Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α.Ε.Κ. - Άρης - Playoffs 2015-2016
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3
tuareg
QUOTE (ashton @ May 22 2016, 02:54 ) *
Αφού τα πιάνουμε όλα φάση- φάση, να μου πει κάποιος αν ένας προπονητης μπορεί να πατάει παρκέ και πότε ;
Εγώ ξέρω πως μπορεί να πατάει στον αγωνιστικό χώρο όταν εχει ταιμαουτ, ή αν χτυπησει κάνας παίκτης .
Αν γίνεται κάτι τέτοιο πχ

δεν ειναι τεχνική ποινή ;


πολλες φορες συμβαινει..δες τελικο ευρωλιγκας που εχει φτασει ο ιτουδης σε καποιες φασεις.
Συνηθες ειναι,αν ειναι να δινουν τπ γι αυτο πρεπει ολοι οι κοουτς ν αποβαλλονται σε καθε παιχνιδι.
Αλλα τι ψαχνεις να βρεις,σε παιχνιδι που κριθηκε στο ποντο δε μετρησαν 4π κανονικοτατοι...ολες οι υπολοιπες συζητησεις για λαθη πριφτη με σιμτσακ,αποβολλες,φαουλ κλπ ειναι περιττες...
air_23
QUOTE (ashton @ May 22 2016, 02:54 ) *
Αφού τα πιάνουμε όλα φάση- φάση, να μου πει κάποιος αν ένας προπονητης μπορεί να πατάει παρκέ και πότε ;
Εγώ ξέρω πως μπορεί να πατάει στον αγωνιστικό χώρο όταν εχει ταιμαουτ, ή αν χτυπησει κάνας παίκτης .
Αν γίνεται κάτι τέτοιο πχ

δεν ειναι τεχνική ποινή ;

δλδ δεν εχεις δει τον ζντοβτς να παταει παρκε?μηπως ηθελες τεχνικη ποινη και γι αυτο?παντως ο ιτουδης στον τελικο σ ενα ριμπ της τσκα δεν πατησε απλα γραμμη..εφτασε μεχρι το φαουλ...

επισης ας κλβουμε γτ εφαγε τεχνικη ο οκαρο στο πρωτο δεκαλεπτο και μετα ζητατε και 4η..που στο παλε με 4-3 τεχνικες το χατε βγαλει σφαγη laugh.gif
SteelGandalf
Φίλε ashton κι εμένα με παραξενεύει αυτό, αλλά όντως, όπως λέει και ο Βασίλης, το έχω δει να συμβαίνει κατά κόρον σε πάρα πολλούς αγώνες. Δεν το τιμωρούν οι διαιτητές. Εδώ που τα λέμε, στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν επηρεάζει σε κάτι, αφού η μπάλα έχει επαναφερθεί στο γήπεδο από την ΑΕΚ.
air_23
εδω ο παππας ητα ορθιος μπροστα απο τον πεδουλακη προχτες στν τελευταια φαση και δεν δοθηκε τπτ
ashton
Αφού η διαιτησία ήταν σφαγιαστική για τον Αρη και καθόρισε το αποτέλεσμα, πως και ο Αρης (ενώ πίεζε) έφτασε σε αριθμό φάουλ για βολές στο τελευταιο λεπτο στην 4η περιοδο ;
Δυο κοψιματα και αν ήταν ή όχι στο κατέβασμα στη 2η και την 3η περιοδο δε καθοριζουν το αποτελεσμα imho.
Τώρα γιατί δεν ζητήθηκε instant replay ή αν ζητήθηκε γιατί δεν το έκαναν δεν ξέρω .

κάπου είχα δει την οδηγία της ΕΟΚ για το instant replay - την έψαχνα . να'τη

QUOTE
Περιπτώσεις εφαρμογής του Συστήματος Στιγμιαίας Επανάληψης Κύριο


Περιπτώσεις εφαρμογής του

Συστήματος Στιγμιαίας Επανάληψης (Σ.Σ.Ε.)

InstantReplaySystem(IRS)

· Στο τέλος της περιόδου ή της παράτασης

­Εάν το τελευταίο επιτυχημένο σουτ για καλάθι, έγινε πριν ηχήσει η κόρνα για τη λήξη της περιόδου.

­Εάν και πόσος χρόνος απομένει στο χρονόμετρο του αγώνος, εάν:

§ Μια παράβαση εκτός ορίων διαπραχτεί από το σουτέρ.

§ Μία παράβαση των 24’’ (shotclock) διαπραχθεί.

§ Μία παράβαση 8 δευτερολέπτων συμβεί.

§ Ένα σφάλμα καταλογιστεί, πριν τη λήξη του αγωνιστικού χρόνου.

· Όταν το χρονόμετρο του αγώνος δείχνει 2:00 λεπτά ή λιγότερο στην τέταρτη περίοδο και σε κάθε παράταση

­Εάν το τελευταίο επιτυχημένο σουτ για καλάθι, έγινε πριν ηχήσει η κόρνα για τη λήξη της περιόδου.

­Εάν το σουτ για καλάθι ελευθερώθηκε πριν τον καταλογισμό οποιουδήποτε σφάλματος.

­Να ταυτοποιηθεί ποιος παίκτης προκάλεσε την έξοδο της μπάλας εκτός ορίων.

· Σε οποιαδήποτε στιγμή του αγώνος

­Εάν το επιτυχημένο σουτ θα μετρήσει για 2 ή 3 πόντους

­Μετά από δυσλειτουργία του χρονομέτρου του αγώνος ή των 24’’ (shotclock), προκειμένου να προσδιορισθεί ο προς διόρθωση χρόνος.

­Να ταυτοποιηθεί ο σωστός παίκτης που σουτάρει ελεύθερη/ες βολή/ές

­Να ταυτοποιηθούν οι εμπλεκόμενοι συνοδοί και παίκτες, στη διάρκεια μιας συμπλοκής.

Το ΣΣΕ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αποφασισθεί εάν ο παίκτης ή η μπάλα ήταν εκτός ορίων.

http://www.basket.gr/index.php/refs/4732-p...ias-epanalipsis
air_23
QUOTE (ashton @ May 22 2016, 03:10 ) *
Αφού η διαιτησία ήταν σφαγιαστική για τον Αρη και καθόρισε το αποτέλεσμα, πως και ο Αρης (ενώ πίεζε) έφτασε σε αριθμό φάουλ για βολές στο τελευταιο λεπτο στην 4η περιοδο ;
Δυο κοψιματα και αν ήταν ή όχι στο κατέβασμα στη 2η και την 3η περιοδο δε καθοριζουν το αποτελεσμα imho.
Τώρα γιατί δεν ζητήθηκε instant replay ή αν ζητήθηκε γιατί δεν το έκαναν δεν ξέρω .

δεν ειδα καμια ιδιατερη πιεση..μπορεις να μας απαντησεις ομως πως γινεται στο πρωτο δεκαλεπτο που ο αρης ηταν αερα πατερα στην αμυνα και φαουλ σφυριζονταν σ αυτον κι οχι στην επιθετικη αμυνα της αεκ...

επισης ειναι λιγο τρατζικ να λεμε δεν καθαριζει τ οαποτελεσμα οταν δεν εχουν μετρησει 4 ποντοι σε ματς που ειναι ΙΣΟΠΑΛΙΑ στο 1 λεπτο...και ειδικα το δευτερο καλαθι στο 55-50 που αντι να γινει 55-52 τρωμε σε ενδιαμεση επιθεση τριποντο για το 58-50...

εσεις στη θεσσαλονικη που λεγατε οτι σφαχτηκατε για την βλακεια του λουκα ειχατε βαρεσει 15 βολες παραπανω.....και οι τεχνικες ποινς ηταν 4-3

QUOTE (ashton @ May 22 2016, 03:14 ) *
Αφού η διαιτησία ήταν σφαγιαστική για τον Αρη και καθόρισε το αποτέλεσμα, πως και ο Αρης (ενώ πίεζε) έφτασε σε αριθμό φάουλ για βολές στο τελευταιο λεπτο στην 4η περιοδο ;
Δυο κοψιματα και αν ήταν ή όχι στο κατέβασμα στη 2η και την 3η περιοδο δε καθοριζουν το αποτελεσμα imho.
Τώρα γιατί δεν ζητήθηκε instant replay ή αν ζητήθηκε γιατί δεν το έκαναν δεν ξέρω .

κάπου είχα δει την οδηγία της ΕΟΚ για το instant replay - την έψαχνα . να'τη


http://www.basket.gr/index.php/refs/4732-p...ias-epanalipsis

και παλι...ειδαν ριπλευ στο παο-αρης το πρωτο για το καρφωμα του ελιοτ που δεν φανηκε αν η μπαλα μπηκε ολοκληρη στο ρπωτο ημιχρονο....
SteelGandalf
Παιδιά ειλικρινά θα το πω, δεν έχει σημασία τώρα το τι συνέβη. Συνέβη και δεν αλλάζει. Ούτε μας διαβάζουν οι αρμόδιοι μπας και φιλοτιμηθούν να περιφρουρήσουν το άθλημα.

Απλά καταγράφουμε με τις απόψεις μας κάποια δεδομένα. Όταν ένα παιχνίδι φτάνει να ολοκληρωθεί με τέτοιον τρόπο, είναι λογικό να έχουμε παράπονα από την πλευρά του ηττημένου.

Οι φάσεις που αναφέρθηκαν, θεωρητικά επηρεάζουν έναν αγώνα. Το αν τον καθορίζουν δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς. Εδώ υπήρξε και θέμα με τον φωτισμό. Και αυτό αποτελεί παράγοντα που μπορεί να επηρεάσει. Εμείς εδώ δεν θα μαλώσουμε για όλα αυτά. Απλά τα σημειώνουμε.

Αν ο Άρης είχε παρουσιαστεί όπως τον ξέρουμε στα δύο παιχνίδια, 1ον θα είχε ολοκληρώσει την δουλειά στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης και 2ο δεν θα είχε σήμερα βρεθεί στο -18, ώστε να προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα...

Εγώ πρώτα με την ομάδα μου τα έχω. Είχαν να δώσουν ακόμη 3 έως 5 αγώνες και δεν στάθηκαν στο ύψος τους. Δεν φρόντισαν να υπερασπιστούν τον ιδρώτα όλης της χρονιάς. Ε, στην τελική, ας πρόσεχαν. Αν τελικά "σκουπιστούν" ή αν ηττηθούν με 3-1, θα φταίνε πρωτίστως εκείνοι. Για μένα αυτό δεν αλλάζει και το στοιχειοθετώ στα δεδομένα όλης της χρονιάς.

Αν θεωρούν κάποιοι πως η κούραση ή το γεγονός πως οι συγκεκριμένοι αγώνες δεν κρίνουν κάτι, αποτελούν ουσιαστικές δικαιολογίες για να "κρυφτούν" από πίσω τους, όσο και αν αποτελεί πραγματικότητα αυτό (δεν το αμφισβητώ), εφόσον νιώθουν καλά με τους εαυτούς τους και τις προσπάθειες τους, εγώ ούτε θα τους "θάψω" ούτε τίποτα. Αν στα τελευταία μέτρα της κούρσας, με όλα τα γνωστά συμβάντα, τους τελείωσαν τα καύσιμα, αυτοί θα υποστούν και τις ανάλογες συνέπειες στην καριέρα τους. Είναι καλά πληρωμένοι και στην ώρα τους. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Κρίνονται και στο μέλλον θα τους προσφερθούν ανάλογα συμβόλαια. Τόσο απλά.
ashton
QUOTE (air_23 @ May 22 2016, 03:16 ) *
επισης ειναι λιγο τρατζικ να λεμε δεν καθαριζει τ οαποτελεσμα οταν δεν εχουν μετρησει 4 ποντοι σε ματς που ειναι ΙΣΟΠΑΛΙΑ στο 1 λεπτο...και ειδικα το δευτερο καλαθι στο 55-50 που αντι να γινει 55-52 τρωμε σε ενδιαμεση επιθεση τριποντο για το 58-50...


οπότε κάτι ανάλογο ισχύει πχ και για τη φάση στο 5'50" περιπου στη 2η, που δε δίνεται φάουλ στο Μπράουν και φεύγετε στον αιφνιδιασμό με τον Ζάρα να μειώνει σε 33-24 .

Οι διαιτητές ήταν κακοί γενικά (στο τέλος με τις αποβολές και τα 3χ3 με το γράμμα του νόμου είχαν δίκιο)- δε θεωρώ ότι καθόρισαν το αποτέλεσμα πάντως .
tuareg
QUOTE (SteelGandalf @ May 22 2016, 03:28 ) *
Αν ο Άρης είχε παρουσιαστεί όπως τον ξέρουμε στα δύο παιχνίδια, 1ον θα είχε ολοκληρώσει την δουλειά στο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης και 2ο δεν θα είχε σήμερα βρεθεί στο -18, ώστε να προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα...

Εγώ πρώτα με την ομάδα μου τα έχω. Είχαν να δώσουν ακόμη 3 έως 5 αγώνες και δεν στάθηκαν στο ύψος τους. Δεν φρόντισαν να υπερασπιστούν τον ιδρώτα όλης της χρονιάς. Ε, στην τελική, ας πρόσεχαν.


αυτο μοιαζει σα το κανε ομαδα να κεδιζεις και τη διαιτησια
ξαναλεω σε παιχνιδι που ειναι ισοπαλια στο 38-39 σου χουν κλεψει 4π...η οποιαδηποτε αλλη συζητηση περιττευει γιατι αλλιως σουταρουν ο προβοκατορας παπαντωνιου κι ο μπραουν στην ισοπαλια οταν ξερουν οτι αν το χασουν τους παιρνει να παιξουν και μια αμυνα κι αλλιως οταν ειναι 4 πισω.


QUOTE (ashton @ May 22 2016, 03:37 ) *
οπότε κάτι ανάλογο ισχύει πχ και για τη φάση στο 5'50" περιπου στη 2η, που δε δίνεται φάουλ στο Μπράουν και φεύγετε στον αιφνιδιασμό με τον Ζάρα να μειώνει σε 33-24 .

Οι διαιτητές ήταν κακοί γενικά (στο τέλος με τις αποβολές και τα 3χ3 με το γράμμα του νόμου είχαν δίκιο)- δε θεωρώ ότι καθόρισαν το αποτέλεσμα πάντως .


σοβαρα συγκρινεις αν ηταν η δεν ηταν ενα φαουλ (που στη τελικη δε γνωριζεις τι καταληξη θα ειχε αν το σφυριζαν) με το εξοφθαλμο του οτι μετραει ενα καλαθι?
air_23
QUOTE (ashton @ May 22 2016, 03:37 ) *
οπότε κάτι ανάλογο ισχύει πχ και για τη φάση στο 5'50" περιπου στη 2η, που δε δίνεται φάουλ στο Μπράουν και φεύγετε στον αιφνιδιασμό με τον Ζάρα να μειώνει σε 33-24 .

Οι διαιτητές ήταν κακοί γενικά (στο τέλος με τις αποβολές και τα 3χ3 με το γράμμα του νόμου είχαν δίκιο)- δε θεωρώ ότι καθόρισαν το αποτέλεσμα πάντως .

αλλα στο ματς πρωταθληματος στο παλε που ακομα βαρας βολες κι εχασες απο το +10 το χαν διαμορφωσει..αυτο μας ελεγες...ΟΚ

QUOTE (ashton @ Feb 28 2016, 18:37 ) *
μάλλον θα γινει ρεκορ σε τεχνικές ποινές στην ΑΕΚ . Πρέπει να ειναι 4 σε λιγοτερο απο 15'.


QUOTE (ashton @ Feb 28 2016, 20:09 ) *
77-76 για τον Αρη, αφού η ΑΕΚ έπαιξε από το 11' χωρις Μαυροκεφαλιδη (αποβολη με 2 τεχνικες) και έκανε για άλλο ενα ματς τραγικό τελευταιο δεκάλεπτο (27-16 το σκορ στο 4ο υπερ του Αρη) και φυσικά ως συνήθως και κακη τελευταια επιθεση έκανε, και το φαουλ στον Μιλοσεβιτς το επνιξαν οι διαιτητες .


QUOTE (ashton @ Feb 28 2016, 21:23 ) *
Αν είχε κερδίσει η ΑΕΚ με non call σε φάουλ στην τελευταια επίθεση θα διαβάζαμε για τον Δουβή που ελέγχει το παρασκήνιο. Τώρα ειναι απλά Κυριακή .


ρεκορ σε τεχνικες ελεγες..τελικα ηταν 4-3 σημερα 3-0....νον κολ ανακαλυπτες....αστεια ποβολη λουκα αλλα οι 2 τεχνικες σοτν μακνιλ σωστες(γτ οτνα ορμαει εχει αποβληθει ηδη..δεν αποβληθηκε μετα)
SteelGandalf
Εξακολουθώ να μην βρίσκω νόημα σε αυτή την συζήτηση.

Βασίλη, ναι, αυτό εννοώ. Να παρουσιαζόμαστε δυνατοί ώστε να μην μπορεί να μας επηρεάσει η διαιτησία. Αυτό μπορούσαμε να το κάνουμε και φέτος στα παιχνίδια με την ΑΕΚ, γιατί είμαστε πιο ομάδα και το έχουμε αποδείξει.

Όμως έχουμε πέσει στην παγίδα επανειλημμένα φέτος (κυρίως οι ξένοι μας) και το έχουμε πληρώσει πολλάκις.
j-kidd13
2 καλαθια που δεν μετρησαν στα μισα του ματς,δεν γινεται να επιρρεασαν την εξέλιξη του αγωνα,μην τρελαθουμε...
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 22 2016, 04:04 ) *
2 καλαθια που δεν μετρησαν στα μισα του ματς,δεν γινεται να επιρρεασαν την εξέλιξη του αγωνα,μην τρελαθουμε...


Σοβαρα τωρα?4π σε παιχνιδι που ειναι ισοπαλια στο διλεπτο?
επρεπε το τριποντο του φωτση προχθες να μη σου δινε προβαδισμα 4π αλλα ισοφαριση επειδη στα μισα του ματς δε θα σου ειχαν μετρησει δυο καλαθια να δω αν θα ελεγες το ιδιο.
SteelGandalf
QUOTE(j-kidd13 @ May 22 2016, 03:04 ) *
2 καλαθια που δεν μετρησαν στα μισα του ματς,δεν γινεται να επιρρεασαν την εξέλιξη του αγωνα,μην τρελαθουμε...


Δεν επηρέασαν την εξέλιξη του ματς. Να συμφωνήσω. Δεν αποδεικνύεται όντως, αν και του Ζάρα, ειδικά, είναι σε εξαιρετικά κομβικό σημείο. Όπως και να το κάνουμε, είναι άλλο το 55-52 και άλλο το 58-50 με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου, όταν στο ξεκίνημα αυτής το σκορ έφτασε στο 53-35...

Μήπως όμως επηρεάζουν την ψυχολογία της μίας ομάδας αρνητικά; Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε; Υποθέτω θα γνωρίζεις τι σημαίνει και πως είναι το να πετυχαίνεις κάτι το οποίο δεν σου αναγνωρίζεται, ε;

Με αναγκάζετε να μπαίνω στο τρυπάκι να απαντώ, ενώ πιο πάνω γράφω πως δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί το συνεχίζουμε.

Όμως δε νομίζω πως αμφισβητείται από κανέναν το γεγονός του επηρεασμού της ψυχολογίας μιας ομάδας που κάνει τεράστια προσπάθεια να επιστρέψει στην διεκδίκηση ενός παιχνιδιού από το -18, όταν δεν της μετρούν δύο νόμιμα καλάθια.
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 22 2016, 04:10 ) *
Σοβαρα τωρα?4π σε παιχνιδι που ειναι ισοπαλια στο διλεπτο?
επρεπε το τριποντο του φωτση προχθες να μη σου δινε προβαδισμα 4π αλλα ισοφαριση επειδη στα μισα του ματς δε θα σου ειχαν μετρησει δυο καλαθια να δω αν θα ελεγες το ιδιο.

Τα ιδια θα ελεγα,δυο καλαθια σε ενα ματς που εχει αλλα 15-16-17-18 λεπτά ακομα,δεν ειναι τιποτα.
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 22 2016, 04:15 ) *
Τα ιδια θα ελεγα,δυο καλαθια σε ενα ματς που εχει αλλα 15-16-17-18 λεπτά ακομα,δεν ειναι τιποτα.


σε ματς που τελειωνει στο ποντο?δε παιζουν ρολο στην οικονομια των επιθεσεων?
δε παιζει ρολο ξερω γω οτι αλλιως θα σουταρει ο παικτης αν ειναι ισοπαλια η αν χανει οπως εγραψα παραπανω?
δε παιζει ρολο οτι αλλη επιθεση θα κανεις αν εισαι 3 πισω κι αλλη 1 μπροστα?
αντε καλα.....
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 22 2016, 04:19 ) *
σε ματς που τελειωνει στο ποντο?δε παιζουν ρολο στην οικονομια των επιθεσεων?
δε παιζει ρολο ξερω γω οτι αλλιως θα σουταρει ο παικτης αν ειναι ισοπαλια η αν χανει οπως εγραψα παραπανω?
δε παιζει ρολο οτι αλλη επιθεση θα κανεις αν εισαι 3 πισω κι αλλη 1 μπροστα?
αντε καλα.....

Αν μιλαμε για ακυρωμενο καλάθι ενα λεπτο πριν τη λήξη,ναι,αλλη επίθεση θα κάνεις αν εισαι μπροστα,και αλλη αν είσαι πίσω,η μπορεί να έχεις αλλο αγχος.Αν μιλαμε για ακυρωμεο καλάθι στο 23'-24',το οποίο θα διαδεχτούν αλλες 80 φάσεις που θα καθορίσουν το αποτέλεσμα,δεν παιζουν ρολο,παρα απειροελάχιστο.
benchwarmer
Δεν έχω δει κανένα από τα 2 ματς, οπότε θα κάνω ένα γενικό σχόλιο:
Δεν με εκπλήσσουν οι νίκες της ΑΕΚ. Θεωρώ ότι έχει καλύτερες μονάδες και περισσότερο βάθος από τον Άρη. Η δύναμη του Άρη ήταν η καταπληκτική του χημεία, ο προπονητής του, οι ρόλοι του κλπ. Όταν αυτά "χαλάρωσαν", κάτι απόλυτα λογικό μιας και η σειρά είναι αδιάφορη (αλήθεια, σε πόσες χώρες γίνονται μικροί τελικοί?) δεν είναι έκπληξη το όπως πάνε τα πράγματα, παρόλο που ο Άρης μες στη χρονιά ήταν αδιαμφισβήτητα η 3η ομάδα της χώρας.

Για το σκηνικό με τις αποβολές, και εγώ για κάποιον περίεργο λόγο πίστευα ότι με 2 παίχτες δεν γίνεται να συνεχιστεί το παιχνίδι. Έκανα λάθος όμως προφανώς. Δεν νομίζω να έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο πάντως. Αν και πριν 2-3 χρόνια ήμουν παρών σε ματς τοπικού στην Πάτρα που μετά από γενική σύρραξη στο 36' (και μισάωρη διακοπή για να δουν το βίντεο(υπήρχε!!!) οι διαιτητές), το ματς τελείωσε 4 εναντίον 3.
Timemaster
Καταρχάς καλημέρα σας.

Διαφωνώ κάθετα στον ορισμό αλλοίωσης του όπως τον λέτε.

Αλλοίωση αποτελέσματος είναι και όταν στο πρώτο λεπτό δε σου σφυρίζουν καθαρό φάουλ , σου δίνουν επιθετικό φάουλ και εν συνεχεία τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Με τον τρόπο αυτό ο διαιτητής σου δείχνει πως θα σφυρίζει και σε αναγκάζει να προσαρμοστείς.

Αλλοίωση αποτελέσματος είναι όταν ο παίχτης μιας ομάδος σε κάθε επαφή χρεώνεται με φάουλ ενώ στην αντίπαλη ρακέτα δε κερδίζει φάουλ ούτε με χτύπημα στο κεφάλι πάνω σε μπάσιμο. Μάλιστα στην διαμαρτυρία του τρώει δύο τεχνικές ποινές σε 10 δευτερόλεπτα. Στην περίπτωση του Μακνιλ να καταλάβω την πρώτη τεχνική ποινή και θα δεχόμουνα την δεύτερη στο χρονικό σημείο όπου τρέχει και τον πιάνει στην γραμματεία. ΌΧΙ όμως με την πρώτη διαμαρτυρία δύο τεχνικές ποινές και αποβολή.
Η περίπτωση του Μαυροκεφαλίδη ήταν τελείως άλλη. Ο παίχτης συμμετέχει σε μία φάση σε κοκορομαχία με αποτέλεσμα να δεχτεί και παίχτης του Άρη και στην επόμενη φάση κάνει φλόπινγκ. Αν δεχόταν ο παίχτης δύο τεχνικές ποινές στην κοκορομαχία τότε να μιλάμε για αδικία κ.λ.π. όμως ο παίχτης της ΑΕΚ έφαγε μόνος του το κεφάλι του.

Αλλοίωση του αποτελέσματος είναι όταν δε σφυρίζεται κανονικό καλάθι σε όποιο σημείο του παιχνιδιού και να είναι. Είναι τελείως διαφορετικό να ήταν στην εκπνοή και τελείως διαφορετικό στο πρώτο δεκάλεπτο συμφωνώ αλλά εξακολουθεί να είναι αλλοίωση.
Ειδικά σε αυτό το παιχνίδι που στην πρώτη περίπτωση θα έπρεπε να είχε δοθεί και γκολ φάουλ μιας και ο Σάκοτα τραβάει τον παίχτη του Άρη μπας και προλάβει την επέλαση του όταν βλέπει ότι τον χάνει. Ενώ στη δεύτερη φάση το σημείο είναι κομβικό γιατί ο Άρης πάει για αντεπίθεση να μειώσει. Έχει το ψυχολογικό αβαντάζ και του κόβεις τα πόδια. Ευτυχώς πάντως μέτρησε το τρίτο κόψιμο, πάλι καλά.

Ακόμα στο συγκεκριμένο παιχνίδι όπως διαμαρτύρονταν παίχτες του Άρη έτσι κάνανε και οι παίχτες της ΑΕΚ. Είδα αρκετές φορές τον Σάκοτα να διαμαρτυρεται , όπως και τον Μπράουν , τον Κάρτερ και τον Παπαντωνίου.
Όπως είδα αρκετές φορές τον Ζντοβτς να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο για οδηγίες. Μιας και ειπώθηκε και αυτό για τον Πρίφτη.

Όσο για τα φάουλ ο Άρης δεν έπαιξε άμυνα σε κανένα σημείο του αγώνα. Ούτε και πίεσε. Δε πιέσαμε την πρώτη πάσα παρά μόνο στο τελευταίο λεπτό. Δε πιέσαμε ουσιαστικά στο κατέβασμα της πάσας και δε πιέσαμε στα ισολεσιον που έκανε η ΑΕΚ και για αυτό το λόγο η ΑΕΚ έφτανε σε όλο το παιχνίδι σε εύκολους πόντους. Συν ότι η ΑΕΚ δε προσπάθησε καθόλου να παίξει προς τα μέσα. Έπαιξε πολύ με το τρίποντο και λιγότερο με διησδήσεις ή με πλάτη. Έβλεπες παίχτες της να κρατάνε την μπαλα 10 δευτερόλεπτα και εν συνεχεία να βαράνε τρίποντα από τα 8 μέτρα. Καλά έκανε μιας και τα έβαζε αλλά έτσι φάουλ δε κερδίζεις. Από την άλλη πλευρά ο Άρης έψαχνε διησδήσεις. Παίζαμε πολύ με αυτό και ακόμα και τα τρίποντα που βαρούσαμε πολλές φορές ήταν από πάσες από μέσα από το καλάθι. Το παιχνίδι της ΑΕΚ από έξω φαίνεται και στο γεγονός ότι έβαλε μονάχα 28 πόντους στο ζωγραφιστό όπου μάλιστα οι 10 ήταν από επιθετικό ριμπάουντ. Παρόλα ταύτα τα φάουλ ήταν 27-27 και οι βολές 26-28 και ας είχε το μπόνους ο Άρης σε μια περίοδο από νωρίς.

Αν θέλει πάντως η ΑΕΚ να διαμαρτίρεται μπορεί να διαμαρτύρεται για το ότι δεν αποβλήθηκε ο πάγκος του Άρη από το πρώτο ημίχρονο βάση του γράμματος του νόμου μετά την αποβολή του Μακνιλ.

Εντομεταξύ μου κάνει εντύπωση αυτό με το βίντεο γιατί σε δύο περιπτώσεις με τον Παναθηναικό όπου καμία δεν προκύπτει στον κανονισμό που ανέβασε ο φίλος είδαν οι διαιτητές το ριπλέυ.

Το δεύτερο περίεργο είναι πως στη Θεσσαλονίκη ο Ζντοβτς ζήτησε την διακοπή του αγώνα για ελείπή φωτισμό και χτες είπε ότι πρέπει να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Στα αγωνιστικά τώρα και συγνώμη για όλα τα παραπάνω. Θα κάνω μια ανάλυση θεωρώντας ότι η διαιτησία ήταν 50-50.

Η ΑΕΚ έπαιξε το παιχνίδι της με μαεστρία , έβαλε πολλά μεγάλα τρίποντα που για εμένα έκριναν και το παιχνίδι. Αυτή είναι η διαφορά με τον Άρη σε αυτό τον αγώνα. Ότι χτες από την ΑΕΚ βρέθηκαν 3 παίχτες να σουτάρουν με τρομερά ποσοστά όπου οι δύο (Σάκοτα , Μπράουν) κάτω από κακές προϋποθέσεις ενώ ο τρίτος (Παπαντωνίου) είναι ο παίχτης που δε περιμένεις να ευστοχήσει.
Ο Πρίφτης σε αυτή τη σειρά κάνει αρκετά λάθη στη διατήρηση του ρόστερ. Βέβαια δεν έχει πολλές επιλογές μιας και οι παίχτες κλειδιά φαίνεται να τον προδίδουν. Κοέν , Σιμτσακ και φυσικά Τσουπκοβιτς είναι κακοί σε πολλούς τομείς και δε μπορούν να βγάλουν τα 50+ λεπτά που πρέπει αν παίξουν για να έχει ανάσες και ο Ουάιτ. Ο καθένας έχεις τις αδυναμίες του αλλά και τα θετικά του. Μόνο που το καλό πικ εν ρολ που παίζει ο Σίμτσακ δε μας βγαίνει σε καλάθια. Τα ελεύθερα τρίποντα του Κοέν δε μπαίνουν και αμυντικά η ΑΕΚ τους χτυπάει και τους δύο με διαφορετικό τρόπο.

Το θετικό για τον Άρη είναι ότι ο Ζάρας ζεστάθηκε έβγαζε φωτιές στην επίθεση. Ενώ και ο Μούρτος ήταν πολύ καλός. Όμως πρέπει να ανέβουν και οι άλλοι. Χτες ο Ουότερς έχασε τα καλά του σουτ από τα 5-6 μέτρα και ο Ουάιτ τα τρίποντα.

Από την ΑΕΚ φαίνεται για δεύτερο σερί παιχνίδι ότι θα ζήσει και θα πεθάνει από το τρίποντο. Μόλις άρχισε να χάνει μερικά κατευθείαν έβαλε τον Άρη στον αγώνα. Βέβαια αν τελειώνεις ματς με 46% στα τρίποντα και με 12 εύστοχα δύσκολα χάνεις.
Ο Παίχτης κλειδί για εμένα της ΑΕΚ είναι ο Μιλόσεβιτς που βγάζει πλουραλισμό στην επίθεση της αλλά χτες δεν ήταν τόσο καλός.


Για δεύτερο παιχνίδι το εγώ κέρδισε το εμείς και πάμε για το τρίτο.


rolleyes.gif
SteelGandalf
Μπράβο Κώστα. Συμφωνώ μαζί σου. Έχεις πολύ καλό μάτι φίλε μου. Το κατέχεις το άθλημα σε βάθος!

Δεν ξέρω ποια βάση έχει το παρακάτω δημοσίευμα, αλλά εφόσον όντως δεν έχουν γραφτεί ακραία πράγματα για τον McNeal στο φύλλο αγώνος (που για να είμαστε ειλικρινείς δεν τα έκανε κιόλας το παιδί, ούτε έχει δώσει δικαιώματα), τότε μπορεί και να τιμωρηθεί μόνο με χρηματικό πρόστιμο.

QUOTE(www.pressaris.gr - 22/5/2016)
Παίζει ο Μακ Νιλ στον τρίτο αγώνα, βάσει όσων έγραψαν στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές

Ο Τζερέλ Μακ Νιλ έχει πάρα πολλές πιθανότητες να αγωνιστεί κανονικά την Τετάρτη στον τρίτο μικρό τελικό με την ΑΕΚ, παρότι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές από τον χθεσινό αγώνα.


Σύμφωνα με όσα αναφέρουν οι τρεις διαιτητές στο φύλλο αγώνα ο Μακ Νιλ ούτε εξύβρισε κανέναν, ούτε κινήθηκε απειλητικά σε κανέναν. Η έκφραση που αναφέρεται στο φύλλο αγώνα ότι είπε αφορά την κρίση του για το σφύριγμα του διαιτητή και σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται ύβρις προς τον διαιτητή, κάτι που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα τιμωρηθεί με χρηματικό πρόστιμο από τον αθλητικό δικαστή του ΕΣΑΚΕ.
air_23
QUOTE(j-kidd13 @ May 22 2016, 04:15 ) *
Τα ιδια θα ελεγα,δυο καλαθια σε ενα ματς που εχει αλλα 15-16-17-18 λεπτά ακομα,δεν ειναι τιποτα.

δεν υπαρχει αυτο που λες...το μπασκετ ειναι παιχνιδι λεπτομερειων..ακομα και οτι δεν γινετε το σκορ 55-52 αλλα 58-50 κακως, παιζει ρολο στην εξελιη του παιχνιδιου...
j-kidd13
QUOTE(air_23 @ May 22 2016, 12:56 ) *
δεν υπαρχει αυτο που λες...το μπασκετ ειναι παιχνιδι λεπτομερειων..ακομα και οτι δεν γινετε το σκορ 55-52 αλλα 58-50 κακως, παιζει ρολο στην εξελιη του παιχνιδιου...

Iσχυει αυτο που λες,αν δεν απομενει πολυς χρονος.
Οταν εχεις να παίξεις αλλα 15 λεπτα,θεωρω-να το πω κομψα-ατοπο, να υποστηρίζει κανεις,οτι επιρρεασαν το αποτέλεσμα.
Timemaster
QUOTE(j-kidd13 @ May 22 2016, 12:09 ) *
Iσχυει αυτο που λες,αν δεν απομενει πολυς χρονος.
Οταν εχεις να παίξεις αλλα 15 λεπτα,θεωρω-να το πω κομψα-ατοπο, να υποστηρίζει κανεις,οτι επιρρεασαν το αποτέλεσμα.


άλλη η βαρύτητα στα δύο μιας και αν γίνει στο τέλος του αγώνα δε μπορείς να αντιδράσεις.

αλλά εξίσου αλλοίωση αν αναλογιστούμε πως έγινε σε κομβικό σημείο του αγώνα και τα σφυρίγματα αυτά είναι μια συνέχεια σφυριγμάτων που εκνεύρισαν τους παίχτες και χαλάσαν την ψυχολογία της ομάδος.
Κάτι που ξεκίνησε από το πρώτο λεπτό του αγώνα και συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο.

Σε έναν αγώνα που η διαφορά είναι στους 30 πόντους σε όλο το παιχνίδι συμφωνώ πως δε θα έπαιζε ρόλο.
Αλλά σε ένα παιχνίδι που οι ομάδες είναι με μικρή διαφορά και η ομάδα που αδικείται κάνει αντεπίθεση να περάσει μπροστά παίζει.

Φυσικά κακός βλέπουμε μονάχα τους 4 αυτούς πόντους και δε βλέπουμε την συνολική εικόνα του αγώνα. Όταν μια ομάδα αδικείται σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα οι 4 πόντοι είναι το κερασάκι στην τούρτα.
algait
Καλημέρα και απο μένα!! Εγω πάντως κόντρα στο κλίμα της κουβέντας περιμένω από όλους στην ομάδα μου να ζητησουν συγνωμη απο τον κοσμο που αποφάσισαν να πανε για διακοπές μετά τους ημιτελικούς!! Ο Αρης ποτέ δεν δεχτηκε σε δυο συνεχόμενα παιχνίδια 166 πόντους! Ολα τα άλλα μου ειναι αδιάφορα.
Timemaster
QUOTE(algait @ May 22 2016, 12:22 ) *
Καλημέρα και απο μένα!! Εγω πάντως κόντρα στο κλίμα της κουβέντας περιμένω από όλους στην ομάδα μου να ζητησουν συγνωμη απο τον κοσμο που αποφάσισαν να πανε για διακοπές μετά τους ημιτελικούς!! Ο Αρης ποτέ δεν δεχτηκε σε δυο συνεχόμενα παιχνίδια 166 πόντους! Ολα τα άλλα μου ειναι αδιάφορα.



πριν μερικές εβδομάδες δεχτήκαμε 103 πόντους από την Κηφισσιά και στο καπάκι 83 από τον Παναθηναικό.

ενώ τον Γενάρη φάγαμε 76 από Κολοσσό , 95 από Μιλάνο , 80 από ΠΑΟ και 82 από Άλμπα στην σειρά.
όποιο από τα αθροίσματα και να πάρεις μας κάνει πάνω από 166 πόντους.

rolleyes.gif
air_23
QUOTE (j-kidd13 @ May 22 2016, 13:09 ) *
Iσχυει αυτο που λες,αν δεν απομενει πολυς χρονος.
Οταν εχεις να παίξεις αλλα 15 λεπτα,θεωρω-να το πω κομψα-ατοπο, να υποστηρίζει κανεις,οτι επιρρεασαν το αποτέλεσμα.

ΔΕΝ επηρεαζουν το τελικο αποτελεσμα ΑΜΕΣΑ..επηρεαζουν αμεσα την ροη του αγωνα,κι εμμεσα το τελικο αποτελεσμα...νομιζω αυτο ειναι ξεκαθαρο και δεν αμφισβητειτε..ειδικα στη φαση του ζαρα στο 55-50
fear_me
Αν δεν μας ειχε σφαξει αυτος ο Γκοντας με τον Ολυμπιακο στο ΟΑΚΑ ,θα ειχαμε παιξει με τον ΠΑΟ ,οπως επαιξε ο αρης στον ημιτελικο και τωρα θα ειμασταν στους τελικους αφου καταφεραν και πηραν 2 νικες οι θεσσαλονικεις,κριμα...αυτος ο αρης φετος ειναι παρα πολυ τυχερος...παντως φανηκε η διαφορα των 2 ομαδων,με βασικο πλαι μεικερ επιπεδου τοπικου πρωταθληματος και τον 17χρονο μωραιτη ,που για μενα θα επρεπε να εχει παρει πολυ παραπανω χρονο συμμετοχης ολη την χρονια,η φανελα της ΑΕΚΑΡΑΣ πηρε το ματσακι
tuareg
QUOTE (algait @ May 22 2016, 13:22 ) *
Καλημέρα και απο μένα!! Εγω πάντως κόντρα στο κλίμα της κουβέντας περιμένω από όλους στην ομάδα μου να ζητησουν συγνωμη απο τον κοσμο που αποφάσισαν να πανε για διακοπές μετά τους ημιτελικούς!! Ο Αρης ποτέ δεν δεχτηκε σε δυο συνεχόμενα παιχνίδια 166 πόντους! Ολα τα άλλα μου ειναι αδιάφορα.


αν πηγαιναν διακοπες οι -18 εχθες θα ειχαν γινει -30 και δε θα πηγαινε μαινομενος ο μακνηλ στο γκοντα αλλα θα γυριζε στο παγκο ξυνοντας τα @@@@@ του.
air_23
QUOTE (algait @ May 22 2016, 13:22 ) *
Καλημέρα και απο μένα!! Εγω πάντως κόντρα στο κλίμα της κουβέντας περιμένω από όλους στην ομάδα μου να ζητησουν συγνωμη απο τον κοσμο που αποφάσισαν να πανε για διακοπές μετά τους ημιτελικούς!! Ο Αρης ποτέ δεν δεχτηκε σε δυο συνεχόμενα παιχνίδια 166 πόντους! Ολα τα άλλα μου ειναι αδιάφορα.

εχουν παει διακοπες και γυρισαν χτες απο το -20...?μαλιστα...

οι ανθρωποι γτ ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ κανανε ενα κακο τελευταιο 15λεπτο το πρωτο ματς πυο βγηκε η σωματικη και ψυχολογικη κοπωση της σερας με τον ολυμπιακο...με κεκτημενη ταχυτητα το δαμε και στο πρωτο ημιχρονο χτες..μολις συνηλθαν το ματς γυρισε..αυτα περι διακοπων και αδιαφοριας ειναι υπερβολες
tuareg
QUOTE (fear_me @ May 22 2016, 13:39 ) *
Αν δεν μας ειχε σφαξει αυτος ο Γκοντας με τον Ολυμπιακο στο ΟΑΚΑ ,θα ειχαμε παιξει με τον ΠΑΟ ,οπως επαιξε ο αρης στον ημιτελικο και τωρα θα ειμασταν στους τελικους αφου καταφεραν και πηραν 2 νικες οι θεσσαλονικεις,κριμα...αυτος ο αρης φετος ειναι παρα πολυ τυχερος...παντως φανηκε η διαφορα των 2 ομαδων,με βασικο πλαι μεικερ επιπεδου τοπικου πρωταθληματος και τον 17χρονο μωραιτη ,που για μενα θα επρεπε να εχει παρει πολυ παραπανω χρονο συμμετοχης ολη την χρονια,η φανελα της ΑΕΚΑΡΑΣ πηρε το ματσακι


SteelGandalf
Χαχαχα, δεν υπάρχετε ορισμένοι.

Φίλε j-kidd13, δεν μου απάντησες στο συγκεκριμένο post.

Ειλικρινά, πιστεύεις πως ούτε ο ψυχολογικός τομέας παίζει ρόλο στην εξέλιξη ενός αγώνα, από την αρχή του;

Πάντως παιδιά, τοποθετηθήκαμε διεξοδικά, για ακόμη μια φορά και τραβήξαμε πολύ και το θέμα της διαιτησίας, παρόλο που τα έχουμε πει πολλάκις για τους κανόνες.

Όσο για σένα φίλε fear_me, πραγματικά αν σε είχα απέναντι μου θα σε φοβόμουν... Πρέπει να ζεις σε παράλληλο σύμπαν. Δεν εξηγείται διαφορετικά η συγκεκριμένη σου τοποθέτηση...
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ May 22 2016, 15:03 ) *
Φίλε j-kidd13, δεν μου απάντησες στο συγκεκριμένο post.

Ειλικρινά, πιστεύεις πως ούτε ο ψυχολογικός τομέας παίζει ρόλο στην εξέλιξη ενός αγώνα, από την αρχή του;


Ξεκαθαρα,2 φασεις 1 στο ημιχρονο και 1 πριν ληξει η 3η περιοδος,ΔΕΝ παιζουν ρολο στην ψυχολογια μιας ομαδας,και δεν αποτελουν δικαιολογια.
Δεν εχω δει το παιχνιδι,δεν ξερω πως επαιξε η διαιτησια γενικα,μιλαω για τις 2 φασεις συγκεκριμενα.Δεν γινεται ενα καλαθι πριν τη ληξη του ημιχρονου και ενα 2 λεπτα πριν ληξη της 3ης περιοδου,να επιρρεασαν ψυχολογικα μια ομαδα με αποτελεσμα να χασει το παιχνιδι.Ουτε ομαδα ΕΣΚΑ δεν θα χρησιμοποιουσε σαν μορφη δικαιολογιας αυτο το γεγονος.
SteelGandalf
Πραγματικά ποτέ δεν έχω καταλάβει γιατί επιμένετε, ορισμένοι, να τις μετράτε (τις δυναστείες, τις φανέλες, τις τροπαιοθήκες). Τι σχέση έχουν όλα αυτά με μια θεματική ενότητα που αφορά έναν συγκεκριμένο αγώνα; Στην τελική, ακόμη και αν ήταν απολύτως μετρήσιμα τα μεγέθη, θα άλλαζε κάτι;

Η ΑΕΚ, όπως και ο Άρης, είναι μεγάλες ομάδες. Αυτό δεν αμφισβητείται από κανέναν λογικό άνθρωπο. Η ΑΕΚ του μπάσκετ, που έχει υποβιβαστεί, όπως και ο Άρης του ποδοσφαίρου, είναι ομάδες με παρελθόν, με επιτυχίες, με ιστορία. Το γεγονός ότι στην μακρά τους ιστορία, είχαν και κάποιες κακές στιγμές, δεν αναιρεί το μέγεθος τους, το "βάρος" της φανέλας τους και την απόχηση τους σε ιδιαιτέρως ευρύ κοινό...

QUOTE(j-kidd13 @ May 22 2016, 14:34 ) *
Ξεκαθαρα,2 φασεις 1 στο ημιχρονο και 1 πριν ληξει η 3η περιοδος,ΔΕΝ παιζουν ρολο στην ψυχολογια μιας ομαδας,και δεν αποτελουν δικαιολογια.
Δεν εχω δει το παιχνιδι,δεν ξερω πως επαιξε η διαιτησια γενικα,μιλαω για τις 2 φασεις συγκεκριμενα.Δεν γινεται ενα καλαθι πριν τη ληξη του ημιχρονου και ενα 2 λεπτα πριν ληξη της 3ης περιοδου,να επιρρεασαν ψυχολογικα μια ομαδα με αποτελεσμα να χασει το παιχνιδι.Ουτε ομαδα ΕΣΚΑ δεν θα χρησιμοποιουσε σαν μορφη δικαιολογιας αυτο το γεγονος.


Δεν ανέφερα τις δύο φάσεις μόνο, αλλά και τις τεχνικές ποινές. Εν πάση περιπτώσει, αντιλαμβάνομαι πως δεν δίνεις σημασία στο γεγονός της προσπάθειας μιας ομάδας για επιστροφή από το -18, που θα γινόνταν -3 (ας μείνουμε μόνο στην φάση του Ζάρα), αλλά αντ' αυτού γίνεται -8...

Δεν του δίνεις σημασία. Δεν θεωρείς πως επηρεάζει ψυχολογικά τους παίχτες μιας ομάδας. Το αντιλαμβάνομαι, δεν το αποδέχομαι, αλλά το σέβομαι και σταματώ εδώ.
ashton
βιντεο απο το χθεσινο ματς
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ May 22 2016, 15:39 ) *
Δεν ανέφερα τις δύο φάσεις μόνο, αλλά και τις τεχνικές ποινές. Εν πάση περιπτώσει, αντιλαμβάνομαι πως δεν δίνεις σημασία στο γεγονός της προσπάθειας μιας ομάδας για επιστροφή από το -18, που θα γινόνταν -3 (ας μείνουμε μόνο στην φάση του Ζάρα), αλλά αντ' αυτού γίνεται -8...

Δεν του δίνεις σημασία. Δεν θεωρείς πως επηρεάζει ψυχολογικά τους παίχτες μιας ομάδας. Το αντιλαμβάνομαι, δεν το αποδέχομαι, αλλά το σέβομαι και σταματώ εδώ.


Τις τεχνικες,δεν ξερω τι μπορει να ειπε ο Μακνηλ στον διαιτητη,οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστες η οχι.Σαφως και δινω σημασια σε αυτο που λες,αλλα οκ,το να κλεισεις το ημιχρονο με -13 και οχι -11 δεν ειναι και καταδικαστικο.Την αλλη φαση να δεχτω,οτι αντι να παει στο -3,πηγε καπακι στο -8,που και παλι δλδ εχει αλλα 12!!!! λεπτα αγωνα,ΑΠΕΙΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.Και αποδειχτηκε γιατι ο Αρης μια χαρα ισοφαρισε στο τελος οπως ειπα και πριν.Και οχι μονο αυτο,και μετα το τριποντο και το -8,μειωσε στο -4 αμεσα.
SteelGandalf
Ρε φίλε, εσύ κάνεις το εξής λάθος. Κρίνεις με βάση του τι έχει συμβεί μετά, έχοντας πλέον την δυνατότητα να το γνωρίζεις.

Εγώ μιλάω με βάση την ροή του αγώνα και την ψυχολογία της στιγμής, που μπορεί να οδηγήσει σε στραπάτσο. Το γεγονός ότι οι παίχτες του Άρη είναι μαχητές και δεν τα παράτησαν ποτέ, δεν αναιρεί το δεδομένο ψυχολογικό πλήγμα που υπέστησαν.

Τα υπόλοιπα για τον εναπομείναντα χρόνο, είναι για λαϊκή κατανάλωση.
j-kidd13
QUOTE(SteelGandalf @ May 22 2016, 16:02 ) *
Ρε φίλε, εσύ κάνεις το εξής λάθος. Κρίνεις με βάση του τι έχει συμβεί μετά, έχοντας πλέον την δυνατότητα να το γνωρίζεις.

Εγώ μιλάω με βάση την ροή του αγώνα και την ψυχολογία της στιγμής, που μπορεί να οδηγήσει σε στραπάτσο. Το γεγονός ότι οι παίχτες του Άρη είναι μαχητές και δεν τα παράτησαν ποτέ, δεν αναιρεί το δεδομένο ψυχολογικό πλήγμα που υπέστησαν.

Τα υπόλοιπα για τον εναπομείναντα χρόνο, είναι για λαϊκή κατανάλωση.


Κρινω με βαση την εξελιξη.Οι παικτες γνωριζαν την εξελιξη του ματς??Συμφωνα με εσενα επιρρεαστηκαν ψυχολογικα...
Η ροη του αγωνα σε διαψευδει.
Τα υπολοιπα για σενα ειναι λαικη καταναλωση,για μενα ειναι γεγονος και πραγματικοτητα.Καταλαβαινω την αναγκη σας να δειτε τον Αρη μεγαλο ξανα,και εχετε αναγκη για μεγαλες νικες και εμφανισεις με συνεπεια,αλλα μην το παρακανουμε.

Αυτα απο μενα.
SteelGandalf
QUOTE(j-kidd13 @ May 22 2016, 15:22 ) *
Κρινω με βαση την εξελιξη.Οι παικτες γνωριζαν την εξελιξη του ματς??Συμφωνα με εσενα επιρρεαστηκαν ψυχολογικα...
Η ροη του αγωνα σε διαψευδει.
Τα υπολοιπα για σενα ειναι λαικη καταναλωση,για μενα ειναι γεγονος και πραγματικοτητα.Καταλαβαινω την αναγκη σας να δειτε τον Αρη μεγαλο ξανα,και εχετε αναγκη για μεγαλες νικες και εμφανισεις με συνεπεια,αλλα μην το παρακανουμε.

Αυτα απο μενα.


Μην βλέπετε παντού φαντάσματα. Το συγκεκριμένο σου σχόλιο, ουδεμία σχέση έχει με όσα γράφω πιο πάνω. Ο Άρης δεν θα γίνει μεγάλος επειδή θα κερδίσει σε μια σειρά την ΑΕΚ. Ούτε φυσικά και θα μικρύνει σαν μέγεθος αν τελικά την χάσει.

Ο ψυχολογικός επηρεασμός είναι μη μετρήσιμος. Εγώ σου έγραψα πιο πάνω πως κρίνεις με βάση τα πεπραγμένα, αψηφώντας τα δεδομένα.
sinkazama82
QUOTE
(www.basketplus.gr - 22/5/2016)
Αν θέλεις να δείξεις σ’ έναν νέο διαιτητή τι δεν πρέπει να κάνει για να πετύχει στην διαιτησία σε μια μακρά διαδρομή παίρνεις το DVD του δεύτερου αγώνα ΑΕΚ-Άρης και του το δείχνεις σύμφωνα με ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ.

Γκόντας, Φούφης και Μπήτης με τις αποφάσεις τους ξεφτίλισαν το άθλημα, υποχρεώνοντας τις δυο ομάδες να τελειώσουν τον αγώνα με πέντε παίκτες!

ΑΕΚ- ΑΡΗΣ (2ος αγώνας για 3-4)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σπύρος Γκόντας, Ιωάννης Φούφης, Δημήτρης Μπήτης
Μια από τις χειρότερες διαιτησίες της φετινής χρονιάς είχαμε στον δεύτερο αγώνα της ΑΕΚ με τον Άρη στο ΟΑΚΑ για τις θέσεις 3-4 στα play offs. Κι αν η κακή ημέρα (αυστηρή τεχνική ποινή στον Οκάρο Γουάιτ για διαμαρτυρία του σε φάουλ που δεν του δόθηκε) από το πρωί φαίνεται, το φινάλε ήταν τραγικό και συνιστά διακωμώδηση του αθλήματος. Οι τρεις διαιτητές επέδειξαν αδυναμία διαχείρισης ενός επεισοδίου από εκείνα που συμβαίνουν στα ελληνικά (και όχι μόνο) γήπεδα και απέβαλλαν τους πάγκους και τέσσερις παίκτες της πεντάδας από τις δυο ομάδες με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν τα τελευταία 14’’ με τρεις παίκτες από την κάθε πλευρά και στο τέλος ο Άρης έμεινε με δυο, καθώς ο Ζάρας έκανε φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος και ήταν το πέμπτο! Νωρίτερα, ο Σπύρος Γκόντας δεν είδε φάουλ (στην δεύτερη περίοδο) πάνω στον Τζέρελ Μακ Νιλ και τον χρέωσε με δυο τεχνικές ποινές και τον έστειλε στα αποδυτήρια. Δεν είδε το καθαρό καλάθι του Οκάρο Γουάιτ (φέρει ευθύνη ο Μπήτης που ήταν σε… απόσταση αναπνοής, αλλά απλώς ανεβοκατέβαινε το γήπεδο χωρίς να σφυρίζει παρά μόνο σε λίγες περιπτώσεις) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν μέτρησε και δεύτερο καλάθι του Άρη σε αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων με το σκορ να είναι 55-50 ο Ζάρας άφησε την μπάλα (χτύπησε ταμπλό) ο Κάρτερ την έδιωξε αντικανονικά και οι διαιτητές δεν μέτρησαν το καλάθι! Συνολικά δε τα κριτήρια ήταν διαφορετικά στις δυο ρακέτες και εκείνος που έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ο Σπύρος Γκόντας. Ο έμπειρος και διεθνής ρέφερι επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά ότι είναι ντεφορμέ φέτος και είναι αδιανόητο γιατί η ΚΕΔ επιμένει και τον βάζει στην κληρωτίδα. Μπορεί με την διαιτητική ετοιμότητα που έχει τελευταία να «σφυρίξει» και έναν τελικό «αιωνίων»; Πολύ αμφιβάλλουμε γι’ αυτό. Το πιστοποιεί η αγωνιστική του κατάσταση… Ο Γιάννης Φούφης ήταν εκείνος με τα λιγότερα λάθη (έκανε όμως κι εκείνος ορισμένα) ενώ ο Δημήτρης Μπήτης σφύριξε λιγότερο και από τους δυο. Συνολικά ήταν μια τριπλέτα που δεν είχε συνοχή και αυτό αποτυπώθηκε στην αγωνιστική τους απόδοση. Η αδυναμία διαχείρισης που επέδειξαν στο τέλος του αγώνα αφήνει έκθετους και τους τρεις διαιτητές που έπραξαν κάτι που δεν θα έπρατταν ΠΟΤΕ σε μια «μάχη» των «αιωνίων».
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Γκόντας 3, Φούφης 6, Μπήτης 3.
massey
Για τη μανα του πριφτη εδω μιλαμε? Τι εγινε ρε οπαδογραφοι? Τι εγινε ρε ανθρωπακια που διαμορφωνετε αποψεις? Τι εγινε ρε φημοσιογραφοι? Που εισασταν χθες? χθες δεν ειχε εμετο? χθες δεν ειχε ντροπη? χθες δεν ειχε αισχος?

Βγηκατε για ποτακι χθες ρε κεκαλυμμενοι χουλιγκαν? Τελειωσε η ευαισθησια?

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 22 2016, 15:56 ) *
Τις τεχνικες,δεν ξερω τι μπορει να ειπε ο Μακνηλ στον διαιτητη,οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστες η οχι.Σαφως και δινω σημασια σε αυτο που λες,αλλα οκ,το να κλεισεις το ημιχρονο με -13 και οχι -11 δεν ειναι και καταδικαστικο.Την αλλη φαση να δεχτω,οτι αντι να παει στο -3,πηγε καπακι στο -8,που και παλι δλδ εχει αλλα 12!!!! λεπτα αγωνα,ΑΠΕΙΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.Και αποδειχτηκε γιατι ο Αρης μια χαρα ισοφαρισε στο τελος οπως ειπα και πριν.Και οχι μονο αυτο,και μετα το τριποντο και το -8,μειωσε στο -4 αμεσα.


αυτο λεγεται επιλεκτικη λογικη εφ οσον δε λαμβανεις υπ οψη σου το ρολο που επαιξαν οι 4 ποντοι στο τελος.
Πολυ απλα δε θα ειχε ισοφαρισει αλλα θα ειχε περασει 4 μπροστα ο Αρης.
shtarkws
Απορώ γιατί ανοίγετε τοπικ για τα ματς και δεν γράφετε κατευθειαν στο οφφτοπικ διαιτησίας tongue.gif
j-kidd13
QUOTE(tuareg @ May 22 2016, 18:12 ) *
αυτο λεγεται επιλεκτικη λογικη εφ οσον δε λαμβανεις υπ οψη σου το ρολο που επαιξαν οι 4 ποντοι στο τελος.
Πολυ απλα δε θα ειχε ισοφαρισει αλλα θα ειχε περασει 4 μπροστα ο Αρης.


Δεν υπαρχει πουθενα η λογικη οτι στο συνολο των ποντων μετραμε και τους 4 ακυρωμενους,γιατι μιλαμε για 2 σκορπιες φασεις,που αν εμπαιναν,μπορει να ειχαμε αλλη εξελιξη στις φασεις που ακολουθησαν.
Τελος παντων,μη το κουραζουμε,δεν συμφωνουμε,ο καθενας εχει την αποψη του,και τελος.
tuareg
QUOTE (j-kidd13 @ May 22 2016, 18:25 ) *
Δεν υπαρχει πουθενα η λογικη οτι στο συνολο των ποντων μετραμε και τους 4 ακυρωμενους,γιατι μιλαμε για 2 σκορπιες φασεις,που αν εμπαιναν,μπορει να ειχαμε αλλη εξελιξη στις φασεις που ακολουθησαν.
Τελος παντων,μη το κουραζουμε,δεν συμφωνουμε,ο καθενας εχει την αποψη του,και τελος.


κατ αρχας η μια ηταν το τελος του ημιχρονου και δεν υπηρχε εξελιξη.
Η δευτερη το πολυ πολυ να μην ετρωγα το τριποντο...σε καθε περιπτωση θα ειχα 4 ποντους επιπλεον σε παιχνιδι που ηταν ισοπαλια στο 38,αν δε θες να το καταλαβεις οκ...
radical
QUOTE(tuareg @ May 22 2016, 18:12 ) *
αυτο λεγεται επιλεκτικη λογικη εφ οσον δε λαμβανεις υπ οψη σου το ρολο που επαιξαν οι 4 ποντοι στο τελος.
Πολυ απλα δε θα ειχε ισοφαρισει αλλα θα ειχε περασει 4 μπροστα ο Αρης.


με την ιδια λογικη, εφοσον τελικα η ΑΕΚ νικησε με 5, αν μετρουσαν οι ποντοι θα ειχε νικησει με 1...
φυσικα ουτε το ενα ισχυει, ουτε το αλλο
tuareg
QUOTE (radical @ May 22 2016, 18:39 ) *
με την ιδια λογικη, εφοσον τελικα η ΑΕΚ νικησε με 5, αν μετρουσαν οι ποντοι θα ειχε νικησει με 1...
φυσικα ουτε το ενα ισχυει, ουτε το αλλο


ναι ενταξει δικιο εχεις
ashton
QUOTE (radical @ May 22 2016, 18:39 ) *
με την ιδια λογικη, εφοσον τελικα η ΑΕΚ νικησε με 5, αν μετρουσαν οι ποντοι θα ειχε νικησει με 1...
φυσικα ουτε το ενα ισχυει, ουτε το αλλο



:-)
klow13
QUOTE (tuareg @ May 22 2016, 18:12 ) *
αυτο λεγεται επιλεκτικη λογικη εφ οσον δε λαμβανεις υπ οψη σου το ρολο που επαιξαν οι 4 ποντοι στο τελος.
Πολυ απλα δε θα ειχε ισοφαρισει αλλα θα ειχε περασει 4 μπροστα ο Αρης.

Υπεραπλουστευμένη η λογική σου,δεν πάει έτσι.Αν τα 2 καλάθια δεν είχαν μετρήσει στο 38-39 του ματς,ναι θα ήταν αλλοίωση.2 φάσεις στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο με τόσες φάσεις να έχουν προηγηθεί και ακολουθήσει,τόσες αποφάσεις προπονητών,διαφορετικές διαφορες να έχουν να διαχειριστούν οι 2 ομάδες,δεν είναι.Δεν μπορείς να προσθέτεις μπακαλιστικα 4 πόντους στο τελικό αποτέλεσμα.Ο παράγοντας ψυχολογία επίσης δεν υφίσταται κατ εμέ,εφόσον από το -18 το ματς γύρισε,όπως ειπώθηκε.Δεκτα και λογικά τα παραπονα για διαιτησία,άλλο αυτό και άλλο να υπονοειτε(η να λέτε ξεκάθαρα) ότι το ματς κρίθηκε από τους διαιτητές.

Αγωνιστικα,πέρα από τις εκατέρωθεν απουσίες,απλά ο Άρης ξεφουσκωσε και άδειασε ψυχολογικά από την υπερπροσπάθεια με παο.Μην ξεχνάμε ότι και στο 5ο ματς στο οακα το πάλεψε,στους 8-10 πόντους ήταν συνεχεια και σε καλή σχετικά εκτελεστική μερα του παο,πλασματικο το -16.Και με σκούπα να βγει 3η η αεκ,δεν παύει να ναι η χειροτερα δομημένη ομάδα που χουμε δει τον τελευταίο καιρό.
SteelGandalf
Εγώ προσωπικά δεν έγραψα πουθενά για αλλοίωση αποτελέσματος. Απλά ήταν διαφορετική η "ευαισθησία" των γκρι απέναντι στις δύο πλευρές. Το ψυχολογικό που αρκετές φορές το ανέφερα, είναι άλλη υπόθεση.

Ο Σωκράτης έχει απόλυτο δίκιο. Την επόμενη φορά, θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά το που θα ανοίξω την θεματική ενότητα. tongue.gif
tuareg
QUOTE (klow13 @ May 22 2016, 19:16 ) *
Υπεραπλουστευμένη η λογική σου,δεν πάει έτσι.Αν τα 2 καλάθια δεν είχαν μετρήσει στο 38-39 του ματς,ναι θα ήταν αλλοίωση.2 φάσεις στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο με τόσες φάσεις να έχουν προηγηθεί και ακολουθήσει,τόσες αποφάσεις προπονητών,διαφορετικές διαφορες να έχουν να διαχειριστούν οι 2 ομάδες,δεν είναι.Δεν μπορείς να προσθέτεις μπακαλιστικα 4 πόντους στο τελικό αποτέλεσμα


τους 4 ποντους στο τελικο αποτελεσμα μπακαλιστικα αλλος τους προσθεσε,οχι εγω.
Εχω γραψει οτι αν ειχαν μετρησει οι 4 ποντοι η διαχειριση στο τελος θα ηταν διαφορετικη.(και εφερα το παραδειγμα στα τριποντα)
Απο εκει και περα ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει και λαμβανει υπ οψη του οτι θελει για να στηριξει τη γνωμη του.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.