Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πρέπει να υπάρξει διάδοχη κατάσταση?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
sarounas
Στην λίστα με τους προτεινόμενους βλέπω το όνομα Ιτούδης blink.gif
μάλιστα έχει και αρκετές ψήφους…
από που και ως που ρε παιδιά

Αν δεν γυρίσει ο Γιαννάκης θα ήθελα Μαρκόπουλο.
Αν προτιμηθεί ξανά η λύση του ξένου σίγουρα ο Μπλατ νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση

Προσωπικά θέλω επιστροφή Γιαννάκη ΤΩΡΑ
καθώς νομίζω αν τον αφήσουν να κάνει την δουλειά του αποτελεί εγγύηση ότι η ομάδα θα ξαναβρεί την χαμένη της ταυτότητα και θα επιστρέψει στο κορυφαίο επίπεδο χωρίς καν να χρειαστεί να γίνουν νέα πειράματα.
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ Sep 6 2010, 16:27 ) *
Ο Σφαιρόπουλος πρώτος γιατί? Έχει μερίδιο και αυτός στην κακή εικόνα της ομάδας και δε θεωρώ και τόσο σπουδαίο το να καταφέρνει να βάζει το Κολοσσό στα playoff. Άλλη μια χαρακτηριστική περίπτωση της μεγάλης επιρροής τον ΜΜΕ.

Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις από μερίδα φίλων του ΟΣΦΠ και το "κόκκινο τύπο". Ας υπάρξουν! Ένας προπονητής του βεληνεκούς του θα τα καταφέρει να τις κρατήσει έξω από τα αποδυτήρια κι οι διοικούντες μπορούν να τις αγνοήσουν. Τώρα το να κάνουν ανοικτά πόλεμο στην εθνική επειδή δε θα γουστάρουν το προπονητή της, είτε μερίδα φιλάθλων, είτε του τύπου, είτε ο επίσημος ολυμπιακός μου φαίνεται αδιανόητο. Μια συζήτηση έστω για το ενδεχόμενο να αναλάβει θεωρώ ότι πρέπει να γίνει και θα γίνει.

Ο επόμενος καλύτερος από τους ξένους και κατά τη γνώμη μου καλύτερος από τους Έλληνες, είναι ο Μπλάτ, άλλα μετά τις δηλώσεις του αποκλείω έστω και να τεθεί θέμα (και σωστώς).

Ο Σφαιροπουλος εχει γνωσεις & εχει αφησει καλα δειγματα δουλειας.
Δεν τον θεωρω ''κατασκευασμα'' των ΜΜΕ,ομως θα συμφωνησω οτι & σ'αυτον αναλογει μεριδιο ευθυνης για το προσφατο στραπατσο,οπως βεβαια του αναλογουσε & μεριδιο,στην περσινη επιτυχια της κατακτησης του χαλκινου μεταλλιου.

Ο Ζοτς ειναι ενα προσωπο που τυγχανει καθολικης αποδοχης & η αξια του ειναι αδιαμφισβητητη,συν οτι μετα απο τοσα χρονια στη χωρα μας θα πρεπει να τον θεωρουμε πλεον & δικο μας....
Προσωπικα δεν θα με χαλαγε καθολου αν προκρινοταν η περιπτωση του,σε μια λογικη 4ετους προγραμματισμου,οπου μετα & την εκπνοη του προσφατου 2ετους συμβολαιου που εκανε με τον ΠΑΟ,να ασχολουνταν αποκλειστικα με την Εθνικη ομαδα(εαν & εφοσον & ο ιδιος θα επιθυμουσε κατι τετοιο)..
Εαν τα κριτηρια ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος,ποιον οι παικτες θα σεβονται & θα ακουνε,ποιος θα ελαχιστοποιησει τα κρουσματα απειθαρχιας,ποιος δεν θα δεχεται παρεμβασεις & που θα ξερει παρα πολυ καλα τις ιδιαιτεροτητες μας ως λαος,τοτε ο Ζοτς θα πρεπει να ειναι η Νο1 επιλογη..

Γιατι σωστως δεν θα πρεπει να τεθει θεμα για τον Μπλατ?
Οι δηλωσεις του μας πειραξαν?
Το τι γραφτηκε & ακουστηκε με αφορμη το ματς με τη Ρωσια,δεν εχει ξαναγινει & μας εθιξαν οι δηλωσεις του Μπλατ?
Οποιος προπονητης & να ηταν στη θεση του Μπλατ τα ιδια θα ελεγε.
Marciulionis
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 16:42 ) *
Αν υπάρχει ένας προπονητής ο οποίος τυγχάνει ευνοϊκότατης μεταχείρισης από τον τύπο και υπερβολικής προβολής αυτός είναι ο Μπαρτζώκας, όχι ο Σφαιρόπουλος. Ο Σφαιρόπουλος έχτισε μια επαρχιακή ομάδα από την αρχή και την οδήγησε στην 5η θέση του πρωταθλήματος. Θυμάσαι πολλές ομάδες από την επαρχία να μπαίνουν στα playoffs;

Η ΕΟΚ δηλαδή έδιωξε τον Γιαννάκη επειδή ήταν δυσαρεστημένοι οι "πράσινοι" και θα προσλάβει τον Ομπράντοβιτς;
Τον Ομπράντοβιτς επίσης τον ρώτησες αν θέλει να αναλάβει την εθνική;


Επίσης ήταν ο βοηθός του Γιόνας κι ως εκ τούτου συνυπεύθυνος για πολλά από αυτά που είδαμε. Μπορεί να είναι μανούλα στο να χτίζει επαρχιακές ή μη ομάδες, άλλα ο προπονητής εθνικής ομάδας πρέπει να είναι ικανός όχι να χτίζει, άλλα να επιλέγει τους καλύτερους και να τους διαχειρίζεται σωστά στη διάρκεια κάποιων σύντομων προετοιμασιών και τουρνουά.

Ο Ομπράντοβιτς δεν είναι Γιαννάκης και δε θα πρέπει να συγκρίνουμε τις 2 περιπτώσεις. Επίσης τη γνώμη μας λέμε. Κατά τη δικιά μου θα ήταν ο ιδανικότερος για όλα τα επιχειρήματα που παρέθεσα πριν. Αν θέλει ή όχι δεν είναι δικιά μου δουλειά να τον ρωτήσω rolleyes.gif

Αυτοί των οποίων είναι δουλειά θέλω να πιστεύω ότι θα το κάνουν πάντως και ότι θα το πάνε και λίγο παραπέρα από το να ρωτήσουν απλά.

QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 16:54 ) *
Γιατι σωστως δεν θα πρεπει να τεθει θεμα για τον Μπλατ?
Οι δηλωσεις του μας πειραξαν?
Το τι γραφτηκε & ακουστηκε με αφορμη το ματς με τη Ρωσια,δεν εχει ξαναγινει & μας εθιξαν οι δηλωσεις του Μπλατ?
Οποιος προπονητης & να ηταν στη θεση του Μπλατ τα ιδια θα ελεγε.


Δε ξέρω κατά πόσο πείραξαν ή όχι τους παίκτες και πως αυτοί, άλλα και αυτός θα αντιδράσουν. Επίσης σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια στιγμή να επιλέξουμε αντίπαλο με τι μούτρα θα το κάνει? Πάντως είναι ένας προπονητής που μας ταιριάζει πολύ αγωνιστικά.
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ Sep 6 2010, 17:01 ) *
Επίσης σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια στιγμή να επιλέξουμε αντίπαλο με τι μούτρα θα το κάνει? Πάντως είναι ένας προπονητής που μας ταιριάζει πολύ αγωνιστικά.

Θα βαλει ολους τους παικτες του να παιξουν & δεν θα δωσει τοση βαση στο σκελος της τακτικης,ομως θα ζητησει προσπαθεια & στοιχειωδη σοβαροτητα.
Και μας ταιριαζει αγωνιστικα & θα ειναι απ'οτι ολα δειχνουν & διαθεσιμος & διαθετει εμπειρια & στο επιπεδο των εθνικων ομαδων.
GK_23
QUOTE(Marciulionis @ Sep 6 2010, 16:56 ) *
Επίσης ήταν ο βοηθός του Γιόνας κι ως εκ τούτου συνυπεύθυνος για πολλά από αυτά που είδαμε. Μπορεί να είναι μανούλα στο να χτίζει επαρχιακές ή μη ομάδες, άλλα ο προπονητής εθνικής ομάδας πρέπει να είναι ικανός όχι να χτίζει, άλλα να επιλέγει τους καλύτερους και να τους διαχειρίζεται σωστά στη διάρκεια κάποιων σύντομων προετοιμασιών και τουρνουά.

Ο Ομπράντοβιτς δεν είναι Γιαννάκης και δε θα πρέπει να συγκρίνουμε τις 2 περιπτώσεις. Επίσης τη γνώμη μας λέμε. Κατά τη δικιά μου θα ήταν ο ιδανικότερος για όλα τα επιχειρήματα που παρέθεσα πριν. Αν θέλει ή όχι δεν είναι δικιά μου δουλειά να τον ρωτήσω rolleyes.gif

Αυτοί των οποίων είναι δουλειά θέλω να πιστεύω ότι θα το κάνουν πάντως και ότι θα το πάνε και λίγο παραπέρα από το να ρωτήσουν απλά.

Ο Γιαννάκης, ασχέτως με την άποψη που έχει κάποιος για τις προπονητικές του ικανότητες, είναι μια εμβληματική φυσιογνωμία του ελληνικού μπάσκετ και ο πιο πετυχημένος, βάσει αποτελεσμάτων, προπονητής της εθνικής. Αυτόν τον άνθρωπο η ομοσπονδία δεν τον προστάτεψε από τις ύβρεις και τα ειρωνικά πρωτοσέλιδα μια συγκεκριμένης φυλλάδας. Τον έδιωξε από την εθνική, επείδή πολύ απλά δεν ήθελε να κακοκαρδίσει ορισμένους. Αν αύριο συμβούν τα ίδια με τον Ομπράντοβιτς, ποιος εγγυάται ότι δε θα υπάρξουν παρόμοια περιστατικά; Από τη στιγμή που η ΕΟΚ φέρθηκε με τέτοιο τρόπο στο Γιαννάκη, τότε θα είναι μέγιστη υποκρισία να προσεγγίσει τον Ομπράντοβιτς για τη θέση του ομοσπονδιακού.
Όσον αφορά το θέμα της πειθαρχίας που ανέφερες, ακόμα και ο Ομπράντοβιτς στην τελευταία του θητεία στην εθνική Σερβίας, "σαλάτα" τα έκανε. Οι νυχτερινές τσάρκες των Σέρβων στην Ολυμπιάδα του 2004 έχουν αφήσει εποχή...

Για να χαρακτηρίσουμε συνυπεύθυνο τον Σφαιρόπουλο, θα πρέπει να γνωρίζουμε κατά πόσο είχε ενεργό συμμετοχή στο κοουτσάρισμα και στην εν γένει προετοιμασία της ομάδας. Οι "κακές γλώσσες" λένε πως ο Καζλάουσκας δεν έδινε και πολύ σημασία στους βοηθούς του.

Για το θέμα Μπλατ συμφωνώ απόλυτα με τον bullet.
Νομίζω πως είναι ο μοναδικός ξένος προπονητής που ταιριάζει με την εθνική ομάδα.
Και στην τελική, μπορεί να χρησιμοποίησε κάποιες άκομψες εκφράσεις για τις οποίες απολογήθηκε αργότερα, αλλά το νόημα αυτών που δήλωσε ήταν πολύ σωστό.
a bullet for your head
QUOTE(sarounas @ Sep 6 2010, 16:44 ) *
Στην λίστα με τους προτεινόμενους βλέπω το όνομα Ιτούδης blink.gif
μάλιστα έχει και αρκετές ψήφους…
από που και ως που ρε παιδιά

Προσωπικά θέλω επιστροφή Γιαννάκη ΤΩΡΑ
καθώς νομίζω αν τον αφήσουν να κάνει την δουλειά του αποτελεί εγγύηση ότι η ομάδα θα ξαναβρεί την χαμένη της ταυτότητακαι θα επιστρέψει στο κορυφαίο επίπεδο χωρίς καν να χρειαστεί να γίνουν νέα πειράματα.

Ο Ιτουδης ειναι νεος αλλα με τεραστια εμπειρια στο να λειτουργει υπο πιεση,προκειμενου να φερνει η ομαδα του επιτυχημενα αποτελεσματα,διαθετει πολλες γνωσεις,εχει κατσει πολλα χρονια διπλα στον καλυτερο & φαινεται να διαθετει πυγμη & δυνατη προσωπικοτητα στη δουλεια του.

Για ποια χαμενη ταυτοτητα μιλαμε?Την αγωνιστικη?
Ο ιδιος περσι εκανε στροφη 180 μοιρων & προσπαθησε να εφαρμοσει κατι που δεν το πρεσβευε ολα τα προηγουμενα χρονια.
Επισης ενα καιριο ζητημα ειναι & η τιθασευση των παικτων & των αποδυτηριων,οπου & εκει φαινεται να αντιμετωπιζει ενα προβλημα.
Συν οτι & οι σχεσεις του με καποιους παικτες δεν ειναι & οι καλυτερες,ενω & καποιους αλλους δεν τους πιστεψε & δεν τους εδωσε τις ευκαιριες που ισως θα αξιζαν(Βασιλειαδης)..
Εχει ηδη 2 θητειες στην Εθνικη,ενα αδοξο τελος στο συλλογικο επιπεδο με τον ΟΣΦΠ & δεν ειναι σιγουρα & ενα αφθαρτο προσωπο.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη,θα μπορουσε ως γνησιος μπασκετανθρωπος,να προσφερει πολλα περισσοτερα,εαν αναλαμβανε την ηγεσια της ομοσπονδιας...

QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 17:10 ) *
Για το θέμα Μπλατ συμφωνώ απόλυτα με τον bullet.
Νομίζω πως είναι ο μοναδικός ξένος προπονητής που ταιριάζει με την εθνική ομάδα.
Και στην τελική, μπορεί να χρησιμοποίησε κάποιες άκομψες εκφράσεις για τις οποίες απολογήθηκε αργότερα, αλλά το νόημα αυτών που δήλωσε ήταν πολύ σωστό.

Εμενα μ'αρεσε που ξεφυγε απ το politically correct & μας εκραξε κανονικα.
Και πιστευω οτι δεν μας εκραξε τοσο για το οτι θελαμε να επιλεξουμε αντιπαλο στη φαση των ''16'',αλλα για τον τροπο με τον οποιο το καναμε... wink.gif
Επισης μ'αρεσε που δηλωσε αυτο που ενιωθε,λειτουργωντας αυθορμητα & εχοντας & ενα αντικτυπο στις λεγομενες ''δημοσιες σχεσεις'' του,διοτι καποιοι απ την πλευρα ενος ενδεχομενως μελλοντικου εργοδοτη του,θα ''θιγονταν''...
Marciulionis
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 17:10 ) *
Ο Γιαννάκης, ασχέτως με την άποψη που έχει κάποιος για τις προπονητικές του ικανότητες, είναι μια εμβληματική φυσιογνωμία του ελληνικού μπάσκετ και ο πιο πετυχημένος, βάσει αποτελεσμάτων, προπονητής της εθνικής. Αυτόν τον άνθρωπο η ομοσπονδία δεν τον προστάτεψε από τις ύβρεις και τα ειρωνικά πρωτοσέλιδα μια συγκεκριμένης φυλλάδας. Τον έδιωξε από την εθνική, επείδή πολύ απλά δεν ήθελε να κακοκαρδίσει ορισμένους. Αν αύριο συμβούν τα ίδια με τον Ομπράντοβιτς, ποιος εγγυάται ότι δε θα υπάρξουν παρόμοια περιστατικά; Από τη στιγμή που η ΕΟΚ φέρθηκε με τέτοιο τρόπο στο Γιαννάκη, τότε θα είναι μέγιστη υποκρισία να προσεγγίσει τον Ομπράντοβιτς για τη θέση του ομοσπονδιακού.
Όσον αφορά το θέμα της πειθαρχίας που ανέφερες, ακόμα και ο Ομπράντοβιτς στην τελευταία του θητεία στην εθνική Σερβίας, "σαλάτα" τα έκανε. Οι νυχτερινές τσάρκες των Σέρβων στην Ολυμπιάδα του 2004 έχουν αφήσει εποχή...

Για να χαρακτηρίσουμε συνυπεύθυνο τον Σφαιρόπουλο, θα πρέπει να γνωρίζουμε κατά πόσο είχε ενεργό συμμετοχή στο κοουτσάρισμα και στην εν γένει προετοιμασία της ομάδας. Οι "κακές γλώσσες" λένε πως ο Καζλάουσκας δεν έδινε και πολύ σημασία στους βοηθούς του.

Για το θέμα Μπλατ συμφωνώ απόλυτα με τον bullet.
Νομίζω πως είναι ο μοναδικός ξένος προπονητής που ταιριάζει με την εθνική ομάδα.
Και στην τελική, μπορεί να χρησιμοποίησε κάποιες άκομψες εκφράσεις για τις οποίες απολογήθηκε αργότερα, αλλά το νόημα αυτών που δήλωσε ήταν πολύ σωστό.


Ο Γιαννάκης λανθασμένα εκδιώχθηκε. Βασικά διαφωνώ για το λόγο και όχι για το αν έπρεπε ή όχι να φύγει. Θεωρώ ότι είχε έρθει η ώρα να αφήσει το πάγκο της εθνικής άλλα όχι επειδή ήταν προπονητής και του Ολυμπιακού. Αυτό ουδόλως με ενδιέφερε. Πρέπει λοιπόν άμα κάνουμε ένα λάθος να το συνεχίζουμε προσπαθώντας να δώσουμε δίκιο στον εαυτό μας ή να μάθουμε από αυτό και να προχωρήσουμε? Για εμένα λοιπόν δεν είναι υποκρισία, άλλα το πλέον ενδεδειγμένο.

Άμα αυτοί οι βοηθοί βλέπαν ότι δεν έχουν κανένα λόγο να σηκώνονταν να φύγουν, σεβόμενοι τον εαυτό τους και να μη χρεώνονταν την ανυπαρξία του κόουτς Κ. Αν όντως δεν είχαν ρόλο και επέλεξαν να κάτσουν οι βοηθοί και αυτό κάτι δείχνει και δεν είναι καθόλου θετικό. Όταν δε μπορείς να περάσεις 2 πράγματα σε έναν κόουτς που έχει χάσει το μπούσουλα θα μπορέσεις να διαχειριστείς σωστά 12 μεγάλα παιδιά, καθένα με τα χουνέρια του και τους εγωισμούς του? Τους Σόφους και τους Μπουρούσηδες? Νομίζω όχι.

Κι ο Μεσίνας ταιριάζει, άλλα κάτι σα να διάβασα πιο πίσω για ασυμβίβαστο και ισπανικές ομάδες.
Anaz
Μηπως να ελληνοποιησουμε κ τον Μπατιστ?? Απο τους καλυτερους ψηλους της Ευρωλίγκα, τοσα χρονια στην Ελλαδα, γιατι τον εχουμε αφησει αναξιοποιητο??
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 17:34 ) *
Εμενα μ'αρεσε που ξεφυγε απ το politically correct & μας εκραξε κανονικα.
Και πιστευω οτι δεν μας εκραξε τοσο για το οτι θελαμε να επιλεξουμε αντιπαλο στη φαση των ''16'',αλλα για τον τροπο με τον οποιο το καναμε... wink.gif
Επισης μ'αρεσε που δηλωσε αυτο που ενιωθε,λειτουργωντας αυθορμητα & εχοντας & ενα αντικτυπο στις λεγομενες ''δημοσιες σχεσεις'' του,διοτι καποιοι απ την πλευρα ενος ενδεχομενως μελλοντικου εργοδοτη του,θα ''θιγονταν''...

Εγώ θεωρώ ότι καλά έκανε και μας έκραξε. Τα λόγια του φυσικά ήταν λιγάκι βαριά...
Αυτό δείχνει πως πρόκειται για άνθρωπο που διαθέτει πυγμή.
Πάντως οφείλω να σου πως πως είχε ακουστεί και γραφτεί κιόλας σε ελληνικά sites, πως η απόκτηση του Σόφο από την ομάδα του, έγινε και με σκοπό να ικανοποιήσει τις προσωπικές του φιλοδοξίες... wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 17:39 ) *
Εγώ θεωρώ ότι καλά έκανε και μας έκραξε. Τα λόγια του φυσικά ήταν λιγάκι βαριά...
Αυτό δείχνει πως πρόκειται για άνθρωπο που διαθέτει πυγμή.
Πάντως οφείλω να σου πως πως είχε ακουστεί και γραφτεί κιόλας σε ελληνικά sites, πως η απόκτηση του Σόφο από την ομάδα του, έγινε και με σκοπό να ικανοποιήσει τις προσωπικές του φιλοδοξίες... wink.gif

Μπορει να ισχυει,μπορει & οχι...
Η' να ισχυει & αυτο...
Διοτι ανεξαρτητα αν σε καποιους δεν αρεσε & δεν αρεσει ο Σοφο,εξακολουθει να παραμενει ενας απ τους καλυτερους C στην Ευρωπη & ο Μπλατ τον τσιμπησε & μαλλον σε τιμη ευκαιριας... wink.gif

Ναι...πιστευω οτι θελουμε εναν ικανο προπονητη,που να διαθετει & πυγμη..& θαρρος της γνωμης του..
Marciulionis
QUOTE(Anaz @ Sep 6 2010, 17:37 ) *
Μηπως να ελληνοποιησουμε κ τον Μπατιστ?? Απο τους καλυτερους ψηλους της Ευρωλίγκα, τοσα χρονια στην Ελλαδα, γιατι τον εχουμε αφησει αναξιοποιητο??


Και αυτό που ακριβώς κολάει? Μάλλον είσαι offtopic εκτός κι αν εννοείς να αναλάβει προπονητής της εθνικής ο Μπατίστ...
GK_23
QUOTE(Marciulionis @ Sep 6 2010, 17:36 ) *
Ο Γιαννάκης λανθασμένα εκδιώχθηκε. Βασικά διαφωνώ για το λόγο και όχι για το αν έπρεπε ή όχι να φύγει. Θεωρώ ότι είχε έρθει η ώρα να αφήσει το πάγκο της εθνικής άλλα όχι επειδή ήταν προπονητής και του Ολυμπιακού. Αυτό ουδόλως με ενδιέφερε. Πρέπει λοιπόν άμα κάνουμε ένα λάθος να το συνεχίζουμε προσπαθώντας να δώσουμε δίκιο στον εαυτό μας ή να μάθουμε από αυτό και να προχωρήσουμε? Για εμένα λοιπόν δεν είναι υποκρισία, άλλα το πλέον ενδεδειγμένο.

Θα σου απαντήσω με κάθε ειλικρίνεια...
Από τους συγκεκριμένους ανθρώπους που διοικούν την ΕΟΚ, θα το θεωρούσα υποκρισία.
Θα ήμουν 100% υπέρ της επιλογής Ομπράντοβιτς αν έβγαιναν κάποιοι νέοι άνθρωποι στο προσκήνιο του ελληνικού μπάσκετ και επέλεγαν αυτόν τον προπονητή. Από αυτούς όμως που νομιμοποίησαν μια κατάσταση καφρίλας όταν ο Γιαννάκης ήταν προπονητής στον Ολυμπιακό, δε θα το δεχόμουν.

Φυσικά δεν έχω ένσταση για τις προπονητικές ικανότητες του Ομπράντοβιτς, αλίμονο...

QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 17:45 ) *
Μπορει να ισχυει,μπορει & οχι...
Η' να ισχυει & αυτο...
Διοτι ανεξαρτητα αν σε καποιους δεν αρεσε & δεν αρεσει ο Σοφο,εξακολουθει να παραμενει ενας απ τους καλυτερους C στην Ευρωπη & ο Μπλατ τον τσιμπησε & μαλλον σε τιμη ευκαιριας... wink.gif

Ναι...πιστευω οτι θελουμε εναν ικανο προπονητη,που να διαθετει & πυγμη..& θαρρος της γνωμης τους

Και να ισχύει στην τελική, εγώ είμαι υπέρ της πρόσληψης Μπλατ, αν είναι να διαλέξουμε ξένο προπονητή...
Marciulionis
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 17:47 ) *
Θα σου απαντήσω με κάθε ειλικρίνεια...
Από τους συγκεκριμένους ανθρώπους που διοικούν την ΕΟΚ, θα το θεωρούσα υποκρισία.
Θα ήμουν 100% υπέρ της επιλογής Ομπράντοβιτς αν έβγαιναν κάποιοι νέοι άνθρωποι στο προσκήνιο του ελληνικού μπάσκετ και επέλεγαν αυτόν τον προπονητή. Από αυτούς όμως που νομιμοποίησαν μια κατάσταση καφρίλας όταν ο Γιαννάκης ήταν προπονητής στον Ολυμπιακό, δε θα το δεχόμουν.

Φυσικά δεν έχω ένσταση για τις προπονητικές ικανότητες του Ομπράντοβιτς, αλίμονο...


Και να ισχύει στην τελική, εγώ είμαι υπέρ της πρόσληψης Μπλατ...


Αυτό που λες μπορώ να το καταλάβω, άλλα δε θα συμφωνήσω. Θεωρώ ότι πρέπει πάνω από όλα να μπεί το καλό της εθνικής. Μία συμφωνία του στυλ μετά από ένα χρόνο να συνεχίσει μόνο στην εθνική αφήνοντας το πάγκο του ΠΑΟ ο Ομπράντοβιτς πιστεύω θα ελαχιστοποιούσε τις αντιδράσεις πάντως και προσωπικά δε θα ήμουν αντίθετος σε κάτι τέτοιο.

Μάλλον βέβαια τότε θα είχαμε οργισμένες αντιδράσεις από το "πράσινο τύπο" και την αντίπαλη μερίδα οπαδών tongue.gif
LFO
Ντούσαν Ιβκοβιτς μολις τελειωσει το Μουντομπάσκετ.


Ομπραντοβιτς και Ιτουδης εχουν 19 ψηφους...χμμμμ....μαλλον προκειται για τους μοναδικους Παναθηναϊκους που δεν ειχαν προβλημα με τον Γιαννακη να ειναι ταυτοχρονα κοουτς μεγάλης ομαδας και εθνικης....

@Marciulionis: Φιλε μου, οχι μεζοβεζικες λυσεις στην εθνικη του στυλ "μετα απο ενα χρονο να συνεχισει μονο εθνικη..." Ή μονο εθνικη ή full time εθνικη-συλλογο.
Anaz
QUOTE(Marciulionis @ Sep 6 2010, 17:45 ) *
Και αυτό που ακριβώς κολάει? Μάλλον είσαι offtopic εκτός κι αν εννοείς να αναλάβει προπονητής της εθνικής ο Μπατίστ...
Οχι, οχι. Για παιχτη εννοουσα! Απλα μου ηρθε με αφορμη την ολη συζητηση. sorry. μετεφερε το σε παρακαλω στο αντιστοιχο.
a bullet for your head
Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο,ομως ο Γιαννακης εχει συνδεσει το ονομα του με τις μεγαλυτερες επιτυχιες της Εθνικης & ως παικτης & ως προπονητης,ενω οι Ζοτς-Ιτουδης,με την συγχρονη αυτοκρατορια του ΠΑΟ.

Εγω προσωπικα ψηφισα Μπλατ & επιμενω σε Μπλατ,ενω σαν 2η επιλογη μου εχω τον Μπαρτζωκα,για τον οποιο ειχα τις αμφιβολιες μου οταν πρωτοανελαβε το Μαρουσι,ομως επειτα,εσπευσα να του αναγνωρισω την ομολογουμενως πολυ καλη δουλεια που εκανε.
Marciulionis
Για τον Ιτούδη θεωρώ αυτονόητο ότι αν και εφόσον αναλάμβανε την εθνική θα έφευγε από το ΠΑΟ. Είναι ανήκουστο να είναι πρώτος προπονητής και βοηθός ταυτόχρονα. Οπότε δεν υπάρχει οποιοδήποτε "ασυμβίβαστο" στη περίπτωσή του. Όχι τίποτα άλλο, άλλα βλέπω ότι αρκετοί δεν το θεωρείτε τόσο αυτονόητο. Είναι.
kseplenhs
QUOTE(LFO @ Sep 6 2010, 17:52 ) *
Ντούσαν Ιβκοβιτς μολις τελειωσει το Μουντομπάσκετ.



ταυτόχρονα...σε εθνική ελλάδας,σερβίας και θρυλάρα τους χειμώνες tongue.gif

τι σε βρήκε ρε ντούντα στα 70 σου....
Hakeem Olajuwon
Moυ κανει εντυπωση που καποιοι γραφουν για σφαιροπουλο.Δηλ. τους αρχιτεκτονες της μεγαλυτερης αποτυχιας μετα απο 20 χρονια θα τους επιβραβευσουμε και θα τους κανουμε και πρωτους.
Ολα αυτα που εκανε ο ανεκδιηγητος λιθουανος ηταν δικη του ιδέα ή και των συνεργατων του;
Η ιδεα με τα τρια γκαρντ μηπως ηταν του σφαιροπουλου;
Τα 4 γκαρντ,το μικρο rotation και και ηταν μονο ιδεες ήτου λιθουανου ή συναποφαση του προπονητικου επιτελειου;
Ο Γιαννακης οτι ειχε να δωσει το εδωσε(και δεν ηταν και πολλα) και τριτη επιστροφη θα ειναι υπερβολη.
Η πιο καλη λυση ειναι ο μπαρτζωκας αλλα με ενα πολυ ισχυρο προπονητικο επιτελειο διπλα του.
Αλλα θα γραψω ενα πιο εκτενες κειμενο να το εξηγησω
kseplenhs
ας πω τη λαλακία μου μετά απο τόσες σελίδες

λοιπόν,το μεγαλύτερο πρόβλημα της εθνικής πέρα απο αποχωρήσεις,αναντικατάστατους παίχτες και προπονητές,είναι η πίεση που της ασκείται.
γενικά τα καλοκαίρια υπάρχει μια ατμόσφαιρα πίεσης και απαιτήσεων απο αυτή την ομάδα.σώνει και καλά να πάρουμε μετάλλιο.αν πάμε δε καλά και στα φιλικά (που τα κανονίζουμε έτσι που επιβάλλεται να τα κερδίσουμε όλα με διαφορές 40-50 πόντων) τότε πάμε για χρυσό-τελικούς κ.ο.κ.

αυτό προκαλεί στον όποιο προπονητή κάθεται στον πάγκο ένα άγχος με αποτέλεσμα να μην ρισκάρει.και καλά ο γιαννακης απο τον χαρακτήρα του σαν προπονητής μασάει στην πίεση και φοβάται να ρισκάρει.
ο λιθουανός όμως που είναι διαφορετικής φιλοσοφίας και πιο "ανάλαφρος" έφτασε και αυτός να λειτουργεί φοβισμένα.

πιστεψε σε λίγους παίχτες και τους ξεζούμισε.η συμπεριφορά της ομάδας όσο προχωρούσε η διοργάνωση ήταν ίδια με πέρσι.σταδιακά έχανε δυνάμεις μέχρι που κλάταρε.απλά άντεξε λιγότερο φέτος.

όποιος προπονητής επομένως και να έρθει,αν λειτουργήσει με το πιστόλι στο κρόταφο και τη λογική "μετάλλιο ή σπίτι σου",πάλί θα λειτουργήσει φοβισμένα.και στην μεταβατική αυτή περίοδο που οι 2 κολώνες της ομάδας αποσύρονται,το να συνεχίσεις με την ίδια πίεση πρωταθλητισμού είναι αυτοκτονία

καλό θα ήταν να το ρίξουμε λίγο στο χτίσιμο.να ανεβάσουμε κάποιους μικρούς (που στις ηλικίες τους είναι ακρως επιτυχημένοι με την εθνική) και να τους βάλουμε σιγά σιγά στο κλίμα.με εμπιστοσύνη όμως και όχι με το απλά να τους βάλουμε στην προετοιμασία και να τους κόψουμε στο τέλος για να παίξουν οι παλιοσειρές.

δεν είμαι υπέρ της επιστροφής γιαννάκη λόγω τρόπου παιχνιδιού και φιλοσοφίας.δεν μου άρεσε αυτό που έβλεπα.επιπλέον νομίζω πως δεν θα αποφορτίσει την ομάδα απο την πίεση.ίσως και να την επιδεινώσει.
T.W.Is.M.
Για να ειμαι ειλικρινης δε με καλυπτει κανενας απολυτα.
Η επιλογη Καζλαουσκας απετυχε, ισως απο την πιεση που του ασκηθηκε(μην ξεχναμε οτι περσι γραφοταν οτι το πιο αργο τεμπο που ακολουθησαμε προς το τελος του τουρνουα ηταν επιλογη αλλων). Δεν ειχαμε ομως να κανουμε με κανεναν τυχαιο προπονητη. Ισως το γεγονος οτι ηταν ξενος να ηταν εμποδιο, παρολο που ειχε δουλεψει παλιοτερα στην Ελλαδα. Θα προτιμουσα λοιπον Ελληνα προπονητη και γι αυτο δε με καλυπτει ο Μπλατ. Φοβαμαι οτι δε θα ειχε το χρονο που θα χρειαζοταν για να χτισει μια ομαδα. Χωρια που αυτο που βλεπουμε απο την εθνικη Ρωσιας περσι και φετος δεν ειναι και η επιτομη του συγχρονου μπασκετ. Και δεν εχουμε και Κιριλενκο εμεις...
Ο Ομπραντοβιτς θα προκαλουσε περισσοτερες αντιδρασεις απ οτι προκαλεσε ο Γιαννακης πριν 2 χρονια. Χωρια που θετικη ψηφος σε Σερβο απο μενα δε θα πεσει ουτε οταν παγωσει η κολαση.(καλα για Ιβκοβιτς δεν το συζηταω, εδω κανει μεταγραφες στον Ολυμπιακο ως κοουτς της εθνικης Σερβιας, φανταζεστε τι θα εκανε στην εθνικη Ελλαδας οταν θα επαιζε εναντιον της Σερβιας? rolleyes.gif )
Ο Ιτουδης δειχνει οτι θα γινει καλος προπονητης, ισως ο επομενος του Παναθηναικου. Ομως εκει ειναι και το θεμα, οτι ΘΑ γινει. Ακομα δεν εχει αναλαβει συλλογο και θα τον βαλουμε στην εθνικη? Το οτι το καναμε μια φορα με το Γιαννακη ηταν λαθος, ανεξαρτητα αν δεν το πληρωσαμε με τα αποτελεσματα. Ισως αναλαβει σαν πρωτη δουλεια τον Παναθηναικο και παει καλα, τοτε θα πει οτι χασαμε ενα σπουδαιο κοουτς ως εθνικη, αλλα το ρισκο υφισταται. Οπως και οι αντιδρασεις λογω της θητειας του ως ασισταντ στον ΠΑΟ.
Ο Γιαννακης για μενα εχει κλεισει τον κυκλο του στην εθνικη. Τουλαχιστον με αυτη τη φουρνια παιχτων και αυτους τους πρωταγωνιστες. Ισως να ειναι μια επιλογη για καποια χρονια μετα, οταν θα ηγουνται της ομαδας παιχτες οπως Παπανικολαου, Παππας, Χρυσικοπουλος, Κουφος(?). Αν ειναι ακομα προπονητης φυσικα... Δεν πιστευω ομως οτι εχει να δωσει κατι καινουριο αυτη τη στιγμη. Θα ηταν σαν να παραδεχομαστε οτι καναμε λαθος το 2008, ενω στην πραγματικοτητα δεν καναμε.
Βλεπω τωρα μεγαλο ρευμα στον Μπαρτζωκα. Δε λεω, καλος προπονητης με πολυ καλη δουλεια σε Ολυμπια Λαρισας και Μαρουσι. Αλλα αν τα ματια μας πονεσαν μια φορα το 2007(και οχι μονο) με την εθνικη του Γιαννακη, εδω θα μας πονεσουν ακομα περισσοτερο. Και ειναι κριμα μεσα σε τετοια κριση που οι μισθοι μειωνονται(ο δικος μου οχι μεχρι τωρα, αλλα ποτε δεν ξερεις...) να δινουμε τα λεφτα μας στον οφθαλμιατρο... smiley.gif
Στο τελος ψηφισα Σφαιροπουλο. Κι αυτος δε με καλυψε απολυτα, γιατι βρισκοταν στην ομαδα φετος και δεν εκανε κατι για να αποτρεψει την αποτυχια. Ομως εβλεπε απο μεσα τι συνεβαινε και θα προσπαθησει αν αναλαβει να διορθωσει τα κακως κειμενα. Εχει τις γνωσεις, οπως φαινεται, εχει δειξει καποιο εργο στον Κολοσσο, επαιξε καλο μπασκετ εκει και επειδη ειναι νεος, μπορει να εχει την ευκαιρια να δουλεψει με την ομαδα χωρις την αναγκη να φερει μεταλλιο(θα μου πειτε, για να γινει αυτο χρειαζεται και αλλαγη μυαλων στην ΕΟΚ, αλλα τουλαχιστον με αυτον υπαρχει αυτη η πιθανοτητα, με τον Μπλατ πχ οχι).
Απο τους υπολοιπους θεωρω οτι ο Ζουρος ως προπονητης του υψηλοτερου επιπεδου καηκε στο περασμα του απ τον Ολυμπιακο. Δεν ξερω αν ο Σφαιροπουλος ειναι καλυτερος του, αλλα δεν εχει αυτη τη φθορα. Ο Πεδουλακης δε μου γεμιζει το ματι τοσο, χωρις να ειναι κακος βεβαια, ενω ο Μισσας μοιαζει να εχει επανελθει στις επιτυχιες μεσω των μικρων εθνικων και της εθνικης γυναικων. Ομολογω οτι ψαχνω να θυμηθω που ειχε προπονησει μετα τον Πανιωνιο του 1994 με Γιαννακη, Φανη, Τερνερ, Στοουκς!
Για το τελος αφησα το Σουλη Μαρκοπουλο, που τον θεωρω τον καλυτερο Ελληνα προπονητη αυτη τη στιγμη, δεν μπορω ομως να τον φανταστω τωρα στην εθνικη, οχι λογω ικανοτητων, αλλα γιατι με το προφιλ που τηρει θα ηταν το ευκολο θυμα. Ακομα και σε μια 4η θεση θα μπορουσε να του φορτωθει η "αποτυχια" να παρουμε μεταλλιο, σε μια κατασταση επιλογης αντιπαλου ολοι θα ηταν ετοιμοι να κριτικαρουν. Καλως ή κακως δεν εχει το ειδικο βαρος για να τον δεχτει ο Ελληνας φιλαθλος και τον θεωρω τον αδικημενο της συζητησης.
a bullet for your head
Μολις παρατηρησα οτι επεσε η πρωτη ψηφος στον Ρουμπεν Μανιανο...
Οταν ανοιξα το poll δεν ειχα το χρονο να κοιταξω αν μπορει να ειναι διαθεσιμος.
Ριχνοντας μια ματια παντως,ειδα οτι ανελαβε σχετικα προσφατως την εθνικη Βραζιλιας.
Ανεξαρτητα αυτου,ποια ειναι η αποψη σας για τον Αργεντινο κοουτς?

Φιλε T.W.Is.M. το θεμα δεν ειναι πως θα δεχοταν ο Ελληνας φιλαθλος την επιλογη του Μαρκοπουλου,αλλα ποια αποψη θα ειχαν γι'αυτον οι παικτες...
Και δεν θεωρω οτι ειναι αδικημενος μονο σ'αυτη τη συζητηση,αλλα γενικα...
Πολυ υποτιμημενος...
qspock
Το οτι θα κονταροχτυπιοταν ο Γιαννακης με τον Σφαιροπουλο στην πρωτη θεση του poll πραγματικα δεν το περιμενα...
Δηλαδη ο -κατα τα αλλα- συμπαθης Σφαιροπουλος σε τι ειναι καλυτερος του Γιαννακη? Με απτες αποδειξεις βεβαια, δεν με ενδιαφερουν οι υποθεσεις...

Πλεον, στην κρισιμη αυτη καμπη της εθνικης, δεν σηκωνει ρισκο. Η επομενη χρονια θα κρινει και τη συμμετοχη στην Ολυμπιαδα του 2012 (προολυμπιακο γιοκ?).
Μετα απο την χαμηλη φετινη καταταξη, χρειαζονται ΣΙΓΟΥΡΕΣ κινησεις, δεν ειναι ωρα για δοκιμες του στυλ ..Πετροπουλου.
Θυμαμαι οταν διωξανε το Γιαννακη το 1998 ειχε πει: ευχομαι και ο επομενος να βγει 4ος. Και ποσο τον νοσταλγησαμε τα επομενα χρονακια (1999-2002). Τωρα που ξαναεφυγε, με εξαιρεση τη περσυνη χρονια, η εθνικη και παλι μακρια απο την τετραδα.
Οχι, δεν μπορει κανεις να πειραματιστει. ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα πειραματα στην εθνικη, μετα τη φετινη της χρονια θα ειναι καταστροφη να επαναληφθει κατι παρομοιο για τα επομενα 2 χρονια.
Η πιο σιγουρη λυση ειναι και ο μονος σταθεροτατος προπονητης αυτης της ομαδας, ο Π. Γιαννακης. Γνωριζει την ομαδα, τους παιχτες, εχει πλεον εμπειρια, εχει τη διαθεση και αποδεδειγμενα την ικανοτητα. Ειναι υπερ της ανανεωσης (το κοψιμο Σιγαλα, Αλβερτη, Κακιουζη τρανα παραδειγματα) και πλεον δεν υπαρχει το ανοητο ασυμβιβαστο, αφου δεν προπονει καμια ομαδα ελληνικη (δηλαδη κανεναν απο τους 2, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους).

Η λυση τη δεδομενη χρονικη στιγμη ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
Για σκεφτειτε το εκει στην ομοσπονδια...
benchwarmer
*Υπαρχει κανονικα προολυμπιακο το 2012.
sarounas
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 17:34 ) *
Ο Ιτουδης ειναι νεος αλλα με τεραστια εμπειρια στο να λειτουργει υπο πιεση,προκειμενου να φερνει η ομαδα του επιτυχημενα αποτελεσματα,διαθετει πολλες γνωσεις,εχει κατσει πολλα χρονια διπλα στον καλυτερο & φαινεται να διαθετει πυγμη & δυνατη προσωπικοτητα στη δουλεια του.

Για ποια χαμενη ταυτοτητα μιλαμε?Την αγωνιστικη?
Ο ιδιος περσι εκανε στροφη 180 μοιρων & προσπαθησε να εφαρμοσει κατι που δεν το πρεσβευε ολα τα προηγουμενα χρονια.
Επισης ενα καιριο ζητημα ειναι & η τιθασευση των παικτων & των αποδυτηριων,οπου & εκει φαινεται να αντιμετωπιζει ενα προβλημα.
Συν οτι & οι σχεσεις του με καποιους παικτες δεν ειναι & οι καλυτερες,ενω & καποιους αλλους δεν τους πιστεψε & δεν τους εδωσε τις ευκαιριες που ισως θα αξιζαν(Βασιλειαδης)..
Εχει ηδη 2 θητειες στην Εθνικη,ενα αδοξο τελος στο συλλογικο επιπεδο με τον ΟΣΦΠ & δεν ειναι σιγουρα & ενα αφθαρτο προσωπο.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη,θα μπορουσε ως γνησιος μπασκετανθρωπος,να προσφερει πολλα περισσοτερα,εαν αναλαμβανε την ηγεσια της ομοσπονδιας...

Είπαμε να μιλήσουμε για προπονητές όχι για βοηθούς, στην εθνική πρώτα θέλω προπονητή…. για τους βοηθούς ας αποφασίσει ο πρώτος προπονητής.
Ο Ιτούδης ας γίνει πρώτα προπονητής, προπονώντας κάποιες ομάδες και αν δείξει κάποιο έργο μπορεί στο μέλλον να γίνει υποψήφιος για την θέση της εθνικής.

Για ταυτότητα εννοώ το «μέταλλο» και την εικόνα νικητή που είχε η εθνική και οι παίκτες της όσο ήταν εκείνος προπονητής σε αυτή.
Νομίζω ο Γιαννάκης είναι από τους πλέον ικανούς στην διαχείριση προσωπικοτήτων και το έχει αποδείξει αυτό ενώ φυσικά η κακή παρένθεση του Ολυμπιακού σε καμία περίπτωση δεν γκρεμίζει αυτά που έχει καταφέρει.
Με την λογική αυτή θα έπρεπε να αμφισβητώ και τις ικανότητες του Ομπράντοβιτς επειδή δεν τα κατάφερε στις 4 τελευταίες (στις 3 πάτωσε) διοργανώσεις του στην εθνική Γιουγκοσλαβίας ύστερα από το μουντομπάσκετ της Αθήνας.

Επίσης απ’ όσο θυμάμαι, από την εθνική ο Γιαννάκης έφυγε για εξωαγωνιστικούς (για το ασυμβίβαστο) όντας ο πιο επιτυχημένος προπονητής στην ιστορία της εθνικής μας, οπότε λογικό είναι να ζητώ επιστροφή.
Όσο για την θέση του προέδρου της ΕΟΚ μπορεί να περιμένει διότι νομίζω ότι έχει μπροστά του πολλά χρόνια προπονητικής ακόμη.

γενικότερα συμφωνώ με qspock
αυτό που θέλω είναι το καλό της εθνικής και σαν καλύτερο δρόμο από όλους βλέπω την επιστροφή του Γιαννάκη στον πάγκο της.
a bullet for your head
Ο Ιτουδης ειναι προπονητης...απλα τυγχανει ολα αυτα τα χρονια να ειναι ο αμεσος συνεργατης του Ζοτς.
Το ''βοηθος'' ακουγεται η' παραπεμπει σε καποιον που κραταει τα στατιστικα ας πουμε... rolleyes.gif
Προσωπικα πιστευω,πως ο Γιαννακης οτι ειχε να δωσει στην Εθνικη το εδωσε,απ'αυτο το ποστο.
Στην Ελληνικη δεξαμενη προπονητων,υπαρχουν & αλλοι προπονητες,που πιθανοτατα να ειναι & καλυτεροι.
Ας δοθει μια ευκαιρια & σε καποιον αλλο,εαν & εφοσον προκριθει η λυση Ελληνα.
nikefalin
QUOTE(sarounas @ Sep 7 2010, 00:51 ) *
Είπαμε να μιλήσουμε για προπονητές όχι για βοηθούς, στην εθνική πρώτα θέλω προπονητή…. για τους βοηθούς ας αποφασίσει ο πρώτος προπονητής.
Ο Ιτούδης ας γίνει πρώτα προπονητής, προπονώντας κάποιες ομάδες και αν δείξει κάποιο έργο μπορεί στο μέλλον να γίνει υποψήφιος για την θέση της εθνικής.

Για ταυτότητα εννοώ το «μέταλλο» και την εικόνα νικητή που είχε η εθνική και οι παίκτες της όσο ήταν εκείνος προπονητής σε αυτή.
Νομίζω ο Γιαννάκης είναι από τους πλέον ικανούς στην διαχείριση προσωπικοτήτων και το έχει αποδείξει αυτό ενώ φυσικά η κακή παρένθεση του Ολυμπιακού σε καμία περίπτωση δεν γκρεμίζει αυτά που έχει καταφέρει.
Με την λογική αυτή θα έπρεπε να αμφισβητώ και τις ικανότητες του Ομπράντοβιτς επειδή δεν τα κατάφερε στις 4 τελευταίες (στις 3 πάτωσε) διοργανώσεις του στην εθνική Γιουγκοσλαβίας ύστερα από το μουντομπάσκετ της Αθήνας.

Επίσης απ’ όσο θυμάμαι, από την εθνική ο Γιαννάκης έφυγε για εξωαγωνιστικούς (για το ασυμβίβαστο) όντας ο πιο επιτυχημένος προπονητής στην ιστορία της εθνικής μας, οπότε λογικό είναι να ζητώ επιστροφή.
Όσο για την θέση του προέδρου της ΕΟΚ μπορεί να περιμένει διότι νομίζω ότι έχει μπροστά του πολλά χρόνια προπονητικής ακόμη.

γενικότερα συμφωνώ με qspock



+1, για τη θέση του προεδρου ισχύει το παλιό καλό σοβιετικό μοντέλο , δια βίου θητεία. Αρα έχουμε χρόνο ακόμα.

Είδα όλες αυτες τις μέρες προτάσεις , ιδέες, τείνω να συμφωνώ στην επιστροφή Γιαννάκη, ενός ανθρώπου που εμπνέει σεβασμό σε όλες τις ηλικίες , που δουλεύει, που δεν φοβάται να τολμήσει ( παράδειγμα το γρήγορο μπάσκετ που ήθελε να παίξει ο Ολυμπιακός) , που έχει το σούπερ μότο " η αμυνα είναι κατάθεση στην τράπεζα ενώ η επίθεση λόττο", που βλέπει τον αγώνα κατοχή-κατοχή και που έχει προσφέρει και θέλει να προσφέρει.

Όντως η απομάκρυνση του ήταν η επισημοποιήση της ηλίθιας καφρίλας , που από τότε μπήκε για τα καλά μέσα στο συλλογιστικό του μπάσκετ δια μέσου των εμετικών κωλοφυλλάδων . Οι ανθρωποι της ομοσπονδίας αποδείχτηκαν ελάχιστοι όταν υπέκυψαν με τον έναν ή αλλον τρόπο στη λογική της πλήρους ηλιθιότητας, πράγμα που μπήκε στον περίγυρο της ομάδας και πέρυσι και φέτος, είναι αυτό ακριβώς που έιπε κι ο Σπανούλης " οι αλλες ομάδες έχουν προβλήματα μέσα τους και οι έξω προσπαθούν να τα κρατήσουν, εμείς είμαστε μια χαρά μέσα μας και οι έξω προσπαθούν να τα φέρουν μέσα".
Οι "κατάσκοποι" μου από την Αγκυρα μου το επιβέβαιωσαν πλήρως.

Δεν ξέρω αν αυτό που διαδίδεται , οτί ο κόουτς έχει αποκαταστήσει τις σχέσεις του με την ομοσπονδία , είναι αλήθεια. Ξέρω οτί θα το ήθελα, και πολύς κόσμος επίσης.

Η εθνική έχει πολλές προκλήσεις να απαντήσει του χρόνου, έχει να αντιμετωπίσει την αγωνιστική της επιβίωση ( δια της πρόκρισης είτε απευθείας στους Ολυμπιακους αγώνες είτε σε τουρνουά πρόκρισης αν προκύψει), δηλαδή να μπει στην 8άδα και μάλλον στην 6άδα, για την ώρα, χωρίς έναν και πιθανότατα 2( με τον Παπαλουκά) από τους μεγαλύτερους Ελληνες πάικτες που είδαν τα μάτια μας , χωρίς έναν υπερπολύτιμο στρατιώτη ( Τσαρτσαρή) , με λαβωμένο εδώ και 2 χρόνια το καλύτερο τριάρι που είχε ( Βασιλόπουλο)και σίγουρα ψυχικά λαβωμένη με όλα τα φετινά.

Αναλαμβάνωντας ο Γιαννάκης πριν 6 χρόνια κράτησε μόνον έναν χρήσιμο βετεράνο ( τον Αλβέρτη και μάλιστα δινωντας του λάθος ρόλο και παραπάνω χρόνο στο Ολυμπιακό τουρνουά του 2004) πράγμα που παραδέχτηκε κάποια στιγμή Λευτέρης Κακιούσης) και πήρε νέα παιδιά τότε , που η διαφορά τους με τους σημερινούς υπερταλαντούχους είναι οτί έπαιζαν στις ομάδες τους και είχαν σοβαρό ρόλο στην Α1.( σπανούλης βασικός στο Μαρούσι, Ζήσης βασικός στην ΑΕΚ παίζωντας Ευρωλίγκα κλπ) και ανέβασε το ηθικό μιας γενιάς των 76-77ρηδων που έδειχνε να χάνει το τρένο.

Υλικό και τώρα υπάρχει.

Σε περίπτωση πάντως που δεν εμπιστευτούν τον Γιαννάκη , πρέπει η επιλογή να είναι Ελληνας.
benchwarmer
Εαν καταληξουμε σε Ελληνα, προτεινω στον Βασιλακοπουλο (αληθεια, ξερω γινομαι αφελης, αλλα θα ξαναρωτησω: ως τι συνεχιζει να αποφασιζει αυτος?) να ζητησει βιογραφικα απο καθε ενδιαφερομενο που βρισκεται στις λιστες του ΣΕΠΚ 71.gif

*Τις οποιες λιστες βεβαια που ξανακοιταγα χτες, δεν ξερω τι πρακτικη αξια εχουν, μιας και ο Μπαρτζωκας βλεπω αναφερεται ως κατοχος διπλωματος μολις 3ης(!) κατηγοριας, ενω στην ουσια προκειται κατα γενικη ομολογια για εναν απο τους 2-3 καλυτερους Ελληνες προπονητες. Ενω αντιστοιχα στην 1η κατηγορια, υπαρχουν απειροι παντελως αγνωστοι που μαλλον δεν φτανουν καν για ολες τις ομαδες των τοπικων κατηγοριων, οποτε ισως να μην εχουν προπονησει ποτε τους καν ανδρικη ομαδα..

Εν πασει περιπτωσει, περιμενω με αγωνια τις εξελιξεις, και οπως ξαναειπα θα προτιμουσα αυτη τη φορα καποιον Ελληνα. Απο ξενους παντως, συμφωνω οτι η καλυτερη λυση ειναι ο Μπλατ, αν και εξαιτιας των προσφατων δηλωσεων του, αποκλειω να κινηθουμε προς τα εκει. Τουλαχιστον ας αποφασισουν αυτοι που αποφασιζουν γρηγορα, ωστε να γινουν και τα καταλληλα κουμαντα απο τον προπονητη.


**Μηπως τωρα που δεν εχει καμια αλλη υποχρεωση, το αποφασισει και κατεβει ο ιδιος ο πατερουλης επιτελους ως χεντ κοουτς? 39.gif
sofologis
Εγω νομιζω οτι ολοι αυτοι οι προπονητες που αναφερθηκαν ειναι πολυ καλοι και θα προσεθετα και τον Αργυρη Πεδουλακη αλλα δεν ειναι τοσο αντικειμενικη αυτη η αποψη μου επειδη τον εκτιμω και για την γενικοτερη θεση του στο θεμα "Αθλητισμος" και σαν προσωπικοτητα. Οποτε δεν παιρνω θεση, απλα ο επομενος προπονητης πρεπει να επικοινωνει απολυτα με τους παικτες, να τους εμπνεει εμπιστοσυνη και να μπορει να διαχειριστει καποιες "περιεργες" καταστασεις(στην περιπτωση της Εθνικης Ελλαδας ειναι ελαχιστες καθως ειναι οικογενειακο το κλιμα). Ο Γιαννακης παντως ειχε αυτα τα στοιχεια. Επι των ημερων του θυμαμαι στα ταιμ αουτ να λεει τη λεξη "Υπομονη" και 2 λεπτα πριν τελειωσει το παιχνιδι να ειμαστε 10 ποντους πισω και να λεει "υπαρχει χρονος" και πραγματικα σε επειθε. Ηταν αυτο ακριβως που χρειαζοταν να ακουσει ο παικτης. Δεν λεω παντως οτι πρεπει οπωσδηποτε να προσληφθει ο Γιαννακης. Απλα αναγνωριζω την προσφορα του.
apkat
QUOTE(Anaz @ Sep 6 2010, 15:59 ) *
Οχι, οχι. Για παιχτη εννοουσα! Απλα μου ηρθε με αφορμη την ολη συζητηση. sorry. μετεφερε το σε παρακαλω στο αντιστοιχο.


24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

Ενταξει αναζ respect...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xxx-4711
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 10:21 ) *
Αναφέρθηκα στις αδυναμίες του Παπανικολάου, όχι για να υποστηρίξω πως οι μικρές εθνικές δεν έπαιζαν εντυπωσιακό μπάσκετ, αλλά για να αναδείξω το γεγονός πως η δουλειά στα βασικά στοιχεία του μπάσκετ και η ατομική δουλειά έχουν παραμεριστεί στις μικρές ηλικίες προς όφελος της εκμάθησης τακτικών στοιχείων. Και αυτό δεν αφορά μόνο την ΕΟΚ αλλά γενικότερα την προπονητική φιλοσοφία που επικρατεί στην Ελλάδα.

καλα καταλαβα τι εννοεις. αυτο που εγραψα περι μικρων εθνικων (οντως λιγο ξεκαρφωτο) δεν ηταν απαντηση σε σενα.
απλα ειχα στο μυαλο μου την αποψη καποιων δημοσιογραφων που υποστηριζουν οτι στις εθνικες παιδων εφηβων δινουν εμφαση στην αμυνα δεν παιζουν ελευθερα κατι που εχει σα συνεπεια στην αντρων να παιζουμε αμυντικογενες μπασκετ

QUOTE
και πήρε νέα παιδιά τότε , που η διαφορά τους με τους σημερινούς υπερταλαντούχους είναι οτί έπαιζαν στις ομάδες τους και είχαν σοβαρό ρόλο στην Α1.( σπανούλης βασικός στο Μαρούσι, Ζήσης βασικός στην ΑΕΚ παίζωντας Ευρωλίγκα κλπ)


αυτη ειναι η τεραστια διαφορα σε σχεση με το 2004 και ειναι σοβαροτερο προβλημα απο το ποιος θα αναλαβει νεος προπονητης
λενε καποιοι οτι θα πρεπει να στηριχτουμε σε νεα παιδια ποια ειναι αυτα;
δεν αρκει να εχουν κερδισει μεταλια σε επιπεδο εφηβων νεων πρεπει να εχουν χρονο συμμετοχης αν οχι πρωταγωνιστικο ρολο στο πρωταθλημα
δεν παιζουν πολλοι μικροι στην α1 (εδω δεν πρωταγωνιστουν καν στην α2)
και σε αυτο ισως φερουν μεγαλη ευθυνη οι δυο μεγαλοι που χωρις να εχουν ανταγωνισμο μαζευουν οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα (που ειναι πολυ φτωχοτερη και σε ταλεντο αλλα και σε ποσοτητα σε σχεση με το παρελθον)

Stelios 12
Κάνε την Ελλάδα πάλι πρώτη, Παναγιώτη, Παναγιώτη...!!! smiley.gif

Ιδού και ένα ενδιαφέρον άρθρο...

http://contra.gr/Basketball/World/Mundobas...ece/287406.html
traveller
Eυτυχώς που ο Μαγουλάς, είναι εκτός συστήματος.... rolleyes.gif

Παρά το γεγονός ότι η πρόσληψη νέου ομοσπονδιακού μάλλον αργεί, έχει αρχίσει από τώρα η αρθρογραφία υπέρ του Γιαννάκη, έτσι για να μας έρθει πιο ...εύπεπτο rolleyes.gif
nikefalin
QUOTE(xxx-4711 @ Sep 7 2010, 07:07 ) *
αυτη ειναι η τεραστια διαφορα σε σχεση με το 2004 και ειναι σοβαροτερο προβλημα απο το ποιος θα αναλαβει νεος προπονητης
λενε καποιοι οτι θα πρεπει να στηριχτουμε σε νεα παιδια ποια ειναι αυτα;
δεν αρκει να εχουν κερδισει μεταλια σε επιπεδο εφηβων νεων πρεπει να εχουν χρονο συμμετοχης αν οχι πρωταγωνιστικο ρολο στο πρωταθλημα
δεν παιζουν πολλοι μικροι στην α1 (εδω δεν πρωταγωνιστουν καν στην α2)
και σε αυτο ισως φερουν μεγαλη ευθυνη οι δυο μεγαλοι που χωρις να εχουν ανταγωνισμο μαζευουν οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα (που ειναι πολυ φτωχοτερη και σε ταλεντο αλλα και σε ποσοτητα σε σχεση με το παρελθον)

σίγουρα αυτή είναι η διαφορά. Αν και φέτος πιστεύω οτί και ο Παππάς θα εξελιχτεί περισσότερο, και ο Κασελάκης και ο Μάντζαρης ,ακόμα και ο Σαρικόπουλος . Εχω τις πολλές μου αμφιβολίες για τον Μπόγρη, τον Σλούκα και τον Παπανικολάου ( που οι επιλογές τους να εξασφαλίσουν ένα σίγουρο και καλό συμβόλαιο υπερίσχυσαν του να εξασφαλίζουν χρόνο συμμετοχής και σοβαρές παραστάσεις από αγώνες).

Κάποτε ο Τσαρτσαρής για να βρει χώρο και χρόνο έφτασε στα 19 του στην Ισλανδία. Σήμερα δεν χρειάζεται οι παίκτες να φτάσουν στον Βόρειο Πόλο. Αρκεί να μην έχουν ως πρώτο μέλημα το "καλό& σίγουρο συμβόλαιο" αλλά το προπονητικό πρόγραμμα ( με ποιους ανθρώπους θα δουλέψουν) και το πόσο υπολογίζονται.

Hakeem Olajuwon
Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στην ελλαδα αυτοι που ασχολουνται με το μπασκετ(προπονητες,παραγοντες,δημοσιογραφ
ι) ειναι τελειως ασχετοι με το αντικειμενο.
Γιατι μονο ενς τελειως ασχετος με το μπασκετ θα ελεγε να επιστρεψει για τριτη φορά ο συγκεκριμενος προπονητης...
nikefalin
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 7 2010, 11:29 ) *
Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στην ελλαδα αυτοι που ασχολουνται με το μπασκετ(προπονητες,παραγοντες,δημοσιογραφ

�ι) ειναι τελειως ασχετοι με το αντικειμενο.
Γιατι μονο ενς τελειως ασχετος με το μπασκετ θα ελεγε να επιστρεψει για τριτη φορά ο συγκεκριμενος προπονητης...


εχεις ένα θεματάκι με τους χαρακτηρισμούς έτσι ? smiley.gif
Hakeem Olajuwon
QUOTE(nikefalin @ Sep 7 2010, 11:37 ) *
εχεις ένα θεματάκι με τους χαρακτηρισμούς έτσι ? smiley.gif


Kοιτα ετσι ειναι το στυλ μου 69.gif : ,γενικως χρησιμοποιω ακραιους χαρακτηρισμους συχνα και στην καθημερινοτητα μου
nikefalin
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 7 2010, 11:41 ) *
Kοιτα ετσι ειναι το στυλ μου 69.gif : ,γενικως χρησιμοποιω ακραιους χαρακτηρισμους συχνα και στην καθημερινοτητα μου


ναι αλλά εδώ τους περιορίζουμε λίγο , το ξέρεις εξάλλου. κι εγώ στην καθημερινότητα θα πω χειρότερα. Αλλά εδώ είναι γραπτός λόγος.

πάμε στο κυρίως πιάτο. Δεν συμπαθείς τον κόουτς Γιαννάκη , προτιμάς τον Μπαρτζώκα με ισχυρό επιτελείο. Ποιούς ? και για ποιό λόγο ?
Αν επιλεγεί ο Μπαρτζώκας κι εγώ δεν θα χω πρόβλημα, κάθε Ελληνα προπονητή θα τον στηρίξω και θα χαρώ.
Germany96
QUOTE(traveller @ Sep 7 2010, 11:19 ) *
Eυτυχώς που ο Μαγουλάς, είναι εκτός συστήματος.... rolleyes.gif

Παρά το γεγονός ότι η πρόσληψη νέου ομοσπονδιακού μάλλον αργεί, έχει αρχίσει από τώρα η αρθρογραφία υπέρ του Γιαννάκη, έτσι για να μας έρθει πιο ...εύπεπτο rolleyes.gif

Μα στο αρθρο του Μαγουλα με το τσιγκελι του βγαινει μιση καλη κουβεντα για τον Γιαννακη huh.gif Αναμενομενο αφου στον Μαγουλα αρεσει τελειως διαφορετικο στυλ μπασκετ (και φροντιζει να το υπενθυμιζει ενοχλητικα συχνα σε καθε μεταδοση του, σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τον εχουν βαλει να περιγραφει αγωνες ή να απαγγελει εκθεσεις ιδεων για το πως του αρεσει να παιζεται το αθλημα και γενικοτερα να παριστανει τον αντισυριγο και να γινεται εξισου κουραστικος με τις δικες του -με διαφορα κατευθυνσης 180 μοιρων απο του Φιλιππα- εμμονες) απο αυτο που επαιζε η εθνικη επι Γιαννακη και που το περιγραφει ως: "Άμυνα, υποταγή του ταλέντου σε ένα σύνολο χωρίς προσωπικότητα".

Επισης βρισκει ευκαιρια να απαριθμησει οσα θεωρει ο ιδιος ως ελλειψεις προπονητικης ικανοτητας του Γιαννακη μεταμφιεσμενες σε κοπλιμεντο: "Του ταιριάζει περισσότερο η λογική των εθνικών ομάδων με τα τουρνουά των πολλών συνεχόμενων αγώνων όπου ουσιαστικά δεν χρειάζονται τρελές εμπνεύσεις, καθημερινό διάβασμα, τρυκ κι έλεγχος της πίεσης από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα αλλά σωστή διαχείριση και ψυχολογία. Επίσης δεν έχεις να διαχειριστείς τόσο διαφορετικές προσωπικότητες, συμβόλαια και νοοτροπίες ξένες μεταξύ τους. ".

Τα μονα θετικα που του αναγνωριζει ειναι οτι ηταν καλος στην διαχειριση της ψυχολογιας των παικτων του και το αυταποδεικτο, οτι εφερε μεταλλια (μετα απο 16 χρονια προσθετω εγω). Ακομα κι εκει δεν ωραιοποιει το συνολο της θητειας του αφου προσθετει στις δυο τελευταιες διοργανωσεις υπηρξε: "η μέτρια εικόνα του 2007 και η κακή του 2008".

Το οτι αναφερει την επιστροφη του ως πιθανο σεναριο ειναι κατι που κι αλλοι δημοσιογραφοι εχουν κανει και προφανως ειναι μεταδοση του τι μαθαινουν ως νεα κι οχι (στην συγκεκριμενη περιπτωση τουλαχιστον) προσωπικη προτιμηση.

Μπορει να συνηθισαμε τα Μεσα τον Γιαννακη 2 χρονια τωρα καραγκιοζη να τον ανεβαζουν, γελοιο να τον κατεβαζουν αλλα οτιδηποτε διαφορετικο δεν συνιστα κι εκστρατεια υπερ του.
Hakeem Olajuwon
Αν και δεν εχω χρονο θα εξηγησω γιατι ΔΕΝ κανει ο γιαννακης

Πρωτον) ειναι κακος ψυχολογος ή motivator αγγλιστι.Στα μεγαλα παιχνιδια οι παιχτες μπαινουν φοβισμενοι και αγχωμενοι
στα ματς. παραδειγματα πολλα απο εθνικη και οσφπ.Οπως ειχε πει και ο γουντς ο κοουτς γιαννακης στα μεγαλα παιχνιδια φορτωνει με αγχος τους παικτες .Μπορει να ειναι καλυτερος του λιθουανου αλλα αυτο δεν τον κανει καλο ψυχολογο

β)Δεν ειναι ο καλυτερος εκλεκτορας επιεικως.Ειχε την φαεινη ιδεα να δωσει τον τεοντοσιτς δανεικο ενω βγηκε την ιδια χρονια mvp της ευρωλιγκα,να παρει ενα παικτη της α2 ουκρανιας και μπορω να φερω πολλα παραδειγματα και την περιοδο της εθνικης.
Επισης δεν ξερει να συνθεσει καλα τα κομματια του παζλ σε κατι που θυμιζει τον καζλαουσκας.Φετος ειχε 5 pg στην πραγματικοτητα στην ομαδα του και ουτε ενα sg.

γ)ΟΙ επιτυχιες του ηρθαν την περιοδο που ο βασιλακοπουλος ηταν πανισχυρος και βασιζοταν στην πολυ σκληρη αμυνα
Δεν ειμαι βεβαιος οτι θα του επιτραπει αυτο το παιχνιδι τωρα.Επισης εχει μια ταση υπερ των αμυντικογενων παικτων και της αμυνας γενικοτερα.Και το κυριο προβλημα της ελλαδας ειναι στην επιθεση.Επισης ειναι ενα ζητημα αν η καλη αμυνα οφειλοταν στον γιαννακη ή στον παπαλουκα και τον διαμαντιδη


δ)Ακομα και παραδοσιακα δυνατα του στοιχεια οπως η πειθαρχια τεινουν να εκλειψουν.
Φετος εχασε τα αποδυτηρια και ο καθενας εκανε του κεφαλιου του.Και μην μου πειτε οτι οι παικτες ειναι διαφορετικοι
Σκεφειτε μονο τον μπουρουση.Και πισω απο τον μπουρουση δεν υπαρχει αξιοπιστος ελληνας σεντερ..

ε)Σε επιπεδο τακτικης και στρατηγικης δεν ειναι κι ο καλυτερος και παλι ειμαι επιεικης.Θυμηθειτε τι του ελεγαν
οι οπαδοι του οσφπ σε δεκαδες περιπτωσεις.

Στ)Θα αναλαβει για τριτη φορα το ιδιο ποστο.Σπανιως προπονητης επιτυγχανει που αναλαμβανει για τριτη φορα την ιδια ομαδα.Παραδειγματα πολλα απο ποδοσφαιρο και μπάσκετ

Οι επιτυχιες του γιαννακη ηρθαν σε μια εποχη που ο βασιλακοπουλος ηταν πανισχυρος,ειχε την καλυτερη φουρνια του ελληνικου μπασκετ και οι κυριοι ανταγωνιστες ηταν λιγο ή πολυ χειροτεροι(σερβια,τουρκια,σλοβενια,ισπανια
,γαλλια) απο οτι ειναι τωρα.

Οι επιτυχιες του(και οχι απολυτες) ηταν περισσοτερο αποτελεσμα συγκυριων,που ειναι τελειως διαφορετικες τωρα, παρα ικανοτητας του γιαννακη.Και αυτο φανηκε οταν πηγε στον ολυμπιακο...
nikefalin
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 7 2010, 12:40 ) *
Αν και δεν εχω χρονο θα εξηγησω γιατι ΔΕΝ κανει ο γιαννακης

Πρωτον) ειναι κακος ψυχολογος ή motivator αγγλιστι.Στα μεγαλα παιχνιδια οι παιχτες μπαινουν φοβισμενοι και αγχωμενοι
στα ματς. παραδειγματα πολλα απο εθνικη και οσφπ.Οπως ειχε πει και ο γουντς ο κοουτς γιαννακης στα μεγαλα παιχνιδια φορτωνει με αγχος τους παικτες .Μπορει να ειναι καλυτερος του λιθουανου αλλα αυτο δεν τον κανει καλο ψυχολογο

β)Δεν ειναι ο καλυτερος εκλεκτορας επιεικως.Ειχε την φαεινη ιδεα να δωσει τον τεοντοσιτς δανεικο ενω βγηκε την ιδια χρονια mvp της ευρωλιγκα,να παρει ενα παικτη της α2 ουκρανιας και μπορω να φερω πολλα παραδειγματα και την περιοδο της εθνικης.
Επισης δεν ξερει να συνθεσει καλα τα κομματια του παζλ σε κατι που θυμιζει τον καζλαουσκας.Φετος ειχε 5 pg στην πραγματικοτητα στην ομαδα του και ουτε ενα sg.

γ)ΟΙ επιτυχιες του ηρθαν την περιοδο που ο βασιλακοπουλος ηταν πανισχυρος και βασιζοταν στην πολυ σκληρη αμυνα
Δεν ειμαι βεβαιος οτι θα του επιτραπει αυτο το παιχνιδι τωρα.Επισης εχει μια ταση υπερ των αμυντικογενων παικτων και της αμυνας γενικοτερα.Και το κυριο προβλημα της ελλαδας ειναι στην επιθεση.Επισης ειναι ενα ζητημα αν η καλη αμυνα οφειλοταν στον γιαννακη ή στον παπαλουκα και τον διαμαντιδη


δ)Ακομα και παραδοσιακα δυνατα του στοιχεια οπως η πειθαρχια τεινουν να εκλειψουν.
Φετος εχασε τα αποδυτηρια και ο καθενας εκανε του κεφαλιου του.Και μην μου πειτε οτι οι παικτες ειναι διαφορετικοι
Σκεφειτε μονο τον μπουρουση.Και πισω απο τον μπουρουση δεν υπαρχει αξιοπιστος ελληνας σεντερ..

ε)Σε επιπεδο τακτικης και στρατηγικης δεν ειναι κι ο καλυτερος και παλι ειμαι επιεικης.Θυμηθειτε τι του ελεγαν
οι οπαδοι του οσφπ σε δεκαδες περιπτωσεις.

Στ)Θα αναλαβει για τριτη φορα το ιδιο ποστο.Σπανιως προπονητης επιτυγχανει που αναλαμβανει για τριτη φορα την ιδια ομαδα.Παραδειγματα πολλα απο ποδοσφαιρο και μπάσκετ

Οι επιτυχιες του γιαννακη ηρθαν σε μια εποχη που ο βασιλακοπουλος ηταν πανισχυρος,ειχε την καλυτερη φουρνια του ελληνικου μπασκετ και οι κυριοι ανταγωνιστες ηταν λιγο ή πολυ χειροτεροι(σερβια,τουρκια,σλοβενια,ισπανια
,γαλλια) απο οτι ειναι τωρα.

Οι επιτυχιες του(και οχι απολυτες) ηταν περισσοτερο αποτελεσμα συγκυριων,που ειναι τελειως διαφορετικες τωρα, παρα ικανοτητας του γιαννακη.Και αυτο φανηκε
οταν πηγε στον ολυμπιακο...


οκ, αν και διαφωνώ σχεδόν σε όλα . τον μπαρτζώκα για ποιό λόγο ?
vonzuchter
Γιαννακη ψηφισα... εκανε καλη δουλεια. το μονο λαθος που εκανε ηταν οτι πηγε στον ολυμπιακο. οταν πας στον ολυμπιακο αυτοματα η μιση ελλαδα που ειναι αντιολυμπιακοι σε μισει. οι αλλοι μισοι που ειναι ολυμπιακοι σε υποστηριζουν. Αν δε παρουν Γιαννακη ας παρους καποιον που να μην εχει φθαρει στους 2 αιωνιους. να παρεις ζοτς η ιτουδη θα γινει το ιδιο με το γιαννακη. θα τον πολεμα το αλλο μισο της ελλαδας.
Zephyr
QUOTE(vonzuchter @ Sep 7 2010, 13:09 ) *
Γιαννακη ψηφισα... εκανε καλη δουλεια. το μονο λαθος που εκανε ηταν οτι πηγε στον ολυμπιακο. οταν πας στον ολυμπιακο αυτοματα η μιση ελλαδα που ειναι αντιολυμπιακοι σε μισει. οι αλλοι μισοι που ειναι ολυμπιακοι σε υποστηριζουν. Αν δε παρουν Γιαννακη ας παρους καποιον που να μην εχει φθαρει στους 2 αιωνιους. να παρεις ζοτς η ιτουδη θα γινει το ιδιο με το γιαννακη. θα τον πολεμα το αλλο μισο της ελλαδας.


Πέρα από οποιουδήποτε είδους οπαδισμούς, ας δούμε λίγο την παρουσία του Γιαννάκη τα τελευταία χρόνια.
Με την Εθνική μεγαλούργησε, πήρε ευρωπαικό το 2005 και αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο του 2006. Δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν πετύχει κάτι ανάλογο.
Με τι ομάδα όμως? Με τον Παπαλουκά MVP με την ΤΣΣΚΑ, με τον Διαμαντίδη στα ντουζένια του, με τους Κακιούζη και Λάζο στα τελευταία ποιοτικά χρόνια τους και με ένα πολύ δυνατό σύνολο νέων παιχτών (Σπανούλη, Ζήση κλπ). Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν υπάρχει (προς το παρόν) το ταλέντο εκείνης της ομάδας. Πολλοί παίχτες έχουν φθαρεί και μετά τον Διαμαντίδη θα ακολουθήσουν και άλλοι την απόσυρση. Άρα, χτίζεται ομάδα από την αρχή.
Δεν ξέρω κατά πόσο ο Γιαννάκης μπορεί να χτίσει ομάδα από τα θεμέλια. Στον Ολυμπιακό του κολλοσιαίου μπάτζετ απέτυχε. Βέβαια και την ομάδα του 2005 αυτός την είχε στήσει από τα προηγούμενα χρόνια, όμως τώρα με πλει μεικερ τον Καλάθη και όχι τον Παπαλουκά, τι θα μπορεί να κάνει?
Προσωπικά, ψήφισα Μπαρτζώκα για την πολύ καλή δουλειά που έκανε στο Μαρούσι, ένα στυλ που ταιριαζει σε αυτό της Εθνικής. Εναλλακτικά Σφαιρόπουλο (πολύ καλή δουλειά στον Κολοσσό).
priest
εγω θα προτιμουσα μπαρτζωκα που με το μαρουσι τα πηγε εξαιρετικα και εχει αποδειξει πως μπορει να τα παει πολυ καλα σε τοπ επιπεδο.επισης σαν συνεργατες τον σφαιροπουλο και τον μισσα.με τον μισσα θα μπορεσουν οι νεοτεροι να μπουν καλυτερα στο κλιμα και ο σφαιροπουλος δεν ειναι καποιος τυχαιος αφου βγηκε και καλυτερος προποντης φετος.εν ολιγοις θα εχουμε 3 εξαιρετικους προπονητες και ελληνες..
vonzuchter
QUOTE(Zephyr @ Sep 7 2010, 13:41 ) *
Πέρα από οποιουδήποτε είδους οπαδισμούς, ας δούμε λίγο την παρουσία του Γιαννάκη τα τελευταία χρόνια.
Με την Εθνική μεγαλούργησε, πήρε ευρωπαικό το 2005 και αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο του 2006. Δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν πετύχει κάτι ανάλογο.
Με τι ομάδα όμως? Με τον Παπαλουκά MVP με την ΤΣΣΚΑ, με τον Διαμαντίδη στα ντουζένια του, με τους Κακιούζη και Λάζο στα τελευταία ποιοτικά χρόνια τους και με ένα πολύ δυνατό σύνολο νέων παιχτών (Σπανούλη, Ζήση κλπ). Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν υπάρχει (προς το παρόν) το ταλέντο εκείνης της ομάδας. Πολλοί παίχτες έχουν φθαρεί και μετά τον Διαμαντίδη θα ακολουθήσουν και άλλοι την απόσυρση. Άρα, χτίζεται ομάδα από την αρχή.
Δεν ξέρω κατά πόσο ο Γιαννάκης μπορεί να χτίσει ομάδα από τα θεμέλια. Στον Ολυμπιακό του κολλοσιαίου μπάτζετ απέτυχε. Βέβαια και την ομάδα του 2005 αυτός την είχε στήσει από τα προηγούμενα χρόνια, όμως τώρα με πλει μεικερ τον Καλάθη και όχι τον Παπαλουκά, τι θα μπορεί να κάνει?
Προσωπικά, ψήφισα Μπαρτζώκα για την πολύ καλή δουλειά που έκανε στο Μαρούσι, ένα στυλ που ταιριαζει σε αυτό της Εθνικής. Εναλλακτικά Σφαιρόπουλο (πολύ καλή δουλειά στον Κολοσσό).

δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο ισχυρο επιχειρημα για οσους υποστηριζουμε το δρακο. μαλλον συναισθηματικοι λογοι με εκαναν να τον ψηφισω. δεν πρεπει να ακυρωνουμε ομως τις επιτυχιες του κι ας ειχε παικταραδες. δε μου λεει κατι αυτο. ποσοι και ποσοι δεν ειχαν παικταραδες και απετυχαν? και η προηγουμενη γενια των 90'ς μπορει να μην ειχε τεο και ΔΔ ειχε ομως οικονομου αλβερτη σιγαλα φασουλα ρεντζια παταβουκα παπανικολαου κοκ δεν ηταν και τιποτα αταλαντοι. Δε πετυχαν τιποτα ομως περα απο το επικο μουντομπασκετ του 94.
επισης δε πρεπει να κριθει τοσο αυστηρα για τον ολυμπιακο. απο ποιον εχασε στο φιναλε? απο τον ζοτς και τον παο και ειδικα φετος απο τη κλοπη του 3ου τελικου του οακα. και στα φαιναλ φορ δεν εχασε απο καμιά μπανταλονα. μπαρτσα που εριξε 30αρες στον παο. και στο βερολινο εχασε απο τον παο στο ποντο χωρις βασιλοπουλο που επαιζε παρα πολυ καλα τοτε και με το μπουρουσαρο να ψηνεται στο πυρετο. μη τα ισοπεδωνουμε ολα. οσοι δε γουσταρετε γιαννακη παραθετε τα παραπανω επιχειρηματα που εθεσες ομως ουτε ενας μεχρι τωρα τουλαχιστον σε αυτο το τοπικ δεν ανεφερε τις τεραστιες επιτυχιες κ την ομαδα που εφτιαξε με το μαρουσι. ευκολα ξεχναμε. θυμομαστε το μπαρτζωκα στο μαρουσι και ξεχναμε ποιος εκανε πρωτος γνωστο το μαρουσι στην μπασκετικη ελλαδα. Σιγουρα η επιλογη του θα δειξει ελλειψη πρωτοβουλιας και φαντασιας και ελλειψη εμπιστοσυνης στη νεα γενια τεχνικων. Ποσο ευκολο ειναι ομως να εμπιστευτουμε Σφαιροπουλους Μπαρτζωκες με τη παιδια που εχουμε δε ξερω. Αν ερθουν οι φαπες (που ολα δειχνουν πως θα ερθουν) στο αμμεσο μελλον θα ζητατε να τους κρεμασουμε στην ομονοια μετα τους μπαρτζωκες κτλπ. κ ειναι κριμα. για σφαιροπουλο δε ξερω γιατι ζητημα αν ειδα4 ματς του κολλοσου ολη τη χρονια. για μπαρτζωκα που ειδαμε ομως το μαρουσι θα ειναι κριμα να φορτωθει την προδιαγραφομενη αποτυχια
traveller
QUOTE(Germany96 @ Sep 7 2010, 09:13 ) *
Μα στο αρθρο του Μαγουλα με το τσιγκελι του βγαινει μιση καλη κουβεντα για τον Γιαννακη huh.gif Αναμενομενο αφου στον Μαγουλα αρεσει τελειως διαφορετικο στυλ μπασκετ (και φροντιζει να το υπενθυμιζει ενοχλητικα συχνα σε καθε μεταδοση του, σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν τον εχουν βαλει να περιγραφει αγωνες ή να απαγγελει εκθεσεις ιδεων για το πως του αρεσει να παιζεται το αθλημα και γενικοτερα να παριστανει τον αντισυριγο και να γινεται εξισου κουραστικος με τις δικες του -με διαφορα κατευθυνσης 180 μοιρων απο του Φιλιππα- εμμονες) απο αυτο που επαιζε η εθνικη επι Γιαννακη και που το περιγραφει ως: "Άμυνα, υποταγή του ταλέντου σε ένα σύνολο χωρίς προσωπικότητα".

Επισης βρισκει ευκαιρια να απαριθμησει οσα θεωρει ο ιδιος ως ελλειψεις προπονητικης ικανοτητας του Γιαννακη μεταμφιεσμενες σε κοπλιμεντο: "Του ταιριάζει περισσότερο η λογική των εθνικών ομάδων με τα τουρνουά των πολλών συνεχόμενων αγώνων όπου ουσιαστικά δεν χρειάζονται τρελές εμπνεύσεις, καθημερινό διάβασμα, τρυκ κι έλεγχος της πίεσης από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα αλλά σωστή διαχείριση και ψυχολογία. Επίσης δεν έχεις να διαχειριστείς τόσο διαφορετικές προσωπικότητες, συμβόλαια και νοοτροπίες ξένες μεταξύ τους. ".

Τα μονα θετικα που του αναγνωριζει ειναι οτι ηταν καλος στην διαχειριση της ψυχολογιας των παικτων του και το αυταποδεικτο, οτι εφερε μεταλλια (μετα απο 16 χρονια προσθετω εγω). Ακομα κι εκει δεν ωραιοποιει το συνολο της θητειας του αφου προσθετει στις δυο τελευταιες διοργανωσεις υπηρξε: "η μέτρια εικόνα του 2007 και η κακή του 2008".

Το οτι αναφερει την επιστροφη του ως πιθανο σεναριο ειναι κατι που κι αλλοι δημοσιογραφοι εχουν κανει και προφανως ειναι μεταδοση του τι μαθαινουν ως νεα κι οχι (στην συγκεκριμενη περιπτωση τουλαχιστον) προσωπικη προτιμηση.

Μπορει να συνηθισαμε τα Μεσα τον Γιαννακη 2 χρονια τωρα καραγκιοζη να τον ανεβαζουν, γελοιο να τον κατεβαζουν αλλα οτιδηποτε διαφορετικο δεν συνιστα κι εκστρατεια υπερ του.


Σαφώς και είναι σωστές οι επισημάνσεις σου αλλά το θέμα είναι ,ότι η κεντρική ιδέα του άρθρου (έτσι όπως το κατάλαβα εγώ) είναι :
"Και πάμε στο νούμερο ένα φαβορί. Παναγιώτης Γιαννάκης. Είναι φαβορί διότι όλοι γνωρίζουμε την προτίμηση του Γιώργου Βασιλακόπουλου στην νίκη, στα μετάλλια. Και ο Γιαννάκη για δύο χρόνια τα έφερε. Από την άλλη υπάρχει η μέτρια εικόνα του 2007 και η κακή του 2008, ο απολογισμός πάντως δεν μπορεί παρά να είναι θετικός.
Φαντάζει ο Δράκος ως η πιο εύκολη επιλογή για μία γρήγορη επιτυχία ή πλασάρισμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, μέσω του ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας."


Στο άλλο που λες , (καραγκιόζηδες κτλ) φαντάζομαι ότι εννοείς τους πέριξ της ομοσπονδίας και όχι τους "παρακατιανούς" των οπαδικών εντύπων.
Σε κάθε περίπτωση κάπως έτσι είναι τα πράγματα, έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες και προσωπικά έχω πολλά ερωτηματικά εάν και πώς θα ξεπεραστούν αυτά ώστε να ξαναγυρίσει ο Γιαννάκης ως ομοσπονδιακός προπονητής.

¨Οχι ότι θα τον χαλάσει πάντως...
Johnaros
QUOTE
οταν πας στον ολυμπιακο αυτοματα η μιση ελλαδα που ειναι αντιολυμπιακοι σε μισει. οι αλλοι μισοι που ειναι ολυμπιακοι σε υποστηριζουν.


peace.gif


Κατα τα άλλα στο poll, πέρασε μπροστά ο Γιαννάκης, απο εκεί που ήταν κανα 10αρι ψήφους πίσω από τον Σφαιρόπουλο.
vonzuchter
QUOTE(traveller @ Sep 7 2010, 14:54 ) *
έχουν ειπωθεί βαριές κουβέντες και προσωπικά έχω πολλά ερωτηματικά εάν και πώς θα ξεπεραστούν αυτά ώστε να ξαναγυρίσει ο Γιαννάκης ως ομοσπονδιακός προπονητής.

¨Οχι ότι θα τον χαλάσει πάντως...


και εγω αν και το θελω πολυ το βλεπω χλωμο για δρακο

QUOTE(Johnaros @ Sep 7 2010, 15:00 ) *
peace.gif


Κατα τα άλλα στο poll, πέρασε μπροστά ο Γιαννάκης, απο εκεί που ήταν κανα 10αρι ψήφους πίσω από τον Σφαιρόπουλο.


smiley.gif ειναι συναισθηματικοι οι λογοι που ψηφιζει ο κοσμος. το κεφαλαιο γιαννακης ειναι τεραστιο και σαν παικτης και σαν προπονητης στην εθνικη.
cryptic
Μιας και το θέμα έχει φτάσει στο Γιαννάκη να πώ την άποψη μου.

Είναι δεδομένο ότι πήρε την εθνική απο τον πάτο και την έφερε πάλι ψηλά. Όταν έγινε αυτό ήταν το ιερό τέρας του Ελληνικού μπάσκετ, με καθολική αναγνώριση και ουσιαστικά αυτό που χρειαζόταν η εθνική ήταν ένας ψυχολόγος να κάνει τα παιδιά να ξαναπιστέψουν στον εαυτό τους, να τους κάνει μαχητές που δεν εγκαταλείπουν και να μπούν πάλι στο δρόμο των μεταλίων. Προφανώς όλα αυτά συνδυάστηκαν με μία ομάδα που ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση το 2005 - 2006. Μιας και θα γίνει ανανέωση της ομάδας ίσως να είναι καλός σαν ψυχολόγος για τη νέα φουρνιά των παιχτών.

Όταν όμως χρειάστηκε να φύγουμε απο αυτό το στύλ παιχνιδιού και να ξεδιπλώσουμε το ταλέντο μας (2007 - 2007) ήταν σαφέστατα χαμηλότερα των απαιτήσεων. Με την άμυνα κερδίζεις ένα μετάλιο, δεν παραμένεις εκεί, ούτε προσφέρεις μπάσκετ που χαίρεται να βλέπει το κοινό.

Επίσης, ώς προσωπικότητα έχει αποκαθηλωθεί τόσο στο κοινό όσο και σε μεγάλο μέρος των ελλήνων παιχτών, ιδιαίτερα αυτών που παίζουν σε ΟΣΦΠ - ΠΑΟ. Υπάρχει έντονη ράδιο αρβίλα ότι το σοβαρό κομμάτι του σχεδιασμού στον Ολυμπιακό τον έκαναν άτομα όπως ο Μανουσέλης και όχι ο Γιαννάκης.

Το καλό είναι ότι με εξαίρεση την Ισπανία δε φαίνεται να υπάρχει κάποια πανίσχυρη ομάδα φόβητρο στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή. Ακόμα και μία ανανεωμένη εθνική θα κατέβει πολύ ισχυρή στο Ευρωμπάσκετ του χρόνου. Αν ο μόνος στόχος είναι να πάρουμε ένα μετάλιο/πρόκριση στους Ολυμπιακούς ανεξαρτήτως αν θα πονέσουν τα ματάκια μας ίσως είναι καλή περίπτωση (αν και δε ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να εμπνεύσει πλέον αρκετούς απο τους παίχτες της παλιάς φουρνιάς). Θεωρώ όμως ότι δεν έχει να προφέρει κάτι εντελώς καινούργιο και προσωπικά θα ήθελα κάποτε να φύγουμε απο την ομάδα γιουρούσι του 2005 και να πάμε σε πιο dominant - Ισπανικές καταστάσεις. Περίπου ότι είδαμε στα φιλικά της εθνικής μας. Σε αυτά ο Γιαννάκης δε νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει.
Germany96
QUOTE(traveller @ Sep 7 2010, 14:54 ) *
Σαφώς και είναι σωστές οι επισημάνσεις σου αλλά το θέμα είναι ,ότι η κεντρική ιδέα του άρθρου (έτσι όπως το κατάλαβα εγώ) είναι :
"Και πάμε στο νούμερο ένα φαβορί. Παναγιώτης Γιαννάκης. Είναι φαβορί διότι όλοι γνωρίζουμε την προτίμηση του Γιώργου Βασιλακόπουλου στην νίκη, στα μετάλλια..."

Εχοντας υποψη τις γενικοτερες προτιμησεις του Μαγουλα το συγκεκριμενο δεν μου ακουγεται τοσο σαν επαινος αλλα σαν συγκεκαλυμμενη μομφη αφου ο ιδιος σαφως προκρινει το θεαμα εναντι "μίας γρήγορης επιτυχίας ή ενός καλού πλασαρισματος". Και με αυτο που εχει πολλακις δειξει οτι αντιλαμβανεται ο ιδιος ως θεαμα δεν μπορω να πω οτι δεν στεκει σαν σκεπτικο αφου κατι τετοιο οντως δεν προσεφερε η εθνικη επι των ημερων του Γιαννακη.

Γενικοτερα δεν μπορω να πω οτι βρισκω καποια αναντιστοιχια στο αρθρο του Μαγουλα με τις γνωστες παγιωμενες αποψεις του, οποτε ακομα κι αν δεν συμφωνω, δεν το βρισκω υποβολιμαιο.

Στα του θεματος τωρα η επιλογη Γιαννακη εμενα δεν μου φαινεται ως η καλυτερη. Η ομαδα θα βρισκεται σε φαση ανοικοδομησης οποτε χρειαζεται ενα αφθαρτο ονομα στον παγκο της που θα μπορεσει να απορροφησει τους κραδασμους σε ενδεχομενα ατυχη αποτελεσματα. Ο Γιαννακης εδω και πολυ καιρο ξεσκιζοταν απο ολυμπιακους, αντιολουμπιακους και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις, οποτε η περιπτωση του ισως να εκανε ακομα χειροτερη την κατασταση σε περιπτωση που ολα δεν πηγαιναν ιδανικα και πολυ ευκολα θα βγαιναν απο τις ντουλαπες των πρωην haters του, Χατζηαβατηδες κι αλλες φιγουρες θεατρου σκιων. Μονο που τοτε τετοιες επιθεσεις πλεον δεν θα πληγωναν μοναχα την αξιοπρεπεια του αλλα θα ζημιωναν και μια λεπτη προσπαθεια που αφορα την εθνικη ομαδα κι αυτο ειναι ενα ρισκο που δεν θα το ηθελα.

Οι φερελπιδες νεοι Ελληνες προπονητες παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι κι αυτοι εχουν το ειδικο βαρος για να σηκωσουν τετους κραδασμους οποτε αυτη την στιγμη η περιπτωση του Blatt μοιαζει ως η καλυτερη απ' ολες τις αποψεις, και αγωνιστικα και εξωαγωνιστικα. Νομιζω ομως οτι εχουμε καιρο ακομα κι ισως στην πορεια προκυψουν και καποια νεα ονοματα που ακομα δεν εχουμε υπολογισει, το ασυμβιβαστο του Messina π.χ. μπορει να ληξει πριν ακομα να εχουμε καταληξει σε ομοσπονδιακο τεχνικο (οι παραγοντες της Real νομιζω οτι με βαρια καρδια τον κρατησαν ηδη φετος, ισως κι απο πεισμα, οποτε κανεις δεν ξερει τι μπορει να προκυψει προσεχως).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.