Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
Pages: 1, 2, 3
Timemaster
QUOTE(koostas @ Sep 15 2015, 23:28 ) *
καλα, ετσι λεγαμε το 2013, και μια χαρα μετα αγορασαμε τη θεση



καλα, ετσι λεγαμε το 2013, και μια χαρα μετα αγορασαμε τη θεση



και τώρα μπορούμε να διοργανώσουμε ένα τουρνουά και να πάμε στα σίγουρα όμως αυτό δεν είναι κάτι που έχουμε από τώρα εξασφαλίσει.
koostas
QUOTE (boumtze-boumtze @ Sep 15 2015, 23:25 ) *
.Το ταβανι πλεον μετατοπιστηκε στην 5η θεση,δε λεει και κατι.


δεν γινεται αγωνας για 5η θεση
αμα νικησουμε λεττονια, τελειωνει το τουρνουα
GK_23
QUOTE(koostas @ Sep 15 2015, 23:28 ) *
καλα, ετσι λεγαμε το 2013, και μια χαρα μετα αγορασαμε τη θεση

Άλλο πράγμα έγραψα εγώ.
sircharles
QUOTE (boumtze-boumtze @ Sep 15 2015, 23:25 ) *
Το ερωτημα ειναι,αντε και περναγαμε...
Τι θα καναμε?Θα κερδιζαμε τους Γαλλους στην εδρα τους?
Το ταβανι θα ηταν η τριτη θεση,πραγμα εξαιρετικα δυσκολο.Το ταβανι πλεον μετατοπιστηκε στην 5η θεση,δε λεει και κατι.
Το οτι βγηκαμε 3οι το '09 το θυμομαστε μονο εμεις...
Ok η Ισπανια.Την Λετονια την εχουμε? rolleyes.gif


Η ομαδα οπως παρουσιαζεται, δεν ειναι φαβορι για νικη απεναντι σε καμια απο τις υπολοιπες ομάδες
boumtze-boumtze
QUOTE(koostas @ Sep 15 2015, 23:29 ) *
δεν γινεται αγωνας για 5η θεση
αμα νικησουμε λεττονια, τελειωνει το τουρνουα

Δεν το'ξερα.Και μετα πως γινεται καταταξη?Οι 7-8 πως προκυπτουν?
koostas
QUOTE (boumtze-boumtze @ Sep 15 2015, 23:33 ) *
Δεν το'ξερα.Και μετα πως γινεται καταταξη?Οι 7-8 πως προκυπτουν?

οι 7-8 παιζουν μεταξυ τους
επαθα λαστιχο
QUOTE(koostas @ Sep 15 2015, 23:29 ) *
δεν γινεται αγωνας για 5η θεση
αμα νικησουμε λεττονια, τελειωνει το τουρνουα

Ε πάντως λόγω περισσότερων νικών από τους υπολοίπους ηττημένους της 8άδας θα είμαστε 5οι.Γιατί τελική κατάταξη θα υπάρχει νομίζω για όλες τις θέσεις.Τι σημασία έχει θα μου πεις...
ssoulliss
QUOTE (boumtze-boumtze @ Sep 15 2015, 23:33 ) *
Δεν το'ξερα.Και μετα πως γινεται καταταξη?Οι 7-8 πως προκυπτουν?

Μόνο αγώνας για την έβδομη θέση θα υπάρξει. Ο πέμπτος θα βγει βάση ρεκόρ, χωρίς αγώνα
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Sep 15 2015, 22:34 ) *
Άντε τώρα να φέρεις αρχές Ιούνη τον Γιάννη και τον Κουφό για προετοιμασία. Και να τους αφήσουν "εύκολα" οι Μπακς και οι Κινγκς. Θα έχει ενδιαφέρον.

Πολύ σωστή παρατήρηση. Τα προολυμπιακά τουρνουά θα αρχίσουν στις 5 Ιουλίου. Θα υπάρξει θέμα και με τους παίκτες της Α1 εφόσον οι τελικοί αργήσουν να τελειώσουν.

Προέχει βέβαια να κερδίσουμε τη Λετονία και τελειώσουμε την υπόθεση πρόκριση άμεσα.
salonikatasos
δυστυχώς οι διασταυρώσεις ήταν τέτοιες που αναγκαστικά θα έπρεπε να κερδίσουμε καλύτερη ομάδα για να μπούμε στα παιχνίδια που θα έκριναν το βάθρο. ίσως μόνο με την ανισόρροπη ιταλία να είχαμε κάποιες περισσότερες ελπίδες.

από εκεί και πέρα τώρα νομίζω ότι έχει φτάσει πλέον το τέλος εποχής για τους μισούς παίχτες της εθνικής. στο προολυμπιακό θα είμαστε λογικά,αλλά στους ολυμπιακούς αν αποφασιστεί να γίνουν 1 ευρωπαϊκό,1 ασιατικό και 1 αμερικάνικο προολυμπιακό, δεν θα είμαστε.

οπότε πρέπει σιγά σιγά να μπει η νέα γενιά.
-σπανούλης: πλέον η φθορά λόγω χρόνου είναι εμφανής. έχει χάσει σε ταχύτητα και έκρηξη που ήταν τα βασικότερα δυνατά του σημεία
-μπουρούσης: τίμιος,αλλά λίγος στα μεγάλα ματς
-ζήσης:στρατιώτης της εθνικής,αλλά υπάρχουν καλύτεροι
-καϊμακόγλου: τίποτα φοβερό
-περπέρογλου: μεγάλωσε κι αυτός. εκτός όλων των άλλων αν πάμε στο ρίο,θα είναι έτσι κι αλλιώς απών με το γνωστό πρόβλημα που έχει λόγω των υπερατλαντικών ταξιδιών

αντί αυτών;
-παππάς:αν μείνει ο κατσικάρης ας κάτσουν να μιλήσουν για το κοινό καλό. δεν έχουμε άλλο παίχτη μετά τον σπανούλη που να έχει τόσο μεγάλο επιθετικό ταλέντο
-παπαγιάννης??? οκ ακόμα είναι πολύ μικρός,άπειρος και ανέτοιμος,αλλά δεν έχουμε κάποιον άλλο. οι εναλλακτικές είναι μπόγρης,σαρικόπουλος. δε νομίζω ότι μπορούν να προσφέρουν κάτι περισσότερο. είναι και ο αγραβάνης που δεν είναι 5αρι βέβαια
-γιάνκοβιτς:2αρι είναι,οπότε αντί ζήση θα ήταν μια καλή λύση
-παπαπέτρου:να είναι υγιής και έχει πολύ μέλλον σαν 3-4αρι
-χαραλαμπόπουλος:το μεγαλύτερο ταλέντο της ελλάδας.



οι χαραλαμπόπουλος,παπαγιάννης του χρόνου θα μπορούσαν να έχουν συμμετοχή με την ανδρών,αφού η νέων είναι στη β' κατηγορία,οπότε δε χρειάζεται να κατεβάσουμε dream team για να ανέβουμε στην πρώτη κατηγορία. όλοι οι παραπάνω θα αποκτήσουν και σημαντικές εμπειρίες είτε πάμε ρίο,είτε όχι που θα τους φανούν πολύ χρήσιμες στην επόμενη διοργάνωση,που νομίζω είναι το μουντομπάσκετ 2018 στην κίνα,αφού τα ευρωμπάσκετ θα γίνονται ανά 4 χρόνια πλέον(αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα ισχύσει μετά το 17 ή από φέτος)
RipCity
Πολύ κρίμα και πάρα πολλά νεύρα έχω. Κάκιστος ο Κατσικάρης, χειρότερα δεν πάει βασικά. Καταστροφικό πρώτο λεπτό τέταρτης περιόδου.
Χωρίς Σπανούλη κουτουρού μπάσκετ, με Σπανούλη κουτουρού μπάσκετ, αφού πέρα από το να παίξει pnr δεν υπήρχε κάτι άλλο ως σύστημα. Στα πέντε τελευταία λεπτά ο Φώτης τι έκανε? Όλο την ίδια επίθεση και δεν ήταν σε καλή μέρα ο Σπαν να δικαιολογηθεί η εμμονή.

Πρέπει να φύγει η παλιά φουρνιά και μαζί κι ο coach και να πάμε ανανεωμένη στους Ολυμπιακούς. Δε χρειάζεται να λέμε θα παίξουν και Ολυμπιακούς (αν περάσουμε βέβαια) και να πηγαίνουμε πίσω την ανανέωση λες και δείχνει αυτό το ρόστερ ικανό για ψηλά. Πάνε οι μέρες δόξας.

Χτίζουμε γύρω από τον τεράστιο Γιάνναρο κι ελπίζουμε να συνεχίσει να έρχεται ο Κουφός.
Bodiroga87
Αποτύχαμε κύριοι. Το μέλλον όμως μας ανήκει αρκεί να έχουμε πρόγραμμα αντίστοιχο με τους Σέρβους. Ο Ντούντα πριν κάποια χρόνια πέταξε έξω τους σταρ, έβαλε τους πιτσιρικάδες και τώρα βλέπουμε που είναι η Σερβία. Για μένα Σπανούλης, Ζήσης, Μπουρούσης, Καϊμακόγλου, Περπέρογλου, Σόφο, Μαυροκεφαλίδης έχουν κάνει τον κύκλο τους και πρέπει από μόνοι τους να αποσυρθουν (ειδικά οι Σπανούλης, Ζήσης, Μπουρούσης που έχουν προσφέρει τόσα πολλά). Πρέπει να μπει νέο αίμα πχ Χαραλαμπόπουλος, Παπαπέτρου, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Παπαγιάννης, Αγραβάνης και αυτοί μαζί με το υπάρχον καλό ρόστερ (Καλάθης, Σλούκας, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Κουφός) να συνθέσουν ένα καλό σύνολο που θα κάνει την επιστροφή στα μετάλλια. Με νέο κόουτς φυσικά που έχει αμυντική φιλοσοφία. Δεν είμαστε ούτε Ισπανία, ούτε Σερβία να έχουμε επιθετικές αρετές.
bodiroga10
Σημερα χαθηκε μια τεραστια ευκαιρια για το ελληνικο μπασκετ.
Λογικα τα επομενα χρονια η πορεια μας θα ειναι πτωτικη αν σκεφτουμε τι 4αρια και τι 5αρια εχει το ελληνικο μπασκετ...

αν ο κουφος που δεν ειναι απιθανο να αρνηθει του χρονου να ερθει τα 5αρια που μας μενουν ειναι ο μπογρης,ο σαρικοπουλος ,ο σκορδιλης και ο 19 χρονος του χρονου παπαγιαννης

στο 4 καπως ειναι καλυτερα γιατι ο πριντεζης αλλα δυο χρονια στην εθνικη εχει ενω ερχονται απο πισω και 3αρια που μπορουν υπο συνθηκες να ανεβουν στο 4 χαραλαμποπουλος,αντετοκουμπο,παπαπετρου κτλ ενω υπαρχει και η περιπτωση αγραβανη που θα βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα φετος

του χρονου βλεπω να τιθεται θεμα νατουραλιζε και σε εμας για το 5
tReason
Θα εχουμε προβλημα στο 4 icon_drunk.gif
Καποιοι δεν ξερουν ουτε τις θεσεις του μπασκετ για να καταλαβουν οτι ο αντετοκουνμπο ειναι 4
tuareg
κανε το βεζε ελληνα ρε βασιλακο smiley.gif (τωρα που υπαρχει και το προηγουμενο γκαβελ) βαλτε το γιαννη στο 3 και το σλουκα στο 2 μαζι με καλαθη κουφο και να το σπεισιγκ που θελετε για να σολαρουν γιαννης και νικ
επαθα λαστιχο
QUOTE(tuareg @ Sep 16 2015, 01:13 ) *
κανε το βεζε ελληνα ρε βασιλακο smiley.gif (τωρα που υπαρχει και το προηγουμενο γκαβελ) βαλτε το γιαννη στο 3 και το σλουκα στο 2 μαζι με καλαθη κουφο και να το σπεισιγκ που θελετε για να σολαρουν γιαννης και νικ

Βασικά...πες μου ότι ο Γκάλης έχει κάνει αγοράκι!Εγώ εκεί έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου για το μέλλον smiley.gif
tuareg
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Sep 16 2015, 01:15 ) *
Βασικά...πες μου ότι ο Γκάλης έχει κάνει αγοράκι!Εγώ εκεί έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου για το μέλλον smiley.gif


μπα..δυστυχως,κορη εχει smiley.gif
bodiroga10
QUOTE (tReason @ Sep 16 2015, 01:09 ) *
Θα εχουμε προβλημα στο 4 icon_drunk.gif
Καποιοι δεν ξερουν ουτε τις θεσεις του μπασκετ για να καταλαβουν οτι ο αντετοκουνμπο ειναι 4

αντε και ειναι 4 ποια η λογικη να βαλεις στο 4 εναν παικτη που εχει τεραστιο προβαδισμα εναντι οποιουδηποτε 3αριου στην ευρωπη απ την στιγμη που μπορει να παιξει στην θεση αυτη
μπορει να μαρκαρει οποιαδηποτε 3αρι,σημερα κοντρα στα 3αρια της ισπανιας πηρε 8 επιθετικα και 9 αμυντικα αν χαμηλωναμε την 5αδα μας θα ματσαρε με τον μιροτιτς και σιγουρα η ισορροπια στα ριμπαουντ θα αλλαζε,μπορει να ποσταρει οποιοδηποτε 3αρι αντιθετα μπορουν να τον ποσταρουν αρκετα 4αρια
απ την στιγμη που σουταρει και με κοντα στο 40% στα τριποντα σ αυτο το τουρνουα η θεση του ειναι στο 3

και οι τσεχοι και η μπαρτσελονα τοτε ας βαλουν τον σατορανσκυ στο 3 ανετα σωματικα μπορει να παιξει....
Igor
Γενικως επειδη εγω εκανα την αρχη περι του μελλοντος της Εθνικης, να ζητησω συγγνωμη καθως προτρεχω. Εχουμε σημαντικο παιχνιδι με την Λετονια. Αλλα ειναι τετοια η αγαπη και η πορωση για την Εθνικη μπασκετ που με κανουν να ανυπομονω να την ξαναδω να εχει βλεψεις, να παλευει τα ματς, να χανει. Παρολο που εχουμε γινει Αγγλια στο ποδοσφαιρο, οσο ζω θα θελω να βλεπω αυτην την ομαδα να παιζει.

Θελω να πιστευω οτι ειναι το τελευταιο παιχνιδι του Ζήση αυτο της Πεμπτης. Και το λεω, παροτι εχω αδυναμια στον συγκεκριμενο παιχτη. Αλλα νομιζω πως ο Σλουκας και με ενα χρονο υπο τον Ζοτς (οχι οτι μεχρι τωρα προπονητες του δεν ηταν εξαιρετικοι) ειναι- θα ειναι καλυτερος.

Απο την άλλη θελω να δω τον Σπανουλη σε αλλο ενα τουρνουα. Αυτοι οι 2+ Νικ θα δημιουργησουν σιγουρια στη θεση 1-2. Απο κει και περα, ο Παππας αν συνεχισει ετσι ειναι σιγουρος για του χρονου. Και ας ειναι ουσιαστικα μπακ-απ, και ας εχει δευτερευοντα ρολο. 1η του διοργανωση θα ειναι.

Σαν 5ος γκαρντ, λογικα Μαντζαρης, αν και παντα ο Καλαθης θα ειναι ο καλυτερος περιφερειακος αμυντικος. Οποτε ο Βαγγελης ειναι και λιγο περιττος. Δεν βλεπω αλλη ενναλακτικη.

Στα 3αρια τωρα. Αντετοκουνμπο. Περπερογλου τελος. Περιμενω να δω Παπ. Αν συνεχισει να ειναι τοσο απραγος θα προτιμουσα να δω στη θεση του τον Γιανκοβιτς.

4-5. Πριντ-Κουφος σιγουροι. Και αναζητουνται οι παγκιτες τους. Καιμακ λογικα τελος. Για Μπουρουση δεν ειμαι σιγουρος
jvalin
QUOTE (bodiroga10 @ Sep 16 2015, 00:39 ) *
αν ο κουφος που δεν ειναι απιθανο να αρνηθει του χρονου να ερθει τα 5αρια που μας μενουν ειναι ο μπογρης,ο σαρικοπουλος ,ο σκορδιλης και ο 19 χρονος του χρονου παπαγιαννης................του χρονου βλεπω να τιθεται θεμα νατουραλιζε και σε εμας για το 5


Zack Auguste (το link τον δίνει 4άρι αλλά στην Ευρώπη η θέση του είναι στο 5)

QUOTE (Νίκος Παπαδογιάννης από gazzetta.gr)
ΥΓ: Η Ομοσπονδία απέστειλε πρόσκληση ενδιαφέροντος και στον ομογενή (από το κολέγιο Νοτρ Ντέιμ) Ζακ Όγκαστ, ο οποίος απάντησε ευγενικά ότι δεν ενδιαφέρεται. Αργότερα όμως άλλαξε γνώμη και ζήτησε να συμμετάσχει στην προετοιμασία της Εθνικής, μολονότι θα αργήσει να πάρει διαβατήριο. Τελικά, προτίμησε να μείνει στην Αμερική και να σκεφτεί το μέλλον του. "Δεν είμαι βέβαιος τι ακριβώς θέλω να κάνω", εξήγησε ο νεαρός σέντερ. Μολονότι ο Όγκαστ έχει Ελληνίδα μητέρα, η κατάσταση με τα χαρτιά του είναι μπερδεμένη. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωσή του θα μας απασχολήσει ξανά το ερχόμενο καλοκαίρι.






Επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι αγωνιστικά ήταν ήδη έτοιμος να μπει από φέτος 12άδα.
yorgos
Δεν ξέρω γιατί τόσοι θεωρούν δεδομένο ότι δε θα πάρουμε το εισιτήριο για την Ολυμπιάδα. Νομίζω πως έχουμε τις δυνατότητες να το πάρουμε και θα είναι ωραίο να κλείσουν εκεί τον κύκλο τους οι παλιοί.
tReason
QUOTE (bodiroga10 @ Sep 16 2015, 01:21 ) *
αντε και ειναι 4 ποια η λογικη να βαλεις στο 4 εναν παικτη που εχει τεραστιο προβαδισμα εναντι οποιουδηποτε 3αριου στην ευρωπη απ την στιγμη που μπορει να παιξει στην θεση αυτη
μπορει να μαρκαρει οποιαδηποτε 3αρι,σημερα κοντρα στα 3αρια της ισπανιας πηρε 8 επιθετικα και 9 αμυντικα αν χαμηλωναμε την 5αδα μας θα ματσαρε με τον μιροτιτς και σιγουρα η ισορροπια στα ριμπαουντ θα αλλαζε,μπορει να ποσταρει οποιοδηποτε 3αρι αντιθετα μπορουν να τον ποσταρουν αρκετα 4αρια
απ την στιγμη που σουταρει και με κοντα στο 40% στα τριποντα σ αυτο το τουρνουα η θεση του ειναι στο 3

και οι τσεχοι και η μπαρτσελονα τοτε ας βαλουν τον σατορανσκυ στο 3 ανετα σωματικα μπορει να παιξει....


H λογικη α)ειναι οτι βαζεις ενας παικτη τον καλυτερο σου παικτη στη θεση του και β)εχει επισης πλεονεκτημα σε σχεση με ολα τα αντιπαλα τεσσαρια και Γ)Τα γρηγορα κοντα τριαρια τον δυσκολευουν και δ)οταν παιζει στο 3 η δημιουργια της ομαδας πεφτει κατακορυφα.
Και ο λεμπρον αν το βαλεις στο 2 στην ελλαδα θα κανει παπαδες.Αυτο δεν σημαινει οτι ο λεμπρον ειναι 2.
Οταν ενας παικτης ειναι τοσο ταλαντουχος σε οποια θεση και αν τον βαλεις θα προσφερει.
Το ερωτημα ειναι σε ποια θεση ειναι καλυτερος.Και αυτη ειναι το 4 ή και το 5.ειναι περισσοτερο 5 απο 3 υπο την εννοια οτι ειναι καλυτερος εκει και κυριως η ομαδα ειναι καλυτερη εκει.
Επισης στο 4 υπαρχουν ο αδερφος του,ο παπαπετρου ο αγραβανης ακομα και ο χαραλαμποπουλος.
Δεν βλεπω πως υπαρχει θεμα στο 4
MaJesty23
QUOTE(tReason @ Sep 16 2015, 01:46 ) *
H λογικη α)ειναι οτι βαζεις ενας παικτη τον καλυτερο σου παικτη στη θεση του και β)εχει επισης πλεονεκτημα σε σχεση με ολα τα αντιπαλα τεσσαρια και Γ)Τα γρηγορα κοντα τριαρια τον δυσκολευουν και δ)οταν παιζει στο 3 η δημιουργια της ομαδας πεφτει κατακορυφα.
Και ο λεμπρον αν το βαλεις στο 2 στην ελλαδα θα κανει παπαδες.Αυτο δεν σημαινει οτι ο λεμπρον ειναι 2.
Οταν ενας παικτης ειναι τοσο ταλαντουχος σε οποια θεση και αν τον βαλεις θα προσφερει.
Το ερωτημα ειναι σε ποια θεση ειναι καλυτερος.Και αυτη ειναι το 4 ή και το 5.ειναι περισσοτερο 5 απο 3 υπο την εννοια οτι ειναι καλυτερος εκει και κυριως η ομαδα ειναι καλυτερη εκει.
Επισης στο 4 υπαρχουν ο αδερφος του,ο παπαπετρου ο αγραβανης ακομα και ο χαραλαμποπουλος.
Δεν βλεπω πως υπαρχει θεμα στο 4



ε οχι και στο 5 ο γιάννης!Ούτε ο Θανάσης 4.Ο Θανάσης είναι 3 άρι και ok μπορεί να έχει φυσικά προσόντα αλλά είναι 2.02-2.03.
salonikatasos
QUOTE (yorgos @ Sep 16 2015, 01:43 ) *
Δεν ξέρω γιατί τόσοι θεωρούν δεδομένο ότι δε θα πάρουμε το εισιτήριο για την Ολυμπιάδα. Νομίζω πως έχουμε τις δυνατότητες να το πάρουμε και θα είναι ωραίο να κλείσουν εκεί τον κύκλο τους οι παλιοί.

άλλο το εισιτήριο για το προολυμπιακό τουρνουά και άλλο το εισιτήριο για τους ολυμπιακούς. αν η φίμπα βγει μεθαύριο και πει ότι του χρόνου στους ολυμπιακούς θα πάνε 1 ομάδα από την ευρώπη,1 από την αμερική και άλλη μία από ασία,τότε πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι θα είμαστε εμείς αυτή η μία ευρωπαϊκή? ειδικά όταν θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία εκ των ισπανία/γαλλία,λιθουανία/ιταλία και όποιας άλλη πάρει wild card. όχι βέβαια ότι αν πάμε σε μικτά group θα μπούμε σίγουρα στους ολυμπιακούς,κόντρα σε ομάδες όπως ο καναδάς ή η αυστραλία(που και οι 2 μπορούν να κατεβάσουν ομάδες με stars του nba και όχι απλά συμπαθητικούς παίχτες στυλ adetokunbo)
MaJesty23
QUOTE(jvalin @ Sep 16 2015, 01:29 ) *
Zack Auguste (το link τον δίνει 4άρι αλλά στην Ευρώπη η θέση του είναι στο 5)







Επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι αγωνιστικά ήταν ήδη έτοιμος να μπει από φέτος 12άδα.



Καλός ο Ζάχος(γενικά έχει παιχνίδι above the rim ,αλλά δεν τον λές και τέρας τεχνικής) αλλά μήπως είναι υπερβολή η αμερικανοποιήση της εθνικής?
yorgos
Eδώ αμερικανοποιείται η Κούβα, στην Εθνική θα κωλώσουμε;;;;;
jvalin
QUOTE (yorgos @ Sep 16 2015, 01:43 ) *
Δεν ξέρω γιατί τόσοι θεωρούν δεδομένο ότι δε θα πάρουμε το εισιτήριο για την Ολυμπιάδα. Νομίζω πως έχουμε τις δυνατότητες να το πάρουμε και θα είναι ωραίο να κλείσουν εκεί τον κύκλο τους οι παλιοί.

Προφανώς και θα το πάρουμε (τουλαχιστον για το προολυμπιακό, του χρόνου βλέπουμε). Αν δεν το πάρουμε μιλάμε για αυτοκτονία. Όσο για τους παλιούς και τον κύκλο που πρέπει να κλείσει, ειλικρινά δε βγάζω άκρη με αυτά που γράφονται. Αν δλδ ο Σπανούλης πει ότι θέλει να κατέβει θα πρέπει η ομοσπονδία να τον στείλει σπίτι του? wacko.gif
tuareg
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 16 2015, 01:49 ) *
ε οχι και στο 5 ο γιάννης!Ούτε ο Θανάσης 4.Ο Θανάσης είναι 3 άρι και ok μπορεί να έχει φυσικά προσόντα αλλά είναι 2.02-2.03.


δε το βρισκω τωρα,αλλα καπου υπαρχει δηλωση του τζενεραλ μανατζερ των μπακς η καποιου απο τη διοικηση τελος παντων οτι θα δοκιμαστει στο 5 φετος
jvalin
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 16 2015, 01:55 ) *
Καλός ο Ζάχος(γενικά έχει παιχνίδι above the rim ,αλλά δεν τον λές και τέρας τεχνικής) αλλά μήπως είναι υπερβολή η αμερικανοποιήση της εθνικής?

Τεχνική μπορεί να μην έχει, αλλά παίζει το pick n roll σε άμυνα και επίθεση καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο ψηλό του τωρινού ρόστερ.

Δε μιλάμε για νατουραλιζέ. Η μητέρα του είναι Ελληνίδα. Μακάρι να ψηθεί να ρθει. Άλλωστε η λογική λέει ότι από του χρόνου που τελειώνει το κολλέγιο θα ρθει ούτως ή άλλως Ευρώπη.


QUOTE (tuareg @ Sep 16 2015, 02:03 ) *
δε το βρισκω τωρα,αλλα καπου υπαρχει δηλωση του τζενεραλ μανατζερ των μπακς η καποιου απο τη διοικηση τελος παντων οτι θα δοκιμαστει στο 5 φετος

John Hammond muses on Giannis Antetokounmpo as a future center, reiterates six-man core
QUOTE (John Hammond, GM των Bucks)
I love the fact that with our roster, I think moving forward, I love the thought of small-ball for us, potentially if there's ever a matchup situation where you say "they're going to go small, how do we match up with that," whoever that team may be, I think you play Giannis Antetokounmpo at center. And he's 6'11"*, so it's not really small-ball per se, but his ball skills and know-how of how to play will give us the ability to do that and I think that could be a really fun team to watch someday if you do look at small-ball theory.
*παίζει να ναι 7-footer πλέον
Λουπους
Κανονικά θα έπρεπε ο Σλούκας να έχει το χρόνο και το ρόλο του Ζήση, μιας και πλέον είναι σαφώς καλύτερος παίκτης.

Επίσης, και να πάμε στους Ολυμπιακούς, η 8αδα είναι πάλι ταβάνι, εκτός και αν ανέβουν πάρα πολύ κάποιοι εκ των Παπά - Καλάθη - Σλούκα - Αντετοκούμπο.
Coach Periklis
Ποτέ νατουραλιζε για κανένα λόγο σε Ελλάδα-Σερβια(απλά σαν συμπάθεια την αναφέρω) ....καλά οι σέρβοι δε θα το εχουν ανάγκη ούτως ή άλλως, αλλά εμείς το φοβάμαι....

Έχουμε συγκεκριμένες σχολές, καλές κακές δεν έχει σημασία και αυτό που μπορούμε θα κάνουμε
thalys
Σε σχέση με όσα λεγόντουσαν πριν το τουρνουά έχω να πω τα εξής: δίχως Κουφό και Αντετοκούμπο το ματς ήταν πολλά με λίγα. Καλός, χρυσός και άγιος ο Μπουρούσης, αλλα σήμερα φάνηκε γιατί ο Κουφός είναι υπέρ-απαραίτητος. Ομοίως το αποψινό ήταν το coming out party του Γιαννάκη στην μεγάλη σκοινί. Να είναι καλά να τον χαιρόμαστε. Οι φάσεις που βάζει τα δύσκολα τρίποντα και μια φάση ένας με έναν με τον Gasol ήταν τα ορόσημα.

Ελπίζω να έχει μείνει βενζίνη στο ρεζερβουάρ για να πάρουμε την πρόκριση στο προ-ολυμπιακό.

Επίσης, δεν θέλω να διώξουμε τον Κατσικάρη αν προκριθεί στο προολυμπιακό. Αλλα η συζήτηση αυτή δεν είναι τις παρούσης ακόμα.

Θέλω να δω Ζάχο στην εθνική με τρελα. Είναι ο τύπος ψηλού που θα ταίριαζε τέλεια με τον Σπανούλη. Κι ας μην είναι τέρας τεχνικής. Κρεμόμαστε από τον Κουφό όμως για τις επόμενες διοργανώσεις, όσο ο Παπαγιάννης είναι μικρός και δεν ξεπετάγεται κάνας άλλος ψηλός.

Μην προτρέχουμε όμως, να κερδίσουμε την Λετονία πρώτα.
Igor
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 16 2015, 02:26 ) *
Ποτέ νατουραλιζε για κανένα λόγο σε Ελλάδα-Σερβια(απλά σαν συμπάθεια την αναφέρω) ....καλά οι σέρβοι δε θα το εχουν ανάγκη ούτως ή άλλως, αλλά εμείς το φοβάμαι....

Έχουμε συγκεκριμένες σχολές, καλές κακές δεν έχει σημασία και αυτό που μπορούμε θα κάνουμε


Συμφωνω εν μερη. Εδω δεν καναμε τον Μπατιστ που ειχε χρονια στην Ελλαδα και ενω απο το 2007 παιζουμε ουσιαστικα με 1 σεντερ.

Και οκ, δεν ειχε αρχισει ο χαμος με τους νατουραλιζε, αλλα ολοκληρη Ρωσια επαιρνε Ευρωμπασκετ με Αμερικανο πλει-μεικερ.

Και λεω, αν με τον Μπατιστ ειχαμε απο το 2007, 1 μεταλλιο παραπανω, μια συμμετοχη σε 4αδα παραπανω και μια παρουσια σε Ολυμπιακους παραπανω, θα μας χαλαγε... ???

bodiroga10
QUOTE (Coach Periklis @ Sep 16 2015, 02:26 ) *
Ποτέ νατουραλιζε για κανένα λόγο σε Ελλάδα-Σερβια(απλά σαν συμπάθεια την αναφέρω) ....καλά οι σέρβοι δε θα το εχουν ανάγκη ούτως ή άλλως, αλλά εμείς το φοβάμαι....

Έχουμε συγκεκριμένες σχολές, καλές κακές δεν έχει σημασία και αυτό που μπορούμε θα κάνουμε

δεν ειναι ασχημο αν ειναι ουσιαστικα προιον του μπασκετ σου.πχ ο ιμπακα και ο μιροτιτς που πηγαν και εμαθαν μπασκετ στα 17 και 14 στην ισπανια εμενα δεν μου φαινεται ασχημο που παιζουν στην εθνικη ισπανια
αντιθετα περιπτωσεις σλοτερ,ντιξον κτλ τις θεωρω τραβηγμενες
jvalin
QUOTE (thalys @ Sep 16 2015, 02:37 ) *
Επίσης, δεν θέλω να διώξουμε τον Κατσικάρη αν προκριθεί στο προολυμπιακό. Αλλα η συζήτηση αυτή δεν είναι τις παρούσης ακόμα.

Η λογική του Κατσικάρη να χρησιμοποιεί τον Γιάννη σε όλο το τουρνουά ως παίκτη αδύνατης πλευράς ήταν μία τεράστια ηλιθιότητα. Ο Γιάννης είναι (ήδη) μακράν του δεύτερου ο καλύτερος παίκτης μας και εμείς τον είχαμε ακροβολισμένο να περιμένει μήπως μπουμπουνίσει κάνα τρίποντο. Καλά κρασιά.


Καλός χρυσός ο Σπανούλης, αλλά γιατί πρέπει να πάρει στο τέλος σώνει και ντε την ευθύνη πάνω του? Ντάμπα ντούμπα ντάμπα ντούμπα, μας γκάστρωσε στην ντρίπλα για να πάει να ρίξει ένα τούβλο με την άμυνα κρεμασμένη πάνω του και ενώ είχε πάσες που ή δεν τις είδε ή απλά τις αγνόησε για να το παίξει ήρωας. Εντάξει είσαι clutch, αλλά το βλέπεις ρε άνθρωπε, δε σου βγαίνει, δώστη να πάει στο διάολο.

Τεσπα, δίκιο έχεις, προέχει η Λετονία. Δε βοηθάει σε τπτ η γκρίνια απλά είμαι σκασμένος και θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.


QUOTE (Igor @ Sep 16 2015, 02:43 ) *
Συμφωνω εν μερη. Εδω δεν καναμε τον Μπατιστ που ειχε χρονια στην Ελλαδα και ενω απο το 2007 παιζουμε ουσιαστικα με 1 σεντερ.

Και οκ, δεν ειχε αρχισει ο χαμος με τους νατουραλιζε, αλλα ολοκληρη Ρωσια επαιρνε Ευρωμπασκετ με Αμερικανο πλει-μεικερ.

Και λεω, αν με τον Μπατιστ ειχαμε απο το 2007, 1 μεταλλιο παραπανω, μια συμμετοχη σε 4αδα παραπανω και μια παρουσια σε Ολυμπιακους παραπανω, θα μας χαλαγε... ???

Νατουραλιζέ είναι κάποιος που έρχεται από το πουθενά και παίζει με μόνο δέλεαρ τα φράγκα που τσεπώνει από την ομοσπονδία. Καμία σχέση δλδ με την περίπτωση του Μπατίστ, ο οποίος ζούσε χρόνια εδώ και είχε δηλώσει ξεκάθαρα ότι θα ήθελε να βοηθήσει την εθνική.

(δηλώσεις του 2009)
«Αν θέλω να παίξω; Φυσικά και θέλω με την Εθνική Ελλάδας. Γνωρίζω καλά τους παίκτες που αγωνίζονται ήδη και σεβόμαστε ο ένας τον άλλον. Αλλά! Αλλά! Αλλά, πρόσεξε! Μεγαλώνω! Κι ελπίζω αυτή η πρόθεση, αν υπάρχει φυσικά, να έρθει σύντομα διότι τώρα είμαι 31 ήδη και δεν μπορείς να παίζεις για πάντα. Το κορμί σου θα σου πει κάποια στιγμή ότι πρέπει να εγκαταλείψεις».

Παρεμπιπτόντως, σήμερα πριν το ματς πόσταρε στο twitter του το hashtag #Hellas και λίγο μετά φώναζε PAME και έκραζε τον Reyes!
''Even if you cut Reyes right hand off he's still going right'' laugh.gif


Ως προς το ερώτημα που θέτεις, προσωπικά δε θα με χάλαγε καθόλου.
Coach Periklis
QUOTE (bodiroga10 @ Sep 16 2015, 03:06 ) *
δεν ειναι ασχημο αν ειναι ουσιαστικα προιον του μπασκετ σου.πχ ο ιμπακα και ο μιροτιτς που πηγαν και εμαθαν μπασκετ στα 17 και 14 στην ισπανια εμενα δεν μου φαινεται ασχημο που παιζουν στην εθνικη ισπανια
αντιθετα περιπτωσεις σλοτερ,ντιξον κτλ τις θεωρω τραβηγμενες


όχι τέτοιες περιπτώσεις είναι νορμαλ, είναι όπως ο Γιάννης σε εμάς, έχουν γεννηθεί ή μεγαλώσει ή ζήσει πολλά χρόνια στη χώρα και έμαθαν και μπάσκετ εκεί, κανένα πρόβλημα....Αλλά κάτι Ντόρσει τώρα σε μας δεν μ αρέσουν επειδή ένας παππούς και μια μαμά έχει ρίζες ελληνικές (αν έχουν δεν έχω ιδέα)

Για Μπατίστ που είπε ο φίλος πιο πάνω, εμένα θα με χάλαγε πολύ , αλλά εγώ είμαι εγώ και έχω απλά μια άποψη
Αλλά ακόμα κι έτσι, ας σκεφτούμε ότι αφού δεν έγιναν άλλοι κι άλλοι νατουραλιζέ (όπως ο Μπατιστ δλδ), δεν αξίζει καν κάποια συζήτηση περαιτέρω.....
jvalin
QUOTE (Coach Periklis @ Sep 16 2015, 04:14 ) *
όχι τέτοιες περιπτώσεις είναι νορμαλ, είναι όπως ο Γιάννης σε εμάς, έχουν γεννηθεί ή μεγαλώσει ή ζήσει πολλά χρόνια στη χώρα και έμαθαν και μπάσκετ εκεί, κανένα πρόβλημα....Αλλά κάτι Ντόρσει τώρα σε μας δεν μ αρέσουν επειδή ένας παππούς και μια μαμά έχει ρίζες ελληνικές (αν έχουν δεν έχω ιδέα)

Για Μπατίστ που είπε ο φίλος πιο πάνω, εμένα θα με χάλαγε πολύ , αλλά εγώ είμαι εγώ και έχω απλά μια άποψη
Αλλά ακόμα κι έτσι, ας σκεφτούμε ότι αφού δεν έγιναν άλλοι κι άλλοι νατουραλιζέ (όπως ο Μπατιστ δλδ), δεν αξίζει καν κάποια συζήτηση περαιτέρω.....

Δε θα ήταν νατουραλιζέ λέμε ο Μπατίστ. Ζούσε και εργαζόταν στη χώρα από τον καιρό του Νώε και ήθελε να βοηθήσει την εθνική γιατί μετά από τόσα χρόνια ένιωθε την Ελλάδα δεύτερη πατρίδα του. Αυτό που μπορεί να γινόταν ήταν να συνέδραμε στην όλη υπόθεση η ομοσπονδία παρέχοντάς του κάποιες διευκολύνσεις επί του διαδικαστικού ώστε να πάρει γρηγορότερα το διαβατήριο. Άλλο αυτό και άλλο οι γελοιότητες με τους διάφορους περίεργους νατουραλιζέ που εμφανίζονται ουρανοκατέβατοι και παίζουν έναντι προσυμφωνημένης αμοιβής ή επιδιώκοντας να εξασφαλίσουν κατιτίς παραπάνω στο επόμενό τους συμβόλαιο ως κοινοτικοί.

Και ο Ντόρσει να ρθει και γενικά όποιος θέλει να συνεισφέρει στην προσπάθεια και μπορεί να βοηθήσει αγωνιστικά είναι καλοδεχούμενος. Δε θα κάτσω να ψάξω αν ο παππούς του είναι από δω, αν ο τριτοξάδελφός του είναι από παραδίπλα και από πού κρατάει η σκούφια του μπατζανάκη του. Εφόσον ο ίδιος δηλώνει ότι νιώθει Έλληνας και ξεσπιτώνεται από την άλλη άκρη του κόσμου χαραμίζοντας τις διακοπές του για να τρέχει στα βουνά μαζί με ένα τσούρμο μαντραχαλέους, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει.
GK_23
QUOTE(jvalin @ Sep 16 2015, 03:29 ) *
Νατουραλιζέ είναι κάποιος που έρχεται από το πουθενά και παίζει με μόνο δέλεαρ τα φράγκα που τσεπώνει από την ομοσπονδία. Καμία σχέση δλδ με την περίπτωση του Μπατίστ, ο οποίος ζούσε χρόνια εδώ και είχε δηλώσει ξεκάθαρα ότι θα ήθελε να βοηθήσει την εθνική.

Δεν είναι αυτός ο ορισμός του νατουραλιζέ. Σύμφωνα με τη ΦΙΜΠΑ, νατουραλίζε είναι αυτός που έχει πάρει το διαβατήριο μίας χώρας μετά την ηλικία των 16 χωρίς να έχει οποιοδήποτε δεσμό αίματος με τη χώρα. Επομένως ο Μπατίστ θα λογιζόταν ως νατουραλιζέ αν αγωνιζόταν στην εθνική ομάδα. Ο τρόπος και η διαδικασία απόκτησης του διαβατηρίου δεν έχει καμία σχέση. Συμφωνώ πως δεν θα ήταν "μισθοφόρος" τύπου ΜακΚάλεμπ αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα ήταν νατουραλιζέ.

Για το ρόλο του Γιάννη που έγραψες παραπάνω σύμφωνώ 100% και τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές.

Δυστυχώς η ελληνική κοινή γνώμη έχει μάθει να δαιμονοποιεί ότι μπασκετικό προέρχεται από τις ΗΠΑ.

Όσον αφορά την ανανέωση της εθνικής, εγώ είμαι αντίθετος στο να γίνει αυτή τη στιγμή. Η συγκεκριμένη ομάδα πρέπει να πορευθεί ως έχει στο προολυμπιακό, ας γίνουν, αν χρειάζεται, 1-2 προσθαφαιρέσεις. Δεν κάνεις ανανέωση με το στόχο των ΟΑ ενόψει.

Ο νέος κύκλος πρέπει να αρχίσει από το Ευρωμπάσκετ του 2017 με απώτερο στόχο το Παγκόσμιο του 2019 και τους ΟΑ του 2020.
Coach Periklis
QUOTE (jvalin @ Sep 16 2015, 04:57 ) *
Δε θα ήταν νατουραλιζέ λέμε ο Μπατίστ. Ζούσε και εργαζόταν στη χώρα από τον καιρό του Νώε και ήθελε να βοηθήσει την εθνική γιατί μετά από τόσα χρόνια ένιωθε την Ελλάδα δεύτερη πατρίδα του. Αυτό που μπορεί να γινόταν ήταν να συνέδραμε στην όλη υπόθεση η ομοσπονδία παρέχοντάς του κάποιες διευκολύνσεις επί του διαδικαστικού ώστε να πάρει γρηγορότερα το διαβατήριο. Άλλο αυτό και άλλο οι γελοιότητες με τους διάφορους περίεργους νατουραλιζέ που εμφανίζονται ουρανοκατέβατοι και παίζουν έναντι προσυμφωνημένης αμοιβής ή επιδιώκοντας να εξασφαλίσουν κατιτίς παραπάνω στο επόμενό τους συμβόλαιο ως κοινοτικοί.

Και ο Ντόρσει να ρθει και γενικά όποιος θέλει να συνεισφέρει στην προσπάθεια και μπορεί να βοηθήσει αγωνιστικά είναι καλοδεχούμενος. Δε θα κάτσω να ψάξω αν ο παππούς του είναι από δω, αν ο τριτοξάδελφός του είναι από παραδίπλα και από πού κρατάει η σκούφια του μπατζανάκη του. Εφόσον ο ίδιος δηλώνει ότι νιώθει Έλληνας και ξεσπιτώνεται από την άλλη άκρη του κόσμου χαραμίζοντας τις διακοπές του για να τρέχει στα βουνά μαζί με ένα τσούρμο μαντραχαλέους, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει.


Δεν μπορώ να μαντεψω αν όντως δεν κατάλαβες τι εγραψα ή παρεληψες 2 προτάσεις για χψ λόγους.... Γράφω ξεκάθαρα ότι ΕΓΩ θα χαλιομουν με τον Μπατίστ στην εθνική, όχι ότι δεν άξιζε, προσωπική άποψη έχω και τίποτα παραπάνω, θεωρώ ότι τετοιους νατουραλιζε (δεν συζηταμε αν δικαιουταν ο ανθρωπος δεν τιθεται θεμα αλλά θα ήταν νατουραλιζε) δεν χρειάζονται για τη χώρα μου.... Αμεσως μετά πάλι, αναγνωριζω την τεράστια προσφορά του στο ελληνικό μπασκετ και γράφω επίσης ξεκάθαρα ότι αφού η ομοσπονδία δεν κάλεσε ΟΛΟΚΛΗΡΟ Μπατίστ στην εθνική, όλοι οι υπόλοιποι γιατί να δικαιούνται και γιατί να το συζητάμε.... Αυτό ειπα

Τώρα για το αν ον ο ντορσευ νιώθει έλληνας, έχω να πω ότι πολύ εύκολα λέγονται τέτοια λόγια. Όσον αφορά το γεγονός ότι έχασε τις διακοπές του , αυτά ισχύουν για ΟΛΟΥΣ, χάρη δεν κάνει κανείς σε μια εθνική ομάδα, δεν υπάρχει κάτι ξεχωριστό στον εν λόγω για να μπαίνει στην κουβέντα ότι στερήθηκε πράγματα για να αγωνιστεί με μας, όλα τα παιδιά στερήθηκαν
PanosIlio
QUOTE(PanosIlio @ Sep 3 2015, 15:29 ) *
Αλλά εγώ θα είμαι ευχαριστημένος (δυσαρεστημένος) αν μπούμε τουλάχιστον εξάδα και πάμε για το προ-ολυμπιακό.


Τελικά δεν με είχα ψυχανεμιστεί καλά, είμαι λυπημένος και νευριασμένος, νιώθω πως αποτύχαμε.
RipCity
Δε χρειάζεται μούφες-νατουραλιζέ, μ'αυτά που έχουμε θα πορευτούμε. Άλλωστε δεν το επιτρέπει ο νόμος κι αυτό δεν μπορεί ν'αλλάξει τόσο εύκολα. Είδατε κι η Σλοβενία τι έπαθε με Dunston. Δεν είναι όλες οι χώρες ίδιες.

Δεν το θέλω και καθόλου γιατί δεν έχει νόημα, δε θα κάνουμε νατουραλιζέ το Lebron και ποιο το νόημα να "χαλάσουμε" την εθνική για να βγαίνουμε 8οι και 6οι.

Ας χτίσουμε πάνω στα παιδιά που υπάρχουν κι όλα θα γίνουν. Ευτυχώς στην Ελλάδα ταλέντο υπάρχει κι αν είναι αρκετό μέχρι για τους 8 ας συμβιβαστούμε.
Zephyr
Παιδιά χάθηκε μια ευκαιρία, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ούτε θα σταματήσει να υπάρχει η Εθνική μας ούτε θα γίνουμε μπασκετική Μποτσουάνα επειδή χάσαμε (πάλι) από τους Ισπανούς. Είμαι εκνευρισμένος και απογοητευμένος από το χθεσινό αλλά θέλει και λίγο ψυχραιμία.
Όποιος νομίζει ότι έπεσε ο ουρανός και μας πλάκωσε είναι είτε φύσει απαισιόδοξος και επηρεασμένος από της όλη σκατοκατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, είτε λίγο μικρός σε ηλικία και δεν έζησε το τραγικό Ευρωμπάσκετ του '99 (εκεί τότε ήμουν και στην εφηβεία, έφτασα στα όρια της κατάθλιψης πραγματικά ph34r.gif ).
Αυτό που είναι εμφανές είναι ότι η ΕΘνική πρέπει να κάνει ένα καλό restart. Οι παλιοί πρέπει να αποχωρήσουν, τους ευχαριστούμε για όλα, αγαπάμε Σπανούλη, Μπουρούση, Καιμάκ, Πέρπε, ακόμα και τοΝικοτοΖήση ( tongue.gif ) αλλά πρέπει να κάνουν χώρο στα νιάτα. Αυτό μπορεί να σημαίνει κ άλλες φάπες στο μέλλον αλλά αν θέλουμε να χτίσουμε σωστή Εθνική ομάδα, αυτό πρέπει να γίνει μεθοδικά και ακομπλεξάριστα. Να βγει μπροστά η γενιά του Κουφού, του Παπ, του Σλούκα, του Παππά ώστε σε μια 5ετια που θα έχουν ωριμάσει κ αυτοί και οι μικρότεροι Χαραλαμπόπουλος, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Παπαγιάννης κλπ να έχουμε ένα πολύ δυνατό σύνολο.

ΥΓ. Ο Κατσικάρης θεωρώ ότι φέρει σοβαρή ευθύνη για το αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να σκεφτώ για άλλο προπονητή. Ας του δοθεί άλλη μια ευκαιρία, άλλωστε ο Γιαννάκης είναι πάντα stand by!

ΥΓ1. Για το Θεό, μην ακούω για νατουραλιζέ. Αυτά που κοροϊδεύουμε θα κάνουμε? Ας πάρουμε τότε τον Γκίστ και τον Χάντερ για να κυνηγάνε σαν ντόμπερμαν τον Γιούλ και τον Σέρχι την επόμενη φορά icon_drunk.gif
ssoulliss
QUOTE (salonikatasos @ Sep 16 2015, 01:51 ) *
αν η φίμπα βγει μεθαύριο και πει ότι του χρόνου στους ολυμπιακούς θα πάνε 1 ομάδα από την ευρώπη,1 από την αμερική και άλλη μία από ασία,τότε πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι θα είμαστε εμείς αυτή η μία ευρωπαϊκή?


Αυτό που γράφεις είναι λάθος. Ποτέ δεν ίσχυσε και ποτέ δε θα ισχύσει. Το μόνο που μπορεί να αποφασίσει η FIBA είναι να δώσει σε τρεις ηπείρους(Αμερική, Ευρώπη, Ασία) τη διοργάνωση του ομίλου του προολυμπιακού.

QUOTE (GK_23 @ Sep 16 2015, 05:41 ) *
Δυστυχώς η ελληνική κοινή γνώμη έχει μάθει να δαιμονοποιεί ότι μπασκετικό προέρχεται από τις ΗΠΑ.

Όσον αφορά την ανανέωση της εθνικής, εγώ είμαι αντίθετος στο να γίνει αυτή τη στιγμή. Η συγκεκριμένη ομάδα πρέπει να πορευθεί ως έχει στο προολυμπιακό, ας γίνουν, αν χρειάζεται, 1-2 προσθαφαιρέσεις. Δεν κάνεις ανανέωση με το στόχο των ΟΑ ενόψει.

Ο νέος κύκλος πρέπει να αρχίσει από το Ευρωμπάσκετ του 2017 με απώτερο στόχο το Παγκόσμιο του 2019 και τους ΟΑ του 2020.


Θα συμφωνήσω μαζί σου στο περί δαιμονοποίησης των παικτών από την Αμερική. Έτσι είναι. Κακός κατά τη γνώμη μου αλλά είναι έτσι.

Όσον αφορά την ανανέωση επειδή οι παίκτες είναι αυτοί που αγαπούν την ομάδα και στεναχωριούνται πιο πολύ από εμάς στις αποτυχίες, θα πρέπει να αναλάβουν κάποια στιγμή και τις ευθύνες τους. Επομένως για εμένα σε αυτό το Ευρωμπάσκετ- το τελευταίο που δίνει απ'ευθείας πρόκριση σε Ολυμπιακούς αγώνες- κάποιοι παίκτες θα πρέπει να σταματήσουν. Δημοκρατικά. Και να κοιτάξουμε το μετά.
SteveNashidis
QUOTE(Zephyr @ Sep 16 2015, 10:48 ) *


Ωραίος. Επιτέλους ένα ψύχραιμο ποστ γιατί αυτό το κλίμα της μιζέριας δεν αντέχεται.

Προχωράμε με το κεφάλι ψηλά. Η εθνική δεν μας έδειξε ότι γίνεται Μυκόνου , όπως στο ποδόσφαιρο. Θα ρθουν οι επιτυχίες με σωστή δουλειά και όχι προχειρότητες. Υπάρχουν νέα παιδιά που θα πλαισιώσουν άνετα όλες τις θέσεις.

Για νατουραλιζέ που λέγατε , τόσα χρόνια είχαμε τον Μπατίστ στον ΠΑΟ. Δεν μπορούσαμε να τον κάνουμε Έλληνα να σηκώσουμε 2-3 μετάλλια παραπάνω;; smiley.gif
Τώρα ας πορευτούμε το πολύ με τον Dorsey που έρχεται από πολύ καλά τουρνουά και ελπίζω να κάνει καλές κολλεγιακές χρονιές.


QUOTE(GK_23 @ Sep 16 2015, 05:41 ) *


Δυστυχώς η ελληνική κοινή γνώμη έχει μάθει να δαιμονοποιεί ότι μπασκετικό προέρχεται από τις ΗΠΑ.



Χαριτολογώ εν μέρη αλλά 2 βήματα του Αντετοκούμπο και 1 street move διπλή τρίπλα του Καλάθη μου στέρησαν μια πρόκριση . Φαντάσου τι θα έλεγαν μεγαλύτεροι ηλικιακά από μένα άτομα όταν είδαν αυτές τις φάσεις. tongue.gif
tReason
QUOTE (MaJesty23 @ Sep 16 2015, 01:49 ) *
ε οχι και στο 5 ο γιάννης!Ούτε ο Θανάσης 4.Ο Θανάσης είναι 3 άρι και ok μπορεί να έχει φυσικά προσόντα αλλά είναι 2.02-2.03.


Ο GM των Μπακς διαφωνει μαζι σου για το πρωτο.Μιλαω για τον μικρο αδερφο του τον Κωστα.


Ο Ζαχος δεν ειναι ιδιατερο ταλεντο σαφως χειροτερος του παπαγιαννη ή και του αγραβανη και δεν θελει να παιξει στην εθνικη.Δεν χρειαζεται η εθνικη να ασχοληθει μαζι του.
jvalin
QUOTE (GK_23 @ Sep 16 2015, 05:41 ) *
Δεν είναι αυτός ο ορισμός του νατουραλιζέ. Σύμφωνα με τη ΦΙΜΠΑ, νατουραλίζε είναι αυτός που έχει πάρει το διαβατήριο μίας χώρας μετά την ηλικία των 16 χωρίς να έχει οποιοδήποτε δεσμό αίματος με τη χώρα.

Ναι μόνο που ο όρος προϋπήρχε, δεν εφευρέθηκε για το μπάσκετ. Η ΦΙΜΠΑ, στην προσπάθειά της να θέσει ένα πλαίσιο κανονισμών υπό το οποίο θα διεξάγονταν οι διοργανώσεις της, τον ερμήνευσε κατά το δοκούν θέτοντας τα δικά της παντελώς αυθαίρετα ηλικιακά όρια. Εν πολλοίς αυτό είναι λογικό γιατί δεν μπορεί η κάθε ομοσπονδία να κάθεται να μυρίζει τα νύχια της για να διαπιστώσει αν ο εκάστοτε παίκτης νιώθει όντως Έλληνας, Βόσνιος, Κροάτης, Τούρκος κλπ ή αν απλά διαλέγει να παίξει σε μια εθνική για να μπουστάρει την καριέρα του. Τυπικά λοιπόν είναι όπως τα λες. Πρακτικά όμως, σε ανθρώπινο επίπεδο, ο Μπατίστ μέσα του ήταν ήδη Έλληνας, δε θα τον κάναμε εμείς επειδή θα του δίναμε το διαβατήριο. Αντίθετα, ο Renfroe πχ της Βοσνίας έγινε Βόσνιος εν μία νυκτί από το πουθενά. Αυτό προσπαθούσα να πω πριν και κρίνοντας από αυτά που γράφεις νομίζω εν πολλοίς συμφωνούμε, απλά ενδεχομένως προσεγγίζουμε το όλο ζήτημα υπό διαφορετικό πρίσμα.


QUOTE (Coach Periklis @ Sep 16 2015, 06:29 ) *
Αμεσως μετά πάλι, αναγνωριζω την τεράστια προσφορά του στο ελληνικό μπασκετ και γράφω επίσης ξεκάθαρα ότι αφού η ομοσπονδία δεν κάλεσε ΟΛΟΚΛΗΡΟ Μπατίστ στην εθνική, όλοι οι υπόλοιποι γιατί να δικαιούνται και γιατί να το συζητάμε.... Αυτό ειπα

Κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας μου φαίνεται ή απλά έχουμε κοντή μνήμη, τι να πω...Κατά το παρελθόν τους φέρναμε καραβιές τους νατουραλιζέ με τελευταίο τον Τσακαλίδη και μάλιστα ο Βασιλακόπουλος προσπαθούσε τότε να μας πείσει ότι ο Τσακαλίδης είναι ομογενής από τη Γεωργία!

Ιάκωβος Τσακαλίδης: Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα!


QUOTE (Coach Periklis @ Sep 16 2015, 06:29 ) *
Όσον αφορά το γεγονός ότι έχασε τις διακοπές του , αυτά ισχύουν για ΟΛΟΥΣ, χάρη δεν κάνει κανείς σε μια εθνική ομάδα

Κι όμως χάρη κάνουν όλοι αδελφέ (τουλάχιστον όλοι όσοι είναι ήδη καταξιωμένοι). Ουδείς έχει την παραμικρή υποχρέωση να χαλάει καλοκαιριάτικα τη ζαχαρένια του για να ιδροκοπάει στα βουνά με ένα τσούρμο μαντράχαλους. Το κάνουν γιατί γουστάρουν οι ίδιοι να το κάνουν. Αν αύριο μεθαύριο σταματήσουν να γουστάρουν, αν προτιμήσουν να πάνε διακοπές με την γκόμενα ή αν θελήσουν να την αράξουν όλο το καλοκαίρι σε μια ξαπλώστρα, έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. Για αυτό και διαχρονικά τα επιχειρήματα της ομοσπονδίας για να πείσει τους ''λιποτάκτες'' στόχευαν στο θυμικό των παικτών, όπως επίσης οι όποιες (γελοιωδέστατες και ανεφάρμοστες) τιμωρίες πατούσαν σε ζητήματα ηθικής τάξεως. Η ομοσπονδία δεν μπορεί να υποχρεώσει κανέναν αθλητή να κάνει το παραμικρό, γιατί πολύ απλά δεν είναι εργοδότης των διεθνών.


QUOTE (Coach Periklis @ Sep 16 2015, 06:29 ) *
Τώρα για το αν ον ο ντορσευ νιώθει έλληνας, έχω να πω ότι πολύ εύκολα λέγονται τέτοια λόγια.

Για τον Ντόρσει (και τον κάθε Ντόρσει) έγραψα τη γνώμη μου παραπάνω. Δε με νοιάζει αν το πιστεύει που το λέει. Εφόσον έχει πράγματι ελληνικές ρίζες δε θα κάτσω να ψάξω αν είναι 10% Έλληνας, 20, 30 ή 50. Μου φτάνει που αποδεικνύει εμπράκτως τα λεγόμενά του ερχόμενος από την άλλη άκρη του κόσμου για να βοηθήσει μία ομάδα που σε τελική ανάλυση δεν έχει την παραμικρή υποχρέωση να τη βοηθήσει.
djibriliant
Ίσως πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει ο ρόλος του Σπανούλη, τα χρόνια περνάνε, τα παιχνίδια μεσα στη σεζόν αυξάνονται και ο Σπανούλης δεν είναι αυτός που ήταν, δεν του χρεώνω αποκλειστικα την ήττα όπως δεν του χρέωνα αποκλειστικα τις νίκες, όσοι όμως πιστεύουν πως αυτή είναι η εθνική του Σπανούλη θα ήταν καλό να τον συγκρίνουν με τον γκασόλ. Ο νέος ηγέτης της εθνικής είναι ο κουνμπο και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν είχε αυτό τον ρόλο. Η εθνική στα γκαρντ πλέον θα πρέπει να βασίζεται σε Μάντζαρη Καλάθη Σλούκα με την βοήθεια του Σπανούλη, Ζήσης μπράβο του για τα όσα έχει προσφέρει, όσες θυσίες κάνει κάθε καλοκαίρι αλλά νομίζω οτι σιγα σιγά πρέπει να σταματήσει μόνος του. Τέλος για όσους βρίζουν Βασιλακόπουλο για την ήττα της εθνικής (είμαι Παναθηναϊκος και μου είναι πολύ αντιπαθής) θέλω να μου πουν ποιο είναι το λάθος του σε αυτή η διοργάνωση.
Coach Periklis
QUOTE (jvalin @ Sep 16 2015, 16:22 ) *
Κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας μου φαίνεται ή απλά έχουμε κοντή μνήμη, τι να πω...Κατά το παρελθόν τους φέρναμε καραβιές τους νατουραλιζέ με τελευταίο τον Τσακαλίδη και μάλιστα ο Βασιλακόπουλος προσπαθούσε τότε να μας πείσει ότι ο Τσακαλίδης είναι ομογενής από τη Γεωργία!

Ιάκωβος Τσακαλίδης: Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα!


Εκτός του κρυβομαστε απ το δάχτυλο μας και έχουμε κοντή μνήμη υπάρχει και το δεν έχουμε μνήμη καθόλου... Εγώ λόγω ηλικίας ήξερα τον Τζέηκ μόνο σαν ύπαρξη, από αυτό το φορουμ εμαθα ότι όντως δεν ήταν ομογενής αλλά πλασαρίστηκε ως τέτοιος, είχα φάει το σανό μιας και δεν ψαχτηκα και ποτέ.... Μη γράφεις με βεβαιότητα ότι μιλάς σε 30αρη+

Και φυσικά είμαι άκρως αντίθετος σε τέτοιες κινήσεις

Και για να συνοψίζουμε, μιας και αλλά λέμε αλλά καταλαβαίνουμε οποίος έρχεται στην εθνική και το κάνει με αγάπη και σεβασμό καλώς έρχεται. Απλά εγώ δεν Συμφωνώ με το φαινόμενο, δεν έχει να λέει και κάτι αυτό
RipCity
QUOTE (jvalin @ Sep 16 2015, 15:22 ) *
Κι όμως χάρη κάνουν όλοι αδελφέ (τουλάχιστον όλοι όσοι είναι ήδη καταξιωμένοι). Ουδείς έχει την παραμικρή υποχρέωση να χαλάει καλοκαιριάτικα τη ζαχαρένια του για να ιδροκοπάει στα βουνά με ένα τσούρμο μαντράχαλους. Το κάνουν γιατί γουστάρουν οι ίδιοι να το κάνουν. Αν αύριο μεθαύριο σταματήσουν να γουστάρουν, αν προτιμήσουν να πάνε διακοπές με την γκόμενα ή αν θελήσουν να την αράξουν όλο το καλοκαίρι σε μια ξαπλώστρα, έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. Για αυτό και διαχρονικά τα επιχειρήματα της ομοσπονδίας για να πείσει τους ''λιποτάκτες'' στόχευαν στο θυμικό των παικτών, όπως επίσης οι όποιες (γελοιωδέστατες και ανεφάρμοστες) τιμωρίες πατούσαν σε ζητήματα ηθικής τάξεως. Η ομοσπονδία δεν μπορεί να υποχρεώσει κανέναν αθλητή να κάνει το παραμικρό, γιατί πολύ απλά δεν είναι εργοδότης των διεθνών.


Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει στο μπάσκετ, αλλά στο ποδόσφαιρο πχ οι παίκτες υποχρεούνται να πάνε στην εθνική, αλλιώς υπάρχει τιμωρία αγωνιστικών. Ούτε εκεί δεν είναι εργοδότης η εθνική. Παίζει και στο μπάσκετ να υπάρχει, ο Χάκετ πέρυσι που έφυγε έμεινε έξω 6 μήνες.
Απλά αν θυμάμαι καλά η τιμωρία ισχύει μόνο για το εγχώριο πρωτάθλημα κι όχι αν ο παίκτης παίζει εκτός Ελλάδος. Ο Κουφός πχ δεν έχει θέμα, αλλά ο Καλάθης μπορεί να έχει αν πει όχι. Βέβαια για να αποφευχθούν αυτά συνήθως ο coach συζητάει μαζί τους και συμφωνεί να καλέσει όσους θέλουν, αλλά ο κανονισμός νομίζω λέει πως παίκτης εντός Ελλάδος αν κληθεί δεν μπορεί να αρνηθεί.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.