Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Eurobasket 2015 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
Pages: 1, 2, 3
sacarame
Θυμάμαι το καλοκαίρι του 2011, όπου σε μια κλασική μσν- συζήτηση για το επερχόμενο τότε τουρνουά με κάποιο μέλος μου λέει το εξής:

" Ρε συ δεν κάνουμε ένα αφιέρωμα για το Ευρωμπάσκετ;;"

Σε διακοπές τότε εγώ ψήθηκα με τη μια. Μιλήσαμε και με άλλα μέλη που είχαν κι αυτοί την ίδια διάθεση τότε να κάνουμε αυτή τη δουλειά...

Από τότε το Basketforum. gr μετράει 5 σερί καλοκαίρια που ετοιμάζει ένα πλήρες αφιέρωμα-παρουσίαση της διοργάνωσης των εθνικών ομάδων.

Έτσι και φέτος λοιπόν, παρ' ότι όλοι έχουμε μεγαλώσει και η αύξηση των υποχρεώσεων περιορίζει τον ελεύθερο χρόνο, μαζευτήκαμε και βγάλαμε πάλι το γούστο μας για το άθλημα.

Να ευχαριστήσω προσωπικά τα μέλη:

SG3ptshooter
GK_23
Weekendman
ssouliss


για την πολύτιμη βοήθεια τους και τη διάθεσή τους να βοηθήσουν για να ολοκληρωθεί αυτή η δουλειά. Ευχαριστώ επίσης και όλη την ομάδα που για ένα ακόμα καλοκαίρι δέχτηκε να με ακούει να της τα πρήζω με 12άδες, φόρμες, φώτος, βιντεος κλπ κλπ..


Καλό τουρνουά να έχουμε με ωραίο μπάσκετ...
zorba
QUOTE(sacarame @ Sep 3 2015, 13:20 ) *
Θυμάμαι το καλοκαίρι του 2011, όπου σε μια κλασική μσν- συζήτηση για το επερχόμενο τότε τουρνουά με κάποιο μέλος μου λέει το εξής:

" Ρε συ δεν κάνουμε ένα αφιέρωμα για το Ευρωμπάσκετ;;"

Σε διακοπές τότε εγώ ψήθηκα με τη μια. Μιλήσαμε και με άλλα μέλη που είχαν κι αυτοί την ίδια διάθεση τότε να κάνουμε αυτή τη δουλειά...

Από τότε το Basketforum. gr μετράει 5 σερί καλοκαίρια που ετοιμάζει ένα πλήρες αφιέρωμα-παρουσίαση της διοργάνωσης των εθνικών ομάδων.

Έτσι και φέτος λοιπόν, παρ' ότι όλοι έχουμε μεγαλώσει και η αύξηση των υποχρεώσεων περιορίζει τον ελεύθερο χρόνο, μαζευτήκαμε και βγάλαμε πάλι το γούστο μας για το άθλημα.

Να ευχαριστήσω προσωπικά τα μέλη:

SG3ptshooter
GK_23
Weekendman
ssouliss


για την πολύτιμη βοήθεια τους και τη διάθεσή τους να βοηθήσουν για να ολοκληρωθεί αυτή η δουλειά. Ευχαριστώ επίσης και όλη την ομάδα που για ένα ακόμα καλοκαίρι δέχτηκε να με ακούει να της τα πρήζω με 12άδες, φόρμες, φώτος, βιντεος κλπ κλπ..


Καλό τουρνουά να έχουμε με ωραίο μπάσκετ...

Συγχαρητήρια σε όλους αυτούς που επιμελούνται το μπάσκετφόρουμ, πραγματική μπασκετική όαση για όλους μας!!!
Zoys
Pau-Nikola-Dirk δύο μέρες πριν την έναρξη της διοργάνωσης.



Interesting fact: Τη σαγιονάρα με την κάλτσα δεν τη φοράει ο Γερμανός. ugly_tocktock.gif
Runt
QUOTE (Zoys @ Sep 3 2015, 20:38 ) *
Interesting fact: Τη σαγιονάρα με την κάλτσα δεν τη φοράει ο Γερμανός. ugly_tocktock.gif

biggrin.gif

Ωραια δουλεια απο την ομαδα btw.
colonel gomelsky
Nόμιζα ότι Παου και Ντιρκ έχουν το ίδιο ύψος (2.13) αλλά στη φώτο φαίνεται πιο ψηλός ο Γκασόλ. Μπορεί και να μπερδεύει βέβαια η στάση του σώματος.
επαθα λαστιχο
Και έχει πιο όρθιο μαλλί ο Πάου ,κάτι που του δίνει πες 1 πόντο εξτρά στο μάτι.Αλλά και πάλι δεν δικαιολογούν την διαφορά και τα 2 μαζί.Αν του Μίροτιτς είναι σωστό το 2,08 το πολύ 2.11 να είναι ο Ντιρκ.2.13 με τίποτα,εκτός αν ο Γκασόλ και Μίροτιτς είναι πιο ψηλοί από όσο επίσημα αναγράφονται
koostas
παιχνιδι νοστραδαμος εδω μεσα, οπως προπερσι, θα οργανωθει φετος?
Zoys
QUOTE(koostas @ Sep 3 2015, 23:40 ) *
παιχνιδι νοστραδαμος εδω μεσα, οπως προπερσι, θα οργανωθει φετος?

Όχι, δεν προβλέπεται κάτι αντίστοιχο φέτος. Φυσικά, αν κάποιος θέλει να το αναλάβει δεν υπάρχει πρόβλημα.
Rated: (en)joy
Κρίμα, sad.gif θα ήταν ωραίο να γινόταν το ίδιο και στο φετινό eurobasket ή έστω κάτι παρόμοιο με αυτό που έγινε στο nba, με κάπως διαφοροποιημένο point system όμως.
manos_89
παιδιά μια ερώτηση. με το livebasketball τι γίνεται; Είδα ότι η συνδρομή έχει 5€ για ένα μήνα, αλλά κάπου εδώ διάβασα ότι δεν γίνεται να αγοράσεις συνδρομή (λόγω cc). Ισχύει τελικά αυτό;
Επίσης, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που είχε συνδρομή, τους αγώνες euroleague πότε τους ανεβάζουν για να τους δεις on demand; 1-2 μέρες μετά τον αγώνα ή περνάει καιρός;

sorry για το offtopic
RipCity
Δε συνεργαζεται πια με euroleague.
SkyFall
Τους αγώνες που θα προβληθούν από τον ΑΝΤ1 τους γνωρίζει κανείς;
επαθα λαστιχο
http://www.sport24.gr/TvProgram/#2015-09-03
είναι ενημερωμένο για όλη την φάση ομίλων,μετά βέβαια δεν ξέρω.
TakeshyKurosawa
QUOTE (manos_89 @ Sep 4 2015, 04:27 ) *
παιδιά μια ερώτηση. με το livebasketball τι γίνεται; Είδα ότι η συνδρομή έχει 5€ για ένα μήνα, αλλά κάπου εδώ διάβασα ότι δεν γίνεται να αγοράσεις συνδρομή (λόγω cc). Ισχύει τελικά αυτό;
Επίσης, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που είχε συνδρομή, τους αγώνες euroleague πότε τους ανεβάζουν για να τους δεις on demand; 1-2 μέρες μετά τον αγώνα ή περνάει καιρός;

sorry για το offtopic


Φίλε παίζει πατέντα με το paypal για να μπορέσεις να πληρώσεις.
http://katohika.gr/eseis/parakampsi-tou-ca...-to-eksoteriko/
giorgos14
QUOTE(koostas @ Sep 3 2015, 20:40 ) *
παιχνιδι νοστραδαμος εδω μεσα, οπως προπερσι, θα οργανωθει φετος?



ορίστε φίλε μου,έτοιμο το παιχνίδι εδώ
giorgos14
Γνωρίζουμε αν υπαρχει περιορισμος geoblocking στο livebasketball.tv για το ευρωμπασκετ;
rchos
QUOTE(manos_89 @ Sep 4 2015, 04:27 ) *
παιδιά μια ερώτηση. με το livebasketball τι γίνεται; Είδα ότι η συνδρομή έχει 5€ για ένα μήνα, αλλά κάπου εδώ διάβασα ότι δεν γίνεται να αγοράσεις συνδρομή (λόγω cc). Ισχύει τελικά αυτό;
sorry για το offtopic


έχουν ανοίξει πλέον αυτές οι πληρωμές.
Τον σέρβερ του φόρουμ στο εξωτερικό τον πληρώνουμε.
Γύρω στις 20 Αυγούστου ξανάνοιξαν νομίζω.


QUOTE
Γνωρίζουμε αν υπαρχει περιορισμος geoblocking στο livebasketball.tv για το ευρωμπασκετ;


Για Ελλάδα όχι.
PanosIlio
Εγώ πάντως δεν μπορώ να πληρώσω με την προπληρωμένη της Εθνικής Τράπεζας που έχω στο livebasketball, ούτε και με paypal.

MaJesty23
Καλησπερα απο Ζάγκρεμπ. Ευχομαι να πανε ολα καλα σημερα!Καλο ξεκινημα το, να λυθουν πόδια και να χτίσουμε αυτοπεποιθηση.Σκόρπια facts-εικονες:
-Κροατισες...δεν περιγραφω αλλο.Ειμαι 1.95 και για πρωτη φορα βλεπω γυναικες στα ματια!
-Ταξιδεψα με παπαδογιαννη.Σεμνος πολυ και συγκρατημενα αισιοδοξος.Μου αρεσε το στυλ του.
-Μουσειο Ντραζεν. Ανατριχιλα.Γνωρισα την μαμα του, καθως χτες μπηκε στο μουσείο η φανελα του Curry.Γλυκυτατη και περηφανη που ο γιος της δεν ξεχνιεται.Το ρολοι του Ντραζεν που σταματησε την ωρα του ατυχηματος με κολλησε άσχημα.
-Last but not least. Στο μουσειο ηταν Βαγγελης Ιωάννου. Μου πηρε συνεντευξη...το λεω και με πιανει ριγη! smiley.gif. Ειναι θεοτητα.Ειχα υποσχεθει καραμούζα αν τον εβλεπα,αλλα ειναι αξιαγαπητος απο κοντα! biggrin.gif
pan24
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 5 2015, 12:14 ) *
Καλησπερα απο Ζάγκρεμπ. Ευχομαι να πανε ολα καλα σημερα!Καλο ξεκινημα το, να λυθουν πόδια και να χτίσουμε αυτοπεποιθηση.Σκόρπια facts-εικονες:
-Κροατισες...δεν περιγραφω αλλο.Ειμαι 1.95 και για πρωτη φορα βλεπω γυναικες στα ματια!
-Ταξιδεψα με παπαδογιαννη.Σεμνος πολυ και συγκρατημενα αισιοδοξος.Μου αρεσε το στυλ του.
-Μουσειο Ντραζεν. Ανατριχιλα.Γνωρισα την μαμα του, καθως χτες μπηκε στο μουσείο η φανελα του Curry.Γλυκυτατη και περηφανη που ο γιος της δεν ξεχνιεται.Το ρολοι του Ντραζεν που σταματησε την ωρα του ατυχηματος με κολλησε άσχημα.
-Last but not least. Στο μουσειο ηταν Βαγγελης Ιωάννου. Μου πηρε συνεντευξη...το λεω και με πιανει ριγη! smiley.gif. Ειναι θεοτητα.Ειχα υποσχεθει καραμούζα αν τον εβλεπα,αλλα ειναι αξιαγαπητος απο κοντα! biggrin.gif

Καλα να περασεις
Υ.Γ.Γιου αρ ε ρυθμ πλειερ μα μαν
yorgos
Φίλε έδωσες συνέντευξη σε μια θεότητα και μάλλον χωρίς να σε πιάσουν τα γέλια, μαϊ μεν γιου αρ μαϊ άιντολ, όσομ μπέιμπι, όσομ.
aegeansheed
QUOTE(MaJesty23 @ Sep 5 2015, 12:14 ) *
Καλησπερα απο Ζάγκρεμπ.


Καλημέρα κόζμε!

Ζηλεύω λίγο (τι λίγο, οι περιγραφές σου για τις γυναίκες εκεί είναι ...συνοπτικές!), είχα μείνει για σαββατοκύριακο στο Ζάγκεμπ πριν λίγα χρόνια, δυστυχώς το Μουσείο ήταν κλειστό και δεν είχα καταφέρει να πάω. Εύγε!

Η φάση που συναντάς απλές καθημερινές basketball celebrities είναι μοναδική. Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξει ένα Topic για να μοιραστούμε μεταξύ μας τις εμπειρίες αυτές. Αξίζει όσο τίποτα, αυτό που ο φίλος ο Τζάνι η Αρειανάρα με τον φίλο του τον Ψηλό, στη Λιουμπλιάνα πριν δυο χρόνια είχαν χαρακτηρίσει "Μπασκετοδιακοπές"!

Καλά να περάσεις!

SteveNashidis
Έπρεπε να του προτείνεις να δει το αφιέρωμα που του ετοιμάζει κάθε χρόνο το basketforum.gr . laugh.gif

belalik
QUOTE(rchos @ Sep 4 2015, 16:59 ) *
έχουν ανοίξει πλέον αυτές οι πληρωμές.
Τον σέρβερ του φόρουμ στο εξωτερικό τον πληρώνουμε.
Γύρω στις 20 Αυγούστου ξανάνοιξαν νομίζω.


Ουτε εγω μπορω να πληρωσω .. Με μια debit (με visa σηματακι) της alpha που εχω ..

Ημουν παλια συνδρομητης στο euroleague tv, εχω παρακολουθησει γιουρο, μουντο και ευρωλιγκες, ολα πληρωμενα παντα με την ιδια καρτα.. Τωρα δεν με αφηνει ...
jasonick
Το είχε ζητήσει ο Voyager αλλά επειδή είναι κρίμα να μην ξαναδεί το φόρουμ τέτοια κίνηση στο low post από Μπούρου-και-δεν-είμαι-καλά, ορίστε.

Air Kef
Ανεξάρτητα από την μέχρι τώρα πολύ θετική αγωνιστική παρούσια του, νομίζω ότι ο Μπούρου έχει δώσει αρκετό υλικό για ένα Shaqtin'a'fool από τα φιλικά.
yorgos
Εκπληκτικό κεφτεδάκι ο Bosco του Βελγίου, κάνει 6 ΜΕΓΑΛΕΣ ζάρες ο σβέρκος του, από την τηλεόραση τον βλέπω και σηκώνομαι για να του ρίξω φατούρο, είναι προκλητικός. Τέτοιος σωματότυπος και καράφλα μόνο στην ΕΣΚΑ συναντάται. Θέλω να τον δω σε μονό με τον Σοκ.
Gino_Bill
Έχουμε κάπου all-time stats από Εurobasket? Scoring/assists leaders, etc.
aegeansheed
QUOTE(yorgos @ Sep 7 2015, 16:07 ) *
Εκπληκτικό κεφτεδάκι ο Bosco του Βελγίου, κάνει 6 ΜΕΓΑΛΕΣ ζάρες ο σβέρκος του, από την τηλεόραση τον βλέπω και σηκώνομαι για να του ρίξω φατούρο, είναι προκλητικός. Τέτοιος σωματότυπος και καράφλα μόνο στην ΕΣΚΑ συναντάται.


Κοστόσκι
yorgos
Έχει προσφορά ο Κωτσόβολος αν κάνεις Κυριακή ονλάιν αγορές παίρνεις δεκαπλάσια μίλια. Να στείλω μια κουρευτική στον Ιβάνοβιτς; Δεν υποφέρεται το θέαμα με την κόμη του.
SteveNashidis
QUOTE(jasonick @ Sep 7 2015, 12:41 ) *
Το είχε ζητήσει ο Voyager αλλά επειδή είναι κρίμα να μην ξαναδεί το φόρουμ τέτοια κίνηση στο low post από Μπούρου-και-δεν-είμαι-καλά, ορίστε.



Eφυγε signature. Να σκεφτείς ότι μόλις μπήκε τέτοιο καλάθι ακούστηκαν από τα γύρω σπίτια .
"Μπράβο ρε @@@@@ ΝΤΙΡΚ".... smiley.gif
giorgos14
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 8 2015, 21:33 ) *
Εκτός αν ο all star Γιάννης που έχει για πρωινό Γκαλινάρι, Μπιέλιτσα, Γκασόλ (γράφτηκαν αυτά) παίξει στα γνωστά υψηλά του στάνταρ.



Και θα σου εξηγησω και γιατι δεν υπαρχει η συγκριση που κανεις.
Αντετοκουνμπο γεννημενος το 1994
Γκαλιναρι γεννημενος το 1988
Γκασολ γεννημενος το 1980
Μπιελιτσα γεννημενος το 1988

bball.gif Ο Αντετοκουνμπο στο ευρωμπασκετ του 2015(σε ηλικια 21 ετων δηλαδη) έχει μ.ο 9 ποντους (και λογικα θα πεσουν στα πιο κρισιμα ματς τα νουμερα του)
bball.gif Ο Γκαλιναρι στο ευρωμπασκετ του 2009(σε ηλικια 21 ετων δηλαδη) ειδε το ευρωμπασκετ απο το σπιτι του καθώς η Ιταλία δεν κατάφερε να περάσει από τα προκριματικά
bball.gif Ο Γκασόλ στο ευρωμπάσκετ του 2001(σε ηλικια 21 ετων δηλαδη) εκανε οντως την διαφορα για την Ισπανια όπου αναδείχθηκε μέλος της καλύτερης 5αδας και πρώτος ριμπάουντερ με μ.ο ποντων 17.3
bball.gif Ο Μπιέλιτσα στο ευρωμπασκετ του 2009(σε ηλικια 21 ετών δηλαδή) είχε μ.ο 2.6 πόντους.

Συνολικά αν το δεις ο Παού στην ηλικία που είναι ο Γιάννης τώρα ήταν πολύ καλύτερος του και από τους καλύτερους στην Ευρώπη.Γκαλινάρι και Μπιέλιτσα όμως ήταν χειρότεροι. Τώρα αν εσύ προτιμάς να συγκρίνεις κάποιον 21χρονο( με την αντίστοιχη μπασκετική εμπειρία) και κάποιον στα 27 του ( με την αντιστοιχη μπασκετική εμπειρία) τότε ναι ο Γιάννης είναι άμπαλος και χειρότερος όλων των παραπάνω.
colonel gomelsky
@giorgos14 Εγώ δεν έκανα καμία σύγκριση. Και συ δεν θα έκανες τον κόπο να γράψεις το ποστ αν έβλεπες το υπογραμμισμένο. Μια χαρά παίκτης είναι ο Γιάννης και θα γίνει ακόμα καλύτερος. Ο Γκασόλ στέκεται δίπλα στον Σαμπόνις. Ο Γιάννης θα αγωνιστεί να ξεπεράσει τον Γκαλινάρι. Αν γίνει Μπιέλιτσα θα είναι άθλος.

@KingKrimson. Οκ, 70 θα φάμε. Αλλά θα βάλουμε 71;

Οι παρεξηγήσεις γίνονται γιατί όσοι γράφουν ό,τι τους κατέβει εξαφανίζονται και μετά "την πληρώνουν" οι υπόλοιποι οι οποίοι συνήθως παρερμηνεύουν -και λογικά- επειδή δεν έχουν τον ειρμό της κουβέντας.
colonel gomelsky
Είναι στα όρια του παραλόγου πάντως να χαρακτηρίζουν οι υποστηρικτές της ομάδας που έχει τον Σπανούλη στο τιμόνι της άλλες ομάδες με έφεση στο άναρχο 1 vs 1 καφενεία.
giorgos14
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 8 2015, 23:06 ) *
@giorgos14 Εγώ δεν έκανα καμία σύγκριση. Και συ δεν θα έκανες τον κόπο να γράψεις το ποστ αν έβλεπες το υπογραμμισμένο. Μια χαρά παίκτης είναι ο Γιάννης και θα γίνει ακόμα καλύτερος. Ο Γκασόλ στέκεται δίπλα στον Σαμπόνις. Ο Γιάννης θα αγωνιστεί να ξεπεράσει τον Γκαλινάρι. Αν γίνει Μπιέλιτσα θα είναι άθλος.

Τι εννοείς αν γίνει Μπιέλιτσα είναι άθλος;;Τι έχει κάνει ο Μπιέλιτσα μέχρι στιγμής;Μια καλή χρονιά φέτος όπου έπαιζε συμπαίκτης με τόσους καλούς παίκτες;;Μιλάς για έναν παίκτη που έχει ως στατιστικά καριέρας 9 πόντους ,5.5 ριμπαουντ,1.6 ασσιστ,1 κλεψιμο και 0.6 ταπες;Νούμερα που είναι εκεί που είναι γιατί έκανε τρομερή σεζόν φέτος και είχε 12 πόντους μ.ο. Αν όμως εσύ θεωρείς τόσο σούπερ κάποιον που έφτασε στα 26 για να έχει πάνω απο 10 πόντους σε μια σεζόν,θα μου επιτρέψεις να μην θεωρώ το ίδιο για αυτόν μιας και ο strawberry πίνει ακόμα σαμπάνιες για το πρωτάθλημα που πήρε...
Ο αντετοκουνμπο αντίστοιχα έχει στα 21 του ήδη 9.84 πόντους μ.ο,5.5 ριμπαουντ,2.2 ασσιστ,0.92 ταπες.Στα 21..Αρα στα 27 πόσο θα έχει;Τι τιτλους θα εχει;Θα φανουν.Αλλά δεν υπάρχει παίκτης Μπιέλιτσα ως μέτρο σύγκρισης.Μιλάμε για παίκτη που παίζει σοβαρό μπάσκετ 1.5 χρόνο,όχι για κάποιον all star...
smodis1926
Η Ελλαδα ειναι καφενειο ; Ομαδα με τραγικα ποσοστα στο σουτ κερδιζει μια απο τις πιο ταλαντουχες ομαδες της ευρωπης μεσα στο σπιτι της. Ξαναλεμε ομαδα που δεν εχει το σουτ ειναι πανδυσκολο να την κερδισεις και αυτη η ομαδα...δεν ειναι ομαδα.
Ειλικρινα ειναι στα ορια του παραλογου το αν αντιλαμβανεσαι τι γραφεις. Φιλικα.
επαθα λαστιχο
Μα νομίζω πως δεν κάνει λόγο για σύνολο καριέρας,αλλά για παρόν στάτους.Πάντως χρονιά MVP της Εuroleague αντικειμενικά δεν είναι απλώς καλή χρονιά,είναι θρίαμβος και σημαντικό γαλόνι,δεν το παίρνει το βραβείο καθένας.
colonel gomelsky
QUOTE(giorgos14 @ Sep 9 2015, 01:29 ) *
Τι εννοείς αν γίνει Μπιέλιτσα είναι άθλος;;Τι έχει κάνει ο Μπιέλιτσα μέχρι στιγμής;Μια καλή χρονιά φέτος όπου έπαιζε συμπαίκτης με τόσους καλούς παίκτες;;Μιλάς για έναν παίκτη που έχει ως στατιστικά καριέρας 9 πόντους ,5.5 ριμπαουντ,1.6 ασσιστ,1 κλεψιμο και 0.6 ταπες;Νούμερα που είναι εκεί που είναι γιατί έκανε τρομερή σεζόν φέτος και είχε 12 πόντους μ.ο. Αν όμως εσύ θεωρείς τόσο σούπερ κάποιον που έφτασε στα 26 για να έχει πάνω απο 10 πόντους σε μια σεζόν,θα μου επιτρέψεις να μην θεωρώ το ίδιο για αυτόν μιας και ο strawberry πίνει ακόμα σαμπάνιες για το πρωτάθλημα που πήρε...
Ο αντετοκουνμπο αντίστοιχα έχει στα 21 του ήδη 9.84 πόντους μ.ο,5.5 ριμπαουντ,2.2 ασσιστ,0.92 ταπες.Στα 21..Αρα στα 27 πόσο θα έχει;Τι τιτλους θα εχει;Θα φανουν.Αλλά δεν υπάρχει παίκτης Μπιέλιτσα ως μέτρο σύγκρισης.Μιλάμε για παίκτη που παίζει σοβαρό μπάσκετ 1.5 χρόνο,όχι για κάποιον all star...



Ο Διαμαντίδης πόσους πόντους είχε/έχει; Συν αυτό που είπε ο λάστιχο. Μην κοιτάς τα στατιστικά, δες το ίδιο το παιχνίδι. Ακόμα και μαγνητοσκοπημένο δίνει καλύτερη εικόνα.

Ο Μπιέλιτσα, ο Σπανούλης, ο Τεόντοσιτς και αρκετοί άλλοι από αυτό το τουρνουά είναι μεγέθη ασύγκριτα για τον Γιάννη αυτή τη στιγμή. Το γιατί το έχω εξηγήσει πριν αρχίσει το τουρνουά και προφανώς επιβεβαιώνομαι γιατί δεν πέταξα καμια σοφία, είπα απλά το αυτόνόητο.

ΥΓ. Μη χάσεις πάλι την υπογράμμιση. smile.gif

QUOTE(smodis1926 @ Sep 9 2015, 01:36 ) *
Η Ελλαδα ειναι καφενειο ; Ομαδα με τραγικα ποσοστα στο σουτ κερδιζει μια απο τις πιο ταλαντουχες ομαδες της ευρωπης μεσα στο σπιτι της. Ξαναλεμε ομαδα που δεν εχει το σουτ ειναι πανδυσκολο να την κερδισεις και αυτη η ομαδα...δεν ειναι ομαδα.
Ειλικρινα ειναι στα ορια του παραλογου το αν αντιλαμβανεσαι τι γραφεις. Φιλικα.



Θα ήταν όντως παράλογο αν είχα γράψει αυτό που κατάλαβες ότι έγραψα smile.gif
smodis1926
Και κατι ακομα και τελος γιατι πρεπει και να την πεσουμε δεν εχει καμια σχεση το 1vs1 με το ''καφενειο'', εννοειται αν εχεις παικτη τον μπελινελι ή τον manu θα παρει και το 1vs1 και μια και δυο και αμα χρειαστει και 5.

gomelsky ελα τωρα σε παρακαλω...smile.gif
colonel gomelsky
Δεν είπα ότι η εθνική είναι καφενείο. Καυτηρίασα τα δύο μέτρα και σταθμά: Όταν μπουκάρει στο γιούχου ο Σπανούλης είναι ηρωικό, ψυχή, ελληνικό αίμα κτλ και όταν το κάνει οποιοσδήποτε άλλος τότε είναι καφενείο. Ή όλα καφενεία ή κανένα.
RipCity
Κι ο Bjelica αν στο ΝΒΑ φτάσει να υπολογίζεται όσο ο Γιάννης άθλος θα είναι.
επαθα λαστιχο
Δεν είναι ότι δεν το κάνει ποτέ ο Σπανούλης,αλλά νομίζω πως ποτέ δεν είχε τέτοιο αριθμό ατομικών προσπαθειών είτε στην Εθνική-ακόμα και το 2009 που ΕΠΡΕΠΕ εκ των πραγμάτων να "φορτωθεί" περισσότερο-είτε στον Ολυμπιακό.Ακόμα όμως και να υπάρχουν τα double standards σε μικρό ή μεγάλο βαθμό,ας δεχτούμε ότι οι Ιταλοί έχουν βεβαρυμένο ιστορικό προσφάτων αποτυχιών και underachieving και αυτό οξύνει την κριτική εναντίον τους.Ας δώσουν οι Γκαλινάρι-Μπελινέλι και λοιποί "ατομίσταροι" τα μισά από όσα έχει δώσει ο Σπανούλης στην Εθνική και το ξανασυζητάμε.Πάντως επιμένουμε στην έκφραση "καφενείο" που δεν νομίζω ότι ειπώθηκε εδώ έστω στο φόρουμ πάνω από 2(?) άτομα.Η συνισταμένη των απόψεων για την Ιταλία φέτος είναι ότι διαθέτει ένα πολύ καλό ρόστερ,με κάποια ερωτηματικά για το πόσο μπορεί να λειτουργήσει αρμονικά,αλλά και για τον χαρακτήρα της ομάδας,κάτι λογικό με δεδομένη την ανομβρία επιτυχιών και καλών εμφανίσεων εδώ και μερικά χρόνια.
colonel gomelsky
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 9 2015, 02:11 ) *
Δεν είναι ότι δεν το κάνει ποτέ ο Σπανούλης,αλλά νομίζω πως ποτέ δεν είχε τέτοιο αριθμό ατομικών προσπαθειών είτε στην Εθνική-ακόμα και το 2009 που ΕΠΡΕΠΕ εκ των πραγμάτων να "φορτωθεί" περισσότερο-είτε στον Ολυμπιακό.Ακόμα όμως και να υπάρχουν τα double standards σε μικρό ή μεγάλο βαθμό,ας δεχτούμε ότι οι Ιταλοί έχουν βεβαρυμένο ιστορικό προσφάτων αποτυχιών και underachieving και αυτό οξύνει την κριτική εναντίον τους.Ας δώσουν οι Γκαλινάρι-Μπελινέλι και λοιποί "ατομίσταροι" τα μισά από όσα έχει δώσει ο Σπανούλης στην Εθνική και το ξανασυζητάμε.Πάντως επιμένουμε στην έκφραση "καφενείο" που δεν νομίζω ότι ειπώθηκε εδώ έστω στο φόρουμ πάνω από 2(?) άτομα.Η συνισταμένη των απόψεων για την Ιταλία φέτος είναι ότι διαθέτει ένα πολύ καλό ρόστερ,με κάποια ερωτηματικά για το πόσο μπορεί να λειτουργήσει αρμονικά,αλλά και για τον χαρακτήρα της ομάδας,κάτι λογικό με δεδομένη την ανομβρία επιτυχιών και καλών εμφανίσεων εδώ και μερικά χρόνια.



Προσυπογράφω 100%.

@RipCity
Δλδ υπάρχει αυτή τη στιγμή έστω και σύγκριση του Γιάννη με τον Μπιέλιτσα; Αυτό υπονοεί το ποστ σου;
pan24
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 9 2015, 02:14 ) *
Προσυπογράφω 100%.

@RipCity
Δλδ υπάρχει αυτή τη στιγμή έστω και σύγκριση του Γιάννη με τον Μπιέλιτσα; Αυτό υπονοεί το ποστ σου;

Αν και δεν ειμαι ο ripcity ας πω την αποψη μου
Επιθετικα ΟΧΙ δεν υπαρχει συγκριση αυτη τη στιγμη
Αμυντικα ασε με να τους θεωρω τουλαχιστον ιδιους ή και καλυτερο τον γιαννη
Αυτη τη στιγμη στο ευρωπαικο μπασκετ ταιριαζει πολυ καλυτερα ο μπιελιτσα
Στο nba ομως ο μπιελιτσα θα εχει πολυ μικροτερο ρολο απο τον αντετο
Simple as that
Υ.Γ.Ωραια τα χλατσωνει ο γκαλιναρι αλλα αν ειναι κρεμασμενος πανω του καποιος σαν τον γιαννη με υψος και αλμα στον θεο ποσο ευστοχος λες να ειναι?
RipCity
QUOTE (pan24 @ Sep 9 2015, 08:15 ) *
Αν και δεν ειμαι ο ripcity ας πω την αποψη μου
Επιθετικα ΟΧΙ δεν υπαρχει συγκριση αυτη τη στιγμη
Αμυντικα ασε με να τους θεωρω τουλαχιστον ιδιους ή και καλυτερο τον γιαννη
Αυτη τη στιγμη στο ευρωπαικο μπασκετ ταιριαζει πολυ καλυτερα ο μπιελιτσα
Στο nba ομως ο μπιελιτσα θα εχει πολυ μικροτερο ρολο απο τον αντετο
Simple as that
Υ.Γ.Ωραια τα χλατσωνει ο γκαλιναρι αλλα αν ειναι κρεμασμενος πανω του καποιος σαν τον γιαννη με υψος και αλμα στον θεο ποσο ευστοχος λες να ειναι?


Όσο εύστοχος είναι και στο ΝΒΑ, 41% fg και 36,7% τρίποντο. Όχι και τα καλύτερα ποσοστά για κάποιον με το ύψος του και την ικανότητά του, δεν κάνει καλό shot selection, ούτε χθες έκανε, αλλά έβλεπε πισίνα κι αυτός κι ο Beli.


Τώρα για να απαντήσω στον colonel.
Όχι δεν πιστεύω πως αυτή τη στιγμή ο Γιάννης είναι καλύτερος από τον Bjelica, αλλά αυτό που με τόσο στόμφο λες και ξαναλές μετά την καλύτερη σεζόν στην καριέρα του Σέρβου θα το έλεγες και πέρυσι? Που λες σα να συγκρίνουμε τον Bodiroga με τον Πελεκάνο κι άλλα τέτοια κλασικά-γραφικά.

Στην τελική ποιος είναι ο Bjelica? O Bodiroga? Έχει τίτλους ο Bjelica ως ηγέτης? (2 τίτλους έχει σε όλη την καριέρα του στην Ευρώπη κι αυτούς πρόπερσι-πέρυσι με αυτόν ηγέτη δεν είδα κάτι στην τελική ευθεία)

Ορίστε εδώ ένα link, τα εντυπωσιακά στατιστικά του Bjelica στην ηλικία του Γιάννη σε Eurobasket.
Bjelica stats 2009
κλαίγαμε από συγκίνηση τότε, όχι αστεία!!! Μετά έκανε κι άλλες 2 χρονιές με 0.5 πόντο μ.ό. στη Λαμποράλ, πάλι κλαίγαμε από συγκίνηση.

Τώρα κάθεσαι λοιπόν και για να υποβιβάσεις τον Γιάννη, που έχει παίξει 2 σοβαρές χρονιές μπάσκετ στη ζωή του και στη δεύτερη έγινε starter στο ΝΒΑ, τον συγκρίνεις με έναν παίκτη ο οποίος στην ηλικία των 27 και παίζοντας με σωστές αρχές
σε ομάδες όπως ο Αστέρας, η Λαμποράλ κι η Φενέρ (κι όχι Φιλαθλητικούς) θεωρείται φτασμένος παίκτης. Συγχαρητήρια λοιπόν, κέρδισες! Μας έκανες τη μούρη κρέας!

Τον κρίνεις μάλιστα τόσο αυστηρά παραγνωρίζοντας πως έχει μάθει σε άλλο τρόπο παιχνιδιού δύο χρόνια τώρα κι είναι λογικό αυτές οι διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα σε FIBA και NBA να τον επηρεάζουν πάρα πολύ, αφού δεν έχει καθόλου εμπειρία να το διαχειριστεί.

Αν πάντως ξέρεις έστω στο ελάχιστο πως λειτουργεί το ΝΒΑ θα ξέρεις ότι και τους 30 GM να ρωτήσεις ποιον από τους δύο θέλουν ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ και οι 30 θα πουν το Γιάννη. Γιατί ο άνθρωπος αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι δεν έχει ταβάνι, πάει να γίνει ένας από τους λίγους που θα χτυπάει πόρτα all star. Εδώ θα είμαστε να δούμε τι status θα έχουν οι δυο τους σε 2 χρόνια, δηλαδή στην καλύτερη μπασκετική ηλικία του Bjelica και σε μια ηλικία που ο Γιάννης ακόμη θα βάζει στοιχεία στο παιχνίδι του.

Ως τότε φυσικά μπορείς να το παίζεις ιστορία, τρέχουμε μαραθώνιο και ξεκίνησες 3 χλμ. μπροστά.

υγ. Η πλάκα είναι ότι αυτή τη στιγμή λατρεύω παικτικά τον Bjelica, αλλά πάμε να καταργήσουμε τη λογική.
Swko10
Το TOP-5 της χθεσινής ημέρας του Eurobasket.

Πέντε εντυπωσιακές φάσεις, με άρωμα Ελλάδας για μία ακόμα φορά, μπορούν να μας αφήσουν με το στόμα ανοιχτό. SPORTSOFFICERS



http://sportsofficers.blogspot.gr/2015/09/...eurobasket.html
Air Kef
Βάζω εδώ λιθαράκι στην κουβέντα για την σύγκριση Γιάννη - Μπιέλιτσα, για να καταλάβει ο colonel -και άλλοι- πόσο εκτιμάται ως παίκτης ο Κούμπο στο ΝΒΑ.

Πριν μία εβδομάδα το ESPN ανακοίνωσε μία λίστα με τους Τοπ 100 παίκτες που θα αγωνιστούν στο ΝΒΑ την επόμενη χρονιά.
Πιστεύω είναι εύκολο να μαντέψει κάποιος, ποιος είναι στην λίστα (έστω στην τελευταία θέση) και ποιος όχι. smile.gif

Τοπ 100 στο ΝΒΑ, αυτή την στιγμή.
Στα άκλειστα 21 του, με μόλις 2 επαγγελματικές σεζόν στο ενεργητικό του.
Το ESPN την έβγαλε την λίστα, όχι το basketforum ή το All Star Basket.

Στο Ευρωμπάσκετ, αυτή την στιγμή μεγαλύτερο impact έχει σαφώς ο Μπιέλιτσα. Αυτό δεν αμφισβητείται από κανέναν. Αλλά τι θεωρείται ο ένας και τι ο άλλος στο παγκόσμιο στερέωμα, είναι άλλη συζήτηση.
pk13
Αν και την θεωρώ λίγο άτοπη τη σύγκριση του Αντετοκουμπο με τον Μπιελιτσα λόγω ηλικίας,παραστασεων και εμπειριών θα πω την άποψη μου..

Ο Μπιελιτσα αυτή τη στιγμή είναι σαφέστατα καλύτερος παίκτης από τον Γιαννη..Δεν τίθεται καν θέμα...Αυτά που γράφετε για την αξια του Γιαννη στο nba είναι ανούσια..
Στο nba πάντοτε αξιολογούν έναν παικτη όχι για το τι είναι άλλα για το τι μπορεί να γίνει σε μια πενταετία αφού δουλέψει σκληρά... Για το τι προοπτική έχει...Τωρα είναι απλά ενα προτζεκτ ο Γιάννης αν θα βγει η όχι θα φανεί σε βάθος χρονου...
Πράγματι ο Γιάννης έχει κάποια εντυπωσιακά στοιχεία για την ηλικια του άλλα χρειάζεται μεγάλη βελτίωση σε όλους τους τομείς...
Ειδικά στην επίθεση μόνο να μπαίνει προς το καλάθι ξερει και αυτό το κάνει ατσούμπαλα βασιζόμενος στο ένστικτο και στα φυσικά του προσόντα..
Ας μου γραψει κάποιος τι άλλο προσφέρει επιθετικά...
Δεν ξέρω σε τι μπορεί να εξελιχτεί σε μια πενταετία και αν θα βελτιωθεί άλλα τώρα είναι απλώς ενα στοίχημα και σίγουρα δυο επίπεδα κάτω από Μπιελιτσα..
RipCity
Δεν είναι απλά στοίχημα, είναι ήδη καλός παίκτης για το ΝΒΑ (για FIBA rules πράγματι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο) κι έτσι να μείνει. Έχει βασικότατο ρόλο σε ομάδα που μπήκε στα πλέι-οφ.

katharop
QUOTE (Air Kef @ Sep 9 2015, 11:07 ) *
Βάζω εδώ λιθαράκι στην κουβέντα για την σύγκριση Γιάννη - Μπιέλιτσα, για να καταλάβει ο colonel -και άλλοι- πόσο εκτιμάται ως παίκτης ο Κούμπο στο ΝΒΑ.

Πριν μία εβδομάδα το ESPN ανακοίνωσε μία λίστα με τους Τοπ 100 παίκτες που θα αγωνιστούν στο ΝΒΑ την επόμενη χρονιά.
Πιστεύω είναι εύκολο να μαντέψει κάποιος, ποιος είναι στην λίστα (έστω στην τελευταία θέση) και ποιος όχι. smile.gif

Τοπ 100 στο ΝΒΑ, αυτή την στιγμή.
Στα άκλειστα 21 του, με μόλις 2 επαγγελματικές σεζόν στο ενεργητικό του.
Το ESPN την έβγαλε την λίστα, όχι το basketforum ή το All Star Basket.

Στο Ευρωμπάσκετ, αυτή την στιγμή μεγαλύτερο impact έχει σαφώς ο Μπιέλιτσα. Αυτό δεν αμφισβητείται από κανέναν. Αλλά τι θεωρείται ο ένας και τι ο άλλος στο παγκόσμιο στερέωμα, είναι άλλη συζήτηση.

καθώς και τι potential εχει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.