Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3
Gkos
Έμαθα θα έχουμε φιέστα με γιγαντοθόνη στο Βαρίκας;
polykos
QUOTE(Gkos @ Jun 24 2018, 09:23 ) *
Έμαθα θα έχουμε φιέστα με γιγαντοθόνη στο Βαρίκας;

χα χα
όλα τα μαθαίνεις!!!!
Αλλά προκύπτει ένα ερώτημα. Τι οθόνη να διαλέξουμε 16:9 ή 4:3 ?? Που θα φαίνεται καλύτερα η ζωνάρα??

ΥΓ Ποιος είναι ο Κωνσταντίνος Απόστολος???
Gkos
Οι βασιλείς και οι σπουδαίοι άνδρες γενικότερα που έχουν προσφέρει στον τόπο,είθισται να έχουν δυο ονόματα.
Για να σου απαντήσω στο ερώτημα σου ,ο αναμορφώτής της ΤΣΣΚΑ Καλλιθέας,που στον ελευθερο χρόνο του από ατομικές κλπ παριστάνει και τον προπονητή της εθνικής παίδων. smiley.gif
Gkos
Ανάπαυλα στο Μιχάλης Κούσης, με τους πρασινους να προηγούνται με 35-20 του Πανιωνιου.

Όπως φαίνεται και από το σκορ ,δεν μιλάμε για μια πολύ ποιοτική αναμέτρηση.

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε καλύτερα,ήταν σοβαρός ,έκανε σωστά 2-3 πραγματάκια και χωρις να πιάσει καμια τρομερή απόδοση εφτασε στο +15(27-12) στο 14' και ειχε και δυο αστοχες βολες να ξεπεράσει την διαφορα.
Απο κει και πέρα χάλασε το μυαλό του,με συνεχόμενα εύκολα (αβιαστα) λάθη,εδώσε πόντους και βολες στους κυανέρυθρους που μείωσαν 27-20 στο 18' .
Ενα δικό του σερι και με φόλοου του Γιώτη στα τελευταια " εκανε το σκορ 35-20.

Πληγή για ΠΑΟ οι βολές ξανά (8/17) ,που έχασε και τον Καβουρα με τραυματισμό και αν δεν μπορεσει να συνεχισει οι επιλογες στην περιφέρεια θα ειναι απελπιστικές.

Εκτός κλίματος αγώνα ο Πανιωνιος,ενα ευστοχο τρίποντο μόλις,θα πρέπει να βελτιωθει πολυ στην επανάληψη,καταρχάς για να διατηρήσει την διαφορά.

Κατάμεστο το κλειστό ,με αστυνομία και Θ13 ,ορθίους και καθιστούς στα σκαλάκια,άπλυτους , τα πάντα όλα.
Δύσκολη η θέαση γαρ. . .
AS1972
Παίδες ειλικρινά τώρα, σας διαβάζω δέκα μέρες...
Αυτή είναι η ομάδα-φαβορί που θα πάρει το Πανελλήνιο γιατί είναι η καλύτερη, η πιο φοβερή, η πιο γαμάτη κλπ κλπ;;;;
Είπαμε να είστε αντιπαναθηναϊκοί, αλλά όχι κι έτσι...!!
Ξεκάθαρα ο Παναθηναϊκός αξίζει να νικήσει με 25 πόντους!
Και αν όντως χθες έχασε από τα τρίποντα της ΔΕΚΑ και τις αποφάσεις της ρεφ, αξίζει 1000% τον τίτλο. Και για έναν ακόμα λόγο: γιατί οποιαδήποτε άλλη ομάδα (Προμηθέας, Πανιώνιος, ΔΕΚΑ) πήγαινε στην τελική φάση χωρίς τον πολυτιμότερό της παίκτη και βασικό γκαρντ, όχι Πανελλήνιο δεν θα διεκδικούσε, αλλά θα έτρωγε τα μούτρα της με πολύ θόρυβο κιόλας.
Ας παραδεχόμαστε μερικά πράγματα, δεν είναι κακό...
Gkos
Τελικό σκορ 67-53

Ο Παναθηναικός δεν κατάφερε να πάρει αυτό που δικαιούταν(και φαινόταν πως θα πάρει ως το 35' )και τώρα περιμενει νίκη Προμηθέα.
Τραγικά λάθη επιπέδου β κατηγορίας οι πράσινοι στα τελευταια λεπτά(συνέπεια της κούρασης και της έλλειψης καθαρου μυαλού) ,και σερι τριποντα του Πανιωνιου(με ταμπλο,με την κόρνα,απόλα),μείωσαν την διαφορά και το τριποντο του Γιώτη στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο για το +17(και δεν εκμεταλλεύτηκε την απερισκεψία του Νάνου νωριτερα, που αντί να κρατησει την μπάλα έκανε βιαστικό τρίποντο !! ) !

Και οι 4 πρώτες θέσεις λοιπόν,θα κριθούν στην τελευταία αναμέτρηση.
tiramolas111
QUOTE (Gkos @ Jun 24 2018, 13:35 ) *
Τελικό σκορ 67-53

Ο Παναθηναικός δεν κατάφερε να πάρει αυτό που δικαιούταν(και φαινόταν πως θα πάρει ως το 35' )και τώρα περιμενει νίκη Προμηθέα.
Τραγικά λάθη επιπέδου β κατηγορίας οι πράσινοι στα τελευταια λεπτά(συνέπεια της κούρασης και της έλλειψης καθαρου μυαλού) ,και σερι τριποντα του Πανιωνιου(με ταμπλο,με την κόρνα,απόλα),μείωσαν την διαφορά και το τριποντο του Γιώτη στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο για το +17(και δεν εκμεταλλεύτηκε την απερισκεψία του Νάνου νωριτερα, που αντί να κρατησει την μπάλα έκανε βιαστικό τρίποντο !! ) !

Και οι 4 πρώτες θέσεις λοιπόν,θα κριθούν στην τελευταία αναμέτρηση.



ΞΕΡΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ??
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΙΛΕ GKOS ΒΟΗΘΑ ΛΙΓΟ
storm2
QUOTE (Hip @ Jun 23 2018, 20:13 ) *
Εχουμε τωρα τα εξης δεδομενα, Αν χασει ο Ευοσμος απο Προμηθεα, ο Παναθηναικος με νικη εστω και με ενα ποντο ειναι ο Πρωταθλητης. Αν κερδισει Ο Ευοσμος τον Προμηθεα ο Παναθηναικος θελει νικη με 17 για να παρει το πρωταθλημα .

Αφου ο Πανιωνιος δεν πηρε το ροζ φυλλο και ο ΠΑΟ κερδισε με +14, συμφωνα με τα παραπανω και οι 2 ομαδες περιμενουν το αποτελεσμα του επομενου αγωνα. ohmy.gif
Gkos
Ο νικητης του αγώνα τώρα παιρνει χάλκινο.
Αν ειναι ο Προμηθέας(που πιστευω ακραδαντα θα ειναι),παίρνει χρυσο ο ΠΑΟ.
Αλλιώς αν νικησει η ΔΕΚΑ,χρυσο ο Πανιώνιος.
polykos
QUOTE(Gkos @ Jun 24 2018, 14:08 ) *
Ο νικητης του αγώνα τώρα παιρνει χάλκινο.
Αν ειναι ο Προμηθέας(που πιστευω ακραδαντα θα ειναι),παίρνει χρυσο ο ΠΑΟ.
Αλλιώς αν νικησει η ΔΕΚΑ,χρυσο ο Πανιώνιος.

8 λεπτα πριν τη λήξη
Τέλος.
Παο - ΠΓΣΣ -Προμηθέας - Δεκα - Αρίων - Ηράκλειο
Gkos
Προμηθέας-ΔΕΚΑ 72-51 και πρωταθλήτρια η ομάδα του Παναθηναικού.
Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη.

Αναλυτικά η κατάταξη

1.ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
2.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
3.ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
4.ΔΕΚΑ
5.ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ
6.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Παρατηρούμε ότι η ΔΕΚΑ νίκησε Παναθηναικό ,αλλα κατέληξε τέταρτη και οι πράσινοι πρώτοι.

Ενδιαφερον τεραστιο θα έχει η ανάδειξη του mvp.
Αν πρωταθλητρια ήταν η ΔΕΚΑ ή ο Προμηθέας θα ήταν ευκολο.
Τώρα δεν ξερω.Για πρώτη φορα ,δεν ξέρω.
Απο ΠΑΟ εχουν από ενα καλό ματς διάφορα παιδια,αλλα κανένα δεν ξεχώρισε.
Θα σκεφτόμουν μεχρι και Μαντζουκα αλλα βγήκε τριτος,θα πάρει και του πρώτου σκόρερ ,μια χαρά.
Κατι μεταξυ Καλιανιώτη και Γιώτη θα πάει λογικά.

QUOTE (Gkos @ Jun 23 2018, 22:15 ) *
Εγω πιστευω θα νικήσουν ΠΑΟ και Προμηθεας.

Σας τα λέω μα δεν με ακούτε .

Λες και σας απογοήτευσα ποτε 😐😐
polykos
Καλα περάσαμε 5 μέρες, να βλέπαμε και καλύτερο μπάσκετ, καλά θα ήταν.
Πλάκα έχει που η καλύτερη πεντάδα που βγάλανε οι προπονητές δεν έχει άσσο.

ΥΓ και ο Πανιώνιος είχε σοβαρό τραυματισμό του Μαυρατζιώτου την Δευτέρα πριν τους αγώνες, αλλά δεν το έκανε θέμα ούτε κατ΄ελάχιστον. Εξάλλου τα "αν" και τα "θα" δε μετράνε...μόνο το γήπεδο μετράει.
MPAMPIS_21
QUOTE(polykos @ Jun 24 2018, 15:53 ) *
Καλα περάσαμε 5 μέρες, να βλέπαμε και καλύτερο μπάσκετ, καλά θα ήταν.
Πλάκα έχει που η καλύτερη πεντάδα που βγάλανε οι προπονητές δεν έχει άσσο.

ΥΓ και ο Πανιώνιος είχε σοβαρό τραυματισμό του Μαυρατζιώτου την Δευτέρα πριν τους αγώνες, αλλά δεν το έκανε θέμα ούτε κατ΄ελάχιστον. Εξάλλου τα "αν" και τα "θα" δε μετράνε...μόνο το γήπεδο μετράει.
η ομαδα αυτοκτονησε απο την αρχη ηταν λες κ ειχε νικησει δειτε πως μπαινουν στο ματς απο την παρουσιαση των ομαδων......αυτο ειναι εργο του προπονητη να τους συγκρατησει.....αν εχει εμπειρια απο τελικες φασεις.....
Gkos
Τελικά mvp o Γιώτης.
5άδα δεν την γράφω καν , 1,001 πλήρωνε να είναι αυτή.

Νομίζω αντικειμενικά η κατάταξη είναι απολύτως δίκαια.
Μπορεί ο Παναθηναικός να μην μάγεψε ,μα ήταν η πιο σταθερή ομάδα απόλες.
Ο Πανιώνιος στο πιο κρίσιμο ματς ήταν ανύπαρκτος παρότι και ξεκούραστος.
Προμηθεας ενώ ξεκίνησε ασχημα ,στο ματς μεταλλιου ήταν σοβαρός,ενώ η ΔΕΚΑ στα δυσκολα ματς έκανε ένα καλό ημίχρονο μόνο(μην πω 10λεπτο).

Κατά τα άλλα το επίπεδο δεν ήταν καλό,πιθανά να ήταν το χειρότερο επίπεδο των αρκετών τελευταίων ετών.
Αναμενόμενο αυτό.
Και γι'αυτό το πήρε και ο Παναθηναικός κιόλας μην δουλευόμαστε,παρότι δεν έπιασε απόδοση τελικών ΕΣΚΑ.
Αυτό το επίπεδο ήταν και ο λόγος που οι νίκες μεταξύ των πρώτων μοιράστηκαν ,και που Ηρακλειο και Ξάνθη στάθηκαν αρκετά ανταγωνιστικά.

Και του χρόνου!

QUOTE (polykos @ Jun 24 2018, 15:53 ) *
Καλα περάσαμε 5 μέρες, να βλέπαμε και καλύτερο μπάσκετ, καλά θα ήταν.


Μαζι σου.
QUOTE (polykos @ Jun 24 2018, 15:53 ) *
Πλάκα έχει που η καλύτερη πεντάδα που βγάλανε οι προπονητές δεν έχει άσσο.


Ο Αναγνώστης παιζει 1-2-3 συμφωνα με το έντυπο της ΕΟΚ,ενώ και στα ματς κατεβαζε συχνα την μπαλα.
Πες ότι δεν εχει δυάρι η 5άδα,που δεν έχει δηλαδή.

QUOTE (polykos @ Jun 24 2018, 15:53 ) *
ΥΓ και ο Πανιώνιος είχε σοβαρό τραυματισμό του Μαυρατζιώτου την Δευτέρα πριν τους αγώνες, αλλά δεν το έκανε θέμα ούτε κατ΄ελάχιστον. Εξάλλου τα "αν" και τα "θα" δε μετράνε...μόνο το γήπεδο μετράει.


Καλά και ο ΠΑΟ δεν εβγαλε ανακοίνωση,εδώ το γράψαμε.
Τον ειδα που ηταν με πατερίτσες,περαστικά στο παιδι.
Πάντως συγκριση των παικτών δεν υπάρχει καμία,μην το παμε εκεί.

G.
polykos
QUOTE(Gkos @ Jun 24 2018, 16:59 ) *
Καλά και ο ΠΑΟ δεν εβγαλε ανακοίνωση,εδώ το γράψαμε.
Τον ειδα που ηταν με πατερίτσες,περαστικά στο παιδι.
Πάντως συγκριση των παικτών δεν υπάρχει καμία,μην το παμε εκεί.

Δεν είπα οτι βγήκε ανακοίνωση, για ένα ξέσπασμα συμφορουμίτη το έγραψα.
plateias
Να βάλουμε μια σύνοψη μετά την επιστροφή από Αγρίνιο.
Ηράκλειο: Μαχητική ομάδα με ένα δυνατό αλλά άτεχνο παλικάρι μπροστάρη, έπαιζε κυρίως με ατομικές ενέργειες, δίκαια νομίζω στην τελευταία θέση.
Αρίωνας: Ομάδα χωρίς πρωτοκλασάτους, με ισορροπία στο παιχνίδι της, κατάφερε στα δυνατά παιχνίδια να είναι κοντά μέχρι το ημίχρονο.
Δέκα: Ευχάριστη έκπληξη για μένα αφού μετράει ελάχιστο χρόνο σαν ομάδα, στηρίζεται επιθετικά κυρίως στα δύο αδέρφια, αλλά τα plays πως και η άμυνα παιζόντουσαν καλά από όλους. Νομίζω η έλλειψη βάθους στον πάγκο του στέρησε ένα μετάλλιο. Κορυφαία του στιγμή η νίκη με ΠΑΟ με τρομερή ευστοχία. Πάντως ότι ήταν στους τελικούς σαν πρωταθλητής Θεσσαλονίκης δείχνει ότι μάλλον ο Χατζηβρέττας κάνει καλή δουλειά εκεί πάνω.
Προμηθέας: Ομάδα με μεγάλο και ποιοτικό ρόστερ, όμως η εμμονή να παίζουνε συνέχεια με τον Ματζούκα (όντως το παιδί πάντως είναι εξαιρετικό), νομίζω αδίκησε τους υπόλοιπους και γι αυτό περιορίστηκε στην τρίτη θέση. Ζημιά πάθανε στο πρώτο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, όπου μάλλον φαινόταν να τον έχουν υποτιμήσει. Επίσης η έλλειψη μεγάλων αγώνων στο πρωτάθλημα δεν τον βοήθησε να έχει καλό βαθμό ετοιμότητας.
Πανιώνιος: Η γνωστή συνταγή Κωνσταντώνη (που φέτος είχε διακριτική συμμετοχή στους τελικούς), με πολύ δυνατή άμυνα και παιχνίδια με χαμηλό σκορ. Μεγάλη υπέρβαση η δεύτερη θέση (όπως και η πρόκριση στο ΣΕΦ). Επιθετικά πλήρωσε την έλλειψη ψηλών, καθώς οι δύο "διεθνείς" που είναι ψηλά παιδιά, δεν πατούσαν ρακέτα και σουτάραν με μεγάλη αστοχία από τα 8 μέτρα. Στο παιχνίδι με τους ΔΕΚΑ ο προπονητής τους έβγαλε και γύρισε το παιχνίδι με την άμυνα, στον τελικό το φοβήθηκε μάλλον, τους άφησε και ηττήθηκαν δίκαια.
ΠΑΟ: Δίκαιος νομίζω πρωταθλητής, η μόνη ομάδα με "καθαρό" σέντερ (για μένα μάλλον αυτός ήταν MVP). Η έλλειψη του καλού του PG μάλλον τον βοήθησε καθώς οι δύο βασικοί περιφερειακοί οργανώναν και οι δύο καλά και παίζαν πολύ πιεστική άμυνα στους αντιπάλους. Ο προπονητής φάνηκε καλά διαβασμένος στα ντέρμπυ (στο ματς με τους ΔΕΚΑ δεν βγαίναν τα μαρκαρίσματα στους ψηλούς περιφερειακούς των Θεσσαλονικιών.
Κατά τα άλλα πολύ καλό επίπεδο στις ταβέρνες της περιοχής με πολύ καλές τιμές!!!!

Gkos
Συμφωνώ ότι θα μπορούσε να είναι ο Κάλια mvp,μα θα ήταν αδικία και για Γιώτη να μην είναι.

Ιδανικά θα έπρεπε να το μοιραστούν .
Μπορει ο Καλια να έκανε πιο μεγάλη αισθηση ,μα έπαιζε το μισό ματς,έκανε τα φάουλ,καθόταν πάγκο και ερχόταν ξεκούραστος.
Ενώ ο Γιώτης χτυπούσε 40λεπτα και άφησε τα κόκκαλα του στο παρκέ.
Στον αγώνα με σας δεν μπορουσε να περπατήσει καλά καλά και δεν ευστόχησε σε σουτ στο β ημ ,αν δεν κάνω λάθος.

Για ΔΕΚΑ διαφωνώ,εμένα με απογοήτευσε .
Γύρω γύρω όλοι(δεν θέλω να φανταστώ οι υπόλοιποι της ΕΚΑΣΘ τι κάνανε και τους κέρδισε)!
Αν ήταν προμίνι,θα μου άρεσε παραπάνω.
Όπως και για Προμηθέα που τα είπαμε.
Ο Παναθηναικός αυτό μπορούσε να παίξει αυτή την δεδομένη περίοδο(με τα προβλήματα του και την 3μηνη διακοπή) ,αυτό επαιξε.
Ο Πανιώνιος αυτό μπορούσε,αυτό επαιζε όλη την χρονιά.
Ως εκει ήταν.
Ότι πήραν τις δυο πρώτες θέσεις ,δεν φταίνε αυτοί,οι άλλοι φταίνε που δεν ήταν καλύτεροι.

Με αυτά και με τα άλλα ,ο Σιούτης στην 2η χρονιά του ως προπονητής πήρε πανελλήνιο και να δουμε του χρόνου με το εφηβικό αν θα τα καταφέρει ξανά.
Ουπς,αυτό δεν έπρεπε να το πω😂
m-papous
QUOTE (Gkos @ Jun 25 2018, 19:36 ) *
Ουπς,αυτό δεν έπρεπε να το πω😂

Πες μου ότι δεν θα'ναι ο Καλαϊτζής του χρόνου να μην ξαναγράψω.

Πες μου και δεν θα αναλάβει και το παιδικό και θα το πάρει ο Φασουλόπουλος να σταματήσω να ασχολούμαι με μπάσκετ. smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Gkos
Θα άντεχες να μην ασχοληθείς ξανά με μπάσκετ ; 🤔



Είμαι σιγουρος πως ο κος Καλαιτζης με την εργατικότητα και το ήθος που τον διακρίνει θα είναι σε κάποιον πάγκο να υπηρετήσει το μπάσκετ με μεράκι και αυταπάρνηση όπως άλλωστε έκανε σε όλη του την πλούσια αθλητική καριέρα.
polykos
QUOTE(Gkos @ Jun 25 2018, 23:16 ) *
Είμαι σιγουρος πως ο κος Καλαιτζης με την εργατικότητα και το ήθος που τον διακρίνει θα είναι σε κάποιον πάγκο να υπηρετήσει το μπάσκετ με μεράκι και αυταπάρνηση όπως άλλωστε έκανε σε όλη του την πλούσια αθλητική καριέρα.

Αν είχα την ευθύνη αξιολόγησής σου, θα πέρναγες με επιτυχία το Α τέστ για την ανάληψη Γραφείου Τύπου.
Gkos
Ουπς!
Ξέχασα να συμπληρώσω "Εκ του γραφείου τύπου"  😂

Δεν ήρθες στο Αγρίνιο και δεν ξέρεις τι ζυμώσεις μπορεί να έγιναν 😘
Doctor Snitch
QUOTE (Gkos @ Jun 25 2018, 23:58 ) *
Ουπς!
Ξέχασα να συμπληρώσω "Εκ του γραφείου τύπου"  😂

Δεν ήρθες στο Αγρίνιο και δεν ξέρεις τι ζυμώσεις μπορεί να έγιναν 😘


Σιγά μην περίμεναν το Αγρίνιο. Last year...... smiley.gif
Gkos
Ε προφανώς ,μα εγώ αναφερόμουν στην ανάληψη του γραφείο τύπου από μέρους μου😂
Όχι στις αλλαγές των πάγκων wink.gif

Καλημέρα.
Doctor Snitch
QUOTE (Gkos @ Jun 26 2018, 08:05 ) *
Ε προφανώς ,μα εγώ αναφερόμουν στην ανάληψη του γραφείο τύπου από μέρους μου😂
Όχι στις αλλαγές των πάγκων wink.gif

Καλημέρα.



smiley.gif smiley.gif smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.