Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ ΕΝ ΟΨΗ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Jun 4 2018, 08:55 ) *
Οι μεταγραφές χωρίς συγκατάθεση του σωματείου που ανήκει...

Όπως το λες ακούγεται σαν να λέμε "η ομοσπονδία γράφει συστηματικά στα @@ της τον νόμο, ο ενδιαφερόμενος προσφεύγει στα δικαστήρια, τα δικαστήρια επιβάλουν τον νόμο κι η ομοσπονδία έχει ένα παραθυράκι να τον ακυρώνει.

Ειλικρινά δεν ακούγεται πολύ καλό για μια υποτίθεται ευνομούμενη πολιτεία...


... θέλω να πω, ή ο νόμος πρέπει να αλλάξει ή ο κανονισμός ή και τα δύο. Γιατί αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό.

υπαρχει και ο κανονισμος των μεταγραφων που αναφερει και το Μεταγραφη για σπουδαιο λογο για χωρις την συναινεση του αρχικου σωματειου ..... τωρα ολα ειναι πως ερμηνευονται και κυριως απο αυτον που παιρνει την τελικη αποφαση .

Άρης
QUOTE (nikos64 @ Jun 4 2018, 09:29 ) *
υπαρχει και ο κανονισμος των μεταγραφων που αναφερει και το Μεταγραφη για σπουδαιο λογο για χωρις την συναινεση του αρχικου σωματειου ..... τωρα ολα ειναι πως ερμηνευονται και κυριως απο αυτον που παιρνει την τελικη αποφαση .

Πρέπει να αποδειχθεί ότι ο αθλητής αθλήτρια υπέστει μείωση της προσωπικότητάς του ή να κατέχει έγγραφη συμφωνία που να μπορεί να φύγει όποτε θέλει και τέλος πάντων όλα αυτά καθορίζονται στον κανονισμό των μεταγραφών. Οποια και να είναι η απόφαση της Επιτροπής μεταγραφών , συνήθως είναι υπέρ του προηγούμενου σωματείου, υπάρχει το ΑΣΕΑΔ.
ggrilik
Δλδ αν εγώ, μια μέτρια παίκτρια του σωρού - κανείς δεν θα δώσει 1000 ευρώ για μένα - θέλω ν'αλλάξω σύλλογο γιατί δεν τα πάω καλά με κάποια συμπαίκτρια / τον προπονητή, τον κλειδοκράτορα / δεν μ'αρέσει το χρώμα του παρκέ. Τυπική περίπτωση δλδ

Αυτό που μου λέει το σύστημα είναι "κοίτα, αν είσαι τυχερή και πέσεις σε λογικούς ανθρώπους θα σου δώσουν ελεύθερη μεταγραφή ή υποσχετική, αν πέσεις σε στραβόξυλα έχεις τις εξής επιλογές. Ή πας ΑΣΕΑΔ πληρώνοντας τον δικηγόρο, και επιπλέον σκας και ένα χιλιάρικο μίνιμουμ ή τα βρίσκεις με τους τύπους και τους δίνεις στο χέρι ένα ποσό να τα βρείτε. Αλλιώς σου κόβουμε τους αγώνες"


Κι αν είμαι ψιλοκαλή ή μέτρια προς καλή και θέλω ν΄αλλάξω σύλλογο για τα μόρια πάλι το ίδιο.

Έτσι εξηγείται γιατί δεν καταργούνται τα μόρια. Συναλλαγές και δουλειές.
Μόνο που έτσι ούτε το μπάσκετ πάει μπροστά ούτε τίποτα.
jhantzop
QUOTE(ggrilik @ Jun 4 2018, 11:01 ) *
Δλδ αν εγώ, μια μέτρια παίκτρια του σωρού - κανείς δεν θα δώσει 1000 ευρώ για μένα - θέλω ν'αλλάξω σύλλογο γιατί δεν τα πάω καλά με κάποια συμπαίκτρια / τον προπονητή, τον κλειδοκράτορα / δεν μ'αρέσει το χρώμα του παρκέ. Τυπική περίπτωση δλδ

Αυτό που μου λέει το σύστημα είναι "κοίτα, αν είσαι τυχερή και πέσεις σε λογικούς ανθρώπους θα σου δώσουν ελεύθερη μεταγραφή ή υποσχετική, αν πέσεις σε στραβόξυλα έχεις τις εξής επιλογές. Ή πας ΑΣΕΑΔ πληρώνοντας τον δικηγόρο, και επιπλέον σκας και ένα χιλιάρικο μίνιμουμ ή τα βρίσκεις με τους τύπους και τους δίνεις στο χέρι ένα ποσό να τα βρείτε. Αλλιώς σου κόβουμε τους αγώνες"

Κι αν είμαι ψιλοκαλή ή μέτρια προς καλή και θέλω ν΄αλλάξω σύλλογο για τα μόρια πάλι το ίδιο.

Έτσι εξηγείται γιατί δεν καταργούνται τα μόρια. Συναλλαγές και δουλειές.
Μόνο που έτσι ούτε το μπάσκετ πάει μπροστά ούτε τίποτα.

Δεν συμβαίνει αυτό που περιγράφεις έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις.
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ Jun 4 2018, 08:55 ) *
Οι μεταγραφές χωρίς συγκατάθεση του σωματείου που ανήκει...

Όπως το λες ακούγεται σαν να λέμε "η ομοσπονδία γράφει συστηματικά στα @@ της τον νόμο, ο ενδιαφερόμενος προσφεύγει στα δικαστήρια, τα δικαστήρια επιβάλουν τον νόμο κι η ομοσπονδία έχει ένα παραθυράκι να τον ακυρώνει.

Ειλικρινά δεν ακούγεται πολύ καλό για μια υποτίθεται ευνομούμενη πολιτεία...


... θέλω να πω, ή ο νόμος πρέπει να αλλάξει ή ο κανονισμός ή και τα δύο. Γιατί αυτό που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό.


στο ΑΣΕΑΔ κερδίζει ο ανήλικος αθλητής γιατί ο αθλητικός νόμος δεν υπερσχύει άλλων νόμων του κράτους. Και οι ομοσπονδίες το ξέρουν. Οι εξαιρέσεις στις αποφάσεις του ΑΣΕΑΔ αφορούν παιδιά που είχαν άλλου τύπου συμφωνία με τις ομάδες τους π.χ. δεν πλήρωναν κτλ κτλ. Το πράγμα μπλέκει όταν οι συμφωνίες ήταν προφορικές.
nikos64
ουσιαστικα , αυτο που γινεται ειναι το.....εξαρταται
εξαρταται απο ενα σωρο πραγματα πχ οταν γινεται η διαδρομη αθηνα - θεσσαλονικη μπαινουν στην μεση τα χιλιομετρα

ggrilik
QUOTE (jhantzop @ Jun 4 2018, 11:12 ) *
Δεν συμβαίνει αυτό που περιγράφεις έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις.


Χαίρομαι.
Έτσι όπως το είπε ο Αρης μου φάνηκε σαν να υπάρχει τέτοια δυνατοτητα
nikos64
QUOTE(ggrilik @ Jun 4 2018, 13:35 ) *
Χαίρομαι.
Έτσι όπως το είπε ο Αρης μου φάνηκε σαν να υπάρχει τέτοια δυνατοτητα


καλα και εσυ μην χαιρεσαι πολυ .... οχι τιποτα αλλο μην απογοητευτεις
ggrilik
QUOTE
ουσιαστικα , αυτο που γινεται ειναι το.....εξαρταται
εξαρταται απο ενα σωρο πραγματα πχ οταν γινεται η διαδρομη αθηνα - θεσσαλονικη μπαινουν στην μεση τα χιλιομετρα



συγνώμη, απο ποιά ηλικία ισχύει αυτός ο νόμος / κανονισμός τι είναι? Απ τα 14 ? Πριν τα δεκατέσσερα μεταγράφεσαι ελεύθερα που θες?
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Jun 4 2018, 21:33 ) *
συγνώμη, απο ποιά ηλικία ισχύει αυτός ο νόμος / κανονισμός τι είναι? Απ τα 14 ? Πριν τα δεκατέσσερα μεταγράφεσαι ελεύθερα που θες?


Ο κανονισμός ισχύει γιά όλες τις ηλικίες (άρθρο 100) .Μέχρι τα 12 αθλητής-αθλήτρια γιά μια μόνο φορά αλλάζει σωματείο χωρίς συγκατάθεση.
Οι κανονισμοί κι η όποια ισχύς τους υπάρχουν γιά να στηρίζουν την υπόσταση του σωματείου. Ελα στη θέση μιας διοίκησης σωματείου που μαζεύει μικρά παιδιά και προσπαθεί να κτίσει μια κατάσταση και από χρόνο σε χρόνο να αρχίζει από την αρχή γιατί ότι ξεχωρίζει φεύγει αέρα που λέμε επειδή ο άλλος κάτι του έταξε κάτι του έδωσε κλπ. Ετσι δεν θα έχει λόγο να πασχίζει πλέον με συνέπεια την αδρανοποίηση.
Θα το καταθέσω για άλλη μια φορά. Στην Ελλάδα αθλητισμός χωρίς σωματείο δεν υπάρχει. Με λίγα λόγια κανένα παιδί δεν μπορεί να κάνει αθλητισμό από μόνο του. Πρέπει να υπάρχει ένα σωματείο για να το υποδεχθεί. Στη βάση λοιπόν αυτής της πραγματικότητας υπάρχουν και οι κανονισμοί που παρέχουν κάποια στήριξη στο σωματείο.
Οσο για τα παιδιά που δεν αποτελούν στόχο "σαφάρι" και δεν έχουν θέση σε κάποιο αγωνιστικό τμήμα, πρέπει να φεύγουν
χωρίς την παραμικρή απαίτηση και φεύγουν συνήθως. Είναι αλήθεια ότι μερικοί κομπλεξικοί στα σωματεία μπορεί να λειτουργούν αρνητικά αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι μια θλιβερή μειοψηφία.
ggrilik
QUOTE (Άρης @ Jun 5 2018, 07:31 ) *
Ο κανονισμός ισχύει γιά όλες τις ηλικίες (άρθρο 100) .Μέχρι τα 12 αθλητής-αθλήτρια γιά μια μόνο φορά αλλάζει σωματείο χωρίς συγκατάθεση.

Ξέρεις γιατί ισχύει απ το 12ο έτος? Γιατί δλδ όχι απ τα 4? ή απ τα 6?
ethn
QUOTE(ggrilik @ Jun 5 2018, 08:59 ) *
Ξέρεις γιατί ισχύει απ το 12ο έτος? Γιατί δλδ όχι απ τα 4? ή απ τα 6?


Μήπως επειδή μετά τα 12 ξεκινούν τα επίσημα αγωνιστικά τμήματα? (μίνι?)
Άρης
QUOTE (ethn @ Jun 5 2018, 09:34 ) *
Μήπως επειδή μετά τα 12 ξεκινούν τα επίσημα αγωνιστικά τμήματα? (μίνι?)

Αρχικά διότι για να εκδοθεί δελτίο πρέπει να είναι συμπληρωμένα τα 8. Για τα 12 δεν γνωρίζω το λόγο.
nikos64
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=2641

παλαιοτερη συζητηση περι μεταγραφων ανηλικων , καπου ειναι και ποσταρισμενη αποφαση ΑΣΕΑΔ οποιος εχει ορεξη διαβαζει εχει ενδιαφερον ειδικα για τις συμπεριφορες ορισμενων παραγοντων.


Να κανω δυο ερωτηματας γιατι στα τμηματα κορασιδες/παιδες ζητητε συνδρομη ενω στα νεανιδες/εφηβικο οχι ? και τα δυο υποδομες και επισημα αγωνιστικα τμηματα δεν ειναι ? γιατι αυτη η διαφορα?

και το δευτερο
εχεις την ομαδα των νεανιδων η ομαδα στηριζεται σε μια πενταδα που η μια ξεχωριζει οι αλλες 4 ειναι απο αυτες που βρισκεις απλα καλες .εσυ σαν συλλογος την μια την θελεις και μετα στο γυναικειο ,ενω τις αλλες 4 δεν τις θελεις δεν θα τις χρειαστεις (δεν γινεται ολες να πανε γυναικειο καθε φορα/χρονια) ερχονται 2 -3 απο αυτες και σου λενε θελω να φυγω γιατι βρηκα ομαδα που με θελει και για μετα (εισαι εσυ α1- α2 και οι αλλοι γ Εσκα) δεν μιλαμε οτι θα εχουν οικονομικες απολαβες .
Ο συλλογος αν αφησει να φυγουν και οι 3 φυσικα και το τμημα των νεανιδων του θα παει χαλια . Τι θεωρητε οτι ειναι σωστο να γινει ? και φυσικα μια προταση που γινεται φετος δεν ξερεις οτι θα ισχυσει και του χρονου .

Άρης
QUOTE (nikos64 @ Jun 5 2018, 11:41 ) *
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=2641

παλαιοτερη συζητηση περι μεταγραφων ανηλικων , καπου ειναι και ποσταρισμενη αποφαση ΑΣΕΑΔ οποιος εχει ορεξη διαβαζει εχει ενδιαφερον ειδικα για τις συμπεριφορες ορισμενων παραγοντων.


Να κανω δυο ερωτηματας γιατι στα τμηματα κορασιδες/παιδες ζητητε συνδρομη ενω στα νεανιδες/εφηβικο οχι ? και τα δυο υποδομες και επισημα αγωνιστικα τμηματα δεν ειναι ? γιατι αυτη η διαφορα?

και το δευτερο
εχεις την ομαδα των νεανιδων η ομαδα στηριζεται σε μια πενταδα που η μια ξεχωριζει οι αλλες 4 ειναι απο αυτες που βρισκεις απλα καλες .εσυ σαν συλλογος την μια την θελεις και μετα στο γυναικειο ,ενω τις αλλες 4 δεν τις θελεις δεν θα τις χρειαστεις (δεν γινεται ολες να πανε γυναικειο καθε φορα/χρονια) ερχονται 2 -3 απο αυτες και σου λενε θελω να φυγω γιατι βρηκα ομαδα που με θελει και για μετα (εισαι εσυ α1- α2 και οι αλλοι γ Εσκα) δεν μιλαμε οτι θα εχουν οικονομικες απολαβες .
Ο συλλογος αν αφησει να φυγουν και οι 3 φυσικα και το τμημα των νεανιδων του θα παει χαλια . Τι θεωρητε οτι ειναι σωστο να γινει ? και φυσικα μια προταση που γινεται φετος δεν ξερεις οτι θα ισχυσει και του χρονου .


Σου προτείνω να να μπεις σε κάποιο σύλλογο και να διαχειριστείς όλα αυτά που ρώτάς και να πράξεις ανάλογα. Ετσι που το
πας δεν βγάζει κάπου. Και επειδή όλοι οι σύλλογοι κάνουν "κρα" για βοήθεια θα σου είναι εύκολο.
Εξάλλου για να έχεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη πρέπει να βρεθείς και στην άλλη πλευρά του φεγγαριού. Διαφορετικά γίνεσαι μονόπλευρος.
nikos64
QUOTE(Άρης @ Jun 5 2018, 11:56 ) *
Σου προτείνω να να μπεις σε κάποιο σύλλογο και να διαχειριστείς όλα αυτά που ρώτάς και να πράξεις ανάλογα. Ετσι που το
πας δεν βγάζει κάπου. Και επειδή όλοι οι σύλλογοι κάνουν "κρα" για βοήθεια θα σου είναι εύκολο.
Εξάλλου για να έχεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη πρέπει να βρεθείς και στην άλλη πλευρά του φεγγαριού. Διαφορετικά γίνεσαι μονόπλευρος.


θα σε παρακαλουσα αν δεν ξερεις η αν δεν θελεις να μου απαντησεις τουλαχιστον να μην με ειρωνευεσαι ....
mpek
QUOTE (ggrilik @ Jun 5 2018, 08:59 ) *
Ξέρεις γιατί ισχύει απ το 12ο έτος? Γιατί δλδ όχι απ τα 4? ή απ τα 6?

Γιατί σύμφωνα με τον αθλητικό νόμο δεν εκδίδεται δελτίο πριν το παιδί κλείσει τα 12.



QUOTE (nikos64 @ Jun 5 2018, 11:41 ) *
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=2641
... Να κανω δυο ερωτηματας γιατι στα τμηματα κορασιδες/παιδες ζητητε συνδρομη ενω στα νεανιδες/εφηβικο οχι ? και τα δυο υποδομες και επισημα αγωνιστικα τμηματα δεν ειναι ? γιατι αυτη η διαφορα?
και το δευτερο
εχεις την ομαδα των νεανιδων η ομαδα στηριζεται σε μια πενταδα που η μια ξεχωριζει οι αλλες 4 ειναι απο αυτες που βρισκεις απλα καλες ...


Ερώτημα Α: Πολύ απλά γιατί οι Έφηβοι δεν θέλουν πολύ για να πουν "αϊ σιχτίρ". Αντιθέτως τα μίνι, παμπαίδες και παίδες είτε για συναισθηματικούς λόγους είτε επειδή ακόμη οι γονείς ελπίζουν σε επαγγελματική αποκατάσταση, πληρώνουν.
Ερώτημα Β: Είναι πολύ περιπτωσιολογικό, ο καθένας ό,τι κρίνει. Για εμένα η αρχή είναι μία και μοναδική: Εφόσον το σωματείο λαμβάνει συνδρομή από τους γονείς του παιδιού, οφείλει να δίνει το δελτίο σε πρώτη ζήτηση. Αυτό απαιτεί η λογική και αυτή είναι η πάγια νομολογία του ΑΣΕΑΔ, που να μην ξεχνάμε, είναι δικαστήριο. Για να προλάβω διάφορες εξυπνάδες, αναρωτηθείτε: Ποιος γνωρίζει καλύτερα τον νόμο, το Δικαστήριο ή η ΕΟΚ/παράγοντες σωματείων ;
ggrilik
QUOTE (mpek @ Jun 5 2018, 12:33 ) *
Γιατί σύμφωνα με τον αθλητικό νόμο δεν εκδίδεται δελτίο πριν το παιδί κλείσει τα 12.


Οπότε με το που βγάλεις δελτίο για να παίξεις σε κάποιο επίσημο παιχνίδι της ομοσπονδίας, στα 12, θεωρείσαι asset της ομάδας που έβγαλες το δελτίο. I rest my case που λένε και στις ταινίες.


Τέλος πάντων, αν εμένα μου ερχόταν η κόρη μου και μου λεγε "μπαμπά θα χρειαστούμε ένα χιλιαρικάκι για ν'αλλάξω σωματείο και να μπορώ να παίζω στα επίσημα παιχνίδια" θα της έλεγα "Βεβαίως παιδάκι μου, έλα να κουβεντιάσουμε λίγο, ποιό
άθλημα σ'αρέσει? Εκτός του μπάσκετ..."
jhantzop
QUOTE(ggrilik @ Jun 5 2018, 12:47 ) *
Οπότε με το που βγάλεις δελτίο για να παίξεις σε κάποιο επίσημο παιχνίδι της ομοσπονδίας, στα 12, θεωρείσαι asset της ομάδας που έβγαλες το δελτίο. I rest my case που λένε και στις ταινίες.

Σε ποιο ομαδικό άθλημα ο αθλητικός νόμος ορίζει κάτι διαφορετικό;

QUOTE(ggrilik @ Jun 5 2018, 12:47 ) *
Τέλος πάντων, αν εμένα μου ερχόταν η κόρη μου και μου λεγε "μπαμπά θα χρειαστούμε ένα χιλιαρικάκι για ν'αλλάξω σωματείο και να μπορώ να παίζω στα επίσημα παιχνίδια" θα της έλεγα "Βεβαίως παιδάκι μου, έλα να κουβεντιάσουμε λίγο, ποιό
άθλημα σ'αρέσει? Εκτός του μπάσκετ..."

Αν δεν ορίζει κάτι άλλο, τότε το statement "Εκτός του μπάσκετ..." θα πρέπει να γίνει "Εκτός ομαδικών αθλημάτων..."

QUOTE(nikos64 @ Jun 5 2018, 11:41 ) *
Να κανω δυο ερωτηματας γιατι στα τμηματα κορασιδες/παιδες ζητητε συνδρομη ενω στα νεανιδες/εφηβικο οχι ? και τα δυο υποδομες και επισημα αγωνιστικα τμηματα δεν ειναι ? γιατι αυτη η διαφορα?

και το δευτερο
εχεις την ομαδα των νεανιδων η ομαδα στηριζεται σε μια πενταδα που η μια ξεχωριζει οι αλλες 4 ειναι απο αυτες που βρισκεις απλα καλες .εσυ σαν συλλογος την μια την θελεις και μετα στο γυναικειο ,ενω τις αλλες 4 δεν τις θελεις δεν θα τις χρειαστεις (δεν γινεται ολες να πανε γυναικειο καθε φορα/χρονια) ερχονται 2 -3 απο αυτες και σου λενε θελω να φυγω γιατι βρηκα ομαδα που με θελει και για μετα (εισαι εσυ α1- α2 και οι αλλοι γ Εσκα) δεν μιλαμε οτι θα εχουν οικονομικες απολαβες .
Ο συλλογος αν αφησει να φυγουν και οι 3 φυσικα και το τμημα των νεανιδων του θα παει χαλια . Τι θεωρητε οτι ειναι σωστο να γινει ? και φυσικα μια προταση που γινεται φετος δεν ξερεις οτι θα ισχυσει και του χρονου .

Α: Δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά
Β: Συνήθως δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση... μόνο ακραίες περιπτώσεις αναφέρετε και όχι το τι γίνεται συνήθως...
ggrilik
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω. Υπάρχει αυτό το χιλιάρικο σε κάποιο άλλο άθλημα?



jhantzop
QUOTE(ggrilik @ Jun 5 2018, 13:11 ) *
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω. Υπάρχει αυτό το χιλιάρικο σε κάποιο άλλο άθλημα?

Εγώ δεν μίλησα για κάποιο χιλιάρικο. Μίλησα για το "asset" που αναφέρεις. Το πως θα συμπεριφερθεί η κάθε ομάδα, δεν είναι κάτι που είναι γραπτό σε κάποιον νόμο, πέρα από αυτά που ορίζει αυτός και ο κανονισμός μεταγραφών. Νομίζω πως σε όλα τα ομαδικά αθλήματα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.
nikos64
QUOTE(jhantzop @ Jun 5 2018, 13:04 ) *
Σε ποιο ομαδικό άθλημα ο αθλητικός νόμος ορίζει κάτι διαφορετικό;


Αν δεν ορίζει κάτι άλλο, τότε το statement "Εκτός του μπάσκετ..." θα πρέπει να γίνει "Εκτός ομαδικών αθλημάτων..."


Α: Δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά
Β: Συνήθως δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση... μόνο ακραίες περιπτώσεις αναφέρετε και όχι το τι γίνεται συνήθως...

οταν λες δεν πρεπει να υπαρχει διαφορα πως την εννοεις την διαφορα ?
γιατι εδω λεει κατι που δεν γνωριζα
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...=2641&st=50

στον 5 λογο και εν συνεχεια στον 3 λογο της προσφυγης (αλλο αθλημα)



QUOTE
5. Οι προσφεύγοντες
κατέβαλαν το ποσό των 30 ευρώ το μήνα, υπό τη μορφή συνδρομής, κατά πα-
ράβαση του αθλητικού νόμoυ ο οποίος απαγορεύει καταβολή στα σωματεία
χρηματικών ποσών από αθλητές τους, οι οποίοι συμμετέχουν στις αγωνιστι-
κές ομάδες.


ισχυει κατι τετοιο?
επισης

QUOTE
3. Το σω-
ματείο δεν παρείχε ιατρική κάλυψη στους αθλούμενους προς πιστοποίηση
της υγείας τους και θεώρηση του απαιτουμένου από το νόμο δελτίου υγείας
αθλητή για τη συμμετοχή του τους αγώνες. Έτσι αναγκάζονταν οι γονείς των
ανηλίκων αθλητριών να προσφεύγουν σε γιατρούς για τις σχετικές εξετά-
σεις των παιδιών τους, υποβαλλόμενοι στα έξοδα, για να θεωρείται το δελ-
τίο υγείας τους. Ακόμη οι προσφεύγοντες κατέβαλαν σημαντικά ποσά προς
αποκατάσταση της υγείας των τέκνων τους, σε περιπτώσεις τραυματισμού
τους, δεδομένου ότι το σωματείο αδιαφορούσε πλήρως.


ειναι υποχρεωμενο το αωματειο για τα παραπανω ?


στο χαντμπολ μεχρι 14 μπορεις να αλλαξεις ομαδα 1 φορα χωρις την συγκαταθεση
jhantzop
QUOTE
3. Το σω-
ματείο δεν παρείχε ιατρική κάλυψη στους αθλούμενους προς πιστοποίηση
της υγείας τους και θεώρηση του απαιτουμένου από το νόμο δελτίου υγείας
αθλητή για τη συμμετοχή του τους αγώνες. Έτσι αναγκάζονταν οι γονείς των
ανηλίκων αθλητριών να προσφεύγουν σε γιατρούς για τις σχετικές εξετά-
σεις των παιδιών τους, υποβαλλόμενοι στα έξοδα, για να θεωρείται το δελ-
τίο υγείας τους. Ακόμη οι προσφεύγοντες κατέβαλαν σημαντικά ποσά προς
αποκατάσταση της υγείας των τέκνων τους, σε περιπτώσεις τραυματισμού
τους, δεδομένου ότι το σωματείο αδιαφορούσε πλήρως.

QUOTE
5. Οι προσφεύγοντες
κατέβαλαν το ποσό των 30 ευρώ το μήνα, υπό τη μορφή συνδρομής, κατά πα-
ράβαση του αθλητικού νόμoυ ο οποίος απαγορεύει καταβολή στα σωματεία
χρηματικών ποσών από αθλητές τους, οι οποίοι συμμετέχουν στις αγωνιστι-
κές ομάδες.

Ο ισχύον αθλητικός νόμος είναι εδώ >>> Αθλητικός Νόμος <<<

Το 5 οφείλω να ομολογήσω πως το έχω ακούσει και έχει να κάνει με τη σχέση πληρωμής και χρόνου συμμετοχής. Το 3 πρώτη φορά το διαβάζω. Όπως και να έχει, ας βρεθεί μέσα στον αθλητικό νόμο που βρίσκονται αυτά τα δύο. Πάντως αν ισχύει το 5, τότε θα παραδώσουμε τις θέσεις μας στους Δήμους ή σε λεφτάδες (που δεν υπάρχουν με προσανατολισμό υποδομές και κάτω) για να μπορούν τα παιδιά μας να αθλούνται σε ένα σωστό(τερο) πλαίσιο!
nikos64
QUOTE(jhantzop @ Jun 5 2018, 14:10 ) *
Ο ισχύον αθλητικός νόμος είναι εδώ >>> Αθλητικός Νόμος <<<

Το 5 οφείλω να ομολογήσω πως το έχω ακούσει και έχει να κάνει με τη σχέση πληρωμής και χρόνου συμμετοχής. Το 3 πρώτη φορά το διαβάζω. Όπως και να έχει, ας βρεθεί μέσα στον αθλητικό νόμο που βρίσκονται αυτά τα δύο. Πάντως αν ισχύει το 5, τότε θα παραδώσουμε τις θέσεις μας στους Δήμους ή σε λεφτάδες (που δεν υπάρχουν με προσανατολισμό υποδομές και κάτω) για να μπορούν τα παιδιά μας να αθλούνται σε ένα σωστό(τερο) πλαίσιο!


να μην παρεξηγηθω το οτι τα ανεφερα δεν σημαινει οτι τα υιοθετω , μου κανανε και τα δυο εντυπωση που επικαλεστηκαν απο τον δικηγορο ...
jhantzop
QUOTE(nikos64 @ Jun 5 2018, 14:37 ) *
να μην παρεξηγηθω το οτι τα ανεφερα δεν σημαινει οτι τα υιοθετω , μου κανανε και τα δυο εντυπωση που επικαλεστηκαν απο τον δικηγορο ...

don't worry! ξέρουμε ποιος είναι ποιος εδώ και μέσα, όπως και τις απόψεις

smiley.gif
passhootdrive
QUOTE (jhantzop @ Jun 5 2018, 14:44 ) *
don't worry! ξέρουμε ποιος είναι ποιος εδώ και μέσα, όπως και τις απόψεις

smiley.gif


Εχω χἀθει. Ας πἀρουμε το κείμενο.

Σπουδαίοι λόγοι για την μετεγγραφή αθλητή: η έλλειψη επισήμου
προπονητή της ομάδας, οι ανεπαρκείς προπονήσεις, η έλλειψη
ιατρικής κάλυψης των αθλητών, η έλλειψη υλικών προπόνησης,
η καταβολή χρημάτων εκ μέρους των γονέων των αθλητών προς
το σωματείο, η ανευθυνότης των διοικούντων το σωματείο ως
προς την εξυπηρέτηση των αθλητών.

1. ανεπαρκείς προπονήσεις. Προβληματικό γιατί δεν έχει ορρισμό
2. έλλειψη ιατρικής κάλυψης των αθλητών. Ποιός ξέρει ομάδα που καλύπτει παιδιἀ που δεν παίζουν γυναικείο;
3. η καταβολή χρημάτων εκ μέρους των γονέων των αθλητών προς
το σωματείο. Αρα, εάν έχεις πληρώσει, παίρνεις το δελτίο και φεύγεις. Αυτό ας το σκεφτούν οι γονείς παυ ζητάνε να μην πληρώνουν (υπάρχουν και κάποιοι που πραγματικά δεν μπορούν, ἀλλη κατηγορία)

Αρα, το ΑΣΕΑΔ το κερδίζεις χαλαρά. Το θέμα είναι πως πολλές ομάδες λένε. ΟΚ, άντε στο ΑΣΕΑΔ, πλήρωσε το 1.000 για να φύγεις ή δόσε μου 800 στο χέρι και καλή επιτυχία.
jhantzop
Με όλα αυτά που γράφονται τις τελευταίες ημέρες, είναι σαν να μπαίνουν στον ίδιο κουβά όλες οι ομάδες, όλες οι αθλήτριες, όλοι οι παράγοντες και όλοι οι γονείς... προφανώς και ΔΕΝ είναι έτσι και είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ να το πω.
Άρης
QUOTE (mpek @ Jun 5 2018, 12:39 ) *
Γιατί σύμφωνα με τον αθλητικό νόμο δεν εκδίδεται δελτίο πριν το παιδί κλείσει τα 12.





Ερώτημα Α: Πολύ απλά γιατί οι Έφηβοι δεν θέλουν πολύ για να πουν "αϊ σιχτίρ". Αντιθέτως τα μίνι, παμπαίδες και παίδες είτε για συναισθηματικούς λόγους είτε επειδή ακόμη οι γονείς ελπίζουν σε επαγγελματική αποκατάσταση, πληρώνουν.
Ερώτημα Β: Είναι πολύ περιπτωσιολογικό, ο καθένας ό,τι κρίνει. Για εμένα η αρχή είναι μία και μοναδική: Εφόσον το σωματείο λαμβάνει συνδρομή από τους γονείς του παιδιού, οφείλει να δίνει το δελτίο σε πρώτη ζήτηση. Αυτό απαιτεί η λογική και αυτή είναι η πάγια νομολογία του ΑΣΕΑΔ, που να μην ξεχνάμε, είναι δικαστήριο. Για να προλάβω διάφορες εξυπνάδες, αναρωτηθείτε: Ποιος γνωρίζει καλύτερα τον νόμο, το Δικαστήριο ή η ΕΟΚ/παράγοντες σωματείων ;


Το ασεαδ συγκροτείται από δικηγόρους που ενδεχομένως να μη έχουν δει στη ζωή τους αθλητική εκδήλωση. Γιά την ιστορία θα σου αναφέρω περίπτωση που ο δικηγόρος της αθλήτριας
επικαλέστηκε το καταθλιπτικό του γηπέδου που
έκανε προπόνηση και αγωνιζόταν η αθλήτρια και έγινε δεκτός ο ισχυρισμός και μιά άλλη που κολυμβητής από σωματείο του Χαλανδρίου πήγε στον Ολυμπιακό και ένω έμενε και πήγαινε σχολείο στο Χαλάνδρι υπερίσχυσε ότι πήγαινε φροντιστήριο στον Πειραιά.
Αν γραφτεί βιβλίο γιά τις αποφάσεις του ασεαδ θα αποτελέσει πηγή έμπνευσης για επιθεωρησιογράφους.
Το 12 για το δελτίο δεν μπορεί να ισχύει γιατί υπάρχουν και αθλήματα που τα παιδιά αγωνίζονται από πολύ μικρή ηλικία όπως η ρυθμική και επομένως πρέπει να έχουν βγάλει δελτίο αθλητικής ιδιότητας και υγείας για να γίνουν δεκτά στους αγώνες. Επίσης το δικαίωμα έκδοσης δελτίου διαφέρει και έχει σχέση με το χαρακτήρα του κάθε αθλήματος. Π.Χ. στο ποδόσφαιρο το πρώτο δελτίο βγαίνει σε μεγαλύτερη ηλικία ,νομίζω μετά τα 12, ας πούμε από το μπάσκετ και το βόλλεϋ.
Πριν αρκετά χρόνια δελτίο στο ποδόσφαιρο έβγαινε με κλεισμένα τα 14.

Άρης
QUOTE (jhantzop @ Jun 5 2018, 15:11 ) *
Με όλα αυτά που γράφονται τις τελευταίες ημέρες, είναι σαν να μπαίνουν στον ίδιο κουβά όλες οι ομάδες, όλες οι αθλήτριες, όλοι οι παράγοντες και όλοι οι γονείς... προφανώς και ΔΕΝ είναι έτσι και είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ να το πω.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Προσπάθησα πολλές φορές εδώ μέσα να περιγράψω μιά πραγματικότητα άλλα πέφτω πάνω σε ορισμένους που οχυρωμένοι πίσω από το πείσμα και το εγώ τους, ότι και να γραφτεί αυτοί πάνε απέναντι και "πετροβολούν."
Και δεν μπαίνουν στον κόπο να μας πούνε αν πρέπει να υπάρχει και γιατί κατά τη γνώμη τους το σωματείο στη γειτονιά , με τι στόχο και πως πρέπει να λειτουργεί και να επιβιώνει. Αν αυτοί που το "τρέχουν" έχουν το δικαίωμα ή δεν έχουν , να βλέπουν την προσπάθειά τους να αντανακλάται μέσα στο γήπεδο. Και αν έχουν αυτό το δικαίωμα πρέπει να το περιφρουρούν ή να παριστάνουν τον τροχονόμο προκειμένου την όποια προσπάθειά του να την οικειοποιούνται άλλοι με το αζημίωτο.
mpek
QUOTE (Άρης @ Jun 5 2018, 15:11 ) *
Το ασεαδ συγκροτείται από δικηγόρους που ενδεχομένως να μη έχουν δει στη ζωή τους αθλητική εκδήλωση. ...
Αν γραφτεί βιβλίο γιά τις αποφάσεις του ασεαδ θα αποτελέσει πηγή έμπνευσης για επιθεωρησιογράφους.
Το 12 για το δελτίο δεν μπορεί να ισχύει γιατί υπάρχουν και αθλήματα που τα παιδιά αγωνίζονται από πολύ μικρή ηλικία όπως η ρυθμική και επομένως πρέπει να έχουν βγάλει δελτίο αθλητικής ιδιότητας και υγείας για να γίνουν δεκτά στους αγώνες. Επίσης το δικαίωμα έκδοσης δελτίου διαφέρει και έχει σχέση με το χαρακτήρα του κάθε αθλήματος. Π.Χ. στο ποδόσφαιρο το πρώτο δελτίο βγαίνει σε μεγαλύτερη ηλικία ,νομίζω μετά τα 12, ας πούμε από το μπάσκετ και το βόλλεϋ.
Πριν αρκετά χρόνια δελτίο στο ποδόσφαιρο έβγαινε με κλεισμένα τα 14.

Σύμφωνα με τον κωδικοποιημένο νόμο 2725/1999 - ΦΕΚ Α-121/17-06-1999 άρθρο 123:
"Το Α.Σ.Ε.Α.Δ. ... συγκροτείται από έναν (1) πρόεδρο εφετών και δύο (2) εφέτες της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης, έναν (1) πρόεδρο εφετών και έναν (1) εφέτη διοικητικών δικαστηρίων, πέντε (5) προέδρους πρωτοδικών της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης, δύο (2) προέδρους πρωτοδικών διοικητικών δικαστηρίων και τρεις (3) εισαγγελείς πρωτοδικών". Επομένως όχι απλώς δεν συγκροτείται από δικηγόρους αλλά αποτελείται από δικαστές υψηλής εμπειρίας. Θέλει κανείς να συγκρίνουμε αυτούς τους δικαστές με τους ταβερνιάρηδες της ΕΟΚ και την πλειοψηφία των "παραγόντων" που "διοικούν" τα σωματεία ;
Όσο για την πηγή έμπνευσης που γράφεις, για κάθε τέτοια απόφαση του ΑΣΕΑΔ μπορώ να απαριθμήσω 10 περιπτώσεις σωματείων που αρνήθηκαν να δώσουν το δελτίο σε ανήλικους εκβιάζοντας για λεφτά, με γελοίες προφάσεις.
Για την ηλικία έκδοσης δελτίου, βλ. άρθρο 27 ίδιου νόμου.
Άρης
QUOTE (mpek @ Jun 5 2018, 18:00 ) *
Σύμφωνα με τον κωδικοποιημένο νόμο 2725/1999 - ΦΕΚ Α-121/17-06-1999 άρθρο 123:
"Το Α.Σ.Ε.Α.Δ. ... συγκροτείται από έναν (1) πρόεδρο εφετών και δύο (2) εφέτες της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης, έναν (1) πρόεδρο εφετών και έναν (1) εφέτη διοικητικών δικαστηρίων, πέντε (5) προέδρους πρωτοδικών της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης, δύο (2) προέδρους πρωτοδικών διοικητικών δικαστηρίων και τρεις (3) εισαγγελείς πρωτοδικών". Επομένως όχι απλώς δεν συγκροτείται από δικηγόρους αλλά αποτελείται από δικαστές υψηλής εμπειρίας. Θέλει κανείς να συγκρίνουμε αυτούς τους δικαστές με τους ταβερνιάρηδες της ΕΟΚ και την πλειοψηφία των "παραγόντων" που "διοικούν" τα σωματεία ;
Όσο για την πηγή έμπνευσης που γράφεις, για κάθε τέτοια απόφαση του ΑΣΕΑΔ μπορώ να απαριθμήσω 10 περιπτώσεις σωματείων που αρνήθηκαν να δώσουν το δελτίο σε ανήλικους εκβιάζοντας για λεφτά, με γελοίες προφάσεις.
Για την ηλικία έκδοσης δελτίου, βλ. άρθρο 27 ίδιου νόμου.

Εχεις δίκιο έτσι είναι με το νέο νόμο. Οσο για τους δικαστές μην είσαι απόλυτος για το ακριβοδίκαιο των αποφάσεών τους ούτε για .τη νομική τους εμπειρία. Οι ανώτατοι δικαστές του ΣτΕ έβγαλαν συνταγματικές τις περικοπές των μισθών, δώρων και συντάξεων και οι ίδιοι έβγαλαν αντισυνταγματικές τις δικές τους.Για να μην αναφερθώ σε πλείστες όσες αποφάσεις που προκαλούν.

Για την ταμπακιέρα 'ομως δεν αναφέρεσαι. Δηλαδή για τα σωματεία και την επιβίωσή τους. Την άποψή σου θα ήθελα, αν έχεις άποψη.
Άρης
QUOTE (Άρης @ Jun 5 2018, 18:14 ) *
Εχεις δίκιο έτσι είναι με το νέο νόμο. Οσο για τους δικαστές μην είσαι απόλυτος για το ακριβοδίκαιο των αποφάσεών τους ούτε για .τη νομική τους εμπειρία. Οι ανώτατοι δικαστές του ΣτΕ έβγαλαν συνταγματικές τις περικοπές των μισθών, δώρων και συντάξεων και οι ίδιοι έβγαλαν αντισυνταγματικές τις δικές τους.Για να μην αναφερθώ σε πλείστες όσες αποφάσεις που προκαλούν.

Για την ταμπακιέρα 'ομως δεν αναφέρεσαι. Δηλαδή για τα σωματεία και την επιβίωσή τους. Την άποψή σου θα ήθελα, αν έχεις άποψη.



Σχετικά με την ΕΟΚ έχεις δίκιο σε πολλά αλλά πέρα από την ποιότητα των Ομοσπονδιακών παραγόντων υπάρχουν και τα σωματεία με την συνταγματική αποστολή τους που εξειδικεύει ο αθλητικός νόμος 2725/1999 με όλες τις προσθήκες που τον ακολουθούν και που η θεσμική αποστολή τους είναι μια και μόνη. Είναι η διεκπεραίωση του αγωνιστικού αθλητισμού.
Να το ξανατονίσω. Χωρίς σωματείο δεν υπάρχει συστηματικός αθλητισμός. Ο σχολικός που αναφέρεται στο νόμο υπάρχει στα χαρτιά. Με σχολεία χωρίς αθλητικές εγκαταστάσεις, επαρκείς γυμναστές και αντίστοιχες ώρες, μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί.
mpek
QUOTE (Άρης @ Jun 5 2018, 18:14 ) *
...Για την ταμπακιέρα 'ομως δεν αναφέρεσαι. Δηλαδή για τα σωματεία και την επιβίωσή τους. Την άποψή σου θα ήθελα, αν έχεις άποψη.

Νάτη η διαφορά μας φίλε Άρη: Για εμένα η ταμπακιέρα είναι οι νεαροί αθλητές. Καρφί δεν μου καίγεται για τα σωματεία. Για την ακρίβεια όποιος θέλει να ιδρύσει ή να διοικήσει σωματείο, πρώτα να εξασφαλίσει γήπεδο, χρηματοδότηση και να έχει παίξει κάποτε μπάσκετ στη ζωή του και μετά να ξεκινήσει. Εδώ ο κάθε δήμος έχει 5-6 αν όχι παραπάνω σωματεία που πλακώνονται μεταξύ τους για το γήπεδο και επειδή στον δρόμο μένουν από λεφτά, βάζουν προπονητή κάποιον παίκτη της ανδρικής (!). Άσε που εκβιάζουν τους γονείς όταν το παιδί (που πληρώνει συνδρομή) θέλει να φύγει. Για ποια σωματεία συζητάμε τώρα ; Σωματεία που προάγουν τον αθλητισμό είναι αυτά ;
ggrilik
mpek μου έλυσες πολλές απορίες.

Εχω μια ακόμα. Υπάρχουν πουθενά στατιστικά ανα χρονιά πόσες προσφυγές στο ΑΣΕΑΔ έχουμε τον χρόνο ανα κατηγορία (u14 u16 u18), φύλλο (αγόρι, κορίτσι) κι άθλημα, πόσες απο τις αποφάσεις ήταν υπέρ του αθλητή, και συγκεκριμένα για το μπάσκετ, αν κατέληξαν σε μεταγραφή/έκδοση δελτίου και με ποιό ποσό (μηδέν, το μίνιμουμ των 1000, ή παραπάνω)??
mpek
QUOTE (ggrilik @ Jun 5 2018, 19:08 ) *
mpek μου έλυσες πολλές απορίες.
Εχω μια ακόμα. Υπάρχουν πουθενά στατιστικά ανα χρονιά πόσες προσφυγές στο ΑΣΕΑΔ έχουμε τον χρόνο ανα κατηγορία (u14 u16 u18), φύλλο (αγόρι, κορίτσι) κι άθλημα, πόσες απο τις αποφάσεις ήταν υπέρ του αθλητή, και συγκεκριμένα για το μπάσκετ, αν κατέληξαν σε μεταγραφή/έκδοση δελτίου και με ποιό ποσό (μηδέν, το μίνιμουμ των 1000, ή παραπάνω)??

Δεν έχω τέτοια στοιχεία και αμφιβάλλω αν υπάρχουν. Υπάρχει όμως πάγια πρακτική του ΑΣΕΑΔ να δικαιώνει αιτήσεις ανηλίκων εκτός αν υπάρχουν τυπικές ελλείψεις, πχ δεν πληρώθηκε το τέλος, δεν τηρήθηκε η προθεσμία ή κάποιο μέρος της διαδικασίας ή άλλα παρόμοια. Χαρακτηριστικό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παρίσταται καν ο νομικός σύμβουλος της ΕΟΚ ούτε φυσικά του καθ΄ου η αίτηση σωματείου, γιατί πέφτει χοντρό κράξιμο από τους δικαστές.
Φυσικά το δικαστήριο δεν επιδικάζει οποιοδήποτε ποσό, απλώς γιατί σε ανήλικους δεν υπάρχουν ποσά.
Άρης
QUOTE (mpek @ Jun 5 2018, 18:55 ) *
Νάτη η διαφορά μας φίλε Άρη: Για εμένα η ταμπακιέρα είναι οι νεαροί αθλητές. Καρφί δεν μου καίγεται για τα σωματεία. Για την ακρίβεια όποιος θέλει να ιδρύσει ή να διοικήσει σωματείο, πρώτα να εξασφαλίσει γήπεδο, χρηματοδότηση και να έχει παίξει κάποτε μπάσκετ στη ζωή του και μετά να ξεκινήσει. Εδώ ο κάθε δήμος έχει 5-6 αν όχι παραπάνω σωματεία που πλακώνονται μεταξύ τους για το γήπεδο και επειδή στον δρόμο μένουν από λεφτά, βάζουν προπονητή κάποιον παίκτη της ανδρικής (!). Άσε που εκβιάζουν τους γονείς όταν το παιδί (που πληρώνει συνδρομή) θέλει να φύγει. Για ποια σωματεία συζητάμε τώρα ; Σωματεία που προάγουν τον αθλητισμό είναι αυτά ;


Θα στο γράψω με παράδειγμα. Θέλει κάποιος να γίνει καλόγερος. Αν δεν υπάρχει μοναστήρι που θα πάει να μονάσει? Ελπίζω κάποια στιγμή να κατανοήσεις ότι χωρίς σωματείο δεν υπάρχει αθλητής.
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Jun 5 2018, 19:08 ) *
mpek μου έλυσες πολλές απορίες.

Εχω μια ακόμα. Υπάρχουν πουθενά στατιστικά ανα χρονιά πόσες προσφυγές στο ΑΣΕΑΔ έχουμε τον χρόνο ανα κατηγορία (u14 u16 u18), φύλλο (αγόρι, κορίτσι) κι άθλημα, πόσες απο τις αποφάσεις ήταν υπέρ του αθλητή, και συγκεκριμένα για το μπάσκετ, αν κατέληξαν σε μεταγραφή/έκδοση δελτίου και με ποιό ποσό (μηδέν, το μίνιμουμ των 1000, ή παραπάνω)??


Τα πράγματα δεν είναι ή μαύρα ή άσπρα. Παραθέτω ένα γεγονός και γράψε την άποψή σου. Συγκεκριμένο σωματείο έχει ξεκαθαρίσει εξ αρχής ότι πριν τα 16 δεν φευγει κανείς-μια που ή ομάδα έχει ανάγκη. Ο γονέας επιμένει να πάρει μεταγραφή ο υιός του και το σωματείο του προτείνει να φύγει μέσω ΑΣΕΑΔ και δεν θα διεκδικήσει χρήματα μέσω του άρθρου 100, όπως και τελικά έγινε. Αν έδινε μεταγραφή με τη συγκατάθεσή ποιά θα ήταν η αξιοπιστία του και πως θα συμμάζευε τα ασυμμάζευτα με τους υπόλοιπους γονείς να θεωρούν το σωματείο αναξιόπιστο.
Τελικά η διαχείριση της λειτουργίας του σωματείου είναι δύσκολη υπόθεση και όταν δεν έχεις θητεύσει, εύκολα κρίνεις και κατακρίνεις.

Οι περιπτώσεις απόρριψης προσφυγής από το ασεαδ είναι σπάνιες και δεν έχουν σχέση με φύλλο και ηλικία.

Υ.Γ. Οι γελοίες αιτιάσεις στο ασεαδ είναι αμφίδρομες Αφορούν και τα σωματεία αλλά και τους αθλητές που οι δικηγόροι τους επικαλούνται ένα τσουβάλι ανυπόστατα περιστατικά και προκειμένου να κερδίσουν την υπόθεση δεν διστάζουν σε τίποτα.
ggrilik
QUOTE (mpek @ Jun 5 2018, 21:27 ) *
Δεν έχω τέτοια στοιχεία και αμφιβάλλω αν υπάρχουν. Υπάρχει όμως πάγια πρακτική του ΑΣΕΑΔ να δικαιώνει αιτήσεις ανηλίκων εκτός αν υπάρχουν τυπικές ελλείψεις, πχ δεν πληρώθηκε το τέλος, δεν τηρήθηκε η προθεσμία ή κάποιο μέρος της διαδικασίας ή άλλα παρόμοια. Χαρακτηριστικό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παρίσταται καν ο νομικός σύμβουλος της ΕΟΚ ούτε φυσικά του καθ΄ου η αίτηση σωματείου, γιατί πέφτει χοντρό κράξιμο από τους δικαστές.
Φυσικά το δικαστήριο δεν επιδικάζει οποιοδήποτε ποσό, απλώς γιατί σε ανήλικους δεν υπάρχουν ποσά.


...Σιγά που θα υπήρχαν...
Και καλά, του ΑΣΕΑΔ αν ψάξει κάποιος κι έχει χρόνο να τις μετρήσει μία μία θα τις βρεί, της ΕΟΚ, πόσες μεταγραφές, με τι τίμημα κλπ ωστε να ξέρουμε τι μας γίνεται? Δεν τις βρίσκει ούτε ο Αρσέν Λουπέν.

Κι έτσι οι προπονητές συνεχίζουν να παραμυθιάζουν γονείς και τέκνα, οι δικηγόροι να βγάζουν λίγο μεροκάματο, οι δικαστές να βγάζουν τις εύκολες αποφασούλες τους, οι σύλλογοι να τσιμπάνε τα μεταγραφικά φράγκα - τα μίνιμουμ ή ότι συμφωνηθεί τέλος πάντων, οι τύποι της ΕΟΚ να παίρνουν τις ψήφους τους, κι ο πλανήτης Γη να συνεχίζει να γυρνάει.
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Jun 6 2018, 00:21 ) *
...Σιγά που θα υπήρχαν...
Και καλά, του ΑΣΕΑΔ αν ψάξει κάποιος κι έχει χρόνο να τις μετρήσει μία μία θα τις βρεί, της ΕΟΚ, πόσες μεταγραφές, με τι τίμημα κλπ ωστε να ξέρουμε τι μας γίνεται? Δεν τις βρίσκει ούτε ο Αρσέν Λουπέν.

Κι έτσι οι προπονητές συνεχίζουν να παραμυθιάζουν γονείς και τέκνα, οι δικηγόροι να βγάζουν λίγο μεροκάματο, οι δικαστές να βγάζουν τις εύκολες αποφασούλες τους, οι σύλλογοι να τσιμπάνε τα μεταγραφικά φράγκα - τα μίνιμουμ ή ότι συμφωνηθεί τέλος πάντων, οι τύποι της ΕΟΚ να παίρνουν τις ψήφους τους, κι ο πλανήτης Γη να συνεχίζει να γυρνάει.


Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αν υπάρχουν και προτάσεις για το πως πρέπει να γίνονται τα πράγματα θα ήταν μιά θετική συνεισφορά στην κουβέντα μας.
mpek
QUOTE (Άρης @ Jun 5 2018, 23:08 ) *
Θα στο γράψω με παράδειγμα. Θέλει κάποιος να γίνει καλόγερος. Αν δεν υπάρχει μοναστήρι που θα πάει να μονάσει? Ελπίζω κάποια στιγμή να κατανοήσεις ότι χωρίς σωματείο δεν υπάρχει αθλητής.

Kαλημέρα στην παρέα. Στις ΗΠΑ πάντως δεν υπάρχουν σωματεία και τα ψιλοκαταφέρνουν στο μπάσκετ αν δεν κάνω λάθος.

Επειδή σου αρέσουν τα παραδείγματα και αρέσουν και σε εμένα, έλα να δούμε μία πραγματική περίπτωση:
Η νεαρή είναι 15 χρονών, έχει δελτίο στο Χ σωματείο και διακρίνεται ακόμη λόγω σωματικών προσόντων και τεχνικής. Πληρώνει φυσικά τη μηνιαία συνδρομή της και το σωματείο προσφέρει προπόνηση και τίποτε άλλο (όταν τραυματίστηκε, δεν υπήρχε ούτε φυσικοθεραπευτής). Ακόμη και για το γήπεδο, μαλώνει το σωματείο Χ με τα σωματεία Ψ και Ζ για τις ώρες. Η οικογένεια της νεαρής έχει τα παράπονα της και ζητάει το δελτίο. Το σωματείο που έχει οικονομικά προβλήματα όπως όλοι σε αυτόν τον κόσμο, θεωρεί τη νεαρή αχάριστη και δεν δίνει το δελτίο ζητώντας 2 χιλ. για το μπάσκετ που της έμαθε.
Μπορείς να μας πεις πως θα ενεργούσες αν ήσουν πρόεδρος της ομάδας ; Αν έχεις την καλοσύνη χωρίς "αν, διότι, το οποίον κλπ" .
Για να βοηθήσω την κρίση σου προσθέτω ότι η νεαρή πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο. Όταν ανακοίνωσε ότι θέλει να αλλάξει σχολείο, δεν της είπαν κουβέντα αν και στο σχολείο της αντιμετωπίζουν επίσης οικονομικά προβλήματα.
ggrilik
QUOTE (Άρης @ Jun 6 2018, 07:48 ) *
Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αν υπάρχουν και προτάσεις για το πως πρέπει να γίνονται τα πράγματα θα ήταν μιά θετική συνεισφορά στην κουβέντα μας.

Δεν ξέρω φίλε Αρη.
Αυτό που ξέρω είναι πως ο νόμος κι ο κανονισμός είναι σε εντελώς διαφορετικά μήκη κύματος επιχειρώντας υποτίθεται να έχουν και την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο.. Με τα εξής αποτελέσματα:

(α) πολύτιμοι δικαστές να χάνουν αχρειάστως τον χρόνο τους
(β) οι αποφάσεις τους πρακτικά να πετιούνται στον κάλαθο των αχρήστων
(γ) Έχουμε ορθάνοιχτα όχι παραθυράκια αλλά τις φενέστρες του Τιτανικού για κατάχρηση του νόμου και για κρυφές δοσοληψίες.

Σε συνδυασμό με το σύστημα των μορίων έχουμε κι ένα ωραίο άρμεγμα των γονέων..


Ο jhantzop λέει πως δεν είναι το σύνηθες, αλλά αρκεί αυτό?

Νόμος και κανονισμοί των διαφόρων αθλητικών ομοσπονδιών πρέπει να ξαναγραφτούν και να ευθυγραμμιστούν ωστε ν'αποκτήσουμε ένα λειτουργικό και διαφανές πλαίσιο.

nikos64
QUOTE(jhantzop @ Jun 5 2018, 15:11 ) *
Με όλα αυτά που γράφονται τις τελευταίες ημέρες, είναι σαν να μπαίνουν στον ίδιο κουβά όλες οι ομάδες, όλες οι αθλήτριες, όλοι οι παράγοντες και όλοι οι γονείς... προφανώς και ΔΕΝ είναι έτσι και είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ να το πω.

Φυσικα και δεν ειναι ολα ιδια αλλα εδω με αυτη την κουβεντα εχουμε ξεχασει και τα αυτονοητα ... οπως το καθε σωματεο υπαρχει για να καλυπτει την αναγκη του ανθρωπου για αθλητισμο εε δεν γινεται να ειναι πρωτα το σωματειο και μετα ο ανθρωπος!!!!!
Ισοπεδωση των παντων μπροστα στο αλανθαστο μας δεν μου κανει σαν νοοτροπια δεν μπορει να απαξιωνουμε το Ασεαδ και τους ανθρωπους που το απαρτιζουν γιατι δεν μας αρεσουν οι αποφασεις τους οτι μπορει να υπαρξουν επιορκοι δικαστες να το δεχτω αλλα αυτο που σαν πολιτεια συμφωνησαμε να ειναι το ανωτατο οργανο για τις διαφορες μας δεν γινεται επαναλαμβανω να το απαξιωνουμε .

και αυτος ο αθλητικος νομος ολο στην διαβουλευση ειναι και ολο ο ιδιος μενει .... ελεος πια.

σχολιο θεωρω τραγικο να πας σε συλλογο και να σου λενε αα εδω που ηρθες εδω θα κατσεις μεχρι τα 16 (επαναλαμβανω οτι ο συγκεκριμενος συλλογος μπορει απο του χρονου να αυξησει το αυτο το οριο λογω της επανεμφανισης των νεανιδων του και μαλιστα στα ψηλα) σου αρεσει δεν σου αρεσει και να το κανεις!!! και απελπισμενος νασαι δεν το κανεις ...

εχεις πει οτι στον συλλογο σου δεν εχετε ζητησει οικονομικα ανταλλαγματα για την αποδεσμευση ανηλικων και δεν ειστε οι μονοι θελω να πιστευω .... οποτε μπορει ο καθε γονιος να διαλεξει αρκει να ψαξει .





mpek
QUOTE (ggrilik @ Jun 6 2018, 09:17 ) *
Δεν ξέρω φίλε Αρη.
Αυτό που ξέρω είναι πως ο νόμος κι ο κανονισμός είναι σε εντελώς διαφορετικά μήκη κύματος επιχειρώντας υποτίθεται να έχουν και την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο..

Nα σου πω εγώ φίλε ggrilik:
1. Τροποποίηση του αθλητικού νόμου ώστε αφενός μεν να ειναι ελεύθερες οι μεταγραφές ανηλίκων αφετέρου δε να καταργηθεί η αηδία με τα μόρια των Πανελληνίων πρωταθλημάτων.
2. Να αναλάβει ένας άνθρωπος σε στυλ Μίσσα, όχι όμως ο Μίσσας, να επιβάλλει έναν κοινό τρόπο προπόνησης και ανάπτυξης των μικρών ηλικιών. Επίσης να προπονούνται υπό την επίβλεψη του τα εν δυνάμει ταλέντα.
3. Κατάργηση πάσης φύσεως πρωταθλημάτων έως και παιδικό, ενδεχομένως και εφηβικό. Στις μικρές ηλικίες ο πρωταθλητισμός οδηγεί τους γονείς σε καφρίλες, τους προπονητές (όσους καταλαβαίνουν από μπάσκετ) στην επιδίωξη της νίκης και τους παράγοντες (που είναι κατά 98% άσχετοι) να πιέζουν τους προπονητές. Τελικά ζημιωμένα βγαίνουν τα παιδιά που αντί να αναπτύξουν δεξιότητες και ευφυία, το ρίχνουν στη δύναμη (θα έχετε ακούσει περί τσαγανού και τσαμπουκά ε ; ) . Τέλος, το καλύτερο
4. Δραστική μείωση των σωματείων με αντικίνητρα. Δεν γίνεται ένας μικρός δήμος να έχει ένα κλειστό και να υπάρχουν 4-5 ομάδες που "προάγουν" τον αθλητισμό. Ένα σωματείο ανά δήμο και δύο σωματεία στους μεγάλους δήμους είναι υπέραρκετά.
Βρίσκομαι στη διάθεση σας rolleyes.gif
jhantzop
QUOTE(mpek @ Jun 5 2018, 18:55 ) *
Για εμένα η ταμπακιέρα είναι οι νεαροί αθλητές. Καρφί δεν μου καίγεται για τα σωματεία.

QUOTE(mpek @ Jun 6 2018, 08:53 ) *
Στις ΗΠΑ πάντως δεν υπάρχουν σωματεία και τα ψιλοκαταφέρνουν στο μπάσκετ αν δεν κάνω λάθος.

Πες μας και τι κάνουν στις ΗΠΑ και αν μπορεί να γίνει στο Ελλάντα και στο Ευρώπη γενικά... γιατί ΑΝ δεν μπορεί, τότε πώς δεν σου καίγεται καρφί; μην τα ισοπεδώνεις όλα, διότι έτσι συζήτηση ΔΕΝ γίνεται.

QUOTE(mpek @ Jun 6 2018, 08:53 ) *
Επειδή σου αρέσουν τα παραδείγματα και αρέσουν και σε εμένα, έλα να δούμε μία πραγματική περίπτωση:
...

Θα έλεγα ένα λίγο διαφορετικό παράδειγμα, αλλά το μετάνιωσα... δεν ξέρω πόσο νόημα θα είχε. Όσο για το παραπάνω παράδειγμα και αντίστοιχά του, έχω ξαναπεί πως αν ένας αθλητής δεν θέλει μία να είναι σε κάποιο σωματείο μία φορά, το σωματείο δεν θα πρέπει να θέλει τον αθλητή δέκα φορές!

Όταν λες φυσικοθεραπευτής, τι εννοείς; (πάλι είχα γράψει διάφορα για αυτό, αλλά τα έσβησα!!! τουλάχιστον προς το παρόν).

blove.gif
jhantzop
QUOTE(mpek @ Jun 6 2018, 09:48 ) *
Nα σου πω εγώ φίλε ggrilik:
1. Τροποποίηση του αθλητικού νόμου ώστε αφενός μεν να ειναι ελεύθερες οι μεταγραφές ανηλίκων αφετέρου δε να καταργηθεί η αηδία με τα μόρια των Πανελληνίων πρωταθλημάτων.
2. Να αναλάβει ένας άνθρωπος σε στυλ Μίσσα, όχι όμως ο Μίσσας, να επιβάλλει έναν κοινό τρόπο προπόνησης και ανάπτυξης των μικρών ηλικιών. Επίσης να προπονούνται υπό την επίβλεψη του τα εν δυνάμει ταλέντα.
3. Κατάργηση πάσης φύσεως πρωταθλημάτων έως και παιδικό, ενδεχομένως και εφηβικό. Στις μικρές ηλικίες ο πρωταθλητισμός οδηγεί τους γονείς σε καφρίλες, τους προπονητές (όσους καταλαβαίνουν από μπάσκετ) στην επιδίωξη της νίκης και τους παράγοντες (που είναι κατά 98% άσχετοι) να πιέζουν τους προπονητές. Τελικά ζημιωμένα βγαίνουν τα παιδιά που αντί να αναπτύξουν δεξιότητες και ευφυία, το ρίχνουν στη δύναμη (θα έχετε ακούσει περί τσαγανού και τσαμπουκά ε ; ) . Τέλος, το καλύτερο
4. Δραστική μείωση των σωματείων με αντικίνητρα. Δεν γίνεται ένας μικρός δήμος να έχει ένα κλειστό και να υπάρχουν 4-5 ομάδες που "προάγουν" τον αθλητισμό. Ένα σωματείο ανά δήμο και δύο σωματεία στους μεγάλους δήμους είναι υπέραρκετά.
Βρίσκομαι στη διάθεση σας rolleyes.gif

Συμφωνώ στα μισά από το καθένα bullet!!!

smiley.gif
Άρης
QUOTE (nikos64 @ Jun 6 2018, 09:33 ) *
Φυσικα και δεν ειναι ολα ιδια αλλα εδω με αυτη την κουβεντα εχουμε ξεχασει και τα αυτονοητα ... οπως το καθε σωματεο υπαρχει για να καλυπτει την αναγκη του ανθρωπου για αθλητισμο εε δεν γινεται να ειναι πρωτα το σωματειο και μετα ο ανθρωπος!!!!!
Ισοπεδωση των παντων μπροστα στο αλανθαστο μας δεν μου κανει σαν νοοτροπια δεν μπορει να απαξιωνουμε το Ασεαδ και τους ανθρωπους που το απαρτιζουν γιατι δεν μας αρεσουν οι αποφασεις τους οτι μπορει να υπαρξουν επιορκοι δικαστες να το δεχτω αλλα αυτο που σαν πολιτεια συμφωνησαμε να ειναι το ανωτατο οργανο για τις διαφορες μας δεν γινεται επαναλαμβανω να το απαξιωνουμε .

και αυτος ο αθλητικος νομος ολο στην διαβουλευση ειναι και ολο ο ιδιος μενει .... ελεος πια.

σχολιο θεωρω τραγικο να πας σε συλλογο και να σου λενε αα εδω που ηρθες εδω θα κατσεις μεχρι τα 16 (επαναλαμβανω οτι ο συγκεκριμενος συλλογος μπορει απο του χρονου να αυξησει το αυτο το οριο λογω της επανεμφανισης των νεανιδων του και μαλιστα στα ψηλα) σου αρεσει δεν σου αρεσει και να το κανεις!!! και απελπισμενος νασαι δεν το κανεις ...

εχεις πει οτι στον συλλογο σου δεν εχετε ζητησει οικονομικα ανταλλαγματα για την αποδεσμευση ανηλικων και δεν ειστε οι μονοι θελω να πιστευω .... οποτε μπορει ο καθε γονιος να διαλεξει αρκει να ψαξει .

Ογονιός συνήθως δεν γνωρίζει ή δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει την επιλογή που εξυπηρετεί το παιδί του. Και έτσι κυριαρχεί ο ικανός εκμαυλιστής που με ευκολία ψεύδεται ή υπόσχεται ανύπαρκτα "καλούδια". Συμπέρασμα. Ζήτω του καταφερτζή.
nikos64
QUOTE(Άρης @ Jun 6 2018, 10:14 ) *
Ογονιός συνήθως δεν γνωρίζει ή δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει την επιλογή που εξυπηρετεί το παιδί του. Και έτσι κυριαρχεί ο ικανός εκμαυλιστής που με ευκολία ψεύδεται ή υπόσχεται ανύπαρκτα "καλούδια". Συμπέρασμα. Ζήτω του καταφερτζή.

για να καταλαβαινομαστε ετσι οπως τα λες ή οπως ΕΓΩ τα καταλαβαινω .
πες μου σε παρακαλω γιατι η αρχικη επιλογη σωματειου να μην ειναι λαθος και ενα λαθος που ο γονιος το αντιλαμβανεται μετα απο ενα διαστημα ή οταν φτασει το παιδι του σε αγωνιστικα τμηματα και να μην του δινεται η δυνατοτητα να το διορθωσει χωρις προσθετη οικονομικη επιβαρυνση ? ετσι οπως τα λες δεχεσαι μονο την αρχικη αποφαση του γονιου σωστη .
εχω καταλαβει κατι λαθος?
ggrilik
QUOTE (mpek @ Jun 6 2018, 09:48 ) *
Nα σου πω εγώ φίλε ggrilik:
...
3. Κατάργηση πάσης φύσεως πρωταθλημάτων έως και παιδικό, ενδεχομένως και εφηβικό. Στις μικρές ηλικίες ο πρωταθλητισμός οδηγεί τους γονείς σε καφρίλες, τους προπονητές (όσους καταλαβαίνουν από μπάσκετ) στην επιδίωξη της νίκης και τους παράγοντες (που είναι κατά 98% άσχετοι) να πιέζουν τους προπονητές. Τελικά ζημιωμένα βγαίνουν τα παιδιά που αντί να αναπτύξουν δεξιότητες και ευφυία, το ρίχνουν στη δύναμη (θα έχετε ακούσει περί τσαγανού και τσαμπουκά ε ; ) . Τέλος, το καλύτερο
...

Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι smile.gif
Πάντως κι εγώ συμφωνώ τουλάχιστον με τα μισά κάθε βουλέτας, είτε στο αριστερό σκέλος είτε με το δεξί.

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί παθόντες αυτού του παρανοϊκού συστήματος, κι επειδή μιλάμε για παιδιά και γονείς δλδ τον πυλώνα της κοινωνίας πρέπει ν αλλάξει χθες κι όλας.

Να περιγράψω ξανά το σύστημα για να ξέρουμε για τί μιλάμε.

(1) Θέλω ν'αλλάξω σύλλογο. (γιατί δεν συμπαθώ την Α, τον Β, το χρώμα στους τοίχους, είμαι PG κι έχει καλύτερο PG, μανία για την νίκη και παίζω λίγο, ο άλλος σύλλογος είναι γενικώς καλύτερος, μπορεί να πάρω μόρια κλπ κλπ

(2α) Έχεις καλή προοπτική και σε δίνω με υποσχετική.
(2β) Ελεύθερα και με την ευχή μας, δεν είμαστε σαν μερικούς μερικούς
(2γ) Όχι


(Πάμε στην τρίτη εκδοχή.)

(3) - Πως όχι? Γιατί όχι?

(4) - Γιατί έτσι. Γιατί μπορούμε. Κάτσε ένα χρόνο (ή δύο?) χωρίς να παίξεις σε κανένα αγώνα και μετά φεύγεις. Ή περίμενε μέχρι να γίνεις 28 ετών. Εναλλακτικά να μας πληρώσει ο νέος σύλλογος (ή εσύ) για την μεταγραφή

(5) - Θα πάω ΑΣΕΑΔ
(6) - και δεν πας? Ξέρω κι ένα καλό δικηγόρο να σου συστήσω. Εμείς πάντως δεν θα παραστούμε καν..

(6) Το ΑΣΕΑΔ διατάσσει το σωματείο να παραδώσει το δελτίο

(7α) Ο σύλλογος παραδίδει το δελτίο (άνευ τιμήματος ή με όποιο συμφωνηθεί)
(7β) ή Ο σύλλογος προσφεύγει στην επιτροπή αποτίμησης της ΕΟΚ

(8) η ΕΟΚ δεν εκδίδει κανένα δελτίο μεταγραφών του νέου συλλόγου αν δεν πληρωθεί ο αρχικός σύλλογος για την μεταγραφή ( μίνιμουμ 1000 ευρώ ohmy.gif , το ακριβές ποσό το καθορίζει μια επιτροπή αποτίμησης κάποιων σοφών της ΕΟΚ με κάποιο αλγόριθμο που δεν γνωρίζουμε, γνωστό και ως black box). Εκτός κι αν τελικά δώσει την συγκατάθεσή του το παλιό σωματείο.
GO TO (1)


Ποιά η διαφορά προ και μετά προσφυγής στο ΑΣΕΑΔ? Το ποσό της μεταγραφής πριν το εκτιμά το αρχικό σωματείο -> το ποσό το εκτιμά η επιτροπή της ΕΟΚ. Το βήμα του ΑΣΕΑΔ είναι αχρείαστο

Κρίνοντας για κορίτσια και απο τα 1000 ευρώ μίνιμουμ πιστεύω πως η επιτροπή ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ορίζει μεγαλύτερο ποσό απ αυτό που έχει στο μυαλό του να πάρει α αρχικός σύλλογος. Οπότε έχει κάθε συμφέρον να λέει πάντα ΌΧΙ

ΕΡΩΤΗΣΗ => Μετά την αποτίμηση της επιτροπής της ΕΟΚ, εκ των υστέρων δλδ, μπορούν τα δύο μέρη να τα βρούν και πχ ο αρχικός σύλλογος να δώσει την συγκατάθεσή του για μεταγραφή με μηδενικό ή άλλο μικρότερο του εκτιμώμενου τίμημα?
jhantzop
QUOTE(ggrilik @ Jun 6 2018, 10:54 ) *
Να περιγράψω ξανά το σύστημα για να ξέρουμε για τί μιλάμε.

(1) Θέλω ν'αλλάξω σύλλογο. (γιατί δεν συμπαθώ την Α, τον Β, το χρώμα στους τοίχους, είμαι PG κι έχει καλύτερο PG, μανία για την νίκη και παίζω λίγο, ο άλλος σύλλογος είναι γενικώς καλύτερος, μπορεί να πάρω μόρια κλπ κλπ

(2α) Έχεις καλή προοπτική και σε δίνω με υποσχετική.
(2β) Ελεύθερα και με την ευχή μας, δεν είμαστε σαν μερικούς μερικούς
(2γ) Όχι


...

(8) η ΕΟΚ δεν εκδίδει κανένα δελτίο μεταγραφών του νέου συλλόγου αν δεν πληρωθεί ο αρχικός σύλλογος για την μεταγραφή ( μίνιμουμ 1000 ευρώ ohmy.gif , το ακριβές ποσό το καθορίζει μια επιτροπή αποτίμησης κάποιων σοφών της ΕΟΚ με κάποιο αλγόριθμο που δεν γνωρίζουμε, γνωστό και ως black box). Εκτός κι αν τελικά δώσει την συγκατάθεσή του το παλιό σωματείο. GO TO (1)

Για μένα οι εκδοχές που πρέπει να ισχύουν σε ανήλικα παιδιά είναι το (2α) και (2β), ανάλογα τις περιπτώσεις. Το (2γ) δεν το συζητώ, είναι λάθος του σωματείου.

Όσον αφορά το (8), σε ανήλικους αθλητές δεν έχω δει / δεν θυμάμαι κάποια περίπτωση που θα υπάρξει ποσό. Όλοι θα μείνουν ελεύθεροι μετά από 3-6 μήνες. Αν υπάρχει κάποια τέτοια περίπτωση, ας την αναφέρουμε (πιθανότατα να είναι η εξαίρεση του κανόνα).
ggrilik
QUOTE (jhantzop @ Jun 6 2018, 11:01 ) *
Όσον αφορά το (8), σε ανήλικους αθλητές δεν έχω δει / δεν θυμάμαι κάποια περίπτωση που θα υπάρξει ποσό. Όλοι θα μείνουν ελεύθεροι μετά από 3-6 μήνες. Αν υπάρχει κάποια τέτοια περίπτωση, ας την αναφέρουμε (πιθανότατα να είναι η εξαίρεση του κανόνα).

Εννοείς δεν συνεδριάζει η επιτροπή αποτίμησης γιατί (α) δεν προσφεύγει το σωματείο ή (β) το άρθρο 100 του κανονισμού εξαιρεί τους ανήλικους ??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.