Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2012-2013 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
Pages: 1, 2, 3
ρομπαξ ντακ
Tο Eυρωπαικο μπασκετ εκεινη την περιοδο ηταν διχασμενο και τραυματισμενο λογω της υπαρξης δυο παραλληλων διοργανωσεων οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε ευκολα συμπερασματα, παντα για το θεμα που συζηταμε. Αλλα, κοιταξε να δεις φετος ας πουμε. Ποσα παιχνιδια 20 αν δεν κανω λαθος; επιπλεον τα ματς της 8αδας πριν τ0 φαιναλ4 ειναι 0τι πι0 αναξιοκρατικο σε διασυλογικο συστημα αγωνων. Το φαιναλ4 θα μπορουσε να ειχε λογικη μονο σε επιπεδο τουρνουα που σημαινει πολυ λιγοτερους αγωνες. Τωρα αν ειναι συναισθηματικοι οι λογοι διατηρησης του και βασιζονται πανω σε μια Ευρωπαικη κουλτουρα μετακινησης οπαδων κλπ τοτε το δεχομαι ως προς το σκελος του αυτο.....ποσα θα ειχε παρει η Μπαρτσελονα σε σειρες αγωνων ε; wink.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(ρομπαξ ντακ @ Dec 19 2012, 11:35 ) *
Tο Eυρωπαικο μπασκετ εκεινη την περιοδο ηταν διχασμενο και τραυματισμενο λογω της υπαρξης δυο παραλληλων διοργανωσεων οποτε δεν μπορουμε να βγαλουμε ευκολα συμπερασματα, παντα για το θεμα που συζηταμε. Αλλα, κοιταξε να δεις φετος ας πουμε. Ποσα παιχνιδια 20 αν δεν κανω λαθος; επιπλεον τα ματς της 8αδας πριν τ0 φαιναλ4 ειναι 0τι πι0 αναξιοκρατικο σε διασυλογικο συστημα αγωνων. Το φαιναλ4 θα μπορουσε να ειχε λογικη μονο σε επιπεδο τουρνουα που σημαινει πολυ λιγοτερους αγωνες. Τωρα αν ειναι συναισθηματικοι οι λογοι διατηρησης του και βασιζονται πανω σε μια Ευρωπαικη κουλτουρα μετακινησης οπαδων κλπ τοτε το δεχομαι ως προς το σκελος του αυτο.....ποσα θα ειχε παρει η Μπαρτσελονα σε σειρες αγωνων ε; wink.gif


Δεν ειναι μονο συναισθηματικος ο λογος κατα τη γνωμη μου. Θεωρω οτι ενα φαιναλ φορ τραβαει περισσοτερο ενδιαφερον και προβολη. Σκεψου οτι στην περσινη Ευρωλιγκα πχ θα ειχαμε μια σειρα τελικων ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακος(αν υποθεσουμε για χαρη απλοτητας οτι ο Ολυμπιακος κερδιζε σε σειρα πλει οφ την Μπαρτσελονα και η ΤΣΣΚΑ τον Παναθηναικο). Το ενδιαφερον θα βρισκοταν μεταξυ Ελλαδας και Ρωσιας. Τωρα δε λεω οτι οι φιλαθλοι της Ισπανιας, της Ιταλιας, της Τουρκιας, της Λιθουανιας, του Ισραηλ κλπ μαζευονταν στις καφετεριες και ειχαν βαλει video wall για να δουν τον τελικο, αλλα σιγουρα ο αντιστοιχος Ισπανος T.W.Is.M. και ο αντιστοιχος Ιταλος ρομπαξ ντακ θα το ειδαν το ματς.
Συμφωνω οτι ειναι παραδοξο να τελειωνει μεσα σε 3 μερες με 2 αγωνες μια διοργανωση που για να φτασουν οι ομαδες μεχρι εκει εχουν παιξει 27-29 αγωνες. Απ την αλλη εχουμε και το παραδειγμα του Τσαμπιονς Λιγκ, οπου ολα τελειωνουν σε 1 ματς σε ουδετερο. Ουτε καν διπλος δεν ειναι ο τελικος. Παλιοτερα δε που υπηρχαν 2 φασεις ομιλων οι ομαδες επαιζαν 16 ματς για να φτασουν στον τελικο και ολα κρινονταν σε 1 ματς. Στο πρωην κυπελλο UEFA ο διπλος τελικος εγινε μονος σε ουδετερο γηπεδο, προφανως γιατι κριθηκε πιο εμπορικος. Λογικη και επιχειρηματα υπαρχουν και για τις δυο πλευρες. Το θεμα ειναι ποιος ειναι ο σκοπος.
Zoys
Οι 10 μεγαλύτερες γκάφες της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας:

A.CAB

Κορυφαιο βιντεάκι με bloopers από την Ευρολιγκα.
Gravedigger
Nα το βάλω και εγώ το βιντεάκι η θα το έχω παρακάνει?? tongue.gif
A.CAB
QUOTE(Gravedigger @ Dec 21 2012, 01:08 ) *
Nα το βάλω και εγώ το βιντεάκι η θα το έχω παρακάνει?? tongue.gif


Ούτε που το 'χα παρατηρήσει ότι το πόσταραν 2 κιόλας μέρες πριν!
Πάντως αξίζει και τρίτο ποστ ειδικά για το νούμερο 1.
Gravedigger
QUOTE (A.CAB @ Dec 21 2012, 01:24 ) *
Ούτε που το 'χα παρατηρήσει ότι το πόσταραν 2 κιόλας μέρες πριν!
Πάντως αξίζει και τρίτο ποστ ειδικά για το νούμερο 1.

Και η προσφορά του Gonlum ήταν καλή.Έλα,δικιά σου η μπάλα.Ο Ρώσος μιμείται τον McGee???
ρομπαξ ντακ
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 19 2012, 18:06 ) *
Δεν ειναι μονο συναισθηματικος ο λογος κατα τη γνωμη μου. Θεωρω οτι ενα φαιναλ φορ τραβαει περισσοτερο ενδιαφερον και προβολη. Σκεψου οτι στην περσινη Ευρωλιγκα πχ θα ειχαμε μια σειρα τελικων ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακος(αν υποθεσουμε για χαρη απλοτητας οτι ο Ολυμπιακος κερδιζε σε σειρα πλει οφ την Μπαρτσελονα και η ΤΣΣΚΑ τον Παναθηναικο). Το ενδιαφερον θα βρισκοταν μεταξυ Ελλαδας και Ρωσιας. Τωρα δε λεω οτι οι φιλαθλοι της Ισπανιας, της Ιταλιας, της Τουρκιας, της Λιθουανιας, του Ισραηλ κλπ μαζευονταν στις καφετεριες και ειχαν βαλει video wall για να δουν τον τελικο, αλλα σιγουρα ο αντιστοιχος Ισπανος T.W.Is.M. και ο αντιστοιχος Ιταλος ρομπαξ ντακ θα το ειδαν το ματς.
Συμφωνω οτι ειναι παραδοξο να τελειωνει μεσα σε 3 μερες με 2 αγωνες μια διοργανωση που για να φτασουν οι ομαδες μεχρι εκει εχουν παιξει 27-29 αγωνες. Απ την αλλη εχουμε και το παραδειγμα του Τσαμπιονς Λιγκ, οπου ολα τελειωνουν σε 1 ματς σε ουδετερο. Ουτε καν διπλος δεν ειναι ο τελικος. Παλιοτερα δε που υπηρχαν 2 φασεις ομιλων οι ομαδες επαιζαν 16 ματς για να φτασουν στον τελικο και ολα κρινονταν σε 1 ματς. Στο πρωην κυπελλο UEFA ο διπλος τελικος εγινε μονος σε ουδετερο γηπεδο, προφανως γιατι κριθηκε πιο εμπορικος. Λογικη και επιχειρηματα υπαρχουν και για τις δυο πλευρες. Το θεμα ειναι ποιος ειναι ο σκοπος.

Ισως εχει να κανει με τον πολυεθνικο χαρακτηρα που εχει η Ευρωπη γιατι βλεπεις στα ντοπια πρωταθληματα δεν γινεται πουθενα μονος τελικος. Αρα τα παντα γυρνανε γυρω απο το ενδιαφερον του ουδετερου και αλλο να εισαι εγχωριος ουδετερος και αλλο πραγμα ιταλος σε τελικους Μπαρτσελονα-0λυμπιακος. Βασικα, για να κλεισει και η κουβεντα θα προτιμουσα ενα ισχυρο ελληνικο πρωταθλημα, με λιγοτερους και πι0 δυνατους αγωνες στην ευρωλιγκα
T.W.Is.M.
QUOTE(ρομπαξ ντακ @ Dec 21 2012, 18:49 ) *
Ισως εχει να κανει με τον πολυεθνικο χαρακτηρα που εχει η Ευρωπη γιατι βλεπεις στα ντοπια πρωταθληματα δεν γινεται πουθενα μονος τελικος. Αρα τα παντα γυρνανε γυρω απο το ενδιαφερον του ουδετερου και αλλο να εισαι εγχωριος ουδετερος και αλλο πραγμα ιταλος σε τελικους Μπαρτσελονα-0λυμπιακος. Βασικα, για να κλεισει και η κουβεντα θα προτιμουσα ενα ισχυρο ελληνικο πρωταθλημα, με λιγοτερους και πι0 δυνατους αγωνες στην ευρωλιγκα



Να που συμφωνησαμε τελικα. Ειδικα στην τελευταια προταση ετσι ακριβως το βλεπω κι εγω. Υποψιαζομαι ομως οτι η λυση σ αυτο και αφου η αναδιανομη του πλουτου δεν ειναι εφικτη( tongue.gif ) θα ηταν να επιστρεφαμε σε περιορισμους δεκαετιας 90(του τυπου 2-3 μη γηγενεις παιχτες σε καθε ομαδα), ωστε το ταλεντο να μοιραστει υποχρεωτικα σε περισσοτερες ομαδες.
rchos
Στον αγώνα Μπαρτσελόνα-Φενερ οι διαιτητές φέρουν μικρόφωνα και σε κάποια διαλείματα μας τους έδειξε η κάμερα και ακούγαμε τι συζήταγαν.

NBA γίναμε tongue.gif
SG3ptshooter
http://splicd.com/LMIp-9ZL9vw/61/69
Ρε παιδιά, στη φάση που βάζω από πάνω με το τρίποντο του Rivers, o τύπος λέει όντως "nothing but basket"; blink.gif Ή κάτι άλλο που (ευελπιστώ ότι) δεν καταλαβαίνω;
patrickdrd
αχαχαχαχαχ, ναι μωρε, nothing but net ηθελε να πει, αλλα τα κανε λιγο σαλατα,
εξαλλου οι σχολιαστες της ευρωλιγκας δεν εχουν κ την αγγλικη σαν μητρικη τους γλωσσα,
φαινεται αυτο, τι περιμενες;
SG3ptshooter
QUOTE(patrickdrd @ Jan 25 2013, 16:14 ) *
αχαχαχαχαχ, ναι μωρε, nothing but net ηθελε να πει, αλλα τα κανε λιγο σαλατα,
εξαλλου οι σχολιαστες της ευρωλιγκας δεν εχουν κ την αγγλικη σαν μητρικη τους γλωσσα,
φαινεται αυτο, τι περιμενες;

εξαρτάται απ' το σχολιαστή, έχουν και Borat κι έχουν και κάτι Αγγλοειδή που μιλάνε σαν τον Κάρολο. Το βασικό τους πρόβλημα είναι ότι μοιάζουν να μην έχουν παραμικρή ιδέα απ' το σπορ και συνήθως αναμασούν πράγματα, κάτι που προκαλεί αστειότητες όπως αυτή που επισήμανα. Αλλά "nothing but basket" διάολε; Τραγωδία.

Σε ελεύθερη μετάφραση φαντάζομαι σημαίνει ευτυχώς που πέτυχε τη μπασκέτα tongue.gif

Μιας και quotάρω και τηλεορασάκια, οι 2 Βρετανοί που θα έπρεπε να περιγράφουν Euroleague είναι ο James May δίδυμο με τον in character Peter Capaldi ως Malcolm Tucker. Ηδονή biggrin.gif
rchos
Με τις 4 σημερινές ασσιστ ο Παπαλουκάς έφτασε τις 949 στην διοργάνωση.

Ο μοναδικός ίσως λόγος που συνεχίζει είναι να φτάσει αυτό το 1000 αλλά εντάξει αδύνατο να το φτάσει με την συμμετοχή που έχει πλέον.

Η χαμένη ευκαιρία ήταν η περσινή χρονιά στην Μακάμπι.Εκεί χάθηκε το τρένο.

ΌΠως είναι τώρα τα πράγματα ο πρώτος που θα φτάσει το χιλιάρι θα είναι ο Τεόντοσιτς.
Βοηθάει και η νέα Ευρωλίγκα με τα πολύ περισσότερα παιχνίδια.
Από αυτό ίσως να ωφεληθεί και ο Διαμαντίδης και περάσει τον Παπαλουκά αν έχει 2 καλές σαιζόν ακόμη στα πόδια του.
rchos
Της βγήκε της Ευρωλίγκας πολύ το νέο σύστημα διεξαγωγής του τοπ 16.

Στον έναν όμιλο ξέρουμε ήδη τις 4 που περνάνε αλλά δεν ξέρουμε καθόλου με ποια σειρά.

Στον άλλο όμιλο έχουμε από την δεύτερη μέχρι την έκτη θέση όλες τις ομάδες να διεκδικούν θέση στην τετράδα.

Πολύ ωραία τελευταία αγωνιστική.
apkat
QUOTE(apkat @ Dec 1 2012, 02:18 ) *
Οποτε τελικα προβλεπω Φ4 με: ΤΣΣΚΑ- Ολυμπιακος και Μπαρτσα-Ρεαλ..Απο εκει τελικος ΤΣΣΚΑ-Μπαρτσα και την κουπα στην ΤΣΣΚΑ.. tongue.gif tongue.gif tongue.gif


Και παει να βγει το σεναριο μου... tongue.gif tongue.gif
rchos
QUOTE(apkat @ Apr 5 2013, 00:01 ) *
Και παει να βγει το σεναριο μου... tongue.gif tongue.gif


χαχα όντως για εκεί πάει.
Όπως έχω πει και εγώ φέτος βλέπω ΤΣΣΚΑ να το σηκώνει αλλά εσύ πιάνεις και τα ζευγάρια.

Πάντως όπως είπα και τις προάλλες το νέο τοπ 16 βγήκε πολύ καλά στην Ευρωλίγκα.Φοβερή τελευταία αγωνιστική.
Πολύ αγωνία μέχρι τέλους.

T.W.Is.M.
QUOTE(rchos @ Apr 5 2013, 00:10 ) *
χαχα όντως για εκεί πάει.
Όπως έχω πει και εγώ φέτος βλέπω ΤΣΣΚΑ να το σηκώνει αλλά εσύ πιάνεις και τα ζευγάρια.

Πάντως όπως είπα και τις προάλλες το νέο τοπ 16 βγήκε πολύ καλά στην Ευρωλίγκα.Φοβερή τελευταία αγωνιστική.
Πολύ αγωνία μέχρι τέλους.


Αν το παρει η ΤΣΣΚΑ, βαλε μου ενα 24ωρο μπαν μολις τελειωσει ο τελικος. Μετα απο 1 μερα συνεχες βρισιδι θα εχω ηρεμησει και θα μπορω να γραψω(για οτιδηποτε αλλο πλην της Ευρωλιγκα φυσικα). Αν γινεται, κανε μια εξαιρεση απ το μπαν στο τοπικ του WWE μονο. smiley.gif
rchos
Νέα μπάλα παρουσίασε η Euroleague


Παρουσιάστηκε επιτέλους η νέα μπάλα της διοργάνωσης.Θα χρησιμοποιηθεί πρώτη φορά στα παιχνίδια του τοπ 8.

LFO
QUOTE(apkat @ Apr 5 2013, 00:01 ) *
Και παει να βγει το σεναριο μου... tongue.gif tongue.gif


Δεν θα βγει.


Ολυμπιακος-Καχα θα ειναι το ενα ζευγάρι
morrison
Άνοιξαν τα τόπικς των προημιτελικών.
Ένα τόπικ που είχε ανοίξει στα θέματα του Παναθηναικού συγχωνεύτηκε με το καινούριο και είναι στο σαμπφόρουμ της Ευρωλίγκα μαζί με τα υπόλοιπα για να είναι όλα μαζεμένα. smile.gif
rchos
QUOTE(LFO @ Apr 6 2013, 11:00 ) *
Δεν θα βγει.


Ολυμπιακος-Καχα θα ειναι το ενα ζευγάρι



Αντιπαπαλουκικό μένος είναι αυτό...
SG3ptshooter
To αγόρι ξαναχτύπησε, σε μπασκετικά λημέρια αυτή τη φορά:


Το μεγάλο του hit το θυμάστε οι περισσότεροι:


Δεν αντέχω, θα βάλω και tribute για τη Δημαρχάρα του Λονδίνου της Γης:
apkat
Τα επιασα τα ζευγαρια του Φ4 τελικα οντως.. tongue.gif

Τωρα βεβαια θελω να γινει ανατροπη στο σεναριο και την κουπα στο ΣΕΦ.. tongue.gif
damian
Ποιος πιστεύετε ότι (θα) είναι ο MVP της σεζόν?
apkat
Κρστιτς, Τομιτς, Σπανουλης, Χριαπα, Φερναντεζ οι επικρατεστεροι κατα την γνωμη μου..Εδω που τα λεμε ειναι πιθανο αυτη να ειναι και η πρωτη πένταδα..

Και μετα ισως εχουμε Λασμε, Τεοντοσιτς, Χαινς, Μιροτιτς Παπανικολαου γιοα την δευτερη πενταδα..

Τζειμς, Φαρμαρ, Λουκας και Χικμαν ισως να ειναι και αυτοι καπου..Τελος ο Μπομπι Μπραουν αν η Σιενα προχωρουσε λιγο παραπανω θα μπορουσε να ειναι και ο mvp αλλα με το να αποκλειστουν τοσο νωρις ειναι πλεον δυσκολο ακομα και να ειναι σε καποια 5αδα..
T.W.Is.M.
QUOTE(apkat @ Apr 27 2013, 19:54 ) *
Κρστιτς, Τομιτς, Σπανουλης, Χριαπα, Φερναντεζ οι επικρατεστεροι κατα την γνωμη μου..Εδω που τα λεμε ειναι πιθανο αυτη να ειναι και η πρωτη πένταδα..

Και μετα ισως εχουμε Λασμε, Τεοντοσιτς, Χαινς, Μιροτιτς Παπανικολαου γιοα την δευτερη πενταδα..

Τζειμς, Φαρμαρ, Λουκας και Χικμαν ισως να ειναι και αυτοι καπου..Τελος ο Μπομπι Μπραουν αν η Σιενα προχωρουσε λιγο παραπανω θα μπορουσε να ειναι και ο mvp αλλα με το να αποκλειστουν τοσο νωρις ειναι πλεον δυσκολο ακομα και να ειναι σε καποια 5αδα..


Εγω ψηφισα Σπανουλη-Ναβαρο-Γουιμς-Χριαπα-Χαινς.
Ο Ναβαρο παρα τη μετρια σεζον μπηκε λογω της σειρας με τον Παναθηναικο και της αποδοσης στα κρισιμα σημεια. Αν ειχε αποκλειστει η Μπαρτσελονα, θα εβαζα Διαμαντιδη, αλλα τα 2 τελευταια ματς τον εβγαλαν εκτος. Ο Ρουντι κανει νουμερα, αλλα αμφιβαλλω αν ειναι αυτος που κανει τη διαφορα. Πιο επικινδυνους θεωρω τους Γιουλ και Μιροτιτς στη Ρεαλ. Γι αυτο προτιμησα Γουιμς. Τελος υπαρχει και το θεμα μεταξυ Χαινς-Λασμε. Νομιζω οτι κι οι δυο αξιζουν τη θεση, προτιμησα Χαινς επειδη ο Ολυμπιακος περασε στο F4, ενω ο Παναθηναικος οχι.
Για δευτερη πενταδα θα εβαζα Διαμαντιδη-Γκορντον-Φερναντεθ-Λασμε-Τομιτς. Απο κει και περα θα εβαζα και τους Φαρμαρ-Σμιθ-Τζειμς-Μαικλ(αν δεν ειχε αρρωστησει, θα ηταν τουλαχιστον στη 2η πενταδα)-Μπραουν-Παπανικολαου-Μιροτιτς.
Anaz
Kαλυτερη 5αδα Ευρωλίγκας χωρις Ναβαρο δεν γινεται.. rolleyes.gif
Τον Κρστιτς βλεπω πιθανοτερο MVP εγω.
T.W.Is.M.
QUOTE(Anaz @ Apr 28 2013, 18:00 ) *
Kαλυτερη 5αδα Ευρωλίγκας χωρις Ναβαρο δεν γινεται.. rolleyes.gif
Τον Κρστιτς βλεπω πιθανοτερο MVP εγω.


Ελπιζω να βγει οποιοσδηποτε αλλος απο τον υπανθρωπο με την καρεκλα. Καποιος ανθρωπος ας πουμε...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.