Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Asus EEE 701-900
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3
dizzy_fingers
9" οθόνη, κάτι λιγότερο από 1 κιλό βάρος, ssd, hardware συμβατό με linux(μιας και το βασικό λειτουργικό είναι linux) και τιμή κάτω από τα 4 εκατοστάρικα?
ΕΡΩΤΑΣ!

http://event.asus.com/eeepc/microsites/en/index.htm


Σημείωση: Η έκδοση με τις 9" έρχεται σε λίγο καιρό, προς το παρόν υπάρχει η 7" έκδοση η οποία όμως είναι κάπως μικρούτσικη για τα ματάκια μου...
sihainas
Η αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος είναι σχετικά πρόωρη νομίζω... αφού στο άμεσο μέλλον όλο και περισσότερα μοντέλα με ακόμα καλύτερο hardware θα βγουν. Παρ'όλα αυτά είναι μια αρκετά καλή αγορά αν θες έναν φορητό Η/Υ
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 15 2008, 13:18 ) *
9" οθόνη, κάτι λιγότερο από 1 κιλό βάρος, ssd, hardware συμβατό με linux(μιας και το βασικό λειτουργικό είναι linux) και τιμή κάτω από τα 4 εκατοστάρικα?
ΕΡΩΤΑΣ!

http://event.asus.com/eeepc/microsites/en/index.htm
Σημείωση: Η έκδοση με τις 9" έρχεται σε λίγο καιρό, προς το παρόν υπάρχει η 7" έκδοση η οποία όμως είναι κάπως μικρούτσικη για τα ματάκια μου...


Αχχχχ ρε Ζαλισμένε τι μου κάνεις τώρα...

Το έχω δει ζωντανά αυτό, σε λειτουργία, αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο cent.
Είναι θεόμικρο, πανάλαφρο, και με ωραίο πληκτρολόγιο. Η οθόνη είναι όντως αρκετά μικρή (σκέψου ότι μόλις παρήγγειλα μια οθόνη 24'' βέβαια tongue.gif ).
Είναι πολύ πιο γρήγορο δε από ό,τι φαντάζεται κανείς για τις καθημερινές δουλειές (browsing, multimedia κτλ) wink.gif (ψιλοσοκαρίστηκα βασικά)
Αν σκέφτεσαι να το πάρεις, κάνε το βήμα!!
dizzy_fingers
Κοίτα τί γίνεται...

Πριν λίγους μόλις μήνες πήρα ένα λάπτοπ της Acer με οθόνη 15".
Παρατήρησα όμως ότι τελικά δε χρειαζόταν να πάρω ένα τόσο δυνατό φορητό μηχάνημα με τόσο μεγάλη οθόνη και βάρος, καθώς κατέληξα να κάνω τις βαριές δουλειές πάλι στον desktop κι απλά να κρατάω λίγο developing στο φορητό.

Ωστόσο, το να πάρω ένα ακόμη λαπτοπ ενώ έχω ήδη ένα (+τον desktop) είναι λίγο υπερβολικό! biggrin.gif
Το "παραθυράκι" είναι είτε να δώσω το παλιό στον πατέρα μου που έσπασε τη 17άρα οθόνη του δικού του λαπτοπ από τα νεύρα του ( 40.gif ) είτε να τον πουλήσω ( 19.gif ) στον αδερφό μου που το δικό του acerάκι έχει πάθει ζημιά στο ανεμιστηράκι και κάθε φορά που ξεκινάει ξεσηκώνει το σπίτι.

Αν, λοιπόν, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ξεφορτωθώ το μεγάλο λαπτοπ θα κινηθώ για το eee.
Με ξενίζει όμως η μικρή οθόνη. Το μοντέλο με τις 9" στο ίδιο, μάλιστα, μέγεθος είναι αρκετά δελεαστική αλλά μόλις διάβασα ότι στην ελλάδα μπορεί να έρθει μετά το καλοκαίρι........ sad.gif



Α ρε, σε κάτι περιττά διλήμματα που με βάζω να προβληματίζομαι...
dizzy_fingers
Το πρώτο split από το τόπικ του υπολογιστή.

Με την επερχόμενη έκδοση των 9", πιστεύω πως θα μας απασχολήσει αρκετά.
sihainas
Eee PC 900 specs:





Ερώτηση...δεν είναι κάπως βαρύ όταν η οθόνη του είναι μόλις... 8,9";
PanosIlio
Δείτε το κιόλας tongue.gif

dizzy_fingers
Έχω λιώσει να το βλέπω σε όλα τα φόρουμ tongue.gif.

QUOTE(sihainas @ Apr 16 2008, 15:48 ) *
Eee PC 900 specs:



Ερώτηση...δεν είναι κάπως βαρύ όταν η οθόνη του είναι μόλις... 8,9";

1 kg βαρύ για full PC (όχι pda ή smartphone)? Μπα, δε νομίζω.
Ίσως να μπορούσαν να χρησιμοποιούσαν ελαφρύτερα υλικά για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά εκεί θα ανέβαινε η τιμή που άλλωστε είναι το μεγαλύτερο συν της συσκευής.


Πότε θα έρθει ρε γμτ? Άλλοι λένε για μέσα Μάη, άλλοι για καλοκαίρι....παντού όμως έχω διαβάσει ότι το συγκεκριμένο με atom επεξεργαστή δεν αναμένεται πριν το τέλος του καλοκαιριού.
dizzy_fingers
Ώπα, μόλις είδα πως ο ashton είναι ευτυχής κάτοχος ενός τέτοιου μηχανήματος.
Για να μάθουμε περισσότερα...
sihainas
Προφανώς και δεν είναι βαρύ... εννοούσα ότι είναι σχετικά βαρύ για το μέγεθός του... anyway στην Ελλάδα θα έρθει μετά το καλοκαίρι ή γενικά; Γιατί αν είναι για Ελλάδα...υπάρχει και το ebay που σίγουρα θα το βρεις και σε καλύτερη τιμή... wink.gif
Xaroumenos loukoumas
Dizzy, στο ADSLgr υπάρχουν αρκετοί που το έχουν όχι μόνο ο Ashton, πχ Allergic (του έχει βάλει Debian), κτλ. Αν ψάξεις, θα βρεις ένα σωρό wink.gif
dizzy_fingers
To 9άρι?

Αυτό λέω εγώ.

Sihainas, από ebay να το πάρω...στα μεταφορικά και το τελωνείο τί γίνεται όμως?
sihainas
Τι να σου πω...δεν έχω πάρει ποτέ κάτι τόσο ακριβό... και συνήθως ψωνίζω από το co.uk (δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Τέλος πάντων πολλοί είναι αυτοί που αγοράζουν iphone πάντως από το ebay χωρίς να πληρώσουν τελωνίο...δεν ξέρω πως γίνεται αλλά γίνεται wink.gif
Xaroumenos loukoumas
smile.gif Δεν ξερω αν ειναι το 9άρι έχεις δίκιο..
dizzy_fingers
QUOTE(sihainas @ Apr 16 2008, 17:09 ) *
Τι να σου πω...δεν έχω πάρει ποτέ κάτι τόσο ακριβό... και συνήθως ψωνίζω από το co.uk (δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Τέλος πάντων πολλοί είναι αυτοί που αγοράζουν iphone πάντως από το ebay χωρίς να πληρώσουν τελωνίο...δεν ξέρω πως γίνεται αλλά γίνεται wink.gif

Α, σωστά, αφού από Αγγλία δεν παίζει τελωνείο wink.gif.

Τέλως πάντων, αν δεν είναι το 9ιντσο δεν πρόκειται να προχωρήσω...με τις 7" (και 800Χ460 ανάλυση) θα μου βγουν τα μάτια.
dizzy_fingers
Κυκλοφόρησε το 9άρι στο Χονγκ Κονγκ.
http://eeepc.net/asus-eee-pc900-officially...d-in-hong-kong/

Θαυμάστε το:

biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 17 2008, 11:31 ) *
Κυκλοφόρησε το 9άρι στο Χονγκ Κονγκ.
http://eeepc.net/asus-eee-pc900-officially...d-in-hong-kong/

Θαυμάστε το:

biggrin.gif


Ωραίο είναι...
Τσίμπα το μόλις έρθει smile.gif
dizzy_fingers
Λοιπόν, παίζει τελικά να πουλήσω το υπάρχον acer στον bro και να τσιμπήσω τελικά το eee (όταν έρθει το 9ράκι).

Το θέμα είναι πως τώρα σκέφτομαι μήπως πάω να κάνω ταρζανιά....
Κι επειδή είμαι μπερδεμένος, σας παραθέτω τα γεγονότα και τους προβληματισμούς μου για να μου πείτε ως τρίτοι (ουδέτεροι και ψύχραιμοι) την άποψή σας, γιατί εγώ είμαι λίγο μπερδεμένος.

Τo acer5920 που έχω τώρα είναι ένα πολύ δυνατό μηχάνημα με πολύ καλή σχέση value-money (στα 800 ευρώ παίρνεις 2πύρηνο επεξεργαστή Τ7300 στα 2 GHz, 2G Ram, 160 HDD....και windows vista 24.gif ) με μόνο μειονέκτημα, όπως καταλαβαίνετε, την κάκιστη οθόνη του.

Ωστόσο, στους λίγους μήνες που το έχω, τα βράδια στο κρεββάτι και σε επισκέψεις εκτός σπιτιού η μόνη χρήση του ήταν για να δω dvd, να κάνω προγραμματισμό και να ακούσω μουσική.
Τώρα που το σκέφτομαι, δεν πέρασα ούτε μια φορά ένα παιχνίδι μέσα για να εκμεταλλευτώ και τη σχετικά καλή κάρτα γραφικών του (GeForce 8600 GS)...

Από αυτήν την πλευρά και δεδομένου ότι έχω έναν desktop για να κάνω τις heavy δουλειές συμφέρει αυτή η αλλαγή.


Από την άλλη, όμως, σκέφτομαι μήπως πιαστώ μόνος μου κορόιδο από αυτήν την αλλαγή. Να αφήσω ένα δυνατό μηχάνημα για ένα λιγότερο δυνατό και φθηνότερο...
Δηλαδή, σε οικονομικούς όρους, αυτό που πάω να κάνω είναι χαζό.
Αλλά σε θέμα χρήσης, πάω να δώσω κάτι μη πρακτικό και να πάρω κάτι πρακτικό.



Εσείς τί θα κάνατε αν ήσασταν σε αυτήν την περίπτωση?
Μη βάλετε τον εαυτό σας στη θέση μου, με βάση τις δικές σας ανάγκες αποφασίστε.



ΥΓ: Μάλλον δε χρειάζομαι τόσο τις απόψεις σας, όσο έναν ψυχολόγο laugh.gif.
sihainas
Πρέπει να σκεφτείς πρώτα απ'όλα ότι το eee έχει πολύ μικρό σκληρό... Σε φτάνουν τα 20 gb ή θα πρέπει να κουβαλάς εξωτερικό; Πάντως αν μετακινήσε πολύ και δεν σε πειράζει να βλέπεις την ταινία σου στην απελπιστικά μικρή οθόνη του τότε σίγουρα αξίζει το eee...
dizzy_fingers
Όχι, ο χώρος δε με απασχολεί. Η linux διανομή δεν πιάνει περισσότερο από μισό giga και τα αρχεία που δουλεύω...απλά δε φτάνουν για να γεμίσουν τα 20.
PanosIlio
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 17 2008, 23:17 ) *
ΥΓ: Μάλλον δε χρειάζομαι τόσο τις απόψεις σας, όσο έναν ψυχολόγο laugh.gif.


dizzy...στη μητέρα σου το είπες?
dizzy_fingers
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Μόλις το αποκτήσω δε θα χρειαστεί άλλο biggrin.gif.
Xaroumenos loukoumas
Dizzy συγνώμη αν σου χαλάω τα όνειρα απόκτησης του συγκεκριμένου μηχανήματος, αλλά αν θέλεις δες και αυτό της HP!! Νομίζω αξίζει κάργα wink.gif Δες και εδώ για ένα preview! (φυσικά αγνοώντας τα σχόλια περί του ανέτοιμου ούτως ή άλλως KDE 4, και την 512 μνήμη που είναι ένα λιγότερο καλό μοντέλο από το λινκ που σου έδωσα παραπάνω wink.gif )

Μου φαίνεται ότι έπεται τρομαχτικός πόλεμος στα mini notebooks ohmy.gif
dizzy_fingers
Δε μου χαλάς τίποτα.
Ίσα ίσα, αν βγουν αρκετά μηχανήματα και πέσει η τιμή θα με συμφέρει περισσότερο wink.gif.

Για το συγκεκριμένο (που είναι "μπόμπα" όπως θα έλεγε και ο καίζερ) έχω διαβάσει σε φόρα για 2 μείον.
Ο επεξεργαστής της VIA και η τσιμπημένη τιμή στην οποία θα έρθει - μη βλέπεις με ισοτιμία, στην ελλάδα αν έχει 500 $ έξω θα το φέρουν 500 ευρώ εδώ tongue.gif. Κι αν είναι να πάμε σε τέτοια λεφτά...

Στα συν το πολύ μεγάλο (σχετικά) πληκτρολόγιο και ο σκληρός (αν και εγώ προτιμώ SSD αφού δε θα σώζω μεγάλου μεγέθους αρχεία).



Όντως, γίνεται πόλεμος πάντως. Μάλιστα μέσα στο καλοκαίρι θα ανακοινώσει και η acer ένα umpc.
jois21
Δεν ειναι umpc αυτα. Σιγα μην υπηρχε με 300-400Ε...

ultra portable laptops ισως.
dizzy_fingers
Στον ορισμό κολλάς? tongue.gif
jois21
Ναι γιατι αν υπηρχε umpc με 300Ε θα το ειχα παρει πριν βγει! tongue.gif
ashton
Λοιπόν...
Το Asus eeepc 701 surf που πήραμε στην εταιρεία (περίμενα μάταια για μήνες μπας και τό έφερνε επίσημα η Oktabit ή η Interset /επίσημοι διανομείς της Asus στην Ελλάδα - ο λόγος ; Δεν υπάρχουν ελληνικές οδηγίες, και από τη νομοθεσία απαγορευεται να πουλιέται συσκευή χωρίς ελληνικές οδηγίες. Στα motherboard για να το ξεπεράσουν, κολλάνε κάτι αυτοκόλλητα "απευθύνεται σε εξειδικευμένο προσωπικο" και καθαρίζουν. Σε ένα φορητό αυτό δε γίνεται όμως. Πάντως πριν 10 μέρες μου είπαν πως θα το φέρουν επίσημα σε κάνα μήνα+.) είναι το μοναδικό φορητό που έχω κουβαλήσει μόνιμα μαζί μου.

Έπαιξα καμιά βδομάδα με το Xandros (δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις άλλη διανομή linux και να φας τα νιάτα σου ψάχνοντας να ανακαλύψεις το τροχό). Τα ξήλωσα όμως, γιατί μας ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση σε σειριακές θύρες, αναγκαστικά μέσω usb adapters, αλλά ούτε drivers για linux πολυπαίζουν, ούτε το minicom συγκρίνεται σε φιλικότητα/ευχρηστία με το hyperterminal.

Του έχω φορτώσει nlited Windows 2000 Professional, με πχ Foxit Reader αντί για τον Adobe Reader (ο Foxit πιάνει 5ΜΒ, ο Adobe 200MB) κι έγω γύρω στα 2,5-3 ελεύθερα μετά τα προγράμματα που έστησα, ενώ έχω μόνιμα και μια 2GB sd card για τα downloads κλπ.
Μέχρι και Destinator for PC του έχωσα και παίζει μια χαρά :-)

Η εντύπωση που έχω αποκομίσει είναι θετικότατη.

Το 900 σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο σαν λύση μια που έχει μεγαλύτερη οθόνη, αλλά δεν έχει πολυ μεγαλύτερο μέγεθος. Η τιμή του θα είναι 400 ευρώ λιανική (θεωρητικά)

Στον ανταγωνισμό υπάρχει το Easynote XS20 της Packard Bell (7" με XP και 40ρη δίσκο) στα 500 ευρώ στην Γαλλία, που όμως η Dionic εδώ θέλει να το φέρει με λιανική στα 700... Το πρόβλημα του είναι πως σ'αυτό θες αναγκαστικά ποντίκι εξωτερικό, αφού δεν έχει touchpad.


Με το ίδιο σασί είναι και το Cloudbook της Everex, με linux αλλά 512ΜΒ μνημη αντί για το 1GB του Packard Bell.

To σασι είναι της Via, κι έχει λανσάρει και 9άρα ή 10ρα (δε θυμάμαι) βέρσιον.

Και η Acer πέρα από την HP είναι να βγάλει αντίστοιχο μοντέλο.


Σήμερα όμως στο Intel Channel Conference στο Grande Bretagne, είδα το MSI WIND και σίγουρα αξίζει τον κόπο αγαπητέ Dizzy.
Είναι με 9άρα οθόνη, έχει επεξεργαστή της προκοπής, έχει 40ρη δίσκο (SATA) και πολύ πιο μουράτη εμφάνιση από το eeepc.
Θα βγει στην αγορά το καλοκαίρι, με streetprice(λιανική) 399 ευρώ και XP εγκατεστημένα πάνω του.

Και κάτι ακόμα, το καλοκαίρι η Intel θα λανσάρει στην αγορά SSD δίσκους 40gb/80gb/160gb (με μεγάλο κόστος όμως ακόμα... 600 $ θα έχει περίπου ο 80ρης νομίζω) σε διαστάσεις 2.5" αλλά και 1.8"
dizzy_fingers
Με την αγορά που έκανα τώρα με το server και το γεγονός ότι τους επόμενους 2 μήνες θα έχω ελάχιστο χρόνο (για να ασχοληθώ με το eee), σκεφτόμουν να παρατείνω λίγο την αγορά του eee900 και να τη μεταθέσω κατά τον Ιούνη - όταν και θα έχουν βγει αρκετές παρτίδες 900 στην ευρώπη και θα έχει πέσει λογικά η τιμή.

Έχεις καμιά πληροφορία για το αν θα έχει κυκλοφορήσει το MSI μέχρι τότε?
Έχω διαβάσει πολλά για αυτό, αλλά είχα την εντύπωση πως θα αργήσει ακόμα...
ashton
Η τύπισσα της MSI Europe που είδα χθες, μου είπε για Ιούνιο.
Βέβαια στο συγκεντρωτικό φυλλάδιο της MSI για όλη τη γκάμα της δεν υπήρχε μέσα.
Έκανα @@ που δεν το έβγαλα φωτό...
dizzy_fingers
Ε μα όλο την ΑΕΚ βγάζεις φωτογραφία, κάτι χρήσιμο δεν έβγαλες μια φορά tongue.gif.

Οπότε, να τρενάρω λίγο την αγορά....
ashton
Δεν είχα πάρει ψηφιακή μαζί (δεν ξέρω κι αν επιτρεπόταν) και είχα μόνο το κινητό που είναι 5ετίας και η ποιότητα φωτο ψιλοάθλια :-)

(τι σέρβερ αγόρασες ρε και ξοδεύτηκες ; )
jois21
ασε, Xeons, 20ΤΒ, 2-3 static IPs... για να κραταει το σαιτ.
dizzy_fingers
24.gif 24.gif 24.gif

Πλάκα πλάκα πάντως, εκεί θα κρατάω τo repository για τα αρχεία του φόρουμ.
Ήδη έχω σκεφτεί ένα μάτσο ιδέες για την αξιοποίησή του. smile.gif


Ashton, κοίτα εδώ.
ios
http://honeypothack.com/eee


Μια ιδέα πως δείχνει το ΕΕΕ (με το οποίο έχω μανουρευτεί και εγώ πλέον :Ρ).
ashton
To MSI Wind 100 (με 10ρα οθόνη, 80ρη δίσκο, XP, 6-7 ώρες μπαταρία κλπ στα 399 γιούρια) θα υπάρχει στην Ελλάδα τον ΙούΛιο, σύμφωνα με όσα με είπανε χθες οι της MSI σε μια παρουσίαση.
dizzy_fingers
Τρίβω τα χέρια μου από χαρά.... χιχιχιχχι.
jois21
Εγω παντως νομιζω οτι ανεξαρτητα απο την τιμη τους -που ειναι σχετικα καλη- δεν αξιζουν σα συσκευες.
Πολυ αργα σε σχεση με τα λαπτοπ και πολυ μεγαλα σε σχεση με τα υπερφορητα μεγεθους ppc. Τι 10", τι κανονικο λαπτοπ 12" λες και θα το βαζεις στη τσεπη...
Παρε ενα 12αρη tablet, μακραν καλυτερο.
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ May 27 2008, 22:54 ) *
Εγω παντως νομιζω οτι ανεξαρτητα απο την τιμη τους -που ειναι σχετικα καλη- δεν αξιζουν σα συσκευες.

Δεν είναι ότι δεν αξίζουν σαν συσκευές, είναι ότι έχουν περιορισμένη χρήση.

Με τα ppc πόσο άνετα μπορείς να γράψεις ένα ποστ στο basketforum?


12άρι tablet στα 400 ευρώ πού υπάρχει (μη πεις για innovator tongue.gif)?
jois21
Μεγεθους ppc εγραψα, εννοωντας umpc. Aλλα και ενα vga ppc για ιμειλ και βασικο σερφαρισμα καλο ειναι. Πλεον βρησκεις τυπου 9000 με 250Ε-300Ε και εχεις και 2ο τηλεφωνο και τζαμπα νετ μεσω 3G...
ashton
Tα πάντα είναι ζήτημα της χρήσης για το οποίο το θες.
Αν το φορητό το παίρνεις γιατί από ψυχολογική άποψη δε θέλεις desktop, τότε πάρε και με 18άρα οθόνη να γράφεις άνετα.
Αν το φορητό το παίρνεις γιατί θες να το κουβαλάς, τότε το μικρό είναι μονόδρομος.
Και πχ εγώ δε με ενδιαφέρει να πάω στον πελάτη και το φορητό μου να μπορεί να σηκώσει το Autocad την ώρα που έχω ανοιχτό Photoshop, Corel & Dreamweaver και ριπάρω ένα dvd... Με ενδιαφέρει να μπορώ να γράψω ένα κείμενο, να σερφάρω, να το βάλω στο δίκτυο και να δοκιμάσω πέντε πράγματα. Πριν το eeepc έπαιρνα φορητό μόνο όταν ήταν απόλυτη ανάγκη. Τώρα είναι μόνιμα στην τσάντα μου, γιατί δεν πιάνει χώρο ούτε βαρος.
jois21
Ετσι ειναι.

Αν εισαι επαγγελματιας παιρνεις ενα thinkpad 1,2 κιλων και 12 ωρων που δε θα τυφλωνεται ο πελατης να δει δυο πραματα. Θα χωραει και οτι αρχειο εχεις. Για σας φτιαχνονται αλλωστε.
dizzy_fingers
Και πόσο έχει αυτό το thinkpad (και πόσες ίντσες η οθόνη?)?
ashton
Τα τριπλά από το eeepc 701, 2,5 φορές το 900 ή το Wind
http://www.play247.gr/index.php?main_page=...fiq7pmp834nhsf0

Αν είναι να πας σε 12άρι, υπάρχουν και τα MSI PR200 με 12", 160gb, 2gb ram γύρω στα 900
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=10547&catid=448
jois21
QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2008, 10:26 ) *
Και πόσο έχει αυτό το thinkpad (και πόσες ίντσες η οθόνη?)?


12, αρα χωραει σε τσαντα. Εχει πολυ περισσοτερα απο το ΕΕΕ αλλα αν δε τα δινει ο επαγγελματιας ποιος θα τα δωσει;
jois21
QUOTE(ashton @ May 28 2008, 18:32 ) *
Αν είναι να πας σε 12άρι, υπάρχουν και τα MSI PR200 με 12", 160gb, 2gb ram γύρω στα 900
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=10547&catid=448


Το οποιο ειναι +600γρ. χωρις κανενα εξτρα, δε παιρνει 2η μπαταρια, μακραν μικροτερη αυτονομια, αντοχη, 1 χρονο λιγοτερη εγγυηση και 20 σκαλες κατωτερη ποιοτητα κατασκευης απο ΙΒΜ...
Οτι πληρωνεις παιρνεις.
ashton
Kαι γιατί να μην πάρεις τότε το Sony VGN-TZ31XN/B με την 11άρα, που έχει ανώτερη ποιότητα κατασκευής και τα διπλά λεφτά από το Λενόβο ;
jois21
Kαλυτερη ποιοτητα δεν εχει, ουτε τα χαρ/κα του. Ντιζαιν πουλαει στα λαπτοπ η σονυ παντα.
Γενικα επαγγελματικες σειρες εχουν μονο HP, Lenovo και DELL(σπανιες).
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ May 28 2008, 20:32 ) *
Εχει πολυ περισσοτερα απο το ΕΕΕ αλλα αν δε τα δινει ο επαγγελματιας ποιος θα τα δωσει;

Το κρίσιμο ερώτημα είναι όμως, ο συγκεκριμένος επαγγελματίας που έχω στο μυαλό μου, γιατί να δώσει τόσα λεφτά ενώ δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσει στο 100%?

Είναι η κλασσική ερώτηση: "γιατί να πληρώσω 2πύρηνο αν το θέλω μόνο για office+internet?".
sihainas
Γιατί προφανώς στην πορεία μπορεί να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσεις και για άλλες πιο απαιτητικές δουλειές... τι θα κάνεις θα τρέχεις να αγοράζεις κι άλλο; smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.