Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Asus EEE 701-900
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3
dizzy_fingers
Θα κάνεις ότι θα έκανες αν και ο ακριβός σου υπερφορητός δε μπορούσε πια να σε εξυπηρετήσει - πχ στην περίπτωση που τα επερχόμενα windows 7 δε σηκώνονται ούτε σε 4πύρηνο μηχάνημα tongue.gif.

Τώρα, αν είχες κάνει κακή εκτίμηση των αναγκών σου και στην πορεία προέκυψε πως χρειάζεσαι και για άλλους λόγους το μηχάνημα, τότε δεν ήταν λανθασμένη η αγορά αλλά λάθος ο προγραμματισμός σου.

Γι'αυτό υπεραμύνομαι των συγκεκριμένων "φθηνών" λάπτοπ, κάθως οι χρήσεις για τις οποίες τα προορίζω - αν με το καλό πέσει στα χέρια μου κάποιο από αυτά - είναι συγκεκριμένες (και καθορισμένες από προηγούμενες λανθασμένες αγορές tongue.gif).
sihainas
Δεν διαφωνώ ότι τα συγκεκριμένα μηχανήματα είναι πολύ καλά και εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των περισσοτέρων...αλλά ο επαγγελματίας θεωρώ ότι εφόσον πρόκειτε και για εργαλείο της δουλειάς του θα κοιτάξει σε κάτι πιο ποιοτικό... εκτός φυσικά και αν έχει ήδη ένα βασικό laptop και πάρει και ένα eee που είναι πολύ μικρό και μεταφέρετε εύκολα...
dizzy_fingers
Κάτσε, για να καταλάβω, τί είδους επαγγελματία έχεις στο μυαλό σου? biggrin.gif
sihainas
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο "είδος" στο μυαλό μου... εννοώ κάποιον που το laptop θα είναι αναπόσπαστο μέρος της δουλειάς του... wink.gif
dizzy_fingers
Ένας businessman, λοιπόν.
Ε, αυτός γιατί να πληρώσει παραπάνω αφού με το υπάρχον μηχάνημα μπορεί να κάνει τις απαραίτητες για αυτόν δουλειές, δηλαδή να δουλεύει το office (word, powerpoint) να μπαίνει στο ίντερνετ να κατεβάζει τα μέηλ του, να κάνει, αν χρειαστεί video, conference...κι όλα αυτά σε ένα μηχάνημα που δε θα καταλαβαίνει ότι το κουβαλάει μαζί του στα ταξίδια από τη μία εταιρεία στην άλλη?


Το ίδιο και για έναν web developer, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα IDE και μία σύνδεση ίντερνετ.


Αν εννοείς, όμως, ως επαγγελματία ένα γραφίστα, 3d designer, game developer....τότε τα μόνα λάπτοπ που θα τους εξυπηρετούσαν (κι αν) θα ήταν εξ'αρχής τα ακριβά macbook.
Δε μιλάμε, όμως, για αυτήν την κατηγορία wink.gif.
ashton
Εγώ μιλώντας σαν τεχνικός, το μικρό-φθηνό eeepc και η κατηγορία του είναι μονόδρομος για μένα. Δεν θέλω να κουβαλάω μαζί μου ένα μεγαλύτερο, βαρύτερο (και πιο εύκολα να πάθει λαλά σε κραδασμούς πάνω στο βαλιτσάκι της μηχανής) και κυρίως ακριβότερο -το οποίο θέμα κάνει τζιζ και λογικό είναι, στην διευθυνση της εταιρείας που δουλευω- μηχάνημα για να κάνω πράγματα που μπορώ να κάνω κάλλιστα έστω και με ελαφρά δυσκολία με ένα μικρότερο, ελαφρύτερο και κυρίως φθηνότερο μηχάνημα.
hagi
QUOTE(jois21 @ May 28 2008, 23:36 ) *
Kαλυτερη ποιοτητα δεν εχει, ουτε τα χαρ/κα του. Ντιζαιν πουλαει στα λαπτοπ η σονυ παντα.
Γενικα επαγγελματικες σειρες εχουν μονο HP, Lenovo και DELL(σπανιες).

Να προσθέσω και γω σαν πιστοποιημένος τεχνικός στα IBM-Lenovo και κάποια μοντέλα HP-Compaq, ότι η ΙΒΜ (Lenovo πλέον) έχει πολύ καλά μηχανήματα και πολύ σημαντικό είναι το service.Όχι επειδή είμαι ένας από αυτούς αλλά γιατί δεν χρειάζεται να πάει στο εξωτερικό όπως στην Sony.Και η Dell έχει καλό service.
Επίσης το υλικό που είναι φτιαγμένο το Lenovo είναι πολύ καλό και ανθεκτικό.Δεν έχει το κλασικό φθηνό πλαστικό που έχουν άλλα μηχανήματα.
Φυσικά είμαι της άποψης ότι όλα είναι καλά.Σίγουρα η Lenovo έχει υψηλές τιμές και αυτό κάνει τον κόσμο να μην πλησιάζει,γι’αυτό το λόγο έβγαλε και την φθηνή σειρά 3000.

Το μέγεθοςτου φορητού είναι θέμα γούστου καθαρά αλλά και γιατί δουλειά προορίζεται.
jois21
QUOTE(sihainas @ May 29 2008, 13:34 ) *
Γιατί προφανώς στην πορεία μπορεί να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσεις και για άλλες πιο απαιτητικές δουλειές... τι θα κάνεις θα τρέχεις να αγοράζεις κι άλλο; smile.gif


Aκριβως. Εδω εμεις σκεφτομαστε οταν αγοραζουμε υ/η αν θα κανει 1,2 πραγματα στο μελλον.

QUOTE
Θα κάνεις ότι θα έκανες αν και ο ακριβός σου υπερφορητός δε μπορούσε πια να σε εξυπηρετήσει - πχ στην περίπτωση που τα επερχόμενα windows 7 δε σηκώνονται ούτε σε 4πύρηνο μηχάνημα tongue.gif.


Τα 7 θα ειναι πιο ελαφρια απ τα βιστα και θα εκμεταλευονται στο επακρο πολλους πυρηνες. tongue.gif

QUOTE
Ε, αυτός γιατί να πληρώσει παραπάνω αφού με το υπάρχον μηχάνημα μπορεί να κάνει τις απαραίτητες για αυτόν δουλειές, δηλαδή να δουλεύει το office (word, powerpoint) να μπαίνει στο ίντερνετ να κατεβάζει τα μέηλ του, να κάνει, αν χρειαστεί video, conference...κι όλα αυτά σε ένα μηχάνημα που δε θα καταλαβαίνει ότι το κουβαλάει μαζί του στα ταξίδια από τη μία εταιρεία στην άλλη?


Τα κανει ολα αυτα το ΕΕΕ ταυτοχρονα; Περιεργο...
Και αν ναι ολα τα παραθυρα χωρανε σε οθονη που με το ζορι δειχνει 3/4 ενος νορμαλ παραθυρου; tongue.gif

QUOTE
Εγώ μιλώντας σαν τεχνικός, το μικρό-φθηνό eeepc και η κατηγορία του είναι μονόδρομος για μένα. Δεν θέλω να κουβαλάω μαζί μου ένα μεγαλύτερο, βαρύτερο (και πιο εύκολα να πάθει λαλά σε κραδασμούς πάνω στο βαλιτσάκι της μηχανής)


Μιας και ειπες μηχανη...
Γνωστου μου επεσε λενοβο (φτηνο μαλιστα) απο ποδηλατο πριν καιρο. Ετυχε κακομεταχειρισης στο επακρο.
Το επομενο του ηταν εισερ, χαλασε σε 1,5 χρονο προσεκτικης χρησης και πληρωσε και το σερβις...
Το λενοβο 5-6 χρονια μετα παιζει αψογα.

QUOTE
Επίσης το υλικό που είναι φτιαγμένο το Lenovo είναι πολύ καλό και ανθεκτικό.Δεν έχει το κλασικό φθηνό πλαστικό που έχουν άλλα μηχανήματα.


Εχουν εσωτερικα μεταξυ πλαστικου και hardware καλυμα μαγνησιου, τα καλυτερα πλαστικα, πληκτρολογιο και το συγκεκριμενο που ειπα στον ashton εχει πολλα μερη απο ανθρακονημα, για να ειναι ελαφρυτερο καθως και ενα σωρο ακομα που αμφιβαλω αν γλωριζει οποιος τα αγοραζει (μαλλον γι αυτο δεν ειναι γνωστα στην ελλαδα). Καποιους που ρωταω απο περιεργεια μου λενε οτι εχουν παλιομοδιτικο ντιζαιν, εγω το βρισκω τελειο παντως.
Οποτε καταλαβαινουμε τι πληρωνεις εξτρα...
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ May 30 2008, 03:28 ) *
Aκριβως. Εδω εμεις σκεφτομαστε

Αυτό το "εμείς" που περικλείει εσένα μέσα δε νομίζω πως είναι τόσο αντιπροσωπευτικό για τους υπόλοιπους laugh.gif.


QUOTE(jois21 @ May 30 2008, 03:28 ) *
Τα κανει ολα αυτα το ΕΕΕ ταυτοχρονα; Περιεργο...

Αν εσύ μπορείς την ώρα που κάνεις video conference με τα αφεντικά, να φτιάχνεις ταυτόχρονα την παρουσίαση της επόμενης εταιρείας και να απαντάς στο μέηλ του φίλου σου...ε τότε δε θες πολυπύρηνο επεξεργαστή, εσύ είσαι ο HAL9000 tongue.gif.
Το 900ράκι πάντως της asus σηκώνει αρκετές δουλειές, πόσο μάλλον το καινούριο της MSI με τον 1,6 επεξεργαστή.
Τα βασικά ρε παιδιά, αυτό ζητάμε σε τόσα λεφτά wink.gif. Δεν είναι μικρός παράγοντας τα λεφτά.


QUOTE(jois21 @ May 30 2008, 03:28 ) *
Και αν ναι ολα τα παραθυρα χωρανε σε οθονη που με το ζορι δειχνει 3/4 ενος νορμαλ παραθυρου; tongue.gif

Μία λέξη: workspaces.
jois21
Διαφωνω. Και ο πιο ασχετος απο τα πρωτα πραγματα που θα ρωτησει ειναι αν αυτο που παιρνει θα τον κρατησει 2-3 χρονια. Εγω, αντιθετα, πολυ συχνα αγοραζω με βαση το ντιζαιν και την ποιοτητα...

Οχι, αλλα πολυ συχνα μπορει καποιος να θελει να εχιε ανοιχτο αουτλουκ, ενα μπροουσερ και ενα παραθυρο βιντεοκλησης στο μσν. Παραλογο;
Τα λεφτα δεν ειναι μικρος παραγοντας αλλα φανταζεσαι να τον παρεις και να μη σου χρησιμεψει σε κατι ουσιαστικο; Btw τα φορουμ ειχαν γεμισει καποια περιοδο σε αγγελιες του 1ου ΕΕΕ...

6 Λεξεις: do not have a f* clue
ashton
Newsletter που μου ήρθε πριν από λίγο.



PACKARD BELL
XS... ΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟ
ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ!
Το νέο Packard Bell
Easynote XS, έναν φορητό
ηλεκτρονικό υπολογιστή με
οθόνη 7 ιντσών, το οποίο
συνδυάζει προηγμένη φορη-
τότητα και όλα τα χαρακτηρι-
στικά ενός υπολογιστή με
λειτουργικό Windows XP
Home Edition παρουσίασε
στην ελληνική αγορά η
Packard Bell. Το Easynote XS βασίζεται στην πλατφόρμα
VIA Ultra Mobility, διαθέτει μνήμη 1024 MB, σκληρό δίσκο
30GB και λειτουργικό Windows XP στην πλήρη του έκδοση.
Το ενσωματωμένο Wi-Fi και η VGA webcam το καθιστούν
ιδανικό για κλήσεις βίντεο, ενώ τα στερεοφωνικά ηχεία που
διαθέτει επιτρέπουν στους χρήστες να ακούν την αγαπημένη
τους μουσική. Όσο για τον ενσωματωμένο αναγνώστη καρτών
4 σε 1 τους διευκολύνει όταν θέλουν να κατεβάσουν φωτο-
γραφίες από ψηφιακή μηχανή ή να μοιραστούν ψηφιακά μου-
σικά αρχεία. Χάρη δε στις 2 θύρες USB 2.0, η σύνδεση περι-
φερειακών συσκευών όπως εξωτερικών σκληρών δίσκων,
οδηγών οπτικών μέσων ή εκτυπωτών, γίνεται πραγματικό...
παιχνίδι! Τέλος, η πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας της
πλατφόρμας VIA Ultra Mobile εξασφαλίζει στο XS μεγάλη
αυτονομία που φτάνει τις 3 ώρες με ενεργοποιημένο το Wi-Fi.



Στην Γαλλία έχει 500 ευρώ λιανική. Εδώ δεν ξέρω.

Edit...
600 γιούρια το έχουν τα διάφορα online shops...
http://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html?key...ckard+bell+xs20
Δεν πάνε καλά οι άνθρωποι..
ashton
http://www.play247.gr/index.php?main_page=...p46o6f0u93jq3b4


To MSI wind σε παραεισαγωγή, 466 γιούρια με το φπα με Susοειδές, 506 με XP Home
dizzy_fingers
Θα περιμένω ακόμα...
ashton
http://www.wind.com.gr/pages.fds?langid=1&pageid=1442

Δωρο και με ADSM το eeepc
dizzy_fingers
To 701, υποθέτω, έτσι?
Και πάλι, όμως, πολύ καλή κίνηση 41.gif.

Αρχίζει και απλώνεται σιγά σιγά η χρήση αυτών των μηχανημάτων, οπότε θα έχουμε και μεγαλύτερη γκάμα επιλογών -> άρα και στο μέλλον καλύτερες τιμές.
dizzy_fingers
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904114
MSI Wind, μόνο 400 ευρά.

Και θα πέσει μετά το καλοκαίρι... smile.gif
jois21
πεταμενα λεφτα...
αν αξιζε αυτη η κατηγορια δε θα ασχολουνται μονο msi, asus αντε και acer αλλα πιο σοβαρες εταιριρες

Αν επεσε τοσο γρηγορα 100Ε και θα πεσει κι αλλο φαντασου ποσο "αρπαχτη" ειναι αυτα τα μηχανηματα. Αξια hardware=100Ε.
sihainas
Εγώ μια χαρά το βρίσκω... και αν έψαχνα για laptop τότε σίγουρα θα ήταν πολύ ψηλά στη λίστα...
dizzy_fingers
Για netbook συγκεκριμένα, κι όχι για λάπτοπ, μιας και η χρήση τους είναι η περιήγηση στο διαδίκτυο, καμιά ταινιούλα κι άντε λίγο office.

Jois, αδυνατώ να καταλάβω πώς δε μπορείς να καταλάβεις tongue.gif ότι αυτή η κατηγορία netbook έχει συγκεκριμένο target group, το οποίο ευχάριστα θα έδινε αυτά τα λεφτά για αυτά που του προσφέρουν.
jois21
Eγω αδυνατω να καταλαβω γιατι δε μπορει κανεις να εξηγησει πως ειναι παντελως αδιαφορες εταιριας οπως dell, lenovo, sony κ.α. για αυτη την κατηγορια.
Επισης πως ειναι τοσο καλη αγορα ενα τετοιο με 400-450Ε που εχει Ατομ (ποοοολυ πιο αργος απο celeron M), πανκακιστη οθονη (γιατι αν δεν ειναι αυτη κακη, ποια ειναι; ) μικροσκοπικης αναλυσης, πλαστικα επιπεδου εκτυπωτη των 50Ε, ελλειψη drive σε σχεση με ενα 12αρη C2D των 500-600Ε. Το χαος σε επιδοσεις, ιδια αυτονομια, πολυ ανωτερη οθονη, πληρεστερο σε εξοπλισμο. Αν τα θησιαζετε αυτα για 2" παω πασο.
dizzy_fingers
Οι μεγάλες εταιρείες (εκτός της Dell που ακούγεται ότι θα βγάλει κι αυτή) είναι αδιάφορες γιατί απλούστατα δεν πρόκειται να βγάλουν κέρδος από τόσο φθηνά μηχανήματα. Έχουν ήδη ένα κομμάτι της πίτας και δε χρειάζεται να κινήσουν ολόκληρες διαδικασίες για τα ψίχουλα που θα τους δώσει αυτό το μερίδιο της αγοράς.
Αντίθετα, οι μικρές εταιρείες.... wink.gif
Δεν τα λέω εγώ, κορυφαίο στέλεχος της Fujitsu Siemens τα δήλωσε αυτά (η οποία αν και δεν είναι η μεγαλύτερη των εταιρειών, εκφράζει απόλυτα τις θέσεις τους).

Το αν, βέβαια, στην πορεία γιγαντωθεί αυτή η αγορά και αποδειχτούν λάθος...μένει να το δούμε.


Στην ερώτηση που κάνεις μετά, η απάντηση έχει δωθεί στο αμέσως προηγούμενό ποστ μου, αλλά και σε πολλά άλλα.
Είναι "γιατί δεν τα χρειάζονται!".
Κάνεις το λάθος να συγκρίνεις μία ferrari με ένα fiat, όταν το δεύτερο είναι ολοφάνερο πως απευθύνεται στον κόσμο που ζητεί απλά ένα φθηνό μέσο να κινείται στην πόλη κι όχι ένα τέρας επιδόσεων για να τρέχει στην εξοχή.
Το αναμενόμενο αποτέλεσμα είναι να κατακρίνεις το δεύτερο αλλά ταυτόχρονα να χάνεις το δάσος.
Τί να κάνει το fiat την 4πλή εξάτμιση, τον 2μετρο πισινό κι ένα κοπάδι άλογα αν πρόκειται να πάει σημειωτόν στην Κατεχάκη κάθε πρωί?


Για τα λεφτά, συμφωνώ στο ότι τα 400 είναι πολλά.
Θεωρώ πως το ψυχολογικό όριο για να θεωρηθεί καλή μία τέτοια αγορά είναι τα 300 (+- 50) ευρά.
Γι'αυτό και περιμένω να πέσουν οι τιμές πριν κινηθώ για κάτι τέτοιο, όπως έγινε και με το asus eee 700.

Για τις 2" σου εξήγησε ο ashton πόση σημασία έχουν σε μερικούς.
jois21
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2008, 16:37 ) *
Οι μεγάλες εταιρείες (εκτός της Dell που ακούγεται ότι θα βγάλει κι αυτή) είναι αδιάφορες γιατί απλούστατα δεν πρόκειται να βγάλουν κέρδος από τόσο φθηνά μηχανήματα. Έχουν ήδη ένα κομμάτι της πίτας και δε χρειάζεται να κινήσουν ολόκληρες διαδικασίες για τα ψίχουλα που θα τους δώσει αυτό το μερίδιο της αγοράς.
Αντίθετα, οι μικρές εταιρείες.... wink.gif
Δεν τα λέω εγώ, κορυφαίο στέλεχος της Fujitsu Siemens τα δήλωσε αυτά (η οποία αν και δεν είναι η μεγαλύτερη των εταιρειών, εκφράζει απόλυτα τις θέσεις τους).


Οταν ενας αγορασει ΕΕΕ ολοι οι αλλοι χανουν ενα πιθανο πελατη. Ο,τι ποσοστο και να εχεις δεν επαναπαυεσαι, ειδικα οταν εισαι μεγαλη εταιρια.


QUOTE
Στην ερώτηση που κάνεις μετά, η απάντηση έχει δωθεί στο αμέσως προηγούμενό ποστ μου, αλλά και σε πολλά άλλα.
Είναι "γιατί δεν τα χρειάζονται!".


Αν δε τα χρειαζονταν τα επομεννα ΕΕΕ δε θα ηταν τοσο εξοπλισμενα σε σχεση με το 1ο, ουτε μεγαλυτερα σε διαστασεις...
Εγω βλεπω οτι ο πολυς κοσμος το αγοραζει γιατι απλα τυχαινει να ειναι ενα "λαπτοπ" με τιμη κατω ενος ψυχολογικου οριου. Αγοραζει δλδ για να αγορασει. Μετα το πουλαει.


QUOTE
Κάνεις το λάθος να συγκρίνεις μία ferrari με ένα fiat, όταν το δεύτερο είναι ολοφάνερο πως απευθύνεται στον κόσμο που ζητεί απλά ένα φθηνό μέσο να κινείται στην πόλη κι όχι ένα τέρας επιδόσεων για να τρέχει στην εξοχή.


Εχεις δικιο οτι η διαφορα των επιδοσεων ειναι φεραρι-φιατ, η διαφορα στην τιμη ομως οχι. Δεδομενου οτι το φτηνο 12αρη ειναι φεραρι και ολοι εχουν πλεον γρηγοροτερο αυτοκινητο απο φεραρι, φαντασου τι αγοραζεις με ενα 10". Και μην πεις οτι τρεχει λινουξ, γιατι η αγορα θελει ΧΡ τουλαχιστον.
btw η φεραρι ειναι ομιλος φιατ ->φεραρι=φιατ tongue.gif

QUOTE
Το αναμενόμενο αποτέλεσμα είναι να κατακρίνεις το δεύτερο αλλά ταυτόχρονα να χάνεις το δάσος.
Τί να κάνει το fiat την 4πλή εξάτμιση, τον 2μετρο πισινό κι ένα κοπάδι άλογα αν πρόκειται να πάει σημειωτόν στην Κατεχάκη κάθε πρωί?


Ειναι τοσο υπερβολη να απαιτω τον στοιχειωδη διπυρηνο για τις καθημερινες εφαρμογες; Ο ατομ οπως εγραψα ειναι πολυ πιο αργος απο σελερον μομπαιλ...
Ειτε εγω εχω μεγαλες απαιτησεις, ειτε οι αλλοι δεχονται αυτο τον συμβιβασμο.
dizzy_fingers
Ναι, συμβιβάζεται ο κόσμος.
Να το γράψω και σε άλλες 10 γλώσσες? tongue.gif
jois21
Κακως.

Παω να ξεμουδιασω τη φεραρι γιατι θα σκουριασει.

Μακαρι να το ευχαριστηθειτε οσοι τα παρετε.
sihainas
QUOTE(jois21 @ Jul 28 2008, 14:54 ) *
αν αξιζε αυτη η κατηγορια δε θα ασχολουνται μονο msi, asus αντε και acer αλλα πιο σοβαρες εταιριρες


Είναι λίγο ειρωνικό που κάνεις εσύ αυτό το ποστ tongue.gif

Όπως βλέπουμε πλέον σιγά σιγά θα αρχίσουν να μπαίνουν και οι "σοβαρές" εταιρίες στη συγκεκριμένη κατηγορία φορητών... επομένως αν κάποιος θάλει να κινηθεί για την αγορά netbook...καλό θα ήταν να περιμένει λίγο ακόμα...
jois21
Ναι ειναι καπως...

Μπορεις να το δεις απο διαφορες πλευρες.
α. Ναι εχεις δικιο αλλα ειναι πιο "κινκι" να εχεις αδικο και να τα γραφεις σα να εισαι σιγουρος οτι εισαι σωστος ωστε να παρασυρεις τους αλλους. tongue.gif
β. Ναι εχεις δικιο αλλα πρεπει να παραδεχτεις οτι ειμαι ο πιο αντικειμενικος στη συζητηση αφου εγω ο ιδιος ποσταρω αποδειξεις εναντια στα λεγομενα μου και δε τις προσπερνω προκλητικα. tongue.gif
γ.Οταν το εγραφα η αληθεια ειναι οτι ηξερα πως θα βγαλουν dell, acer και Hp παρομοια αλλα ρε παιδι μου... με επνιγε το δικιο μου και παρασυρθηκα. tongue.gif
jois21
http://www-07.ibm.com/lenovoinfo/hk/ideaPad/sSeries/

Παει... επεσε κι αυτη στην υποληψη μου. sad.gif
ashton
Το Asus eeepc 900 υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμο μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας. Η επίσημη τιμή λιανικής για το μοντέλο με xp home (1gb ram, 16gb ssd, webcam) είναι 329 ευρω και για αυτό με linux στα 299.

το Msi Wind U90 πουλιέται στα eshop/multirama κλπ, αλλά από την επίσημη αντιπροσωπεία δεν έχει έρθει ακόμα- κι έχω βαρεθεί να παίρνω newsletters από την msi για την έλευση του στην Ελλάδα τις επόμενες μέρες.

Τα Acer είναι πάνω κάτω στην ίδια τιμή, αλλά όσα έχω δει στο επίσημο κανάλι διανομής είναι στα ίδια λεφτά με τα asus αλλά με 512mb μνήμη και 8gb ssd hdd.
jois21
Βλεποντας απο δω (http://jkkmobile.blogspot.com/2008/05/asus-eee-pc-ssd-read-and-write-tests-4g.html) τις πιδοσεις των ssd των eee βλεπω οτι ειναι υπερβολικα αργοι. Οχι στο acess εννοειται, αλλα στο read/write. Συγκεκρημενα το write του 16αρη ειναι κατω απο 15ΜΒ/s!!! Δλδ οποιος παει πχ. να περασει ΧΡ... καλο κουραγιο στο παιδι...
jois21
Δυστυχως το παραπανω επιβεβαιωνεται, και ειναι ακομα χειροτερα απ΄οτι περιπενα. Σε ενα ΕΕΕ δοκιμασα να αντιγραψω απο φακελο του δισκου σε φακελο του ιδιου δισκου 300ΜΒ και τα ΧΡ εβαλαν "εκτιμωμενο" χρονο εως και 60'!! 10' αποφασισα να περιμενω και αφου η μπαρα αρνιοταν να κινηθει το παρατησα...
Σπουδαιο εργαλειοtongue.gif
dizzy_fingers
Το πιο αξιόπιστο, αυτή τη στιγμή, πιστεύω πως είναι το asus το 1000ράκι, με τον 160άρη σκληρό, την αποσπώμενη ram (χωρίς να χάσεις την εγγύηση δηλαδή) και τη μεγάλη μπαταρία.

Μέχρι, τουλάχιστον, να έρθει επίσημα το wind με μία καλύτερη μπαταρία ή να δούμε αυτό της dell...
jois21
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 12 2008, 00:29 ) *
Το πιο αξιόπιστο, αυτή τη στιγμή, πιστεύω πως είναι το asus το 1000ράκι, με τον 160άρη σκληρό, την αποσπώμενη ram (χωρίς να χάσεις την εγγύηση δηλαδή) και τη μεγάλη μπαταρία.

Μέχρι, τουλάχιστον, να έρθει επίσημα το wind με μία καλύτερη μπαταρία ή να δούμε αυτό της dell...



Φανταστικο μηχανημα.
dizzy_fingers
Χθες έκανα μία παρουσίαση σε πελάτες πάνω σε ένα eee900.

Ένα vaio που είχαν δε συνδεόταν με τον προτζέκτορα και έτσι χρησιμοποιήσαμε το eee ενός τύπου εκεί πέρα.
Δεν περίμενα να συνδεθεί τόσο εύκολα και να έχει καλή εικόνα.

Βέβαια, μιας και είχε celeron, σε πάνω από 2-3 παράθυρα ie σερνόταν αλλά αν του συμπεριφερόσουν όπως σε ένα pda ---> one application at a time tongue.gif, δούλευε.

Μικρό πληκτρολόγιο όμως... sad.gif



Ashton, το MSI wind πότε έρχεται επίσημα στην Ελλάδα (και θα έχει την 6άρα μπαταρία?) ?
ashton
To MSI wind u90 με 80ρη δίσκο και xp Home είναι σήμερα άμεσα διαθέσιμο από τον επίσημο εισαγωγέα (ΟΚΤΑΒΙΤ). Τιμη λιανικής λογικά στα 399 ευρώπουλα.
QUOTE


http://global.msi.eu/index.php?func=prodtm...od_no=1533#menu

Specifications
Model Name MSI NOTEBOOK U90-044GR WIND 8.9
Operating System XP Home
Processor Intel Atom N270 (1.6 GHz)
Memory 1 GB (2x512) DDR2
Hard Disk Drive 80 GB
Display 8.9''
Graphics UMA
Camera 0.3 MP
I/O Ports 3x USB 2.0, 1x VGA, 1x SD/MMC card reader(SDHC), 1x Audio in, 1x Audio out
Battery 3 Cell Li-ion battery pack
Connectivity LAN 10/100, Wireless
Dimensions 260mm(W)* 180mm(D)*31mm(H)
Weight 1.0 kg
Supplied Accessories Power cord, AC adapter, battery
Warranty 1 Year




Αν ενδιαφέρεται κανείς έχω ένα eee pc 900 με linux (άσπρο) προς διάθεση (του κουτιού - είναι για έναν φίλο / μπορεί να του δώσω τελικά κάτι άλλο).


Επίσης βγάζει και η Fujitsu netbook

QUOTE
ΜΙΝΙ-ΦΟΡΗΤΟ ΜΕ
ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ!
Το πολυαναμενόμενο
AMILO Mini αποτελεί
γεγονός, συμπληρώνο-
ντας την οικογένεια φο-
ρητών συστημάτων της
Fujitsu Siemens Computers
που απευθύνονται
σε τελικούς χρήστες. Το
AMILO Mini Ui 3520
έχει διαστάσεις 32,2 x
17,5 εκατοστά και χωρά
εύκολα σε κάθε τσέπη,
ενώ χάρη στον επεξεργα-
στή του Atom N270 της Intel είναι σε θέση να μεταμορφώνεται
σε ένα μικρό ισχυρό σύστημα με μεγάλη διάρκεια ζωής μπατα-
ρίας η οποία ξεπερνά τις τέσσερις ώρες! Όσο για τα αφαιρούμε-
να χρωματιστά του καλύμματα, που είναι διαθέσιμα σε πέντε
χρώματα, ταιριάζουν αρμονικά σε κάθε διάθεση. Το mini notebook
είναι εξοπλισμένο με λειτουργικό Microsoft Windows XP
Home Edition και σκληρό δίσκο χωρητικότητας 60 ή 80 GB,
8,9 ιντσών non-glare οθόνη, βάρος 1 κιλού. Έχει ενσωματωμέ-
νο WLAN, αλλά και UMTS μέσω μια;ς θύρας express card,
ενός 3G USB dongle και Bluetooth. Το μικρόφωνο και η 1,3
Μegapixel κάμερα διασφαλίζουν εξαιρετική ποιότητα εικόνας
και ήχου. Οι δε φωτογραφίες μεταφέρονται εύκολα από την
ψηφιακή φωτογραφική μηχανή στο AMILO Mini χρησιμοποιώ-
ντας τον 4-in-1 αναγνώστη καρτών. Το νέο AMILO Mini θα
είναι διαθέσιμο έναντι 399 ευρώ!
dizzy_fingers
H 3άρα μπαταρία ρε γμτ?
Πότε θα έρθουν οι μεγάλες?
ashton
όταν ξεστοκάρουν προφανώς
jois21
Μα γιατι το πουλας; 39.gif ninja.gif
ashton
Δεν το πουλάω προσωπικά (το eee pc 900 linux) - δεν είναι δικό μου.
Στην εταιρεία το έχουμε και είναι για πούλημα .
ashton
Έκατσα σημερα και ξεκοίλιασα το eeepc μου, για να το πάω στο 1gb ram από τα 512 που είχε 'μαμά'.
Άξιζε τον κόπο :-)
ashton
Ενημερωτικά, οι δίσκοι SSD που έχουν τα 900ρια Asus είναι πιο αργοί από αυτούς που είχαν τα 700ρια.
ashton
QUOTE
ΑSUSTEK COMPUTER
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΙ EEE PCS
ΜΕ ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ!
Κάτι παραπάνω από προωθημένα πρέπει να θεωρούνται τα σχέ-
δια της Asustek Computer για την οικογένεια φορητών ηλε-
κτρονικών υπολογιστών Eee PCs. Κι αυτό, γιατί η εν λόγω
εταιρεία σχεδιάζει να λανσάρει μοντέλα Eee PCs τα οποία θα
είναι εξοπλισμένα με οθόνη αφής, εντός του πρώτου τριμή-
νου του ερχόμενου έτους! Γεγονός, το οποίο όπως εκτιμούν
στελέχη της, θα την βοηθήσει να διευρύνει σημαντικά το μερί-
διο αγοράς που κατέχει στις πωλήσεις notebook PCs. Μάλιστα,
σύμφωνα με τον προγραμματισμό της Asustek Computer, τα
νέα μοντέλα με οθόνη αφής αναμένεται να κάνουν την παρθενι-
κή τους εμφάνιση στη Διεθνή Έκθεση Consumer Electronics
Show 2009 που θα διεξαχθεί στο Λας Βέγκας από τις 8 έως τις
11 Ιανουαρίου 2009. Τέλος, στελέχη της ασιατικής εταιρείας
ανέφεραν πως προετοιμάζεται το λανσάρισμα διπύρηνων Atom
υπερ-φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών χαμηλού κόστους
(netbooks), μόλις η Intel ξεκινήσει τη διάθεση των εν λόγω
CPUs.

Daily Resellers Network
sihainas
Τελικά οι φήμες που ήθελαν την apple να ανακοινώνει κάποιο netbook στην χθεσινή εκδήλωση δεν επιβεβαιώθηκαν... αντίθετα παρουσιάστηκαν νέα μοντέλα για τα macbook και macbook pro και τα δύο από αλουμίνιο (το απλό macbook μέχρι τώρα ήταν πλαστικό) For more info:

http://www.apple.com/macbook/
http://www.apple.com/macbookpro/
ashton
Mόνο η Apple πρέπει να έχει μείνει χωρίς netbook..
sihainas
Όντως και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό να βγάλει...ο Steve Jobs σε ερώτηση που του έγινε είπε πως το κοιτάζουν το θέμα αλλά αν σκεφτούμε την τιμολογιακή πολιτική της apple μέχρι τώρα...είναι λίγο δύσκολο να βγάλει μηχάνημα που να κάνει 400 ευρώ...όταν το πιο φτηνό της μέχρι τώρα είναι το (ξεχασμένο/παρατημένο) mac mini που στην Ελλάδα πλέον ξεκινάει από τα ~530 ευρώ.

Επομένως και να βγάλει κάποιο netbook λογικά στο μόνο πράγμα που θα θυμίζει τα υπόλοιπα θα είναι στο μικρό μέγεθος...
ashton
Είδα σήμερα ένα ASUS EEEPC 1000H που μου παρήγγειλε ένας κολλητός.
Αρχοντιά το μηχάνημα...

Και με 7 ώρες η μπαταρία (6-cell).

QUOTE
Specifications
Model Name ASUS EEEPC 1000H BLACK XP
Operating System XP Home
Processor Intel Atom N270 (1.6 GHz)
Memory 1 GB (1x1 GB) DDR2
Hard Disk Drive 160 GB
Display 10'' WSVGA
Graphics UMA
Camera 1.3 MP
I/O Ports 3x USB 2.0, 1x VGA, 1x Audio In, 1x Audio Out, Card Reader
Battery 6 Cell Li-Ion Battery pack
Connectivity LAN 10/100, Wireless

Weight 1.45 kg
Supplied Accessories Power cord, AC adapter, battery
Warranty 2 Years
jois21
Tα 7" και 8" καταργουνται σταδιακα, απο δω και περα 10" και πανω...

Φσσσσσσ, φσσσσσσσ (σφυριζω αδιαφορα) rolleyes.gif
ashton
κοίτα, στα Asus το 7άρι ή το 9άρι έχουν το ίδιο σασί. Συνεπώς είναι μάλλον λογικό.
ashton
QUOTE
ΑΥΞΗΣΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΕΛΕΩ ΧΑ-
ΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ LAPTOPS!
Ο διαρκώς αυξανόμενος αριθμός των χαμηλού κόστους
υπερ-φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών βοήθησε σε
αποφασιστικό βαθμό την παγκόσμια αγορά πώλησης ηλε-
κτρονικών υπολογιστών να σημειώσει αύξηση της τάξεως
του 15,8% κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου του τρέχο-
ντος έτους σε σχέση με το αντίστοιχο περυσινό χρονικό διά-
στημα σύμφωνα με μελέτη της IDC. Βέβαια, θα πρέπει να
σημειωθεί πως η συγκεκριμένη άνοδος στις πωλήσεις ήταν
μικρότερη από αυτή που ανέμεναν και εκτιμούσαν τα στελέχη
της εταιρείας ερευνών. Οι συνολικές πωλήσεις desktop και
φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών για το τρίτο τρίμηνο του
τρέχοντος έτους ξεπέρασαν τα 80 εκατομμύρια τεμάχια σε
διεθνές επίπεδο.


channel newsletter
ashton
MSI Wind Netbook now with overclocking possibilities and 2 years warranty!




MSI has released a new BIOS for the MSI Wind netbook which enables overclocking. By simply pushing a button combination you can increase the netbook’s performance, just like with the Turbo sensor on MSI Gaming notebooks. It is possible to overclock the CPU speed with 8%, 16% or 24%. The Atom CPU in the MSI Wind netbook which run standard at 1.6Ghz and will run at almost 2GHz if you overclock at 24%. BIOS version 1.09 for MSI WIND netbook you will find here.


Extended warranty

Buying an MSI Wind is now even more attractive, since MSI has extended its warranty for MSI Wind U90 and U100 netbooks from 1 year to 2 years Pick-up & Return at end-user level. This means MSI Wind’s warranty is now equal to the warranty of the company’s full sized notebooks. No extra cost is involved and no registration is needed to benefit from this extended warranty. It applies to all MSI Wind netbooks, which have been purchased already and are to be purchased in the future via the official MSI retail and reseller channels throughout Europe. The warranty on the battery remains 1 year.

MSI Wind Netbook

The introduction of MSI Wind Netbook has caused quite a stir in the market. The success of these ultraportable netbooks is tremendous. The MSI Wind comes with an Intel Atom processor, a 8.9 or 10 inch WSVGA display and a 160GB hard disk. It weighs only 1 kilogram and is available in 3 colors: black, white and pink. Bluetooth, 802.11B/G WLAN, a 3 in 1 card reader and a 0.3 Megapixel webcam are also included.


newsletter της MSI
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.