Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Παναθηναικός Superfoods
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
rankin
Ο Μπογρης δεν ηταν αυτος που στα 20 του πήγαινε ακομα και στο wc με τη φανέλα του Παναθηναικου;
Τι επαθε; Εχει γινει πνευματικό παιδί του Τάκη; ΛΟΛ

**οι τσιρλίντερς φαινεται πως σταμάτησαν την απεργία. Το αναφέρω τωρα για να μη χρειαστεί να επανέλθουμε αργότερα.
Επίσης ειδα νερά στο πάγκο του Ολυμπιακού..... ολα καλα
MustGK
Το παιχνίδι το κέρδισε ο Ολυμπιακός από την καλή συγκέντρωση και επίθεση, ο Παναθηναικος έχασε από την (επιεικώς) χάλια άμυνα και γενικά ομαδικότητα.

ΥΓ. Κρίμα για την εικόνα των κερκίδων.
MaJesty23
QUOTE(rankin @ Jun 14 2018, 21:07 ) *
Ο Μπογρης δεν ηταν αυτος που στα 20 του πήγαινε ακομα και στο wc με τη φανέλα του Παναθηναικου;
Τι επαθε; Εχει γινει πνευματικό παιδί του Τάκη; ΛΟΛ


Να φωνάξουν για μπασκετικό λόγο το όνομα του,δεν παίζει...οπότε καραγκιοζιλίκια.Πήγε να πουλήσει τσαμπουκα σε καποιον 1.75...

Δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού.Το πρόβλημα των φάουλ,δεν μας άφησε πολλά περιθώρια(Καλάθης-Ματ) και αναγκαστικά στηριχτήκαμε σε James όταν το ματς πήγε στους 2 πόντους.
Στα της Κυριακής ,ένα ματς είναι...αλλά παραμένουμε ,πάντα κατα την γνώμη μου,ξεκάθαρο φαβορί.
green_sky
QUOTE (MustGK @ Jun 14 2018, 21:09 ) *
Το παιχνίδι το κέρδισε ο Ολυμπιακός από την καλή συγκέντρωση και επίθεση, ο Παναθηναικος έχασε από την (επιεικώς) χάλια άμυνα και γενικά ομαδικότητα.

Το παιχνιδι το κερδισε ο Ολυμπιακος σημερα γιατι ηταν μεσα στο γηπεδο καλυτερη ομαδα.
Την κυριακη στο ΟΑΚΑ θα παιχτουν θεσεις προπονητων και συμβολαια παιχτων.Αυτα ειναι ωραια παιχνιδια.
Αιμα,ευρω και αμμος.

yorgos
Τι ώρα είναι την Κυριακή;
nikolas_asteri
7 νομίζω.

Edit: 7 σίγουρα tongue.gif link εσακε
MustGK
QUOTE (green_sky @ Jun 14 2018, 21:14 ) *
Το παιχνιδι το κερδισε ο Ολυμπιακος σημερα γιατι ηταν μεσα στο γηπεδο καλυτερη ομαδα.
Την κυριακη στο ΟΑΚΑ θα παιχτουν θεσεις προπονητων και συμβολαια παιχτων.Αυτα ειναι ωραια παιχνιδια.
Αιμα,ευρω και αμμος.


Δεν νομίζω ότι αμυντικά ο Ολυμπιακός ήταν καλός. Η επίθεση του, του έδωσε πολλά σε αυτό το παιχνίδι.
kotzito
Η πλάκα είναι ότι τελικά ο ΠΑΟ τελείωσε με καλύτερο ποσοστό στις βολές από τον Ολυμπιακό.

Την διαφορά πάντως για μένα την έκαναν οι δύο πάγκοι. Ο μεν Ολυμπιακός πήρε το μέγιστο από Μακλίν, Ρόμπερτς (συν και τον Στρέλνιεκς ίσως), την ώρα που ο ΠΑΟ πήρε ελάχιστα. Μόνο από τον Τζέιμς (αλλά με 4/16 σούτ). Ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί ο Πασκουάλ την Κυριακή να φέρει από τον πάγκο τον Λοτζέσκι.
papp7
Ένστικτο αυτοσυντήρησης από ομάδα χωρίς προπονητή , αυτό
yorgos
QUOTE(papp7 @ Jun 14 2018, 20:25 ) *
Ένστικτο αυτοσυντήρησης από ομάδα χωρίς προπονητή , αυτό

Αν εσείς παίζατε χωρίς προπονητή εμείς τι κάναμε; Πάρε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού μία-μία, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν υπάρχει αυτό που είδαμε.
basket72
QUOTE (rankin @ Jun 14 2018, 21:07 ) *
Ο Μπογρης δεν ηταν αυτος που στα 20 του πήγαινε ακομα και στο wc με τη φανέλα του Παναθηναικου;
Τι επαθε; Εχει γινει πνευματικό παιδί του Τάκη; ΛΟΛ


Τα λέγαμε εδώ μετά το ξύλο που έριξε στον δημοσιογράφο. Πουλάει Ολυμπιακοφροσύνη το παλικάρι. Μπορεί και να μην πουλάει και απλώς να τη νιώθει -δεν είμαι στο μυαλό του. Όπως και να έχει έδειξε και σήμερα ότι είναι μικρός παρά το μπόι του. Το δίκιο στον Καλάθη για το τέλος.

Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός τελικά δεν είναι και "τόσο εύκολος αντίπαλος που ο Παναθηναϊκός κερδίζει κάνοντας τα απαραίτητα" όπως έλεγε ένας οπαδός του Παναθηναϊκού, στο αντίστοιχο τόπικ του περασμένου αγώνα.
Ή δεν είναι δα και τόσο δύσκολος (το αντίθετο του "εύκολου" δηλαδή) αντίπαλος ο Παναθηναϊκός.

Η καλύτερη εμφάνιση μας εδώ και καιρό, ο κόουτς φεύγει με ψηλά το κεφάλι όπως του αξίζει.
Ο Μίλου, έχει κάτι; Ταλαιπωρείται από τραυματισμό στη σειρά;
jazz thrilos
Για μένα σήμερα στο παρκέ, ανάμεσα στα άλλα αναδείχθηκε ο σωστός και ο λάθος τρόπος (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) για να παλεύεις για το συμβόλαιο σου. Ανεξαρτήτως ηλικίας, ποιότητας, χρηματιστηριακής αξίας. Σαν νοοτροπία εννοώ.

Ο Ρόμπερτς βάζει δυο τρίποντα στα λίγα λεπτά που παίζει στο πρώτο δεκάλεπτο, ο κόουτς τον αποσύρει 0.7 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο για να περάσει ο Μπόμπι ο Μπράουν και έκτοτε εξαφανίζεται για άγνωστό λόγο. Ξαναμπαίνει γερά στο τέταρτο δεκάλεπτο, προσπαθεί, είναι συγκεντρωμένος και όχι "ξενερωμένος" , βάζει τρίποντα, μοιράζει μπάλα, παίζει καλούτσικη άμυνα. Επαγγελματίας, όταν τον κάλεσε η ομάδα προσπάθησε να παίξει μπάσκετ.

Απο την άλλη, μπαίνει ο Μπόγρης στο παρκέ για κάποια σκοτωμένα λεπτά όταν πια το ματς έχει κριθεί, ακούει το όνομα του απο τους "μπασκετικούς" στο πέταλο και αρχίζει το ξύλο. Σε ένα ματς τελειωμένο. Επίσης, στα τελευταία δευτερόλεπτα προκαλεί δίχως λόγο, δεν δείχνει καμία διάθεση fair play και επιπλέον πάει και πουλάει τσαμπουκά σε έναν παίχτη που πρέπει να τσακώθηκε τελευταία φορά στο δευτέρα δημοτικού με έναν συμμαθητή του απο το Βίλνιους. Και όλα αυτά μόνο και μόνο για ολυμπιακοφροσύνη. Οκ, απλά απαράδεκτος, δεν κερδίζονται έτσι τα συμβόλαια.

Κατά τα άλλα, τα πολλά φάουλ που δόθηκαν νωρίς νομίζω άλλαξαν τον σχεδιασμό τόσο του Πασκουαλ όσο και του Σφαιρό. Και κυρίως του Πασκουαλ. Ο Ολυμπιακός ήταν αναπάντεχα καλός επιθετικά, όχι εύστοχος, αλλά καλός στην υπομονή να γυρίζει μπάλα και να διαβάζει τα λίγα μισματς που έδωσε ο Παναθηναικός. Τρίτο δεκάλεπτο κλασσικά ο Ολυμπιακός τα χάνει, αλλά και ο Παναθηναικός με προσευχές και Τζέημς μπαίνει στο παιχνίδι, δεν τρομάζει κιόλας το μπάσκετ του. Γενικά το ματς ήταν λίγο πάνω απο μέτριο. Παραμένει ακλόνητο φαβορί ο Πανθηναικός.
rankin
Δεν τον αφησαν τον Μπογραρο να τους δείρει όλους
Φοβήθηκαν την οργή του θεριού!
Coach Periklis
QUOTE (papp7 @ Jun 14 2018, 21:25 ) *
Ένστικτο αυτοσυντήρησης από ομάδα χωρίς προπονητή , αυτό


μετά την αποχώρηση σου ρε κοουτς , το χάος 69.gif smiley.gif

Το σκορ ενθαρρυντικό αλλά δεν είδα τον αγώνα για να κρίνω . Μακάρι να τα δώσουν όλα στο τελευταίο , να είμαστε κοντά και βλέπουμε.......

Εντιτ : Είδα και την βλακεία του Μπογρη . Ντάξει , είμαι με την άποψη ότι παλεύει να μείνει και του χρόνου μέσω φτηνού οπαδισμού
jazz thrilos
Και καλά, για τον κανονισμό για την διαιτητολογία στο φόρουμ έχουμε ενημερωθεί και τον σεβόμαστε. Κανονισμός για την σπικερολογία υπάρχει; Γιατί βλέπω επίσημες ανακοινώσεις μέχρι και για τους σπίκερ!

Ρε τι τραβάμε με δαύτους που μπλέξαμε...(και τις δύο μεριές εννοώ διαχρονικά) kill.gif
sacarame
QUOTE(jazz thrilos @ Jun 14 2018, 23:06 ) *
Και καλά, για τον κανονισμό για την διαιτητολογία στο φόρουμ έχουμε ενημερωθεί και τον σεβόμαστε. Κανονισμός για την σπικερολογία υπάρχει; Γιατί βλέπω επίσημες ανακοινώσεις μέχρι και για τους σπίκερ!

Ρε τι τραβάμε με δαύτους που μπλέξαμε...(και τις δύο μεριές εννοώ διαχρονικά) kill.gif



Φροντίζουν πάντα και βρίσκουν κάτι, για να τρέχουμε τα updates στους κανονισμούς μας.... smiley.gif
Coach Periklis
QUOTE (sacarame @ Jun 14 2018, 23:08 ) *
Φροντίζουν πάντα και βρίσκουν κάτι, για να τρέχουμε τα updates στους κανονισμούς μας.... smiley.gif



Φίλος θα είμαστε πάντα ένα βήμα μπροστά smiley.gif
irving
πολυ κακος ο παναθηναικος, δικαια κερδισε ο ολυμπιακος. η διαφορα στην αμυνα και στα ριμπαουντ ηταν μεγαλη.
η αποφαση των διαιτητων να σφυριξουν ολες τις επαφες πραγματικα κουρασε και κατεστρεψε το ματς imo. αστο λιγο να τσουλισει να δουμε και κανα κλεψιμο και καναν αιφνιδιασμο. δεν μιλαω για ευνοια, δεν υπαρχει και λογος βεβαια. απο την αλλη αμα σφυριζαν λιγοτερο θα βλεπαμε ματς με πολυ χαμηλοτερο σκορ. οτι και να κανουν πιστευω πως σε αυτα τα ματς θα κυριαρχουν οι αμυνες και το (μπασκετικο) ξυλο. ειναι αμυντικογενεις ομαδες κυριως και αυτα τα ματς παντα ετσι πανε λογω του αγχους και πιεσης.
pan24
Εκ των πραγματων απο ενα σημειο και μετα επειδη ειχαν φαουλ και οι 2 επαιξαν πιο ανοιχτα αλλα ρε παιδια εμενα μου αρεσει αυτο το μπασκετ
Προτιμω χιλιες φορες κατι σαν το σημερινο παρα παιχνιδια με απειρο ξυλο που τελειωνουν με σκορ 65-62

Ομολογω δεν περιμενα οτι σε παιχνιδι με υψηλο σκορ ο Ολυμπιακος θα μπορουσε να κερδισει και τοσο εμφατικα μαλιστα
Εμεις οταν σε κλειστα παιχνιδια αφηνουμε απο τελη τριτου δεκαλεπτου την μπαλα στον Τζειμς να παιξει ενας εναντιον ολων για το υπολοιπο του παιχνιδιου η εκβαση του παιχνιδιου θα εξαρταται κατα πολυ απο την τυχη και το αν θα μπουν τα τρελα που θα κανει
T.W.Is.M.
Τον Ογκαστ δεν τον ειδε κανεις στο τελος...
irving
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 14 2018, 23:26 ) *
Τον Ογκαστ δεν τον ειδε κανεις στο τελος...

για πες μας εσυ που τον ειδες
T.W.Is.M.
QUOTE(irving @ Jun 14 2018, 23:34 ) *
για πες μας εσυ που τον ειδες


Απο τον Ογκαστ ξεκινησε το προβλημα στο τελος. Πηγε να κλεψει τη μπαλα νομιζω απο τον Παπαπετρου λες και το παιχνιδι παιζοταν, τον ειδε ο Μπογρης και εκανε τη βλακεια που ειδαμε ολοι. Δεν πηγε να τσακωθει με το Λεκαβιτσιους, πηγε να μην τηρησει το fair play απαντωντας στην κινηση του Ογκαστ παιζοντας κανονικα στην τελευταια ανουσια φαση.
reignman
Δεν ξερω αν ειναι ολυμπιακοφροσυνη η whatever αυτο που βγαζει ο μπογρης , αλλα ξεκαθαρα απο την κινηση του στην τελευταια επιθεση δειχνει οτι λεει παμε να κανουμε την επιθεση. λογικα ως ανταποδοση στο no fairplay του παναθηναικου στο προηγουμενο παιχνιδι. αυτο καταλαβα , μετα οταν πηγε να ποσταρει τον λεκα του τραβηξε λιγο ο λεκα το χερι κια δεν θελει κ πολυ ο μπογρης απο οτι εχουμε δει τελευταια. enforcer... θα παει στον charles oakley το καλοκαιρι που προπονει μια ομαδα στα 3ον3 του icecube να παρει μαθηματα.
djibriliant
QUOTE (irving @ Jun 14 2018, 23:34 ) *
για πες μας εσυ που τον ειδες

Καθεσαι και εσυ (και εγω αυτή τη στιγμή)και ασχολείσαι με τον Μπογρη και σπαταλας τον χρόνο σου? Να κάνει κάτι ο Καλαθης, ο γκιστ, ο Σπανουλης, ο Πριντεζης να ασχοληθείς. Οταν ενας παίκτης δεν μπορεί να κάνει κάτι αξιοπρεπες στο γήπεδο δεν πρέπει να εχει θέση στις συζητήσεις μας.
MaJesty23
Καλά ορισμένοι οτι πάτε να δικαιολογήσετε την χαζομάρα του Μπόγρη,με ξεπερνάει.

Του χρόνου που θα τον κρατήσετε όμως μην γκρινιάζετε.Να φωνάζετε Γιώργος Μπόγρης και τότε... rolleyes.gif
irving
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 14 2018, 23:40 ) *
Απο τον Ογκαστ ξεκινησε το προβλημα στο τελος. Πηγε να κλεψει τη μπαλα νομιζω απο τον Παπαπετρου λες και το παιχνιδι παιζοταν, τον ειδε ο Μπογρης και εκανε τη βλακεια που ειδαμε ολοι. Δεν πηγε να τσακωθει με το Λεκαβιτσιους, πηγε να μην τηρησει το fair play απαντωντας στην κινηση του Ογκαστ παιζοντας κανονικα στην τελευταια ανουσια φαση.

ο ογκαστ παιζει για το επομενο συμβολαιο του. τοτε μπηκε, τοτε θα προσπαθησει να κλεψει τη μπαλα. δεν ηταν ολη την ωρα μεσα για να δειξει πεντε πραγματα.

QUOTE(djibriliant @ Jun 14 2018, 23:51 ) *
Καθεσαι και εσυ (και εγω αυτή τη στιγμή)και ασχολείσαι με τον Μπογρη και σπαταλας τον χρόνο σου? Να κάνει κάτι ο Καλαθης, ο γκιστ, ο Σπανουλης, ο Πριντεζης να ασχοληθείς. Οταν ενας παίκτης δεν μπορεί να κάνει κάτι αξιοπρεπες στο γήπεδο δεν πρέπει να εχει θέση στις συζητήσεις μας.

δεν ασχοληθηκα με τον μπογρη. με τον ογκαστ ασχοληθηκα
akratacity
Δεν ειδα το ματς αλλα ειδα τα στατιστικα του Ρομπερτς.

Ερωτηση: αν καταφερει να μεινει στο παρκε ενα 20λεπτο περιπου μεσα στο ΟΑΚΑ παιρνουμε πρωταθλημα;

Με δεδομενο οτι α) ο Σφαιροπουλος εχει μια ταση να τον ξεχναει και β) ο Πασκουαλ μεχρι στιγμης πολυ εξυπνα και πολυ επιτυχημενα τον εχει "σημαδεψει" σε ολους τους τελικους με αποτελεσμα να τον χρεωνει με φαουλ και να τον "φθειρει" σωματικα (αναγκαζεται να παιζει πολλες συνεχομενες αμυνες).
Mr_Cadwell
Εγώ θέλω να επισημάνω τα εξής (3):

(1)Είναι δυνατόν να βλέπουμε ολόκληρο Παναθηναϊκό ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΕΤΙΝΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ στην 4η περίοδο να παίζει αυτού του είδους το μπάσκετ;
Η μπάλα στον Τζέιμς δυο σταυρωτές,μια ραχιαία,ενα στεπ μπακ και σουτ στα πρώτα 10 δεύτερα.Είναι μπάσκετ αυτό;
Εκτός του ότι είναι υπερβολικά εκνευριστικό και αντιαισθητικό για όλους εμάς τους λάτρεις του σκεπτόμενου μπάσκετ,είναι και άνω ποταμών. Τέτοιο συνεχόμενο street basketball σε υψηλό επίπεδο έχω να δώ απο το All Star που ο Kyrie και ο Knight προσπαθούσαν να κάνουν humiliate ο ένας τον άλλον.Και αυτό συνέβη για 2-3 φάσεις,όχι για όλη την τέταρτη περιόδο.
Νισάφι πια με αυτόν τον τύπο που νομίζει ότι παίζει μονό στην γειτονιά του στο Brooklyn.Προσωπικά αν και άρρωστος Ολυμπιακός είμαι υπερβολικά θυμωμένος με δαύτον.

(2)Όσον αφορά τον @jazz thrilos χωρίς κανένα ίχνος επίθεσης νομίζω ότι οι "μπασκετικοί" φίλε που ανέφερες,ήταν αυτοί που γεμίσανε σήμερα το πέταλο σε αντίθεση με τους μπασκετικους χωρίς "" οι οποίοι γυρίσαν την πλάτη στην ομάδα και φαινόταν το Σεφ λες και παίζαμε με το Λαύριο. Απλά αναφέρω γιατί καλή η κριτική στα λάθη αλλά σήμερα προσωπικά τους βγάζω το καπέλο.

(3)Ο Ολυμπιακός μου φαίνεται καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναικό και πιστεύω ότι έχει βάσιμες πιθανότητες για το πρωτάθλημα την Κυριακή.Ίδωμεν.
john wick
QUOTE (yorgos @ Jun 14 2018, 18:34 ) *
Αν εσείς παίζατε χωρίς προπονητή εμείς τι κάναμε; Πάρε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού μία-μία, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν υπάρχει αυτό που είδαμε.




πραγματικά όμως....
ώρες ώρες νομίζεις ότι δεν στην προπόνηση δεν έχουν διδαχθεί κάποιο άλλο σύστημα , κάτι άλλο τέλοςσπάντων...
η ομάδα ζει κ πεθαίνει με τον m.James...
j-kidd13
Πολυ κακός ο Παναθηναϊκός χθες.Η ομάδα "τσούλαγε" ως επι το πλείστον απο ατομικές εμπνεύσεις και ενέργειες.Ο Ολυμπιακός ακύρωσε τη δημιουργία του Νικ,με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βρεί ρυθμό η ομάδα.Αν δεν υπήρχε δε το απίστευτο κρεσέντο του Λοτζέσκι με το οποίο φτάσαμε σε απόσταση αναπνοής,θεωρώ πως η διαφορά θα κυμαινόταν σταθερα στους 10-12 πόντους ως το τέλος.Αυτό με τον Τζειμς χθες με έβγαλε απο τα ρούχα μου,αυτα τα εκτός λογικής τρίποντα απο τα 10 μέτρα ενώ υπήρχε χρόνος.Σε κακό βράδυ ο Τσάβι χθες γενικά.
Πάμε για μεγάλο 5ο παιχνίδι.
jazz thrilos
QUOTE(Mr_Cadwell @ Jun 15 2018, 03:53 ) *
Εγώ θέλω να επισημάνω τα εξής (3):

(1)Είναι δυνατόν να βλέπουμε ολόκληρο Παναθηναϊκό ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΕΤΙΝΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ στην 4η περίοδο να παίζει αυτού του είδους το μπάσκετ;
Η μπάλα στον Τζέιμς δυο σταυρωτές,μια ραχιαία,ενα στεπ μπακ και σουτ στα πρώτα 10 δεύτερα.Είναι μπάσκετ αυτό;
Εκτός του ότι είναι υπερβολικά εκνευριστικό και αντιαισθητικό για όλους εμάς τους λάτρεις του σκεπτόμενου μπάσκετ,είναι και άνω ποταμών. Τέτοιο συνεχόμενο street basketball σε υψηλό επίπεδο έχω να δώ απο το All Star που ο Kyrie και ο Knight προσπαθούσαν να κάνουν humiliate ο ένας τον άλλον.Και αυτό συνέβη για 2-3 φάσεις,όχι για όλη την τέταρτη περιόδο.
Νισάφι πια με αυτόν τον τύπο που νομίζει ότι παίζει μονό στην γειτονιά του στο Brooklyn.Προσωπικά αν και άρρωστος Ολυμπιακός είμαι υπερβολικά θυμωμένος με δαύτον.

(2)Όσον αφορά τον @jazz thrilos χωρίς κανένα ίχνος επίθεσης νομίζω ότι οι "μπασκετικοί" φίλε που ανέφερες,ήταν αυτοί που γεμίσανε σήμερα το πέταλο σε αντίθεση με τους μπασκετικους χωρίς "" οι οποίοι γυρίσαν την πλάτη στην ομάδα και φαινόταν το Σεφ λες και παίζαμε με το Λαύριο. Απλά αναφέρω γιατί καλή η κριτική στα λάθη αλλά σήμερα προσωπικά τους βγάζω το καπέλο.

(3)Ο Ολυμπιακός μου φαίνεται καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναικό και πιστεύω ότι έχει βάσιμες πιθανότητες για το πρωτάθλημα την Κυριακή.Ίδωμεν.


Δεν υπάρχουν στον Ολυμπιακό μπασκετικοί με εισαγωγικά και χωρίς. Το έβαλα σε εισαγωγικά για να τονίσω οτι οι συμπεριφορές Μπόγρη απευθύνονται κυρίως στην μερίδα των οργανωμένων. Αυτοί φωνάζουν το όνομα του ρυθμικά γιατί αυτοί φαντάζομαι θα ήθελαν να τον δουν να μπαίνει μέσα και να αρχίζει τις μπουνιές με τους "εχθρούς".

Αυτοί που σταθερά πάνε στο ΣΕΦ και βλέπουν μπάσκετ ήταν χθες στο γήπεδο. Και είναι πάντα στο γήπεδο σε αντίθεση με το πέταλο που γεμιζει μόνο με τον Παναθηναικό, σε κανά δυο ματς με Ρεαλ και ΤΣΣΚΑ, άντε και στα παιχνίδια των playoffs. Σε κάθε περίπτωση ο καθένας πάει όποτε θέλει γήπεδο. Δεν μου πέφτει λόγος. Αυτό που σημειώνω είναι οτι τα συνθήματα "Γιώργος Μπόγρης οε οε οε" και "Μίλαν Τόμιτς οε οε οε" δεν μπορεί παρά να μην έχουν άμεση σχέση με το άθλημα καθαυτό.
rankin
QUOTE(john wick @ Jun 15 2018, 08:45 ) *
πραγματικά όμως....
ώρες ώρες νομίζεις ότι δεν στην προπόνηση δεν έχουν διδαχθεί κάποιο άλλο σύστημα , κάτι άλλο τέλοςσπάντων...
η ομάδα ζει κ πεθαίνει με τον m.James...

Ο Παναθηναϊκός ζει με τον Καλάθη, και αν δεν του βγαίνει, αμολάει τον Τζέιμς
Ειναι ο x factor του Παναθηναϊκού. Το εναλλακτικό πλάνο που τίθεται σε εφαρμογή όταν τίποτα άλλο δεν λειτουργεί.

Δεν ειναι τόσο τραγικό οσο το περιγράφουμε εδω μέσα
Πρώτα απο ολα, πολλές ομάδες έχουν τέτοιο εναλλακτικό πλάνο οταν τιποτα άλλο δε λειτουργεί.
Επίσης, ο Τζέιμς έχει πάρει ουκ ολίγα παιχνίδια μόνος του.
Τέλος, ας μην ξεχνάμε οτι ο Τζέιμς ηταν ο MVP των περσινών τελικών και αν την Κυριακή κάνει ενα ακόμα μεγάλο παιχνίδι, θα ειναι ο MVP και των φετινών τελικών.

Ο Παναθηναϊκός ώρες ώρες όντως ζει και πεθαίνει με τον Τζέιμς, αλλά αυτή ειναι μια συνειδητή απόφαση.
Χωρίς τον Τζέιμς, τον ακριβώς ίδιο ρόλο (θα) είχε ο Παππάς.

Στα του αγώνα, δεν έχω πολλά να πω. Ο Ολυμπιακός έχει 2/4 καλά παιχνίδια ως τώρα. Όσα και ο Παναθηναϊκός.
Η σειρά δικαίως ειναι στο 2-2. Οποιος κάνει καλό παιχνίδι τη Κυριακή θα ειναι και ο πρωταθλητής.
Ο Παναθηναϊκός έχει φυσικά το πλεονέκτημα, με βάση όμως την αστάθεια στην απόδοση που έχουν επιδείξει οι δύο ομάδες ως τώρα, παραδέχομαι οτι ολα τα αποτελέσματα "μοιάζουν" να ειναι πιθανά.


Απο τους ως τώρα τελικούς πάντως, εξεπλάγην απο τα δυο κακά παιχνίδια του Παναθηναϊκού. Νόμιζα οτι ηταν πιο σταθερή ομάδα απο τον Ολυμπιακό, αλλά μάλλον δεν ειναι.
basket72
QUOTE (rankin @ Jun 15 2018, 10:10 ) *
Ο Παναθηναϊκός ζει με τον Καλάθη, και αν δεν του βγαίνει, αμολάει τον Τζέιμς
Ειναι ο x factor του Παναθηναϊκού. Το εναλλακτικό πλάνο που τίθεται σε εφαρμογή όταν τίποτα άλλο δεν λειτουργεί.

Δεν ειναι τόσο τραγικό οσο το περιγράφουμε εδω μέσα
Πρώτα απο ολα, πολλές ομάδες έχουν τέτοιο εναλλακτικό πλάνο οταν τιποτα άλλο δε λειτουργεί.
Επίσης, ο Τζέιμς έχει πάρει ουκ ολίγα παιχνίδια μόνος του.
Τέλος, ας μην ξεχνάμε οτι ο Τζέιμς ηταν ο MVP των περσινών τελικών και αν την Κυριακή κάνει ενα ακόμα μεγάλο παιχνίδι, θα ειναι ο MVP και των φετινών τελικών.

Ο Παναθηναϊκός ώρες ώρες όντως ζει και πεθαίνει με τον Τζέιμς, αλλά αυτή ειναι μια συνειδητή απόφαση.
Χωρίς τον Τζέιμς, τον ακριβώς ίδιο ρόλο (θα) είχε ο Παππάς.

Στα του αγώνα, δεν έχω πολλά να πω. Ο Ολυμπιακός έχει 2/4 καλά παιχνίδια ως τώρα. Όσα και ο Παναθηναϊκός.
Η σειρά δικαίως ειναι στο 2-2. Οποιος κάνει καλό παιχνίδι τη Κυριακή θα ειναι και ο πρωταθλητής.
Ο Παναθηναϊκός έχει φυσικά το πλεονέκτημα, με βάση όμως την αστάθεια στην απόδοση που έχουν επιδείξει οι δύο ομάδες ως τώρα, παραδέχομαι οτι ολα τα αποτελέσματα "μοιάζουν" να ειναι πιθανά.


Απόλυτα σωστός σχετικά με τον Καλάθη.
Από και πέρα νομίζω ότι υπερβάλλεις φίλτατε. Είτε έχεις μια κλίση προς το streetball είτε απεργάζεσαι ένα ακόμη σατανικό σχέδιο σου αποπροσανατολισμού του αντιπάλου. rolleyes.gif

Ιδίως στις 2 σου προτάσεις που έχω υπογραμμίσει.

Οι μεγάλες ομάδες (αυτές που πάνε κάθε χρόνο σχεδόν στο F4 κι συχνά -πυκνά το σηκώνουν) έχουν παραπάνω από 3 βασικά σχέδια επίθεσης που εμπλέκουν μίνιμουμ 3 παίκτες. Το βασικό είναι να κυκλοφορεί η μπάλα, να γίνονται σκριν χαμηλά και ψηλά και να δημιουργούνται καταστάσεις ανισορροπίας.
Ο Τζέιμς δεν δύναται να δει δεξιά κι αριστερά του. Το πρόβλημα του έχει να κάνει με τη συγκρότησή του, με τα θέλω του και τα απωθημένα του. Δεν ήταν έτσι στις πρώτες του χρονιές στην Μπασκόνια. Προφανώς είχε κι εκεί τα στοιχεία που τον καθιστούν ως έναν από τους καλύτερους στο 1 vs 1 αλλά εκεί έκανε και χώρο.

Από τότε κι ακολουθώντας μια πορεία κλιμάκωσης, είναι ανεξέλεγκτος.Μέχρι και στο ΝΒΑ πήγε να τα κάνει ο αθεόφοβος κι έπεσε σε δυσμένεια. Παίζει μόνο για πάρτη του. Ιδίως μετά τα +5εκ. που είναι για να τσεπώνει για τα επόμενα 3 χρόνια.
Έδεσε τον γάιδαρό του που λένε και κάνει την πλάκα του. Όταν βγάζει καμιά ασίστ είναι για να μην χαλάσει ακόμα περισσότερο τα στατιστικά του.

Zephyr
QUOTE(Mr_Cadwell @ Jun 15 2018, 03:53 ) *
(3)Ο Ολυμπιακός μου φαίνεται καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναικό και πιστεύω ότι έχει βάσιμες πιθανότητες για το πρωτάθλημα την Κυριακή.Ίδωμεν.


O Ολυμπιακός φέτος είναι τόσο ασταθής (για τους γνωστούς λόγους) που μια φαίνεται πολύ καλύτερος του ΠΑΟ και μια πολύ χειρότερος.
Από κει και πέρα δεν δίνω πιθανότητες για την Κυριακή στον Ολυμπιακό. Ας ήμασταν τουλάχιστον σταθεροί σε απόδοση. Εδώ κάναμε break στο ΟΑΚΑ, χάσαμε δικό μας παιχνίδι στο ΣΕΦ, χάσαμε με τα χέρια κάτω στο ΟΑΚΑ και χτες κερδίσαμε με διαφορά στο ΣΕΦ. Αν είχε γίνει σωστή δουλειά πιθανότατα θα συμμετείχαμε στο F4 και χθες θα πανηγυρίζαμε Πρωτάθλημα.
Αντ' αυτού παρακαλάμε την Κυριακή ο Σφαιρό να μην ξεχάσει τον Ρόμπερτς στον πάγκο και να μην έχουν από 3-4 φάουλ οι βασικοί ψηλοί μας από το 1ο-2ο δεκάλεπτο...
Anyway μακάρι αλλά δεν το βλέπω. Μου αρκεί προς το παρόν που δεν διασυρθήκαμε.

ΥΓ. Για το άδειο γήπεδο, ο λόγος είναι όσα έγραψα πιο πάνω. Δεν την πιστεύει ο κόσμος την ομάδα. Και δεν φταίει ο κόσμος γιαυτό.
Nemesakos
Συμφωνώ με τους περισσότερους που έγραψαν για το ματς. Κακός ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός μπήκε με πάθος και αποφασισμένα να κερδίσει. Ομολογώ ότι εκνευρίστηκα με τα τόσα σφυρίγματα γιατί απλά χαλούσαν τον ρυθμό που προσπαθούσε να αποκτήσει ο αγώνας. Προφανώς και γω δεν μιλάω για το αν ευνοήθηκε κάποια ομάδα αλλά τα συνολικά 65 φάουλ που σφυρίχτηκαν ήταν υπερβολικά.

Anyway άξιος νικητής ο Ολυμπιακός, παίρνει τεράστια ψυχολογία ενόψει 5ου τελικού. Μάρεσε ο Ρόμπερτς και θα ήθελα να τον δω και του χρόνου στον Ολυμπιακό. Με διαφορετική σύνθεση στην 5άδα των κοντών προφανώς, με τις συγκεκριμένες αμυντικές αδυναμίες του, όμως αν του δείξουν εμπιστοσύνη και παίρνοντας αυτά τα 15-20 λεπτά που αξίζει θα προσφέρει σταθερά αυτά που έλειψαν όλη τη σεζόν. Για μένα χτες ήταν ο MVP του αγώνα (και δεν έχω ιδέα και ποιος βγήκε mvp).

Στα του Παναθηναϊκού το χω ξαναπεί, το παιχνίδι του Τζέιμς δεν μου αρέσει καθόλου. Καθόλου όμως. Σουτ αψυχολόγητα, συνεχόμενα hero balls. Ναι κάποια θα μπουν κάποια όχι. Όταν όμως στηρίζεσαι για μεγάλο διάστημα σε αυτό το στυλ παιχνιδιού πέρα από προβλέψιμος, γίνεσαι και εντελώς μονοδιάστατος. Open, switch, missmatch και προσπάθεια για lay up, step back σουτ ή mid range σουτ. Σόρρυ αυτό μπάσκετ δεν λέγεται. Πόσο μάλλον όταν το κάνεις 300 φορές. Για μένα ο Τζέιμς αναιρεί όλη την λειτουργία της ομάδας όταν είναι μόνος χωρίς Καλάθη στο παρκέ. By the way επειδή λέμε για συστήματα, όσο προσπαθούσαν να βγάλουν τα missmatch του Τζέιμς δημιουργούνταν και άλλα miss match αλλά και σε 2 ή 3 περιπτώσεις ελεύθεροι χώροι για σουτ. Ωστόσο ο Τζέιμς σε καμία από όλες αυτές τις φορές δεν προσπάθησε καν να δώσει μια πάσα ή ακόμα και αν προσπάθησε να δώσει ήταν αφού είχε πάρει βήματα προς τα μέσα και οι προϋποθέσεις πάσας δεν ήταν ιδανικές. Ξαναλέω, όλα αυτά όσο δεν συνυπήρχε στο παρκέ με τον Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός έφαγε 92 πόντους λογικά. Με τους περισσότερους να έχουν φορτωθεί με 3 φάουλ είναι λογικό η άμυνα να μην μπορεί να αποδώσει όπως θα ήθελε. Στο πρώτο ημίχρονο πχ αναγκάστηκε ο Πασκουάλ να βάλει μέσα 5άδα ανάγκης αφού ήδη είχαν από 2 φάουλ τα 2 3άρια της ομάδας και ο Σίνγκλετον. Εντύπωση δεν μου έκανε η «κακή» άμυνα. Μέχρι ενός σημείου καλή ήταν και αποδοτική ειδικά στην 3η περίοδο. Με Καλάθη, Λοτζέσκι με 4 φάουλ, Ρίβερς Σίνγκλετον Γκιστ, Παππά Βουγιούκα με 3 ήταν λογικό να μην έχει ίδια απόδοση. Το πρόβλημα ήταν στην επίθεση. Ο ολυμπιακός έκλεισε την δημιουργία του Καλάθη και το ματς πήγε στο Ροντέο του Τζέιμς. Κάποια μπήκαν κάποια όχι. Πρόβλημα λοιπόν είχε κατά βάση η επίθεση που δεν είχε τον τρόπο να πάει ορθολογικά προς το καλάθι.

Τώρα στον 5ο τελικό όλα είναι ανοιχτά. Θεωρητικό φαβορί ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Ολυμπιακός το έχει ξανακάνει. Και να πάρει πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ και απλά να κερδίσει στο ΟΑΚΑ.
rankin
QUOTE(basket72 @ Jun 15 2018, 10:29 ) *
Απόλυτα σωστός σχετικά με τον Καλάθη.
Από και πέρα νομίζω ότι υπερβάλλεις φίλτατε. Είτε έχεις μια κλίση προς το streetball είτε απεργάζεσαι ένα ακόμη σατανικό σχέδιο σου αποπροσανατολισμού του αντιπάλου. rolleyes.gif

Ιδίως στις 2 σου προτάσεις που έχω υπογραμμίσει.

Οι μεγάλες ομάδες (αυτές που πάνε κάθε χρόνο σχεδόν στο F4 κι συχνά -πυκνά το σηκώνουν) έχουν παραπάνω από 3 βασικά σχέδια επίθεσης που εμπλέκουν μίνιμουμ 3 παίκτες. Το βασικό είναι να κυκλοφορεί η μπάλα, να γίνονται σκριν χαμηλά και ψηλά και να δημιουργούνται καταστάσεις ανισορροπίας.
Ο Τζέιμς δεν δύναται να δει δεξιά κι αριστερά του. Το πρόβλημα του έχει να κάνει με τη συγκρότησή του, με τα θέλω του και τα απωθημένα του. Δεν ήταν έτσι στις πρώτες του χρονιές στην Μπασκόνια. Προφανώς είχε κι εκεί τα στοιχεία που τον καθιστούν ως έναν από τους καλύτερους στο 1 vs 1 αλλά εκεί έκανε και χώρο.

Από τότε κι ακολουθώντας μια πορεία κλιμάκωσης, είναι ανεξέλεγκτος.Μέχρι και στο ΝΒΑ πήγε να τα κάνει ο αθεόφοβος κι έπεσε σε δυσμένεια. Παίζει μόνο για πάρτη του. Ιδίως μετά τα +5εκ. που είναι για να τσεπώνει για τα επόμενα 3 χρόνια.
Έδεσε τον γάιδαρό του που λένε και κάνει την πλάκα του. Όταν βγάζει καμιά ασίστ είναι για να μην χαλάσει ακόμα περισσότερο τα στατιστικά του.

Φυσικά και ειμαι λάτρης του στριτμπολ
Μεγάλωσα στα 90s
αυτο το μπασκετ έμαθα

Οταν ειδα πρώτη φορά Πικ εντ Ρολ γελουσα για μισή ώρα. laugh.gif

Οσο για τα δυο υπογραμμισμένα
Και ο Ολυμπιακός πέρσι ειχε ως Plan B τον Γκριν
Ο Παππάς τα ίδια hero ball έκανε, μέχρι να επιστρέψει ο Τζέιμς

Στο δια ταύτα βεβαια δε διαφωνώ με αυτά που λες. Καλό ειναι το hero ball αλλά θες και χαλινάρι, αλλιώς ρισκάρεις.


QUOTE(Nemesakos @ Jun 15 2018, 10:44 ) *
Μάρεσε ο Ρόμπερτς και θα ήθελα να τον δω και του χρόνου στον Ολυμπιακό.


Είσαι πονηρός εσύ! tongue.gif

QUOTE(Nemesakos @ Jun 15 2018, 10:44 ) *
Εντύπωση δεν μου έκανε η «κακή» άμυνα. Μέχρι ενός σημείου καλή ήταν και αποδοτική ειδικά στην 3η περίοδο. Με Καλάθη, Λοτζέσκι με 4 φάουλ, Ρίβερς Σίνγκλετον Γκιστ, Παππά Βουγιούκα με 3 ήταν λογικό να μην έχει ίδια απόδοση. Το πρόβλημα ήταν στην επίθεση. Ο ολυμπιακός έκλεισε την δημιουργία του Καλάθη και το ματς πήγε στο Ροντέο του Τζέιμς. Κάποια μπήκαν κάποια όχι. Πρόβλημα λοιπόν είχε κατά βάση η επίθεση που δεν είχε τον τρόπο να πάει ορθολογικά προς το καλάθι.


Γενικά, απο μια στιγμή και μετά ο Παναθηναικός, όπως ηταν λογικό, το παράτησε.
Έτσι εξηγείται και το υπερβολικό hero ball του Τζέιμς

Οταν το παιχνίδι μοιάζει για χαμένο το παρατάς. Υπάρχει και 5ος τελικός.

Θεωρώ πως μετά και το τριποντο εν κινήσει του Ρομπερτς, ο Παναθηναικός το πήρε απόφαση οτι δεν μπορούσε να κερδίσει χθες.
basket72
QUOTE (Nemesakos @ Jun 15 2018, 10:44 ) *
Συμφωνώ με τους περισσότερους που έγραψαν για το ματς. Κακός ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός μπήκε με πάθος και αποφασισμένα να κερδίσει. Ομολογώ ότι εκνευρίστηκα με τα τόσα σφυρίγματα γιατί απλά χαλούσαν τον ρυθμό που προσπαθούσε να αποκτήσει ο αγώνας. Προφανώς και γω δεν μιλάω για το αν ευνοήθηκε κάποια ομάδα αλλά τα συνολικά 65 φάουλ που σφυρίχτηκαν ήταν υπερβολικά.

Anyway άξιος νικητής ο Ολυμπιακός, παίρνει τεράστια ψυχολογία ενόψει 5ου τελικού. Μάρεσε ο Ρόμπερτς και θα ήθελα να τον δω και του χρόνου στον Ολυμπιακό. Με διαφορετική σύνθεση στην 5άδα των κοντών προφανώς, με τις συγκεκριμένες αμυντικές αδυναμίες του, όμως αν του δείξουν εμπιστοσύνη και παίρνοντας αυτά τα 15-20 λεπτά που αξίζει θα προσφέρει σταθερά αυτά που έλειψαν όλη τη σεζόν. Για μένα χτες ήταν ο MVP του αγώνα (και δεν έχω ιδέα και ποιος βγήκε mvp).


Σωστός είσαι σε όλα σου κι δη στην ανάλυση σου για τον Τζέιμς, αλλά βρε άκαρδε και του χρόνου με τον Ρόμπερτς;;; smiley.gif
Προφανώς και δεν ήταν αυτό το χάλι που βλέπαμε, (χωρίς να φταίει μόνο αυτός )αλλά δεν είναι αυτό που θέλει ο Ολυμπιακός για του χρόνου με τον Σπανούλη (δεν πολυψήνομαι για τον αρχηγό αλλά λέμε τώρα) έναν χρόνο μεγαλύτερο κι τον ταλαιπωρημένο τον Πρίντεζη το ίδιο.

Θέλει καλά πόδια για του χρόνου ο Ολυμπιακός.


* Για το ματς του ΟΑΚΑ δεν μπορούμε να πούμε και πολλά με δεδομένο το 2-2 και την γενικότερη εικόνα των 2 ομάδων.
Σίγουρα πάντως εξαρτάται πιο πολύ από τον Παναθηναϊκό (κι λόγω έδρας) παρά από τον Ολυμπιακό.
Αν ο Πασκουάλ παίξει πιο έξυπνα (κι ομαδικά), τότε μόνο αν σκοράρουμε από παντού έχουμε ελπίδες.
Nemesakos
QUOTE (rankin @ Jun 15 2018, 10:49 ) *
Είσαι πονηρός εσύ! tongue.gif

Γενικά, απο μια στιγμή και μετά ο Παναθηναικός, όπως ηταν λογικό, το παράτησε.
Έτσι εξηγείται και το υπερβολικό hero ball του Τζέιμς

Οταν το παιχνίδι μοιάζει για χαμένο το παρατάς. Υπάρχει και 5ος τελικός.

Θεωρώ πως μετά και το τριποντο εν κινήσει του Ρομπερτς, ο Παναθηναικός το πήρε απόφαση οτι δεν μπορούσε να κερδίσει χθες.


Θα μπορούσα να είμαι πονηρός, αλλά δεν το χω..tongue.gif έχω εκφράσει την άποψή μου κατά την διάρκεια της σεζόν. Αν από τον πάγκο υπήρχε σωστή διαχείριση των ξένων, ο Ρόμπερτς θα είχε προσφέρει περισσότερα. Με τους κατάλληλους παίκτες δίπλα του συνεχίζω να πιστεύω ότι θα μπορεί να είναι υπερχρήσιμος. Έχει πολύ καλό σουτ, είναι εύστοχος στις βολές, βλέπει γήπεδο. Οκ έχει αδυναμίες αμυντικες. όσο ήταν ο παπανικολάου στο παρκέ στην άμυνα δεν φάνηκε το κενό. Αν υπήρχε και ακόμα ένα γκαρντ (στυλ χάκετ) με παρόμοιες αμυντικές ικανότητες όπως του Παπ, δεν θα φαινόταν το κενό του. Προφανώς είναι λίγο δύσκολο να μείνει και λόγω ηλικίας, αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω αυτόν αντί του Μάντζαρη και να δώσω χρόνο σε έναν πιο νέο Έλληνα πχ Τολιόπουλο, ώστε στις άλλες 3 θέσεις των γκαρντ (2 δλδ γιατί τον Σπανούλη τον θεωρώ δεδομένο) να παρθούν παίκτες που να κάνουν την διαφορά.


@basket72 υπό αυτό το πρίσμα συμφωνώ γιατί παραμεγαλώνει ηλικιακά η ομάδα. Αλλά συγγνώμη για τον Σπανούλη δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν θα κλείσει την καριέρα του στον Ολυμπιακό. Είμαι λίγο ρομαντικός σε αυτό και θέλω να βλέπω τις σημαίες να μένουν ως το τέλος στην ομάδα που μεγαλούργησαν. Διαμαντίδης,Ναβάρο,Ρέγιες είναι τα παραδείγματά μου. Από κει και πέρα είναι άλλο θέμα που μάλλον πρέπει να το αναλύσουμε σε άλλο θέμα. Είναι θέμα διαχείρισης, πιθανά και θέμα κατανόησης της πραγματικότητας.

Btw στο καλύτερο διάστημα του ΟΣΦΠ που ήταν από την στιγμή που ο ΠΑΟ πλησίασε στους 2-3 πόντους και μετά η μεγάλη ανατροπή έγινε με Ρόμπερτς μέσα και Σπαν στον πάγκο. Όπως και στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ που έγινε το break ο Σπανούλης δεν μπήκε από το 26 ως και το 38. Δεν μειώνω τον αρχηγό, αλλά θέλω να τονίσω ότι είναι όντως θέμα διαχείρισης. Μπορεί στον Σπαν να μην αρέσει αλλά και στα 2 ματς, με Ρόμπερτς μέσα ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ πιο ορθολογικά βγάζοντας κιόλας τον παναθηναϊκό από την βόλεψή του. Ήταν ο Σπανούλης μέσα, ο Παναθηναϊκός ήξερε τι πρέπει να κανει για τον σταματήσει. Μετρημένα κουκιά. Με τον Ρόμπερτς δεν έχει βρει την λύση και δεν είναι τυχαίο που σχεδόν σε όλα τα μεταξύ μας ματς ο Ρόμπερτς είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογος. Άσε που η ομάδα θύμισε λίγο το πρώτο διάστημα εκείνο με τις νίκες στην έδρα της Φενέρ. Διαφορετικό μπάσκετ. Πιο ωραίο..
frenchman7
QUOTE(Nemesakos @ Jun 15 2018, 11:12 ) *
Btw στο καλύτερο διάστημα του ΟΣΦΠ που ήταν από την στιγμή που ο ΠΑΟ πλησίασε στους 2-3 πόντους και μετά η μεγάλη ανατροπή έγινε με Ρόμπερτς μέσα και Σπαν στον πάγκο. Όπως και στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ που έγινε το break ο Σπανούλης δεν μπήκε από το 26 ως και το 38. Δεν μειώνω τον αρχηγό, αλλά θέλω να τονίσω ότι είναι όντως θέμα διαχείρισης. Μπορεί στον Σπαν να μην αρέσει αλλά και στα 2 ματς, με Ρόμπερτς μέσα ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ πιο ορθολογικά βγάζοντας κιόλας τον παναθηναϊκό από την βόλεψή του. Ήταν ο Σπανούλης μέσα, ο Παναθηναϊκός ήξερε τι πρέπει να κανει για τον σταματήσει. Μετρημένα κουκιά. Με τον Ρόμπερτς δεν έχει βρει την λύση και δεν είναι τυχαίο που σχεδόν σε όλα τα μεταξύ μας ματς ο Ρόμπερτς είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογος. Άσε που η ομάδα θύμισε λίγο το πρώτο διάστημα εκείνο με τις νίκες στην έδρα της Φενέρ. Διαφορετικό μπάσκετ. Πιο ωραίο..


Συμφωνώ απόλυτα, και απορώ που πολλοί δεν βλέπουν αυτά που γράφεις. Η ομάδα έπαιζε πολύ καλά στην αρχή της χρονιάς που ήταν τραυματίας ο Σπαν, όπως και στο 1ο ματς στο ΟΑΚΑ.
Όσο ο Σφαιρόπουλος τον χρησιμοποιεί με τον ίδιο τρόπο, 1ον δεν αφήνει τους Ρομπερτς-Στρελνιεξ να βρουν ρυθμό, 2ον η ομάδα γίνεται αργή στην επίθεση με κατάχρηση χρόνου από τον αρχηγό, και 3ον παίζουμε με 4 στην άμυνα!
Φωνάζουν αυτά τα προβλήματα, αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες στο 5ο παιχνίδι θα πρέπει να αλλάξει το μοίρασμα των χρόνων και να μην κάνει τις κλασικές αλλαγές του βρέξει χιονίσει.
RipCity
QUOTE (Nemesakos @ Jun 15 2018, 10:12 ) *
Btw στο καλύτερο διάστημα του ΟΣΦΠ που ήταν από την στιγμή που ο ΠΑΟ πλησίασε στους 2-3 πόντους και μετά η μεγάλη ανατροπή έγινε με Ρόμπερτς μέσα και Σπαν στον πάγκο. Όπως και στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ που έγινε το break ο Σπανούλης δεν μπήκε από το 26 ως και το 38. Δεν μειώνω τον αρχηγό, αλλά θέλω να τονίσω ότι είναι όντως θέμα διαχείρισης. Μπορεί στον Σπαν να μην αρέσει αλλά και στα 2 ματς, με Ρόμπερτς μέσα ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ πιο ορθολογικά βγάζοντας κιόλας τον παναθηναϊκό από την βόλεψή του. Ήταν ο Σπανούλης μέσα, ο Παναθηναϊκός ήξερε τι πρέπει να κανει για τον σταματήσει. Μετρημένα κουκιά. Με τον Ρόμπερτς δεν έχει βρει την λύση και δεν είναι τυχαίο που σχεδόν σε όλα τα μεταξύ μας ματς ο Ρόμπερτς είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογος. Άσε που η ομάδα θύμισε λίγο το πρώτο διάστημα εκείνο με τις νίκες στην έδρα της Φενέρ. Διαφορετικό μπάσκετ. Πιο ωραίο..


Και εν τέλει φτάνουμε στο ερώτημα (μιας και πολλοί πιστεύουν ότι ο Σπανούλης επιβάλει να παίζει τόσο πολύ) σε μερικά παιχνίδια ο κόουτς-αρχηγός-σύμβολο λέει στον Σφαιρό σήμερα μη με βάλεις 30 λεπτά κι ειδικά όταν ρολάρει η ομάδα και σε άλλα του λέει θα παίξω όσο πάει με συνεχή πικ εν ρολ κι ηρωικά στεπ μπακ? Ή μήπως ο Σφαιρό γίνεται πλημμύρας όταν δε του βγαίνει το πλάνο, γιατί η ομάδα δεν είναι αρκετά ποιοτική για να βγαίνει συχνά, και πάει στα γνωστά και "σίγουρα"?

Γιατί μπροστά στο φάσμα του 3-1 εγώ πιστεύω ένας Σπανούλης που κάνει απόλυτο κουμάντο στο rotation θα εφτανε τα 35 λεπτά χθες.
rankin
QUOTE(Nemesakos @ Jun 15 2018, 11:12 ) *
Θα μπορούσα να είμαι πονηρός, αλλά δεν το χω..tongue.gif έχω εκφράσει την άποψή μου κατά την διάρκεια της σεζόν. Αν από τον πάγκο υπήρχε σωστή διαχείριση των ξένων, ο Ρόμπερτς θα είχε προσφέρει περισσότερα. Με τους κατάλληλους παίκτες δίπλα του συνεχίζω να πιστεύω ότι θα μπορεί να είναι υπερχρήσιμος. Έχει πολύ καλό σουτ, είναι εύστοχος στις βολές, βλέπει γήπεδο. Οκ έχει αδυναμίες αμυντικες. όσο ήταν ο παπανικολάου στο παρκέ στην άμυνα δεν φάνηκε το κενό. Αν υπήρχε και ακόμα ένα γκαρντ (στυλ χάκετ) με παρόμοιες αμυντικές ικανότητες όπως του Παπ, δεν θα φαινόταν το κενό του. Προφανώς είναι λίγο δύσκολο να μείνει και λόγω ηλικίας, αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω αυτόν αντί του Μάντζαρη και να δώσω χρόνο σε έναν πιο νέο Έλληνα πχ Τολιόπουλο, ώστε στις άλλες 3 θέσεις των γκαρντ (2 δλδ γιατί τον Σπανούλη τον θεωρώ δεδομένο) να παρθούν παίκτες που να κάνουν την διαφορά.

Συμφωνώ μαζί σου
Στον Ολυμπιακό το πρόβλημα ειναι οτι δεν δόθηκε ποτέ εμπιστοσύνη στους παίχτες, για να μπορέσεις σήμερα να θερίσεις οτι θετικό είχες σπείρει

Ο Ρομπερτς, οντως, για την αντιμετώπιση που είχε, ειναι εξαιρετικά τίμιος
Και ο Στρέλνιεξ το ίδιο

Προσωπικά θεωρώ άδικο και το φάγωμα του Τομπσον.
Αν ειχε χρόνο και ρολο μέσα στη χρονιά, θα μπορούσε να ηταν πολυ πιο χρήσιμος απο το Μπομπι Μπράουν τώρα.
Τα σχήματα με τα πολλά φοργουορντ στην αρχή της χρονιάς πήγαιναν τραίνο.
pan24
Ο Σινγκλετον εχουμε συνηθισει να παλευει τελευταια.Χτες αντιθετα εκανε τον τροχονομο και θυμισε τον αδιαφορο Σινγκλετον που βλεπαμε στις αρχες και εμοιαζε τουλαχιστον βαριεστημενος ενω στο δευτερο ημιχρονο δεν ειχε προβλημα με φαουλ

Μηπως φταει η κουραση;
Καλα οτι παιζει ολη την σεζον την θεση μονος του(30' μεσο ορο στην Ευρωπη) αλλα και στους τελικους εχει παιξει 36.21, 37.52,34.15 μεχρι το χτεσινο 30.20
akratacity
QUOTE (pan24 @ Jun 15 2018, 11:49 ) *
Ο Σινγκλετον εχουμε συνηθισει να παλευει τελευταια.Χτες αντιθετα εκανε τον τροχονομο και θυμισε τον αδιαφορο Σινγκλετον που βλεπαμε στις αρχες και εμοιαζε τουλαχιστον βαριεστημενος ενω στο δευτερο ημιχρονο δεν ειχε προβλημα με φαουλ

Μηπως φταει η κουραση;
Καλα οτι παιζει ολη την σεζον την θεση μονος του(30' μεσο ορο στην Ευρωπη) αλλα και στους τελικους εχει παιξει 36.21, 37.52,34.15 μεχρι το χτεσινο 30.20

Μηπως φταιει οτι σε 30' συμμετοχης πηρε μονο 3 σουτ;;;

back2back
Η ομάδα εμένα δεν με τρέλανε, στο πρώτο τελικό πιστεύω έπαιξε καλύτερα. Οκ έβαλε 92 πόντους επειδή οι διαιτητές δώσανε 70 βολές, κατά τα άλλα είχαμε πάλι πολύ τουρλουμπούκι. Στο πρώτο ημίχρονο ειδικά όταν ήταν μέσα Λετονός και Μπόμπι δεν ακούμπησαν μπάλα, την έπαιρναν Παπ και Πριντ και έκαναν καουμποϊλίκια, σου έδιναν την εντύπωση ότι οι Έλληνες είναι τσακωμένοι με τους ξένους. Ο Σφαιρό έκανε τα αυτονόητα, έδωσε χρόνο σε Ρόμπερτς και Στέρλνιεκς (ο Λετονός έπρεπε να πάρει περισσότερες μπάλες) και επιτέλους έδωσαν την μπάλα στον Μακλίν, τον Τζαμέλ οι ψηλοί του Παο δεν μπορούν να τον αντιμετωπίσουν, αν παίρνει σωστά την μπάλα μπορεί να τελειώνει κάθε ματς με 20 πόντους. Στο επόμενο ματς δεν βλέπω να περνάμε τους 70 πόντους, θα πρέπει να κρατήσουμε τον Παο γύρω στους 65 για να νικήσουμε, οπότε χρειάζεται να περιορίσουμε τον Καλάθη, να μην δώσει πάνω από 4-5 ασίστς, και να έχουν κακό ποσοστό στα τρίποντα.

Οι παίκτες του Παο φάνηκε να έχουν το μυαλό τους στο 5ο αγώνα, σίγουρα οι ταρζανιές του Τζέιμς μας βοηθάνε καθώς βγάζουν τους υπόλοιπους παίκτες εκτός αγώνα. Ο Πασκουάλ για εμένα τα έχει πάει καλά στους τελικούς, αλλάζει πράγματα, εμφανίζει κάποια τρικ, σε αντίθεση με Σφαιρό που δεν δοκιμάζει τίποτα. Σε τέτοια κακή κατάσταση που βρίσκονται οι μισοί παίκτες του Παο αν είχαμε Σάρας θα το είχαμε σηκώσει με σκούπα
stefkorner
οπως λεει ο Ακρατα πιο πανω ,αν δουμε και τα λιγα σουτ που παιρνει ο Σιγκλεντον τελευταια ,μπορει να αντιστρεψουμε το ερωτημα περι κουρασης,μηπως και τιθεται θεμα συστηματων ( ; )
εγω πιστευω ειναι ενας συνδιασμος των δυο ! κ εδω χανει ποντους ο Πασκουαλ!ναι μεν θεωρω σωστη την επιλογη του να αφησει εκτος τελικης 12δας Πειν και εννοειται Γκαμπριελ.. απο την αλλη ομως για να το αντισταθμισεις πρεπει να ανακατευεις καπως την τραπουλα !η κατεβαζοντας τον Γκιστ στο 4,δινοντας και 5 λεπτα παραπανω στον Ογκαστ (που οφειλεις να τον εμπιστευτεις παραπανω ,τις μερες που χτυπανε στις αδυναμιες του Βουγιουκα..)
ειτε ανεβαζοντας τον Θαναση στο 4 για λιγα εστω λεπτα!
πριν ξεκινησει η σειρα ποιος να μας ελεγε και να το πιστευαμε πως αν πηγαιναμε σε 5 ματς ο παραγοντας κοπωση-καταπονηση θα υπηρχε σοβαρος κινδυνος να βαραινει πλ περισσοτερο παικτες του Παο!και ομως ! η υπερμετρη επιβαρυνση Σιγκλεντον και Γκιστ στο 5 ,μπορει να φανει καθοριστικη στο τελευταιο ματς ! να μεταφραστει βασικα σε πολλα χαμενα ριμπαουντ και αμυντικη ανεπαρκεια οπως χθες ..
MaJesty23
Ειλικρινά το ματς της Κυριακής δεν είναι τόσο ανοιχτό όσο νομίζουν ορισμένοι.Εχει ξεκάθαρο φαβορι τον Παναθηναικό ,και θα το έλεγα το ίδιο και εαν παίζαμε και το πέμπτο ματς στο ΣΕΦ.Νόμίζω με το χέρι στην καρδιά,πέραν ορισμένων περιπτώσεων, και οι κόκκινοι συμφορουμιτες με παιχνίδι στο ΣΕΦ και την Κυριακή το ίδιο θα έλεγαν ,οτι εμείς είμαστε φαβορί.

Οk ένα ματς ,αλλά δεν νομίζω οτι ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος σαν ομάδα...ούτε τον Ιούνιο,ούτε τον Μάρτιο ,ούτε τον Νοέμβρη 2017.Πάντα άποψη μου και δεν ζητώ να την συμμεριστεί κανείς.
ag97
QUOTE (MaJesty23 @ Jun 15 2018, 12:30 ) *
Ειλικρινά το ματς της Κυριακής δεν είναι τόσο ανοιχτό όσο νομίζουν ορισμένοι.Εχει ξεκάθαρο φαβορι τον Παναθηναικό ,και θα το έλεγα το ίδιο και εαν παίζαμε και το πέμπτο ματς στο ΣΕΦ.Νόμίζω με το χέρι στην καρδιά,πέραν ορισμένων περιπτώσεων, και οι κόκκινοι συμφορουμιτες με παιχνίδι στο ΣΕΦ και την Κυριακή το ίδιο θα έλεγαν ,οτι εμείς είμαστε φαβορί.

Οk ένα ματς ,αλλά δεν νομίζω οτι ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος σαν ομάδα...ούτε τον Ιούνιο,ούτε τον Μάρτιο ,ούτε τον Νοέμβρη 2017.Πάντα άποψη μου και δεν ζητώ να την συμμεριστεί κανείς.

παντως περσι δεν ηταν καλυτερος ο Παναθηναικος σαν ομαδα μεσα στη σεζον και κερδισε ανετα τον 5ο τελικο
stefkorner
QUOTE (MaJesty23 @ Jun 15 2018, 18:30 ) *
Οk ένα ματς ,αλλά δεν νομίζω οτι ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος σαν ομάδα...ούτε τον Ιούνιο,ούτε τον Μάρτιο ,ούτε τον Νοέμβρη 2017.Πάντα άποψη μου και δεν ζητώ να την συμμεριστεί κανείς.


η αναφορα στους προηγουμενες μηνες που ημασταν εμεις καλυτεροι ποιο νοημα εχει ; φυσικα υπηρχαν και μηνες που ηταν καλυτερος απο εμας!τοτε που μας εκανε το διπλο στο οακα στην ευρωλιγκα και προερχοταν απο διπλο στην Μαδριτη !
MaJesty23
QUOTE(stefkorner @ Jun 15 2018, 12:35 ) *
η αναφορα στους προηγουμενες μηνες που ημασταν εμεις καλυτεροι ποιο νοημα εχει ; φυσικα υπηρχαν και μηνες που ηταν καλυτερος απο εμας!τοτε που μας εκανε το διπλο στο οακα στην ευρωλιγκα και προερχοταν απο διπλο στην Μαδριτη !



Τυχαία αναφέρθηκα σε αυτους τους μήνες.Εννοώ οτι παντα ήμασταν καλύτεροι! smiley.gif Όλους τους μήνες Stef! smiley.gif
golitog7
QUOTE(Zephyr @ Jun 15 2018, 09:39 ) *
O Ολυμπιακός φέτος είναι τόσο ασταθής (για τους γνωστούς λόγους) που μια φαίνεται πολύ καλύτερος του ΠΑΟ και μια πολύ χειρότερος.
Από κει και πέρα δεν δίνω πιθανότητες για την Κυριακή στον Ολυμπιακό. Ας ήμασταν τουλάχιστον σταθεροί σε απόδοση. Εδώ κάναμε break στο ΟΑΚΑ, χάσαμε δικό μας παιχνίδι στο ΣΕΦ, χάσαμε με τα χέρια κάτω στο ΟΑΚΑ και χτες κερδίσαμε με διαφορά στο ΣΕΦ. Αν είχε γίνει σωστή δουλειά πιθανότατα θα συμμετείχαμε στο F4 και χθες θα πανηγυρίζαμε Πρωτάθλημα.
Αντ' αυτού παρακαλάμε την Κυριακή ο Σφαιρό να μην ξεχάσει τον Ρόμπερτς στον πάγκο και να μην έχουν από 3-4 φάουλ οι βασικοί ψηλοί μας από το 1ο-2ο δεκάλεπτο...
Anyway μακάρι αλλά δεν το βλέπω. Μου αρκεί προς το παρόν που δεν διασυρθήκαμε.

ΥΓ. Για το άδειο γήπεδο, ο λόγος είναι όσα έγραψα πιο πάνω. Δεν την πιστεύει ο κόσμος την ομάδα. Και δεν φταίει ο κόσμος γιαυτό.

Ναι είδαμε και όταν την πίστευε. Έπαιζε τελικό Euroleague η ομάδα και γυρνόντας για τα play off έπαιζε με 2κ maximum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.