Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Ρεαλ Μαδριτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4
T.W.Is.M.
vs

Παρασκευη 25/3 21:45 ΕΡΤ2

Η λεξη "τελικος" δε μου αρεσει για τετοια παιχνιδια. Σε εναν τελικο κερδιζεις εναν τιτλο. Εδω το μονο που κερδιζεις ειναι ελπιδες. Προτιμω το do or die, που χρησιμοποιουν στο χωριο μου. Με το do λοιπον μενουμε ζωντανοι στη διεκδικηση της προκρισης και ευχομαστε στην αντιπαλο μας καλη τυχη την επομενη εβδομαδα. Με το die δε χρειαζεται εξηγηση. Γινομαστε πρωτο φαβορι για την τιμητικη 7η θεση μπροστα απο τη Ζαλγκιρις.
Το παιχνιδι ειναι δυσκολο. Το πιο δυσκολο δεν ειναι ουτε το αγχος, ουτε η αξια της Ρεαλ, που ειναι ομολογουμενως μεγαλη. Κατα τη γνωμη μου ειναι το γεγονος οτι για να κερδισουμε τη Ρεαλ θα πρεπει να κοντραρουμε και τη φιλοσοφια με την οποια χτιστηκε αυτη η ομαδα. Ο Ολυμπιακος χτιστηκε για να δεχεται εναν ποντο λιγοτερο απο τον αντιπαλο. Ειναι ομως πολυ δυσκολο να κρατησεις τη Ρεαλ χαμηλα. Για να την κερδισεις πρεπει να σκοραρεις και η φετινη Ρεαλ καταφερνει συχνα πυκνα να επιτρεπει στον αντιπαλο να σκοραρει πολυ. Το θεμα ειναι αν θα τα καταφερει ο Ολυμπιακος λοιπον να παιξει και λιγο κοντρα στο DNA του.
Το θετικο νεο ειναι οτι ο Πριντεζης θα ειναι καλα και θα παιξει. Ελπιζουμε οτι θα εμφανιστει στο γηπεδο και ο καλος Σπανουλης. Αν γινει αυτο, εχουμε αρκετη τυχη.
Για αλλη μια φορα, οπως με Λαμποραλ Κουτσα και Ζαλγκιρις, θα ειμαι εκει, αρα θα γλιτωσετε απο την γκρινια μου κατα τη διαρκεια του ματς. Αυτη τη φορα ομως δε θα αποφυγω την προβλεψη(στην οποια πεφτω συνεχως εξω): Θα χασουμε!!!

Στο καθιερωμενο βιντεο εχω ενα παιχνιδι απο το προσφατο παρελθον με παρομοια χαρακτηριστικα με αυτο της Παρασκευης: 3ος προημιτελικος Ευρωλιγκα 2014 με το σκορ στο 2-0 υπερ της Ρεαλ.


Και ο περσινος τελικος της Ευρωλιγκα, για να μην ξεχνιομαστε οτι την Παρασκευη συναντιουνται οι δυο φιναλιστ του περσινου φαιναλ φορ:
assistant
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 23 2016, 23:35 ) *
vs

Παρασκευη 25/3 21:45 ΕΡΤ2

Η λεξη "τελικος" δε μου αρεσει για τετοια παιχνιδια. Σε εναν τελικο κερδιζεις εναν τιτλο. Εδω το μονο που κερδιζεις ειναι ελπιδες. Προτιμω το do or die, που χρησιμοποιουν στο χωριο μου. Με το do λοιπον μενουμε ζωντανοι στη διεκδικηση της προκρισης και ευχομαστε στην αντιπαλο μας καλη τυχη την επομενη εβδομαδα. Με το die δε χρειαζεται εξηγηση. Γινομαστε πρωτο φαβορι για την τιμητικη 7η θεση μπροστα απο τη Ζαλγκιρις.
Το παιχνιδι ειναι δυσκολο. Το πιο δυσκολο δεν ειναι ουτε το αγχος, ουτε η αξια της Ρεαλ, που ειναι ομολογουμενως μεγαλη. Κατα τη γνωμη μου ειναι το γεγονος οτι για να κερδισουμε τη Ρεαλ θα πρεπει να κοντραρουμε και τη φιλοσοφια με την οποια χτιστηκε αυτη η ομαδα. Ο Ολυμπιακος χτιστηκε για να δεχεται εναν ποντο λιγοτερο απο τον αντιπαλο. Ειναι ομως πολυ δυσκολο να κρατησεις τη Ρεαλ χαμηλα. Για να την κερδισεις πρεπει να σκοραρεις και η φετινη Ρεαλ καταφερνει συχνα πυκνα να επιτρεπει στον αντιπαλο να σκοραρει πολυ. Το θεμα ειναι αν θα τα καταφερει ο Ολυμπιακος λοιπον να παιξει και λιγο κοντρα στο DNA του.
Το θετικο νεο ειναι οτι ο Πριντεζης θα ειναι καλα και θα παιξει. Ελπιζουμε οτι θα εμφανιστει στο γηπεδο και ο καλος Σπανουλης. Αν γινει αυτο, εχουμε αρκετη τυχη.
Για αλλη μια φορα, οπως με Λαμποραλ Κουτσα και Ζαλγκιρις, θα ειμαι εκει, αρα θα γλιτωσετε απο την γκρινια μου κατα τη διαρκεια του ματς. Αυτη τη φορα ομως δε θα αποφυγω την προβλεψη(στην οποια πεφτω συνεχως εξω): Θα χασουμε!!!

Στο καθιερωμενο βιντεο εχω ενα παιχνιδι απο το προσφατο παρελθον με παρομοια χαρακτηριστικα με αυτο της Παρασκευης: 3ος προημιτελικος Ευρωλιγκα 2014 με το σκορ στο 2-0 υπερ της Ρεαλ.


Και ο περσινος τελικος της Ευρωλιγκα, για να μην ξεχνιομαστε οτι την Παρασκευη συναντιουνται οι δυο φιναλιστ του περσινου φαιναλ φορ:

καλα τα γραφεις εσυ αλλα αν δε βαλουμε 80 ποντους μεσα στο Σεφ και απέναντι σε μια τετοια αμυντικη λειτουργια ποτε θα βαλουμε;;;;;;
nikolas12
Συνήθως αφήνουμε πολλά ελεύθερα τρίποντα και τιμωρούμαστε. Αν το κάνουμε αυτό με Real, η διαφορά στο ημίχρονο θα είναι μεγαλύτερη από το παιχνίδι με τη Bamberg. Δυστυχώς μαζί τους, δε ματσάρουμε καθόλου καλά, και πέρα από τα κλασσικά τρίποντα, δεχόμαστε πολλές ζημιές από τους ψηλούς. Πιστεύω ότι αύριο θα χάσουμε, η Real έρχεται αποφασισμένη και εμείς παρουσιάζουμε ακόμα πολλά προβλήματα που φάνηκαν και με Zalgiris. Μόνο με πολύ καλά ποσοστά από εμάς, μέτρια ποσοστά από εκείνους και γενικά εικόνα συγκεντρωμένη όπως με Khimki στο δεύτερο και Laboral θα έχουμε ελπίδες.
troll_ey
Το αυριανό παιχνίδι δεν είναι "τελικός" μόνο για μας αλλά και για την ρεαλ.
Δεν παίζει κανένα ρόλο μάλλον, αλλά απ την ρεαλ στο σεφ έχουμε να χάσουμε απ το μακρινό 2004-05.
Ο αγώνας αύριο πρέπει να αντιμετωπιστεί από όλους σαν το ματς που σε στέλνει final4.
Πρέπει να μην μας πάρουν τα ριμπάουντ και να μην φάμε πολλά τρίποντα για να έχουμε τύχη.
Το σκορ δεν πρέπει να ξεφύγει γιατί δεν θα χει γυρισμό.
Γιουλ και σερχι δεν πρέπει να πάρουν ανάσα,αν βρουν αυτοί οι δυο ρυθμό θα τα βάζουν από παντού.
Κλασσικά θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση που ακούει στο όνομα μασιούλις,που όσα τρίποντα δεν έχει βάλει σ'ολο το top16 θα τα βάλει μαζεμένα σε μας ugly1.gif
Επίσης απ το πρώτο δευτερόλεπτο πρέπει να νιώσουν και η ρεαλ και οι διαιτητές την καυτή ανάσα του κόσμου στο σβέρκο τους.
Καλή επιτυχία στην ομάδα!
Πιστεύω θα κερδίσουμε με 2-3 πόντους!
Zephyr
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 23 2016, 23:35 ) *
vs

Παρασκευη 25/3 21:45 ΕΡΤ2

Η λεξη "τελικος" δε μου αρεσει για τετοια παιχνιδια. Σε εναν τελικο κερδιζεις εναν τιτλο. Εδω το μονο που κερδιζεις ειναι ελπιδες. Προτιμω το do or die, που χρησιμοποιουν στο χωριο μου. Με το do λοιπον μενουμε ζωντανοι στη διεκδικηση της προκρισης και ευχομαστε στην αντιπαλο μας καλη τυχη την επομενη εβδομαδα. Με το die δε χρειαζεται εξηγηση. Γινομαστε πρωτο φαβορι για την τιμητικη 7η θεση μπροστα απο τη Ζαλγκιρις.
Το παιχνιδι ειναι δυσκολο. Το πιο δυσκολο δεν ειναι ουτε το αγχος, ουτε η αξια της Ρεαλ, που ειναι ομολογουμενως μεγαλη. Κατα τη γνωμη μου ειναι το γεγονος οτι για να κερδισουμε τη Ρεαλ θα πρεπει να κοντραρουμε και τη φιλοσοφια με την οποια χτιστηκε αυτη η ομαδα. Ο Ολυμπιακος χτιστηκε για να δεχεται εναν ποντο λιγοτερο απο τον αντιπαλο. Ειναι ομως πολυ δυσκολο να κρατησεις τη Ρεαλ χαμηλα. Για να την κερδισεις πρεπει να σκοραρεις και η φετινη Ρεαλ καταφερνει συχνα πυκνα να επιτρεπει στον αντιπαλο να σκοραρει πολυ. Το θεμα ειναι αν θα τα καταφερει ο Ολυμπιακος λοιπον να παιξει και λιγο κοντρα στο DNA του.
Το θετικο νεο ειναι οτι ο Πριντεζης θα ειναι καλα και θα παιξει. Ελπιζουμε οτι θα εμφανιστει στο γηπεδο και ο καλος Σπανουλης. Αν γινει αυτο, εχουμε αρκετη τυχη.
Για αλλη μια φορα, οπως με Λαμποραλ Κουτσα και Ζαλγκιρις, θα ειμαι εκει, αρα θα γλιτωσετε απο την γκρινια μου κατα τη διαρκεια του ματς. Αυτη τη φορα ομως δε θα αποφυγω την προβλεψη(στην οποια πεφτω συνεχως εξω): Θα χασουμε!!!


1) Αι-Γιώργης γερός (τσεκ)
2) Γκρίνια twism για ήττα (τσεκ)
3) Ένας (ακόμα) απρόοπτος τραυματισμός που θα συσπειρώσει την ομάδα, η οποία θα βγει τρελαμένη στο παρκε σαν τοΤζοντοΡάμπο (still loading...) biggrin.gif

Πιστεύω και γω ότι οι πιθανότητες νίκης είναι ελάχιστες. Αν πάντως, αν λέμε, κερδίσουμε το παιχνίδι αυτό, θα πάρουμε πιστεύω και όλα τα υπόλοιπα. Η ομάδα μπορεί να έχει 1002 ελλείψεις και "ασυνταξίες" στο ρόστερ αλλά έχει και κάποιους πρώην πρωταθλητές Ευρώπης που αν μπουν με μάτι που γυαλίζει, μπορούν να συμπαρασύρουν και τους υπόλοιπους σε μια εμφάνιση αλα Κίμκι (β΄ημίχρονο). Για να δούμε, θα το κλέψουμε το ματσάκι?
erwi grey
Αυτο το ματς για τη Ρεαλ ειναι οτι και για εμας. Οποιος χασει κατα πολυ μεγαλες πιθανοτητες αποκλειεται.
Δε παιζει ρολο η διαφορα πλεον. Με 3 νικες περναμε σιγουρα ασχετα με τα υπολοιπα αποτελεσματα.
Ο Αγιον θα κανει παρτι απεναντι στον κουρασμενο Χαντερ αν συνεχισει τις κακες εμφανισεις ο τελευταιος αμυντικα.
Νομιζω οτι πρεπει να τρεξει ο Ολυμπιακος με την κακη αμυνα της Ρεαλ και να κυνηγησει το υψηλο σκορ. Σιχαινομαι που το λεω λλα ο Στρομπερι πρεπει να παρει τον περισσοτερο χρονο απο ολους γιατι δεν υπαρχει καποιος να τον ματσαρει απο την περιφερεια της Ρεαλ και αμυντικα και επιθετικα. Oι ηττες που εχει κανει απο την πρωτη φαση η Ρεαλ εχουν παει σε υψηλα σκορ. Με μοναδικη εξαιρεση το τελευταιο ματς με την Μπαρτσελονα.
Αν παει το ματς σε χαμηλο ρυθμο ο Σφαιροπουλος μονο με εμφανιση αναλαμπη Σπανουλη βλεπω να κερδιζουμε. Πρεπει να τρεξει η ομαδα.
red emerald
Είναι τέτοια τα χάλια της ομάδας φέτος που αν το πάρουμε το παιχνίδι θα είναι λόγω χαρακτήρα παικτών και έδρας. Όλοι λέμε πως η φετινή ΡΕΑΛ είναι προβληματική και δεν έχει την περσυνή αύρα. Εγώ βλέπω στη σύγκριση μαζί τους είμαστε χειρότεροι παντού στο ΤΟΠ16 και πάμε ως outsider να κλέψουμε τη νίκη.

LINK

Η ελπίδα για νίκη είναι κυρίως επιθυμία παρά ρεαλιστική πιθανότητα αλλά επειδή αυτή η ομάδα μας έχει εκπλήξει πολλές φορές λες ἰσως ακόμα μια ...
TakeshyKurosawa
QUOTE (erwi grey @ Mar 24 2016, 11:44 ) *
Αν παει το ματς σε χαμηλο ρυθμο ο Σφαιροπουλος μονο με εμφανιση αναλαμπη Σπανουλη βλεπω να κερδιζουμε. Πρεπει να τρεξει η ομαδα.

Γενικά μόνο με εμφάνιση αναλαμπή του Σπανούλη μπορούμε να κερδίσουμε το ματς. Αν δεν παίξει αυτός game over!
Ben30
Περισσότερο η Φενέρ είναι που θα τρέμει για αυτό το ματς.Αν τυχόν βρει στους 8 είτε τη Ρεάλ Μαδρίτης είτε τον Ολυμπιακό,θα πάει σπίτι της.Γι'αυτό πιστεύω ότι ο Ομπράντοβιτς προτιμά νίκη της Ρεάλ στο ΣΕΦ,ώστε οι Μαδριλένοι να πάνε για την 3η (ή τη 2η) θέση και ο Ολυμπιακός να αποκλειστεί.
Προγνωστικά δεν χωρούν,καθώς παίζουν οι κυρίαρχες ομάδες της τελευταίας 5ετίας στην Ευρωλίγκα.
Για να κερδίσετε,περισσότερο από κάθε τι άλλο θα πρέπει να βρείτε τρόπο να βγάλετε έξω από το παιχνίδι τον Φελίπε Ρέγιες.Είναι ο κορυφαίος,ο πιο σταθερός και ο πιο σκληρός ψηλός (στο 4 και στο 5) των τελευταίων 10 ετών στην Ευρωλίγκα.Τα έχει όλα,δεν του λείπει τίποτα,έχει ψυχή και σχεδόν πάντα ''μιλάει'' όταν το πράγμα ζορίζει.Αν τα καταφέρετε μ'αυτόν,νομίζω ότι το ματσάκι θα αρχίσει να γέρνει υπέρ σας.Δεν ξέρω πώς θα το κάνετε.Βάλτε τον Παπαπέτρου να τον σπρώξει,εκνευρίστε τον,φορτώστε τον με φάουλ...
Συμφωνώ με τον φίλο που έγραψε ότι είναι ματς που σε στέλνει στο final-four.Αν βγείτε τελικά από τη δύσκολη θέση στην οποία μόνοι σας μπήκατε με τις εκτός προγράμματος ήττες και κάνετε το 3 στα 3,εννοείται ότι θα είστε φαβορί για μια θέση στο Βερολίνο.
rankin
Εγω πιστευω οτι ο Ολυμπιακος θα το παρει το παιχνιδι.
Δε ξερω γιατι, αλλα ειμαι αισιόδοξος.
Η Ρεαλ ειναι η κλασσικη Ρεαλ. Τρεχει, σουταρει, εχει ταλεντο..
Ο Ολυμπιακός ομως νομιζω οτι γνωριζει τον τροπο για να την αντιμετωπισει και θα το πραξει.
Ίδωμεν. μπορει να κανω και λαθος
assistant
QUOTE(Ben30 @ Mar 24 2016, 13:47 ) *
Περισσότερο η Φενέρ είναι που θα τρέμει για αυτό το ματς.Αν τυχόν βρει στους 8 είτε τη Ρεάλ Μαδρίτης είτε τον Ολυμπιακό,θα πάει σπίτι της.Γι'αυτό πιστεύω ότι ο Ομπράντοβιτς προτιμά νίκη της Ρεάλ στο ΣΕΦ,ώστε οι Μαδριλένοι να πάνε για την 3η (ή τη 2η) θέση και ο Ολυμπιακός να αποκλειστεί.
Προγνωστικά δεν χωρούν,καθώς παίζουν οι κυρίαρχες ομάδες της τελευταίας 5ετίας στην Ευρωλίγκα.
Για να κερδίσετε,περισσότερο από κάθε τι άλλο θα πρέπει να βρείτε τρόπο να βγάλετε έξω από το παιχνίδι τον Φελίπε Ρέγιες.Είναι ο κορυφαίος,ο πιο σταθερός και ο πιο σκληρός ψηλός (στο 4 και στο 5) των τελευταίων 10 ετών στην Ευρωλίγκα.Τα έχει όλα,δεν του λείπει τίποτα,έχει ψυχή και σχεδόν πάντα ''μιλάει'' όταν το πράγμα ζορίζει.Αν τα καταφέρετε μ'αυτόν,νομίζω ότι το ματσάκι θα αρχίσει να γέρνει υπέρ σας.Δεν ξέρω πώς θα το κάνετε.Βάλτε τον Παπαπέτρου να τον σπρώξει,εκνευρίστε τον,φορτώστε τον με φάουλ...
Συμφωνώ με τον φίλο που έγραψε ότι είναι ματς που σε στέλνει στο final-four.Αν βγείτε τελικά από τη δύσκολη θέση στην οποία μόνοι σας μπήκατε με τις εκτός προγράμματος ήττες και κάνετε το 3 στα 3,εννοείται ότι θα είστε φαβορί για μια θέση στο Βερολίνο.

συμφωνω σχεδόν σε όλα.....σε κάθε ματς εναντιον της Ρεαλ την τελευταια διετια αυτό που τονιζω είναι ότι δεν εχουμε παιχτη να ματσαρει τη δυναμη,την πονηρια και την ικανοτητα κοντα στο καλαθι του Ρεγες.......νομιζω ότι εχουμε καλους αμυντικούς στην περιφερεια,δε φοβάμαι τοσο πολύ τα τριποντα,και στη Μαδριτη μια χαρα ημασταν εκει ασχετα που βαλανε 5-6 μπαζερακια με παιχτη κρεμασμενο πανω τους(γιουλ κυριως).......το θεμα είναι ποσες φορες θα ανανεωσουν την επιθεση τους ο Ρεγες κυριως,ο Νοτσιονι,ο Αγιον και οι υπολοιποι........αν ειμαστε κυριαρχοι στο αμυντικο ριμπάουντ θα εχουμε το πανω χερι στο παιχνιδι αυτό νοιώθω.......Σπανούλης αυριο 15-20 ποντους και 8-9 ασιστ τον κοβω και Πριντ 20+ ποντους........Χακετ,Στρομπερι θα αναλαβουν να τους σπασουν τον τσαμπουκα(και τα κοκκαλα μαζι)........86-78 τελικο σκορ........
salonikatasos
ο γιουλ πάντως πέρσι και φέτος 2 φορές αντιμετώπισε τον σπανούλη και τον εξαφάνισε από το γήπεδο με την άμυνά του. παίζει ρόλο πλέον η ηλικία,οι τραυματισμοί και λοιπά,αλλά φαίνεται να έχει βρει η ρεάλ τον τρόπο να τον αντιμετωπίζει

από τα 3 παιχνίδια πάντως του ολυμπιακού νομίζω είναι το πιο εύκολο. πολλοί υποτιμούν την κίμκι,η οποία μπορεί εκτός εδράς να απογοητεύει,αλλά εντός έδρας μπορεί να πάει το παιχνίδι σε σκορ και ρυθμό που ο ολυμπιακός (και όχι μόνο) δε μπορεί να ακολουθήσει. σαν ομάδα δεν έχει τόσο μεγάλη εμπειρία από ευρωλίγκα,αλλά έχει κάποιους παίχτες που έχουν παίξει παιχνίδια σε τέτοια παιχνίδια

η τσσκα όσο αδιάφορη και να είναι βαθμολογικά την τελευταία αγωνιστική, θα παίξει για να αποκλείσει τον ολυμπιακό(αν φτάσει μέχρι εκεί με το 2 στα 2)
rankin
QUOTE(salonikatasos @ Mar 24 2016, 15:33 ) *
ο γιουλ πάντως πέρσι και φέτος 2 φορές αντιμετώπισε τον σπανούλη και τον εξαφάνισε από το γήπεδο με την άμυνά του. παίζει ρόλο πλέον η ηλικία,οι τραυματισμοί και λοιπά,αλλά φαίνεται να έχει βρει η ρεάλ τον τρόπο να τον αντιμετωπίζει

από τα 3 παιχνίδια πάντως του ολυμπιακού νομίζω είναι το πιο εύκολο. πολλοί υποτιμούν την κίμκι,η οποία μπορεί εκτός εδράς να απογοητεύει,αλλά εντός έδρας μπορεί να πάει το παιχνίδι σε σκορ και ρυθμό που ο ολυμπιακός (και όχι μόνο) δε μπορεί να ακολουθήσει. σαν ομάδα δεν έχει τόσο μεγάλη εμπειρία από ευρωλίγκα,αλλά έχει κάποιους παίχτες που έχουν παίξει παιχνίδια σε τέτοια παιχνίδια

η τσσκα όσο αδιάφορη και να είναι βαθμολογικά την τελευταία αγωνιστική, θα παίξει για να αποκλείσει τον ολυμπιακό(αν φτάσει μέχρι εκεί με το 2 στα 2)

συμφωνω απολυτα με οτι λες.
ειναι το ευκολοτερο απο τα 3 που εχουν απομείνει, παροτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο....
Η ΤΣΣΚΑ αδιαφορη απεναντι μας δεν θα ειναι ποτε μετα τα χουνερια που της εχουμε κανει τα τελεταία χρονια
yorgos
Αδιάφορος Ιτούδης απέναντι σε Σπανούλη δεν υπάρχει...
Ben30
QUOTE (assistant @ Mar 24 2016, 13:18 ) *
συμφωνω σχεδόν σε όλα.....σε κάθε ματς εναντιον της Ρεαλ την τελευταια διετια αυτό που τονιζω είναι ότι δεν εχουμε παιχτη να ματσαρει τη δυναμη,την πονηρια και την ικανοτητα κοντα στο καλαθι του Ρεγες.......νομιζω ότι εχουμε καλους αμυντικούς στην περιφερεια,δε φοβάμαι τοσο πολύ τα τριποντα,και στη Μαδριτη μια χαρα ημασταν εκει ασχετα που βαλανε 5-6 μπαζερακια με παιχτη κρεμασμενο πανω τους(γιουλ κυριως).......το θεμα είναι ποσες φορες θα ανανεωσουν την επιθεση τους ο Ρεγες κυριως,ο Νοτσιονι,ο Αγιον και οι υπολοιποι........αν ειμαστε κυριαρχοι στο αμυντικο ριμπάουντ θα εχουμε το πανω χερι στο παιχνιδι αυτό νοιώθω.......Σπανούλης αυριο 15-20 ποντους και 8-9 ασιστ τον κοβω και Πριντ 20+ ποντους........Χακετ,Στρομπερι θα αναλαβουν να τους σπασουν τον τσαμπουκα(και τα κοκκαλα μαζι)........86-78 τελικο σκορ........


Αυτό για τα κόκκαλα που λες,θα εξαρτηθεί πολύ από τον τρόπο που θα παίξουν οι διαιτητές.Δεν εννοώ κάτι κακό,ίσα-ίσα εγώ θεωρώ ότι το μπάσκετ είναι άθλημα επαφών και όχι τένις ή βόλεϊ και καθόλου δεν συμμερίζομαι τα περί ''κατς Σφαιρόπουλου'' και τα παρόμοια.Απλά δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το ποιά είναι φέτος η πολιτική της διοργάνωσης (αφήνω το δυνατό,''αντρικό'' παιχνίδι ή όχι).Πότε έτσι,πότε αλλιώς.Πάντως,κι η Ρεάλ είναι ομάδα που μπορεί και παίζει ''ξύλο'' όταν τα ματς είναι οριακά (κι ας φαίνεται soft και χωνί,σε παιχνίδια που δεν κρίνουν κάτι σοβαρό).
troll_ey
QUOTE (salonikatasos @ Mar 24 2016, 15:33 ) *
από τα 3 παιχνίδια πάντως του ολυμπιακού νομίζω είναι το πιο εύκολο. πολλοί υποτιμούν την κίμκι,η οποία μπορεί εκτός εδράς να απογοητεύει,αλλά εντός έδρας μπορεί να πάει το παιχνίδι σε σκορ και ρυθμό που ο ολυμπιακός (και όχι μόνο) δε μπορεί να ακολουθήσει. σαν ομάδα δεν έχει τόσο μεγάλη εμπειρία από ευρωλίγκα,αλλά έχει κάποιους παίχτες που έχουν παίξει παιχνίδια σε τέτοια παιχνίδια

η τσσκα όσο αδιάφορη και να είναι βαθμολογικά την τελευταία αγωνιστική, θα παίξει για να αποκλείσει τον ολυμπιακό(αν φτάσει μέχρι εκεί με το 2 στα 2)

Σωστά.Ας βάλουμε όμως και την παραμετρο ότι με νίκη αύριο ο ολυμπιακός πάει με ψυχολογία στη ρωσία παρόμοια με εκείνη πέρυσι μετά την νίκη μέσα στη βαρκελώνη..
Το ματς τελευταία αγωνιστική με την τσσκα αν δεν έχουμε αποκλειστεί θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον από πολλές πλευρές!
Συνεχίζω να πιστεύω πάντως πως το δυσκολότερο είναι το αυριανό.Μπορεί να κάνω και λάθος θα δείξει.
yorgos
Πιστεύω πως θα το πάρει η Ρεάλ και πως το ματς θα στραβώσει από την αρχή κιόλας για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικά επικίνδυνο ενδεχόμενο, σε εντός έδρας ματς, με γήπεδο γεμάτο και τη μουρμούρα στη γωνία. Προβλέπω γιούχες αν μείνει 8-10π πίσω ο Ολυμπιακός και δεν το εύχομαι.
TakeshyKurosawa
QUOTE (yorgos @ Mar 24 2016, 20:21 ) *
Πιστεύω πως θα το πάρει η Ρεάλ και πως το ματς θα στραβώσει από την αρχή κιόλας για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικά επικίνδυνο ενδεχόμενο, σε εντός έδρας ματς, με γήπεδο γεμάτο και τη μουρμούρα στη γωνία. Προβλέπω γιούχες αν μείνει 8-10π πίσω ο Ολυμπιακός και δεν το εύχομαι.

Καλά αν ο Σπανούλης είναι όπως στη Μαδρίτη είναι σίγουρο ότι θα χάσουμε..
T.W.Is.M.
ΟΜαρντιοΚολινς ειπαμε ειναι ακομα στο Στρασβουργο;;;
Παντως οποτε εχω παει στο ΣΕΦ(ομολογω οτι δεν ειναι πολλες οι φορες) εχουμε κερδισει. Ακομα και τη σεζον 2004-05 ειχα πεσει σε μια απο τις σπανιες νικες(τοτε που ο Γκουλιας κατεδαφιζε τη μπασκετα και το ματς τελειωνε μετα τα μεσανυχτα...).
Αλλα αυριο θα χασουμε!
milc
Όλα τα παιχνίδια που απομένουν είναι οριακά. Δεν υπάρχουν πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Το θετικό είναι ότι η ομάδα δείχνει να έχει θέληση και έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι σε οριακές καταστάσεις επιβιώνει. Τέλος όσον αφορά το παιχνίδι με την Ρεάλ, ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι αν αφαιρούσαμε από τον όμιλο Ζαλγκίρις - Μπάμπεργκ (τις πιο αδύναμες θεωρητικά) η Ρεάλ θα είχε δύο νίκες με ένα αγώνα ακόμα εντός έδρας και ο Ολυμπιακός τέσσερις με δύο ακόμα εντός έδρας.
assistant
εγω θεωρω α τα 3 επομενα το αυριανο πιο δυσκολο.........παιζουμε με την ομαδα που μας εχει δειξει ότι ''μας εχει'',η ψυχολογια δεν είναι στο ζενιθ,ο κοσμος είναι ψιλομουδιασμενος κτλ,κτλ......αν κερδίσουμε αυριο, στην Κιμκι που βεβαια παιζει καλα στην εδρα της,θα εχουμε καλυτερη ψυχολογια,δε θα εχουμε την πιεση του κοσμου μας και κυριως θα παιξουμε εναντιον μιας ομαδας που δεν εχει το know-how τέτοιων αγωνων,που δεν εχει ταυτοτητα και σημειο αναφορας στο παιχνιδι της.........και ΑΝ κερδίσουμε και την Κιμκι ποιος πραγματικα πιστευει ότι θα χυσουμε την καρδαρα;;;;;;;.....εχουμε κερδισει την Τσσκα αλλου κι αλλου,σε τετοιο παιχνιδι στο φλεγομενο Σεφ θα χασουμε;;;;;;;.....θα θελα πραγματικα να δω σε τετοια περιπτωση τα ποσταρισματα οσων τωρα λενε ότι το πιο δυσκολο είναι με την Τσσκα........ θα ποσταρουν λες και παιζουμε με τον Κοροιβο.........ας κερδίσουμε αυριο να παρουμε μια βδομαδα δουλειας(ελπιζω να μην παμε να σκοτωθούμε τη Δευτερα στο Αλεξανδρειο)και βλέπουμε μετα.......για αυριο δινω πιθανοτηττες 1/2 ή 35-65.......όπως εχω πει και σε καποιους αν επαιζα τον Ολυμπιακο στο στοίχημα και ειχα λεφτα καλα θα εσπρωχνα αρκετα στο αυριανο διπλο.......μου γουρλωσε το ματι με το 2 και κατι που ειδα στον Οπαπ την Τριτη......βεβαια για οσους αρεσουν οι θεωριες συνομωσίας(εγω δεν πολυπιστευω σ αυτά)συνηθως οποια ομαδα ''φορτωνεται'' στο στοίχημα-και εικαζω ότι η Ρεαλ θα εχει παραφορτωθεί σε αυτό το παιχνιδι-....ΧΑΝΕΙ.
troll_ey
Σήμερα πρέπει να εμφανιστεί και πάλι η ομάδα που αρνείται να χάσει!
Η ομάδα που μας έχει δώσει τεράστιες χαρές και συγκινησεις!
Ο μοναδικός στο είδος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Παμε γερά!
assistant
QUOTE(troll_ey @ Mar 25 2016, 05:52 ) *
Σήμερα πρέπει να εμφανιστεί και πάλι η ομάδα που αρνείται να χάσει!
Η ομάδα που μας έχει δώσει τεράστιες χαρές και συγκινησεις!
Ο μοναδικός στο είδος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Παμε γερά!

Αυτό είναι το πιο σωστο point........οι τακτικες πανε περιπατο.......αν δεν εμφανισουμε στο γηπεδο τη refuse to lose νοοτροπια που μας καθιερωσε τα τελευταια χρονια,αν δε βαλουμε απ το 1'' τον κοσμο στην εξισωση,αν οι αντίπαλοι δε δουν απ την προθερμανση κιολας στα ματια μας ότι θα χασουν.......τοτε θα στραβωσει(πιο ευκολα) το πραγμα......
zoze_13
QUOTE (assistant @ Mar 25 2016, 00:10 ) *
εγω θεωρω α τα 3 επομενα το αυριανο πιο δυσκολο.........παιζουμε με την ομαδα που μας εχει δειξει ότι ''μας εχει'',η ψυχολογια δεν είναι στο ζενιθ,ο κοσμος είναι ψιλομουδιασμενος κτλ,κτλ......αν κερδίσουμε αυριο, στην Κιμκι που βεβαια παιζει καλα στην εδρα της,θα εχουμε καλυτερη ψυχολογια,δε θα εχουμε την πιεση του κοσμου μας και κυριως θα παιξουμε εναντιον μιας ομαδας που δεν εχει το know-how τέτοιων αγωνων,που δεν εχει ταυτοτητα και σημειο αναφορας στο παιχνιδι της.........και ΑΝ κερδίσουμε και την Κιμκι ποιος πραγματικα πιστευει ότι θα χυσουμε την καρδαρα;;;;;;;.....εχουμε κερδισει την Τσσκα αλλου κι αλλου,σε τετοιο παιχνιδι στο φλεγομενο Σεφ θα χασουμε;;;;;;;.....θα θελα πραγματικα να δω σε τετοια περιπτωση τα ποσταρισματα οσων τωρα λενε ότι το πιο δυσκολο είναι με την Τσσκα........ θα ποσταρουν λες και παιζουμε με τον Κοροιβο.........ας κερδίσουμε αυριο να παρουμε μια βδομαδα δουλειας(ελπιζω να μην παμε να σκοτωθούμε τη Δευτερα στο Αλεξανδρειο)και βλέπουμε μετα.......για αυριο δινω πιθανοτηττες 1/2 ή 35-65.......όπως εχω πει και σε καποιους αν επαιζα τον Ολυμπιακο στο στοίχημα και ειχα λεφτα καλα θα εσπρωχνα αρκετα στο αυριανο διπλο.......μου γουρλωσε το ματι με το 2 και κατι που ειδα στον Οπαπ την Τριτη......βεβαια για οσους αρεσουν οι θεωριες συνομωσίας(εγω δεν πολυπιστευω σ αυτά)συνηθως οποια ομαδα ''φορτωνεται'' στο στοίχημα-και εικαζω ότι η Ρεαλ θα εχει παραφορτωθεί σε αυτό το παιχνιδι-....ΧΑΝΕΙ.


Αντιθέτως εγώ πιστεύω πως το πιο δύσκολο είναι με την Κιμκι... Τη Ρεάλ και την ΤΣΚΑ στο ΣΕΦ θα τις πάρετε... Αλλα στην Κιμκι είναι λίγο δύσκολο τα πράγματα... Κυρίως γτ η Κιμκι πιανει δυνατές αποδόσεις στην έδρα της... Είναι άλλη ομάδα εντός έδρας... Δε θα είναι καθόλου εύκολο εκεί, ειδικά αν η Κιμκι κερδίσει τη Ζαλγκιρις... Εκτός η Κιμκι δεν τραβάει και μπορεί να χάσει σήμερα στη λιθουανικά, δεν είναι απίθανο...
basket72
QUOTE (assistant @ Mar 25 2016, 10:53 ) *
Αυτό είναι το πιο σωστο point........οι τακτικες πανε περιπατο.......αν δεν εμφανισουμε στο γηπεδο τη refuse to lose νοοτροπια που μας καθιερωσε τα τελευταια χρονια,αν δε βαλουμε απ το 1'' τον κοσμο στην εξισωση,αν οι αντίπαλοι δε δουν απ την προθερμανση κιολας στα ματια μας ότι θα χασουν.......τοτε θα στραβωσει(πιο ευκολα) το πραγμα......


Αντικειμενικά κοιτώντάς το, η Ρεάλ είναι οριακά φαβορί, παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι η ομάδα απόψε θα καταθέσει το 100 % των δυνάμεων της κι απο κει και πέρα αν οι Μαδριλένοι πιάσουν κι αυτοί απόδοση ας μας κερδίσουν. Εγώ πάντως πιστεύω ότι το μάτι των δικών μας θα γυαλίζει. Πιο πολύ φοβάμαι το ματς στη Ρωσία, για αυτό κι ελπίζω(λέμε τώρα....) σε καλή των Λιθουανών απόψε, μπας και αποθαρρύνει τη Χίμκυ ενόψει της δικής μας αναμέτρησης. Μας την έκανε η ΤΣΣΚΑ του Ιτούση χθές, για να δούμε και το Σάρας απέναντι στον Ιβάνοβιτς. (Σαν πολλοί πρωην πράσινοι δεν μαζεύτηκαν στον όμιλο μας; ohmy.gif ).
Βλέποντας και το χθεσινό ματς του ΠΑΟ πάντως, απόρησα με την χαώδη διαφορά στους δύο ομίλους. Στο δικό μας να σφάζονται τα μεγαθήρια μέχρι και το τελευταίο ματς και στον άλλο, οι 4 να έχουν κριθεί από τον πρώτο κιόλας γύρο. Μιλάμε ότι στο δεύτερο γύρο η Μάλαγα, Τσεντεβίτα, Εφές και Νταρουσαφάκα είναι διακοσμητικά στοιχεία.

sircharles
Με τις ευχες ολου του ολυμπιακου εθνους ξεκιναμε για το γηπεδο.
Νυν ο υπερ παντων αγων!


Για οσους βρεθουμε γηπεδο. Την υψηλη κριτηκη να την κανουμε μετα το ματς. Πρεπει να βοηθησουμε την ομαδα. Οχι μουρμουρες, και αμα στραβωσει καπια στιγμη το ματς τοτε να φωναξουμε για την ομαδα ακομα περισσοτερο!
louie
εγω θεωρω οτι ο ολυμπιακος εχει την καλυτερη δυνατη ψυχολογια και βρισκετε στην καλυτερη κατασταση για σημερα. και αυτο επειδη η κριτικη για τον αποκλεισμο εχει ηδη γινει εδω και καποιες βδομαδες και αυτη την στιγμη κυνηγαει απλα το "θαυμα". αυτη ειναι η καλυτερη δυνατη ψυχολογια, απο εδω και μπρος μπορουν μονο να γινουν ηρωες. ειναι ο ιδιος λογος που θεωρω οτι το τελευταιο σουτ με εναν αγωνα στην ισοπαλια ειναι το πιο ευκολο σουτ που μπορεις να παρεις, γιατι μπορει μονο να σε κανει ηρωα...
green_sky
Για να εχει ελπιδες ο ολυμπιακος θα πρεπει να εχει το ριμπαουντ και να τρεξει στο ανοιχτο γηπεδο.Αν παει η κατασταση σε σετ παιχνιδι δυσκολα πολυ να το παρει το ματς.Σημαντικο ρολο στην εκβαση του ματς θα παιξει ο τροπος που θα σφυριξουν οι διαιτητες.
mephisto22
Επειδή το χει η μέρα σήμερα, ο Σπανουλης πρέπει να γίνει μπουρλοτιέρης... Μιαουλης, και να κατακαψει την ισπανική αρμάδα με το φονικό του ένστικτο. biggrin.gif

Πέρα απ την πλάκα πάντως, το παιχνίδι σήμερα επαφίεται στον αρχηγό... Αν εκείνος τραβήξει, θα τον ακολουθήσει και η υπόλοιπη ομάδα.
Dred11
Σχεδόν σύσσωμος ο λαός του Παναθηναικού θέλει νίκη απόψε του Ολυμπιακού. Την Ρεάλ την θέλουμε αποκλεισμένη ή έστω τέταρτη. Σπανούλη γερά πάρτους τα σκαλπ!
kotzito
Μπήκαμε δυνατά και είναι καλό αυτό. Καλά, δεν πρόκειται σε όλο το ματς να παίζουμε έτσι αλλά τουλάχιστον φαίνεται ότι μασάμε σίδερα μέχρι τώρα. Έχει 2/2 τρίποντα κι ο εορτάζων εξολοθρευτής, ελπίζω σήμερα να κάνει το μεγάλο ματς που περιμένουμε.
rahxephon13
Ιδανικο ξεκινημα για τον ολυμπιακο, πολυ καλος ο μιλουτινοφ και φαινεται οτι τον χρειαζεται ο ολυμπιακος, ο καλος μαντζαρης ειναι καθοριστικος για την ομαδα ενας απο τους λογους της αγωνιστικης καθιζησης τα τελευταια παιχνιδια ειναι η κακη αποδοση του αν ανεβει ανεβαινει ολη η ομαδα.
επαθα λαστιχο
Αυτό για τον Νοτσιόνι το πήρατε πρέφα?Τι είπε το άτομο?
assistant
8 βολες μαμω το κερατο μου
troll_ey
QUOTE (Dred11 @ Mar 25 2016, 21:28 ) *
Σχεδόν σύσσωμος ο λαός του Παναθηναικού θέλει νίκη απόψε του Ολυμπιακού. Την Ρεάλ την θέλουμε αποκλεισμένη ή έστω τέταρτη. Σπανούλη γερά πάρτους τα σκαλπ!

Γιατί?
rahxephon13
Πολυ αγχωμένος ο ολυμπιακος εχει αθλια ποσοστα στις βολες 4/11 αν το παιχνιδι παει ντερμπι ως το τελος δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.
Dred11
Πολύ καλοί Μιλουτίνοφ, Παπ, Μάντζαρης. Χάντερ εκνευριστικά κακός.
rankin
Να βαζαμε και καμιά βολή ε; Καλά θα ταν...
Anyway, καλό ξεκίνημα
Coach Periklis
Γελάει όλη η Ευρώπη με το ποσοστό βολών. Αθλιότητα

Κατά τα άλλα ψιλοελεγχουμε το ρυθμό. Δεν είμαστε καλοί , αλλά μπήκαμε με ενέργεια
TakeshyKurosawa
Και εκεί που η καύλα αρχίζει να κορυφώνεται αρχίζουμε ξαφνικά τα γιωτιλίκια...
rankin
Αυτή η απόφαση, να τρέχουμε του σκοτωμού, είναι συνειδητή;
Καλά παει για την ωρα, δε λεω, αλλά να ειναι οντως βαση σχεδίου;
ag97
QUOTE (rankin @ Mar 26 2016, 00:21 ) *
Αυτή η απόφαση, να τρέχουμε του σκοτωμού, είναι συνειδητή;
Καλά παει για την ωρα, δε λεω, αλλά να ειναι οντως βαση σχεδίου;

Ναι, είναι και για μενα καλα κανουν...πρεπει να εκμεταλευτουμε την αργη επιστροφή των παικτων της ρεαλ...αν τους παμε στο σετ μπάσκετ με νταπα-ντουπα του σπαν δεν εχουμε ελπιδα...
RipCity
Αυτες οι πασες του Σπανουλη σημερα ειναι αδιανοητες. Που τις βλεπει ρε ο σατανας; Τρομερα πραγματα!
ag97
O Xακετ αποχωρησε με το δαχτυλο του να ποναει...παναγια μου ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ!!
rankin
Εξαιρετικό πρωτο ημίχρονο.
Είμαστε και λιγάκι ομαδα εδρας ε;

Ειδική μνεία παρακαλώ στον Χακιμ-δε ντριμ-Ουόρικ...
Ο Χακετ λογικά επαθε αυτή τη κλασσική θλαση που ολοι μας έχουμε παθει δεκάδες φορες παίζοντας μπασκετ.
SteveNashidis
QUOTE(Zephyr @ Mar 24 2016, 10:12 ) *
1) Αι-Γιώργης γερός (τσεκ)
2) Γκρίνια twism για ήττα (τσεκ)
3) Ένας (ακόμα) απρόοπτος τραυματισμός που θα συσπειρώσει την ομάδα, η οποία θα βγει τρελαμένη στο παρκε σαν τοΤζοντοΡάμπο (still loading...) biggrin.gif


Daniel Hackett (check ) laugh.gif laugh.gif

shtarkws
Πολύ καλός ο Ολυμπιακός overall τραγική αμυντικά η Ρεαλ. Ίσως η χειρότερη άμυνα στην διοργάνωση
troll_ey
QUOTE (Dred11 @ Mar 25 2016, 21:28 ) *
Σχεδόν σύσσωμος ο λαός του Παναθηναικού θέλει νίκη απόψε του Ολυμπιακού. Την Ρεάλ την θέλουμε αποκλεισμένη ή έστω τέταρτη. Σπανούλη γερά πάρτους τα σκαλπ!

Ξαναρωτάω,γιατί?
kotzito
Είσαι clutch Σπανούλη αγόρι μου...

Πλέον πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα για να χαθεί αυτό το ματς. Ο στόχος μας τώρα πρέπει να είναι να πάρουμε την διαφορά... Λογικά θα αρχίσουμε τα παπατζιλίκια κάποια στιγμή, αλλά έχουμε καλή διαφορά μέχρι τώρα.

Η είσοδος των Στρόμπερι-Χάκετ-Ουόρικ άλλαξε πολύ την ομάδα.
troll_ey
QUOTE (shtarkws @ Mar 25 2016, 22:34 ) *
Ίσως η χειρότερη άμυνα στην διοργάνωση

Τι άλλο θα γράψετε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.