Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης:Κύπελλο 2007-08
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
dizzy_fingers
QUOTE(scales84 @ Feb 7 2008, 14:02 ) *
αιρ κεφ δεν καταλαβαινω τι εννοεις.προσωπικα οσο καιρο ειμαι εδω σε 7 πλεον ματς αρη ολυμπιακου στις νικες αρη που θεωρηστε αδικημενοι οπως και στους περσινους τελικους μιλατε διαρκως για διαιτησια και δεν σας κανει κανεις παρατηρηση.οταν χανουμε και θεωρουμε οτι αδικηθηκαμε γινεστε ειρωνικοι και χτες και κατι αλλο που δεν μου επιτρεπεται να γραψω

Για τα της διαιτησίας, επειδή δε γίνεται να χαλάμε τις καρδιές (και συνάμα και τις συζητήσεις μας) με αναφορές σε αυτήν και να μένουν τα σημαντικά, τα αγωνιστικά, σε δεύτερη μοίρα...αλλά κι επειδή δε γίνεται να σας απαγορέψουμε την οποιαδήποτε αναφορά σε αυτή, μιας και αυτή μέρος του παιχνιδιού είναι...

...η λύση, πιθανότατα, θα έρθει σύντομα.
Και θα ικανοποιεί όλους μας.

Γι'αυτό να σας ζητήσω να κάνετε λίγο κράτει όσον αφορά αυτήν την πλευρά του χθεσινού παιχνιδιού. Θα βρείτε να τα πείτε wink.gif.
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 7 2008, 13:46 ) *
Για τα της διαιτησίας, επειδή δε γίνεται να χαλάμε τις καρδιές (και συνάμα και τις συζητήσεις μας) με αναφορές σε αυτήν και να μένουν τα σημαντικά, τα αγωνιστικά, σε δεύτερη μοίρα...αλλά κι επειδή δε γίνεται να σας απαγορέψουμε την οποιαδήποτε αναφορά σε αυτή, μιας και αυτή μέρος του παιχνιδιού είναι...

...η λύση, πιθανότατα, θα έρθει σύντομα.
Και θα ικανοποιεί όλους μας.

Γι'αυτό να σας ζητήσω να κάνετε λίγο κράτει όσον αφορά αυτήν την πλευρά του χθεσινού παιχνιδιού. Θα βρείτε να τα πείτε wink.gif.


Ουπς!!! ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑΚΑ??? 69.gif 41.gif tongue.gif shot.gif wink.gif
smiley.gif
icon_joy.gif icon_wave.gif
basketaris
Mυριζομαι subforum διαιτησιας?? rolleyes.gif rolleyes.gif 39.gif 15.gif

Εχει να γινει... shot.gif

Παντως, δεν μου αρεσει που προδικαζετε απο τωρα το τι ΘΑ γινοταν ΑΝ περνουσαμε τελικο... Μπορει να ειμαστε δικαιολογημενα προκατειλλημενοι, μπορει να ειμαστε σε σαφεστατα μειονεκτικη θεση, αλλα ο ΑΡΗΣ ειναι ΑΡΗΣ! .-

Ειναι απο τις μεγαλυτερες ελληνικες ομαδες και εχει μαθει να παλευει τα παντα και τους παντες! Και η μαγκια της ομαδας ειναι οτι εχει ΜΑΓΚΙΑ! Και μπορει να κοντραρει ομαδες με ευνοϊκοτερη αφετηρια στα ΙΣΑ και να τις παλευει μεχρι τελους!

Χθες χαθηκε μια ευκαιρια για τιτλο! sad.gif
Και οι τιτλοι, καλως ή κακως, μενουν! Και γραφουν ιστορια...
scales84
Ρε φιλε basketaris φυσικα και θελαμε να περασουμε..αλλα πραγματικα.ποσες πιθανοτητες δινεις?εγω σου λεω οτι παλευαμε κιολας.τι θα μας εμενε?η πικρα της λαρισας,του λιντο του οακα 2 φορες...ε δεν ξερω αν θελω να το ξαναπερασω.το κλαμα αδικιας που ειχα ριξει στο λιντο βλεπωντας τα παιδια μας να ματωνουν και καποιους κυριους να δινουν το κυπελλο εκει που θελαν δεν ξερω αν θελω να το ξαναζησω.ας αποκλειομαστε στον ημιτελικο που ειναι λιγο πιο νωρις...
basketaris
Eννοειται οτι νιωθω τα ιδια με εσενα, φιλε scales! Τα νευρα και οι καταρες μου ακομα δεν εχουν στερεψει! angry_red.gif

Kαι φυσικα δε θα ηθελα να τα επαναληφθει αναλογο σκηνικο, αλλα ποιος σου λεει σιγουρα οτι θα γινοταν ξανα στον ιδιο βαθμο? Και αν γινοταν, παλι θα ειχαμε την περηφανια οτι εμεις παλεψαμε με ο,τι οπλα ειχαμε διαθεσιμα και μας στερηθηκε κατι που δικαιουμασταν!










Αλλα το ρισκο θα αξιζε νομιζω! Μηπως το 1998 ειχαμε καλυτερες πιθανοτητες? 39.gif
scales84
Το 98 μιλησε το αστρο του παλε,ο κοσμος του αρη και οτι ο ξανθος δεν κερδιζει ουτε σε φαιναλ 4 εσκανα...

αλλα σου λεω.δεν νομιζω οτι ειχαμε πιθανοτητες.εδω μας αδικουν με τον οσφπ που δεν εχει τη δυναμη του παο,αντικειμενικα...τι θα περιμενες σε εναν τελικο με τον παο στην αθηνα?το πιο πιθανο θα ταν να ζουσαμε εποχες 93 παλι και αν φωναζουμε αθηνα....ο αρης δεν πεθαινει...και ναι θα μας εμενε οτι παλεψαμε και ο παο θα χε το 11ο απο διπλα και θα γελαγε.ε εγω τουλαχιστον προτιμω να μενουμε εξω στον ημιτελικο

κι επειδη ετσι οπως τα λεω μπορει να μου πει καποιος τι θες να πας τοτε τελικο στο πρωταθλημα.ειναι κατι εντελεως διαφορετικο ετσι?ειναι θεμα γοητρου εκει μετα απο 18 χρονια να παιξουμε τελικο,ειναι εξασφαλιση ευρωλιγκας χωρις μικρο τελικο...απο τελικους κυπελλου χαμενους με παραπονο.μπουχτισαμε
basketaris
Σε καταλαβαινω απολυτα, συμφωνουμε ως προς τα συναισθηματα και τα βιωματα, αλλα θα ηθελα ξανα για να ξορκισω αυτην την καταρα και να το ξαναπαλεψω! Κοντρα σε θεους και δαιμονες! wink.gif
Coldplay-3-
τι τις βαλατε τις φωτο ρε παιδια....

εκεινη τη μερα ηθελα να σπασω οτι εβρισκα μπροστα μου..
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ τελικος....απιστευτος....
Δεν εχω ξανανιωσει τετοια αδικια...ποτε...
scales84
ποιες φωτο?
Warrior
Μονο παιδια μην ξαν-ανοιξουμε τοσο "ετεροχρονισμενα" την συζητηση για την διαιτησια του τελικου
στο Λιντο!! biggrin.gif

Ή τουλαχιστον να περιμενουμε να ολοκληρωθει η δημιουργια του νεου subforum!! tongue.gif laugh.gif
scales84
σορρυ τωρα τις ειδα.πριν δεν μου τις ειχε εμφανισει...

ολοι το ιδιο νιωθουμε.εχω καταφερει να ξαναω 2 φορες τοματς και παντα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να σε σφυριξουν τοσο κοντρα...
The Admiral
Η αληθεια ειναι πως τα της διαιτησιας,αν και υπαρκτα,ειναι κουραστικα απο ενα σημειο και μετα.Εγω οπως το ειδα το ματς απο την τηλεοραση,απο ολα αυτα που αναφερουν οι φιλοι Αρειανοι,ελαχιστα προσεξα.Πιο πολυ ισως γιατι "εβραζα" μεσα μου για το κακο κοουτσαρισμα και τον Ουασιγκτον 68.gif ...Κακα τα ψεματα,εκει το χασαμε το ματς.Απο κει και περα,μην κανουμε πως ανακαλυπτουμε την Αμερικη.Φυσιολογικα θα παρει ολα τα κουκουτσια ο ΟΣΦΠ απο τους διαιτητες.Εδω εχουν γινει σημεια και τερατα στο Αλεξανδρειο με παμπολλες ομαδες φετος,δε θα παιρναν σφυριγματα στο ΣΕΦ?Καλως ή κακως(κακως δηλ),οι δυο ομαδες της Αθηνας ειναι οι κυριαρχες του παρασκηνιου εδω και πολλα χρονια,γι'αυτο αλλωστε και η αντιπαλοτητα τους ειναι η αιτια της επικειμενης διαλυσης της εθνικης ομαδας.Οι διαμαρτυριες λοιπον θα ειχαν νοημα εφοσον χθες ηταν αντιπαλες στο γηπεδο δυο ισοδυναμες,βασει της αποδοσης τους,ομαδες.Επειδη ομως εδω και καιρο ο ΟΣΦΠ εχει γινει,παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες των προεδρων του,ενας περιφερομενος θιασος αντι για ομαδα και ο Αρης,οπως παραδεχομαστε ολοι,ειναι ενα επιπεδο πανω σε σχεση με την αρχη της χρονιας ας πουμε...Επρεπε να το παρουμε το παιχνιδι με 30 ποντους διαφορα ρε παιδια sad.gif ...Απλα να συνεχιζαμε αυτο που καναμε στο πρωτο ημιχρονο!Στην Ευρωλιγκα παιξαμε με ομαδες πολυ ανωτερες του ΟΣΦΠ και σχεδον ολες τις κοντραραμε!Ειναι ο Ολυμπιακος ανωτερος της Μακαμπι που μας νικησε στη παραταση με τα τριποντα?Μη λεμε χαζα λοιπον.Ισως τον εχουμε μυθοποιησει λιγο τον ΟΣΦΠ,δε ξερω,μου φανηκε σα να φοβηθηκαν χτες οι δικοι μας στην προοπτικη μιας ανετης νικης...Οπως και να'χει,ειναι επιτακτικη η αναγκη να αλλαξει ο τροπος διεξαγωγης του Κυπελλου.Αφου δεν μπορουν να διοργανωσουν ενα φαιναλ 4 χωρις να ανοιξουν κεφαλια,τουλαχιστον ας κανουν τα παιχνιδια της 4αδας διπλα(και τον τελικο),με φιλαθλους μια μονο ομαδας σε καθε εδρα και ο τιτλος να κριθει στις διαφορες ποντων.Επιστροφη στο παρελθον δηλ 68.gif ...
Air Kef
QUOTE
αιρ κεφ δεν καταλαβαινω τι εννοεις.προσωπικα οσο καιρο ειμαι εδω σε 7 πλεον ματς αρη ολυμπιακου στις νικες αρη που θεωρηστε αδικημενοι οπως και στους περσινους τελικους μιλατε διαρκως για διαιτησια και δεν σας κανει κανεις παρατηρηση.οταν χανουμε και θεωρουμε οτι αδικηθηκαμε γινεστε ειρωνικοι και χτες και κατι αλλο που δεν μου επιτρεπεται να γραψω


scales84 νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος,συναμα και αδικος. tongue.gif
Μετα απο αγωνα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ γινεται απο 1 εως 5 μπαν καθε φορα.
Μηπως ξεχνας το περσινο κλειδωμα του τοπικ του 5ου τελικου; sad.gif




Admiral,η διαφορα κτίστηκε χθες χάρη στην εντυπωσιακη ευστοχια στα σουτ 3π στο α ημιχρονο απο τον Αρη και συγχρώνος την αστοχια του Ολυμπιακου απο την άλλη πλευρά.
Δεν νομίζω οτι ήταν τοσο τραγικος ο ΟΣΦΠ οσο τον παρουσιαζεις..
Να υπερεκτιμηθηκε,ίσως οπως λες,αλλα οχι και τραγικος. smile.gif
basketaris
Eγω, Air Kef, τον Οσφπ επιθετικα τον ειδα πιο τραγικο κι απ' οτι στο ματς με τη Σιενα... Η αμυνα του β' ημιχρονου τον εσωσε, καθως και μια αντιστοιχη (με αυτην του ΑΡΗ στο 1ο ημιχρονο) ευστοχια 3ποντων στο 2ο ημιχρονο.

Ο ΑΡΗΣ χθες ηταν πολυ πιο ΟΜΑΔΑ απο τον Οσφπ και εχασε πρωτιστως απο το πολυ επιπολαιο παιχνιδι του point του και τη νευρικοτητα που αυτος επεβαλε στους υπολοιπους. Ακομη και τιποτα να μην εκανε, επρεπε να επαιζε για λιγο ο Καλαϊτζης... Θα ξεθολωνε, εστω, το μυαλο του Ουασινγκτον και θα επαιρνε 1-2 ανασες...
The Admiral
+1 basketaris.

Aκριβως οπως τα λες ειναι smile.gif !!


QUOTE(Air Kef @ Feb 7 2008, 19:21 ) *
Admiral,η διαφορα κτίστηκε χθες χάρη στην εντυπωσιακη ευστοχια στα σουτ 3π στο α ημιχρονο απο τον Αρη και συγχρώνος την αστοχια του Ολυμπιακου απο την άλλη πλευρά.
Δεν νομίζω οτι ήταν τοσο τραγικος ο ΟΣΦΠ οσο τον παρουσιαζεις..
Να υπερεκτιμηθηκε,ίσως οπως λες,αλλα οχι και τραγικος.


Τα ακριβως αντιθετα ειδα,φιλε μου blink.gif !!

Τον ΟΣΦΠ εσωσαν τα τριποντα του Βασιλειαδη και οι καγκουριες του Ουασιγκτον στο β ημιχρονο 68.gif ...

Επιμενω,χθες δε χαθηκε μονο η ευκαιρια για αλλον ενα τελικο κυπελλου,αλλα και η δυνατοτητα να ταπεινωσουμε ενα φιλοδοξο αντιπαλο μεσα στο σπιτι του με πανω απο 20π διαφορα sad.gif ...
valsam
Aπο εμενα τον βατραχο καλο καλοκαιρι!!!!
Δεν αξιζει να ασχολουμαστε σε μια παρτιδα χαρτιων που παιζετε με σημαδεμενη τραπουλα!
Υπαρχει πολυ μαρμιτα στην Αθηνα και κανεις τους δεν ηθελε σε τελικο Αρη-Παναθηναικο,δεν τους συμφερει, περιμενετε να δειτε τι θα γινει και στο πρωταθλημα!!
Koul
Εμένα πάντως πρώτα απ' όλα μου φταίει η απαξίωση του θεσμού από τους αρμόδιους μεγαλοπαράγοντες. Διότι δεν είναι δυνατόν να παίζονται μονοί οι ημιτελικοί στην έδρα της μιας από τις δύο ομάδες. Ή θα κάνεις Final 4 ή διπλούς αγώνες. Αυτό που έγινε ήταν α-πα-ρά-δε-κτο και πρόχειρο. 68.gif
Ως εκ τούτου θεωρώ αναμενόμενο να σφυρίξουν και λίγο έδρα οι διαιτητές. Αν και δε νομίζω ότι αυτοί έκριναν τόσο τον άγωνα όσο αγωνιστικοί παράγοντες που έχουν ήδη επισημανθεί και αναλυθεί (κακό κοουτσάρισμα, κακή εμφάνιση Ουάσιγκτον & απουσία Τέρι).
Βλέποντας πάντως κανείς τα πρωτοσέλιδα των αθηναϊκών αθλητικών εφημερίδων, στα οποία κάνουν κωλοτούμπες από τη χαρά τους για τη νίκη του Ολυμπιακού, καταλαβαίνει πόσο μεγάλο μέγεθος είναι ο Άρης στο ελληνικό μπάσκετ. Μιλάμε για 2 ομάδες με χαώδη διαφορά στο μπάτζετ, κάτι που δε καμία περίπτωση δεν αποτυπώθηκε στο γήπεδο (αλήθεια πόσες πιθανότητες υπάρχαν να είχε προκροθεί ο Ολυμπιακός σε περίπτωση που είχε κληρωθεί ο Άρης γηπεδούχος; )
basketaris
AYTOΣ ο Ολυμπιακος μεσα στο Παλε ΑΥΤΗΝ τη στιγμη? Σχεδον ελαχιστες...
Και αποδειχτηκε περιτρανα χθες...
Air Kef
Α ημιχρονο

Ολυμπιακος 2/11 τριποντα,ο Αρης 6/12.

4 τριποντα παραπανω ο Αρης σε ιδιες προσπαθειες.

4Χ3 ποντους=12 ποντοι.

Σκορ Α ημιχρονου: 31-43. (12 Ποντοι)

Βολες: Ολυμπιακος 5/8,Αρης 5/7
2π: Ολυμπιακος 10/17, Αρης 10/16

Ασσιστ 9-8 για τον Ολυμπιακο.

Ο Αρης ειχε 5 παραπανω ριμπαουντ,αλλα 2 περισσοτερα λαθη,και 3 λιγοτερα κλεψιματα.



Ειπα αυτο:


Admiral,η διαφορα κτίστηκε χθες χάρη στην εντυπωσιακη ευστοχια στα σουτ 3π στο α ημιχρονο απο τον Αρη και συγχρώνος την αστοχια του Ολυμπιακου απο την άλλη πλευρά.
Δεν νομίζω οτι ήταν τοσο τραγικος ο ΟΣΦΠ οσο τον παρουσιαζεις..
Να υπερεκτιμηθηκε,ίσως οπως λες,αλλα οχι και τραγικος.





Εγινε ακριβως το αντιθετο (που ειδες) απο οτι λεω,ή τα στατιστικα λενε ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΨΕΜΑΤΑ;
AZ1980
Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους οπαδούς του Άρη για την ομάδα τους. Είναι πολύ-πολύ ευχάριστο για έναν μπασκετικό να βλέπει ομάδες με πενιχρά συγκριτικά οικονομικά μέσα να εξαντλούν τις πιθανότητες επιτυχίας τους , εκμεταλλευόμενες κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους πόρους που διαθέτουν. Είναι ακόμα ευχάριστο για μένα να συμβαίνει αυτό στον Άρη, ο οποίος αποτελεί κατά τη γνώμη μου τον αιώνιο Αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ.

Επιπρόσθετα να αναφέρω και ότι διαφωνώ κάθετα με την άποψη κάποιων φίλων αρειανών ότι ο Άρης "δεν θα είχε τύχη στον τελικό, λόγω φαλτσοσφυριγμάτων". Προσωπικά πιστεύω πως οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν κάλλιστα να κερδίσουν τον ΠΑΟ, ανεξαρτήτως διαιτησίας. Και το απέδειξαν με τη χθεσινή τους εμφάνιση. 41.gif
The Admiral
QUOTE(Air Kef @ Feb 8 2008, 06:49 ) *
Εγινε ακριβως το αντιθετο (που ειδες) απο οτι λεω,ή τα στατιστικα λενε ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΨΕΜΑΤΑ;


Ok,δεν ηθελα να χρησιμοποιησω και αλλου ειδους επιχειρηματα,αλλα αφου κανεις πως δεν καταλαβαινεις και χρησιμοποιεις τοσο στεγνα τη στατιστικη,θα σου απαντησω:

Λεει απιστευτα ψεματα η στατιστικη,γιατι δεν περιλαμβανει και τη διαιτησια στο β ημιχρονο και την τραγικη εμφανιση του Ουασιγκτον.

Ενταξει τωρα smile.gif ?

YΓ.Τα ανωτερω αφορουν ολη τη διαρκεια του αγωνα,και οχι μονο το Α ημιχρονο,οπως αναφερεις εσυ.Ειναι πολυ βολικο να αναφερεσαι μονο σε αυτο,βασει της στατιστικης που παρεθεσες.Θα μπορουσα να αναφερω λεπτομερως με ποιο τροπο εξανεμιστηκε αυτη η διαφορα και ειχαμε το τελικο αποτελεσμα,αλλα αυτα δε τα γραφει η στατιστικη και ουτε και γω,για να μη χαλασουμε τις καρδιες μας smile.gif !
Air Kef
Διαφωνεις δηλαδή οτι η διαφορά χτίστηκε στο α ημιχρονο λογω της ευστοχίας του Άρη απο τα 6.25 και της αντιστοιχης αστοχιας του Ολυμπιακού;


Η στατιστική του α ημιχρόνου ειναι νομίζω αρκετά πειστική.Μιλάμε για ΟΛΟΙΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ,με τον Αρη να εχει +4 τριποντα ΣΕ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. smile.gif

Η διαφορά μειώθηκε λογω της (σκληρής) άμυνας του Ολυμπιακου,του Ουασιγκτον,του Χέμπερτ και (αφού το λετε εσείς,να το βαλω tongue.gif ) της ανοχης των διαιτητών στην σκληρή αμυνα του Ολυμπιακού. peace.gif
basketaris
Αν το προσεξε κανεις, οποτε εδειχνε το παιχνιδι η καμερα απο τα πλαγια (αλα NBA live θυμιζε), ο ΑΡΗΣ εβαζε τριποντα! tongue.gif

Το προσεξα στη 2η φορα που εγινε και το παρατηρησα! Κι εκτος αυτου, στο 2ο ημιχρονο, οταν το εδειξε ξανα, ο ΑΡΗΣ εκλεψε τη μπαλα κι εβγαλε αιφνιδιασμο! Αλλα, μαλλον, το πηρε πρεφα ο σκηνοθετης και το εκοψε γμτ... angry_red.gif rolleyes.gif laugh.gif
The Admiral
QUOTE
Διαφωνεις δηλαδή οτι η διαφορά χτίστηκε στο α ημιχρονο λογω της ευστοχίας του Άρη απο τα 6.25 και της αντιστοιχης αστοχιας του Ολυμπιακού;


Διαβαζοντας αυτη τη προταση σου καποιος που δεν ειδε το παιχνιδι,καταλαβαινει το εξης: O Aρης ευτυχησε να ευστοχησει στα τριποντα που εκτελεσε και ο ΟΣΦΠ ατυχησε να αστοχησει.Εκει οφειλεται η διαφορα.

Ερχομαι τωρα να σε ρωτησω με τη σειρα μου τα εξης:

1)Πιστευεις οτι τα τριποποντα που εβαλε ο Αρης ηταν τυχερα?Τραβηγμενα απο τα μαλλια?
2)Πιστευεις οτι οι παικτες του Ολυμπιακου εκαναν ο,τι περνουσε απο το χερι τους για να τα εμποδισουν?Εισαι ικανοποιημενος δηλ.απο την αμυντικη λειτουργια τους?
3)Οταν μια ομαδα εκτελει 2/11 τριποντα και συνεχιζει να βαραει,πιστευεις οτι θα μπορουσε να κανουν κατι διαφορετικο για να επιτεθει?Γιατι δεν το εκανε?Επαιξε η αντιπαλη ομαδα καποιο ρολο σε αυτο?Με αλλα λογια εισαι ικανοποιημενος και απο την επιθετικη λειτουργια του ΟΣΦΠ σε αυτο το διαστημα,περα απο την αμυντικη του?
4)Τελος,πιστευεις οτι το τριποντο ειναι κατι εξω απο τη προβλεψιμη επιθετικη λειτουργια μιας ομαδας?Μια εσχατη λυση επιθεσης και συνεπως η αστοχια σε αυτα ειναι φυσιολογικη ενω η επιτυχια του ευκαιριακη?Δε θα επρεπε δηλ. να τα χρησιμοποιει μια ομαδα για χτισιμο διαφορας?

Αντιστοιχως σκεφτομενος εγω και μια και το παιχνιδι τελειωσε με 2 ποντους διαφορα και οχι με 12,θα μπορουσα να πω οτι ο ΟΣΦΠ κερδισε το παιχνιδι εξαιτιας ενος απο τα τριποντα του Βασιλειαδη.Αν ειχε αστοχησει σε ενα απο αυτα,ο Αρης θα κερδιζε με 1 ποντο.Οχι?

Και τελευταια ερωτηση.Γιατι λοιπον το +12 του Αρη στο Α ημιχρονο οφειλεται σε ενα μονο παραγοντα,τα 4 ευστοχα τριποντα,ενω το +2 του Ολυμπιακου σε ολα οσα αναφερεις?Εμενα μου φαινεται με τη λογικη σου οτι οφειλεται σε ενα τουβλο που πεταξε ο Βασιλειαδης και ευστοχησε.
Air Kef
Αν θες,μπορω να παραδεχτώ οτι ο Ολυμπιακος ηταν ανυπαρκτος μπροστά στον Αρη που τον πάτησε μεσα στο ΣΕΦ,αλλα το διαιτητικο τρίο σε συνδυασμο με καποιες ατυχες εμπνευσεις του νεοφερτου Ουασιγκτον που ακομα δν εχει προσαρμοστει στον παιχνιδι της ομαδας του,στέρησαν απο τον Αρη μια μεγαλειώδη νικη με 20 ποντους διαφορα απεναντι σε εναν υπερτιμημένο και αθλιο Ολυμπιακο. tongue.gif



Προσωπικα απο τον Ολυμπιακο δν ειμαι για το α ημιχρονο,ωστόσο δν μπορω να παραβλέψω,πως η διαφορα χτιστηκε χαρη στα περισσοτερα εύστοχα σουτ του Άρη.


Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο το παιχνιδι της ομαδας σου στο β ημιχρονο;

Αντεστρεψε τα ερωτηματα σου για τα τριποντα του Βασιλειαδη.

Δεν ειπα οτι Ολυμπιακος εκανε καποιο απιστευτο β ημιχρονο οπου πατησε εναν τελειωμενο Άρη.Λεω οτι ο Αρης σταματησε να ειναι ευστοχος (χαμενα τριποντα Τσαλδαρη) και να εχει καλες επιθετικες επιλογες(DWash) ενω ο Ολυμπιακος ευστοχησε (ευστοχα τριποντα Βασιλειαδη στο ιδιο χρονικο σημειο) και ισοφαρισε.
The Admiral
H διαφορα εγκειται στο εξης κατα τη γνωμη μου :

H αποδοση του Αρη στο Α ημιχρονο ηταν τοσο καλυτερη συνολικα(αμυνα,επιθεση,οργανωση)που εφτανε να διαλυσει τον ΟΣΦΠ με πανω απο 30 ποντους διαφορα αν συνεχιζοταν και στο Β.Αρνουμαι κατηγορηματικα την αποψη οτι οφειλοταν μονο στην ευστοχια στα τριποντα.Το μπασκετ δεν ειναι μονο στατιστικα και τα συγκεκριμενα του παιχνιδιου ειναι τα μονα που μπορουν να δικαιολογησουν καπως την τραγωδια του ΟΣΦΠ στο Α ημιχρονο.

Οσο για την αποδοση της ομαδας μου στο Β ημιχρονο,αν και πολυ κατωτερη του πρωτου,πιστευω ηταν αρκετη για να της δωσει τη νικη,πραγμα που δεν ισχυει για την αντιστοιχη του Ολυμπιακου.Ενα σφυριγματακι,ενα κρατημα της μπαλας απο τον Ουασιγκτον αντι για μπουκα,ενα φαουλ που δε δοθηκε αρκουσαν...Απλα πραγματα δηλ. wink.gif
Air Kef
Κατι τετοιο πιστευω κι εγω,με λιγο περισσοτερη εμφαση στην ευστοχια του Αρη. tongue.gif 24.gif
scales84
Στα 2 τριποντα του ολυμπιακου στο πρωτο μερος το ενα ειναι πολυ τυχερο του πριντεζη και στο δευτερο μερος που το γυριζει ειναι με 3 τριποντα του βασιλειαδη 2 του βασιλοπουλου και 1 του παπαμακριου.και χωρις να αστοχησει σε πολλα..αρα οπως πολυ απλα λες και στο β ημιχρονο ο ολυμπιακος το γυρισε απο τα τριποντα.
scales84
Men's Cup Semifinals 2008

OLYMPIACOS 72 - 70 ARIS T.T.BANK
pts <1> <2> <3> Fl On Df Of To As St Blo Tendex
OLYMPIACOS 72 17/25 17/31 7/19 22 20 23 6 14 17 9 1 0.400

3rd Quarter 48 12/18 15/26 2/13 16 15 16 5 10 10 7 1
2nd Quarter 31 5/8 10/17 2/11 10 9 7 4 7 9 6 1
1st Quarter 18 2/2 5/9 2/6 6 4 4 3 5 5 5 1
5 PAPAMAKARIOS Mano 20:03 4 1/2 0/ 1/2 3 1 3 0 2 2 2 0 0.349
16 PRINTEZIS Giorgos 11:03 5 0/ 1/2 1/1 4 0 1 2 1 1 0 0 0.633
17 KAFKIS Panagiotis 04:12 0 0/ 0/1 0/ 2 1 0 0 1 0 2 0
18 TEODOSIC Milos 22:47 3 3/5 0/1 0/2 3 4 1 0 1 6 2 0 0.263
9 BOUROUSIS Giannis 22:10 2 0/ 1/2 0/2 1 1 7 0 1 2 0 0 0.316
11 GREER Lin 32:58 10 2/4 4/6 0/1 1 3 1 0 5 2 1 0 0.121
12 MAVROKEFALIDIS Lo 11:02 12 4/4 4/5 0/ 1 2 1 0 1 0 0 0 0.997
13 VASILOPOULOS Pana 26:46 11 2/4 3/4 1/5 2 2 2 1 1 2 2 0 0.374
14 VASSILIADIS Kosta 17:45 16 2/2 1/1 4/5 1 1 2 1 1 1 0 1 1.070
19 JACKSON Marc 31:14 9 3/4 3/9 0/1 4 5 4 0 0 1 0 0 0.192
pts <1> <2> <3> Fl On Df Of To As St Blo Tendex
ARIS T.T.BANK 70 11/15 16/35 9/23 20 22 20 12 16 11 9 3 0.360

3rd Quarter 53 8/11 12/24 7/17 15 16 17 8 13 9 6 1
2nd Quarter 43 5/7 10/16 6/12 9 10 10 6 9 8 3 0
1st Quarter 20 5/6 3/6 3/6 4 6 5 3 6 3 2 0
16 TSALDARIS Dimitri 28:04 9 0/ 0/3 3/8 2 1 3 1 1 1 2 0 0.249
17 PANTELIADIS Spiro 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0
18 KARADOLAMIS Dimit 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0
7 WASHINGTON Darius 28:55 12 4/4 4/8 0/2 3 6 0 3 4 4 2 0 0.380
8 WRIGHT Bracey 37:51 9 1/2 1/4 2/4 2 3 3 0 3 3 0 0 0.159
9 KALAITZIS Giorgos 13:09 5 0/ 1/1 1/1 3 0 0 0 2 1 0 0 0.304
10 ILIADIS Savvas 12:01 7 3/4 2/3 0/1 1 3 1 0 0 0 0 0 0.416
11 BOISA Vladimer 21:16 8 0/ 1/1 2/3 4 1 4 0 1 0 2 1 0.611
19 TSAIRELIS Michali 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0
13 MOTTOLA Hanno 21:35 10 1/3 3/6 1/2 3 4 4 3 3 1 2 1 0.556
14 MASSEY Jeremiah 37:09 10 2/2 4/9 0/2 2 4 4 5 2 1 1 1 0.350
15 AGADAKOS Lazaros 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0

οπως μπορεις πολυ ευκολα πιστευω να δεις με τη λογικη σου το ματς γυρισε γιατι στην τεταρτη περιοδο ο ολυμπιακος ειχε 5/6 τριποντα...αρα μην λεμε οτι να ναι
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Feb 8 2008, 17:21 ) *
Διαφωνεις δηλαδή οτι η διαφορά χτίστηκε στο α ημιχρονο λογω της ευστοχίας του Άρη απο τα 6.25 και της αντιστοιχης αστοχιας του Ολυμπιακού;
Η στατιστική του α ημιχρόνου ειναι νομίζω αρκετά πειστική.Μιλάμε για ΟΛΟΙΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ,με τον Αρη να εχει +4 τριποντα ΣΕ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. smile.gif

Η διαφορά μειώθηκε λογω της (σκληρής) άμυνας του Ολυμπιακου,του Ουασιγκτον,του Χέμπερτ και (αφού το λετε εσείς,να το βαλω tongue.gif ) της ανοχης των διαιτητών στην σκληρή αμυνα του Ολυμπιακού. peace.gif

Βλεπω τωρα για πρωτη φορα το παιχνιδι.

Σοτ 1ο ημιχρονο ειναι τωρα και:
Συμφωνω 100% με AirKef! Μα μιλαμε απολυτη συμφωνια.... biggrin.gif
Ο Ολυμπιακος οχι μονο δεν ηταν τραγικος ή ο,τιδηποτε αλλο που λεχθηκε αλλα επαιξε σχετικα καλα και επιθετικα και αμυντικα. Στο 1ο ημιχρονο ολα αυτα. Και μαλιστα νομιζω επιθετικα ηταν λιγο καλυτερος του Αρη. Αμυντικα λιγο χειροτερος.
Γενικα στα ιδια επιπεδα και οι 2 ομαδες, απλα του Αρη μπηκαν τα τριποντα. Και ο Ολυμπιακος ειχε αρκετα ελευθερα τα οποια αμα εμπαιναν η διαφορα θα ηταν στους 2-4 ποντους. Η διαιτησια ως τωρα 50-50.

Αντε να δουμε στο 2ο....
NBAer
Τελειωσε και η περιβοητη 3η περιοδος.
Αυτα που διαβασα εδω για τραγικη διαιτησια, οτι μερικοι σιχαθηκαν το μπασκετ, οτι ο Ουασιγκτον δεινοπαθουσε και ετρωγε ξυλο οταν κατεβαζε τη μπαλα, οτι, οτι οτι οτι, κλπ, δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα! Απλα. Με τα δικα μου ματια παντα ετσι? smile.gif
Σε μια μονο φαση αδικηθηκε ο Αρης. Στο οτι ο Βασιλοπουλος εκανε αντιαθλητικο και δεν το εδωσαν.
Πραγματικα λοιπον απορω που τα σκεφτηκατε ολα αυτα? blink.gif

Στην 4η περιοδο βεβαια 2 σημαντικες φασεις δωθηκαν υπερ του ΟΣΦΠ και πραγματι εκει αδικηθηκε αρκετα σοβαρα ο Αρης.
Ο Μασει εβαλε ενα καλαθι και φαουλ το οποιο οι διαιτητες δεν το μετρησαν και εδωσαν μονο φαουλ, χωρις βολες....
Και το αιρμπολ απο το τριποντο του Τεοντοσιτς που δωθηκε φαουλ και 3 βολες, ενω ουτε καν τον ακουμπησε.
Αυτα ειναι πταισματα γενικα και μπορουν να αποδωθουν σε ανθρωπινο λαθος, αλλα πιστευω οτι σε αυτη την περιπτωση δεν ηταν ανθρωπινο λαθος και οφειλονταν σε σκοπιμη προδιαθεση να ευνοησουν λιγο την εδρα....


Αυτα απο διαιτησια. Καμια τραγωδια, καμια σφαγη των αμνων, απλα 3 φασεις που ειναι σημαντικες βεβαια, απλα διαβαζοντας τα ποστ μερικων νομιζα οτι επαιξε 80-20 υπερ του Ολυμπιακου....


Ο Ουασιγκτον πραγματι εκανε παρα πολλα χαζα και εμοιαζε με πιο βιαστικο και "ανισορροπο" ακομα και απο τον παλιο Γκριρ. Και λεω παλιο γιατι σημερα ετσι οπως τον βλεπω τον Γκριρ, ειναι σε πολυ πιο λογικη κατασταση. Φαινεται να μπηκε σε ενα καλουπι απο τον Γιαννακη μαλλον.... Αν δεν βαλετε και τον Ουασιγκτον σε ενα τετοιο καλουπι και δεν του τραβηξετε το αυτι τοτε σας βλεπω να σας στοιχιζουν αυτα και να χανετε αγωνες εξαιτιας του....

Ο Ολυμπιακος πολυ πιο οργανωμενος απο τις προηγουμενες φορες σε επιθεση και αμυνα. Και πραγματι σου εδινε μια εντυπωση πιο "aware" ομαδας απο πριν. Επιθετικα ηταν σχετικα καλος στο 1ο ημιχρονο αλλα στο 2ο δεν μου αρεσε. Ο Αρης επιθετικα δεν μου αρεσε αλλα αμυντικα ηταν σχετικα καλος.

Οι ομαδες μοιαζαν ισοδυναμες αλλα με τοσες απουσιες του Ολυμπιακου και με την προσληψη Γιαννακη, λογικα θα ανεβει κατακορυφα, οταν ολα επιστρεψουν στα φυσιολογικα πλαισια.
scales84
οκ nbaer.εχεις δικιο.τις 2 ανυπαρκτες βολες στον βασιλειαδη δεν τις ειδες?το ξυλο που ετρωγε ο μασσευ οποτε πλησιαζε και δεν βαρεσε μια βολη δεν τα ειδες.οκ καταλαβαμε
NBAer
QUOTE(scales84 @ Feb 9 2008, 02:51 ) *
οκ nbaer.εχεις δικιο.τις 2 ανυπαρκτες βολες στον βασιλειαδη δεν τις ειδες?το ξυλο που ετρωγε ο μασσευ οποτε πλησιαζε και δεν βαρεσε μια βολη δεν τα ειδες.οκ καταλαβαμε

Εγω αυτα ειδα. Εσυ ειδες άλλα. Απλα τα πραγματα..... smile.gif
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα νομος που να λεει οτι πρεπει να συμφωνησω μαζι σου ή οτι η δικη σου αποψη ειναι η σωστη και η δικη μου οχι.

Δεν ειδα κανενα ξυλο στον Μασει και οι βολες στον Βασιλειαδη δινονται και μαλλον ηταν.
scales84
οταν ακριβως μετα ακυρωνουν το καλαθιτου μασσευ εχει λογικη να δσουν βολες?το αντιαθλητικο του τσαλδαρη στο πρωο μερος ηταν βαναυσο πολυ ε?ειπαμε τερμα η κουβεντα για διαιτησια εδω.αλλα σχεδον σε ολα τα ποστ σου διακρινω μια προκαταληψη για τον αρη...
Air Kef
QUOTE(scales84 @ Feb 8 2008, 20:10 ) *
Men's Cup Semifinals 2008

OLYMPIACOS 72 - 70 ARIS T.T.BANK
pts <1> <2> <3> Fl On Df Of To As St Blo Tendex
OLYMPIACOS 72 17/25 17/31 7/19 22 20 23 6 14 17 9 1 0.400

3rd Quarter 48 12/18 15/26 2/13 16 15 16 5 10 10 7 1
2nd Quarter 31 5/8 10/17 2/11 10 9 7 4 7 9 6 1
1st Quarter 18 2/2 5/9 2/6 6 4 4 3 5 5 5 1
5 PAPAMAKARIOS Mano 20:03 4 1/2 0/ 1/2 3 1 3 0 2 2 2 0 0.349
16 PRINTEZIS Giorgos 11:03 5 0/ 1/2 1/1 4 0 1 2 1 1 0 0 0.633
17 KAFKIS Panagiotis 04:12 0 0/ 0/1 0/ 2 1 0 0 1 0 2 0
18 TEODOSIC Milos 22:47 3 3/5 0/1 0/2 3 4 1 0 1 6 2 0 0.263
9 BOUROUSIS Giannis 22:10 2 0/ 1/2 0/2 1 1 7 0 1 2 0 0 0.316
11 GREER Lin 32:58 10 2/4 4/6 0/1 1 3 1 0 5 2 1 0 0.121
12 MAVROKEFALIDIS Lo 11:02 12 4/4 4/5 0/ 1 2 1 0 1 0 0 0 0.997
13 VASILOPOULOS Pana 26:46 11 2/4 3/4 1/5 2 2 2 1 1 2 2 0 0.374
14 VASSILIADIS Kosta 17:45 16 2/2 1/1 4/5 1 1 2 1 1 1 0 1 1.070
19 JACKSON Marc 31:14 9 3/4 3/9 0/1 4 5 4 0 0 1 0 0 0.192
pts <1> <2> <3> Fl On Df Of To As St Blo Tendex
ARIS T.T.BANK 70 11/15 16/35 9/23 20 22 20 12 16 11 9 3 0.360

3rd Quarter 53 8/11 12/24 7/17 15 16 17 8 13 9 6 1
2nd Quarter 43 5/7 10/16 6/12 9 10 10 6 9 8 3 0
1st Quarter 20 5/6 3/6 3/6 4 6 5 3 6 3 2 0
16 TSALDARIS Dimitri 28:04 9 0/ 0/3 3/8 2 1 3 1 1 1 2 0 0.249
17 PANTELIADIS Spiro 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0
18 KARADOLAMIS Dimit 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0
7 WASHINGTON Darius 28:55 12 4/4 4/8 0/2 3 6 0 3 4 4 2 0 0.380
8 WRIGHT Bracey 37:51 9 1/2 1/4 2/4 2 3 3 0 3 3 0 0 0.159
9 KALAITZIS Giorgos 13:09 5 0/ 1/1 1/1 3 0 0 0 2 1 0 0 0.304
10 ILIADIS Savvas 12:01 7 3/4 2/3 0/1 1 3 1 0 0 0 0 0 0.416
11 BOISA Vladimer 21:16 8 0/ 1/1 2/3 4 1 4 0 1 0 2 1 0.611
19 TSAIRELIS Michali 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0
13 MOTTOLA Hanno 21:35 10 1/3 3/6 1/2 3 4 4 3 3 1 2 1 0.556
14 MASSEY Jeremiah 37:09 10 2/2 4/9 0/2 2 4 4 5 2 1 1 1 0.350
15 AGADAKOS Lazaros 00:00 0 0/ 0/ 0/ 0 0 0 0 0 0 0 0

οπως μπορεις πολυ ευκολα πιστευω να δεις με τη λογικη σου το ματς γυρισε γιατι στην τεταρτη περιοδο ο ολυμπιακος ειχε 5/6 τριποντα...αρα μην λεμε οτι να ναι



Eιλικρινα θα το ξανασκεφτώ πολύ να ερθω σε αντιπαράθεση για τετοια θεματα. smile.gif


ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩς $^*&@$# ΠΡΑΓΜΑ.

Ο ΑΡΗΣ ΕΥΣΤΟΧΟΥΣΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ 12 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΜΕΤΑ ΑΣΤΟΧΟΥΣΕ ΕΝΩ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΑ ΕΒΑΖΕ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ!!


ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ;;;;



Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ Ο ΑΡΗΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΟΣΦΠ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΜΕ 30 ΠΟΝΤΟΥΣ.
scales84
εσυ εγραψες οτι στο πρωτο ημιχρονο οι 2 ομαδες ηταν ισοδυναμες απλα ο αρης εβαλε 4 τριπκντα παραπανω.ενω στο β ο ολυμπιακος ηταν πολυ καλυτερος του αρη.οχι οτι ηταν απλα ευστοχος
NBAer
QUOTE(scales84 @ Feb 9 2008, 02:57 ) *
οταν ακριβως μετα ακυρωνουν το καλαθιτου μασσευ εχει λογικη να δσουν βολες?το αντιαθλητικο του τσαλδαρη στο πρωο μερος ηταν βαναυσο πολυ ε?ειπαμε τερμα η κουβεντα για διαιτησια εδω.αλλα σχεδον σε ολα τα ποστ σου διακρινω μια προκαταληψη για τον αρη...

Το αντιαθλητικο του Τσαλδαρη, καλως σφυριχθηκε αντιαθλητικο. Αρχικα δεν πηγε για τη μπαλα και μετα τον αγκαλιασε. Τι αλλο να κανει?

Αν διακρινεις προκαταληψη για τον Αρη διεκρινε την. biggrin.gif Δεν μπορω να κανω τιποτα..... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.