Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πρέπει να υπάρξει διάδοχη κατάσταση?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
spysta
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 02:50 ) *
Ξεχασες να αναφερεις & τον Κουφο..

εχεις δικιο .. και τον Βασιλοπουλο ξεχασα αν γυρισει και επανελθει στο 100% βεβαια

##για παραδειγμα ενα ενδεχομενο μελλοντικο ροστερ (σε 3-4 χρονια) απο τους παρακατω παικτες .. θεωρω οτι θα ειναι αρκετα δυνατο

Καλαθης/Σλουκας/Σπανουλης
Ζησης/Βασιλειαδης/Παππας
Περπερογλου/Βασιλοπουλος/Παπανικολαου/Χρυσικοπουλος
Φωτσης/Πριντεζης/Κουφος/Μαυροκεφαλιδης
Μπουρουσης/Σχορτσιανιτης/Μαυροειδης/Μπογρης



πιθανο ροστερ 2014 by spysta

Καλαθης/Σλουκας/Ζησης
Σπανουλης/Παππας
Παπανικολαου/Χρυσικοπουλος
Κουφος/Φωτσης/Πριντεζης
Μπουρουσης/Μαυροειδης


Καλαθης--Σλουκας--Παππας--Παπανικολαου--Χρυσικοπουλος--Κουφος ειναι το ΜΕΛΛΟΝ του Ελληνικου μπασκετ
Anaz
Oμπραντοβιτς ουτε γι'αστειο!!
Ο Μπλατ μετα τις τελευταιες του δηλωσεις ουσιαστικα νομιζω εκλεισε την πορτα της Εθνικης μας. Κριμα, γιατι διαφορετικα θα μου αρεσε. Τωρα ομως, οχι.
Μιας και καποιον αλλο ξενο κορυφαιο προπονητη διαθεσιμο δεν βλεπω, προτιμω χιλιες φορες καποιον Ελληνα.
Ο κυκλος του Γιαννακη καλως η κακως εχει κλεισει πλεον.
Ο Μαρκοπουλος καλος προπονητης, αλλα προτιμω να στηριξουμε ενα πιο φρεσκο μπασκετικο μυαλο.
Οποτε ενας ή και δυο εκ των Μπαρτζωκα, Σφαιροπουλο, Ιτουδη, Ζουρο ειναι η καλυτερη και πιο πιθανη επιλογη.
Καθε ενας εχει τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα του. Δυσκολευομαι να διαλεξω.
Ενα διδυμο Μπαρτζωκα, Ιτουδη νομιζω θα μου αρεσε πιο πολυ.
a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Sep 5 2010, 03:57 ) *
Όλα αυτά συντελούν στο να λέω κι εγώ "Ελληνας προπονητής" και καλύτερο επιτελείο. Δεν γίνεται να συμβαίνει σήμερα π.χ. η φάση με το καλάθι που λάθος μέτρησαν οι διαιτητές στο κόψιμο του Φώτση και ο πάγκος να μην το κάνει άνω κάτω. Δεν γίνεται το σκάουτιν των αντιπάλων να μην περιλαμβάνει ειδική αντιμετώπιση των Μπαρέα, Λι Τζιανλιαν, Ιλιασόβα κλπ.
Δεν γίνεται να δίνεις ελεύθερο για "βολή κατά ριπάς" σε σουτ στον τραυματισμένο Μπουρούση . Δεν γίνεται να παρουσιάζεται η ομάδα αγωνιστικά απείθαρχη τόσο όσο πριν 10 χρόνια.

Η αληθεια ειναι οτι η αποδοση του λοιπου προπονητικου επιτελειου με προβληματισε & εμενα...
Ηταν ενα κακο τουρνοα & γι'αυτους?
Ειχαν πολλα στο κεφαλι τους?(ο Σφαιροπουλος ειναι χεντ κοουτς του Κολοσσου & ο Πριφτης αν δεν κανω λαθος της Καβαλας)...
Η αγωνιστικη απειθαρχια που αναφερεις & που ολοι διαπιστωσαμε,νομιζω οτι ειναι ο καθρεπτης...

QUOTE(Anaz @ Sep 5 2010, 06:09 ) *
Ενα διδυμο Μπαρτζωκα, Ιτουδη νομιζω θα μου αρεσε πιο πολυ.

Εαν δεν προκριθει η λυση ξενου κοουτς(π.χ. Μπλατ),αυτο το διδυμο θα ικανοποιουσε πιστευω τα γουστα & τις προτιμησεις των περισσοτερων.

QUOTE(cydonian @ Sep 5 2010, 05:35 ) *
Πιστεύω οτί ο Μίσσας χωράει στο τιμ, από τη στιγμή που θα μπουν και μερικά παιδιά από τους μικρούς και θα τους βοηθήσει η παρουσία του.

Ο Μισσας εχει τεραστια εμπειρια & πολυ καλες γνωσεις.
Περαν οτι η παρουσια του θα βοηθουσε στην καλη & ομαλη ενσωματωση των νεαροτερων παιδιων,θα μπορουσε να συνεισφερει & πιο ''μαχιμα''...
Και αν χρειαστει,ας τον αποδεσμευσει η ομοσπονδια απ τα καθηκοντα του στην εθνικη γυναικων...
Τι εγινε?Τοση μεγαλη ελλειψη απο καλους προπονητες υπαρχει στα κλιμακια της ομοσπονδιας η' στο γυναικειο μπασκετ γενικοτερα,που η παρουσια του ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ?
Anaz
Ο Σφαιρο παντως και στη θητεια του στον Ολυμπιακο ως δευτερος διπλα στον Γκερσον φαινοταν να εχει ελαχιστη συμμετοχη στο κοουτσαρισμα. Γενικα εχω την αισθηση οτι αν και διαθετει πολυ καλες γνωσεις, δεν ειναι αρκετα δυναμικος..

QUOTE
Εαν δεν προκριθει η λυση ξενου κοουτς(π.χ. Μπλατ),αυτο το διδυμο θα ικανοποιουσε πιστευω τα γουστα & τις προτιμησεις των περισσοτερων.
Kι εγω ετσι νομιζω. Περισσοτερο μαλιστα απο οποιονδηποτε ξενο. Αντιθετως προσληψη Μπλατ μετα τις τελευταιες δηλωσεις του μπορει να προκαλουσε θεμα..

Οι Μπαρτζωκας, Ιτουδης μ'αρεσουν κ σαν χαρακτηρες γιατι βγαζουν ενα εντονο παθος που πιστευω ταιριαζει περισσοτερο με τον χαρακτηρα της Εθνικης μας κ μπορει να εμπνευσει τα νεα παιδια της Εθνικης κ να κερδισει κ τον σεβασμο τον παλιοτερων, παρα το οτι ειναι νεοι και οχι ιδιαιτερα φτασμενοι.
Προτιμω βεβαια Μπαρτζωκα ως πρωτο που εχει εμπειρια και μπορει να δωσει και καποια νεα στοιχεια στην Εθνικη, ενω με Ιτουδη θα βλεπαμε ενα πιστο αντιγραφο του Παο, και ενδεχομενως να ειχαμε κ καποιες αντιδρασεις.
Εξαλλου ο Ιτουδης φαινεται να λειτουργει εξαιρετικα και πολυ ενεργα ως δευτερος, εχει ηδη συνεργαστει με τους περισσοτερους παιχτες, και με τις γνωσεις κ τις εμπειριες που εχει παρει στον Παο διπλα στον Ζοτς θα ηταν το ιδανικο συμπληρωμα.
120
Στο επομενο eurobasket κρινεται η προκριση στους ολυμπιακους αλλα μονο οι 3 πρωτοι πηγαινουν απευθειας και 3-4 ακομα στο προλυμπιακο οποτε πρεπει να γινει επιλογη προπονητη το συντομοτερο.

Το διδυμο μπαρτζωκα ιτουδη μου αρεσει αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα υπαρξει αντιρρηση διοτι ο δευτερος ειναι στο τεχνικο τιμ του παναθηναικου.
Και ο ζουρος ομως ειναι μια καλη επιλογη για την εθνικη.
Εχουμε πολυ καλους ελληνες προπονητες και θα ξενερωσω αν δω νεο ομοσπονδιακο προπονητη κανενα ρεπεσα,σπαχια,ερναντεθ κτλ.
ramunas siska
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...=1&ofs108=0

Υπάρχουν υπόνιες για Μπλάτ λόγω του Σόφο.

Οψομεθα.

Θα ήθελα τον Ζοτς αλλά χλωμό! Ο Ιτούδης θα ήταν μια καλή επιλογή και σίγουρα θα τον βοηθούσε ο Ζοτς ειδικά στην αρχή.
a bullet for your head
QUOTE(ramunas siska @ Sep 5 2010, 16:02 ) *
Υπάρχουν υπόνιες για Μπλάτ λόγω του Σόφο.

Οψομεθα.

Τι εννοεις λογω Σοφο?
Οτι εκανε ας πουμε καμια εξυπηρετηση?

QUOTE(120 @ Sep 5 2010, 10:32 ) *
Το διδυμο μπαρτζωκα ιτουδη μου αρεσει αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα υπαρξει αντιρρηση διοτι ο δευτερος ειναι στο τεχνικο τιμ του παναθηναικου.

Ενταξει για τον Ζοτς...
Αλλα να υπαρξει αντιρρηση & για τον Ιτουδη?
Και ο Σφαιροπουλος εχει εργαστει στον ΟΣΦΠ & φαινεται να διατηρει ακομη καλες σχεσεις,ομως δεν νομιζω οτι υπηρξε καποια εντονη αντιδραση,οταν τοποθετηθηκε στο ποστο του,διπλα στον Καζλαουσκας.
Anaz
Σαν βοηθος ο Ιτουδης δε νομιζω να υπαρξουν αντιδρασεις. Σαν πρωτος προπονητης, ειναι πιθανο..
GMlls
QUOTE(Anaz @ Sep 5 2010, 21:01 ) *
Σαν βοηθος ο Ιτουδης δε νομιζω να υπαρξουν αντιδρασεις. Σαν πρωτος προπονητης, ειναι πιθανο..



ε τότε, ας τον βάλουμε βοηθό με πρώτο τον ζοτς
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Sep 5 2010, 21:01 ) *
Σαν βοηθος ο Ιτουδης δε νομιζω να υπαρξουν αντιδρασεις. Σαν πρωτος προπονητης, ειναι πιθανο..

Ας προκριθει τοτε η λυση-περιπτωση,του να βοηθησει την Εθνικης μας,απ το ποστο του αμεσου συνεργατη του οποιου χεντ κοουτς..
Εκτος & εαν καποιοι πιστευουν οτι μπορει να υπαρξει μια καποιου τυπου ''διασαλευση'',απ την αποψη της αποδοχης των ρολων & των αρμοδιοτητων..
Αυτο θα το καταλαβαινα & θα το δεχομουν.

QUOTE(spysta @ Sep 5 2010, 05:36 ) *
Καλαθης/Σλουκας/Σπανουλης
Ζησης/Βασιλειαδης/Παππας

Θα ηταν ευχης εργον,στη σεζον που μας ερχεται,να αξιοποιηθει & να αναδειχθει & ο Βεργινης..
Και να κληθει & απ την Εθνικη,στις επομενες προεπιλογες.
Anaz
QUOTE
ε τότε, ας τον βάλουμε βοηθό με πρώτο τον ζοτς
plz.. Λυπηθειτε με.. Δεν μπορω να διαβαζω για τον Ζοτς σε αυτο το τοπικ..

QUOTE
Ας προκριθει τοτε η λυση-περιπτωση,του να βοηθησει την Εθνικης μας,απ το ποστο του αμεσου συνεργατη του οποιου χεντ κοουτς..
Εκτος & εαν καποιοι πιστευουν οτι μπορει να υπαρξει μια καποιου τυπου ''διασαλευση'',απ την αποψη της αποδοχης των ρολων & των αρμοδιοτητων..
Αυτο θα ηταν το ιδανικο πιστευω. Αλλα ειναι πιθανο να υπαρξει και θεμα οπως λες οσων αφορα τον καταμερισμο και την αποδοχη των αρμοδιοτητων.
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Sep 5 2010, 22:32 ) *
plz.. Λυπηθειτε με.. Δεν μπορω να διαβαζω για τον Ζοτς σε αυτο το τοπικ..

Περαν του οτι εχει συνδεσει το ονομα του με την αυτοκρατορια του ΠΑΟ & εγειρονται αντιρρησεις-αντιδρασεις οπαδικης χροιας,νομιζω οτι ειναι αποδεκτο απ'ολους,οτι προκειται για εναν πολυ μεγαλο προπονητη.
Ισως να ειναι ανεφικτο...αλλα μηπως θα επρεπε καποτε,οι προεδροι των ΠΑΟ-ΟΣΦΠ & η ομοσπονδια,να καθησουν σε ενα τραπεζι & να συζητησουν με γνωμονα το συμφερον της Εθνικης μας?
nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 22:58 ) *
Ισως να ειναι ανεφικτο...αλλα μηπως θα επρεπε καποτε,οι προεδροι των ΠΑΟ-ΟΣΦΠ & η ομοσπονδια,να καθησουν σε ενα τραπεζι & να συζητησουν με γνωμονα το συμφερον της Εθνικης μας?


το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ?

όταν γίνει αυτό θα χουν κλείσει 6-7 εφημερίδες που πουλάνε δηλητήριο για κάφρους και φτιάχνουν το ανάλογο κλίμα πρώτα. Μόνο και μόνο τότε ίσως γίνει κάτι τέτοιο.
ή , διαφορετικά , θα αναλάβει ο Προυσαλίκας πρόεδρος στην ΕΟΚ τώρα που τον ανάγκασαν να παραιτηθεί στο βόλλευ.

a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 06:32 ) *
Ο Μισσας εχει τεραστια εμπειρια & πολυ καλες γνωσεις.
Περαν οτι η παρουσια του θα βοηθουσε στην καλη & ομαλη ενσωματωση των νεαροτερων παιδιων,θα μπορουσε να συνεισφερει & πιο ''μαχιμα''...
Και αν χρειαστει,ας τον αποδεσμευσει η ομοσπονδια απ τα καθηκοντα του στην εθνικη γυναικων...
Τι εγινε?Τοση μεγαλη ελλειψη απο καλους προπονητες υπαρχει στα κλιμακια της ομοσπονδιας η' στο γυναικειο μπασκετ γενικοτερα,που η παρουσια του ειναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ?

Ενα αρθρο που βρηκα & αναφερεται στον Μισσα...
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Anaz
QUOTE
Ισως να ειναι ανεφικτο...αλλα μηπως θα επρεπε καποτε,οι προεδροι των ΠΑΟ-ΟΣΦΠ & η ομοσπονδια,να καθησουν σε ενα τραπεζι & να συζητησουν με γνωμονα το συμφερον της Εθνικης μας?
Aς κατσουν να συζητησουν πρωτα για ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ που αφορουν το συμφερον του Ελληνικου μπασκετ, κι ας αφησουν τη συζητηση για τον Ζοτς..

Τα μεχρι τωρα αποτελεσματα του poll παντως λενε:
1&2 Σφαιροπουλος, Γιαννακης
3 ΜΠαρτζωκας
4 Ιτουδης

Θα ειχε ενδιαφερον να υπηρχε κι ο Ζουρος στο poll..
a bullet for your head
QUOTE(Anaz @ Sep 5 2010, 23:26 ) *
Aς κατσουν να συζητησουν πρωτα για ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ που αφορουν το συμφερον του Ελληνικου μπασκετ, κι ας αφησουν τη συζητηση για τον Ζοτς..

Δεκτον,δεν αντιλεγω.
Απο κει & περα ομως,γιατι να μην αξιοποιηθει καποτε & ο καλυτερος Ευρωπαιος προπονητης,τον οποιο εχουμε την τυχη να εχουμε στη χωρα μας τοσα χρονια?(εαν & εφοσον & ο ιδιος θα ηθελε κατι τετοιο)..
Green Warrior
Η λύση Μίσσα πάντως δεν μου φαίνεται άσχημη
a bullet for your head
QUOTE(Green Warrior @ Sep 5 2010, 23:42 ) *
Η λύση Μίσσα πάντως δεν μου φαίνεται άσχημη

Αν οχι σαν χεντ κοουτς,τουλαχιστον στο προπονητικο επιτελειο,εχοντας εναν διπλο ρολο...
Του συνδετικου κρικου μεταξυ των μικρων εθνικης & αυτης των αντρων,αλλα & του τεχνικου συμβουλου.
Διαθετει εμπειρια & γνωσεις & θα μπορουσε να συνεισφερει στην γενικοτερη προετοιμασια της ομαδας.
colonel gomelsky
Τελικά οι 4 φίλοι που θέλουν την παραμονή του Καζλάουσκας ενεφανίσθησαν να υποστηρίξουν την επιλογή τους ή μπα; tongue.gif
CrossoverOnE
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 23:46 ) *
Αν οχι σαν χεντ κοουτς,τουλαχιστον στο προπονητικο επιτελειο,εχοντας εναν διπλο ρολο...
Του συνδετικου κρικου μεταξυ των μικρων εθνικης & αυτης των αντρων,αλλα & του τεχνικου συμβουλου.
Διαθετει εμπειρια & γνωσεις & θα μπορουσε να συνεισφερει στην γενικοτερη προετοιμασια της ομαδας.

Εγω δε θα ηθελα τον Μισσα στην εθνικη....πειτε με εμπαθη αλλα δε θα τον ηθελα...κι επειδη με το αρθρο του basketblog ανεκυψε θεμα οτι ξερει τους μικρους κλπ....θελω να εκφρασω μια απορια...
Το 97-98-99 κλπ επρεπε να χουμε προπονητη τον Προεστο δηλαδη;........
a bullet for your head
QUOTE(CrossoverOnE @ Sep 5 2010, 23:56 ) *
Εγω δε θα ηθελα τον Μισσα στην εθνικη....πειτε με εμπαθη αλλα δε θα τον ηθελα...κι επειδη με το αρθρο του basketblog ανεκυψε θεμα οτι ξερει τους μικρους κλπ....θελω να εκφρασω μια απορια...
Το 97-98-99 κλπ επρεπε να χουμε προπονητη τον Προεστο δηλαδη;........

Λογω του οτι ο ΚΑΟΔ ειχε υποβιβασθει στην Α2,με τον Μισσα προπονητη?... rolleyes.gif
Σε καποιο ποστο & με καποιες αρμοδιοτητες,πιστευω πως θα μπορουσε να φανει χρησιμος.
Pierce
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 5 2010, 23:51 ) *
Τελικά οι 4 φίλοι που θέλουν την παραμονή του Καζλάουσκας ενεφανίσθησαν να υποστηρίξουν την επιλογή τους ή μπα; tongue.gif

ο ενας απο τους 4 , δεν εχει τη δυνατοτητα του ποσταρισματος και δεν μπορει να επιχειρηματολογησει biggrin.gif

QUOTE (CrossoverOnE @ Sep 5 2010, 23:56 ) *
Εγω δε θα ηθελα τον Μισσα στην εθνικη....πειτε με εμπαθη αλλα δε θα τον ηθελα...κι επειδη με το αρθρο του basketblog ανεκυψε θεμα οτι ξερει τους μικρους κλπ....θελω να εκφρασω μια απορια...
Το 97-98-99 κλπ επρεπε να χουμε προπονητη τον Προεστο δηλαδη;........


+1 και ούτε τον Ζούρο.... Εδώ δεν τους κουμάνταρε ένας άνθρωπος που έχει πάρει και μια ευρωλίγκα και εμπνέει έναν σεβασμό, θα το κάνει ο Ζουρος; Μπλατ και πάλι Μπλατ από μένα. Διαφορετικά , αφού ο Φωτάρας είναι off, δεν θα έλεγα όχι στον Γιαννάκη...
CrossoverOnE
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 00:02 ) *
Λογω του οτι ο ΚΑΟΔ ειχε υποβιβασθει στην Α2,με τον Μισσα προπονητη?... rolleyes.gif
Σε καποιο ποστο & με καποιες αρμοδιοτητες,πιστευω πως θα μπορουσε να φανει χρησιμος.

Οχι τοσο για τον υποβιβασμο καθε αυτον...οσο του οτι ειδα τι γινοταν στην προπονηση...ειδα ποσο γνωριζε παικτες που ΩΦΕΙΛΕ να γνωριζει...ισως να με κανει πιο αρνητικο ο υποβιβασμος αλλα νομιζω οτι με αυτα που ειδα ακομη καν ειχαμε σωθει δε θα τον ηθελε ουτε στον ΚΑΟΔ την επομενη χρονια ουτε στην Εθνικη τωρα...βεβαια για καποιο αλλο ποστο ισως πραγματι να εινια καλη επιλογη...εγω μιλαω για ρολο καθαρα σαν head coach.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 5 2010, 23:51 ) *
Τελικά οι 4 φίλοι που θέλουν την παραμονή του Καζλάουσκας ενεφανίσθησαν να υποστηρίξουν την επιλογή τους ή μπα; tongue.gif

Ενταξει & εσυ...
Το 94% αυτων που δεν θελουν τον Καζλα δεν σου αρκει?... rolleyes.gif
Εντωμεταξυ,νομιζω οτι 2 εκ των 4 που ψηφισαν την παραμονη Καζλαουσκας,δεν ψηφισαν στο 2ο poll την επιλογη ''Κανενας=Παραμονη Καζλαουσκας''... biggrin.gif
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 5 2010, 02:42 ) *
Επισης μηπως θα πρεπει να ξανασυζητηθει το μοντελο & η ταυτοτητα του Ελληνικου μπασκετ?
Δηλαδη αυτο που λεμε Ελληνικη σχολη μπασκετ?

Εδώ θέτεις ένα ωραίο ζήτημα...

Η ελληνική σχολή μπάσκετ οφείλει τις επιτυχίες της καθαρά στο κομμάτι της τακτικής. Πολλά και μεγάλα κορμιά δεν διαθέτουμε, σε ατομικό ταλέντο υστερούμε από πολλές άλλες χώρες, αθλητικά προσόντα επίσης δεν διαθέτουμε, επομένως προκειμένου να πετύχουμε κάποια πράγματα αναδείξαμε στοιχεία του παιχνιδιού σχετικά με το τακτικό κομμάτι. Ουσιαστικά κάναμε το μπάσκετ να μοιάζει με σκάκι. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Το κακό όμως είναι ότι το παρακάναμε λίγο και στο βωμό της εκμάθησης τακτικών γνώσεων στους παίκτες, θυσιάσαμε τη δουλειά πάνω στα βασικά στοιχεία του παιχνιδιού.

Η δουλειά που γίνεται στις μικρές ηλικίες πρέπει να αφορά τις γνώσεις στα βασικά του παιχνιδιού και στα ατομικά χαρακτηριστικά των παικτών. Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουμε στα μίνι και στα παιδικά τα παιδάκια πως να παίζουν π.χ. άμυνα ζώνης. Η πρακτική αυτή έχει οδηγήσει στην μη αξιοποίηση ταλέντων με σπουδαία φυσικά προσόντα. Αυτή τη στιγμή, ο Παπανικολάου που θεωρείται από τους πιο ελπιδοφόρους παίκτες στην Ελλάδα, ενδέχεται να μην κάνει ποτέ την καριέρα που θα μπορούσε να κάνει. Επειδή υστερεί σε βασικά ατομικά στοιχεία του παιχνιδιού, όπως το σουτ και η τρίπλα. Τον συγκρίνεις σε αυτά τα στοιχεία π.χ. με τον Πατ Καλάθη, με τον οποίο είναι σχεδόν ισοϋψής και αγωνίζονται στην ίδια θέση, και σε πιάνει μελαγχολία. Ο Καλάθης προέρχεται από μια σχολή η οποία δουλεύει τα ατομικά χαρακτηριστικά των παικτών από πολύ μικρή ηλικία. Εμείς δυστυχώς, επιμένουμε σε άλλα πράγματα, τα οποία ο παίκτης μπορεί να τα μάθει και σε πιο ώριμη φάση.

Νομίζω πως αυτό είναι πάνω κάτω το μοντέλο του ελληνικού μπάσκετ, δε ξέρω αν συμφωνείς... rolleyes.gif

Σχετικά με το θέμα προπονητή, θεωρώ πως θα πάμε σε λύση Έλληνα.

Αν κάποιος από τους ξένους φαντάζει ως καταλληλότερος, αυτός είναι ο Μπλατ, η αγωνιστική φιλοσοφία του οποίου ταιριάζει με τον τρόπο παιχνιδιού των Ελλήνων. Σε θέματα τακτικής, νομίζω πως ο Μπλατ είναι ίσως ο κορυφαίος προπονητής στην Ευρώπη.
a bullet for your head
Φιλε Sixama,στηθηκε & ακολουθηκε ενα μοντελο,συμφωνα με τις επιρροες,τους ορους & τις συνθηκες που επικρατουσαν πολλα χρονια πριν.
Ενα μοντελο που δεν επετρεπε να εμφανιστει κατι διαφορετικο σε θεμα φιλοσοφιας,ουτε να ενσωματωσει παικτες με διαφορετικα χαρακτηριστικα απ'αυτα που στερεοτυπικα υποδεικνυε...
Πολλες φορες φορες χρησιμοποιω τη λεξη mix η' φαρετρα...
Νομιζω οτι θα επρεπε να ειμαστε πιο ανοιχτοι,στην υιοθετηση & ενσωματωση καποιων καινουργιων τασεων & στοιχειων,στην ηδη υπαρχουσα βαση,με σκοπο την συνεχη αναβαθμιση...
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 03:06 ) *
Ενα μοντελο που δεν επρεπε να εμφανιστει κατι διαφορετικο σε θεμα φιλοσοφιας,ουτε να ενσωματωσει παικτες με διαφορετικα χαρακτηριστικα απ'αυτα που στερεοτυπικα υποδεικνυε...

Τα ονόματα Διαμαντόπουλος, Βασιλειάδης και Κορωνιός μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό... rolleyes.gif
Φαντάζομαι συμφωνείς πως αυτά που προανέφερα, ταιριάζουν ως περιγραφή της ελληνικής σχολής μπάσκετ;

Προβλέπω πάντως το παραμύθι να έχει ξανά Δράκο από του χρόνου... wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 02:42 ) *
Το κακό όμως είναι ότι το παρακάναμε λίγο και στο βωμό της εκμάθησης τακτικών γνώσεων στους παίκτες, θυσιάσαμε τη δουλειά πάνω στα βασικά στοιχεία του παιχνιδιού.

Η δουλειά που γίνεται στις μικρές ηλικίες πρέπει να αφορά τις γνώσεις στα βασικά του παιχνιδιού και στα ατομικά χαρακτηριστικά των παικτών. Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουμε στα μίνι και στα παιδικά τα παιδάκια πως να παίζουν π.χ. άμυνα ζώνης. Η πρακτική αυτή έχει οδηγήσει στην μη αξιοποίηση ταλέντων με σπουδαία φυσικά προσόντα. Αυτή τη στιγμή, ο Παπανικολάου που θεωρείται από τους πιο ελπιδοφόρους παίκτες στην Ελλάδα, ενδέχεται να μην κάνει ποτέ την καριέρα που θα μπορούσε να κάνει. Επειδή υστερεί σε βασικά ατομικά στοιχεία του παιχνιδιού, όπως το σουτ και η τρίπλα. Τον συγκρίνεις σε αυτά τα στοιχεία π.χ. με τον Πατ Καλάθη, με τον οποίο είναι σχεδόν ισοϋψής και αγωνίζονται στην ίδια θέση, και σε πιάνει μελαγχολία. Ο Καλάθης προέρχεται από μια σχολή η οποία δουλεύει τα ατομικά χαρακτηριστικά των παικτών από πολύ μικρή ηλικία. Εμείς δυστυχώς, επιμένουμε σε άλλα πράγματα, τα οποία ο παίκτης μπορεί να τα μάθει και σε πιο ώριμη φάση.

Νομίζω πως αυτό είναι πάνω κάτω το μοντέλο του ελληνικού μπάσκετ, δε ξέρω αν συμφωνείς... rolleyes.gif

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω σ'ολα αυτα.
Τα εχω τονισει & θιξει επανειλλημενως & μαλιστα καποιες φορες & με καυστικο τροπο...
Και γι'αυτο θεωρω ως κυριο υπευθυνο,τον φορεα που αποτελει την δεξαμενη απ'οπου παραγονται ολοι μα ολοι οι προπονητες...
Και που κατοπιν εορτης,ερχεται να δηλωσει οτι αφουγγκραζεται την κατασταση & τους κινδυνους που παραμονευουν & που προτεινει ως λυση,τη δημιουργια καινουργιας σχολης,με πληρη εξειδικευση & ειδικη νομοθετικη ρυθμιση...
Οπου το προγραμμα σπουδων θα το δημιουργησουν ολοι εκεινοι,που τα προηγουμενα χρονια & τωρα που μιλαμε,ηταν αυτοι που διδασκαν & εβγαζαν νεους προπονητες... rolleyes.gif
http://www.sepk.gr/portal2/el-GR/-mainmenu...1256-----------
il postino
διαβαζω για ιτουδη , για σφαιροπουλο , για μπαρτζωκα...


ο ιτουδης δεν εχει κανει ποτε ως πρωτος κοουτς και θα τον κανουμε προπονητη της εθνικης ελλαδος!!! ο μπαρτζωκας, μετα απο 4 χρονια στην Α1 (το 1 σε επιπεδο υψηλο) θα τον κανουμε προπονητη της εθνικης ελλαδος!!! ο σφαιροπουλος , μετα απο 2 χρονια στον κολοσσο και θα τον κανουμε προπονητη της εθνικης ελλαδος!!!!

καλοι και ελπιδοφοροι οι κοουτς (ειδικα ο μπαρτζωκας του οποιου ειμαι fun) αλλα η εθνικη ειναι αλλη ιστορια , θελει εμπειρο και πετυχημενο κοουτς με κυρος να μη σηκωνει και πολλα πολλα απο τις βεντετες!!

απο ελληνες , οπως ειπα και χθες , προτεινω γιαννακη , ενω απο ξενους προτεινω μπλατ!!!

δε μ απασχολει αν ο γιαννακης εχει ηδη φοιτησει 2 φορες στην ομαδα , εγω ξερω οτι ειναι ο πιο πετυχημενος κοουτς στην ιστορια της ομαδας. εχει εμπειριες , ειναι εξυπνος και ως εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη του , εχει κυρος , οσο και αν εχει σπιλωθει απο τις κοντρες παο-οσφπ , γουσταρει τρελα την ομαδα , ειναι πειθαρχημενος και νικητης!! ξερω ομως οτι η ομοσπονδια δυσκολα θα εγκρινει κατι τετοιο!! οποτε ερχομαι στην επιλογη μπλατ!!! ειναι αφελες να σταθει κανεις στο τι ειπε μετα τον αγωνα με τη ρωσια και να κλωτσησει μια πιθανη ευκαιρια να τον παρουμε!! πολυ καλος προπονητης , με επιτυχιες , εμπειρος , με κυρος και ακομα σε ηλικια που διψαει γαι διακρισεις!!!!

υ.γ οποιος και να ερθει ομως , θεωρω οτι πρεπει να ξεκολησουμε απο τη λογικη του μεταλλιου!!!! ας τον αφησουμε να δουλεψει απερισπαστος χωρις το βαρος της διεκδικησης καποιας σπουδαιας θεσης για 1-2 διοργανωσεις , δε μας πεσει και ο κ..λος!!
a bullet for your head
Φιλε Il postino,ενω για τον Μπλατ συμφωνουμε,για το αλλο που εθιξες,οσον φορα τους Ιτουδη,Μπαρτζωκα,Σφαιροπουλο,θα πρεπει να σου θυμισω οτι ο Γιαννακης ανελαβε για πρωτη φορα την Εθνικη μας,χωρις να εχει ξαναπροπονησει ουτε παιδικο... rolleyes.gif
il postino
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 03:26 ) *
Φιλε Il postino,ενω για τον Μπλατ συμφωνουμε,για το αλλο που εθιξες,οσον φορα τους Ιτουδη,Μπαρτζωκα,Σφαιροπουλο,θα πρεπει να σου θυμισω οτι ο Γιαννακης ανελαβε για πρωτη φορα την Εθνικη μας,χωρις να εχει ξαναπροπονησει ουτε παιδικο... rolleyes.gif

το ξερω αλλα δεν ειπα οτι ηταν σωστη επιλογη , αντιθετως βυσματικη θα τη χαρακτηριζα λογω των σχεσεων που ειχε τοτε με την ομοσπονδια!!! παρολαυτα ομως αλλο να παιρνεις ως κοουτς ενα νεο κοουτς 37 ετων χωρις παικτικη εμπειρια και αλλο ενα βετερανο-συμβολο του αθληματος 37 ετων!!! δε ξερουν και τα ιδια!!

στη δευτερη θητεια του σαφως και ηταν πιο ετοιμος και παρουσιασε φοβερο εργο!!
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 03:26 ) *
Φιλε Il postino,ενω για τον Μπλατ συμφωνουμε,για το αλλο που εθιξες,οσον φορα τους Ιτουδη,Μπαρτζωκα,Σφαιροπουλο,θα πρεπει να σου θυμισω οτι ο Γιαννακης ανελαβε για πρωτη φορα την Εθνικη μας,χωρις να εχει ξαναπροπονησει ουτε παιδικο... rolleyes.gif

Και εγώ συμφωνώ σε αυτό. Παρόμοιο παράδειγμα είναι και ο Ομπράντοβιτς, που μέσα σε μια νύχτα έγινε προπονητής της Παρτιζάν...

Πάντως δεν αρκεί μόνο η πρόσληψη ενός καλού προπονητή. Χρειάζεται και ένας προγραμματισμός από την πλευρά της ομοσπονδίας σε συνεννόηση με προπονητή και παίκτες. Θα πρέπει να δούμε για πόσο καιρό ακόμα θα είναι διαθέσιμοι κάποιοι παίκτες, σε ποιες θέσεις χρειαζόμαστε να προωθήσουμε νεαρούς, γενικότερα θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη ενός πλάνου με χρονικό ορίζοντα 4-6 ετών.
il postino
παιδια μην ασχολουμαστε με τις εξαιρεσεις αλλα με τον κανονα!!

το οτι καποιοι εγιναν σε μια μερα προπονητες δε σημαινει οτι ειναι ο σωστος δρομος!!

a bullet for your head
Il postino,εμενα θα με ενδιεφερε πρωτιστως να παρουμε καποιον ικανο & που να το 'χει...
Οι παικτες,ο κοσμος,οι δημοσιογραφοι να τον αποδεχτουν & να τον αναγνωριζουν ως εναν πολυ καλο προπονητη με πολλες γνωσεις & ικανο να ηγηθει μιας νεας προσπαθειας,που βασει ενος προγραμματισμου,θα αποσκοπουμε να φτασουμε καπου & να επιτυχουμε καποιους στοχους που θα τεθουν..
Manu7
QUOTE(il postino @ Sep 6 2010, 03:20 ) *
υ.γ οποιος και να ερθει ομως , θεωρω οτι πρεπει να ξεκολησουμε απο τη λογικη του μεταλλιου!!!! ας τον αφησουμε να δουλεψει απερισπαστος χωρις το βαρος της διεκδικησης καποιας σπουδαιας θεσης για 1-2 διοργανωσεις , δε μας πεσει και ο κ..λος!!

il postino είδα ότι έγραψες προτιμάς έναν προπονητή έμπειρο που να μπορεί να τα βγάλει πέρα με τις βεντέτες κλπ κλπ.
Εδώ γράφεις ότι πρέπει να ξεκολλήσουμε από τη λογική μεταλλίου και να τον αφήσουμε να δουλέψει.

Στο τελευταίο με βρίσκεις 100% σύμφωνο!
Ωστόσο θεωρώ ότι κάτι τέτοιο για να γίνει,καλύτερο είναι να προσληφθεί ένας προπονητής πιο νέος,φιλόδοξος από τον
οποίο όλοι μας δεν θα έχουμε πολλές απαιτήσεις.Γιατί εγώ είδα ότι ο Καζλάουσκας ήρθε όντας όνομα και του βάλαμε ένα μαχαίρι στο λαιμό να φέρει διακρίσεις και γι'αυτό είχε αγανακτήσει τόσο πολύ με τις απουσίες.

Οπότε προσωπικά δίνω την ψήφο μου σε Μπαρτζώκα και Σφαιρόπουλο.Σοβαρά παιδιά και δουλευταράδες.
Ο Σφαιρόπουλος λόγω της εμπειρίας του και με άλλους προπονητές μου κάνει περισσότερο.
Τον Ιτούδη δεν θα τον προτιμούσα επειδή δεν έχει κάνει head coach.

Πιστεύω λοιπόν ότι η εθνική μας πρέπει να μοιάσει την εθνική Σερβίας όσον αφορά τη στελέχωση του ρόστερ
και να βασιστεί σε νέα παιδιά.Και χωρίς άγχος να γίνει δουλειά σωστή σε βάθος χρόνου.

Θα μου πείτε όμως...Τα νέα παιδιά πρέπει επιτέλους να παίξουν και στις ομάδες τους...Γι'αυτό και εγώ είμαι απαισιόδοξος για την συνέχεια της εθνικής ομάδας...
cydonian
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Γιαννάκης έχει πάρει τόσες ψήφους πάντως... Το θεωρώ μεγάλο πισωγύρισμα να αναλάβει για τρίτη μάλιστα φορά την Εθνική. Είπαμε, ένας κύκλος τελείωσε, είναι καιρός για ανανέωση, η οποία πρέπει να αρχίσει από τον πάγκο.
a bullet for your head
QUOTE(il postino @ Sep 6 2010, 03:30 ) *
παρολαυτα ομως αλλο να παιρνεις ως κοουτς ενα νεο κοουτς 37 ετων χωρις παικτικη εμπειρια και αλλο ενα βετερανο-συμβολο του αθληματος 37 ετων!!! δε ξερουν και τα ιδια!!

Σορι φιλε,αλλα απο που προκυπτει αυτο?
Απο που & ως που,η παικτικη εμπειρια ειναι το απαραιτητο χαρακτηριστικο η' προσον,για να γινει ενας,καλος προπονητης? Οτι διαθετει περισσοτερες γνωσεις?
Νομιζω οτι σ'ολες τις δουλειες ισχυει το εξης:

-Πρεπει να εχεις ταλεντο,ενστικτο & να δουλευεις πολυ σκληρα.
xxx-4711
για το μισσα περα απο το γεγονος οτι εχει υποβιβασει τους δυο τελευταιους συλλογους στους οποιους εργαστηκε στην α1 δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να πιστωθει τις επιτυχιες των νεων οταν ουσιαστικα ανελαβε ετοιμη την ομαδα μια εβδομαδα πριν απο το πανευρωπαικο και οταν φετος καταφερε να βγει δευτερος με ενα συνολο που ειχε αποδειξει στις προηγουμενες διοργανωσεις οτι ηταν κατα πολυ ανωτερο απο τις αλλες εθνικες της ηλικιας του

για τον ομπραντοβιτς μακαρι να αναλαμβανε την εθνικη αλλα ολοι γνωριζουμε οτι δεν υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα να συμβει αυτο. απλα αναφερετε το ονομα του για να γραφτουν τα συνηθισμενα εγκωμια

QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 03:06 ) *
Φιλε Sixama,στηθηκε & ακολουθηκε ενα μοντελο,συμφωνα με τις επιρροες,τους ορους & τις συνθηκες που επικρατουσαν πολλα χρονια πριν.


οταν λες στηθηκε ενα μοντελο απο ποιους εννοεις απο την ομοσπονδια; δε νομιζω να ισχυει αυτο.
θα υπηρχε μοντελο αν γινοταν οτι στη γαλλια οπου η ομοσπονδια ειναι υπευθυνη για τους μικρους διεθνεις ολο το χρονο
ανηκουν στον ιδιο συλλογο αγωνιζονται σε πρωταθλημα κτλπ
απλα εδω (και οχι μονο εδω) υποτιθεται η εοκ επιλεγει τους καλυτερους για να στελεχωσουν τις εθνικες συνηθως απο σωματεια μικρων κατηγοριων (που ειναι μεγαλο μειονεκτημα) και δεν ειναι υπευθυνη για την ατομικη τους βελτιωση.



CrossoverOnE
QUOTE(xxx-4711 @ Sep 6 2010, 04:13 ) *
για το μισσα περα απο το γεγονος οτι εχει υποβιβασει τους δυο τελευταιους συλλογους στους οποιους εργαστηκε στην α1 δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να πιστωθει τις επιτυχιες των νεων οταν ουσιαστικα ανελαβε ετοιμη την ομαδα μια εβδομαδα πριν απο το πανευρωπαικο και οταν φετος καταφερε να βγει δευτερος με ενα συνολο που ειχε αποδειξει στις προηγουμενες διοργανωσεις οτι ηταν κατα πολυ ανωτερο απο τις αλλες εθνικες της ηλικιας του

+1
Kαι στην Α2 "ταλαιπωρουσε" επι 2-3 χρονια την Χαλκιδα που τοτε κυνηγουσε την ανοδο..τουλαχιστον σε επιπεδο σχεδιασμου...Ειναι προπονητης πολυ πριν αναλαβει τις μικρες Εθνικες και τις γυναικες....αν ηταν οσο καλος παρουσιαστηκε μετα τις διακρισεις των Εθνικων...πολυ απλα θα ειχε εστω καποιο δειγμα στο παρελθον...εκτος κι αν ειναι μεγαλος προπονητης και ο Πολιτης :Ρ ... Αυτο παντως που μου φαινεται κουλο ειναι οτι πολλοι επελεξαν τον Γιαννακη...υποθετω οτι επειδη παρουσιαστικαμε φετος τοσο χαλια σε καποιους ελλειψαν εκεινες οι εποχες...αλλα Γιαννακης για 3η φορα;Ας αποφασισουμε αν τελικα εχουμε πολλους και καλλους και ταλαντουχους προπονητες...γιατι αν εχουμε τοτε δεν καταλαβαινω σε τι θα ωφελησει ο Γιαννακης για 3η...αν παλι δεν εχουμε...επειδη ο στοχος ειναι να γινεσαι καλυτερος και οχι χειροτερος...ας αρκεστουμε σε καποιον ξενο καλυτερο του Γιαννακη.....
a bullet for your head
Οταν λεω στηθηκε & ακολουθηθηκε ενα μοντελο,εννοω οτι επικρατησαν & υιοθετηθηκαν ως κυριαρχα,ολα εκεινα τα στοιχεια-χαρακτηριστικα που αποτελεσαν την βαση της μπασκετικης μας ταυτοτητας & φυσιογνωμιας,επι σειρα ετων.
Εμφαση στην πολυ καλη αμυνα,στον κοντρολ ρυθμο,στον ''πατροναρισμενο'' τροπο επιθετικης αναπτυξης & στο σκελος της τακτικης του παιχνιδιου.
xxx-4711
αμαλιστα καταλαβα επειδη απαντησες στο φιλο που αναφερθηκε στις αδυναμιες του παπανικολαου ζητησα τη διευκρινηση
καλα ισως απλως το παιχνιδι μας προσαρμοστηκε στα χαρακτηριστικα και στη φυσιογνωμια των λιγων παικτων που διαθεταμε και μπορουσαν να σταθουν σε διεθνες επιπεδο
παντως οι μικρες εθνικες που εχουν διακριθει προ της εποχης της ομαδας σλουκα παπα κτλπ επαιζαν παντα εντυπωσιακο και γρηγορο μπασκετ
ον τοπικ θα ψηφιζα κατσικαρη αλλα αμφιβαλω αν και αυτος θα διακινδυνευε να αναλαβει την εθνικη ειδικα μετα την αποχωρηση διαμαντιδη. οπως αμφιβαλω αν καποιος αλλος νεος προπονητης θα επαιρνε το ρισκο εκτος ισως του σφαιροπουλου

GMlls
παίζει και το όνομα του Κώστα Μίσσα στις εφημερίδες rolleyes.gif
Petran911
Ένα μικρό σχόλιο.

Η Εθνική μας ομάδα δεν είναι αντικείμενο πειραματισμού. Κατά συνέπεια χρειάζεται έτοιμο προπονητή. Ο Γιαννάκης είναι τέτοιος, όπως θα ήταν και ο Μπλατ πχ εάν δεν είχε κάνει τις δηλώσεις πριν από δύο μέρες. Πρως τα εκεί πρέπει να κινηθούμε.

Για όσους λένε για Γιαννάκη και Ομπράντοβιτς, αυτοί οι άνθρωποι πραγματικά ανέλαβαν θέσεις κλειδιά χωρίς εμπειρία. Όμως είχαν, περισσότερο τότε ο Γιαννάκης, τεράστιο κύρος σαν παίχτες... Ειδικά τώρα με όλους αυτούς που έχουμε χρειαζόμαστε άτομο με πλούσιο βιογραφικό.
GK_23
QUOTE(xxx-4711 @ Sep 6 2010, 05:06 ) *
αμαλιστα καταλαβα επειδη απαντησες στο φιλο που αναφερθηκε στις αδυναμιες του παπανικολαου ζητησα τη διευκρινηση
καλα ισως απλως το παιχνιδι μας προσαρμοστηκε στα χαρακτηριστικα και στη φυσιογνωμια των λιγων παικτων που διαθεταμε και μπορουσαν να σταθουν σε διεθνες επιπεδο
παντως οι μικρες εθνικες που εχουν διακριθει προ της εποχης της ομαδας σλουκα παπα κτλπ επαιζαν παντα εντυπωσιακο και γρηγορο μπασκετ
ον τοπικ θα ψηφιζα κατσικαρη αλλα αμφιβαλω αν και αυτος θα διακινδυνευε να αναλαβει την εθνικη ειδικα μετα την αποχωρηση διαμαντιδη. οπως αμφιβαλω αν καποιος αλλος νεος προπονητης θα επαιρνε το ρισκο εκτος ισως του σφαιροπουλου

Αναφέρθηκα στις αδυναμίες του Παπανικολάου, όχι για να υποστηρίξω πως οι μικρές εθνικές δεν έπαιζαν εντυπωσιακό μπάσκετ, αλλά για να αναδείξω το γεγονός πως η δουλειά στα βασικά στοιχεία του μπάσκετ και η ατομική δουλειά έχουν παραμεριστεί στις μικρές ηλικίες προς όφελος της εκμάθησης τακτικών στοιχείων. Και αυτό δεν αφορά μόνο την ΕΟΚ αλλά γενικότερα την προπονητική φιλοσοφία που επικρατεί στην Ελλάδα.

Σχετικά με τον Κατσικάρη, μη ξεχνάς πως υπάρχει ασυμβίβαστο. Η λίγκα ACB απαγορεύει σε προπονητές ισπανικών συλλόγων να εργάζονται παράλληλα και σε εθνικές ομάδες. Για τον Μίσσα, που αναφέρθηκε πιο πριν, καλύτερα να παραμείνει στην εθνική γυναικών. Έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά εκεί.
benchwarmer
Η ιδανική λύση θα είναι αυτός που θα κάτσει να δουλέψει με το υλικό που θα του δωθεί, και δεν θα εύχεται (από μέσα του ή και δημοσίως) να είχε και τον Διαμαντίδη ή τον Παπαλουκά. Χρειάζεται αναγέννηση επιπέδου 2005, με τους μεγαλύτερους παίχτες να είναι στα 29 του ο Σπανούλης.

Προτινόμενη 12αδα:
Ζησης-Καλαθης-Παππας
Σπανουλης-Βασιλειαδης(και οχι, δεν ειμαι φαν του tongue.gif )
Περπερογλου-Παπανικολαου
Πριντεζης-Καιμακογλου-Μαυροκεφαλιδης
Μπουρουσης-Σχορτσανιτης

Τον Κουφο δεν τον συμπεριλαμβανω καν, γιατι οσο ειναι στην Αμερικη δεν τον βλεπω να ξαναπαιζει ποτε στην Εθνικη.


Οποιος λοιπον ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να δουλεψει με ενα ροστερ σαν αυτο, ας ειναι ο επομενος. Και επειδη το πιθανοτερο ειναι ενας ξενος προπονητης να μην γνωριζει τις πληρεις δυνατοτητες του, και να το θεωρησει κατωτερο του αναμενομενου (γιατι εγω πιστευω οτι και με ενα τετοιο ροστερ -δουλεμενο βεβαια- ανετα μπορουμε να χτυπησουμε 4αδα σε ενα -αποδυναμωμενο βεβαια γενικα- Ευρωμπασκετ του χρονου), και επειδη επισης αποδειχτηκε τελικα οτι ο Καζλαουσκας δεν προσεφερε και κατι περισσοτερο απο τον Γιαννακη, μαλλον το αντιθετο, ειμαι υπερ ενος Ελληνα προπονητη. Δεν με νοιαζει εαν θα εχει και ομαδα παραλληλα, αρκει να γινει η συμφωνια τωρα, ωστε να εχει τα ματια του ολη τη χρονια στραμμενα εκει που πρεπει.

*Τον Γιαννακη προσωπικα δεν θα τον ξαναηθελα (και οχι για αγωνιστικους λογους), αλλα δεν το αποκλειω καθολου.
*Ο Κατσικαρης εχει το ασυμβιβαστο της ACB, και επεσε και πολυ στην υποληψη μου στο περασμα-αστραπη του απο τον Αρη.
*Ο Μισσας ειναι "ανθρωπος εμπιστοσυνης", τον συμπαθω και παρα πολυ, αλλα αλλο οι μικρες εθνικες και οι γυναικες, και αλλο η ανδρων.
*Ο Σφαιροπουλος πιθανοτατα καηκε κι αυτος φετος, χρειαζεται κατι καινουριο.
*Ο Ιτουδης δεν πιστευω να ενδιαφερεται, αλλωστε φανταζομαι οτι το γνωστο "βετο" θα περιλαμβανει και τους βοηθους, και οχι μονο τους πρωτους προπονητες.
*Μαρκοπουλος, Πεδουλακης κλπ ειναι πολυ καλοι προπονητες, αλλα δεν μπορω να τους φανταστω στο τιμονι της εθνικης.
*Μια πολυ καλη λυση θα ηταν ο Ζουρος (ο οποιος πιθανοτατα θα μεινει και χωρις ομαδα οπως παει ο Πανελληνιος), και ειναι και η 2η μου επιλογη.
*Και η 1η μου επιλογη ειναι ο Μπαρτζωκας. Απεδειξε τι μπορει να κανει φετος με το Μαρουσι, ειναι παντελως εκτος της κοντρας Ολυμπιακου-Παναθηναικου, εχει αριστες τεχνικες ικανοτητες, εχει συνηθισει σε χαμηλου προφιλ ομαδες, επομενως γιατι οχι?

Και βεβαια, εαν καποιος δεν θελει να παιξει, προβλημα του. Χιλιες φορες να δω την εθνικη με 5αδα Παπαμακαριο-Χαραλαμπιδη-Καλαμποκη-Μπαρλο-Γλυνιαδακη, παρα με παιχτες που θα παιζουν με μιση καρδια.
a bullet for your head
QUOTE(Petran911 @ Sep 6 2010, 09:15 ) *
Η Εθνική μας ομάδα δεν είναι αντικείμενο πειραματισμού. Κατά συνέπεια χρειάζεται έτοιμο προπονητή. Ο Γιαννάκης είναι τέτοιος, όπως θα ήταν και ο Μπλατ πχ εάν δεν είχε κάνει τις δηλώσεις πριν από δύο μέρες.

Νομιζω οτι οποιος & να ηταν στη θεση του,πανω-κατω το ιδιο μηκος κυματος θα επελεγε να ακολουθησει στις δηλωσεις του.
Για μενα προσωπικα,αυτο δεν ειναι ενα σοβαρο η' ισχυρο κριτηριο,για να απορριφθει ετσι απλα η περιπτωση Μπλατ.
Η Εθνικη μας μετα το αγωνιστικο της στραπατσο & την αποχωρηση του Διαμαντιδη & του Τσαρτσα(?),επιβαλλεται να επιλεξει τον καλυτερο,διαθεσιμο,που μπορει να υπαρξει.
Αυτο πρεπει να ειναι το κριτηριο της επιλογης που θα γινει

QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 10:21 ) *
Αναφέρθηκα στις αδυναμίες του Παπανικολάου, όχι για να υποστηρίξω πως οι μικρές εθνικές δεν έπαιζαν εντυπωσιακό μπάσκετ, αλλά για να αναδείξω το γεγονός πως η δουλειά στα βασικά στοιχεία του μπάσκετ και η ατομική δουλειά έχουν παραμεριστεί στις μικρές ηλικίες προς όφελος της εκμάθησης τακτικών στοιχείων. Και αυτό δεν αφορά μόνο την ΕΟΚ αλλά γενικότερα την προπονητική φιλοσοφία που επικρατεί στην Ελλάδα.

Και περαν ολων αυτων,νομιζω οτι θα πρεπει να τονιστει & το ζητημα των χρηματων που αμοιβονται αυτοι οι προπονητες.
Δεν θελω να επεκταθω αλλο σ'αυτο το θεμα,γιατι τα εχω τονισει σ'αλλο τοπικ αυτα τα πραγματα.
Ομως η μπασκετικη μας φυσιογνωμια,σχετιζεται αμεσα & με την παραγωγικη διαδικασια.

ΥΓ:Στα 9 ψηφακια εφτασε ο Ζοτς,βλεπω... rolleyes.gif
ramunas siska
Ο Μίσσας γιατί δεν είναι στην λίστα; Ειναι πολυ υποτιμημένος.
a bullet for your head
QUOTE(benchwarmer @ Sep 6 2010, 12:32 ) *
Προτινόμενη 12αδα:
Ζησης-Καλαθης-Παππας
Σπανουλης-Βασιλειαδης(και οχι, δεν ειμαι φαν του tongue.gif )
Περπερογλου-Παπανικολαου
Πριντεζης-Καιμακογλου-Μαυροκεφαλιδης
Μπουρουσης-Σχορτσανιτης

Τον Κουφο δεν τον συμπεριλαμβανω καν, γιατι οσο ειναι στην Αμερικη δεν τον βλεπω να ξαναπαιζει ποτε στην Εθνικη.

Οποιος λοιπον ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να δουλεψει με ενα ροστερ σαν αυτο, ας ειναι ο επομενος.

Ο Κωστακης τωρα δικαιωνεται!... rolleyes.gif
Ο Κουφος,οπως & ο Καλαθης αποτελουν μεγαλα κεφαλαια για το Ελληνικο μπασκετ.
Ξερουμε ολοι οτι τον Κουφο δεν τον διαχειριστηκαμε σωστα περσι...
Η παρουσια-πορεια του στο ΝΒΑ ειναι σε κρισιμο σημειο & το επομενο καλοκαιρι μενει & ελευθερος..
Ανεξαρτητα το πως θα τα παει η' το που θα επιλεξει να παιξει,νομιζω οτι θα πρεπει να δημιουργηθει μια καλυτερη γεφυρα επικοινωνιας με τον παικτη...
Επισης αντιλαμβανομαστε ολοι,οτι μετα & την αποχωρηση του Διαμαντιδη,δεν φτανει να χωρεσουν μονο στην 12αδα οι Βασιλειαδης-Παππας,αλλα να αξιοποιηθει & να ανεβει επιπεδο & ο Καλαθης.
Επισης το ζητημα δεν θα πρεπει να ειναι ποιος γουσταρει,αλλα ποιος μπορει....να αξιοποιησει στο επακρο τις δυνατοτητες του υπαρχοντος ροστερ & να ξερει πως να διαχειριστει επισης & τα 2 Ελληνο-Αμερικανακια,τα οποια διαθετουν αλλη κουλτουρα & μπασκετικη παιδεια..
Marciulionis
Ο Σφαιρόπουλος πρώτος γιατί? Έχει μερίδιο και αυτός στην κακή εικόνα της ομάδας και δε θεωρώ και τόσο σπουδαίο το να καταφέρνει να βάζει το Κολοσσό στα playoff. Άλλη μια χαρακτηριστική περίπτωση της μεγάλης επιρροής τον ΜΜΕ.

Ο Μπαρτζώκας είναι καλύτερη επιλογή, μαζί με το Γιαννάκη, το Μαρκόπουλο και τον Ιτούδη από τους έλληνες. Προφανως οποιαδήποτε σκέψη για δύο ή τρίο την απορρίπτω κατηγορηματικά! Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει! Πάντως όποιος κι από τους 4 άμα αναλάμβανε αύριο δε θα μου έκανε ούτε κρύο ούτε ζέστη. Πολύ καλοί και οι 4 άλλα έως εκεί.

Η μακράν καλύτερη επιλογή πάντως θα ήταν ο Ομπράντοβιτς. Ο καλύτερος Ευρωπαίος προπονητής όλων των εποχών μου φαίνεται αδιανόητο να μην συζητιέται "ούτε για αστείο". Ξέρει τον Έλληνα μπασκετμπολίστα καλύτερα από τους Έλληνες προπονητές, τη νοοτροπία του και τα τερτίπια του, κανείς δε θα του κουνηθεί ή θα του επιβάλλει οτιδήποτε, ποτέ δε θα υπάρξουν κρούσματα απειθαρχίας με αυτόν στο πάγκο, ξέρει να παίρνει τίτλους και μετάλλια και να διαχειρίζεται τα δύσκολα παιχνίδια και να πετυχαίνει υπερβάσεις. Δεν αποτελεί έναν τυχαίο προπονητή για να ληφθεί υπόψη οποιοδήποτε (ανόητο κατά τη γνώμη μου) βέτο, είναι ο καλύτερος, κάτι που του το αναγνωρίζουν εχθροί και φίλοι! Άσε που θα καταφέρει και το Διαμαντίδη να ανακαλέσει!

Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις από μερίδα φίλων του ΟΣΦΠ και το "κόκκινο τύπο". Ας υπάρξουν! Ένας προπονητής του βεληνεκούς του θα τα καταφέρει να τις κρατήσει έξω από τα αποδυτήρια κι οι διοικούντες μπορούν να τις αγνοήσουν. Τώρα το να κάνουν ανοικτά πόλεμο στην εθνική επειδή δε θα γουστάρουν το προπονητή της, είτε μερίδα φιλάθλων, είτε του τύπου, είτε ο επίσημος ολυμπιακός μου φαίνεται αδιανόητο. Μια συζήτηση έστω για το ενδεχόμενο να αναλάβει θεωρώ ότι πρέπει να γίνει και θα γίνει.

Ο επόμενος καλύτερος από τους ξένους και κατά τη γνώμη μου καλύτερος από τους Έλληνες, είναι ο Μπλάτ, άλλα μετά τις δηλώσεις του αποκλείω έστω και να τεθεί θέμα (και σωστώς).
GK_23
QUOTE(Marciulionis @ Sep 6 2010, 16:27 ) *
Ο Σφαιρόπουλος πρώτος γιατί? Έχει μερίδιο και αυτός στην κακή εικόνα της ομάδας και δε θεωρώ και τόσο σπουδαίο το να καταφέρνει να βάζει το Κολοσσό στα playoff. Άλλη μια χαρακτηριστική περίπτωση της μεγάλης επιρροής τον ΜΜΕ.

Ο Μπαρτζώκας είναι καλύτερη επιλογή, μαζί με το Γιαννάκη, το Μαρκόπουλο και τον Ιτούδη από τους έλληνες. Προφανως οποιαδήποτε σκέψη για δύο ή τρίο την απορρίπτω κατηγορηματικά! Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει! Πάντως όποιος κι από τους 4 άμα αναλάμβανε αύριο δε θα μου έκανε ούτε κρύο ούτε ζέστη. Πολύ καλοί και οι 4 άλλα έως εκεί.

Η μακράν καλύτερη επιλογή πάντως θα ήταν ο Ομπράντοβιτς. Ο καλύτερος Ευρωπαίος προπονητής όλων των εποχών μου φαίνεται αδιανόητο να μην συζητιέται "ούτε για αστείο". Ξέρει τον Έλληνα μπασκετμπολίστα καλύτερα από τους Έλληνες προπονητές, τη νοοτροπία του και τα τερτίπια του, κανείς δε θα του κουνηθεί ή θα του επιβάλλει οτιδήποτε, ποτέ δε θα υπάρξουν κρούσματα απειθαρχίας με αυτόν στο πάγκο, ξέρει να παίρνει τίτλους και μετάλλια και να διαχειρίζεται τα δύσκολα παιχνίδια και να πετυχαίνει υπερβάσεις. Δεν αποτελεί έναν τυχαίο προπονητή για να ληφθεί υπόψη οποιοδήποτε (ανόητο κατά τη γνώμη μου) βέτο, είναι ο καλύτερος, κάτι που του το αναγνωρίζουν εχθροί και φίλοι! Άσε που θα καταφέρει και το Διαμαντίδη να ανακαλέσει!

Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις από μερίδα φίλων του ΟΣΦΠ και το "κόκκινο τύπο". Ας υπάρξουν! Ένας προπονητής του βεληνεκούς του θα τα καταφέρει να τις κρατήσει έξω από τα αποδυτήρια κι οι διοικούντες μπορούν να τις αγνοήσουν. Τώρα το να κάνουν ανοικτά πόλεμο στην εθνική επειδή δε θα γουστάρουν το προπονητή της, είτε μερίδα φιλάθλων, είτε του τύπου, είτε ο επίσημος ολυμπιακός μου φαίνεται αδιανόητο. Μια συζήτηση έστω για το ενδεχόμενο να αναλάβει θεωρώ ότι πρέπει να γίνει και θα γίνει.

Ο επόμενος καλύτερος από τους ξένους και κατά τη γνώμη μου καλύτερος από τους Έλληνες, είναι ο Μπλάτ, άλλα μετά τις δηλώσεις του αποκλείω έστω και να τεθεί θέμα (και σωστώς).

Αν υπάρχει ένας προπονητής ο οποίος τυγχάνει ευνοϊκότατης μεταχείρισης από τον τύπο και υπερβολικής προβολής αυτός είναι ο Μπαρτζώκας, όχι ο Σφαιρόπουλος. Ο Σφαιρόπουλος έχτισε μια επαρχιακή ομάδα από την αρχή και την οδήγησε στην 5η θέση του πρωταθλήματος. Θυμάσαι πολλές ομάδες από την επαρχία να μπαίνουν στα playoffs;

Η ΕΟΚ δηλαδή έδιωξε τον Γιαννάκη επειδή ήταν δυσαρεστημένοι οι "πράσινοι" και θα προσλάβει τον Ομπράντοβιτς;
Τον Ομπράντοβιτς επίσης τον ρώτησες αν θέλει να αναλάβει την εθνική;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.