Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Khimki - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
shtarkws
Πραγματικα οπως ειπε και ο voyager δεν θυμαμαι αλλη περιπτωση ομαδες με τετοιες μεταπτωσεις

Σαφεστατα δεν ειναι νορμαλ,δεν ξερω αν ειναι απλα μια κοιλια ή καποιο θεμα στην λειτουργια της ομαδας, πρεπει ομως να το βρουν γρηγορα και να το διορθωσουν γιατι ειδικα οταν υπαρχουν διπλες αγωνιστικες η βαθμολογια μπορει να αλλαξει αρδην
nikolas_asteri
Ο Μπαρτζώκας -από την άλλη- τι προσπαθεί να αποδείξει με τον Σβεντ μέσα στα τελευταία 5 λεπτά ενός αγώνα 30 πόντων;
Reggie Miller #31
QUOTE(shtarkws @ Jan 18 2018, 21:36 ) *
Πραγματικα οπως ειπε και ο voyager δεν θυμαμαι αλλη περιπτωση ομαδες με τετοιες μεταπτωσεις

Το θέμα είναι αν οι μεταπτώσεις οφείλονται σε κοιλιά που κάνει η ομα΄δα φυσιολογικά ή σε κλατάρισμα των παικτών από κούραση,λόγω απουσιών κτλ;;;
Το θέμα είναι ότι πάνε χαμένες οι καλές εμφανίσεις με τέτοια βαριά σκορ,δεν είναι δυνατόν να μην μπορούμε να βάζουμε 60 πόντοπυς,αλλά και να μην παίζουμε την περιβόητη καλή άμυνα.Νομίζω πως θέμα αθλητικότητας υπάρχει και φαίνεται...
benchwarmer
QUOTE(nikolas_asteri @ Jan 18 2018, 20:40 ) *
Ο Μπαρτζώκας -από την άλλη- τι προσπαθεί να αποδείξει με τον Σβεντ μέσα στα τελευταία 5 λεπτά ενός αγώνα 30 πόντων;


Να καλύψει το -17 του ΣΕΦ (που το κάλυψε). Μόλις 2 νίκες διαφορά έχουν οι ομάδες πλέον, και δεν ξέρω και αν οι δικοί μας το είχαν συνειδητοποιήσει.
Coach Periklis
Αν ήμασταν σε φάση περσινή Μπαρτσελόνα που είχε και χάλια ρεκορ και πολλούς τραυματισμούς , θα έλεγα να πετάξουν στα σκουπίδια την χρονιά , να αλλάζαμε κόουτς και να διώχναμε τον ανεκδιήγητο Ρομπερτς

Αλλά λόγω του εξαιρετικού 1ου γύρου και του καλού ρεκορ , θα συνεχίσω να ελπίζω και ..... να περιμένω άλλες μέρες που λέγανε κι οι Κατσιμιχαίοι

εξάλλου , στο μπασκετ πέφτει κωλοτούμπα κάθε 2 μέρες . Ελπίζω η μπίλια να κάτσει στο ...κόκκινο στο τελος της σεζόν

Edit : αλλιώς άλλο συγχωροχάρτι στον Σφαιρό θα είναι ευθύνη μόνο των Αφων
SteveNashidis
QUOTE(nikolas_asteri @ Jan 18 2018, 20:40 ) *
Ο Μπαρτζώκας -από την άλλη- τι προσπαθεί να αποδείξει με τον Σβεντ μέσα στα τελευταία 5 λεπτά ενός αγώνα 30 πόντων;


Πέραν ότι κάνει καλό στον Τολιόπουλο που τον μάρκαρε , είναι ακόμα χειρότερο να "ζητάμε" να μας λυπηθούν και να πέσει η διαφορά. Το θέμα είναι οτι ο Σβεντ δε χρειαζόταν από το δεύτερο δεκάλεπτο.
το_καλύτερο_3d
Το πράγμα πάντως αρχίζει να θυμίζει την προπέρσινη χρονιά και όχι την περσινή.
basket72
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 18 2018, 20:41 ) *
Το θέμα είναι αν οι μεταπτώσεις οφείλονται σε κοιλιά που κάνει η ομα΄δα φυσιολογικά ή σε κλατάρισμα των παικτών από κούραση,λόγω απουσιών κτλ;;;
Το θέμα είναι ότι πάνε χαμένες οι καλές εμφανίσεις με τέτοια βαριά σκορ,δεν είναι δυνατόν να μην μπορούμε να βάζουμε 60 πόντοπυς,αλλά και να μην παίζουμε την περιβόητη καλή άμυνα.Νομίζω πως θέμα αθλητικότητας υπάρχει και φαίνεται...


Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Ολυμπιακός εδώ κι ενάμιση μήνα περίπου έχει σοβαρό πρόβλημα το οποίο επηρεάζει πια την όλη λειτουργία της ομάδας.
Έπρεπε να μπει η τέταρτη περίοδος και να δούμε και κάποιες πρωτοβουλίες παικτών, όπως οι αποτυχημένες (χαλάλι τους)των Ρόμπερτς - Τόμπσον και οι επιτυχημένες του Ουίλτζερ.

Κατά τα άλλα, δύο στα δύο με τα όρθοδοξ μπράδερς η Χίμκυ. Νο μέρσι. rolleyes.gif
Και κάτι τελευταίο για τον Σβεντ, ο άνθρωπος κάνει φοβερή χρονιά κι αν δεν ήταν ο εξωγήινος Λούκα, νομίζω ότι θα το άξιζε αυτός το βραβείο του πολυτιμότερου. (Δεν έχω δει αξιολόγηση τις τελευταίες 2 αγωνιστικές αλλά πρέπει να είναι 2ος.)
jazz thrilos
Και μέσα στα δεκάδες μελανά στοιχεία που μπορεί να αραδιάσει κανείς απόψε, να πω και κάτι ακόμα; Εμένα μου φαίνεται άδικο να μπαίνει στα τελευταία λεπτά ενός τέτοιου αγώνα ο Τολιόπουλος. Δηλαδή αυτό τι είναι; Χρήσιμος χρόνος συμμετοχής για να εξελιχθεί ο παίχτης; Και για τι είδους εξέλιξη μιλάμε; Να μάθει να δέχεται τις τριαντάρες ως μέρος του παιχνιδιού; Ας έβαζε το αμυντικό υπερόπλο Μάντζαρη μέσα να παίξει "άμυνα" στον Σβεντ που (πολύ καλώς επραξε) ο Μπαρτζώκας τον είχε μέσα.

Άντε και πάμε την άλλη εβδομάδα στα μπράδερς και κερδίζουμε με ένα σκορ ας πούμε 70-74. Λύθηκαν τα προβλήματα που το τελευταίο διάστημα παρουσιάζουμε με τόσο εμφατικό τρόπο;; Γράφτηκε παραπάνω απο έναν φίλο και συμφωνώ απολύτως. Νίκες μπορεί να κάνουμε στην συνέχεια. Σειρά αγώνων σε οποιαδήποτε pay offs με αυτό το σκεπτικό και αυτή την διαχείριση δε νομίζω οτι μπορούμε να κερδίσουμε.

Θέλει υπομονή και περίσκεψη το πράγμα. Προπονητής και παίχτες πρέπει να δούνε τις εναλλακτικές τους (αν υπάρχουν, ελπίζω να υπάρχουν).
nikolas_asteri
QUOTE (Voyager @ Jan 18 2018, 21:45 ) *
Πέραν ότι κάνει καλό στον Τολιόπουλο που τον μάρκαρε , είναι ακόμα χειρότερο να "ζητάμε" να μας λυπηθούν και να πέσει η διαφορά. Το θέμα είναι οτι ο Σβεντ δε χρειαζόταν από το δεύτερο δεκάλεπτο.


Δεν το λέω από άποψη ελέους, το λέω για να προστατεύσει τον καλύτερό του παίκτη.
lefpan
QUOTE (rankin @ Jan 18 2018, 20:15 ) *
Ο Ολυμπιακός μπορεί να ανατρέψει τη κατάσταση για φέτος, αρκεί να του κάτσουν οι σωστοί τραυματισμοι...

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να πάρουμε τον Καββαδά τον Βασίλη για τις προπονήσεις, για μιά ρεπετισιόν; smiley.gif
MaJesty23
εγω νομίζω οτι είναι προγραμματισμένη(μεσα σε κάποια πλαίσια) κοιλιά...και πες οτι διώχνεις Σφαιρο?Ποιον να φέρεις?

Ο Ολυμπιακος παραμένει καβάλα στο άλογο μην το ξεχνάμε αυτό.
Stavros7
Ήρθε η Ώρα..,Ρόμπερτς & Τόμπσον(λιγότερο) υπό ατμόν!
Επ ουδενί όμως να μην καλυφθούν τα προβλήματα της ομάδος και να μην εξαντληθούν μόνο σε ενδεχόμενη αντικατάσταση κάποιου ξένου.Θα αναγεννηθούμε,πάμε γερά!

pan24
Ποια αντικατασταση ρε παιδια;Να φυγει ο ρομπερτς και να ερθει ο ποιος;Ο τιμιος γουιλτζερ σε γκαρντ;
Μπορει να μην ειναι αρκετος ουτε αυτος ουτε ο τομπσον αλλα ο τροπος παιχνιδιου ειναι το πρωτο που πρεπει να αλλαξει για να δεις αν σου κανουν

Ο ρομπερτς και στην αρχη χαλια ηταν πλην ελαχιστων παιχνιδιων,ο τομπσον μεχρι την επιστροφη σπανουλη επαιζε αρκετα και επαιζε καλα
rankin
QUOTE(pan24 @ Jan 18 2018, 21:58 ) *
Ποια αντικατασταση ρε παιδια;Να φυγει ο ρομπερτς και να ερθει ο ποιος;Ο τιμιος γουιλτζερ σε γκαρντ;
Μπορει να μην ειναι αρκετος ουτε αυτος ουτε ο τομπσον αλλα ο τροπος παιχνιδιου ειναι το πρωτο που πρεπει να αλλαξει για να δεις αν σου κανουν

Ο ρομπερτς και στην αρχη χαλια ηταν πλην ελαχιστων παιχνιδιων,ο τομπσον μεχρι την επιστροφη σπανουλη επαιζε αρκετα και επαιζε καλα

Να φύγουν να μη τρώνε χρόνο απο τον Μάντζαρη τον εξολοθρευτή
Stavros7
Roberts άμεσα να φύγει.Kατάφερε το ακατόρθωτο στην Ευρωλίγκα μέχρι τώρα.Να έχει περισσότερα λάθη από ασσίστ.
Αναζήτηση απο τώρα για άλλον γκαρντ.Αν δεν βρεθεί τότε τον ήπιαμε...
Aν δεν ήταν Έλληνας ο Μάντζαρης εννοείται πως φέτος είναι πολύ κακός και θα έλεγα τα ίδια...
jazz thrilos
Καλή η κριτική, μέσα είμαι, ποτέ δεν υπήρξα καθ' έξιν χειροκροτητής και "Ολυμπιακάρας" να τα βλέπω όλα ρόδινα, αλλά αυτό που πάει να γίνει απόψε νομίζω οτι θα μας πάει πίσω παρά μπροστά.

Πάλι οι ξένοι θα την πληρώσουν; Μήπως δεν κλαίνε κι αυτοί;; Μήπως δεν μπορούν να κατανοήσουν το πικ εν ρολ σύστημα;; Ξαναλέω, προς τα πίσω οδεύουμε με αυτά, όχι προς τα εμπρος. Για μένα, όλΟι παραμένουν στην θέση τους και στο τέλος ταμείο. Υπάρχει πρόβλημα φιλοσοφίας ("αμα λάχει κερδάω και με 50 πόντους και σε όποιον αρέσει να ' ουμε)")και όχι παιχτών (που και απο αυτό υπάρχει αλλά θα το δούμε το καλοκαίρι καλύτερα).
Stavros7
QUOTE (xaris1986 @ Jan 18 2018, 19:51 ) *
Λιονταρια Χριστιανοι το παιχνιδι.Τι να σχολιασουμε.Ο Σφαιροπουλος ειναι καλος προπονητης αλλα δεν ξερει να επιλεγει παιχτες.


QUOTE (jazz thrilos @ Jan 18 2018, 22:02 ) *
Καλή η κριτική, μέσα είμαι, ποτέ δεν υπήρξα καθ' έξιν χειροκροτητής και "Ολυμπιακάρας" να τα βλέπω όλα ρόδινα, αλλά αυτό που πάει να γίνει απόψε νομίζω οτι θα μας πάει πίσω παρά μπροστά.

Πάλι οι ξένοι θα την πληρώσουν; Μήπως δεν κλαίνε κι αυτοί;java script:bbc_pop(); Μήπως δεν μπορούν να κατανοήσουν το πικ εν ρολ σύστημα;; Ξαναλέω, προς τα πίσω οδεύουμε με αυτά, όχι προς τα εμπρος.


Φίλε μου δεν διαφωνούμε!Και τα 2 ενδεχομένως φταίνε αλλά εσένα σε έχει ικανοποιήσει η παρουσία των ξένων μέχρι τώρα?
jazz thrilos
QUOTE (Stavros7 @ Jan 18 2018, 22:06 ) *
Φίλε μου δεν διαφωνούμε!Και τα 2 ενδεχομένως φταίνε αλλά εσένα σε έχει ικανοποιήσει η παρουσία των ξένων μέχρι τώρα?

Πάντως δεν με ικανοποιεί και το να μην υπόκειται στην ίδια κριτική ο Μάντζαρης επειδή είναι λέει Έλληνας. Όλοι να κριθούνε και για τα καλά και για τα κακά με το ίδιο μέτρο.
john wick
Δεν ειδα το ματς σημερα ,δεν μπορω να κρινω..
Κυριοι , επισημα πλεον η ομαδα μπαινει σε δυσκολα μονοπατια..αυτα που διαβηκε προπερσυ ο Παναθηναικος που τελειωνε ο Δ.Δ..
Το μονοπατι της αποΣπανουλοποιησης....
Δεν υπαρχει αλλος δρομος.
Δεν βλεπω πως μπορει να παιξει κ αλλη χρονια ο Βασιλης..
Μεγαλο προβλημα για τους Αφους λογω κ του τεραστιου συμβολαιου..
Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα του Ολυμπιακου----->η επομενη μερα...
Το αν θα φυγει ο Roberts k o Holis λιγη σημασια εχει...
Επισης δεν βλεπω πως θα αντεξει ο κοουτς Σφαιρο στον παγκο.
jazz thrilos
Το πρόβλημα, τουλάχιστον τώρα που μιλάμε, δεν είναι το μονοπάτι της αποΣπανουλοποίησης αλλά το μονοπάτι της υπερΣπανουλοποίησης ανεξαρτήτως τι παίχτες έρχονται στην ομάδα. Και όταν λέω πρόβλημα εννοώ καθαρά αγωνιστικό. Ο Σπανούλης απ' ότι δείχνει η κατάσταση πάει πακέτο όχι μόνο με τον Μάντζαρη αλλά και με τον Σφαιρόπουλο. Εκπροσωπούν λίγο ή πολύ σήμερα την κεντρική αγωνιστική φιλοσοφία της ομάδας. Μια φιλοσοφία που μπορεί να κάνει άσουτο όχι τον Στρέλνικες και τον Τόμπσον αλλά και τον ίδιο τον Στεφ Κάρυ.

Επιμένω πάντως οτι αλλαγές αυτή την στιγμή θα μας στερήσουν την όποια δυνατότητα για επιτυχία φέτος. Πάμε μέχρι τέλους και είτε παθαίνουμε λουμπάγκο απο τις συνεχόμενες κωλοτούμπες είτε μαθαίνουμε απο μια κακή χρονιά και το καλοκαίρι γίνονται οι απαραίτητες αλλαγες.
TAKIS7
QUOTE (john wick @ Jan 18 2018, 22:08 ) *
Δεν ειδα το ματς σημερα ,δεν μπορω να κρινω..
Κυριοι , επισημα πλεον η ομαδα μπαινει σε δυσκολα μονοπατια..αυτα που διαβηκε προπερσυ ο Παναθηναικος που τελειωνε ο Δ.Δ..
Το μονοπατι της αποΣπανουλοποιησης....
Δεν υπαρχει αλλος δρομος.
Δεν βλεπω πως μπορει να παιξει κ αλλη χρονια ο Βασιλης..
Μεγαλο προβλημα για τους Αφους λογω κ του τεραστιου συμβολαιου..
Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα του Ολυμπιακου----->η επομενη μερα...
Το αν θα φυγει ο Roberts k o Holis λιγη σημασια εχει...
Επισης δεν βλεπω πως θα αντεξει ο κοουτς Σφαιρο στον παγκο.

O Βασίλης μία χαρά μπορεί να παίξει και για άλλα 2 χρόνια. Αρκεί να βρεθεί ένας άνθρωπος στον πάγκο που να έχει στο μυαλό του 3 ακόμα εναλλακτικά και όχι το μοναδικό του σχέδιο να είναι να παίζουμε πικ εν ρολ όλη την ώρα ώστε να πρέπει να περνάει από τον Βασίλη η μεγάλη πλειοψηφία των επιθέσεων. Ψάχνουμε τόσα χρόνια ένα παίκτη να μπορεί να κάνει τον εναλλακτικό πόλο. Και ο καλύτερος από αυτούς που βρήκαμε τα τελευταία χρόνια ήταν ο Γκρίν. Διώξαμε και τον Σλούκα γιατί ο Σφαιρόπουλος τον ήθελε πίσω από τον Βασίλη και η ιστορία έφτασε εδώ.
Stavros7
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 18 2018, 22:08 ) *
Πάντως δεν με ικανοποιεί και το να μην υπόκειται στην ίδια κριτική ο Μάντζαρης επειδή είναι λέει Έλληνας. Όλοι να κριθούνε και για τα καλά και για τα κακά με το ίδιο μέτρο.


Ο Μάντζαρης εννοείται πως είναι κακός φέτος.Αδιαμφισβήτητα.
Αλλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι τους ξένους να αλλάζεις,όχι τους Έλληνες.
Εγώ επιμένω,πως πέρα από οποιαδήποτε ευθύνη του προπονητή,πρέπει να δουν σοβαρά εκεί στην διοίκηση το τι θα κάνουν με τους συγκεκριμένους 2 ξένους.

Link

QUOTE
Αν και είναι νωρίς να γίνει κάποια πρόβλεψη αυτή τη στιγμή, δεν αποκλείεται να υπάρξει και κάποια αλλαγή στο ρόστερ του Ολυμπιακού, αφού είναι αλήθεια πως υπάρχουν παράπονα από την αγωνιστική συνεισφορά ορισμένων ξένων (κυρίως).
RipCity
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 18 2018, 21:14 ) *
Το πρόβλημα, τουλάχιστον τώρα που μιλάμε, δεν είναι το μονοπάτι της αποΣπανουλοποίησης αλλά το μονοπάτι της υπερΣπανουλοποίησης ανεξαρτήτως τι παίχτες έρχονται στην ομάδα. Και όταν λέω πρόβλημα εννοώ καθαρά αγωνιστικό. Ο Σπανούλης απ' ότι δείχνει η κατάσταση πάει πακέτο όχι μόνο με τον Μάντζαρη αλλά και με τον Σφαιρόπουλο. Εκπροσωπούν λίγο ή πολύ σήμερα την κεντρική αγωνιστική φιλοσοφία της ομάδας. Μια φιλοσοφία που μπορεί να κάνει άσουτο όχι τον Στρέλνικες και τον Τόμπσον αλλά και τον ίδιο τον Στεφ Κάρυ.

Επιμένω πάντως οτι αλλαγές αυτή την στιγμή θα μας στερήσουν την όποια δυνατότητα για επιτυχία φέτος. Πάμε μέχρι τέλους και είτε παθαίνουμε λουμπάγκο απο τις συνεχόμενες κωλοτούμπες είτε μαθαίνουμε απο μια κακή χρονιά και το καλοκαίρι γίνονται οι απαραίτητες αλλαγες.



Τωρα που πες Στεφ Καρι αμφιβάλλει κανεις πως αν τον φερναμε αυριο παλι ο Μαντζαρης θα ηταν βασικος διπλα στον Σπανουλη κι οτι θα παιζαμε παλι πικ εν ρολ συνεχως; Εχει ξεφυγει το πραγμα κι η παρεα που χαιρομασταν θα γινει κλικα που απεχθανομαστε αν δε παρθουν αποφασεις.
tuareg
δλδ απο το σημερινο και τη μπασκονια στον Ολυμπιακο καταλαβαν οτι το προβλημα θα λυθει αν αλλαξουν τους ξενους?
Stavros7
QUOTE (tuareg @ Jan 18 2018, 22:33 ) *
δλδ απο το σημερινο και τη μπασκονια στον Ολυμπιακο καταλαβαν οτι το προβλημα θα λυθει αν αλλαξουν τους ξενους?


Kαι τι θες να κάνουν?Αν συνεχιστεί αυτός ο κατήφορος ή προπονητή θα αλλάξουν ή τους ξένους θα αλλάξουν.
Ή θα δώσουν πίστωση χρόνου και μένουν ως έχουν.Τι προτείνεις?
TAKIS7
Το πρόβλημα στον Ολυμπιακό τα τελευταία χρόνια πλην 2015, ακόμα και το 2016 που πήρε το πρωτάθλημα ξεκινάει από τη λάθος φιλοσοφία που έχει ο προπονητής. Το μπάσκετ έχει πλέον μεταφερθεί στην επίθεση και όχι στην άμυνα. Αντιμετωπίζουμε λοιπόν το γεγονός ότι είμαστε στεθερά από τις πιο κακές επιθέσεις την Ευρωλίγκα, χωρίς και η αμύνα μας να είναι για μένα κάτι το πολύ αξιόπιστο. Γιαυτό και εχουν πολλαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια και οι συντριβές.
Έπρεπε το καλοκαίρι να έχουμε βγει στην αγορά για προπονητή. Τρινκιέρι, Μπλατ, κάποιος άλλος, αλλά ο Σφαιρόπουλος έπρεπε να φύγει γιατί δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει.
Δεν υπάρχει καμιά άνοδος η εξέλιξη στους παίκτες (Παπαπέτρου, Αγραβάνης) και δεν υπάρχει φαντασία και σχέδιο στην επίθεση. Έχουμε φτάσει στο σημείο να ρίχνουμε μπινελίκια στον Σπανούλη γιατί με το σύστημα που παίζουμε η μπάλα συνεχίζει να περνάει από τα χέρια του σαν να είναι 31 ετών.
Οι επιλογές των ξένων δεν είναι το φόρτε του. Ρόμπερτς και Τόμπσον δεν...απλά. Αν και για τον δεύτερο έχω μία εντύπωση ότι ευθύνεται και ο Σφαιρόπουλος για αυτό. Μου είχε δώσει άλλη εντύπωση στην αρχή της χρονιάς. Δεν βλέπω επιτυχημένη χρονιά και το καλοκαίρι θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τα μπετά...
jazz thrilos
Έλα και το κερασάκι, λες και δεν μας έφτανε η τριαντάρα.

«Πονοκέφαλος» με Παπαπέτρου στον Ολυμπιακό

http://www.sport-fm.gr/article/basket/pono...umpiako/3492833
Stavros7
Ακούγεται στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα για Radonic & Perasovic...
Κάντε κανά αστείο να φέρετε Perasovic να γίνουμε παιδική χαρά!

* Σχετικά με τον νέο τραυματισμό,πλέον τίποτα δεν μου κάνει εντύπωση.Σε Κάθε ματς έχουμε 1-2 νέους τραυματισμούς.
basket72
QUOTE (tuareg @ Jan 18 2018, 22:33 ) *
δλδ απο το σημερινο και τη μπασκονια στον Ολυμπιακο καταλαβαν οτι το προβλημα θα λυθει αν αλλαξουν τους ξενους?


Άστα βράστα rolleyes.gif .
Αντικειμενικά, μπασκετικά τολμώ να πω, έχουμε πρόβλημα διεύθυνσης, ρότας.
Είναι η πρώτη φορά που υπάρχει ξεκάθαρο θέμα προπονητή.
Προφανώς δεν είναι η λύση να φύγει τώρα, πάμε για το καλοκαίρι κι ότι βγει μιας και η φετινή Ευρωλίγκα είναι κατιτίς χειρότερη από την περσινή αναφορικά με τους διεκδικητές του F4 (ξεκάθαρα όμως πιο συναρπαστική).
Δεν νομίζω ότι θα βγει και τίποτε φέτος- το θέμα είναι να παρθεί η σωστή απόφαση και να πάμε για άλλον προπονητή εκτός κι αν κάτι αλλάξει δραματικά και ο πετυχημενό-τατος (...τα του Καισαρος τω Καίσαρι)ως τώρα Σφαιρό, αλλάξει διακόπτη και περάσει άμεσα σε απο-σπανουλοποίηση.
Το ζήτημα δεν είναι πια μόνο το χιλοφορεμένο πικ εν ρολ του κατά ένα χρόνου μεγαλύτερου Σπανούλη και οι σκοτωμένες επιθέσεις στα 23' αλλά και το όλο κλίμα που δείχνει να χαλάει. Ξυνισμένες μούρες, αμήχανοι παίκτες και αυστηρά by the book.
Αυτό το κλίμα λοιπόν βγαίνει και στην άμυνα που είναι ξεκάθαρα θέμα διάθεσης. Μόνο οι 2 Παπ σκίζονται πια.

Επαναλαμβάνω όμως ότι το θέμα προπονητή αλλά και παικτών να πάει για το καλοκαίρι. Είναι η πιο τίμια απόφαση, η πιο αντρίκεια αλλά και δείγμα υγιούς οργανισμού.
qspock
QUOTE(rankin @ Jan 18 2018, 22:00 ) *
Να φύγουν να μη τρώνε χρόνο απο τον Μάντζαρη τον εξολοθρευτή

smiley.gif Καλα σημερα αφιερωνεις!

Ωπα, λαθος παιχτης τραυματιστηκε!
pan24
QUOTE (Stavros7 @ Jan 18 2018, 22:38 ) *
Kαι τι θες να κάνουν?Αν συνεχιστεί αυτός ο κατήφορος ή προπονητή θα αλλάξουν ή τους ξένους θα αλλάξουν.
Ή θα δώσουν πίστωση χρόνου και μένουν ως έχουν.Τι προτείνεις?

Να μεινουν οπως ειναι και αν μεχρι το καλοκαιρι συνεχιστει αυτη η κατασταση να φυγουν τοτε μαζι προπονητης και οσοι παικτες δεν δειξουν πραγματα
Τετοια εποχη ειδικα με τα λεφτα που δινει ο ολυμπιακος για παικτη μεσα στην σεζον πιο πιθανο ειναι να τα κανουν χειροτερα παρα καλυτερα αν αλλαξουν 1-2 ξενους

QUOTE (TAKIS7 @ Jan 18 2018, 22:16 ) *
O Βασίλης μία χαρά μπορεί να παίξει και για άλλα 2 χρόνια. Αρκεί να βρεθεί ένας άνθρωπος στον πάγκο που να έχει στο μυαλό του 3 ακόμα εναλλακτικά και όχι το μοναδικό του σχέδιο να είναι να παίζουμε πικ εν ρολ όλη την ώρα ώστε να πρέπει να περνάει από τον Βασίλη η μεγάλη πλειοψηφία των επιθέσεων. Ψάχνουμε τόσα χρόνια ένα παίκτη να μπορεί να κάνει τον εναλλακτικό πόλο. Και ο καλύτερος από αυτούς που βρήκαμε τα τελευταία χρόνια ήταν ο Γκρίν. Διώξαμε και τον Σλούκα γιατί ο Σφαιρόπουλος τον ήθελε πίσω από τον Βασίλη και η ιστορία έφτασε εδώ.

Ειναι προθυμος να δεχτει εναν δευτερο ρολο?Απο εκει ξεκινανε ολα

Φυσικα και ο προπονητης φταιει που με τον σπανουλη μεσα δεν εχει δειξει κατι αλλο ομως δεν μπορω να ριξω μονο σε αυτον την ευθυνη
Μεχρι την επιστροφη σπανουλη επαιζε πολυ καλυτερο μπασκετ απ'οτι τωρα με συνεργασιες,κινηση και ολους τους παικτες να συμμετεχουν στην επιθεση
Stavros7
QUOTE (TAKIS7 @ Jan 18 2018, 22:43 ) *
Οι επιλογές των ξένων δεν είναι το φόρτε του. Ρόμπερτς και Τόμπσον δεν...απλά. Αν και για τον δεύτερο έχω μία εντύπωση ότι ευθύνεται και ο Σφαιρόπουλος για αυτό. Μου είχε δώσει άλλη εντύπωση στην αρχή της χρονιάς. Δεν βλέπω επιτυχημένη χρονιά και το καλοκαίρι θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τα μπετά...


Με τους ξένους όντως έχει ένα θεματάκι ο Σφαιρό.3 μήνες τους έψαχνε να τους κλείσει κιόλας τους συγκεκριμένους...


*Pan24 αν τα πράγματα μείνουν όπως έχουν, μοιάζει να πετάει λευκή πετσέτα.
Sokos
Το να πληρώσει το μάρμαρο ο Roberts ή ο Thomson θα έιναι μεγαλύτερη ξεφτίλα και από τις 2 30άρες σε 7 μέρες...

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αλλαγών μέσα στην σεζόν, και καλώς. Εδώ η διοίκηση έχει δείξει ξεροκεφαλιά μεγαλύτερη του αναμενομένου σε πολλές περιπτώσεις, το να πάρει τέτοια απόφαση Ιανουάριο/Φεβρουάριο είναι τελείως απίθανο.

Παρά την ξεφτίλα της τελευταίας εβδομάδας πάντως, η ομάδα παραμένει 2η στην κατάταξη και μέσα και στους 3 στόχους της σεζόν. Θεωρώ δεδομένο ότι θα ανέβει σε θέματα φυσικής κατάστασης, πράγμα που θα βοηθήσει σε πάρα πολλά ματς αλλά φοβάμαι πως δεν αρκεί από μόνο του για κάτι σπουδαίο.

Υπάρχει πλέον τεράστια πίεση χρόνου βέβαια. Σε 10 μέρες παίζουμε στο ΟΑΚΑ και λίγο αργότερα στην Μαδρίτη. Με εμφανίσεις σαν την σημερινή θα έχουμε άλλες 2 30άρες και εκεί τα πράγματα όντως μπορεί να γίνουν μη αναστρέψιμα.

Όσον αφορά το μπάσκετ που βλέπουμε, έχω πάψει να ελπίζω ότι το δίδυμο Σφαιρόπουλου-Σπανούλη μπορεί να αποδώσει κάτι διαφορετικό. Όταν αντιμετωπίζουμε ομάδες που μπορούν να μας εγκλωβίσουν με την περιφερειακή τους άμυνα (κάτι που θα συμβαίνει όλο και συχνότερα όσο μεγαλώνει ο Σπανούλης), θα πασχίζουμε να φτάσουμε τους 55-60 πόντους, ψάχνωντας για πετρέλαιο στο παρκέ και σουτάροντας πιο πολλά τρίποντα από δίποντα, με ποσοστά μπετατζήδων.

Stavros7
Αναμένεται συνάντηση Αγγελοπουλαίων με Σφαιρόπουλο μετά την επιστροφή απο την Ρωσία λένε τώρα...
Προβλέπω ολιγοήμερη πίστωση χρόνου και στην επόμενη ήττα με κάτω τα χέρια,αποφάσεις.

Τότε 2 τα ενδεχόμενα: 1)Ή θα ρισκάρουν κόντρα στα πεπραγμένα τους μέχρι τώρα και θα διώξουν Σφαιρόπουλο μεσούσης της σεζόν ή θα αλλάξουν 1 ξένο.Αλλά εκτιμώ πως δεν θα πάρουν αποφάσεις άμεσα.Θα περιμένουν λιγάκι ακόμα.
john wick
Δεν είμαι ο Σφαιρόπουλος, Δεν βάζω χρήματα όπως οι Αγγελόπουλοι. Δεν αποφασίζω για τίποτα.

Αν με ένα μαγικό τρόπο μου δινόταν μία απόφαση σε σχέση με τον Ολυμπιακό, θα ευχαριστούσα τον Ρόμπερτς για την προσπάθειά του, θα έπαιρνα τον Λάνγκφορντ και θα έβαζα στον «άσο» τον Σπανούλη. Και μη μου αναφέρετε την άμυνα γιατί και τον Ρόμπερτς δεν τον λες ογκόλιθο.



Μελαγιες..
pan24
QUOTE (Stavros7 @ Jan 18 2018, 22:53 ) *
Με τους ξένους όντως έχει ένα θεματάκι ο Σφαιρό.3 μήνες τους έψαχνε να τους κλείσει κιόλας τους συγκεκριμένους...


*Pan24 αν τα πράγματα μείνουν όπως έχουν, μοιάζει να πετάει λευκή πετσέτα.

Αν συνεχισει να παιζει ετσι ναι πεταει λευκη πετσετα αλλα αν συνεχισει να παιζει ετσιμε οποιον και να αντικαταστησεις ρομπερτς-τομπσον το αποτελεσμα θα ειναι ιδιο


Το προβλημα δεν ειναι ο καθε ρομπερτς η γενικα οι ξενοι περιφερειακοι.Περσι ουσιαστηκα η χρονια βγηκε με τον γουοτερς στην θεση του ρομπερτς
Οσο κακος και να ειναι ο ρομπερτς ο γουοτερς ηταν χειροτερος
Περσι η περιφερεια εκτος απο το μαντζαρης-σπανουλης ηταν το γουοτερς-γκριν
Ακομα και ατομικα να το δουμε ο στρελνιεκς δεν ειναι σκορερ αλλα δεν ειναι χειροτερος απο τον γκριν
Φετος υπαρχει επιπλεον ο τομπσον στην περιφερεια που περσι η θεση ξενου ειχε παει στο τριτο σεντερ

Η διαφορα φετος ειναι οτι ο σπανουλης φυσιολογικα μεγαλωνει οποτε το πλανο δεν μπορει να ειναι το ιδιο αποτελεσματικο
Αν δεν αλλαξει το πλανο με οποιον και να αντικατασταθει ο ρομπερτς δεν αλλαζει κατι
Stavros7
Γι'αυτό ανέφερα και πριν πως πρέπει ταυτόχρονα με την αλλαγή κάποιου ξένου να αλλάξουν και άλλα πράγματα...
Αλλά παίκτη σε τόσα ματς Ευρωλιγκας με αρνητικό συσχετισμό λαθών/ασσίστ,μηδενική προσφορά σε δημιουργία,μέτρια προς κακή άμυνα,και κάκιστα ποσοστά σε 2ποντα και μέτρια σε 3ποντα, ΔΕΝ τον θέλω.
Προσωπική μου γνώμη.
akratacity
QUOTE (john wick @ Jan 18 2018, 23:06 ) *
Δεν είμαι ο Σφαιρόπουλος, Δεν βάζω χρήματα όπως οι Αγγελόπουλοι. Δεν αποφασίζω για τίποτα.

Αν με ένα μαγικό τρόπο μου δινόταν μία απόφαση σε σχέση με τον Ολυμπιακό, θα ευχαριστούσα τον Ρόμπερτς για την προσπάθειά του, θα έπαιρνα τον Λάνγκφορντ και θα έβαζα στον «άσο» τον Σπανούλη. Και μη μου αναφέρετε την άμυνα γιατί και τον Ρόμπερτς δεν τον λες ογκόλιθο.



Μελαγιες..

Αυτος εχει κολλησει με τον Λανγκφορντ καναδυο χρονια τωρα...
SteveNashidis
Δε φταίνε οι ξένοι μας παίκτες και απορώ γιατί τα ρίχνετε στον Τόμσον και τον ρόμπερτς.

Δεν έχετε δει πόσοι ξένοι ήρθαν στην ομάδα με σούπερ χρονιές και έμοιαζαν παλτά στο αμυντικογενες πλάνο;
Είναι τυχαίο λέτε;

Δηλαδή σε ποια ομάδα της ευρολιγκα έχουν Αμερικανό που σκίζεται στην άμυνα και επιθετικά περιμένει υπομονετικά πότε θα του έρθει η μπάλα για να δώσει πάσα;

Αυτή ομάδα φτιάχνει μόνο ψηλούς που ταιριάζουν σε αυτή τη φιλοσοφία. Στους κοντούς ή τους καταστρέφουμε την καριέρα και τραυματιζονται ή τους αφοπλιζουμε για ένα δίδυμο και βγάζουμε βρώμα ότι είναι κακοί χαρακτήρες και δε ταίριαζαν.

Έναν Αμερικανό είχαμε που έπαιζε άμυνα επειδή ήταν ιταλοθρεμμενος και τον διώξαμε γιατί θα τραυματιζονταν και πλέον στην ομάδα ο μόνος υγιής είναι ο τομιτς...
Kserolismos87
Δυστυχως η ομαδα κανει παρατεταμενη κοιλια και ο κινδυνος να χαθει το πλεονεκτημα εδρας ειναι ορατος ενω τιποτα δεν πρεπει να αποκλειεται ακομα και για 8αδα με αυτη την εικονα. Κοιλια βλεπουμε καθε χρονο περιπου τετοια εποχη. Πρωτη φορα ομως βλεπω τετοια μεγαλη διαφορα μετα την επιστροφη ενος σημαντικου παικτη (Σπανουλης). Αλλαξε ολο το παιχνιδι επιθετικα, η αμυνα εγινε σμπαραλια και οι περιφερειακοι παικτες παροπλιστικαν. Μαζι με 5-6 αλλους εδω, το γραψαμε οτι το φοβομασταν απο το πρωτο παιχνιδι της επιστροφης του σπανουλη στην ευρωλιγκα και δυστυχως επιβεβαιωθηκαμε. Τοτε καποιοι επεσαν να μας φανε, να ομως που τωρα ολοι γι αυτο συζητανε. Τι κανεις με τον ηγετη σου σε τοσο ασχημη κατασταση και πιθανως μη αναστρεψιμη?

Δεν καταλαβαινω την εμμονη καποιων με τον Ρομπερτς η τον Τομπσον. Συμφωνα με το +/- ανα λεπτο αγωνα που εβαλε εδω στο φορουμ καποιος πριν απο 2-3 παιχνιδια, ο Ρομπερτς ηταν ο καλυτερος παικτης. Ακομα και στο PIR μεχρι να γυρισει ο Σπανουλης ηταν απο τους καλυτερους. Ο Τομπσον ηταν ο 3ος καλυτερος στο +/-. Αλλα και εκτος στατιστικης, εγω ειδα πολυ καλα παιχνιδια και απο τους δυο, εδειξαν δυνατοτητες οταν ειχαν ρολο και την εμπιστοσυνη του προπονητη. Οσο για τα λαθη σε σχεση με τις ασσιστ, σημερα ενας παικτης μας ειχε 1 ασ και 6 λαθη και -4 στο PIR , και συμβαινει να εχει και το μεγαλυτερο συμβολαιο. Και εν τελει, γιατι μιλαμε μονο γι αυτους? Ο Μιλουντινοφ απο τοτε που ανανεωσε δεν εχει κανει καλο παιχνιδι, ο Μαντζαρης απο τα χειροτερα PG της ευρωλιγκας φετος, ο Στρελνιεκς τωρα συνερχεται λιγο, ενω και ο Πριντεζης ειναι ντεφορμε.

Παραμενω αισιοδοξος. Παροτι το μπασκετ που παιζουμε δεν βλεπεται και παροτι εχει γινει απολυτα προβλεψιμο, ειδικα απο τους προπονητες που μας ξερουν καλα, πιστευω οτι υπαρχει χρονος να διορθωθουν πολλα στην ομαδa. Αλλαγες προπονητη η παικτων μονο χειροτερα θα κανουν τα πραγματα και δεν δικαιολογουνται. Ακομα.
T.W.Is.M.
QUOTE(john wick @ Jan 18 2018, 23:06 ) *
Δεν είμαι ο Σφαιρόπουλος, Δεν βάζω χρήματα όπως οι Αγγελόπουλοι. Δεν αποφασίζω για τίποτα.

Αν με ένα μαγικό τρόπο μου δινόταν μία απόφαση σε σχέση με τον Ολυμπιακό, θα ευχαριστούσα τον Ρόμπερτς για την προσπάθειά του, θα έπαιρνα τον Λάνγκφορντ και θα έβαζα στον «άσο» τον Σπανούλη. Και μη μου αναφέρετε την άμυνα γιατί και τον Ρόμπερτς δεν τον λες ογκόλιθο.



Μελαγιες..


Αυτη η ψυχη οΜαρντιοΚολινς που να ειναι αραγε; Τον ειχα αφησει καπου στην Πολωνια περσι. Απ το να ερθει ο streetballer Λανγκφορντ καλυτερα ο Κολινς. Ή ο Ice Cube για να παιξουμε με κανονες Big 3 με τετραποντο...
Sence Of Defence
Χρόνο συμμετοχής σε Ρόμπερτς, στρελνιεκς, τόμσον, σύνταξη στον σπανουλη.
Υπομονή να γυρίσει Τιλι, να μπει ξανά ο μακ λιν και όσο πάει.
Το είδαμε σήμερα πεντακάθαρα, πιο προβλεξιμος πεθαίνεις.
Ατυχία για την ομάδα οι σοβαροί τραυματισμοί για μια ακόμη φορά.
Τώρα δεν αλλάζεις κάτι, ούτε προπονητή ούτε παίχτες.
kotzito
Για τον Τόμπσον η ευθύνη είναι ξεκάθαρα του Σφαιρόπουλου, όχι του παίκτη. Ο Τόμπσον είναι ένας παίκτης σουτέρ που πρέπει να του βγάζεις συστήματα για να παίρνει τα σουτ που χρειάζεται και χρειαζόμαστε. Με το να μπαίνει 3λεπτα και να παίρνει μόνο ατομικές προσπάθειες για να μην μας μείνει η μπάλα στα χέρια, δεν πρόκειται να αποδώσει.

Ντάξει, παραμένω αισιόδοξος ακόμα και για το πλεονέκτημα έδρας, αρκεί να είναι κοιλιά μερικών αγώνων και όχι εβδομάδων ή μήνα. Βέβαια με μια δύσκολη τριάδα αγώνων να ακολουθεί, αν δεν κάνει τουλάχιστον 2 νίκες ο Ολυμπιακός δεν ξέρει αν θα την βγάλει καθαρή ο κόουτς. Ειδικά σε ενδεχόμενες ήττες με Φενέρ και Ρεάλ, που θα συνοδευτούν κι από κακή εμφάνιση, μάλλον πάμε για αλλαγή.

Και προς Θεού μακριά από εμάς ο Λάνγκφορντ. Τρέμω μόνο στο ενδεχόμενο συνύπαρξης στην ίδια πεντάδα με τον Σπανούλη.
basket72
QUOTE (Kserolismos87 @ Jan 19 2018, 00:02 ) *
Μαζι με 5-6 αλλους εδω, το γραψαμε οτι το φοβομασταν απο το πρωτο παιχνιδι της επιστροφης του σπανουλη στην ευρωλιγκα και δυστυχως επιβεβαιωθηκαμε. Τοτε καποιοι επεσαν να μας φανε, να ομως που τωρα ολοι γι αυτο συζητανε. Τι κανεις με τον ηγετη σου σε τοσο ασχημη κατασταση και πιθανως μη αναστρεψιμη?


Δεν θυμάμαι να έπεσε κανείς να φάει κανέναν αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Το θέμα όμως είναι ότι δικαίως δίναμε χρόνο στην ομάδα στα πρώτα παιχνίδια μετά την επιστροφή Σπανούλη. Μην ξεχνάμε ότι πριν λίγους μήνες μας είχε οδηγήσει σε ένα F4 κι έναν ακόμη τελικό (στον οποίο βέβαια ήταν χάλια ο ίδιος κι όλη η ομάδα).
Τότε εύλογα κάναμε λόγο για υπομονή, από την ήττα με τα χέρια κάτω στην Πυλαία και μετά όμως έχουμε 3 εμφανίσεις εκτός έδρας που παραπέμπουν σε εικόνα πριν πολλά πολλά χρόνια.
Κάθε φάση έχει και την ανάλογα οξυμένη ή μη κριτική. Τώρα πια δεν μπορούμε να κρυβόμαστε. Έχουμε πρόβλημα και αν αρχίσουνε να τα ρίχνουνε πια στου ξένους της ομάδας θα έχουμε κι ένα θέμα ηθικό σε συνέχεια του περασμένου καλοκαιριού με τους ξένους που δεν ...κλαίνε και με τα παπαγαλάκια γύρω από την ομάδα που βγάζουν τέτοια θέματα προς τα έξω.
Άντε τώρα ... κάτι τέτοια με τσατίζουν πιο πολύ και από τις 2 σερί 30 αρες που φάγαμε smiley.gif κι ας κέρδισα και μια ωραία 3αδουλα με το στοιχηματικό διπλό της Βαλένθια και του άσσους Μακάμπι και Μπάρτσα.
T.W.Is.M.
Σε καθε περιπτωση παντως δε χρειαζεται να ερχεται η καταστροφη, ακομα και μετα τη δευτερη βαρια ηττα. Η σεζον εχει δρομο ακομα και δεν μπορω να πιστεψω οτι οι δυναμεις τελειωσαν απο τον Ιανουαριο. Σιγουρα δεν ειναι τυχαιο οτι οι δυο συντριβες ηρθαν τοσο κοντα η μια στην αλλη, σιγουρα δεν ειναι τυχαιο οτι με την επιστροφη του Σπανουλη το ρεκορ εγινε χειροτερο(αυξηθηκε ομως κι ο βαθμος δυσκολιας των παιχνιδιων), ομως ειναι λογικο οτι καποια στιγμη θα τελειωσει το ντεφορμαρισμα. Ελπιζω οτι αυτο θα γινει μοιραζοντας καλυτερα τους ρολους.
Σιγουρα η κατευθυνση του προπονητη ειναι λαθος. Το μπασκετ παγκοσμιως στρεφεται προς την επιθεση και δεν μπορεις να κερδιζεις παιζοντας αμυνα και χωρις εξισου καλο πλανο επιθετικα. Θα μου πει καποιος, στα πρωτα 10 ματς ειδαμε καλυτερο μπασκετ και καλυτερο επιθετικο πλανο. Παρολα αυτα ειδαμε τους 51 ποντους στη Βαρκελωνη και τους 62 με τον ΠΑΟ. Θεωρω πως η ομαδα εχει και λαθη στη δομη της, αφου υστερει σε ταχυτητα. Αυτα δε διορθωνονται, μονο κρυβονται. Το μακιγιαζ λοιπον δεν μπορει να ειναι το διαρκες pick n roll, ουτε το παση θυσια τριποντο σε 30 επιθεσεις για να κυνηγησουμε ετσι το σκοραρισμα.
Το καλο διαστημα του Ολυμπιακου μεσα στη σεζον ηρθε οταν ανεβηκε ο Ρομπερτς προσωρινα και βρηκε ρολο ο Στρελνιεκς. Οι 2 τους δεν εχουν βρει ακομα ρολο με την επιστροφη του Σπανουλη. Το ιδιο εχει παθει και ο Τομπσον. Δεν ειναι ομως τυχαιο οτι ο πιο σταθερος παιχτης απο την αρχη της χρονιας ειναι ο Παπανικολαου, αυτος που διακρινεται περισσοτερο για τα αποθεματα ενεργειας στο παιχνιδι του. Στους γκαρντ παντως κατι μοιαζει να λειπει. Ρομπερτς και Στρελνιεκς δεν εχουν ταιριαξει καλα με το Σπανουλη, ενω ο Μαντζαρης που κολλαει καλυτερα ειναι μετριος ως τωρα. Η παρατηρηση ομως που εχω να κανω ειναι για τη γραμμη των ψηλων. Δε θα επεμενα στο διδυμο Πριντεζη-Μιλουτινοφ τοσο πολυ. Δυο παιχτες που απειλουν περισσοτερο στο low post ταυτοχρονα δεν ειναι οτι καλυτερο. Θα συνδυαζα τον Πριντεζη με το ΜακΛιν και το Μιλουτινοφ με το Γουιλτζερ ή τον Παπαπετρου, που θελουν να ξεκινανε τις προσπαθειες τους απο μακρια. Ισως με βαση τα διδυμα ψηλων ειναι καλυτερο να χρησιμοποιεις και τους καταλληλους γκαρντ.
Στην πραξη αυτο που χαθηκε με τις 2 ηττες ειναι η ευκαιρια να εδραιωθουμε στις πρωτες 4 θεσεις. Ακομα ειμαστε εντος στοχου. Μονο που πια δεν υπαρχει περιθωριο για κακες ηττες.
louie
Οσο άσχημη και αν είναι η εικόνα 2 τέτοιων εμφανίσεων σε μια εβδομάδα ο Ολυμπιακός ακομα βρίσκεται σε εξαιρετική βαθμολογικά θέση. Υπάρχει λοιπόν μια βάση στην οποια μπορεί να δουλέψει η ομαδα χωρις να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Απο εκει και περα σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να ειναι σύμπτωση. Αυτή πρέπει να ειναι η σκέψη του προπονητή ψάχνοντας την λύση και φυσικά οχι να τα ρίξει αλλη μια φορα σε συγκυρίες.

Ο "elephant in the room" ειναι το γεγονός οτι χωρίς Σπανούλη ο Ολυμπιακός των "χαμηλου επιπέδου ξένων" και των πολλών τραυματισμών είχε 8-2 στην Ευρωλίγκα και μια ηττα στην Ελλάδα απο τον Παναθηναϊκό. Μετα την επιστροφή Σπανούλη ο σφαιροπουλος διάλεξε να καταστρέψει την χημεία και τους ρολους που ειχαν βρει και να επιστρέψει με στροφή 180 μοιρών στο πλάνο που ο Σπανούλης εχει τον απόλυτο έλεγχο της ομάδας και οι υπόλοιποι (πλην Πριντεζη) μετατρέπονται σε κομπάρσους. Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα 5-4 στην Ευρωλίγκα και ηττες απο παοκ και ΑΕΚ στην Ελλάδα.

Αυτο μου θυμίζει μια συζήτηση που είχαν σε μια εκπομπή με Isaiah Thomas και Barkley που έλεγαν για το πως ειναι να είσαι μεγάλος παίχτης(σε αξία) σε μεγάλη ηλικία. Έλεγαν λοιπόν οτι υπάρχουν αγώνες που ξυπνάς το πρωι και το σώμα σου είναι ξεκούραστο και εισαι σε κατάσταση να παίξεις οπως στα νιάτα σου. Υπάρχουν ομως και αλλες τοσες που οσο και να θες το σωμα σου ειναι τοσο βαρύ που απλά δεν ακολουθεί τον εγκέφαλο και δεν μπορείς να αποδώσεις.

Ολα καλως ή κακώς ειναι στο χέρι του σφαιροπουλου. Εχει στα χερια του τα υλικά που τον έφεραν στην δεύτερη θέση αλλα και που σε αλλους αγωνες και διαστήματα τον έκαναν να παίζει οπως σήμερα. Το τι θα φτιάξει με αυτα τα υλικά ειναι στο χέρι του. Πραγματικά η φετινή σεζόν ειναι σεζόν του σφαιροπουλου. Εκείνος θα καθορίσει το πως θα αποδώσει η ομάδα.

Οσο για τον ρομπερτς που λενε πολλοί. Εγω έβλεπα το καλοκαίρι να διαφημίζεται απο δημοσιογράφους ως ο σούπερ δημιουργός που μπορεί να αποτελέσει τον δεύτερο πόλο δημιουργίας του Ολυμπιακού κτλ βασισμένοι σε αστεία επιχειρήματα οπως ενας αγώνας στο NBA που ειχε 20 ασίστ. Λες και δεν τον είχαμε δει στην Ευρώπη και την Ευρωλίγκα που ειχε μ.ο 2.2 ασσιστ και περιμέναμε να τον μάθουμε απο βιντεάκια στο YouTube. Τωρα ξαφνικά βρίσκεται ο παίχτης να πρέπει να απολογηθεί που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε εναν ρολο που ποτέ δεν ηταν ο ίδιος.
rankin
QUOTE(tuareg @ Jan 18 2018, 22:33 ) *
δλδ απο το σημερινο και τη μπασκονια στον Ολυμπιακο καταλαβαν οτι το προβλημα θα λυθει αν αλλαξουν τους ξενους?

Ισως και αν γινει μια διακοπή συμβολαιου στον Μπόγρη, ολα να πανε καλύτερα.

Ο γυαλός ειναι στραβός
Μη φοβάστε τίποτα
Nemesakos
Είδα το πρώτο ημίχρονο..
Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο είδα να μπαίνει στο παρκέ ο Ρόμπερτς και να βολοδέρνει. Να παίρνει την μπάλα απλά για να την δώσει. Σε κάποια φάση φάνηκε να σουτάρει εκτός συστήματος, γιατί στα μάτια μου φαινόταν να το έχει ανάγκη. Το ίδιο έχω παρατηρήσει συμβαίνει και με τον Τόμπσον. Έχει την ανάγκη να σουτάρει να σκοράρει και αρκετές φορές παίρνει βεβιασμένα σουτ.

Anyway. Θεωρώ αστείο (για να μην πω και ρατσιστικό μετά από τόσες φορές που έχει γραφτεί από όλους τους δημοσιογράφους) να κατηγορούνται για την λειτουργία ΟΛΗΣ της ομάδας οι ξένοι παίκτες . Όπως και να έχει επιλογές του εκάστοτε κόουτς είναι εκτός και αν του τους φόρτωσαν. Προσωπικά βλέπω τους Έλληνες να αποδίδουν αρκετά χειρότερα από τους ξένους, αναλογικά με τον χρόνο συμμετοχής τους και τις προσπάθειες που παίρνουν. Δεν είναι δυνατόν το πρόβλημα να είναι ο Ρόμπερς και ο Τόμπσον, όταν ΦΑΝΕΡΑ δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ ρόλο μέσα στο παρκέ, δεν έχουν συστήματα πάνω τους, και υπάρχουν στην 5άδα είτε για να δίνουν την μπάλα στον Σπανούλη, είτε να μεταφέρουν την μπάλα μέχρι στην εκτέλεση του pick and roll ή του post του Πρίντεζη.

Με εξαίρεση αυτούς τους δύο που στοχοποιούνται, μάλλον υπάρχει συμπάθεια από τους δημοσιογράφους προς τον Στρέλνιεκς και δεν γράφουν τίποτα για τον επίσης ευνουχισμό του αλλά και την μειωμένη σε σχέση με το ξεκίνημα απόδοσή του. Φυσικά και μια χαρά είναι ο Λετονός, για μένα είναι ο πολυτιμότερος παίκτης του ΟΣΦΠ, ωστόσο η μαγική εικόνα που είχε το πρώτο διάστημα έχει δώσει την θέση της σε κάτι άλλο.

Είναι ξεκάθαρο το ότι ο Σφαιρόπουλος προτιμά να δώσει περισσότερο χρόνο ώστε να εντάξει στην ομάδα ξανά τον Σπανούλη, χαλ'ώντας ότι χημεία είχε προλάβει να χτίσει στους πρώτους 10 αγώνες. Ωστόσο με αυτή την πρακτική αυτό πληρώνεις. Δεν μπορεί όμως να ζητάς τα ρέστα από παίκτες που τους έχεις απλά για να μεταφέρουν την μπάλα. Ούτε από παίκτες που βάζεις 5-6 δίλεπτα και περιμένεις παππάδες..

Για μένα είναι ξεκάθαρη η ευθύνη του Σφαιρόπουλου. Η κουβέντα πρέπει να γίνει με αυτόν και όχι με τους παίκτες. Επειδή οι Αγγελόπουλοι ξέρουν μπάσκετ ελπίζω να μην συμβουλεύονται τους Μελάγιες και Καβαλιεράτους και Διαμαντόπουλους αυτού του τόπου για να πάρουν τις όποιες αποφάσεις τους. Γιατί δυστυχώς μέχρι στιγμής αυτό φαίνεται να κάνουν..

Δεν φταίνε για όλα οι ξένοι παιδιά τι να κάνουμε.. Κάποια στιγμή φταίει και ο Έλληνας...
Stavros7
Έλα να τελειώνουμε με τα σαπάκια!Ψάξιμο έστω και τώρα για αντικατάσταση ξένων να μην χαθεί η χρονιά!Και τα υπόλοιπα λάθη ας τα δει αυτός που κάθεται στον πάγκο με διορία ώς τον Μάιο.
Πάμε γερά!

LINK
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.