Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερο Metal Συγκρότημα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
Magnus92
Ρε 'σεις εχουμε ξεχασει τους θρυλικους σκορπιους της σκληρης μουσικης... SCORPIONS !!!!!!
Gravedigger
QUOTE (Magnus92 @ Jun 7 2009, 14:02 ) *
Ρε 'σεις εχουμε ξεχασει τους θρυλικους σκορπιους της σκληρης μουσικης... SCORPIONS !!!!!!

Σιγά το συγκρότημα,μόνο στην Ελλάδα τους ακούνε για αυτό έρχονται συνέχεια tongue.gif
apkat
QUOTE(Gravedigger @ Jun 7 2009, 17:55 ) *
Σιγά το συγκρότημα,μόνο στην Ελλάδα τους ακούνε για αυτό έρχονται συνέχεια tongue.gif


Παντως οι Σκορπιονς γεγονος ειναι οτι υπηρξαν πολυ μεγαλο συγκροτημα εναν καιρο μεσα στα 3-4 μεγαλυτερα της εποχης.Και εχουν και τραγουδια σταθμους στην παγκοσμια μουσικη και με σημαντικο πολιτικο ιμπακτ.Και δεν ηταν παντα οπως ειναι τωρα που θα παιξουν ως και στα Χανια φετος(αν και ειδικα με τα Χανια εχουν μια ιδιαιτερη σχεση).Χαρακτηριστικο ειναι οτι στην Ελλαδα ειχαν ερθει το 93 και μετα το 2001 και μετα....καθε χρονο.

Καλυτερη περιοδος τους τα πρωτα χρονια κατα την γνωμη μου μεχρι το taken by force(1978).Αλλα τα ιστορικα τραγουδια ειναι λιγο μετα μεταξυ 85-90.

Τα τελευταια χρονια εχουν φθαρει παρα πολυ ομως παραμενουν μια μεγαλη μπαντα.
Gravedigger
QUOTE (apkat @ Jun 8 2009, 01:32 ) *
Παντως οι Σκορπιονς γεγονος ειναι οτι υπηρξαν πολυ μεγαλο συγκροτημα εναν καιρο μεσα στα 3-4 μεγαλυτερα της εποχης.Και εχουν και τραγουδια σταθμους στην παγκοσμια μουσικη και με σημαντικο πολιτικο ιμπακτ.Και δεν ηταν παντα οπως ειναι τωρα που θα παιξουν ως και στα Χανια φετος(αν και ειδικα με τα Χανια εχουν μια ιδιαιτερη σχεση).Χαρακτηριστικο ειναι οτι στην Ελλαδα ειχαν ερθει το 93 και μετα το 2001 και μετα....καθε χρονο.

Καλυτερη περιοδος τους τα πρωτα χρονια κατα την γνωμη μου μεχρι το taken by force(1978).Αλλα τα ιστορικα τραγουδια ειναι λιγο μετα μεταξυ 85-90.

Τα τελευταια χρονια εχουν φθαρει παρα πολυ ομως παραμενουν μια μεγαλη μπαντα.

Το 85-90 που λες μπορεί να ήταν μεγάλη μπάντα.Τώρα όμως έχουν εμφανώς παρακμάσει όπως λες και εσύ.Όπως και να το κάνεις είναι λίγο κατάντια αυτό που κάνουν με την Ελλάδα...

ΥΓ.Έχουν και τραγούδια ύμνους,το παραδέχομαι,άσχετα αν δεν μ'αρέσουν.
theov
Metallica δαγκωτό... Kαι ειδικά ''No leaf clover'', ''nothing else matters'', ''master of puppets'', ''one sad but true'' κλπ.
The Warlus
QUOTE(theov @ Jun 8 2009, 10:21 ) *
Metallica δαγκωτό... Kαι ειδικά ''No leaf clover'', ''nothing else matters'', ''master of puppets'', ''one sad but true'' κλπ.


Εγώ θα πω Cliff Burton δαγκωτό rolleyes.gif rolleyes.gif
morrison
Είναι πολύ δύσκολο να πεις ποια είναι η καλύτερη metal μπάντα όλων των εποχών.Έχουμε να κάνουμε με τρεις παραμέτρους:
1.Δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο που να ξεκαθαρίζει ποιοι είναι οι καλύτεροι.Όλοι μας μιλάμε με βάση τα υποκειμενικά γούστα μας.
2.Είναι δύσκολο να ορίσεις ποιες μπάντες είναι metal και ποιες όχι.πχ. είναι metal οι GNR;οι Scorpions;Όχι οτί αυτό έχει και τόση σημασία αλλά εδώ ψάχνουμε την καλύτερη metal μπάντα,σωστά;
3.Το κυριότερο...Δεν μπορείς να συγκρίνεις μπάντες ούτε διαφορετικών εποχών,ούτε διαφορετικών ειδών.πχ μπορώ να συγκρίνω τους Maiden με τους Nevermore;τους Sabbath με τους Slipknot;
Συμπερασματικά ολά αυτά τα ονόματα που έχουν αναφερθεί στο forum έχουν τη δική τους αξία και προσφορά στο χώρο.Για μένα στα 70s Priest,Sabbath,στα 80s Maiden,Slayer,Metallica,στα 90s Paradise Lost,Nevermore και στη τελευταία δεκαετία οι Τοοl είνα οι σημαντικότεροι.
jimol34
Δύσκολο να πει κανείς ποιοι είναι οι καλύτεροι. Από άποψη επιρροής, από άποψη πόσο καλοί μουσικοί είναι ή από άποψη πόσο καλούς δίσκους βγάζουν;

Αν έπρεπε να διαλέξω σόι και καλά θα έλεγα Judas Priest γιατί οι τύποι είναι ο ορισμός του heavy metal. Πάντα προσπαθούσαν να βελτιωθούν σαν μουσικοί, ποτέ δεν έμειναν στάσιμοι σε ένα ύφος, ενώ είχαν ένα εκπληκτικό κιθαριστικό δίδυμο και απίστευτα φωνητικά (είτε από τον Halford είτε από τον Owens).
The Warlus
QUOTE(jimol34 @ Jun 9 2009, 20:50 ) *
Δύσκολο να πει κανείς ποιοι είναι οι καλύτεροι. Από άποψη επιρροής, από άποψη πόσο καλοί μουσικοί είναι ή από άποψη πόσο καλούς δίσκους βγάζουν;

Αν έπρεπε να διαλέξω σόι και καλά θα έλεγα Judas Priest γιατί οι τύποι είναι ο ορισμός του heavy metal. Πάντα προσπαθούσαν να βελτιωθούν σαν μουσικοί, ποτέ δεν έμειναν στάσιμοι σε ένα ύφος, ενώ είχαν ένα εκπληκτικό κιθαριστικό δίδυμο και απίστευτα φωνητικά (είτε από τον Halford είτε από τον Owens).


Προσωπικά το στυλ με το οποίο τραγουδούσε ο Owens τότε δεν μ'άρεσε καθόλου.Βασικά δεν μου κόλλαγε με τους Priest...Ίσως να ήθελαν να μπουν σε πιο επίκαιρα μουσικά μονοπάτια τότε αλλά πιστεύω πως δεν έκατσε καλά,σκεπτόμενος δε και τον προκάτοχό του,τον μεγάλο Halford
The Warlus
Eν τω μεταξύ οι Metallica θα βγάλουν βιβλίο σχετικά με το Cliff Burton...

"Tο συγκρότημα άρχισε να πουλάει μέσω του official site του το πρώτο βιβλίο-βιογραφία του Cliff Burton, με τίτλο "To Live Is To Die: The Life And Death Of Metallica's Cliff Burton", δια χειρός Joel McIver, στο οποίο μιλούν για τον Cliff, ο Kirk Hammett, μέλη των Metallica, αλλά και μουσικοί από τους Cannibal Corpse, τους Megadeth, τους Testament, τους Opeth και άλλους… "


Mάλιστα...

Πηγή:Rocking.gr
CAMPEON
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω στην Μεταλ μουσικη απο τα καλυτερα συγκροτηματα που υπαρχουν ακομα ειναι οι MOTORHEAD!!! Η φωνη του Lemmy ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!
The Warlus
QUOTE(CAMPEON @ Jun 24 2009, 15:53 ) *
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω στην Μεταλ μουσικη απο τα καλυτερα συγκροτηματα που υπαρχουν ακομα ειναι οι MOTORHEAD!!! Η φωνη του Lemmy ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!



Ώπα κάτσε εσύ δεν είπες ότι ακούς Γονίδη;Και βρίσκεις την φωνή του Lemmy απίστευτη;Χμμμμμ...Φίλε είσαι περίπτωση...
CAMPEON
QUOTE(J-Kas34 @ Jun 24 2009, 16:26 ) *
Ώπα κάτσε εσύ δεν είπες ότι ακούς Γονίδη;Και βρίσκεις την φωνή του Lemmy απίστευτη;Χμμμμμ...Φίλε είσαι περίπτωση...

Μια φορα ετυχε να ακουσω MOTORHEAD και μου αρεσαν πολυ. Ειναι το μονο ροκ συγκροτημα που ακουω(οχι και τοσο πολυ)!!!!
pitto
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 4 2009, 19:20 ) *
Οι G'n'R ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου συγκροτηματα,εχουν κυκλοφορησει τρομερα τραγουδια...Παρ ολα αυτα,εμπλεξαν με εναν εκκεντρικο και αυτοκαταστροφικο frontman,και ισως γι αυτο να μην γιγαντωθηκαν παραπανω.
Υπηρχαν ξενοδοχεια που απαγορευαν την διαμονη του συγκροτηματος εκει λογω του Axl Rose...Ο λογος της διαλυσης τους ηταν η κοντρα του τυπικου και επαγγελματια Slash με τον "στ αρ#@% μου ολα" Axl...
Ο Slash εχει πει για τους Metallica :"Οι Metallica ειναι απο τις πιο σκληρα εργαζομενες ροκ μπαντες.Κανουν μεγαλες περιοδειες,ποτε δεν αργουν να βγουν στη σκηνη,ειναι αφοσιωμενοι στους οπαδους τους και αντιπροσωπευουν οτιδηποτε μετραει για μενα σαν επαγγελματιας μουσικος"...Εγω απο αυτο βλεπω μοιραια συγκριση με τους Guns,και καποiα καρφακια για τον Axl επειδη υπηρχαν φορες που καθυστερουσαν να βγουν στη σκηνη εξ αιτιας του...



πολύ σωστά τα λές φίλε.....
ότι φωνάρα είχε ο τύπος, τόσο αυτοκαταστροφικός ήταν (είναι ακόμα.....) με όλα αυτα που...έριχνε μέσα του !!!

The Warlus
"Ο κιθαρίστας των Slayer, Kerry King, δήλωσε στο βρετανικό Metal Hammer ότι σύμφωνα με φήμες, ο drummer των Metallica, Lars Ulrich, ετοιμάζει μια τουρνέ που θα περιλαμβάνει τους Metallica, Megadeth, Slayer και Anthrax.



Αν αυτό γίνει, θα είναι η πρώτη φορά που η «Αγία Τετράδα» του αμερικανικού thrash ενώνεται. Οι Megadeth, Slayer και Anthrax είχαν παίξει μαζί στην "Clash Of The Titans Τour" το 1991, ενώ οι Metallica και οι Megadeth έπαιξαν τελευταία φορά μαζί το 1993.

Στη συνέντευξη ο King δήλωσε: «Άκουσα κόσμο να αναφέρει τον Lars. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον ξέρω και τόσο καλά, αλλά γιατί όχι. Εμείς, οι Metallica και οι Megadeth και θα μπορούσες να βάλεις και τους Anthrax. Από την άλλη, πώς αφήνεις έξω τους Machine Head; Δεν έχω κάτι εναντίον των Anthrax, αλλά είναι κομμάτια εδώ και καιρό. Οι Machine Head μου φαίνονται πιο κατάλληλοι»."


Από Rocking.gr

Ενδιαφέρον...
j-kidd13
QUOTE(J-Kas34 @ Sep 8 2009, 13:26 ) *
"Ο κιθαρίστας των Slayer, Kerry King, δήλωσε στο βρετανικό Metal Hammer ότι σύμφωνα με φήμες, ο drummer των Metallica, Lars Ulrich, ετοιμάζει μια τουρνέ που θα περιλαμβάνει τους Metallica, Megadeth, Slayer και Anthrax.



Αν αυτό γίνει, θα είναι η πρώτη φορά που η «Αγία Τετράδα» του αμερικανικού thrash ενώνεται. Οι Megadeth, Slayer και Anthrax είχαν παίξει μαζί στην "Clash Of The Titans Τour" το 1991, ενώ οι Metallica και οι Megadeth έπαιξαν τελευταία φορά μαζί το 1993.

Στη συνέντευξη ο King δήλωσε: «Άκουσα κόσμο να αναφέρει τον Lars. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον ξέρω και τόσο καλά, αλλά γιατί όχι. Εμείς, οι Metallica και οι Megadeth και θα μπορούσες να βάλεις και τους Anthrax. Από την άλλη, πώς αφήνεις έξω τους Machine Head; Δεν έχω κάτι εναντίον των Anthrax, αλλά είναι κομμάτια εδώ και καιρό. Οι Machine Head μου φαίνονται πιο κατάλληλοι»."


Από Rocking.gr

Ενδιαφέρον...

Παντως ο Kerry King σε δηλωσεις του παλιοτερα δεν ειχε εκφραστει και με τα καλυτερα λογια για την πορεια των Metallica τελευταια....
morrison
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 8 2009, 14:39 ) *
Παντως ο Kerry King σε δηλωσεις του παλιοτερα δεν ειχε εκφραστει και με τα καλυτερα λογια για την πορεια των Metallica τελευταια....

Και για ποιον εχει εκφραστει με καλα λογια ο Kerry; rolleyes.gif
Παντως το πακετακι ειναι κολασμενο,αν δουμε και Mustaine να τζαμαρει με Metallica κανα βραδυ ακομα καλυτερα...
The Warlus
"Την κατάλληλη χρονική περίοδο φαίνεται ότι επέλεξε ο Rob Halford για την κυκλοφορία του νέου του άλμπουμ, το οποίο σίγουρα θα τραβήξει την προσοχή των οπαδών του παγκοσμίως.

Το άλμπουμ θα ονομάζεται "Haldord III - Winter Songs" και θα κυκλοφορήσει από τη Metal God Records, δισκογραφική η οποία και του ανήκει. Η συγκεκριμένη δισκογραφική δουλεία είναι η πρώτη προσωπική του Halford μετά από επτά χρόνια και περιέχει συνθέσεις του ίδιου, όπως επίσης και παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα τραγούδια σε metal διασκευές.

Οι υπόλοιποι μουσικοί που συμμετέχουν είναι οι Roy Z. και Metal Mike Chlasciak στις κιθάρες, Mike Davis στο μπάσο και Bobby Jarzombek στα drums.

Η κυκλοφορία του άλμπουμ αναμένεται στις 26 Οκτωβρίου και του πρώτου single, "Get Into The Spirit", στις 29 Σεπτεμβρίου."


Από Rocking.gr

Και ο Χάλφορντ μας τραγουδά για τα Χριστούγεννα...Τι ωραία rolleyes.gif
ComingUpRoses
Three Days Grace και Breaking Benjamin για εμενα biggrin.gif! απλα τρελα συκροτηματα!


Breath - Breaking Benjamin
Animal I Have Become - Three Days Grace
kolokotronis
Ας πω και εγώ..

Σίγουρα όλα είναι θέμα γούστου, αλλά νομίζω σαν επηρροή στον κόσμο που άκουγε μέταλ, οι μέυντεν και μετάλλικα είναι κάτι σαν λέ'ι'ικερς και σέλτικς.. 39.gif
Το μέταλ ''επινοήθηκε'' από τους σάμπαθ και εξελίχθηκε.

Για τους μετάλλικα δεν θα ξεχάσω το καλοκαίρι του 93' στη νέα σμύρνη, 15 ετών, η πρώτη συναυλία που πήγαινα στη ζωή μου και τελικά και η καλύτερη.
Τότε η μπάντα ήταν στο απόγειό της, εμπορικά, με την περιοδεία του μπλακ άλμπουμ να κρατάει τελικά κάπου 2 χρόνια!
Σαν δημιουργία φυσικά, όπως νομίζω θα συμφωνήσουν πολλοί, τα 3 πρώτα άλμπουμ ήταν διαστημικά, ειδίκα τα ράιντ και μάστερ, τα οποία είχα μάθει απ'εξω ολόκληρα! tongue.gif
Ρόλο σε αυτό έπαιξε λογικά ο μπάρτον, ο οποίος ήταν πολύ άτυχος όταν ανατράπηκε το πούλμαν, πετάχτηκε από το παράθυρο και τον πλάκωσε το όχημα ενώ κοιμόντουσαν. mellow.gif
Η μπάντα, μετά από σκέψη αποφάσησε να συνεχήσει, με το κλιπ του one να ακολουθεί και να φέρνει την απογείωση.
Όποιος δεν έχει δει το κλιπ, πραγματικά αξίζει, και ας είναι και άσχετος με το μέταλ.
Το μπλακ άμπουμ ήταν το τελευταίο άλμπουμ που αξίζει.

Οι μέυντεν είχαν μεγαλύτερη ποιοτικά διάρκεια νομίζω με το fear of the dark αντίστοιχα να είναι η τελευταία αξιόλογη δουλειά.
Τα παιδιά πιο πριν το εξήγησαν πολύ καλά για την προβολή, το MTV και την ανακολουθία σε καλά αλμπουμ-διασημότητα. 41.gif
Προσωπικά επιλέγω το seventh son ως πιο αγαπημένο -τότε έδωσαν και την θρυλική,όπως γράφτηκε, συναυλία στη νέα φιλαλδέλφια- κάνοντας παααααααρα πολλά χρόνια να ξαναέρθουν, δυστυχώς για τους οπαδούς της ηλικίας μου.
Παρά τις, πολύχρονές και από νωρίς, πιέσεις από την ΕΜΙ να γίνουν πιο εμπορικοί, έμειναν πιστοί στο στυλ τους, ευτύχώς, με εκπληκτικά αποτελέσματα.
1982-1988 η χρυσή περίοδος -- διαλέγω ως κορυφαίο τραγούδι το hallowed be thy name.

Άσχετα ή μη (όπως το δει κανείς):

-Κάποιοι θεωρούσαν τη μουσική που γράφει ο steve harris τόσο τέλεια που έλεγαν ότι του την δίνουν εξωγήινοι. rolleyes.gif
-Ο πατέρας του ulrich ήταν ο πρώτος αξιόλογος δανός τεννίστας.
-Ο hetfeild έλεγε για τον ulrich ότι βρώμαγε ακόμα και όταν έβγαινε από το ντους.
-Ο πρώτος ντράμερ των maiden, δεν θυμάμαι το όνομα, έφυγε από το γκρουπ μετά το number of the beast γιατι δεν άντεχε την πίεση της δημοσιότητας.
-Οι paradise lost άξιοι συνεχιστές των metallica --->icon--dragonian times χωρίς σχόλια.
-Ο dickinson σε παλιά του συνέντευξη είχε ζητηθεί να χαρακτηρήσει τα κομμάτια (και οι απαντήσεις):
fear of the dark --> ''το πιο γνωστό τραγούδι των iron maiden''
hallowed be thy name --> ''το καλύτερο τραγούδι των iron maiden''
to tame a land --> ''ένα κρυμμένο διαμάντι''

Για μένα, ακούγωντας κάποια τραγούδια, αμέσως έρχονται στο μυαλό τα εφηβικά χρόνια.
Ελπίζω να μην κούρασα.
rankin
Πατώντας τα 30 μου και έχοντας ακούσει πολύ metal στη ζωή μου, κατέληξα πως το απόλυτο group είναι οι Metallica..

Προσωπική άποψη πάντα..
The Warlus
QUOTE(kolokotronis @ Sep 28 2009, 14:03 ) *
Ας πω και εγώ..

Σίγουρα όλα είναι θέμα γούστου, αλλά νομίζω σαν επηρροή στον κόσμο που άκουγε μέταλ, οι μέυντεν και μετάλλικα είναι κάτι σαν λέ'ι'ικερς και σέλτικς.. 39.gif
Το μέταλ ''επινοήθηκε'' από τους σάμπαθ και εξελίχθηκε.

Για τους μετάλλικα δεν θα ξεχάσω το καλοκαίρι του 93' στη νέα σμύρνη, 15 ετών, η πρώτη συναυλία που πήγαινα στη ζωή μου και τελικά και η καλύτερη.
Τότε η μπάντα ήταν στο απόγειό της, εμπορικά, με την περιοδεία του μπλακ άλμπουμ να κρατάει τελικά κάπου 2 χρόνια!
Σαν δημιουργία φυσικά, όπως νομίζω θα συμφωνήσουν πολλοί, τα 3 πρώτα άλμπουμ ήταν διαστημικά, ειδίκα τα ράιντ και μάστερ, τα οποία είχα μάθει απ'εξω ολόκληρα! tongue.gif
Ρόλο σε αυτό έπαιξε λογικά ο μπάρτον, ο οποίος ήταν πολύ άτυχος όταν ανατράπηκε το πούλμαν, πετάχτηκε από το παράθυρο και τον πλάκωσε το όχημα ενώ κοιμόντουσαν. mellow.gif
Η μπάντα, μετά από σκέψη αποφάσησε να συνεχήσει, με το κλιπ του one να ακολουθεί και να φέρνει την απογείωση.
Όποιος δεν έχει δει το κλιπ, πραγματικά αξίζει, και ας είναι και άσχετος με το μέταλ.
Το μπλακ άμπουμ ήταν το τελευταίο άλμπουμ που αξίζει.

Οι μέυντεν είχαν μεγαλύτερη ποιοτικά διάρκεια νομίζω με το fear of the dark αντίστοιχα να είναι η τελευταία αξιόλογη δουλειά.
Τα παιδιά πιο πριν το εξήγησαν πολύ καλά για την προβολή, το MTV και την ανακολουθία σε καλά αλμπουμ-διασημότητα. 41.gif
Προσωπικά επιλέγω το seventh son ως πιο αγαπημένο -τότε έδωσαν και την θρυλική,όπως γράφτηκε, συναυλία στη νέα φιλαλδέλφια- κάνοντας παααααααρα πολλά χρόνια να ξαναέρθουν, δυστυχώς για τους οπαδούς της ηλικίας μου.
Παρά τις, πολύχρονές και από νωρίς, πιέσεις από την ΕΜΙ να γίνουν πιο εμπορικοί, έμειναν πιστοί στο στυλ τους, ευτύχώς, με εκπληκτικά αποτελέσματα.
1982-1988 η χρυσή περίοδος -- διαλέγω ως κορυφαίο τραγούδι το hallowed be thy name.

Άσχετα ή μη (όπως το δει κανείς):

-Κάποιοι θεωρούσαν τη μουσική που γράφει ο steve harris τόσο τέλεια που έλεγαν ότι του την δίνουν εξωγήινοι. rolleyes.gif
-Ο πατέρας του ulrich ήταν ο πρώτος αξιόλογος δανός τεννίστας.
-Ο hetfeild έλεγε για τον ulrich ότι βρώμαγε ακόμα και όταν έβγαινε από το ντους.
-Ο πρώτος ντράμερ των maiden, δεν θυμάμαι το όνομα, έφυγε από το γκρουπ μετά το number of the beast γιατι δεν άντεχε την πίεση της δημοσιότητας.
-Οι paradise lost άξιοι συνεχιστές των metallica --->icon--dragonian times χωρίς σχόλια.
-Ο dickinson σε παλιά του συνέντευξη είχε ζητηθεί να χαρακτηρήσει τα κομμάτια (και οι απαντήσεις):
fear of the dark --> ''το πιο γνωστό τραγούδι των iron maiden''
hallowed be thy name --> ''το καλύτερο τραγούδι των iron maiden''
to tame a land --> ''ένα κρυμμένο διαμάντι''

Για μένα, ακούγωντας κάποια τραγούδια, αμέσως έρχονται στο μυαλό τα εφηβικά χρόνια.
Ελπίζω να μην κούρασα.



Συμφωνώ απολύτως.Αν και δεν είμαι σε φάση που ακούω metal ούτε χαρακτηρίζω τον εαυτό μου μεταλά,οι Metallica και οι Iron Maiden όμως είναι απίστευτες μπάντες όπως και να το δει κανείς.Δεν αντέχω με τίποτα άτομα που το παίζουν ότι έχουν ένα στυλ και μία κουλτούρα και δεν "μπορούν" να ακούσουν Maiden και Metallica.Για μένα αυτές οι μπάντες δεν περιορίζονται στα πλαίσια του μέταλ,είναι κάτι πολύ παραπάνω.
Ιδιαίτερη αδυναμία έχω στους Maiden καθώς πιο μικρός ήμουν "Maidenας".Δεν ξέρω γιατί αλλά σε σχέση με τους Metallica τους αγάπησα πιο πολύ,πιθανόν έχει να κάνει με τα γενικά γούστα μου στην μουσική,χωρίς αυτό να μειώνει τους Metallica.Τώρα πλέον,όπως είπα και πριν,δεν πολυακούω,έρχονται όμως κάποιες στιγμές όπως αυτή και νιώθω ότι ένιωθα και πιο παλιά μέσα ακούγοντας τους.Και τι δεν θα έδινα να ήμουν στην Φιλαδέλφεια το 1988.Από κάποιους γνωστούς μου που είχαν πάει μου είπαν πως είχε γίνει χαμός...Όποιος έχει το bootleg μπορεί να ακούσει και να πάρει ένα μικρό δείγμα.Ανατριχιαστική στιγμή για εμένα είναι όταν ο Dickinson μέσα στον χαμό λέει "Ηello Greece,welcome to the Iron Maiden show...This song is called The Evil That Men Do" αλλά και ένα ωραίο σκηνικό ήταν όταν ο Bruce ζήτησε να κάνουν όλοι κάποια βήματα πίσω καθώς φοβόταν μήπως γίνει κανά ατύχημα...
Μακάρι να το ζούσα...
Alexmei
Να προσθέσω κάτι για τους Μετάλικα να μην τους θεοπιούμε πολύ: They suck now.

Τέλος πάντων μου φαίνεται πως ο πατέρας της μέταλ ήταν οι Sabbath και οι Judas Priest μία βασικότατη κολώνα της.
rankin
QUOTE(Alexmei @ Oct 10 2009, 16:26 ) *
Να προσθέσω κάτι για τους Μετάλικα να μην τους θεοπιούμε πολύ: They suck now.

Really? Do they?

Εμένα μου φαίνεται ότι είναι οι μοναδικοί που κατάφεραν να παίζουν πάντα καλή μουσική με σπουδαίο μάλιστα βάθος στον ήχο τους, και χωρίς να χρειαστεί να επαναλαμβάνουν τους εαυτούς τους, όπως έκαναν οι Maiden και ακούγονται σήμερα, το 2009, σαν να παίζουν ακόμα τα ίδια ακριβώς τραγούδια που έπαιζαν το 1986, χωρίς όμως την τότε έμπνευση!

Επίσης, μεγάλος καθρέφτης για όλα τα γκρουπ είναι τα live.. Εκεί ξεχωρίζουν οι πραγματικά σπουδαίοι από τους καλούς, και οι καλοί από τους μέτριους

Και με βάση τα live που έχω δει εγώ, οι Metallica, οι Sabbath, Και οι Ac-Dc είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού.
Τους Maiden και τους Priest, τους κάπως βρήκα βαρετούς, μονότονους, αλλά μπορεί να συνέβη γιατί έτσι και αλλιώς τους βαριόμουν, πριν καν αρχίσουν να παίζουν.

Ανακεφαλαιώνοντας, θα πω ότι κανένα γκρουπ δεν αξίζει θεοποίηση, σιγά τα ουα, άνθρωποι είναι, όχι θεοί!
Παρόλα αυτά, ένα γκρουπ που υπάρχει 30 και βάλε χρόνια, και δίνει ποιοτική μουσική μέχρι σήμερα, είναι αν μη τι άλλο σπουδαίο..
Το τραγικό έχει να κάνει με την θεοποίηση που παρατηρούμε σε κάποια νεόκοπα γκρουπ που παρουσιάζονται ως σπουδαία στις μέρες μας όπως πχ οι καλούτσικοι Slipknot, και κάποιες μετριότητες (στην καλύτερη) όπως οι mastodon! Αυτή είναι όντως 100% άδικη θεοποίηση!
Alexmei
QUOTE (rankin @ Oct 12 2009, 15:35 ) *
Really? Do they?

Εμένα μου φαίνεται ότι είναι οι μοναδικοί που κατάφεραν να παίζουν πάντα καλή μουσική με σπουδαίο μάλιστα βάθος στον ήχο τους, και χωρίς να χρειαστεί να επαναλαμβάνουν τους εαυτούς τους, όπως έκαναν οι Maiden και ακούγονται σήμερα, το 2009, σαν να παίζουν ακόμα τα ίδια ακριβώς τραγούδια που έπαιζαν το 1986, χωρίς όμως την τότε έμπνευση!

Επίσης, μεγάλος καθρέφτης για όλα τα γκρουπ είναι τα live.. Εκεί ξεχωρίζουν οι πραγματικά σπουδαίοι από τους καλούς, και οι καλοί από τους μέτριους

Και με βάση τα live που έχω δει εγώ, οι Metallica, οι Sabbath, Και οι Ac-Dc είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού.
Τους Maiden και τους Priest, τους κάπως βρήκα βαρετούς, μονότονους, αλλά μπορεί να συνέβη γιατί έτσι και αλλιώς τους βαριόμουν, πριν καν αρχίσουν να παίζουν.

Ανακεφαλαιώνοντας, θα πω ότι κανένα γκρουπ δεν αξίζει θεοποίηση, σιγά τα ουα, άνθρωποι είναι, όχι θεοί!
Παρόλα αυτά, ένα γκρουπ που υπάρχει 30 και βάλε χρόνια, και δίνει ποιοτική μουσική μέχρι σήμερα, είναι αν μη τι άλλο σπουδαίο..
Το τραγικό έχει να κάνει με την θεοποίηση που παρατηρούμε σε κάποια νεόκοπα γκρουπ που παρουσιάζονται ως σπουδαία στις μέρες μας όπως πχ οι καλούτσικοι Slipknot, και κάποιες μετριότητες (στην καλύτερη) όπως οι mastodon! Αυτή είναι όντως 100% άδικη θεοποίηση!



Yes they do actually, and really bad!

Με δουλεύεις; Το τελευταίο τους album ήταν για πέταμα, το ξέρουν και οι ίδιοι απλά για εμπορικούς λόγους δεν το λένε απλά. Πως γίνεται να αρέσει σε κάποιον το Black Album και μετά να ακούει και το Death Magnetic?

Δεν ανέφερα πουθενά για ήχο τον Maiden που δεν ακούω γιατί δεν μαρέσει να ακούω το ίδιο κομμάτι απλα χωρισμένο σε 12 κομμάτια (if you get what I'm saying), για τους Priest δεν μπορώ να καταλάβω που επαναλαμβάνονται που κάθε δίσκος τους έχει κάτι διαφορετικό να πει προς το καλύτερο.

Για τη θεοποίηση που αναφέρεις στο τέλος του ποστ σου, συμφωνώ, απλά να καταλάβουμε ότι οι δισκογραφικές εταιρίες παίζουν μεγάλο ρόλο όσο μέτριος και να είσαι.

Για τα Live τώρα, οκ καλά τα λες, αλλά έχει σημασία και ποια κομμάτια παίζει μια μπάντα για να ναι καλό το live.
rankin
QUOTE(Alexmei @ Oct 12 2009, 16:20 ) *
Yes they do actually, and really bad!

Με δουλεύεις; Το τελευταίο τους album ήταν για πέταμα, το ξέρουν και οι ίδιοι απλά για εμπορικούς λόγους δεν το λένε απλά. Πως γίνεται να αρέσει σε κάποιον το Black Album και μετά να ακούει και το Death Magnetic?

Δεν ανέφερα πουθενά για ήχο τον Maiden που δεν ακούω γιατί δεν μαρέσει να ακούω το ίδιο κομμάτι απλα χωρισμένο σε 12 κομμάτια (if you get what I'm saying), για τους Priest δεν μπορώ να καταλάβω που επαναλαμβάνονται που κάθε δίσκος τους έχει κάτι διαφορετικό να πει προς το καλύτερο.

Για τη θεοποίηση που αναφέρεις στο τέλος του ποστ σου, συμφωνώ, απλά να καταλάβουμε ότι οι δισκογραφικές εταιρίες παίζουν μεγάλο ρόλο όσο μέτριος και να είσαι.

Για τα Live τώρα, οκ καλά τα λες, αλλά έχει σημασία και ποια κομμάτια παίζει μια μπάντα για να ναι καλό το live.


Δεν θα συμφωνήσω σε καμία περίπτωση ως προς το Death Magnetic. Να μου έλεγες για το St.Anger, να συμφωνούσα, αφού ήταν ένα άλμπουμ που μόνο και μόνο από την παραγωγή αν το πιάσει κανείς, ήταν χάλια..
Αλλά το death magnetic δεν θα συμφωνήσω ότι δεν ήταν καλό. Κάθε άλλο. Ήταν πάρα πολύ καλό και με εξαιρετικό βάθος στον ήχο. Σαφώς δεν είχε τα μεγάλα "hit" όπως είχε για παράδειγμα το Black Album, αλλα έτσι και αλλιώς δεν μπορώ τώρα να συγκρίνω το Black Album, που είναι ένας ιστορικός δίσκος, ηλικίας 18 ετών. Οι ίδιοι οι Metallica όφειλαν να μας δώσουν κάτι καινούριο και όχι ένα κακέκτυπο μιας παλιάς επιτυχίας τους, και νομίζω τα κατάφεραν μια χαρά.
Φυσικά, σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αυτό, όπως σε κάποιους δεν άρεσε ούτε το stoner των Load-Reload, και ακόμα και το "Metallica" (aka Black album) όταν κυκλοφόρησε, θυμάμαι έναν γείτονα μου να λέει ότι οι Metallica φλόρεψαν και δεν παίζουν πια το αγνό θρας του "Master of Puppets"
Για να το πάω ακόμα παραπέρα, κάποιοι άλλοι έλεγαν ότι ακόμα και το Master of Puppets είναι για τα σκουπίδια, και οι αληθινοί μαγκες ήταν οι Carcass που έπαιζαν αγνό θρας και πάει λέγοντας...

Πάμε στους Priest τώρα.. Σκέψου ότι έχω στην συλλογή μου όλα τα τους τα cd. Εχω 45" δισκάκια. Έχω το Rocka Rolla σε διαφανές βινύλιο και με εναλλακτικό εξώφυλλο από το κλασικό. Όταν ήμουν στην εφηβεία δεν υπήρχε για μένα άλλο γκρουπ.. Όμως, φτάνοντας στα 30 μου, άρχισαν να μου φαίνονται πολύ flat στον ήχο τους. Δεν λέω ότι δεν είναι μεγάλη και ιστορική μπαντα, αλλά ο ήχος τους σήμερα μου φαίνεται ξεπερασμένος, και πλην του painkiller, δύσκολα μπορώ να ακούσω οτιδήποτε άλλο. Ίσως τίποτα από τον Jugulator, που είχε γεμάτο ήχο.
Τα παλιά όμως με τίποτα. Δεν αμφισβητώ την αξία τους, αλλά εμένα μου φαίνονται πλέον ξεπερασμένοι


(στην φώτο το εναλλακτικό εξώφυλλο)


Εν τέλει, αν είναι να μιλήσουμε για αξεπέραστο ήχο και μηδενική φθορά στο χρόνο, υπάρχει μια και μοναδική μπάντα που τα σπάει. Οι Pantera!!! (γιατί όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας) icon_headbang.gif
Alexmei
QUOTE (rankin @ Oct 12 2009, 17:18 ) *
Δεν θα συμφωνήσω σε καμία περίπτωση ως προς το Death Magnetic. Να μου έλεγες για το St.Anger, να συμφωνούσα, αφού ήταν ένα άλμπουμ που μόνο και μόνο από την παραγωγή αν το πιάσει κανείς, ήταν χάλια..
Αλλά το death magnetic δεν θα συμφωνήσω ότι δεν ήταν καλό. Κάθε άλλο. Ήταν πάρα πολύ καλό και με εξαιρετικό βάθος στον ήχο. Σαφώς δεν είχε τα μεγάλα "hit" όπως είχε για παράδειγμα το Black Album, αλλα έτσι και αλλιώς δεν μπορώ τώρα να συγκρίνω το Black Album, που είναι ένας ιστορικός δίσκος, ηλικίας 18 ετών. Οι ίδιοι οι Metallica όφειλαν να μας δώσουν κάτι καινούριο και όχι ένα κακέκτυπο μιας παλιάς επιτυχίας τους, και νομίζω τα κατάφεραν μια χαρά.
Φυσικά, σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αυτό, όπως σε κάποιους δεν άρεσε ούτε το stoner των Load-Reload, και ακόμα και το "Metallica" (aka Black album) όταν κυκλοφόρησε, θυμάμαι έναν γείτονα μου να λέει ότι οι Metallica φλόρεψαν και δεν παίζουν πια το αγνό θρας του "Master of Puppets"
Για να το πάω ακόμα παραπέρα, κάποιοι άλλοι έλεγαν ότι ακόμα και το Master of Puppets είναι για τα σκουπίδια, και οι αληθινοί μαγκες ήταν οι Carcass που έπαιζαν αγνό θρας και πάει λέγοντας...

Πάμε στους Priest τώρα.. Σκέψου ότι έχω στην συλλογή μου όλα τα τους τα cd. Εχω 45" δισκάκια. Έχω το Rocka Rolla σε διαφανές βινύλιο και με εναλλακτικό εξώφυλλο από το κλασικό. Όταν ήμουν στην εφηβεία δεν υπήρχε για μένα άλλο γκρουπ.. Όμως, φτάνοντας στα 30 μου, άρχισαν να μου φαίνονται πολύ flat στον ήχο τους. Δεν λέω ότι δεν είναι μεγάλη και ιστορική μπαντα, αλλά ο ήχος τους σήμερα μου φαίνεται ξεπερασμένος, και πλην του painkiller, δύσκολα μπορώ να ακούσω οτιδήποτε άλλο. Ίσως τίποτα από τον Jugulator, που είχε γεμάτο ήχο.
Τα παλιά όμως με τίποτα. Δεν αμφισβητώ την αξία τους, αλλά εμένα μου φαίνονται πλέον ξεπερασμένοι


(στην φώτο το εναλλακτικό εξώφυλλο)


Εν τέλει, αν είναι να μιλήσουμε για αξεπέραστο ήχο και μηδενική φθορά στο χρόνο, υπάρχει μια και μοναδική μπάντα που τα σπάει. Οι Pantera!!! (γιατί όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας) icon_headbang.gif


Παρατήρησε στο Black Album υπάρχει ένα 'θέμα' σε κάθε τραγούδι, δεν ξεκινά και αβέρτα όπου βγει όπως πχ το One ή πολλά άλλα κομμάτια τους, νομίζω και αυτό το The day that never comes το τελευταίο τους, απλά είναι μια φτηνή απομίμηση του One. Τα τραγούδια των Μetallica γενικώς δεν κρατάνε ένα μοτίβο σε αυτά τα 4-5 λεπτά που εκτελούνται, πλην του Black Album που "έβαλε χέρι" ο παραγωγός τους (παίζει ολόκληρη συμφωνική ορχήστρα σε πολλά κομμάτια)

Kαι βέβαια οι Pantera σε επίπεδο thrash ήταν το κάτι άλλο, ήταν το ωμό thrash.
rankin
QUOTE(Alexmei @ Oct 12 2009, 17:54 ) *
Παρατήρησε στο Black Album υπάρχει ένα 'θέμα' σε κάθε τραγούδι, δεν ξεκινά και αβέρτα όπου βγει όπως πχ το One ή πολλά άλλα κομμάτια τους, νομίζω και αυτό το The day that never comes το τελευταίο τους, απλά είναι μια φτηνή απομίμηση του One. Τα τραγούδια των Μetallica γενικώς δεν κρατάνε ένα μοτίβο σε αυτά τα 4-5 λεπτά που εκτελούνται, πλην του Black Album που "έβαλε χέρι" ο παραγωγός τους (παίζει ολόκληρη συμφωνική ορχήστρα σε πολλά κομμάτια)

Kαι βέβαια οι Pantera σε επίπεδο thrash ήταν το κάτι άλλο, ήταν το ωμό thrash.

Μην στέκεσαι στο The Day, που ήταν όντως μετριότατο.. Ο Death Magnetic έχει αρκετά εξαιρετικά κομμάτια
Κατα τ' άλλα εγώ δεν ειμαι υπερ του να κρατάει ένα γκρουπ ένα μοτίβο και να στέκεται γύρω απο αυτό για όσο διαρκεί το τραγούδι. Απο την άλλη δεν μου αρέσει ούτε η υπερβολή και το υπερβολικό progressive. Απαιτείται ισορροπία για να μην είναι ούτε απλοϊκή η μουσική, ούτε όμως και υπερβολικά πολύπλοκη, σε βαθμό που να αμφισβητείται η αυθεντικότητα του εγχειρήματος..
Alexmei
QUOTE (rankin @ Oct 12 2009, 18:31 ) *
Μην στέκεσαι στο The Day, που ήταν όντως μετριότατο.. Ο Death Magnetic έχει αρκετά εξαιρετικά κομμάτια
Κατα τ' άλλα εγώ δεν ειμαι υπερ του να κρατάει ένα γκρουπ ένα μοτίβο και να στέκεται γύρω απο αυτό για όσο διαρκεί το τραγούδι. Απο την άλλη δεν μου αρέσει ούτε η υπερβολή και το υπερβολικό progressive. Απαιτείται ισορροπία για να μην είναι ούτε απλοϊκή η μουσική, ούτε όμως και υπερβολικά πολύπλοκη, σε βαθμό που να αμφισβητείται η αυθεντικότητα του εγχειρήματος..


you're talking floyd now ! Άκουσα και άλλα κομμάτια που δεν μάρεσαν καθόλου, δεν υπάρχει συνοχή, σχεδόν ποτέ δεν υπήρξε από τότε που έφυγε ο mustaine. Όσο για το μοτιβο που λες, δεν μπορεί όμως να το καταρίπτει γιατί από ένα σημείο και μετά αντιπροσωπεύεις κάτι, σαν μπάντα, και αυτή η μικρή αλλαγή που θα κάνεις, να είναι προς το καλύτερο του ήχου και να κερδίσεις σοβαρούς fans, όχι να χάσεις.
The Warlus
Εμένα δεν με ενοχλεί προσωπικά το ότι οι Metallica,και η κάθε μπάντα,έχοντας μία πολύχρονη ιστορία πίσω της κάποτε βγάζει και μία "πατάτα" δίσκο.Δεν μπορούμε κάθε φορά να περιμένουμε το υπέρτατο άλμπουμ που θα μοιάζει με το Master Of Puppets του 1986,εκτός βέβαια και αν οι ίδιοι οι Metallica μας προδιαθέτουν για αυτό όπως έκανε ο Ulrich...Απλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι μπάντες αφήνουν τον εαυτό τους να κορεστεί.Ίσως αυτό με ενοχλεί από τους Metallica.Για παράδειγμα δεν μπορώ να βλέπω τον Hetfield με σαγιονάρα,γυαλί,με δύο σακούλες από τα Armani και να τον περιμένει η Μερσεντές απ'έξω και μετά να τραγουδά το Creeping Death live.Ξέρω ακούγεται υπερβολικό,και στην τελική ίσως είναι,αλλά άμα δεν έχεις οργή δεν μπορείς να τραγουδήσεις το Ride The Lightning πχ.Τους βλέπω στα live πλέον και δεν με γεμίζουν.Δεν έχουν ορμή.Θα μου πεις με 45 χρόνια στην πλάτη σου και μερικά εκατομμύρια στον τραπεζικό σου λογαριασμό είναι λίγο δύσκολο.Αλλά θα μπορούσες να αφήσεις τους Metallica,και τους κάθε Metallica,και να κάνεις ένα project.Έχει σώσει τόσες μπάντες και τόσους μουσικούς.Αν νιώθεις ότι πλέον δεν εκφράζεσαι μουσικά αποχωρείς.Όπως έκανε ο Smith στους Maiden,μιας και τους αναφέρατε,ή και αργότερα ο Dickinson.Τώρα το ότι επέστρεψαν είναι άλλη ιστορία.Πλέον από τους Maiden δεν περιμένω να ακούσω το νέο Powerslave.Ότι είχανε να δώσουν το έδωσαν και με το παραπάνω,όπως και τόσοι άλλοι.Συνθετικά για εμένα έχουν πεθάνει.Στα live τους όμως εξακολουθούν να είναι σε υψηλό επίπεδο.Και ας ακούω συνέχεια το Trooper και το Run To The Hills,αυτά θέλω από τους Maiden πλέον και μου τα προσφέρουν σε ένα καλό επίπεδο.Στην τελική άμα γουστάρω κάτι πιο progressive βάζω A.S.A.P.
Alexmei
QUOTE (J-Kas34 @ Oct 12 2009, 21:15 ) *
Εμένα δεν με ενοχλεί προσωπικά το ότι οι Metallica,και η κάθε μπάντα,έχοντας μία πολύχρονη ιστορία πίσω της κάποτε βγάζει και μία "πατάτα" δίσκο.Δεν μπορούμε κάθε φορά να περιμένουμε το υπέρτατο άλμπουμ που θα μοιάζει με το Master Of Puppets του 1986,εκτός βέβαια και αν οι ίδιοι οι Metallica μας προδιαθέτουν για αυτό όπως έκανε ο Ulrich...Απλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι μπάντες αφήνουν τον εαυτό τους να κορεστεί.Ίσως αυτό με ενοχλεί από τους Metallica.Για παράδειγμα δεν μπορώ να βλέπω τον Hetfield με σαγιονάρα,γυαλί,με δύο σακούλες από τα Armani και να τον περιμένει η Μερσεντές απ'έξω και μετά να τραγουδά το Creeping Death live.Ξέρω ακούγεται υπερβολικό,και στην τελική ίσως είναι,αλλά άμα δεν έχεις οργή δεν μπορείς να τραγουδήσεις το Ride The Lightning πχ.Τους βλέπω στα live πλέον και δεν με γεμίζουν.Δεν έχουν ορμή.Θα μου πεις με 45 χρόνια στην πλάτη σου και μερικά εκατομμύρια στον τραπεζικό σου λογαριασμό είναι λίγο δύσκολο.Αλλά θα μπορούσες να αφήσεις τους Metallica,και τους κάθε Metallica,και να κάνεις ένα project.Έχει σώσει τόσες μπάντες και τόσους μουσικούς.Αν νιώθεις ότι πλέον δεν εκφράζεσαι μουσικά αποχωρείς.Όπως έκανε ο Smith στους Maiden,μιας και τους αναφέρατε,ή και αργότερα ο Dickinson.Τώρα το ότι επέστρεψαν είναι άλλη ιστορία.Πλέον από τους Maiden δεν περιμένω να ακούσω το νέο Powerslave.Ότι είχανε να δώσουν το έδωσαν και με το παραπάνω,όπως και τόσοι άλλοι.Συνθετικά για εμένα έχουν πεθάνει.Στα live τους όμως εξακολουθούν να είναι σε υψηλό επίπεδο.Και ας ακούω συνέχεια το Trooper και το Run To The Hills,αυτά θέλω από τους Maiden πλέον και μου τα προσφέρουν σε ένα καλό επίπεδο.Στην τελική άμα γουστάρω κάτι πιο progressive βάζω A.S.A.P.



Για μία 'πατάτα' δίσκο οκ, αλλά όχι για το Garage Inc, St.Anger, Death Magnetic, etc etc.

Οι Maiden έπρεπε να σταματίσουν να βγάζουν δίσκους χρόνια πριν, και η αλήθεια είναι δύσκολα βρίσκω πάντες σήμερα, ακόμα και παλιές που παίζουν ακόμα, να βγάζουν κάτι ''νέο''
panagiotisTheDream
Κάποια σκόρπια ψιλοάκυρα που διάβασα να σχολιάσω μιας κ για τα υπόλοιπα βαριέμαι.... tongue.gif

Οι Carcass θρας;; no way
Οι Pantera θρας;; no way

smile.gif
Alexmei
QUOTE (panagiotisTheDream @ Oct 13 2009, 01:07 ) *
Κάποια σκόρπια ψιλοάκυρα που διάβασα να σχολιάσω μιας κ για τα υπόλοιπα βαριέμαι.... tongue.gif

Οι Carcass θρας;; no way
Οι Pantera θρας;; no way

smile.gif


carcass δν έχω ακούσει αλλα pantera τι θεωρούνται;
panagiotisTheDream
QUOTE(Alexmei @ Oct 13 2009, 01:23 ) *
carcass δν έχω ακούσει αλλα pantera τι θεωρούνται;


Οι Carcass έπαιζαν death. Αν μην τι άλλο ιστορικό γκρουπ του είδους...



Οι Pantera κάτι σαν groove metal όπως το αποκαλούν πολλοί (εννοείται απ'το cowboys και μετά)...
σε καμία περίπτωση thrash αν και είχαν κάποια στοιχεία στο παίξιμό τους....

thrash είναι αυτό πχ...


morrison
QUOTE(panagiotisTheDream @ Oct 13 2009, 01:47 ) *
Οι Pantera κάτι σαν groove metal όπως το αποκαλούν πολλοί (εννοείται απ'το cowboys και μετά)...
σε καμία περίπτωση thrash αν και είχαν κάποια στοιχεία στο παίξιμό τους....

Για την ακριβεια δεν νομιζω οτι υπαρχει ορος που να περιγραφει τι επαιζαν οι Pantera...Eπαιζαν απλα Pantera. rolleyes.gif
Eνα ειδος μονοι τους...
panagiotisTheDream
QUOTE(john morisson @ Oct 13 2009, 02:25 ) *
Για την ακριβεια δεν νομιζω οτι υπαρχει ορος που να περιγραφει τι επαιζαν οι Pantera...Eπαιζαν απλα Pantera. rolleyes.gif
Eνα ειδος μονοι τους...


όντως.... πολύ πιο σωστή οπτική wink.gif
rankin
QUOTE(panagiotisTheDream @ Oct 13 2009, 01:07 ) *
Κάποια σκόρπια ψιλοάκυρα που διάβασα να σχολιάσω μιας κ για τα υπόλοιπα βαριέμαι.... tongue.gif

Οι Carcass θρας;; no way
Οι Pantera θρας;; no way

smile.gif


Χμμ.. κοίτα, μην φτάσουμε σε σημείο να λέμε ότι το τάδε γκρουπ παίζει "ατμοσφαιρικό ντουμ" και όχι "ψυχεδελικό αβαν γκαρντ προγκρέσιβ"! Γενικά, όχι άλλες ταμπέλες στο μεταλ!

Το 1990 όταν μιλούσες για θρας εννοούσες οτιδήποτε μπορεί να είναι πιο ακραίο από το συμβατικό
Σαφώς και οι Pantera δεν ήταν θρας, με τον ορισμό των Slayer. Με τον ίδιο ορισμό, ούτε οι Metallica ήταν θρας..
Και όμως, να είστε σίγουροι ότι τότε όλοι για θρασερς τους είχαν και τους Metallica, και τους Carcass.
Οι Pantera τώρα, ουσιαστικά συνέπεσαν με την Hard Core σκηνή της Νεας Υορκης, και είχαν άπειρα στοιχεία που δανείστηκαν από εκεί, συν τον όλο southern χαρακτήρα. Παρόλα αυτά, αν το 1990, που βγήκε το Cowboys from Hell, έλεγες ότι δεν είναι θρας, αλλά είναι "Groove Metal με Cowboy στοιχεία", θα σου πετούσαν ντομάτες και θα σε έστελναν στην Μπαρμπαρέλα να κάνεις παρέα με τους καρεκλάδες!! laugh.gif

τα λέω όλα αυτά γιατί στην από πάνω συζήτηση μιλούσα για τον σχολιασμό που είχε γίνει όταν είχαν κυκλοφορήσει κάποια αλμπουμ..

χαρακτηριστικά έγραψα:
"ακόμα και το "Metallica" (aka Black album) όταν κυκλοφόρησε, θυμάμαι έναν γείτονα μου να λέει ότι οι Metallica φλόρεψαν και δεν παίζουν πια το αγνό θρας του "Master of Puppets"
Για να το πάω ακόμα παραπέρα, κάποιοι άλλοι έλεγαν ότι ακόμα και το Master of Puppets είναι για τα σκουπίδια, και οι αληθινοί μαγκες ήταν οι Carcass που έπαιζαν αγνό θρας και πάει λέγοντας... "


Δεν προσπάθησα λοιπόν να βάλω ταμπέλες στη μουσική, αλλά να περιγράψω το κλίμα που υπήρχε κάποτε σχετικά με κάποιες νέες κυκλοφορίες. Ειδικά δε, το Black Album, πολλοί μεταλλάδες άργησαν να το αποδεχτούν τότε, αφού τους φάνηκε ως μια μεγάλη εμπορική στροφή των Metallica (και όντως ήταν, αλλά δεν μας νοιάζει κι όλας)
Το ίδιο θεωρώ ότι ισχύει και τώρα. Πολλές καλές κυκλοφορίες τις συγκρίνουμε με το μυαλό μας κολλημένο στο παρελθόν, και δεν μιλάω μόνο για τους Metallica. Μιλάω γενικά..

Ειδικά πάντως για τους Metallica, θεωρώ μόνο το St.Anger κακό αλμπουμ, αλλά και αυτό το βύθισε η παραγωγή που ήταν ανέκδοτο.. Δεν καταλαβαίνω για παράδειγμα, γιατί δεν άρεσε το Garage Inc. Καταρχάς, είναι δίσκος με διασκευές και μάλιστα είναι όλες πολύ καλοπαιγμένες. Επίσης το ένα απο τα 2 δισκάκια είχε ήδη παιχτεί απο τη δεκαετία του 80..

Τελικά νομίζω πως όλα είναι θέμα γούστου. Αν σε κάποιον έτσι και αλλιώς δεν αρέσουν οι Metallica, όλα θα του ξινίζουν. Δε μπορούμε να λέμε ότι έφυγε ο Μαστέιν και χάλασε η μπάντα! Ο Μαστέιν έφυγε πριν καν κυκλοφορήσει το Kill 'Em All, που ήταν ο πρώτος τους δίσκος, και με το ζόρι είχε συνεισφορά στα μισά τραγούδια του, άσε που έτσι και αλλιώς ο συγκεκριμένος δίσκος είναι πολύ άγουρος ηχητικά. Τέλος όσον αφορά την γενικότερη ηχητική κατεύθυνση, εμένα μου άρεσαν πολύ περισσότερο οι Ride the Lightning- Master of Puppets- And Justice, απο ότι οι επόμενοι ή προηγούμενοι δίσκοι και τολμώ να πω ότι το Death Magnetic, είναι κοντινότερος σε αυτούς τους 3, απο ότι σε οποιονδήποτε άλλο. Εννοώ κοντινότερος σε αισθητική και τεχνοτροπία
morrison
Καποιες σκεψεις διαβαζοντας τα τελευταια ποστς.. 39.gif
-Thrash ειναι οι Kreator,οι Destruction,οι Testament...Mπορει να αποδοθηκε στους Pantera ο χαρακτηρισμος thrash metal μπαντα οπως σωστα λεει και ο Rankin αλλα μαλλον ηταν πολυ στενος γι'αυτους.Νομιζω οτι αν χαρακτηρισουμε τους Pantera,τους Metallica η τους Megadeth καθαρα thrash metal μπαντες στενευουμε τα περιθωρια τους,τους μικραινουμε την αξια...Τεσπα δεν εχει και τοση σημασια η αποδοση της ταμπελας...
-Προσωπικα αγαπαω ακομα τους Metallica αλλα με εχουν ξενερωσει...Και οχι μια φορα...Με ξενερωσαν μια στο αχρωμο-αγευστο Reload,δυο οταν εκαναν καμια δεκαετια να βγαλουν studio album δημιουργωντας μου παραλληλα μια υποσυνειδητη προκαταληψη στα albums που εβγαλαν στο ενδιαμεσο(που δεν ηταν ασχημα παντως),τρεις με το dvd,τεσσερις με το St.Anger...
-Το metal ειναι σχετικα νεο ειδος μουσικης...Παρ'ολο που ψηγματα του υπηρχαν απο πριν λιγο η πολυ,στην ουσια διαμορφωθηκε μεσα στη δεκαετια του '80.Την τωρινη εποχη περνα μια μεταβατικη φαση...Γιατι;Γιατι οι μπαντες που το ορισαν εφτασαν στα ορια τους και γιατι τα ειδη που πρωτοσχηματιστηκαν εξαντληθηκαν-πολυπαιχτηκαν...Nαι δεν εχει νοημα να βγαζουν albums ουτε οι Maiden,ουτε οι Metallica,ουτε οι Slayer,ουτε κτλ...Οχι γιατι τα albums που βγαζουν ειναι για πεταμα αλλα γιατι εχουν χιλιοπαιχτει,γιατι βγαινουν για να βγαινουν...Υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα γενικοτερα αυτη ειναι η αληθεια...Ποιο ειναι το μελλον;Για μενα ειναι καιρος να παραμερισουμε τις παραδοσιακες φορμες-ειδη του metal...Δεν μπορω πλεον να ακουσω καθαροαιμο κλασσικο thrash,death,power οτιδηποτε...Ολα μου μοιαζουν,νομιζω οτι καπου τα εχω ξανακουσει...Το μελλον του metal βρισκεται σε μπαντες που ειναι σε θεση να συνδυασουν διαφορα πραγματα στον ηχο τους...Που δεν τις βαριεσαι,που δημιουργουν δικο τους ηχο, που δεν αναμασουν τα ιδια χιλιοπαιγμενα πραγματα...Αυτες οι μπαντες στην πορεια θα δημιουργησουν νεα ηθη στην μουσικη που αγαπαμε,θα οδηγησουν το metal σε νεα εποχη...Ενδεικτικα θα αναφερω ως παραδειγμα ηχητικου παραδειγματος για αυτο που μιλαω παραπανω και οχι αυτες καθ'αυτες τις μπαντες που μαλιστα καποιες απο αυτες δεν μου αρεσουν κι ολας τους Tool,τους System Of A Down,τους Slipknot η τους Mastodon...
rankin
QUOTE(john morisson @ Oct 13 2009, 12:12 ) *
Ποιο ειναι το μελλον;Για μενα ειναι καιρος να παραμερισουμε τις παραδοσιακες φορμες-ειδη του metal...Δεν μπορω πλεον να ακουσω καθαροαιμο κλασσικο thrash,death,power οτιδηποτε...Ολα μου μοιαζουν,νομιζω οτι καπου τα εχω ξανακουσει...Το μελλον του metal βρισκεται σε μπαντες που ειναι σε θεση να συνδυασουν διαφορα πραγματα στον ηχο τους...Που δεν τις βαριεσαι,που δημιουργουν δικο τους ηχο, που δεν αναμασουν τα ιδια χιλιοπαιγμενα πραγματα...Αυτες οι μπαντες στην πορεια θα δημιουργησουν νεα ηθη στην μουσικη που αγαπαμε,θα οδηγησουν το metal σε νεα εποχη...Ενδεικτικα θα αναφερω ως παραδειγμα ηχητικου παραδειγματος για αυτο που μιλαω παραπανω και οχι αυτες καθ'αυτες τις μπαντες που μαλιστα καποιες απο αυτες δεν μου αρεσουν κι ολας τους Tool,τους System Of A Down,τους Slipknot η τους Mastodon...

Συμφωνώ 90% μαζί σου. Διαφωνώ μόνο ως προς τους Slayer, αν και αυτοί έχουν κοντά στην δεκαετία πλέον για να βγάλουν καλό αλμπουμ (το god hate us all, ήταν σπουδαίο)

Όσο για την νέα εποχή, έχεις δίκιο. Βρισκόμαστε όντως σε μεταβατικό στάδιο..
Θα συμφωνήσω επίσης απόλυτα στα ονόματα των tool και s.o.a.d. (οι άλλοι δυο δεν με πείθουν)
Ειδικά οι αρμένιοι ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η δεκαετία του 2000. Νομίζω όμως ότι και αυτοί ίσως να έδωσαν ότι είχαν να δώσουν.. Όπως για παράδειγμα και οι Korn, νομίζω ότι προσέφεραν αρκετά στο μεταλ, αν και πλέον βούλιαξαν..
Κάπου εκεί λοιπόν, και ενώ περιμένεις κάτι καινούριο, βάζεις στο cd player το Vulgar Display of Power, για να κάνεις γούστα.. 56.gif
morrison
QUOTE(rankin @ Oct 13 2009, 12:33 ) *
Συμφωνώ 90% μαζί σου. Διαφωνώ μόνο ως προς τους Slayer, αν και αυτοί έχουν κοντά στην δεκαετία πλέον για να βγάλουν καλό αλμπουμ (το god hate us all, ήταν σπουδαίο)

Και παραπανω για μενα...Προσωπικα διαφωνω με την ηχητικη τους επιλογη να hardcorιζουν σημαντικα...
QUOTE(rankin @ Oct 13 2009, 12:33 ) *
Όσο για την νέα εποχή, έχεις δίκιο. Βρισκόμαστε όντως σε μεταβατικό στάδιο..
Θα συμφωνήσω επίσης απόλυτα στα ονόματα των tool και s.o.a.d. (οι άλλοι δυο δεν με πείθουν)
Ειδικά οι αρμένιοι ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η δεκαετία του 2000. Νομίζω όμως ότι και αυτοί ίσως να έδωσαν ότι είχαν να δώσουν.. Όπως για παράδειγμα και οι Korn, νομίζω ότι προσέφεραν αρκετά στο μεταλ, αν και πλέον βούλιαξαν..
Κάπου εκεί λοιπόν, και ενώ περιμένεις κάτι καινούριο, βάζεις στο cd player το Vulgar Display of Power, για να κάνεις γούστα.. 56.gif

Και εμενα απο τα τεσσερα γκρουπς που ανεφερα μονο τα δυο που σημειωνεις μου αρεσουν πραγματικα...Τα δυο υπολοιπα εχουν μεμονωμενα καποιες καλες στιγμες απλα το εντοπιζω ως προς την νεωτεριστικη τους αξια περισσοτερο...
Οι Pantera παντα ηχουν ωραιοι στα αυτια μου οσα χρονια και να περασουν...
QUOTE(john morisson @ Oct 13 2009, 12:12 ) *
Ενδεικτικα θα αναφερω ως παραδειγμα ηχητικου παραδειγματος για αυτο που μιλαω παραπανω ...

Δοξαστε με!Θα μπορουσα να πω και ''Για παραδειγμα,θα αναφερω παραδειγματικα ως παραδειγμα ηχητικου παραδειγματος...'' icon_drunk.gif icon_drunk.gif
rankin
QUOTE(john morisson @ Oct 13 2009, 12:48 ) *
Και παραπανω για μενα...Προσωπικα διαφωνω με την ηχητικη τους επιλογη να hardcorιζουν σημαντικα...

Να υποθέσω ότι δεν σου άρεσε ο god hates us all...
QUOTE(john morisson @ Oct 13 2009, 12:48 ) *
Δοξαστε με!Θα μπορουσα να πω και ''Για παραδειγμα,θα αναφερω παραδειγματικα ως παραδειγμα ηχητικου παραδειγματος...'' icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Μη μασάς
Η φωτογραφία του Στιβ, προδιαθέτει πάντα για μεγάλες ατάκες! 41.gif
panagiotisTheDream
Τεσπα, απόψείς είναι αυτές, αλλά φίλε rankin μήπως μπερδεύεις τους Carcass με άλλη μπάντα;
Οι Carcass είναι Βρετανοί που έβγαλαν το πρώτο τους ντέμο το 87. Όσο για full lenght album, το Reek of Putrefaction το 88.
Οι τύποι παίζανε ανέκαθεν καθαρά death και grindcore. Και απ' την έλευση του Amott το 91 και τα δύο διαμάντια της death σκηνής, Necroticism και Heartwork έβαλαν και κάποια μελωδικά περάσματα (καθαρά εξαιτίας του Amott που έχει 70's καταβολές).
A και τον καιρό που βγήκε το Master of puppets, οι Carcass δεν είχαν βγάλει καν το πρώτο τους ντέμο. Άσε που είχαν και άλλο όνομα...tongue.gif
rankin
QUOTE(panagiotisTheDream @ Oct 13 2009, 14:39 ) *
Τεσπα, απόψείς είναι αυτές, αλλά φίλε rankin μήπως μπερδεύεις τους Carcass με άλλη μπάντα;
Οι Carcass είναι Βρετανοί που έβγαλαν το πρώτο τους ντέμο το 87. Όσο για full lenght album, το Reek of Putrefaction το 88.
Οι τύποι παίζανε ανέκαθεν καθαρά death και grindcore. Και απ' την έλευση του Amott το 91 και τα δύο διαμάντια της death σκηνής, Necroticism και Heartwork έβαλαν και κάποια μελωδικά περάσματα (καθαρά εξαιτίας του Amott που έχει 70's καταβολές).
A και τον καιρό που βγήκε το Master of puppets, οι Carcass δεν είχαν βγάλει καν το πρώτο τους ντέμο. Άσε που είχαν και άλλο όνομα...tongue.gif


ξέρω ποιοι είναι οι Carcass. τους έχω δει και live..
Αν αντί για Carcass είχα πει Kreator θα ήσουν καλυμμένος ως προς το ακριβές sub-metal genre;
Πάντως εκείνες τις εποχές κανείς δεν θα ονόμαζε death το είδος της μουσικής που έπαιζαν. Αυτές είναι μάλλον μεταγενέστερες κατηγοριοποιήσεις.

Πάντως για να μην παρεξηγούμαι και στεκόμαστε στην λεπτομέρεια, εγώ γενικά μιλάω για τα late 80s και early 90s, όπου όπως και τώρα, έτσι και τότε, ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του..
Άλλοι θα έλεγαν ότι το Black Album είναι φλωριά μπροστά στο master of puppets και άλλοι θα έλεγαν ότι το master of puppets είναι φλωριά μπροστά στο symphonies of sickness, άλλοι επίσης θα έλεγαν ότι αληθινό metal ήταν μόνο το seventh son, κάποιοι άλλοι θα έψαχναν απαντήσεις στους απογόνους του Neil Peart, θα έλεγαν πως όλα αυτά που ακούμε είναι απλά θόρυβος για τον θόρυβο, και το Operation Mindcrime είναι θεόσταλτο μήνυμα ότι το progressive θα θριαμβεύσει. Οι μανογουεράδες (υπήρχαν πολλοί τότε) θα νοσταλγούσαν το μοναδικό-αληθινό μέταλ του Hail to England, κάπου εκεί θα πετάγονται οι Ναπαλμοντεθάδες και θα έκραζαν τους αντιγραφείς, Carcass, και φυσικά, μην ξεχνάμε ότι αν δεν υπήρχαν οι Celtic Frost, όλοι αυτοί θα έπαιζαν Brit-Pop στο Hasienda του Μαντσεστερ..

Με λίγα λόγια, όπως και τώρα, έτσι και τότε, ο καθένας είχε τις απόψεις του.. Η μουσική από τη φύση της έχει το στοιχείο του αμφιλεγόμενου μέσα της...


**Σημειώνω εδώ, ότι η αναφορά μου στους Carcass δεν ήταν τυχαία, αφού πάντα έβρισκα ξεκαρδιστικά αστείο να διαβάζω στο metal hammer, αναλύσεις για διάφορα γκρουπ, και στο τέλος να υπάρχει και η τελική σύγκριση με τους "πρώιμους Carcass" (όχι σκέτο carcass) , με φράσεις του τύπου "θυμίζει αρκετά πρώιμους Carcass" ..
Ουσιαστικά λάτρευα να διαβάζω το περιοδικό αυτό, μόνο και μόνο για να φτάσω σε αυτή τη φράση!
panagiotisTheDream
Χμμμμ καλώς τότε....
πάντως και τότε τα Bay Area γκρουπ, όπως οι Exodus, Testament, Anthrax, Violence, Slayer, Death Angel, Heathen, Dark Angel κλπ αλλά κ τα γερμανικά πχ Kreator, Sodom, Destruction thrash ονόμαζαν τη μουσική τους και έτσι ήταν...
απ' την άλλη οι Morbid Angel, Cannibal Corpse, Deicide, Atheist, Obituary κλπ death ήταν κι έτσι λεγόταν το είδος τους..

θέλω να πω, δεν είναι μεταγενέστερες "ταμπέλες"...
morrison
QUOTE(rankin @ Oct 13 2009, 13:03 ) *
Να υποθέσω ότι δεν σου άρεσε ο god hates us all...

Δεν μου αρεσει ιδιαιτερα κανενα αλμπουμ των Slayer απο το Seasons.. και μετα...Αντε λιγο το Undisputed..αλλα μονο με την συμπαθεια που ευλογα σου δημιουργει ενα αλμπουμ με διασκευες...
Ασχετο αλλα προσφατα συνειδητοποιησα οτι εχουν περασει 7 χρονια απο την επιστροφη Lombardo το 2002...
Απιστευτο,ε;7 χρονια χωρις να πλακωθουν... tongue.gif
The Warlus


Hallowed Be Thy Name 1988...
Παρατηρήστε ερμηνεία(με τα 1000 ζόρια)Dickinson...
Κακομοίρη μπριζόλα,χρειαζόσουν ξεκούραση... rolleyes.gif

ΥΓ. " Just a...(δεν μπορώ,πάμε πάλι...) Just a (θέλω επειγόντως διακοπές,αγκαλιά να σε έχω να μου λες...Ώπα εδώ είναι Maiden) Strange...(χαρακτηριστική κίνηση του κεφαλιού-κάποτε το έλεγα μονοκοπανιά)Illusiooooooooooooon....

Kαι τώρα τρέχουμε λέμεεεεεεεε...

Hallowed Be Thy Name
aegeansheed
QUOTE(rankin @ Oct 13 2009, 14:46 ) *
Ουσιαστικά λάτρευα να διαβάζω το περιοδικό αυτό, μόνο και μόνο για να φτάσω σε αυτή τη φράση!


...και (συμπληρώνω) το γραφικό 10άρι στη Δισκοκριτική οποιουδήποτε power δίσκου παρουσίαζε ο Χάκος Περβανίδης.... tongue.gif

QUOTE(panagiotisTheDream @ Oct 13 2009, 16:30 ) *
πάντως και τότε τα Bay Area γκρουπ, όπως οι Exodus, Testament, Anthrax, Violence, Slayer, Death Angel, Heathen, Dark Angel κλπ


+ Forbidden επίσης.

υγ. τυχαία μόλις διάβασα ότι ο Les Claypool (μεγάλη αγάπη: Primus και λοιπά μπασοπειραματικά goups) είχε κοπεί από audition των Metallica για την αντικατάσταση του Cliff!!!
apkat
QUOTE(J-Kas34 @ Oct 15 2009, 23:40 ) *


Hallowed Be Thy Name 1988...
Παρατηρήστε ερμηνεία(με τα 1000 ζόρια)Dickinson...
Κακομοίρη μπριζόλα,χρειαζόσουν ξεκούραση... rolleyes.gif

ΥΓ. " Just a...(δεν μπορώ,πάμε πάλι...) Just a (θέλω επειγόντως διακοπές,αγκαλιά να σε έχω να μου λες...Ώπα εδώ είναι Maiden) Strange...(χαρακτηριστική κίνηση του κεφαλιού-κάποτε το έλεγα μονοκοπανιά)Illusiooooooooooooon....

Kαι τώρα τρέχουμε λέμεεεεεεεε...

Hallowed Be Thy Name


Δεν καταλαβα αν κανεις πλακα η το γραφεις σοβαρα..Στην δευτερη περιπτωση παντως εμενα η γνωμη μου ειναι οτι η ερμηνεια του ειναι αψογη και ακομα και το σημειο που λες μπορει να ξενιζει λιγακι αν εχεις στο μυαλο σου το στουντιο αλλα δεν νομιζω οτι παει ασχημα..

Παντως περα απο την συγκεκριμενη ερμηνεια αυτο το τραγουδι ειναι απιστευτο..Πραγματικα απιστευτο..Στο τοπ-5 τους σιγουρα για εμενα..
The Warlus
QUOTE(apkat @ Oct 16 2009, 03:27 ) *
Δεν καταλαβα αν κανεις πλακα η το γραφεις σοβαρα..Στην δευτερη περιπτωση παντως εμενα η γνωμη μου ειναι οτι η ερμηνεια του ειναι αψογη και ακομα και το σημειο που λες μπορει να ξενιζει λιγακι αν εχεις στο μυαλο σου το στουντιο αλλα δεν νομιζω οτι παει ασχημα..

Παντως περα απο την συγκεκριμενη ερμηνεια αυτο το τραγουδι ειναι απιστευτο..Πραγματικα απιστευτο..Στο τοπ-5 τους σιγουρα για εμενα..



Φυσικά και κάνω πλάκα.Η λατρεία μου προς τον Bruce Dickinson είναι δεδομένη.Απλά σε αυτό το βίντεο φαίνεται,σύμφωνα με εμένα, πόσο πολύ είχε καταπονηθεί η φωνή του από τις συνεχόμενες περιοδείες καθώς μέχρι το 1984,ως το Powerslave,το έβγαζε απίστευτα,δεν ήταν μόνο στο studio.Μιλάμε ο τύπος είχε φτάσει στο κόκκινο και ακόμα συνέχιζε.Απορώ πως το έκανε.Πρέπει να είχε πολύ γερά "πνευμόνια"...
apkat
Παντως επιμενω δεν πιστευω ουτε οτι ειναι θεμα κουρασης η εξαντλησης η κατι τετοιο..Του βγηκε εκεινη την στιγμη ετσι και ετσι το εκανε..Δεν χανει παντως το τραγουδι σε ερμηνεια απο αυτη την αλλαγη..Την φωνη του κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο Live την βρισκω αψογη και δεν καταλαβαινω που βλεπεις την καταπονηση..Τεσπα.. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.