Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Β ΕΣΚΑ 2014-15
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
byron23
QUOTE (soouza @ Feb 26 2015, 01:00 ) *
Κουκουβάουνες-Τρίτων 36-25(13-12 ημίχρονο).

Όπως μαρτυρά το σκορ,το ματς είχε κάκιστη παραγωγή στην επίθεση με μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν.Η γηπεδούχος ομάδα έκανε τριπλάσιες επιθέσεις από τη φιλοξενούμενη καθώς ανανέωσε άπειρες κατοχές από επιθετικά rebounds.

Η ομάδα του Τρίτωνος έκανε μία φιλότιμη προσπάθεια αλλά προδόθηκε από την κούραση κυρίως καθώς είναι γνωστό ότι το τελευταίο διάστημα παίζει με σύνθεση ανάγκης και μόνιμα ελλειπή προετοιμασία εβδομάδος.

Το τέμπο που επελέγη κι επεβλήθη από πλευράς μας είχε αποτέλεσμα αλλά μας έλλειψε πολύ το goal. blove.gif

Όταν βλέπεις τέτοια αποτελέσματα, σκορ εννοώ, σε επίπεδο γυναικών σε ποιάνει μια κατάθλιψη για το που πάει το γυναικείο μπάσκετ. Μιλάμε για γυναίκες, όχι παγκορασίδες. 36-25??????

Οι Κουκουβαουνες έκαναν τριπλασιες επιθεσεις και παρολα αυτα εβαλαν 36? Δηλ. με νορμαλ μοιρασμενες επιθεσεις ποσους θα έβαζαν....
Ειναι αστείο!

coach soouza, καλή η σκοπιμότητα (για το τεμπο που λες), αλλα με 25π. επίθεση για ποια φιλότιμη προσπαθεια μιλάς? Δηλ. είσαι ευχαριστημένος με τέτοια σκορ?
Όσο κούραση και ελλιπή προετοιμασία μέσα στη βδομάδα, για να βαλεις μονο 25 θελει προσπάθεια..

Ευχομαι να εκλείψουν τέτοια ματς, γιατί φαντάζομαι πόσο εκνευριστικό και κουραστικό θα ήταν για τους θεατές αλλά και για τις ίδιες τις ομάδες (παίκτριες, προπονητές).

QUOTE (jsoiler @ Feb 25 2015, 11:25 ) *
Η πρωτοβαθμια επιτροπη της Εσκα αποφασισε την επαναληψη του αγωνα Παγκρατι - Καλυβια.Σημαντικο ρολο στην αποφαση επαιξε η υπογραφη του πρωτου διαιτητη και της γραμματειας οτι στην τελευταια φαση του αγωνα το παγκρατι αγωνιστηκε με 6 παικτριες....

Καμιά τιμωρία δηλ. δεν έπεσε?

Οι ίδιοι διαιτητές και γραμματεία θα ξαναδιευθύνουν το ματς?

jsoiler
QUOTE (byron23 @ Feb 26 2015, 11:38 ) *
Καμιά τιμωρία δηλ. δεν έπεσε?

Οι ίδιοι διαιτητές και γραμματεία θα ξαναδιευθύνουν το ματς?


Αυτο δεν το γνωριζω!!!Θα μαθω περισσοτερες λεπτομερειες...
soouza
QUOTE(byron23 @ Feb 26 2015, 11:38 ) *
Όταν βλέπεις τέτοια αποτελέσματα, σκορ εννοώ, σε επίπεδο γυναικών σε ποιάνει μια κατάθλιψη για το που πάει το γυναικείο μπάσκετ. Μιλάμε για γυναίκες, όχι παγκορασίδες. 36-25??????

Οι Κουκουβαουνες έκαναν τριπλασιες επιθεσεις και παρολα αυτα εβαλαν 36? Δηλ. με νορμαλ μοιρασμενες επιθεσεις ποσους θα έβαζαν....
Ειναι αστείο!

coach soouza, καλή η σκοπιμότητα (για το τεμπο που λες), αλλα με 25π. επίθεση για ποια φιλότιμη προσπαθεια μιλάς? Δηλ. είσαι ευχαριστημένος με τέτοια σκορ?
Όσο κούραση και ελλιπή προετοιμασία μέσα στη βδομάδα, για να βαλεις μονο 25 θελει προσπάθεια..

Ευχομαι να εκλείψουν τέτοια ματς, γιατί φαντάζομαι πόσο εκνευριστικό και κουραστικό θα ήταν για τους θεατές αλλά και για τις ίδιες τις ομάδες (παίκτριες, προπονητές).


Καμιά τιμωρία δηλ. δεν έπεσε?

Οι ίδιοι διαιτητές και γραμματεία θα ξαναδιευθύνουν το ματς?

Καλησπέρα.

Αγαπητέ φίλε σεβαστή η γνώμη σου. smile.gif

Το μόνο δυσάρεστο από όσα διατυπώνεις είναι το κακό σχόλιο ότι θέλει προσπάθεια να βάλεις 25 πόντους.Σου απαντώ λοιπόν!

Ασφαλώς και θέλει προσπάθεια να σκοράρεις 25 πόντους,κάτι που είναι έκπληξη για τη δική μου ομάδα.Αυτό γιατί πολύ απλά έχουμε επίπεδο αλλά οι απουσίες και τα προβλήματα κοντεύουν το στρέμμα.

Έχω κι εγώ ένα ερώτημα για εσένα.Γιατί εμφανίστηκες τώρα να ειρωνευθείς επιεικώς το επίπεδο;Δε σε θυμάμαι πουθενά φέτος στο forum να δίνεις συγχαρητήρια στα καλά ματς.Το αναφέρω αυτό διότι η κατηγορία έχει πολύ δυνατό επίπεδο.Θα έχει όμως σίγουρα και άθλια ποιοτικά παιχνίδια.

Τέλος θα ήθελα να σου αναφέρω για τη σπάνια λέξη φιλότιμο,που δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα του κόσμου.

Οι αθλήτριες μου δίνουν μια μάχη φιλότιμου να σταθούν στα πόδια τους ότι κι αν έχει συμβεί.Αυτό είναι πιο δύσκολο κι από μία άνοδο κι από ένα τρόπαιο ίσως.Άλλοι στη θέση μας θα είχαν καταρρεύσει.Εμείς durasel παλεύουμε κι ας διασύραμε το άθλημα,κάτι το οποίοι πρώτος εγώ στο υπογραμμίζω. rolleyes.gif
soouza
Έστια Φιλίας-Μαρούσι 37-52(23-30 ημίχρονο).

Σαββατιάκη συνάντηση εξ αναβολής με δύο ομάδες που έχουν τελείως διαφορετικούς στόχους και προφίλ τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Η ομάδα των Β.προαστείων πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ.Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από -7 κι έτσι ήρθε η δίκαιη νίκη για το Μαρούσι.

Αν έβλεπε κανείς την Έστία,τη μαχητικότητα της και το στυλ παιχνιδιού της δε θα μπορούσε να δικαιολογήσει τη χαμηλή συγκομιδή στο ρεκόρ της.

Το ματς είχε ένα πολύ ενεργητικό πρώτο μέρος,με επιθετικότητα σε άμυνα κι επίθεση.Δε συνεχίστηκε όμως το ίδιο σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως λόγω κούρασης.Αυτό δε σημαίνει ότι παίχτηκε κακό μπάσκετ.Απλά δεν είχε την ίδια φρεσκάδα στη διάρκεια του.

Αυτά και καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες. bball.gif smiley.gif
byron23
QUOTE (soouza @ Feb 26 2015, 14:06 ) *
Καλησπέρα.

Αγαπητέ φίλε σεβαστή η γνώμη σου. smile.gif

Το μόνο δυσάρεστο από όσα διατυπώνεις είναι το κακό σχόλιο ότι θέλει προσπάθεια να βάλεις 25 πόντους.Σου απαντώ λοιπόν!

Ασφαλώς και θέλει προσπάθεια να σκοράρεις 25 πόντους,κάτι που είναι έκπληξη για τη δική μου ομάδα.Αυτό γιατί πολύ απλά έχουμε επίπεδο αλλά οι απουσίες και τα προβλήματα κοντεύουν το στρέμμα.

Έχω κι εγώ ένα ερώτημα για εσένα.Γιατί εμφανίστηκες τώρα να ειρωνευθείς επιεικώς το επίπεδο;Δε σε θυμάμαι πουθενά φέτος στο forum να δίνεις συγχαρητήρια στα καλά ματς.Το αναφέρω αυτό διότι η κατηγορία έχει πολύ δυνατό επίπεδο.Θα έχει όμως σίγουρα και άθλια ποιοτικά παιχνίδια.

Τέλος θα ήθελα να σου αναφέρω για τη σπάνια λέξη φιλότιμο,που δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα του κόσμου.

Οι αθλήτριες μου δίνουν μια μάχη φιλότιμου να σταθούν στα πόδια τους ότι κι αν έχει συμβεί.Αυτό είναι πιο δύσκολο κι από μία άνοδο κι από ένα τρόπαιο ίσως.Άλλοι στη θέση μας θα είχαν καταρρεύσει.Εμείς durasel παλεύουμε κι ας διασύραμε το άθλημα,κάτι το οποίοι πρώτος εγώ στο υπογραμμίζω. rolleyes.gif

Καλησπέρα.
Δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιό μου ούτε είχα πρόθεση να εκλιφθεί ως τέτοιο. Ειλικρινά.
Απλά, βλέποντας ένα τόσο χαμηλό σκορ μου προκάλεσε έκπληξη και απορία για το επίπεδο της κατηγορίας και έγραψα ότι έγραψα. Δεν είμαι φαν και θαμώνας της κατηγορίας σε γενικές γραμμες (ειδικα μετά από αυτά που ειδα την 1η αγωνιστικη στο Μετς), απλα θεωρω οτι μπορουμε να κανουμε κουβέντα όταν υπαρχει χρονος και διάθεση.

Το φιλότιμο καλό και σεβαστό και δεν μπορώ να κρίνω επ' αυτου τις παίκτριες τις δικές σου και τις αντίπαλές σας, εγώ στο μπασκετικό/επιθετικό κομμάτι έμεινα επειδή με ξένισε.

Αν παρεξηγηθηκα ζητω συγγνωμη, και ευχομαι καλυτερη συνεχεια σε ολους σας. Καλο υπόλοιπο!



stev basket
QUOTE(stev basket @ Feb 18 2015, 20:50 ) *
Από θέση ισχύος ο ΜΕΛΑΣ περιμένει τους ΚΟΥΚΟΥΣ με 2-0, 48-45 σήμερα και ΑΣΣΟΣ!!!


Kαι άλλο πλεονέκτημα, ΜΕΛΑΣ-Θρίαμβος=60-37 στο 1-1.
soouza
Τρίτων-Παγκράτι 51-62(30-27 ημίχρονο).

Το Παγκράτι είχε μία σταθερή απόδοση σε όλες τις περιόδους του αγώνος.Ευστόχησε σε πολλά κρίσιμα σουτ κι εν τέλει πήρε δίκαια τη νίκη όπως εξελίχθηκε το ματς.

Oι ladies του Τρίτωνος έκαναν μετά από καιρό μία πολύ ανταγωνιστική εμφάνιση.Ακολούθησαν ένα ρυθμό που σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί τη φυσική τους κατάσταση.Είπαμε πριν το ματς να προσέξουμε την άμυνα στο πρώτο μέρος και την επίθεση μας στο δεύτερο καθώς και να κάνουμε ολίγη συντήρηση του ρυθμού για να μην ξεμείνουμε πάλι από βενζίνη. biggrin.gif

Όλα αυτά πήγαν στο καλάθι των αχρήστων διότι πρακτικά το παιχνίδι άνοιξε κι οι παίχτριες μου ακολούθησαν σε μεγάλο βαθμό.Κάναμε φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο και καταθέσαμε ότι έχουμε στο τέλος.Το πρώτο μας όμως ήταν μέτριο,ενώ η τρίτη περίοδος πραγματικά μας κόστισε. cool.gif

Συνεπώς όταν δεν έχεις διάρκεια στο ματς καταναλώνεις περισσότερη ενέργεια στο καλό σου μέρος για να σβήσεις το κακό.Τέλος νομίζω ότι ο αγώνας κρίθηκε εν πολλοίς στα χαμένα ελεύθερα σουτ του Τρίτωνος και συνολικά σε λεπτομέρειες. biggrin.gif

Συγχαρητήρια στο Παγκράτι και καλή συνέχεια. smile.gif Θα ήθελα να συγχαρώ και τον Κύριο Τόλια επειδή με ευχαρίστησε για τη φιλοξενία. blove.gif

Μπορεί όποιος έρχεται στον Άγιο Νικόλα να βλέπει ένα κατασκευαστικό λάθος με το παρκέ στην οροφή laugh.gif αλλά από φιλοξενία νομίζω ότι υπερτερούμε σε όλα και χωρίς να βλέπουμε ανταπόδοση σε άλλες έδρες.Ο μόνος που το έχει κάνει είναι ο προπονητής του Φιλαθλητικού και φυσικά επιφυλάσσομαι για τις δύο ακόμα έδρες που θα επισκεφθούμε.

Καλό ξημέρωμα. bball.gif smiley.gif
kitrinos
QUOTE (stev basket @ Mar 4 2015, 22:08 ) *
Kαι άλλο πλεονέκτημα, ΜΕΛΑΣ-Θρίαμβος=60-37 στο 1-1.


60-37 !!!!!!!! Κατεβηκε ο Θριαμβος ????? rolleyes.gif



ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ 46- 48
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 40- 64
ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 51- 62
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 56- 48
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 60- 37
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 45- 36

Παρατηρησεις εκ των υστερων
1. Νικησε ο Φιλαθλητικος και .............ψιλοευκολα οπως φαινεται !!!!!! ΤΡΕΛΛΟ
2. Συνετριψε ο ΜΕΛΑΣ τον Θριαμβο ????? Περιμενα ψιλο ντερμπακι με τελικο νικητη τον ΜΕΛΑ στα σημεια, οχι ........αυτο !!!
3. Τα αλλα φυσικολγικα συν-πλην
kitrinos
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 1
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 1
16/03/15 ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ 1
ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ 1
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 2
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. - ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 1
dolly12
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 1

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ, πάω για την έκπληξη λόγω έδρας 1

ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ 1

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 2

ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. - ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ οριακά 1
jsoiler
Ο ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 1
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 1 δυσκολα
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ οριακα 2
ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ 1
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 2
dolly12
η Αγωνιστική
Ημ/νία Ωρα Γήπεδο Αγώνας Σκόρ
11/03/15 21:45 ΓΕΡΑΚΑ ΚΛ. ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 56- 46
11/03/15 22:00 ΜΕΤΣ Β ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 56- 42
16/03/15 21:30 ΡΟΥΦ ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ 0- 0
11/03/15 21:30 ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ - ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ 72- 32
11/03/15 21:45 ΙΛΙΟΥ ΚΛ. Α ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 41- 54
11/03/15 21:45 ΜΙΧ.ΜΟΥΡΟΥΤΣΟΣ ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. - ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 57- 48

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 38
ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ 38*
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 34
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 32*
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 31
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 31
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 31
ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ 27
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 25
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 24
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 24
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ 22

Ξέρει κανείς τελικά τι θα γίνει με το ματς παγκράτι - καλύβια? επανάλλψηη τελευταίας φάσης ή αγώνα?
stev basket
QUOTE(dolly12 @ Mar 12 2015, 09:19 ) *
....

Ξέρει κανείς τελικά τι θα γίνει με το ματς Παγκράτι - Καλύβια? επανάλληψη τελευταίας φάσης ή αγώνα?


Νομίζω θα τιμωρηθούν μόνο οι Διαιτητές.
Δε πρέπει να υπάρχει τιμωρία για παράβαση που κανείς δε βεβαίωσε μέσα στον αγώνα, ο οποίος τελείωσε κανονικά.
lostre4
QUOTE(stev basket @ Mar 12 2015, 11:53 ) *
Νομίζω θα τιμωρηθούν μόνο οι Διαιτητές.
Δε πρέπει να υπάρχει τιμωρία για παράβαση που κανείς δε βεβαίωσε μέσα στον αγώνα, ο οποίος τελείωσε κανονικά.


Εχουν γραψει διαιτητες και κριτες οτι υπηρξαν 6 παικτριες.επαναληψη αγωνα απο την αρχη....
leonkalf
Είναι πολύ λάθος να μην έχει βγει απόφαση για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Η κανονική περίοδος έχει μόλις 2 αγωνιστικές για να τελειώσει, και εκκρεμεί αυτή η απόφαση..
Κατά τη γνώμη μου, πρέπει ότι γίνει να γίνει ΠΡΙΝ την επόμενη αγωνιστική. Όποια επιπλέον καθυστέρηση αποτελεί αλλοίωση βαθμολογίας. Αφού μετά -αν βγει μετά απόφαση- θα αλλάξει ενδεχομένως η κατάταξη εν'όψη απευθείας ανόδου και play off και αυτό δεν είναι καθόλου σωστό και ηθικό.
team8
smiley.gif επόμενη αγωνιστική Μαρούσι - Παγκράτι. Με νίκη του Αμαρουσίου όλα ξεκαθαρίζουν...
smiley.gif
soouza
Εστία Φιλίας-Τρίτων 57-54(24-29 ημίχρονο).

Η Εστία λαβωμένη από τραυματισμούς κι ο Τρίτωνας με σύνθεση ανάγκης.Σαν ένα ωραίο παραμύθι αλλά σε ένα σπουδαίο ματς όπου εβρέθησαν λιγοστοί θεαταί.

Η ομάδα των Σεπολίων είχε ένα μόνιμο προβάδισμα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.Φλύαρο,καθώς δε μπορούσε να ξεφύγει κι η ένωση έμενε κοντά στο σκορ συνεχώς.

Στο τελευταίο 1.35 οι φιλοξενούμενες με +3 και κατοχή έδειχναν να έχουν το έλεγχο αλλά τελικώς η ροή εξελίχθηκε αλλιώς.

Πολλά αβίαστα λάθη σε ένα σημείο όπου η Εστία ευστόχησε σε κρίσιμα τρίποντα ενώ έβαλε κι όλες τις βολές.Τελικά η νίκη πήγε στις γηπεδούχες σαν φυσιολογική εξέλιξη μίας ομάδας που δέχτηκε με χαρά τα δώρα λάθη μας. rolleyes.gif

Η αλήθεια είναι ότι οι παίχτριες μου έπαιξαν τα ρέστα τους.Αν δει κανείς πως εμφανιστήκαμε δε θα ποντάριζε cent στο διπλό.Τα κορίτσια μου άντεξαν κι αυτή την πίεση κάνοντας μία απίστευτη προσπάθεια.Δεν αναφέρω δεδομένα διότι κουράζω κι η δουλειά των προπονητών είναι να παίζουν με όσους έχουν ακόμα κι αν αυτοί παίζουν ασθενείς.

Η χρονιά είναι σεμινάριο για εμάς στον Τρίτωνα με αυτά που βιώνουμε στο δεύτερο γύρο.Φρονώ μας κάνουν καλύτερους. bball.gif smiley.gif

kitrinos
19/03/15 ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 2
ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 1
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 2
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ 2
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 1
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 2
dolly12
Η βαθμολογία μετά την απόφαση της ΕΣΚΑ για επανάληψη του αγώνα Παγκράτι - Καλύβια

Βαθμολογία
ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 38
ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ 37
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 34
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 31
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 31
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 31
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 30
ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ 28
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 27
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 24
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 24
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ 22
dolly12
Σημαντικά ματς για τα play off έχει αυτή η αγωνιστική

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ ντέρμπι με νόημα! ίσως και η έκπληξη σήμερα, θα τολμήσω 1
για εμένα θα εξαρτηθεί από το θα παίξει η Βαμβακά, είναι εντελώς διαφορετική ομάδα με ή χωρίς αυτή.

ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 1
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 2

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 2, λόγω προβλημάτων
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 2
PASKET
19/03/15 21:45 ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ πλευοφ μπροστα , σιγουρο --- 1
18/03/15 21:30 ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΤΗΣ. ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ --- 1
18/03/15 20:30 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ --- 2
18/03/15 21:30 ΑΙΓΑΛΕΩ ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ δεν το θεωρω εκπληξη --- 1
18/03/15 21:30 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ με απογοητευσαν φετος, --- 1
18/03/15 20:15 ΡΟΥΦ ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. --- 2
lostre4
QUOTE (dolly12 @ Mar 18 2015, 11:05 ) *
Σημαντικά ματς για τα play off έχει αυτή η αγωνιστική

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ ντέρμπι με νόημα! ίσως και η έκπληξη σήμερα, θα τολμήσω 1
για εμένα θα εξαρτηθεί από το θα παίξει η Βαμβακά, είναι εντελώς διαφορετική ομάδα με ή χωρίς αυτή.

Παιζει...το προβλημα ειναι στο 4αρι...


QUOTE (dolly12 @ Mar 18 2015, 11:05 ) *
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 1
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 2

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 2, λόγω προβλημάτων
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 2
dolly12
QUOTE(lostre4 @ Mar 18 2015, 13:32 ) *
Παιζει...το προβλημα ειναι στο 4αρι...



To 4αρι ακόμα και η γανωτη το καλυπτει κ αρκετά καλά τολμώ να πω, γιατί και η κοπέλα που χτύπησε (σιδερένια να γυρίσει) δεν έπαιζε με πλάτη αλλά με σουτ 3ποντο ... το κενό της Βαμβακά δε καλύπτεται εύκολα μέσα στη ρακέτα.

soouza
Τρίτων-Τούφα 46-48(31-28 ημίχρονο).

Η Τούφα έπαιξε πολύ ενεργητικά σε άμυνα κι επίθεση δείχνοντας ενθουσιασμό και θέληση για τη νίκη.Ο Τρίτωνας είχε ένα καλό πρώτο μέρος με προβλήματα ρυθμού στην άμυνα.

Το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο κόστισε στις γηπεδούχες καθώς τσακώθηκαν με το καλάθι και βρέθηκαν πίσω 33-41.Έκτοτε έκαναν μία υπερπροσπάθεια να σώσουν το προφίλ του μέχρι την τελευταία φάση.

Ο Τρίτωνας ισοφάρισε 46-46 στα 26 δεύτερα.Έκλεψε τη μπάλα στα 9 δεύτερα δε του δόθηκε πεντακάθαρο φάουλ και δέχτηκε ένα πολύ τυχερό σουτ για να ηττηθεί.Η συγκεκριμένη φάση σημάδεψε αλλά δεν έκρινε το αποτέλεσμα.

Η Τούφα επικράτησε δίκαια και της αξίζουν συγχαρητήρια. smiley.gif

Ανέφερα το μομέντουμ για να υπενθυμίσω πως όταν έχεις προβλήματα,στατιστικά είσαι κι άτυχος και στραβώνουν όλα. wink.gif

Καλή συνέχεια. bball.gif
kitrinos
QUOTE (soouza @ Mar 19 2015, 01:27 ) *
Τρίτων-Τούφα 46-48(31-28 ημίχρονο).

ΗΟ Τρίτωνας ισοφάρισε 46-46 στα 26 δεύτερα.Έκλεψε τη μπάλα στα 9 δεύτερα δε του δόθηκε πεντακάθαρο φάουλ και δέχτηκε ένα πολύ τυχερό σουτ για να ηττηθεί.Η συγκεκριμένη φάση σημάδεψε αλλά δεν έκρινε το αποτέλεσμα.

Ανέφερα το μομέντουμ για να υπενθυμίσω πως όταν έχεις προβλήματα,στατιστικά είσαι κι άτυχος και στραβώνουν όλα. wink.gif


Ουτε ο προπονητης του Τριτωνα τετοια αναλυση !!!! smiley.gif rolleyes.gif

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ - ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 46- 48
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 35- 63
ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΘΟΡΙΚΟΥ 51- 56
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 48- 40
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ. 49- 46
StefPap
Πίσω για μια μακροσκελή guest εμφάνιση μετά από καιρό… smiley.gif

Στην περίπτωση της επανάληψης του Παγκράτι-Καλύβια που επηρεάζει μια ολόκληρη κατηγορία, η ΕΣΚΑ τα έχει κάνει ρόϊδο κανονικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν έχω δει να ανακοινώσει τίποτα επίσημα – πρωτόδικη και δευτεροβάθμια απόφαση, ποινές σε διαιτητές/γραμματεία και φυσικά βάσει ποιού κανονισμού/σκεπτικού επαναλαμβάνεται το παιχνίδι, ενώ δεν έχουν δώσει καν εικόνα αν οι ομάδες θα πρέπει π.χ. να κατέβουν με τις ίδιες αθλήτριες του αρχικού φύλλου αγώνα. Το γεγονός πως η απόφαση οριστικοποιήθηκε μαθαίνεται από ειδησεογραφικά site και την αλλαγή στη βαθμολογία! blink.gif

Στα μπασκετικά χρονικά έχει καταγραφεί ανάλογη περίπτωση (όχι αντίστοιχη καθώς αφορούσε άλλη παράβαση, όμως ανάλογη καθώς υπήρχε και τότε κλειστό φύλλο αγώνα) όπου η επανάληψη του αγώνα, αν και επίσης ηθικά ήταν πασιφανώς σωστή, θεωρήθηκε σκάνδαλο καθώς δεν προβλεπόταν ή τεκμηριωνόταν από τον κανονισμό. Ήταν το ΑΕΚ-Ταού το 2001 με εμφανώς εκπρόθεσμο καλάθι του Ντικούδη. Τότε μάλιστα οι ομάδες υποχρεώθηκαν να παίξουν το παιχνίδι με τις ίδιες συνθέσεις. Περισσότερα θα θυμηθείτε από εδώ.

Γενικά, η ΕΣΚΑ έχει χειριστεί την όλη υπόθεση επιεικώς ερασιτεχνικά – και ως καλοπροαίρετος μένω σε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Πληροφορίες θέλουν το Παγκράτι να είχε κληθεί να καταθέσει απολογητικό υπόμνημα για την πρωτόδικη εκδίκαση και οι άνθρωποί του ενημερώθηκαν πως βγήκε βιαστικά και ερήμην τους απόφαση για επανάληψη πριν καν το στείλουν για να υποστηρίξουν, έστω τυπικά, τη θέση τους! Η δε δευτεροβάθμια απόφαση έγινε γνωστή από την… αλλαγή της βαθμολογίας στο site εν μια νυκτί! Παράγοντες ομάδας που εμπλέκεται στις βαθμολογικές ανακατατάξεις της απόφασης, και προφανώς επεδίωκαν την άμεση ενημέρωση, μάθαιναν έκπληκτοι τα περί αλλαγής βαθμολογίας ως ένδειξη δευτεροβάθμιας απόφασης από… φιλάθλους στις κερκίδες χθες και δημοσιεύσεις σε sites σήμερα.

Γενικά, ο χειρισμός είναι παντελώς ασόβαρος τόσο για την ίδια τη διοργάνωση όσο και για τη διοργανώτρια. Το τραγελαφικό της απόφασης είναι πως αν το Παγκράτι ήταν εκείνο στην τελευταία επίθεση και σκόραρε με έξι παίκτριες, οπότε θα κέρδιζε πέραν πάσης αμφισβήτησης πλεονέκτημα, ο κανονισμός ξεκαθαρίζει φωτογραφικά πως το καλάθι θα πρέπει να μετρήσει:

QUOTE
36-9 Κατάσταση: Αφότου ανακαλύπτεται ότι μια ομάδα συμμετέχει με
περισσότερους από 5 παίκτες, ανακαλύπτεται επίσης ότι έχουν σημειωθεί πόντοι ή
έχει διαπραχθεί σφάλμα από παίκτη αυτής της ομάδας, που συμμετείχε παράνομα.
Όλοι οι πόντοι θα μετρήσουν
και οποιοσδήποτε σφάλμα/τα που διαπράχθηκε υπέρ
(ή κατά) σε αυτόν τον παίκτη, θα θεωρηθούν σαν προσωπικά σφάλματα παίκτη.


Τώρα που έπαιξε άμυνα με παίκτρια παραπάνω και κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος αν το σκορ θα άλλαζε ή όχι, αποφασίστηκε επανάληψη του ματς! rolleyes.gif

Στο δια ταύτα:

- Έχουν δίκιο τα Καλύβια να διαμαρτύρονται για τα τελευταία 4 δεύτερα; 100% ναι, φυσικά.
- Έγινε αντιληπτή η παράβαση από τους υπεύθυνους όταν υπήρχε η δυνατότητα τιμωρίας που δίνει ο κανονισμός; Όχι.
- Είναι σίγουρο πως το τελικό αποτέλεσμα αλλοιώθηκε (όπως π.χ. στην περίπτωση της ΑΕΚ πιο πάνω), ώστε να αποκτά μεγαλύτερο βάρος το ηθικό έρεισμα περί "κλοπής της νίκης" στην απόφαση για επανάληψη; Όχι – κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πως τα Καλύβια θα σκόραραν στα 4” σε άμυνα 5 εναντίον 5.
- Προβλέπεται η επανάληψη βάσει κανονισμού; Από τα υπάρχοντα δεδομένα και μέχρι να δούμε κάτι διαφορετικό (ΕΣΚΑ εκεί, ακούειιιι; ), όχι. Οι επίσημες διευκρινίσεις που πολύ ευγενικά πόσταρε ο dontshoottheref είναι ξεκάθαρες πως ό,τι έγινε και δεν τιμωρήθηκε στο γήπεδο, καλώς ή κακώς (προφανέστατα το δεύτερο), μετράει κανονικά.
- Και τέλος, το σημαντικότερο: Υπήρξε η στοιχειώδης αμεσότητα και διαφάνεια στις αποφάσεις της ΕΣΚΑ, ειδικά για μια υπόθεση που αφορά πρωταθλητή αλλά και συμμετέχοντες στα play offs, ήτοι τουλάχιστον το πάνω μισό της Β’ ΕΣΚΑ βαθμολογικά; Αφήστε καλύτερα…

Για να μην παρεξηγηθώ: Απόλυτος και αδιαπραγμάτευτος σεβασμός στα Καλύβια, καθώς είναι πολύ καλή ομάδα, έχουν δείξει χαρακτήρα περνώντας νικηφόρα δια πυρός και σιδήρου από πολλά παιχνίδια και δικαιότατα κατέχουν τη θέση που έχουν και του χρόνου θα είναι Α’ ΕΣΚΑ. Επίσης, και σε αντίθετη απόφαση, δηλαδή κατακύρωσης της νίκης του Παγκρατίου, τα ίδια ακριβώς θα ήταν ζητούμενα από την ΕΣΚΑ καθώς πάλι θα επηρεάζονταν κάποιες άλλες ομάδες της κατηγορίας για την κορυφή και το "δικαίωμα στο όνειρο" των play offs. Γιαυτό ακριβώς η διοργανώτρια κατάφερε να τα κάνει μαντάρα μόνη της - γιατί όταν παίρνεις μια απόφαση με τόσες παράπλευρες συνέπειες, οφείλεις να είσαι άμεσος, σίγουρος, αλλά κυρίως ξεκάθαρος για αυτή. Αν μη τι άλλο, η αδιαφάνεια δεν βοηθάει ακριβώς την αξιοπιστία της ΕΣΚΑ, που δεν είναι και σε φάση limit up έτσι κι αλλιώς.

Πραγματικά, για χάρη όλων των εμπλεκομένων ομάδων (και είναι πολλές, ενόψει και play offs), θα ήθελα να δω μια επίσημη τοποθέτηση που να αναλύει το σκεπτικό, ακόμη και αν αυτό πατάει στο ηθικό κομμάτι πιο πολύ από τους κανονισμούς, βρε αδερφέ. Θα ήθελα επίσης να μάθω τι τιμωρία έπεσε στους αρμόδιους (διαιτητές/γραμματεία), όχι γιατί είμαι εκδικητικός, αλλά α) για τη διαφάνεια και β) γιατί αυτή τουλάχιστον θα πρέπει να πατάει σε κάποιον κανονισμό. Θα ήταν ωραίο, τέλος, να κοινοποιούσε με σαφήνεια η ΕΣΚΑ σε όλον τον κόσμο τι ακριβώς αποφασίστηκε και γιατί και να μην χρειαζόσουν γνωστό στην Ένωση, θαμώνες του forum ή ανθρώπους που παρατηρούν καθημερινά τη βαθμολογία για να ψυχανεμιστείς κάτι.

Ας τα έκαναν αυτά σε μια απόφαση που επηρεάζει το μισό και πλέον πρωτάθλημα κι ας ήταν η απόφαση ακριβώς η ίδια – εγώ που τώρα απορώ, θα έλεγα πρώτος μπράβο. Γιατί πολλές φορές οι εντυπώσεις κερδίζονται όχι από τις πράξεις, αλλά από τον τρόπο που αυτές γίνονται και τεκμηριώνονται. Όμως αυτά είναι μάλλον ψιλά γράμματα στην ΕΣΚΑ του 2015, δυστυχώς…

StefPap
ntimat
ΜΑΡΟΥΣΙ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 40-46

αρκετα καλο ματς με ενταση και παθος αλλα τη παρασταση την εκλεψε η κανατσελου!!! εκανε τα παντα μεσα στο τεραιν,αμυνα,ρημπαουντ,σκορ....(το μπασκετ δεν ξεχνιεται..).Το μαρουσι παλεψε αλλα δεν βρηκε λυσεις στην αμυνα πανω στη κανατσελου και δικαια εχασε.
καλη συνεχεια χωρις τραυματισμους!!!
kitrinos
QUOTE (ntimat @ Mar 20 2015, 11:03 ) *
ΜΑΡΟΥΣΙ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 40-46

αρκετα καλο ματς με ενταση και παθος αλλα τη παρασταση την εκλεψε η κανατσελου!!! εκανε τα παντα μεσα στο τεραιν,αμυνα,ρημπαουντ,σκορ....(το μπασκετ δεν ξεχνιεται..).Το μαρουσι παλεψε αλλα δεν βρηκε λυσεις στην αμυνα πανω στη κανατσελου και δικαια εχασε.
καλη συνεχεια χωρις τραυματισμους!!!


Σχολιο, οχι για την Κανατσελου, αλλα γενικο
Το μπασκετ μπορει να μην ξεχνιεται μιας και κατα 50% ειναι εμπειρια και μυαλο, αλλα σιγουρα σε "αφηνει" αν το αφησεις εστω και για λιγο (λιγες προπονησεις), αφου απο το αλλο 50% προπονηση και ταλεντο μοιραζονται μισα-μισα

leonkalf
1 αγωνιστική + 1 ματς που εκκρεμεί να απομένουν και κάποιες ομάδες παλεύουν για άνοδο και είσοδο σε play off.

- H μόνη σίγουρη θέση είναι του ΜΕΛΑ, ο οποίος είναι 3ος ότι και να γίνει (από τη νίκη του στην προηγούμενη αγωνιστική στο Ίλιον).

- Τα Καλύβια κρατάνε την άνοδο στα χέρια τους. Με 2 νίκες βγαίνουν πρώτοι και απευθείας άνοδο.
Αν κάνουν μία ήττα, και ο Γέρακας κερδίσει τον Μελα στην έδρα του θα ισοβαθμήσουν Γέρακας και Καλύβια. Έχουν από μία νίκη στα μεταξύ τους και ακριβώς ίδια διαφορά νίκης. Ο Γέρακας είναι μπροστά 39π. (συν την διαφορά της ενδεχόμενης νίκης με Μελα για να ισχύει το σενάριο) στην συνολική διαφορά και είναι απίθανο τα Καλύβια να την καλύψουν σε ΕΝΑ νικηφόρο ματς. Άρα 1 ήττα Καλυβίων+Nίκη Γέρακα=άνοδος Γέρακα.

- Το Παγκράτι εξασφάλισε είσοδο στα play off και παίζεται αν θα βγει 4ο ή 5ο. Αν κερδίσει και τα 2 εναπομείναντα ματς βγαίνει 4ο και έχουμε ζευγάρι στα play off MEΛΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ.
Αν κερδίσει μόνο το ένα (τον ΦΟΑ που είναι θεωρητικά σίγουρο και χάσει από Καλύβια) τότε θα κριθεί η 4η θέση από το τι θα κάνουν οι Κουκουβάουνες μέσα στα Καλύβια. Με νίκη Κουκου εκεί, ισοβαθμούν με Παγκράτι το οποίο έχουν κερδίσει 2 φορές. Άρα 4η θέση Κουκου, 5η Παγκράτι.
Κι έτσι τα ζευγάρια θα είναι ΜΕΛΑΣ-ΚΟΥΚΟΥ και ΚΑΛΥΒΙΑ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ

- Αν οι Κουκου χάσουν στα Καλύβια, τότε λογικά θα πάνε σε 3πλη ισοβαθμία Μαρούσι-Κουκου-Θρίαμβος. Και ο κερδισμένος βγαίνει 5ος και μπαίνει στα play off με αντίπαλο Γέρακα ή Καλύβια (ανάλογα τι θα έχουν κάνει τα Καλύβια στο Μετς).
Ο κερδισμένος σε αυτήν την ενδεχόμενη 3πλη ισοβαθμία είναι οι ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ για 1π. !!
Οι Κουκου υπερτερούν και σε 2πλες ισοβαθμίες με Μαρούσι (+ 1π.) και Θρίαμβο (+2π.), οπότε οι Κουκουβάουνες μπαίνουν play off, μένει να ξεκαθαρίσει η θέση. Πάντως με όποιον και να παίξουν θα είναι στις 0-2 νίκες οπότε έχουν δύσκολο έργο για να ανέβουν κατηγορία. Θα χρειαστούν 3 σερί νίκες. Μοιάζει δύσκολο αλλά είναι και πρόκληση.

mono maroussi
QUOTE(leonkalf @ Mar 20 2015, 13:45 ) *
1 αγωνιστική + 1 ματς που εκκρεμεί να απομένουν και κάποιες ομάδες παλεύουν για άνοδο και είσοδο σε play off.

- H μόνη σίγουρη θέση είναι του ΜΕΛΑ, ο οποίος είναι 3ος ότι και να γίνει (από τη νίκη του στην προηγούμενη αγωνιστική στο Ίλιον).

- Τα Καλύβια κρατάνε την άνοδο στα χέρια τους. Με 2 νίκες βγαίνουν πρώτοι και απευθείας άνοδο.
Αν κάνουν μία ήττα, και ο Γέρακας κερδίσει τον Μελα στην έδρα του θα ισοβαθμήσουν Γέρακας και Καλύβια. Έχουν από μία νίκη στα μεταξύ τους και ακριβώς ίδια διαφορά νίκης. Ο Γέρακας είναι μπροστά 39π. (συν την διαφορά της ενδεχόμενης νίκης με Μελα για να ισχύει το σενάριο) στην συνολική διαφορά και είναι απίθανο τα Καλύβια να την καλύψουν σε ΕΝΑ νικηφόρο ματς. Άρα 1 ήττα Καλυβίων+Nίκη Γέρακα=άνοδος Γέρακα.

- Το Παγκράτι εξασφάλισε είσοδο στα play off και παίζεται αν θα βγει 4ο ή 5ο. Αν κερδίσει και τα 2 εναπομείναντα ματς βγαίνει 4ο και έχουμε ζευγάρι στα play off MEΛΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ.
Αν κερδίσει μόνο το ένα (τον ΦΟΑ που είναι θεωρητικά σίγουρο και χάσει από Καλύβια) τότε θα κριθεί η 4η θέση από το τι θα κάνουν οι Κουκουβάουνες μέσα στα Καλύβια. Με νίκη Κουκου εκεί, ισοβαθμούν με Παγκράτι το οποίο έχουν κερδίσει 2 φορές. Άρα 4η θέση Κουκου, 5η Παγκράτι.
Κι έτσι τα ζευγάρια θα είναι ΜΕΛΑΣ-ΚΟΥΚΟΥ και ΚΑΛΥΒΙΑ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ

- Αν οι Κουκου χάσουν στα Καλύβια, τότε λογικά θα πάνε σε 3πλη ισοβαθμία Μαρούσι-Κουκου-Θρίαμβος. Και ο κερδισμένος βγαίνει 5ος και μπαίνει στα play off με αντίπαλο Γέρακα ή Καλύβια (ανάλογα τι θα έχουν κάνει τα Καλύβια στο Μετς).
Ο κερδισμένος σε αυτήν την ενδεχόμενη 3πλη ισοβαθμία είναι οι ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ για 1π. !!
Οι Κουκου υπερτερούν και σε 2πλες ισοβαθμίες με Μαρούσι (+ 1π.) και Θρίαμβο (+2π.), οπότε οι Κουκουβάουνες μπαίνουν play off, μένει να ξεκαθαρίσει η θέση. Πάντως με όποιον και να παίξουν θα είναι στις 0-2 νίκες οπότε έχουν δύσκολο έργο για να ανέβουν κατηγορία. Θα χρειαστούν 3 σερί νίκες. Μοιάζει δύσκολο αλλά είναι και πρόκληση.

Βασικα νομιζω οτι το Μαρουσι υπερτερει στην τριπλη ισοβαθμια..Και οι 3 ομαδες στα μεταξυ τους ματς ειναι στο 1-1, αλλα εμεις εχουμε καλυτερη διαφορα ποντων συνολικα
lostre4
QUOTE(StefPap @ Mar 19 2015, 15:47 ) *
Πίσω για μια μακροσκελή guest εμφάνιση μετά από καιρό… smiley.gif

Στην περίπτωση της επανάληψης του Παγκράτι-Καλύβια που επηρεάζει μια ολόκληρη κατηγορία, η ΕΣΚΑ τα έχει κάνει ρόϊδο κανονικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν έχω δει να ανακοινώσει τίποτα επίσημα – πρωτόδικη και δευτεροβάθμια απόφαση, ποινές σε διαιτητές/γραμματεία και φυσικά βάσει ποιού κανονισμού/σκεπτικού επαναλαμβάνεται το παιχνίδι, ενώ δεν έχουν δώσει καν εικόνα αν οι ομάδες θα πρέπει π.χ. να κατέβουν με τις ίδιες αθλήτριες του αρχικού φύλλου αγώνα. Το γεγονός πως η απόφαση οριστικοποιήθηκε μαθαίνεται από ειδησεογραφικά site και την αλλαγή στη βαθμολογία! blink.gif

Στα μπασκετικά χρονικά έχει καταγραφεί ανάλογη περίπτωση (όχι αντίστοιχη καθώς αφορούσε άλλη παράβαση, όμως ανάλογη καθώς υπήρχε και τότε κλειστό φύλλο αγώνα) όπου η επανάληψη του αγώνα, αν και επίσης ηθικά ήταν πασιφανώς σωστή, θεωρήθηκε σκάνδαλο καθώς δεν προβλεπόταν ή τεκμηριωνόταν από τον κανονισμό. Ήταν το ΑΕΚ-Ταού το 2001 με εμφανώς εκπρόθεσμο καλάθι του Ντικούδη. Τότε μάλιστα οι ομάδες υποχρεώθηκαν να παίξουν το παιχνίδι με τις ίδιες συνθέσεις. Περισσότερα θα θυμηθείτε από εδώ.

Γενικά, η ΕΣΚΑ έχει χειριστεί την όλη υπόθεση επιεικώς ερασιτεχνικά – και ως καλοπροαίρετος μένω σε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Πληροφορίες θέλουν το Παγκράτι να είχε κληθεί να καταθέσει απολογητικό υπόμνημα για την πρωτόδικη εκδίκαση και οι άνθρωποί του ενημερώθηκαν πως βγήκε βιαστικά και ερήμην τους απόφαση για επανάληψη πριν καν το στείλουν για να υποστηρίξουν, έστω τυπικά, τη θέση τους! Η δε δευτεροβάθμια απόφαση έγινε γνωστή από την… αλλαγή της βαθμολογίας στο site εν μια νυκτί! Παράγοντες ομάδας που εμπλέκεται στις βαθμολογικές ανακατατάξεις της απόφασης, και προφανώς επεδίωκαν την άμεση ενημέρωση, μάθαιναν έκπληκτοι τα περί αλλαγής βαθμολογίας ως ένδειξη δευτεροβάθμιας απόφασης από… φιλάθλους στις κερκίδες χθες και δημοσιεύσεις σε sites σήμερα.

Γενικά, ο χειρισμός είναι παντελώς ασόβαρος τόσο για την ίδια τη διοργάνωση όσο και για τη διοργανώτρια. Το τραγελαφικό της απόφασης είναι πως αν το Παγκράτι ήταν εκείνο στην τελευταία επίθεση και σκόραρε με έξι παίκτριες, οπότε θα κέρδιζε πέραν πάσης αμφισβήτησης πλεονέκτημα, ο κανονισμός ξεκαθαρίζει φωτογραφικά πως το καλάθι θα πρέπει να μετρήσει:



Τώρα που έπαιξε άμυνα με παίκτρια παραπάνω και κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος αν το σκορ θα άλλαζε ή όχι, αποφασίστηκε επανάληψη του ματς! rolleyes.gif

Στο δια ταύτα:

- Έχουν δίκιο τα Καλύβια να διαμαρτύρονται για τα τελευταία 4 δεύτερα; 100% ναι, φυσικά.
- Έγινε αντιληπτή η παράβαση από τους υπεύθυνους όταν υπήρχε η δυνατότητα τιμωρίας που δίνει ο κανονισμός; Όχι.
- Είναι σίγουρο πως το τελικό αποτέλεσμα αλλοιώθηκε (όπως π.χ. στην περίπτωση της ΑΕΚ πιο πάνω), ώστε να αποκτά μεγαλύτερο βάρος το ηθικό έρεισμα περί "κλοπής της νίκης" στην απόφαση για επανάληψη; Όχι – κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πως τα Καλύβια θα σκόραραν στα 4” σε άμυνα 5 εναντίον 5.
- Προβλέπεται η επανάληψη βάσει κανονισμού; Από τα υπάρχοντα δεδομένα και μέχρι να δούμε κάτι διαφορετικό (ΕΣΚΑ εκεί, ακούειιιι; ), όχι. Οι επίσημες διευκρινίσεις που πολύ ευγενικά πόσταρε ο dontshoottheref είναι ξεκάθαρες πως ό,τι έγινε και δεν τιμωρήθηκε στο γήπεδο, καλώς ή κακώς (προφανέστατα το δεύτερο), μετράει κανονικά.
- Και τέλος, το σημαντικότερο: Υπήρξε η στοιχειώδης αμεσότητα και διαφάνεια στις αποφάσεις της ΕΣΚΑ, ειδικά για μια υπόθεση που αφορά πρωταθλητή αλλά και συμμετέχοντες στα play offs, ήτοι τουλάχιστον το πάνω μισό της Β’ ΕΣΚΑ βαθμολογικά; Αφήστε καλύτερα…

Για να μην παρεξηγηθώ: Απόλυτος και αδιαπραγμάτευτος σεβασμός στα Καλύβια, καθώς είναι πολύ καλή ομάδα, έχουν δείξει χαρακτήρα περνώντας νικηφόρα δια πυρός και σιδήρου από πολλά παιχνίδια και δικαιότατα κατέχουν τη θέση που έχουν και του χρόνου θα είναι Α’ ΕΣΚΑ. Επίσης, και σε αντίθετη απόφαση, δηλαδή κατακύρωσης της νίκης του Παγκρατίου, τα ίδια ακριβώς θα ήταν ζητούμενα από την ΕΣΚΑ καθώς πάλι θα επηρεάζονταν κάποιες άλλες ομάδες της κατηγορίας για την κορυφή και το "δικαίωμα στο όνειρο" των play offs. Γιαυτό ακριβώς η διοργανώτρια κατάφερε να τα κάνει μαντάρα μόνη της - γιατί όταν παίρνεις μια απόφαση με τόσες παράπλευρες συνέπειες, οφείλεις να είσαι άμεσος, σίγουρος, αλλά κυρίως ξεκάθαρος για αυτή. Αν μη τι άλλο, η αδιαφάνεια δεν βοηθάει ακριβώς την αξιοπιστία της ΕΣΚΑ, που δεν είναι και σε φάση limit up έτσι κι αλλιώς.

Πραγματικά, για χάρη όλων των εμπλεκομένων ομάδων (και είναι πολλές, ενόψει και play offs), θα ήθελα να δω μια επίσημη τοποθέτηση που να αναλύει το σκεπτικό, ακόμη και αν αυτό πατάει στο ηθικό κομμάτι πιο πολύ από τους κανονισμούς, βρε αδερφέ. Θα ήθελα επίσης να μάθω τι τιμωρία έπεσε στους αρμόδιους (διαιτητές/γραμματεία), όχι γιατί είμαι εκδικητικός, αλλά α) για τη διαφάνεια και β) γιατί αυτή τουλάχιστον θα πρέπει να πατάει σε κάποιον κανονισμό. Θα ήταν ωραίο, τέλος, να κοινοποιούσε με σαφήνεια η ΕΣΚΑ σε όλον τον κόσμο τι ακριβώς αποφασίστηκε και γιατί και να μην χρειαζόσουν γνωστό στην Ένωση, θαμώνες του forum ή ανθρώπους που παρατηρούν καθημερινά τη βαθμολογία για να ψυχανεμιστείς κάτι.

Ας τα έκαναν αυτά σε μια απόφαση που επηρεάζει το μισό και πλέον πρωτάθλημα κι ας ήταν η απόφαση ακριβώς η ίδια – εγώ που τώρα απορώ, θα έλεγα πρώτος μπράβο. Γιατί πολλές φορές οι εντυπώσεις κερδίζονται όχι από τις πράξεις, αλλά από τον τρόπο που αυτές γίνονται και τεκμηριώνονται. Όμως αυτά είναι μάλλον ψιλά γράμματα στην ΕΣΚΑ του 2015, δυστυχώς…

StefPap




τα πραγματα ειναι απλα κυριες και κυριοι...
Μετα την ληξη του αγωνα κανενα λαθος κανονισμων παιδειας δεν ειναι διορθωσιμο....
Γι ´αυτο γινονται οι ενστανσεις....καλο λοιπον ειναι να μην παρασυρεσαι απο ευγενικες
διευκρινισεις smiley.gif !!στις εκθεσεις τω διαιτητων και κριτων στηριχθηκε η επαναληψη,απλα.
Οσον αφορα την εσκα ειναι και τις ανακοινωσεις ειναι αλλο κεφαλαιο shot.gif !!!
Καλη επιτυχια στις ομαδες στα play off


StefPap
QUOTE(lostre4 @ Mar 20 2015, 13:38 ) *
τα πραγματα ειναι απλα κυριες και κυριοι...
Μετα την ληξη του αγωνα κανενα λαθος κανονισμων παιδειας δεν ειναι διορθωσιμο....
Γι ´αυτο γινονται οι ενστανσεις....καλο λοιπον ειναι να μην παρασυρεσαι απο ευγενικες
διευκρινισεις smiley.gif !!στις εκθεσεις τω διαιτητων και κριτων στηριχθηκε η επαναληψη,απλα.
Οσον αφορα την εσκα ειναι και τις ανακοινωσεις ειναι αλλο κεφαλαιο shot.gif !!!
Καλη επιτυχια στις ομαδες στα play off


Χμ, να μια διδακτική ιστορία για το πόσο οργανωμένα και με κοινή γραμμή (yeah, right…) έχει φέτος αντιμετωπίσει το θέμα «ένσταση για παράβαση αγωνιστικών κανονισμών» η ΕΣΚΑ.

Φετινό παιχνίδι της κατηγορίας (πραγματικά δεν έχει καμία σημασία ποιό και με ποιές ομάδες, η μετέπειτα αντιμετώπιση μετράει οπότε εστιάζουμε εκεί). Είναι στην ισοπαλία, η μπάλα βγαίνει άουτ ταυτόχρονα με την κόρνα της λήξης. Αντί να πάει για παράταση, ο διαιτητής συνεννοείται με τη γραμματεία και αποφασίζει να γίνει επαναφορά με 3 δέκατα του δευτερολέπτου στο χρονόμετρο.

Να υπενθυμίσω εδώ πως τα τρία δέκατα είναι το όριο για το “tip-in”, το να επιτρέπεται μόνο ένα χτύπημα της μπάλας δηλαδή και όχι η κατοχή και σουτ. Αυτό ισχύει ακόμη και στο ΝΒΑ (Trent Tucker rule), που μάλλον έχει ελαφρά διαφορετικά δεδομένα ταχύτητας συγκριτικά με την Ελληνική Β’ ΕΣΚΑ Γυναικών… Ως σημείο αναφοράς και για να καταλάβουμε ακριβώς για τι ταχύτητα μιλάμε, όσοι θέλετε δείτε τον Τζείσον Καπόνο, έναν από τους πιο γρήγορους σουτέρ στην ιστορία του ΝΒΑ (πέρασε για λίγο και από ΠΑΟ) να προσπαθεί να «σπάσει» τον κανόνα για μια τηλεοπτική εκπομπή και να το καταφέρνει πειραματικά, οριακά και όχι με την πρώτη. Μετά κάντε τις σχετικές συγκρίσεις με τη μέση αθλήτρια της Β’ ΕΣΚΑ Γυναικών.



Όπως και να έχει, η επαναφορά γίνεται, παίκτρια παίρνει τη μπάλα με κατοχή, σηκώνεται, σουτάρει και ευστοχεί. Ο διαιτητής μετράει το καλάθι και δίνει τη νίκη στην πρώτη ομάδα. Οι ηττημένοι υποβάλουν ένσταση.

Εδώ η ΕΣΚΑ είχε τη μοναδική ευκαιρία να περάσει στο βιβλίο των ρεκόρ Guinness ως η πιο αποτελεσματική Ένωση Σωματείων παγκόσμια, στην κατηγορία «γρηγορότερη εκδίκαση και σωστή επίλυση ένστασης». Θα καλούσε τους εμπλεκόμενους διαιτητές και γραμματεία και θα έκανε δύο απλές ερωτήσεις. Αναμένεται πως η εκδίκαση θα διαρκούσε περίπου 17 δευτερόλεπτα:

«Πόσος χρόνος έμενε μέχρι τη λήξη στην τελευταία φάση;»
«Τρία δέκατα του δευτερολέπτου»
«Έγινε χτύπημα της μπάλας ή κατοχή και σουτ στην τελευταία φάση;»
«Κατοχή και σουτ.»
«Επανάληψη του αγώνα. Ο πρώτος διαιτητής τιμωρείται με έγγραφη επίπληξη και 3 αγώνες. Καλημέρα σας»

Μήπως θέλει τώρα κάποιος να μαντέψει σε ποιόν κάλαθο αχρήστων κατέληξε η συγκεκριμένη ένσταση;

Συνοψίζοντας, τα κοινά σημεία με την ένσταση του Παγκράτι-Καλύβια:

• Ίδια σεζόν.
• Ίδια κατηγορία.
• Ένσταση των ηττημένων για προφανή αγωνιστική παράβαση κανονισμών στο τέλος του αγώνα που κακώς δεν αντιλήφθηκαν και υπέδειξαν οι διαιτητές.
• Το video δεν μετράει ως αποδεικτικό στοιχείο. Υπολογίζονται οι καταθέσεις διαιτητών και γραμματείας. Στην περίπτωση Παγκράτι-Καλύβια φέρονται (από φήμες, γιατί επισήμως ουδέν) να παραδέχτηκαν, και σωστά, την ύπαρξη 6 παικτριών, ενώ στην παραπάνω περίπτωση, αν κλήθηκαν, αποκλείεται να μην επιβεβαίωσαν τα παραπάνω απλά δεδομένα που ήξεραν όλοι μέσα στο γήπεδο.

Στη μία περίπτωση η ένσταση απορρίπτεται, στην άλλη διατάσσεται επανάληψη. Γεια σου ρε ΕΣΚΑ με τα ωραία σου…
team8
QUOTE (leonkalf @ Mar 20 2015, 12:45 ) *
1 αγωνιστική + 1 ματς που εκκρεμεί να απομένουν και κάποιες ομάδες παλεύουν για άνοδο και είσοδο σε play off.

- H μόνη σίγουρη θέση είναι του ΜΕΛΑ, ο οποίος είναι 3ος ότι και να γίνει (από τη νίκη του στην προηγούμενη αγωνιστική στο Ίλιον).

- Τα Καλύβια κρατάνε την άνοδο στα χέρια τους. Με 2 νίκες βγαίνουν πρώτοι και απευθείας άνοδο.
Αν κάνουν μία ήττα, και ο Γέρακας κερδίσει τον Μελα στην έδρα του θα ισοβαθμήσουν Γέρακας και Καλύβια. Έχουν από μία νίκη στα μεταξύ τους και ακριβώς ίδια διαφορά νίκης. Ο Γέρακας είναι μπροστά 39π. (συν την διαφορά της ενδεχόμενης νίκης με Μελα για να ισχύει το σενάριο) στην συνολική διαφορά και είναι απίθανο τα Καλύβια να την καλύψουν σε ΕΝΑ νικηφόρο ματς. Άρα 1 ήττα Καλυβίων+Nίκη Γέρακα=άνοδος Γέρακα.

- Το Παγκράτι εξασφάλισε είσοδο στα play off και παίζεται αν θα βγει 4ο ή 5ο. Αν κερδίσει και τα 2 εναπομείναντα ματς βγαίνει 4ο και έχουμε ζευγάρι στα play off MEΛΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ.
Αν κερδίσει μόνο το ένα (τον ΦΟΑ που είναι θεωρητικά σίγουρο και χάσει από Καλύβια) τότε θα κριθεί η 4η θέση από το τι θα κάνουν οι Κουκουβάουνες μέσα στα Καλύβια. Με νίκη Κουκου εκεί, ισοβαθμούν με Παγκράτι το οποίο έχουν κερδίσει 2 φορές. Άρα 4η θέση Κουκου, 5η Παγκράτι.
Κι έτσι τα ζευγάρια θα είναι ΜΕΛΑΣ-ΚΟΥΚΟΥ και ΚΑΛΥΒΙΑ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ

- Αν οι Κουκου χάσουν στα Καλύβια, τότε λογικά θα πάνε σε 3πλη ισοβαθμία Μαρούσι-Κουκου-Θρίαμβος. Και ο κερδισμένος βγαίνει 5ος και μπαίνει στα play off με αντίπαλο Γέρακα ή Καλύβια (ανάλογα τι θα έχουν κάνει τα Καλύβια στο Μετς).
Ο κερδισμένος σε αυτήν την ενδεχόμενη 3πλη ισοβαθμία είναι οι ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ για 1π. !!
Οι Κουκου υπερτερούν και σε 2πλες ισοβαθμίες με Μαρούσι (+ 1π.) και Θρίαμβο (+2π.), οπότε οι Κουκουβάουνες μπαίνουν play off, μένει να ξεκαθαρίσει η θέση. Πάντως με όποιον και να παίξουν θα είναι στις 0-2 νίκες οπότε έχουν δύσκολο έργο για να ανέβουν κατηγορία. Θα χρειαστούν 3 σερί νίκες. Μοιάζει δύσκολο αλλά είναι και πρόκληση.


Σε περίπτωση νίκης και των 3 (Κουκου,Μαρούσι, Θρίαμβος) τότε υπάρχει τριπλή ισοβαθμία και των τριών
Μαρούσι 3Ν-3Η Ποντοι +5
Θρίαμβος 3Ν-3Η Πόντοι +4
Κουκου 3Ν-3Η Πόντοι -9
StefPap
QUOTE(leonkalf @ Mar 20 2015, 12:45 ) *
1 αγωνιστική + 1 ματς που εκκρεμεί να απομένουν και κάποιες ομάδες παλεύουν για άνοδο και είσοδο σε play off.

- H μόνη σίγουρη θέση είναι του ΜΕΛΑ, ο οποίος είναι 3ος ότι και να γίνει (από τη νίκη του στην προηγούμενη αγωνιστική στο Ίλιον).

- Τα Καλύβια κρατάνε την άνοδο στα χέρια τους. Με 2 νίκες βγαίνουν πρώτοι και απευθείας άνοδο.
Αν κάνουν μία ήττα, και ο Γέρακας κερδίσει τον Μελα στην έδρα του θα ισοβαθμήσουν Γέρακας και Καλύβια. Έχουν από μία νίκη στα μεταξύ τους και ακριβώς ίδια διαφορά νίκης. Ο Γέρακας είναι μπροστά 39π. (συν την διαφορά της ενδεχόμενης νίκης με Μελα για να ισχύει το σενάριο) στην συνολική διαφορά και είναι απίθανο τα Καλύβια να την καλύψουν σε ΕΝΑ νικηφόρο ματς. Άρα 1 ήττα Καλυβίων+Nίκη Γέρακα=άνοδος Γέρακα.

- Το Παγκράτι εξασφάλισε είσοδο στα play off και παίζεται αν θα βγει 4ο ή 5ο. Αν κερδίσει και τα 2 εναπομείναντα ματς βγαίνει 4ο και έχουμε ζευγάρι στα play off MEΛΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ.
Αν κερδίσει μόνο το ένα (τον ΦΟΑ που είναι θεωρητικά σίγουρο και χάσει από Καλύβια) τότε θα κριθεί η 4η θέση από το τι θα κάνουν οι Κουκουβάουνες μέσα στα Καλύβια. Με νίκη Κουκου εκεί, ισοβαθμούν με Παγκράτι το οποίο έχουν κερδίσει 2 φορές. Άρα 4η θέση Κουκου, 5η Παγκράτι.
Κι έτσι τα ζευγάρια θα είναι ΜΕΛΑΣ-ΚΟΥΚΟΥ και ΚΑΛΥΒΙΑ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ

- Αν οι Κουκου χάσουν στα Καλύβια, τότε λογικά θα πάνε σε 3πλη ισοβαθμία Μαρούσι-Κουκου-Θρίαμβος. Και ο κερδισμένος βγαίνει 5ος και μπαίνει στα play off με αντίπαλο Γέρακα ή Καλύβια (ανάλογα τι θα έχουν κάνει τα Καλύβια στο Μετς).
Ο κερδισμένος σε αυτήν την ενδεχόμενη 3πλη ισοβαθμία είναι οι ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ για 1π. !!
Οι Κουκου υπερτερούν και σε 2πλες ισοβαθμίες με Μαρούσι (+ 1π.) και Θρίαμβο (+2π.), οπότε οι Κουκουβάουνες μπαίνουν play off, μένει να ξεκαθαρίσει η θέση. Πάντως με όποιον και να παίξουν θα είναι στις 0-2 νίκες οπότε έχουν δύσκολο έργο για να ανέβουν κατηγορία. Θα χρειαστούν 3 σερί νίκες. Μοιάζει δύσκολο αλλά είναι και πρόκληση.


Στην (αναμενόμενη) τριπλή νομίζω κι εγώ πως το Μαρούσι βγαίνει πέμπτο. Η μαγεία όμως είναι αλλού: Αν μέτραγε το αποτέλεσμα Παγκράτι-Καλύβια ή αν τα Καλύβια χάσουν το ένα από τα δύο παιχνίδια, πρωταθλητής ΔΕΝ βγαίνει αυτόματα ο Κρόνος...

QUOTE(ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Β’ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015)
ΑΡΘΡΟ 13.1

Αν οι ομάδες που ισοβαθμούν είναι δύο (2),τότε λαμβάνονται υπ’όψη οι βαθμοί από τους μεταξύ τους αγώνες (νίκες-ήττες-μηδενισμοί).
Αν οι ομάδες έχουν το ίδιο σύνολο βαθμών, τότε λαμβάνονται υπ’όψη η διαφορά πόντων στους μεταξύ τους αγώνες.
Αν συνεχίζεται η ισοβαθμία τότε θα διεξάγεται ένας αγώνας κατάταξης σε ουδέτερο γήπεδο.


Πολύ απλά, μπαράζ για τον Πρωταθλητή, κυρίες και κύριοι! Πόσο ωραίο θα ήταν αυτό ως επιστέγασμα της φετινής σεζόν; smile.gif
leonkalf
Για δείτε τα αποτελέσματα των 3 και ποστάρετέ τα αναλυτικά.

Γιατί εγώ έβγαλα :
Κουκου +3
Μαρούσι -5
Θρίαμβος +2


Πολύ καλή η διευκρίνηση του StefPap!!! Αφού το λέει η προκύρηξη έτσι, τότε στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας των 2 πρώτων ομάδων πάνε σε μπαράζ. Όντως θα ήταν όμορφη μια τέτοια εξέλιξη, πραγματικός τελικός. Και βέβαια μετά ο χαμένος πρέπει να μπει στη μάχη των play off να συνεχίσει τη μάχη.. Ανηφόρα..
StefPap
QUOTE(leonkalf @ Mar 20 2015, 14:14 ) *
Για δείτε τα αποτελέσματα των 3 και ποστάρετέ τα αναλυτικά.

Γιατί εγώ έβγαλα :
Κουκου +3
Μαρούσι -5
Θρίαμβος +2


Πολύ καλή η διευκρίνηση του StefPap!!! Αφού το λέει η προκύρηξη έτσι, τότε στο ενδοχόμενο ισοβαθμίας των 2 πρώτων ομάδων πάνε σε μπαράζ. Όντως θα ήταν όμορφη μια τέτοια εξέλιξη, πραγματικός τελικός. Και βέβαια μετά ο χαμένος πρέπει να μπει στη μάχη των play off να συνεχίσει τη μάχη.. Ανηφόρα..


Έφτασεεε... smiley.gif

Μαρούσι-Θρίαμβος 38-36
Θρίαμβος-Μαρούσι 57-51
Μαρούσι- Κουκου 61-47
Κούκου-Μαρούσι 52-47
Κούκου-Θρίαμβος 52-41
Θρίαμβος-Κούκου 57-48

Όλες οι ομάδες είναι 3-3 σε νίκες/ήττες, οπότε πάμε στη μεταξύ τους διαφορά πόντων, που είναι:

Μαρούσι 197-192 +5
Θρίαμβος 191-189 +2
Κούκου 199-206 -7

Όσο για τη μάχη των play offs, καλώς ή κακώς αυτές οι δύο ομάδες έχουν δείξει πως είναι μια κλάση πιο πάνω. Όποια από τις δύο βγει δεύτερη θα είναι στο 2-0 με το Μαρούσι (λογικά) και με πλεονέκτημα έδρας, οπότε, χωρίς να θέλω να θίξω το αξιόμαχο καμίας ομάδας, υπό κανονικές συνθήκες δεν αναμένεται πολύ μεγάλη η ανηφόρα. Κατά 99% και οι δύο του χρόνου θα βρίσκονται στην Α' ΕΣΚΑ.
leonkalf
Κάποιο λάθος κάνετε ρε παιδιά..

Οι Κουκου
έχουν κερδίσει 5 το Μαρούσι και έχουν χάσει 4. Άρα +5-4=+1
έχουν κερδίσει 11 τον Θρίαμβο και έχουν χάσει 9. Άρα +11-9=+2
ΣΥΝΟΛΟ +1+2=+3

Αντίστοιχα Μαρούσι
έχει κερδίσει 4 τις Κουκου και έχει χάσει 5. Άρα +4-5=-1
έχει κερδίσει 2 τον Θρίαμβο και έχει χάσει 6. Άρα +2-6=-4
ΣΥΝΟΛΟ -1-4=-5

Αντίστοιχα Θρίαμβος
έχει κερδίσει 9 τις Κουκου και έχει χάσει 11 Άρα +9-11=-2
έχει κερδίσει 6 το Μαρούσι και έχει χάσει 2. Άρα +6-2=+4
ΣΥΝΟΛΟ -2+4=+2


Σχετικά με την ανηφόρα, ναι οκ δεν είναι δύσκολο ο χαμένος του ενδεχόμενου μπαράζ να ανέβει. Σχεδόν σίγουρο είναι.
Απλά εννούσα μετά από χαμένο μεγάλο τελικό να συνεχίσεις καπάκι σε play off, που οκ βέβαια μάλλον ένα ακόμα ματς θα είναι..
StefPap
QUOTE(leonkalf @ Mar 20 2015, 14:38 ) *
Κάποιο λάθος κάνετε ρε παιδιά..

Οι Κουκου
έχουν κερδίσει 5 το Μαρούσι και έχουν χάσει 4. Άρα +5-4=+1


Όχι 4 αλλά 14. 61-47. smiley.gif

Κατά τα λοιπά, συμφωνούμε απόλυτα.
leonkalf
biggrin.gif biggrin.gif

πω πω γκέλα....
Με συγχωρείτε... Το είχα υπολογίσει σαν +4... ugly_tocktock.gif


Οπότε ή Μαρούσι ή Κουκου θα συμπληρώσουν τις άλλες 3 ομάδες για τα play off.
Οι Κουκου παίζουν τελικό στα Καλύβια. Κι αν κερδίσουν, τότε θα γίνει και ο μεγάλος τελικός με το μπαράζ.
PASKET
ΚΡΟΝΟΣ , ΚΑΛΥΒΙΑ και ο νικητης του ΜΕΛΑΣ- ΠΑΓΚΡΑΤΙ του χρονου στην Α. 99 %.
dontshoottheref
QUOTE (StefPap @ Mar 20 2015, 13:47 ) *
Να υπενθυμίσω εδώ πως τα τρία δέκατα είναι το όριο για το “tip-in”, το να επιτρέπεται μόνο ένα χτύπημα της μπάλας δηλαδή και όχι η κατοχή και σουτ. Αυτό ισχύει ακόμη και στο ΝΒΑ (Trent Tucker rule), που μάλλον έχει ελαφρά διαφορετικά δεδομένα ταχύτητας συγκριτικά με την Ελληνική Β’ ΕΣΚΑ Γυναικών…


Στους κανονισμούς της FIBA αναφέρεται:

QUOTE
16.2.5 To χρονόμετρο του αγώνος θα πρέπει να δείχνει 0:00:3 (3 δέκατα του δευτερολέπτου) ή περισσότερα για ένα παίκτη ώστε να αποκτήσει τον έλεγχο της μπάλας μετά από επαναφορά ή από ριμπάουντ μετά από την τελευταία ή μοναδική ελεύθερη βολή προκειμένου να επιχειρήσει ένα σουτ για καλάθι. Εάν το χρονόμετρο του αγώνος δείχνει 0:00:2 ή 0:00:1, ο μόνος τρόπος επίτευξης μια καλαθιάς είναι είτε με άγγιγμα (tapping) είτε με απευθείας κάρφωμα της μπάλας.


Χωρίς να ξέρω σε ποιο αγώνα αναφέρεσαι και αν είχε ο δίκιο ο ρεφ στο να πει οτι έμεναν 3 δέκατα το παραπάνω δείχνει οτι εφόσον στο ρολόι είχε 0:00:3 είναι στη κρίση των διαιτητών αν το καλάθι μπήκε εμπρόθεσμα (φυσικά υπολογίζουμε και τη διαφορά χρόνου στο άκουσμα της κόρνας που στην πράξη δίνει εύκολα μισό δευτερόλεπτο ακόμα).
StefPap
QUOTE(dontshoottheref @ Mar 21 2015, 02:39 ) *
Στους κανονισμούς της FIBA αναφέρεται:



Χωρίς να ξέρω σε ποιο αγώνα αναφέρεσαι και αν είχε ο δίκιο ο ρεφ στο να πει οτι έμεναν 3 δέκατα το παραπάνω δείχνει οτι εφόσον στο ρολόι είχε 0:00:3 είναι στη κρίση των διαιτητών αν το καλάθι μπήκε εμπρόθεσμα (φυσικά υπολογίζουμε και τη διαφορά χρόνου στο άκουσμα της κόρνας που στην πράξη δίνει εύκολα μισό δευτερόλεπτο ακόμα).


Καλημέρα ref smile.gif,

Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό - είναι ακριβώς το όριο. Τυπικά, με 0:00:3 ο παίκτης προλαβαίνει οριακά βάσει κανονισμού της FIBA να στοιχειοθετήσει κατοχή. Τυπικά πάλι, ο κανονισμός αυτός είναι φτιαγμένος για να καλύπτει από την Euroleague του Σπανούλη και του Ναβάρο μέχρι την Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. Γυναικών (τυχαία αναφορά, μην παρεξηγηθώ). Πρακτικά λοιπόν, ακριβώς πάνω σε αυτό το όριο των τριών δεκάτων (και όχι στο 0:00:8 π.χ), γνωρίζουμε πολύ καλά όλοι πως δεν υπάρχει αθλήτρια που να προλαβαίνει να πάρει μπάλα, να στηθεί και να σουτάρει εντός χρόνου. Στο παραπάνω video που παρέθεσα, βλέπουμε πως ο ίδιος ο Καπόνο σε απόλυτα εργαστηριακές συνθήκες, χωρίς κίνηση, άμυνα, σωματικό φόρτο 40 λεπτών, με πασέρ τον Φάρμαρ (!) και με ιδανικά στημένες θέσεις κάνει 0:00:4 περίπου την πρώτη φορά, πριν αναλύσουν επιστημονικά τι μπορεί να βελτιώσει.

Ουσιαστικά, γιατί το παραπάνω είναι απλά ένα παράδειγμα που θα χάσουμε τον στόχο αν αρχίσουμε να το υπεραναλύουμε, εκεί ακριβώς έγκειται και η απορία μου: Αν η ΕΣΚΑ κρίνει πρακτικά και με βάση τη λογική και ηθική πλευρά, όπως φαίνεται πως έπραξε με το Παγκράτι-Καλύβια, κανένα πρόβλημα, απλά οφείλει να το κάνει σε όλες τις ενστάσεις. Αν οχυρώνεται χωρίς κριτική σκέψη πίσω από κανονισμούς ("με τρία δέκατα υπάρχει δικαίωμα κατοχής και κρίνει ο διαιτητής"), επίσης θα πρέπει να το κάνει παντού. Και μέχρι τώρα, ο μόνος σχετικός κανονισμός που έχω δει σχετικά με το Παγκράτι-Καλύβια είναι αυτός που ευγενικά μας παρέθεσες εσύ (και ευχαριστούμε), και ορίζει ως γενόμενα κανονικά τα όσα συνέβησαν εντός γηπέδου μέχρι να γίνει αντιληπτή η παράβαση. Τελικά, ως αμερόληπτη αρχή, με ποιά μέτρα και σταθμά αποφασίζει;

(Ενημερωτικά, η ΕΣΚΑ στους κανονισμούς που δίνει στο site της δεν περιλαμβάνει τον συγκεκριμένο, που αν δεν κάνω λάθος μπήκε στην FIBA το 2010. Επίσης έχει το τρίποντο στα 6.25. Μάλλον επειδή έχει ακόμη επάνω στο site της ως επίσημους κανονισμούς εκείνους του... 2001. rolleyes.gif )
Dickinson
coach SOOUZA σου λέει ή σου θυμίζει κάτι η ανάρτηση του StefPap????
PASKET
Πολλα μπραβο στο ΠΑΓΚΡΑΤΙ !!!!
soouza
QUOTE(Dickinson @ Mar 27 2015, 19:06 ) *
coach SOOUZA σου λέει ή σου θυμίζει κάτι η ανάρτηση του StefPap????

Καλησπέρα Dickinson.

Δε γνωρίζω αν ο φίλος stefpap αναφέρεται στο ματς του Τρίτωνος με τις Κουκουβάουνες κι αν αυτό θες να πεις κι εσύ.Σε εκείνο το δραματικό παιχνίδι με το τρελό φινάλε ο χρόνος είχε μηδενίσει αλλά λόγω ιδιομορφίας του ταμπλό απέμεναν 7 δέκατα μέχρι να ακουστεί η κόρνα.Αυτό φαίνεται μόνο στο ρολόι της γραμματείας ψηφιακά,επαναλαμβάνω λόγω του ταμπλό του γηπέδου.

Η συνέχεια τότε βρήκε την ομάδα του Τρίτωνος να σκοράρει.Πέντε άνθρωποι(γραμματεία και διαιτητές)συμφώνησαν ότι μετράει το καλάθι.Ο αντίπαλος υπέβαλε ένσταση η οποία απερίφθη καθώς ο διαιτητής έκανε περαιτέρω έκθεση με το σκεπτικό του.

Αυτά για την ιστορία και καλό να μην μπερδεύουμε τις καταστάσεις και τα παιχνίδια, ή έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ. bball.gif smiley.gif

soouza
Θρίαμβος-Τρίτων 49-51(30-23 ημίχρονο).

Τα όσα συνέβησαν στο ματς έχουν λίγη σημασία καθώς έχει έρθει η ώρα της αποτίμησης της χρονιάς που μόλις τελείωσε.Θα προσπαθήσω να κάνω ένα σύντομο σχόλιο αποφώνησης για το τι συνέβη ακριβώς φέτος για την ομάδα των Σεπολίων.

Ο Τρίτωνας κατάφερε να παίξει στη Β κατηγορία γυναικών μετά από πολλά χρόνια.Το ρόστερ του ενισχύθηκε με σκοπό να φανεί ανταγωνιστικός.Η αλήθεια είναι πως η αρχή ήταν δύσκολη καθώς δείξαμε πρόβλημα στην προσαρμογή της κατηγορίας.Αργότερα η ομάδα άρχισε να πατάει καλά και να δυναμώνει την απόδοση της παιχνίδι με το παιχνίδι.

Η αρχή του δευτέρου γύρου έφερε την ομάδα στην τέταρτη θέση.Εκεί όμως ξεκίνησε ένας γολγοθάς καθώς η τύχη μας γύρισε την πλάτη.Με μόνιμη σύνθεση προβλημάτων έως ανάγκης παρουσιάστηκε δυστυχώς στις αγωνιστικές.Το θέμα της πλέον ήταν ότι δε μπορούσε να κάνει καλή προπόνηση.

Οι αθλήτριες μου πάλεψαν με ότι τους είχε απομείνει και κατάφεραν να ξαναφανούν ανταγωνιστικές στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.Ηττήθηκαν μεν στα τρία αλλά στάθηκαν στα πόδια τους κι έβγαλαν αξιοπρέπεια και φιλότιμο.

Όσα είδαμε από τις 15 Γενάρη και μετά ήταν ένα σεμινάριο και κάτι καινούριο για όλους.Πιστεύω ακράδαντα ότι μας έκανε όλους καλύτερους.

Oι ladies του Τρίτωνος δυστύχησαν να αγωνιστούν σε όλο τον πρώτο γύρο χωρίς την περυσινή αρχηγό τους.Στο δεύτερο γύρο δε,έπαιξαν όλα τα ματς χωρίς πληρότητα.

Τελικά η ομάδα μου δεν πέρασε ποτέ ντεφορμάρισμα αλλά νικήθηκε από προβλήματα και δε συνέχισε την προσδοκία που δημιούργησε.

Όλα τα παραπάνω πλέον είναι παρελθόν.Οι καταστάσεις σαν αυτή του Τρίτωνος κρίνονται,ως έχει δείξει η ιστορία,στη διετία.Είναι κομβικό το σημείο.Προχωρούν ή μένει μία γλυκιά ανάμνηση;

Αν μας αντέξει το σκοινί θα φανεί στο χειροκρότημα.

Με το καλό να δούμε play offs. bball.gif smiley.gif
PASKET
Μεγαλη επιτυχια η συμμετοχη και μονο στα playoffs,μετα από χρονια μετριοτητας!!!Το 2-0 λεει πολλα και τιποτα ταυτόχρονα.Ενα πολύ καλο παιχνιδι στο πρωτο ματς,και μετα όλα γινονται.Μπραβο ούτως η αλλως!!!!
mets
QUOTE (PASKET @ Mar 30 2015, 09:01 ) *
Πολλα μπραβο στο ΠΑΓΚΡΑΤΙ !!!!

Έτσι!!! Παγκρατάρα!

Κανείς δεν πίστευε στην αρχή της χρονιας ότι θα μπαίναμε play offs...
Τώρα ερχεται και η ανοδος και η επιστροφή στην Α.. Ποιος Μελας τωρα, δεν μπορει να μας στερησει την ανοδο, εχει ξεφουσκώσει. Το Παγκρατι εχει βαρια φανελα και ιστορια και θα παρει αυτο που του αξιζει.

Ενα μικρό διαλειμμα ηταν η φετινη χρονια..
alwaysloveit
QUOTE(mets @ Apr 2 2015, 10:04 ) *
Έτσι!!! Παγκρατάρα!

Κανείς δεν πίστευε στην αρχή της χρονιας ότι θα μπαίναμε play offs...
Τώρα ερχεται και η ανοδος και η επιστροφή στην Α.. Ποιος Μελας τωρα, δεν μπορει να μας στερησει την ανοδο, εχει ξεφουσκώσει. Το Παγκρατι εχει βαρια φανελα και ιστορια και θα παρει αυτο που του αξιζει.

Ενα μικρό διαλειμμα ηταν η φετινη χρονια..





Συγχαρητηρια στο Παγκρατ που πηρε επαξια την νικη με Καλυβια και βγηκε στα πλει οφ. 1-1 με ΜΕΛΑΣ. Παρομοιο στυλ ομαδων..Δεν χρειαζεται τοοοση αλαζονεια φιλε ''μετς''.! ! ! 1-1 ειστε! Όλα παιζουν! Καλα [παιχνίδια στα πλει οφ χωρις τραυματισμούς σε ολους!!
kitrinos
Με τοσα σχολια ατακτως ερριμενα, ομαδα με ομαδα, πονο με τον πονο rolleyes.gif δεν καταλαβα τιποτα για την τελευταια αγωνιστικη !

Για αυτο για οσους τυχον εχουν μπερδευτει οπως εγω, οριστε

Τελευταία Αγωνιστική

Τούφα Χαλ. - Μαρούσι 49-64
Θρίαμβος - Τρίτωνας 49-51
Παγκράτι - Φιλαθλητικός 74-58
Κρόνος Γέρ. - ΜΕΛΑΣ 61-52
Καλύβια - Κουκουβάουνες 55-42
ΜΕΝ Ιλίου - Εστία Φιλ/Θησέας 0-20α,α,

Βαθμολογία

Κρόνος Γέρ. 42
------------------------
Καλύβια Θορ. 42
ΜΕΛΑΣ 36
Παγκράτι 36
Μαρούσι 34
-------------------------
Κουκουβάουνες 34
Θρίαμβος Δ. 34
Τρίτων 29
Εστία Φιλ/Θησέας 29
------------------
Τούφα Χαλ. 26
ΜΕΝ Ιλίου 25
Φιλαθλητικός 23

Μπαράζ Πρωταθλητή
Κρόνος Γέρ. - Καλύβια Θορ.

Πλέι Οφ Ανόδου
Ηττημένος Κρόνος Γέρ/Καλύβια - Μαρούσι (2-0 νίκες)
ΜΕΛΑΣ - Παγκράτι (1-1 νίκες)

ΥΓ Καλα εχασε ο Θριαμβος εντος εδρας απο τον Τριτωνα !!!!!!!!!!!!!!! icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.