Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CSKA Moscow - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Turkey 2012
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
LFO
VENI VIDI, VICI! στα λατινικά
ΗΛΘΟΝ, ΕΙΔΟΝ, ΕΝΙΚΗΣΑ! στα ελληνικά
BEN GELDIM, GÖRDÜM, FETHETTIM! στα τουρκικά


ΕΚΑΝΑ ΜΠΡΑΦ, ΕΚΟΨΑ ΚΙΝΗΣΗ, ΤΟ ΣΗΚΩΣΑ! στα πειραιώτικα....
JR_Swish
QUOTE(PanosIlio @ May 14 2012, 10:55 ) *
Πριν 15 χρόνια στο πρώτο Ευρωπαϊκό, το 1997, ήμουν 17 χρονών παιδάκι. Φέτος, 15 χρόνια μετά, στο δεύτερο Ευρωπαϊκό είμαι 32 χρονών και (φρεσκό) παντρεμένος. Ελπίζω όταν θα πάρουμε το επόμενο Ευρωπαικό να μην έχουν περάσει άλλα 15 χρόνια και είμαι 47 χρονών tongue.gif


Πραγματικά όμως,πόσο πίσω είναι το ευρωπαϊκό στη Ρώμη??Εγώ ήμουν αρκετά πιο μικρός μόλις 10 και δεν το είχα πανηγυρίσει όσο του άξιζε τελικά (όσο θυμάμαι),βέβαια που να ξέραμε ότι θα κάναμε 15 χρόνια να το ξανασηκώσουμε... smiley.gif
Ελπίζω κι εγώ πραγματικά να μην αργήσουμε τόσο πολύ ξανά γιατί δε θέλω να φανταστώ σε 15 χρόνια πως θα είναι ο σοφός στον πάγκο του Θρύλου! laugh.gif

pete7
πολλες λυπες μας εχει δωσει η ομαδα τα τελευταια χρονια αλλα το χθεσινο μας ξεπλυνε τον πονο

ελπιζω να εχουμε συνεχεια κ οχι αυτο που ακολουθησε μετα το 97
rankin
QUOTE(pete7 @ May 14 2012, 11:25 ) *
πολλες λυπες μας εχει δωσει η ομαδα τα τελευταια χρονια αλλα το χθεσινο μας ξεπλυνε τον πονο

ελπιζω να εχουμε συνεχεια κ οχι αυτο που ακολουθησε μετα το 97

Μην τα θέλουμε ολα δικά μας
Ας απολαύσουμε τη στιγμή και ας ευχόμαστε το μέλλον να ειναι ακόμα καλύτερο
αλλά πρώτα, ας απολαύσουμε τη στιγμή!
pete7
οχι την απολαμβανω,απλως λεω μην εχουμε την ιδα συνεχεια με τοτε,πρεπει να μην σταματησουμε αυτο που ξεκινησε περυσι το καλοκαιρι κ πολλοι αναμεσα κ εγω δεν ειχαμε πιστεψει

ALdaperan
Συγχαρητήρια !! Κάτι παραπάνω απο άθλος αυτό που έκανε ο ολυμπιακός. 77.gif

Πολύ λίγος προπονητής ο Καζλάουσκας. Κατάφερε να οδηγήσει στην ήττα μια τέτοια υπέρ-ομάδα.
Η cska ξόδεψε ένα καράβι χρήματα για παίχτες αλλά δεν πήρε ποτέ προπονητή ( παρόμοια με τον ολυμπιακό παλαιότερες χρονιές, βλέπε 2009).
Εκτός των άλλων υπεροψία :

ΠΡΙΝ:
http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...ko.1771298.html

ΜΕΤΑ:
QUOTE
Jonas Kazlauskas, CSKA head coach:
I'd like to congratulate the opponents who won the most important European title. It's very difficult to talk after this kind of game. We lost control after two good quarters. We probably thought that the victory is in our pocket already. We made several bad decisions, big mistakes and missed 4 of 6 free throws in the end.

Zoys
15 χρόνια φαγούρας ξορκίστηκαν σήμερα. Έχουμε φάει πολλές πίκρες με το κουτάλι ειδικά τα τελευταία χρόνια και αυτός ο άθλος της ομάδας είναι ικανός για να αποτελέσει την έκρηξη της ουσιαστικής επιστροφής του Ολυμπιακού!

Ακόμα δεν έχω λόγια! Αυτό που ένιωσα κατά τη διάρκεια της ανατροπής και στο τελευταίο χουκ του Πρίντεζη είναι κάτι που δεν περιγράφεται! Η μεγαλύτερη χαρά που μου έχει δώσει αυτή η ομάδα και ελπίζω να είναι η πρώτη από τις πολλές που θα ακολουθήσουν!

!!!! 77.gif
SG3ptshooter
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, μεγάλο ματς πραγματικά και τελικά δίκαιο αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα σαφώς ψηλότερη, ακριβότερη, πάνω απ' όλα ψωνισμένη και με το Τζίτζι να καθαρίζει τους πραγματικά ψηλούς απ' το β δεκάλεπτο..
Ποιος να το λεγε ότι θα χαιρόμουν με την κατάκτηση Ευρώλιγκας του Ολυμπιακού του 2012, τη μέρα που πήρατε το Dorsey αν το έλεγε κάποιος ακόμα θα γελάγαμε όλοι..

Το βιωματικό post με cult αναφορές στο Λάμπρο Χούτο, τις διακοπές του G-Print και το ρόλο-κλειδί του admin - Pai Mei άλλη φορά, δεν έγινα και Ολυμπιακός διάολε.. tongue.gif

Είναι ευκαιρία απ' τη στιγμή που και οι 2 Έλληνες αιώνιοι αποδείξαμε την ισχύ μας αυτό το τριήμερο και φύγαμε με το κεφάλι ψηλά να κάνουμε τους πιο πολιτισμένους τελικούς της ιστορίας.. Αν και με λίγο οπαδιλίκι απ' την εξέδρα και καμιά σπίθα κάποιου προεδρικού ζεύγους θα πάμε στην άλλη μεριά, να μην τελειώσουν ποτέ, αφού ο Ολυμπιακός θα είναι "η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης που δε γίνεται να χάσει" και ο Παναθηναϊκός "η ομάδα που αδικήθηκε και στον τελικό θα πάταγε τον πελάτη".. Θα δούμε σύντομα..

Παπανικολάου καλό ρε φίλε. shot.gif
Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ May 14 2012, 13:05 ) *
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, μεγάλο ματς πραγματικά και τελικά δίκαιο αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα σαφώς ψηλότερη, ακριβότερη, πάνω απ' όλα ψωνισμένη και με το Τζίτζι να καθαρίζει τους πραγματικά ψηλούς απ' το β δεκάλεπτο..
Ποιος να το λεγε ότι θα χαιρόμουν με την κατάκτηση Ευρώλιγκας του Ολυμπιακού του 2012, τη μέρα που πήρατε το Dorsey αν το έλεγε κάποιος ακόμα θα γελάγαμε όλοι..

Το βιωματικό post με cult αναφορές στο Λάμπρο Χούτο, τις διακοπές του G-Print και το ρόλο-κλειδί του admin - Pai Mei άλλη φορά, δεν έγινα και Ολυμπιακός διάολε.. tongue.gif

Είναι ευκαιρία απ' τη στιγμή που και οι 2 Έλληνες αιώνιοι αποδείξαμε την ισχύ μας αυτό το τριήμερο και φύγαμε με το κεφάλι ψηλά να κάνουμε τους πιο πολιτισμένους τελικούς της ιστορίας.. Αν και με λίγο οπαδιλίκι απ' την εξέδρα και καμιά σπίθα κάποιου προεδρικού ζεύγους θα πάμε στην άλλη μεριά, να μην τελειώσουν ποτέ, αφού ο Ολυμπιακός θα είναι "η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης που δε γίνεται να χάσει" και ο Παναθηναϊκός "η ομάδα που αδικήθηκε και στον τελικό θα πάταγε τον πελάτη".. Θα δούμε σύντομα..

Παπανικολάου καλό ρε φίλε. shot.gif

Φίλε ωραία τα λες...Αυτονόητα...Αλλά εδώ είναι Ελλαδιστάν...
ViC
ένα πολύ μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου στον Ολυμπιακό, στον Ντούντα και στους παίκτες!
χθες έγινε η μεγαλύτερη έκπληξη στην ευρωλίγκα, τουλάχιστον από τότε που το θυμάμαι εγώ. Ίσως μεγαλύτερη και από την κατάκτηση του τροπαίου από τον Παναθηναϊκό στην Μπολόνια.
Τι να πει κανείς για Σπανούλη; Και τι να πει κανείς ΣΤΟΝ Σπανούλη που είχε δηλώσει ότι θα πάρει την ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό και κανείς δεν τον πίστευε;
Τι να πει κανείς για τον Πρίντεζη που τον είχαν μεταξύ πάγκου και εξέδρας στη Μάλαγα και τώρα είναι πρωταθλητής Ευρώπης παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην τέταρτη περίοδο;
Τι να πει κανείς για τον Μάντζαρη που στην πρώτη του χρονιά σε υψηλό επίπεδο έφτασε να γίνει ο βασικός play maker της ομάδας και έπαιξε στον τελικό 23 λεπτά;
Και βέβαια, τι να πει κανείς για τον τρισμέγιστο Παπανικολάου, που πήγε στην Κωνσταντινούπολη σαν Κωστάκης και γύρισε ως Κώστας; Μέσα σε τρεις μέρες άλλαξε επίπεδο και έγινε παίκτης πρώτης γραμμής. Βασικός στον ολυμπιακό, βασικός στην εθνική, ανέβηκε επίπεδο και ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις.

Αν δούμε τώρα το ματς χωρίς συγκινησιακή φόρτιση, είναι φανερό ότι εκτός από την τιτάνια προσπάθεια του ολυμπιακού, το ματς το έχασε μόνη της η ΤΣΣΚΑ, ή μάλλον ο Γιόνας, που είναι ένας ακόμα από τους πολλούς που έχει δουλέψει πολύ κόσμο ότι είναι καλός προπονητής.
Άφησε την ομάδα στον αυτόματο πιλότο, χωρίς να δοκιμάσει να αλλάξει τίποτα και στις τρεις πρώτες περιόδους του έβγαινε γιατί ήταν εκτός παιχνιδιού ο Ολυμπιακός. Στο τέταρτο δεκάλεπτο που ξύπνησε ο Ολυμπιακός, τα έκανε π#$%^#@α.
Το μεγαλύτερο λάθος του ήταν που δεν έβγαλε έξω τον Τεόντοσιτς να τον ηρεμήσει λίγο, που σκότωνε τη μία επίθεση μετά την άλλη και έκανε χαζά φάουλ. Ανύπαρκτη αμυντική τακτική στην τελευταία φάση. Όλοι πάνω στο Σπανούλη και όλοι οι άλλοι μόνοι τους. Ε δε θα χάσεις από το Σπανούλη, θα χάσεις από τον Πρίντεζη...
Σε μια ρακέτα του ολυμπιακού που πελαγοδρομούσε, με τον Χάινς, τον Ντόρσι φορτωμένους με φάουλ και δεν "τάιζαν" τον Κρστιτς... Τι να πεις;
lightday
τεράστια κούπα για την ομάδα του οσφπ,μπράβο.
Και για τέλος μια κάτι που λέει ο Ζοτς..Σε φ4 δεν υπάρχυν φαβορί..4 ομάδες και όλα γίνονται..
tzagasdog
δεν θα γράψω κάτι άλλο ουτε καμμία αναλυση. Ακόμα κλαίω οταν βλέπω τις φάσεις.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΡΥΛΕ ΜΟΥ. ΜΟΝΟ ΕΣΥ.
Boom Dizzle
[b]ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!![/b]

Συγχαρητηρια σε αυτη την ομαδα που κοντρα σε ολες τις προβλεψεις το σηκωσε μεσα στην Πολη...Οι παικτες
εδειξαν πως εχουν πολλα κιλα @ρχ*δ&% και κυριως τα Ελληνοπουλα...Ο πριντεζης,ο $παν,η αδυναμια μ ο παπανικολαου κ.α...Καλα τους κανατε τους Ρωσους.Τους
χρειαζοταν ενα μαθημα εδω π τα λεμε ετσι οπως μας απεκλεισαν την Παρασκευη...Γτ εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ μπορουμε ρε
πο*στ^ μ!!Ακους κυριε Μπερτομεου?????
Περα απ τν πλακα ο ΟΣΦΠ εδειξε καρδια κ πηρε το ματς....Ολη την χρονια η λογικη πηγε περιπατο....ΟΥΤΕ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ
ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ....ΜΠΡΑΒΟ Κ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ Κ ΣΤΟΝ ΙΒΚΟΒΙΤΣ....Το τροπαιο αυτο εχει πολυ μεγαλη αξια..
ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ παρομοιος με αυτον της εθνικης το 04'...

ΥΓ1:Επιτελους ο Τεοντοσιτς σας πηρε ενα μεγαλο ματς smiley.gif
ΥΓ2:Δεν αντεχω να βλεπω οπαδους του ΟΣΦΠ να μας κανουν καζουρα...ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ χαλαρωστε απολαυστε την επιτυχια σας κ μν βγαζετε τα κομπλεξ σας...Το τροπαιο ειναι ελληνικο ακομη μια φορα bball.gif Αυτο εχει σημασια!

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΡΩΗΝ ΚΑΦΡΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ....Ποτε δεν περιμενα να χαρω για νικη τ ΟΣΦΠ,πραγματικα σας το λεω!!!!

berry
live απο αεροδρομιο...

http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/li...wn.1775315.html

maik23
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο !!!!!!!!!!!!!!

οταν μεγαλωσε η διαφορα μου λεγανε οι διπλανοι μου οτι τελιωσε.κριμα.και εγω τους λεω μην ανησυχειτε ,δεν ξερω τι θα γινει αλλα η διαφορα θα κλεισει και θα γινει ντερμπυ.

με κοιτουσαν ολοι με ανοιχτο το στομα και με ειρωνευονταν.οταν πηγε η διαφορα στους 5 ,με ρωτησε ενας και που το ηξερες ρε συ οτι θα μικρυνει η διαφορα?

και του λεω...ιβκοβιτς smiley.gif ο προφεσορας δεν τα παραταει ποτε και παντα εχει μια συνταγη ...

βεβαια αυτο που εγινε στο λαστ μινιτ ουτε εγω δεν το περιμενα!!!!!!!!

μπραβο στα παιδια,χαρηκε ολη η ελλαδα οχι μονο για ανυψωση της χαμενης μας περηφανιας,αλλα κυριως γιατι τα ελληνακια,οι νεοι ελληνες παικτες ηταν αυτοι που εκαναν με το σθενος τους και την ψυχη τους την ανατροπη!!!

δεν εχω δει καλυτερο τελικο ποτε εκτος απο αυτον της εθνικης του '87.

μπραβο στον πριντεζη που απο ενα σοβαρο τραυματισμο μετα την ισπανια ,επανηλθε γερος και εδωσε παραδειγμα ψυχης σε ολους τους νεους και μπραβο στον παπ ,που επειδη τον γνωριζω προσωπικα απο τον αρη και ξερω οτι ειναι καταπληκτικο παιδι με πολλη θετικη ενεργεια χαιρομαι ειδικα γιαυτον και την τοσο γρηγορη εξελιξη του!!!!
nestoras kommatos
Ό,τι και να πούμε για τον Ολυμπιακό είναι λίγο. Με τον τρόπο που έπαιξε φέτος και ειδικά από τη φάση των 16 και μετά σταδιακά ανέβαζε ταχύτητα με αποκορύφωμα το χθεσινό τελικό όπου η ανατροπή που έκανε απλά δεν υπάρχει (προσωπικά δεν το πίστεψα ότι θα το γυρίσει).

Τεράστιος Παπανικολάου, παικτάρα Πρίντεζης, ηγέτης Σπανούλης, τρομεροί και οι έτεροι μικροί Μάντζαρης, Σλούκας, μπράβο σε όλους τους υπολοίπους και φυσικά στον Ίβκοβιτς!


Για τον Σπανούλη ειδικά (που είναι και αδυναμία, λόγω Λάρισας φυσιολογικά) ήταν μεγάλη δικαίωση νομίζω, γιατί έχει ακούσει πολλά ακόμα και από Ολυμπιακούς (ειδικά μετά τον τελικό Κυπέλλου), αλλά η χρονιά που έκανε στην Ευρωλίγκα είναι πράγματι εξωπραγματική! Πρώτος σκόρερ στην Ευρωλίγκα (συνολικά), πρώτος σκόρερ και πασέρ του φάιναλ φορ, δεν ήταν αναμφίβολα ο καταλύτης του τελικού (αυτοί ήταν οι Παπ-Πρίντεζης), αλλά θα ήταν και άδικο με τη χρονιά που έχει κάνει να μην σηκώσει επιτέλους ένα μεγάλο τρόπαιο και μια σημαντική ατομική διάκριση, αυτή του MVP του φάιναλ φορ (αν και ίσως θα μπορούσε να επιλεχθεί MVP της Ευρωλίγκα αντί του Κιριλένκο και MVP του φάιναλ φορ να έβγαινε ένας εκ των Παπανικολάου, Πρίντεζη). Ο μεγαλύτερος αθλητής που έχει βγάλει η Λάρισα! Σε λατρεύουμε Μπιλ, να το ξέρεις!

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω σε τόσο μεγάλο βαθμό την ειρωνεία και το χλευασμό εις βάρος του Τεόντοσιτς, του Σισκάουσκας (για τον Καζλάουσκας δεν το συζητάω, ακόμα και αν ο άνθρωπος που όντως δεν είναι της προπονητικής αξίας ενός Ομπράντοβιτς ή ενός Ίβκοβιτς τον έχετε ξεφτιλίσει κάποιοι) και της ΤΣΣΚΑ.

Όταν ο άλλος είναι στο χώμα δεν τον ποδοπατάς. Δε λέμε ότι η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή; Ακόμα και αν ο άλλος έχει επιδείξει αλαζονική συμπεριφορά απλά δεν το κάνεις. Ακόμα και αν τον στήριξε αφάνταστα η διαιτησία στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό. Ό,τι δεν σου αρέσει να σου κάνουν απλά δεν το κάνεις και εσύ στους άλλους.

Ειδικά τον Τεόντοσιτς κάποιοι τον έχετε ξεσκίσει. Θυμίζω ότι και τον Ναβάρο στην αρχή της καριέρας του πολλοί (και δημοσιογράφοι) τον χαρακτήριζαν looser, βουτηχτή και δεν ξέρω τι άλλο-όπως και πολλούς Ισπανούς παικταράδες που γενικά δεν τυγχάνουν ευνοϊκής ''αντιμετώπισης'' από τους ''αντικειμενικούς'' Έλληνες δημοσιογράφους (που δυστυχώς επηρεάζουν και πολύ κόσμο).

Και όπως έχει γράψει και άλλος φίλος αλλού, στο κάτω-κάτω Ευρωκούπα πήρες. Ασχολήσου με την τεράστια χαρά που έκανε όλους μας σχεδόν (ανεξαρτήτως αν είμαστε Ολυμπιακός ή όχι) να πανηγυρίσουμε και άσε τους άλλους στη στενοχώρια τους. Μην τους ξεφτιλίζεις. Άνθρωποι είναι και αυτοί.

Magnus92
QUOTE(Pavlisevic-1977 @ May 14 2012, 18:25 ) *
Φιλε οπως τα λες ειναι. Παλι καλα που δε μπουκαρε και ο κος Κωστας ο παραλυτος, γιατι μες την εξαλλη κατασταση, αντε να βρεις την οπισθεν στο καροτσακι. Θα καρφωνοτανε στη γραμματεια....


1ον καφριλα μεν, αλλα προσκυναω απ τα γελια 77.gif laugh.gif




2ον κλαιω απ τα γελια με τον θεο τον Λημνιατη που λεει AYTO στον Βαγγελα, και καταργει ολα οσα εχω μαθει στο Φυσικο δυο χρονια τωρα smiley.gif ...
vastravoud
Είδες αμα γίνεις παπαδοχορηγός;

Μέχρι και Ευρωλίγκα σηκώνεις στην Πόλη tongue.gif
qspock
@ moderators: Να σβηστουν τα post με τα links στη σελιδα 21. Υπαρχουν και pm
berry
ειναι τρελοι οι προεδροι ! smiley.gif

VIDEO

rchos
θυμαμαι την απογοητευση μου στην αρχη της σαιζον.

σε καμια περιπτωση δεν πιστευα οτι θα αποκλειομασταν απο τον πρωτο γυρο οπως πολλοι αλλα ρε παιδι μου που να το δεις και να το πιστεψεις οτι θα σηκωναμε και το τροπαιο φετος.

μεγαλες στιγμες παιδια.πολυ μεγαλες.

αυτος ο πριντεζης ποσο απιστευτη χρονια κανει.ποσο πολυ εχει δουλεψει τον τελευταιο χρονο...
θυμαμαι οταν ο πριντεζης γυρναγε απο την μια χρονια στην ολυμπια να λεω σε εναν παλιο συμφορουμιτη σε μια μεταμεσονυχτια συναντηση μας στα λιμερια μας κατω στην παραλιακη οτι αυτος ο παιχτης μπορει να κανει πολλα πραγματα.οτι μπορουσε ομως να παρει τοσο πολυ στις πλατες του μια ομαδα στον τελικο ευρωλιγκας ολο το τελευταιο δεκαλεπτο ουτε εγω το φανταζομουν.τεραστιος παιχτης εχει γινει πλεον...
rankin
Παρότι ημουν ο μοναδικός εδω μέσα, που με την χρήση των αριθμών (και οχι με κάποια μπασκετική ανάλυση) έδινα ελπίδες στον Ολυμπιακο να πάει στο Final 4, δεν υπήρχε κανείς, μα κανείς, που να μπορούσε να προβλέψει αυτό που συνέβη
Αυτός βέβαια ηταν και ενας απο τους λόγους της επιτυχίας
Η ομάδα δουλεψε με ηρεμία. Χωρίς άγχος και πίεση απο τη κερκίδα. Χωρίς γκρίνια. Παντα ως Underdog που πεθαίνει μονο όταν χτυπήσει η κόρνα της γραμματείας.
Απο εκεί και πέρα, η αλλαγη των ξένων και η αποκόληση του Ντούντα απο τα αρχικά κολλήματα έδωσε το αποτέλεσμα που όλοι είδαμε.
Εξω Λαζος. Μέσα Ντόρσει. Δρόμο στους ανύπαρκτους Χάουαρντ και Λουκας. Εξω η κότα η λυράτη ο Γκετσε, μέσα ο Σλούκας που η καρδιά του το λέει, και θέλει 10 Γκέτσε στο καθισιό του! Βασικούρα ο Μαντζαρης με αποστολή να γνωρίσει στην ευρώπη το mantzaris effect
πολύ δουλειά, πολύ καρδιά, σπουδαίο κοουτσάρισμα στον αγώνα, στην προπόνηση και αποδυτήρια απο τον Ντουντα.
Ο Κωστάκης έγινε αντρας
Ο Πριντεζης έγινε ηγέτης
Ο Σπανουλης απέδειξε αυτο που πάντα ηταν και ηθελε να το κάνει πιο ξεκάθαρο απο ποτέ!

Τώρα, στους τελικους του πρωταθλήματος χάνονται βασικά ατου της ομάδας
Ο χαρακτηρισμός underdog και η ηρεμία απο τη κερκίδα...
Δυσκολα ο Ολυμπιακός θα πάρει πρωτάθλημα.
Στο πρώτο στραβό σφύριγμα θα αρχίσουν να πέφτουν καρέκλες, και θα πάει περίπατο η ψυχραιμία της ομάδας απέναντι στον πολύπειρο Παναθηναϊκό που τέτοιους σκοπέλους τους ξεπερνά με ευκολία.... Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος και να διαψευσθώ, αλλά η κερκίδα αν δε μπορεί να στηρίξει, καλύτερα να ειναι άδεια, οπως ηταν σε ολόκληρη τη σεζόν....


plo koon
QUOTE (nestoras kommatos @ May 14 2012, 19:03 ) *
Για τον Σπανούλη ειδικά (που είναι και αδυναμία, λόγω Λάρισας φυσιολογικά) ήταν μεγάλη δικαίωση νομίζω, γιατί έχει ακούσει πολλά ακόμα και από Ολυμπιακούς (ειδικά μετά τον τελικό Κυπέλλου), αλλά η χρονιά που έκανε στην Ευρωλίγκα είναι πράγματι εξωπραγματική! Πρώτος σκόρερ στην Ευρωλίγκα (συνολικά), πρώτος σκόρερ και πασέρ του φάιναλ φορ, δεν ήταν αναμφίβολα ο καταλύτης του τελικού (αυτοί ήταν οι Παπ-Πρίντεζης), αλλά θα ήταν και άδικο με τη χρονιά που έχει κάνει να μην σηκώσει επιτέλους ένα μεγάλο τρόπαιο και μια σημαντική ατομική διάκριση, αυτή του MVP του φάιναλ φορ (αν και ίσως θα μπορούσε να επιλεχθεί MVP της Ευρωλίγκα αντί του Κιριλένκο και MVP του φάιναλ φορ να έβγαινε ένας εκ των Παπανικολάου, Πρίντεζη). Ο μεγαλύτερος αθλητής που έχει βγάλει η Λάρισα! Σε λατρεύουμε Μπιλ, να το ξέρεις!

Αν το MVP F4 συμπεριλαμβάνει και τον ημιτελικό τότε δίκαια το πήρε. Σε εκείνο το ματς ήταν καταλυτικός (αν και δεν αποτυπώνεται αυτό σε καθαρή αριθμητική υπεροχή) ενώ και στον τελικό δεν τα πήγε καθόλου άσχημα. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς ότι με την ΤΣΣΚΑ το παιχνίδι του Σπανούλη με διεισδύσεις ουσιαστικά μηδενίζεται. Βάλε και το ότι εκτέλεσε άψογα την τελευταία επίθεση και έχεις το γιατί είναι MVP F4
berry
ολο το παιχνιδι εδω

http://www.dailymotion.com/video/xqtost_eu...2_sport?start=7
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ May 14 2012, 20:54 ) *
Παρότι ημουν ο μοναδικός εδω μέσα, που με την χρήση των αριθμών (και οχι με κάποια μπασκετική ανάλυση) έδινα ελπίδες στον Ολυμπιακο να πάει στο Final 4, δεν υπήρχε κανείς, μα κανείς, που να μπορούσε να προβλέψει αυτό που συνέβη
Αυτός βέβαια ηταν και ενας απο τους λόγους της επιτυχίας
Η ομάδα δουλεψε με ηρεμία. Χωρίς άγχος και πίεση απο τη κερκίδα. Χωρίς γκρίνια. Παντα ως Underdog που πεθαίνει μονο όταν χτυπήσει η κόρνα της γραμματείας.
Απο εκεί και πέρα, η αλλαγη των ξένων και η αποκόληση του Ντούντα απο τα αρχικά κολλήματα έδωσε το αποτέλεσμα που όλοι είδαμε.
Εξω Λαζος. Μέσα Ντόρσει. Δρόμο στους ανύπαρκτους Χάουαρντ και Λουκας. Εξω η κότα η λυράτη ο Γκετσε, μέσα ο Σλούκας που η καρδιά του το λέει, και θέλει 10 Γκέτσε στο καθισιό του! Βασικούρα ο Μαντζαρης με αποστολή να γνωρίσει στην ευρώπη το mantzaris effect
πολύ δουλειά, πολύ καρδιά, σπουδαίο κοουτσάρισμα στον αγώνα, στην προπόνηση και αποδυτήρια απο τον Ντουντα.
Ο Κωστάκης έγινε αντρας
Ο Πριντεζης έγινε ηγέτης
Ο Σπανουλης απέδειξε αυτο που πάντα ηταν και ηθελε να το κάνει πιο ξεκάθαρο απο ποτέ!

Τώρα, στους τελικους του πρωταθλήματος χάνονται βασικά ατου της ομάδας
Ο χαρακτηρισμός underdog και η ηρεμία απο τη κερκίδα...
Δυσκολα ο Ολυμπιακός θα πάρει πρωτάθλημα.
Στο πρώτο στραβό σφύριγμα θα αρχίσουν να πέφτουν καρέκλες, και θα πάει περίπατο η ψυχραιμία της ομάδας απέναντι στον πολύπειρο Παναθηναϊκό που τέτοιους σκοπέλους τους ξεπερνά με ευκολία.... Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος και να διαψευσθώ, αλλά η κερκίδα αν δε μπορεί να στηρίξει, καλύτερα να ειναι άδεια, οπως ηταν σε ολόκληρη τη σεζόν....


Προσωπικά πίστευα και στις δύο ελληνικές ομάδες ότι μπορούσαν να περάσουν,για διαφορετικό λόγο για τις 2.Για το τρόπαιο ήμουν απλά αισιόδοξος.Ειλικρινα΄όμως δε με ένοιαζε,επειδή ήδη ήμουν υπερήφανος και για την πορεία της ομάδας,αλλά και για το μπάσκετ που έπαιξαν μετά τα Χριστούγεννα.
Στην αρχή της χρονιάς βαριόμουν να τους βλέπω,σιχαινόμουν το μπάσκετ που παίζαμε.Δε θυμάμαι ομάδα να αλλάζει τόσο πολύ τρόπο παιχνιδιού και αγωνιστικό πρόσωπο,απλά με την έλευση ενός παίκτη,που μεταξύ μας δεν είναι και ό σέντερ που οι ομάδες αναζητούν αγωνιωδώς(Ντόρσει).
Έριξα τρελό κράξιμο στον Σοφό Παππούλη,ο οποίος πάντα ήθελε ψηλούς μπασκετικούς.Άρα θα πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι ξεπέρασε τα κόμπλεξ του και αναθεώρησε σκέψεις και ιδέες.
Όταν βλέπω την ομάδα να μπαίνει μέσα και να σκίζεται στην άμυνα,γουστάρω τρελά(μου θυμίζει και λίγο την Εθνική που αγαπήσαμε,λόγω της άμυνας).Ειλικρινά δε θυμάμαι ξανά να είμαι τόσο υπερήφανος άλλη φορά.
Μπράβο σε όλους!
pain of salvation
Knickerbocker
Καλησπέρα σε όλους,

Χτες γύρισα από την Πόλη και ακόμα φοβάμαι ότι θα ξυπνήσω και θα δω ότι το σουτ του Πρίντεζη χτυπάει σίδερο και το χάνουμε...Έχουν γραφτεί και ειπωθεί σχεδόν τα πάντα αλλά και αυτά είναι λίγα.

Για την ομάδα που στο -19 δε σταμάτησε να παίζει. Για το ντούντα που έβαλε το Λάζο και με έκανε να φωνάζω "Που είναι ο Γλυνιαδάκης??" λες και είναι κράμα Χακίμ-Τζαμπάρ. Για τους προέδρους που βλέποντας Live το σπριντ αγχώθηκα ότι θα τιμωρηθούμε (άκυρο αφου δεν είναι στον πάγκο αλλά εκείνη τη στιγμή η λογική είχε πάει περίπατο).

Ένα ευχαριστώ στην ομάδα που μας χάρισε αυτά..Το ξέρω ότι η ποιότητα του εγχώριου πρωταθλήματος δε βοηθάει αλλα με 10 ευρώ εισιτήρια αξίζει να πηγαίνει κόσμος και ας ξέρει το αποτέλεσμα από την αρχή...ας αρχίσετε να παίζετε στοίχημα με handicap, το κάνω σε πολλά ματς για να έχουν ενδιαφέρον :-)

Και κάτι που άκουσα χτες το βράδυ απο το Συρίγο...Σύμφωνα με έγκυρη δική του πηγή, ο Law ζήτησε από το γιατρό να του κάνει ένεση για να παίξει και αυτός αρνήθηκε. Μετά απο αυτό ζήτησε μπροστά σε όλη την ομάδα να του αλλάξουν γνώμη και ο Ντούντα δάκρυσε...Μίλησε ο Σπανούλης στο γιατρό και τον άφησε να παίξει.

Ακούγοντας αυτό για έναν αμερικάνο που είναι λίγο καιρό στην ομάδα μου ήρθε στο μυαλό μια εικόνα απο το παρίσι.Τότε που όταν βρεθήκαμε πίσω με πολλούς πόντους είδα στον πάγκο τον Τεόντοσιτς να γκρινιάζει και το Μπουρούση όρθιο να κουνάει ειρωνικά το κεφάλι του. Χαλάλι οι στεναχώριες μου τότε, το πήρε η ομάδα που πραγματικά το άξιζε.

ps: Καμμιά άκρη με την WB, την Paramount...έστω τη Disney ρε παιδιά έχουν οι πρόεδροι?Κρίμα αυτό το έπος να μη γίνει ταινία. Περιμένω νέο τόπικ με casting ρόλων.
giorgos14
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...;v=M--Wlgym4no#!

απλα συνεχιζω να ανατριχιαζω!
rchos
χαχα ε 15 χρονια ηταν αυτα.πααααρα πολλαααα.
giorgos14
για μενα ακομα περισσοτερα!Στο προηγουμενο ήμουν πολυ μικρος και το μονο που θυμαμαι ειναι ο πατερας μου με τους φιλους του να χοροπηδανε για καποιο,ακατανοητο τοτε,λογο..Προχθες καταλαβα...
rchos
QUOTE(giorgos14 @ May 15 2012, 13:02 ) *
για μενα ακομα περισσοτερα!Στο προηγουμενο ήμουν πολυ μικρος και το μονο που θυμαμαι ειναι ο πατερας μου με τους φιλους του να χοροπηδανε για καποιο,ακατανοητο τοτε,λογο..Προχθες καταλαβα...


εγω τα θυμαμαι ολα απο το 1994 και μετα.
οποτε εχω ζησει ολες τις χαρες και τις λυπες στο τοπ ευρωπαικο επιπεδο.
το 87 ημουν στην φαση που αναφερεις εσυ.
giorgos14
QUOTE(rchos @ May 15 2012, 10:10 ) *
εγω τα θυμαμαι ολα απο το 1994 και μετα.
οποτε εχω ζησει ολες τις χαρες και τις λυπες στο τοπ ευρωπαικο επιπεδο.
το 87 ημουν στην φαση που αναφερεις εσυ.


Αυτο που ζηλευα σε εσας τους μεγαλυτερους ηταν το οτι ζησατε μια περιοδο που δεν ντρεποσασταν να βγειτε στο δρομο και να πειτε :υποστηριζω το μπασκετικο ολυμπιακο! Πλεον μπορουμε και οι μικροτεροι
pete7
http://www.katimagiko.gr/article/40647/mpo...ggelopouloi-vid

τωρα το ειδα καθαρα-μπηκαν κ αμεσα οπισθεν, πολυ τρελλα απο ους προεδρους κ λιγο πλακα που αμεσα οπισθεν,μου θυμισε παλιες κωμωδιες

εδω εγω φωναζα κ ξυπνησα την γειτονια
pete7
θα γκρινιαξω τωρα αλλα καπου σε σκοπιανη ιστιοσελιδα ειδα αντιτς με σπαν κ στα ποδια μια σκοπινικη σημαια
μπορει να ειναι κ φοτοσοπ

αν παντως ειναι αληθινη σιγουρα θα το ανακαλυψουν κ αλλοι

τωρα που το σκεφτομαι πιστευω ειναι φοτοσοπ
εδω κανεις δεν εβγαλε σημαια θα εβγαζε αυτος
kseplenhs
QUOTE(rchos @ May 15 2012, 12:39 ) *
χαχα ε 15 χρονια ηταν αυτα.πααααρα πολλαααα.


Δεν ήταν ένα απλό ευρωπαικό ξενέρωτε αντμιν.Για να είναι "απλό" το προχθεσινό είναι σαν να πέρασες όλη τη νύχτα με την ευα λονγκόρια και την άλλη μέρα να λές ένα ξερό "έ εντάξει,έκανα σεξ".

Πούλα,δεν σε θέλει ο λαός...
rchos
QUOTE(kseplenhs @ May 15 2012, 20:32 ) *
Δεν ήταν ένα απλό ευρωπαικό ξενέρωτε αντμιν.Για να είναι "απλό" το προχθεσινό είναι σαν να πέρασες όλη τη νύχτα με την ευα λονγκόρια και την άλλη μέρα να λές ένα ξερό "έ εντάξει,έκανα σεξ".

Πούλα,δεν σε θέλει ο λαός...



ο λαος με αγαπαει εγιναν κρυφες μετρησεις και το απεδειξαν.

κατα τα λοιπα σε συγχωρω γιατι εισαι ακομη πιωμενος προφανως...
α και ειμαι και πρωταθλητης ευρωπης οποτε δεν με αγγιζει τιποτα smiley.gif
SteveNashidis


Τρελός ο πρόεδρος ... Τρελαίνει και τον πύργο ελέγχου !!!
pete7
http://www.sport24.gr/newspapers/Sport/ath...th.1777400.html

τελικα το βρηκαν με την σημαια

τρελλαμενοι ολυμπιακαρες αλλα δεν επρεπε να φωτογραφηθει εκτος αν ειναι φωτοσοπ
rchos
QUOTE(pete7 @ May 16 2012, 11:04 ) *
http://www.sport24.gr/newspapers/Sport/ath...th.1777400.html

τελικα το βρηκαν με την σημαια

τρελλαμενοι ολυμπιακαρες αλλα δεν επρεπε να φωτογραφηθει εκτος αν ειναι φωτοσοπ


φιλε μου συγνωμη μα θεωρω το ολο θεμα λιγακι αστειο.

απο την μια οι μεν φωναζουν στον αντιτς γιατι στο βιντεακι με τις αρχικες πενταδες δηλωσε οτι ειναι απο τη φυρομ και οχι απο τη μακεδονια απο την αλλη οι δικοι μας αντιδρουν γιατι ο σπανουλης φωτογραφηθηκε με συμπαιχτη του με την σημαια της φυρομ.
τραγικα πραγματα για δυο αθλητες που παιζουν στον τελικο ευρωλιγκας και εχουν μολις σηκωσει την κουπα...
pete7

το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι ειναι ο μοναδικος με σημαια κατι σημαινει αυτο κ δεν μου αρεσε κ πιστευω σε πολλους
αλλα αστο εχουμε πιο σοβαρα θεματα πλην αθλητικων
απλως το ανεβασα γιατι σιγουρα θα σκουστει


οντως αρχη ειπε φυρομ κ μετα αυτο
παντως ο κιλ μπιλ δεν επρεπε να φωτογραφηθει
plo koon
Το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να τη δει κανα παιδάκι σκοπιανό αυτή τη φώτο και να πει "α ρε συ οι Έλληνες δεν είναι τόσο κομπλεξικοί όσο μας τους παρουσιάζουν".

Ούτε δήλωση για το όνομα έκανε, ούτε νέο χάρτη Βαλκανίων σχεδίασε ο Σπαν. Απλά έβγαλε έναν συμπαίκτη του από μία δύσκολη θέση. Κάτι τέτοιες πράξεις ενώνουν, και θα είναι κέρδος αν έστω και ένας από τα Σκόπια πανηγύρισε το κύπελλο σαν δικό του.
lavezzi7
Καλησπέρα παιδιά.Πολύ καλή δουλεία έχει γίνει στο forum και όλοι όσοι συντέλεσαν σε αυτή είναι άξιοι συγχαρητηρίων. Μετά το θαύμα της Πόλης, έκανα και έφτιαξα και εγώ ένα βιντεάκι για να θυμόμαστε όλοι τις μαγικές στιγμές από το 97 και 2012.

Όποιος θα ήθελε να το παρακολουθήσει και να μου πει την γνώμη του μπορεί να το δει εδώ:

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=at4Nw9LhbtQ
nestoras kommatos
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου lavezzi7 (από τον ομώνυμο παικταρά της Νάπολι να υποθέσω το nickname).

Για το θέμα Άντιτς-σημαία δε νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι έπρεπε να γίνει νύξη. Δεν έκανε στο κάτω-κάτω τίποτα επιλήψιμο.


Καθένας δικαιούται να είναι υπερήφανος για τη χώρα του, αρκεί να μη μειώνει τους άλλους. Ο Άντιτς απλώς φωτογραφήθηκε με τη σημαία της χώρας του.



Αν σήκωνε σημαία της Λιθουανίας ο Γκετσεβίτσιους θα του έλεγε κανείς τίποτα;
pete7
οπως βρηκα σε ενα σαιτ η φωτο ηταν για τον αδερφο του προσωπικη αλλα ετυχε να ειναι επαγγελματιες κ την εδειξαν στα σκοπια κατι σαν προπαγανδα οπως ελεγα
SoKRaM
Ναι ρε να τους απαγορευσουμε να κυκλοφορουν με σημαιες τις χωρας τους. Ουτε να βγαζουν φωτογραφιες. Μη σου πω να μην σκεφτονται καν οτι μπορει να ειναι απο αλλη χωρα. Εγω λεω με το που θα παιρνουν μεταγραφη στον Ολυμπιακο να μαθαινουν αυτοματως να μιλανε και Ελληνικα σε 1 μηνα αλλιως κλωτσια και δρομο...
LFO
QUOTE(SoKRaM @ May 17 2012, 16:29 ) *
Ναι ρε να τους απαγορευσουμε να κυκλοφορουν με σημαιες τις χωρας τους. Ουτε να βγαζουν φωτογραφιες. Μη σου πω να μην σκεφτονται καν οτι μπορει να ειναι απο αλλη χωρα. Εγω λεω με το που θα παιρνουν μεταγραφη στον Ολυμπιακο να μαθαινουν αυτοματως να μιλανε και Ελληνικα σε 1 μηνα αλλιως κλωτσια και δρομο...


ή εστω Σερβικα...
vastravoud
Είναι φοβερό πάντως πόσο μπορεί να μεγαλοποιηθεί ένα ΜΗ-θέμα.....
T.W.Is.M.
QUOTE(LFO @ May 17 2012, 18:06 ) *
ή εστω Σερβικα...



Ενα ban στον κυριο... smiley.gif
Σερβικα οσο ειμαι εγω mod στο sub του Ολυμπιακου δε μιλαει κανενας. Μεχρι κι ο Ιβκοβιτς μιλαει ελληνικα, ενω ο Κεσελ δε μιλαει καθολου. Μονο μασαει(γιατι μερικες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας)! tongue.gif
damian
"However, I think we have become so used to an interpretation of the rules that nobody questioned whether the foul by Vassilis Spanoulis on Ramunas Siskauskas with 10 seconds left was a normal foul or not. In my personal opinion, it should have been unsportsmanlike, which would have meant ball possession for CSKA after the free throws. I say that because the regulations state: "If a player doesn't make any efforts to go for the ball and there is a contact, the foul is unsportsmanlike". Some call such a foul "tactical", and it's generally approved by the referees, but I think that kind of foul normally takes away from good basketball. ""

οκ Αίτο Ρενέσες, γελάσαν και τα τσιμέντα....
giorgos14
QUOTE(damian @ May 28 2012, 19:54 ) *
"However, I think we have become so used to an interpretation of the rules that nobody questioned whether the foul by Vassilis Spanoulis on Ramunas Siskauskas with 10 seconds left was a normal foul or not. In my personal opinion, it should have been unsportsmanlike, which would have meant ball possession for CSKA after the free throws. I say that because the regulations state: "If a player doesn't make any efforts to go for the ball and there is a contact, the foul is unsportsmanlike". Some call such a foul "tactical", and it's generally approved by the referees, but I think that kind of foul normally takes away from good basketball. ""

οκ Αίτο Ρενέσες, γελάσαν και τα τσιμέντα....


πωπω ζορια ο Αιτο...Δεν το πηρε ο Ιωαννιδης ρε αγορι μου,μην τρελαινεσαι!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.