Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague 2012-2013 off topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2012-2013
Pages: 1, 2, 3
Ginobili
QUOTE(rchos @ Sep 25 2012, 16:31 ) *
εγω είμαι στη δουλειά δεν το χω ψάξει.
στο σαιτ τους βλέπω να λένε live and free

ok,αύριο θα δούμε καλύτερα Βουγιούκα.. laugh.gif
Αυτοί εδώ δεν λένε..
gspara
εδειχνε το hahasport το Νιμπουρκ-Οστανδη αλλα κερδιζε χαλαρα καμμια 20αρα η Νιμπουρκ και το εβγαλα
tuareg
QUOTE (gspara @ Sep 25 2012, 20:46 ) *
εδειχνε το hahasport το Νιμπουρκ-Οστανδη αλλα κερδιζε χαλαρα καμμια 20αρα η Νιμπουρκ και το εβγαλα


στο δ εγινε η διαφορα (εληξε 15-3),στο 30 ηταν 68-62
SkyFall
τα δείχνει κανονικά και με εξαιρετική ανάλυση στο σάιτ της ευρωλίγκα. μόνο που θα πρέπει να φτιάξεις λογαριασμό για λογκιν.
plo koon
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με μικρά lag? Αυτή τη στιγμή είμαι στο 1Mbps και έχω μικρά μικρά κολλήματα.

Γενικά η σύνδεσή μου streamαρει πολύ άνετα 720p αλλά εδώ φαίνεται να κολλάει (και μου μοιάζει υποδεέστερη ποιότητα από το 720P). Είναι δικό μου το θέμα ή μήπως είναι υπερφoρτωμένοι οι server λόγω του "δωρεάν"?

Αν μπορείτε πείτε σε ποια ταχύτητα έχετε βίντεο σε κανονική ροή.

Η σύνδεσή μου στο speedtest είναι 5,8/0,7Mbps
T.W.Is.M.
QUOTE(plo koon @ Sep 25 2012, 22:51 ) *
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με μικρά lag? Αυτή τη στιγμή είμαι στο 1Mbps και έχω μικρά μικρά κολλήματα.

Γενικά η σύνδεσή μου streamαρει πολύ άνετα 720p αλλά εδώ φαίνεται να κολλάει (και μου μοιάζει υποδεέστερη ποιότητα από το 720P). Είναι δικό μου το θέμα ή μήπως είναι υπερφoρτωμένοι οι server λόγω του "δωρεάν"?

Αν μπορείτε πείτε σε ποια ταχύτητα έχετε βίντεο σε κανονική ροή.

Η σύνδεσή μου στο speedtest είναι 5,8/0,7Mbps


Εχει καποια κολληματακια στη λιγη ωρα που το παρακολουθω. Θα προσπαθησω να δω και αλλα ματς μεχρι την Παρασκευη που ειναι δωρεαν και θα αποφασισω αν θα το αγορασω.
Αξιζει αραγε τα €55(ή και τα €62 για να προστεθει και η ACB)? Αν το συγκρινω με το αντιστοιχο κοστος του NBA league pass, σιγουρα οχι, αλλα επειδη σιγουρα θα θελησω μεσα στη σεζον να δω καποια ματς, θα το προτεινατε για να μην μπαινει κανεις στη διαδικασια του ψαξιματος για stream που να μην κολλαει?
SteveNashidis
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 25 2012, 23:12 ) *
Εχει καποια κολληματακια στη λιγη ωρα που το παρακολουθω. Θα προσπαθησω να δω και αλλα ματς μεχρι την Παρασκευη που ειναι δωρεαν και θα αποφασισω αν θα το αγορασω.
Αξιζει αραγε τα €55(ή και τα €62 για να προστεθει και η ACB)? Αν το συγκρινω με το αντιστοιχο κοστος του NBA league pass, σιγουρα οχι, αλλα επειδη σιγουρα θα θελησω μεσα στη σεζον να δω καποια ματς, θα το προτεινατε για να μην μπαινει κανεις στη διαδικασια του ψαξιματος για stream που να μην κολλαει?


Πλέον φίλε υπάρχουν λογαριασμοί στο youtube που ανεβάζουν ολόκληρους τους αγώνες από ACB και Ευρολίγκα όπως επίσης και σαιτ για να κατεβάσεις τους αγώνες σε μαγνητοσκόπηση την επόμενη μέρα . Δεν ξέρω παιδιά , μου φαίνονται πολλά τα λεφτά για το επίπεδο των αγώνων ( όχι όλων ) και πρέπει να ρίξουν και άλλο τις τιμές για να προσελκύσουν κόσμο . Άσε που δεν συμφέρει και από την άποψη ότι το οικιακό δίκτυο των εκάστοτε εταιριών που προσφέρουν ιντερνετικές υπηρεσίες δεν καλύπτει τις ταχύτητες που απαιτούνται για να δεις κανονικά χωρίς να κολλάει το πακέτο που πλήρωσες .
T.W.Is.M.
QUOTE(Voyager @ Sep 26 2012, 13:52 ) *
Πλέον φίλε υπάρχουν λογαριασμοί στο youtube που ανεβάζουν ολόκληρους τους αγώνες από ACB και Ευρολίγκα όπως επίσης και σαιτ για να κατεβάσεις τους αγώνες σε μαγνητοσκόπηση την επόμενη μέρα . Δεν ξέρω παιδιά , μου φαίνονται πολλά τα λεφτά για το επίπεδο των αγώνων ( όχι όλων ) και πρέπει να ρίξουν και άλλο τις τιμές για να προσελκύσουν κόσμο . Άσε που δεν συμφέρει και από την άποψη ότι το οικιακό δίκτυο των εκάστοτε εταιριών που προσφέρουν ιντερνετικές υπηρεσίες δεν καλύπτει τις ταχύτητες που απαιτούνται για να δεις κανονικά χωρίς να κολλάει το πακέτο που πλήρωσες .


Ενδιαφερομαι καθαρα για το live κομματι. Μαγνητοσκοπημενους αγωνες θα μπορουσα να κατεβασω, αλλα ξερω οτι κατα πασα πιθανοτητα δε θα εχω το χρονο να δω(ειδικα οταν ξεκινησει και το ΝΒΑ). Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να δω καποιο παιχνιδι ή μερος του την ωρα που γινεται. Οπου υπαρχει sopcast(ή και veetle) στα λινκ, νομιζω οτι ειμαστε ασφαλεις. Αν ομως δεν υπαρχει?
Για να δωσω περισσοτερες πληροφοριες, αναρωτιεμαι αν αξιζει να δωσω κι αλλα λεφτα εκτος απο το League Pass του ΝΒΑ, που θα το αγορασω σιγουρα(με προσφορα μεχρι το τελος του μηνα λιγο κατω απο τα €110-γι αυτο λεω οτι συγκριτικα δε συμφερει).
rchos
Βλέποντας τα προκριματικά της Ευρωλίγκας έχω να πω ότι τουλάχιστον 4 ομάδες από αυτές που συμμετέχουν εκεί έχουν δυνατότητα για καλύτερη παρουσία από Πρόκομ και Ολύμπια Λιουμπλιάνας στους ομίλους της διοργάνωσης...


Αλλά ο Ζόρντι δυστηχώς έτσι τα θέλησε.

Καντού-Νίμπουρκ
Ούνικς-Λε Μαν

Αυτοί είναι οι δύο ημιτελικοί των προκριματικών.
Θυμίζω ότι εκτός από τους Έλληνες της Ούνικς υπάρχει και ο Ταπούτος στην Τσέχικη ομάδα.


Σήμερα ο Ίαν είχε 18 πόντους και ο Καιμακόγλου 9 πόντους με 5 ριμπαόυντ.Από ότι καταλαβαίνω ο Πέτροβιτς θα στηριχθεί πολύ και στους δύο φέτος.

Η Ούνικς πάντως νίκησε πολύ άνετα σήμερα.
Η Λε Μαν είχε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και δίκαια νίκησε.Περίμενα πιο πολλά από την Ντόνετσκ.

Η Ούνικς νομίζω είναι η καλύτερη ομάδα και θα εκπλαγώ αν χάσει την πρόκριση.
Θα ήθελα πάντως με κάποιο τρόπο να δω και την Ντόνετσκ και την Νίμπουργκ στην φετινή Ευρωλίγκα.Θα προσέφερε κάτι έξτρα στον θεσμό η ύπαρξη δύο ομάδων που δεν είναι χειρότερες από ΄τις 23 που ήδη είναι στους ομίλους αλλά και προέρχονται από χώρες χωρίς εκπροσώπηση στη διοργάνωση.
benchwarmer
QUOTE(rchos @ Sep 26 2012, 23:56 ) *
Η Ούνικς νομίζω είναι η καλύτερη ομάδα και θα εκπλαγώ αν χάσει την πρόκριση.




*Και προς οποιον διεγραψε το προηγουμενο παρομοιο μου ποστ, αναφερομαι προφανως στην ομοιοτητα με http://www.fiba.com/images/web/News/Photos...i-03-06-201.jpg , και εννοω οτι εγω πιστευω οτι θα περασει η Καντου rolleyes.gif
Dred11
Πολύ δύσκολα προβλήματα βάζει αυτήν την ώρα η Νίμπουργκ στην Καντού εκτός έδρας προηγούμενη με έναν πόντο στο ημίχρονο. Πολύ καλός ο Ταπούτος.
T.W.Is.M.
QUOTE(benchwarmer @ Sep 27 2012, 11:56 ) *


*Και προς οποιον διεγραψε το προηγουμενο παρομοιο μου ποστ, αναφερομαι προφανως στην ομοιοτητα με http://www.fiba.com/images/web/News/Photos...i-03-06-201.jpg , και εννοω οτι εγω πιστευω οτι θα περασει η Καντου rolleyes.gif


Εννοειται. Στηριζουμε Καντου και Αντρεα Ευαγγελοπουλο Τρινκιερι! smiley.gif
Dred11
Tελικά κατέρρευσε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου η Νίμπουργκ. Σκληρή ομάδα η Καντού. Ωραίο παικτάκι ο Αραντόρι.
T.W.Is.M.
Μπραβο στην Ουνιξ που παει να αποκλειστει απο τους ανυπαρκτους. Ο δρομος ειναι ανοιχτος Αντρεα Ευαγγελοπουλε Τρινκιερι... wink.gif
Manu7
Tο σημαντικότερο είναι ότι η Ούνιξ αποκλείεται από μια ομάδα με 2 KΑΟΥΝΤΙ - ΚΑHUDI στο ρόστερ της ώστε να υπάρχουν ελπίδες ο Χατζημέγιστος να μεταδώσει παιχνίδι της Λε Μαν! laugh.gif
baskethood
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 27 2012, 22:26 ) *
Μπραβο στην Ουνιξ που παει να αποκλειστει απο τους ανυπαρκτους. Ο δρομος ειναι ανοιχτος Αντρεα Ευαγγελοπουλε Τρινκιερι... wink.gif

Καθόλου ανύπαρκτη. Μια καλή, αθλητική ομάδα είναι που παίζει καλή άμυνα (με εξαιρετικά rotations κλπ), κυριαρχεί στα ριμπάουντς και βγάζει ενέργεια. Είναι αρχή της χρονιάς και τέτοιες ομάδες βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από άλλες που είναι ανέτοιμες και θέλουν χρόνο για να βρεθεί χημεία. Ταυτόχρονα έχουν την ποιότητα του El Amin, του Batista και του Long στο επιθετικό κομμάτι.
Zoys
Περιττό να αναφέρει κανείς πόσο τραγική είναι η άμυνα της Ούνικς... Δεν μπόρεσε να περιορίσει στο ελάχιστο το μονοδιάστατο και απλοϊκό παιχνίδι της Λε Μαν.

20 πόντοι, 7 ριμπ. και 7 κερδισμένα φάουλ από τον Βραζιλιάνο σέντερ Μπατίστα που έκανε πλάκα μέσα στη ρακέτα των Ρώσων... Μεγάλο ματς από Καϊμακόγλου που ήταν ίσως ο μοναδικός παίκτης που φάνηκε να τα έδωσε όλα για την Ούνικς. Ο Βουγιούκας μπορεί να σημείωσε 12 πόντους ωστόσο ήταν κακός στους υπόλοιπους τομείς.

Έχασα λίγα ευρώ στο live bet, αλλά (παρά την ελληνική παρουσία της Ούνικς) χάρηκα που στο τέλος την πάτησαν. Άλλωστε γενικά συμπαθώ τις γαλλικές ομάδες παρά το κλασικά άναρχο και αφελές παιχνίδι τους.

Λογικά ανοίγει ο δρόμος για την Καντού αφού τρίτη υπέρβαση και μάλιστα απέναντι σε σοβαρή ομάδα είναι πολύ δύσκολη για τους Γάλλους.
T.W.Is.M.
QUOTE(baskethood @ Sep 27 2012, 23:34 ) *
Καθόλου ανύπαρκτη. Μια καλή, αθλητική ομάδα είναι που παίζει καλή άμυνα (με εξαιρετικά rotations κλπ), κυριαρχεί στα ριμπάουντς και βγάζει ενέργεια. Είναι αρχή της χρονιάς και τέτοιες ομάδες βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από άλλες που είναι ανέτοιμες και θέλουν χρόνο για να βρεθεί χημεία. Ταυτόχρονα έχουν την ποιότητα του El Amin, του Batista και του Long στο επιθετικό κομμάτι.


Ομαδα με Batista, με Koffi(Kingston) και με (Teddy)Long δεν ειναι ομαδα μπασκετ, ειναι το Friday Night Smackdown. Ο Βουγιουκας εκανε τον Μπατιστα να μοιαζει Χαουαρντ! Καλα, οι διαιτητες για κλωτσιες. Αν δεν ειχαν τον Καιμακογλου και ειχαν τον Αβλεεφ απεναντι, θα περνουσαν ασχημο βραδυ. Αυτος ο Πετροβιτς(ειναι αληθεια ο αδερφος του Ντραζεν? αν ναι, μαλλον τρωει και το φαι του αδερφου του και εγινε ετσι) τι ακριβως σκεφτοταν οταν αφησε το Βερεμεενκο με 4 φαουλ μεσα? Οχι οτι θα το επαιρνε το ματς και με αυτον, αλλα τουλαχιστον να μπορουσε να ριξει την ευθυνη αποκλειστικα στους παιχτες.
tuareg
QUOTE (Zoys @ Sep 27 2012, 23:38 ) *
.. Μεγάλο ματς από Καϊμακόγλου που ήταν ίσως ο μοναδικός παίκτης που φάνηκε να τα έδωσε όλα για την Ούνικς.



(Oσο και να σεβομαι το Κωστακη και να αξιζει χιλια μπραβο για τη προοδο του)με καλυτερο παικτη και πρωτο σκορερ το Καιμακογλου δε πας πουθενα.....
nkats
QUOTE(plo koon @ Sep 22 2012, 22:40 ) *
Ανακοίνωση της EuroleagueTV για τη νέα σεζόν. Ενδιαφέρον το παρακάτω κομμάτι:



Επίσης στα terms and agreements, δεν ειδα να λέει κάτι για blocking (είναι νωρίς βέβαια) . Έστειλα και μήνυμα μέσω της φόρμας τους εκφράζοντας την απορία μου περι του θέματος και λέγοντας ότι αν ισχύουν τα ίδια με πέρσι θα χάσουν έναν πιθανό πελάτη. Συνιστώ να κάνουν το ίδιο όσοι ενδιαφέρονται ώστε να πιέσουμε την κατάσταση όσο μπορούμε.

edit: Άκυρο. Το geoblocking ζει και βασιλεύει. Στο "where can I watch"
Greece: All games broadcasted by novasports bla bla bla. The rest of the games will be limited to 1/3 of the screen(wtf?)

Τους έστειλα και εγώ μια ερώτηση μέσω της φόρμας τους όσον αφορά το geoblocking. Στο site αναφέρει ότι όλα τα παιχνίδια που μεταδίδει η nova θα τα έχει το euroleague tv με 48 ώρες καθυστέρηση, ενώ τα υπόλοιπα θα περιορίζονται στο 1/3 της οθόνης. Δηλαδή αν η nova δείχνει 10 ματς από τα 12, εσύ θα μπορείς να βλέπεις live τα υπόλοιπα 2 στο 1/3!! Αν κοιτάξετε τους περιορισμούς στις άλλες χώρες είναι πολύ πιο χαλαροί (π.χ. στη Γαλλία θα δείχνει τα ματς των γαλλικών ομάδων μετά τις 12 το βράδυ αν θυμάμαι καλά.) Anyway, η σαφέστατη απάντηση που πήρα ήταν το εξής : "Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί μεταδόσεων στην περιοχή σας". Μιλάμε για φοβερή εξυπηρέτηση...
tuareg
ευκολα (80-66) η καντου (που επαιζε ουσιαστικα εντος εδρας 20χλμ αποσταστη το καντου απο το ντεζιο) τη λεμαν και πηρε το εισιτηριο για τους ομιλους.
benchwarmer


Αγαπάμε Αντρέα Τρινκιέρι και Καντού και επισήμως πλέον biggrin.gif Αν κάποιος βρει πουθενά ανεβασμένο κάποιο από τα ματς ας στείλει ένα πμ wink.gif
plo koon
QUOTE (nkats @ Sep 28 2012, 20:22 ) *
Τους έστειλα και εγώ μια ερώτηση μέσω της φόρμας τους όσον αφορά το geoblocking. Στο site αναφέρει ότι όλα τα παιχνίδια που μεταδίδει η nova θα τα έχει το euroleague tv με 48 ώρες καθυστέρηση, ενώ τα υπόλοιπα θα περιορίζονται στο 1/3 της οθόνης. Δηλαδή αν η nova δείχνει 10 ματς από τα 12, εσύ θα μπορείς να βλέπεις live τα υπόλοιπα 2 στο 1/3!! Αν κοιτάξετε τους περιορισμούς στις άλλες χώρες είναι πολύ πιο χαλαροί (π.χ. στη Γαλλία θα δείχνει τα ματς των γαλλικών ομάδων μετά τις 12 το βράδυ αν θυμάμαι καλά.) Anyway, η σαφέστατη απάντηση που πήρα ήταν το εξής : "Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί μεταδόσεων στην περιοχή σας". Μιλάμε για φοβερή εξυπηρέτηση...

Θα βοηθούσε πολύ να μας πει κάποιος 5 πράγματα από την περσυνή του εμπειρία με την EBTV.

bball.gif Σε τι ποιότητα έβλεπες το ματς (χωρίς να κολλάει) και τι σύνδεση είχες? Ας χρησιμοποιήσουμε αυτό σαν κοινή αναφορά.

bball.gif Το 1/3 της οθόνης ενοχλούσε ή παλευόταν?

Η παρακάτω ερώτηση δεν ξέρω αν πρέπει να απαντηθεί δημόσια. Παρόλα αυτά την κάνω και ας την λογοκρίνει κάποιος διαχειριστής αν υπάρχει θέμα.
bball.gif Βρήκες κάποιο τρόπο να ξεπεράσεις τα geoblocking restrictions? Εξακολουθούσες να μπορείς να βλέπεις το ματς στην ίδια ποιότητα?

Προσωπικά είμαι στο τσακ να την κάνω την αγορά, αλλά με προβλημάτισε η εικόνα που είδα στα προκριματικά. Κακή ποιότητα με πολύ lagging. Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
plo koon
Bump.

Μιας που πλησιάζει η λήξη της προσφοράς (5/10 νομίζω) των 55Ε για EL, μπορεί κάποιος να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις (δεν είναι ανάγκη να τις απαντήσει κανείς όλες, και οι πρώτες δύο αρκούν για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα).
rchos
http://www.euroleague.net/euroleague-for-l...s/i/100256/6351

Άρα στο πρόγραμμα oneteam συμμετέχουν οι 13 ομάδες με συμβόλαιο στην Ευρωλίγκα και όχι οι υπόλοιπες που κερδίζουν την συμμετοχή μέσα από τα πρωταθλήματα.
Εντάξει έχει μια λογική.

Πρέπει να το αναπτύξουν και άλλο στην Ευρώπη το πρόγραμμα.Στην Ευρώπη όμως.Τώρα εκεί είδαν κάποια παιδάκια κάποιους άγνωστους ψηλούς να τους επισκέπτονται στο σχολείο.Ε και τι έγινε.
Πρέπει να το οργανώσουν πιο πολύ αλλά στις τοπικές κοινωνίες κάθε ομάδας.
Εδώ στην Ελλάδα τι ακριβώς κάνουν Ολυμπιακός και Παναθηναικός μέσα από αυτό το πρόγραμμα.Την μία επίσκεψη που κάνουν τα Χριστούγεννα σε κάποιο ίδρυμα;
Ας πάρουν παράδειγμα από το αντίστοιχο NBA CARES που έχει συνεχείς δράσεις και στις τοπικές κοινωνίες.


Κάθε νίκη Ευρωπαικής ομάδας απέναντι στο NBA κάνει καλό στο στάτους της διοργάνωσης.
Γενικότερα όλο αυτό το διπλό Euroleague American tour - NBA Europe live μόνο καλό κάνει στην Ευρωλίγκα που εδραιώνει το στάτους της δεύτερης μεγαλύτερης Μπασκετικής Λίγκας στον κόσμο.

Άντε να αρχίσουν επιτέλους και τα επίσημα...
treathitch
http://euro-step.net/elpreview/
HLR CENATION
θα προσπαθήσω να προσεγγίσω τις ομάδες που έχω ήδη μια εικόνα.

Μπαρτσελονα: Ντεφορμε μέχρι στιγμής η ομάδα αλλα είμαι σίγουρος ότι θα βρει το δρόμο της.Θα μπει και ο Ναβαρο αργότερα.Διαθέτει έναν από τους καλύτερους "προπνητεω" και είναι γιοματαρι σε κάθε γραμμή.

Ρεαλ:Το μονο που θα με ανησυχούσε άμα ήμουν φίλος της Ρεαλ θα ήταν ο προπονητής ο Λασο.Είναι γεμάτη με εξαιρετικά δίδυμα σε κάθε θέση εκτος αυτού του σεντερ που ο Πισω απο τον πολυ καλο Σλοτερ υπάρχει ο λίγος μπεγκις.


Mακαμπι: Διαθέτει προπονηταρα ,εξαιρετική ρακέτα με Σαμαρντινι,Eλιγιαχου,Τζειμς έχει τον θαυμάσιο αμερικανο που ακούει στο όνομα Ντειβιν Σμιθ,έχει όλες τις προϋπόθεση να φτάσει ψιλά.Νομίζω ότι έχει τις "δυνατοθεω" για να μπει στους 8 και μετά βλέπουμε.

ΜΑλαγα :μου αρέσουν πολύ τα γκάρντ της.Καλογουει,Ουρτασουν, είναι δύναμη ενώ m αρέσει πολύ και ο γουίλιαμς που πασάρει εκπληκτικά αλλα δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα.Αδυναμίες διακρίνω στην γραμμή ψηλών καθώς πέρα του πολύ καλού

ΤΣΣΚ: Το no σίγουρο είναι ότι φέτος έχει προπονητή.Εχει ένα θαυμάσιο πλευ μεικερ τον Τζακσον και έχει για σέντερ τον Κριστις που ίσως είναι ο καλύτερος της Ευρώπης.Περιμέν ακόμα περισσότερο βελτιωμένο τον παικταρά Βοροσενβιτς μονο ερωτηματικό η κατάσταση του Νικολας.Πήρε και τον φοβερό αμερικανο Γουμς.

Σιενα : Αστεία μου "φανεται" φέτος.Ο προποντής δεν εμπνέει καμια απολύτως εμπιστοσύνη οι χακετ και Μπραουν ειναι αστείοι όπως αστείος είναι και ο κασουν.

Εφες:Δεν με πείθει ούτε φέτος.Έχει καλο υλικό αλλα δεν την βλέπω ικανή να προχωρήσει.Το πολύ μέχρι την φάση των 8.

φενερ μπαχτσε:Αυτή μάλιστα.Είναι Oomada με όλη την σημασία της λέξεως.Την είδα με τους σελτικς και μου έβγαλε τα ματια.Διαθέτει ένα εξαιρετικό "προπνητη" και ενα μεγαλο πλευ μεικερ τον Μακ Καλεμπ.Πολύ ωραίος ο Αντερσεν το μονο ερωτηματικό άμα αντέξει ο Μπατιστ.

Καχα ΛΑμποραλ: φέτος θα πάει καλά.Ο Νοτσιονι θα δώσει δύναμη στην ομάδα ενώ πολύ καλός είναι και οΛαμπε.Έχει σοβαρό προπονητή η μονη της αδυναμία στην θέση 1.
Manu7
Eρώτηση κρίσεως:

Το Κύπελλο το επιστρέφουν οι ομάδες ?
Ισχύει π.χ. ότι στις 3 κατακτήσεις κρατάς ένα τρόπαιο?

biggrin.gif
Anubis
Τι εχουν κανει σε αυτο το site της ευρωλιγκας..Ουτε ανανεωμενα σκορ ουτε μπορω να κανω κλικ σε στατιστικα στους visitors
lakersdynasty
QUOTE(Anubis @ Oct 11 2012, 21:22 ) *
Τι εχουν κανει σε αυτο το site της ευρωλιγκας..Ουτε ανανεωμενα σκορ ουτε μπορω να κανω κλικ σε στατιστικα στους visitors


εμένα με google chrome δοκιμάζοντας πριν κάποια ώρα ήταν οκ. Ίσως να φταίει ο browser που χρησιμοποιείς.
apkat
Λοιπον κοιτουσα τωρα το φορματ της διοργανωσης και προσεξα οτι με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν κληρωση οποτε μπορουν να γινουν προβλεψεις απο τωρα μεχρι τελους..Και μου φανηκε χαβαλετζιδικο να κανω μια ολοκληρωμενη προβλεψη της Ευρωλιγκας.

Λοιπον παρουσιαζω τελικες καταταξεις (μονο ομαδες που περνανε) καθε ομιλου Α φασης.

Α
Ρεαλ
Φενερ
Παο
Κιμκι

Β
Μακαμπι
Μαλαγα
Αλμπα
Σιενα

C
Ολυμπιακος
Εφες
Αρμανι
Καχα

D
ΤΣΣΚΑ
Μπαρτσελονα
Μπεσικτας
Παρτιζαν

Εκει σημιουργουνται 2 νεοι ομιλοι οι οποιοι εχουν ως εξης :

E
Ρεαλ
Ολυμπιακος
Μαλαγα
Μπαρτσα
Παο
Αρμανι
Σιενα
Παρτιζαν

F
Μακαμπι
ΤΣΣΚΑ
Φενερ
Εφες
Αλμπα
Μπεσικτας
Κιμκι
Καχα

Η καταταξη για τους 4 πρωτους στους 2 ομιλους..

Ε
Μπαρτσελονα
Ολυμπιακος
Ρεαλ
Παο

F
ΤΣΣΚΑ
Φενερ
Εφες
Μακαμπι

Οποτε δημιουργουνται τα ζευγαρια στην οχταδα

Α: Μπαρτσα-Μακαμπι
Β: Ολυμπιακος-Εφες
C: ΤΣΣΚΑ-Παο
D: Φενερ-Ρεαλ

Και απο εκει περνανε Μπαρτσα, Ολυμπιακος, ΤΣΣΚΑ και Ρεαλ.

Στο Φ4 τα ζευγαρια ειναι Μπαρτσα, Ολυμπιακος και Ρεαλ Τσσκα. Περνανε Μπαρτσα και Ρεαλ και το σηκωνει η Ρεαλ...


71.gif 71.gif tongue.gif tongue.gif
patrickdrd
ξερει κανεις κανενα καναλι/πακετο whatever που να δειχνει ολα τα μπασκετ;

δλδ με ενδιαφερει nba, ευρωλιγκα & acb, υπαρχει κατι τετοιο;

ή εστω τα δυο πρωτα
apkat
QUOTE(apkat @ Oct 19 2012, 01:24 ) *
Λοιπον κοιτουσα τωρα το φορματ της διοργανωσης και προσεξα οτι με το νεο συστημα δεν υπαρχει καν κληρωση οποτε μπορουν να γινουν προβλεψεις απο τωρα μεχρι τελους..Και μου φανηκε χαβαλετζιδικο να κανω μια ολοκληρωμενη προβλεψη της Ευρωλιγκας.

Λοιπον παρουσιαζω τελικες καταταξεις (μονο ομαδες που περνανε) καθε ομιλου Α φασης.

Α
Ρεαλ
Φενερ
Παο
Κιμκι

Β
Μακαμπι
Μαλαγα
Αλμπα
Σιενα

C
Ολυμπιακος
Εφες
Αρμανι
Καχα

D
ΤΣΣΚΑ
Μπαρτσελονα
Μπεσικτας
Παρτιζαν

Εκει σημιουργουνται 2 νεοι ομιλοι οι οποιοι εχουν ως εξης :

E
Ρεαλ
Ολυμπιακος
Μαλαγα
Μπαρτσα
Παο
Αρμανι
Σιενα
Παρτιζαν

F
Μακαμπι
ΤΣΣΚΑ
Φενερ
Εφες
Αλμπα
Μπεσικτας
Κιμκι
Καχα

Η καταταξη για τους 4 πρωτους στους 2 ομιλους..

Ε
Μπαρτσελονα
Ολυμπιακος
Ρεαλ
Παο

F
ΤΣΣΚΑ
Φενερ
Εφες
Μακαμπι

Οποτε δημιουργουνται τα ζευγαρια στην οχταδα

Α: Μπαρτσα-Μακαμπι
Β: Ολυμπιακος-Εφες
C: ΤΣΣΚΑ-Παο
D: Φενερ-Ρεαλ

Και απο εκει περνανε Μπαρτσα, Ολυμπιακος, ΤΣΣΚΑ και Ρεαλ.

Στο Φ4 τα ζευγαρια ειναι Μπαρτσα, Ολυμπιακος και Ρεαλ Τσσκα. Περνανε Μπαρτσα και Ρεαλ και το σηκωνει η Ρεαλ...


71.gif 71.gif tongue.gif tongue.gif


Kανω Update με τα δεδομενα οπως εχουν διαμορφωθει και πως πιστευω οτι θα κυλησουν..

Απο Α λοιπον εχουμε με σειρα καταταξης: Ρεαλ, Κιμκι, Παο, Φενερ
Απο Β: Μακαμπι, Μαλαγα, Σιενα, Αλμπα
Απο C: Ολυμπιακος, Ζαλγκιρις, Εφες, Αρμανι
Απο D: Μπαρτσα, ΤΣΣΚΑ, Μπεσικτας, Μπροζ Μπασκετς

Οποτε δημιουργουνται οι ομιλοι Ε και F ως εξης :

Ε: Ρεαλ, Ολυμπιακος, Μαλαγα, ΤΣΣΚΑ, Παο, Εφες, Αλμπα, Μπροζ Μπασκετς
F: Μακαμπι, Μπαρτσα, Κιμκι, Ζαλγκιρις, Σιενα, Μπεσικτας, Φενερ, Αρμανι

Αν οντως βγουν ετσι οι ομιλοι ο Ε ειναι πιο δυνατος στο επιπεδο των 6 πρωτων ομαδων οποτε θα γινει σφαγη για τις 4 θεσεις αλλα στον F νομιζω διεκδικουν και οι 8 μια θεση οποτε θα εχει και αυτος φοωερο ενδιαφερον..

Οπως και να χει συνεχιζοντας τις προβλεψεις λεω οτι η καταταξη των 4 πρωτων στους 2 ομιλους θα ειναι:

ΤΣΣΚΑ, Ρεαλ, Ολυμπιακος, Εφες
Μπαρτσα, Μακαμπι, Ζαλγκιρις, Κιμκι

Και απο εκει γινονται τα ζευγαρια:

ΤΣΣΚΑ-Κιμκι
Μακαμπι-Ολυμπιακος
Μπαρτσα-Εφες
Ρεαλ-Ζαλγκιρις

Οποτε τελικα προβλεπω Φ4 με: ΤΣΣΚΑ- Ολυμπιακος και Μπαρτσα-Ρεαλ..Απο εκει τελικος ΤΣΣΚΑ-Μπαρτσα και την κουπα στην ΤΣΣΚΑ.. tongue.gif tongue.gif tongue.gif

(Η πλακα ειναι οτι και με τους 2 τροπους εβγαλα το ιδιο Φ4 αλλα διαφορετικο νικητη..Πολυ σιγουρος μαλλον ειναι για αυτην την 4αδα..) tongue.gif
T.W.Is.M.
Σε συνεχεια του παραπανω ποστ του apkat...
Δε θα ασχοληθω με το κομματι απο το τοπ 16 και μετα, παρα μονο με τη συνεχεια των ομιλων και το πως διασταυρωνονται.

Α ομιλος:
Η Ρεαλ λογικα παιρνει την πρωτη θεση. Αν υπαρχει ενας κινδυνος, αυτος δεν ειναι η Χιμκι, αλλα ο Παναθηναικος! Ομως χρειαζεται ενας δυσκολος συνδυασμος αποτελεσματων για να τη χασει(ηττα δικη της στο Καντου και 2 νικες του ΠΑΟ). Η δευτερη θεση παιζεται μαλλον στη Μοσχα την τελευταια αγωνιστικη μεταξυ Χιμκι και ΠΑΟ. Αν ο Παναθηναικος νικησει τη Φενερμπαχτσε, εξασφαλιζει θεση στην τριαδα, ενω απο τις αλλες 2 μονο η Καντου μπορει να ελπιζει σε κατι. Αν κερδισει τη Ρεαλ και η Φενερ χασει στο ΟΑΚΑ, πανε για τελικο προκρισης στην Κωνσταντινουπολη. Και εκει κατι μου λεει οτι η Καντου δε θα παραδοθει ευκολα...
Πιθανοτερη καταταξη:
Ρεαλ-Χιμκι-Παναθηναικος-Φενερμπαχτσε
Εναλλακτικο σεναριο:
Ρεαλ-Παναθηναικος-Χιμκι-Φενερμπαχτσε

Β ομιλος:
Η Μακαμπι ειναι το φαβορι για την πρωτη θεση. Της αρκει να κερδισει την αποκλεισμενη Προκομ στην Πολωνια και τη μαλλον αδιαφορη Αλμπα στο Ισραηλ. Για τη δευτερη θεση υπαρχει μια εκκρεμοτητα. Φαβορι μεν η Μαλαγα, αλλα πρεπει να περασει απο το Βερολινο, αλλιως η Σιενα περιμενει. Η Αλμπα εχει περασει και μαθηματικα, αλλα πολυ δυσκολα μπορει να παει παραπανω απο την 4η θεση.
Πιθανοτερη καταταξη:
Μακαμπι-Μαλαγα-Σιενα-Αλμπα
Εναλλακτικο σεναριο:
Μακαμπι-Σιενα-Μαλαγα-Αλμπα

Γ ομιλος:
Εδω εχουμε το παραδοξο η ομαδα που εμφανιζεται αυτη τη στιγμη καλυτερη στο γηπεδο να μην ειναι πρωτη και να μην εξαρταται απο εκεινη η πρωτη θεση! Ας προσεχε ομως ο Ολυμπιακος και ας ηταν σταθερα καλος σε ολη τη διαρκεια του ομιλου για να ειχε την πρωτη θεση στο χερι του. Η Ζαλγκιρις λοιπον ειναι πρωτη αυτη τη στιγμη και αν καταφερει να κερδισει τα δυο επομενα παιχνιδια, παραμενει πρωτη. Ομως καμια απ τις 2 νικες δεν ειναι εξασφαλισμενη. Ουτε στο Μιλανο με την Αρμανι που ουσιαστικα παιζει την προκριση της σ αυτο το ματς, ουτε στο Καουνας με την Εφες. Ο Ολυμπιακος εχει καλυτερο προγραμμα, καλυτερη φορμα και περιμενει μια γκελα της Ζαλγκιρις. Θεωρω οτι επειδη οι Λιθουανοι παραμενουν σε καλη κατασταση, θα τα κερδισουν τα παιχνιδια που μενουν. Δεν αποκλειω ομως και το ενδεχομενο να μη θελουν να παρουν την πρωτη θεση! Η Εφες εχει εξασφαλισμενη τουλαχιστον την 3η θεση, περιμενει γκελα του Ολυμπιακου(ή νικη με 14 στο Καουνας) για ανα βγει 2η, αλλα μετα τη νικη του στο Καουνας, ισως και αυτο να μην ειναι αρκετο(αν παμε σε τριπλη ισοβαθμια, θα ψαξει διαφορα για να ανεβει πανω απο την 3η θεση και με +14 βγαινει και πρωτη). Για την 4η θεση γινεται μεγαλη μαχη. Η Αρμανι εχει το πιο δυσκολο προγραμμα, η Τσεντεβιτα ψαχνει ενα θαυμα, ενω η Καχα Λαμποραλ προσπαθει να ολοκληρωσει την ανατροπη και να κλεψει την προκριση. Η Αρμανι με μια νικη με τη Ζαλγκιρις στο Μιλανο(ή στο ΣΕΦ) μαλλον παιρνει την προκριση. Αν ομως δεν τα καταφερει, η Καχα Λαμποραλ θελει μια νικη την τελευταια αγωνιστικη με την Τσεντεβιτα για να περασει αυτη. Οι Κροατες παιζουν την τελευταια τους ελπιδα με τον Ολυμπιακο. Αν χασουν, ειναι οριστικα εξω. Αλλιως περιμενουν την ηττα της Αρμανι και πανε για τελικο στη Βιτορια.
Πιθανοτερη καταταξη:
Ζαλγκιρις-Ολυμπιακος-Εφες-Καχα Λαμποραλ
Εναλλακτικο σεναριο:
Ολυμπιακος-Ζαλγκιρις-Εφες-Αρμανι
(φυσικα υπαρχει και το σεναριο νικης της Εφες στο Καουνας που βγαζει 1ο τον Ολυμπιακο και αφηνει εκτος την Αρμανι)

Δ ομιλος:
Εδω τα πραγματα ειναι απλα. Η Μπαρτσελονα θα βγει πρωτη, εκτος κι αν χασει με 22 απ την ΤΣΣΚΑ στη Βαρκελωνη. Η ΤΣΣΚΑ θα βγει δευτερη και η Μπεσικτας ειναι και μαθηματικα τριτη. Για την τεταρτη θεση ολα ειναι ανοιχτα ομως. Το μεγαλο ματς γινεται στο Μπαμπεργκ μεταξυ της Μπροζε και της Παρτιζαν. Ο νικητης ειναι το μεγαλο φαβορι για να περασει. Οι Γερμανοι εχουν αλλη μια ευκαιρια να παρουν προβαδισμα, αν κερδισουν στο Βιλνιους τη Λιετουβος Ριτας, η οποια ομως ψαχνει κι αυτη τη νικη(και αν γινεται και με διαφορα 7 ποντων) για να μπει κι αυτη στο παιχνιδι. Η Μπαμπεργκ με νικη στη Λιθουανια θα παιξει το τελευταιο ματς για να υπερασπιστει διαφορα 5 ποντων εναντιον της Παρτιζαν, ενω η Ριτας εκτος απο τη νικη με 7 με τους Γερμανους θελει και διπλο στην Κωνσταντινουπολη την τελευταια αγωνιστικη. Αν καταφερει να κανει το διπλο, αλλα δεν καλυψει τη διαφορα, περιμενει και νικη της Παρτιζαν στο Μπαμπεργκ για να περασει.
Πιθανοτερη καταταξη:
Μπαρτσελονα-ΤΣΣΚΑ-Μπεσικτας-Μπαμπεργκ
Εναλλακτικο σεναριο:
Μπαρτσελονα-ΤΣΣΚΑ-Μπαμπεργκ-Παρτιζαν


Με βαση λοιπον τα πιθανοτερα σεναρια, οι 2 ομιλοι μοιαζουν ως εξης:
Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Μαλαγα-ΤΣΣΚΑ-Παναθηναικος-Εφες-Αλμπα-Μπαμπεργκ
Μακαμπι-Μπαρτσελονα-Χιμκι-Ολυμπιακος-Σιενα-Μπεσικτας-Φενερμπαχτσε-Καχα Λαμποραλ

Απο τα εναλλακτικα σεναρια, θα χρησιμοποιησω αυτο που βγαζει πρωτο τον Ολυμπιακο, γιατι επηρεαζει α)τους αντιπαλους των 2 ελληνικων ομαδων και β)περισσοτερες ομαδες λογω της προκρισης και της Αρμανι παραλληλα.
Τοτε θα εχουμε τους ομιλους:
Ρεαλ-Ολυμπιακος-Μαλαγα-ΤΣΣΚΑ-Παναθηναικος-Εφες-Αλμπα-Μπαμπεργκ
Μακαμπι-Μπαρτσελονα-Χιμκι-Ζαλγκιρις-Μπεσικτας-Φενερμπαχτσε-Αρμανι

Και στις 2 περιπτωσεις, οπου Μπαμπεργκ μπορει να μπει η Παρτιζαν. Στο δευτερο σεναριο μπορει αντι της Αρμανι να βρισκεται και παλι η Καχα Λαμποραλ.
damian
Και επίσημα πλέον :

Group E :

Ρεαλ Μαδρίτης
Ζαλκγίρις
Μάλαγα
Τσσκα Μόσχας
Παναθηναικός
Αναντολού Εφές
Άλμπα Βερολίνου
Μπροζέ Μπάμπεργκ

Group F :

Μακάμπι Τελ Αβίβ
Μπαρτσελόνα
Χίμκι
Ολυμπιακός
Σιένα
Μπεσίκτας
Φενερμπαχτσέ
Κάχα Λαμποράλ
passer

Ξέρει κανείς πρόγραμμα;;
Razorblade Fish
http://www.euroleague.net/rs/42445/84bd1f8...3-14-12-v-1.pdf

Ολυμπιακός ξεκινάει στη Βιτόρια,Παναθηναικός εντός με Ζαλγκίρις
Ολυμπιακός (πολύ) δύσκολο πρώτο γύρο,Παναθηναικός το ανάποδο.
passer
QUOTE (Razorblade Fish @ Dec 15 2012, 01:45 ) *
http://www.euroleague.net/rs/42445/84bd1f8...3-14-12-v-1.pdf

Ολυμπιακός ξεκινάει στη Βιτόρια,Παναθηναικός εντός με Ζαλγκίρις
Ολυμπιακός (πολύ) δύσκολο πρώτο γύρο,Παναθηναικός το ανάποδο.


Ο ΠΑΟ μπορεί να ξεκινήσει με 0-2 κ μετά έχει 2 πονηρά ματς. Αντίθετα ο ΟΣΦΠ δε βλέπω να είναι στη χειρότερη στο 3-1 μετά την 4η αγωνιστική. Με τις τωρινές εμφανίσεις των ομάδων μιλάω βέβαια.
rchos
Μετά και την δημιουργία των ομίλων έχω να πω με σιγουριά πλέον ότι η κίνηση της Ευρωλίγκα να φτιάξει τέτοιους ομίλους στο τοπ 16 είναι κίνηση ματ.

Θεωρώ ότι θα δούμε φοβερά παιχνίδια και στους δύο ομίλους.
Το ξέρουμε πως κάθε χρόνο υπάρχουν στην διοργάνωση αρκετές αδύναμες ομάδες.
Όταν λοιπόν δίνεις βάση στο να παίζουν πιο πολύ μεταξύ τους οι δυνατές είναι κάτι που πάει αγωνιστικά την διοργάνωση μπροστά.

Από εκεί και πέρα ίσως η ύπαρξη της Παρτιζάν αντί της Μπάμπεργκ να έδινε κάτι παραπάνω στην διοργάνωση γιατί άλλο εντός έδρας αγώνες στο Μπάμπεργκ άλλο εντός έδρας αγώνες στο Βελιγράδι.
Η ύπαρξη πάντως δύο Γερμανικών ομάδων στο τοπ 16 είναι και αυτό κάτι θετικό ειδικά για την Άλμπα που επιτέλους δικαιολογεί το σπρώξιμο που έχει δεχτεί από τον Τζόρντι τόσα χρόνια για να παίζει στην Ευρωλίγκα.Αν καταφέρουν να μην είναι απλά τουρίστες μετά τις πρώτες κιόλας αγωνιστικές θα είναι ακόμη καλύτερα τα πράγματα.


Μια βδομάδα κενό και μετά Devotion.
T.W.Is.M.
Συμφωνω με τον rchos, απλα θα ηθελα η δευτερη φαση να ξεκινουσε μια βδομαδα αργοτερα. Και για να αρχιζει ο ομιλος με την αλλαγη του χρονου(συμβολικα) και για να εχουν οι ομαδες μια εβδομαδα παραπανω για τυχον ενισχυση. Δεν πιστευω οτι θα υπηρχε προβλημα να τελειωνε μια εβδομαδα αργοτερα ο ομιλος. Θα ειχαμε μια εβδομαδα λιγοτερο κενο πριν το φαιναλ φορ κι αυτο ειναι ολο. Και για εμας εδω στην Ελλαδα παντως η αλλαγη ειναι προς το καλυτερο, γιατι εκτος απ το οτι ενισχυει το επιπεδο των αγωνων(οι δυνατες ομαδες παιζουν πιο πολλες φορες μεταξυ τους), μας θυμιζει το παλιο συστημα που ισχυε ως το 1996 σε μια εποχη που ολη η Ελλαδα παρακολουθουσε μπασκετ. Ισως τα ματς αυτα τραβηξουν λιγο παραπανω τον κοσμο κοντα στην Ευρωλιγκα.
rchos
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 16 2012, 20:41 ) *
Συμφωνω με τον rchos, απλα θα ηθελα η δευτερη φαση να ξεκινουσε μια βδομαδα αργοτερα. Και για να αρχιζει ο ομιλος με την αλλαγη του χρονου(συμβολικα) και για να εχουν οι ομαδες μια εβδομαδα παραπανω για τυχον ενισχυση. Δεν πιστευω οτι θα υπηρχε προβλημα να τελειωνε μια εβδομαδα αργοτερα ο ομιλος. Θα ειχαμε μια εβδομαδα λιγοτερο κενο πριν το φαιναλ φορ κι αυτο ειναι ολο.


Νομίζω ότι είναι πιο σωστό να δώσεις στις ομάδες που πάνε final 4 μια βδομάδα παραπάνω να ετοιμαστούν για αυτό παρά να έδινες τώρα μία βδομάδα παραπάνω.
Αν πήγαινε το πρόγραμμα μία βδομάδα αργότερα μεταξύ του τελευταίου παιχνιδιού στο τοπ8 μέχρι το φιναλ 4 θα υπήρχε κενό μόλις μιας εβδομάδας.
Νομίζω ότι επειδή το final 4 είναι το ξεχωριστό γεγονός της χρονιάς καλύτερα έδωσαν εκεί μια βδομάδα παραπάνω ξεκούρασης και προετοιμασίας παρά τώρα που έτσι και αλλιώς οι παίχτες δεν είναι τόσο κουρασμένοι ακόμη.


ρομπαξ ντακ
0τι και να μαγειρευουν, οσο δεν αλλαζει το παραμυθι του final4 δε θα γινει ποτε σοβαρο πρωταθλημα. Τι θα πει final4 ειμαστε σοβαροι angry_red.gif angry_red.gif επιτρεπεται επειτα απο τοσους αγωνες να κρινονται ολα σε δυο ματς; ελεος. Απ0ρω γιατι δεν κανουν το αυτονοητο να πανε σε σειρες αγωνων μεχρι την αναδειξη τ0υ πρωταθλητη ετσι ωστε να μπορει να βλεπει ο κοσμος καλα παιχνιδια και οχι αγχωτικα τυπου final4, αλλα να μπορει και ο φιλαθλος να απολαυσει την ομαδα του να σηκωνει το κυπελλο στην εδρα της ρε παιδι μου
damian
QUOTE (ρομπαξ ντακ @ Dec 18 2012, 14:31 ) *
0τι και να μαγειρευουν, οσο δεν αλλαζει το παραμυθι του final4 δε θα γινει ποτε σοβαρο πρωταθλημα. Τι θα πει final4 ειμαστε σοβαροι angry_red.gif angry_red.gif επιτρεπεται επειτα απο τοσους αγωνες να κρινονται ολα σε δυο ματς; ελεος. Απ0ρω γιατι δεν κανουν το αυτονοητο να πανε σε σειρες αγωνων μεχρι την αναδειξη τ0υ πρωταθλητη ετσι ωστε να μπορει να βλεπει ο κοσμος καλα παιχνιδια και οχι αγχωτικα τυπου final4, αλλα να μπορει και ο φιλαθλος να απολαυσει την ομαδα του να σηκωνει το κυπελλο στην εδρα της ρε παιδι μου


ε νομίζω ότι το φ4 έχει τη δική του ομορφιά...

Επίσης νομίζω ότι κάποτε είχε γίνει, αλλά τελικά επικράτησε ο θεσμός του Φ4
ρομπαξ ντακ
QUOTE (damian @ Dec 18 2012, 14:45 ) *
ε νομίζω ότι το φ4 έχει τη δική του ομορφιά...

Επίσης νομίζω ότι κάποτε είχε γίνει, αλλά τελικά επικράτησε ο θεσμός του Φ4


Δεν εχει καμια λογικη ενα πρωταθλημα με τοσους αγωνες να τελειωνει σαν σχολικο τουρνουα
rchos
QUOTE(ρομπαξ ντακ @ Dec 18 2012, 14:57 ) *
Δεν εχει καμια λογικη ενα πρωταθλημα με τοσους αγωνες να τελειωνει σαν σχολικο τουρνουα


Το Ευρωπαικό μπάσκετ αν βγάζει τον νικητή του σε σειρά αγώνων μεταξύ δύο ομάδων θα είναι όσο αντιεμπορικό προιόν μπορεί να γίνει.
Ήδη δεν είναι ότι πιο εμπορικό υπάρχει.Σειρά αγώνων μεταξύ δύο ομάδων θα το σκοτώσει.
patrickdrd
QUOTE(rchos @ Dec 18 2012, 18:27 ) *
Το Ευρωπαικό μπάσκετ αν βγάζει τον νικητή του σε σειρά αγώνων μεταξύ δύο ομάδων θα είναι όσο αντιεμπορικό προιόν μπορεί να γίνει.
Ήδη δεν είναι ότι πιο εμπορικό υπάρχει.Σειρά αγώνων μεταξύ δύο ομάδων θα το σκοτώσει.


γιατι αντιεμπορικό;

συμφωνω με τους προλαλησαντες, ειναι λαθος σε 2 ματς να αναδεικνυεται ο πρωταθλητης,
εξου και βλεπουμε τα απιστευτα στα φαϊναλ φορ,
ομαδες αηττητες-τρενα να χανουν απο μπαζα,

με αλλα λογια θα επρεπε να βγαινει ο πρωταθλητης σε best-of-5 ή best-of-7,
αυτο κι αν ειναι εμπορικο, περισσοτερα παιχνιδια,
περισσοτερα εισιτηρια και χρημα,
αλλα και πιο δικαιο για τον νικητη,
αν δλδ κανει μια ομαδα ενα κακο ματς γιατι να χανει το στεμα;
rchos
QUOTE(patrickdrd @ Dec 18 2012, 17:07 ) *
γιατι αντιεμπορικό;

συμφωνω με τους προλαλησαντες, ειναι λαθος σε 2 ματς να αναδεικνυεται ο πρωταθλητης,
εξου και βλεπουμε τα απιστευτα στα φαϊναλ φορ,
ομαδες αηττητες-τρενα να χανουν απο μπαζα,

με αλλα λογια θα επρεπε να βγαινει ο πρωταθλητης σε best-of-5 ή best-of-7,
αυτο κι αν ειναι εμπορικο, περισσοτερα παιχνιδια,
περισσοτερα εισιτηρια και χρημα,
αλλα και πιο δικαιο για τον νικητη,
αν δλδ κανει μια ομαδα ενα κακο ματς γιατι να χανει το στεμα;



Ομάδες μπάζα σε final 4?
Το μπάσκετ στην Ευρώπη είναι ένα σπορ όχι φοβερά εμπορικό.
Αν αφήσεις να παίζεται ο τίτλος μεταξύ δύο ομάδων και μάλιστα βγάζοντας την περίπτωση της έκπληξης έξω το ενδιαφέρον θα μειωθεί.
Τα περισσότερα παιχνίδια σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν μεγαλύτερη εμπορικότητα.
Η μοναδικότητα του τελικού και η έκπληξη που γίνεται κάθε τόσο δίνουν μεγαλύτερη εμπορικότητα στην διοργάνωση και όχι οι περισσότεροι αγώνες μεταξύ δύο ομάδων.
Αν κάποια στιγμή η Ευρωλίγκα καταφέρει να εδραιώσει την δημοτικότητα της διοργάνωσης ψηλά συμφωνώ και εγώ να αλλάξει το σύστημα αλλά μέχρι τότε το Final 4 και η γιορτή που μπορεί να στήσει γύρω από αυτό είναι ο μοναδικός δρόμος.
ρομπαξ ντακ
Δε ν0ειται 0 Παναθηναικ0ς να εχει παρει 6 πρωταθληματα και να μην μπορει ο κοσμος του να δει αυτην την ομαδα να παιρνει τελικους στο σπιτι της. Πιο απλα, παιρνεις διαρκειας του 0λυμπιακου και τα σημαντικοτερα ματς της χρονιας παιζονται στο Λονδινο blink.gif
rchos
QUOTE(ρομπαξ ντακ @ Dec 18 2012, 23:21 ) *
Δε ν0ειται 0 Παναθηναικ0ς να εχει παρει 6 πρωταθληματα και να μην μπορει ο κοσμος του να δει αυτην την ομαδα να παιρνει τελικους στο σπιτι της. Πιο απλα, παιρνεις διαρκειας του 0λυμπιακου και τα σημαντικοτερα ματς της χρονιας παιζονται στο Λονδινο blink.gif



Μα την διοργάνωση δεν την ενδιαφέρει ο οπάδος της ομάδας αλλά να κάνει περισσότερους τους φίλους της Ευρωλίγκας.
Δεν κοιτάω πως θα δω περισσότερα παιχνίδια της ομάδας μου αυτή τη στιγμη αλλά πως η Ευρωλίγκα θα είναι πιο ενδιαφέρουσα στο κοινό.

Ο οπαδός του Παναθηναικού δε από τα 6 τα 2 τα έχει δει στην Ελλάδα να σηκώνονται.

T.W.Is.M.
QUOTE(rchos @ Dec 18 2012, 17:31 ) *
Ομάδες μπάζα σε final 4?
Το μπάσκετ στην Ευρώπη είναι ένα σπορ όχι φοβερά εμπορικό.
Αν αφήσεις να παίζεται ο τίτλος μεταξύ δύο ομάδων και μάλιστα βγάζοντας την περίπτωση της έκπληξης έξω το ενδιαφέρον θα μειωθεί.
Τα περισσότερα παιχνίδια σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν μεγαλύτερη εμπορικότητα.
Η μοναδικότητα του τελικού και η έκπληξη που γίνεται κάθε τόσο δίνουν μεγαλύτερη εμπορικότητα στην διοργάνωση και όχι οι περισσότεροι αγώνες μεταξύ δύο ομάδων.
Αν κάποια στιγμή η Ευρωλίγκα καταφέρει να εδραιώσει την δημοτικότητα της διοργάνωσης ψηλά συμφωνώ και εγώ να αλλάξει το σύστημα αλλά μέχρι τότε το Final 4 και η γιορτή που μπορεί να στήσει γύρω από αυτό είναι ο μοναδικός δρόμος.


Συμφωνω σ αυτο. Το φαιναλ φορ εχει τη δικη του ομορφια. Οταν βλεπεις το γηπεδο γεματο με τους οπαδους 4 διαφορετικων ομαδων και μεσα σε 3 μερες κρινεται ο τιτλος του πρωταθλητη Ευρωπης, ειναι ενα γεγονος που τραβαει πιο ευκολα το ενδιαφερον.
Εγω προσωπικα αν ειχα να επιλεξω αναμεσα σε ενα απο τα πρωτα ματς των (υποθετικων)τελικων της Ευρωλιγκα και σε ενα ματς πλει οφ ΝΒΑ που θα γινοταν την ιδια ωρα, θα διαλεγα το ΝΒΑ, αν στην Ευρωλιγκα δεν επαιζε η ομαδα μου. Αν ομως ειχα να επιλεξω αναμεσα σε ενα ματς φαιναλ φορ Ευρωλιγκα και ενα ματς πλει οφ ΝΒΑ(διευκρινιζω οτι μιλαω για πλει οφ, οχι τελικους, που αλλωστε δε θα μπορουσαν να διεξαγονται ιδια ημερα και ωρα), θα εβλεπα το ευρωπαικο ματς. Ειναι η αισθηση του μεγαλου ματς που δινει η διοργανωση του φαιναλ φορ που κανει τη διαφορα.
Ειναι λογικο το οτι με την υπαρξη φαιναλ φορ αυξανεται η πιθανοτητα να μην παρει το κυπελλο η θεωρητικα καλυτερη ομαδα. Ως Ολυμπιακος το εχω ζησει κι απ τις 2 πλευρες και με τη δικη μου ομαδα. Ομως αν δεν υπηρχε φαιναλ φορ, δε θα ειχαμε δει την περσινη ανατροπη απο το -19, γιατι απλουστατα ο Ολυμπιακος δε θα παλευε τοσο το ματς ως το τελος, αν δεν εχανε το κυπελλο με μια ηττα. Αν δεν υπηρχε φαιναλ φορ, πιθανοτατα κι ο ΠΑΟ δε θα επαιρνε το κυπελλο της Μπολονια, που ακομα και σημερα οι οπαδοι του ειναι τοσο περηφανοι γι αυτο(και δικαια). Ισως να μη βλεπαμε αυτο το φοβερο τελικο του 2007 στο ΟΑΚΑ, γιατι δε θα χανοταν καμια απ τις 2 ομαδες με μια ηττα, ωστε να τα δωσει ολα μεχρι το τελος. Δε θα βλεπαμε τη Γιουγκοπλαστικα να παιρνει 3 συνεχομενα κυπελλα, γιατι σε καποια απ τις σειρες τελικων θα εχανε απο τα θεωρητικα φαβορι. Καθε φαιναλ φορ εχει τη δικη του ιστορια. Το Μαιο επειδη τα εγραφα ολα αυτα για το αφιερωμα του φορουμ, τα θυμηθηκα πιο καλα. Αν καθε χρονο ειχαμε σειρες αγωνων, θα ειχαμε πολυ λιγοτερα πραγματα να θυμομαστε. Πιθανον να ειχαμε και πολλους διαφορετικους πρωταθλητες Ευρωπης.

Θα ρωτησω οσους υποστηριζουν οτι επρεπε να ειχαμε σειρες πλει οφ μεχρι το τελος(το σεβομαι σαν αποψη, για να μην παρεξηγηθω) ποσο θυμουνται τη διοργανωση του 2001 που τελειωσε με αυτο τον τροπο και αν τη θυμουνται περισσοτερο απο τη Σουπρολιγκα της ιδιας χρονιας, που ειχε φαιναλ φορ ή απο την Ευρωλιγκα του 2003 πχ που δεν ειχε καν ελληνικη ομαδα στο φαιναλ φορ και οι αγωνες δεν ειχαν τηλεοπτικη καλυψη στην Ελλαδα. Εγω παντως οταν εγραφα την ιστορια των φαιναλ φορ στο φορουμ, η χρονια που χρειαστηκε να ψαξω περισσοτερο για να βρω τι θα γραψω ηταν το 2001!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.