Help - Search - Members - Calendar
Full Version: EuroCup 08-09 (ex-Uleb Cup)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
EXPLOITED ARIS
Συμφωνω και εγω.Αν ημασταν καλοι δεν θα ειχαμε προβλημα απο τη διαιτησια.Μονοι μας βγαλαμε τα ματια μας...Δυστυχως...
scales84
Admiral μου φαινεται τα γραφεις οπως θες ολα...καταρχην για το ματς με τον πανιωνιο πιστευω οτι αν δεν παιζαμε σε ουδετερο για βλακειες που εμεις ο ιδιος ο κοσμος ειχε κανει θα κερδιζαμ κι ευκολα οπως και στο πρωταθλημα..ενα αυτο..

δευτερον ο πανελληνιος κερδισε τον παναθηναικο στο δικο του σπιτι..στο δικο του περιβαλλον...εσυ αμφιβαλλεις οτι μπορει να κερδισουμε δλδ στο παλε τον παο?στο οακα για το κυπελλο εχασε περιπατο και στο σεφ το ιδιο...κανω λαθος?μην σου θυμισω και πως κατεβηκαμε στο οακα..χωρις 2 παικτες βασικοτατους...

το ιδιο και ο πανιωνιος που εχασε για πλακα στο ελληνικο απο τον παο και απο τον ολυμπιακο στο σεφ..

και ναι το ουλεμπ μας ταιριαζει..αλλα ενας ομιλος με κιμκι-ντιναμο οπως θα παιζαμε μονο κουραση θα δινε στην ομαδα..θεωρω απιθανο και 2 παικτες να περναμε να χτυπαγαμε 2 απο τις πιο ακριβες ομαδες της ευρωπης!!!
The Admiral
QUOTE(scales84 @ Jan 14 2009, 23:33 ) *
Admiral μου φαινεται τα γραφεις οπως θες ολα...καταρχην για το ματς με τον πανιωνιο πιστευω οτι αν δεν παιζαμε σε ουδετερο για βλακειες που εμεις ο ιδιος ο κοσμος ειχε κανει θα κερδιζαμ κι ευκολα οπως και στο πρωταθλημα..ενα αυτο.


Μηπως εσυ φιλε μου τα γραφεις οπως εσυ θες τωρα?Γιατι αυτες οι δικαιολογιες περι ουδετερου γηπεδου μου θυμιζουν πολυ αυτες που εχει τελευταια προχειρες ο Ματσον και οι οποιες με εκνευριζουν αφανταστα για αυτο σταματω εδω τον περαιτερω σχολιασμο.

QUOTE
δευτερον ο πανελληνιος κερδισε τον παναθηναικο στο δικο του σπιτι..στο δικο του περιβαλλον...εσυ αμφιβαλλεις οτι μπορει να κερδισουμε δλδ στο παλε τον παο?στο οακα για το κυπελλο εχασε περιπατο και στο σεφ το ιδιο...κανω λαθος?μην σου θυμισω και πως κατεβηκαμε στο οακα..χωρις 2 παικτες βασικοτατους...

το ιδιο και ο πανιωνιος που εχασε για πλακα στο ελληνικο απο τον παο και απο τον ολυμπιακο στο σεφ..


Συγγνωμη και παλι φιλε μου,αλλα απο οσα εχεις δει μεχρι τωρα στο φετινο Αρη,κατεληξες οτι τα προβληματα του οφειλονται στο οτι εχασε δυσκολα παιχνιδια σε δυσκολες εδρες και μολις τα δωσει στην εδρα του θα μεταμορφωθει η ομαδα και θα χτυπησει ολους αυτους τους αντιπαλους με αξιωσεις?Βεβαια και αμφιβαλλω οτι μπορουμε να κερδισουμε ΠΑΟ,ΟΣΦΠ στο Παλε,οπως και Μαρουσι,Πανιωνιο,ΑΕΚ,Πανελληνιο κτλ. στα πλεη οφ.Και εχω τους λογους μου για αυτο,νωπες ειναι οι μνημες,αλλωστε ενα εξαμηνο εχει περασει περιπου απο τοτε.


QUOTE
και ναι το ουλεμπ μας ταιριαζει..αλλα ενας ομιλος με κιμκι-ντιναμο οπως θα παιζαμε μονο κουραση θα δινε στην ομαδα..θεωρω απιθανο και 2 παικτες να περναμε να χτυπαγαμε 2 απο τις πιο ακριβες ομαδες της ευρωπης!!!


Και τις δυο δεν μπορουσαμε να τις υπερκερασουμε,δε θα χρειαζοταν ομως κιολας.Αρκουσε μονο τη μια απο τις δυο να χτυπαγαμε γιατι και με τη δευτερη θεση θα προκρινομασταν.Δε το θεωρω τοσο παραλογο αυτο,μαλλον πιθανοτερο απο το να κερδισουμε τον ΠΑΟ στο Παλε
scales84
Ειναι προφανες οτι βλεπουμε διαφορετικα τα πραγματα..κι οταν σου πα οτι τα βλεπεις οπως θες ενοουσα οτι ειπες οτι ο πανελληνιος κερδισε τον παο ενω εμεις χασαμε για πλακα ενω αυτοι παιξανε στην κυψελη κι εμεις εξω..εγω ειδα να κερδιζουμε παντως για πλακα μαρουσι-πανιωνιο και 2 φορες τον πανελληνιο..και δεν θα βγω να μηδενισω μια ομαδα που εχει 11-2 οταν η περσινη που ταν 2 φορες πιο ποιοτικη εχανε απο ομαδουλες...

Δεν μπορουσαμε να περασουμε καμια απο τις 2..πιο πιθανο ειναι να κερδισουμε οσφπ η παο...
Vas
Παιδιά καταλαβαίνω την δυσφορία για την Ευρώπη αλλά στην Α1 ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα.

Από ότι έχουμε δει όλες οι ομάδες από τις θέσεις 3 έως 7 (Άρης-Πανελλήνιος-Πανιώνιος-Μαρούσι-Πάοκ) είναι σχεδόν ισοδύναμες. Άρα 1ος στόχος είναι μια από αυτές τις ομάδες να αποφύγει την 7η θέση (σταυρώνει με Παο ή ΟΣΦΠ).

Μετά παίζει ρόλο η φόρμα που θα έχει η ομάδα τον Απρίλη. Ακόμα υπάρχουν 3 μήνες για να διορθωθούν όλες οι ατέλειες. Πέρσι ο άρης κέρδισε 2 φορές το Μαρούσι στην κανονική και στο τέλος έχασε. Άρα δεν παίζουν και πολύ σημαντικό ρόλο τα παιχνίδια στην κανονική.

ΥΓ. Ακουσα τα πει οφφ θα είναι στις 3 νίκες? Ισχύει??
The Admiral
Δε μηδενιζουμε τι εχει κανει μεχρι τωρα η ομαδα,ασκουμε κριτικη.Αν και,προσωπικα,με χαμενους 2 στοχους απο τοσο νωρις,θεωρω ηδη χαμενη τη χρονια.Βεβαια,προτεραιοτητα της διοικησης τα τελευταια χρονια και αυτοσκοπος απο ο,τι φαινεται ειναι η συμμετοχη στην ευρωλιγκα.Εξεφρασα παραπανω για ποιο λογο θεωρω μια τετοια προτεραιοτητα λαθος,γιατι εκτος των αλλων κανει να περνανε στα ψιλα αποτυχιες σαν την προχθεσινη.

Κατα τ'αλλα διαφωνω για ακομη μια φορα με τον φιλο scales84 οτι ειναι πιθανοτερο να κοντραρουμε ΠΑΟ ή ΟΣΦΠ στην εδρα μας παρα Κιμκι-Ντιναμο.Μα και απο πλευρας κινητρου να το δει κανεις,πιο πολυ θα μετραγε η προκριση σε ενα final8 παρα η εξασφαλιση ενος πλεονεκτηματος εδρας στην Α1,αμφιλεγομενης αξιας ουτως ή αλλως,οπως διαπιστωσαμε περσι.Φυσικα θα ειμαι απο τους πρωτους που θα πανυγηρισει οποιαδηποτε επιτυχια της ομαδας μας,δεν ειμαι επαγγελματιας γκρινιαρης αλλα θεωρησα σωστο να εκφρασω τη δυσαρεσκεια μου για τη νοοτροπια της ομαδας μας και πιστευω αρκετοι Αρειανοι τη συμμεριζονται.
scales84
εμεις μπορει να χαμε μεγαλυτερο κινητρο αλλα εξισου μεγαλο κιητρο εχουν κιαυτες που δεν εχουν αλλο τροπο πλην του ουλεμπ να βγουν ευρωλιγκα λογω τσκα...επισης εχουν ροστερ πολυ κοντινα σε παο-οσφπ και τεραστια μπατζετ..αλλα μιλαμεμε υποθεσεις πλεον
The Admiral
Εδω εχεις πολυ δικιο και συνοψιζεις το ολο προβλημα του θεσμου της Ευρωλιγκας,οπως ειπα σε καποια ποστ παραπανω.Ειναι μια διοργανωση που διεξαγεται με τους ορους των Ισπανων,οι οποιοι την εχουν δει αυτοκρατορες.Σε λιγο η Ευρωλιγκα θα μετονομαστει σε ισπανικη λιγκα,αφου θα συμμετεχουν 7-8 ισπανικες ομαδες ενω μονο μια ρωσικη.Δεν μπορω να πω οτι μου εχει λειψει και πολυ ως διοργανωση.
ablade
Επειδή πολλά ακούω για ανάγκη ενίσχυσης του ρόστερ (και χωρίς να είμαι υπέρμαχος της διοίκησης) θα ήθελα να μου πείτε ποιόν ελεύθερο παίκτη θα μπορούσαμε να πάρουμε, πόσα λεφτά πιστεύετε ότι έχουμε (ή θα έπρεπε) να διαθέσουμε, ποιανού ο χρόνος θα έπρεπε να μειωθεί κλπ. Γιατί καλό είναι να λέμε γενικά ότι χρειαζόμαστε ενίσχυση αλλά επι της ουσίας κανένας λόγος. Άλλο χρειαζόμαστε ενίσχυση και άλλο μπορούμε να ενισχυθούμε.
Και για να εξηγούμε δεν λέω ότι δεν χρειαζόμαστε ενίσχυση. Και 1 και 2 και 3 παίκτες. Αλλά οι καλοί παίκτες θέλουν και λεφτά και είναι πολύ δύσκολο να βρεις παίκτη ελεύθερο, που να κάνει την διαφορά, τέτοια εποχή με λίγα λεφτά. Γιατί αν είναι να πάρεις παίκτη ίδιο με αυτούς που έχεις μόνο για να πεις ότι πήρες τι νόημα έχει?
Πιστέυω ότι πέρα απο την κριτική, που είναι καλό να υπάρχει για να μην υπάρχει εφισυχασμός, πρέπει να επικεντρωθούμε στην προώθηση των νέων. Πιστεύω ότι εκεί πρέπει να επενδύσουμε και όχι σε παίκτη. Αν δοθεί περισσότερος χρόνος στους μικρούς θα πάρουν και περισσότερες ανάσες οι βασικοί και δεν θα υπάρχει κούραση, που πιστεύω ότι είναι η αιτία της κοιλιάς. Και βέβαια θα μπορέσουν και αυτοί να προσφέρουν περισσότερα όσο παίρνουν παιχνίδια.
a bullet for your head
QUOTE(scales84 @ Jan 14 2009, 18:43 ) *
Μαζι στο να παρουμε παικτη...δεν διαφωνω..κι εγω το χω πει..εμεινε κι ελευθερος ο ζιζιτς..

Ο Ζιζιτς εκλεισε στην Σαραγοσα..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.