Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Eurobasket 2015 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
Pages: 1, 2, 3
katharop
Επειδή κάπου έγραψες και για δεύτερο φόρουμ φαντάζομαι ισπανικό λογικά μπορείς να μας μεταφέρεις την άποψη των ισπανών για το ματς και το κλίμα που επικρατεί και αν θεωρούν τον εαυτό τους φαβορί, γιατί όσο και να το κάνουμε η άποψη μας δεν είναι 100% αντικειμενική.
επαθα λαστιχο
QUOTE(katharop @ Sep 14 2015, 14:14 ) *
haha to the point οι απαντήσεις σου όπως πάντα. Στην περίπτωση μου βέβαια ατύχησες διότι είμαι μισός καλαματιανός και τα βρήκα κάπου στην μέση. smiley.gif
ΥΓ: Παρατηρώντας τις απαντήσεις που δίνεις διακρίνω οτι επεξεργάζεσαι όλες τις πληροφορίες που είναι διαθέσιμες η σου δίνει ο άλλος μέσα απο το ποστ του για να απαντήσεις. Είσαι η δικηγόρος με αφαιρετικό μυαλό η έχεις τελειώσει κάποια θετική επιστήμη. biggrin.gif

Δικηγόρος όχι,θεωρητικών επιστημών ναι.Το μυαλό μου θα το χαρακτήριζα περισσότερο αφηρημένο(με την κυριολεκτική/φιλιπουσική έννοια).Σταμάτησα να ασχολούμαι με τα μαθηματικά στην β γυμνασίου όταν ο τρόμπας ο καθηγητής μου έβαλε αδικαιολόγητα χαμηλό σχετικά βαθμό στο τρίμηνο,χαμηλότερο και από το χαμηλότερο τεστ που είχαμε γράψει.Τα παράτησα έκτοτε και δεν ξανασχολήθηκα,μόνο καμιά θεωρία για να παίρνω 7-8 μονάδες και λίγη αντιγραφή να πιάσω το 10 μην έχω τρεχάματα.Βιολογία ήθελα πάντως,αλλά τα μαθηματικά πλέον δεν μου επέτρεπαν την Θετική Κατεύθυνση.
yorgos
QUOTE(katharop @ Sep 14 2015, 14:57 ) *
Επειδή κάπου έγραψες και για δεύτερο φόρουμ φαντάζομαι ισπανικό λογικά μπορείς να μας μεταφέρεις την άποψη των ισπανών για το ματς και το κλίμα που επικρατεί και αν θεωρούν τον εαυτό τους φαβορί, γιατί όσο και να το κάνουμε η άποψη μας δεν είναι 100% αντικειμενική.

Σε γενικές γραμμές ανησυχία για την εικόνα της ομάδας γενικώς (ειδικά Μίροτιτς και Γιουλ, κάποιοι τους κράζουν,λ άλλοι κράζουν τους κράζοντες ότι τα λένε επειδή είναι της Μπαρτσελόνα, μια ωραία ατμόσφαιρα), μεγαλύτερη ανησυχία για το ποιος θα περιορίσει το Σπανούλη, κάποιες απορίες για το πώς έγινε Έλληνας ο Γιάννης (σόρι, αλλά αυτό έλειπε να μην είναι Έλληνας...δε νομίζω να είχε πάει ποτέ του και σε άλλη χώρα πλην Ελλαδός μέχρι που πήγε στο ντραφτ...ακόμη και τα Αγγλικά του greeklish είναι, πιο πολύ από μένα έχει ζήσει στην Ελλάδα το παιδί), αλλά μια συγρατημένη αισιοδοξία ότι στα δύσκολα θα τα βάλουν και ότι είναι πιο ποιοτικοί. Τον Κατσικάρη γενικά τον έχουν σε εκτίμηση, το Σπανούλη πολύ παραπάνω, το Μπουρούση όχι και τόσο.

Α...και μουρμούρα για τη συνεχή εύνοια της διαιτησίας προς την Ελλάδα και το flopping! blove.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(yorgos @ Sep 14 2015, 15:05 ) *
Σε γενικές γραμμές ανησυχία για την εικόνα της ομάδας γενικώς (ειδικά Μίροτιτς και Γιουλ, κάποιοι τους κράζουν,λ άλλοι κράζουν τους κράζοντες ότι τα λένε επειδή είναι της Μπαρτσελόνα, μια ωραία ατμόσφαιρα), μεγαλύτερη ανησυχία για το ποιος θα περιορίσει το Σπανούλη, κάποιες απορίες για το πώς έγινε Έλληνας ο Γιάννης (σόρι, αλλά αυτό έλειπε να μην είναι Έλληνας...δε νομίζω να είχε πάει ποτέ του και σε άλλη χώρα πλην Ελλαδός μέχρι που πήγε στο ντραφτ...ακόμη και τα Αγγλικά του greeklish είναι, πιο πολύ από μένα έχει ζήσει στην Ελλάδα το παιδί), αλλά μια συγρατημένη αισιοδοξία ότι στα δύσκολα θα τα βάλουν και ότι είναι πιο ποιοτικοί. Τον Κατσικάρη γενικά τον έχουν σε εκτίμηση, το Σπανούλη πολύ παραπάνω, το Μπουρούση όχι και τόσο.

Α...και μουρμούρα για τη συνεχή εύνοια της διαιτησίας προς την Ελλάδα και το flopping! blove.gif

Eίχαν τον Μike Smith,έχουν τον Ibaka και τον Μίροτιτς και ξεψαχνίζουν τον Αντετό?Ωραίοι.
Καλά με το flopping πέθανα,αν και μέσα μου πιστεύω πως μάλλον το επινόησες για να πασπαλίσεις το αφήγημα smiley.gif
katharop
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Sep 14 2015, 15:02 ) *
Δικηγόρος όχι,θεωρητικών επιστημών ναι.Το μυαλό μου θα το χαρακτήριζα περισσότερο αφηρημένο(με την κυριολεκτική/φιλιπουσική έννοια).Σταμάτησα να ασχολούμαι με τα μαθηματικά στην β γυμνασίου όταν ο τρόμπας ο καθηγητής μου έβαλε αδικαιολόγητα χαμηλό σχετικά βαθμό στο τρίμηνο,χαμηλότερο και από το χαμηλότερο τεστ που είχαμε γράψει.Τα παράτησα έκτοτε και δεν ξανασχολήθηκα,μόνο καμιά θεωρία για να παίρνω 7-8 μονάδες και λίγη αντιγραφή να πιάσω το 10 μην έχω τρεχάματα.Βιολογία ήθελα πάντως,αλλά τα μαθηματικά πλέον δεν μου επέτρεπαν την Θετική Κατεύθυνση.

Α τόσο μέσα έπεσα πάλι. μπράβο μου icon_drunk.gif
Αυτό για τους καθηγητές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και πολύ άσχημο λόγω μερικών καθηγητών παιδιά να παρατούν κάτι στην συνέχεια. Οσο για τα μαθηματικά ειδικά αυτά του λυκείου που δεν είναι και κάτι σοβαρό , περισσότερο είναι ο φόβος που δημιουργείται στο παιδί οτι δεν θα μπορέσει ενώ μπορεί να καλύψει αν θέλει τα κενά παρά η δυσκολία αυτών σαν μάθημα.


QUOTE (yorgos @ Sep 14 2015, 15:05 ) *
Σε γενικές γραμμές ανησυχία για την εικόνα της ομάδας γενικώς (ειδικά Μίροτιτς και Γιουλ, κάποιοι τους κράζουν,λ άλλοι κράζουν τους κράζοντες ότι τα λένε επειδή είναι της Μπαρτσελόνα, μια ωραία ατμόσφαιρα), μεγαλύτερη ανησυχία για το ποιος θα περιορίσει το Σπανούλη, κάποιες απορίες για το πώς έγινε Έλληνας ο Γιάννης (σόρι, αλλά αυτό έλειπε να μην είναι Έλληνας...δε νομίζω να είχε πάει ποτέ του και σε άλλη χώρα πλην Ελλαδός μέχρι που πήγε στο ντραφτ...ακόμη και τα Αγγλικά του greeklish είναι, πιο πολύ από μένα έχει ζήσει στην Ελλάδα το παιδί), αλλά μια συγρατημένη αισιοδοξία ότι στα δύσκολα θα τα βάλουν και ότι είναι πιο ποιοτικοί. Τον Κατσικάρη γενικά τον έχουν σε εκτίμηση, το Σπανούλη πολύ παραπάνω, το Μπουρούση όχι και τόσο.

Α...και μουρμούρα για τη συνεχή εύνοια της διαιτησίας προς την Ελλάδα και το flopping! blove.gif

Κλασικά εικονογραφημένα δηλαδή. Πάνω κάτω ότι γίνεται και εδώ. Ο μίροτιτς και ο ιμπάκα είναι ισπανοί δηλαδή? Φοβερή η λογική τους θέλω και εγώ. smiley.gif
Καλά αυτό με την συνεχή εύνοια της διαιτησίας προς την Ελλάδα είναι έπος.Οι ισπανοί διαμαρτύρονται για φλόπινγκ? Κοίτα πάντως οι Ισπανοί δεν είναι θεατρίνοι μόνο στο μπάσκετ. Είναι και στην μπάλα είναι σε όλα τα αθλήματα. Το έχουν στο αίμα τους. Μέχρι και ο ναδάλ θεατρίνος και κλαψιάρης είναι. Δεν γίνεται είτε παίζει με τον φέντερερ και τον τζόκοβιτς είτε παίζει με το νο200 να είναι πάντα το κοινό με τον αντίπαλο. Κάτι συμβαίνει

ΥΓ:aegeansheed νομίζω πρέπει να βάλεις ένα donate για τις ώρες που χαλάς να μεταφέρεις τα μηνύματα μας σε άλλα τόπικ. Έτοιμο σε βλέπω με την σφυρίχτρα στο στόμα να αρχίσεις να μοιράζεις αντιαθλητικά biggrin.gif
Manu7
Ρε συ φίλε yorgo ειλικρινά γουστάρω όποτε γράφεις, υποστήριξε όποια χώρα θέλεις, ακόμη και την Ισπανία,

αλλά αυτό το ρημαδοάβαταρ τι το θες;;; laugh.gif

Μου βγάζεις ότι κατά βάθος είσαι κακός άνθρωπος. smiley.gif
jvalin
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι καθόμαστε και συζητάμε τα αυτονόητα. Αν ο άνθρωπος έχει ζήσει χρόνια στην Ισπανία ή αν απλά του είναι συμπαθής ως χώρα, καλά κάνει και την υποστηρίζει. Ο καθένας όπως τη βρίσκει.


QUOTE (yorgos @ Sep 14 2015, 15:25 ) *
Μάλλον η Ελλάδα θα έπρεπε να απολογηθεί για τον τιτανοτεράστιο Τζέικ Τσακαλίδη που στην πρώτη στραβή θυμήθηκε ότι τον λένε Λέντκοβ και μας την έκανε.

Ιάκωβος Τσακαλίδης: Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα!
(σχετικό άρθρο του Καρύδα)
yorgos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 14 2015, 15:08 ) *
Eίχαν τον Μike Smith,έχουν τον Ibaka και τον Μίροτιτς και ξεψαχνίζουν τον Αντετό?Ωραίοι.
Καλά με το flopping πέθανα,αν και μέσα μου πιστεύω πως μάλλον το επινόησες για να πασπαλίσεις το αφήγημα smiley.gif

O Smith έπαιξε μια ντουζίνα χρόνια στην Ισπανία, νομίζω παντρεύτηκε και Ισπανίδα, δικαιωματικώς το πήρε το διαβατήριο.

Ο Ιμπάκα den έχει "δοξασμένο ισπανικό αίμα" μέσα του, αλλά κι αυτός πήγε στην Ισπανία ανήλικος (κάπου διάβασα ότι έχει 16 αδέρφια, ήξερα ότι οι γονείς του είναι πρώην μπασκετμπολίστες αλλά... πότε πρόλαβανwink.gif.

Ο Μίροτιτς παίζει στην Ισπανία...από το γυμνάσιο, ορθά Ισπανός.

Μάλλον η Ελλάδα θα έπρεπε να απολογηθεί για τον τιτανοτεράστιο Τζέικ Τσακαλίδη που στην πρώτη στραβή θυμήθηκε ότι τον λένε Λέντκοβ και μας την έκανε.

Το μπολνταρισμένο είναι μόνιμη επωδός λόγω τάπας Βράνκοβιτς και -ναι- σφυριγμάτων στην Ευρωλίγκα γενικότερα. Αν και όταν έχεις το Ρέγιες, τον άνθρωπο-τίναγμα στην ομάδα σου, μαλλον δεν μιλάς για σχοινί.
natouralistis
Δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει όποια εθνική ομάδα θέλει, δικαίωμά του να θεωρεί τον Αμπρίνες καλύτερο του Αντετοκούνμπο, δικαίωμά του να θεωρεί πως οι έλληνες παίχτες είναι θατρίνοι αντίστοιχοι των ισπανών και δικαίωμά του να το εκφράζει.

Όμως,

υποστηρίζεις την εθνική ομάδα γιατί ασχολείσαι με το ελληνικό μπάσκετ με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και θες να το δεις να προοδεύει. Οι επιτυχίες της εθνικής ανθίζουν το άθλημα, φέρνουν κόσμο, χορηγούς και ενδιαφέρον. Αυτός είναι ο λόγος που αγαπάμε την εθνική ομάδα, επειδή αγαπάμε το άθλημα με το οποίο ασχολούμαστε. Ούτε γιατί είμαστε εθνικιστές, ούτε γιατί θέλουμε το κακό των ξένων, μας ενδιαφέρει να πάει συνεχώς καλύτερα το μπάσκετ.

Άρα δικαίωμά μας να θεωρούμε καλύτερη ομάδα την ελληνική από την ισπανική και αύριο να περιμένουμε πως και πως το ματς για να το αποδείξουμε.
Coach Periklis
Ειλικρινά ας εξηγήσει κάποιος στους ισπανούς ότι ο Γιάννης είναι πιο Ελληνας από τον Καλαθη και τον Κουφό....αντε για τον Κουφό να παραδεχτώ ότι έχουν ασχοληθεί αρκετά οι γονείς του με το ελληνικο στοιχείο στην ανατροφή του, αλλά ο Καλάθης ουτε καν επαφή δεν έχει με τις ρίζες του.....
katharop
QUOTE (Coach Periklis @ Sep 14 2015, 15:25 ) *
Ειλικρινά ας εξηγήσει κάποιος στους ισπανούς ότι ο Γιάννης είναι πιο Ελληνας από τον Καλαθη και τον Κουφό....αντε για τον Κουφό να παραδεχτώ ότι έχουν ασχοληθεί αρκετά οι γονείς του με το ελληνικο στοιχείο στην ανατροφή του, αλλά ο Καλάθης ουτε καν επαφή δεν έχει με τις ρίζες του.....

http://www.boro.gr/69391/kalathis-gia-poll...ia-stin-ethniki
Μπορεί όντως να μην έχει ελληνικά στοιχεία στην ανατροφή του αν και δεν το γνωρίζουμε αυτό πάλι με σιγουριά. Όμως είναι στρατιώτης κατεβαίνει κάθε χρόνο απο το 09 και μετά και δηλώνει οτι θα παίζει για πολλά χρόνια ακόμα. Είναι απο τους λίγους εξ ατλαντικού μεριά με τέτοια συμπεριφορά. Αυτό τον τιμά ιδιαίτερα και δείχνει οτι την "πονά" την ομάδα.
επαθα λαστιχο
QUOTE(yorgos @ Sep 14 2015, 15:25 ) *
Το μπολνταρισμένο είναι μόνιμη επωδός λόγω τάπας Βράνκοβιτς και -ναι- σφυριγμάτων στην Ευρωλίγκα γενικότερα. Αν και όταν έχεις το Ρέγιες, τον άνθρωπο-τίναγμα στην ομάδα σου, μαλλον δεν μιλάς για σχοινί.

Κατάλαβα.Είδαν την τάπα του Βράνκοβιτς αλλά τα βήματα του Μοντέρο για να φτάσει να τον κόψει αντικανονικά ο Βράνκοβιτς τα έκοψε η ισπανική/καταλανική ερτ ή τα έκρυβαν με αυτοκόλλητο,όπως εμείς καλή ώρα?Δεν λέω καν για όλα τα άλλα που προηγήθησαν.Τέσπα,έχουμε τερματίσει το οφ-τόπικ.
Coach Periklis
Λες και ειπα κάτι για τη συμπεριφορά ή τον χαρακτήρα του ανθρώπου που δείχνει να είναι αρκετά φιλότιμος, δουλευταρας και όντως να αγαπά την εθνική
yorgos
QUOTE
υποστηρίζεις την εθνική ομάδα γιατί ασχολείσαι με το ελληνικό μπάσκετ με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και θες να το δεις να προοδεύει. Οι επιτυχίες της εθνικής ανθίζουν το άθλημα, φέρνουν κόσμο, χορηγούς και ενδιαφέρον. Αυτός είναι ο λόγος που αγαπάμε την εθνική ομάδα, επειδή αγαπάμε το άθλημα με το οποίο ασχολούμαστε. Ούτε γιατί είμαστε εθνικιστές, ούτε γιατί θέλουμε το κακό των ξένων, μας ενδιαφέρει να πάει συνεχώς καλύτερα το μπάσκετ.

Nαι, αλλά και το ισπανικό μπάσκετ θέλουμε να πηγαίνει καλύτερα. Εκεί όπου δεν είναι καν δεύτερο άθλημα. Στην Ελλάδα και να πατώσει η εθνική, όσο οι σύλλογοι πάνε καλά, υψηλή δημοτικότητα έχει το άθλημα.
επαθα λαστιχο
QUOTE(yorgos @ Sep 14 2015, 16:06 ) *
Nαι, αλλά και το ισπανικό μπάσκετ θέλουμε να πηγαίνει καλύτερα. Εκεί όπου δεν είναι καν δεύτερο άθλημα. Στην Ελλάδα και να πατώσει η εθνική, όσο οι σύλλογοι πάνε καλά, υψηλή δημοτικότητα έχει το άθλημα.

Σε έρευνα* πάντως που έχει γίνει το έχουν δεύτερο μακράν του τρίτου.Άσε που η προσέλευση των θεατών στα ματς της ACB
μιλάει από μόνη της
*Αν θες την βρίσκω,δεν το έγραψα έτσι
yorgos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 14 2015, 16:17 ) *
Σε έρευνα* πάντως που έχει γίνει το έχουν δεύτερο μακράν του τρίτου.Άσε που η προσέλευση των θεατών στα ματς της ACB
μιλάει από μόνη της
*Αν θες την βρίσκω,δεν το έγραψα έτσι

Aν δε σου κάνει κόπο, με ενδιαφέρει όταν έχεις χρόνο.
Αλλά φοβάμαι ότι ο μηχανοκίνητος αθλητισμός (που για μένα δεν είναι αθλητισμός, όπως δεν είναι οι αγώνες τραίνων, αεροπλάνων και άλλων συμπαθών μέσων μεταφοράς) είναι πιο δημοφιλής από το μπάσκετ στην Ισπανία. Αυτό που ξέρω είναι ποως μπορεί να μην είναι τόσοι πολλοί οι μπασκετόφιλοι, αλλά είναι φόλα μπασκετικοί.
επαθα λαστιχο
QUOTE(yorgos @ Sep 14 2015, 16:23 ) *
Aν δε σου κάνει κόπο, με ενδιαφέρει όταν έχεις χρόνο.
Αλλά φοβάμαι ότι ο μηχανοκίνητος αθλητισμός (που για μένα δεν είναι αθλητισμός, όπως δεν είναι οι αγώνες τραίνων, αεροπλάνων και άλλων συμπαθών μέσων μεταφοράς) είναι πιο δημοφιλής από το μπάσκετ στην Ισπανία. Αυτό που ξέρω είναι ποως μπορεί να μην είναι τόσοι πολλοί οι μπασκετόφιλοι, αλλά είναι φόλα μπασκετικοί.

www.cis.es/cis/export/sites/default/-Archivos/Marginales/3020_3039/3029/es3029mar.pdf
Πάρτο κατευθείαν στα ισπανικά,μιας και δεν βρίσκω εύκαιρη την αγγλική μετάφραση και ανάλυση της έρευνας.
Όντως βλέπω πως ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι πολύ υψηλά,εγώ νόμιζα πως μιλούσες για τα ομαδικά σπορ,εκεί που δεν βλέπω καν το χάντμπολ ως ξεχωριστή επιλογή.
TakeshyKurosawa
Εντελώς άσχετο, αλλά μόλις σήμερα παρατήρησα ότι το 2005 όταν η Γερμανία απέκλεισε την Ισπανία στο ρόστερ τους δεν είχαν τον Γκασόλ. Ήμουν ακόμα Λύκειο και δεν ήταν τόσο εύκολο να παρακολουθήσεις εντατικά τη διοργάνωση τότε. Πίστευα τόσο καιρό ότι ήμασταν τυχεροί που ο τεράστιος Ντιρκ τους απέκλεισε τότε, αλλά αναθεωρώ δεν νομίζω ότι οι Ισπανοί είχαν καλύτερη ομάδα χωρίς τον Γκαζόλ και με τον Μαρκ ανύπαρκτο. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί άθλος του Ντιρκ η συγκεκριμένη νίκη και όχι απλά ένα ηχηρό upset. Η Ισπανία χωρίς Γκαζόλ ανέκαθεν έχανε τεράστιο μέρος από τη δυναμική της, άσχετα που εμείς το 2006 δεν μπήκαμε καν στο παιχνίδι!
yorgos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 14 2015, 16:26 ) *
www.cis.es/cis/export/sites/default/-Archivos/Marginales/3020_3039/3029/es3029mar.pdf
Πάρτο κατευθείαν στα ισπανικά,μιας και δεν βρίσκω εύκαιρη την αγγλική μετάφραση και ανάλυση της έρευνας.
Όντως βλέπω πως ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι πολύ υψηλά,εγώ νόμιζα πως μιλούσες για τα ομαδικά σπορ,εκεί που δεν βλέπω καν το χάντμπολ ως ξεχωριστή επιλογή.

Εκεί που τους ρωτάει ποιο άθλημα τους ενδιαφέρει, αν προσθέσεις motociclismo και automovilismo μαζί βγαίνουν πάνω από το μπάσκετ... (είναι τόσο φανατίκλεσ που τα διαχωρίζουν τα άτομα!)

Όταν δε ερωτώνται ποιο σπορ κάνουν, μόλις 5% παίζει μπάσκετ, οριακά πιο πάνω από το τένις.
aegeansheed
Αυτός με την αφάνα στον πάγκο του Βελγίου, δεν έπαιζε στον Αστέρα Τρίπολης κάποτε?

p.s. Το post του Manu7 διεγράφη. Η Εθνική μπάσκετ και Ελληνικό Μπάσκετ δεν το προϊόν κανενός συλλόγου και δεν πρόκειται να γίνει.
yorgos
QUOTE
Αυτός με την αφάνα στον πάγκο του Βελγίου, δεν έπαιζε στον Αστέρα Τρίπολης κάποτε?

Εγώ νόμιζα πως τραγουδούσε το "see you again"
gasolina
Παιδιά, καλησπέρα! Είμαι νέα στο φόρουμ, οπότε δεν έχω ιδέα για το που να ποστάρω την ερώτηση μου και θα είμαι off topic. Θα μπορούσα να σχολιάσω και κάτι για τον αγώνα, αλλά αφενός έχει πιαστεί το χέρι μου να γράφω από και από εκεί στο fb αφετέρου τι να σας πω κι εγώ τώρα.... smiley.gif

H ερώτηση μου λοιπόν είναι, αν ο Αντ1 θα προβάλει έστω ημιτελικό και τελικό (αν όχι τους αυριανούς αγώνες) γιατί δεν βλέπω τίποτα στο πρόγραμμα....
tuareg
QUOTE (gasolina @ Sep 16 2015, 00:57 ) *
Παιδιά, καλησπέρα! Είμαι νέα στο φόρουμ, οπότε δεν έχω ιδέα για το που να ποστάρω την ερώτηση μου και θα είμαι off topic. Θα μπορούσα να σχολιάσω και κάτι για τον αγώνα, αλλά αφενός έχει πιαστεί το χέρι μου να γράφω από και από εκεί στο fb αφετέρου τι να σας πω κι εγώ τώρα.... smiley.gif

H ερώτηση μου λοιπόν είναι, αν ο Αντ1 θα προβάλει έστω ημιτελικό και τελικό (αν όχι τους αυριανούς αγώνες) γιατί δεν βλέπω τίποτα στο πρόγραμμα....


μας τρολαρεις με αυτο το νικνειμ,δεν εξηγειται αλλιως... smiley.gif
για τους ημιτελικους θα τους δειξει,για το τελικο δεν υποσχομαι σε μερα εκλογων και χωρις να παιζει η ελλαδα....
MaJesty23
Πάει η gasolina.Εχω 3 υποψήφιους απο δω μέσα για το ποιος είναι η gasolina!! smiley.gif
gasolina
QUOTE (tuareg @ Sep 16 2015, 01:00 ) *
μας τρολαρεις με αυτο το νικνειμ,δεν εξηγειται αλλιως... smiley.gif
για τους ημιτελικους θα τους δειξει,για το τελικο δεν υποσχομαι σε μερα εκλογων και χωρις να παιζει η ελλαδα....



Είπα μήπως και καταφέρω να περάσω το nickname στη λούφα και γι' αυτό δεν έβαλα φωτό του ειδώλου, αλλά με καταλάβατε! 41.gif
Κανένα τρολ! Χρόνια τώρα τρέλα. Πολλοί πέρασαν, αλλά ένας παρέμεινε στην καρδιά μου! biggrin.gif
Χμ...Ετσι κι αλλιώς τον τεικό δεν με κόβω να τον προλαβαίνω. Θα επιτελώ ιερό έργο της δικαστικής αντιπροσώπου. tongue.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(MaJesty23 @ Sep 16 2015, 01:02 ) *
Πάει η gasolina.Εχω 3 υποψήφιους απο δω μέσα για το ποιος είναι η gasolina!! smiley.gif

Εγώ είμαι σίγουρος.Και μην διανοηθείς να μου πεις ότι δεν καταλαβαίνεις ποιον εννοώ.
MaJesty23
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 16 2015, 01:27 ) *
Εγώ είμαι σίγουρος.Και μην διανοηθείς να μου πεις ότι δεν καταλαβαίνεις ποιον εννοώ.



Καλά έχω έναν grand favorite. smiley.gif . Στείλε pm! 19.gif
gasolina
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 16 2015, 01:30 ) *
Καλά έχω έναν grand favorite. smiley.gif . Στείλε pm! 19.gif

Γιατί να σου στείλει pm? Να μην ξέρω κι εγώ ποιος είμαι?
sacarame
Κι εγώ δηλαδή που ξέρω και λέω ότι έχετε πέσει όλοι έξω τι κερδίζω;; smiley.gif


Θα δεχτώ προβλέψεις σε πμ, για να λήξει το θέμα με το οφφ τόπικ στο οφφ τόπικ εδώ..
GK_23
Οι Ιταλοί είναι έτοιμοι σε περίπτωση που δεν πάρουν την απευθείας πρόκριση για τους ΟΑ να ζητήσουν τη διοργάνωση ενός προολυμπιακού τουρνουά:

http://www.sportando.com/en/national-teams...t-in-turin.html

Μέχρι στιγμής υπάρχουν δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι Ρωσία, Γερμανία και Τουρκία σκέφτονται να πράξουν το ίδιο.

Από τις μη ευρωπαϊκές χώρες, η μόνη που ως τώρα ακούγεται ότι σκέφτεται να καταθέσει υποψηφιότητα είναι ο Καναδάς.
ssoulliss
QUOTE (GK_23 @ Sep 16 2015, 10:51 ) *
Οι Ιταλοί είναι έτοιμοι σε περίπτωση που δεν πάρουν την απευθείας πρόκριση για τους ΟΑ να ζητήσουν τη διοργάνωση ενός προολυμπιακού τουρνουά:

http://www.sportando.com/en/national-teams...t-in-turin.html

Μέχρι στιγμής υπάρχουν δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι Ρωσία, Γερμανία και Τουρκία σκέφτονται να πράξουν το ίδιο.

Από τις μη ευρωπαϊκές χώρες, η μόνη που ως τώρα ακούγεται ότι σκέφτεται να καταθέσει υποψηφιότητα είναι ο Καναδάς.


Οι Γερμανοί βρίσκουν πολλά τα 1,7Μ € και αποφάσισαν να επενδύσουν στις ακαδημίες τους. Οι Καναδοί μετά τους επιτυχημένους Παναμερικανικούς , τα δύο μετάλλια φέτος το καλοκαίρι αλλά και την άνοδο του ενδιαφέροντος από τον κόσμο θα κάνουν σίγουρα αίτηση. Ο Νας είναι ήδη θετικός σε αυτό.
koostas
νομιζω οτι πρεπει να το διοργανωσουμε εμεις..
για εμας ειναι ψιχουλα τα 1,7 μυρια... biggrin.gif
stoust
Να κάνω μία υπόθεση: Αν τελικά η FIBA αποφασίσει να μοιράσει τις ευρωπαϊκές ομάδες στα 3 προολυμπιακά τουρνουά, θα λάβει υπ' όψιν τις θέσεις του ευρωμπάσκετ. Η τρίτη (σαν επιβράβευση της πορείας της) θα παίξει με την διοργανώτρια του ευρωπαϊκού προολυμπιακού , η τέταρτη και η έβδομη στο δεύτερο προολυμπιακό και τέλος η πέμπτη και η έκτη (Ελλάδα - Ιταλία) στο τρίτο.
panos75
QUOTE(t0ny3 @ Sep 18 2015, 00:11 ) *
Υ.Γ. Εμεις ποτε θα βγαλουμε ενα τετοιον παικτη; Με μιση ομαδα παιζουν οι Ισπανοι και με ολα της τα αστερια να σερνονται.


Ποτέ. Εμείς τους παίκτες με προσωπικότητα τους βαφτίζουμε προβληματικούς και τους στέλνουμε να σπάνε πέτρες σε μικρομεσαίες ομάδες της Α1.
panos75
QUOTE(salonikatasos @ Sep 18 2015, 00:12 ) *
Respect για τον γκασολ,αλλα το 95% του πλανητη θα ειναι με τους σερβους την κυριακη. Οι γαλλοι κλασσικοι γαλλοι προ 2013


Ενώ οι Σέρβοι μόνο συμπάθειες έχουν παγκοσμίως. Καλά παιδιά, μετρημένα, δεν προκαλούν ποτέ.
Και προπαντώς με καθαρούς τίτλους.
επαθα λαστιχο
QUOTE(panos75 @ Sep 18 2015, 00:46 ) *
Ποτέ. Εμείς τους παίκτες με προσωπικότητα τους βαφτίζουμε προβληματικούς και τους στέλνουμε να σπάνε πέτρες σε μικρομεσαίες ομάδες της Α1.

Είχε κανείς από αυτούς τα μισά προσόντα του νεαρού τότε Γκασόλ ?Δεν πιστεύω να εννοείς τίποτα Διαμαντόπουλους
QUOTE(panos75 @ Sep 18 2015, 00:48 ) *
Ενώ οι Σέρβοι μόνο συμπάθειες έχουν παγκοσμίως. Καλά παιδιά, μετρημένα, δεν προκαλούν ποτέ.
Και προπαντώς με καθαρούς τίτλους.

Του 2002 είναι κατά 90% κλεμένο,ή τέλος πάντων όσες ήταν οι πιθανότητες να βάλει ο Μοντέκια έστω 1 από τις 2 βολές.
Του 1995 δεν ξέρω αν μπορεί να αμφισβητηθεί σε τέτοιο βαθμό ο τίτλος τους.
panos75
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 18 2015, 00:49 ) *
Είχε κανείς από αυτούς τα μισά προσόντα του νεαρού τότε Γκασόλ ?Δεν πιστεύω να εννοείς τίποτα Διαμαντόπουλους

Του 2002 είναι κατά 90% κλεμένο,ή τέλος πάντων όσες ήταν οι πιθανότητες να βάλει ο Μοντέκια έστω 1 από τις 2 βολές.
Του 1995 δεν ξέρω αν μπορεί να αμφισβητηθεί σε τέτοιο βαθμό ο τίτλος τους.


Πάντως από το Ναβάρο σίγουρα δεν ήταν χειρότερος.
επαθα λαστιχο
Ε τι να σου πω.Το ταλέντο δεν κρύβεται.Ο μικρός Γκασόλ πήγε ΝΒΑ και καθιερώθηκε στην εθνική Ισπανίας λόγω Χιρόνα,όχι Μπάρτσα.Ο Διαμαντόπουλος είχε την ευκαιρία του σε μεγάλη ομάδα.
panos75
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 18 2015, 00:56 ) *
Ε τι να σου πω.Το ταλέντο δεν κρύβεται.Ο μικρός Γκασόλ πήγε ΝΒΑ και καθιερώθηκε στην εθνική Ισπανίας λόγω Χιρόνα,όχι Μπάρτσα.Ο Διαμαντόπουλος είχε την ευκαιρία του σε μεγάλη ομάδα.


Για νοοτροπίες μιλάω. Όλοι οι δημοσιογράφοι λένε πλέον γι'αυτό.
Παίρνουμε τα παιδιά των 10-11 χρόνων και αντί να τα μάθουμε να σουτάρουν, να πασάρουν και να ντριμπλάρουν, τα φλομώνουμε στην τακτική και στην νοοτροπία Άμυνα Uber Alles.
yorgos
QUOTE(panos75 @ Sep 18 2015, 00:01 ) *
Για νοοτροπίες μιλάω. Όλοι οι δημοσιογράφοι λένε πλέον γι'αυτό.
Παίρνουμε τα παιδιά των 10-11 χρόνων και αντί να τα μάθουμε να σουτάρουν, να πασάρουν και να ντριμπλάρουν, τα φλομώνουμε στην τακτική και στην νοοτροπία Άμυνα Uber Alles.

Ένας παράγοντας είναι κι αυτός. Αλλά έχει να κάνει και με την νοοτροπία των παικτων και το work ethic γενικώς. Δεν είναι όλοι Σπανούληδες να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Κάτι Ταπούτοι, Διαμαντόπουλοι, Φάνηδες κλπ απλά δε γούσταραν να δουλεύουν και το παραδέχονται και μόνοι τους.
GK_23
Με +21 προηγείται στο ημίχρονο η Τσεχία της Λετονίας στον αγώνα κατάταξης, 57-36.
yorgos
QUOTE(GK_23 @ Sep 18 2015, 19:16 ) *
Με +21 προηγείται στο ημίχρονο η Τσεχία της Λετονίας στον αγώνα κατάταξης, 57-36.

Κι αυτή η τσόντα πλήρωνε 1.625. Μιλάμε για το δώρο του Ευρωμπάσκετ. Κυριολεκτικά (Τζέικ mode on). Μετάνιωσα κιόλας που το "έδεσα" με τη νίκη της Σερβίας, κι από μόνο του μια χαρά στεκόταν.
GK_23
QUOTE(yorgos @ Sep 18 2015, 19:28 ) *
Κι αυτή η τσόντα πλήρωνε 1.625. Μιλάμε για το δώρο του Ευρωμπάσκετ. Κυριολεκτικά (Τζέικ mode on). Μετάνιωσα κιόλας που το "έδεσα" με τη νίκη της Σερβίας, κι από μόνο του μια χαρά στεκόταν.

97-70, τελικό σκορ υπέρ της Τσεχίας. Εύχομαι να μην σε "πουλήσουν" οι Σέρβοι.

Η Τσεχία προκρίνεται στο προολυμπιακό τουρνουά, μεγάλη επιτυχία η φετινή της πορεία στο Ευρωμπάσκετ.
KingCrimson
O Παπαθεοδώρου μόνο σε μένα φαινεται εντελως αντιτηλεοπτικός?
και βεβαια οι αναλύσεις του είναι για κάποιον που δε θελει να παρει θεση για τιποτα
T.W.Is.M.
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 18 2015, 00:49 ) *
Είχε κανείς από αυτούς τα μισά προσόντα του νεαρού τότε Γκασόλ ?Δεν πιστεύω να εννοείς τίποτα Διαμαντόπουλους

Του 2002 είναι κατά 90% κλεμένο,ή τέλος πάντων όσες ήταν οι πιθανότητες να βάλει ο Μοντέκια έστω 1 από τις 2 βολές.
Του 1995 δεν ξέρω αν μπορεί να αμφισβητηθεί σε τέτοιο βαθμό ο τίτλος τους.



Το 1995 δε θα πρεπε να αναγνωριζεται καν ο τιτλος. Δεν ηταν κλεμμενο, στημενο ηταν! Το σημερινο ηταν ενα μικρο μερος της εκδικησης... laugh.gif
GK_23
QUOTE
Olympic Qualifying Tournaments hosting nations to be announced on Nov.

FIBA will announce the hosting nations of the three Olympic Qualifying Tournaments on November 23, according to La Gazzetta dello Sport. The tournaments could be organized in one or more continents depending.



QUOTE
Olympic Qualifying Tournaments: the formula

FIBA announced that in July 2016 will be organized three Olympic Qualifying Tournaments.

Each tournament will have six teams and the winners of each tournament will book a ticket for Rio 2016.

18 teams will be divided into these three tournaments (6 for each tournament).

In each tournament the six teams will be divided in two mini-groups of 3 teams.

The best two of each mini-group will play the semifinals and the finals. The winners will fly to Rio for the Olympic Games.

Και οι δύο παραπάνω ειδήσεις προέρχονται από το ιταλικό site Sportando
SteveNashidis
Έκανα μια αναζήτηση με τα φάουλ των παικτών που μάρκαραν τον Γκασόλ, μιας και γίνεται τόσος ντόρος,. Μπορεί αυτό το στατιστικό στοιχείο να λέει κάτι, μπορεί και τίποτα. Μην παρεξηγηθούμε smile.gif

1.Ισπανία-Σερβία 70-80 Κούζμιτς 4 , Ραντούλιτσα 3 - Γκασόλ 2 http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...9323-B-3-1.html

2.Ισπανία -Τουρκία 104-77 Σαβάζ 5 , Ερντέν 4 - Γκασόλ 1 http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...9323-B-6-2.html

3. Ισπανία - Ιταλία 98-105 Κουζιν 5 , Μπαρνιάνι 5 , -Γκασολ 2
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...9323-B-8-3.html

4. Ισπανία - Ισλανδία 99 - 73 Μπαέρινγσον 3 , Ναθαναελσον 1 , - Γκασολ 1
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...323-B-10-4.html

5. Ισπανία - Γερμανία 77 - 76 Πλάις 3 - Γκασολ 1
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...323-B-14-5.html

6. Ισπανία - Πολωνία 80- 66 Γκορτάτ 5 , Καρνόφσκι 2 - Γκασολ 3
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...661-61-A-1.html

7. Ισπανία - Ελλάδα 73-71 Μπουρούσης 5, Κουφός 3 - Γκασόλ 0
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...662-69-A-1.html

8. Ισπανία - Γαλλία 80-75 Γκομπέρτ 5 , Λαβρέντζ 4 , Ντιό 3 - Γκασόλ 2 με 11 κερδισμένα !!
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...664-75-A-1.html

9. Ισπανία - Λιθουανία 80 - 63 Βαλαντσιούνας 5, Γιανκούνας 4 , Καβαλιάουσκας 4 - Γκασόλ 1 με 10 κερδισμένα .
http://www.eurobasket2015.org/en/compID_qM...666-78-A-1.html


-Στα 6 από τα 9 ματς αποβλήθηκε το/-α αντίπαλο/-α 5άρι /-άρια.
-Ο Γκασόλ δεν ξεπέρασε ποτέ τα 3 φάουλ.

Καλός, υπερπολίτιμος, υπερπαίκτης ο Ισπανός , κανείς δεν το αμφισβητεί. Αλλά δεν είναι γραφικοί, όσοι μιλάνε για εύνοια των ισπανών. Ούτε υποτιμούμε την μεγάλη ιστορία της Εθνικής τους ομάδας. καταγράφουμε κάποια στοιχεία που ξαναλέω ίσως να μην σημαίνουν και τίποτα.
Για παράδειγμα τα φάουλ του μπορούση δεν είναι όλα στον γκασόλ (μπορεί και των υπολοίπων ψηλών) . Ή ο Γκασόλ δεν ευθύνεται για το φόρτωμα όλων των φάουλ. δεν κυνηγάω διαιτητικά φαντάσματα , απλά μιλάω για μια κατάσταση στην οποια όταν ο αμυντικός φορτωθεί πολύ γρήγορα με φάουλ, δεν μπορεί να παίξει άμυνα, και αυτό μπορεί να είναι καθοριστικό στην έκβαση του αγώνα.

Θα προτιμούσα εν κατακλείδη μια Γκασολίαδα επί ίσης όροις .
sinkazama82
Ας ξεκινήσουμε από την δική μας ομάδα: εγώ θεωρώ πως αποτύχαμε, αν και σαφώς φταίει και η ατυχία και ο πραγματικά ηλίθιος τρόπος κλήρωσης, με απόλυτο παράδειγμα την Λιθουανία, η οποία χωρίς να έχει το υλικό και κάνοντας μονάχα μια υπέρβαση με την Σερβία, πηγαίνει απευθείας στους Ολυμπιακούς. Από κει και πέρα όμως, σαν σύνολο υλικού είχαμε το τέταρτο καλύτερο, οπότε η πέμπτη θέση είναι κατώτερη του αναμενόμενου και μεγάλη ευθύνη για αυτό φέρει σίγουρα ο Κατσικάρης, του οποίου το μεγαλύτερο λάθος ήταν η ατολμία.

Γενικότερα για τον Κατσικάρη, δεν ξέρω αν ταιριάζει σαν ιδιοσυγκρασία σε αυτήν την ομάδα, που έχει μάθει να κερδίζει με το μαχαίρι στα δόντια, πνίγοντας αμυντικά τους αντιπάλους και όχι με το ταλέντο στην επίθεση, όπως πχ οι Ισπανοί ή οι Γάλλοι. Ίσως όταν αποχωρήσουν και οι Ζήσης, Μπουρούσης και μπουν οι Χαραλαμπόπουλος, Παπαπέτρου, Παπαγιάννης, Ντόρσι, να έχει καλύτερο αποτέλεσμα το συγκεκριμένο στυλ, αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία.

Για την αποχώρηση του Σπανούλη έχω να πω πως σαφώς και έχει προσφέρει πολλά, αλλά σαν ηγέτης της εθνικής μετά την αποχώρηση των πρωταγωνιστών της ομάδας του 2005, έχει αποτύχει, με εξαίρεση το ευρωμπάσκετ του 2009. Οπότε καλώς και φεύγει, για να δούμε τελικά και πόσο καλός είναι ο Σλούκας, που ουσιαστικά είναι ο αντικαταστάτης του.

Το μέλλον από την άλλη, όπως αυτό αντικατοπτρίζεται στις ικανότητες του Αντετοκούνμπο, του Καλάθη, του Κουφού και των νέων που προανέφερα, με γεμίζει αισιοδοξία.

Η Ισπανία τώρα κέρδισε με το σπαθί της το τουρνουά, με τον Γκασόλ να θυμίζει Σαμπόνις με τον τρόπο που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ, τον Γιουλ να καταπίνει αμυντικά όποιον έβρισκε μπροστά του, τον Ροντρίγκεζ να οργανώνει όπως μόνο αυτός ξέρει και τον Μίροτιτς να σκοράρει κατά ριπάς.

Η Σερβία έχασε ένα ματς που δεν περίμενε κανείς ότι μπορεί να χάσει και απογοητεύτηκε τόσο πολύ, με πρώτο, όπως πάντα τον Τεόντοσιτς, που στο παιχνίδι του μικρού τελικού ήταν σαν να βλέπεις μια άλλη ομάδα. Βαλκάνια είναι αυτά και η ψυχολογία πάντα έτσι θα είναι.

Από τις υπόλοιπες χώρες, που δεν γνωρίζαμε πριν το τουρνουά, με εντυπωσίασε η Τσεχία, με Σατοράνσκι (14,3 πόντους, 5,2 ριμπάουντ, 7,3 ασσίστ) και Βέσελι (19,3 πόντους, 9,1 ριμπάουντ )να κάνουν όργια.

Η διοργάνωση, πέρα από τον τρόπο κλήρωσης πήρε άριστα, τόσο οργανωτικά όσο και εμπορικά, αποδεικνύοντας πως ίσως το μοντέλο με τις πολλές χώρες να είναι το μέλλον.

Η διαιτησία στάθηκε στο ύψος της, με μοναδική ίσως εξαίρεση την προστασία του Γκασόλ, για την οποία θεωρώ πως τα παράπονα, Γκορτάτ, Κολέ και Γκομπέρ έχουν βάση, αν και όπως αποδείχτηκε, δεν την χρειαζόταν κιόλας. Επίσης εκπληκτικό, το ότι δεν ακούσαμε γκρίνια για την διαιτησία, τουλάχιστον εκτός αποδυτηρίων, από την ελληνική ομάδα. Πιστώνετε στον Κατσικάρη αυτό.

Τέλος, το προολυμπιακό, όπως προέκυψε, με Γαλλία, Σερβία, Ιταλία, Τσεχία, Καναδά και Ελλάδα, ενδέχεται να είναι καλύτερο ακόμα και από το επίσημο τουρνουά, αν και περιμένουμε να δούμε πως θα μοιράσει τις ομάδες η τραγελαφική FIBA.

Για μια ελαφρώς πιο αναλυτική παρουσίαση, με εικόνες εδώ:
http://badbasket.blogspot.gr/2015/09/blog-post_22.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.