Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερο Metal Συγκρότημα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
The Warlus
QUOTE(apkat @ Oct 16 2009, 15:15 ) *
Παντως επιμενω δεν πιστευω ουτε οτι ειναι θεμα κουρασης η εξαντλησης η κατι τετοιο..Του βγηκε εκεινη την στιγμη ετσι και ετσι το εκανε..Δεν χανει παντως το τραγουδι σε ερμηνεια απο αυτη την αλλαγη..Την φωνη του κατα τα αλλα στο συγκεκριμενο Live την βρισκω αψογη και δεν καταλαβαινω που βλεπεις την καταπονηση..Τεσπα.. tongue.gif



Βασικά ο ίδιος το έχει πει ότι έφτανε σε κάποια σημεία που δεν την πάλευε καθόλου.Το 1985 έλεγε πως ορισμένες φορές τραγουδούσε το Hallowed Be Thy Name και έφτυνε αίμα.Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά την tour του '84-'85 έκοψε τις "ψηλές" ο Βρασίδας.Μαγκία του όμως που μπόρεσε και τα κατάφερε αν και ορισμένες φορές τραγουδούσε με διαφορετικό στυλ.Συμφωνώ στο ότι παραμένει το ίδιο ωραίο το αποτέλεσμα.Για παράδειγμα η φωνή του μπριζόλα είναι για μένα στα πολύ υψηλά επίπεδα της μέχρι το 1984.

morrison
QUOTE(J-Kas34 @ Oct 16 2009, 20:42 ) *
Βασικά ο ίδιος το έχει πει ότι έφτανε σε κάποια σημεία που δεν την πάλευε καθόλου.Το 1985 έλεγε πως ορισμένες φορές τραγουδούσε το Hallowed Be Thy Name και έφτυνε αίμα.Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά την tour του '84-'85 έκοψε τις "ψηλές" ο Βρασίδας.Μαγκία του όμως που μπόρεσε και τα κατάφερε αν και ορισμένες φορές τραγουδούσε με διαφορετικό στυλ.Συμφωνώ στο ότι παραμένει το ίδιο ωραίο το αποτέλεσμα.Για παράδειγμα η φωνή του μπριζόλα είναι για μένα στα πολύ υψηλά επίπεδα της μέχρι το 1984

Oτι και να κανει ο Bruce Bruce ποτε δεν θα καταφερει να ξεπερασει τον μεγαλο Paul Di Anno...( hammer.gif ,μην βαρατε πλακα κανω,αν και να πω την αληθεια τον λατρευω τον μπαγασα)...
The Warlus
QUOTE(john morisson @ Oct 16 2009, 20:55 ) *
Oτι και να κανει ο Bruce Bruce ποτε δεν θα καταφερει να ξεπερασει τον μεγαλο Paul Di Anno...( hammer.gif ,μην βαρατε πλακα κανω,αν και να πω την αληθεια τον λατρευω τον μπαγασα)...



Blaze και ξερό ψωμί ρεεεεεεεεε
kolokotronis
Πάντως μιλάμε για ένα πολύ απαιτητικό κομμάτι για τον τραγουδιστή.
apkat
O Nτι Αννο θεωρω και γω οτι ειναι κορυφη..Τον συγκρινω με τον Μπρους αν και τελειως διαφορετικοι τραγουδιστες..Τοπ τραγουδιστης παντως..

Ο Μπειλι απο την αλλη θεωρω οτι ηταν παραφωνια..
The Warlus
Iron Maiden Αθήνα 1999

Νομίζω η δεύτερη εμφάνισή τους με Βρασίδα στα φωνητικά,μετά το 1988 όπου είχε και μαλλάκι τότε rolleyes.gif ,στην Ελλάδα.Νομίζω ενδιάμεσα πρέπει να είχαν έρθει και με Blaze.
Το σκηνικό που γίνεται έχει πολύ γέλιο,ιδιαίτερα όταν ο Βρασίδας σκάει με πυροσβεστήρα πάνω στην σκηνή!!!
Κυριολεκτικά χαμός


kolokotronis
Είχαν έρθει με τον μπλέιζ στα τέλη 98 νομίζω στο θέατρο βράχων στο βύρωνα. Καλά ήταν.
Πρέπει αυτό να είναι την επόμενη χρονιά που είχαν πάει και στη θεσσαλονίκη.
Θυμάμαι όταν έπαιξαν στη θεσσαλονίκη είχα διαβάσει ότι ο κόσμος φώναζε συνέχεια alexander για να παίξουν το τραγούδι αλλά τελικά τζίφος.
morrison
Παιδες το 1999 ειχαν παιξει στο γηπεδο του Ατρομητου στο Περιστερι γυρω στον Σεπτεμβρη...
Δεν ειχα παει γιατι εκεινη την χρονια προτιμησα να ανεβω Αθηνα τελη Ιουνιου για Manowar,Mercyful Fate,Sodom,Immortal στο Rockwave και δεν με επαιρνε για αλλα εξοδα...Το ιδιο καλοκαιρι επαιξαν και οι Metallica στην Ριζουπολη...
wagner love
Τον λατρεύω αυτόν τον άνθρωπο. Ειλικρινά. Μιλάμε για τον απόλυτο τραγουδιστή. Α ρε Ντίκινσον ΘΕΕ. Εγώ έχω σε μεγάλη εκτίμηση και τα κομμάτια που είχε κάνει μόνος του. Όλο το accident of birth ειναι από τους αγαπημένους δίσκους μου γενικά. Το Man of Sorrows μυθικό κομμάτι.

Από την άλλη ο Μπέιλι πολύ λίγος κατ' εμέ. Ο Ντι Ανο πολύ καλός.

smiley.gif
all_around
Είμα μεγάλος φαν του είδους, με μεγάλη συλλογή σε βινύλιο, ντέμος (κυρίως της τρέχουσας δεκαετίας) συν αρκετές γραμμένες κασσέτες, cds και λίγα κατεβασμένα πράγματα κυρίως πράγματα που δεν έβρισκα αλλιώς...

Γενικά δεν μπορώ να μιλήσω για ΜΙΑ μπάντα, γιατί πολλές έχουν τη δική τους ξεχωριστή μαγεία και μια λίστα με αγαπημένες μπάντες θα έπιανε ένα σεντόνι από ονόματα. Μερικές που ξεχωρίζω πάνω-πάνω από όλες που μου έχουν χαρίσει μαγευτικές στιγμές ενέργειας και συναισθήματος είναι Manilla Road, Black Sabbath,Metallica, Motorhead, Angelwitch, Heavy Load,Candlemass,Sodom, παλιοί Bathory, Bitche's Sin, Demon, Cloven Hoof,πρώιμοι Sodom, πρώιμοι Slayer, Diamond Head, Master's Hammer,Manowar,Cutty Shark...νομίζω ότι δεν μπορώ να την παλέψω τέτοια λίστα με έρχονται συνέχεια ονόματα... αλλά ακόμα πιο ξεχωριστά μπορώ να μιλήσω για τους ιερείς του θορύβου και του απόλυτου παντρέματος πανκ και μέταλ τους ύψιστους VENOM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι 2 πρώτοι δίσκοι τους με πρώτο και καλύτερο το θρυλικό Black Metal και τα απίστευτα 7"singles Που βγάζανε είναι απίστευτη metal απόλαυση για μένα...
The Warlus
Θα πάει κανείς στην συναυλία Sodom αύριο στο On Stage;;;Άμα πάει κανείς ας μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του καθώς θα είναι ενδιαφέρουσες αν αναλογιστώ το σκηνικό που έχει γίνει με τον διοργανωτή Ξήγα
rankin
Περιμένω να ακούσω απόψεις σχετικά με το καινούριο άλμπουμ των Slayer (World Painted Blood) το οποίο προσωπικά βρήκα σαφώς ανώτερο του μέτριου Christ Illusion (2006), με αρκετές καλές στιγμές και μερικές εξαιρετικές.. Δεν είναι σαν το God hates us all, αλλά ανεβάζει και πάλι την ποιότητα σε υψηλά στανταρντς.
morrison
QUOTE(rankin @ Nov 9 2009, 14:01 ) *
Περιμένω να ακούσω απόψεις σχετικά με το καινούριο άλμπουμ των Slayer (World Painted Blood) το οποίο προσωπικά βρήκα σαφώς ανώτερο του μέτριου Christ Illusion (2006), με αρκετές καλές στιγμές και μερικές εξαιρετικές.. Δεν είναι σαν το God hates us all, αλλά ανεβάζει και πάλι την ποιότητα σε υψηλά στανταρντς.

To ακουσα φευγαλεα κανα δυο φορες και η εντυπωση που μου αφησε ειναι οτι πραγματι ειναι καπως καλυτερο απο τις τελευταιες τους κυκλοφοριες χωρις ομως να με εντυπωσιασει...Καλουτσικο με λιγα λογια...
Μολις βρω χρονο να το ακουσω κανονικα θα επανελθω...
The Warlus
Δεν το έχω ακούσει διότι δεν έχω πολύ χρόνο τώρα...(Γιατί ρε γελοίε ποιος σε ρώτησε;-Εντάξει δίκιο έχετε...)
Μόλις το ακούσω θα σας πω!!
The Warlus
Ας το ποστάρω εδώ...Μάγκες τελικά ο Dio,η μεγάλη αυτή φωνή και μία από τις καλύτερες που έχουν υπάρξει(και δεν σηκώνω κουβέντα για αυτό)ανακοινώθηκε πως πάσχει από καρκίνο στο στομάχι δυστυχώς...


"Ronnie has been diagnosed with the early stages of stomach cancer. We are starting treatment immediately at the Mayo Clinic. After he kills this dragon, Ronnie will be back on stage, where he belongs, doing what he loves best, performing for his fans.

Thanks to all the friends and fans around the world that have sent well wishes. This has really helped to keep his spirit up.

Long Live Rock and Roll, Long Live Ronnie James Dio"


Από το site του είναι η ανακοίνωση...

Ειλικρινά δεν έχω λόγια,ελπίζω να είναι όντως στα πρώτα στάδια και να γυρίσει πίσω στην σκηνή...

ΥΓ.Γαμ@#$%η αρρώστια έχεις πάρει τους πάντες...Όχι και τον αρχηγό...
Ginobili
Εεεεεεεεεεεεειπ!!!! τι ανακαλύψαμε εδώ..? biggrin.gif Καλύτερο Metal Συγκρότημα.....χμμμμ


MANOWAR

Accept-UDO
Judas Priest
ACDC
rammstein
twisted sister
Anthrax

Θα πρόσθετα ακόμα Virgin Steele,Kyuss,Blind Guardian,Apocalyptica,Children of Bodom
Magnus92
QUOTE(J-Kas34 @ Nov 26 2009, 00:53 ) *
Ας το ποστάρω εδώ...Μάγκες τελικά ο Dio,η μεγάλη αυτή φωνή και μία από τις καλύτερες που έχουν υπάρξει(και δεν σηκώνω κουβέντα για αυτό)ανακοινώθηκε πως πάσχει από καρκίνο στο στομάχι δυστυχώς...


"Ronnie has been diagnosed with the early stages of stomach cancer. We are starting treatment immediately at the Mayo Clinic. After he kills this dragon, Ronnie will be back on stage, where he belongs, doing what he loves best, performing for his fans.

Thanks to all the friends and fans around the world that have sent well wishes. This has really helped to keep his spirit up.

Long Live Rock and Roll, Long Live Ronnie James Dio"


Από το site του είναι η ανακοίνωση...

Ειλικρινά δεν έχω λόγια,ελπίζω να είναι όντως στα πρώτα στάδια και να γυρίσει πίσω στην σκηνή...

ΥΓ.Γαμ@#$%η αρρώστια έχεις πάρει τους πάντες...Όχι και τον αρχηγό...



Επειδη τωρα το ειδα αυτο , υπαρχει κανα νεο για το θεμα ;;;
The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ Jan 19 2010, 23:44 ) *
Επειδη τωρα το ειδα αυτο , υπαρχει κανα νεο για το θεμα ;;;



Όλα δείχνουν να πηγαίνουν εντάξει και από ότι ξέρω ο Dio δεν έχει χάσει τρίχα από τα μαλλιά του(εντάξει όσα είχε λόγω ηλικίας)



Εν τω μεταξύ οι Slayer στο site τους ανακοίνωσαν την εμφάνισή τους στην Ελλάδα στις 24/6 στα πλαίσια του Sonisphere στην Μαλακάσα
Οπότε αναμένουμε και τα υπόλοιπα ονόματα γνωρίζοντας και τον χώρο που θα φιλοξενήσει το φεστιβάλ,δηλαδή το Terra Vibe
Phil Laak
QUOTE(rankin @ Oct 13 2009, 15:46 ) *
**Σημειώνω εδώ, ότι η αναφορά μου στους Carcass δεν ήταν τυχαία, αφού πάντα έβρισκα ξεκαρδιστικά αστείο να διαβάζω στο metal hammer, αναλύσεις για διάφορα γκρουπ, και στο τέλος να υπάρχει και η τελική σύγκριση με τους "πρώιμους Carcass" (όχι σκέτο carcass) , με φράσεις του τύπου "θυμίζει αρκετά πρώιμους Carcass" ..
Ουσιαστικά λάτρευα να διαβάζω το περιοδικό αυτό, μόνο και μόνο για να φτάσω σε αυτή τη φράση!


Φίλε Rankin,ο χαρακτηρισμός "πρώιμοι" προφανώς και πρέπει να μπαίνει.
Η διαφορά μεταξύ του "Reek of Putrefaction" του 1988 και του "Swansong" του 1996 είναι πραγματικά χαώδης.
Στο πρώτο,έπαιξαν ένα νεωτεριστικό είδος για την εποχή,που μόνο αυτοι και οι Napalm Death είχαν παίξει μέχρι τότε.
Με την διαφορά βέβαια ότι η παραγωγή του δίσκου ήταν τελείως "κατεστραμμένη" και ακόμα και τώρα ένας "normal" άνθρωπος πραγματικά δεν μπορεί να τον ακούσει (μόνο κάτι "βλαμμένοι" σαν και έμενα laugh.gif )

Στο Swansong έχουν αλλάξει δραστικά ύφος , παίζοντας ένα heavy rock 'n' roll με death φωνητικά , πράγμα το οποίο είναι το μόνο που συνδέει τους 2 δίσκους.

Οπότε το να λες απλουστευμένα ότι ένα συγκρότημα μοιάζει με τους Carcass πραγματικά δεν έχει νόημα,καθώς μιλάμε για μια μπάντα που εξελισσόταν και ουσιαστικά άλλαζε ύφος σε κάθε κυκλοφορία της.
nikolas12
METALLICAAAAAAA

και μετα θα ελεγα:
Pantera
System of a down
Slayer
Black Sabbath
Iron Maiden
Firewind

επαθα λαστιχο
maiden
metallica
nightwish
therion
haggard
gamma ray
trelleborg
firewind
rein xeed
rhapsody of fire
sabaton
SG3ptshooter
Συζητούσαμε με γνωστό mod χτες και διαπίστωσα πως δεν ψάχτηκα ιδιαίτερα για φετινή best of μου λίστα, γιατί ήταν η χρονιά που με έχασαν τα "μεγάλα" ονόματα των 00s. Νιώθω πως περιμένω κάτι καινούριο, μια νέα διάσταση και εποχή, όπως ήταν αυτά το φρέσκο, το ενδιαφέρον, η απάντηση στα διάφορα που βοήθησαν να χαθεί το momentum της σκηνής στην πορεία.

Κι απ' την άλλη κάνοντας ένα χτένισμα σε αυτό το thread, του οποίου η συζήτηση έλαβε χώρα στο τέλος αυτής της δεκαετίας που αναφέρομαι, τα συγκροτήματα αυτά είτε λείπουν τελείως είτε αναφέρονται ως footnotes της συζήτησης. Συμφωνία πως δε λένε και τίποτε οι Mastodon, στο DVD για τον Cliff μιλάνε κάτι Opeth, οι Dillinger ή οι Gojiromeshuggahες σπίτια τους.

Όχι πως δε θα βρείτε τα ονόματά τους αν σκάψετε το thread της μουσικής, αλλά just saying, έσωσαν μια γενιά όταν η βάρκα κατά πολλούς είχε μπατάρει.

Και ναι λοιπόν, τη χρονιά μάλιστα που με έχασαν τελείως, παρότι παρήγαγαν άλλη μια ποιοτική δουλειά, έξω όμως απ' αυτά που έχουμε μάθει να αγαπάμε σε αυτούς, στο πρώτο μου post ever στο εγκαταληφθέν thread, η ψήφος μου για καλύτερο Metal συγκρότημα ever, πάει στους Opeth.
Zephyr
Metallica
Volbeat
Iron Maiden
Nightwish
System Of A Down
Savatage
Planet of Zeus
Ledas
Θα πω τα τετριμμένα αλλά λογικό να είναι τετριμμένα αφού δικαιούνται να είναι οι πιο γνωστοί και πολυσυζητημένοι.

ΜETALLICA: Μεχρι το 90. Οτιδήποτε μετά το black album είναι μια τρελή απογοήτευση (ήδη το black album εδειχνε μια τάση στροφής προς την φλωριά). Μεταλλαχτήκαν σαν μπαντα (αν και παντα κρεατα ήταν στα μυαλα), αλλαξαν στυλ μουσικής κτλ κτλ κτλ. Οποιος δε συμφωνεί με αυτά που λέω, εύχομαι να του καουν όλα τα πρωτα τους αλμπουμ και να είναι καταδικασμένος να ακουει load και reload (οτι πιο βαρετο σε ήχο έχω ακουσει) το s. anger (οτι πιο τραγικό και βαρετο και απαραδεκτο σε ήχο έχω ακουσει με τρύπια ντραμς γιατί ο ulrich μαλλον χαζεψε και άλλο) και να ακουει τους φιλους τους του λινκιν παρκ για μια αιωνιότητα. Καλο μαρτυριο. Καλύτερο αλμπουμ θα έβαζα kill em all αλλα επειδή θα είμαι ο μονος από ότι φαινεται θα πω ενα μεταξύ του master of puppets ή ...and justice for all.

ΜEGADETH: Μεχρι το 90 και κάτι και αυτοί. Μετά ο μαστειν εκαψε φλάτζα, το ριξε και στο θεο, ξεχασε να γραφει στιχους και να διαλέγει καλούς μουσικούς, αρχισε εμετικές δεξιοφασιστικές δηλώσεις κτλ. Το καλύτερο τους αλμπουμ το rust in peace με menza friedman να συνθέτουν μια εξαιρετική μπάντα.

IRON MAIDEN: Ας μη ξαναπώ πάλι μέχρι ποια χρονολογία. Μετά το 90 το μεταλ ψιλοπέθανε (ασχετα αν βγαίνουν κατα καιρούς σοβαρές underground μπαντες με διαμάντια, η αλήθεια ειναι ότι το μεταλ δε θα ξαναγίνει ποτέ όπως ήταν κάποτε ούτε η ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης). Αγαπημένο άλμπουμ θα έλεγα το powerslave. Oσο και να με κράξετε πιστεύω ότι και με dianno γράψαν κάποιες κομματάρες, αν και σαφώς maiden= dickinson.

BLACK SABBATH: Oι led zeppelin σκληρυναν τον ήχο και οι sabbath γέννησαν το μεταλ κατά την άποψή μου. Eννοείται sabbath=ozzy και ας αγαπάμε τον dio που περασε απο την μπαντα.

Σαφώς και υπάρχουν και άλλες φοβερές μπαντες όπως πχ slayer, dio κτλ αλλά εγώ ξεχωρίζω αυτές ως τις καλύτερες όλων.
geo82
Τα αγαπημένα μου συγκροτήματα που ακούω ακόμη:

Manowar
Motorhead
Iron Maiden
Accept
Virgin Steele
Metallica (μέχρι το Justice for all)
Παλιότερα άκουγα και Slayer αλλά πλέον με κουράζουν. Γεράματα laugh.gif
Zephyr
QUOTE(geo82 @ May 16 2018, 20:46 ) *
Παλιότερα άκουγα και Slayer αλλά πλέον με κουράζουν. Γεράματα laugh.gif


Εγώ στα γεράματα το έριξα στο metalcore (κάνει καλό στα νεύρα laugh.gif )
Parkway Drive και τα μυαλά στα μπλέντερ!!!

Από ελληνικές μπάντες αξίζει να αναφερθούν οι Innerwish.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.