Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κοινοτικός ο Μάσεϊ!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4
The Admiral
Ο Αρης (και καμια αλλη ομαδα) δεν εχει να φοβαται κανενα μην τον ξεφωνισει,γιατι δεν κανει κατι που δεν κανουν (ολες) οι αλλες ομαδες,οι οποιες ποτε δε διστασαν να τον μιμηθουν.

Και Βουλγαροι,Σκοπιανοι και Ρωσοι παιζουν με Αμερικανους στις εθνικες τους και,βεβαια,οι Ισπανοι απο πολυ παλιοτερα,οι οποιοι μαλιστα εχουν και την ταση τελευταια να παντρευουν τις γυναικες τους με Αμερικανους.Βιο ανθοσπαρτο...

Επισης ελληνικες ομαδες πηραν με Κωνσταντινιδη και Γιαννακοπουλο 5 συνεχη πρωταθληματα,ο Μακρης και ο Κινης παιζουν ΝΒΑ,ο Μαλατρας εκανε μεγαλη καριερα επισης και ειναι διεθνης με την εθνικη της χωρας του.

Δε μας κανει κανεις καμια χαρη λοιπον με το Μασει,το αντιθετο μαλιστα,καποιοι δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους.
basketaris
QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Ο λόγος που θα έπρεπε να φοβάται ο Άρης,ειναι να μην τον ξεφωνίσουν,όπως έγινε στην περίπτωση του Μαρκί Πέρι το 2004-05,που ο Ολυμπιακος πήγε να τον κάνει Κύπριο και ακόμα και πολιτικές εφημερίδες,όπως τα νέα,αφιέρωναν μισή σελίδα στο φιάσκο,απο τις 5 συνολικά των αθλητικών τους σελίδων.!!

Nα μας ξεφωνισουν? Για ποιο λογο? Απο τη στιγμη που η εκαστοτε Κυβερνηση και Ομοσπονδια ΔΕΧΕΤΑΙ (και δεν χρησιμοποιουνται αλλα μεσα, π.χ. εκβιασμος) να εκδοσει διαβατηριο, ειναι καθαρα ευθυνη δικη της. Η Σλοβακικη Ομοσπονδια στην εν λογω περιπτωση δεχτηκε να το εκδοσει, αλλιως δεν θα καναμε κουβεντα. Ειχε καθε δικαιωμα να το αρνηθει και δεν το εκανε. Η υποθεση Περι απεκτησε τοσο ντορο, πολυ απλα γιατι εγινε στη "γειτονια" μας και "χρησιμοποιηθηκε" η Κυπρος για την κοινοτικοποιηση του. Αν ειχε παει σε καμια Βουλγαρια, οπως για το Μπλακνεϊ, μια χαρα απαρατηρητο θα περναγε...

QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Ο Άρης σκεφτόταν περσι να κανει τον Μασει κοινοτικό ή όχι,γιατι αν τον εκανε υπήρχε περίπτωση να τον πάρει κάποιος άλλος!!!!

Επαναλαμβανω, πες μου ξανα πού ειναι το μεμπτο στο φοβο που ενιωθε ο ΑΡΗΣ? Εσυ αν ησουν διοικηση, δε θα ανησυχουσες οτι μπορει να τρεξεις να κανεις ολες τις διαδικασιες, να πληρωσεις χρηματα και να αφιερωσεις χρονο και εκει που θα εχεις κοινοτικο τον παικτη να στον αρπαξει αλλη ομαδα? Κανοντας το Μασει Σλοβακο, αυξανεις τη χρηματιστηριακη του αξια, δελεαζεις πολλες ομαδες να τον γλυκοκοιταξουν και φυσικα πρεπει να κοιταξεις κι εσυ απο την πλευρα σου πως να διαφυλαξεις την περιουσια σου... Δεν βλεπω κατι που να επιδεχεται αρνητικης κριτικης ή ειρωνειας...

QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Σκεφτείτε,ποιος Αμερικανός,έμεινε στον Άρη πανω απο 1 χρόνο,ως Αμερικανός. tongue.gif

Ο Στακ...

QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Δεν ειναι δυνατόν να διαμαρτύρεστε και να λέτε για ύπουλα παιχνίδια ρε παιδιά και διαφυγώντα κέρδη... smile.gif

Δεν παιζει ο Τερι με Ολυμπιακο, χανουμε, παιρνει πλεονεκτημα ο Ολυμπιακος για ημιτελικα και ο ΑΡΗΣ αυτοματα χανει ενα (τουλαχιστον) παιχνιδι στο Παλε. Επιπλεον, χανει πολλες απο τις πιθανοτητες να παει στον Τελικο, με παραλληλες απωλειες απο τηλεοπτικα, εισιτηρια, πιθανως εγγυημενο συμβολαιο Ευρωλιγκα κ.ο.κ. Αν αυτα δεν ειναι διαφυγοντα κερδη, τοτε ποια ειναι?

QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Ποιες ειναι οι μισες ομαδες της Ευρώπης ρε basketari;;;

Πρωτα απ' ολα η Μακαμπι διαχρονικα. Σαρπ, Μπαστον, Μπλουθενταλ ειναι μερικα απο τα προχειρα ονοματα που μου ερχονται και οι οποιοι απο Αμερικανοι εγιναν Ισραηλιτες...
Και προχωραμε:
bball.gif Αρμανι Τζινς: 5 Αμερικανοι, 1 Γαλλος, 1 Ελληνας (Βουκσεβιτς), μολις 4 Ιταλοι...
bball.gif Μπαρτσελονα: 1 Αμερικανος, 1 Γαλλος, 1 Τουρκος, 1 Σλοβενος, 2 Ιταλοι, 1 Αργεντινος, μολις 4 Ισπανοι...
bball.gif Μπαμπεργκ: 2 Αμερικανοι, 1 Νεοζηλανδος, 1 Αυστραλος, 1 Σερβος
bball.gif Ροαν: 5 Αμερικανοι
bball.gif Τσιμπονα: 3 Αμερικανοι, 1 Πορτορικανος
bball.gif ΤΣΣΚΑ: 3 Αμερικανοι, 2 Ελληνες, 1 Σλοβενος, 1 Λιθουανος, 1 Δανος
bball.gif Εφες Πιλσεν: 6 Αμερικανοι
bball.gif Λιετουβος: 3 Αμερικανοι, 1 Λετονος, 1 Βραζιλιανος, 1 Αυστραλος
bball.gif Ρομα: 3 Αμερικανοι, 1 Ισλανδος, 1 Δανος, 1 Σλοβενος, 1 Κροατης
bball.gif Μακαμπι: 6 Αμερικανοι, 1 Ουρουγουανος, 1 Κροατης
bball.gif Σιενα: 3 Αμερικανοι, 1 Νιγηριανος, 1 απο Κ.Δημοκρατια Αφρικης, 1 Σκοπιανος, 2 Λιθουανοι, μολις 3 Ιταλοι...
bball.gif Ολυμπιακος: 4 Αμερικανοι, 1 Ρωσος ομογενης, 1 Σερβος, 2 Λιθουανοι
bball.gif Ρεαλ: 3 Αμερικανοι, 2 Ελληνες, 1 Μαυροβουνιος, 1 Βελγος, 1 Τουρκος, μολις 4 Ισπανοι...
bball.gif Ταουγκρες: 3 Αμερικανοι, 1 Ιταλος, 1 Σερβος, 1 Κροατης, 1 Βοσνιος, 1 Λιθουανος, μολις 3 Ισπανοι...
bball.gif Μαλαγα: 1 Αμερικανος, 1 Πορτορικανος, 1 Σενεγαλεζος, 1 Τσεχος, 1 Κροατης, 1 Σερβος, 1 Πολωνος
bball.gif Ολιμπια: 4 Αμερικανοι, 1 Βοσνιος
bball.gif Βιρτους: 4 Αμερικανοι, 1 απο Δομινικανη Δημοκρατια

Σωστα, δεν ειναι οι μισες... Το 70% ειναι που παιζει με μη-γηγενη κορμο... wink.gif
Αν ειχα χρονο, θα εψαχνα και ποιοι απο αυτους τους "υπεραριθμους" ξενους παιζουν και στα εθνικα τους πρωταθληματα (ως κοινοτικοι), αλλα δυστυχως δεν προλαβαινα... Σκεψου οτι οι 4 Ισπανικες ομαδες (με ισχυρο κινητρο να πανε final-four) με το ζορι ξεπερνουν αθροιστικα τους 15 Ισπανους παικτες. Ολοι οι υπολοιποι ειναι κοινοτικοι/ξενοι...

QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Και ποια Ευρωλίγκα;;Για την Α1 τον κανει Σλοβάκο τον Μάσει,οχι για την Ευρωλίγκα!

blink.gif blink.gif
Μα, κανοντας, ρε συ Air_Kef, το Μασει κοινοτικο, αδειαζεις μια θεση ξενου για να ενισχυθεις για την Ευρωλιγκα! Εμμεσως, δηλαδη, αν το σκεφτεις, η κοινοτικοποιηση του Μασει θα ωφελησει την παρουσια μας στην Ευρωλιγκα. Δεν κανουμε το Μασει κοινοτικο, γιατι εχουμε προβλημα με τους "ιμπεριαλιστες, φονιαδες των λαων, καπιταλιστες" Αμερικανους ή γιατι γουσταρουμε να ενισχυσουμε την Εθνικη Σλοβακιας... Το κανουμε για να εχουμε +1 επιλογη ξενου για ΟΛΕΣ τις διοργανωσεις κι οχι μονο για την Ευρωλιγκα...

QUOTE(Air Kef @ Oct 23 2007, 23:14 ) *
Δηλαδή ο Ολυμπιακός γιατι να μην μπορει να χρησιμοποιήσει τον Τζακσον και στην Α1;;
Γιατί πέρσι ειχε τον Χόσκιν μονο στην Ευρωλίγκα;;

Πιστευεις οτι αν μπορει να βρει ακρη για να τον κανει γρηγορα κοινοτικο, δεν θα την χρησιμοποιησει απλα και μονο για να μην τον "κραξουν" (ξανα) ή για να μη του βγει το ονομα? Οσο για το Χοσκιν και ο ΑΡΗΣ το Ραουφ περυσι τον ειχε μονο Ευρωλιγκα. Με την ιδια λογικη, γιατι να μην τον εβαζε και στην Ελλαδα και σπαταλησε τις 2 αλλαγες ξενων με το να ξε-δηλωσει το Σκειλς οσο ηταν τραμαυτιας κι επειτα να τον ξανα-δηλωσει οταν θεραπευτηκε?

Τεσπα, μεγαλη κουβεντα ανοιξαμε... smile.gif
Απλα δεν μου αρεσει να βλεπω να μεγενθυνονται καποια ζητηματα εις βαρος του ΑΡΗ και παραλληλα να στρουθοκαμηλιζουμε για αλλες παρομοιες περιπτωσεις αλλων ομαδων. Στη συγχρονη εποχη της παγκοσμιοποιησης και της ελευθερης κοινοτικης αγορας, στην μπασκετο-εποχη του Μποσμαν και του υψιστου ανταγωνισμου, οι ομαδες χρησιμοποιουν καθε νομιμο μεσο προκειμενου να ενισχυθουν & να διεκδικησουν το δικο τους μεριδιο...

Ολα τα αλλα ειναι για λαϊκη καταναλωση...
Air Kef
Ο Άρης λοιπον δν ειναι ευνοημένος απο όλο αυτό.
Καλώς.
Το όλο θέμα το άνοιξα επειδη ειδα αγανάκτηση για κατι κραυγαλέο.Δεν εχω κατι με τον Άρη,νομίζω το έχω δειξει και με το παραπάνω.

QUOTE
Σωστα, δεν ειναι οι μισες... Το 70% ειναι που παιζει με μη-γηγενη κορμο...


Μα ρε φιλος,εγώ δν ειπα οτι οι ομαδες δν στηριζονται σε ξενους.Αν ειναι δυνατον να το ελεγα αυτο!
Είπα οτι ολες οι ομαδες δν κανουν αυτο που γινεται τώρα με τον Μασει,ή εγινε με τον Μπλακνει κτλ.

(Τον Μπλακνει ο Ολυμπιακος τον πηρε χρόνια μετά την κοινοτηκοποίηση του)


QUOTE
Επαναλαμβανω, πες μου ξανα πού ειναι το μεμπτο στο φοβο που ενιωθε ο ΑΡΗΣ? Εσυ αν ησουν διοικηση, δε θα ανησυχουσες οτι μπορει να τρεξεις να κανεις ολες τις διαδικασιες, να πληρωσεις χρηματα και να αφιερωσεις χρονο και εκει που θα εχεις κοινοτικο τον παικτη να στον αρπαξει αλλη ομαδα? Κανοντας το Μασει Σλοβακο, αυξανεις τη χρηματιστηριακη του αξια, δελεαζεις πολλες ομαδες να τον γλυκοκοιταξουν και φυσικα πρεπει να κοιταξεις κι εσυ απο την πλευρα σου πως να διαφυλαξεις την περιουσια σου... Δεν βλεπω κατι που να επιδεχεται αρνητικης κριτικης ή ειρωνειας...


Φυσιολογικός ειναι ο φοβος.Εννοειται.
Ωστόσο,θεωρώ πολύ άσχημο να κολλάει καποια ομάδα εκει,και οχι να κολλαει στο να κανει τους Αμερικανους της κοινοτικους.
Ο Άρης το εχει παρακανει,ετσι πιστευω.Καθε χρονο με 4 Αμερικανους παιζει.Δεν ξερω αλλη ελληνικη ομαδα που να το κανει αυτο στην Α1 τα τελευταια χρονια.

QUOTE
Ο Στακ...


Ο Σκοπιανός Στακ;

QUOTE
Δεν παιζει ο Τερι με Ολυμπιακο, χανουμε, παιρνει πλεονεκτημα ο Ολυμπιακος για ημιτελικα και ο ΑΡΗΣ αυτοματα χανει ενα (τουλαχιστον) παιχνιδι στο Παλε. Επιπλεον, χανει πολλες απο τις πιθανοτητες να παει στον Τελικο, με παραλληλες απωλειες απο τηλεοπτικα, εισιτηρια, πιθανως εγγυημενο συμβολαιο Ευρωλιγκα κ.ο.κ. Αν αυτα δεν ειναι διαφυγοντα κερδη, τοτε ποια ειναι?


Αχα.Θα ηταν προτιμοτερο δλδ,να έκανε ο Αρης αιτηση για το διαβατηριο του Μασει,να του ελεγαν "οχι,ειναι Αμερικανος,δν εχει σχεση με τη Σλοβακια",και να επαιζε χωρις τον Τερι ολη τη χρονια;;;
Εκει κολλαω.


Ναυαρχε νομιζω πως σε καλυψα χωρις να σε κουοταρω.Δεν ειπα πως και αλλοι δν τα εχουν κανει αυτα.Ωστοσο οι αλλοι δν ελεγαν για σκοτεινες μεθοδους αν αργουσε 2 βδομαδες το ελληνικο διαβατηριο του Γκουροβιτς.
Ετσι νομιζω δηλαδη.Ημουν καπως μικρος οταν γινοταν Ελληνες οι Πετζα κτλ.



peace.gif ρε παιδες. smile.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Air Kef @ Oct 24 2007, 02:14 ) *
Δηλαδή ο Ολυμπιακός γιατι να μην μπορει να χρησιμοποιήσει τον Τζακσον και στην Α1;;
Γιατί πέρσι ειχε τον Χόσκιν μονο στην Ευρωλίγκα;;

Για τον ιδιο λογο που προσπαθει να κανει το Γουντς Βουλγαρο η γιατι πηρε Τον Μπλακνει που αν ηταν Αμερικανος θα του φαινοταν <<λιγος>> για το επιπεδο της Ευρωλιγκας.Τον Στακ τον πηρε Σκοπιανο ο Ολυμπιακος.
Τον πηρε Σκοπιανο και κινησε διαδικασιες για να τον κανει Ελληνα...
Κατα τ αλλα ο φιλος και συνοδοιπορος στη ζωη Basketaris με καλυψε πληρως.
Ευχαριστω icon_wave.gif rolleyes.gif
hagi
Παιδιά μην κουράζουμε άδικα,ο καθένας έχει την άποψή του..Η αλήθεια είναι ότι σε όλες τις ομάδες γίνεται χαμός.Το θέμα είναι να μην ξεπερνάνε κάποια όρια και να φτάνουνε στο σημείο να μην υπάρχουν Έλληνες παίχτες σε μία ομάδα.

Εξάλλου για το ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να μην χρησιμοποιεί πολλούς ξένους παίζει ρόλο και το οικονομικο κομμάτι.Αν και ο Άρης είχε τα χρήματα του Ολυμπιακού σίγουρα θα είχε και καλύτερους Έλληνες παίχτες με αποτέλεσμα να μην ψάχνεται τόσο πολύ στα θέματα αυτά.Οπότε ο μόνος τρόπος για να μπορεί να είναι ανταγωνιστικός είναι να κάνει αυτό που κάνει σε νορμάλ καταστάσεις νομίζω.Δεν κάνει κάτι που υπερβαίνει τα όρια.

Νομίζω όμως ότι δεν έχε νόημα η κόντρα σε αυτή τηνν κουβέντα.Το θέμα είναι ότι είναι μια διαδικασία που πρέπει να τελειώσει σύντομα για να είναι πλήρης η ομάδα.
basketaris
Aπλα να διορθωσω το δικο μου λαθος, ο Στακ οντως δεν εμεινε ως Αμερικανος. Θυμομουν τον Σμους που ηρθε στα μεσα της χρονιας και ειχα την εντυπωση πως μεχρι τοτε επαιζε ως Αμερικανος ο Στακ. Ξεχασα εντελως Γκολντγουαιρ-Τζακσον... sad.gif

Αυτο που λες air_kef για τα διαφυγοντα κερδη, νομιζω σφαλλεις ή δεν αντιληφθηκες το νοημα των οσων σου ειπα. Επαναλαμβανω... Οταν λαμβανεις μια διαβεβαιωση και χτιζεις πανω σε αυτη μια ολοκληρη ομαδα, τοτε λογικο ειναι να εισαι θιγμενος. Αν αυτο που λες εσυ το ελεγαν οι Σλοβακοι τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ, τοτε δεν θα ειχαμε αποκτησει ουδεποτε τον Τερι. Να σου θυμισω οτι ο Μασει θα εμενε ουτως ή αλλως στον ΑΡΗ, ακομη και ως ξενος...

Το σημειο που εθιξε ο hagi πιστευω οτι ειναι και η γενεσιουργος αιτια του ολου θεματος, η οικονομικη, δηλαδη, δυστοκια του ΑΡΗ να προσελκυσει τους καλους Ελληνες και αξιολογους ξενους μεγαλης χρηματικης αξιας....

Θεμα ληξαν απο μενα...
Ο καθενας εχει την αποψη του και αυτη μου ειναι σεβαστη... wink.gif
Καλημερα... smile.gif
xaotiki_diastasi
QUOTE
(Τον Μπλακνει ο Ολυμπιακος τον πηρε χρόνια μετά την κοινοτηκοποίηση του)


Θα γενικολογήσω λίγο..
Είναι γενικό φαινόμενο σε μας τους Έλληνες (ίσως και με άλλους Ευρωπαίους να γίνεται αυτό, δεν ξέρω) να κράζουμε συνέχεια τους άλλους, να τους βρίσκουμε ανήθικους, άχρηστους, απατεώνες και τις δικές μας απατεωνιές και ανηθικότητες να τις καλύπτουμε με κάτι απίθανα επιχειρήματα, παίζοντάς το στρουθοκάμηλοι.

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Με δεδομένο ότι 1)οι Έλληνες παίχτες είναι πανάκριβοι και γενικά δεν αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν, 2)οι Αμερικάνοι παίκτες γενικά είναι οι καλύτεροι παγκοσμίως για τα λεφτά που παίρνουν και 3)οι ελληνικές ομάδες (πλην Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού) δεν έχουν λεφτά για να ανταγωνιστούν στα ίσα ομάδες όπως CCKA και Παναθηναϊκός, τότε είναι απόλυτο φυσιολογικό ο ΑΡΗΣ που θέλει να παραμείνει ανταγωνιστικός να κάνει κοινοτικοποιήσεις Αμερικανών, κάνοντας όμως όλες τις κινήσεις του νομότυπα. Το τελευταίο πρέπει να τονιστεί...

Ας δεχτούμε ότι η κοινοτικοποίηση είναι ανήθικη, γιατί προφανώς αυτό υπονοείται. Τα ερωτήματα τότε που προκύπτουν είναι τα εξής:

1)Ποιος είναι περισσότερο ανήθικος; Ο κλέφτης ή ο κλεφταποδόχος; Εγώ νομίζω είναι το ίδιο.

και επειδή το ρίξαμε πολύ στην ηθική...

2)Είναι ηθικό να φτιάχνονται ομάδες με "ματωμένα" χρήματα;

3)Είναι ηθικό να πληρώνονται κάποιοι άνθρωποι επειδή κάνουν το χόμπι τους με 2-4 εκατομμύρια ευρώ ετησίως, ενώ κάποιοι μερικά χιλιόμετρα μακριά είναι εξαθλιωμένοι;

ΥΓ: Προσωπική άποψη: Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχουν πολλά ηθικά ζητήματα στον σημερινό επαγγελματικό αθλητισμό. Άκρη δε βγαίνει... Όλες οι ομάδες είναι μπλεγμένες σε αυτό.
Το θέμα είναι οι δεδομένοι κανονισμοί που υπάρχουν σε κάθε άθλημα, να εφαρμόζονται το ίδιο για όλους. Αν αυτό δε γίνεται προς όφελος κάποιας ομάδας, τότε ναι μπορείς να την χαρακτηρίσεις ανήθικη.
Bonzo
Γεγονός είναι ότι το κανουν πολλές ομάδες όμως αδιαμφισβήτητα ο Άρης είναι πρωταθλητής και με μεγάλη διαφορά τα τελευταιά ιδιαίτερα χρόνια. Και το ότι οι Ισπανοί κάνουν αυτό το κόλπο με τους γάμους (που είναι επιοικώς γελοίο) δεν κάνει λιγότερο κακές τις περίεργες κοινοτικοποιήσεις. Επίσης η απόκτηση ελληνικής ηθαγένειας μετά από πολλά χρόνια παραμονής στην Ελλάδα είανι απόλυτα νόμιμη και γίνεται για οποινδήποτε επαγγελματία(όχι μόνο για μπασκετμπολίστες).
Γενικότερα η λογική του ποστ του Admiral(χωρίς να θέλω να σε προσβάλω) μου φάνηκε αστεία.Δλδ αφού δεν το κάνει μόνο αυτός όλα καλά.Μάλιστα οι υπόλοιπες ομάδες δν διστάζουν και να τον μιμηθούν laugh.gif laugh.gif . Οι αδίστακτες.Αντιγράφουν την ευρεσιτεχνία της κοινοτικοποίησης από τον Άρη.

Προσωπικά έχω καταλάβει ότι ο Άρης καθώς δεν έχει δυνατότητα υψηλού μπάτζετ,(δικαιολογημένα κατά τη γνώμη μου) καταφεύγει σε άλλες μεθόδους για να φέρνει καλούς παίχτες και να φτιάχνει ανταγωνιστική ομάδα.Δεν είανι κακό... Μπορεί να βελτιώσει και τις διπλωμετικές σχέσεις Ελλάδος-Βαλκανίων tongue.gif tongue.gif .
tsitum
Συμφωνω κ εγω με Κεφ,Μπονζο,Μακ Ρει κ οσους ειναι κατα των κοινοτικοποιησεων.

Αρχιζω γενικοτερα για τον ευρωπαικο αθλητισμο.Βλεποντας πχ εναν εγχρωμο αμερικανο στην εθνικη Ρωσιας να κατακτα το ευρωπαικο προσωπικα ξενερωνω.Τωρα αν καποιους δεν τους πειραζει κ το εννοουν ή το λενε για να καλυψουν τις κοινοτικοποιησεις της ομαδας τους δικο τους θεμα.

Ξεκιναω με το δεδομενο οτι κ η ομαδα που υποστηριζω εχει εναν αμερικανο που προσπαθησε να κοινοτικοποιησει,το Μπελσερ.
Καταρχας διορθωστε με στους παιχτες αν κανω λαθος.(που ειναι πολυ πιθανο)
Γουιλκινσον,Στακ,Καστλ επαιξαν ή παιζουν με ευρωπαικο διαβατηριο στον Αρη πραγμα που αποκτησαν την εποχη που ηταν παιχτες του Αρη.Παιχτες δηλαδη οι οποιοι ηταν ή ειναι βασικα γραναζια στην ομαδα.Κ τωρα παει να γινει το ιδιο με το Μασει,το παιχτη εκπληξη του περσινου πρωταθληματος.Το οτι ολα πιθανως γινονται νομοτυπα δε μου προκαλει εντυπωση σιγουρα ομως μου προκαλει αρνητικα συναισθηματα.

Εχω ενα φιλο αρειανο ο οποιος θυμαμαι στα τελειωματα του μεγαλου Αρη κοντα στο 1994 ολο κατηγορουσε το ΠΑΟ για τις κοινοτικοποιησεις των Κοουσμα,Σοκ.Το να κατηγορεις κατι το οποιο απλα δε μπορεις να κανεις κ οταν σου δινεται η ευκαιρια, να το κανεις ειναι προσωπικα το μεγαλυτερο δειγμα ασυνεπειας.

Δε θυμαμαι αν υπηρχε παρομοιο θεμα κ με Πετσαρσκι,Μισουνοφ παλαιοτερα (αυτος νομιζω ειχε οντως ελληνικες ριζες),ας ποσταρει καποιος που θυμαται,αλλα κατι τετοιο εχω εντυπωση, κρατωντας βεβαιως επιφυλαξεις.

Γενικα δε μου αρεσει το ολο πακετο που εχω σχηματισει για τη συγκεκριμενη υποθεση.Χωρις να το λεω σαν επιχειρημα, στην αρχη δυσανασχετουμε με τη διοικηση για το ποιον παιχτη μας εφερε απο το Γυμναστικο τωρα που παμε Ευρωλιγκα,μετα μας αρεσει που ειναι κ λιγο τρελος κ παθιασμενος κ βοηθαει κ τωρα θελουμε να τον κοινοτικοποιησουμε (αγνωστος ηταν μεχρι πριν,θα το δεχτει προκειμενου να κανει καλο στην καριερα του) για να παρουμε κ αλλον να κοντραρουμε τον Ολυμπιακο,κ γκρινιζουμε για δακτυλους που καθυστερουν αυτη τη κοινοτικοποιηση?

QUOTE
Εξάλλου για το ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να μην χρησιμοποιεί πολλούς ξένους παίζει ρόλο και το οικονομικο κομμάτι.Αν και ο Άρης είχε τα χρήματα του Ολυμπιακού σίγουρα θα είχε και καλύτερους Έλληνες παίχτες με αποτέλεσμα να μην ψάχνεται τόσο πολύ στα θέματα αυτά.Οπότε ο μόνος τρόπος για να μπορεί να είναι ανταγωνιστικός είναι να κάνει αυτό που κάνει σε νορμάλ καταστάσεις νομίζω.Δεν κάνει κάτι που υπερβαίνει τα όρια.
Καταρχας κατ εμε δεν ειναι νορμαλ καταστασεις.
Αυτη η δικαιολογια μηπως αραγε θα μπορουσε να λεγεται απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ που θελει να κοντραρει τις πιο πλουσιες, καλυτερες που βρισκονται απο πανω της.Δηλαδη απο ολες?Δηλαδη επειδη δεν εχεις λεφτα ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΣΑΙ για να κοινοτικοποιησεις φτηνους αμερικανους?

Καλοπροαιρετα συζηταω κ διαφωνω.Εδω ειμαστε να το ξανασυζητησουμε smile.gif smile.gif
Warrior
QUOTE(Air Kef @ Oct 24 2007, 06:39 ) *
(Τον Μπλακνει ο Ολυμπιακος τον πηρε χρόνια μετά την κοινοτηκοποίηση του)


Ποια ειναι η διαφορα??Δηλαδη ο Ολυμπιακος δεν ειναι ευνοημενος απο αυτην την ιστορια?Οταν πηρε τον
Στακ δεν επωφεληθηκε??

Εχουμε γραψει τοσες σελιδες και ακομα δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως εντοπιζεται το ηθικο ζητημα,
συναρτησει ολων αυτων που εχουν αναφερθει(και αυτων που γραφει o xaοtiki_diastasi παραπανω)...

Για μενα ο Αρης ευνοειται παροδικα(μιας και ο Μασει λογικα θα ακολουθησει την πορεια των Στακ,Ουιλκινσον)
και πολλες αλλες ομαδες μελλοντικα οταν φυγει απο την ομαδα.Επισης ευνοουνται ολες οι ομαδες που εχουν
αμερικανους με κοινοτικο διαβατηριο.Βεβαια κανεις δεν εμποδιζει και ολες τις υπολοιπες ομαδες να αποκτησουν
καποιον...Οποτε που καταληγουμε??

Αν μιλουσαμε για ελληνοποιησεις,θα ηταν μια τελειως διαφορετικη συζητηση.

Τον λογο για τον οποιο διαμαρτυρομαστε,νομιζω τον εξηγησαμε παραπανω..Καναμε εναν σχεδιασμο και
αυτος εχει γινει ανω κατω αυτη την στιγμη,για αγνωστο λογο.
Warrior
QUOTE(tsitum @ Oct 24 2007, 18:54 ) *
Αρχιζω γενικοτερα για τον ευρωπαικο αθλητισμο.Βλεποντας πχ εναν εγχρωμο αμερικανο στην εθνικη Ρωσιας να κατακτα το ευρωπαικο προσωπικα ξενερωνω.Τωρα αν καποιους δεν τους πειραζει κ το εννοουν ή το λενε για να καλυψουν τις κοινοτικοποιησεις της ομαδας τους δικο τους θεμα.


Δεν διαφωνω...Ουτε εγω ειμαι υπερ των κοινοτικοποιησεων και κυριως των ελληνοποιησεων.Το θεμα ειναι
οτι ανταγωνιζομαστε ομαδες που ακολουθουν αυτη την τακτικη.

Ενω ανταγωνιζομαστε και οικονομικους κολοσσους,που εχουν "τιναξει" την αγορα στο αερα,πολλες
φορες "ξεπλενωντας" τεραστια χρηματικα ποσα στο μπασκετ.

Αληθεια,τι ειναι πιο ηθικο??


QUOTE(tsitum @ Oct 24 2007, 18:54 ) *
Γουιλκινσον,Στακ,Καστλ επαιξαν ή παιζουν με ευρωπαικο διαβατηριο στον Αρη πραγμα που αποκτησαν την εποχη που ηταν παιχτες του Αρη.


Ο Καστλ ειχε βοσνιακο οταν τον πηραμε.Ποια ειναι η διαφορα ομως επι της ουσιας?Αυτο αναρωτιεμαι..
Για μενα καμια.


QUOTE(tsitum @ Oct 24 2007, 18:54 ) *
Εχω ενα φιλο αρειανο ο οποιος θυμαμαι στα τελειωματα του μεγαλου Αρη κοντα στο 1994 ολο κατηγορουσε το ΠΑΟ για τις κοινοτικοποιησεις των Κοουσμα,Σοκ.Το να κατηγορεις κατι το οποιο απλα δε μπορεις να κανεις κ οταν σου δινεται η ευκαιρια, να το κανεις ειναι προσωπικα το μεγαλυτερο δειγμα ασυνεπειας.

Δε θυμαμαι αν υπηρχε παρομοιο θεμα κ με Πετσαρσκι,Μισουνοφ παλαιοτερα (αυτος νομιζω ειχε οντως ελληνικες ριζες),ας ποσταρει καποιος που θυμαται,αλλα κατι τετοιο εχω εντυπωση, κρατωντας βεβαιως επιφυλαξεις.


Σε αυτες τις περιπτωσεις μιλας για ελληνοποιησεις.Χωρις να σημαινει οτι διαφωνω μαζι σου...
Air Kef
QUOTE
Για τον ιδιο λογο που προσπαθει να κανει το Γουντς Βουλγαρο η γιατι πηρε Τον Μπλακνει που αν ηταν Αμερικανος θα του φαινοταν <<λιγος>> για το επιπεδο της Ευρωλιγκας.Τον Στακ τον πηρε Σκοπιανο ο Ολυμπιακος.
Τον πηρε Σκοπιανο και κινησε διαδικασιες για να τον κανει Ελληνα...



Kαλά ούτε τολμώ να θίξω το ηθικό θέμα αυτών των περιπτώσεων όπως ο Τσίτουμ.Αυτο το θέμα αφορά ολο το Ελληνικο-Ευρωπαικο μπάσκετ και οχι τον Άρη.

Ο λόγος που κολλάω,είναι που διαμαρτύρεστε επειδή αργεί κατι παράνομο.



Ναι,ο Ολυμπιακος προσπάθησε να κανει τον Γουντς Βουλγαρο,τον Στακ Έλληνα κτλ,αλλα ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.Και εκτός του οτι δν τα κατάφερε,δν ακουσα κανεναν Ολυμπιακό να λέει πως ο Γιαννακοπουλος τα εμποδιζει αυτα και υπαρχουν υπογεια παιχνιδια κτλ. wink.gif

Καταλάβατε τώρα που κόλλησα;
Warrior
QUOTE(Air Kef @ Oct 24 2007, 19:13 ) *
Ο λόγος που κολλάω,είναι που διαμαρτύρεστε επειδή αργεί κατι παράνομο.
Ναι,ο Ολυμπιακος προσπάθησε να κανει τον Γουντς Βουλγαρο,τον Στακ Έλληνα κτλ,αλλα ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.Και εκτός του οτι δν τα κατάφερε,δν ακουσα κανεναν Ολυμπιακό να λέει πως ο Γιαννακοπουλος τα εμποδιζει αυτα και υπαρχουν υπογεια παιχνιδια κτλ. wink.gif

Καταλάβατε τώρα που κόλλησα;


Ωραια....τι συζηταμε τοτε ολα τα αλλα?? tongue.gif

Λογικο ειναι να αντιδρας σε αυτο και για μενα δικαιως. smile.gif Το ιδιο θα εκανα και γω.Παντα ακουγονται τετοιες
φημες (σε αναλογες περιπτωσεις),απο ολες τι πλευρες.Εγω δεν το ασπαζομαι,μαλιστα ανεφερα και 3-4 αλλους
λογους στους οποιους μπορει να οφειλεται η καθυστερηση...

Ειναι και το Κυριακατικο παιχνιδι 19.gif και ευνοει την δημιουργια σεναριων,οταν μαλιστα δεν υπαρχει καμια
ενημερωση για ποιο λογο ενα θεμα για το οποιο ειχαμε λαβει διαβεβαιωσεις οτι θα κλεισει εδω και καιρο,
ειναι ακομα ανοιχτο.
The Admiral
QUOTE(Bonzo @ Oct 24 2007, 14:14 ) *
Γεγονός είναι ότι το κανουν πολλές ομάδες όμως αδιαμφισβήτητα ο Άρης είναι πρωταθλητής και με μεγάλη διαφορά τα τελευταιά ιδιαίτερα χρόνια. Και το ότι οι Ισπανοί κάνουν αυτό το κόλπο με τους γάμους (που είναι επιοικώς γελοίο) δεν κάνει λιγότερο κακές τις περίεργες κοινοτικοποιήσεις. Επίσης η απόκτηση ελληνικής ηθαγένειας μετά από πολλά χρόνια παραμονής στην Ελλάδα είανι απόλυτα νόμιμη και γίνεται για οποινδήποτε επαγγελματία(όχι μόνο για μπασκετμπολίστες).
Γενικότερα η λογική του ποστ του Admiral(χωρίς να θέλω να σε προσβάλω) μου φάνηκε αστεία.Δλδ αφού δεν το κάνει μόνο αυτός όλα καλά.Μάλιστα οι υπόλοιπες ομάδες δν διστάζουν και να τον μιμηθούν laugh.gif laugh.gif . Οι αδίστακτες.Αντιγράφουν την ευρεσιτεχνία της κοινοτικοποίησης από τον Άρη.

Προσωπικά έχω καταλάβει ότι ο Άρης καθώς δεν έχει δυνατότητα υψηλού μπάτζετ,(δικαιολογημένα κατά τη γνώμη μου) καταφεύγει σε άλλες μεθόδους για να φέρνει καλούς παίχτες και να φτιάχνει ανταγωνιστική ομάδα.Δεν είανι κακό... Μπορεί να βελτιώσει και τις διπλωμετικές σχέσεις Ελλάδος-Βαλκανίων tongue.gif tongue.gif .



Eιλικρινα,κατι τετοια ποστ(χωρις να θελω να σε προσβαλω)με κανουν να κραταω την κοιλια μου απο τα γελια 24.gif 24.gif !!Για καποιο λογο(που σε εμενα παντως δεν ειναι αμεσα ορατος) θες ο Αρης να σηκωσει το λαβαρο της επαναστασης εναντιον των κοινοτικοποιησεων("αφού δεν το κάνει μόνο αυτός όλα καλά")?Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα αυτο?Μηπως εισαι συ περηφανος οτι η δικη σου ομαδα ΔΕΝ τα (εχει) κανει αυτα?Θα ηθελες να μου πεις ποια ειναι τελος παντων αυτη η ομαδα (σου) για να σου απαντησω και γω με ονοματακια,τι εχει κανει και τι οχι smiley.gif ?Ρε τον αδιστακτο τον Αρη 71.gif!!Λες και αυτος εχτισε την ομαδα του τη δεκαετια του '90 με απογονους των ενδοξων ελληνων πολεμιστων του αλβανικου επους,οπως εκαναν οι δυο "αιωνιοι" banana.gif !!
basketaris
Nα 'τη και η βραδιατικη ειδηση (ή μαλλον ειδησαρα...):

QUOTE
Δεν παίζει την Κυριακή ο Τέρι
25-10-2007 02:06

Ηταν από τους καλύτερους παίκτες του Αρη στη νίκη της πρεμιέρας επί της Μάλαγα, αλλά ο Ρέισον Τέρι δεν θα αγωνιστεί στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό... Ο αμερικανός φόργουορντ "πληρώνει" το γεγονός ότι δεν είναι έτοιμο το κοινοτικό διαβατήριο του Μάσεϊ και αναγκαστικά περιμένει...

Η αλήθεια βεβαίως είναι ότι, με βάση και την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Τέρι στο παιχνίδι με τη Μάλαγα, η απουσία από το μεγάλο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Κυριακή θα είναι ιδιαίτερα σημαντική για τους "κίτρινους". Και θα είναι μία απουσία που αρχικά στον Αρη δεν την είχαν υπολογίσει, όπως άλλωστε δεν περίμεναν ότι θα τραβήξουν τόσο πολύ οι γραφειοκρατικές διαδικασίες για την έκδοση του κοινοτικού διαβατηρίου του Μάσεϊ. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες πάντως, το διαβατήριο του Μάσεϊ θα είναι στα χέρια των ανθρώπων του Αρη την ερχόμενη Δευτέρα ή το αργότερο την Τρίτη, κάτι που σημαίνει ότι το ενδιαφέρον του Αρη επικεντρώνεται στο να προλάβει ο Μάσεϊ ως κοινοτικός στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ. Σε αυτό το ματς αναμένεται πλέον και το ντεμπούτο του Ρέισον Τέρι στο Ελληνικό πρωτάθλημα

www.superbasket.gr
sad.gif sad.gif sad.gif

Eλπιζω να διαψευστει το superbasket, αν και δυσκολο... Μαλλον μεσα απο την ΚΑΕ θα ειχαν ενημερωση, αλλιως δεν θα το εγραφαν...

Δευτερα το διαβατηριο λοιπον... 68.gif 33.gif 65.gif 45.gif
hagi
Έστω ας γίνει και έτσι...Αλλά μέχρι Τρίτη το πολύ μην το τραβήξουνε κι άλλο. 68.gif 68.gif
Bonzo
Admiral καταρχήν ψύχραιμα.
Δεύτερον Παο είμαι.Στην ουσία τωρα.
Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου θα δεις ότι πουθενα δε λέω τό ο Άρης πρέπει να σήκώσει οποιοδήποτε λάβαρο.Αντιθέτως λέω ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένο αυτό που κάνει δεδομένου ότι δεν έχει τις δυνατότητες για υψηλό μπάτζετ.
Όσο για τον χαρακτηρισμό αδίστακτος δεν τον χρησιμοποίησα πουθενά αναφερόμενος στον Άρη. Εσύ ξεκινησες να λες ότι οι υπόλοιπες ομάδες δεν διστάζουν να μιμηθούν τον Άρη σε αυτή την καινοτομία. Στην πραγματικότητα ειρωνεύεσαι το εαυτό σου.
Επιπλεον γνωρίζω ότι και ο Παο και ο Ολυμπιακός εχουν κάνει κοινοτικοποιήσεις απλά από την αρχή αναφέρω ότι ο Άρης αντικειμενικά είανι πρωταθλητής στο συγκεκρμένο σπορ οπότε μην αναλωθείς να αναφέρει ονόματα κοινοτικοποιημένων γιατί μάλλον τον χρόνο σου θα χάσεις.
Αυτό που μου φάνηκε αστείο στο ποστ σου είανι η λογική του. Προσπαθείς δλδ να δικαιολογήσεις κάτι επειδή το κάνουν όλοι(ή οι περισσότεροι) και όχι επειδή δεν το θεωρείς λάθος. Αν κάτι είναι λάθος κατά τη γνώμη σου είναι λάθος είτε το έχουν κάνει όλοι πριν απο σενα έιτε κανείς. Εμπάς περί πτώση προσωπικά δεν με ενοχλούν οι κοινοτικοποιήσεις από τον Άρη γιατί με αυτόν οτν τρόπο γίνεται και πιο ανταγωνιστικός.
The Admiral
QUOTE(Bonzo @ Oct 25 2007, 13:05 ) *
Admiral καταρχήν ψύχραιμα.


Αντιθετως,ειμαι παρα πολυ ψυχραιμος.Δεν ειμαι εγω αυτος που μπηκε σε τοπικ για να ειρωνευτει ομαδα για πραγματα που ΟΛΕΣ χωρις καμια απολυτως εξαιρεση πραττουν κατ εξακολουθηση.

QUOTE
Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου θα δεις ότι πουθενα δε λέω τό ο Άρης πρέπει να σήκώσει οποιοδήποτε λάβαρο.Αντιθέτως λέω ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένο αυτό που κάνει δεδομένου ότι δεν έχει τις δυνατότητες για υψηλό μπάτζετ.


Τοτε προς τι αυτη η επιλεκτικη σου ευαισθησια για "την ευρεσιτεχνία της κοινοτικοποίησης από τον Άρη".Γιατι δεν ανοιξες ενα τοπικ στο αντιστοιχο του ΠΑΟ με τιτλο "τα αισχη του ΠΑΟ τη δεκαετια του '90-Σοκ και Κουουσμα"

QUOTE
Όσο για τον χαρακτηρισμό αδίστακτος δεν τον χρησιμοποίησα πουθενά αναφερόμενος στον Άρη.Εσύ ξεκινησες να λες ότι οι υπόλοιπες ομάδες δεν διστάζουν να μιμηθούν τον Άρη σε αυτή την καινοτομία. Στην πραγματικότητα ειρωνεύεσαι το εαυτό σου.


Εχεις δικιο,ζητω συγγνωμη.Φυσικα και δεν ειναι ευρεσιτεχνια του Αρη αυτο το πραγμα.Ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ το ξεκινησαν αυτο,φτιαχνοντας ομαδες που ο κορμος τους ηταν τετοιοι παικτες.Αν λοιπον πρεπει να ειρωνευτω καποιον ντε και καλα,αυτες τις ομαδες θα θελα να ειρωνευτω.

QUOTE
Επιπλεον γνωρίζω ότι και ο Παο και ο Ολυμπιακός εχουν κάνει κοινοτικοποιήσεις απλά από την αρχή αναφέρω ότι ο Άρης αντικειμενικά είανι πρωταθλητής στο συγκεκρμένο σπορ οπότε μην αναλωθείς να αναφέρει ονόματα κοινοτικοποιημένων γιατί μάλλον τον χρόνο σου θα χάσεις.


Εισαι σιγουρος?Καταλαβαινω την υποχωρητικοτητα σου σε αυτο το θεμα,γιατι ισως βρεθεις μπροστα σε δυσαρεστες εκπληξεις.Και δηλ. δε καταλαβα?Εδω το θεμα ειναι ποιος εχει κανει τις πιο πολλες κοινοτικοποιησεις και ποιος τις λιγοτερες?Δηλ. αναφορικα με αυτο το ζητημα τον ΠΑΟ θα μπορουσες να τον θεωρησεις σαν "ολιγον εγκυο" και ως εκ τουτου "αθωο"?

QUOTE
Αυτό που μου φάνηκε αστείο στο ποστ σου είανι η λογική του. Προσπαθείς δλδ να δικαιολογήσεις κάτι επειδή το κάνουν όλοι(ή οι περισσότεροι) και όχι επειδή δεν το θεωρείς λάθος. Αν κάτι είναι λάθος κατά τη γνώμη σου είναι λάθος είτε το έχουν κάνει όλοι πριν απο σενα έιτε κανείς.


Και ποιος σου ειπε οτι το θεωρω λαθος,παρανομο και προσπαθω να δικαιολογησω κανεναν?Νομιμες,νομιμοτατες ειναι οι διαδικασιες που κινει ο Αρης και καλω τον οποιονδηποτε να υποδειξει την παρανομια.Τωρα το τι ειναι "λαθος" και "σωστο" σε ενα χωρο οπου παιζονται εκατομμυρια και ειναι πληρως εμπορευματοποιημενος,εμενα τουλαχιστο δε με αφορα.Ρωτηστε την κυρια Λουκα και τον Παπα-Τσακαλο
weirdo1977
η συζήτηση έχει γίνει άπειρες φορες k κουράζει πλέον αλλα ας ξαναπώ την γνώμη, μου...

so... έχω την εντύπωση πως μιλάμε για συλλογικό αθλητισμό , η μάλλον πρωταθλητισμό, και όχι εθνικό, προσωπικά πoσος με ενδιαφέρει την εθνικότητας είναι ο kastl η ο ιερεμίας, η ο σίμος, η ο νικόλας παλιότερα όπως και ο τρελό mario και πολλοί άλλοι... γιατί πολύ απλά όλους αυτούς τους θεωρώ μερικούς από μας όπως λέει και ο basketaris, αν δεχθώ την λογική σας δεν θα πρέπει να δέχομαι k παίκτες εκτος από θεσσαλονικιούς μιας k ο άρης είναι υποτίθεται ομάδα της θεσσαλονίκης, εγώ όμως αγάπησα k τον σιγαλά k τον τσαλδάρη ανεξάρτητα αν προέρχονται από περιστέρι k πειραιά αντίστοιχα...

αν σας ενοχλούν οι ξένοι παίκτες μπορείτε να παρακολουθείται μικρότερες κατηγοριες, όταν μιλάμε όμως για πρωταθλητισμό σε τόσο ψηλό k σκληρό επίπεδο ο καθένας πρέπει να βρει τρόπο να φτιάξει ανταγωνιστική ομάδα, k προτιμώ αυτόν παρα να χρεώνομε με badjet στο οποιο δεν μπορώ να ανταποκριθώ.

k μια απορία... πια η διαφορα αν θα είχα στο roster μου έναν ισπανό και όχι άλλον έναν αμερικανο ? δεν σας καταλαβαίνω...
Air Kef
QUOTE
k μια απορία... πια η διαφορα αν θα είχα στο roster μου έναν ισπανό και όχι άλλον έναν αμερικανο ? δεν σας καταλαβαίνω...


Κανενα.Απο την στιγμη που δν ειναι Ελληνες,ας ηταν οτι ηθελε..

Ωστοσο δν ξερω ποσες ομαδες θα ηθελαν 6 Αμερικανους και 6 Ελληνες στην ομαδα τους. smile.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Air Kef @ Oct 25 2007, 20:07 ) *
Ωστοσο δν ξερω ποσες ομαδες θα ηθελαν 6 Αμερικανους και 6 Ελληνες στην ομαδα τους. smile.gif

Ωπα φιλαρακι εδω εισαι λαθος.Το θεμα ειναι οτι ειναι Αμερικανοι η οτι ειναι μη Ελληνες;
Το οποιο ακουγεται σε μεγαλο βαθμο εθνικιστικο ως <<Πας μη Ελλην βαρβαρος>>.Απο τη στιγμη που το Ελληνικο θεσμικο οργανο της καλαθοσφαιρισης αναφερει οτι επιτρεπονται 4 κοινοτικοι και μεχρι 2 Αμερικανοι δηλαδη μεχρι 6 οχι γηγενεις το θεμα ειναι ποιοι ειναι Αμερικανοι και ποιοι Ευρωπαιοι;
Air Kef
Οχι ρε συ explited αλλο εννοω. smile.gif

(Ισως δν το διευκρινησα καλα biggrin.gif )


6 Ελληνες και 6 μιας αλλης,οποιασδηποτε αλλα της ιδιας εθνικοτητας εννοω.

Οχι για τπτ αλλο,αλλα για θεμα κλικας των Αμερικανων που κανουν οτι θελουν την ομαδα,για θεμα οτι οι 6 Ελληνες ισως αντιμετωπιζονται ως κομπαρσοι και αναγκαστικο κακο κτλ.
EXPLOITED ARIS
Ναι καταλαβα(τωρα tongue.gif )
Αλλα μου φαινεται πολυ τραβηγμενο αυτο.Αυτο ειναι θεμα ανθρωπου καθαρα.Δε θυμασαι πριν απο μερικα χρονια στα πλει οφ με την Αεκ που Κομματος και Βετουλας ειχαν κανει την ομαδα ενα χαλι;
Και να πεις οτι οι Αμερικανοι που ειχαμε ηταν τιποτε μπουμπουκια.Τον Μπειλι ειχαμε που το παληκαρι ηταν προβατο και τον Σμους που εκτος απο το φανταστικο παιχνιδι του ηταν χαμενος στο διαστημα.Δηλαδη νομιζω οτι παει αλλου το θεμα μετα και ειναι στη διακριτικη ευχερεια του προπονητη και της διοικησης να εξαλειψουν τετοια φαινομενα.Θυμασαι και τον Καλαιτζη περυσι; wink.gif
tsitum
Θα μου επιτεψετε να διαφωνησω παλι
QUOTE
k μια απορία... πια η διαφορα αν θα είχα στο roster μου έναν ισπανό και όχι άλλον έναν αμερικανο ? δεν σας καταλαβαίνω...
Η απολυτα ξεκαθαρη διαφορα οτι δε παιζεις με τους ιδιους κανονες που παιζουν οι αλλοι σε εναν διαγωνισμο."Κλεβεις" στο παιχνιδι που παιζουμε.Δηλαδη ξεκινας στα 100 μετρα, 10 μετρα μπροστα κ μου απαντας "κ γω θα τρεξω,δε θα παω με αυτοκινητο".Βαζεις 6ο παικτη στη πενταδα σου κ λες "ανθρωπος ειναι οπως κ οι αλλοι,δεν ειναι εξωγηινος για να παιζει καλυτερα".
(Συγχωρεστε με για τα αστεια παραδειγματα αλλα τα θετω για να εκφρασω οτι γινεται μια αδικια κ η απαντηση ειναι οτι "δε με νοιαζει αν ειναι αμερικανος,ή ελληνας,ή μουτζαχεντιν ο παιχτης μου φτανει να παιζει καλα για να γινει η ομαδα μου ανταγωνιστικοτερη".Εμ δεν ειναι εκει το προβλημα μας ομως..

Δε θελετε να το δειτε εθνικα το ζητημα?Κανενα προβλημα.
Εχουμε λοιπον μια αγορα (ΗΠΑ) που εχει παιχταρες.Κ επειδη αυτη η αγορα ειναι μεγαλη κ εχει πολυ εμπορευμα απλωνεται παντου κ αρα εχει κ φτηνοτερες τιμες απο τα προιοντα των αλλων αγορων που ειναι πιο περιορισμενα σε αριθμο κ αν θες κ χειροτερα σε ποιοτητα (πες τα Ευρωπη).Εχουμε λοιπον ενα πρωταθλημα που για χ,ψ λογους, διατηρησης καποιου σημειου αναφορας κ εθνικης ταυτοτητας λεω εγω,αλλα δε μας νοιαζουν οι λογοι, συμφωνουμε ολοι οτι απο αυτη την αγορα με τα πολυ ωραια προιοντα που ειναι κ φτηνα (ΗΠΑ) θα παιρνουμε μονο 2.Κ ερχεσαι εσυ παιρνεις πχ 5 απ αυτα τα προιοντα κ μου ονομαζεις τα 3 ευρωπαικα.Επι ισοις οροις ανταγωνιζομαστε? Κ ερχομαστε εδω
QUOTE
όταν μιλάμε όμως για πρωταθλητισμό σε τόσο ψηλό k σκληρό επίπεδο ο καθένας πρέπει να βρει τρόπο να φτιάξει ανταγωνιστική ομάδα
με οποιοδηποτε τροπο ανταγωνιστικη ομαδα? θεμιτο κ αθεμιτο? Δηλαδη για να βρω εγω απαντηση στην κινηση σου θα πρεπει να κοινοτικοποιησω 3-4 αμερικανους,να πιεσω με τη δυναμη των παραγοντων μου,του λαου μου ή οτι εχω τελοσπαντων, αλλους παραγοντες,βουλευτες,πρεσβειες? Αν δε μπορω κατι τετοιο να ψαξω κ για αλλους τροπους? Αμα εχω κανεναν γνωστο διαιτητη να τον βαλω κ αυτον σε μια απεγνωσμενη προσπαθεια να απαντησω στην καλυτερη ομαδα που θα εχεις δημιουργησει με τον τροπο που βρηκες? Ξαναρωταω επι ισοις οροις ανταγωνιζομαστε?Εκει ειναι το θεμα
QUOTE
Νομιμες,νομιμοτατες ειναι οι διαδικασιες που κινει ο Αρης και καλω τον οποιονδηποτε να υποδειξει την παρανομια
QUOTE
Ενω ανταγωνιζομαστε και οικονομικους κολοσσους,που εχουν "τιναξει" την αγορα στο αερα,πολλες
φορες "ξεπλενωντας" τεραστια χρηματικα ποσα στο μπασκετ.
Ουτε για τους οικονομικους κολοσσους υπαρχουν αποδειξεις,επομενως το αντιβαρο σου στον "αθεμιτο" ανταγωνισμο, λεω εγω, που δημιουργεις εσυ παει στραφι.

Επαναλαμβανω πως καλοπροαιρετα συζηταω κ διαφωνω.Εδω ειμαστε για να διαφωνουμε ωρες ωρες... smile.gif
Bonzo
QUOTE
Τοτε προς τι αυτη η επιλεκτικη σου ευαισθησια για "την ευρεσιτεχνία της κοινοτικοποίησης από τον Άρη".Γιατι δεν ανοιξες ενα τοπικ στο αντιστοιχο του ΠΑΟ με τιτλο "τα αισχη του ΠΑΟ τη δεκαετια του '90-Σοκ και Κουουσμα"

Δεν συννενοούμαστε...
Εσύ μίλησες για ευρεσιτεχνια του Άρη που μάλιστα όπως χαρακτηριστικά είπες οι υπόλοιπες ομάδες δεν διστάζουν να μιμηθούν.Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις κοινωτικοποιήσεις του Άρη και το πα από την αρχη.Το ότι όμως κάνει τις περισσότερς είναι δεδομένο.Προσωπικά όμως δεν με ενδιαφέρει ποιος κάνει τις περισσότερες...
QUOTE
Εχεις δικιο,ζητω συγγνωμη.Φυσικα και δεν ειναι ευρεσιτεχνια του Αρη αυτο το πραγμα.Ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ το ξεκινησαν αυτο,φτιαχνοντας ομαδες που ο κορμος τους ηταν τετοιοι παικτες.Αν λοιπον πρεπει να ειρωνευτω καποιον ντε και καλα,αυτες τις ομαδες θα θελα να ειρωνευτω.

... και ποιός ξεκίνησε να κάνει.Δεν ξέρω ποιόν επιθυμούσες να ειρωνευτείς πάντως τον Άρη ειρωνευτηκες.

QUOTE
Εισαι σιγουρος?Καταλαβαινω την υποχωρητικοτητα σου σε αυτο το θεμα,γιατι ισως βρεθεις μπροστα σε δυσαρεστες εκπληξεις.Και δηλ. δε καταλαβα?Εδω το θεμα ειναι ποιος εχει κανει τις πιο πολλες κοινοτικοποιησεις και ποιος τις λιγοτερες?Δηλ. αναφορικα με αυτο το ζητημα τον ΠΑΟ θα μπορουσες να τον θεωρησεις σαν "ολιγον εγκυο" και ως εκ τουτου "αθωο"?

w00t.gif w00t.gif (έκπληξη)
Δεν θεωρώ κανένα αθώο όπως και κανένα ένοχο.Αλλά όποιος έχει τη μύγα...
QUOTE
Και ποιος σου ειπε οτι το θεωρω λαθος,παρανομο και προσπαθω να δικαιολογησω κανεναν?Νομιμες,νομιμοτατες ειναι οι διαδικασιες που κινει ο Αρης και καλω τον οποιονδηποτε να υποδειξει την παρανομια.Τωρα το τι ειναι "λαθος" και "σωστο" σε ενα χωρο οπου παιζονται εκατομμυρια και ειναι πληρως εμπορευματοποιημενος,εμενα τουλαχιστο δε με αφορα.Ρωτηστε την κυρια Λουκα και τον Παπα-Τσακαλο

Αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα. Το ότι δεν το θεωρείς λάθος(αν και με το όλο προηγούμενο σου ποστ και με το πόσο εύκολα θίχτηκες αναφορικά με το συγγεκριμένο θέμα μάλλον το αντίθετο υποδυκνείεις) είναι σεβαστό. Όπως και γω δεν το θεωρώ λάθος.Το ότι δεν είναι κακό επειδή το χουν κάνει όλοι και κατ εξακολούθησην, συνεχίζω να το βρίσκω αστείο.
The Admiral
Φυσικα και υπαρχουν αποδειξεις για οικονομικους κολοσσους.Εχει ή οχι η Μαλαγα μπατζετ 16 εκ. ευρω και ο ΠΑΟ 20?Ποσα εχει ο Αρης?Αν το δουμε απο αυτη την αποψη,τοτε ο Αρης ξεκινα τον αγωνα δρομου με δεμενο το ενα ποδι και ο ΠΑΟ με φεραρι.Γιατι αν το θεμα ειναι η παγκοσμιοποιηση,ο αφελληνισμος και τα παραθυρακια του αθληματος,δεν μπορει δυστυχως να ειδωθει ανεξαρτητα απο την καπιταλιστικη του φυση.Τη θεωρειτε φυσιολογικη αυτη την ανωμαλια στα οικονομικα μεγεθη,αλλα αφυσικες τις κοινοτικοποιησεις?Μηπως οι δευτερες ειναι απορροια αυτης της ανωμαλιας?Και γιατι στη χωρα του καπιταλισμου δηλ. δε τη θεωρουν φυσιολογικη?Γιατι δεν επιτρεπουν στους Λεηκερς να δωσουν 200 εκ. συμβολαιο στον Μπραιαντ?Γιατι εχουν σαλαρι καπ?Ειναι υποκριτικο να κατηγορουνται μεμονωμενες ομαδες για κοινοτικοποιησεις,οταν αλλες ξοδευουν αφειδως καταργωντας καθε εννοια θεμιτου ανταγωνισμου.Μια κατασταση που ενθαρρυνουν οι κουμπαραδες-παραγοντες που ενεσκηψαν τα τελευταια χρονια στο αθλημα και ετσι εχουμε εθνικα πρωταθληματα και ευρωπαικες διοργανωσεις δυο ταχυτητων.

YΓ.Αυτα πηγαν ως παρατηρηση στο ποστ του Τσιτουμ.Στο τελευταιο του Μπονζο δεν εχω να παρατηρησω κατι,καθως δεν απαντησε σε τιποτα επι της ουσιας σε ο,τι του κουοταρα.Συνεπως θα συμπερανω οτι δεν εχει κατι να αντιπαραθεσει.Και ποιος εχει τη μυγα φαινεται απο παραινεσεις που κανει περι συσφιξης των διαβαλκανικων σχεσεων.
tsitum
QUOTE
Φυσικα και υπαρχουν αποδειξεις για οικονομικους κολοσσους.Εχει ή οχι η Μαλαγα μπατζετ 16 εκ. ευρω και ο ΠΑΟ 20?Ποσα εχει ο Αρης?Αν το δουμε απο αυτη την αποψη,τοτε ο Αρης ξεκινα τον αγωνα δρομου με δεμενο το ενα ποδι και ο ΠΑΟ με φεραρι.
Για ξεπλυμα βρωμικου χρηματος οικονομικων κολοσσων ανεφερα που ειχε γραψει ο Warrior.
Ειναι κακη η διαφορα η οικονομικη των ομαδων κ δικαιολογει να γινονται κοινοτικοποιησεις? (Που ουτως ή αλλως εχει ξανααναφερθει οτι δεν εχουν σχεση με την ευρωλιγκα.)

QUOTE
Ειναι υποκριτικο να κατηγορουνται μεμονωμενες ομαδες για κοινοτικοποιησεις,οταν αλλες ξοδευουν αφειδως καταργωντας καθε εννοια θεμιτου ανταγωνισμου.Μια κατασταση που ενθαρρυνουν οι κουμπαραδες-παραγοντες που ενεσκηψαν τα τελευταια χρονια στο αθλημα και ετσι εχουμε εθνικα πρωταθληματα και ευρωπαικες διοργανωσεις δυο ταχυτητων.
Admiral την αποψη σου την βρισκω εξαιρετικα παραλογη.Τι θελεις ακριβως?Ιδια μπατζετ των ομαδων? Λαθος πρωταθλημα παρακολουθεις κ κατι τετοιο μπορεις να το δεις, οπως ειπες κ συ, στο ΝΒΑ. Στη χωρα κ την ηπειρο που ζουμε ανεκαθεν ισχυε το καλυτερο για μενα συστημα της ελευθερης οικονομιας στα μπατζετ, τουλαχιστον στο ανωτατο οριο.Με τετοιους κανονες δεν αγαπησες τον Αρη? Καθε χρονο θελεις ο Κολοσσος κ ο Αρης να εχουν τα ιδια χρηματα για να ξοδεψουν? Αν ισχυε κατι τετοιο εισαι σιγουρος οτι ο Αρης θα εγραφε την ιστορια που εγραψε τελικα? Μηπως θα ηθελες πιο ισοτιμα τα πραγματα μονο για τις ομαδες που ειναι απο πανω σου?
Ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες Γιαννακοπουλο για προεδρο κ σου εφερνε Γιασικεβιτσιους ή οποιον αλλο δε θα γκρινιαζες γιατι "ξοδευονται αφειδως" χρηματα ή γιατι "κουμπαραδες-παραγοντες που ενεσκηψαν τα τελευταια χρονια στο αθλημα εχουνε κανει εθνικα πρωταθληματα και ευρωπαικες διοργανωσεις δυο ταχυτητων".Αυτο αλλωστε ειναι κ το φυσιολογικο.

Βασικα αυτα ειχα να πω,εξεφρασα τις διαφωνιες μου,μερικες αποψεις ειναι εκ διαμετρου αντιθετες με τις δικες μου αλλα τουλαχιστον τις παραθεσαμε. smile.gif
The Admiral
QUOTE(tsitum @ Oct 26 2007, 01:10 ) *
Ειναι κακη η διαφορα η οικονομικη των ομαδων κ δικαιολογει να γινονται κοινοτικοποιησεις? (Που ουτως ή αλλως εχει ξανααναφερθει οτι δεν εχουν σχεση με την ευρωλιγκα.)


Eιναι ή οχι οι δευτερες αποτελεσμα της πρωτης?Αν δεν εχεις 5 εκ. ευρω το χρονο να δωσεις στο Διαμαντιδη,τι θα κανεις?Θα γεννησεις χρηματα?'Η θα καθεσαι να τρως στ'αυτια απο τον ΠΑΟ και τον ΟΣΦΠ?Θα χρησιμοποιησεις ο,τι μεσο σου δινει ο νομος (που δεν τον εφτιαξες εσυ) για να εισαι ανταγωνιστικος.Αφου δεν τρεχει μια με τη χαωδη διαφορα στα οικονομικα μεγεθη,γιατι να τρεχουν δυο και τρεις για τα παρεπομενα της?

QUOTE
Admiral την αποψη σου την βρισκω εξαιρετικα παραλογη.Τι θελεις ακριβως?Ιδια μπατζετ των ομαδων? Λαθος πρωταθλημα παρακολουθεις κ κατι τετοιο μπορεις να το δεις, οπως ειπες κ συ, στο ΝΒΑ. Στη χωρα κ την ηπειρο που ζουμε ανεκαθεν ισχυε το καλυτερο για μενα συστημα της ελευθερης οικονομιας στα μπατζετ, τουλαχιστον στο ανωτατο οριο.Με τετοιους κανονες δεν αγαπησες τον Αρη? Καθε χρονο θελεις ο Κολοσσος κ ο Αρης να εχουν τα ιδια χρηματα για να ξοδεψουν? Αν ισχυε κατι τετοιο εισαι σιγουρος οτι ο Αρης θα εγραφε την ιστορια που εγραψε τελικα? Μηπως θα ηθελες πιο ισοτιμα τα πραγματα μονο για τις ομαδες που ειναι απο πανω σου?
Ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες Γιαννακοπουλο για προεδρο κ σου εφερνε Γιασικεβιτσιους ή οποιον αλλο δε θα γκρινιαζες γιατι "ξοδευονται αφειδως" χρηματα ή γιατι "κουμπαραδες-παραγοντες που ενεσκηψαν τα τελευταια χρονια στο αθλημα εχουνε κανει εθνικα πρωταθληματα και ευρωπαικες διοργανωσεις δυο ταχυτητων".Αυτο αλλωστε ειναι κ το φυσιολογικο.


Το να υπηρχαν παρομοια οικονομικα μεγεθη φυσικα και θα το ηθελα.Για να παρακολουθω ισαξιες ομαδες σε ενδιαφεροντες αγωνες.Αλλα και ετσι οπως ειναι τα πραγματα,το δεχτηκα,οπως δεχτηκα και τη φυσικη ταξη των πραγματων που ακολουθησε.Και μην ξεχνας οτι αλλοι γκρινιαξατε σε αυτο το τοπικ για "παρανομα" και "ανηθικα" που κανει ο Αρης.Εγω δεν γκρινιαξα για τιποτα.Απλα σας απαντησα στα πλαισια της "λογικης" που επικαλεστηκατε.Δυστυχως,οι αδιακριτες παρατηρησεις,βλεπετε,επιτρεπουν και ενοχλητικες απαντησεις.
basketaris
Η συζητηση νομιζω εχει ξεφυγει και δεν καταληγει πουθενα...

Στεκεστε ολοι στο ηθικο κομματι της υποθεσης και ξεχνατε την ουσια του ζητηματος: το λογο για τον οποιο γινεται αυτο το φαινομενο... Αν ειχα κι εγω τα λεφτα να φερω για Ελληνες Διαμαντιδη-Τσαρτσαρη-Χατζηβρεττα-Παπαλουκα, να 'στε σιγουροι οτι αυτους θα προτιμουσα. Αν ειχα τη δυνατοτητα να φερω Βουισιτς-Γιασικεβιτσιους, αυτους θα εφερνα. Απ' τη στιγμη λοιπον που δεν διαθετω αυτα τα λεφτα, τοτε αναγκαστικα πρεπει να καταφυγω σε αλλες μεθοδους για να σας ανταγωνιστω.

Εφοσον, λοιπον, αυτες οι μεθοδοι δεν αντιβαινουν σε κανενα νομο, ο ΑΡΗΣ πραττει καλως, ειτε αρεσει ειτε οχι... Κι αυτοι που επικαλουνται επιχειρηματα "ηθικης και δικαιου", καλο ειναι να απαντησουν στο αν το πρωταθλημα αυτο καθαυτο διεξαγεται με τροπο ηθικο... Γιατι ουτε σε εμενα αρεσει το γεγονος οτι εχουν επιδοθει σε ενα ατυπο πολεμο δυο οικογενειες-κολοσσοι και χωνουν αυστολα φραγκα, οταν αλλες ομαδες δεν μπορουν να επιβιωσουν... Ειναι αυτο ηθικο? Ειναι αυτος ανταγωνισμος επι ισοις οροις? Ή μηπως εδω ισχυει ο νομος του ισχυρου και του "μεγαλου ψαριου που τρωει το μικρο" ?? 39.gif

Οχι τιποτα αλλο, αλλα κατηγορηθηκαμε κι οτι κλεβουμε μετρα απο την κουρσα... blink.gif
Νισαφι ρε παιδια...

edit Μεχρι να ποσταρω το κειμενο μου, ειδα οτι η συζητηση ειχε προχωρησει ηδη αρκετα. Επιγραμματικα, συμφωνω ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ με τον admiral, με καλυπτει ΑΠΟΛΥΤΑ καθε του γραμμη... Ειδικοτερα στη διατυπωση του οτι οι χαωδεις οικονομικες διαφορες ειναι και η γενεσιουργος αιτια των "ανηθικων" κοινοτικοποιησεων... thumbsup: Στην εποχη του απολυτου ανταγωνισμου και της μεγιστοποιησης του κερδους, χωρος για "ηθικα" και ρομαντικα δεν υπαρχουν. Φυσικα και θα ηθελα να εχω τα φραγκα του Γιαννακοπουλου, αλλα θα ηθελα και salary cap, για να εξασφαλισω ενα δεδομενο επιπεδο ανταγωνισμου...
Anaz
H oυσια ειναι οτι ο Τερυ κανει τη διαφορα στον Αρη,κ θα'ναι πολυ σημαντικη προσθηκη.Τωρα το αν θα γινει τωρα η μετα τον αγωνα με τον Οσφπ εχει μικρη σημασια,κ αυτο που "ενοχλησε" αρκετους ειναι τα τραβηγμενα κ αστοχα σχολια περι παρασκηνιου για να ευνοηθει ο Ολυμπιακος..
tsitum
Αλλα λεω εγω αλλου το πας Admiral εσυ.
Σου λεω εγω γιατι σκοτωσες αυτον απλα κ μονο επειδη σε χτυπησε κ με ρωτας ειναι το γεγονος οτι τον σκοτωσα απορροια του οτι με χτυπησε? Ενταξει απενοχοποιηθηκες.Παιρνεις ελαφρυντικα.Λαθος λογικη.

QUOTE
Δυστυχως,οι αδιακριτες παρατηρησεις,βλεπετε,επιτρεπουν και ενοχλητικες απαντησεις.
Ειμαστε αδιακριτοι? Δε το σχολιαζω


Δεν υποστηριζω ΠΑΟ ή ΟΣΦΠ οποτε θα με βολευε ιδιο μπατζετ απο ολες τις ομαδες,ελα ομως που δεν ειναι δικαιο κ δεν το θελω...
Οποιος εχει λεφτα,ειτε απο εσοδα,ειτε απο προεδρους μια χαρα διακαιουται να αγοραζει ο,ποιον θελει.Κ καλα κανει. Κ επι ισοις οροις αγωνιζεται στους κανονες του παιχνιδιου


Προσωπικα τα συμπερασματα μου τα εβγαλα,θα θελα να κλεισω εδω επειδη το χουμε κανει ψιλοβεντετα.
peace.gif παιδια
Warrior
QUOTE(tsitum @ Oct 25 2007, 22:57 ) *
Επαναλαμβανω πως καλοπροαιρετα συζηταω κ διαφωνω.Εδω ειμαστε για να διαφωνουμε ωρες ωρες... smile.gif


Εννοειται!!Σεβαστες ολες οι αποψεις ιδιαιτερα με τον τροπο που τις εκφραζεις... smile.gif wink.gif

QUOTE(tsitum @ Oct 25 2007, 22:57 ) *
Εχουμε λοιπον μια αγορα (ΗΠΑ) που εχει παιχταρες.Κ επειδη αυτη η αγορα ειναι μεγαλη κ εχει πολυ εμπορευμα απλωνεται παντου κ αρα εχει κ φτηνοτερες τιμες απο τα προιοντα των αλλων αγορων που ειναι πιο περιορισμενα σε αριθμο κ αν θες κ χειροτερα σε ποιοτητα (πες τα Ευρωπη).Εχουμε λοιπον ενα πρωταθλημα που για χ,ψ λογους, διατηρησης καποιου σημειου αναφορας κ εθνικης ταυτοτητας λεω εγω,αλλα δε μας νοιαζουν οι λογοι, συμφωνουμε ολοι οτι απο αυτη την αγορα με τα πολυ ωραια προιοντα που ειναι κ φτηνα (ΗΠΑ) θα παιρνουμε μονο 2.Κ ερχεσαι εσυ παιρνεις πχ 5 απ αυτα τα προιοντα κ μου ονομαζεις τα 3 ευρωπαικα.Επι ισοις οροις ανταγωνιζομαστε?


Καταρχην να σχολιασω λιγο το το bold-αρισμενο...Θεμα εθνικης ταυτοτητας δεν υφισταται.Το ιδιο και το
αυτο ειναι,ειτε καποιος ειναι Αμερικανος,ειτε Γιουγκοσλαβος,ειτε Ρωσος,ειτε δεν ξερω εγω τι αλλο...

Και εγω ρωταω απο την πλευρα μου.Ποιος εμποδιζει εσενα να πας να αγορασεις αμερικανους που εχουν
ηδη κοινοτικο διαβατηριο??Και τι το κανει "λιγοτερο αθεμιτο" απο το να κοινοτικοποιησεις ενα παικτη....?

Ο Ολυμπιακος που περυσι ειχε Στακ,Ντομερκατ,Ακερ,Πεν δεν ξεκινουσε απο διαφορετικη βαση με αυτη
την λογικη?(τον Ολυμπιακο τον αναφερω ως παραδειγμα επειδη ειναι προσφατο και εγχωριο).Αν ο Αρης
ειχε επιλεξει αντι του να κοινοτικοποιησει τους Στακ,Ουιλκινσον και Μασει....να αγορασει,για παραδειγμα,
Χολντεν,Ντομερκατ και Μπλακνει(ή καποιον απο τις 1013 περιπτωσεις που υπαρχουν στην αγορα)....
....Ποια θα ηταν η διαφορα επι της ουσιας??

Αυτο ρωταω και κανεις δεν εχει απαντησει ως τωρα πανω σε αυτο...Οποτε γιατι συζηταμε για τον Μασει και
δεν συζηταμε για τον Μπλακνει για παραδειγμα??Το αθεμιτο ειναι οτι τον κανουμε κοινοτικο ή οτι εχουμε
στο ροστερ μας περισσοτερους αμερικανους?

QUOTE(tsitum @ Oct 25 2007, 22:57 ) *
Κ ερχομαστε εδω με οποιοδηποτε τροπο ανταγωνιστικη ομαδα? θεμιτο κ αθεμιτο? Δηλαδη για να βρω εγω απαντηση στην κινηση σου θα πρεπει να κοινοτικοποιησω 3-4 αμερικανους,να πιεσω με τη δυναμη των παραγοντων μου,του λαου μου ή οτι εχω τελοσπαντων, αλλους παραγοντες,βουλευτες,πρεσβειες? Αν δε μπορω κατι τετοιο να ψαξω κ για αλλους τροπους? Αμα εχω κανεναν γνωστο διαιτητη να τον βαλω κ αυτον σε μια απεγνωσμενη προσπαθεια να απαντησω στην καλυτερη ομαδα που θα εχεις δημιουργησει με τον τροπο που βρηκες? Ξαναρωταω επι ισοις οροις ανταγωνιζομαστε?Εκει ειναι το θεμα.


Απαντησα ακριβως παραπανω...Οσον αφορα το αν ανταγωνιζομαστε επι ισοις οροις,θα μπορουσα να το
αντιστρεψω και γω.Εξαρταται "ποιος εισαι"... wink.gif

Ολα δυστυχως ειναι μια αλυσιδα.Και το θεωρω λιγο υποκριτικο να εστιαζουμε στον Αρη.

QUOTE(tsitum @ Oct 25 2007, 22:57 ) *
Ουτε για τους οικονομικους κολοσσους υπαρχουν αποδειξεις,επομενως το αντιβαρο σου στον "αθεμιτο" ανταγωνισμο, λεω εγω, που δημιουργεις εσυ παει στραφι.


Εδω δεν καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να πεις και πως ακυρωνεται το αντιβαρο που εθεσα.Τι σημαινει δεν
υπαρχουν αποδειξεις??Αμα υπηρχαν θα μιλαγαμε για ποινικες ευθυνες....Με αυτην την λογικη απολυτα
νομοτυπα εκδιδονται και τα διαβατηρια.Δεν μιλησα καθολου για αποδειξεις...

Εγω αναρωτηθηκα,για ποιον αθεμιτο ανταγωνισμο μιλαμε οταν συμβαινουν παραλληλα καποια αλλα
πραγματα...και μου απαντας δεν υπαρχουν αποδειξεις οποτε ακυρο το αντεπιχειρημα.. huh.gif


QUOTE(tsitum @ Oct 26 2007, 02:10 ) *
Admiral την αποψη σου την βρισκω εξαιρετικα παραλογη.Τι θελεις ακριβως?Ιδια μπατζετ των ομαδων? Λαθος πρωταθλημα παρακολουθεις κ κατι τετοιο μπορεις να το δεις, οπως ειπες κ συ, στο ΝΒΑ. Στη χωρα κ την ηπειρο που ζουμε ανεκαθεν ισχυε το καλυτερο για μενα συστημα της ελευθερης οικονομιας στα μπατζετ, τουλαχιστον στο ανωτατο οριο.Με τετοιους κανονες δεν αγαπησες τον Αρη? Καθε χρονο θελεις ο Κολοσσος κ ο Αρης να εχουν τα ιδια χρηματα για να ξοδεψουν? Αν ισχυε κατι τετοιο εισαι σιγουρος οτι ο Αρης θα εγραφε την ιστορια που εγραψε τελικα? Μηπως θα ηθελες πιο ισοτιμα τα πραγματα μονο για τις ομαδες που ειναι απο πανω σου?


To salary-cup δεν σημαινει αυτο που περιγραφεις εδω...Δεν μιλαμε για ταυτοσημα μπατζετ,αλλα για
ανωτατα και κατωτατα ορια.Προσωπικα το θεωρω ουτοπικο αυτη την στιγμη,με τα δεδομενα που υπαρχουν,
καθως θα ειχε νοημα μονο αν γινοταν πανευρωπαικα και οχι καθ'εξαιρεση στην Ελλαδα.Παντως οι
αμερικανοι κατι ειχαν στο μυαλο τους οταν το εθεσαν σε εφαρμογη.

QUOTE(tsitum @ Oct 26 2007, 15:30 ) *
Προσωπικα τα συμπερασματα μου τα εβγαλα,θα θελα να κλεισω εδω επειδη το χουμε κανει ψιλοβεντετα.
peace.gif παιδια


Καμια βεντετα φιλε tsitum! 33.gif
Απλα συζηταμε ομορφα και ωραια,αλλα διαφωνουμε.... smile.gif
tsitum
Μαλλον αυτο θα ειναι το τελευταιο μου ποστ.Κ αυτο χαρη στο warrior.
Πολυ σωστος Warrior προχωρησες το ζητημα ενα βημα πιο μπροστα εκει που θα κατηληξω τελικα.

Καταρχην μια τυπικη παρενθεση
QUOTE
Εδω δεν καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να πεις και πως ακυρωνεται το αντιβαρο που εθεσα.Τι σημαινει δεν
υπαρχουν αποδειξεις??Αμα υπηρχαν θα μιλαγαμε για ποινικες ευθυνες....Με αυτην την λογικη απολυτα
νομοτυπα εκδιδονται και τα διαβατηρια.Δεν μιλησα καθολου για αποδειξεις...
Οπως δεν υπαρχουν αποδειξεις ή κ ενδειξεις παρανομιας στην κοινοτικοποιηση του Μασει (οπως ειπε ο admiral,που το πιστευω κ γω), ετσι δεν υπαρχουν κ αποδειξεις για "ξεπλυμα χρηματος απο οικονομικους κολοσσους" που ειχες αναφερει σε προηγουμενο ποστ.Δεν ειναι εκει ομως η διαφορα μας.Το παρακαμπτω.


Κ ερχομαστε στο ζουμι
QUOTE
Και εγω ρωταω απο την πλευρα μου.Ποιος εμποδιζει εσενα να πας να αγορασεις αμερικανους που εχουν
ηδη κοινοτικο διαβατηριο??Και τι το κανει "λιγοτερο αθεμιτο" απο το να κοινοτικοποιησεις ενα παικτη....?

Ο Ολυμπιακος που περυσι ειχε Στακ,Ντομερκατ,Ακερ,Πεν δεν ξεκινουσε απο διαφορετικη βαση με αυτη
την λογικη?(τον Ολυμπιακο τον αναφερω ως παραδειγμα επειδη ειναι προσφατο και εγχωριο).Αν ο Αρης
ειχε επιλεξει αντι του να κοινοτικοποιησει τους Στακ,Ουιλκινσον και Μασει....να αγορασει,για παραδειγμα,
Χολντεν,Ντομερκατ και Μπλακνει(ή καποιον απο τις 1013 περιπτωσεις που υπαρχουν στην αγορα)....
....Ποια θα ηταν η διαφορα επι της ουσιας??

Αυτο ρωταω και κανεις δεν εχει απαντησει ως τωρα πανω σε αυτο...Οποτε γιατι συζηταμε για τον Μασει και
δεν συζηταμε για τον Μπλακνει για παραδειγμα??Το αθεμιτο ειναι οτι τον κανουμε κοινοτικο ή οτι εχουμε
στο ροστερ μας περισσοτερους αμερικανους?
Ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος η υπαρξη κ αγορα κοινοτικοποιημενων (οποτε εδω δε μιλαμε για Αρη αλλα για τους περισσοτερους), ΑΛΛΑ ακομα πιο αθεμιτος ανταγωνισμος ειναι το να δημιουργεις εσυ κοινοτικοποιημενους αμερικανους.Διοτι συμφωνα με οσα εχω πει σε προηγουμενο ποστ,οι αμερικανοι ειναι πολλοι κ φτηνοι κ οι ευρωπαιοι λιγοι κ χειροτεροι κατα μεσο ορο.Με τη δημιουργια λοιπον κοινοτικοποιημενων αμερικανων δημιουργειται νεα αγοραστικη ισορροπια, δηλαδη ενω σαν αμερικανος ο Μπλακνει κανει πχ 200.000 σαν βουλγαρος θα κανει 700.000 (ξερεις επειδη ειναι λιγοτεροι κ χειροτεροι smile.gif ).Ετσι αυτοι οι παιχτες επαναπροσδιοριζονται στην αγορα σαν πιο ακριβοι.Ομως στο αμεσως επομενο συμβολαιο που θα κανουν θα τους παρουν (αν δεν τους εχουν ηδη) οι ομαδες που εχουν περισσοτερα λεφτα.Ο Αρης λοιπον με τις κοινοτικοποιησεις που κανει αυξανει με αερα το μπατζετ του.Τον Μασει, φερ ειπειν, τον πηρε σαν αμερικανο με, ξερω γω, αντικειμενικη αξια αμερικανου 150.00, του κανει συμβολαιο 4ετες (νομιζω τον ανανεωσατε φετος με μεγαλο χρονικα συμβολαιο,ισχυει?) κ με την κοινοτικοποιηση του αυτος εχει αντικειμενικη αξια πολυ μεγαλυτερη πλεον πχ 600.000 κ μπορεις ετσι να διαπραγματευτεις γι αυτον με απαιτητικοτερους οικονομικους ορους.Δηλαδη βγαζοντας χαρτια σλοβακικης υπηκοοτητας αυξανεις εικονικα, αλλα τελικα κ πραγματικα, το μπατζετ σου.
Εδω ειναι το ΠΙΟ αθεμιτο του να κανεις κοινοτικους (κ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ κιολας) απο το να παιρνεις κοινοτικους.

Πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.Αυτη ειναι η γνωμη μου. smile.gif
Warrior
QUOTE(tsitum @ Oct 26 2007, 22:59 ) *
Κ ερχομαστε στο ζουμι Ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος η υπαρξη κ αγορα κοινοτικοποιημενων (οποτε εδω δε μιλαμε για Αρη αλλα για τους περισσοτερους), ΑΛΛΑ ακομα πιο αθεμιτος ανταγωνισμος ειναι το να δημιουργεις εσυ κοινοτικοποιημενους αμερικανους.Διοτι συμφωνα με οσα εχω πει σε προηγουμενο ποστ,οι αμερικανοι ειναι πολλοι κ φτηνοι κ οι ευρωπαιοι λιγοι κ χειροτεροι κατα μεσο ορο.Με τη δημιουργια λοιπον κοινοτικοποιημενων αμερικανων δημιουργειται νεα αγοραστικη ισορροπια, δηλαδη ενω σαν αμερικανος ο Μπλακνει κανει πχ 200.000 σαν βουλγαρος θα κανει 700.000 (ξερεις επειδη ειναι λιγοτεροι κ χειροτεροι smile.gif ).Ετσι αυτοι οι παιχτες επαναπροσδιοριζονται στην αγορα σαν πιο ακριβοι.Ομως στο αμεσως επομενο συμβολαιο που θα κανουν θα τους παρουν (αν δεν τους εχουν ηδη) οι ομαδες που εχουν περισσοτερα λεφτα.Ο Αρης λοιπον με τις κοινοτικοποιησεις που κανει αυξανει με αερα το μπατζετ του.Τον Μασει, φερ ειπειν, τον πηρε σαν αμερικανο με, ξερω γω, αντικειμενικη αξια αμερικανου 150.00, του κανει συμβολαιο 4ετες (νομιζω τον ανανεωσατε φετος με μεγαλο χρονικα συμβολαιο,ισχυει?) κ με την κοινοτικοποιηση του αυτος εχει αντικειμενικη αξια πολυ μεγαλυτερη πλεον πχ 600.000 κ μπορεις ετσι να διαπραγματευτεις γι αυτον με απαιτητικοτερους οικονομικους ορους.Δηλαδη βγαζοντας χαρτια σλοβακικης υπηκοοτητας αυξανεις εικονικα, αλλα τελικα κ πραγματικα, το μπατζετ σου.


Πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.Αυτη ειναι η γνωμη μου. smile.gif


Συμφωνω απολυτα στην περιγραφη του τι συμβαινει....

Σε ενα σημειο διαφωνω(και με αυτα θα ολοκληρωσω και γω τις τοποθετησεις μου smile.gif ).

QUOTE(tsitum @ Oct 26 2007, 22:59 ) *
Εδω ειναι το ΠΙΟ αθεμιτο του να κανεις κοινοτικους (κ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ κιολας) απο το να παιρνεις κοινοτικους.


Ισως...αλλα αν βαλεις στην ζυγαρια και αλλους παραγοντες,οπως τους νομους που εχουν θεσει στην
αγορα οι οικονομικοι κολοσσοι,το "πιο αθεμιτοι" για μενα τιθεται σε αμφιβολια.Για αυτο ειπα στο
προηγουμενο ποστ οτι ολα ειναι αλυσιδα.Γιατι οταν Παναθηναικος και Ολυμπιακος χτυπανε οτι καλο
υπαρχει στην αγορα(ακομα και για να εχουν καποιους παικτες ως 13ους ή 14ους στο ροστερ ή να τους
δινουν δανεικους)και αφηνουν στους αλλους τα "κουκουτσια",οταν οι Ρωσικες ομαδες δινουν υπερογκα
ποσα,δυσαναλογα με την μπασκετικη αξια των παικτων και αλλα πολλα που εχουν αναφερθει απο τα
υπολοιπα παιδια πιο πανω......ποια περιθωρεια δινονται σε ομαδες σαν τον Αρη(που δεν εχουν πισω τους
οικονομικους κολοσσους) να γινουν ανταγωνιστικες σε υψηλο επιπεδο?

Μονο κατι τετοια "εξυπνα τρικ"(οπως εγω θα τα χαρακτηριζα και οχι αθεμιτα μεσα,τουλαχιστον εις βαρος
ομαδων οπως αυτες που προανεφερα)...που τα χρησιμοποιει περισσοτερο για να διατηρησει καποιους
παικτες για μεγαλυτερο διαστημα στο ροστερ του(πριν πεσουν πανω τους τα "κορακια" 19.gif biggrin.gif ),παρα
για να αποκομισει κερδη απο την μεταπωληση... wink.gif

Αυτα και δεν νομιζω οτι διαφωνουμε σημαντικα.Σε "αμεση" συζητηση θα ειχαμε ηδη συμφωνησει! smile.gif
The Admiral
QUOTE(tsitum @ Oct 26 2007, 14:30 ) *
Αλλα λεω εγω αλλου το πας Admiral εσυ.
Σου λεω εγω γιατι σκοτωσες αυτον απλα κ μονο επειδη σε χτυπησε κ με ρωτας ειναι το γεγονος οτι τον σκοτωσα απορροια του οτι με χτυπησε? Ενταξει απενοχοποιηθηκες.Παιρνεις ελαφρυντικα.Λαθος λογικη.


Mαλλον εσυ το πας αλλου.Δηλ. οι κοινοτικοποιησεις ειναι ο φονος ενω το μονοπωλιο στην προσβαση ακριβων παικτων(γιατι τετοιο ειναι με τοση διαφορα στα μπατζετ) ξυλο blink.gif ???Τωρα θα'μαι υπερβολικος να πω οτι παραλογιζεσαι?Και μια σημειωση:Παιδια,οι κοινοτικοποιησεις ειναι ΝΟΜΙΜΕΣ,ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ.Γιατι τεινει να δημιουργηθει η εντυπωση πως εδω παιζεται κομπινα.Επειδη δεν αρεσουν σε μερικους οι κοινοτικοποιησεις,δε δικαιουνται να τις χαρακτηριζουν οπως θελουν,βαλτε το καλα στο μυαλο σας.

QUOTE
Ειμαστε αδιακριτοι? Δε το σχολιαζω


Εχεις δικιο,η σωστη λεξη ειναι υποκριτες.


QUOTE
Δεν υποστηριζω ΠΑΟ ή ΟΣΦΠ οποτε θα με βολευε ιδιο μπατζετ απο ολες τις ομαδες,ελα ομως που δεν ειναι δικαιο κ δεν το θελω...


Πως το εννοεις οτι δε θα ηταν δικαιο?Θεωρεις οτι πρεπει ντε φακτο σε ενα πρωταθλημα να υπαρχουν δυο-τρεις πλουσιες-ισχυρες ομαδες και οι παρατρεχαμενοι τους?Αφου σου φαινεται τοσο φυσιολογικο αυτο το οικονομικο χασμα,γιατι σε εκπλησσουν τα αποτελεσματα που πυροδοτει?'Η μηπως οι αλλες ομαδες θα πρεπει να υπομεινουν στωικα τη φτωχεια τους χωρις να αντιδρουν?Με νομιμους τροπους παντα,οπως ειναι οι κοινοτικοποιησεις(ελπιζω να ξεκαθαριστηκε αυτο,την επομενη φορα που θα πει κανεις το αντιθετο,καλυτερα να παει στον εισαγγελεα,γιατι προφανως ξερει κατι που δεν ξερουμε οι αλλοι)

QUOTE
Οποιος εχει λεφτα,ειτε απο εσοδα,ειτε απο προεδρους μια χαρα διακαιουται να αγοραζει ο,ποιον θελει.Κ καλα κανει. Κ επι ισοις οροις αγωνιζεται στους κανονες του παιχνιδιου


Και οποιος εχει τη δυνατοτητα να δυναμωσει την ομαδα του με αλλους τροπους,παντα στα πλαισια του νομου,επισης καλα κανει,προσθετω εγω.Δεν υπαρχουν επιχειρηματα για το αντιθετο,περα απο επικλησεις στο συναισθημα και την ηθικη.Επικλησεις υποκριτικες κατα τη γνωμη μου οταν με τοσο κυνισμο διατυπωνει κανεις προτασεις οπως αυτην του κουοτε(ισοι οροι δεν ειναι μπατζετ 20 εκ. ευρω ο ενας και 4 ο αλλος.Μου θυμιζει Γκαργκανα να βαζει τους οικοδομους να πληρωνουν ισους φορους με τους εφοπλιστες)
The Admiral
Και καποιες αλλες σκεψεις σχετικα με αυτα που ειπωθηκαν παραπανω.Ο warrior εχει απολυτο δικιο στην περιγραφη της καταστασης.Τρικ ειναι αυτα που κανουν οι διαφορες ομαδες για να υπερκερασουν τις αντιπαλες πλουσιες.Δεν ειναι το προβλημα οτι ο Αρης αυξανει με αερα το μπατζετ του.Αλλα οτι τα ροστερ των πρωταγωνιστριων ομαδων ΕΙΝΑΙ ως επι το πλειστον αερας κοπανιστος.Σιγα μην αξιζει ο Σαρας 4 εκ. ευρω το χρονο,ο Ματσε 2,2 και οι παικτες των ρωσικων ομαδων αλλα τοσα.Ουτε τα μισα δεν αξιζουν.Για να καταλαβει κανεις που βρισκεται η αξια αυτων των αθλητων,καλα θα κανει να δει το ποσα θα τους εδιναν οι αμερικανοι για πρωτη χρονια στο ΝΒΑ(μετα φορων-γιατι στην Ελλαδα ειδικα δε φτανει που τους χρυσωνουν,τους πληρωνουν και την εφορια).Το ποσο που εδωσε ο ΠΑΟ ας πουμε για να αποδεσμευτει ο Σπανουλης απο τους Σπερς,ειναι πιστευω πανω κατω ενδεικτικο της αληθινης του αξιας.Δεν ειναι κοροιδα οι Αμερικανοι να χαριζουν χρηματα σε κανενα.Αυτη η κατασταση θυμιζει τη φουσκα του χρηματιστηριου και ας ελπισουμε τα αποτελεσματα να μην ειναι παρομοια με την παρακμη που γνωρισε το ελληνικο μπασκετ μετα τη χρυση δεκαετια του '90.Και αφου μερικοι αρχισαν να ηθικολογουν και να μιλανε για αθεμιτο ανταγωνισμο,ας πω μερικα παραδειματα του τι θεωρω και εγω "ανηθικο" στο ελληνικο μπασκετ.Αθεμιτος ανταγωνισμος ειναι να κυνηγα μια ομαδα εναν παικτη επι μηνες και η αλλη να του δινει τα διπλα και να τον αρπαζει.Σιγα θα πειτε,οποιος πληρωνει,καβαλαει.Λαθος.Γιατι ετσι ανεβαζεις τις τιμες,γεμιζεις την αγορα με αερα και οι φτωχοτερες ομαδες δεν μπορουν να ακολουθησουν.Δεν ανεβαζει ετσι τεχνητα το μπατζετ της αυτη η ομαδα ή οχι?Αλλο παραδειγμα.Εισαι μια ομαδα με εναν χαρισματικο πλην προβληματικο παικτη.Γνωριζεις οτι οι ελπιδες να αποδωσει τα οσα μπορει ειναι ελαχιστες,εσυ ομως συνεχιζεις να τον κρατας,γιατι αν τον αφησεις θα τον παρει καποιος ανταγωνιστης και ισως εκει "πιασει".Οταν λοιπον πληρωνεις ενα τετοιο παικτη για να καθεται,ωστε να εκμηδενισεις τις πιθανοτητες να ισχυροποιηθει ο αντιπαλος,πού ωθεις τον τελευταιο?Να γεννησει παικτες τετοιας ποιοτητας αποκλειεται,αρα καπου αλλου πρεπει να κοιταξει.Τριτο παραδειγμα παρομοιο.Οταν μαζευεις ο,τι αξιολογο υπαρχει μονο και μονο για να καθεται στον παγκο ή να ενισχυει την ομαδα σε μια διοργανωση,με απωτερο σκοπο να μην καταληξει καπου αλλου τι κανεις?Οταν βαζεις ρητρες στα συμβολαια των παικτων αν λυσουν το συμβολαιο τους να πανε μονο στο ΝΒΑ τι κανεις?Δηλ. ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος να ενισχυεις το ροστερ σου με τρικ,ενω ειναι καλυτερος ο ΚΑΘΟΛΟΥ ανταγωνισμος που επιδιωκουν οι πλουσιες ομαδες?Διυλιζουμε τον κωνωπα μου φαινεται.Καποιος θα μπορουσε να σημειωσει εδω:"ψαχνεις δικαιολογιες,πες ευθεως ειναι σωστο ή οχι αυτο που κανει ο Αρης".Και εδω η απαντηση ειναι κατηγορηματικη:1)Nαι,γιατι εκμεταλλευεται τους νομους της αγορας οπως κανουν και οι αλλοι. 2)Δεν μπορει αυτο που κανει ο Αρης να ειδωθει ανεξαρτητα απο τις συνθηκες που τον ωθησαν.Η αντιδραση του μαλιστα, συγκριτικα με αυτα που κανουν οι αλλοι,ειναι το ακριβως αντιστροφο απο αυτο που περιεγραψε ο Τσιτουμ.Οι αλλοι επιχειρουν να τον σκοτωσουν και αυτος το μονο που μπορει να κανει ειναι να προσπαθησει να ριξει καμια ψιλη
Bonzo
Εγώ βρε admiral δεν καταλαβαίνω πως από τη μια λες ότι είνα νομιμότατες οι κοινοτικοποιοίσεις κλπ και από την άλλη μιλάς για τα αίσχη του ΠΑΟ με Σοκ και Κουοσμα. Τλκ θεωρείς λάθος τις κοινοτικοποιήσεις ή όχι?
Ή τις θεωρείς λάθος εκτός και αν τις κάνει ο Άρης?
The Admiral
Δεν ειπα τετοιο πραγμα.Ειπα οτι αφου εσυ ειρωνευτηκες τον Αρη για αυτες γιατι δεν εκανες κατι αντιστοιχο στο τοπικ του ΠΑΟ και σου προτεινα και τιτλο για το νεο τοπικ.Για αυτο το ερωτημα σου στο επιστρεφω: "Τις θεωρεις τις κοινοτικοποιησεις του Αρη λαθος ,ενω ηταν μια χαρα οταν τις εκανε ο ΠΑΟ?"
basketaris
Δεν παμε για κανα καφε ολοι μαζι να το συζητησουμε με την ανεση μας???
smiley.gif

Ενα ολοκληρο καλοκαιρι υπηρχε το topic και ειχε 3 σελιδες. Μεσα σε λιγοτερο απο μια βδομαδα εφτασε τις 6 κι οδευει για 7... smile.gif
Ακρη μαλλον δε θα βγαλουμε, παιδια, συμφωνουμε διαφωνοντας και διαφωνουμε συμφωνοντας...
Ντερμπι ερχεται, αντε να γεμιζουμε και τις εκει σελιδες... wink.gif
weirdo1977
QUOTE(basketaris @ Oct 27 2007, 00:54 ) *
Δεν παμε για κανα καφε ολοι μαζι να το συζητησουμε με την ανεση μας???
smiley.gif

Ενα ολοκληρο καλοκαιρι υπηρχε το topic και ειχε 3 σελιδες. Μεσα σε λιγοτερο απο μια βδομαδα εφτασε τις 6 κι οδευει για 7... smile.gif
Ακρη μαλλον δε θα βγαλουμε, παιδια, συμφωνουμε διαφωνοντας και διαφωνουμε συμφωνοντας...
Ντερμπι ερχεται, αντε να γεμιζουμε και τις εκει σελιδες... wink.gif


μάλλον κάποιοι φοβήθηκαν τον Ari ohmy.gif , δεν εξηγείται αλλιώς ... 19.gif
Bonzo
Από την αρχή είχα πει (είναι η τρίτη φορά που το λέω) ότι δεν θεωρώ λάθος τις κοινοτιοποιήσεις του Άρη διότι δεν έχει δυνατότητα τόσο υψηλού μπάτζετ και είναι ο μόνος τρόπος να ναι ανταγωνιτικός. Βρες μου ένα σημείο που να λέω ότι είναι κακές οι κοινοτιοποιήσεις.
EXPLOITED ARIS
Τι θα γινει με αυτο το κ*^#διαβατηριο;
Δευτερα Τριτη ειχαν πει και ακομη να ανακοινωσουν κατι. gdi.gif
basketaris
Στις εφημεριδες ελεγε για σημερα...
Αλλα και για τα διαρκειας σημερα λεγανε, ομως Παρασκευη τα πηγανε παλι... angry_red.gif
Air Kef
Θελετε να πω παλι τα ιδια με την προηγουμενη βδομαδα,να μου πειτε τα ιδια,να τσακωθουμε και να ξεχαστειτε λιγο;;; 24.gif tongue.gif tongue.gif


Tελικα Σλοβακικο θα παρει;;

Ακουσα μια φημη οτι θα παρει Σκοπιανικό τελικα.
basketaris
Κι εγω ακουσα οτι διεμηνυσαν στο Λεσιτς να ειναι stand by...
Παντως, εχω μια αλλη απορια:
Ο Χερμπερτ δεν ηταν προπονητης στην Εθνικη Γεωργιας?
Αυτος δεν ειχε κανει κοινοτικο τον Σαντερς, οταν επαιζε Ορτεζ και τωρα ειναι στον Πανελληνιο?
Επισης, ο Ταιρον Ελις (ο παικταρας που πηγε περυσι στη Ναπολι) και αυτος Γεωργιανος χαρη στο Χερμπερτ δεν εγινε?

Γιατι δεν κανουμε και το Μασει -> Μασεικιτζε να τελειωνουμε? laugh.gif tongue.gif wink.gif
Αντε, air_kef, ριξε τη σποντα να φτασουμε το topic 15 σελιδες... biggrin.gif
tsitum
Θα ριξω τη τελευταια μου σποντα εγω κ δε θα ξαναγραψω σ αυτο το τοπικ μεχρις ωτου ο Μασει φτασει καποτε στο σημειο να ζηταει πισω την αμερικανικη υπηκοοτητα του biggrin.gif παλι καλοπροαιρετα smile.gif

Ρωτανε τον εγχρωμο πατερα του Μασει
-Απο που σαι γερο-Μασει?
-Καααπου απο την Ευρωπη. Μην ειμαι απο απο τη Σλοβακια?Μην ειμαι απο τα Σκοπια? Θα σε γελασω παιδι μου, δε θυμαμαι...
-Καλα παππου, αστο πανω μας tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Warrior
Ολο σποντες....γκρινια....αλλα οριστε,μας εχετε γλωσσοφαει!! angry.gif tongue.gif Διαβατηριο δεν βλεπω να ερχεται... sad.gif

Παντως εχει αρχισει και γινεται πολυ εκνευριστικη η κατασταση(και ας πει οτι θελει ο Air tongue.gif )!Γυμνασια μας
κανουν οι Σλοβενοι...Αν δεν εχουν σκοπο να μας το δωσουν,ας μας το πουν επιτελους να τελειωνουμε να
δουμε τι θα γινει.ΑΝ στραβωσει παντως η κατασταση θα μιλαμε για αλλο ενα τραγικο επικοινωνιακο λαθος της
ΚΑΕ(ηδη πιστωνονται ενα μερος).Ας ελπισουμε να τελειωνει συντομα αυτη η ιστορια....
ablade
φιλέ warrior, Σλοβάκοι είναι αν και δεν έχει καμία σημασία. Πάντως επικοινωνιακά έχει χάσει πάρα πολύ η ΚΑΕ. Δεν επιτρέπεται να μην μπορούν να τελειώσουν το θέμα. Θα έπρεπε να είναι ένας δικός μας ήδη στη Σλοβακία και να το έχει το διαβατήριο απο κοντά μέχρι να τελείωσει το θέμα. Είχαν πει ότι θα ανέβαινε ο Δαμιανίδης αλλά τίποτα. Μας λέπω και με την ΑΕΚ χωρίς Terry. Έχω κουραστεί να ακούω για αυτό το κ...χαρτο!!!
Air Kef
Μιας και οντως,γινεται εκνευριστικη η κατάσταση,ξερετε αν υπάρχει λόγος που ο Μάσεϊ δν πέρνει Σκοπιανικό ή Βοσνιακό διαβατήριο αλλα πέρνει Σλοβακικό;;

Χωρίς πλακα ή ειρωνία, αφού την πεπατημένη την ξέρουν και ειναι σίγουρη η επιτυχία,γιατι προσπάθησαν να τον κανουν Σλοβάκο;
ablade
Και μια πληροφορία απο άνθρωπο που γνωρίζει τον Τζεβελέκη. Το διαβατήριο εκδόθηκε και αύριο ή μεθαύριο θα πάει άνθρωπος να το πάρει... Αντε να δούμε!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.