Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δ' ΕΣΚΑ-Α΄ΟΜΙΛΟΣ 2016-17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
gspara
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ.
ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ
ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ
ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ
Θάνος
QUOTE (gspara @ Jun 29 2016, 17:55 ) *
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ.
ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ
ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ
ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ

καλησπερα γνωριζει κανεις αν καποια ομαδα απο τον ομιλο αυτο δεχεται ατομα για συμμετοχη στις προπονησεις;
ευχαριστω
vkoum
μηπως γνωριζει κανεις καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας με τον ορφεα κ.πατησιων?
tas13
Καλησπερα φιλοι μου.. Καλη μπασκετικη χρονια να εχουμε, με ομορφα παιχνιδια, μακρια απο τραυματιμους και πολλα ποσταρισματα να εχουμε και ενδιαφερον εδω μεσα..
Φετος θα ποσταρω για λογαριασμο της Λεοντειου.. Αν και το ειχα να το κοψω τον Μαιο, το προτζεκτ αυτης της ομαδας με επεισε να το παλεψω για ακομα μια χρονια και να βοηθησω οπως μπορω αυτη την ομαδα.. Μια τελειως καινουργια ομαδα με 15 καινουργια παιδια και ενα προπονητη με πολυ ορεξη για δουλεια, σε μπασκετικες συνθηκες που θα ζηλευαν ομαδες Εθνικων κατηγοριων, θα παλεψουμε φετος για μια καλυτερη χρονια απο τη περσινη για αρχη και μετα οτι καλυτερο μπορουμε.. Το οτι ειμαστε νεα εντελως ομαδα αυτο απο μονο του ειναι το μεγαλο ερωτηματικο και μειον μας καθως σιγουρα θα χρειαστει αρκετος χρονος για να καταφερουμε να δεσουμε και να γινουμε ομαδα.. Ηρθαν και δυο τραυματισμοι, ειδικα ο ενας πολυ σοβαρος, ολα αυτα μας πανε λιγο πισω.. Ολα αυτα παντως σε μια κατηγορια που δεν εχω ιδεα τι γινεται ουτε απο ομαδες ουτε απο το μπασκετ που παιζεται..
Αυτα τα ολιγα και ελπιζω σε μεγαλη συμμετοχη για να το διασκεδαζουμε και εδω..
Παμε και προγνωστικα αν και δεν εχω ιδεα, απο οσα ακουω..

ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ - ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 1 (πρωτη αγωνιστικη με ενα απο τα φαβορι του ομιλου απο οτι ακουγεται, σε κακο χρονικα σημειο για εμας, με πολλα μειον οπως ειπα και πιο πανω, παμε να το παλεψουμε, να δουμε τι εχουμε δουλεψει και οτι καλυτερο βγει)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ - ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ 1 (δε τις ξερω τις ομαδες παω με την εδρα)

ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 2 (περσι οι γηπεδουχοι απ'οτι εμαθα δεν υπηρχαν οποτε παω με τους φιλοξενουμενους, ποσο να εχουν αλλαξει τα πραγματα)

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2 (με εφηβους εμαθα κατεβαινουν οι γηπεδουχοι, νομιζω φαβορι η Γκραβα)

ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 1 (φαβορι για ανοδο μαθαινω ο Πηγασος που περσι αυτοκτονησε ή δεν ηθελε, εχουν και περσινα "χρωστουμενα", ξεκινανε και με -4 εμαθα, οποτε νομιζω λογικα ειναι το φαβορι)

ΡΕΠΟ: ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
ice-wolf
QUOTE (tas13)
'Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 1
(φαβορι για ανοδο μαθαινω ο Πηγασος που περσι αυτοκτονησε ή δεν ηθελε, εχουν και περσινα "χρωστουμενα",
ξεκινανε και με -4 εμαθα, οποτε νομιζω λογικα ειναι το φαβορι)


Ποια ειναι τα περσινα "χρωστουμενα";
tas13
QUOTE (ice-wolf @ Oct 7 2016, 11:43 ) *
Ποια ειναι τα περσινα "χρωστουμενα";



Περσι αν μου τα ειπαν καλα, τελευταια αγωνιστικη αδιαφορη η Νικη καιγοταν ο Πηγασος κερδισε η Νικη και δε πηρε την απευθειας ανοδο ο Πηγασος..Εκει παει το δεν ηθελε ή τα χρωστουμενα, γι'αυτο εγραψα και τα δυο..
tas13
ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 42-60

Ηττα για την ομαδα μου στη πρεμιερα με τη διαφορα παντως να μην αντικατροπτιζει και τη διαφορα των δυο ομαδων.. Καλο ξεκινημα για την ομαδα μου, ειχε τον ελεγχο και καπου εκει χτυπησε το πλει μεικερ και βγηκαμε εκτος.. Εκει πιστευω ηταν κομβικο σημειο καθως επειδη εχουμε αλλα δυο πλει μεικερ εκτος καπου εκει χασαμε τη μπαλα.. Παρολο αυτα θα μπορουσαμε στο πρωτο ημιχρονο να ειμαστε εμεις αυτοι που θα ειχαμε παρει καποια διαφορα αλλα τα πολλα λαθη, τα ευκολα καλαθια και οι χαμενες βολες δε μας το επετρεψαν.. Τριτο δεκαλεπτο δε μπηκαμε ποτε, τραγικοι, χωρις κλασικο πλει μεικερ παρα πολλα λαθη, πολυ κακοι αμυντικα επιτρεψαμε στον αντιπαλο να κανει οτι θελει και να παρει μια διαφορα που δε μπορουσε να τη χασει.. Συνεχιζουμε, εχω πει ειμαστε τελειως καινουργια ομαδα, χρειαζομαστε χρονο και θελουμε πολυ πολυ δουλεια ακομα.. Να ειστε καλα..
ice-wolf

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ - ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ 1 Οι γηπεδούχοι είναι διψασμένοι για διάκριση. Το όνομα είναι βαρύ σαν ιστορία και κατά τη γνώμη μου είναι μέσα στα φαβορί για την είσοδο στην πεντάδα. Να με συγχωρήσει ο Περισσός, δεν τους ξέρω σαν ομάδα. Ωστόσο, εύκολα ή δύσκολα το ροζ φύλλο θα πάει στους γηπεδούχους.

ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 1 Αμφίρροπο παιχνίδι. Ο Ορφέας είναι αλλοπρόσαλλη ομάδα αλλά μέσα στην έδρα του παρουσιάζεται πιο δυνατός (τι έγινε ρε παιδιά, την φτιάξατε την στραβή στεφάνη στην μία μπασκέτα ή ακόμα); Οι φιλοξενούμενοι θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό, ώστε να ξεκινήσουν με το δεξί, αφήνοντας πίσω τους την πολύ κακή περσινή χρονιά.

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2 Τα Πατήσια έχουν νεανική ομάδα και θα βγάλουν ενέργεια. Η Γκράβα από την άλλη μπορεί να πάρει την νίκη, αρκεί στον ενθουσιασμό των γηπεδούχων.

ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 1 . Το ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν στο παιχνίδι Κυπέλλου απέναντι στον Τριφυλλιακό και δεδομένα έχουν ποιότητα. Η Νίκη από την άλλη, δεν έχει δώσει δείγματα γραφής σε κάποιο φιλικό έως τώρα. Ανοικτό και στα δύο αποτελέσματα. Θα κλίνω ελαφρά προς τους γηπεδούχους.
Chavez
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 59-53 ΠΕΡΙΣΣΟΣ

Μεγάλη νίκη για τον Πανελλήνιο στην πρεμιέρα απέναντι σε έναν ανέτοιμο αλλά γεμάτο υποσχέζεις Περισσό. Το ματς κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι προήγηθηκαν ακόμα και με 15 πόντους (αν θυμάμαι καλά), με τον Περισσό να μην κάνει ποτέ το μεγάλο comeback-πλησίαζε στην τελευταία περίοδο στους 3-4 αλλά ως εκεί. Το δεύτερο σημείο που έκρινε το ματς, οι πάρα πολλές χαμένες βολές των φιλοξενουμένων (μπορεί και πάνω από 20). Ο Πανελλήνιος είναι πιο έτοιμος σαν ομάδα την δεδομένη χρονική περίοδο αλλά αν δεν διορθωθούν τα πολλά λάθη του θα έχει πρόβλημα. Καλή μπασκετική χρονιά σε όλους!
Chavez
Τα της Γκράβας Ντέρμπι: ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 32 - 75 ΓΚΡΑΒΑ & ΠΗΓΑΣΣΟΣ 61 - 52 ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

Στο πρώτο αγώνα το σκορ τα λέει όλα. Με παιδικοεφηβικό ο ΓΣ, δεν έχει και πολλές ελπίδες. Η Γκράβα φαίνεται ένα αξιόμαχο σύνολο που μπορεί να απειλήσει αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από αυτό τον αγώνα.

Στο δεύτερο αγώνα, ο Πήγασσος πήγε να αυτοκτονήσει αλλά στο τέλος το έσωσε! Ίσως η πιο πλήρης ομάδα σε φορ και σέντερ( Δεν ξέρω φιλοθέη και Υπεροχή) και από τα καλύτερα ρόστερ της κατηογρίας. Πολλά αβίαστα λάθη όμως και καές επιλογές στην επίθεση οδήγησαν σε ντέρμπι μια αναμέτρηση με έναν φανερά υποδεέστερο αντίπαλο. Μπροστά σε όλο τον αγώνα ο Πήγασσος με 12-14 πόντους, δέχτηκε ένα σερί στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου που οδήγησε στο πρώτο και μοναδικό προβάρδισμα της Νίκης. Εκεί έγινε κάτι αξιοπρόσεκτο όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο βασικός πλέι του Πήγασσου και μπήκε μέσα το νο11, το οποίο ήταν καθοριστικό στην συνέχεια το παιχνιδιού. Πιστεύω δύσκολα δε θα μπει στην τετράδα ο Πήγασσος, εκτός αν εμποδιστεί από το -4 που διάβασα παραπάνω. Από την Νίκη πολύ καλοί οι δύο βασικοί γκαρντ, προσέφεραν και όμορφο θέαμα αλλά δύσκολα πιστεύω θα χτυπήσει τετράδα. Είναι ικανή όμως να κάνει εκπλήξεις όπως παραλίγο ν ακάνει και σήμερα.
gavronick
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6/10/2016)
ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 42 - 60 (ΗΜ. 21 - 24)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατάγας - Κούλη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11 - 8, 10 - 16, 13 - 21, 8 - 15.
ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ (Μερτινιάν): Φλαμπούρης 3(1), Σουχορούκωφ 3, Πάσχος 9(1), Γιόβας, Καϊμακάμης 5(1), Βουράνης 10, Μιντούλας 1, Μπεκιάρης, Μυκονιάτης, Φατούρος 11(1), Νάσσος, Μιχάλαρος.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Μητρόπουλος 5, Γκιουζέλης 1, Βγενόπουλος 3(1), Φουρτούνης 11, Γιουβανέλλης 5(1), Στεφανής 6, Κυπριώτης 7(1), Σουλιώτης 19, Κοπετινάς 3, Μούγιος, Κεραμιδάς, Κούδας.
ice-wolf
QUOTE(Chavez @ Oct 9 2016, 22:53 ) *
Τα της Γκράβας Ντέρμπι: ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 32 - 75 ΓΚΡΑΒΑ & ΠΗΓΑΣΣΟΣ 61 - 52 ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

Στο πρώτο αγώνα το σκορ τα λέει όλα. Με παιδικοεφηβικό ο ΓΣ, δεν έχει και πολλές ελπίδες. Η Γκράβα φαίνεται ένα αξιόμαχο σύνολο που μπορεί να απειλήσει αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από αυτό τον αγώνα.

Στο δεύτερο αγώνα, ο Πήγασσος πήγε να αυτοκτονήσει αλλά στο τέλος το έσωσε! Ίσως η πιο πλήρης ομάδα σε φορ και σέντερ( Δεν ξέρω φιλοθέη και Υπεροχή) και από τα καλύτερα ρόστερ της κατηογρίας. Πολλά αβίαστα λάθη όμως και καές επιλογές στην επίθεση οδήγησαν σε ντέρμπι μια αναμέτρηση με έναν φανερά υποδεέστερο αντίπαλο. Μπροστά σε όλο τον αγώνα ο Πήγασσος με 12-14 πόντους, δέχτηκε ένα σερί στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου που οδήγησε στο πρώτο και μοναδικό προβάρδισμα της Νίκης. Εκεί έγινε κάτι αξιοπρόσεκτο όταν αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο βασικός πλέι του Πήγασσου και μπήκε μέσα το νο11, το οποίο ήταν καθοριστικό στην συνέχεια το παιχνιδιού. Πιστεύω δύσκολα δε θα μπει στην τετράδα ο Πήγασσος, εκτός αν εμποδιστεί από το -4 που διάβασα παραπάνω. Από την Νίκη πολύ καλοί οι δύο βασικοί γκαρντ, προσέφεραν και όμορφο θέαμα αλλά δύσκολα πιστεύω θα χτυπήσει τετράδα. Είναι ικανή όμως να κάνει εκπλήξεις όπως παραλίγο ν ακάνει και σήμερα.



Ήσουν στον αγώνα ή απλώς μετέφερες ότι σου είπε η πλευρά του Πήγασου;;
Chavez
QUOTE (ice-wolf @ Oct 9 2016, 23:38 ) *
Ήσουν στον αγώνα ή απλώς μετέφερες ότι σου είπε η πλευρά του Πήγασου;;


Φίλε μου εγώ ότι είδα και πιστεύω λέω. Δεν υποστηρίζω μια ομάδα συγκεκριμένα.
ice-wolf
QUOTE(Chavez @ Oct 9 2016, 23:43 ) *
Φίλε μου εγώ ότι είδα και πιστεύω λέω. Δεν υποστηρίζω μια ομάδα συγκεκριμένα.



Δεν σε ρώτησα επιθετικά.
Αλλά με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, που οι τυπικά φιλοξενούμενοι αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν (15-7, αν θυμάμαι καλά σκορ 1ης περιόδου), το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Το ημίχρονο έκλεισε μεν 33-23 αλλά η ψαλίδα είχε κλείσει. Στην 3η περίοδο το σκορ ήταν 42-37 για να φτάσουμε στο πλασματικό σκορ 61-52.
Να πούμε επίσης, οτι ο Πήγασος πήρε και κάποια σφυριγμάτακια σε όλο το παιχνίδι και ότι όταν κόλλησε επιθετικά, σκόραρε μόνο με βολές.

Η διαιτησία και για τις δύο ομάδες πολύ κακή. Κάποιος να τους πει ότι το παιχνίδι είναι άθλημα επαφών και όχι βόλλευ.
Από την άλλη η Νίκη έβγαλε εγωισμό και τσαμπουκά, προηγήθηκε στην τέταρτη περίοδο με 42-43, 44-48 και 47-50. Είχε γυρίσει από διαφορά -12 πόντων στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και είχε το μομέντουμ του αγώνα. Ο Πήγασος σώθηκε από ένα φάουλ, που ο διαιτητής το έδωσε φλοπινγκ. Το 47-50 γίνεται 52-50. Και τη μπουγάδα για τον Πήγασο, καθάρισε το εξαιρετικό 11, με τρίποντο μαχαιριά για το 55-50 και τις 4 εύστοχες βολές στο τέλος.
Δεν έχω δει παρομοίως, Φιλοθέη και Υπεροχή (και μην ξεχνάμε και τον Πανελλήνιο) αλλά πολύ μπλαζέ ομάδα οι γηπεδούχοι. Μακρυά από την Γκράβα, αμφιβάλλω αν θα κάνει νίκη με τους παραπάνω. Αποψε, πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε από το ημίχρονο και σώθηκαν κατά τύχη.

Τέλος, είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για είσοδο στην 5άδα, η οποία ισχύει από φέτος.
dru_15
Δ Εσκα και περιμενετε να δειτε καλη διαιτησια..???
the judge
Το φλοπιγκ και την τεχνικη ποινη το ειδες;
QUOTE(Chavez @ Oct 9 2016, 23:43 ) *
Φίλε μου εγώ ότι είδα και πιστεύω λέω. Δεν υποστηρίζω μια ομάδα συγκεκριμένα.

Chavez
QUOTE (the judge @ Oct 10 2016, 00:02 ) *
Το φλοπιγκ και την τεχνικη ποινη το ειδες;


Τα είδα ναι αλλά αν θες να μιλήσουμε για διατησία σήμερα πάει μακριά η βαλίτσα. Πάρα πολλά λάθη, συνεχής διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες. Απλά πιστεύω ότι ο Πήγασσος είναι ένα σκαλί πάνω από άποψη παιχτών αυτή την δήλωση έκανα και δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Τώρα η παιχτικότητα σε τέτοιες κατηγορίες είναι πάντα περίεργο πράγμα. Η Νίκη έκανε ελάχιστα λάθη σε σχέση με τον Πήγασσο ενώ πήρε και παραπάανω ριμπάουντ, πιο δεμένη και συγκροτημένη η ομάδα σου. Παρόλα αυτά το ματς γύρισε για ένα ανορθόδοξο σχήμα ττο οποίο αν δεν κάνω λάθος έφερε το Πήγασσο σε ένα 6λεπτο από το +11 στο -3.
ice-wolf
QUOTE(dru_15 @ Oct 10 2016, 00:02 ) *
Δ Εσκα και περιμενετε να δειτε καλη διαιτησια..???


Ναι, γιατί όχι; Έχω δει διαιτησίες επιπέδου Α' ΕΣΚΑ και Γ' Εθνικής.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο με την απόδοση των διαιτητών αλλά το παιχνίδι άρχισε νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα. Βιάζονταν τα παιδιά να γυρίσουν σπίτι.

QUOTE(Chavez @ Oct 10 2016, 00:10 ) *
Τα είδα ναι αλλά αν θες να μιλήσουμε για διατησία σήμερα πάει μακριά η βαλίτσα. Πάρα πολλά λάθη, συνεχής διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες. Απλά πιστεύω ότι ο Πήγασσος είναι ένα σκαλί πάνω από άποψη παιχτών αυτή την δήλωση έκανα και δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Τώρα η παιχτικότητα σε τέτοιες κατηγορίες είναι πάντα περίεργο πράγμα. Η Νίκη έκανε ελάχιστα λάθη σε σχέση με τον Πήγασσο ενώ πήρε και παραπάανω ριμπάουντ, πιο δεμένη και συγκροτημένη η ομάδα σου. Παρόλα αυτά το ματς γύρισε για ένα ανορθόδοξο σχήμα ττο οποίο αν δεν κάνω λάθος έφερε το Πήγασσο σε ένα 6λεπτο από το +11 στο -3.



Πώς γίνεται μία δεμένη και συγκροτημένη ομάδα να είναι ταυτόχρονα και "φανερά υποδεέστερη". Και πώς φαίνεται μία ομάδα να προηγείται "σε όλο τον αγώνα 12-14 πόντους", ενώ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, μπορείς να μας διαφωτίσεις; Μήπως έβλεπα άλλον αγώνα.

Διαφωνώ για τα λάθη. Η Νίκη έκανε πολλά και μαζεμένα λάθη στα πρώτα 10-15 λεπτά του αγώνα. Μετά συγκεντρώθηκε και έσπασε με επιτυχία την 1-3-1 του Πήγασου. Για αυτό και μαζεύτηκε η διαφορά. Μετά που ο Πήγασος το γύρισε σε μαν του μαν, δεν βοήθησε ιδιαίτερα αλλά εκεί καθάρισε η διαιτησία με το φλόπιγκ.

Και όταν ένα παιχνίδι δεν κρίνεται στους 20+ πόντους αλλά στις λεπτομέρειες, πρέπει να γίνεται κουβέντα για τους γκρι. Για φαντάσου το παιχνίδι να ήταν τελευταία αγωνιστική και να κρινόταν η άνοδος. Ακόμα στην Γκράβα θα ήμαστε.

QUOTE(Chavez @ Oct 10 2016, 00:10 ) *
Τα είδα ναι αλλά αν θες να μιλήσουμε για διατησία σήμερα πάει μακριά η βαλίτσα. Πάρα πολλά λάθη, συνεχής διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες. Απλά πιστεύω ότι ο Πήγασσος είναι ένα σκαλί πάνω από άποψη παιχτών αυτή την δήλωση έκανα και δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Τώρα η παιχτικότητα σε τέτοιες κατηγορίες είναι πάντα περίεργο πράγμα. Η Νίκη έκανε ελάχιστα λάθη σε σχέση με τον Πήγασσο ενώ πήρε και παραπάανω ριμπάουντ, πιο δεμένη και συγκροτημένη η ομάδα σου. Παρόλα αυτά το ματς γύρισε για ένα ανορθόδοξο σχήμα ττο οποίο αν δεν κάνω λάθος έφερε το Πήγασσο σε ένα 6λεπτο από το +11 στο -3.


Ο μοναδικός παίκτης που ξεχωρίζει από τον Πήγασο είναι το 9. Αλλά αυτό απέχει παρασάγγας από την δήλωση σου, ότι είναι από τα καλύτερα ρόστερ της κατηγορίας.
Δεν χάνει την πεντάδα ο Πήγασος. Θα πάρει την πρώτη θέση; Θα δείξει.
Πάντως, ο συγκεκριμένος όμιλος παίζει να είναι και ο ευκολότερος τα τελευταία 5 χρόνια.
Chavez
QUOTE (ice-wolf @ Oct 10 2016, 00:20 ) *
Ναι, γιατί όχι; Έχω δει διαιτησίες επιπέδου Α' ΕΣΚΑ και Γ' Εθνικής.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο με την απόδοση των διαιτητών αλλά το παιχνίδι άρχισε νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα. Βιάζονταν τα παιδιά να γυρίσουν σπίτι.




Πώς γίνεται μία δεμένη και συγκροτημένη ομάδα να είναι ταυτόχρονα και "φανερά υποδεέστερη". Και πώς φαίνεται μία ομάδα να προηγείται "σε όλο τον αγώνα 12-14 πόντους", ενώ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, μπορείς να μας διαφωτίσεις; Μήπως έβλεπα άλλον αγώνα.

Διαφωνώ για τα λάθη. Η Νίκη έκανε πολλά και μαζεμένα λάθη στα πρώτα 10-15 λεπτά του αγώνα. Μετά συγκεντρώθηκε και έσπασε με επιτυχία την 1-3-1 του Πήγασου. Για αυτό και μαζεύτηκε η διαφορά. Μετά που ο Πήγασος το γύρισε σε μαν του μαν, δεν βοήθησε ιδιαίτερα αλλά εκεί καθάρισε η διαιτησία με το φλόπιγκ.

Και όταν ένα παιχνίδι δεν κρίνεται στους 20+ πόντους αλλά στις λεπτομέρειες, πρέπει να γίνεται κουβέντα για τους γκρι. Για φαντάσου το παιχνίδι να ήταν τελευταία αγωνιστική και να κρινόταν η άνοδος. Ακόμα στην Γκράβα θα ήμαστε.


Αν προσβλήθηκε κάποιος από αυτό ζητώ συγνώμη. Απλά πιστεύω ότι δεν είχε τόσες λύσεις η Νίκη όσες ο Πήγασσος. Αν με ρωτάς για φλόπινγκ εγώ πιστεύω πως ήταν αλλά και η τεχνική εκεί έναν πόντο έδωσε. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου όταν το 42-31 έγινε 42-43, αυτό είπα απλά έχασα μία αλλαγή του σκορ. Οι γκρι σήμερα δεν έκριναν κάτι όσο κι αν φαίνεται παράξενο κατ' εμέ.

Επίσης θα ήθελα να με διευκολύνει κάποιος σε αυτό με την 5άδα. Τι άλλαξε φέτος?
ice-wolf
QUOTE(Chavez @ Oct 10 2016, 00:28 ) *
Αν προσβλήθηκε κάποιος από αυτό ζητώ συγνώμη. Απλά πιστεύω ότι δεν είχε τόσες λύσεις η Νίκη όσες ο Πήγασσος. Αν με ρωτάς για φλόπινγκ εγώ πιστεύω πως ήταν αλλά και η τεχνική εκεί έναν πόντο έδωσε. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου όταν το 42-31 έγινε 42-43, αυτό είπα απλά έχασα μία αλλαγή του σκορ. Οι γκρι σήμερα δεν έκριναν κάτι όσο κι αν φαίνεται παράξενο κατ' εμέ.

Επίσης θα ήθελα να με διευκολύνει κάποιος σε αυτό με την 5άδα. Τι άλλαξε φέτος?



Κουβέντα κάνουμε φίλε μου, αλίμονο.
Έδωσε 3 πόντους γιατί μετά την βολή και το 48-50, έδωσε την μπάλα απέξω και με λέι απ έγινε το 50-50.
Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι από την τρίτη περίοδο, όταν με ένα επιμέρους σκορ 14-9, το 33-23 έγινε 42-37.
Ελπίζω, να έχεις την ίδια άποψη για τους γκρι, αν ο Πανελλήνιος (υποθέτω ότι είναι η ομάδα σου από τα συμφραζόμενα σου) χάσει κάποιο παιχνίδι.

Όσον αφορά την 5άδα, βγήκε συμπληρωματική προκήρυξη. Οι πρώτοι των ομίλων απευθείας άνοδο στην Γ' ΕΣΚΑ και φάιναλ 4 για τον τίτλο. Οι ομάδες που τερματίζουν στην 2η, 3η, 4η και 5η θέση, σχηματίζουν τέσσερις ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Με τους πρώτους να παίρνουν επίσης την άνοδο.
Chavez
QUOTE (ice-wolf @ Oct 10 2016, 00:33 ) *
Κουβέντα κάνουμε φίλε μου, αλίμονο.
Έδωσε 3 πόντους γιατί μετά την βολή και το 48-50, έδωσε την μπάλα απέξω και με λέι απ έγινε το 50-50.
Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι από την τρίτη περίοδο, όταν με ένα επιμέρους σκορ 14-9, το 33-23 έγινε 42-37.
Ελπίζω, να έχεις την ίδια άποψη για τους γκρι, αν ο Πανελλήνιος (υποθέτω ότι είναι η ομάδα σου από τα συμφραζόμενα σου) χάσει κάποιο παιχνίδι.

Όσον αφορά την 5άδα, βγήκε συμπληρωματική προκήρυξη. Οι πρώτοι των ομίλων απευθείας άνοδο στην Γ' ΕΣΚΑ και φάιναλ 4 για τον τίτλο. Οι ομάδες που τερματίζουν στην 2η, 3η, 4η και 5η θέση, σχηματίζουν τέσσερις ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Με τους πρώτους να παίρνουν επίσης την άνοδο.


Η μπάλα ήταν για τον Πήγασσο όμως δεν ήταν ούτως ή άλλος? Έχω δει σε παιδικοεφηβικά χειρότερα σφυρίγματα που κρίναν ανόδους και πρώτες θέσεις, όπως είχα γράψει και πέρσι ένα ποστ εκνευρισμού για αγώνα (πάλι στην γκράβα) παιδικού. Γίνονται πολλά χειρότερα και βρώμικα από ένα Τ στην ΕΣΚΑ. Ένιγουέι, δε θέλω να επεκταθώ άλλο γιατ΄θα αρχίσω να παρεξηγούμαι. Δεν υποστηρίζω Πανελλήνιο αν αυτό εννοείς, απλά πήγα να δω τον αγώνα για αυτό και έγραψα. Γενικά αυτός ο όμιλος έχει πολλές παλιές αγάπες για αυτό και θα τον παρακολουθήσω μάλλον, είμαι και γείτονας στα περισσότερα γήπεδα.Σε ευχαριστώ που με διαφώτισες με το σύστημα διεξαγωγής, το οποίο φαίνεται καρμανιόλα!
ice-wolf
Αυλαία σήμερα στην δεύτερη αγωνιστική του ομίλου.
Κανένα παιχνίδι δεν ξεχωρίζει, αφού όλα τα φαβορί, εύκολα ή δύσκολα θα επικρατήσουν.

ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 1 (+10)
Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλά την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στον Πανελλήνιο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, μετρούν αρκετούς τραυματισμούς και δύσκολα θα επικρατήσουν. Το πολύ-πολύ να χάσουν τιμητικά.

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1 (+10)
Εύκολη νίκη για την Υπεροχή (με την προϋπόθεση ότι ο Ορφέας θα κατέβει να παίξει).

ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 2 (+10)
Μία σκάλα πάνω ο Πανελλήνιος από τον Ζευ. Εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσει.

ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1 (+25)
Δεν τίθεται θέμα ήττας απέναντι ίσως στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου.

ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2 (+15)
Με ανεβασμένη ψυχολογία και οι δύο ομάδες μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα. Ο Πήγασος έχει ένα μικρό προβάδισμα λόγω καλύτερου ρόστερ.
tas13
Δευτερη αγωνιστικη και απο τωρα φαινεται "αποδυναμωμενος" πολυ ο ομιλος, 11 ομαδες ξεκινησαμε, 10 απ'οτι φαινεται θα μεινουμε, τα Πατησια με εφηβους, νομιζω οτι αν και νωρις Φιλοθεη και Πηγασος μεγαλα φαβορι.. Εμας παντως οι τραυματισμοι συνεχιζουν και μας ακολουθουν, ηδη πολλοι και σε αυτες τις κατηγοριες πολυ σημαντικες..

ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ - ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΑΝΑΒΟΛΗ

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1 (αν κατεβουν)

ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 2 (δεν ξερω κατι για τους γηπεδουχους παω με το ονομα)

ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ - ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1 (μεγαλη διαφορα, ευκολα πολυ)

ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2 (δεν αποτελει δειγμα το πρωτο ματς για τους γηπεδουχους, πιο εμπειρη και δυνατη ομαδα νομιζω ο Πηγασος παω με το διπλο)
ice-wolf
QUOTE(tas13 @ Oct 14 2016, 18:13 ) *
Δευτερη αγωνιστικη και απο τωρα φαινεται "αποδυναμωμενος" πολυ ο ομιλος, 11 ομαδες ξεκινησαμε, 10 απ'οτι φαινεται θα μεινουμε, τα Πατησια με εφηβους, νομιζω οτι αν και νωρις Φιλοθεη και Πηγασος μεγαλα φαβορι.. Εμας παντως οι τραυματισμοι συνεχιζουν και μας ακολουθουν, ηδη πολλοι και σε αυτες τις κατηγοριες πολυ σημαντικες..

ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ - ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΑΝΑΒΟΛΗ



Ξέρουμε γιατί αναβλήθηκε;
gavronick
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/10/2016)
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΠΑΤΗΣΙΑ 80 - 24 (ΗΜ. 55 - 10)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελέντζας - Κουντουράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31 - 6, 24 - 4, 17 - 8, 8 - 6.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κούδας 5, Γκιουζέλης 12(2), Κελεπούρης 6, Φουρτούνης 9, Γιουβανέλλης, Στεφανής 11(1), Κυπριώτης 12, Σουλιώτης 15, Κεραμιδάς 4, Μούγιος 4, Πιτέλλος 2, Καλύβας.
ΠΑΤΗΣΙΑ (Βαρθαλής): Χρηστιάς, Γοργίας 4, Παπαλώτος 2, Σαμαρτζής 6, Κάππος 4, Ντούνης 2, Μαρτίδης 2, Ζαπαντής, Χαματάϊ 4.
tas13
ΠΕ 20/10/2016 20:30 ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ - ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 1 (πρεπει να ξεχασουμε τη κακη εμφανιση του πρωτου αγωνα, να συνηθισουμε πλεον τα προβληματα τραυματισμων και πιστευω σημερα θα παρουμε τη νικη)

ΠΑ 21/10/2016 21:15 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ - ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ 1 (σε καλη κατασταση μοιαζουν οι γηπεδουχοι απεναντι σε μια ομαδα που δεν εχω εικονα, παω με τον ασσο)

ΣΑ 22/10/2016 20:00 ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 2 (αν κατεβουν, παλι)

ΚΥ 23/10/2016 18:30 ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ 2 (δεν εχω εικονα απο Περισσο αλλα δε νομιζω οτι μπορουν τα πιτσιρικια των γηπεδουχων να τους βαλουν δυσκολα)

ΚΥ 23/10/2016 20:30 ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 2 (ενδιαφερον πιστευω παιχνιδι, παλι εδω δεν εχω εικονα απο τη Γκραβα, νομιζω ομως οτι εστω και οριακα θα το παρει η Φιλοθεη που ειναι πιο εμπειρη και γεματη ομαδα)

Καλη αγωνιστικη να εχουμε.. Και ελπιζω πιο ενεργη συμμετοχη στη συνεχεια εδω μεσα..
Pearljam
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ - ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 51-39

Το ματς κυμάνθηκε σε όλη τη διάρκεια με διαφορά από 12-18 πόντους. Εύκολη σε γενικές γραμμές νίκη για την Λεόντειο η οποία ψάχνει φανερά τα πατήματά της μέσα στο γήπεδο γιατί είναι μια εντελώς νέα ομάδα.

Από την άλλη ο Ζευς ήταν πολύ φιλότιμος με αρκετά νεαρά παιδιά τα οποία φαίνεται να το ευχαριστιούνται και αυτό είναι το σημαντικότερο ειδικά σ αυτές τις κατηγορίες. Έχουν στις θέσεις 3-4 δυνατά και ψηλά κορμιά αλλά παρουσιάζουν αδυναμία στο κατέβασμα της μπάλας και στον χειρισμό γεγονός που τους πανικοβάλει επιθετικά.

Καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες χωρίς τραυματισμούς.

Αναμένω σχολιασμούς και αναλύσεις για τα παιχνίδια που ακολουθούν τις επόμενες μέρες.
axe
Καλησπέρα κι από εμένα... αν και καθυστερημένα, να έχουμε μια καλή σεζόν χωρίς τραυματισμούς!
Χαίρομαι που έχει κίνηση το forum γιατί τις τελευταίες 2 χρονιές στους ομίλους που είμασταν (ΦΙΛΟΘΕΗ) υπήρχε απραγία

Βλέπω ότι έχουν οριστεί από τώρα φαβορί ακόμα και για πρωτιές... δύσκολα τα πράγματα. Η εμπειρία λέει ότι σε αυτές τις κατηγορίες (Δ' και Γ') είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ φαβορί και outsider και οι ισορροπίες αλλάζουν πολύ εύκολα και αναπάντεχα αρκετές φορές.
Εμείς έχουμε κάνει κάποιες προθήκες από τις υποδομές της ομάδας όπου γίνετε πολύ καλή δουλειά τα τελευταία χρόνια (μπράβο gavronick!!!). Νέα παιδιά που δείχνουν ότι μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Η ενέργεια που βγάζουν είναι αυτό που χρειάζεται η ομάδα και αυτό που τραβάει κι εμάς τους μεγαλύτερους.

Στο παιχνίδι με τον ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ, το οποίο παρακολούθησα από την εξέδρα από το 2ο 10λέπτο και μετά, θεωρώ ότι κρίθηκαν όλα στο 3ο 10λεπτο όπου η γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ποτέ να βρούνε ρυθμό στην επίθεση, και από την άλλη εμείς βάλαμε κάποια εύκολα καλάθια.

Όσον αφορά το ματς με τον ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ, μπορώ να πω ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για να μοιραστεί ο χρόνος σε όλους. Δυστυχώς, η ομάδα των ΠΑΤΗΣΙΩΝ δεν ήταν ανταγωνιστική…


ΥΓ: ο φίλος της ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ μπορεί να μας ενημερώσει για τον τραυματισμό του play τους στον 1ο αγώνα? ελπίζω να μην ήταν κάτι σοβαρό και να επιστρέψει γρήγορα, εάν δεν έχει επιστρέψει ήδη
tas13
ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ - ΖΕΥΣ 51 - 39

Πρωτη νικη για την ομαδα μας πολυ πιο ευκολα απ'οτι λεει το σκορ.. Πολυ καλο πρωτο δεκαλεπτο πηραμε απο την αρχη ενα καλο προβαδισμα και δειξαμε οτι θα εχουμε ενα ευκολο βραδυ.. Στα θετικα οτι κατι λειτουργησε πιο καλα και βγαλαμε καποια καλα στοιχεια και πραγματα που δουλευουμε.. Στα αρνητικα που εκει πρεπει να σταθουμε ειναι τα παρα παρα πολλα λαθη που καναμε και τα πολλα ευκολα καλαθια που χασαμε και ειναι κατι που πρεπει να διορθωσουμε γιατι αυτο θα μας στοιχησει καποια στιγμη.. Μαχητικη ομαδα ο Ζευς με πολυ ενθουσιασμο, οχι κατι ιδιαιτερο αλλα θελει προσοχη.. Συνεχιζουμε, θελουμε πολυ δουλεια ακομα και ελπιζω οτι στη συνεχεια θα δειξουμε καλυτερα στοιχεια..



QUOTE
ΥΓ: ο φίλος της ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ μπορεί να μας ενημερώσει για τον τραυματισμό του play τους στον 1ο αγώνα? ελπίζω να μην ήταν κάτι σοβαρό και να επιστρέψει γρήγορα, εάν δεν έχει επιστρέψει ήδη


Υπουλος τραυματισμος φιλε μου στον αστραγαλο, ειναι δυο εβδομαδες ηδη και θελει ακομα αρκετα.. Ειναι και ενα στοιχειο που επαιξε ρολο στο πρωτο παιχνιδι και γενικα που παιζει μεγαλο ρολο στο παιχνιδι μας.. Αλλα ετσι ειναι.. Να εισαι καλα παντως..
Chavez
Κρίσιμες οι επόμενες δύο αγωνιστικές για να βγουν τα πρώτα συμπεράσματα. Έχουμε εικόνα από τΟ Πανελλήνιος-Υπεροχή? Προσωπικό μου στοίχημα ότι με την 5άδα φέτος θα παλέψουν πολλές ομάδες για την είσοδο. Στα της Γκράβας λογικά εύκολα θα επικρατήσει ο Περισσός και τείνω να δώσω διπλό στο Γκράβα-Φιλοθέη από αυτά που έχω ακούσει και δει μέχρι τώρα.

Υ.Σ: Παρακολούθησα το Γκράβα-Πήγασσος την προήγουμενη βδομάδα. Τείνει αυτοχειρίας ο Πήγασσος, προηγούμενος με 21 πόντους να απωλέσει την διαφορά των 15 περίπου και να μην υπάρξει αλλαγή στο σχήμα η time-out. Αν η Γκράβα έβαζε τις βολές θα είχαμε άλλο παιχνίδι-παίζει να χάσανε πάνω από δέκα στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου και σχεδόν 20 στο δεύτερο ημίχρονο. Πανέμορφες φάσεις από τον Πήγασσο για 25 λεπτά, ψυχή και πάθος όμω ς για την Γκράβα που της επέτρεψε να ελπίζει χωρίς ιδιαίτερο πλάνο πέρα από μία καλή πίεση που εγκλωβισε τον Πήγαασο ο οποίος φαίνεται να έχει θέμα στην κυκλοφορία της μπάλας. Αν δω και την Φιλοθέη θα έχω μία πιο σφαιρική άποψη για τον όμιλο, θα μου μένει η Υπεροχή. Από τις άλλες 7 ομάδες που έχω δει πάντως, επιμένω στην ανωτερότητα των παιχτών του Πήγασσου ο οποίος όμως αν δεν βελτιωθεί σε κάποια πράγματα αυτοσυγκέντρωσης και διαχείρησης υλικού θα το βρει μπροστά του. Η Γκράβα από την άλλη σίγουρα θα κάνει κάποια ζημιά στον όμιλο και ίσως με την ευελιξία της διοργάνωσης φέτος ελπίζει για 5άδα, αλλά δεν νομίζω για παραπάνω. Τέλος συμφωνώ με το αποπάνω ποστ ότι ο όμιλος είναι αδύναμος φέτος. Θυμάμαι κάτι αγώνεςς ΦΟιτητικού Γκύζι πριν λίγα χρόνια και μοιάζει για διαφορά 2-3 κατηγοριών!
el-14
QUOTE(Chavez @ Oct 22 2016, 06:05 ) *
Κρίσιμες οι επόμενες δύο αγωνιστικές για να βγουν τα πρώτα συμπεράσματα. Έχουμε εικόνα από τΟ Πανελλήνιος-Υπεροχή? Προσωπικό μου στοίχημα ότι με την 5άδα φέτος θα παλέψουν πολλές ομάδες για την είσοδο. Στα της Γκράβας λογικά εύκολα θα επικρατήσει ο Περισσός και τείνω να δώσω διπλό στο Γκράβα-Φιλοθέη από αυτά που έχω ακούσει και δει μέχρι τώρα.

Υ.Σ: Παρακολούθησα το Γκράβα-Πήγασσος την προήγουμενη βδομάδα. Τείνει αυτοχειρίας ο Πήγασσος, προηγούμενος με 21 πόντους να απωλέσει την διαφορά των 15 περίπου και να μην υπάρξει αλλαγή στο σχήμα η time-out. Αν η Γκράβα έβαζε τις βολές θα είχαμε άλλο παιχνίδι-παίζει να χάσανε πάνω από δέκα στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου και σχεδόν 20 στο δεύτερο ημίχρονο. Πανέμορφες φάσεις από τον Πήγασσο για 25 λεπτά, ψυχή και πάθος όμω ς για την Γκράβα που της επέτρεψε να ελπίζει χωρίς ιδιαίτερο πλάνο πέρα από μία καλή πίεση που εγκλωβισε τον Πήγαασο ο οποίος φαίνεται να έχει θέμα στην κυκλοφορία της μπάλας. Αν δω και την Φιλοθέη θα έχω μία πιο σφαιρική άποψη για τον όμιλο, θα μου μένει η Υπεροχή. Από τις άλλες 7 ομάδες που έχω δει πάντως, επιμένω στην ανωτερότητα των παιχτών του Πήγασσου ο οποίος όμως αν δεν βελτιωθεί σε κάποια πράγματα αυτοσυγκέντρωσης και διαχείρησης υλικού θα το βρει μπροστά του. Η Γκράβα από την άλλη σίγουρα θα κάνει κάποια ζημιά στον όμιλο και ίσως με την ευελιξία της διοργάνωσης φέτος ελπίζει για 5άδα, αλλά δεν νομίζω για παραπάνω. Τέλος συμφωνώ με το αποπάνω ποστ ότι ο όμιλος είναι αδύναμος φέτος. Θυμάμαι κάτι αγώνεςς ΦΟιτητικού Γκύζι πριν λίγα χρόνια και μοιάζει για διαφορά 2-3 κατηγοριών!

Και ο Πήγασος αν έβαζε τις 12 χαμένες βολές θα ήταν διαφορετικός ο αγώνας αλλά ξεχνάς ότι στο 4 - 10λεπτο σχεδόν είχαν αποβληθεί (4) παίκτες με 5 φάουλ αρκετά από αυτά ανύπαρκτα (έναντι 2 αποβληθέντες της Γκράβας), είμασταν και 11αδα, με μείον τους δύο μικρούς που έχουν πολύ μικρή συμμετοχή, οπότε καταλαβαίνεις πόσοι είχαμε μείνει.
Πανελληνιος - Υπεροχή Εξαρχείων 47 - 54 με καλή ομάδα τα Εξάρχεια.
Καλή συνέχεια.
Chavez
QUOTE (el-14 @ Oct 22 2016, 09:07 ) *
Και ο Πήγασος αν έβαζε τις 12 χαμένες βολές θα ήταν διαφορετικός ο αγώνας αλλά ξεχνάς ότι στο 4 - 10λεπτο σχεδόν είχαν αποβληθεί (4) παίκτες με 5 φάουλ αρκετά από αυτά ανύπαρκτα (έναντι 2 αποβληθέντες της Γκράβας), είμασταν και 11αδα, με μείον τους δύο μικρούς που έχουν πολύ μικρή συμμετοχή, οπότε καταλαβαίνεις πόσοι είχαμε μείνει.
Πανελληνιος - Υπεροχή Εξαρχείων 47 - 54 με καλή ομάδα τα Εξάρχεια.
Καλή συνέχεια.


Υποσχέθηκα στον εαυτό ου να μην μιλάω για διαιτησίες. Ήταν όντως περίεργη στο συγκεκριμένο αγώνα. Πιστεύω ότι στον τομέα των φάουλ όντως αδικηθήκατε σε κάποιες φάσεις.

QUOTE (el-14 @ Oct 22 2016, 09:07 ) *
Και ο Πήγασος αν έβαζε τις 12 χαμένες βολές θα ήταν διαφορετικός ο αγώνας αλλά ξεχνάς ότι στο 4 - 10λεπτο σχεδόν είχαν αποβληθεί (4) παίκτες με 5 φάουλ αρκετά από αυτά ανύπαρκτα (έναντι 2 αποβληθέντες της Γκράβας), είμασταν και 11αδα, με μείον τους δύο μικρούς που έχουν πολύ μικρή συμμετοχή, οπότε καταλαβαίνεις πόσοι είχαμε μείνει.
Πανελληνιος - Υπεροχή Εξαρχείων 47 - 54 με καλή ομάδα τα Εξάρχεια.
Καλή συνέχεια.


Ευχαριστώ και για το σκορ! Καλή συνέχεια και σε σένα φίλε El!
el-14
[/quote]
ΠΑΤΗΣΙΑ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ 48 - 54
ΓΚΡΑΒΑ ΠΑΤ. - ΦΙΛΟΘΕΗ 63 - 42
gavronick
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23/10/2016)
ΓΚΡΑΒΑ - ΦΙΛΟΘΕΗ 63 - 42 (ΗΜ. 32 - 20)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αντερριώτης - Ταχμαζίδου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15 - 11, 17 - 9, 11 - 12, 20 - 10.
ΓΚΡΑΒΑ (Γκιόκα): Σωτηράκης 4, Μπαϊράμι 2, Κατρής 3, Γογωνάς, Σαϊτάνης 4, Μπερδούσης 19(1), Νίκου 4, Ντεβενές 7, Πετεινάκης 18(2), Καργατζής 2, Τζόκας.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης, Γκιουζέλης 4, Βγενόπουλος 3(1), Φουρτούνης 14(1), Γιουβανέλλης 4, Στεφανής 4, Μητρόπουλος 5(1), Σουλιώτης 2, Βλαχάκης, Τριαντάφυλλος, Κεραμιδάς 2, Καλύβας 4.
axe
ΓΚΡΑΒΑ-ΦΙΛΟΘΕΗ 63-42

Πολύ κακό παιχνίδι από μέρους μας... κυρίως επιθετικά

Οι 2 ομάδες μπήκαν στο ματς με στόχο να πιέσουν και να κυνηγήσουν όλες τις μπάλλες. Ισοροπημένο το 1ο 10λεπτο όπως και το 2ο μέχρι το 18'. Εκεί με την ΓΚΡΑΒΑ να ειναι στο bonus των βολών, ξεκινήσαμε ένα μπαράζ ανούσιων φάουλ (μέτρησα 5) τα οποία έστελναν τους αντιπάλους στη γραμμή και τη διαφορά από τους 4 στους 12 (!).
Το 3ο 10λέπτο ήταν επίσης μοιρασμένο και παρόλες τις προσπάθειές μας για να μειώσουμε το σκορ, η σωστή διαχείρηση χρόνου και δυνάμεων από μεριάς ΓΚΡΑΒΑΣ δεν μας το επέτρεψε. Ίδιο σκηνικό και στο 4ο 10λεπτο όπου προσπαθήσαμε τα τελευταία 3' να πιέσουμε παραπάνω για να πάμε σε περισότερες επιθέσεις αλλά μάταια. Τα μεγάλα σουτ δεν ήρθαν ποτέ και τα παιδιά της ΓΚΡΑΒΑΣ έβαζαν τις βολές όσο εμείς κάναμε φάουλ για να σταματήσουμε το χρόνο. Κάπως έτσι η διαφορά από τους 11 πήγε στους 21

Καλή συνέχεια στην ΓΚΡΑΒΑ
astanapane
QUOTE (el-14 @ Oct 23 2016, 23:10 ) *
ΠΑΤΗΣΙΑ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ 48 - 54
ΓΚΡΑΒΑ ΠΑΤ. - ΦΙΛΟΘΕΗ 63 - 42


Για όσους δεν κατάλαβαν τα ΠΑΤΗΣΙΑ αποφάσισαν να κατεβάσουν ομάδα μόνο με πιτσιρικάδες και όσους από τους άνδρες ξέμειναν στην ομάδα. Δεν κατεβάζουν ούτε εφηβικό, oύτε Νέους. Όσοι τελειώνουν από Παιδικό πάνε Ανδρικό.
Αυτό μάγκες λέγεται αθλητικός ρομαντισμός και θέλει πολλά κιλά α$#%#ια για να το κάνεις.
ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΓΚΕΣ!!! 41.gif 41.gif 41.gif
tas13
QUOTE(astanapane @ Oct 28 2016, 19:51 ) *
Για όσους δεν κατάλαβαν τα ΠΑΤΗΣΙΑ αποφάσισαν να κατεβάσουν ομάδα μόνο με πιτσιρικάδες και όσους από τους άνδρες ξέμειναν στην ομάδα. Δεν κατεβάζουν ούτε εφηβικό, oύτε Νέους. Όσοι τελειώνουν από Παιδικό πάνε Ανδρικό.
Αυτό μάγκες λέγεται αθλητικός ρομαντισμός και θέλει πολλά κιλά α$#%#ια για να το κάνεις.
ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΓΚΕΣ!!! 41.gif 41.gif 41.gif


41.gif 41.gif 41.gif
ice-wolf
Προγνωστικά για την 4η αγωνιστική

ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 2
Μετά το... στραπάτσο της προηγούμενης αγωνιστικής, η Φιλοθέη έχει δεύτερη συνεχόμενη επικίνδυνη έξοδο. Εύκολα ή δύσκολα θα κερδίσει, αν και για είμαι απόλυτα ειλικρινής, ο Περισσός δυσκόλεψε αρκετά τον Πανελλήνιο στην πρεμιέρα. Ωστόσο, πάω με τους φιλοξενούμενους, που περιθώριο για δεύτερη γκέλα δεν έχουν.

ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1
Μοναδικός τρόπος να χάσουν οι γηπεδούχοι είναι να υποτιμήσουν την πολύ νεανική αλλά ενθουσιώδη ομάδα των Πατησίων.

ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 1
Το ντέρμπι της αγωνιστικής. Δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Για την μεν Νίκη επειδή, νέα ήττα απέναντι σε μία εκ των εκ διεκδικητών για την άνοδο, την βάζει σε περιπέτειες. Για το δε Πανελλήνιο, η εντός έδρα ήττα από την Υπεροχή αποτέλεσε πισωγύρισμα. Πάω με τους γηπεδούχους, που ξέρουν περισσότερο τις ιδιοτροπίες του κλειστού της Γκράβας.

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 1
Εύκολα άσσος για την ομάδα των εξαρχείων, η οποία έχει το μομέντουμ με το μέρος της μετά την μεγάλη νίκη μέσα στον Πανελλήνιο. Η φιλότιμη ομάδα της Λεοντείου έχει πολλές απουσίες - αν μαθαίνω σωστά - και θα το παλέψει το παιχνίδι. Στην καλύτερη όμως να υποστεί μία τιμητική ήττα.

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο προς την ΕΣΚΑ.
Είναι ανεπίτρεπτο να ξεκινάει πρωτάθλημα και ξαφνικά οι όμιλοι να είναι λειψοί. Δεν είναι δυνατόν να μην αντικαθίσταται ο Αστέρας Πατησίων, που ανέβηκε τελευταία στιγμή στην Γ', ή ο Ορφέας και να βλέπεις ομάδες να έχουν να παίξουν ένα(!) μήνα!!! Πρέπει η ΕΣΚΑ να γίνει πιο αυστηρή σε αυτό και όχι να βλέπει μόνο το οικονομικό σκέλος.
Το ίδιο συμβαίνει και στους άλλους ομίλους (με εξαίρεση τον 4ο).
axe
QUOTE(ice-wolf @ Nov 2 2016, 16:04 ) *
Είναι ανεπίτρεπτο να ξεκινάει πρωτάθλημα και ξαφνικά οι όμιλοι να είναι λειψοί. Δεν είναι δυνατόν να μην αντικαθίσταται ο Αστέρας Πατησίων, που ανέβηκε τελευταία στιγμή στην Γ', ή ο Ορφέας και να βλέπεις ομάδες να έχουν να παίξουν ένα(!) μήνα!!! Πρέπει η ΕΣΚΑ να γίνει πιο αυστηρή σε αυτό και όχι να βλέπει μόνο το οικονομικό σκέλος.
Το ίδιο συμβαίνει και στους άλλους ομίλους (με εξαίρεση τον 4ο).


δυστυχώς δεν έχουν τα μέσα για να κάνουν τόσο "μεγάλες" αλλαγές σε τόσο "μικρό" χρονικό διάστημα... η προηγούμενη διοίκηση άφησε καμμένη γη... ο κρατικός μηχανισμός δεν λειτουργησε... ο ερμης ήταν αναδρομος... ο Elvis ζει!!!
tongue.gif tongue.gif tongue.gif
tas13
ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ - ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 2 (ευκολα ή δυσκολα πιστευω θα επανελθουν στις νικες οι φιλοξενουμενοι, αν και δεν εχω εικονα απο Περισσο, η Φιλοθεη εχει καλο ροστερ και δευτερη ηττα δε νομιζω να κανει)

ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ - ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1 (μαχητικη ομαδα οι γηπεδουχοι πιστευω θα κανουν τη πρωτη νικη αρκει να μην υποτιμησουν τον αντιπαλο)

ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 1 (ενδιαφερον παιχνιδι εχουμε εδω, εικονα δεν εχω απο κανεναν, παω με την εδρα και με μια ομαδα που νομιζω θελει να πρωταγωνιστησει)

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 2 (δυσκολη εξοδο για την ομαδα μου, σε μια πολυ δυσκολη εδρα απο οτι ακουω και απεναντι σε μια καλη ομαδα, δικαιολογιες απο απουσιες και προβληματα δεν εχουμε πια, ελπιζω να δειξουμε αυτα που δουλευουμε και να παρουμε κατι καλο απο αυτο το παιχνιδι)

Καλη αγωνιστικη να εχουμε..
el-14
QUOTE(tas13 @ Nov 4 2016, 15:14 ) *
ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ - ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 2 (ευκολα ή δυσκολα πιστευω θα επανελθουν στις νικες οι φιλοξενουμενοι, αν και δεν εχω εικονα απο Περισσο, η Φιλοθεη εχει καλο ροστερ και δευτερη ηττα δε νομιζω να κανεi

ΠΕΡΙΣΣΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 2. 54 - 54 καν. αγώνας. 58 - 61 παράταση. Αν θυμάμαι καλά.
gavronick
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (4/11/2016)
ΠΕΡΙΣΣΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 58 - 61 ΠΑΡΑΤΑΣΗ (Κ.Α. 54 - 54, ΗΜ. 25 - 26)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδουλάκης - Υφαντής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9 - 18, 16 - 8, 14 - 15, 15 - 13, 4 - 7.
ΠΕΡΙΣΣΟΣ (Μέξης): Σιάφας 2, Κολογγιός, Βολικάκης, Παπαμιχαήλ 2, Δημητρίου 18(3), Καζακίδης 18(2), Μακρής, Πατωνίδης 3, Σιρκόγλου 9, Φούντας 6.
ΦΙΛΟΘΕΗ (Μισθιλόγλου): Κελεπούρης 2, Γκιουζέλης 8, Βγενόπουλος 3, Φουρτούνης 14, Γιουβανέλλης 11(2), Στεφανής 4, Τριαντάφυλλος, Σουλιώτης 5, Κοπετινάς 9, Μούγιος 2, Βλαχάκης, Καλύβας 3.
Chavez
Νίκη Αθηνών - ΠΑνελλήνιος 2 (+5 αν θυμάμαι καλά)
ΣΟΥΛΗΣ
Aυτό που έκαναν τα Πατήσια δε λέγεται αθλητικός ρομαντισμός. Λέγεται έλλειψη διοίκησης, έλλειψη προγραμματισμού, έλλειψη υποδομής, έλλειψη προβλέψεων, έλλειψη τακτικής, έλλειψη αθλητικής νοοτροπίας, έλλειψη παραγόντων, έλλειψη καλού προπονητή!
the judge
QUOTE(ΣΟΥΛΗΣ @ Nov 7 2016, 00:47 ) *
Aυτό που έκαναν τα Πατήσια δε λέγεται αθλητικός ρομαντισμός. Λέγεται έλλειψη διοίκησης, έλλειψη προγραμματισμού, έλλειψη υποδομής, έλλειψη προβλέψεων, έλλειψη τακτικής, έλλειψη αθλητικής νοοτροπίας, έλλειψη παραγόντων, έλλειψη καλού προπονητή!

αθλητικος σουρεαλισμος, θα ελεγα.
ice-wolf
QUOTE(ΣΟΥΛΗΣ @ Nov 6 2016, 23:47 ) *
Aυτό που έκαναν τα Πατήσια δε λέγεται αθλητικός ρομαντισμός. Λέγεται έλλειψη διοίκησης, έλλειψη προγραμματισμού, έλλειψη υποδομής, έλλειψη προβλέψεων, έλλειψη τακτικής, έλλειψη αθλητικής νοοτροπίας, έλλειψη παραγόντων, έλλειψη καλού προπονητή!



Λογικό να συμβαίνουν τα παραπάνω, αφού η ΕΣΚΑ δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το μπάσκετ. Μόνο να εισπράττει χρήματα ξέρει (πχ, τρίτος 30άρης, ομάδες που δηλώνουν συμμετοχή και μετά πετάνε χαρταετό), στα υπόλοιπα κάνει την πάπια.
Για τους καρεκλοκένταυρους στην ΕΣΚΑ, ανάπτυξη είναι να παίζουν 2 μικροί βρέξει-χιονίσει.

Όταν θα αρχίσει να χάνει ομάδες, από ιδιωτικούς φορείς, που οργανώνουν πολύ καλύτερα και ανταγωνιστικά πρωταθλήματα, να δούμε τι θα κάνει.
tas13
ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ - ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 70-59

Ηττα για την ομαδα μου σε ενα συναρπαστικο παιχνιδι κατα τη γνωμη μου οσο αφορα τις διακυμανσεις.. Σταθερα μπροστα οι γηπεδουχοι που με οπλο την εδρα και τη πιεση στα πρωτα λεπτα απεκτησε ενα καλο προβαδισμα και βρεθηκαμε απο νωρις να κυνηγαμε, καταφερναμε να πλησιασουμε αλλα μεχρι εκει.. Οσο αφορα την ομαδα μου για αλλη μια φορα πανω απο 20 λαθη, πολλα χαμενα ευκολα καλαθια και πολλες χαμενες βολες, ετσι δυστηχως δε παμε πουθενα.. Καλο και δυνατο συνολο τα Εξαρχεια, δικαια κερδισε και με οπλο τους φιλαθλους της εντος και εκτος νομιζω οτι θα ειναι απο τα φαβορι.. Και κατι για τη διαιτησια, απλα αστεια, κριμα γιατι παλευουμε και δικαιολογιες Δ εσκα για μενα δεν υπαρχουν αλλα δυστηχως δεν αλλαζει κατι.. Συνεχιζουμε, σε τρεις μερες εχουμε παλι παιχνιδι και πρεπει να συνελθουμε γιατι ουτε περιθωρεια ουτε δικαιολογιες εχουμε πια.. Να ειστε καλα..
ΣΟΥΛΗΣ
Είναι πιο αστείο να γράφεις το "δυστυχώς" με ήτα.....Να είσαι καλά!!
aballos
QUOTE (ΣΟΥΛΗΣ @ Nov 9 2016, 15:47 ) *
Είναι πιο αστείο να γράφεις το "δυστυχώς" με ήτα.....Να είσαι καλά!!



Ρε ΣΟΥΛΗ, επειδή εσύ φαίνεσαι να τα ξέρεις και να τα κρίνεις όλα.
Πως γράφεται το "δυστυχώς", τι συμβαίνει στο Γ.Σ. Πατησίων, δεν μας λες και τίποτα χρήσιμο, τους αριθμούς του τζόκερ τους ξέρεις πχ?
ΣΟΥΛΗΣ
Όχι
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.