Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α.Ε.Κ. @ Α1 2016/17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3, 4
Reggie Miller 31
Τέλος ο Ζντόβτς τελικά. Καλός προπονητής, αλλά με αυτά τα μυαλά δεν θα πάει πουθενά. Αν έχει θέματα θυμού θα πρέπει πρώτα να τα λύσει και μετά να ξανασχοληθεί σοβαρά με την προπονητική. Αυτό που έκανε με την Μονακό ήταν πραγματικό έγκλημα! Ούτε στην ΕΣΚΑ δεν κάνουν έτσι, σε αυτό το σημείο του αγώνα...
Conan1982
QUOTE (pan24 @ Mar 10 2017, 19:49 ) *
Παντως νομιζω αν τολμησει να επιλεξει λυκογιαννη,βετουλα,χαρη μαρκοπουλο η καποιον αλλο της νεας γενιας προπονητων δεν θα βγει χαμενος


Θα συμφωνήσω, το μπάσκετ έχει εξελιχθεί, δεν χρειάζονται εμμονές με το παρελθόν και νομίζω ότι ένας νέος φιλόδοξος προπονητής σε ένα σταθερό περιβάλλον όπως αυτό της ΑΕΚ θα είναι ότι καλύτερο. Έχω μια συμπάθεια στον Χάρη Μαρκόπουλο ο οποίος έχει μικρή εμπειρία μεν και με ομάδες που πάλευαν περισσότερο για να αποφύγουν τον υποβιβασμό αλλά νομίζω έχει την δυνατότητα να εξελιχθεί σε έναν πολύ καλό προπονητή. Το ζήτημα είναι να βρεθεί από νωρίς, να γίνει ο προγραμματισμός σωστά για να μην χαθεί και άλλη χρονιά για την ΑΕΚ.
ashton
Δεν μου αρέσει στυλιστικά/αισθητικά ο Μαρκοπουλος τζουνιορ. Με το λουστρινοσκαρπίνι του ανακατεύομαι :-)

anyway, επικαιροποιημένη η λίστα με τους προπονητές που έχουν κάτσει στον πάγκο της ΑΕΚ στην Α1
http://vasilissa.blogspot.gr/2017/03/zdovc.html
(νομίζω η ΑΕΚ ειναι η μονη ομάδα από τις μεγάλες-παραδοσιακές στην Α1 χωρίς ούτε έναν προπονητή να έχει κάτσει έστω 3 χρόνια σερί..)
Dwyane ''the flash'' Wade
Ας δούμε τον Μανωλόπουλο μέχρι το καλοκαίρι και αν έχει τις περγαμηνές τότε να πάρει τα ηνία από τη νέα χρονιά. Από Έλληνες ψηφίζω Βετούλα εδώ και πολύ καιρό.
ashton
Α.Ε.Κ. - Ολυμπιακός 63-70
Γύρισα πριν από λίγο..
Εντυπωσιακή η παρουσία του κόσμου (περισσότεροι από Μονακό ...) κάνα 8χιλιαρο

Η ομάδα έκανε ένα πολύ κακό 3ο δεκάλεπτο που έκανε πολύ ώρα να σκοράρει κι έτσι μετά δεν προλάβαινε να γυρισει ειδικά με τόσο κακά ποσοστά απ'εξω..

Συγκλονιστικός Μητσος, καλός ο Λουκάς και ο Ελονού (και ο Αυστραλός που ξεχάστηκε παγκο)
Κακή η περιφέρεια μας και πάλι .. ειδικά ο ΜακΓκραθ που ΔΕΝ ... ο Ροκο έκανε καποια καλά διαστηματα, ο Ντιξον με κακες επιλογες στην αμυνα φορτώθηκε με φαουλ και μη μας ξεγελάνε οι 14 π που εβαλε.
ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ο Βάσκος .

Η διαιτησία έπαιξε χαλαρά Ολυμπιακό
(το εκπρόθεσμο του Λοτζεσκι στο 1ο δεκαλεπτο, η τάπα του Ελονου στο Μιλουτινοφ που εγινε φαουλ, πολλά φαουλ που δεν δοθηκαν κλπ)

περισσότερα αργότερα


Συνεντευξη τυπου
RipCity
Μέσα από το γήπεδο αλλιώς τα βλέπεις κι επηρεάζεσαι κι από τον κόσμο. Δεν έπαιξε Ολυμπιακό χαλαρά η διαιτησία.
ashton
Σίγουρα δεν ευνόησε ΑΕΚ πάντως.
RipCity
Γιατί το να ευνοηθεί κάποιος είναι ο σκοπός? Και σίγουρα δεν κρίθηκε αποτέλεσμα από διαιτησία.
ashton
................Α.Ε.Κ................Ολυμπιακός
ΔΙΠΟΝΤΑ.........18/39 46%...........20/40 50%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ.........4/21 19%............5/22 23%
ΒΟΛΕΣ...........15/17 88%...........15/23 65%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ.......26-10 ...............23-10
ΑΣΙΣΤ...........12...................17
ΚΟΨΙΜΑΤΑ.........2....................3
ΦΑΟΥΛ...........21...................22
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ........3....................7
ΛΑΘΗ............16...................11



1. UKIC
πολλά νεκρά διαστήματα με κολλήματα. ήταν αυτός πάντως που απέτρεψε τη βαριά ηττα ξεκολλώντας μας στο σκοράρισμα με 6 σερι ποντους στο 3ο δεκαλεπτο.
Νομίζω τώρα βγαινει η κούραση από τα 30λεπτα όλης της σεζόν από την απουσία 4ου γκαρντ..
Σε 31'13" είχε 9 ποντους με 3/12 σουτ (2/6 2π, 1/6 3π), 3-1 ρημπαουντ, 4 ασιστ, 1 κόψιμο (έφαγε και 2), 2 κερδισμενα φαουλ, 2 λαθη.


3. McGRATH
Τον εμπιστευονται περισσοτερο για την κυκλοφορία όμως θα πρέπει να δίνει και καμιά βοήθεια στο σκοράρισμα... 0/5 σημερα (0/3 2π, 0/2 3π) και 0/11 μαζι με το ματς στο Μονακό..
Ειχε 1-0 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 κοψιμο, 2 φαουλ, 1 λαθος σε 17'12".


4. ELONU
Αρκετά καλος, γέμισε τη ρακέτα και δε μάσησε από τους αντιπαλους ψηλους. Σε 16'26" είχε 8π με 2/2 1π, 3/4 2π, 8 (6-2) ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 λαθος, 3 φαουλ (το ένα βέβαια ήταν η τάπα στον Μιλουτινοφ..), μόλις 1 κερδισμενο.

5. SAKOTA
Πρώτο κακό ματς σε μεγαλο παιχνίδι για τον Dusan. Δεν του βγηκαν τα σουτ (0/4 3π, 2/6 2π) και εμεινε στους 6π με 2/2 βολες ακομα. Ειχε 1-1 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 3 φαουλ, 4 κερδισμενα σε 21'40"


7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Παραπάνω από κακός... Εκανε ένα σουτ όλο κι όλο (0/1 2π) σε 20'08", είχε 2-0ρ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 2 φαουλ, 1 κερδισμενο. Αδικαιολόγητο πως έμεινε τόσο μέσα..


9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Επαιξε κυριως στο α ημίχρονο και έδωσε λύσεις στη ρακέτα με 1-2 ρημπάουντ ενώ έκανε και 2 φαουλ σε 6'05". Νομίζω μπορούσε να μπει να πιέσει στο κρισιμο 3ο δεκαλεπτο νωρίτερα από τα 30" στο τελος..


11. DIXON
Μπηκε με διάθεση, αλλά έκανε εύκολα λάθη και χαζά φάουλ.. Ετσι σε 25'36" είχε 14π με 2/2 1π, 3/4 2π, 2/5 3π, 2-2 ρημπαουντ, 1 κλεψιμο, 4 λαθη, 3 φαουλ, 3 κερδισμενα.
Πρώτος σκορερ με αλλά όχι καλός.

12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Μάλλον ξεχάστηκε στον πάγκο παίζοντας 6'50"/ θα μπορουσε να δοκιμαστει περισσοτερο πάνω στον Lojeski που εκανε πάρτυ με Βασκο. Ειχε 1/2 1π, 1-0ρ, 2 φαουλ, 1 κερδισμενο, 1 λαθος .

18. NEWLEY
Ξεκίνησε πολύ καλά, έδωσε βοηθειες στην άμυνα, έκανε μπασίματα. Μάλλον κακώς έμεινε πάγκο στο τελος για να παιζει ο -κάκιστος- Βασιλειαδης.
Σε 19'05" ειχε 4π απο 2/5 2π, 2-1 ρημπαουντ, 1 ασιστ, εφαγε 1 ταπα, κι ειχε 1 λαθος


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Συγκλονιστική εμφάνιση, έκανε πλάκα στον Young αναγκάζοντας τον Σφαιροπουλο να τον αποσυρει σε dt. Άλλη εικονα όταν έρχεται σαν 3ος από τον πάγκο, φρέσκος..
Σε 13'33" είχε 10π με 4/5 1π, 3/4 2π, 3-1 ρημπαουντ, 1 φαουλ, 4 κερδισμενα, 2 λαθη


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Αρκετά καλός επιθετικα ο Λουκάς - έπαιξε 21'52" και είχε 11π με 3/6 2π, 1/4 3π, 2/2 1π, 4-0 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 1 κλεψιμο, 2 λαθη, 3 φαουλ, 6 κερδισμενα

34. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
Μπήκε για 20" στο τελος του ημιχρονου.


Ο Μανωλοπουλος ήταν αρκετά καλός στο α μερος. Πήρε timeout όταν πλησιαζε/γυριζε ο Ολυμπιακός, χρησιμοποιησε όλους τους ψηλους του, έβαλε Χαριτοπουλο να σπρώξει, έβαλε τον Τσαλμπουρη για να έχει παραπάνω λυσεις στην κυκλοφορια στην προτελευταια & ξαναβαλε Ελονου μετά κλπ.
Νομίζω κομβικό ήταν το σημειο στο 39-40 που ζηταει timeout αλλά επειδή βγάλαμε άμυνα και σκοράραμε το 41-40, ακυρωσε το timeout και ο Ολυμπιακός μας έτρεξε το 12-0 που καθάρισε το ματς.
Στο τέλος αδικαιολογητα άφησε τόσο τον Βασιλειάδη (αντί Newley ή Λαρεντζάκη) και ήταν κακή επιλογή να γυρνάμε χαζά τη μπάλα ενώ οι ερυθρολευκοι είχαν φάουλ και δεν μπαίναμε να σκοραρουμε ευκολους ποντους με βολές ..





κόσμος περίπου 8 χιλιάδες - παραπάνω από Μονακό.
Νομίζω λάθος να έχουμε σήμερα περισσότερο κόσμο από το ματς της χρονιάς πριν 2 βδομάδες..
ashton
βιντεο μου από τον αγώνα
ashton
Γυρω στο 19'45"-19'50" μια χαρακτηριστική φάση που δικαιώνει το σημερινό Φως για το ότι "οι διαιτητές δε σεβάστηκαν τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη". Ο Σπανούλης κάνει 2-3 φορές βήματα, μπρος πίσω και μετά αποφασίζουν να σφυρίξουν κάτι οι τρεις . Που να τον σεβόντουσαν κιόλας δηλαδή :-)
K8be
Ετοιμαστείτε να διαβάσατε οτι πιο γλειωδες άρθρο που εχει βγει τα τελευταια χρονια απο τον "αντικειμενικό" δημοσιογράφο! Στο τελος θα μας κανει να ξεχάσουμε και αυτα που ξερουμε!( μιλάω μονο για το συγκεκριμένο χθεσινό ματς εγω οπου θυμάμαι 3-4 φάσεις που δεν "έσφαξε" την ΑΕΚ)
http://karpetshow.gr/blog/tzampa-o-kopos-toys
Redoctor
QUOTE (K8be @ Mar 14 2017, 13:44 ) *
Ετοιμαστείτε να διαβάσατε οτι πιο γλειωδες άρθρο που εχει βγει τα τελευταια χρονια απο τον "αντικειμενικό" δημοσιογράφο! Στο τελος θα μας κανει να ξεχάσουμε και αυτα που ξερουμε!( μιλάω μονο για το συγκεκριμένο χθεσινό ματς εγω οπου θυμάμαι 3-4 φάσεις που δεν "έσφαξε" την ΑΕΚ)
http://karpetshow.gr/blog/tzampa-o-kopos-toys


Πριν πολλα χρονια ο καρπετ μου φαινοταν συμπαθης με χιουμορ
(Στο γυμνασιο). 1,2 χρονια πριν εβγαλε καταπτυστο αρθρο στηριξης στον Μαρινακη και τωρα βγαζει και αυτο. Και η στηριξη στον Μαρινακη οκ μπορεις να σκεφτεις κινητρα. Αυτη η ανευ λογου ατεκμηρίωτη αγιογραφια και ηρωοποιηση αγγελοπουλων σφαιρο και παιχτών απο που αφορμαται;
ashton
Προφανώς οι εποχές είναι δύσκολες, και πιάνει στασίδι για κανένα γραφειάκι τύπου ...
pan24
Γιατι παπαχατζη ρε παιδια?Τι μπορει να προσφερει στον μανωλοπουλο εστω ως βοηθος του?
Στην πατρα λες παπαχατζης και γελανε και τα καρεκλακια
ashton
Μέτρια επιλογή .

anyway
http://www.badbasket.gr/2017/03/145-jure-zdovc.html
my 2 cents για τον Zdovc
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(ashton @ Mar 16 2017, 17:25 ) *
Μέτρια επιλογή .

anyway
http://www.badbasket.gr/2017/03/145-jure-zdovc.html
my 2 cents για τον Zdovc


Μπράβο ρε man. Ωραίο άρθρο και ανάλυση.
ashton
thkx :-)
ashton
Κόροιβος - ΑΕΚ 63-89

Δευτερη νικη με 26π εκτος φέτος/ ειχαμε πάρει 55-81 την Κυμη στον α γυρο.
Επισης απο τα 7 διπλά που έχουμε κάνει φετος τα 5 είναι με πάνω από 18π διαφορά

...........Κόροιβος........Α.Ε.Κ.
ΣΟΥΤ.......25/60 41%.......33/67 49%
ΔΙΠΟΝΤΑ....22/45 48%.......24/38 63%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ....3/15 20%........9/29 31%
ΒΟΛΕΣ......10/13 76%.......14/18 77%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ...21-8...........26-8 (συμφωνα με ΕΣΑΚΕ- η φιμπα δινει 31-41 ..)
ΑΣΙΣΤ........10............21
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ.....2............10
ΚΟΨΙΜΑΤΑ......0.............1
ΛΑΘΗ.........14.............9

Περιορίσαμε αρκετά τα 3ποντα του Κοροιβου / ειναι η 2η ομάδα σε τριποντα/σουτ μετά από μας.
Εμεις γυρισαμε στις νικες και τις καλές εμφανίσεις με 29 3π - 38 2π (43%-57%)


1. UKIC
Θετικός ο Roko. 9π με 2/5 3π, 1/1 2π, 1/1 1π, 1-0ρ, 3 ασιστ, 2 κλεψιματα, 1 λαθος, 1 φαουλ, 1 κερδισμενο σε 25'30"

3. McGRATH
Επαιξε και λίγο άμυνα σήμερα, έβαλε και τα σουτ απο μέσα.. 3/3 2π, 1/4 3π, 3-1 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 1 λαθος, 2 φαουλ, 1 κερδισμενο σε 23'58"


4. ELONU
Επαιζε με ιωση, φορτωθηκε και με φαουλ ως συνηθως. Σε 8'50" είχε 2π απο 2/2 1π, 0/2 2π, 1-2 ρημπαουντ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα.


5. SAKOTA
MVP. Χαλαρά 18 πόντους με 4/4 1π, 4/4 2π, 2/5 3π, 2-1 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 1 κοψιμο, 2 φαουλ, 3 κερδισμενα σε 21'57".


7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Αποντος και σημερα με 0/2 σουτ. Τουλάχιστον δεν επέμειναν σε αυτον κι έπαιξε μονο 8'40". Ειχε 4-0ρ, 1ασ, 1 φαουλ.

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Πήρε κάποιο αναλώσιμο χρόνο (6'33") πήρε 1-0 ρημπαουντ και είχε 1/4 βολές, 2 κερδισμενα φαουλ


11. DIXON
Πολύ άστοχος με 0/6 3π και 5/9 2π (και πρέπει να είχε 1/9 σουτ στην αρχή - στο τελος σκοραρε καποια). 11π με 1/1 βολές ακομα.
Μοιρασε παντως 6 ασιστ, κι είχε 1-0ρ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 3 φαουλ, 1 κερδισμενο σε 24'58"
Κατι αξιοσημείωτο.. στην Α1 εχει 30/101 3π ενώ στην Ευρώπη είχε 44/98 !

12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Βοήθησε αμυντικά- με αυτον μεσα παιξαμε άμυνα και ξεφυγαμε. Σε 21'54" είχε 7π με 2/3 2π, 1/1 3π, 5-1 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 3 κλεψιματα, 2 λαθη, 1 φαουλ.

18. NEWLEY
Βοήθησε ο αΣτραλός. 8π από 1/2 1π (καημό το έχω να ευστοχήσει σε ένα σετ), 2/3 2π, 1/4 3π, 1 ασιστ, 1 λαθος, 2 φαουλ, 1 κερδισμενο σε 15'44"


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Εχει πάει σε συμπληρωματικό ρόλο / και σ'αυτο ανταποκρινεται μια χαρα (δε ζοριζει και το γονατο)
Σε 13'14" ειχε 6π απο 3/5 2π, 2-1 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 2 φαουλ, 2 κερδισμενα .


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Πολύ καλός (ειδικά επιθετικά) και σημερα ο Λουκάς. 15π με 4/7 2π, 1/1 3π, 4/4 1π, 6-2 ρημπαουντ, 4 ασιστ, 2 κλεψιματα, 1 λαθος, 1 φαουλ, 5 κερδισμενα σε 25'32"

34. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
Μπηκε στο τελος για 3'10", είχε 1/1 3π, 0/1 2π .


Άλλη μια νίκη κάτω από το αυλάκι . Για χρόνια μας στοίχειωναν τα ματς μετά τον ισθμό ..
K8be
Μανωλοπουλος και του χρόνου! Βιαστική κίνηση θεωρώ,οπως και να εχει μακαρι να μας βγει αυτη η κίνηση!

http://www.aek365.com/a-511060/sthn-aek-o-...xri-to-2018.htm
pan24
QUOTE (K8be @ Mar 21 2017, 12:46 ) *
Μανωλοπουλος και του χρόνου! Βιαστική κίνηση θεωρώ,οπως και να εχει μακαρι να μας βγει αυτη η κίνηση!

http://www.aek365.com/a-511060/sthn-aek-o-...xri-to-2018.htm

Επειδη δεν το ξεκαθαριζει ανανεωσε ως πρωτος η γενικα ανανεωσε και θα βρισκεται στην αεκ(και ως βοηθος πχ)?
K8be
QUOTE (pan24 @ Mar 21 2017, 12:52 ) *
Επειδη δεν το ξεκαθαριζει ανανεωσε ως πρωτος η γενικα ανανεωσε και θα βρισκεται στην αεκ(και ως βοηθος πχ)?

Πρώτος
Dwyane ''the flash'' Wade
Μια χαρά επιλογή θεωρώ πως είναι ο Μανωλόπουλος. Δίνεις την ευκαιρία σε έναν νέο και εξελίξιμο προπονητή ο οποίος σαν 2ος έχει δείξει πολύ καλά δείγματα όπου και να δούλεψε. Αε ελπίσουμε να μπούνε περισσότερο τα νέα παιδιά και από τη νέα σεζόν να αδειάσουμε από τους πολλούς μισθοφόρους.
ashton
η συνεντευξη παρουσιασης Μανωλόπουλου
ashton
Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Superfoods 87-106 στη 2η παράταση (77-77 κδ, 84-84 1η παράταση)
Γύρισα πριν από λίγο..

Δυστυχώς η ομάδα ΔΕΝ έκανε τη ρημάδα την υπέρβαση έστω και στο σημερινό ματς που ήταν βαθμολογικά αδιάφορο..

Ναι, η διαιτησία έπαιξε ΠΑΟ αεροπάτερα, αλλά όταν έχεις 4.8" για την τελευταία επίθεση στην ΚΔ, και 6.5" στην 1η παράταση, Ε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.. Δυστυχώς δεν έχουμε..

Πολύ καλοί οι δυο 'Μαυρο', καλός ο Elonu (αν εξαιρέσουμε τα φάουλ), έδωσε λύσεις ο Λάρυ (που βγηκε έξω βέβαια επίσης με ηλίθιο φάουλ) και ανάσες ο Χαριτοπουλος.
Το προβλημα ήταν πως δεν βγηκαν τα σουτ του Dusan, πως ο Βάσκος ήταν για 3ο σερι ματς ΑΠΟΝΤΟΣ και μαύρη τρύπα, πως ο Newley κάτι έκανε αλλά από την τελική πινελιά σε ξένο περιμένεις κάτι περισσότερο, πως ο Dixon δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι πρακτικά (δεν ξέρω αν ήταν τραυματίας - έφυγε προς τα αποδυτήρια μαζι με εναν από το τημ νομίζω στην παράταση) κι αναγκαστήκαμε να βγάλουμε όλο το ματς με τον Roko Leni (43' έμεινε στο παρκέ) και τον Ιρλανδό που αν εξαιρέσουμε τα 3 τριποντα που έβαλε και παραλίγο να γινει ήρωας ήταν κάκιστος..

Ο Superfoods είναι καλύτερη συνολικα ομάδα, κι αφου οι διαιτητές τον κράτησαν μέσα όταν είχε πρόβλημα, στο τέλος μας πετσόκοψε όπως έχει κάνει πάρα πολλές φορές φέτος...

Θέλουμε πολλά ψωμιά ακόμα..

Μπράβο στον κόσμο (κάνα 6ρι χιλιάδες και κάτι)
desdenova13
QUOTE(ashton @ Mar 26 2017, 22:11 ) *
Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Superfoods 87-106 στη 2η παράταση (77-77 κδ, 84-84 1η παράταση)
Γύρισα πριν από λίγο..

Δυστυχώς η ομάδα ΔΕΝ έκανε τη ρημάδα την υπέρβαση έστω και στο σημερινό ματς που ήταν βαθμολογικά αδιάφορο..

Ναι, η διαιτησία έπαιξε ΠΑΟ αεροπάτερα, αλλά όταν έχεις 4.8" για την τελευταία επίθεση στην ΚΔ, και 6.5" στην 1η παράταση, Ε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.. Δυστυχώς δεν έχουμε..

Πολύ καλοί οι δυο 'Μαυρο', καλός ο Elonu (αν εξαιρέσουμε τα φάουλ), έδωσε λύσεις ο Λάρυ (που βγηκε έξω βέβαια επίσης με ηλίθιο φάουλ) και ανάσες ο Χαριτοπουλος.
Το προβλημα ήταν πως δεν βγηκαν τα σουτ του Dusan, πως ο Βάσκος ήταν για 3ο σερι ματς ΑΠΟΝΤΟΣ και μαύρη τρύπα, πως ο Newley κάτι έκανε αλλά από την τελική πινελιά σε ξένο περιμένεις κάτι περισσότερο, πως ο Dixon δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι πρακτικά (δεν ξέρω αν ήταν τραυματίας - έφυγε προς τα αποδυτήρια μαζι με εναν από το τημ νομίζω στην παράταση) κι αναγκαστήκαμε να βγάλουμε όλο το ματς με τον Roko Leni (43' έμεινε στο παρκέ) και τον Ιρλανδό που αν εξαιρέσουμε τα 3 τριποντα που έβαλε και παραλίγο να γινει ήρωας ήταν κάκιστος..

Ο Superfoods είναι καλύτερη συνολικα ομάδα, κι αφου οι διαιτητές τον κράτησαν μέσα όταν είχε πρόβλημα, στο τέλος μας πετσόκοψε όπως έχει κάνει πάρα πολλές φορές φέτος...

Θέλουμε πολλά ψωμιά ακόμα..

Μπράβο στον κόσμο (κάνα 6ρι χιλιάδες και κάτι)


Παναθηναϊκός Superfoods λέγεται η ομάδα. Συνηθέστερα Παναθηναϊκός.

Συγχαρητήρια στην Α.Ε.Κ. Ελπίζω με μεθοδικότητα να μπει σφήνα στους δύο μεγάλους των τελευταίων χρόνων
Dred11
To ότι η ΑΕΚ παλεύει και μπορεί να πάρει παιχνίδια από τους 2 μεγάλους είναι σίγουρα σημάδι προόδου της ομάδας. Εκεί που θα φανεί πραγματικά όμως ότι κάνει πάει να κάνει είναι στα ευρωπαικά παιχνίδια, που μέχρι στιγμής είναι σκέτη απογοήτευση. Εγώ τον Μανωλόπουλο δεν τον πολυπιστεύω αν και από τον Ζντοβτς σίγουρα είναι προτιμότερος. Επίσης στους ξένους μπορεί να κάνει καλύτερο scouting σίγουρα. Αν τσιμπήσει ένα-δύο από τους ταλαντούχους Έλληνες του NCAA μπορεί να αρχίσει να φτιάχνει κι έναν αξιόλογο ελληνικό κορμό.
ashton
η συνεντευξη σε βιντεο


και σε κειμενο απο εσακε
QUOTE
Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Αρχικά θα ήθελα να συγχαρώ την ΑΕΚ και τους προπονητές τους για μία εκπληκτική προσπάθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν αρχίσαμε καλά το παιχνίδι, ειδικά στην επίθεση. Παντως, παίζαμε απέναντι σε μία ομάδα που έπαιξε πάρα πολύ καλό μπάσκετ σήμερα.

Είναι δύο κομμάτια που έπρεπε να έχουμε διαχειριστεί. Η πρώτη είναι το προβάδισμα που πήραμε στο πρώτο δεκάλεπτο και επίσης υπήρχε κι ένα διάστημα λίγο πριν τελειώσει το ματς, που δεν κρατήσαμε τη διαφορά. Είμαστε όμως χαρούμενοι γι' αυτή τη νίκη που μας επιτρέπει να διεκδικήσουμε την πρώτη θέση μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος».

Για την αναμέτρηση με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ: «Δεν θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο. Θέλω να προετοιμάσουμε το ματς με την ΤΣΣΚΑ όσο καλύτερα γίνεται και να κερδίσουμε. Δεν πρέπει να σκεφτούμε πολλά πράγματα. Θα πρέπει να παίξουμε σχεδόν τέλεια».

Κέι Σι Ρίβερς (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού Superfoods): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς και το ξέραμε. Ερχόμασταν από μία σημαντική νίκη και έχουμε καλή θέση στην Ευρωλίγκα H AEK ήταν πολύ δυνατός αντίπαλος και είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα. Στην δεύτερη παράταση, βρεθήκαμε στην ίδια σελίδα, τρέξαμε ένα απίστευτο σερί και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη».

Για το ποιο ήταν το στοιχείο που έδωσε ώθηση στη δεύτερη παράταση: «Βελτιωθήκαμε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Χαμηλώσαμε το ρυθμό, διαβάσαμε τα μις ματς. Προσπαθήσαμε να διαβάσουμε τις φάσεις και τις καταστάσεις και το καταφέραμε».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Να ευχαριστήσω τον κόσμο που ηταν σήμερα στο γήπεδο. Μας έδωσε μεγάλη βοήθεια, ενέργεια. Το ξέρω ότι ήθελε πολύ να κερδίσουμε. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Θεωρώ ότι ματώσανε στο παρκέ, από πλευράς προσπάθειας, πάθους. Όσον αφορά το κομμάτι της τακτικής είχαμε προβλήματα στα ριμπάουντ. Δεν κάναμε καθόλου καλή δουλειά. Χρειαζόμαστε πολύ μεγάλη βελτίωση. Αυτός μας κόστισε περισσότερο και ήταν αυτό που χάσαμε το παιχνίδι»

Για το τι έλειψε από την ΑΕΚ στην δεύτερη παράταση: «Νομίζω ότι απογοητευτήκαμε. Ούτε εμένα μου άρεσε ο τρόπος που τελειώσαμε το παιχνίδι. Δεν μας άξιζε ο τρόπος που τελειώσαμε το παιχνίδι».Για το αν αυτή η ΑΕΚ ήταν η καλύτερη της τριετίας: «Δεν μπορώ να το απαντήσω αυτό. Ιδιαίτερα όταν χάνουμε ένα παιχνίδι. Μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Αυτό μπορώ να το πω».

Για τη μη χρησιμοποίηση του Ντίξον στο τέλος: «Έκανε γρήγορα φάουλ ο Ντίξον. Έπρεπε να τον αποσύρω. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλός στο θέμα της συγκέντρωσης. Δεν μπορείς να παίξεις ελεύθερο μπάσκετ για να κερδίσεις τον ΠΑΟ. Είναι ο πιο ταλαντούχος μας παίκτης, αλλά πρέπει να μείνουμε πιστοί στο πλάνο. Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, ο Ούκιτς έπρεπε να είναι στο παιχνίδι».

Δημήτρης Μαυροειδής (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω. Όλοι είδατε τι έγινε».

http://www.esake.gr/el/E3548C56
ashton

.............Α.Ε.Κ........Παο Superfoods
ΔΙΠΟΝΤΑ......22/41 54%....25/49 51%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ......8/27 30%....10/29 34%
ΒΟΛΕΣ........19/27 70%....26/34 76%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ....23-9.........29-20
ΑΣΙΣΤ........18...........18
ΚΟΨΙΜΑΤΑ......2............1
ΦΑΟΥΛ........33...........22
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ.....5............9
ΛΑΘΗ.........16...........11

βεβαια τα νουμερα αλλαξανε πολύ με την 2η παράταση που οι φιλοξενουμενοι έτρεξαν ενα 0-16 αρχικά και 3-22 συνολικά..
τα 33-22 φάουλ παραπάνω από καθοριστικά για το αποτέλεσμα

Μπορεί πλέον να μην πάμε να κλέψουμε τα ματς όπως προσπάθησαμε 2 φορές πρόπερσι, αλλά και πέρσι και φέτος δεν έχουμε στο τέλος αυτο που χρειάζεται για να φτάσουμε στη νικη κόντρα και στην διαιτησία που τους στηρίζει..




1. UKIC
Δε γινεται να θελεις να εχεις καθαρο μυαλο και να παιζει 43'16" ο Κροάτης.. Λογικό να τα έχει φτύσει από ένα σημείο και μετά στο κατέβασμα. Η έλλειψη 4ου γκαρντ εμφανής... και με τον παραγκωνισμό Dixon μεγαλυτερη σημερα..
Ειχε 12π με 3/7 2π και 2/10 3π (πολλά σκοτωμενα σε τέλη περιοδων/επιθεσης), 2-1 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 2 κλεψιματα, 2 λαθη, 1 φαουλ.



3. McGRATH
Αν δεν είχε βάλει τα τρίποντα θα συναγωνιζόταν τον Βασιλειάδη σαν χειρότερος.. Πολλές κακές επιλογές σε επιθέσεις, δε σούταρε όταν έπρεπε αλλά σε επόμενες φάσεις που δεν έπρεπε κλπ..
Σε 21'30" εβαλε 9π με τα 3/5 3π, ενώ ειχε 0/4 2π (...), 0 ρημπαουντ, 3 ασιστ, εφαγε 1 ταπα, 3 φαουλ, 3 λαθη ..



4. ELONU
Όσο μένει στο παρκέ είναι παραπάνω από χρήσιμος.. Για μένα θα πρέπει να παραμείνει (ειδικά από τη στιγμή που το σκαουτιγκ μας δεν ειναι και το καλυτερο και θα χρειαστουν 3-4 επιλογές για να βρουμε κανενα καλυτερο στα λεφτα που δινουμε).. Τα φάουλ του βέβαια θα πρέπει να τα προσέξει.. Δυο χαζά στο 40λεπτο (αλλά και το τελευταιο το 5ο)..
Σε 17'46" ειχε 11 πόντους με 5/6 2π, 1/1 1π αλλά κυρίως 11 (7-4) ρημπάουντ.. Ακομα 2 κερδισμενα φαουλ, 1 λαθος.

5. SAKOTA
Ο αρχηγός δεν ήταν στα καλύτερα και κόντρα στον Singleton είχε θέματα, ενω δε μπόρεσε να σκοράρει απ'εξω..
Σε 27'25" είχε 9π από 3/4 βολές (από 4 Φλεβάρη ειχε να χάσει κι έχει 94% φετος συνολικα..) 3/4 2π, 0/3 3π, 2-1 ρημπαουντ, 3 ασιστ, 1 κοψιμο, 1 λαθος, 4 φαουλ, 2 κερδισμενα.


7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Tragic... Άποντος και σήμερα όπως ΚΑΙ στην Αμαλιάδα ΚΑΙ με Ολυμπιακό, ενώ ούτε με Μονακό εδώ είχε σκοράρει σε σουτ..
Και πάλι πήρε πολύ χρόνο (26'07").. Ειχε 0/2 3π, 2-0ρ, 1 ασιστ, 1 φαουλ, 1 κερδισμενο


9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Αγωνίστηκε για 8'10", πήρε 1-1 ρημπαουντ, είχε 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 2 φαουλ. Μια χαρά αναλώσιμη συμμετοχή - έχει επίγνωση πως ειναι ρολίστας και δινει αυτο που μπορει. Ο Μανωλόπουλος τον χρησιμοποιει αρκετα & καλά κάνει.


11. DIXON
Επαιξε μονο 12'02".. Κάποια στιγμή στην 1η παράταση έφυγε τρέχοντας για τα αποδυτηρια (και με έναν από το team να τρέχει πίσω του).. Δεν πηρα χαμπάρι να έγινε κάτι - Αν του έριξε πάγκο για τακτικούς λόγους, σόρρυ αλλά δε δικαιώθηκε.. Αν του έβαλε πάγο γιατι έκανε λάθη - ο McGrath μεχρι να βαλει το 1ο τριποντο έκανε εγκλήματα μπροστά του..
Οσο ήταν στο παρκέ ειχε 4π με 1/4 2π, 2/3 1π, 2 φαουλ, 2 κερδισμενα .


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Αρκετά καλός, κυρίως οργανωτικά με τις 6 ασιστ (που μάλλον ηταν 7). Ειχε 5π με 1/2 2π, 0/3 3π, 3/4 1π, 2-0 ρημπαουντ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 5 φαουλ και 3 κερδισμενα . Αν δεν ειχε κανει το χαζο φαουλ πεσμενος να αποβληθει θα ηταν ισως διαφορετικά στο τελος..

18. NEWLEY
Βοήθησε, και σίγουρα θα έπρεπε να παίζει περισσότερο αντι του Βασκου. Οταν βγηκε με 5ο ξεσάλωσε ο Rivers.
Σε 23'53" ειχε 6π με 2/2 τριποντα (θα έπρεπε να βγαλουε και κανενα συστημα να κανει κατι περισσοτερο), 1-0 ρημπαουντ, 1 ασιστ (που μάλλον ηταν του Λαρυ), 1 λαθος και 1 κερδισμενο φαουλ.


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Το πάλεψε επιθετικά (12π με 5/7 2π αλλά και μόλις 2/5 βολές χάνοντας και την κρισιμη οπως αποδειχθηκε στα 16.2" της παρατασης). Ειχε 1-1 ρημπαουντ, 3 λαθη, 2 φαουλ, 4 κερδισμενα σε 25'27"



32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Eκανε δυο χαζά φάουλ στο 1ο δεκάλεπτο κι έμεινε πάγκο στη συνέχεια, όμως στο β και την παράταση ήταν αρκετά καλός, ποστάροντας αρκετές φορές κι άνετα τους αντιπαλους.
Σε 21'09" είχε 19π με 8/10 βολές, 4/7 2π, 1/2 3π, 5-1 ρημπάουντ, 2 ασιστ, 1 κοψιμο, 1 κλεψιμο, 3 λαθη, 3 φαουλ, 6 κερδισμενα . ο MVP μας imho.



34. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
Δεν αγωνίστηκε.


πολυ καλό rotation στους ψηλούς. Γρηγορες αντιδράσεις κατά βάση, αλλά με τον Dixon δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να φάει πάγο..


Πρόεδρε για αρχή μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις τη χρησιμότητα του Δουβή ..



κοσμος πάνω από 6χιλιαρο και με ένταση που ανεβαινε οσο περναγε η ωρα
ashton

βιντεο απο το ματς
ashton
Νικη με τη ψυχη στο στομα στη Λευκάδα, 64-68


.............Δόξα........Α.Ε.Κ.
ΣΟΥΤ......23/51 45%......21/49 42%
ΔΙΠΟΝΤΑ...19/41 46%......14/24 58%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ...4/10 40%.......7/25 28%
ΒΟΛΕΣ.....14/21 66%......19/28 67%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ..18-8..........22-11
ΑΣΙΣΤ......13............12
ΚΟΨΙΜΑΤΑ....0.............1
ΦΑΟΥΛ......29............26
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ...4.............4
ΛΑΘΗ.......14............16


ναι μεν κυριαρχησαμε στα ρημπαουντ, αλλα ο Μαρας εκανε πάρτυ, ενώ είχαμε και παλι πολλά λάθη..
Αστοχοι ξανα και με αθροιστικά 5 (5) ποντους από Dixon, Βασιλειαδη, Newley απο τους οποιους περιμενεις τουλάχιστον 25-30..

anyway, κάναμε την 8η νίκη εκτός έδρας φέτος και είμαστε στο 8-4 έχοντας και ένα ματς στο Αλεξάνδρειο.
Τα καλύτερα ρεκορ μας εκτός έδρας :
10-3: 2001/02
9-4 : 1996/97, 2002/03
8-5 : 2015/16, 2000/01, 1999/00
7-6 : 1997/98, 1998/99


1. UKIC
Το ότι έπαιξε 29'05" στη Λευκάδα δείχνει το πρόβλημα.. Ακόμα και σε μέτρια μέρα είναι εγγύηση πάντως - με το δικο του τριποντο καθαρισαμε.. Είχε 12π με 3/6 2π, 2/5 3π, 0-1ρ, 2 ασιστ, 4 λαθη, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα


3. McGRATH
Σκοραρισμα δεν εδωσε, ασιστ δεν εδωσε - τουλάχιστον δεν ειχε λάθη.. Σε 21'37" 4π με 1/2 3π, 1/2 1π, 1-0ρ, 1ασ, 1κλ, 3 φαουλ, 1 κερδισμενο.


4. ELONU
Επαιξε μονο 7'04" στα οποια προλαβε κι εκανε 2 φαουλ (κερδισε και 2), δε σουταρε, μάζεψε 2 αμ.ρημπαουντ κι έκανε και 3 λάθη.
Αλλη μια μέτρια-κακη παρουσια εκτος ΟΑΚΑ .


5. SAKOTA
Σε κακή περιοδο ο αρχηγός.. 9π με 3/3 2π, 0/2 3π (3/17 έχει μετά τον τραυματισμο του με Monaco εντος), 3/3 1π. 4-1 ρημπαουντ, 3 ασιστ, 1 λαθος, 2 φαουλ, 3 κερδισμενα σε 16'24"

7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Τουλαχιστον σημερα σκοραρε... 1/3 3π σε 13'03" με 4-1 ρημπαουντ (μαζευει αρκετα παντως) και ενα λαθος.

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δεν αγωνιστηκε. Νομιζω θα μπορουσε να μπει και να βοηθησει στην αμυνα πανω στον Μαρας.


11. DIXON
Εκτός ρυθμου και σημερα ο Mike. Σε 18'21" ειχε 2π (χωρίς να πάρει καν προσπάθειες αφου τελειωσε με 1/1 2π, 0/1 3π) 1-0ρ, 1λθ, 3 φαουλ, 3 κερδισμενα


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Στα θετικά της βραδιάς. Δεν έχει καλό σουτ και πρέπει να το βελτιώσει, αλλά βοηθάει (κι ειναι ο μονος περιφερειακος που παιζει αμυνα). Σε 18'48" που επαιξε μεχρι να αποβληθει με 5 φαουλ, είχε 9π με 1/2 2π, 2/6 3π, 1/2 1π, 3-0ρ, 3 ασιστ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 2 κερδισμενα φαουλ.

18. NEWLEY
Πηρε χρονο μεν (29'24"), άποντος δε, με 0/3 3π.. Εχει να κάνει drive 2-3 βδομάδες.. Ειχε και 2-1ρ, 1ασ, 2λθ, 2κλ, 3 φαουλ .



22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Επαιξε λίγο σχετικά (11'52") και είχε 8π απο 2/4 2π, 4/7 1π, πήρε 1-3 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 κοψιμο, 1 λαθος, 1 φαουλ, 6 κερδισμενα.


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
MVP με διαφορά.. Σε 34'22" είχε 21π με 10/14 βολες, 4/8 2π, 1/3 3π, 6-2 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 2 λάθη, 4 φαουλ, 10 κερδισμενα .

34. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
Δεν αγωνιστηκε. Λογικό αφού έχει σχέδιο αξιποιησης ο κώουτς... Αφου δεν τα κάνουν τι τα λένε...



τουλαχιστον δεν εφυγε με πικρα Σαββατιατικα ο κοσμος.
ashton
Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Θέλω να ξεκινήσω να δώσω συγχαρητήρια στη Δόξα, τους εύχομαι ότι καλύτερο. Για το σημερινό παιχνίδι, θεωρώ ότι η Λευκάδα ήταν πάρα πολύ καλή και εμείς καθόλου καλοί. Ήταν ένα παιχνίδι με τακτική και από τις δύο πλευρές . Η Λευκάδα έπαιξε για πάρα πολύ ώρα, ένα σχήμα με 4 κόντους, που δεν έχουμε συνηθίσει να παίζουμε. Στην αρχή δεν ήθελα να ακολουθήσω. Θεωρώ ότι μπορούσαμε να το κερδίσουμε από την επίθεση, δεν τα καταφέραμε και τελικά χρειάστηκε να ακολουθήσω.

Στο τέλος βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ, είχαμε ένταση, ενέργεια και πάθος στο τέλος και αυτό είναι το μεγαλύτερο μας πρόβλημα. Διότι θεωρώ ότι ο λόγος που το παιχνίδι εξελίχθηκε έτσι, ήταν ότι ήμασταν πάρα πολύ κακοί στο ξεκίνημά του. Δεν βγάλαμε ενέργεια, δεν βγάλαμε πάθος. Ήμασταν πάρα πολύ παθητικού και αυτό νομίζω έφερε το παιχνίδι έτσι όπως ήρθε.

Για την πορεία της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα: «Θεωρώ ότι ήμαστε τρίτοι με κάποια διαφορά. Θεωρώ ότι η συνολική παρουσία της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα είναι πολύ καλή. Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει κάποια παιχνίδια, όμως δεν τα καταφέραμε.

Για τη συνέχεια, αυτό που μπορώ να πω είναι, ότι σήμερα έχω παράπονο, αλλά γενικά δεν έχω παράπονο από τα παιδιά στην προπόνηση. Είχαμε μια πάρα πολύ καλή εβδομάδα στην προπόνηση. Ανταποκριθήκαμε. Και αυτό που λίγο με απογοητεύει, είναι ότι αυτά που ζητήσαμε και τα βγάζαμε στην προπόνηση καλά, δεν τα βγάλαμε στο παιχνίδι».

Γιαννούλης Λαρεντζάκης (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στη Λευκάδα για το παιχνίδι που έκανε. Εμείς δεν ήμασταν τόσο καλοί. Και το μόνο που κρατάμε είναι τη νίκη. Συνεχίζουμε για ότι καλύτερο».

Για την απόδοση της ΑΕΚ: «Η Λευκάδα είχε ένα κίνητρο να παίξει κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα. Εμείς ενεργειακά και συγκεντρωμένα δεν πήγαμε τόσο όσο θα έπρεπε και ήρθε έτσι όπως ήρθε το παιχνίδι».

Φώτης Τακιανός (προπονητής Δόξας Λευκάδας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΚ για τη σημερινή νίκη, αλλά και για την πορεία της στο πρωτάθλημα και την Ευρωπαϊκή της πορεία.

Εμάς τελειώνοντας το παιχνίδι μας μένει μια πικρία θα έλεγα με τη λογική ότι εμφανιστήκαμε για 40 λεπτά άκρως ανταγωνιστικοί, καθώς ήταν ένα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα της οποίας η ποιότητα, το βάθος, το ρόστερ και η εμπειρία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.
Άρα σημαίνει ότι οι απαιτήσεις του παιχνιδιού είναι μεγάλες. Εφόσον εμείς μπορέσαμε και για 40 λεπτά είμαστε ανταγωνιστικοί, να μην επιτρέψουμε στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Να την κυνηγάμε για 40 λεπτά. Κάποιες φορές να επιβάλουμε το παιχνίδι μας.

Καταλαβαίνεται ότι πλησιάσαμε στα τρία προηγούμενα στοιχεία την ΑΕΚ. Σε ποιότητα αποφάσεων κυρίως, φυσικά στερηθήκαμε το βάθος του ρόστερ κυρίως με τη λογική ότι πολύ γρήγορα χάσαμε παίχτες με φάουλ. Άρα η δυσαρμονία που είχαμε όσο αναφορά το ματσάρισμα, με τα σχήματα που παρουσίαζε η ΑΕΚ μέσα στο γήπεδο, τα ζευγάρια των ψηλών που είχανε, ενώ είχαμε προετοιμαστεί με νορμάλ συνθήκες, τελικά έπρεπε να το αντιμετωπίσουμε με κάτι άλλο, το οποίο ναι μεν το δουλέψαμε, αλλά δεν περιμέναμε ότι θα χάσουμε τόσο γρήγορα τους παίχτες τους ψηλούς μας με φάουλ.

Μπορούμε να μείνουμε ευχαριστημένοι από την εικόνα της ομάδας, αλλά εγώ μένω πιο πολύ ευχαριστημένος από την συγκέντρωση που έδειξε η ομάδα. Από το πόσο επιτακτικά κυνήγησε τη νίκη που σημαίνει ότι εμείς παρουσιαζόμαστε με υψηλό κίνητρο. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μέταλλο μέσα στην ομάδα και στα παιδιά, που θα τα βοηθήσει και για τα επόμενα δύο ματς, αλλά και για το μέλλον τους να δημιουργήσουν μπασκετική φυσιογνωμία.

Το παιχνίδι για μένα κρίνεται στο τέλος, όταν εμάς μας έλειπαν παίχτες από μέσα και δεν μπορούμε να ματσάρουμε ή να παίξουμε στην επίθεση έτσι όπως παίξαμε τόσα λεπτά και δημιουργούσαμε πρόβλημα στην ομάδα της ΑΕΚ. Και στο τέλος παίζει ρόλο η τύχη και η ικανότητα.

Η τύχη είναι στη φάση, που σε προσπάθεια της ΑΕΚ από μια χαμένη φάση, η μπάλα στο γύρισμα, χτυπάει σε κάποιο κεφάλι η μπάλα πάει στα χέρια παίχτη της ΑΕΚ καταλάθος και τρώμε ένα τρίποντο και η ικανότητα είναι στο τρίποντο του Ούκιτς. Φυσικά είναι ένα στυλ που γίνεται ανάμεσα σε δύο κοντούς παίχτες και όσο αναφορά την τακτική μας εκεί θα μπορούσε να γίνει αλλαγή και να μην το φάμε. Αλλά εκείνη την στιγμή, μέτρησε πάρα πολύ για εμάς η κούραση, με τα πιο πολλά παιδιά να καταθέτουν ψυχή και να υπερβάλουν εαυτό.

Είχα 3 παίκτες μέσα που μου ζήτησαν αλλαγή κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, κάτι που σημαίνει ότι έφτασαν και ξεπέρασαν το επίπεδο που είναι αρκετό για τον εαυτό τους και τέτοιου είδους λάθη στο 39.40 μπορούν να γίνουν. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Εγώ ελπίζω ότι αυτό το οποίο χτίζεται να βοηθήσει στο μέλλον αυτή την ομάδα. Εννοώντας ότι όλες οι ομάδες έχουν παρελθόν, παρών και μέλλον.

Βλέπετε σε όλα τα πρωταθλήματα ότι ομάδες που έγραψαν Ιστορία στο Ελληνικό μπάσκετ, όπως Ηρακλής, Πανιώνιος, οι οποίες είναι τεράστιες ομάδες, είχαν μια πορεία που βρέθηκαν σε χαμηλότερες κατηγορίες και τώρα προσπαθούν να αναδιοργανωθούν και να μπούνε στη μεγάλη κατηγορία.

Νομίζω ότι η φετινή χρονιά μπορεί να αποτελέσει ένα μάθημα και οι ομάδες που ανέφερα να είναι παράδειγμα, ώστε αυτή η ομάδα να έχει μέλλον. Μπορεί να έχει μέλλον με αυτό τον κόσμο και με αυτούς τους ανθρώπους που έχει μέσα, που είναι η διοίκηση της ομάδας και ότι κάνουμε και ότι παρουσιάζουμε, μακάρι να έχει θετικό αντίκτυπο στην προσπάθεια που θα γίνε στην ομάδα για τη συνέχεια».

Γιάννης Δεμερτζής (μπασκετμπολίστας Δόξας Λευκάδας): «Νομίζω ότι έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι σήμερα με δυνατές μονομαχίες και στις δύο πλευρές. εμείς προετοιμαστήκαμε πάρα πολύ καλά όλη την εβδομάδα για αυτό το παιχνίδι. Το θέλαμε πολύ. Νομίζω ότι κρίθηκε στις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών. Η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη. Έβαλε το μεγάλο σουτ με τον Ούκιτς και κέρδισε το παιχνίδι.

Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στις λεπτομέρειες, μετράνε πολλά. Νομίζω ότι σήμερα χάσαμε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Δώσαμε δεύτερες ευκαιρίες στην ΑΕΚ και όταν δίνεις, σε μια ομάδα σαν την ΑΕΚ δεύτερες ευκαιρίες είναι λογικό και επόμενο κάποια στιγμή να σε πληγώσει.
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίχτες μου γιατί σήμερα κάνανε κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο. Τα δώσανε όλα και για άλλη μια φορά η τύχη δεν ήταν μαζί μας να χαρούμε μια νίκη. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη και εμείς συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι. Το οποίο θα δούμε με την ανάλογη σοβαρότητα, γιατί δουλεύουμε πάρα πολύ καλά και δυνατά μέσα στις προπονήσει όλη την εβδομάδα, δεν έχουμε παρατήσει κάτι, οπότε θα πάμε να παίξουμε κανονικά τα παιχνίδια».

http://www.esake.gr/el/67FD4F7A



χαιλαιτς απο νοβα
http://www.novasports.gr/basket/ellada/sto...ikon-tis-i-aek/
http://nvcdn.forthnet.gr/novasports/WEB_DO...-AEK_010417.mp4
ashton
Α.Ε.Κ. - Κολοσσός 82-81

Τραγική η ομάδα.. Εχει κατεβάσει διακόπτη και δε με πείθει με την καμια πως θα μπορέσει να περάσει εύκολα σε κάνα 20μερο που θα παίξει με Κολοσσό ή Ρέθυμνο...
Πάλι καλά που γκαζωσε απ'εξω ο Ντουσαν και νικήσαμε γιατί θα μας έκανε το 0-2 ο Λυκογιαννης (ενώ πάμε για σφήνες...)
Τραγική και η διαχειριση από τον πάγκο (αυτές οι αλλαγές στα 42" της 1ης περιοδου ...)
Οσο ήταν στο παρκέ ο Elonu, έκανε τη διαφορά γυρισαμε το ματς και πήραμε 6-7 πόντους προβάδισμα. Αποβλήθηκε και ξαναγινε ντερμπυ. (Από τα 5 φάουλ, το 1ο δεν το έκανε ποτε, το 2ο ήταν τραβηγμένο από τα μαλλιά, το 3ο ήταν ηλίθιο, και το 4ο & η τεχνικη για αποβολή έγιναν σε φάση που νομίζω πως έγινε φάουλ στον Σακοτα που ρίξανε κάτω στο παρκέ)..
Το καλύτερο πλάνο για τους πιτσιρικάδες είναι μάλλον να βλέπουν τους άλλους να παίζουν ..
Πέρα από Ντουσαν και Ντιξον, ο Λουκάς επαιζε μεν για την πάρτη του αλλά βοηθησε..
Απο εκεί και πέρα μονο ένα διαστημα που ο Μητσος τους έβαλε στο καλάθι.. Οι άλλοι (πλην Λαρυ και Ροκο) ήταν μάλλον ανύπαρκτοι και εμφανώς σε αγγαρεία...
Δεν πάμε πουθενά έτσι..

.............Α.Ε.Κ...........Κολοσσός
ΣΟΥΤ.........23/50 46%.......29/57 50%
ΔΙΠΟΝΤΑ......14/26 53%.......24/40 60%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ......9/24 37%........5/17 29%
ΒΟΛΕΣ........27/31 87%.......18/24 75%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ....19-5............19-9
ΑΣΙΣΤ........20..............20
ΚΟΨΙΜΑΤΑ......1...............2
ΦΑΟΥΛ........25..............29
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ.....8...............7
ΛΑΘΗ.........15..............17

τελειώσαμε με 11-2 τα εντός έδρας ματς στη regular. Αυτή είναι και η καλύτερη επίδοσή μας από το 2002/03 .
2016/17 : 11-2 (χάσαμε από Οσφπ στο 11ο και Παναθηναϊκό στο 12ο παιχνίδι μας)
2015/16 : 10-3 (χάσαμε απο Αρη στο 5ο μας εντος ματς και Παο, Οσφπ)
2014/15 : 10-3 (χάσαμε από Οσφπ στο 2ο ματς εντος, και Παο, ΠΑΟΚ)
2003/04 : 10-3 (χάσαμε απο Μαρουσι στο 6ο ματς εντος και Παο -δυο φορες αφου επαναληφθηκε- Μακεδονικό στα Λιοσια)
2002/03 : 11-2 (χασαμε απο τον Οσφπ στο 5ο ματς εντος και τον ΠΑΟΚ αργότερα)
2001/02 : 13-0
2000/01 : 12-1 (χάσαμε απο τον Οσφπ στο 4ο ματς εντος)
1999/00 : 11-2 (χάσαμε απο τον Οσφπ στο 11ο ματς εντος και μετα κεκλεισμενων λογω τιμωριας απο Μαρουσι)
1998/99 : 10-3 (χάσαμε απο τον Παο στο 4ο ματς εντος και ακομη απο Ηρακλή & Νήαρ Ηστ)
1997/98 : 12-1 (χάσαμε απο τον Οσφπ στο 1ο ματς εντος)
1996/97 : 12-1 (χασαμε απο το Περιστέρι στο 3ο ματς εντός)

Εχουμε 19-6 κι αν νικήσουμε τη Μ.Πέμπτη θα τελειώσουμε με πάνω από 20 νίκες στην κανονική περίοδο, επίσης για 1η φορά μετά το 2002/03 (και για 4η συνολικά φορά στην ιστορια της Α1)

Οι σεζόν με θετικά ρεκόρ την τελευταια 20ετια:
2016/17 : 19-6*
2015/16 : 18-8
2014/15 : 15-11
2004/05 : 15-11
2003/04 : 14-12
2002/03 : 20-6
2001/02 : 23-3
2000/01 : 20-6
1999/00 : 19-7
1998/99 : 17-9
1997/98 : 19-7
1996/97 : 21-5




1. UKIC
Δεν ήταν στα καλυτερα του, δεν έκανε λάθη αλλά ήταν άστοχος. Σε 26'35", με 4/6 1π, 0/2 2π, 0/4 3π, 1-0ρ, 3ασ, 1κλ, 1φ, 3 κερδισμενα κι έφαγε και μια ταπα απο τον Reddic.


3. McGRATH
Επιθετικά δεν απείλησε (3π από 1/1 2π, 0/1 3π, 1/2 1π) αλλά παρά τα λάθη/επιπολαιότητες μοίρασε 7 ασιστ ενώ είχε 2 λάθη, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα σε 26'34"


4. ELONU
Επαιξε μονο 8'01" ελέω φάουλ (το 1ο δεν έγινε ποτε, το 2ο τραβηγμένο, το 3ο χαζό, το 4ο οκ αν και γινοταν ταυτοχρονα στον Σακοτα αλλά η τεχνική επίσης τραβηγμένη). Τα 42" στο πρωτο μερος τι να κρινεις- στο 2ο μπήκε στο 48-48 αν θυμάμαι καλά και όταν βγηκε το σκορ ηταν 65-58 και ηταν το μοναδικο διαστημα που θυμίσαμε ομαδα.. Ειχε 6π με 3/4 2π, 1-1ρ, 2κλ, 2λθ, 1 κερδισμενο φαουλ.


5. SAKOTA
Τι να λέμε... MVP και σημερα. 21 πόντοι με 3/3 2π, 4/7 3π, 3/4 1π, 1-0ρ, 2 ασιστ, 1 κλεψιμο, 2 λαθη, 2 φαουλ, 3 κερδισμενα σε 28'11". Έγκλημα αν δεν τον καλέσουν Εθνική το καλοκαίρι.

7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Άχρωμος-άγευστος-άοσμος και πάλι.. Τουλάχιστον δεν έμεινε πολύ στο παρκέ (9'12"). Γιατί όμως να μην ήταν στη θέση του ο Σκουλίδας ;.. Ειχε 2π απο 2/2 1π, 0/1 3π, 3-0ρ κι ενα κερδισμενο φαουλ

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Μπήκε για 3'18" έκανε ένα σουτ 2π (που εισέπραξε τάπα απο τον Reddic) ενώ έκανε κι ένα φαουλ.


11. DIXON
Θετικός ο Mike - άντε να αρχίσει να ανεβαίνει.. Σε 23'41" είχε 18 πόντους με 8/8 1π, 2/4 2π, 2/3 (καθοριστικα-κομβικα) 3π, 5-1 ρημπαόυντ (1ος ρημπαόυντερ), 4 ασιστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 3 φαουλ, 4 κερδισμενα .


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Βοήθησε ο Λαρυ. Σε 18' είχε 2/3 3π, 1-0ρ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος, 4 φαουλ (κανα-δυο τραβηγμένα), 1 κερδισμενο.


18. NEWLEY
Less than zero... Αποντος με 5 άστοχα (και κάκιστα τα περισσότερα) σουτ.. 0/3 2π, 0/2 3π. Είχε και ένα λάθος σε 16'53"


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Ειχε ένα ψιλοκαλό διάστημα στο 1ο πεντάλεπτο και αντίστοιχα στις αρχές της 3ης περιοδου. Με 8π από 2/2 1π, 3/3 2π, 2-2ρ, 1ασ, 1κλ, 1λθ, 2φ, 4 κερδισμενα σε 15'48"


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Καλός επιθετικά (αλλά αμυντικά μέτριος, ενώ ειχε κι αρκετες κακες επιλογες...) με 14π από 7/7 1π, 2/5 2π, 1/3 3π, 5-1 ρημπαουντ, 3 ασιστ, 1 κοψιμο, 1 κλεψιμο, 5 λαθη, 4 φαουλ, 9 κερδισμενα.

34. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
ούτε σήμερα έπαιξε... Ειναι στα πλαίσια του νέου πλάνου (στο Φως προχτες γράφτηκε πως πάνε για δανεικοι οι μικροί..)




Αρνητικά δείγματα ο κωουτς κ σημερα..
Η ομάδα δείχνει να ειναι διακοπές. Ειναι δουλειά του προπονητη να δινει κινητρο..
ashton
βιντεο απο το ματς
ashton
ηττα 81-77 απο τον Αρη αν και προηγηθηκαμε 37-47 ημιχρονο και 43-53 στο 25΄..

εμεις
στο α μερος 12/19 διποντα και 4/11 τριποντα (με 11/12 βολες)
στο β ομως 3/12 διποντα και 6/20 τριποντα (με 6/7 βολες)
η μπαλα δεν πήγαινε μέσα, σουτάραμε απ'εξω με μετρια ποσοστά..
ρημπαουντ 11-3 στο α, 10-9 στο β
ασιστ 9 στο α, 9 στο β
κλεψιματα 4 στο α, 2 στο β..
ταπες 2 στο α, καμια στο β
λαθη 3 στο α, 10 στο β...

ο Αρης
στο α μερος 12/24 2π, 1/9 3π, 10/12 βολες
στο β μερος 11/20 2π, 3/7 3π, 13/19 βολες
ρημπαουντ 9-10 στο α και 15-5 στο β
ασιστ 6 στο α και 8 στο β
κλεψιματα κανενα στο α, αλλά 6 στο β..
ταπες 1 στο α, 2 στο β
λαθη 8 στο α, 6 στο β



1. UKIC
10 πόντους όλους στο α.. τσουλαγε αυτός, τσούλαγε & η ομάδα. Κόλλησε - κόλλησε κι η ομάδα..
Ειχε 4/8 2π, 0/3 3π, 2-2 1π, 0-1 ρημπαουντ, 7 ασιστ, εφαγε 1 ταπα, 2 φαουλ, 3 κερδισμενα, 1 κλεψιμο, 1 λαθος σε 26'50".
Ας ελπίσουμε να πάρει ανάσεις στο 15μερο που εχουμε τώρα ..



3. McGRATH
Το καλυτερο του επιθετικά παιχνίδι με τα τριποντα που εβαλε (5/10 3π και 17π - είχε και 1/3 2π). Ακομα 2ασ, 2λθ, 4 φαουλ, 3 κερδισμενα σε 28'40"


4. ELONU
Αξιοσημείωτο πως έμεινε 24'59" κάνοντας μονο 2 φαουλ. Δεν πήρε ιδιαιτερες προσπάθειες (5π με 3/4 1π, 1/1 2π). Κατέβασε 8 (7-1) ρημπαουντ, ειχε 1 ταπα, 2 κλεψιματα, 2 λαθη και 4 κερδισμενα φαουλ.


5. SAKOTA
Επιθετικά έδωσε λύσεις / αμυντικά ήταν μείον όμως.. 15π με 7/7 1π, 1/3 2π, 2/4 3π, 0-2ρ, 1ασ, 1λθ, 3 φαουλ, 3 κερδισμενα σε 23'47"

7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Ο περσινος Καλαμποκης ειναι NBAer μπροστά του .-
Επαιξε 5'23", είχε 0/2 3π, 1 κλεψιμο, 1 φαουλ.

8. MILOSEVIC
Επιλέχθηκε να ταξιδέψει για να κάτσει στον πάγκο.. Ενώ θα μπορούσε να πάει ο Τσαλμπουρης και να έδινε φρεσκάδα & λύσεις. Αλλά βεβαια σιγά μην έπαιζε και ο Τσαλμπουρης αν ηταν αυτος 12άδα..

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Με τον Αρη να κάνει πάρτυ κατω απο τη ρακετα μας, δε σκέφτηκε ποτέ να τον βάλει να σπρώξει λίγο.. Ειναι ο πιο σωστός τακτικά ψηλός μας στην άμυνα και θα έπρεπε να παιζει τουλάχιστον 5 αναλώσιμα λεπτά..


11. DIXON
Στον πάγο/πάγκο και σήμερα ο Mike.. Επαιξε μονο 14'36" εχοντας 6π απο 3/4 2π, 0/3 3π.. Ακομα 1ασ, 2 φαουλ, 1 λαθος..
Αν δεν τους κάνει και θέλουν να τον κοψουν, γιατί τον ανανεώσανε ;


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Προσπάθησε αμυντικά (6-1 ρημπαουντ, 1 κλέψιμο) αλλά επιθετικά άστοχος : 8π με 1/1 1π, 2/5 2π, 1/4 3π, ειχε και 1ασ, 2λθ, 3φ, 1 κερδισμενο σε 23'02".


18. NEWLEY
Τουλάχιστον δεν έμεινε άποντος σημερα και δεν έχασε βολή για πρωτη φορα... 8π απο 2/2 1π, 0/3 2π, 2/4 3π, 2-3ρ, 3 ασιστ, 1 κλεψιμο, έφαγε 2 ταπες, εκανε 3 φαουλ & κερδισε 1 σε 21'29"

22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Επαιξε κατά βαση στο α δεκάλεπτο - μετα η ξεχάστηκε η δεν άντεχε μεχρι το τελευταιο 5λεπτο.. Σε 13'35" ειχε 6π με 2/3 1π, 2/3 2π, 1-1ρ, 1ασ, 1κψ, 3φ, 2 κερδισμενα, 3 λαθη.


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Κλεισμενος ο Λουκάς, έκανε μολις 2 σουτ (1/1 2π, 0/1 3π). Ειχε 4-1 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 1 λαθος. 2 φαουλ, 3 κερδισμενα σε 17'39" που έπαιξε



Αρνητικά δειγματα γραφης το κωουτσάρισμα & η διαχειρηση του Μανωλόπουλου.
ashton
Α.Ε.Κ. - Ρέθυμνο Cretan Kings 90-78 στον 1ο προημιτελικό.
Η ομάδα ξεκινησε καλά αλλά μετά άρχισε να ρετάρει. Βρήκαμε χημεία με Ελονου-Μιλο αλλά μετά το τζερτζελο του σεντερ με τον Κροάτη "που δεν έγινε τίποτα και θεωρείται λήξαν" για τον κώουτς Μανωλοπουλο, δεν ξαναμπηκε παρα στα τελευταια 35".
Μεγάλο ματς από τον Roko Leni - ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΤΣ .
Φάνηκε πόσο μεγάλη ήταν η απουσια του Μιλο αυτο το 3μηνο.
Πολύ καλός ο Μητσος καθάρισε μπουγάδα στις αρχές της τριτης περιοδου παιζοντας για την ομαδα
ο Λουκας επαιζε γι'αυτον, ενώ ο Ντουσαν δεν ήταν στα καλυτερα (χωρις να ειναι κακος)
Κακος ο Donnie - θυμισε Νώντα ..
Μετριοι ως συνηθως ο αΣτραλος και ο Βασκος
Κακή η διαχειριση του κωουτς και σημερα. (στα 49.1" έβαλε τον Σκουλίδα, στα 35.5" τον Ελονου..)

τεσπα..
το θέμα ειναι να πάμε να τελειώνουμε στο Ρέθυμνο κερδίζοντας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εκει μεσα να μην ξανακουβαλιομαστε για 3ο ματς .

............Α.Ε.Κ.........Ρέθυμνο
ΔΙΠΟΝΤΑ.....20/45 44%.....20/45 44%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ....10/22 45%......7/29 24%
ΒΟΛΕΣ.......20/25 80%.....17/27 63%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ...41-12 ........24-10
ΑΣΙΣΤ.......22............12
ΚΟΨΙΜΑΤΑ.....3............0
ΦΑΟΥΛ.......21............23
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ....2............8
ΛΑΘΗ........10............3

Αξιοσημειωτα τα μολις 3 λαθη που έκαναν οι παικτες του Ρεθυμνου, ενω έκαναν και 8 κλεψιματα (κυριως πανω στον McGrath).
Με 53 (!) ρημπαουντ και καλυτερη ευστοχία στην περιφερεια & τις βολές έπρεπε να ειχαμε κερδισει πιο ευκολα.



1. UKIC
Πολύ μεγάλη εμφανιση καθώς άγγιξε το triple double... ΚΑΝΕΝΑ λάθος, 8 ασιστ, 9 (7-2) ρημπαουντ, 24 πόντοι (8/8 1π, 2/8 2π, 4/7 3π), 1 φαουλ, 6 κερδισμενα, 1 κλεψιμο σε 35'23".
Σε τετοια ματς βεβαια δε γινεται να παιζει τόσο πολύ ..

3. McGRATH
Κακός ο Ιρλανδός. Πολλά λάθη, μεγάλη δυσκολία στο κατέβασμα.. Σε 24'31" είχε 5π με 1/2 2π, 1/2 3π, 4-0ρ, 4 ασιστ, 1 κλεψιμο, 2 φαουλ και 4 λάθη .


4. ELONU
Στα 7'17" που έμεινε στο παρκέ (αφού το επεισόδιο θεωρήθηκε λήξαν αλλά έφαγε πάγο στον πάγκο..) είχε 4π με 2/2 2π, 8 (5-3) ρημπάουντ, 1 (μεγαλοπρεπή) τάπα, 1 λάθος

5. SAKOTA
Δεν ήταν εύστοχος (2/5 2π, 0/2 3π) κι έμεινε στους 7π με 3/3 βολές ακομα. Πήρε ομως 6 (4-2) ρημπαουντ, έδωσε 2 ασιστ, κι ειχε 1 λαθος, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα σε 14'30"


7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Επαιξε για 10'10" (νομίζω δεν μπήκε στο β καθολου). Είχε 5π με 1/2 2π, 1/3 3π, 1 ασιστ (που ηταν μονο στατιστική), 2 φαουλ


8. MILOSEVIC
Φάνηκε ξεκάθαρα πόσο μας έλειψε αυτός ο παίκτης αυτο το τρίμηνο.. Ενέργεια κάτω από το καλάθι, πίεση σε άμυνα-επιθεση. 10 πόντοι με 1/4 1π, 3/7 2π, 1/3 3π, 5-0 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 φαουλ, 5 κερδισμενα, 1 λαθος σε 22'37"

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δεν αγωνιστηκε. Νομίζω έπρεπε να μπει στο τελος της 3ης περιοδου να σπρώξει (που ειχαμε και φάουλ να δωσουμε) οταν ειχε κουραστει ο Μητσος.


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Βασικός ως συνήθως (ειδικά με την απουσια του Mike σημερα ακομα πιο δεδομένα). Σε 23'27" ειχε 5π απο 1/2 2π, 1/2 3π, 3-0 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 4 φαουλ, 1 κερδισμενο. Μάλλον θετικός.


18. NEWLEY
2,5 μήνες στην ομάδα ακομα ψαχνει να βρει ρολο.. Νομίζω ότι ήταν λάθος η επιλογή του ειδικά στο συγκεκριμενο διάστημα..
Ειχε ενα κάκιστο χαμενο σε αιφνιδιασμο που τον έκανε στράφι.. Σε 21'51" εμεινε στους 5π απο 1/2 2π, 1/1 3π, 3-0ρ, 2 ασιστ, 1 φαουλ, 1 λαθος


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Μέτριος & αστοχος στο α μερος (νομιζω ειχε 1/5 σουτ) αλλά στο 3ο δεκαλεπτο με τους 8 σερι ποντους καθαρισε μπουγαδα. Εκανε κι ένα κάρφωμα σε pnr στο α τώρα που ήταν πιο οκ το γονατο του.
Σε 22'31" ειχε 14π με 4/4 1π, 5/10 2π, 5-5 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 2 ταπες, 5 φαουλ, 4 κερδισμενα .

24. ΣΚΟΥΛΙΔΑΣ
Μπήκε στα τελευταία 49.1" - τι να έκανε σε αυτά ; Εβγαλε μια ασιστ ..


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Παιζει περισσοτερο για τον ίδιο και λιγοτερο για την ομάδα. Σε 16'53" ειχε 11π με 4/6 βολές, 2/5 2π, 1/2 3π, 5-0 ρημπαουντ, 2 φαουλ, 4 κερδισμενα, 2 λαθη.



Κακή διαχείριση και σήμερα...
Ο Ukic παραλίγο να βγάλει όλο το ματς, ο Σκουλίδας μπηκε στο 49.1", Ο Μήτσος δεν έγινε αλλαγή μετά το 26-27' που άρχισε να ζοριζεται, ενώ η δυσκολία στο κατεβασμα όταν μας πιέζανε δεν νομίζω πως είναι αυτό που δουλέψαμε στο 15μερο χωρις αγώνες..
Aφηνω το ότι στο 3ο δεκαλεπτο πχ είχαμε φάουλ να δώσουμε στο τέλος αλλά τους αφήναμε να κάνουν επιθεσεις..




[/quote]
Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Έγινε ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Η ΑΕΚ κέρδισε δίκαια. Εμείς δεν ξέραμε πώς θα αντιδράσουμε και αν θα έχουμε ενέργεια δεδομένου οτι δώσαμε 3 αγώνες σε 10 μέρες κόντρα στον Κολοσσό νωρίτερα. Θεωρώ ότι τα ριμπάυντ έκριναν το παιχνίδι, αφού έδωσαν πολλές δεύτερες επιθέσεις στην ΑΕΚ.

Εμείς δεν θελήσαμε να κλέψουμε το παιχνίδι, αλλά να κερδίσουμε παίζοντας το δικό μας μπάσκετ, με πίεση στη μπάλα και βγάζοντας ενέργεια. Κρατάμε τα θετικά, όπως το γεγονός ότι είχαμε μόλις 3 λάθη, και κοιτάμε ήδη το επόμενο παιχνίδι. Θεωρώ ότι αν βελτιώσουμε κάποια πράγματα μπορούμε να στείλουμε την σειρά σε τρίτο παιχνιδι».

Ανδρέας Χριστοδούλου (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Cretan Kings): «Ξέραμε οτι ηταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Είχαμε προετοιμαστει παρα πολύ καλα. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι καναμε μονο 3 λάθη. Το παιχνίδι κρίθηκε στα ριμπαουντ. Αφήνουμε όμως πίσω τώρα αυτό το παιχνιδι και παμε στην Κρήτη για να υπερασπιστούμε την έδρα μας, στοχεύοντας στο καλύτερο».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Είχαμε να παίξουμε πολύ καιρό, το οποίο το θεωρω πρόβλημα. Μια ομάδα χάνει τον ρυθμο της όταν εχει να παίξει καιρό. Ούτε φιλικά δεν παίξαμε. Για αυτό τον λόγο σέβομαι τους παίκτες μου, αφού παρά την αγωνιστική απραξία ήταν έτοιμοι συγκεντρωμένοι και από το πρώτο δευτερόλεπτο τα έδωσαν όλα. Αυτό τους είχα ζητήσει και πριν το παιχνίδι: Να δωσουν ότι έχουν την καρδια, το πάθος και 100% προσπάθεια. Από αυτό το κομμάτι είμαι ευχαριστημένος.

Κάναμε λάθη στις λεπτομέρειες, που πρέπει οπωσδήποτε, αν θέλουμε να γίνουμε πιο ποιοτική ομάδα, να της διορθώσουμε. Το Ρέθυμνο είναι μια πολύ καλή ομάδα, που έχει δείξει ότι έχει ρυθμό και χημεία. Παίζει ένα μπάσκετ ιδιαίτερο. Ήμασταν προετοιμασμένοι και κάναμε αρκετά καλή δουλειά».

Για το επεισόδιο ανάμεσα στον Ούκιτς και τον Ελόνου κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου: «Τελείωσε εκείνη τη στιγμή. Απο την άλλη με ενδιαφέρει οι παίκτες να έχουν πάθος. Αυτά γίνονται αλλά πρέπει να τελειώνουν εκεί. Ζήτησαν συγγνώμη και τέλος».

Για την απουσία του Μάικλ Ντίξον: «Έχω εμπιστοσυνη στο ιατρικό τιμ, κάνουν καταπληκτική δουλειά. Δε μπορώ να ελέγξω κάποια πράγματα. Αν ένας παίκτης λέει ότι πονάει θέλω να το σεβαστώ . Δεν θέλω ο παίκτης να παίζει και να πονάει. Έπρεπε να τον προστατέψω. Σίγουρα έπρεπε να αλλάξω κάποια σχέδια, μας έλειψε πάρα πολύ σήμερα, αλλά θεωρώ ότι τα παιδιά τον καλύψανε με το παραπάνω».

Δημήτρης Μαυροειδής (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Σήμερα παίζαμε με μία ποιοτική ομάδα, με ποιοτικους παίκτες. Παίζουν ένα περίεργο στυλ παιχνιδιού για εμάς με 5 περιφερειακους και πολύ τρίποντο. Παρά την απραξία μπήκαμε δυνατά και δείξαμε ποιος είναι το αφεντικό. Κάναμε χαζά λάθη και θα μπορούσε η διαφορά να είναι μεγαλυτερη, αλλά αυτό οφείλεται και στην πολυήμερη απραξία.

Νομίζω ότι αν περιορίσουμε τα λάθη στο δεύτερο παιχνίδι θα κερδισουμε. Η διακοπή μας βοήθησε ώστε κάποιοι τραυματίες να συνέλθουν, αλλά από πλευράς ρυθμού μας στοίχισε, αφού κάναμε πολλά λάθη».
[/quote]
http://esake.gr/el/561A441A
ashton
πολύ κακό πρώτο ημίχρονο αμυντικά (50-40) αλλά σοβαρεύτηκε στο β, έπαιξε άμυνα και κέρδισε 70-81 το Ρέθυμνο και πέρασε στα ημιτελικά

...........ΡΕΘΥΜΝΟ..........Α.Ε.Κ.
ΔΙΠΟΝΤΑ....16/37 43%........22/40 55%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ...10/31 32%.........5/17 29%
ΒΟΛΕΣ.......8/14 57%........22/28 79%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ..20-6.............35-8
ΑΣΙΣΤ......21...............22
ΚΟΨΙΜΑΤΑ....-...............2
ΦΑΟΥΛ......20...............20
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ...7...............6
ΛΑΘΗ.......10...............12


πολυ λιγοτερα τριποντα, υπεροπλία στα ρημπαουντ.


1. UKIC
Πρώτος σκορερ και σήμερα με 18 (4/5 2π, 2/3 3π, 4/4 1π) ενώ είχε και 6ρ-4ασ-1κλ, 3 φαουλ, 3 κερδισμένα αλλά και 5 λάθη σε 31'35".


3. McGRATH
Στα γνωστά επιπεδα, λίγες προσπάθειες (5π με 1/2 1π, 1/1 2π, 0/2 3π), 5 ασιστ, 1 λαθος, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα σε 23'21".

4. ELONU
Παλι επαιξε λιγο (9'39") είχε κανει καποια λαθη & 2 φαουλ στο α και ξαναμπηκε προς το τελος. Ειχε 2π με 1/2 2π, 3-0ρ, 2 φαουλ, 2 λαθη.

5. SAKOTA
Σταθερός - 12π με 8/8 1π, 2/5 2π, 0/3 3π (δεν εβαλε τριποντο στη σειρα), 4-1 ρημπαουντ, 4 ασιστ, 2 φαουλ, 4 κερδισμενα, 1 κλεψιμο, 1 λαθος σε 24'57"

7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Βελτιωμένος. Σε 23' ειχε 8π με 3/5 1π, 1/2 2π, 1/3 3π, 7-0 ρημπαουντ (μαζευει αρκετα τελευταια), 1 ασιστ, 3 φαουλ .


8. MILOSEVIC
Δείχνει ποσο έλειψε... 13π με 5/8 2π, 1/3 3π, 9 (6-3) ρημπαουντ, 2 ασιστ, 2 φαουλ, 1 κερδισμενο, 1 λαθος σε 29'56"

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Ουτε σημερα επαιξε


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Εβγαλε το κομβικο τριποντο στο 1' για το 70-78. Σε 18'58" εβαλε 7π με 0/2 1π, 2/2 2π, 1/1 3π, ενώ ειχε 3-1 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 3 κλεψιματα, 4 φαουλ, 2 κερδισμενα


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Σταθερά καλός και σημερα - 13π με 4/9 2π, 5/5 1π, 6(3-3)ρ, 3 ασιστ, 2 ταπες, 1 κλεψιμο, 2 λαθη, 3 κερδισμενα φαουλ σε 25'09"

24. ΣΚΟΥΛΙΔΑΣ
Μπήκε για 36" στο τελος του α ημιχρονου.


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Σε κακά φεγγάρια. Επαιξε 12'49" και ειχε 5π με 1/2 1π, 2/6 2π, 0/2 3π, 3-0ρ, 1ασ, 1 φαουλ, 2 κερδισμενα.

34. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
Δεν αγωνιστηκε .


χαιλαϊτς από Νοβα
http://www.novasports.gr/basket/ellada/sto...-sta-imitelika/
http://nvcdn.forthnet.gr/novasports/RETHIMNO_AEK_040517.mp4
K8be
Μπορει καποιος να μου εξηγήσει το ροτεισιον του Μαωλόπουλου,οχι μονο στον σημερινό αγώνα αλλα και γενικά; απίστευτα πραγματα και εμμονές!
ashton
ηττα με 80-70 στον 1ο ημιτελικό (35-39 ημιχρονο)

.............Παο..........Α.Ε.Κ.
ΣΟΥΤ.........29/63 46%....27/63 42%
ΔΙΠΟΝΤΑ......28/48 58%....17/35 48%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ......1/15 6%....10/28 35%
ΒΟΛΕΣ........21/23 91%.....6/9 67%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ....25-7.........27-7
ΑΣΙΣΤ........10...........17
ΛΑΘΗ..........6...........14
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ.....7............2
ΚΟΨΙΜΑΤΑ......4............2
ΦΑΟΥΛ........16...........22

με 23-9 βολές πάλι καλά που έμεινε η διαφορά στους 10. Βέβαια όταν παίζεις κοντά στο ζωγραφιστο ειναι λογικό να κερδιζεις περισσοτερες βολές. Βέβαια άλλο περισσοτερες αλλο πολλές με τίποτα.
Βέβαια και το 1/15 τριποντα των πράσινων δύσκολα θα επαναληφθεί. Χωρίς σκοράρισμα μεσα στη ρακέτα δεν έχουμε πολλές ελπίδες για νικη.


1. UKIC
Τον έκλεισαν ξανά καλά οι πράσινοι / όμως για πρώτη φορά σε ματς με αυτους δεν σουταρε 10 τρίποντα αλλά και τόσα σουτ (15 & 17 στα αλλα δυο ματς της ρεγκιουλαρ - 6 σημερα)
Σε 22'46" είχε 5π με 1/3 2π, 1/3 3π, 0-1 ρημπάουντ, 2 ασιστ, 2 φαουλ, 1 κερδισμενο, 3 λάθη ενώ έφαγε και 2 ταπες.

3. McGRATH
Στα γνωστά επιπεδα. Κατέβασμα μπάλας - όχι πολλες προσπάθειες. Σε 20'58" είχε 2π με 1/2 2π, 0/3 3π, 4 ασιστ, κανενα λαθος, 1 φαουλ.


4. ELONU
Επαιξε μονο 7'00". εβαλε 2 ποντους με 1/1 2π, 0/1 1π, πήρε 2-1 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 κοψιμο, 1 λαθος, 2 φαουλ, 2 κερδισμενα.
Δεν έχει κανενα νοημα να παιζει τοσο λίγο ενώ ο Λουκάς είναι τόσο κακός..


5. SAKOTA
Καλή εμφανιση του αρχηγου παρά τα λάθη (5). Σε 26'16" είχε ακόμα 14 ποντους απο 4/5 3π, 1/3 2π, 3-0 ρημπαουντ, 3 ασιστ, 1 κόψιμο, 1 φαουλ, 2 κερδισμενα .


7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Στα γνωστά συμπληρωματικα μετρια επιπεδα. Επαιξε 6'33", είχε 2π με 1/1 2π, 0/2 3π κι έκανε κι ενα φαουλ.


8. MILOSEVIC
Δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα θέλαμε / δεν έπαιξε και πολύ όμως. Σε 16'30" είχε 2π με 1/3 2π, 3-1 ρημπαουντ, 1 λαθος, 1 φαουλ

9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δεν έπαιξε . Νομίζω μπορουσε να μπει κάποιο διλεπτο, να κάνει αναλώσιμα φάουλ, να σπρώξει κλπ..


11. DIXON
Έδειξε πως δεν κρύβεται στα δύσκολα. Νομίζω σήμερα φάνηκε σε ποιους πρέπει να χτιστει η ομάδα κι ειναι μέσα.
Σε 27'00" είχε 15π με 2/2 1π, 2/5 2π, 3/5 3π, 7-0 ρημπάουντ 2 ασιστ, 3 φαουλ, 4 κερδισμενα, 1 κλεψιμο, 2 λαθη


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Φορτώθηκε γρηγορα με φαουλ (3) κι επαιξε μονο 8'07". Ειχε 2π με 1/1 2π, 0/2 3π, 1 κλεψιμο, 1 λαθος

18. NEWLEY
Πηρε χρονο (21'50"), βοηθησε σε ρημπαουντ με 6 (5-1), είχε 1 ασιστ, εκανε 3 φαουλ, αλλά επιθετικά 3π με 1/3 3π, 0/1 2π.. Αν ειχε έρθει κανενας DJ Kennedy θα είχαμε εντελώς διαφορετικη εικονα..


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Σταθερά παραγωγικός στα πλειοφ - μάλλον ξεκουράστηκε το γονατο. Σε 24'40" είχε 18π με 8/11 2π, 2/4 1π, 3-2 ρημπαουντ, 1 ασιστ, εφαγε 1 ταπα, 4 φαουλ, κερδισε 5, 1 λαθος.


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Συνεχίζει τις μέτριες εμφανίσεις στα πλειοφ.. Σε 18'20" εβαλε 5π με 1/9 σουτ ... (0/4 2π, 1/5 3π, 2/2 1π). Πηρε 4-1 ρημπαουντ, 3 ασιστ, 1 φαουλ, 2 κερδισμενα.


καλό διαβασμα, καποιες καλες ιδεες, αλλά η επιμονη στη μη χρηση Ελονου ειναι τουλάχιστον περιεργη.
Πάντως είχε θετικο προσημο σημερα.
ashton
Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ
Μπράβο στην ομάδα.
Νίκη επί του Παναθηναϊκού εντός έδρας μετά από 9 χρόνια (και 6 ήττες ενδιάμεσα)
Νίκη σε ημιτελική σειρά playoff μετά από 12 χρόνια.
Νίκη επί του Παναθηναϊκού σε playoff μετά από 12 χρόνια.

Το δεύτερο ημίχρονο πρέπει να είναι ο οδηγός μας .

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ MILOSEVIC
ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΣ ΜΗΤΣΟΣ
ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΣ MIKE παρά την αστοχία του, ενώ ΑΣΤΡΑΛΟΣ και DUSAN δώσανε λύσεις. Βοήθησε και ο Λάρυ με τον Elonu.
McGrath-Ukic το πάλεψαν με δεδομενα τα ταβάνια & τα προβλήματά τους.

Παραφωνία ο Λουκάς.

Υ.Γ. Μετά το ντου του Σλοβένου οι διαιτητές σφυριζαν καλά στο Μονακό αλλά ήταν αργά. Μετά την τεχνική στον Μανωλόπουλο απόψε και το κατέβασμα του κόσμου οι διαιτητές σφύριζαν καλά και δεν ήταν ευτυχώς αργά.
fear_me
QUOTE(ashton @ May 14 2017, 18:26 ) *
Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ
Μπράβο στην ομάδα.
Νίκη επί του Παναθηναϊκού εντός έδρας μετά από 9 χρόνια (και 6 ήττες ενδιάμεσα)
Νίκη σε ημιτελική σειρά playoff μετά από 12 χρόνια.
Νίκη επί του Παναθηναϊκού σε playoff μετά από 12 χρόνια.

Το δεύτερο ημίχρονο πρέπει να είναι ο οδηγός μας .

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ MILOSEVIC
ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΣ ΜΗΤΣΟΣ
ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΣ MIKE παρά την αστοχία του, ενώ ΑΣΤΡΑΛΟΣ και DUSAN δώσανε λύσεις. Βοήθησε και ο Λάρυ με τον Elonu.
McGrath-Ukic το πάλεψαν με δεδομενα τα ταβάνια & τα προβλήματά τους.

Παραφωνία ο Λουκάς.

Υ.Γ. Μετά το ντου του Σλοβένου οι διαιτητές σφυριζαν καλά στο Μονακό αλλά ήταν αργά. Μετά την τεχνική στον Μανωλόπουλο απόψε και το κατέβασμα του κόσμου οι διαιτητές σφύριζαν καλά και δεν ήταν ευτυχώς αργά.


Φιλε Ashton, οπως τα λες και περιμενω την αναλυση σου και στατιστικα απο αρχειο σου , ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ κυριως γιατι η ομαδα εδειξε χαρακτηρα και επανηλθε απο το αρνητικο της ξεκινημα και στη συνεχεια επανηλθε απο την σφαγη που πηγε να γινει σε ενα ακομα ματς με τους αιωνιους( καπως πρεπει να προστετευσει την ομαδα ο αγγελοπουλος... ), κυρια διαφορα με τα ματς της κανονικης περιοδου με οσφπ και παο ηταν οτι αυτη την φορα ειχαμε ΜΙΛΟΣΕΒΙΤΣ και οτι στον παο εχουν θεματα μετα την πατατα του γιαννακοπουλου με το λεωφορειο. Το προβλημα μας ειναι οτι μαλλον θα μεινουμε με την χαρα αυτης της νικης για φετος και θα θεωρησουμε επιτυχημενο τον μανωλοπουλο ,ενω πολυ φοβαμαι οτι αν τον αφησουμε να φτιαξει ομαδα ,ακομα μια χρονια θα εχουμε μια απο τα ιδια. Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να επενδυσει η ομαδα σε εναν πολυ καλο και εμπειρο προπονητη ,με πλανο για το μελλον και να στηριξει νεους ελληνες ( πχ. Μωραιτης ,που δεν επαιξε καθολου φετος) για να φτιαξει κορμο και να κανει ομαδα πρωταθλητισμου καποια στιγμη,αλλιως θα παραμεινουμε στα ιδια.Στα αρνητικα οτι ο κοσμος προτιμησε τις παραλιες,ελπιζω στο επομενο να ειμαστε περισσοτεροι,οταν ομως ξερεις πως μολις παει να γινει το μπαμ ερχεται η σφαγη,το σκεφτεσαι να χαραμισεις την κυριακη σου...
ashton


Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Πιστεύω ότι παίξαμε σε καλό επίπεδο τα πρώτα 18 λεπτά. Μετά από αυτό, στα 2 τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκα΄λέοτυ και τα 4 πρώτα του τρίτου χασαμε ολο το προβάδισμα μας και από εκει και πέρα ο αγώνα ςπήγε πόντο-πόντο και θα μπορούσε να κερδίσει ο καθένας. Έτσι είχαμε την πρώτη μας ήττα σε αυτή την διοργάνωση. Ήταν φανερό ότι έπαιξαν περισσότερο από εμας σαν ομάδα, αμυνθηκαν και επιτέθηκαν σαν ομάδα και για αυτό κέρδισαν στο τέλος».

Τζέϊμς Φελντέϊν (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού Superfoods): «Η ΑΕΚ το ήθελε περισσότερο από εμάς. Έπαιξαν σαν ομάδα και έκαναν ό,τι τους ζήτησε ο προπονητής. Αν δεν τα κάνεις αυτά δε μπορείς να κερδίσεις. Είχαν περισσότερη ενέργεια και καρδιά. Δύσκολο να κερδίσουμε με τέτοια ποσοστά. Πρέπει να παίξουμε με περισσότερη ενέργεια και να είμαστε διαφορετική ομάδα την Πέμπτη (18/5) αν θέλουμε να κερδίσουμε».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Μετά το παιχνίδι πανηγυρίσαμε σαν να κερδίσαμε το Πρωτάθλημα. Δεν κάναμε τίποτα όμως. Ειμαστε ΑΕΚ και πρέπει να στοχεύουμε στη νικη σε κάθε παιχνίδι. Είπα στους παίκτες «πανηγυρίστε σήμερα επειδή ήταν μία νίκη που είχαμε καιρό να κάνουμε και αύριο έχουμε προπόνηση». Είναι μια νίκη που γυροφέρνουμε τρία χρόνια, την κάναμε και πρέπει να χαρούμε. Αλλά τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.

Θεωρώ ότι βγάλαμε απίστευτη ενέργεια, πάθος και καρδιά και όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, είχαμε και φρύδια. Αν χάναμε αυτό το παιχνίδι θα ήθελα να βρω κουράγιο και να πω «συγχαρητήρια και στις δυο ομαδες είδαμε ενα καταπληκτικό παιχνίδι». Ευτυχως κερδίσαμε και ήθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στους παίκτες.

Τους είπα ότι δε με νοιάζει τι θα κάνουν και αν θα βάλουν τα σουτ, αλλά να παίξουν με καρδιά και αυτό έκαναν. Τους είπα ότι «θέλω να χαρείτε γιατί το αξίζετε, αλλά αύριο έχουμε προπόνηση, όχι ρεπό, γιατί παιζουμε την Πέμπτη και πρέπει να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε». Ο Παναθηναϊκός παραμένει το φαβορί, αλλά εμείς πρέπει να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες μας αναλογούν.

Θεωρώ ότι και στο πρώτο παιχνίδι τακτικά ήμασταν άψογοι και στην άμυνα και στην επίθεση. Έχει μεγάλη διαφορά πώς τα κάναμε στο πρώτο παιχνίδι και στο σημερινό ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Το πάθος, η καρδιά και τα φρύδια, τα «guts», τα οποία τα βγάλαμε. Εγώ είπα στους παίκτες τι να κάνουν, αλλά αυτοί τα έκαναν. Στην τελική οι παίκτες παίζουν και σήμερα τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια».

Γιαννούλης Λαρεντζάκης (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομαδες. Ήταν ένας ωραίος αγώνας. Επιτέλους κι εμείς πανηγυρίσαμε μια μεγάλη νίκη. Και στα τρια προηγούμενα παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό παίξαμε καλά, φτάσαμε κοντά στη νίκη και σήμερα τα καταφέραμε, δίνοντας χαρά στον κόσμο.

Εκ μέρους της ομάδας αφιερώνω τη νίκη στον πρόεδρό μας. Δεν το λέμε για να τον καλοπιάσουμε, αλλά επειδή κάνει πολλά για εμάς και όσα φαίνονται και όσα δεν φαίνονται. Είναι όμως απλώς μία νίκη. Έχουμε και άλλα παιχνίδια μπροστά και θέλουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε».

http://www.esake.gr/el/81229DFA
ashton


...................Α.Ε.Κ. ..........Παναθηναϊκός Superfoods
ΣΟΥΤ..............27/67 40%.........24/62 38%
ΔΙΠΟΝΤΑ...........21/38 55%.........20/45 44%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ...........6/29 20%..........4/17 23%
ΒΟΛΕΣ.............11/17 64%.........18/24 75%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ.........22-11.............28-11
ΑΣΙΣΤ.............20................15
ΛΑΘΗ..............6.................6
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ.........3.................5
ΚΟΨΙΜΑΤΑ..........7.................5
ΦΑΟΥΛ.............23................20

Πολύ καλύτερα ποσοστά στα διποντα απο τους πράσινους, λίγα λάθη, αρκετές τάπες για τέτοιου επιπεδου ματς και λίγα λάθη (στη fiba χρεωσαν με 9 τον Παο, στον ΕΣΑΚΕ με 6 και τους 2)
η διαιτησια έπαιζε με πράσινα γυαλιά μέχρι την τεχνική στον Μανωλόπουλο που ήταν η κορύφωση. Μετά μοιράσανε το καρπούζι.
Αξιοσημείωτο πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Πασκουαλ στο πρωτάθλημα και γενικά με έλληνες διαιτητές .


1. UKIC
Κλείστηκε καλά, αλλά είχε καθαρό μυαλό όταν χρειάστηκε. Σε 26'28" έβαλε 8π με 4/6 2π και 0/4 3π, είχε 6-0 ρημπάουντ, 4 ασιστ, 2 λαθη, 1 κλεψιμο, 2 φαουλ κι εφαγε και μια ταπα.


3. McGRATH
Καλός αμυντικά, κάνοντας δουλειες που δε φαινονται στο φυλλο στατιστικης. Σε 23'54" είχε 2π με 1/2 2π, 0/3 3π, 1 ασιστ, 4 φαουλ, 1 κλεψιμο, 1 λαθος.


4. ELONU
Με τις ώρες του αλλά συνολικά ήταν θετικός αφου με αυτόν μέσα δε γινοταν πάρτυ από Singleton-Gist.
Επιθετικά αν ήταν λίγο πιο εύστοχος θα ήταν στους καλους. Σε 14'14" είχε 4π με 1/3 2π, 2/4 1π, 1-2 ρημπαουντ, 4 ταπες (α ρε Γιουρε γιατί δεν τον έβαλες στον ημιτελικό...) 4 φαουλ, 6 κερδισμενα και 1 λάθος.


5. SAKOTA
Σταθερά καλός σε ένα ακομα μεγάλο ματς. 12 πόντοι με 2/2 1π (στο προηγουμενο δε σουταρε βολες ελεω διαιτησιας - το προηγουμενο χωρις βολες ματς ηταν τον Γενάρη), 2/4 2π, 2/5 3π, 2-0 ρημπαουντ, 2 κερδισμενα φαουλ και εφαγε μια ταπα σε 22'21"

7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Δε χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ενώ ήταν υγιής . Το αποτελεσμα μάλλον δικαιώνει την επιλογή.


8. MILOSEVIC
ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ... Δείχνει πόσο έλειψε αυτό το τρίμηνο και κυρίως με τη Monaco..
Επαιξε 25'32" (παραλίγο να σκάσει στο β που πρεπει να το εβγαλε σερί αφου δεν ειχε ανασες) έχοντας 14 πόντους με 1/2 βολες, 5/5 2π, 1/5 3π, 5-1 ρημπαουντ, 4 ασιστ, 1 φαουλ, 2 κερδισμενα.


9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Ουτε σημερα πάτησε παρκε. Νομίζω θα μπορουσε να δωσει ενα αναλώσιμο 2λεπτο-3λεπτο να ξεκουράσει Μητσο ή Μιλαν.


11. DIXON
Μπορεί να ήταν άστοχος (2/6 2π, 0/5 3π) όμως δεν ήταν κακός. Έδωσε ενέργεια & ρυθμό τόσο στην αμυνα όσο και στην επίθεση. Μάζεψε 6 ρημπάουντ (4-2), μοιρασε 5 ασιστ, ειχε 1 λαθος, 4 φαουλ, 2 κερδισμενα σε 17'26"


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Θετικός ο Λάρυ, βοήθησε αμυντικά έβγαλε και καποια σουτ. Σε 12'24" είχε 5π με 1/2 2π, 1/2 3π, 1-0 ρημπαουντ, 4 ασιστ κι έκανε 3 φαουλ ενώ κερδισε 1.


18. NEWLEY
Εδωσε τη δυνατότητα να καλύψουμε τα σφυριγματα με τα δυο τριποντα στο τελος της 3ης περιοδου που ηταν και οι μονοι ποντοι του (2/4 3π). Βοήθησε στην άμυνα κι ειχε 3-0 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 1 κλεψιμο κι εφαγε μια ταπα σε 23'55".


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Καλή εμφάνιση και σημερα για τον Μήτσο, που μεχρι τωρα ειναι MVP των πλειοφ για μας.
Επαιξε 23'23" και ειχε 12π με 4/6 1π, 4/5 2π, πηρε 6 (4-2) ρημπαουντ, εδωσε 2 ταπες, εκανε 1 φαουλ, κερδισε 4


32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Παραφωνία και σήμερα. Δεν μπορεί .. Επαιξε 10'23" (ευτυχώς δεν μπήκε στο β) κι ειχε 4π με 2/3 1π, 1/5 2π, 0/1 3π, 1-1 ρημπαουντ, 1 κοψιμο, εφαγε και 2 ομως, 2 φαουλ, 3 κερδισμενα, 1 λαθος.


πρώτη νίκη απέναντι στους δυο και περνάει στα συν του Μανωλόπουλου (Στα 17 ματς που παιξαμε μετά την επιστροφή μας, 2 ηττες εκανε ο Ζιάγκος, 3 ο Ντράγκαν, 8 ο Σλοβένος και 1-3 ο Μανωλόπουλος)


γελασε επιτέλους και ο μεγαλομέτοχος
α προπο, ειχαμε λίγο κόσμο - άλλος ένας λόγος που χαμογελάσαμε :-)
Quincy
Μου άρεσε πολύ η δήλωση του Ούκιτς, που είπε ότι η ΑΕΚ πρέπει τώρα να αποφασίσει αν θέλει να πανηγυρίσει την νίκη, ή αν θα πάει στο επόμενο παιχνίδι για να κερδίσει τη σειρά. Τέτοιες προσωπικότητες χρειάζονται -εκτός των άλλων- ομάδες σαν την ΑΕΚ, τον Άρη και λοιπούς για να βρεθούν στους τελικούς της Α1.
ashton
βιντεο μου απο τον αγώνα
yorgos
QUOTE(ashton @ May 14 2017, 23:26 ) *
βιντεο μου απο τον αγώνα

Σωραίος.

Πολύ λίγος κόσμος για τέτοιο ματς, κρίμα.
ashton
ένας από τους λόγους που χαμογελάσαμε. Σπάνια κερδίζουμε με γεμάτο το ΟΑΚΑ :-)
ashton
Ήττα με 81-72 στο 3ο ματς.

Δηλώσεις :
QUOTE
Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό και σκληρό παιχνίδι. Νομίζω ότι για περίπου 36-37 λεπτά ήμασταν καλοί και στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός σκλήρυνε ακόμα περισσότερο κι εκεί χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και κάναμε λάθη στην επίθεση και την άμυνα και χάσαμε το παιχνίδι. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Για τη διαφορά των οκτώ πόντων που έγιναν ένας στο τέλος της τρίτης περιόδου: «Σίγουρα ήταν κρίσιμο σημείο στον αγώνα. Κάναμε λάθη και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Ο Παναθηναϊκός ήταν βέβαιο ότι θα αντιδράσει και γι’ αυτό χάσαμε και την διαφορά. Είπα ότι παίξαμε 37 λεπτά καλό μπάσκετ. Για 36 λεπτά ήμασταν καλοί και συγκεντρωμένοι, στην άμυνα καλοί, αλλά δεν αντέξαμε».

Για το τι χάλασε το μυαλό των παικτών: «Ο Παναθηναϊκός ήταν πάρα πολύ σκληρός. Βάζω και την κούραση. Είμαστε στο τέλος της σεζόν, αλλά ήταν όλα μαζί».

Ντόνι Μακ Γκραθ (αθλητής ΑΕΚ): «Ήταν μία χαμένη ευκαιρία για εμάς. Πιστεύω ότι είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι. Στα τελευταία δύο λεπτά κάναμε λάθη και χάσαμε εύκολα σουτ αφήνοντας την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να νικήσει».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκός Superfoods): «Ήταν μία σημαντική νίκη για εμάς απόψε. Σ’ ένα παιχνίδι που πραγματικά κάποια στιγμή έγινε αρκετά περίπλοκο. Ξεκινήσαμε καλά, ελέγξαμε αρκετά καλά το παιχνίδι. Είχαμε πρόβλημα σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα στις ελεύθερες βολές. Αυτός είναι ο λόγος που πήγαμε στο ημίχρονο χωρίς μεγαλύτερη διαφορά που θα μας έδινε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Συνέβη το αντίθετο, αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στον αντίπαλο που σκόραρε πέντε τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο κι έπρεπε μετά να υποφέρουμε και να παίξουμε πολύ καλά για να πάρουμε το παιχνίδι».

Λευτέρης Μποχωρίδης (αθλητής Παναθηναϊκός Superfoods): «Είχαμε πει από την αρχή ότι θέλαμε να μπούμε δυνατά στο παιχνίδι. Να ξεκινήσουμε, να πιέσουμε και να δείξουμε ότι θέλουμε περισσότερο το παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαμε κακό διάστημα και πλησίασε η ΑΕΚ. Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε οκτώ πόντους πίσω, αλλά παίξαμε σαν ομάδα βγάζοντας ενέργεια και είμαστε πολύ χαρούμενοι που πήραμε τη νίκη ενόψει της συνέχειας».

http://www.esake.gr/el/F73838E5
ashton

................Παναθηναϊκός.........Α.Ε.Κ.
ΣΟΥΤ............30/60 50%...........26/65 40%
ΔΙΠΟΝΤΑ.........23/40 57%...........16/35 45%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ.........7/20 35%...........10/30 33%
ΒΟΛΕΣ...........14/29 48%...........10/16 62%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ.......24-9................26-10
ΑΣΙΣΤ...........15..................17
ΛΑΘΗ.............7..................11
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ........5..................2
ΚΟΨΙΜΑΤΑ.........2..................0
ΦΑΟΥΛ...........20..................22



1. UKIC
Καλύτερος επιθετικά από τα προηγουμενα, αλλα ούτε τώρα μπορεσε να κλεισει τον Calathes.
Επαιξε 32'00" είχε 14π με 2/2 1π, 3/5 2π, 2/5 3π, 2-0 ρημπάουντ, 5 ασιστ, 2 κλεψίματα, 2 φαουλ, 2 κερδισμενα αλλά και 5 λάθη.
79-25 οι ασιστ/λαθη στην Ευρωπη, 95-48 στο πρωτάθλημα, 12-5 με Ρέθυμνο, αλλά μόλις 11-9 με ΠΑΟ. Από την άλλη λογικό κ λόγω αντίπαλου - αλλά δείχνει και τα προβλήματά μας .


3. McGRATH
Στα γνωστά επίπεδα. Να βάζει ενα σουτ σε 4-5 προσπάθειες (1/2 3π, 0/2 2π -- στα 3 ματς με ΠΑΟ έχει 2/6 2π, 1/8 3π). Ειχε ακομα 1 ασιστ, 1 λαθος, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα σε 14'58"


4. ELONU
Στα γνωστά χρονικά δεδομένα (13'50" επαιξε). Ειχε 5π με 3/4 1π, 1/2 2π, 2-2 ρημπαουντ, 1 ασιστ και φορτώθηκε με 4 φαουλ, ενώ κέρδισε και 2 .


5. SAKOTA
Προσπάθησε κάτω από τα καλάθια με 7 ρημπάουντ (4-3), ενώ είχε και 2 ασιστ, 1 λαθος, 1 φαουλ και 3 κερδισμενα. Επιθετικά είχε 7π με 2/2 1π, 1/2 2π, 1/4 3π παιζοντας συνολικά 20'18"

7. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
Πάτησε παρκέ για 3" στο τέλος του ημιχρονου.


8. MILOSEVIC
Δεν μπόρεσε να δώσει σήμερα πολλές λύσεις επιθετικά μένοντας στους 5π, με 0/1 1π, 1/3 2π, 1/3 3π. Κάτω από τα καλάθια, κατέβασε 8 ρημπάουντ (6-2), ενώ είχε και 1 ασιστ, ενώ είχε 1 φάουλ και κέρδισε 2 παίζοντας 21'27".


9. ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ
Ούτε σήμερα δοκιμάστηκε έστω για ένα δευτερόλεπτο.


11. DIXON
Δεν μπόρεσε να βοηθήσει απόψε.. Πάλι άστοχος με 2/4 1π, 2/6 2π, 0/3 3π - συνολικά στη σειρά έχει 6/17 3π, 3/13 3π.
Ακομα 1-2 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 3 φαουλ, 4 κερδισμένα σε 16'00"


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Προσπάθησε στην άμυνα, πήρε 3-0 ρημπαουντ, έδωσε 3 ασιστ, είχε 2 λαθη, 2 φαουλ, 2 κερδισμενα και 3π απο 1/4 3π σε 15'47"


18. NEWLEY
Λίγα πράγματα σήμερα. Επαιξε 20'37", είχε 3π με 0/1 2π, 1/3 3π, 3-0ρ ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 φαουλ.


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Σταθερά ο πιο παραγωγικός παίκτης μας στα πλειοφ και στη σειρά (6,7π-4,0ρ στην Ευρώπη- 7,8π-3,6ρ στη regular, 13,5π-8ρ με Ρεθυμνο, 14,3π-5,3ρ με Παναθηναϊκό). Είχε 13π με 1/3 1π, 6/11 2π, πήρε 4-1 ρημπαουντ, εδωσε 2 ασιστ, ειχε 1 λαθος, 1 φαουλ, 2 κερδισμενα κι έφαγε μια ταπα σε 24'06".



32. ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
Κακός στο ξεκίνημα βελτιώθηκε μετά και βοήθησε περισσοτερο απο αλλα ματς.
Τελειωσε με 13π απο 2/3 2π, 3/6 3π, πήρε μονο 1 ρημπαουντ (αμυντικο), εκανε 2 λαθη, 4 φαουλ, κερδισε 1 κι έφαγε μια τάπα σε 20'54"



Με κλειστό rotation κι απόψε με 10 πρακτικά παίκτες.
K8be
Τα λογια ειναι περιττά σε κατι τέτοιες στιγμές αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να παρθουν γενναίες αποφάσεις!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.