαζα το Νειτ Θερμοντ που ηταν τεραστιος αμυντικος και τα εβαζε με τον Τσαμπαερλαιν και τον Καριμ στα νιατα του!Ασε που μπορει καποιος να βαλει και τον Παρις!

Τελος παντων ουτε εγω ειμαι κανενας φαν του Χαουαρντ σε καμια περηπτωση.Δεν σημαινει οτι επειδη δεν υπαρχουν πολλοι Σεντερ αξιας γενικα στο παγκοσμιο μπασκετ οτι ειναι ανοιχτος ο δρομος για τον ΧαουαρντΥπαρχουν καλοι παιχτες σε αλλες θεσεις που μπορει να του στερησουν μερος απο το Legacy του!Επισης δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ατεχνος δεν θα γινει και καλυτερος απο τον Γιουινγκ.Ηδη ειναι μακραν καλυτερος αμυντικος!
Το ποσο μπορει να κανει την διαφορα ρωτα τον Τζαμπαρ που εσταξε μελι για τον Χαουαρντ βλεποντας το ποσο καλος αμυντικος ειναι και που ειναι σουπερ αθλητης!Επισης τα πηρε στο κρανιο επειδη ο Σακιλ πριν λιγες μερες κοροιδεψε τον Χαουαρντ και ο Τζαμπαρ χαρακτηρησε τον Σακ ανωρημο!

Ο Γιουινγκ λοιπον φιλε jmol34 ειναι ενας καλος σεντερ για αυτους που εχουν δει τους Σεντερ του 80 και του 90.Οι καλυτεροι επαιζαν το 60 και το 70!Ο Χαουαρντ σαφως θα γινει καλυτερος απο τον Γιουινγκ δεν παει να μην μαθει να σουταρει ποτε.Ουτε ο Σακιλ εμαθε αλλα ειναι μακραν καλυτερος απο τον Γιουινγκ ακομα και οταν ηταν ρουκι!
Ο Χακιμ ηταν πιο τεχνιτης απο τον Τζαμπαρ και τον Τσαμπερλαιν ομως δεν μπορει να συγκρηθει με τα δυο Ιερα Τερατα στην θεση του Σεντερ ουτε να θεωρηθει καλυτερος τους!

Να πω βεβαια οτι ο Μακχειλ ποτε δεν ηταν σεντερ.Αλλο και τουτο.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(kseplenhs @ Jun 11 2009, 00:58 ) *
πάντως οι έρευνες έχουν δείξει πως οι πιο εξυπνοι άνθρωποι έχουν μικρότερο εγκέφαλο με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον αινστάιν...tongue.gif

μου δίνεις την εντύπωση πως απο τη στιγμή που ο τζόρνταν έβαλε το νικητήριο καλάθι στην γιούτα,μέχρι και σήμερα δεν έχεις δεί ολόκληρο παιχνίδι nba...tongue.gif

και τώρα υπάρχουν καλοί παίχτες.και μάλιστα με προσόντα υπεράνθρωπα που τότε δεν υπήρχαν.μπορεί πριν 15 χρόνια να ήταν ο jordan που δεν υπάρχει σήμερα(μέχρι στιγμής πιστευω) αλλά οι δευτεροι μετά απο αυτόν έχουν ξεπεραστεί απο τους σημερινούς παίχτες....

δλδ είναι καλύτεροι ο πίπεν και ο ντρέξλερ απο τον κόμπι?μπααα...
ο μπάρκλευ απο τον λεμπρόν?δεν νομίζω....

εντάξει υπήρχε ένας ακίμ τότε που ξεχείληζε απο κλάση αλλά μετά εμφανίστηκε ένας σακ που τους ήθελε όλους για πρωινό...

ο χάουαρντ τώρα μπορεί να μην γίνει ποτέ ακιμ.ούτε σακ.αλλά φαίνεται πως τον γιούιν και τον ρόμπινσον θα τους αφήσει πίσω.
μέχρι στιγμής σίγουρα μιλάνε μόνο τα προσόντα του αλλά είναι σίγουρο πως θα βελτιωθεί γιατί έτσι είναι οι αμερικάνοι σαν νοοτροπία.εγώ το βλέπω και απο καθηγητές παν/μιου που τυχαίνει να έχω συνεργαστεί που εμαθαν να δουλευουν εκεί....μιλάμε οτι οι τύποι πιέζονται να κουραστούν γιατί ξέρουν πως μόνο έτσι έρχεται η βελτίωση.στην ευρώπη είμαστε και λίγο λαπάδες να πούμε την αλήθειαtongue.gif

θυμάμαι τον λεμπρόν στην ολυμπιάδα της αθήνας να χορευει στα time out και να μην φαίνεται καθόλου αλλά βλέποντάς τον τα επόμενα 2 χρόνια είχε κάνει τεράστια βελτίωση.σήμερα είναι ένας υπεράνθρωπος....

Ο Αινσταιν για το κορμι που ειχε ηταν ΚΕΦΑΛΑΣ.

Δεν αναφερομαι σε ολες τις θεσεις αλλα μονο στα σεντερ, αν προσεξες (και δεν τα πινεις παλι tongue.gif )
Δεν υπαρχουν πλεον 5αρια που να ειναι τοπ-κλας.
Κι επειδη ο Χαουαρντ δεν προκειται να μαθει να σουταρει στα 25 του,
δεν βλεπω τον τροπο για να φτασει ψηλα.
Δεν εχει την ωμη δυναμη του Σακιλ για να κυριαρχησει.

Οι Ευρωπαιοι παιχτες μπορει να ειναι πολυ πιο σοφτ σε σχεση με τους μαυρους αθλητες,
αλλα ξερουν πιο πολυ μπασκετ και μαθαινουν να παιζουν με τεχνικη.

Βεβαια οταν πανε στο ΝΒΑ και τους πλακωνουν στα βαρη και τις ''φυσουνες''
γινονται και αυτοι αρκετα δυνατοι.
Αλλο ομως να παιρνεις τα καταλληλα φαρμακα απο τα 18 και αλλο απο τα 25.
jimol34
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2009, 23:04 ) *
Ο Γιουινγκ ηξερε λιγοτερο μπασκετ απο Τσαμπερλαιν,Ρασσελ,Τζαμπαρ,Μπελαμι,Ανσελντ
,Γουολτον,Καουενς,Ρομπινσον,Μοουζες Μαλοουον ακομα ακομα και απο τον σακατη Ντοχερτι λιγοτερο μπασκετ ηξερε απλα εκανε καριερα καλυτερη απο αυτον!
Απο τον Σακιλ ηξερε ελαχηστα παραπανω μπασκετ αλλα ο Σακιλ ειναι ξεχωριστη περηπτωση Θαυμα της Φυσης και βελτιωθηκε παρα πολυ με το περασμα των χρονων και ειναι μεσα στους 3 κορυφαιους Σεντερ ολων των εποχων!Ο Γιουινγκ ουτε στην 10αδα δεν ειναι.
Να σε διορθωσω βεβαια για το Λινκ που παραθεσα δεν αφορα τη γνωμη ενος δημοσιογαρφου(σιγα μην παραθετα την γνωμη ενος δημοσιογραφου) αλλα μια μεγαλη ψηφοφορια που εγινε το 2007 και ψηφησαν καποιοι απο τους κορυφαιους αναλυτες της Ιστοριας!Και παλι μπορει να διαφωνησει καποιος σε καποια δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησει αν εχει γνωμη και εικονα για ολους τους Σεντερ αλλα τον Γιουινγκ πανω απο το #10 δεν το βαζει κανεις που εχει δει ολους τους μεγαλους σεντερ.Εγω στο #10 θα εβαζα το Νειτ Θερμοντ που ηταν τεραστιος αμυντικος και τα εβαζε με τον Τσαμπαερλαιν και τον Καριμ στα νιατα του!Ασε που μπορει καποιος να βαλει και τον Παρις!

Τελος παντων ουτε εγω ειμαι κανενας φαν του Χαουαρντ σε καμια περηπτωση.Δεν σημαινει οτι επειδη δεν υπαρχουν πολλοι Σεντερ αξιας γενικα στο παγκοσμιο μπασκετ οτι ειναι ανοιχτος ο δρομος για τον ΧαουαρντΥπαρχουν καλοι παιχτες σε αλλες θεσεις που μπορει να του στερησουν μερος απο το Legacy του!Επισης δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ατεχνος δεν θα γινει και καλυτερος απο τον Γιουινγκ.Ηδη ειναι μακραν καλυτερος αμυντικος!
Το ποσο μπορει να κανει την διαφορα ρωτα τον Τζαμπαρ που εσταξε μελι για τον Χαουαρντ βλεποντας το ποσο καλος αμυντικος ειναι και που ειναι σουπερ αθλητης!Επισης τα πηρε στο κρανιο επειδη ο Σακιλ πριν λιγες μερες κοροιδεψε τον Χαουαρντ και ο Τζαμπαρ χαρακτηρησε τον Σακ ανωρημο!

Ο Γιουινγκ λοιπον φιλε jmol34 ειναι ενας καλος σεντερ για αυτους που εχουν δει τους Σεντερ του 80 και του 90.Οι καλυτεροι επαιζαν το 60 και το 70!Ο Χαουαρντ σαφως θα γινει καλυτερος απο τον Γιουινγκ δεν παει να μην μαθει να σουταρει ποτε.Ουτε ο Σακιλ εμαθε αλλα ειναι μακραν καλυτερος απο τον Γιουινγκ ακομα και οταν ηταν ρουκι!
Ο Χακιμ ηταν πιο τεχνιτης απο τον Τζαμπαρ και τον Τσαμπερλαιν ομως δεν μπορει να συγκρηθει με τα δυο Ιερα Τερατα στην θεση του Σεντερ ουτε να θεωρηθει καλυτερος τους!

Να πω βεβαια οτι ο Μακχειλ ποτε δεν ηταν σεντερ.Αλλο και τουτο.


Πολλοί από αυτούς που αναφέρεις διαφωνώ ότι ήξεραν περισσότερο μπάσκετ από τον Ewing. Και σίγουρα ο Patrick ήξερε πολύ περισσότερο από τον O'Neal, άλλο βέβαια αν ο Shaq ήταν όντως αρκετά ανώτερος. By the way σε όσα δημοψηφίσματα ή απόψεις δημοσιογράφων έχω δει στο ιντερνετ (από Αμερική πάντα), ο Γιούιν είναι πάντα στο Top 10. Εννοείται σεβαστή η άποψη σου, έτσι και αλλιώς ο καθένας έχει τα γούστα του στους παίκτες.

Οι καλοί παίκτες σε άλλες θέσεις δύσκολα μπορούν να στερήσουν τις κούπες από έναν τούρμπο-σέντερ. O μόνος που το έκανε αυτό συνέχεια ήταν ο Jordan. Ακόμα και ο Lebron τα τελευταία 3 χρόνια νικήθηκε από ομάδες που είχαν έναν all star ψηλό. Είτε Ντάνκαν, είτε Χάουαρντ, είτε ακόμα Γκαρνέτ που δεν γεμίζει τη ρακέτα όσο οι άλλοι 2. Ακόμα και στη Ευρώπη που ο ρόλος τοου σέντερ είναι πλέον πιο υποβαθμισμένος, είδαμε πόσο έκανε τη διαφορά ο Πέκοβιτς για τον ΠΑΟ.
Παλιότερα ο Doctor J χρειάστηκε τον Moses για να πάρει δακτυλίδι. Τα παραδείγματα είναι άπειρα.
Δες και τον Shaq o οποίος στα ντουζένια του ήταν τυχερός ώστε στους τελικούς να αντιμετωπίζει τους 35 χρονών (πανω κάτω) Μουτόμπο και Σμιτς. Οι μόνοι που τον απέκλεισαν ήταν οι Σπερς που είχαν Duncan-Robinson.

Elio
φυσικα χαουαρντ. Ειναι ταλεντο ο τυπος, με πολυ σωστα αθλητικα προσοντα. Εκανε παρτυ με τους ψηλους των καβς. Τωρα βεβαια επεσε πανω στον φιλ και στις αμυνες του. Μικρος ειναι θα μαθει.

Για Παου γκασολ απλα δεν σχολιαζω. Εκανε ο γκαρνετ παρτυ περυσι, εστηνε και μπαλονια μεσα στην ρακετα. Και απλα οργιαζε.
colonel gomelsky
Γιατί πρέπει να κυνηγάμε φαντάσματα και να συγκρίνουμε τους σημερινούς σέντερ μ αυτούς που έπαιζαν πριν 10 ή 20 ή 30 χρόνια; Κάθε εποχή, όπως και κάθε παίκτης έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

Αν το πολ ήταν "ποιός ξέρει πιο πολύ μπάσκετ", δε νομίζω να μην υπήρχε ομοφωνία υπέρ του Παου. Επίσης ο Γκασόλ δεν είναι σοφτ. Ή μαλλον είναι σοφτ σε σύγκριση με μοσχάρια τύπου Χάουαρντ και Σακίλ. Από κει και πέρα παίζουν και οι κανονισμοί ρόλο. Ποιός δε θυμάται τον τελικό στο Πεκίνο, όπου τα αδέρφια Γκασόλ εξαφάνισαν το Σούπερμαν;; Να μη θυμίσω και το κάρφωμα του Ρούντι στα μούτρα του (άραγε θα την έχει την αφίσα;;;) Απλά πράγματα: Το μπάσκετ θέλει μυαλό. Τον έβγαλε ο Ρούντι έξω από τη ρακέτα, τον πέρασε στο πρώτο βήμα και μετά ...αφίσα ο Σούπερμαν. Αν ο Πέκοβιτς π.χ. είχε βγει να μαρκάρει ένα γκαρντ τόσο πολύ έξω απ τη ρακέτα, το ίδιο θα γίνονταν. Μόνο που στον Πέκοβιτς ή στον κάθε Πέκοβιτς υπάρχει κάποιος (το μυαλό του) που θα του υποδείξει να μην το κάνει.

Συνοψίζω: Έτσι και παίξει μια ομάδα έξυπνα και με βοήθειες τον Χάουαρντ μπορεί να τον εξουδετερώσει.
Και τον Παου βέβαια αλλά δυσκολότερα γιατί αν κλειστεί μπορεί
α) να πασάρει καλύτερα
β) να διαβάσει αυτόματα γήπεδο και σχεδόν να ...φανταστεί που βρίσκεται ο ελεύθερος συμπαίκτης
γ) να προσποιηθεί και να ρολάρει με περίσσια τεχνική

ΥΓ. Δεν λέω ότι σε κάθε νταμπλ η τριπλ τιμ ο Χάουαρντ θα κάνει ...βήματα σαν το Σόφο. Προς Θεού.

QUOTE(Elio @ Jun 11 2009, 11:16 ) *
φυσικα χαουαρντ. Ειναι ταλεντο ο τυπος, με πολυ σωστα αθλητικα προσοντα. Εκανε παρτυ με τους ψηλους των καβς. Τωρα βεβαια επεσε πανω στον φιλ και στις αμυνες του. Μικρος ειναι θα μαθει.

Για Παου γκασολ απλα δεν σχολιαζω. Εκανε ο γκαρνετ παρτυ περυσι, εστηνε και μπαλονια μεσα στην ρακετα. Και απλα οργιαζε.



Ποιούς ακριβώς εννοείς ψηλούς των Καβς;; Τον Ιλγκάουσκας ή τον .....Βαρεχάο;;;;
OnLy_PAS-AthEnS
Παιδια κατ εμε και ετσι οπως ειναι τα πραγματα στο νβα τωρα ο τοθαιτ ειναι καλυτερος...


Οφ τοπικ αλλα επειδει ειμαι μονο 17 ηθελα να ρωτισω για τον τσαμπερλαιν που τοσο πολυ παιχταρασ λενε ηταν...3ερω για την κατοσταρα αλλα μηπως μπορειτε ν μ πειτε τον τροπο παιχνιδιου του και γενικα τα χαρακτηριστικα του γτι δν τν ξερω καλα?
Elio

Ποιούς ακριβώς εννοείς ψηλούς των Καβς;; Τον Ιλγκάουσκας ή τον .....Βαρεχάο;;;;
[/quote]


Ναι συνταγματαρχα Γκομελσκι.... τον Σμιθ, τον βαρεχαο, τον Ιλγκαουσκας και τον μπεν γουαλας. Λιγοι ειναι η μηπως αμπαλοι?
colonel gomelsky
QUOTE(Elio @ Jun 11 2009, 13:00 ) *
Ποιούς ακριβώς εννοείς ψηλούς των Καβς;; Τον Ιλγκάουσκας ή τον .....Βαρεχάο;;;;



Ναι συνταγματαρχα Γκομελσκι.... τον Σμιθ, τον βαρεχαο, τον Ιλγκαουσκας και τον μπεν γουαλας. Λιγοι ειναι η μηπως αμπαλοι?


Καλά δεν έθιξα και τους παικταράδες, μην το παίρνεις προσωπικά! smiley.gif

Σοβαρά τώρα (και τονίζω ότι στο ΝΒΑ υστερώ κατά πολύ σε γνώσεις σε σχέση με άλλους φίλους στο φόρουμ):

Μπεν Γουάλας: Ναι θρύλος, δε λέω αλλά στους ημιτελικούς;; Πρέπει να παραδεχτείς ότι γέρασε.
Βαρεχάο: Δε σχολιάζω κάτι γιατί σίγουρα θα είναι ειρωνικό και δεν έχω τέτοια πρόθεση.
Ιλγκάουσκας: Καλός παίκτης, αλλα ως εκεί. όλη τη χρονιά ήτανε στυλοβάτης των Καβς αλλά στα πλέι οφ;

Άμπαλος είναι ΜΟΝΟ ο Βαρεχάο. Και οι άλλοι, βέβαια, που ΔΕΝ είναι άμπαλοι δε συγκρίνονται (άποψή μου) με το Μεγάλο Ισπανό. blove.gif


ΥΓ. Τι ποσοστά είναι αυτά στο Πολ ρε παιδιά;;; Κανένας δεν ψηφίζει τον Ισπανό;;;

(Λύκε έκανες το χρέος σου biggrin.gif να ψηφίσεις ή μόνο σεντόνια για τα καλά του ευρωπαικού στυλ;;;)
Air and King
QUOTE(jimol34 @ Jun 11 2009, 10:43 ) *
Πολλοί από αυτούς που αναφέρεις διαφωνώ ότι ήξεραν περισσότερο μπάσκετ από τον Ewing. Και σίγουρα ο Patrick ήξερε πολύ περισσότερο από τον O'Neal, άλλο βέβαια αν ο Shaq ήταν όντως αρκετά ανώτερος. By the way σε όσα δημοψηφίσματα ή απόψεις δημοσιογράφων έχω δει στο ιντερνετ (από Αμερική πάντα), ο Γιούιν είναι πάντα στο Top 10. Εννοείται σεβαστή η άποψη σου, έτσι και αλλιώς ο καθένας έχει τα γούστα του στους παίκτες.

Οι καλοί παίκτες σε άλλες θέσεις δύσκολα μπορούν να στερήσουν τις κούπες από έναν τούρμπο-σέντερ. O μόνος που το έκανε αυτό συνέχεια ήταν ο Jordan. Ακόμα και ο Lebron τα τελευταία 3 χρόνια νικήθηκε από ομάδες που είχαν έναν all star ψηλό. Είτε Ντάνκαν, είτε Χάουαρντ, είτε ακόμα Γκαρνέτ που δεν γεμίζει τη ρακέτα όσο οι άλλοι 2. Ακόμα και στη Ευρώπη που ο ρόλος τοου σέντερ είναι πλέον πιο υποβαθμισμένος, είδαμε πόσο έκανε τη διαφορά ο Πέκοβιτς για τον ΠΑΟ.
Παλιότερα ο Doctor J χρειάστηκε τον Moses για να πάρει δακτυλίδι. Τα παραδείγματα είναι άπειρα.
Δες και τον Shaq o οποίος στα ντουζένια του ήταν τυχερός ώστε στους τελικούς να αντιμετωπίζει τους 35 χρονών (πανω κάτω) Μουτόμπο και Σμιτς. Οι μόνοι που τον απέκλεισαν ήταν οι Σπερς που είχαν Duncan-Robinson.

Οι καλοι παιχτες πλαισιμενοι με το καταλληλο σπαορτινγκ καστ μπορουν να κερδισουν μια ομαδα με ενα σουπερ σεντερ.Ο Τζορνταν ειχε καλο σαπορτινγκ καστ και στο πρωτο Θρι-πιτ και ακομα περισσοτερο στο δευτερο και ας μην ειχε ποτε στην ομαδα του ενα σεντερ κλασης(εκτος απο τα πρωτα του χρονια που ειχε τον Αρτις Γκιλμορ αλλα και παλι στα γεραματα του Γκιλμορ).Ο ΛεΜπρον γενικως δεν ειχε ποτε σαπορτινγκ καστ που να μπορει να χτυπησει τιτλο!Ακομα και οι 66 νικες φετος ηταν μια πλασματικη εικονα!
Συμφωνω οτι γενικα ενας σεντερ κλασης μπορει να κανει την διαφορα καθως δεν μαρκαρεται ευκολα και φθειρει πιο ευκολα τους αντιπαλους απο εναν γκαρντ για παραδειγμα!
Ο Σακιλ το 2001 ειχε διαλυσει τον Ρομπινσον και τον Ντανκαν με σουιπ!
Ακομα και οταν ηταν νεος στους Τελικους του 1995 σταθηκε επαξια απενατι στον Χακιμ και ηταν μονο 23 χρονων και δεν εκτεθηκε οπως ο Ρομπινσον!Στο Prime του ο Σακιλ θα τον καταπινε τον Χακιμ.
Ουσιαστηκα προσπαθω να εξηγησω οτι αν καποιος ψηλος ειναι πιο τεχνιτης απο ενα αλλο δεν σημαινει οτι κανει πιο πολυ την διαφορα!Μπορει ο ενας να εχει μια κινηση και ο αλλος 10 αλλα να κανει πιο πολυ την διαφορα!Απλα ειναι τα πραγματα!

Το μονο που μπορω να αναγνωρισω στον Γιουινγκ ειναι οτι παλεψε στους Τελικους του 1994 και δεν εκτεθεικε απενατι στον Χακιμ που ηταν τοτε ο κορυφαιος στον κοσμο!

Επισης και ο Γιαο Μινγκ εχει πολυ καλη τεχνικη καταρτηση αλλα δεν ειναι καλυτερος απο τον Χαουαρντ.Ουτε κανει πιο πολυ την διαφορα!



QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 11 2009, 12:28 ) *
Αν το πολ ήταν "ποιός ξέρει πιο πολύ μπάσκετ", δε νομίζω να μην υπήρχε ομοφωνία υπέρ του Παου. Επίσης ο Γκασόλ δεν είναι σοφτ. Ή μαλλον είναι σοφτ σε σύγκριση με μοσχάρια τύπου Χάουαρντ και Σακίλ.

Αν σε ικανοποιει ας εβαζες αυτο το poll.Θα ψηφιζαμε ολοι τον Γκασολ.Ναι ο Γκασολ ειναι πολυ πιο τεχνιτης!ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ δεν ειναι!

QUOTE(PasGiannna @ Jun 11 2009, 12:55 ) *
Οφ τοπικ αλλα επειδει ειμαι μονο 17 ηθελα να ρωτισω για τον τσαμπερλαιν που τοσο πολυ παιχταρασ λενε ηταν...3ερω για την κατοσταρα αλλα μηπως μπορειτε ν μ πειτε τον τροπο παιχνιδιου του και γενικα τα χαρακτηριστικα του γτι δν τν ξερω καλα?

Ο Τσαμπερλαιν ηταν ο πιο κυριαρχος παιχτης που ειδε ποτε το μπασκετ μαζι με τον Σακιλ!
Η διαφορα ομως ηταν οτι ο Τσαμπερλαιν ηταν και Θαυμα της φυσης,φοβερος αθλητης μπροστα απο την εποχη του και ηξερε και μπασκετ.Ηταν εξαιρετηκος πασερ,κοντα στην ρακετα δεν ειχε αντιπαλο,ειχε το καλυτερο fedeaway που ειχε ποτε ψηλος και ας εχουν περασει 50 και βαλε χρονια και ενα καταπληκτικο με πολυ αρμονια finger-roll.Mπορουσε να βαλει την μπαλα στο παρκε με μεγαλη ανεση ακομα και να κατεβασει την μπαλα.Υπηρξε ο μεγαλυτερος σκορερ.Προς το τελος της καριερας του εξεληξε στο απολυτο το παιχνιδι του αφου ολοκληρωθηκε και αμυντικα και εγινε και πολυ καλος αμυντικος!Μελανο του σημειο οι βολες που ηταν ακομα χειροτερος και απο τον Σακ!
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Jun 11 2009, 14:05 ) *
Ουσιαστηκα προσπαθω να εξηγησω οτι αν καποιος ψηλος ειναι πιο τεχνιτης απο ενα αλλο δεν σημαινει οτι κανει πιο πολυ την διαφορα!Μπορει ο ενας να εχει μια κινηση και ο αλλος 10 αλλα να κανει πιο πολυ την διαφορα!Απλα ειναι τα πραγματα!
Αν σε ικανοποιει ας εβαζες αυτο το poll.Θα ψηφιζαμε ολοι τον Γκασολ.Ναι ο Γκασολ ειναι πολυ πιο τεχνιτης!ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ δεν ειναι!



Έγινες πλήρως κατανοητός. Απλά νομίζω ότι σκέφτεσαι σαν προπονητής (δεν το λέω για κακό, ίσα-ίσα), ενώ εγώ σαν ένας άνθρωπος που απλά του αρέσει το μπάσκετ και κάθεται μπροστά στην τιβι και χαζεύει τις έξυπνες κινήσεις του Γκασόλ, τις εμπνευσμένες συνεργασίες του με τον Κόμπε κτλ.

Το βλέπουμε από άλλη σκοπιά. Όλες οι απόψεις εννοείται σεβαστές.Τουλάχιστον στο ευρωπαικό στυλ μπάσκετ του οποίου είμαι λάτρης (φαίνεται εwink.gif ο πιο καταρτισμένος τεχνικά και έξυπνος είναι συνήθως και καλύτερος. Π.χ. το μόνο κορμί στην Ευρώπη που μοιάζει ΛΙΓΟ (δε συγκρίνω παίκτες, μην αρχίσετε σεντόνια bball.gif ) με του Χάουαρντ είναι ο Ρομπέρτας Γιαφτόκας. Και με την εθνική είχε πολύ καλούς μέσους όρους. Δε δημιούργησε όμως ποτέ παιχνίδι. Την μπάλα στα χέρια έπαιρνε από Σάρας, Μάτσας (τι να κάνει αυτό το παλληκάριwink.gif, Καουκένας, Σίσκα.

Ο Τομάσεβιτς φέτος κουτσός και χωρίς μέση και 36 χρονών πήγε απ το χεράκι τον ΠΑΟΚ πλέι οφ μόνο με το μυαλό του. Δείτε επίσης κορμιά Σπλίτερ ή Σμόντις. Τεσπα, ξαναλέω ότι δε συγκρίνω απλά μιλάω γενικά για το ευρωπαικό στυλ.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 11 2009, 14:15 ) *
Έγινες πλήρως κατανοητός. Απλά νομίζω ότι σκέφτεσαι σαν προπονητής (δεν το λέω για κακό, ίσα-ίσα), ενώ εγώ σαν ένας άνθρωπος που απλά του αρέσει το μπάσκετ και κάθεται μπροστά στην τιβι και χαζεύει τις έξυπνες κινήσεις του Γκασόλ, τις εμπνευσμένες συνεργασίες του με τον Κόμπε κτλ.

Αν μου λεγαν ποιον μου αρεσει πιο πολυ να βλεπω.Θα σου ελεγα Γκασολ.Και εμενα μου αρεσουν οι τεχνιτες παιχτες σαφως πιο πολυ απο τους ατεχνους απλα η δυναμη και τα μουσκουλα αφου μιλαμε για αθλημα μπορουν να υπερνικησουν το ταλεντο και το υψηλο μπασκετικο IQ.
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Jun 11 2009, 14:20 ) *
Αν μου λεγαν ποιον μου αρεσει πιο πολυ να βλεπω.Θα σου ελεγα Γκασολ.Και εμενα μου αρεσουν οι τεχνιτες παιχτες σαφως πιο πολυ απο τους ατεχνους απλα η δυναμη και τα μουσκουλα αφου μιλαμε για αθλημα μπορουν να υπερνικησουν το ταλεντο και το υψηλο μπασκετικο IQ.



Συμφωνούμε (αν μιλάμε μόνο ή κυρίως για το ΝΒΑ) απόλυτα.


(Θα μπορούσα -προβοκατόρικα- να πετάξω το όνομα του Σαμπόνις και να γίνει το τόπικ κόλαση, αν και μερικοί θα επιμένατε για το Σακίλ.... tongue.gif )
Germany96
Κατ’ αρχας να πω πως κατα τη γνωμη μου αυτη η συγκριση αδικει τον Howard, δεν βλεπω πως γινεται να συγκρινεις το νουμερο 1 μιας ομαδας, με το νουμερο 2 μιας οχι και τοσο ανωτερης αλλης ομαδας. Ο Howard παρα τις μετριες εμφανισεις του στους τελικους παραμενει ο ηγετης των Magic και αυτος που τους οδηγησε στους τελικους, ενω ο Gasol ηταν ηγετης μονο σε ομαδα επιπεδου Grizzlies και χωρις συγκλονιστικα αποτελεσματα μαλιστα. Σιγουρα το supporting cast του Gasol στους Grizzlies ηταν πολυ κατωτερο του αντιστοιχου των φετινων Magic αλλα και παλι δεν επειθε σαν ηγετης ο Ισπανος. Αυτα οσον αφορα το ΝΒΑ, γιατι σε τουρνουα FIBA οι ρολοι αντιστρεφονται κι εκει γινεται ρολιστας ο Howard και ηγετης ο Gasol αλλα αυτο εκτος απ’ τους κανονισμους εχει να κανει και με το επιπεδο των συμπαικτων τους, παρ’ ολα αυτα σε τουρνουα FIBA ο Gasol παιρνει σχεδον αριστα στο ρολο του μπροσταρη (το αριστα το κραταω για τον Γερμανο ξανθομπαμπουρα, ομως αυτος ειναι αλλη κλαση σε σχεση και με τους δυο προηγουμενους).

Δεν ξερω αν ο Ewing ειναι στο top 10 των center στην ιστορια του ΝΒΑ (που για μενα εκει ανηκει σε αντιθεση με τον Mikan που οι λογοι που καποιοι των τοποθετουν εκει ειναι καθαρα συναισθηματικοι οντας ο πρωτος σημαντικος center του ΝΒΑ, ουτε ομως και τον Willis Reed τον θεωρω καλυτερο του) παραμενει ομως οπως και να εχει, καλυτερος παικτης απο τον Howard. Συγκρισεις του Howard με τον O'Neal δεν εχουν καμια βαση, ο μονος λογος για να τις κανουν καποιοι ειναι γιατι το επιπεδο των center αυτη την δεκαετια εχει πεσει δραματικα και ο Dwight μαζι με τον Κινεζο ειναι οι μονοι που παραμενουν σε αξιοπρεπες επιπεδο. Την δεκαετια του 90 ο Howard θα ηταν οτι ηταν κι ο Mourning, δηλαδη οριακα στο top 5 των center της λιγκας.

Για τις μονομαχιες center σε τελικους να πω πως ο Olajuwon το 1994 δεν ηταν ελαφρα καλυτερος του Ewing αλλα τον καθαρισε, τα στατιστικα τους ηταν 26.9 ppg , 50.0% fg για τον Hakeem και 18.9 ppg, 36.4% fg για τον Patrick,νουμερα πολυ κατωτερα της regular season του. Την επομενη χρονια με αντιπαλο τον O'Neal τα αντιστοιχα νουμερα ηταν 32.8 ppg για τον Νιγηριανο και 28.0 ppg για τον Shaq, ο ενας δηλαδη ανεβασε κατα 5 ποντους μ.ο. το σκοραρισμα του απο την regular season εναντιον του αντιπαλου δεους και ο αλλος επεσε ελαφρως (κατα 1 ποντο). Βεβαια σε αυτη την σειρα ρολο επαιξε και το sweep των Rockets στην γενικη εντυπωση αλλα και το μπασκετικο στυλ των δυο παικτων, ο Shaquille εφαγε απειρες προσποιησεις σε αυτη την σειρα απ’ τον Dream σε σημειο που ωρες ωρες εμοιαζε να του κανει πλακα χωρις ομως να πραγματοποιει στ’ αληθεια τοσο ασχημη σειρα ο O'Neal. Παντως τα νουμερα εκεινης της χρονιας του Shaq ηταν τα καλυτερα της καριερας του μετα τη season 99-00, οποτε θα ελεγα πως αν δεν ηταν στο prime του, ηταν τουλαχιστον σε παρα παρα πολυ καλο επιπεδο ηδη στα 23 του σε αντιθεση με τον Howard που ειναι 24 και παρ’ οτι βελτιωνεται χρονια με την χρονια δεν με πειθει πως υπαρχει εστω μια πιθανοτητα να φτασει ποτε σε τετοιο επιπεδο.
colonel gomelsky
QUOTE(Germany96 @ Jun 11 2009, 16:41 ) *
Κατ’ αρχας να πω πως κατα τη γνωμη μου αυτη η συγκριση αδικει τον Howard, δεν βλεπω πως γινεται να συγκρινεις το νουμερο 1 μιας ομαδας, με το νουμερο 2 μιας οχι και τοσο ανωτερης αλλης ομαδας. Ο Howard παρα τις μετριες εμφανισεις του στους τελικους παραμενει ο ηγετης των Magic και αυτος που τους οδηγησε στους τελικους, ενω ο Gasol ηταν ηγετης μονο σε ομαδα επιπεδου Grizzlies και χωρις συγκλονιστικα αποτελεσματα μαλιστα. Σιγουρα το supporting cast του Gasol στους Grizzlies ηταν πολυ κατωτερο του αντιστοιχου των φετινων Magic αλλα και παλι δεν επειθε σαν ηγετης ο Ισπανος. Αυτα οσον αφορα το ΝΒΑ, γιατι σε τουρνουα FIBA οι ρολοι αντιστρεφονται κι εκει γινεται ρολιστας ο Howard και ηγετης ο Gasol αλλα αυτο εκτος απ’ τους κανονισμους εχει να κανει και με το επιπεδο των συμπαικτων τους, παρ’ ολα αυτα σε τουρνουα FIBA ο Gasol παιρνει σχεδον αριστα στο ρολο του μπροσταρη (το αριστα το κραταω για τον Γερμανο ξανθομπαμπουρα, ομως αυτος ειναι αλλη κλαση σε σχεση και με τους δυο προηγουμενους).


Σύγκριση μεταξύ των δύο μπορεί νομίζω να γίνει καθώς παίζουν στην ίδια θέση. Και αυτό είναι το βασικότερο. Όσο για το αν είναι ηγέτης ο Χάουαρντ, τι να πω. Δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο, εκτός αν ηγέτης σημαίνει πρώτος σκόρερ, ριμπάουντερ κτλ. Αν αδικεί κάποιον η σύγκριση αυτός είναι ο Γκασόλ, καθώς είναι συμπαίκτης του Κόμπε. Και αντιστρέφω: Αν έπαιζε ο Χάουαρντ στο ΛΑ θα ήταν ηγέτης παρόντος Κόμπε; Όχι βέβαια. Ούτε ο Γκασόλ είναι, αλλά τείνουν με Κόμπε να γίνουν καλό δίδυμο.
Germany96
Οχι ο Howard δεν θα μπορουσε να ηταν ηγετης στους σημερινους Lakers αλλα απ’ την αλλη κι ο Gasol δεν θα ηταν ηγετης των σημερινων Magic ακομα και του Howard αποντως. Γενικα δε νομιζω πως μια ομαδα με φιλοδοξιες πρωταθλητισμου θα ανεθετε τον πρωτο ρολο στον Ισπανο, ενω ο Howard μια χαρα τον επωμιστηκε αυτο τον ρολο.
Air and King
QUOTE(Germany96 @ Jun 11 2009, 16:41 ) *
Δεν ξερω αν ο Ewing ειναι στο top 10 των center στην ιστορια του ΝΒΑ (που για μενα εκει ανηκει σε αντιθεση με τον Mikan που οι λογοι που καποιοι των τοποθετουν εκει ειναι καθαρα συναισθηματικοι οντας ο πρωτος σημαντικος center του ΝΒΑ, ουτε ομως και τον Willis Reed τον θεωρω καλυτερο του) παραμενει ομως οπως και να εχει, καλυτερος παικτης απο τον Howard. Συγκρισεις του Howard με τον O'Neal δεν εχουν καμια βαση, ο μονος λογος για να τις κανουν καποιοι ειναι γιατι το επιπεδο των center αυτη την δεκαετια εχει πεσει δραματικα και ο Dwight μαζι με τον Κινεζο ειναι οι μονοι που παραμενουν σε αξιοπρεπες επιπεδο. Την δεκαετια του 90 ο Howard θα ηταν οτι ηταν κι ο Mourning, δηλαδη οριακα στο top 5 των center της λιγκας.

Για τις μονομαχιες center σε τελικους να πω πως ο Olajuwon το 1994 δεν ηταν ελαφρα καλυτερος του Ewing αλλα τον καθαρισε, τα στατιστικα τους ηταν 26.9 ppg , 50.0% fg για τον Hakeem και 18.9 ppg, 36.4% fg για τον Patrick,νουμερα πολυ κατωτερα της regular season του. Την επομενη χρονια με αντιπαλο τον O'Neal τα αντιστοιχα νουμερα ηταν 32.8 ppg για τον Νιγηριανο και 28.0 ppg για τον Shaq, ο ενας δηλαδη ανεβασε κατα 5 ποντους μ.ο. το σκοραρισμα του απο την regular season εναντιον του αντιπαλου δεους και ο αλλος επεσε ελαφρως (κατα 1 ποντο). Βεβαια σε αυτη την σειρα ρολο επαιξε και το sweep των Rockets στην γενικη εντυπωση αλλα και το μπασκετικο στυλ των δυο παικτων, ο Shaquille εφαγε απειρες προσποιησεις σε αυτη την σειρα απ’ τον Dream σε σημειο που ωρες ωρες εμοιαζε να του κανει πλακα χωρις ομως να πραγματοποιει στ’ αληθεια τοσο ασχημη σειρα ο O'Neal. Παντως τα νουμερα εκεινης της χρονιας του Shaq ηταν τα καλυτερα της καριερας του μετα τη season 99-00, οποτε θα ελεγα πως αν δεν ηταν στο prime του, ηταν τουλαχιστον σε παρα παρα πολυ καλο επιπεδο ηδη στα 23 του σε αντιθεση με τον Howard που ειναι 24 και παρ’ οτι βελτιωνεται χρονια με την χρονια δεν με πειθει πως υπαρχει εστω μια πιθανοτητα να φτασει ποτε σε τετοιο επιπεδο.

Καποιες παρατηρησεις σε αυτα που λες.
Ο Γουιλις Ριντ ηταν καλυτερος απο τον Γιουινγκ και οδηγησε τους Νικς μαζι με τον Φρειζερ στο δαχτυλιδι απεναντι στους Λεικερς του Τσαμπερλαιν και του Γουεστ.Στο "μεγαλο μηλο" απο τοτε εχουν να δουν δαχτυλιδια.35 και βαλε χρονια!
Ο Μαικαν μπορει να επαιζε στην εποχη που δεν υπηρχε μεγαλος ανταγωνισμος αλλα ηταν ο καλυτερος και ειναι σημειο αναφορας και σεβασμου ενω ο Γιουινγκ δεν ειναι σε τετοιο βαθμο.Κανενας φιλαθλος των Νικς δεν εχει τον Γιουινγκ πανω απο τον Ριντ.Ο Θερμοντ τον Γιουινγκ τον ειχε για πρωινο.Εδω δυσκολευε τους Μεγαλους Τσαμπερλαιν και Καριμ στο Γιουινγκν θα κολλουσε.Αυτος ειναι ο #10 κορυφαιος σεντερ ολων των εποχων για μενα οχι ο Γιουινγκ!

Απο εκει και περα ο Χακιμ φαινεται οτι ειχε πολυ καλυτερους αριθμους απο το Γιουινγκ αλλα αν δεις τα παιχνιδια μεγαλη διαφορα φανηκε στο 4ο και στο 6ο παιχνιδι.Τα στατιστηκα λενε μια δοση αληθειας οχι ομως ολη την αληθεια οσο λεει η εικονα!
Ο Σακιλ στα 23 του ηταν καλυτερος σκορερ σαφως απο τον Χαουαρντ δεν ηταν ακομα στο Prime του αλλα ο Χαουαρντ ειναι καλυτερος αμυντικος με σαφη υπεροχη σε αυτη την ηλικια απο τον Σακ.
Το αν θα φτασει τον Σακιλ δεν το ξερω σιγουρα ειναι δυσκολο και δεν το βλεπω ωστοσο ποτε δεν αποκλειω τιποτα.Αλλα τον Γιουινγκ θα τον ξεπερασει ειμαι σιγουρος.
Ο Χαουαρντ οφειλει σαφως να γινει μεγαλυτερος σκορερ αλλα πρεπει να του αναγνωρησουμε οτι ειναι σε υψηλο επιπεδοι αμυντικα σε αυτη την ηλικια!
Germany96
Κοιτα μιας και για τον Willis Reed εχω πολυ περιορισμενα δειγματα γραφης (τον εχω δει σε δυο ματς ολα κι ολα) σε αντιθεση με τον Ewing, ισως και να ειμαι μεροληπτικος. Τα νουμερα του Patrick παντως ειναι σαφως καλυτερα τοσο σε διαρκεια (ειχε 20+ ποντους για 13 χρονια ενω ο Reed μονο για 5) οσο και σε prime (28.6 ppg peak ο Τζαμαικανος, 21.7 αντιστοιχα o Reed). Σε rebounds (9.80- 12.9 μ.ο. καριερας) και τιτλους (0-2) σιγουρα υπερτερει ο Reed αλλα επειδη αναφερεις πως:
QUOTE(Air and King @ Jun 11 2009, 19:09 ) *
...Κανενας φιλαθλος των Νικς δεν εχει τον Γιουινγκ πανω απο τον Ριντ...
ενδεικτικα παραθετω τα παρακατω που καταδεικνυουν το αντιθετο, το πρωτο link μαλιστα εχει κι ενα poll 550 ατομων γιαα τον καλυτερο Knick ολων των εποχων, με την διαφορα να ειναι χαοτικη (348-49).

http://www.theknicksblog.com/2009/03/24/wheel-house/

http://www.prosportsdaily.com/forums/showthread.php?t=329830

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...27054951AAud4Ez

(Εξι παρενθεσεις σε εξι γραμμες, βαζω κι αυτην για να σπασω το ρεκορ του forum)
Air and King
QUOTE(Germany96 @ Jun 11 2009, 20:47 ) *
Κοιτα μιας και για τον Willis Reed εχω πολυ περιορισμενα δειγματα γραφης (τον εχω δει σε δυο ματς ολα κι ολα) σε αντιθεση με τον Ewing, ισως και να ειμαι μεροληπτικος. Τα νουμερα του Patrick παντως ειναι σαφως καλυτερα τοσο σε διαρκεια (ειχε 20+ ποντους για 13 χρονια ενω ο Reed μονο για 5) οσο και σε prime (28.6 ppg peak ο Τζαμαικανος, 21.7 αντιστοιχα o Reed). Σε rebounds (9.80- 12.9 μ.ο. καριερας) και τιτλους (0-2) σιγουρα υπερτερει ο Reed αλλα επειδη αναφερεις πως:ενδεικτικα παραθετω τα παρακατω που καταδεικνυουν το αντιθετο, το πρωτο link μαλιστα εχει κι ενα poll 550 ατομων γιαα τον καλυτερο Knick ολων των εποχων, με την διαφορα να ειναι χαοτικη (348-49).

http://www.theknicksblog.com/2009/03/24/wheel-house/

http://www.prosportsdaily.com/forums/showthread.php?t=329830

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...27054951AAud4Ez

(Εξι παρενθεσεις σε εξι γραμμες, βαζω κι αυτην για να σπασω το ρεκορ του forum)

Πρωτον οι αριθμοι χωρις πρωταθλημα δεν υπερνικαν αριθμους μικροτερους με πρωταθλημα.Παραδειγμα Ντανκαν>Μαλοουν>Μπαρκλει.
Ριντ>Γιουινγκ.

Δευτερο εκτος του οτι τα μπλοκ που γραφουν πιτσηρικαδες και ειναι λογικο να υποστηριξουν τον Γιουινγκ σε σχεση με τον Γουιλις Ριντ 500 ατομα η και 1500 να ηταν ειναι μικρος αριθμος για να βγει συμπερασμα!Δεν υπορχει περηπτωση Νεουρκεζος που εχει δει και τους δυο να πει μεγαλυτερο παιχτη τον Γιουινγκ ακομα και αν ειχε υψηλοτερους αριθμους!
Ο Γουιλις Ριντ ηταν ο πρωτος Hall of Famer που εβγαλαν οι Νικς!
Μην χανεις χρονο ψαχνοντας στατιστηκα.Τους εχω δει και τους 2 παιχτες πολυ καλα και αρκετα δεν αλλαζει σε τιποτα.Τα στατιστηκα τα λαμβανω υποψην μου και μου αρεσουν αλλα κρυβουν και παγιδες και μονο η εικονα βγαζει το πληρες συμπερασμα!
Ειδικα σε Μπλοκ δεν δινω καμια σημασια χωρις να υποτιμω την προσπαθεια σου να στειριξεις "τα πιστευω" σου.



Germany96
Ειναι προφανες πως we respectfully disagree και δεν προκειται να πεισει ο ενας τον αλλο, δεν υπαρχει και λογος αλλωστε, προτιμησεις ειναι αυτες. Οταν λες ομως πως «Κανενας φιλαθλος των Νικς δεν εχει τον Γιουινγκ πανω απο τον Ριντ» απλα δεν ειναι αληθεια (no offence). Οπου κοιταξα υποστηριζουν το αντιθετο πολυ παραπανω απο ενας (πριν λιγο επεσε το ματι μου στο poll των New York Daily News, 60-40 εκει ο Patrick). Σε συγκρισεις παικτων που εχω περιορισμενη εικονα (δεν αμφιβαλλω πως εχεις καλυτερη εικονα απο εμενα), εμπιστευομαι τα νουμερα, σιγουρα και τα πρωταθληματα παιζουν ρολο αλλα υποθετω πως κι εσυ θα διαφωνεις, οταν καποιοι «ριχνουν» τον Chamberlain για το G.O.A.T. επειδη εχει λιγοτερα πρωταθληματα απ’ τον Jordan, τον Bird ή τον Magic, οπου ειδικα για τους δυο τελευταιους δεν υπαρχει καν βαση συγκρισης.

Τωρα προσεξα το:"Ο Γουιλις Ριντ ηταν ο πρωτος Hall of Famer που εβγαλαν οι Νικς!", καλα ρε αθεοφοβε πως θα γινοταν αυτο να το συναγωνιστει ετσι κι αλλιως ο Ewing;
Air and King
QUOTE(Germany96 @ Jun 11 2009, 21:30 ) *
Σε συγκρισεις παικτων που εχω περιορισμενη εικονα (δεν αμφιβαλλω πως εχεις καλυτερη εικονα απο εμενα), εμπιστευομαι τα νουμερα, σιγουρα και τα πρωταθληματα παιζουν ρολο αλλα υποθετω πως κι εσυ θα διαφωνεις, οταν καποιοι «ριχνουν» τον Chamberlain για το G.O.A.T. επειδη εχει λιγοτερα πρωταθληματα απ’ τον Jordan, τον Bird ή τον Magic, οπου ειδικα για τους δυο τελευταιους δεν υπαρχει καν βαση συγκρισης.

O Τσαμπερλαιν πηρε 2.Αν επαιρνε αλλα 2-3 ισως να μην υπηρχε θεμα για το ποιος ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων.Αν και ελλειψη Μιντια κυριως εκτος Αμερικης τοτε μαλλον θα υπηρχε και παλι.Ειχε να τα βαλει με την (ισως) κορυφαια ομαδα τους Σελτικς του Ρεντ Αουερμπακχ.Οτι και να εκανε ειχε πολυ χειροτερο σαπορτινγκ απο τους Κελτες του Ρασσελ.
Ο Γιουινγκ ειχε τις ευκαιρειες του σε μεγαλο βαθμο το 93 και το 94 αλλα πρωταθλημα δεν πηρε.Παρολο που το 1993 προηγηθηκε 2-0 στους Τελικους της Ανατολης και με πλεονεκτημα εδρας αλλα υπεκηψε 4-2 απο τους Μπουλς.
Αλλο επισης να μην εχεις κανενα πρωταθλημα και αλλο να εχεις παρει εστω και ενα και κυριως οταν υπηρχαν οι προδιαγραφες να το παρεις!
Ο Οσκαρ Ρομπερτσον που θεωρειται εστω και απο λιγους ο GOAT πηρε εστω και στα γεραματα και ελεω Τζαμπαρ ενα πρωταθλημα κατι ειναι και αυτο.
Μην ξεχναμε οτι ο Τσαμπερλαιν ειχε και 4 mvp ενω παραδειγμα ο Γιουινγ κανενα.Μετρανε και οι ατομικοι τιτλοι.
Τελος παντων καλα κανεις και κοιτας τα στατιστηκα και εγω τα κοιταω αν και ομολογω οτι παλιοτερα ασχολουμουν πολυ περισσοτερο με αριθμους αλλα νομιζω συμφωνεις οτι οσο περισσοτερη εικονα ειναι εφηκτο να εχουμε τοσο καλυτερο.
Σεβομαι την αποψη την τεκμηριωσες δεν θελω να συμφωνησουμε ο καθενας εχει την αποψη του δεν ειπα ποτε το αντιθετο.
colonel gomelsky
35% ο Παού. Ανεβαίνουμε αργά αλλά σταθερά. Αν δεν κάναν οι φανς του αποχή (αλα ευρωεκλογές) θα σας έλεγα εσάς τους αμερικανοθρεμένους biggrin.gif

Elio
συνταγματαρχα μου με ολο τον σεβασμο, αλλα σας εχουν μεινει καταλοιπα απο τον ψυχρο πολεμο και δεν γουσταρετε και πολυ τους γιανκηδες ε? icon_wave.gif mellow.gif
captain charisma
παιδια λεω να γινει καλυτερα συγκριση γκαζολ vs ντιβατς.πιστευω οτι στεκει πιο πολυ...γιατι αυτοι οι 2 εχουν πολλα κοινα...
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(big dirk @ Jun 12 2009, 16:22 ) *
παιδια λεω να γινει καλυτερα συγκριση γκαζολ vs ντιβατς.πιστευω οτι στεκει πιο πολυ...γιατι αυτοι οι 2 εχουν πολλα κοινα...

Ο ενας επαιζε με αντιπαλους τον Χακιμ, τον Γιουιν, τον Ρομπινσον, τον Σακιλ (πιτσιρικα)
τον Μουρνινγκ, τον Σαμπονις, τον Μουτομπο και μερικους ακομα

και ο Ισπανος με..............??????????? τον ψιλοαμπαλο Χαουαρντ και μετα το χαος.
captain charisma
ενταξει δν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. γκαρνετ ντανκαν γουεμπερ ουαλας γιαο σακιλ(στα γεραματα του) tongue.gif
red pyramid88
Bosh, Boozer, Jefferson, Camby, Brand....ναι, σίγουρα δεν έχει ανταγωνισμό ο Gasol, κανένας ψηλός δεν αξίζει.....

Ον τόπικ, Howard. Πέρα απο όσα ήδη αναφέρθηκαν, τον συμπαθώ και ως προφίλ ανθρώπου, δεν πρέπει να τον έχω δεί έστω και μία φορά μουτρωμένο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.