Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3
parketeza
QUOTE (benchwarmer @ Feb 18 2018, 15:05 ) *
... για την Σπυριδοπούλου που έχει συνολικά στο πρωτάθλημα (που ΟΚ δεν είναι και ασφαλές κριτήριο για τον Ολυμπιακό) 19/31 τρίποντα (61%), δείχνοντας ότι αν χρησιμοποιηθεί σωστά μπορεί να βοηθήσει και την Εθνική και τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη προσφέροντας αυτό το στατικό σουτ. Εξάλλου και στο Ευρωμπάσκετ πέρυσι είχε 6/8 τρίποντα.

Αυτή ήταν και η δική μου απορία το καλοκαίρι στο Ευρωμπάσκετ. Γιατί δεν έπαιρνε περισσότερα σουτ; Και στο Ισραήλ είχε το σουτ στην τελευταία φάση, αλλά επέλεξε να κάνει κάτι άλλο.

QUOTE (benchwarmer @ Feb 18 2018, 15:05 ) *
Με την Παπαμιχαήλ έχει παιχτεί κάτι?

Ένας δημοσιογράφος να βρεθεί να ρωτήσει την Παπαμιχαήλ ή τον Κεραμιδά, γίνεται; biggrin.gif

QUOTE (benchwarmer @ Feb 18 2018, 15:05 ) *
Εσπερίδες 69 - Αθηναϊκός 79
Πάντως για το συγκεκριμένο ματς εκδόθηκε και ανακοίνωση από τις Εσπερίδες για την διαιτησία, φυσικά δεν μπορούμε να έχουμε άποψη...

Όχι, μπορούμε να έχουμε άποψη, γιατί το παιχνίδι είναι εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=hiK6iaNsKbI.

Αυτό που έχω εγώ να καταθέσω (επειδή το είδα ολόκληρο, που να μην έσωνα!) είναι ότι η Καλλιθέα εκτίθεται με την ανακοίνωση που έβγαλε. Ok, οι διαιτητές μπήκαν με τη διάθεση να τα σφυρίξουν όλα. Αυτό είναι το πρώτο δεδομένο. Το δεύτερο είναι ότι τον Αθηναϊκό τον έχουμε δει αρκετά φέτος. Είναι μια ομάδα που παίζει φουλ επιθετικά, με πολύ 1-1 παιχνίδι, γρήγορα και ανοιχτά. Όσο για τα μετόπισθεν, αμύνεται σχεδόν με τα… μάτια. Επομένως, ποια ομάδα θα κάνει περισσότερα φάουλ; Υπάρχει κι ένα τρίτο δεδομένο, γενικότερο: οι Έλληνες προπονητές διαμαρτύρονται υπερβολικά πολύ και τις περισσότερες φορές άδικα!

υγ1
Από την ανακοίνωση της Καλλιθέας:
Είναι τρομερό πισωγύρισμα για το μπάσκετ γυναικών που ήδη γίνονται συγκινητικές προσπάθειες αναβάθμισής του από την Ομοσπονδία.
Μας τρολάρετε, έτσι δεν είναι; w00t.gif

υγ2
Θα πρότεινα, από τούδε και εις το εξής, να κάνουμε τις προβλέψεις μας πριν από κάθε αγωνιστική: Ποια ομάδα θα βγάλει σήμερα ανακοίνωση για τη διαιτησία; tongue.gif
ggrilik
Να πω κι εγώ τα δικά μου.

Η Έλενα η Τσινέκε ναι μεν έμεινε χαμηλά σε πόντους (5 me 2/9 δίποντα, 0/1 τρίποντα) αλλά είχε περισσότερες ασίστ απο λάθη (4 ασίστ 1 λάθος) σε 27 λεπτά. Νομίζω σαν rookie είναι αναμενόμενο να βγάζει μια τέτοια αστάθεια, ειδικά όσο πορευόμαστε προς το τέρμα.

Για την Παπαμηχαήλ κι εγώ την έχω την απορία.
Απο την άλλη δεν μου είναι τόσο ξεκάθαρο σε επίπεδο δωδεκάδας ποια θα έβγαζα για να βάλω την Παπαμηχαήλ. Οπότε δεν γκρινιάζω.

Για τις Εσπερίδες -επειδή κι εγώ το είδα το παιχνίδι- θα συμφωνήσω μέχρι κεραίας με την παρκετέζα. Κάναν κάποια μαζεμένα λάθη οι διαιτητές στις αρχές της 4η περιόδου, κυρίως κατά των Εσπερίδων, αλλά εμφανώς επηρεασμένοι απο τις συνεχείς διαμαρτυρίες για αυστηρά αλλά σωστά σφυρίγματα. Πέραν αυτού, μόνο γκρίνια. Και μάλιστα έχω την εντύπωση πως αν ο Ρουμπελάκης κρατούσε την ψυχραιμία του ίσως και να το'παιρνε το παιχνίδι.


υγ3
Δλδ ενώ καταγράφουν όλους τους αγώνες, πρέπει κάποιος να έχει παράπονα απ την διαιτησία για να δούμε κανα παιχνίδι?
parketeza
QUOTE (ggrilik @ Feb 18 2018, 19:02 ) *
υγ3
Δλδ ενώ καταγράφουν όλους τους αγώνες, πρέπει κάποιος να έχει παράπονα απ την διαιτησία για να δούμε κανα παιχνίδι?

Ήθελα να το πω κι εγώ, αλλά σκέφτηκα ότι μάλλον θα με πείτε γραφική! Κι ότι ζητώ πολλά. Θα πω όμως αυτό: στο παιχνίδι της Εθνικής με την Πορτογαλία ο σπίκερ-δημοσιογράφος έλεγε ότι το πορτογαλικό πρωτάθλημα είναι αδύναμο. Ναι, αλλά όλοι οι αγώνες του μεταδίδονται διαδικτυακά από την lfptv μέσω youtube. Δηλαδή, εδώ είναι δύσκολο να το σκεφτεί κάποιος; Και να σταματήσουν να το κρύβουν και από τον ήλιο τον ίδιο; Κι αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο είναι ότι όλοι, ακόμα και οι ομάδες, θεωρούν αυτή την κατάσταση ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ!

Όσο για την Έλενα, νομίζω ότι θα βγάλουμε περισσότερα συμπεράσματα το καλοκαίρι στην U20, όταν θα την δούμε να παίζει δίπλα στην Κολλάτου. Έχει πλάκα, πάντως, αλλά, αν το καλοσκεφτούμε, η Τσινέκε και δυο-τρεις ακόμη της σειράς της είναι τα μοναδικά αξιοθέατα αυτού του πρωταθλήματος – τουλάχιστον για μένα! Κι όμως, δεν βλέπουμε τίποτα!
benchwarmer
16η αγωνιστική σήμερα.

ΠΑΟΚ 63 - Ολυμπιακός 64
Ματς που θα πρέπει να δούμε για να εκφέρουμε σωστή γνώμη, ο Ολυμπιακός πάντως έφτασε μία ανάσα από την πρώτη του ήττα σε ελληνική διοργάνωση στα 3 χρόνια ιστορίας του. 21 πόντοι και 8 κλεψίματα(!) για την Αλμπάνεζ, μοιραία η Λιούις με χαμένη βολή στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ. Για τον Ολυμπιακό πιθανόν εμφανίστηκαν οι γνωστές από το Γιούροκαπ παθογένειες, ακόμα πιθανότερο να υπάρχει πλέον μία χαλάρωση... Θα δείξει στην επόμενη αγωνιστική με τον Φάρο.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου 101 - Παναθηναϊκός 39
Χωρίς σχόλια, η Δάφνη πλέον με μαξιλάρι 2 νικών στη μάχη για την 4η θέση.

Ολυμπιακός Βόλου 72 - Εσπερίδες 71
Τεράστια νίκη στην παράταση για τις Βολιώτισσες, που πλέον βλέπουν με άλλο μάτι την διαδικασία των πλέι-άουτ (αν παίξουν εκεί με τις Εσπερίδες η σειρά θα ξεκινήσει από το 1-1). Σημαντική η αλλαγή της 2ης ξένης που έκαναν καθώς και η άνοδος της Ταντουρόφσκα (22 πόντοι σήμερα), από την άλλη οι Εσπερίδες πλήρωσαν την κακή μέρα της Κάστρο και δεν αρκούσαν το 21π-11ρ-8α της εκπληκτικής ξανά Μούρερ ούτε οι 14 πόντοι της 48χρονης Ζότοβα (πιθανό ρεκόρ για παίχτρια τέτοιας ηλικίας σε οποιαδήποτε Α' Εθνική Κατηγορία)

Πανιώνιος 81 - Παναθλητικός 53
Ο Παναθλητικός μοιάζει να χειροτερεύει αντί να βελτιώνεται, ίσως να είχα υπερτιμήσει το ρόστερ του στην αρχή της χρονιάς... Ο Πανιώνιος άλλη μία νίκη στον δρόμο για την 3η θέση, ξεκάθαρα η ομάδα-έκπληξη της σεζόν.

Αθηναικός 70 - Πρωτέας Βούλας 73
Ο Πρωτέας φαίνεται πως έκανε την προσθήκη της 3ης ξένης ακριβώς τη στιγμή που έπρεπε. Και τι προσθήκη, με την Ντέλβα να έχει σήμερα 24 πόντους με 10/12 σουτ. Ο Αθηναικός από την άλλη θα πληρώνει σε τέτοια ματς το φτωχό του ροτέισιον που δεν του επιτρέπει να παίξει άμυνα στα όρια του φάουλ... Την επόμενη αγωνιστική ένα πολύ σπουδαίο ματς για τον Πρωτέα στο δρόμο για την παραμονή, με τις Εσπερίδες.

Φάρος Κερατσινίου 57 - Νίκη Λευκάδας 53
Η Νίκη χωρίς την Ντάναμ και με μόλις 6 παίχτριες έφτασε κοντά σε μία πολύ μεγάλη έκπληξη. Δεν τα κατάφερε αλλά της αξίζουν συγχαρητήρια. Ο Φάρος δεν έπεισε, τελικά βέβαια μέτρησε η δύναμή του κοντά στο καλάθι (σε συνδυασμό με την απουσία της Ντάναμ), με την Λυκέντρα να έχει 14 πόντους και 18 ριμπάουντ..

Βαθμολογία
Ολυμπιακός 16-0
Φάρος 15-1
Πανιώνιος 12-4
Δάφνη 10-6
-------------------
Νίκη 8-8
ΠΑΟΚ 8-8
Αθηναικός 8-8
--------------------
Εσπερίδες 6-10
Πρωτέας 6-10
Ολυμπιακός Β. 4-12
Παναθλητικός 3-13
---------------------
Παναθηναικός 0-16

Πόντοι: Ντίτρικ (Δάφνη) 297, Μακέι (Αθηναικός) 286, Άντριους (Ολυμπιακός Β.) 271, Λούνα-Κάστρο (Εσπερίδες) 257, Σουάν (Αθηναικός) 256
Ριμπάουντ: Λιτλ (Αθηναικός) 230, Χίλι (Πανιώνιος) 187, Τζόνσον (Φάρος) 159, Εζέτζα (Παναθηναικός) 153, Σουάν (Αθηναικός) 152
Ασίστ: Σπαθάρου (Πανιώνιος) 89, Ντίτρικ (Δάφνη) 87, Λύμουρα (ΠΑΟΚ) 86, Χατζηνικολάου (Ολυμπιακός) 85, Αλεξανδρή (Δάφνη) 77
Κλεψίματα: Γκόβαν (Πρωτέας) 56, Λιτλ (Αθηναικός) 46, Αλμπάνεζ (ΠΑΟΚ) 39, Άντερσον (Ολυμπιακος) 39, Μούρερ (Εσπερίδες) 37
Τρίποντα: Σπαθάρου (Πανιώνιος) 40, Ταντουρόφσκα (Ολυμπιακός Β.) 37, Μακέι (Αθηναικός) 35, Αλμπάνεζ (ΠΑΟΚ) 30, Μάλτση (Ολυμπιακός) 29
Αξιολόγηση: Σπυριδοπούλου (Ολυμπιακός) 0.779, Ροσέλ (Δάφνη) 0.681, Καλτσίδου (Ολυμπιακός) 0.666, Μακόλεϊ (Ολυμπιακός) 0.661, Χίλι (Πανιώνιος) 0.647
basketball_fan
1.Περίεργα πράγματα πάντως! 1 πόντο ο Ολυμπιακός και το λέμε απλά "παθογένεια"; Και μάλιστα το συγκρίνουμε με ομάδες επιπέδου Eurocup; ΟΚ! Πάντως ο ΠΑΟΚ με βάσει των μεταγραφών στην αρχή της χρονιάς δεν έπρεπε να είναι εδώ που είναι! Είναι μια ομάδα με υπερβολικά σκαμπανεβάσματα απόδοσης!!!

2.Όσον αφορά τον Παναθλητικό....δεν καταλαβαίνω γιατί είχες τόσο ψηλά την ομάδα σαν roster σε σχέση με πέρσι! Όσον αφορά τον Πανιώνιο....μόνο έκπληξη ΔΕΝ είναι! Μια ομάδα που ξεκίνησε με 3 ξένες (οι 2 δοκιμασμένες και ΠΑΡΑ πολύ καλές και μια τρίτη που βγήκε επίσης πολύ καλή) και ταυτόχρονα ένα πολύ καλό κορμό Ελληνίδων!!! Σπαθάρου, Μπόνι, Θεοδωρομανωλάκη κ.α.!!!Αυτές είναι λίγες; Δεν θα το έλεγα! Ο Πανιώνιος ήταν (δυσάρεστη) έκπληξη πέρσι που κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο τελευταίο παιχνίδι των play out που με το υλικό που είχε δεν υπήρχε δικαιολογία!!!

3.Ο Φάρος......ναι μεν δεύτερος....αλλά πολύ λίγος στον τρόπο που παίζει(ειδικά αν αναλογιστείς budget κ.α.)! Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω αλλά δεν...!
Firnen
Σήμερα δεν έχουμε διαρροές και άρθρα για unfair play της Δάφνης Αγίου Δημητρίου ;
benchwarmer
QUOTE(basketball_fan @ Feb 26 2018, 00:33 ) *
1.Περίεργα πράγματα πάντως! 1 πόντο ο Ολυμπιακός και το λέμε απλά "παθογένεια"; Και μάλιστα το συγκρίνουμε με ομάδες επιπέδου Eurocup; ΟΚ! Πάντως ο ΠΑΟΚ με βάσει των μεταγραφών στην αρχή της χρονιάς δεν έπρεπε να είναι εδώ που είναι! Είναι μια ομάδα με υπερβολικά σκαμπανεβάσματα απόδοσης!!!

2.Όσον αφορά τον Παναθλητικό....δεν καταλαβαίνω γιατί είχες τόσο ψηλά την ομάδα σαν roster σε σχέση με πέρσι! Όσον αφορά τον Πανιώνιο....μόνο έκπληξη ΔΕΝ είναι! Μια ομάδα που ξεκίνησε με 3 ξένες (οι 2 δοκιμασμένες και ΠΑΡΑ πολύ καλές και μια τρίτη που βγήκε επίσης πολύ καλή) και ταυτόχρονα ένα πολύ καλό κορμό Ελληνίδων!!! Σπαθάρου, Μπόνι, Θεοδωρομανωλάκη κ.α.!!!Αυτές είναι λίγες; Δεν θα το έλεγα! Ο Πανιώνιος ήταν (δυσάρεστη) έκπληξη πέρσι που κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο τελευταίο παιχνίδι των play out που με το υλικό που είχε δεν υπήρχε δικαιολογία!!!

3.Ο Φάρος......ναι μεν δεύτερος....αλλά πολύ λίγος στον τρόπο που παίζει(ειδικά αν αναλογιστείς budget κ.α.)! Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω αλλά δεν...!


1. Πώς να το πούμε? smile.gif Όλοι δικαιούνται μία κακή μέρα, θα φανεί στα επόμενα ματς για τον Ολυμπιακό (με αρχή το ντέρμπι της άλλης αγωνιστικής με τον Φάρο) αν ήταν απλά αυτό ή κάτι παραπάνω... Για τον ΠΑΟΚ πίστευα στην αρχή της χρονιάς πως θα χτυπηθεί για την 2η θέση με τον Φάρο...

2. Κακά τα ψέματα πολύ σημαντικό κριτήριο για τις όποιες προβλέψεις κάνει ο καθένας είναι η περσινή χρονιά. O Παναθλητικός είχε τερματίσει 6ος πέρυσι με 12-10 και ο Πανιώνιος 9ος με 7-15! Ο Παναθλητικός αυτό που άλλαξε είναι οι 2 ξένες του (που εκεί από ότι φαίνεται δεν βρήκε αντίστοιχα καλές) και η όλη ιστορία με τον τραυματισμό κλπ της Σταυρίδου, που τελικά επέστρεψε αλλά δεν μοιάζει καλά. Το υπόλοιπο ρόστερ δεν έχει σημαντικές αλλαγές και δεν νομίζω ότι ούτε πέρυσι ήταν αυτό που έκανε την διαφορά. Απλά φέτος αυτό που έγινε ήταν μία αλλαγή προπονητή που δεν πολυκαταλάβαμε, για να επιστρέψει τελικά η Καφαντάρη άρον άρον όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, που τελικά ούτε αυτό δείχνει να βοηθάει. Από ότι φαίνεται είναι τέτοιο το επίπεδο του πρωταθλήματός μας που αρκούν 2 μέτριες επιλογές ξένων (σε αντίθεση με την περσινή Σούμπερτ που ήταν πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος) για να πέσει μία ομάδα από την 6η θέση στην 11η φέτος... Στον Πανιώνιο νομίζω πως ο παράγοντας που δεν είχα(με) συνυπολογίσει ήταν η αναγέννηση της Σπαθάρου στα 34 της μετά από μία αδιάφορη περσινή χρονιά στον Κρόνο που υποβιβάστηκε. Η Μπόνη είναι πολύ χρήσιμη αλλά δεν δικαιολογεί τέτοια βελτίωση της ομάδας, ούτε νομίζω η διαφορετική 2η ξένη (η Χίλι είναι ίδια, ενώ και η 3η Γιοβάνοβιτς έπαιξε μόλις 4 ματς πριν αποχωρήσει). Όλη η αλλαγή λοιπόν έγκειται στην διαφορετική πλέι-μέικερ, με την Σπαθάρου να έχει 15 πόντους και 5.5 ασίστ μέσο όρο, σουτάροντας με 86% βολές, 57% δίποντα και 39% τρίποντα 41.gif

3. Για αυτό είμαστε εδώ για να επεκτεινόμαστε όταν μπορούμε icon_drunk.gif Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ στον Φάρο είναι το ελάχιστο παιχνίδι που έχει από το τρίποντο, αυτή τη στιγμή έχει μόλις 44 εύστοχα στα 16 ματς (και με άσχημα ποσοστά), δηλαδή ούτε καν 3 εύστοχα ανα παιχνίδι! Πραγματικά αξιοπερίεργο για ομάδα που είναι με 15-1 ρεκόρ...
ggrilik
Πολύ ωραίες οι ενημερώσεις του benchwarmer
Να πω κι εγώ μερικές σκέψεις.

ΠΑΟΚ 63 - Ολυμπιακός 64
Μπράβο στον ΠΑΟΚ, αλλα... Το κακό είναι πως δεν χρησιμοποιεί ΚΑΘΟΛΟΥ τις μικρές του. Τι τραβολογάει, τα μάτς κρίνονται στον πόντο και τελικά δεν τις χρησιμοποιεί ποτέ. Και δεδομένης της πανεύκολης κυριαρχίας του στο πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΚΑΣΘ το αποτέλεσμα είναι οι νεανίδες του να μην έχουν παίξει ούτε ένα παιχνίδι της προκοπής φέτος.. Ο ΠΑΟΚ δεν κάνει καλή διαχείριση κατα την γνώμη μου.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου 101 - Παναθηναϊκός 39
Μεγάλη σε έκταση νίκη και μάλιστα χωρίς την κλασική πίεση. (Έτσι δείχνουν τα κλεψίματα/λάθη). Πήρε όμως τα διπλάσια ρημπάουντ, 50 vs 25. Επιπλέον η Κατερίνα η Τσινέκε περνάει κι αυτή το ρούκι γουόλ της (0/6 τρίποντα).

Ολυμπιακός Βόλου 72 - Εσπερίδες 71
Προσωπικά θα θελα να παραμείνει ο Βόλος Α1 μια που μόνο καλό είναι να υπάρχουν ισχυρές επαρχιακές ομάδες. Δεν θα είναι εύκολο όμως. Πάντως θα δούμε ωραία ματσάκια στα πλεϊ οφ.
Εκτός απο τους πόντους της Άννας Ταντουρόφσκα (4/10 τρίποντα) αξιοσημείωτες ήταν κι οι δέκα ασίστ της Σουλτάνη που επανήλθε δριμύτερη.

Πανιώνιος 81 - Παναθλητικός 53
Πολύ καλός ο Πανιώνιος. Σύνολο. Στα θετικά το οτι δεν πανικοβλήθηκε ν'αντικαταστήσει την Γιοβάνοβιτς. Του βγήκε του Τσίκληρα και η Σεμανιάκου η οποία ειναι αρκετά σταθερή, οπότε άξιος. Ο Παναθλητικός πάλι, είδα ότι η δεύτερη ξένη του έπαιξε μόνο 10 λεπτά. Μέσα στην ατυχία αυτή η ομάδα. Οι ομάδες της Θεσσαλονίκης πάντως έχουν θέμα. Πρέπει ν'αρχίσουν με σύστημα να φτιάχνουν παίκτριες, κι αφού τις φτιάξουν θα πρέπει και να τις κρατήσουν. 8 απ τις 12 ομάδες της Α1 είναι Αθηναϊκές.. huh.gif

Αθηναικός 70 - Πρωτέας Βούλας 73
Ο Πρωτέας με την Ντέλβα θα παραμείνει Α1 νομίζω. Αρκεί η Χατζηγιακουμή να παίζει όπως μπορεί. Νομίζω είναι το κλειδί.
Απ το παιχνίδι κρατάω την καλή εμφάνιση για μια ακόμα φορά της u20 Τζανετάτου. Γιατί με την εθνική νεανίδων πλην δύο παιχνιδιών που έπαιξε καλά στα υπόλοιπα με είχε εκνευρίσει rolleyes.gif

Φάρος Κερατσινίου 57 - Νίκη Λευκάδας 53
Η Νίκη χωρίς την Ντάναμ και με μόλις 6 παίχτριες, κι ο Φάρος χωρίς την Κεχαγιά. Πράγματι όμως ο Φάρος δεδομένων των μεταγραφών του δεν είναι όσο καλός πίστευα πως θα ήταν. Είναι αρκετά τα παιχνίδια που έχει πάρει στο τσάκ. Ίσως του λείπει το κίνητρο, δεν ξέρω.
basketball_fan
QUOTE (benchwarmer @ Feb 26 2018, 01:21 ) *
1. Πώς να το πούμε? smile.gif Όλοι δικαιούνται μία κακή μέρα, θα φανεί στα επόμενα ματς για τον Ολυμπιακό (με αρχή το ντέρμπι της άλλης αγωνιστικής με τον Φάρο) αν ήταν απλά αυτό ή κάτι παραπάνω... Για τον ΠΑΟΚ πίστευα στην αρχή της χρονιάς πως θα χτυπηθεί για την 2η θέση με τον Φάρο...

2. Κακά τα ψέματα πολύ σημαντικό κριτήριο για τις όποιες προβλέψεις κάνει ο καθένας είναι η περσινή χρονιά. O Παναθλητικός είχε τερματίσει 6ος πέρυσι με 12-10 και ο Πανιώνιος 9ος με 7-15! Ο Παναθλητικός αυτό που άλλαξε είναι οι 2 ξένες του (που εκεί από ότι φαίνεται δεν βρήκε αντίστοιχα καλές) και η όλη ιστορία με τον τραυματισμό κλπ της Σταυρίδου, που τελικά επέστρεψε αλλά δεν μοιάζει καλά. Το υπόλοιπο ρόστερ δεν έχει σημαντικές αλλαγές και δεν νομίζω ότι ούτε πέρυσι ήταν αυτό που έκανε την διαφορά. Απλά φέτος αυτό που έγινε ήταν μία αλλαγή προπονητή που δεν πολυκαταλάβαμε, για να επιστρέψει τελικά η Καφαντάρη άρον άρον όταν τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, που τελικά ούτε αυτό δείχνει να βοηθάει. Από ότι φαίνεται είναι τέτοιο το επίπεδο του πρωταθλήματός μας που αρκούν 2 μέτριες επιλογές ξένων (σε αντίθεση με την περσινή Σούμπερτ που ήταν πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος) για να πέσει μία ομάδα από την 6η θέση στην 11η φέτος... Στον Πανιώνιο νομίζω πως ο παράγοντας που δεν είχα(με) συνυπολογίσει ήταν η αναγέννηση της Σπαθάρου στα 34 της μετά από μία αδιάφορη περσινή χρονιά στον Κρόνο που υποβιβάστηκε. Η Μπόνη είναι πολύ χρήσιμη αλλά δεν δικαιολογεί τέτοια βελτίωση της ομάδας, ούτε νομίζω η διαφορετική 2η ξένη (η Χίλι είναι ίδια, ενώ και η 3η Γιοβάνοβιτς έπαιξε μόλις 4 ματς πριν αποχωρήσει). Όλη η αλλαγή λοιπόν έγκειται στην διαφορετική πλέι-μέικερ, με την Σπαθάρου να έχει 15 πόντους και 5.5 ασίστ μέσο όρο, σουτάροντας με 86% βολές, 57% δίποντα και 39% τρίποντα 41.gif

3. Για αυτό είμαστε εδώ για να επεκτεινόμαστε όταν μπορούμε icon_drunk.gif Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ στον Φάρο είναι το ελάχιστο παιχνίδι που έχει από το τρίποντο, αυτή τη στιγμή έχει μόλις 44 εύστοχα στα 16 ματς (και με άσχημα ποσοστά), δηλαδή ούτε καν 3 εύστοχα ανα παιχνίδι! Πραγματικά αξιοπερίεργο για ομάδα που είναι με 15-1 ρεκόρ...


1.Προσωπικά δεν δικαιολογώ μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό όταν η "τελευταία" του παίκτρια σε αλλαγές είναι παίκτρια Εθνικής Ομάδας ή αντίστοιχης αξίας!!!Μην τρελαθούμε!Δεν είναι δυνατόν ΟΛΕΣ τους να ήταν χάλια! Άλλες ομάδες βασίζουν όλο το παιχνίδι τους σε 1-3 παίκτριες και εδώ έχουμε μια ομάδα που ΟΛΕΣ τους είναι παίκτριες πρώτης γραμμής!

2.Κριτήριο είναι η περσινή χρονιά σε σχέση πάντα με τις φετινές μεταγραφές. Άρα έτσι όπως τα έγραψες για τον Παναθλητικό η σούμα είναι ότι πέρσι από Ελληνίδες μόνο η Σταυρίδου έκανε την διαφορά συν οι 2 ξένες! Άρα φέτος ξεκινάς έχοντας μια Σταυρίδου που επανέρχεται μετά από σοβαρό τραυματισμό (κάνει μπαμ στο πως παίζει και έχει επηρεαστεί) και μάλιστα ΔΕΝ κάνει προπονήσεις(!!!) συν ξένες αμφιβόλου ποιότητας! Άρα είναι σίγουρα σε χειρότερη μοίρα θεωρητικά! Πρακτικά τελικά δεν απέχει από αυτό που λέω! Όσον αφορά τον Πανιώνιο....συγγνώμη αλλά η Γιοβάνοβιτς έπαιξε μόλις 4 ματς που λες όμως ήταν σημαντικά(!!!) και ψυχολογικά αλλά και πρακτικά για να βοηθήσει την ομάδα να βρει ρυθμό, η Χίλι......ξέρεις ακριβώς τι κάνει και δεν χρειάζεται και χρόνο προσαρμογής και μόνο η Τζόνσον ήταν ένα ερωτηματικό! Η Σπαθάρου.....με μια κακή χρονιά δεν μπορείς να "σβήσεις" το τι ξέρει από μπάσκετ, η Σεμανιάκου είναι σε καλή κατάσταση,η Μπόνι δεν χρειάζεται να βάζει 30 πόντους για να βοηθήσει.....βοηθάει αλλιώς συν ότι γενικά ο Πανιώνιος είναι πιο "σωστά στημένος" σε όλα και φαίνεται! Βάλε τώρα όπως έγραψα και πριν τον συνδυασμό νικών και ομοιογένειας και να η πολύ καλύτερη ομάδα από πέρσι!!!

3.Για τον Φάρο.....δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω γιατί πέρα από το ότι δεν παίζει ωραίο μπάσκετ (σε σχέση βέβαια και με το τι παίκτριες έχει) θα μπορούσε να είχε πολύ περισσότερες ήττες.....αλλά.....!!!!
ggrilik
Νίκη Λευκάδας - Δάφνη Αγίου Δημητρίου, έξη παρατάσεις blink.gif

parketeza
QUOTE (ggrilik @ Mar 4 2018, 16:19 ) *
Νίκη Λευκάδας - Δάφνη Αγίου Δημητρίου, έξη παρατάσεις blink.gif

Απίστευτο! Κι εμείς χάναμε τον χρόνο μας βλέποντας Ολυμπιακός-Φάρος!
Άτιμη.. κενωνία... ugly_tocktock.gif
BASKET TUNE
Καλά παίκτριες είχαν; Δεν είχαν φθαρεί από φάουλ;
benchwarmer
17η αγωνιστική, μόλις 5 πλέον μακριά από την λήξη της κανονικής περιόδου.

Παναθηναϊκός 44 - Πανιώνιος 63
Τιμητική διαφορά για τα κορίτσια του Παναθηναϊκού, ο Πανιώνιος φυσικά με ευρύ ροτέισιον και κοιτώντας τα επόμενα ματς.

Ολυμπιακός Βόλου 76 - ΠΑΟΚ 82
Ωραίο επιθετικό ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει την Λιούις να θυμίζει τις πρώτες της εμφανίσεις, με 27 πόντους (11/13 σουτ) και 11 ριμπάουντ. Οι Βολιώτισσες σίγουρα έκαναν σωστή αλλαγή της 2ης ξένης (με την Γουίλιαμς να έχει και αυτή 27 πόντους σήμερα), πλέον όμως τα πράγματα ζορίζουν και το πρόγραμμα είναι δύσκολο από εδώ και πέρα. Θα χρειαστούν μάλλον πολλαπλές υπερβάσεις στα πλέι-άουτ.

Παναθλητικός 72 - Αθηναϊκός 77
Ο Παναθλητικός έφτασε κοντά σε μία σημαντική νίκη, παρά το ότι εμφανίστηκε μόλις με μία ξένη. Δεν τα κατάφερε όμως, πλέον είναι σχεδόν δεδομένο το μειονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ, μένει να δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλος και με ποιο σκορ θα πάνε εκεί... Ο Αθηναϊκός συνεχίζει στο γνωστό του στυλ που έχουμε περιγράψει, με τις ξένες του να κάνουν τα πάντα και ελπίζει στην είσοδο στην 4άδα.

Εσπερίδες 63 - Πρωτέας Βούλας 57
Ντέρμπι παραμονής, με τις δύο ομάδες βέβαια να είναι τα φαβορί να την κατακτήσουν και οι δύο. Οι Εσπερίδες έχουν την καταπληκτική Μούρερ να κάνει τα πάντα (17.1 πόντοι, 9.5 ριμπάουντ, 4.5 ασίστ, 2.5 κλεψίματα), ο Πρωτέας με την προσθήκη της Ντέλβα είναι σχεδόν άλλη ομάδα, ενώ σήμερα είχε και την 20χρονη Κολλάτου με 19 πόντους (ρεκόρ της στην Α1), μακάρι να συνεχίσει να εξελίσσεται, οι κοπέλες σε αυτές τις ηλικίες που μπορούν να εξελιχθούν σε κάτι πολύ καλό είναι μετρημένες στα δάχτυλα.

Ολυμπιακός 74 - Φάρος Κερατσινίου 49
Κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού για 20 λεπτά (30-30 στο ημίχρονο) απέναντι στον Φάρο που του έλειπε και η πρώτη του σκόρερ Κεχαγιά. Στη συνέχεια αποκαταστάθηκε η τάξη με την χρήση μίας ζώνης απέναντι στον Φάρο των 0 εύστοχων τριπόντων (το είχαμε αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ), όμως τουλάχιστον κοντά στο καλάθι νομίζω πως Λυκέντρα και Παπαμιχαήλ μάλλον εξέθεσαν τον καλοκαιρινό προγραμματισμό των ερυθρολεύκων που δεν τις συμπεριέλαβε.... Υπάρχει διάθεση και κάποιο χρήμα, πολύ φοβάμαι όμως πως λείπει η απαιτούμενη τεχνογνωσία σε κάποια πράγματα. Ο Φάρος νομίζω έδειξε πως παραμένει το φαβορί για την 2η θέση, να δούμε τι θα μπορέσει να κάνει και στο final4 του Κυπέλλου.
Το ματς υπάρχει στο ErtPlay, μακάρι να υπάρξει και συνέχεια στις μεταδόσεις.

Νίκη Λευκάδας 109 - Δάφνη Αγ.Δημητρίου 106
Τι να πεις τώρα εδώ. Το ματς όχι της χρονιάς αλλά πολλών χρονιών. 6 παρατάσεις, δηλαδή συνολική διάρκεια 70 λεπτών, ενώ στο πρώτο ημίχρονο η Δάφνη βρέθηκε να προηγείται και με 20+ πόντους. Συγχαρητήρια σε όλες τις κοπέλες, ξεχώρισαν οι 30 πόντοι της Τσινέκε σε... 61 λεπτά, ενώ για την Δάφνη η πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος Ντίτρικ ήταν μάλλον μέτρια με 20 πόντους σε 54 λεπτά. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω για τα φάουλ, η Δάφνη τελείωσε το ματς με μόλις 5 παίχτριες Γιαννέλη-Βλάνη-Μανώλη-Μούλη-Πατεράκη (και έξω με 5 τις Αλεξανδρή-Καλαμπάκου-Ντίτρικ-Γιαμπάνη-Ροσέλ) και η Λευκάδα με τις Τσινέκε-Τσαμπούρη-Τσέρου-Γουίτεντ και την 17χρονη Μπάρκα που είχε παίξει ως τώρα μόλις 12 λεπτά στο πρωτάθλημα σε ένα ματς με τον Παναθηναϊκό, και εκτός με 5 φάουλ τις Ντάναμ-Όστρια-Τελίδου-Κοντογιώργου.
http://www.sportsdata.gr/basketball/women/...ame.asp?game=97
EDIT: Η Δάφνη έχει υποβάλει ένσταση για ένα καλάθι της Μούλη στο τέλος της τρίτης παράτασης που κρίθηκε εκπρόθεσμο...

Βαθμολογία
Ολυμπιακός 17-0
Φάρος 15-2
Πανιώνιος 13-4
Δάφνη 10-7
----------------------
Αθηναϊκός 9-8
ΠΑΟΚ 9-8
Νίκη Λευκάδας 9-8
----------------------
Εσπερίδες 7-10
Πρωτέας 6-11
Ολυμπιακός Β. 4-13
Παναθλητικός 3-14
----------------------
Παναθηναϊκός 0-17
benchwarmer
18η αγωνιστική και τα πράγματα ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρίσει ούτε για την τετράδα ούτε για τα πλέι-άουτ, καλό αυτό για το ενδιαφέρον του πρωταθλήματος.

Αθηναϊκός 68 - Παναθηναϊκός 50
Στο 30' ο Παναθηναϊκός έχανε μόνο με 5, πιθανόν να είναι και η καλύτερή του φετινή εμφάνιση. Ελπίζω πραγματικά να είναι κάποιο σημάδι ότι τα κορίτσια του βελτιώθηκαν μέσα από αυτήν την φετινή συχνά επώδυνη δοκιμασία.

ΠΑΟΚ 75 - Εσπερίδες 53
Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ που έδωσε χρόνο σε όλες τις κοπέλες του και συνεχίζει για την μάχη της τετράδας, έχοντας όμως μάλλον το δυσκολότερο πρόγραμμα. Υπάρχει βεβαίως και το φάιναλ-φορ του Κυπέλλου μπροστά. Οι Εσπερίδες δεν πήραν καμία βοήθεια από τις Ελληνίδες τους (3η σκόρερ της ομάδας η Λουκάτου με... 5 πόντους) και πλέον κοιτάνε το ματς της επόμενης βδομάδας με τον Παναθλητικό, το οποίο μπορεί να τις φέρει με το 1.5 πόδι στην παραμονή.

Πρωτέας Βούλας 80 - Παναθλητικός 78
Mεγάλη προσπάθεια για τον Παναθλητικό, που μάλιστα θα αγωνίζεται οριστικά πλέον με μόλις μία ξένη. Η ήττα όμως αυτή πιθανότατα θα αποβεί η ταφόπλακα στον στόχο της παραμονής σε πιθανό σταύρωμα με τον Πρωτέα στα πλέι-άουτ (η σειρά θα ξεκινήσει από 0-2). Το καλύτερο ματς της Σταυρίδου μετά την επιστροφή της και σημαντική βοήθεια και από τις υπόλοιπες Ελληνίδες (Σύρρα, Χαιριστανίδου κλπ), αλλά δεν αρκούσε. Για τον Πρωτέα τα ξαναείπαμε, με την Ντέλβα (20π-11ρ σήμερα) είναι πλέον άλλη ομάδα, ενώ έχουμε και σε βίντεο τις τελευταίες φάσεις του ματς:
https://www.youtube.com/watch?v=fAJFaPd5-6I

Δάφνη Αγίου Δημητρίου 53 - Ολυμπιακός 85
Μετά από κάποιες κακές εμφανίσεις, ο Ολυμπιακός δεν είχε όρεξη για πολλά πολλά σήμερα...

Φάρος Κερατσινίου 92 - Ολυμπιακός Βόλου 49
Χωρίς σχόλια. Το μόνο ενδιαφέρον είναι πότε θα επιστρέψει η Κεχαγιά για τον Φάρο και η Γουίλιαμς για τον Βόλο, που βέβαια και οι δύο δύσκολα θα αλλάξουν την μοίρα των ομάδων τους.

Πανιώνιος 73 - Νίκη Λευκάδας 68
Καθολική επικράτηση των ψηλών του Πανιωνίου απέναντι σε αυτές της Λευκάδας, χαρακτηριστικό οι 20 πόντοι και 20(!) ριμπάουντ της Χίλι, ενώ καθοριστικοί ήταν και οι 12 πόντοι της Σεμανιάκου. Η Λευκάδα βρέθηκε πίσω με 20 πόντους στο 1ο ημίχρονο, γύρισε όμως το ματς με πρώτη σκόρερ την Τσινέκε με 20 (που δεν βγήκε δευτερόλεπτο) αλλά δεν τα κατάφερε. Η βαθμολογική της θέση αφήνει ανοιχτά τόσο τα πλέι-οφ όσο και τα πλέι-άουτ(!), το ματς της επόμενης αγωνιστικής με τον Αθηναϊκό θα είναι πολύ σημαντικό.


Βαθμολογία
Ολυμπιακός 18-0
Φάρος 16-2
Πανιώνιος 14-4
Δάφνη 10-8
--------------------------
Αθηναικός 10-8
ΠΑΟΚ 10-8
Λευκάδα 9-9
-------------------------
Εσπερίδες 7-11
Πρωτέας 7-11
Ολυμπιακός Β. 4-14
Παναθλητικός 3-15
---------------------------
Παναθηναικός 0-18

Μετά και την επόμενη αγωνιστική θα μιλήσουμε αναλυτικά για τα διάφορα σενάρια κλπ.
jhantzop
QUOTE(benchwarmer @ Mar 11 2018, 21:16 ) *
Μετά και την επόμενη αγωνιστική θα μιλήσουμε αναλυτικά για τα διάφορα σενάρια κλπ.

Δεν πειράζει να κάνω τώρα μια πρώτη ανάλυση των playouts, ε;

8. Πρωτέας Βούλας
9. Εσπερίδες
10. Παναθλητικός
11. Ολυμπιακός Βόλου

Πρωτέας Βούλας - Ολυμπιακός Βόλου (2-0)
Εσπερίδες - Παναθλητικός (2-0 ή 1-1)

Δεν βλέπω να κινδυνεύει η Λευκάδα.
benchwarmer
19η αγωνιστική, τελευταία πριν το διάλειμμα του final-4 του κυπέλλου, για να επανέρθουμε μετά με τις 3 τελευταίες.

Ολυμπιακός 95 - Πανιώνιος 56
Χωρίς πολλά σχόλια. Βρέθηκα και στο γήπεδο πάντως (ωραίο κλίμα γενικά), για τον Ολυμπιακό φυσικά δεν υπάρχουν πολλά να πω, από τον Πανιώνιο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις η ποιότητα της Χίλι (έστω σε ένα τέτοιο ματς), που είναι και μόλις 23 οπότε δεν αποκλείεται να την δούμε στο μέλλον σε ψηλότερο ευρωπαϊκό επίπεδο.

Παναθηναικός 49 - Πρωτέας 82
Κι εδώ χωρίς πολλά σχόλια, μακάρι ο Παναθηναικός να βρει σύντομα τον δρόμο του και να επιστρέψει, αλλά ελπίζω το ταξίδι στην Α2 να το κάνει χωρίς την Κατερίνα και την Σύνθια, οι οποίες θα πρέπει να βρούνε πλέον σοβαρό χρόνο συμμετοχής σε "κανονική" (και δεν το λέω υποτιμητικά προς τον Παναθηναϊκό φυσικά) ομάδα της Α1. Στατιστικό του ματς ένα μάλλον τρελό παρολίγον τριπλ-νταμπλ της Καμπουράκη του Πρωτέα με 13π-9ρ-8κλ.

Ολυμπιακός Βόλου 70 - Δάφνη Αγίου Δημητρίου 72
Οι Βολιώτες είχαν την ιστορία με την καταγγελία για το ματς με τον Φάρο (για την οποία δεν θέλω να επεκταθώ, υπάρχει φυσικά στο διαδίκτυο να την δει κάποιος) και συνεχίζουν πάντως να προσπαθούν χάνοντας ένα ακόμη ματς στις λεπτομέρειες. Ίσως αν είχαν από την αρχή την Γουίλιαμς των 17 πόντων μ.ο. (με 24π και 19ρ σήμερα) αντί για την Φέρμπανκς των 7 πόντων μ.ο. να είχαν κάποιες νίκες παραπάνω. Η Δάφνη συνεχίζει με σκοπό την 4η θέση, με στατιστικό χαρακτηριστικό του παιχνιδιού της την πολύ καλή αναλογία ασίστ-λαθών (χάρη σε Ντίτρικ-Αλεξανδρή κυρίως), είναι η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος σε αυτό, πλην Ολυμπιακού φυσικά.

Εσπερίδες 75 - Παναθλητικός 59
Άνετη νίκη για τις Εσπερίδες (και χρυσάφι βαθμολογικά) με την Μούρερ να κάνει επιτέλους το τριπλ-νταμπλ που τριγύριζε καιρό (11π-12ρ-11α). Ο Παναθλητικός έχει την Σταυρίδου να ανεβαίνει σιγά σιγά, αλλά πλέον με μόλις μία ξένη χρειάζεται ένα θαύμα για την παραμονή.

Νίκη Λευκάδας 78 - Αθηναικός 65
Και οι δύο ομάδες έχουν σφραγίσει την παραμονή τους και κυνηγούν πλέον την τετράδα. Σπουδαία εμφάνιση για όλη την πεντάδα της Λευκάδας, με κορυφαία την Τσινέκε με 22 πόντους (που έχει ακόμα διακυμάνσεις, αλλά σίγουρα βελτιώνεται και είναι πολύ ευχάριστο αυτό), ενώ για τον Αθηναϊκό δεν αγωνίστηκε η Μακέι και ήρθε φυσιολογικά η ήττα... Και λόγω αυτού αγωνίστηκαν Τζανετάτου-Κόνιαλη-Σλούκα-Λιτλ 40 λεπτά, με την Σουάν 38:05.... Με 8 φάουλ παθητικό σε όλο το ματς (δηλαδή δεν παίζεις άμυνα γιατί δεν έχεις παίχτριες), δεν μπορείς να κερδίσεις.

ΠΑΟΚ 75 - Φάρος Κερατσινίου 67
Το ντέρμπι της αγωνιστικής και πολύ μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ που έδειξε την δυναμική του, όντας καλύτερος μάλλον σε όλο το ματς. 20 πόντοι και 13 ριμπάουντ για την Λιούις, 17 πόντοι και 8 ασίστ για την Λύμουρα. Από την άλλη ο Φάρος δεν κατάφερε να κάνει την διαφορά με τις ψηλές του (σπάνιο φέτος) και γνώρισε την πρώτη του ήττα από ομάδα πλην Ολυμπιακού. Μακάρι να είχαμε εικόνα από τέτοια ματς...



Βαθμολογία
Ολυμπιακός 19-0
Φάρος 16-3
Πανιώνιος 14-5
Δάφνη 11-8
------------------
ΠΑΟΚ 11-8
Αθηναϊκός 10-9
Λευκάδα 10-9
-------------------
Εσπερίδες 8-11
Πρωτέας 8-11
Ολυμπιακός Β. 4-15
Παναθλητικός 3-16
--------------------
Παναθηναικός 0-19


* Για τα πλέι-άουτ είναι πλέον απόλυτα γνωστές οι 4 που θα συμμετάσχουν, καθώς και ποιες θα έχουν το πλεονέκτημα. Μένει να δούμε ποια θα είναι τα ζευγάρια των 4 ομάδων και τα σκορ με τα οποία θα μπούνε οι ομάδες εκεί. Μέχρι στιγμής οι Εσπερίδες είναι στο 2-0 με τον Παναθλητικό και στο 1-1 με τον Βόλο, ενώ ο Πρωτέας είναι στο 2-0 με τον Παναθλητικό (που πρακτικά είναι υποβιβασμένος λοιπόν) και τελευταία αγωνιστική παίζει εντός με τον Βόλο τον οποίο έχει κερδίσει και εκτός. Δεν αποκλείεται να έχουμε κάποια μαγειρέματα γενικά ώστε να βγουν τα ζευγάρια όπως θα βολέψουν κάποιους καλύτερα...

* Για την 4η θέση, την άλλη αγωνιστική υπάρχει το πολύ σημαντικό ματς μεταξύ Δάφνης και ΠΑΟΚ που θα κρίνει τα περισσότερα (με την Δάφνη να έχει κερδίσει στη Θεσσαλονίκη). Τίποτα δεν αποκλείεται, για παράδειγμα το πιο εύκολο πρόγραμμα το έχει η Λευκάδα που τις 3 τελευταίες αγωνιστικές έχει Πρωτέα-Παναθλητικό-Παναθηναικό.

ggrilik
QUOTE (benchwarmer @ Mar 18 2018, 16:44 ) *
Ολυμπιακός Βόλου 70 - Δάφνη Αγίου Δημητρίου 72
Οι Βολιώτες είχαν την ιστορία με την καταγγελία για το ματς με τον Φάρο (για την οποία δεν θέλω να επεκταθώ, υπάρχει φυσικά στο διαδίκτυο να την δει κάποιος)

Φέτος έχουν καταγγείλει και τον Αθηναϊκό

«H Διοικούσα Επιτροπή των τμημάτων Καλαθοσφαίρισης του ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937 με αίσθημα ευθύνης έναντι των αθλητριών της, των προπονητών της, των εκατοντάδων παιδιών που αθλούνται στο Σύλλογο και των χιλιάδων φιλάθλων της, άφησε να περάσουν λίγες ημέρες , από τον αγώνα με τον ΑΣ ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΒΥΡΩΝΑ, για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας Καλαθοσφαίρισης Γυναικών προκειμένου αφενός να ενημερώσει και αφετέρου να καταγγείλει το γηπεδούχο σωματείο για τη κάκιστη, επιθετική και βίαιη αντιμετώπιση του προς την ομάδα μας …»

Χωρίς να μπορώ να πω αν υπάρχει βάση (ελπίζω όχι) , μπορώ όμως σίγουρα να πω πως τους αρέσει πολύ το άθλημα .. της καταγγελίας. Τα ίδια και πέρσι στην Α2, μια με το Διμήνι (οπου είχαν 100% άδικο και ξεπέρασαν κάθε όριο ανοχής - δικής μου ανοχής) μια με τους διαιτητές, μια με σκοτεινές δυνάμεις που "απεργάζονταν" το κακό του συλλόγου, τελικά πρώτοι βγήκαν και δεν νομίζω πως τους βοήθησαν οι καταγγελίες, απλά η ομάδα ήταν καλή. Τώρα στην Α1 κάτι η υψηλή δυσκολία, κάτι η ατυχία και κινδυνεύουν να πέσουν. Συμβαίνουν αυτά, δεν είναι ανάγκη να φταίει κάποιος. Επιμονή κι υπομονή χρειάζεται, κι έργα κι όχι λόγια. Αν αγαπάνε την ομάδα κι έχουν κι υποστήριξη απ τον κόσμο θα ξανανέβουν, ίσως ξαναπέσουν και ματαξανανέβουν μέχρι να σταθεροποιηθούν.


Αναφορικά με τις παίκτριες του ΠΑΟ, για Κατερίνα συμφωνώ μαζί σου. Για την Σύνθια δεν ξέρω, προφανώς μπορεί να παίξει Α1 αλλά πιθανώς η πολύ ανταγωνιστική Α2 νότου να της κάνει περισσότερο καλό μια που θα έχει περισσότερη ελευθερία να δοκιμάζει νέες κινήσεις, κλπ. Είναι κάτι που χρειάζεται σκέψη.

parketeza
QUOTE (benchwarmer @ Mar 18 2018, 16:44 ) *
Εσπερίδες 75 - Παναθλητικός 59
Ο Παναθλητικός [...] χρειάζεται ένα θαύμα για την παραμονή.

Αν ο Παναθλητικός πέσει, η Θεσσαλονίκη θα έχει -1 ομάδα στην Α1. Αλλά θα ανέβει ο Ηρακλής οπότε ερχόμαστε πάλι στα ίσια. smile.gif Θα προτιμούσα όμως την ομάδα από τις Συκιές στην πρώτη κατηγορία, και όχι τις άλλες, αλλά πού να εξηγώ τώρα το γιατί! Ας πρόσεχαν όμως γιατί… θάλαττα τα έκαναν εκεί στο Επταπύργιο!

QUOTE
Νίκη Λευκάδας 78 - Αθηναικός 65
[...]
Με 8 φάουλ παθητικό σε όλο το ματς (δηλαδή δεν παίζεις άμυνα γιατί δεν έχεις παίχτριες), δεν μπορείς να κερδίσεις.

Αυτό το παιχνίδι φέτος το έχουμε δει από την ανάποδη, στην Εργάνη. Και ακόμα θυμάμαι πόσο κακό μπάσκετ έπαιξε η Νίκη σε εκείνο το ματς. Προφανώς κάτι έχει αλλάξει από τότε, αλλά δυστυχώς οι άνθρωποί της δεν έχουν καταφέρει να το "επικοινωνήσουν" έτσι ώστε να φτάσει και σε μας! Οπότε εγώ θα μείνω με την άσχημη εικόνα της Εργάνης! biggrin.gif

Το επιχείρημά σου για τον Αθηναϊκό και τα φάουλ έχει βάση, αλλά νομίζω μόνο κατά το ήμισυ. Και πέρσι, απ’ όσο θυμάμαι, ο Αθηναϊκός κάτι ανάλογο έπαιζε: ελάχιστες επαφές και αρκετά ανοιχτά κι ελεύθερα! Επομένως είναι και θέμα προπονητικής κατεύθυνσης κι όχι μόνο ανάγκης!

QUOTE
ΠΑΟΚ 75 - Φάρος Κερατσινίου 67
[...]
Μακάρι να είχαμε εικόνα από τέτοια ματς...

Εδώ δεν έχουμε –ακόμα– εικόνα από ΤΟ ματς Νίκη-Δάφνη; Πλάκα μας κάνεις κι εσύ; blink.gif
ggrilik
QUOTE (parketeza @ Mar 18 2018, 22:52 ) *
Εδώ δεν έχουμε –ακόμα– εικόνα από ΤΟ ματς Νίκη-Δάφνη; Πλάκα μας κάνεις κι εσύ; blink.gif


Θες αγώνα, ε? Αγώνα δεν έχουμε.
Έχουμε pre-game όμως.
Σαν εκείνο το " τιμωρητικό" αν θυμάσαι.. wink.gif
parketeza
QUOTE (ggrilik @ Mar 19 2018, 00:16 ) *
Θες αγώνα, ε? Αγώνα δεν έχουμε.
Έχουμε pre-game όμως.
Σαν εκείνο το " τιμωρητικό" αν θυμάσαι.. wink.gif


smiley.gif
Στο τέλος να δεις που όλες θα καταλήξουν καταζητούμενες και τιμωρημένες! Κι όχι μόνο η συμπαθής με την κοτσίδα!
Στην παρανομία, ένα πράμα...
benchwarmer
20η αγωνιστική, απομένουν πλέον 2 ακόμα, οι οποίες και θα αργήσουν καθώς υπάρχει τώρα ένα διάλειμμα 2 βδομάδων.

Αθηναϊκός 48 - Ολυμπιακός 97
Χωρίς σχόλια.

Πανιώνιος 74 - Ολυμπιακός Βόλου 36
Το ίδιο, δεύτερο νταμπλ σκορ στην ίδια αγωνιστική...

Παναθλητικός 59 - Παναθηναϊκός 47
Νέα αλλαγή προπονητή στον Παναθλητικό, με την Διαβολεμένου στη θέση της Καφαντάρη, όμως πλέον το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω...

Φάρος 60 - Εσπερίδες 55
Πολύ δύσκολη νίκη για τον Φάρο, πιστεύω πως θα δούμε πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια με τον Πανιώνιο για τις θέσεις 2-3. Οι Εσπερίδες φυσικά με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουν να φοβούνται τίποτα στα πλέι-άουτ.

Πρωτέας Βούλας 73 - Νίκη Λευκάδας 63
Άλλη μία νίκη για τον Πρωτέα, ο οποίος από τότε που ήρθε και η Ντέλβα έχει ρεκόρ 5-2 και δεν πιστέυω πως θα κινδυνέψει κι αυτός στα πλέι-άουτ. Η Λευκάδα σιγά σιγά ολοκληρώνει τη σεζόν της, η οποία είχε την σαφώς ελπιδοφόρα παρουσία της 18χρονης Έλενας Τσινέκε με 13.7 πόντους μέσο όρο αυτή τη στιγμή.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου 68 - ΠΑΟΚ 57
ΤΟ ντέρμπι της αγωνιστικής, που ήταν πράγματι τέτοιο στο πρώτο μέρος μέχρι να κάνει μεγάλο σερί στην 3η περίοδο η Δάφνη. 26 πόντοι για την εκπληκτική Ντίτρικ, η οποία οδηγεί την Δάφνη εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην είσοδο στην 4άδα και πιθανότατα θα αξίζει και το άτυπο βραβείο της ΜVP του πρωταθλήματος. Ο φιναλίστ του Κυπέλλου ΠΑΟΚ θα αρκεστεί μάλλον στην 5η θέση, μάλλον αποτυχία για μία ομάδα με 3 ξένες (σε σύγκριση με τις 2 των Φάρου-Πανιωνίου-Δάφνης) + την μοναδική διεθνή παίχτρια του πρωταθλήματος πλην Ολυμπιακού (Λύμουρα). Θετικό πάντως τα σημαντικά λεπτά που πήρε μέσα στη χρονιά η μόλις 16χρονη Κριμιλή.


Βαθμολογία
Ολυμπιακός 20-0
Φάρος 17-3
Πανιώνιος 15-5
Δάφνη 12-8
---------------------
ΠΑΟΚ 11-9 (Η Δάφνη έχει την ισοβαθμία και με νίκη επί των Εσπερίδων εντός τελειώνει την υπόθεση 4άδα)
Αθηναϊκός 10-10
Νίκη Λευκάδας 10-10
----------------------
Πρωτέας Βούλας 9-11 (έχει να παίξει με Ολυμπιακό, επομένως πολύ πολύ δύσκολα θα σωθεί απευθείας)
Εσπερίδες 8-12
Παναθλητικός 4-16
Ολυμπιακός Β. 4-16 (όποια και αν είναι τελικά τα ζευγάρια των πλέι-άουτ, η εικόνα των ομάδων είναι τέτοια που υπάρχουν δύο τεράστια φαβορί και δύο ομάδες ήδη με το 1.5 πόδι στην Α2)
----------------------------
Παναθηναϊκός 0-20
ggrilik
QUOTE (benchwarmer @ Apr 1 2018, 18:03 ) *
Δάφνη Αγ. Δημητρίου 68 - ΠΑΟΚ 57
ΤΟ ντέρμπι της αγωνιστικής, που ήταν πράγματι τέτοιο στο πρώτο μέρος μέχρι να κάνει μεγάλο σερί στην 3η περίοδο η Δάφνη. 26 πόντοι για την εκπληκτική Ντίτρικ, η οποία οδηγεί την Δάφνη εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην είσοδο στην 4άδα και πιθανότατα θα αξίζει και το άτυπο βραβείο της ΜVP του πρωταθλήματος. Ο φιναλίστ του Κυπέλλου ΠΑΟΚ θα αρκεστεί μάλλον στην 5η θέση, μάλλον αποτυχία για μία ομάδα με 3 ξένες (σε σύγκριση με τις 2 των Φάρου-Πανιωνίου-Δάφνης) + την μοναδική διεθνή παίχτρια του πρωταθλήματος πλην Ολυμπιακού (Λύμουρα). Θετικό πάντως τα σημαντικά λεπτά που πήρε μέσα στη χρονιά η μόλις 16χρονη Κριμιλή.

Απ ότι βλέπω στα στατιστικά σ'αυτό το παιχνίδι παρόλο που στο ημίχρονο ήταν 33-33 έπαιξαν 10 λεπτά η Αθηνά Λέξα (2002) και 16 λεπτά η Κριμίλη (2000). Νομίζω πως οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ κάθισαν και τα είπαν, κατάλαβαν πως έτσι δεν πάει, οπότε αποφάσισαν να φροντίσουν περισσότερο τις υποδομές, έστω κι αν αυτό φέρνει κάποιες ήττες παραπάνω. Δεν τους το χα γιατί είναι ανεπίτρεπτα συντηρητικοί.. rolleyes.gif
ggrilik
διόρθωση, 2001 η Κριμίλη. 40.gif
ggrilik
Έχουμε και τα καλάθια απ το Παναθλητικός 59 - Παναθηναϊκός 47

Εζέτζα και Τσινέκε Κατερίνα, σούπερ

https://www.youtube.com/watch?v=1xWn15bpf14
benchwarmer
Επιστροφή στη δράση μετά από αρκετά μεγάλο διάλειμμα, με την προτελευταία αγωνιστική.


Εσπερίδες 65 - Παναθηναϊκός 39
Χωρίς σχόλια, ειδικά από τη στιγμή που έλειπε και η Εζέτζα. Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πάντως πέτυχαν ό,τι καλύτερο μπορούσαν φέτος, τον τίτλο δηλαδή των Νεανίδων. Με τις Εσπερίδες αγωνίστηκε και η Ιωάννα Παπακώστα του 2003, μόλις... 33 χρόνια μικρότερη δηλαδή της συμπαίκτριάς της Τατιάνας Ζότοβα.

Ολυμπιακός 93 - Πρωτέας Βούλας 53
Χωρίς σχόλια. Ελπίζω ήδη στον Ολυμπιακό να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν ενόψει της νέας χρονιάς, αποφεύγοντας τις φετινές (και περσινές) αστοχίες.

ΠΑΟΚ 56 - Πανιώνιος 66
Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ για τον Πανιώνιο, θα πρέπει όμως να σημειώσουμε ότι ο ΠΑΟΚ μοίρασε τον χρόνο σε όλες τις κοπέλες, και μάλιστα πρώτη του σκόρερ με 14 πόντους αναδείχθηκε η Ιωάννα Κριμιλή του 2001, η οποία έπαιξε σχεδόν σε όλα τα φετινά ματς με κάπου 8-10 λεπτά μέσο όρο, μακάρι του χρόνου να την δούμε ακόμα περισσότερο, υπάρχει χώρος στο πρωτάθλημά μας για αυτά τα κορίτσια. Ο Πανιώνιος ουσιαστικά ξεκινάει την σειρά των ημιτελικών την άλλη βδομάδα, υποδεχόμενος τον Φάρο (τυπικά η σειρά ξεκινάει αργότερα, απλώς μένει να δούμε αν θα μπει ο Φάρος με 2-0 ή με 1-1)

Νίκη Λευκάδας 92 - Παναθλητικός 50
Λευκή πετσέτα πιθανότατα από τον Παναθλητικό, καθώς είτε παίξει με τις Εσπερίδες είτε με τον Πρωτέα στα πλέι-άουτ θα ξεκινήσει με μειονέκτημα έδρας και 0-2... Χωρίς την Τσινέκε η Λευκάδα (ελπίζω όχι για κάτι σοβαρό), που ολοκληρώνει μία όμορφη χρονιά χωρίς ιδιαίτερα παρατράγουδα (και με το φοβερό ματς των 6 παρατάσεων στο ενεργητικό της).

Φάρος Κερατσινίου 63 - Δάφνη Αγίου Δημητρίου 57
Άλλο ένα ματς που μίλησε η δύναμη του Φάρου κάτω από τα καλάθια, με τις Τζόνσον-Γουόκερ-Παπαμιχαήλ να έχουν 48 πόντους και 29 ριμπάουντ, ενώ όλη η ομάδα είχε μόλις 0/4 τρίποντα. Για την συνέχεια του Φάρου τα είπαμε πιο πάνω, ενώ και η Δάφνη κλείδωσε τη θέση της στην τετράδα για δεύτερη συνεχή χρονιά (σημαντική επιτυχία), ανεξάρτητα (αν δεν κάνω λάθος) των αποτελεσμάτων της τελευταίας αγωνιστικής.

Ολυμπιακός Βόλου 70 - Αθηναικός 55
Ο Αθηναϊκός κατέβηκε με μόλις 1 από τις 3 ξένες του, επομένως δεν θα πρέπει να ξενίζει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα. Οι Βολιώτισσες φαίνεται πως σε αντίθεση με τον Παναθλητικό θα παλέψουν για την παραμονή μέχρι τέλους. Υπάρχει πάντως μεγάλο μπλέξιμο σχετικά με τα ζευγάρια των πλέι-άουτ που θα αναλυθεί στο τέλος. Στα του ματς, εκπληκτικό στατιστικό το 11ασίστ-0λάθη της Ραφαέλας Σουλτάνη.

Βαθμολογία
Ολυμπιακός 21-0
Φάρος 18-3
Πανιώνιος 16-5
Δάφνη 12-9
--------------------
Λευκάδα 11-10
ΠΑΟΚ 11-10
Αθηναϊκός 10-11
--------------------
Εσπερίδες 9-12
Πρωτέας 9-12
Ολυμπιακός Β. 5-16
Παναθλητικός 4-17
----------------------
Παναθηναικός 0-21

Για τα πλέι-άουτ λοιπόν:
Οριστικά είναι 10ος ο Ολυμπιακός Β. και 11ος ο Παναθλητικός. Για την 8η-9η θέση οι Εσπερίδες έχουν την ισοβαθμία με τον Πρωτέα, οι οποίες Εσπερίδες όμως έχουν να πάνε στην Δάφνη, ενώ ο Πρωτέας παίζει εντός με τον Βόλο. Οι Βολιώτισσες με τη σειρά τους (κοιτώντας το καλύτερο δυνατό ζευγάρωμα στα πλέι-άουτ) είναι στο 1-1 με τις Εσπερίδες, ενώ με τη Βούλα στο 0-1 και παίζουν όπως είπαμε τελευταία αγωνιστική. Μπερδευτήκατε? Κι εγώ icon_drunk.gif
Ελπίζω όλα να κριθούν στο γήπεδο και όχι κοιτώντας τα άλλα ματς rolleyes.gif

Οι πρώτες (σε μέσους όρους αυτή τη φορά, μιας που μερικές έχουν χάσει κάποια ματς):
Σκόρερ: Ντίτρικ (Δάφνη) 18.5, Μακέι (Αθηναϊκός) 17.6, Λιούις (ΠΑΟΚ) 17.5, Άντριους (Ολυμπιακός Β.) 17.0, Μούρερ (Εσπερίδες) 16.8
Ριμπάουντ: Λιτλ (Αθηναϊκός) 14.0, Χίλι (Πανιώνιος) 11.6, Γουίλιαμς (Ολυμπιακός Β.) 10.5, Εζέτζα (Παναθηναϊκός) 10.2, Τζόνσον (Φάρος) 10.2
Ασίστ: Σπαθάρου (Πανιώνιος) 5.9, Λύμουρα (ΠΑΟΚ) 5.8, Χατζηνικολάου (Ολυμπιακός) 5.8, Ντίτρικ (Δάφνη) 5.4, Αλεξανδρή (Δάφνη) 4.9
Κλεψίματα: Γκόβαν (Πρωτέας) 3.3, Λιτλ (Αθηναϊκός) 2.8, Άντερσον (Ολυμπιακός) 2.5, Αλμπάνεζ (ΠΑΟΚ) 2.5, Μούρερ (Εσπερίδες) 2.4
Τρίποντα: Μάλτση (Ολυμπιακός) 2.6, Σπαθάρου (Πανιώνιος) 2.4, Ταντουρόφσκα (Ολυμπιακός Β.) 2.3, Μακέι (Αθηναϊκός) 2.2, Ντίτρικ (Δάφνη) 2.0
TENDEX (όπου λαμβάνεται υπόψη και ο χρόνος συμμετοχής): Ντέλβα (Πρωτέας) 0.737, Σπυριδοπούλου (Ολυμπιακός) 0.720, Μάλτση (Ολυμπιακός) 0.701, Χίλι (Πανιώνιος) 0.689, Ροσέλ (Δάφνη) 0.642
benchwarmer
Τελευταία αγωνιστική λοιπόν.

Παναθλητικός 43 - Ολυμπιακός 103
Χωρίς σχόλια. Και χωρίς ξένες πλέον ο Παναθλητικός, τυπική διαδικασία τα πλέι-άουτ.

Αθηναϊκός 55 - ΠΑΟΚ 87
Αδιάφορο ματς μεταξύ των δεύτερων ουσιαστικά κάθε ομάδας. 25 πόντοι για την 20χρονη Βάγια Καρακούλα του ΠΑΟΚ με 11/16 δίποντα.

Πανιώνιος 69 - Φάρος Κερατσινίου 67
Το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας φυσικά. Τεράστια νίκη για τον Πανιώνιο, ο οποίος πλέον θα μπει στη σειρά με τον Φάρο με μειονέκτημα έδρας μεν, αλλά με 1-1 δε. Εκπληκτική εμφάνιση από την Σπαθάρου με 29 πόντους (σίγουρα η καλύτερη Ελληνίδα παίχτρια του πρωταθλήματος φέτος), πιστεύω θα δούμε (ελπίζω κυριολεκτικά το "δούμε") μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά ημιτελικών.

Παναθηναϊκός 46 - Νίκη Λευκάδας 73
Τέλος για το φετινό μαρτύριο του Παναθηναϊκού, περιμένουμε με ενδιαφέρον την επόμενη μέρα. Τέλος και για την συμπαθή ομάδα της Λευκάδας, όπου περιμένουμε με αντίστοιχο ενδιαφέρον την συνέχεια της Έλενας Τσινέκε (δεν αγωνίστηκε σήμερα) μετά τους 13.7 πόντους της φέτος.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου 57 - Εσπερίδες 66
Αδιάφορη η Δάφνη (με σίγουρη την 4η θέση, από την προηγούμενη αγωνιστική) και χωρίς την MVP της Ντίτρικ. Πιθανότατα να αποχώρησε ήδη, κρίμα αν ισχύει κάτι τέτοιο και να μην έχουν την ευκαιρία όλα μαζί τα κορίτσια της Δάφνης να χαρούν το τελευταίο τους ματς για φέτος, αυτό των ημιτελικών απέναντι στον Ολυμπιακό. Και βέβαια τίθενται και αμφιβολίες σχετικά με την αξιοπιστία του πρωταθλήματος, όταν ακόμα και μη αδιάφορες ομάδες (όπως η Δάφνη που θα παίξει στα ημιτελικά!) ολοκληρώνουν την σεζόν με λιγότερες ξένες από ότι την άρχισαν.

Πρωτέας Βούλας 78 - Ολυμπιακός Βόλου 44 (διακοπή)
Η φαρσοκωμωδία της δεκαετίας, με τον Ολυμπιακό Βόλου να αποχωρεί στο 34'. Μία ομάδα που μας απασχόλησε αρκετά με διάφορες ανακοινώσεις φέτος, πριν λοιπόν δούμε μία ακόμα, να αναφέρω εγώ πως αν τηρηθούν οι κανονισμοί και πάρει μηδενισμό και -2 σε αυτό το ματς, τότε στα πλέι-άουτ θα παίξει με τις Εσπερίδες που είναι στο 1-1 και όχι με τον Πρωτέα που είναι στο 0-2 (αφού σήμερα μάλλον φάνηκε εκ νέου η διαφορά δυναμικότητας). Αν οι Εσπερίδες βέβαια έχαναν στην Δάφνη, τότε όλα καλά (και για αυτό και οι καθυστερήσεις που σύμφωνα με τις μαρτυρίες γινόντουσαν από τις Βολιώτισσες σήμερα μέχρι να αποχωρήσουν). Τι να πει κανείς, μιλάμε για την πλήρη διακωμώδηση του αθλήματος, κρίμα για τις προσπάθειες των αθλητριών που οι ίδιες της ακύρωσαν δεχόμενες να συμπράξουν σε κάτι τέτοιο. Πού να προβλεφθεί αυτό το "παραθυράκι" από τους νομοθέτες... Μακάρι να βρεθεί κανένα άλλο παραθυράκι για άμεσο υποβιβασμό, όσο σκληρό και να ακούγεται.

Τελική βαθμολογία
Ολυμπιακός 22-0
Φάρος 18-4
Πανιώνιος 17-5
Δάφνη 12-10
-----------------
Νίκη Λευκάδας 12-10
ΠΑΟΚ 12-10
Αθηναικός 10-12
-------------------
Εσπερίδες 10-12
Πρωτέας Βούλας 10-12
Ολυμπιακός Β. 5-17 (με επερχόμενο -2)
Παναθλητικός 4-18
----------------------
Παναθηναικός 0-22


Ημιτελικοί (στις 3 νίκες):
Ολυμπιακός - Δάφνη (2-0 ήδη)
Φάρος - Πανιώνιος (1-1)

Πλέι-άουτ: (αν ισχύσει το γράμμα του νόμου)
Εσπερίδες - Ολυμπιακός Β. (1-1)
Πρωτέας - Παναθλητικός (2-0)
ggrilik
QUOTE (benchwarmer @ Apr 29 2018, 17:49 ) *
Πρωτέας Βούλας 78 - Ολυμπιακός Βόλου 44 (διακοπή)
Η φαρσοκωμωδία της δεκαετίας, με τον Ολυμπιακό Βόλου να αποχωρεί στο 34'.

Δυστυχώς φαινόταν απο πέρσι στην Α2 πως οι άνθρωποι του Ολυμπιακού Βόλου όσο περίσσεμα σοβαροφάνειας διαθέτουν τόσο πάσχουν απο έλλειμμα σοβαρότητας.
Οι παίκτριες πάντως δεν φταίνε, τουλάχιστον όχι όλες.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται παράθυρο, όταν γελοιοποιείς το άθλημα μ'αυτό τον τρόπο έχεις ρίξει μόνος σου τα τείχη, τους τοίχους κι όλα τα ντουβάρια. Κοχόνια απ την ομοσπονδία χρειάζονται.
parketeza
QUOTE (benchwarmer @ Apr 29 2018, 17:49 ) *
Αδιάφορη η Δάφνη (με σίγουρη την 4η θέση, από την προηγούμενη αγωνιστική) και χωρίς την MVP της Ντίτρικ. [...] Και βέβαια τίθενται και αμφιβολίες σχετικά με την αξιοπιστία του πρωταθλήματος, όταν ακόμα και μη αδιάφορες ομάδες (όπως η Δάφνη που θα παίξει στα ημιτελικά!) ολοκληρώνουν την σεζόν με λιγότερες ξένες από ότι την άρχισαν.

Η Ντίντριχ θα πάρει μέρος στο training camp των Atlanta Dream. Οπότε ήταν αναμενόμενο να φύγει. Το ίδιο είχε κάνει και η Γέμελος, αν θυμάσαι, όταν έπαιζε στον Παναθηναϊκό. Βέβαια, το πρόβλημα αυτό (που άλλες ομάδες από άλλες χώρες το αντιμετωπίζουν πιο έντονα, γιατί εμείς εδώ δεν έχουμε και πολλές τέτοιες παίκτριες) δεν θα υπήρχε καν, αν το πρωτάθλημά μας δεν είχε κρατήσει τόσο ανεξήγητα πολύ. Αν τα βάλουμε κάτω, υπήρχε κενό διάστημα περίπου δύο μηνών φέτος. Και μιλάμε για ένα πρωτάθλημα που δεν έχει καν σοβαρά πλέι οφ!

QUOTE (ggrilik @ Apr 29 2018, 19:44 ) *
Δυστυχώς φαινόταν απο πέρσι στην Α2 πως οι άνθρωποι του Ολυμπιακού Βόλου όσο περίσσεμα σοβαροφάνειας διαθέτουν τόσο πάσχουν απο έλλειμμα σοβαρότητας.
Οι παίκτριες πάντως δεν φταίνε, τουλάχιστον όχι όλες.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται παράθυρο, όταν γελοιοποιείς το άθλημα μ'αυτό τον τρόπο έχεις ρίξει μόνος σου τα τείχη, τους τοίχους κι όλα τα ντουβάρια. Κοχόνια απ την ομοσπονδία χρειάζονται.

Επομένως είμαστε όλοι με τις Εσπερίδες, φαντάζομαι! smile.gif Πες μου, όμως, πού αλλού μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου σε πλέι οφ ή πλέι άουτ;
basketball_fan
QUOTE (benchwarmer @ Apr 29 2018, 17:49 ) *
Τελευταία αγωνιστική λοιπόν.

Παναθλητικός 43 - Ολυμπιακός 103
Χωρίς σχόλια. Και χωρίς ξένες πλέον ο Παναθλητικός, τυπική διαδικασία τα πλέι-άουτ.

Αθηναϊκός 55 - ΠΑΟΚ 87
Αδιάφορο ματς μεταξύ των δεύτερων ουσιαστικά κάθε ομάδας. 25 πόντοι για την 20χρονη Βάγια Καρακούλα του ΠΑΟΚ με 11/16 δίποντα.

Πανιώνιος 69 - Φάρος Κερατσινίου 67
Το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας φυσικά. Τεράστια νίκη για τον Πανιώνιο, ο οποίος πλέον θα μπει στη σειρά με τον Φάρο με μειονέκτημα έδρας μεν, αλλά με 1-1 δε. Εκπληκτική εμφάνιση από την Σπαθάρου με 29 πόντους (σίγουρα η καλύτερη Ελληνίδα παίχτρια του πρωταθλήματος φέτος), πιστεύω θα δούμε (ελπίζω κυριολεκτικά το "δούμε") μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά ημιτελικών.

Παναθηναϊκός 46 - Νίκη Λευκάδας 73
Τέλος για το φετινό μαρτύριο του Παναθηναϊκού, περιμένουμε με ενδιαφέρον την επόμενη μέρα. Τέλος και για την συμπαθή ομάδα της Λευκάδας, όπου περιμένουμε με αντίστοιχο ενδιαφέρον την συνέχεια της Έλενας Τσινέκε (δεν αγωνίστηκε σήμερα) μετά τους 13.7 πόντους της φέτος.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου 57 - Εσπερίδες 66
Αδιάφορη η Δάφνη (με σίγουρη την 4η θέση, από την προηγούμενη αγωνιστική) και χωρίς την MVP της Ντίτρικ. Πιθανότατα να αποχώρησε ήδη, κρίμα αν ισχύει κάτι τέτοιο και να μην έχουν την ευκαιρία όλα μαζί τα κορίτσια της Δάφνης να χαρούν το τελευταίο τους ματς για φέτος, αυτό των ημιτελικών απέναντι στον Ολυμπιακό. Και βέβαια τίθενται και αμφιβολίες σχετικά με την αξιοπιστία του πρωταθλήματος, όταν ακόμα και μη αδιάφορες ομάδες (όπως η Δάφνη που θα παίξει στα ημιτελικά!) ολοκληρώνουν την σεζόν με λιγότερες ξένες από ότι την άρχισαν.

Πρωτέας Βούλας 78 - Ολυμπιακός Βόλου 44 (διακοπή)
Η φαρσοκωμωδία της δεκαετίας, με τον Ολυμπιακό Βόλου να αποχωρεί στο 34'. Μία ομάδα που μας απασχόλησε αρκετά με διάφορες ανακοινώσεις φέτος, πριν λοιπόν δούμε μία ακόμα, να αναφέρω εγώ πως αν τηρηθούν οι κανονισμοί και πάρει μηδενισμό και -2 σε αυτό το ματς, τότε στα πλέι-άουτ θα παίξει με τις Εσπερίδες που είναι στο 1-1 και όχι με τον Πρωτέα που είναι στο 0-2 (αφού σήμερα μάλλον φάνηκε εκ νέου η διαφορά δυναμικότητας). Αν οι Εσπερίδες βέβαια έχαναν στην Δάφνη, τότε όλα καλά (και για αυτό και οι καθυστερήσεις που σύμφωνα με τις μαρτυρίες γινόντουσαν από τις Βολιώτισσες σήμερα μέχρι να αποχωρήσουν). Τι να πει κανείς, μιλάμε για την πλήρη διακωμώδηση του αθλήματος, κρίμα για τις προσπάθειες των αθλητριών που οι ίδιες της ακύρωσαν δεχόμενες να συμπράξουν σε κάτι τέτοιο. Πού να προβλεφθεί αυτό το "παραθυράκι" από τους νομοθέτες... Μακάρι να βρεθεί κανένα άλλο παραθυράκι για άμεσο υποβιβασμό, όσο σκληρό και να ακούγεται.

Τελική βαθμολογία
Ολυμπιακός 22-0
Φάρος 18-4
Πανιώνιος 17-5
Δάφνη 12-10
-----------------
Νίκη Λευκάδας 12-10
ΠΑΟΚ 12-10
Αθηναικός 10-12
-------------------
Εσπερίδες 10-12
Πρωτέας Βούλας 10-12
Ολυμπιακός Β. 5-17 (με επερχόμενο -2)
Παναθλητικός 4-18
----------------------
Παναθηναικός 0-22


Ημιτελικοί (στις 3 νίκες):
Ολυμπιακός - Δάφνη (2-0 ήδη)
Φάρος - Πανιώνιος (1-1)

Πλέι-άουτ: (αν ισχύσει το γράμμα του νόμου)
Εσπερίδες - Ολυμπιακός Β. (1-1)
Πρωτέας - Παναθλητικός (2-0)


1.Ένας Παναθλητικός πραγματικά ότι να'ναι φέτος!!! Απ'όλες τις απόψεις!!!Μία με τις ξένες και μία με μια κοπέλα που για μένα ήταν ότι χειρότερο να την πηγαινοφέρνει ΜΟΝΟ για τους αγώνες από κάποια στιγμή και μετά ειδικά προερχόμενη από ένα τόσο σοβαρό τραυματισμό.....χιαστούς!

2.Ο Αθηναϊκός......άντε γεια και οι 3 ξένες!!! Εκτός από την μία που βγήκε νοκ άουτ λόγω τραυματισμού....αν και αναμενόμενο όταν έχεις 3 ξένες που βαράνε 40λεπτα σε ΔΥΟ διοργανώσεις!!!

3.Ολυμπιακός Βόλου....μια ομάδα που ασχολείται ΜΟΝΟ με ανακοινώσεις, μόνο με διαιτησίες, μόνο με ότι να'ναι εκτός από μπάσκετ! Αντί να οργανώσουν την ομάδα μπασκετικά σε όλα τα επίπεδα αυτοί ασχολιόντουσαν με.....!

4. Ενημερωτικά.....η Δάφνη είχε ενημερώσει μέσω των ΜΜΕ (ότι η Dietrick θα αποχωρήσει) από τα μέσα Μαρτίου και φυσικά αρκετές ομάδες το ήξεραν από ακόμα πιο νωρίς (όπως και η Ομοσπονδία) γιατί η ίδια ομάδα για να μην υπάρξει κάποιο θέμα "αλλοίωσης" είχε ζητήσει το ματς με τις Εσπερίδες να γίνει νωρίτερα! Αλλά αυτό δεν το δέχτηκαν στην Ομοσπονδία! Το γιατί δεν το ξέρω! Και μάλιστα τότε ακόμα είχε ακόμα αρκετό "ζουμί" το Πρωτάθλημα! Αυτό το έγραψα για να ξέρεις φίλε benchwarmer ποιες ομάδες κάνουν πραγματική "αλλοίωση" και ποιες όχι.....!
basketball_fan
Και φυσικά για το 3..... το βασικότερο ξέχασα να γράψω.......ΔΙΑΚΩΜΩΔΗΣΗ του αθλήματος κυριολεκτικά για από τον Ολυμπιακό Βόλου!!!8 λεπτά μέχρι να ξεκινήσει το παιχνίδι (αλήθεια ξέρει κανείς με ποια δικαιολογία καθυστέρησαν;;;) σε σχέση με τα άλλα (η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!) και όταν είδαν ότι οι Εσπερίδες πάνε για νίκη το σιγούρεψαν με μια αποχώρηση ΜΑΪΜΟΥ (είπαν κάτι ότι δέχτηκαν τεχνικές ποινές, ότι οι διαιτητές δεν σταμάτησαν το παιχνίδι ότι "τραυματίστηκε" μια παίκτρια τους κ.α.), ώστε να παίξουν με τις Εσπερίδες που είναι 1-1!!!Αυτό δεν είναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ αλλοίωση benchwarmer;;;;;

Υ.Γ.1: Θέλω να δω τι θα κάνει η Ομοσπονδία του χρόνου για να προστατέψει το πρωτάθλημα από διάφορα φαινόμενα εκτός από το παραπάνω!!!

Υ.Γ. 2: Θέλω να δω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ από τους ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ της Ομοσπονδίας να κάνουν κάτι για την εξέλιξη του πρωταθλήματος!!!Μια τηλεοπτική κάλυψη ή ΕΣΤΩ ιντερνετική!!!Κάτι!!!ΕΛΕΟΣ πια με τους καρεκλοκένταυρους!

Υ.Γ. 3: Άλλη εξυπνάδα........το πρωτάθλημα είναι κανονικότατα στις διάφορες στοιχηματικές εταιρείες (εκτός ΟΠΑΠ) και οι ομάδες δεν έχουν τουλάχιστον κάποιο κέρδος από αυτό ή τουλάχιστον το ίδιο το πρωτάθλημα να έχει κάποιο κέρδος από αυτό!!!!!Άλλη μία ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ πρωτοτυπία!!!
benchwarmer
QUOTE(basketball_fan @ Apr 30 2018, 01:02 ) *
Και φυσικά για το 3..... το βασικότερο ξέχασα να γράψω.......ΔΙΑΚΩΜΩΔΗΣΗ του αθλήματος κυριολεκτικά για από τον Ολυμπιακό Βόλου!!!8 λεπτά μέχρι να ξεκινήσει το παιχνίδι (αλήθεια ξέρει κανείς με ποια δικαιολογία καθυστέρησαν;;;) σε σχέση με τα άλλα (η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!) και όταν είδαν ότι οι Εσπερίδες πάνε για νίκη το σιγούρεψαν με μια αποχώρηση ΜΑΪΜΟΥ (είπαν κάτι ότι δέχτηκαν τεχνικές ποινές, ότι οι διαιτητές δεν σταμάτησαν το παιχνίδι ότι "τραυματίστηκε" μια παίκτρια τους κ.α.), ώστε να παίξουν με τις Εσπερίδες που είναι 1-1!!!Αυτό δεν είναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ αλλοίωση benchwarmer;;;;;


Δεν ξέρω γιατί απευθύνεσαι σε μένα, ήμουν απόλυτα ξεκάθαρος σε ό,τι έγραψα unsure.gif
basketball_fan
QUOTE(benchwarmer @ Apr 30 2018, 01:10 ) *
Δεν ξέρω γιατί απευθύνεσαι σε μένα, ήμουν απόλυτα ξεκάθαρος σε ό,τι έγραψα unsure.gif


Γιατί απλούστατα απ'όλα τα ευτράπελα που ήδη αναφέρθηκα (το 1 και 2 απλά τα προσπέρασες) και με όσα έχουν να κάνουν με αλλοίωση πρωταθλήματος κ.α. μόνο με στον Ολυμπιακό Βόλου αναφέρθηκες (συμφωνούμε σε αυτό) και στο ότι η αδιάφορη βαθμολογικά Δάφνη (από πότε το να είναι κάποιος αδιάφορος βαθμολογικά σε ένα πρωτάθλημα είναι λόγος να τον κατηγορούμε για αλλοίωση;;;) "έδιωξε" (όπως έγραψε και ο ggrillik ποιος θα μπορούσε να πει όχι στην προοπτική του WNBA;) την ξένη αφήνοντας αιχμές, όταν κάτι τέτοιο προφανώς και δεν ισχύει από την στιγμή που το ήξερε όλο το πρωτάθλημα και κυρίως η Ομοσπονδία εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό!!!
benchwarmer
QUOTE(basketball_fan @ Apr 30 2018, 02:46 ) *
Γιατί απλούστατα απ'όλα τα ευτράπελα που ήδη αναφέρθηκα (το 1 και 2 απλά τα προσπέρασες) και με όσα έχουν να κάνουν με αλλοίωση πρωταθλήματος κ.α. μόνο με στον Ολυμπιακό Βόλου αναφέρθηκες (συμφωνούμε σε αυτό) και στο ότι η αδιάφορη βαθμολογικά Δάφνη (από πότε το να είναι κάποιος αδιάφορος βαθμολογικά σε ένα πρωτάθλημα είναι λόγος να τον κατηγορούμε για αλλοίωση;;;) "έδιωξε" (όπως έγραψε και ο ggrillik ποιος θα μπορούσε να πει όχι στην προοπτική του WNBA;) την ξένη αφήνοντας αιχμές, όταν κάτι τέτοιο προφανώς και δεν ισχύει από την στιγμή που το ήξερε όλο το πρωτάθλημα και κυρίως η Ομοσπονδία εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό!!!


Η Δάφνη αναφέρθηκε ως πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα γιατί παρόλο που θα παίξει και στα ημιτελικά ουσιαστικά είναι αδιάφορη γιατί δεν έχει καμία ελπίδα εκεί, δείγμα γενικότερα του τι επιπέδου πρωτάθλημα έχουμε... Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε άλλες χώρες ομάδες (και άλλες στην θέση της Δάφνης το ίδιο πιθανότατα θα έκαναν) που προκρίνονται στα πλέι-οφ αλλά "παρατάνε" τη σεζόν! Και φυσικά δεν διακρίνω κάποιον δόλο, ούτε το εξισώνω με τον Βόλο.

Θυμίζω ότι στην Α1 ανδρών υπάρχει σαφής κανονισμός να ολοκληρώνουν οι ομάδες την σεζόν με όσους ξένους την άρχισαν, αλλιώς υπάρχει βαρύτατο πρόστιμο (ή και αφαίρεση βαθμών από το νέο πρωτάθλημα, δεν είμαι σίγουρος).
basketball_fan
QUOTE(benchwarmer @ Apr 30 2018, 07:23 ) *
Η Δάφνη αναφέρθηκε ως πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα γιατί παρόλο που θα παίξει και στα ημιτελικά ουσιαστικά είναι αδιάφορη γιατί δεν έχει καμία ελπίδα εκεί, δείγμα γενικότερα του τι επιπέδου πρωτάθλημα έχουμε... Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε άλλες χώρες ομάδες (και άλλες στην θέση της Δάφνης το ίδιο πιθανότατα θα έκαναν) που προκρίνονται στα πλέι-οφ αλλά "παρατάνε" τη σεζόν! Και φυσικά δεν διακρίνω κάποιον δόλο, ούτε το εξισώνω με τον Βόλο.

Θυμίζω ότι στην Α1 ανδρών υπάρχει σαφής κανονισμός να ολοκληρώνουν οι ομάδες την σεζόν με όσους ξένους την άρχισαν, αλλιώς υπάρχει βαρύτατο πρόστιμο (ή και αφαίρεση βαθμών από το νέο πρωτάθλημα, δεν είμαι σίγουρος).



Όπως και να'χει με Ολυμπιακό καμία ομάδα (ακόμα και αυτές με 3 ξένες!) δεν έχει ελπίδα! Μην γελιόμαστε! Και θα περιμένουμε να δούμε απλά αν θα παίξει με Φάρο ή Πανιώνιο! Και ο Πανιώνιος μετά από τα πρώτα (σημαντικά) παιχνίδια του πρωταθλήματος άφησε την Γιοβάνοβιτς να φύγει για να πάει σε άλλο Πρωτάθλημα! Ομάδα που τελικά έφτασε τετράδα! Δηλαδή ο Πανιώνιος χαζός ήταν;

Από 'κει και πέρα όλα αυτά στα ανέφερα γιατί είναι εντελώς άστοχο το παράδειγμα σου! Στο ελληνικό πρωτάθλημα ουσιαστικά ο 2,3,4 δεν κερδίζουν τίποτα παραπάνω (πέρα από το πρεστίζ της θέσης) ενώ αν υπάρξει κάποια αλλαγή ξένων ή μη χρησιμοποίησή τους (για να γλυτώσουν λεφτά ή οτιδήποτε άλλο) πριν από τα Playoff, τότε σίγουρα εκεί αλλάζουν όλα γιατί μπορεί να αλλάξει το ποια ομάδα πάει π.χ. play out ή ποιο είναι το ζευγάρι των play out που μπορεί να κρίνει αν μία ή περισσότερες ομάδες ΠΕΣΟΥΝ Ή ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ!!!

Όπως είπα στα Υ.Γ....ας καθίσει η Ομοσπονδία να διορθώσει τα σημαντικότερα πράγματα συν κάποια άλλα και σίγουρα και οι ομάδες θα αλλάξουν την νοοτροπία/φιλοσοφία τους!
benchwarmer
QUOTE(basketball_fan @ Apr 30 2018, 08:09 ) *
Όπως και να'χει με Ολυμπιακό καμία ομάδα (ακόμα και αυτές με 3 ξένες!) δεν έχει ελπίδα! Μην γελιόμαστε! Και θα περιμένουμε να δούμε απλά αν θα παίξει με Φάρο ή Πανιώνιο!

Από 'κει και πέρα όλα αυτά στα ανέφερα γιατί είναι εντελώς άστοχο το παράδειγμα σου! Στο ελληνικό πρωτάθλημα ουσιαστικά ο 2,3,4 δεν κερδίζουν τίποτα παραπάνω (πέρα από το πρεστίζ της θέσης) ενώ αν υπάρξει κάποια αλλαγή ξένων ή μη χρησιμοποίησή τους (για να γλυτώσουν λεφτά ή οτιδήποτε άλλο) πριν από τα Playoff, τότε σίγουρα εκεί αλλάζουν όλα γιατί μπορεί να αλλάξει το ποια ομάδα πάει π.χ. play out ή ποιο είναι το ζευγάρι των play out που μπορεί να κρίνει αν μία ή περισσότερες ομάδες ΠΕΣΟΥΝ Ή ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ!!!

Όπως είπα στα Υ.Γ....ας καθίσει η Ομοσπονδία να διορθώσει τα σημαντικότερα πράγματα συν κάποια άλλα και σίγουρα και οι ομάδες θα αλλάξουν την νοοτροπία/φιλοσοφία τους!


Πολύ εύστοχο είναι το παράδειγμά μου γιατί ακριβώς αυτό θέλω να αναδείξω, ότι έχουμε ένα πρωτάθλημα που ακόμα και ο 2ος δεν κερδίζει τίποτα...
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Apr 29 2018, 19:44 ) *
Δυστυχώς φαινόταν απο πέρσι στην Α2 πως οι άνθρωποι του Ολυμπιακού Βόλου όσο περίσσεμα σοβαροφάνειας διαθέτουν τόσο πάσχουν απο έλλειμμα σοβαρότητας.
Οι παίκτριες πάντως δεν φταίνε, τουλάχιστον όχι όλες.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται παράθυρο, όταν γελοιοποιείς το άθλημα μ'αυτό τον τρόπο έχεις ρίξει μόνος σου τα τείχη, τους τοίχους κι όλα τα ντουβάρια. Κοχόνια απ την ομοσπονδία χρειάζονται.


Η συγκεκριμένη περίπτωση συνιστά διακωμώδηση με προφανείς λόγους σκοπιμότητας. Εχω την εντύπωση ότι το "νομικό οπλοστάσιο" της Ομοσπονδίας έχει τη δυνατότητα να στείλει χωρίς πλέι άουτ τον Ολυμπιακό Βόλου, κατευθείαν στην Α2.
ethn
Ημουν στο γήπεδο, αυτό που συνέβη 'ηταν ΤΡΑΓΙΚΟ και ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ!

Κατευθείαν Α2 είναι το ΜΟΝΟ και το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που πρέπει να επιβληθεί στον Ολυμπιακό Βόλου ώστε

1) να γίνει το σωστο και το ηθικό
2) να περάσει το μήνυμα και σε μελλοντικούς επίδοξους 'εξυπνάκηδες'

Πραγματικά έμεινα άφωνος την Κυριακή, ΠΑΡΟΛΌ που πολλοι φοβόντουσαν οτι κάτι περίεργο θα γίνει

Α2 κι ευχαριστημένοι να είναι!!!!!!!!!
Άρης
QUOTE (ethn @ Apr 30 2018, 18:27 ) *
Ημουν στο γήπεδο, αυτό που συνέβη 'ηταν ΤΡΑΓΙΚΟ και ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ!

Κατευθείαν Α2 είναι το ΜΟΝΟ και το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που πρέπει να επιβληθεί στον Ολυμπιακό Βόλου ώστε

1) να γίνει το σωστο και το ηθικό
2) να περάσει το μήνυμα και σε μελλοντικούς επίδοξους 'εξυπνάκηδες'

Πραγματικά έμεινα άφωνος την Κυριακή, ΠΑΡΟΛΌ που πολλοι φοβόντουσαν οτι κάτι περίεργο θα γίνει

Α2 κι ευχαριστημένοι να είναι!!!!!!!!!


Η απόφαση της Επιτροπής Πρωταθλήματος της ΕΟΚ είναι μηδενισμός, αφαίρεση ενός βαθμού και παραπομπή του Ολυμπιακού Βόλου στον αθλητικό Δικαστή για διακωμώδηση του αθλήματος.
Επομένως είναι στα χέρια του Α.Δ. εάν θα υπάρξει περαιτέρω τιμωρία π.χ. άμεσος υποβιβασμός.
Το ζητούμενο πλέον είναι, η όποια απόφαση να βγει πριν αρχίσουν τα πλέι άουτ.
parketeza
Tα φεγγάρια είναι ανάδρομα και θα το μετανιώσω, αλλά…

Δεν υπάρχει καμία διακωμώδηση του αθλήματος ούτε του πρωταθλήματος. Δεν διακωμωδείς την κωμωδία. Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο!

Επειδή όλοι μας (βάζω και την αφεντιά μου μέσα) έχουμε συνηθίσει παιδιόθεν να βγάζουμε το ηθικόμετρο και να μετράμε ποιος την έχει… μεγαλύτερη, την ηθική εννοώ rolleyes.gif , το όλο σκηνικό μού θυμίζει εκείνη τη γελοιογραφία που πέφτουν οι βόμβες καταπάνω τους και ο ένας δείχνει τον άλλο. Καμία διάθεση να τρέξουν να σωθούν, καμία διάθεση να θωρακιστούν, να εξουδετερωθούν οι βόμβες. Έτσι κι εδώ: βγήκαν εκπρόσωποι ομάδων, είτε ως άμεσα θιγόμενοι είτε ως δεν ξέρω κι εγώ τι, να στηλιτεύσουν τον Ολυμπιακό Βόλου, κοινώς τον φταίχτη. Ποιος θα βγει να ζητήσει καλύτερο πρωτάθλημα, καλύτερες συνθήκες, πιο στέρεα πλαίσια, πιο δόκιμες πρακτικές; Να δει τις δικές του ευθύνες; Το πιο απλό: θα ζητήσει κανείς να μην μεταφέρονται οι νίκες της κανονικής περιόδου σε πλέι οφ και πλέι άουτ; Να μην σταματάει το πρωτάθλημα για ψύλλου πήδημα και πάντως όχι για το Πανελλήνιο Νεανίδων; Πού αλλού γίνονται αυτά; Και ποιο genius μυαλό τα ’χει αποφασίσει; Θα ασχοληθούμε επιτέλους με την Α1, γιατί όλο για τις υποδομές ακούω, οι μικρές από δω, οι μικρές από κει (ακόμη και εδώ μέσα), αλλά υποδομές γιοκ! Και τα γήπεδα στους αγώνες κορασίδων και νεανίδων γεμίζουν με κακόμοιρους γονείς, αλλά στην Α1 ουδείς!

Ξέχασα όμως. Εδώ είναι Ελλάδα, και πώς να το κάνουμε δεν γίνονται αυτά! Πού να τρέχεις τώρα, πού να ασχολείσαι; Κοίτα τη δουλίτσα σου, δείχνε με το δάχτυλο τους άλλους κι όλα καλά! Αφού λοιπόν είναι όλα καλά, ας λουζόμαστε τους Ολυμπιακούς Β., τις Τερψιθέες κλπ. κλπ.

Και κάτι τελευταίο: το "νομικό οπλοστάσιο" της Ομοσπονδίας! Συγγνώμη, την Προκήρυξη Πρωταθλήματος την έχετε διαβάσει; Σας μοιάζει σαν ένα στέρεο, συμπαγές κείμενο που δεν χωράει κατά το δοκούν ερμηνεύσεις ή μόνο εγώ βλέπω τρύπες παντού; Προκηρύξεις άλλων πρωταθλημάτων από άλλες χώρες έχετε δει;

υγ. σε περίπτωση που νομίσει κάποιος ότι υποστηρίζω τον Ολυμπιακό Βόλου και ότι υιοθετώ άκριτα την αηδιαστική ρητορική του προπονητή του (θου κύριε)…
Δεν υποστηρίζω καμία ομάδα στην Ελλάδα (στην Ευρώπη ναι, κι όποτε μπορώ, ταξιδεύω και βλέπω κι από κοντά). Συμπαθώ όμως κάποιες ομάδες για τη σοβαρότητά τους και (σπανίως, δυστυχώς) για το μπάσκετ που παίζουν ή προσπαθούν να παίξουν. Ο Ολυμπιακός Βόλου όμως μου κάθεται στο στομάχι. Όχι τώρα, από καιρό! Καλή επιτυχία λοιπόν στις Εσπερίδες! Και ελπίζω τα παιχνίδια να γίνουν…
ggrilik
QUOTE (parketeza @ May 1 2018, 14:25 ) *
Tα φεγγάρια είναι ανάδρομα και θα το μετανιώσω, αλλά…

Προσωπικά συμφωνώ σε όλα όσα λες.

Επι του συγκεκριμένου όμως κάπου πρέπει να μπει μια γραμμή και να πούμε "απο δω αρχίζουμε". Το λέω γιατί διάβασα την "ανακοίνωση-καταγγελία" του απίστευτου "προπονητή" του Ολυμπιακού βόλου (δεν τολμώ καν να βάλω λινκ) όπου λέει κάτι του στυλ "εσάς τι σας κόφτει - αφού έχουν ξαναγίνει, τι φωνάζετε?"
Το αντίστοιχο του"όλοι τα παίρνουν" "όλα τα παιχνίδια είναι στημένα" κλπ κλπ...

Ναι, έχουν ξαναγίνει, καιρός να πέσει πέλεκυς ωστε ο επόμενος να το σκεφτεί λιγάκι.
Προφανώς ο πέλεκυς δεν θα λύσει τα προβλήματα.. Το γυναικείο χρειάζεται λίγη αγάπη. Αλλά μέχρι να βρεθεί η αγάπη ας πέσει λίγος πέλεκυς smile.gif
benchwarmer
Από ότι φαίνεται πάντως αύριο θα έχουμε κανονικά ματς, και για τα πλέι-οφ και για τα πλέι-άουτ (δεν έχει ανακοινωθεί κάτι για το αντίθετο).

Δύο θα είναι τυπική διαδικασία (Ολυμπιακός-Δάφνη καιι Πρωτέας-Παναθλητικός) με τις σειρές να τελειώνουν πριν καν αρχίσουν, ένα θα είναι πολύ μεγάλο ντέρμπι (Φάρος-Πανιώνιος) και ένα που δεν ξέρω πλέον τι να περιμένω (Εσπερίδες-Ολυμπιακός Βόλου).


Ας κλείσουμε την κανονική περίοδο λίγο πιο ευχάριστα όμως και όχι με την πολύ άσχημη πλευρά του πρωταθλήματος...
parketeza
QUOTE (ggrilik @ May 1 2018, 19:23 ) *
Αλλά μέχρι να βρεθεί η αγάπη ας πέσει λίγος πέλεκυς smile.gif

Ίσως… Αλλά ενδεχόμενη τιμωρία του Ολυμπιακού Β. θα δημιουργήσει απλώς την εντύπωση ότι κάποιοι έκαναν τη δουλειά τους. Σαν εκείνο το χαλάκι που το σηκώνεις και κρύβεις τη βρώμα…

Διαδικτυακή μετάδοση των πλέι οφ (κυρίως το Φάρος-Πανιώνιος) δεν βλέπω να έχει προγραμματιστεί. Να χαρώ εγώ συμφωνία! Η ΕΡΤ έχει πάρει τα δικαιώματα της Α1 από τον Νοέμβριο. Μετρήστε πόσους αγώνες μετέδωσε. icon_drunk.gif
Άρης
QUOTE (parketeza @ May 1 2018, 14:25 ) *
Tα φεγγάρια είναι ανάδρομα και θα το μετανιώσω, αλλά…

Δεν υπάρχει καμία διακωμώδηση του αθλήματος ούτε του πρωταθλήματος. Δεν διακωμωδείς την κωμωδία. Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο!

Επειδή όλοι μας (βάζω και την αφεντιά μου μέσα) έχουμε συνηθίσει παιδιόθεν να βγάζουμε το ηθικόμετρο και να μετράμε ποιος την έχει… μεγαλύτερη, την ηθική εννοώ rolleyes.gif , το όλο σκηνικό μού θυμίζει εκείνη τη γελοιογραφία που πέφτουν οι βόμβες καταπάνω τους και ο ένας δείχνει τον άλλο. Καμία διάθεση να τρέξουν να σωθούν, καμία διάθεση να θωρακιστούν, να εξουδετερωθούν οι βόμβες. Έτσι κι εδώ: βγήκαν εκπρόσωποι ομάδων, είτε ως άμεσα θιγόμενοι είτε ως δεν ξέρω κι εγώ τι, να στηλιτεύσουν τον Ολυμπιακό Βόλου, κοινώς τον φταίχτη. Ποιος θα βγει να ζητήσει καλύτερο πρωτάθλημα, καλύτερες συνθήκες, πιο στέρεα πλαίσια, πιο δόκιμες πρακτικές; Να δει τις δικές του ευθύνες; Το πιο απλό: θα ζητήσει κανείς να μην μεταφέρονται οι νίκες της κανονικής περιόδου σε πλέι οφ και πλέι άουτ; Να μην σταματάει το πρωτάθλημα για ψύλλου πήδημα και πάντως όχι για το Πανελλήνιο Νεανίδων; Πού αλλού γίνονται αυτά; Και ποιο genius μυαλό τα ’χει αποφασίσει; Θα ασχοληθούμε επιτέλους με την Α1, γιατί όλο για τις υποδομές ακούω, οι μικρές από δω, οι μικρές από κει (ακόμη και εδώ μέσα), αλλά υποδομές γιοκ! Και τα γήπεδα στους αγώνες κορασίδων και νεανίδων γεμίζουν με κακόμοιρους γονείς, αλλά στην Α1 ουδείς!

Ξέχασα όμως. Εδώ είναι Ελλάδα, και πώς να το κάνουμε δεν γίνονται αυτά! Πού να τρέχεις τώρα, πού να ασχολείσαι; Κοίτα τη δουλίτσα σου, δείχνε με το δάχτυλο τους άλλους κι όλα καλά! Αφού λοιπόν είναι όλα καλά, ας λουζόμαστε τους Ολυμπιακούς Β., τις Τερψιθέες κλπ. κλπ.

Και κάτι τελευταίο: το "νομικό οπλοστάσιο" της Ομοσπονδίας! Συγγνώμη, την Προκήρυξη Πρωταθλήματος την έχετε διαβάσει; Σας μοιάζει σαν ένα στέρεο, συμπαγές κείμενο που δεν χωράει κατά το δοκούν ερμηνεύσεις ή μόνο εγώ βλέπω τρύπες παντού; Προκηρύξεις άλλων πρωταθλημάτων από άλλες χώρες έχετε δει;

υγ. σε περίπτωση που νομίσει κάποιος ότι υποστηρίζω τον Ολυμπιακό Βόλου και ότι υιοθετώ άκριτα την αηδιαστική ρητορική του προπονητή του (θου κύριε)…
Δεν υποστηρίζω καμία ομάδα στην Ελλάδα (στην Ευρώπη ναι, κι όποτε μπορώ, ταξιδεύω και βλέπω κι από κοντά). Συμπαθώ όμως κάποιες ομάδες για τη σοβαρότητά τους και (σπανίως, δυστυχώς) για το μπάσκετ που παίζουν ή προσπαθούν να παίξουν. Ο Ολυμπιακός Βόλου όμως μου κάθεται στο στομάχι. Όχι τώρα, από καιρό! Καλή επιτυχία λοιπόν στις Εσπερίδες! Και ελπίζω τα παιχνίδια να γίνουν…


Θα συμφωνήσω απόλυτα με την παρατήρησή σου σχετικά με τις προκηρύξεις της Ομοσπονδίας και τις ερμηνείες που όταν προκύπτει ζήτημα δίνει. Αλλοπρόσαλλες και κατά το δοκούν.
Θα συμφωνήσω επίσης γιά τις παρατηρήσεις σου σχετικά με την όλη δομή που καθορίζει το γίγνεσθαι στα μικρά πρωταθλήματα.
Αυτή η αρνητική πραγματικότητα όμως, δεν μπορεί να δίνει το παραμικρό άλλοθι σε ενέργειες όπως αυτή του Βόλου.
Δεν μπορεί να βλέπουμε με σχετική κατανόηση αυτόν που σκότωσε το γείτονά του επειδή υπάρχουν κάποιοι που έχουν σκοτώσει τη μάνα τους.
ashton
Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο ΕΟΚ αποφάσισε για τον Ολυμπιακό Βόλου την επιβολή ποινής αφαίρεσης ενός βαθμού (η οποία έχει ήδη επιβληθεί από το συναρμόδιο, κατά τις διατάξεις του άρθρου 60 παρ 1 και 2 γ’ του Κανονισμού της ΕΟΚ, όργανο της Επιτροπής Πρωταθλήματος), καθώς και της διεξαγωγής τεσσάρων αγωνιστικών ημερών κεκλεισμένων των θυρών. Στον προπονητή του Ολυμπιακού Βόλου, Μ. Καπουρνιώτη επιβάλλει την πειθαρχική ποινή της προσωρινής, για χρονικό διάστημα δύο μηνών, στέρησης δικαιώματος άσκησης των καθηκόντων του.

http://www.basket.gr/eidhseis/8348-apofasi...oy-dikasti-11-5
passhootdrive
QUOTE (ashton @ May 12 2018, 09:36 ) *
Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο ΕΟΚ αποφάσισε για τον Ολυμπιακό Βόλου την επιβολή ποινής αφαίρεσης ενός βαθμού (η οποία έχει ήδη επιβληθεί από το συναρμόδιο, κατά τις διατάξεις του άρθρου 60 παρ 1 και 2 γ’ του Κανονισμού της ΕΟΚ, όργανο της Επιτροπής Πρωταθλήματος), καθώς και της διεξαγωγής τεσσάρων αγωνιστικών ημερών κεκλεισμένων των θυρών. Στον προπονητή του Ολυμπιακού Βόλου, Μ. Καπουρνιώτη επιβάλλει την πειθαρχική ποινή της προσωρινής, για χρονικό διάστημα δύο μηνών, στέρησης δικαιώματος άσκησης των καθηκόντων του.

http://www.basket.gr/eidhseis/8348-apofasi...oy-dikasti-11-5


OK αλλά ο προπονητής αποχωρεί νιώθοντας ευλογημένος

http://www.wbasket.gr/kapourniotis-apochor...as-evlogimenos/
ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ May 12 2018, 13:54 ) *
OK αλλά ο προπονητής αποχωρεί νιώθοντας ευλογημένος

http://www.wbasket.gr/kapourniotis-apochor...as-evlogimenos/


Κι εγώ νοιώθω ευλογημένος που όλοι αυτοί οι τύποι μ' έπεισαν να πάψω ν'ασχολούμαι με το γυναικείο μπάσκετ της ΕΟΚ.
Μέχρι ν' αποφασίσουν όσοι αγαπάνε το άθλημα να παρέμβουν- έστω και με αποχή- ώστε να μπει μια τάξη fast.gif

Όπως είπε και μια ψυχή εδώ μέσα υπάρχουν κι άλλου πορτοκαλιές..
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ May 12 2018, 18:35 ) *
Κι εγώ νοιώθω ευλογημένος που όλοι αυτοί οι τύποι μ' έπεισαν να πάψω ν'ασχολούμαι με το γυναικείο μπάσκετ της ΕΟΚ.
Μέχρι ν' αποφασίσουν όσοι αγαπάνε το άθλημα να παρέμβουν- έστω και με αποχή- ώστε να μπει μια τάξη fast.gif

Όπως είπε και μια ψυχή εδώ μέσα υπάρχουν κι άλλου πορτοκαλιές..


μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μην πεις. Εχεις το μικρόβιο, δεν σε βλέπω να σταματάς.
ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ May 12 2018, 18:38 ) *
μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μην πεις. Εχεις το μικρόβιο, δεν σε βλέπω να σταματάς.

Ναι, Καπουρνιώτης και ΣΙΑ μας το έκλεισαν το νήμα, αλλά όσα συμβαίνουν στον άλλο Ολυμπιακό δεν μ΄αφήνουν ν'αγιάσω smile.gif

Μιλάμε για στροφή, αλλά προς τα που?
Quo vadit ο Ολυμπιακός λοιπόν?
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ May 19 2018, 12:44 ) *
Ναι, Καπουρνιώτης και ΣΙΑ μας το έκλεισαν το νήμα, αλλά όσα συμβαίνουν στον άλλο Ολυμπιακό δεν μ΄αφήνουν ν'αγιάσω smile.gif

Μιλάμε για στροφή, αλλά προς τα που?
Quo vadit ο Ολυμπιακός λοιπόν?


Οπου και να πηγαίνει, Ρουβἰκωνα θα περάσει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.